Honderden pelgrims uit binnen- en buitenland getuigden van hun ideaal „(CHMOHÖ Deken J. PLASSCHAERT te HULST 25 jaar priester Schouwen-Duiveland wil speciale schaderegeling Walcheren Z.Vlaanderen Priesterfeest te Ovezande DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 1 JUNI 1953 Bergen op Zoom in het teken van Pax Christi Lichtstoet trok naar de Gevangenpoort voor massale Maria-hulde Vruchtbare conclusies Spontane hulde door heel de parochie ELKE SCHENKT Sei dut vwt' Anders is het voor de bewoners niet te drag Kosteloze naturalisatie VLISSINGEN TERNEUZEN ENTHOUSIAST IJVERAAR VOOR DE LUISTER VAN DE BASILIEK Speelgoed uit N.-Hol- land voor Stavenisse LIKDOORNS WONDEROLIE Om de rampschade vergoeding HOOFDPIJN!-*«4 AGENDA HEDEN MORGEN B. A. Williams Drie huizen op de heuvel v- RADIO HARTSTOCHTELIJK, maar vrij van elke politieke hartstocht was de stem van die ene Hongaarse gast op het Pax Christi- congres te Bergen op Zoom: „Het is goed, dat we ons die woorden herinneren van Kardinaal Mindszenty tijden-; r-i»- rechtszitting.... „Da pacem Domine in diebus nostris. Geef vr -,(!;■ Heer in onze dagen". Doodstil was het in de Thalia-zaal, toen een H»r - stem vertelde van de nood daarginds. „Als gij de roep kon horen va en bü ons, zoudt ge merken, dat die oproep 'n beroep is. 'n Beroer de pers. vrijheid van hebt. Er zijn geen gezongen H. Missen meer in Hongarije. Maar er zijn le gelovigen builen hun nood uit binnen de Weet ge wat het betekent, dat volwassenen ook geen stille Missen. Wan' beschutting der kerkmuren, huilen?" LIET was alsof al het gesprokene tij. dens deze congresdagen zich sa mentrok in deze klacht om een land, waar de wortels van de vrede zijn uitgerukt Het was ook alsof de hon derden congresgangers hun ideaal vlammend bevestigd hoorden, want het applaus klonk op. krachtiger dan voor de andere sprekers en met een geestdrift die volledige instemming ^Het dotkapittel in de grote zaal van Thalia gaf de conclusie van deze vruchtbare bedetocht. Uit Frankrijk. Duitsland en uit vele plaatsen van binnen de grenzen waren de pelgrims naar Bergen op Zoom gekomen en met jeugdig vuur hebben zij getuigd van hun wil: Nederland en de wereld te winnen voor het ideaal van Pax Christi. Het vestigen van de ware Vrede die slechts door de geest van ontheóhtig verkregen kan worden... LICHTSTOET I TIT drie richtingen trokken zij za- terdag r.aar Bergen op Zoom. Jongens en meisjes, mannen en vrou wen met dezelfde jonge idealen be zield Onderweg hadden zij gesproken over.Nederland en de Vrede". En m deze gesprekken waren geest en ge moed voorbereid op de ontmoeting met gelijk gestemde pelgrims te Ber gen op Zoom. Bussen uit Roubaix en Krefeld rolden de stad binnen. Ieder een kreeg zijn gastheer aangewezen en even voor acht uur was het Marktplein vol van congresgangers, die zich naar de dekenale kerk bega- ven voor het openingslof dat Deken van Dam officieerde. In de banken gloeiden de kaarsen op de rijen formeerden zich voor de lichtstoet die door Bergen ging trek ken en tóen het duister zich op de stad legde kon men getuige zijn van een der schoonste godsdienstige ma nifestaties. die West-Brabant de laat ste jaren heeft gekend. Een massale hulde aan Maria, wier beeld op krachtige schouders in de stoet werd meegedragen. Een groep van de Maria-omme- gang gaf voor de verlichte Gevan genpoort een rhythmische uitbeelding van het Magnificat en de Lievevrou- westraat was een zee van lic'Jtjes, waarover de stemmen zweefden van de pelgrims. Maria smekend de we reld de vrede te geven. Abbé Desmettre uit Lille sprak over O.L. Vrouw. Koningin van de Vrede. Zijn toespraak werd in het Nederlands en het Duits vertaald. En daarna trok de stoet terug naar de Markt voor de completen in de deke nale kerk. „DE WEG BLIJFT MOEILIJK" (""RAAG had men Zondagmorgen een openluchtmis gehad in de tuin van Thalia. Maar het weer was te slecht. De plechtigheid in de kiapel van het juvenaat i£ echter niet min der ontroerend geweest. Mgr. Jos Baeten droeg er de H. Mis op. waar van de gebeden door de pelgrims werden meegezegd. „Ik behoor tot de opvolger der auostelen. maar ik heb niet het ver mogen vele talen te spreken Dit als een verontschuldiging tegenover de Franse en Duitse apostelen. En verder: ..Wij zijn één van oorsprong en einddoel, maar de weg tussen de ze twee uitersten blijkt nogal eens moeilijkheden te geven. Toch ben ik ervan overtuigd, dat de eenheid, ook op economisch en zelfs op politiek ge bied te verwezenlijken is. Helder en duidelijk ontwikkelde hij ook de Ma riale gedachte die een stuk van de Pax Christi-gedachte vormt. CONCLUSIES ^AN het ontbijt, na de H, Mis zat ook Mgr. Baeten aan. met enke le andere genodigden. Onder de hoe de van archivaris C. Slootmans be zichtigden de pelgrims de stad en 's middags, na de vertoning van een kleurenfilm over de Bergse Maria- ommegang begon het slotkapittel. dat duidelijk aantoonde, hoezeer het Pax Christi-ideaal in de geesten leeft. Namens de secties werd verslag uit gebracht over hetgeen op de routes de Ia paix was besproken. En van de conclusies waren wel deze de voor naamste: dat het begin van de vrede in de gezinnen ligt. dat hij bepaald wordt door de goede verhoudingen in het bedrijfsleven, dat de grote ge dachte van Pax Christi ook in de pa- rochiesfeer moet gaan leven dat er een goede verstandhouding nodig is tussen priesters en leken en dat alle werk aan het vredes-ideaal gedragen moot worden door het bewustzijn van de eenheid in Christus. AFSCHEID (GESPREKSLEIDER Jan van der Putte vatte dit alles in een con clusie samen: de noodzakelijkheid van onthechting en offerzin bij het streven naar een ware Vrede, in welk gemeenschapsverband dan ook. Hartelijke woorden van dank en erkentelijkheid werden gesproken door'de gasten uit binnen- en buiten land en burgemeester Peters gewaag de van zijn bewondering voor het ..feu sacre". waarmee de pelgrims waren bezield. De heren Neutelings, Goossen en Radder kregen een extra applausje (met geschenk) voor hun goede zorgen als gastheren. Mgr Feltin. bisschop van Parijs en voorzitter van de Pax Christi-bewe- ging beantwoordde het telegram dat hem namens het congres was toege zonden en dezelfde geestdrift die de intocht in de Markiezenstad karakter had gegeven, tekenkende ook. na de sluitingsplechtigheid in de kerk van de H. Maagd, het afscheid cAr pel grims van Bergen op Zoom. I eden van 't Ovezandse Kerk- en Armbestuur en van het feestco mité haalden zaterdagnamiddag pas toor Franse en zijn familie van het Goese station en reden toen met de zilveren jubilaris naar de grens van het dorp. Hier stond het muziekkorps ..Juliana" en <je leden van het kath. Jongeren Gemeenschap als ook de gidsen, het gezelschap op te wachten. Burgemeester Andriessen begroette pastoor Franse en herinnerde aan Juni 1951. toen men hem als de nieu we pastoor op dezelfde plaats inhaal de. De burgemeester hoopte, dat het jubilé op even prettige als waardige wijze gevierd zou worden. Vervolgens zette de stoet, muziek voorop, zich in beweging en trok, langs de bevlagde huizen, naar het kerkplein, waar bruidjes gracieus zich bi.i het geheel voegden en meeliepen langs de Kerkdreef naar de pastorie. Kort daarop werd in de smaakvol met levende bloemen versierde paro chiekerk een Lof gecelebreerd, waar onder kapelaan Konsten uit Dordrecht in een korte toespraak op de beteke nis van het feest wees. Gistermorgen droeg de jubilaris een plechtige H. Mis op. Feestpredikant was pastoor Nieuwenhuis uit Amster dam, die schetste wat de priester voor een parochie betekent, de paro chianen feliciteerde met hun herder en omgekeerd, want, zo zei hij, al is Ovezande klein, in heel het bisdom staat de parochie bekend als een der mooiste voor een geestelijke. De receptie, welke gistermiddag in de school gehouden en practisch door alle parochianen is bezocht, werd voorafgegaan door een muzikale hulde van „Juliana". Burgemeester Andriessen maakte zich in de school tot aller tolk, toen hij pastoor Franse complimenteerde en hem naast de onzichtbare ge schenken, bestaande uit gebed, dank baarheid en sympathie, de stoffeüjke blijken van erkentelijkheid, bestaan de uit enkele waardevolle stukken meubilair, offreerde. Hierna sprak de voorzitter van het feestcomité, de heer Goense, zijn felicitatie uit, ter wijl de heer W. Remijn dit namens de standsorganisaties deed en nog verschillende cadeaux kon aanbieden. De directeur van het zangkoor, de heer L. de Jonge kwam een bloemen hulde brengen; de huishoudschool bleef niet achter, evenmin als andere verenigingen en instellingen. Door het spontane karakter van een en ander, was de jubilaris als overwel digd. Sterk ontroerd dankte hij voor aller medeleven en de mooie geschen ken. „Andere woorden kan ik niet vinden, dan, ik dank u voor dit alles hartelijk". Met een plechtig Lof in de stamp volle kerk. werd het mooie feest be sloten. Onder dit Lof heeft de pastoor de gelovigen nogmaals bedankt en om hun gebed verzocht. in iedere RICHMOND zijn verwerkt de edele SLOW-SMOKE" VIRGINIA tabakken, afkomstig van de beroemde WINSTON-SALEM FIELDS USA J~^e Stichting „Nieuw Schouwen Dui- veland" heeft zich met een open brief over de rampschaderegeling tot de ministerraad en de Staten-gene raal gewend. Als de gedupeerden aan de hand van het ontwerp van wet gaan cijfe ren, komen zij, aldus de brief, tot de ontstellende ontdekking, dat een der gelijk groot bedrag der schade voor eigen rekening blijft, dat het in vele gevallen niet te dragen is. OP basis van de cijfers van de toe lichting op het wetsontwerp blijft reeds 32 millioen alleen van de her- stelkosten der gebouwen voor reke ning van de slachtoffers, aldus de brief, die dan zegt. dat de naschade in het geheel niet wordt geregeld. Hoe zullen de landbouwers de eerste 5 ja ren moeten leven, wanneer het land practisch niets zal opleveren, en wat moet er- van de middenstand komen, in deze totaal verarmde streken, zo wordt m de brief gevraagd. Het Nederlandse volk kan volgens minister van de Kieft niet meer dra gen dan in het wetsontwerp wordt aangeboden, zo zegt de brief, doch waarom kan deze voor de tweede maal getroffen bevolking van ons eiland wel dragen wat het Nederlandse volk niet kan? Zijn deze 20.000 gedupeer den zulke supermensen? Alleen deze overweging leidt, vol gens de brief, al tot de conclusie, dat het gewenst is voor het eiland even als voor Kruiningen een speciale regeling te treffen. Vanaf 27 Mei \/oor velen van Belgische nationali- teit zal het thans mogelijk zijn om kosteloos de Nederlandse nationa liteit deelachtig te worden. Versche nen is immers Staatsblad nr. 283 van 1953, waarin opgenomen de Wet van 15 Mei 1953. houdende nadere vast stelling van artikel 2 van de Wet op het Nederlanderschap en het ingeze tenschap. De redactie van dit arukel 2 is thans zo, dat het kind van een tijdens de geboorte in Nederland, in Suriname of in de Nederlandse Antil len wonende vader of moeder, naar de in artikel 1 gemaakte onderschei dingen, die zelf geboren is uit een m het Koninkrijk wonende moeder. Ne derlander is. De personen, op wie deze bepaling van toepassing is, verkrijgen derhalve automatisch de Nederlandse nationaliteit en wel met ingang van 27 Mei 1953, datum waarop de hierbo ven genoemde wet van 15 Mei 1953 in werking is getreden. Wij zijn er van overtuigd, dat velen dit goede nieuws met blijdschap zui len vernemen. ZILVER JUBILé RECTOR v. d. FOGT In de nog geen twee jaar dat de weleerw. heer H. v. d. Fogt, rector is van het St. Joseph-zlekenhuis. ver wierf hij al een grote bekendheid in Vlisslngen. daar hij bijzonder mee leeft met de patiënten, die in het zie kenhuis zijn opgenomen. Ook het feit dat z. eerw. vroeger als kapelaan te Vlissingen stond, maakte dat hij zeer vlug ingeburgerd was. Morgenochtend om zes uur cele breert de jubilaris reeds een H. Mis uit dankbaarheid in de kapel van het huis. Dan volgt een feestelijk ontbijt, terwijl van half tien tot half waa'f de receptie plaats vindt, waarvan de hulde door bestuur en zusters en het aanbieden der geschenken verbonden is. 's Avonds 7 uur celebreert de rec tor het plechtig Lof met assistentie, dat tevens het slot is van. de officiële viering. DE HERBOUW VAN ..BRITTANNIA" Op de vraag van een raadslid deel de burgemeester Kolff mee. dat er goede hoop bestaat op een spoedige herbouw van hotel „Brittannia" dat bi.i de bevrijding werd verwoest. Het wachten is op de vaststelling der aanvullende bijdrage van Weder opbouw en op de credietverstrekking van de Herstelbank. (rtp Dinsdag 2 Juni is het 25 jaar ge- leden, dat pastoor-deken J. Plas- schaert te Hulst de H. Priesterwijding ontving. Deze dag echter wordt het j zilveren priesterfeest nog niet ge vierd. Het is »P Zondag 7 Juni. dat de parochie Hulst zijn herder lal huldi gen. Er is een feestprogramma opge steld, dat aanvangt met een plechti ge H. Mis en eindigt met een receptie, tijdens welke ieder deken Plassehaert zijn gelukwensen kan komen aanbie den. STEEDS NIEUWE AAN WINSTEN Langs drukke stadsstraten werd Zaterdagavond het beeld van O. L. Vrouw meegedragen, tijdens de lichtstoet van Pax Christi te Bergen op Zoom. rieken Plassehaert is een man van deze streek. Hij werd op 12 Juni 1902 in Graauw geboren. Op 2 Juni 1928 werd hij priester gewijd. Direct daarop werd hij benoemd tot kape laan in de parochie van de H. Ge- rardus Majella te Breda. In 1933 ruil de hij die parochie voor die van het H. Sacrament, terwijl hij tevens mo derator was van het Lieve Vrouwe Lyceum, in 1937 werd hij als modera tor vrijgesteld en hij bekleedde die functie tot 1949. Toen. op 13 Novem ber, volgde zijn benoeming tot pas toor-deken van Hulst. In zijn Bredase tijd was deken Plassehaert ook nog diocesaan ver kenners-geestelijke en na de oorlog jeugd-aalmoezenier en diocesaan mo derator van de Jonge Studenten Ver eniging. Na zijn komst in Hulst heeft deken Plassehaert zich met energie en ken nis van zaken gewijd aan een belang rijke en dankbare taak: het opluiste ren van een prachtige Basiliek van de H. Willibrordus. de eeuwenoude trots van Hulst en thans ook de trots van de jubilerende deken! Al was de Basiliek dan van zichzelf uitermate fraai, het interieur had ve lerlei versiering nodig en het is deken Plassehaert geweest, de met onver moeibare ijver gezorgd heeft, dat er stuk voor stuk nieuwe schatten wer den toegevoegd aan het kerkgebouw. LVbgzamerhand vulden zich de wan den en de vroegere gilde-kapellen met nieuwe, fraaie beelden, met schilden en talloze andere kunstzinnige voor werpen. EEN DER GROOTSTE VERDIENSTEN IT en goed opmerker en dat is ieder die de Basiliek bewondert kon telkens weer iets nieuws bewonderen. Soms enkele Zondagen achtereen; dan weer een tijdje niet, waarna er dan plotseling weer een nieuwe aan winst te bewonderen viel. Het gaat allemaal in stilte. Meestal weet men niet eens van waar de deken zijn nieuwe kunstschatten haalt. Hij wordt daarbij natuurlijk trouw gehol pen door verscheidene enthousiaste parochianen, die door des dekens ijver zijn „aangestoken." De laatste aanwinst was een fraaie houtgebeeldhouwde adelaar, welke na een restauratie te hebben ondergaan, op een voetstuk voor het priesterkoor prijkt. In zijn bijna veertienjarige herder schap te Hulst heeft deken Plas sehaert de oude Basiliek een groot deel van zijn vroegere luister terugge geven. Dit is ongetwijfeld één der grootste van des dekens vele verdien sten. GESLIPT Juist op de plaats waar de reeds met een bitumenlaag slipvrij gemaak te provinciale weg overgaat in de be strating met de beruchte blauwe steentjes ter hoogte van het Gulf- tankstation op de Axelsestraat bij Terneuzen slipte een bestelauto, be stuurd door de heer C. G. te Lewe- dorp terwijl zijn echtgenote naast hem zat. De auto schoof van de weg af op het ca. 2 meter lager gelegen bouwland en ging tweemaal over de kop, maar kwam weer op zijn wielen staand tot stilstand. Mevr. G. bleek een seheentoeenkneuzing en een bloed uitstorting boven het linkeroog te hebben opgelopen, terwijl de bestuur der met de schrik vrij kwam. De auto is door een takelwagen weer op de weg gebracht en naar een garage gesleept. Mevr. G. is per tali naar familie in Axel overgebracht. Dr. de Kok verleende eerste hulp. „MENSEN IN NOOD" Voor een vrijwel uitverkocht huis voerde de toneelvereniging „Het Oranjekwartier" in het Concertge bouw het bekende toneelspel „Men sen in nood" op. Zoals steeds, "stond ook deze opvoering weer op behoorlijk amateurspeil. De opbrengst van de avond kwam ten goede aan het Rode Kruis. DE EERSTE PEULEN Op de veiling werden de eerste peu len van de koude grond aangevoerd door de heer Jos. de Rijk te Wals oorden. De .opbrengst bedroeg f 1,80 per kg. In het kader van de adoptie hiwl Za terdagmiddag in de Openbare La gere School te Stavenisse de over dracht plaats van een grote hoeveel heid speelgoederen welke in Noord- Hollandse gemeenten waren vervaar digd. Burgemeester L, A. Verburg van Stavenisse heette het gezelschap uit Noord-Holland (ongeveer 30 personen, w.o. de burgemeesters van Groote broek en Hoogwoud met hun echtge noten) hartelijk welkom, mede na mens de eveneens aanwezige wethou ders van Stavenisse. Burgemeester Breebaart van Hoog woud droeg hierna de speelgoederen namens het adoptie-comité aan bur gemeester Verburg over, daarbij uit drukking gevende aan de wens van de Noord-Hollanders om Stavenisse zoveel mogelijk te kunnen helpen en met name ook iets te kunnen doen voor de eveneens zwaar getroffen jeugd. Burgemeester Cramwinkel van Grootebroek droeg vervolgens een lfl-mm. film-projector aan burge meester Verburg over. welke projector voor de duur van een jaar gratis in bruikleen werd afgestaan door de re- gerings-Voorlichtingsdienst, zulks in verband met de omstandigheid, dat de filmprojector van Stavenisse op 1 Februari J.l. verloren ging. Burgemeester verburg dankte in hartelijke bewoordingen. Advertentie) ■unonnaie VCftWIJDCtO HET Weg met onhandige Ukdoornrlngen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Liikdoornmiddel van L 1.36 bespaart U veel ellende. De motie van de Prov. Staten 7ATERDAG gaven wij reeds een sa- menvatting van de door de Prov. Staten aangenomen motie inzake de Rampschade, welke aan de Tweede Kamer zal worden verzonden. De of ficiële tekst luidt: De vergadering van Provinciale Sta ten van zeeland, op 29 Mei 1953 over wegende, dat de wet op de watersnosdschade 1953 tot doel heeft bijgedragen te doen verlenen door de staat in de materië le schade, die is geleden als gevolg van de op 1 Februari 1953 ingetreden watersnood dat deze wet niet de immateriële schade wil vergoeden, die geleden is en niet de gehele materiële schade; dat toch ingevolge hoofdstuk 2 der wet de materiële schade niet volledig zal worden vergoed, doordat de ver vangingswaarde der verloren of be schadigde goederen slechts ten dele v.ordt uitgekeerd; dat door het niet vergoeden der im materiële schade de vrees bestaat, dat de getroffen gebieden gedurende lan ge tijd lasten te dragen zullen krij gen. die op de economische ontwikke ling van ons gewest remmend zullen werken, omdat bovendien een deel van de getroffen gebieden door de oorlog meerdere malen is getroffen en daar door reeds een verarming is ontstaan; doen daarom een beroep op de Tweede Kamer der staten-Generaal om dit wetsontwerp, dat in niet vol doende mate tegemoet komt aan de grote noden in de door de watersnood getroffen gebieden, zodanig te wijzi gen, dat meer rekening zal worden ge houden met de werkelijk geleden schade, daardoor tegemoet komend aan een algemeen verlangen naar een integrale schadevergoeding, eventueel bestaande uit vervangingswaarde min afschrijving, aan te vullen voor dit laatste door renteloze credieten, zulks temeer omdat een regeling, in gunsti ger zin afwijkend van de oorlogsscha devergoedingen, in Zeeland niet als onbillijk wordt gevoeld. Vertolken voorts hun gevoelens, dat mede de huisraadschade moet worden betrokken in de wettelijke regeling der schadevergoeding, opdat het Ram penfonds aanvullend zal kunnen op treden. Advertentie) 'vlunhardr Hoofdpijnpoeders. Doos 47 et. Mijnharde Hoofdpijntabletien Koker 80 cl Van onze Adverteerders VISHANDEL FIERET-DEKKER TE OOSTBURG GEOPEND In de nieuwe viswinkel van de fir ma Fieret-Dekker aan de Zuidzand- sestraat te Oostburg is de centrum- en winkelplaats van West Zeeuwscn- Vlaanderen een fraai nieuw zaken- pand rijker geworden. Het kan met de vele moderne en fraaie winkelpanden in Oostburg gerust wedijveren! Bij de opening van de vishandel van de fa. Fieret-Dekker waren vele genodigden aanwezig. Bu lesmeester mr. K. Hoekzema verrichtte de ope ningsplechtigheid en ook de heer Scheerens, secretaris van de Bresken- se Vissersbond, sprak bij die gelegen heid. Zowel uit Oostburg als uit de omtrek waren vele gelukwensen ont vangen. De vele bloemen gaven de nieuwe zaak, die o.a. uitgerust is met doelmatige koel- en diepvriesinstalla ties, een feestelijk aanzien. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Komediantenrevue 1953. DE KLINGE. Cinema van Dljck, 19.30 uur: O, wat een meisje, en Brandende grenzen. GOES. Grand: In het hart van de Kasba. HULST. Bioscoopgebouw, 20 uur: Trein- roof in Missouri. MIDDELBURG. Electro: Operatie Ci cero. Schouwburg: Angelica Sere nade. OOSTBURG. Lecfel, 20 uur: Operatie Cicero. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 20 uur: Die Csardasfürstin. TERNEUZEN. Luxor, 20 uur: De laat ste grens. VLISSINGEN. Alhambra: High noon. Luxor: De zoon van Ali Baba. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Komediantenrevue 1953. Kon. Vlaamse Schouwburg: zVBG..SZVB GKJ Opera: De lustige boer. AXEL. Centrum, 20 uur: June Bridge. TERNEUZEN. Luxor 20 uur: Tot ziens in New-Orleans. SAS VAN GENT. Olymia-theater. 20 uur: Het eiland der Pygmeeën. VLISSINGEN. R. K. Verenigingsge bouw: vergaderingen van de toneel verenigingen Vriendenkring en van de St. Vincentiusvereniging en R.K. Ge zinszorg. 10) V. Clint draaide zijn wagen van de hoofdweg af. We moeten deze weg in, zei hij. Ik zal u wel wijzen waar het is.' Hij begon langzamer te rijden en nam de weg en de omgeving goed op. Aan beide zijden was de weg door bos omzoomd en eindelijk stopte hij bij een zijpad, dat naar een huis, op enige afstand van de weg gelegen, voerde. Hier heb ik haar laten uitstap pen, zei hij. Tope knikte en keek naar het huis. Dan woont daar denkelijk dok ter Gabler. zei hij. Hoe ver was ze met ie mee gereden? Ik kwam hier van de heuvel af, legde Clint hem onder het verder- rijden uit; het moet zowat hier geweest zijn, dat ik haar inhaalde. Nergens is een huis in de buurt te zien, merkte Tope op. Die liggen boven op de top van de heuvel, zei Clint, terwijl hij tegen de helling op wat meer gas gaf, zodat de drie huizen dan ook spoedig in het gezicht kwamen. Langzaam rijden, Clint! zei Tope bijna fluisterend, als vreesde hij, dat men hem beluisteren zou Ik zal stoppen! zei Clint. Hij zette de wagen aan de kant van de weg en stapte eruit. Alsof hij zijn banden even wilde nakij ken, liep hij om de wagen heen, maar hield van onder de rand van zijn hoed de drie huizen zeer aandachtig in het oog. Tope en zijn vrouw de den eveneens. Aan de deurpost van het middelste huis hing een strik van zwart crêpe en er stond een auto met een dok tersschildje langs de kant van de weg voor het huis. Na het onweer was het warm en prachtig weer ge worden, maar toch zag Clint ner gens een raam openstaan. Sommige luiken waren zelfs gesloten en voor de andere ramen hingen dikke gor dijnen. Achter de huizen lag het bos, somber en stil. Toen Clint eindelijk weer verder reed, keek hij eens naar Tope, om te zien welke indruk het op de oude heer gemaakt had. Daar hebt u die huizen nu, zei hij tegen hem. Wat denkt u ervan? Met een traag glimlachje ant woordde Tope: - Och, ik heb er zo mijn mening over. Dat mag heel gek klin ken, jongen, maar daar ben ik nu eenmaal een oude man voor en ge wend, mijn eigen ideeën voor waar te zien. Ik heb zo'n idee gekregen, dat de mensen, die in die huizen wonen, ergens bang voor zijn. Dat meisje was bang, dat is zo! gaf Clint toe, Maar waarvoor zou den die anderen bang moeten zijn? Wel, antwoordde Tope en plot seling klonk zijn stem grimmig, vannacht is daar een vrouw door vergif om het leven gekomen. Als ze geweten had, dat dit stond te ge beuren, dan had ze alle reden om angstig te zijn. Clint zweeg en reed verder, tot dat ze in de voorstad gekomen wa ren, waar ze heen wilden en reed verder, totdat ze voor het hoofdbu reau van politie stilhielden Mevrouw Tope bleef in de wagen zitten en de twee anderen gingen naar bin nen. Inspecteur Heale kwam hen reeds tegemoet. Hij was een lange grijsha rige man met zeldzaam borstelige wenkbrauwen. Hij schudde Tope de hand en zei een paar hartelijke woor den. Had ik niet verwacht, dat jij er wat mee te maken zou hebben? riep hij vriendelijk plagend Oude speurhond, dat je bent! Hoe krijg jij toch overal zo gauw lucht van? Ik wist er nog geen woord van. dat me vrouw Leaford dood was, toen jij me erover opbelde. Heb je al iets kunnen doen?, vroeg Tope ernstig. Inspecteur Heale nodigde hen in zijn bureau en sloot de deur achter zich dicht. Dan schudde hij het hoofd. Neen, bekende hij, Dokter Derry is natuurlijk lijkschouwing gaan houden. Dokter' Gabler had hem er geen kennis van gegeven. Gabler was er vannacht nog laat bij geroe pen en had zich vanmorgen versla pen, Dat gaf hij tenminste op als reden, waarom hij dokter Derry niet opgebeld had. Maar het had ook he lemaal geen haast, volgens hem. Je moet weten, vervolgde hij even later, dat die mevrouw Lea ford al jarenlang gewend was, dat slaapmiddeltje in te nemen. En ze had nog al eens 'n keer te veel er van ingenomen, waar ze erg ziek van was geweest. Ditmaal liep het slech ter met haar af. Was ze dood, voordat dokter Ga bler bij haar kwam?, vroeg Tope. Ik geloof zelfs al enigen tijd van te voren, zei Heale, hen beiden vra gend aankijkend. Maar ik ben er benieuwd naar, wat jullie me weten te vertellen. Op verzoek van Tope herhaalde Clint toen zijn wedervaren van de vorige nacht. En inspecteur Heale luisterde aandachtig toe, zonder hem ook maar een enkele maal te onder breken. En dat meisje was miss Leaford, verklaarde Heale toen. De dochter van mevrouw Leaford. Ze vond haar moeder dood en de telefoon was stuk, denkelijk een storing door het onweer, en daarom holde ze in haar verwarring dadelijk naar de dokter. Maar ze wist nog niet, dat ze in haar nachtjapon door de regen op stap was gegaan. Enfin, het is daar helemaal een raar stel mensen en zij is allicht met hetzelfde sop overgo ten. Hoe bedoelt u dat?, vroeg Clint, als wilde hij het meisje verdedigen. Och, om één ding te noemen, antwoordde Heale. Als je alleen maar neemt, wat voor kleren ze altijd draagtzwart of donkerbruin en blijkbaar zelf gemaakt, zonder veel snit of val. En ze komt nooit er gens Ze is zelfs nooit op school ge weest. Ze heeft thuis alles geleerd en.Enfin, vervolgde hij 'n beetje geërgerd, ik ken die lui daar van haver tot gort. De jonge Rab Taine is de enige, die nog al gewoon is. We hebben hem hier een paar maal ge had wegens te snel rijden. Hij kan een uur aan één stuk praten, om vrij te komen van een boete van vijf dol lar. En zijn broer Asa treedt hier wel eens op als verdediger. Maar het is 'n raar stel daar! En zo gesloten als een ijzeren pot. Ze stikken van het geld. maar het uitgevenho maar! Geen denken aan! DINSDAG 2 JUNI 1953. HILVERSUM I 402 METER. KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Jongenskoor: 7.45 Morgengebed en litur gische kalender; 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de huis vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Lichtba ken, causerie; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Amusementsmuziek; 10.45 Gramo foonmuziek; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Lunch concert; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Gramofoonmuziek; 12.55 Zonnewij zer; 123.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Gramofoonmu ziek; 13.45 Kroning van Koningin Elisa beth van Engeland: 17.00 Gramofoonmu ziek; 17.15 Felicitaties voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzending Nederlanders in Australië en Nieuw-Zeeland. vraagge sprek met <fr. E. Emtnen; 18.00 Zang en hammondorgel; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Voor de jeugd: 81.52 Acutaliteiten; 19.00 Nieuws; 19.10 Gramofoonmuziek; 19.15 Uit hel Boek der Boeken; 19.30 Gramo foonmuziek; 20.25 De gewone man zegt er het zijne van; 20.30 Radio Philharm. Orkest; 21.30 Gramofoonmuziek; 21.40 De Radiodokter; 21.55 Omroeporkest en sol.; 22.30 Gramofoonmuziek; 22.45 Avondge bed en liturgische kalender; 23.00 Nws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 METER. - AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Gramoofonmuziel; AVRO: 7 50 Dag- Wordt vervolgd), opening. AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram. 8.45 Idem; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Reli gieuze liederen; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Gramofoonmuziek; 9.45 Kroning van Koningin Elisabeth; 13.45 Gramofoonmu ziek; 14.00 Zeg eens, Amerika14.30 Gramofoonmuziek; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gramofoonmuziek; 15.15 Voor de huis vrouw; 15.45 Gramofoonmuziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Gramofoonmuziek; 17.50 Idem; 18.00 Nieuws; 18.15 Pianospel; 18.30 Reportage of gramofoonmuziek; 18.35 Lichte muziek; 19 00 ..Paris vous parle'; 19.05 Koorzang 19.30 Pianorecital; 20.00 Nieuws; 20.05 Lichte muziek; 20.30 Een koningskroniek, klankbeeld; 20.55 Tirooi- se muziek; 21.25 Kroning van Koningin Elisabeth; 21.55 Gramofoonmuziek; 22 00 Mandoline-orkest en instrumentaal kwar- ;et; 22.30 Buitenlands overzicht; 22.45 Gra mofoonmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 New York Calling; 23.20—24.00 Gramofoonmuz. BRUSSEL 324 METER. 10.15 Kroning H.M. Koningin Elisabeth; 13.45 Engelse muziek; 14.30 Balletmuziek; 15.00 Gramo foonmuziek; 15.15 Kroning H.M. Koning n Eüsabeth; 16.35 Gramofoonmuziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Rep. Buckingham Palace; 17.25 Voor de kinderen; 17.40 Engelse madrigalen; 17.50 Boekbespreking; 18.00 Voor. de Jeugd; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Vlaamse muziek; 19.50 Syndicale kroniek. 20,00 Klankbeeld, 21,30 Orkestconcert; 22.00 Nieuws; 22.15 Gra mofoonmuziek; 22.45 Idem; 22.55 Nieuws. BRUSSEL 484 METER. 10.15 Repor tage Kroning Koningin Elisabeth; i3.45 Nieuws; 14.00 Gramofoonmuziek; 14.45 Rep. Kroning Koningin Elisabeth; 17.30 Viool en piano; 17.50 Gramofoonmuziek; 18.00 Voor de soldaten; 18 30, 19.00 en 19.35 Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws; 20.00 Klankbeeld; 22.00 Nieuws; 22.10 Verzoekprogramma; 22.50 Nieuws.

de Stem | 1953 | | pagina 2