DEKKERS KATHOLIEKEN kunnen tevreden zijn over uitslag HULSTERSE HARMONIE bezocht FRANKRIJK Z.-VLAANDEREN Vluchtige Amerikaanse impressies Walcheren Zuid-Beveland Nieuwe Bergse parochie heeft veler sympathie Pijn op gezette tijden BREDA-DORDT Het hart van het hart Pastoor H. Koopmans 25 jaar priester .,De mensen blijken te waarderen wat eerst onwennig was DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 29 MEI 1953 Op de eilanden liet grote goed der eenheid bewaard IN VLISSINGEN KWAM P. v. d. A. „GOED KOOP" AAN DE MEERDERHEID Goed figuur van Goes Burgemeester Verburg naar Frankrijk Priester-jubilé op de eilanden Eerste aardbeien van de koude grond Muzikale hulde voor Bisschop van Soissons BESCHERMING tegen STORMVLOEDEN Bezoek aan pastoor van Waesberghe DORDT, Bagijnhof 10, Tel. K 1850 3551-3285 Benoemingen Audiëntie HULST De nieuwe prelaat van Tongerlo Hieuwe Bloemenzeep wint veler harten Castella denkt aan Uw huid en aan Uw beurs! VLISSINGEN GOES NOG VEEL WERK VOOR DE BOEG AGENDA HEDEN MORGEN JJET „SLAGVELD" overziende, kan men voor wat de K.V.P. op de Zeeuwse eilanden betreft, zeggen, dat zij haar stellingen, op een enkele uitzondering na, behield en ze hier en daar zelfs belangrijk versterkte. Qoes maakte al een heel goed figuur. Doordat de prot.-christelijke groe pen zich hadden verenigd, viel, naar de uitslag van 1949 kijkend, te vrezen, dat de K.V.P. haar toen behaalde restzetel verspelen zou. Het is echter anders uitgekomen. Dank zij een winst van 200 stemmen en een verbe tering van het algemeen percentage met ruim 1 proct. viel reeds de eerste van de te verdelen twee restzetels haar toe zodat de drie zittende raads leden hun zetels behouden. Dit mooie resultaat is te danken aan de even krachtig als secuur gevoerde verkie zingsactie. Door verzuim van de KVP- propagandisten is geen enkele stem verloren gegaan. Heel het katholieke kiezerskorps is „uitgekamd" door een legertje vrijwilligers, dat onder in druk kwam van het enthousiasme, dat de plaatselijke voorzitter op bracht. Dat het beleid van de raadsfractie in de laatste vier jaar een gunstige voedingsbodem voor deze actie vorm de ligt natuurlijk voor de hand. De gecombineerde piot. chr. groep kreeg te Goes de verwachte winstzetel, doch dit ging ten koste van de Midden standspartij. die 'n kleine hondera aanhangers verloor. De P.v.d.A. te Goes was minder ge lukkig; het feit, dat zij haar populai re lijsttrekker moest missen, zal hier niet. vreemd aan zijn. MIDDELBURG Tn Middelburg hield de K.V.P. zich ook goed. Voor het eerst kwam ze met meer dan duizend stemmen uit de bus en behaalde een percentage van 8.6 tegen 7.6 in 1947. Zet dit pro ces zich nog even door. dan wordt dit zetelwinst in de toekomst. In de samenstelling van de hoofd stedelijke raad komt overigens geen wijziging. VLISSINGEN Cen lichte' teleurstelling voor de K.V.P. bracht Vlissingen. Hoewei de plaatselijke afdeling 'n verheugen de activiteit ontwikkelde en het aan tal stemmen met 231 opliep, was er Advertentie) hoeft geen 'verloren dog' te betekenen. 't Is altijd makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! in het algemeen percentage een lichte teruggang. Indien men 100 stemmen meer- had kunnen halen, zou de derde zetel bereikt zijn. De twee nieuwe zetels vielen nu beide ten deel aan de P.v.d.A.. die daarmede meteen de volstrekte meer derheid in de raad krijgt. Zij komt daar overigens goedkoop aan. n.l. met iets meer dan 46 procent van het aantal stemmen. Terwijl bijv. de K.V.P. haar twee zetels „betaalt" met 802 stemmen per stuk. was „de prijs" voor die van de P.v.d.A. slechts 561 stemmen. De overige partijen hana- haafden hun aantal zetels; de stem men uitgebracht op de Middenstands partij en op de Communistische lijst, zijn stuk voor stuk vermorst. IN DE DORPEN Qp de Zuid Bevelandse dorpen hand- haafde de K.V.P. zich zonder al te veel moeite. Alleen in 't sterk pro testantse 's-Graveiipolder ging de enige katholieke zetel verloren. Reeds in 1949 was er hulp van 'n andere groep nodig geweest om onze verte genwoordiger te handhaven en door het vertrek van enkele kath. gezinnen had de achteruitgang zich nog scher per geaccentueerd. Te Wolfaartsdijk deed de K.V.P. dit maal ook een poging om een raadsze- tel te bemachtigen, maar de 48 stem men, welke ze opbracht, bleken daar voor niet voldoende. Te Souburg, waar de K.V.P. in 1949 een vergeefse poging deed om een zetel te bemachtigen, liet zi.i deze keer verstek gaan. Het ka tholieke bevolkingsdeel is daar nog te gering om de kiesdeler of driekwart daarvan te halen. Het grote goed der katholieke poli tieke eenheid bleef thans op de eilan den bewaard en dit behoedde de K.V.P. voor teleurstellingen, zoals die elders voorkwamen. Lezing met film over Stavenisse DURGEMEESTER L. A. Verburg van Stavenisse zal op uitnodiging van burgemester Jean Paul David van Mantes (Fr.) op 23 Juni a.s. aldaar tijdens een gala-avond een lezing met film over Stavenisse houden. Mantes heeft Stavenisse n.l. geadopteerd. Ge ruime tijd geleden hebben de burgers van deze Franse stad reeds kleren en medicamenten gezonden. De film („Storm over Stavenisse"! werd opgenomen en vervaardigd door de heer W. Cornelisse uit Tholen en burgemeester Verburg. Advertentie) Te Zierikzee en Ovezande .s. Zondag vieren zowel pastoor Dekker te Zierikzee, als pastoor Franse te Ovezande hun zilveren priesterfeest. Te zierikzee zal, in verband met de droeve omstandigheden van de meer dan gehalveerde parochie, het feest een zeer sober karakter dragen en alleen bestaan uit 'n plechtig opgedra gen Hoogmis in de parochiekerk met assistentie van enkele priesters uit het bisdom. De Zondag daarop heeft dan nog een receptie plaats, bij wel ke gelegenheid dan tevens door de pa rochianen een cadeau wordt aangebo den, pastoor Franse te Ovezande zal het feestelijker vergaan. Zaterdag avond wordt de jubilaris door het feestcomité van het Goese station af gehaald en geleid naar de grens der gemeente, waar Z. Eerw. zal worden begroet door burgemeester Andriessen en een hele stoet gereed staat ook het plaatselijk fanfare-korps om op te trekken naar het kerkgebouw, waar de pastoor een kort Lof z.al cele breren. Na de kerkelijke plechtigheden op Zondagmorgen volgt dan een samen komst. waar het feestcomité de zil veren herder de geschenken der paro chianen zal aanbieden. W/OENSDAG werden in Kapelle de eerste aardbeien van de koude grond geveild. Er werd f 1.12 pér kg. voor betaald. Over het algemeen staan de aard beien er zeer goed voor in Zeeland en binnen enkele weken zal dit pro duct weer voor een ieder te koop zijn. TriE Kon. Stedelijke Harmonie van Hulst bracht een driedaags bezoek aan Missy Sur Aisne, waar zij zoals in voorgaande jaren wederom op een bijzonder hartelijke wijze werd ontvangen. Stavenisse neemt maat regelen It ET COLLEGE van burgemeester en wethouders van Stavenisse heeft besloten maatregelen voor te bereiden ter bescherming van de bur gerbevolking tegen de gevaren van eventuele stormvloeden in de toe komst. Behalve het in het leven roe pen van een verantwoord alarmsys teem zal het gemeentebestuur o.a. ook maatregelen treffen voor een tijdige interne evacuatie van de burgerbevol king naar die gedeelten der gemeen te. welke als „veilig" kunnen worden beschouwd. In hoeverre van een ver plichte evacuatie ingeval van nood sprake zal zijn. zal nader worden be keken. Het ligt in ieder geval in de bedoeling de bewoners van bepaalde gedeelten der gemeente vóór de a.s. winter een adres aan te wijzen, waar heen zij zich bij gevaar aan te ge ven door een nader vast te stellen alarmsignaal dienen te begeven. Het college van burgemeester en wethouders van Stavenisse heeft voorts tegen 1 Juni a.s. een vergade ring met vertegenwoordigers van de polders en waterschappen in de ge meente Stavenisse uitgeschreven voor het houden van een voorbereidende bespreking inzake de samenwerking tussen de polders en waterschappen en de gemeente Stavenisse met be trekking tot de beveiliging van de burgerbevolking tegen de gevaren van stormvloeden. Cen tweetal bussen met plm. 85 per- sonen vertrok vanaf de markt te Hulst voor het brengen van een vriendschapsbezoek aan pastoor van Waesberghe. Na een korte onderbreking te Leu ven arriveerde het gezelschap om streeks het middaguur te Dinant ai- waar men lange tijd vertoefde, genie tend van het natuurschoon en al dat gene wat Dinant biedt. Via het prach tige Maasdal werd de reis vervolgd naar Reims, aan welke stad even eens een kort bezoek werd gebracht. Tegen de avond vond de ontvangst plaats in de stad Soissons alwaar de Harmonie serenades bracht aan Mr. Daty. Sous-prefect van het departe ment en Mgr. Douiilard en Deilez. resp. Bisschop en Vicaris-generaal van het Bisdom Soisson. Vervolgens trok de stoet naar het stadhuis alwaar reeds een muziek korps van de stad Soissons opgesteld stond ter begroeting van de gasten. Namens het gemeentebestuur was hier aanwezig de wnd. burgers eester. Nadat de beide nationale hymnes ge speeld waren, vond de officiële ont vangst in het stadhuis plaats. Namens Soissons sprak mr. Bouvrie, president van het Franse muziekkorps een welkomstwoord, zijn vreugde uit- sprekend over de totstandkoming van de vriendschapsbanden tussen Sois sons en Hulst. Dhr, L. Verstraeten, voorzitter van de Kon. Sted. Harmo nie. dankte namens de Hulstenaren voor de voortreffelijke ontvangst, wel ke hen te beurt was gevallen. Ook bracht hij de stad Soissons en daarmede het gehele departement Aisne dank voor de spontane hulpver lening. welke tijdens de watersnood ramp van 1 Febr. j.l. aan Nederland was verleend. Ook nodigde de voorzit ter het Muziekkorps van Soissons uit et., bezoek te brengen aan Hulst, het welk door de Franse gasten ten zeer-" ste werd geapprecieerd. Nadat de Hulstenaren een glaasje Champagne was aangeboden, vertrok het gezelschap, nagewuifd door de Fransen. Na soissons was het Vregny, dat een bezoek gebracht werd. Hier werden bloemen gelegd aan de voet van het monument der gesneuvelden van de eerste wereldoorlog. Ook hier was de ontvangst hartelijk en de gehele dorpsgemeenschap op de been. GROTE FANCY FAIR Waesberghe Missy eveneens een kranslegging verricht aan de voet van het monument dér gesneuvelden, waarbij het woord werd gevoerd o.a. door vertegenwoordigers van de Fran se Oud-strijdersbond en de voorzitter der Hulsterse Harmonie. Vervolgens had de officiële opening der Fancy Fair ten bate van het pa rochiewerk van pastoor v. Waesberghe plaats waarbij de Harmonie wederom haar medewerking verleende. AFSCHEID "Tweede Pinksterdag stond in het te ken van afscheid. Omstreeks het middaguur werd door de Kon. Sted. Harmonie in het plaatsje Vailly sur Aisne een muzikale rondgang gemaakt waarbij dan nog een serenade weid gebracht aan de fam. Thieffine, wel ke familie de Hulstenaren in de voor bije jaren reeds zovele diensten heeft bewezen en waarop de Harmonie ook Advertentie) Trie tweede dag van het bezoek werd in de parochie van pastoor van „Van een reis van 25 minutenJARENLANG PLEZIER „Ik woon in Breda, en dat is maar 25 minuten van Dordrecht. Nou is 't wel geen badplaats, maar ik kan U vertellen, dat ik van mijn reisje naar Dordt jarenlang plezier zal hebben. Dat komt omdat ik spe ciaal naar Dordt ben gegaan om te winkelen bij Dekkers. Wij hebben met de overstroming ook wat scha de gehad. U moet dat niet overdrij ven, hoor, wij waren er minder erg aan toe dan anderen, maarwij vonden het nu zoetjes aan tijd om een nieuw huiskamerameublement aan te schaffen. En dan moet je naar Dekkers, Dordt. Dat kan je een uurtje meer kosten, maar wat zou dat. als je op één ameublement méér dan honderd gulden uitspaart? Bij Dekkers Dordt koop je goed en goedkoop. Ze hebben er een reus achtige sortering, en dat is net wat ik moest hebben. Dan kan een mens nog eens op z'n gemak kiezen. En dat is nog niet alles! We hebben op tijd laten weten, dat we kwamen, en toen werden we gratis met een auto van het station gehaald; en toen we een naam die een reputatie werd een keus hadden gemaakt, werden de reiskosten óók nog vergoed. Dat is natuurlijk maar een extraatje, want wat ik het plezierigste blijf vinden is, dat de meubels zo goed zijn en zo voordelig. Mijn man is meegegaan, en die stond er verbaasd van, en dat wil wat zeggen!" Speciale service voor de schade-gebieden Gaat U Uw woning opnieuw richten? Vraag dan eerst aan de Afdeling Cliënten-Service van Dek kers Dordt, Bagijnhof 10, de catalo gus aan. Deze catalogus bevat een antwoordkaart, waarop U zonder enige verplichting Uwerzijds kunt vragen om het bezoek van een ad viseur van Dekkers Dordt. U kunt ook zelf de toonzalen bezoeken. Reiskosten worden dan vergoed. En onze auto staat voor U klaar. Bij Dekkers slaagt U gemakkelij ker, omdat Dekkers Dordt méér heeft voor een lagere prijs en U prettig helpt! ditmaal wederom mocht rekenen. De genoemde familie, die geen dank wenste, was zeer ontroerd door deze muzikale huldiging, die door hen zéér zeker verdiend was. Uitgeleide gedaan door de bevolking van Vailly vertrok He Harmonie we derom terug naar Hulst, de allerpret tigste herinneringen mededragend aan het driedaags bezoek, waarbij de ban den van vriendschap tussen de Fran sen en de Hulstenaren wederom zijn verstevigd. Z.H. Exc. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot geestelijk adviseur van de R.K. Bond van H. K. en W.- bedienden afd. Gilze de eerw. heer C. Verhaak en tot kerkmeester te Ossendrecht de heer L. Jansen. Mgr. Jos Baeten zal geen audiëntie verlenen op 31 Mei. 2, 3. 4 en 6 Juni. Advertentie) Westdorpe DE RAADSVERKIEZING Het aantal uitgebrachte stemmen bedroeg 1234. waarvan 1180 geldige. Gemeentebelangen 420 stemmen. 3 zetels. R.K. Arbeiderspartij 417 stem men. 2 zetels, lijst Janssen 149 stem men. 1 zetel; P.v.d.A. 194 stemmen, 1 zetel. Gekozen zijn: A. de Beleir. A. de Hulsters. M. E. v. Acker, E. de Maer- telaere. M. A. Wilde. X. Janssens. P. Klaassen. In de raad keren niet terug: J. Strijdonk. C. v. Passel, W. Gillissen. FRANSE LOF VOOR HARMONIE Toen de Koninklijke Stedelijke Har monie naar pater van Waesberghe trok. die zoaLs men weet pastoor is te dit in die stad op prijs gesteld heeft, men ook een bezoek gebracht aan het nabij-gelegen Soissons. Hoe zeer men dit in dit stad op prijs gesteld heeft, toont een uitgebreid artikel in het dagblad l'Union, dal te Reims wordt uitgegeven, hetwelk men ons toezond. Een verslag van meer dan een ko lom lengte, met twee foto's van de Hulstenaren, bezingt de lof van .,1'Harmonie Royale de Hulst" en be schrijft hoe de gasten uit Holland in het Stadhuis van Soissons werden ont vangen. Kennelijk was de stad Sois sons er mee in haar schik, dat de Harmonie zich ook daar eens iiet zien. Op deze wijze hebben de Hulsterse muzikanten op hun manier meege werkt aan het grote doei: de verbon denheid van de Europese volken te bevorderen. Clinge „CLINGE VOORUIT' OP DE KLOMPENBEURS Op een verzoek van het bestuur van de Klompen-beurs, welke in Juli aanstaande zai gehouden worden, aan de winkeliersvereniging „Clinge Vooruit" om hier enkele stands te plaatsen, is door de winkeliersvereni ging goedgunstig beschikt. De winke liersvereniging heeft besloten om en kele stands op de klompenbeurs te zet ten. zodat hier een prachtige samen werking kan gezien worden tussen de ze beide verenigingen. LIJK VAN OUD MILITAIR OPGEGRAVEN Dezer dagen heeft zich in het Buurtschap Ki'onenhoek onder de ge meente De Klmge-Wacs een merk waardige vondst voorgedaan. Land bouwers die regelmatig de rijweg on der aan de Koningsche dijk berijden, kwamen op zekere dag tot de ontdek king. dat er botjes van een geraamte werden blootgereden. Hiervan volgde aangifte bij de Nederlandse Rijkspoli tie. die direct een nader onderzoek instelde. De Rijkspolitie zelf heeft de opgravingen verricht. Het resultaat van de opgravingen was een mensen geraamte. hetwelk nog geheel in tact was en ongeschonden. Vermoed wordt dat het een militair is uit de oorlog van 1914-1918. want op 't geraamte Wer den nog knopen en gespen gevonden, welke tot het uniform van militairen Prior Boel gekozen ■Tot opvolger van wijlen prelaat Stalmans werd de Hoog Eerw. heer Boel, prior der Norbertijnerabdij te Tongerlo, tot prelaat verkozen. De Hoog Éerw. heer Joost Boel werd geboren te Geel op 2 Februari 1919. Hij trad in de Norbertijner-orde in 1938 en ontving de priesterwijding op 25 Juli 1944. Hij was achtereenvolgens proost van de middenstand, provin ciaal directeur van de middenstand der provincie Antwerpen, econoom der abdij van Tongerlo, magister der theologiestudenten en lector in de sociologie. Op 5 Augustus 1949 werd hij benoemd tot prior der abdij van Tongerlo. Castella's nieuwe Bloemenzeep win snel veler harten. En wie zou dat verwonderen? Voor slechts 20 cent wordt hier een heerlijk stuk echte Castella zeep gebodenonver pakt, zodat U de zachte kleuren kunt zien en genieten van de fijne bloesemgeur. En zo is er nu dus drievoudig keus in Castella. Vraagt Uw huid vooral om zeer rijk en royaal schuim, dan is Castella Spécial (32 cent) Uw aangewezen zeep. Voor andere dames weer zal de klassieke Castella Schoonheidszeep (32 cent) aangewezen blijven voor een ideale schoonheidskuur. Tijdelijk zijn twee stukken Castella Schoonheidszeep samen verkrijg baar voor 50 cent, een aanbod, waarvan alom enthousiast gebruik wordt gemaakt. En tenslotte: wilt U voor een zeer bescheiden prijs toch een echte merkzeep ontvan gen, dan vraagt U naar de nieuwe Castella Bloemenzeep van 20 cent. U ziet het, Castella zorgt niet al leen voor iedere huid, maar ook voor iedere beurs! 948-00 1WIIDDEN door Manhattan het eilandje, waarop het centrum van New York is gebouwd en dat de Ne derlander Peter Minuit in 1626 voor 24 dollar van de Indianen kocht, loopt een „brede weg", de over heel de wereld bekende Broad way. De totale lengte van deze straat, van Noord tot Zuid, bedraagt 22 kilome ter en er komt geen bui tenlander in New York en ook geen Amerikaan uit een andere staat, of hij zal op de Broadway verzeild raken Want d :ze straat is het amusementscentrum en dé grote winkelwijk van de metropolis. Er be staat niets in de wereld, of het kan op Broadway wor den gekocht, goede en slechte dingen, van de on schuldige fop-artikelen tot de gemeenste collecties af beeldingen toe. die met de naam .kunstfoto's" worden aangeduid. Men wrijft heel even z'n ogen uit, wanneer men deze voortbrengselen van een perverse geest ziet uitgestald naast kruisen, rozenkransen en heiligen plaatjes. Maar dit is typisch Broadway, het stadsdeel van een millioenenstad waar goed en kwaad naast elkaar leven, waar de brave burger met zijn mond open rondslentert en de wereld wijze snob. ver van huis de bloemetjes eens buiten komt zetten. Het liart DROADWAY, die hel hart van New York wordt genoemd, is zo groot dat zij een eigen hart heeft Tussen de 43ste en 46ste Straat verwijdt Broadwa.v zich en heet de weg Times Square, een plein ,dat de Amerikaan het middelpunt der aarde noemt. Wanneer Van een bijzondere medewerker.) de avond is gevallen, is Times Square inderdaad een laaiende heksenketel van licht en beweging en we geloven niet, dat ergens ter wereld zoveel licht reclames op één punt zijn verenigd. Wanneer men midden op het plein staat, ziet men er het nieuws nerveus aan vier kanten langs de ramen rennen. Daar tussendoor flikkert, wentelt, draait en knip pert het in alle mogelijke kleuren tot de vroege mor gen. want het leven be daart eerst op Times Square, wanneer de zon aan de hemel verschijnt. De overdaad van aan- en uitflikkerende licht-recla- mes is zo groot, dat men alleen nog maar licht ziet. VY/ANNEER men ons nu zou vragen, welke re clame op ons de meeste indruk heeft gemaakt, zou den wij op deze vraag geen antwoord weten. Was het Pepsicola of Camel? We weten het niet Wij weten niet eens, of deze artikelen er wel langs de gevels werden geadverteerd, hoe- behoren. De Belgische Gendarmerie heeft het geraamte, gezien het op Begisch grondgebied lag. weggehaald en geborgen. Paard gedood. Door het hevige onweer van de laatste dagen werd het paard van de landbouwer B„ alhier, door de bliksem getroffen en gedood Het paard liep in de weide Koewacht Professie feest. l Mei j.l. werd onze dorpsgenote mej. Madelein de Dauw te Oudenbosch geprofest ais Kloosterzuster. Zij ontving daarbij de naam van Zuster Blondina. Ter gelegenheid hiervan werd er in het gesticht St. Clara alhier Dinsdag het professiefeest gevierd, waar Zuster Blondina aanwezig was. Nu vertrekt zij terug naar Breda, waar ze is aan gesteld als onderwijzeres in een Kleu terschool. Zuidzande DE NIEUWE RAAD Hier werden 527 stemmen uitge bracht. waarvan 501 geldige Gemeen tebelangen 234 stemmen 3 zetels P v.d.A. 183 stemmen, 3 zetels. Chr. en A.R. 84 stemmen. 1 zetel. Gekozen zijn: H. Goedegebuur. J. A. van Houte. A. P. de Veij. I. Cap- pon. A. Luteijn, I. van Cruijriingen. J. Dubois jr. In de raad keren niet terug: A. A. Verbuijt. J. de Wilde. J. Dubois sr. wel men dit rustig nfag aanpemen. Wij zouden er een afbeelding van Times Square voor moeten raad plegen om het met zeker heid te kunnen zeggen. Ook hier verdrinkt alles in de zee van licht, in de overdaad van bomen, waar door men het bos niet meer ziet. De licht-reclames in Brussel en Parijs, in Lon den en Stockholm, zijn er rustig-f 1 akkerende kaarsen tegen. Misschien komt het hierdoor, dat de mensen op Times Square, de tien duizenden, die hier heel de nacht door tussen al dit brutale en schreeuwende licht flaneren, iets onrus tigs over zich hebben. Zij trekken gehaast van de ■ne amusementsgelegenheid naar de andere, alsof het de laatste nacht was, die hun hier op aarde was ge geven. Als een mierenhoop krioelen zij hier door el kaar met steeds andere ge zichten, naar gelang het rode, gele of blauwe, het groene of witte licht van oen reusachtig reclame bord hun gelaat kleurt. Het is het kermis-terrein van de duivel, waar het rustige hart z'n rust wordt ontnomen en het licht beukt op de zenuwen van de sterkste. Als een onbegrijpelijke oaradox staat in het mid den van dit plein het mas sieve standbeeld van Fa ther Duffv. een katholiek priester, die van 1871 tot 1932 heeft geleefd en als aalmoezenier z'n land heeft gediend. Met z'n ernstige ogen kijkt hij neer op de steeds wisselende menigte der tienduizenden uit alle delen der wereld, die hier iedere nacht iets komen zoeken wat juist in dit ..middelpunt der aarde" niet is te vinden. DE RAAD MOET WEER OVER DE BRUG KOMEN! B. en W. schrijven de raad, dat de laagste inschrijving voor de bouw van een brug in de Rooseveltlaan f 8000 hoger was dan de raming. Ter begroting 1950 was voor deze doeleinden reeds een bedrag uitge trokken van rond f 70.000. Er zal dus nog een aanvullend crediet moeten worden verleend van rond f 8000. Zoals destijds reeds werd medege deeld. zou van het geraamd bedrag ad f 70.000 een berag van f 30.000 ten laste van het gronöproductie- fonds worden gebracht. Nu in totaal een bedrag van f 78.000 benodigd zal zijn. wordt voorgesteld f 33.000 ten laste van dit fonds te brengen. Resumerend stellen B. en W. voor om het aanvullend crediet te verlenen. H. PRIESTERWIJDING Op Donderdag 11 Juni a.s. zal te Jedburgh in Schotland een zoon on zer parochie, de eerw. heer I\ Pen- rings, van de Witte Paters van Kar dinaal Lavigerie. tot priester worden gewijd. Op Zondag 19 Juli a.s. zal de Neo mist in onze parochiekerk zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. VELE KOERIERS MAAKTEN EEN GOEDE TIJDING Onderdeel van de K.V.P.-activitelt in deze gemeente was. dat zij in leder van de 12 stembureaux haar manne tje of dame had zitten, die contro leerden of onze stemgerechtigden tij dig opkwamen en verder tot 'aak hadden om de uitslag op hun bu reau te noteren en ijlings naar ons redactie-kantoor te brengen. Niemand verzuimde zijn of haar plicht en zo hadden wij Woensdag avond een afgeladen huis. wat zijn gezelligheid gaf. maar bovendien in minder dan geen tijd de volledige uitslag der verkiezing. Even snel be rekende de voorzitter der afdeling, die mede tot onze gasten behoorde, de zetelverdeling, zodat wij nog voor half zeven de complete cijfers kon den publiceren. En daar die cijfers boven vervacli- iing gunstig waren, begrijpt men hoe goed de stemming op Westsingel 98 was! 's Heerenhoek Burenruzie. In de Emmastraat werd een pijnlijke vergissing gemaakt waarvan de reeds bejaarde mevr. R. de dupe werd. Deze kreeg n.l. van de kant der buren een bus naar het hoofd gesmeten die zo ongelukkig te recht kwam dat doktershulp moest worden ingeroepen. Een proces-ver baal zal waarschijnlijk de waarde van het geval bepalen. Hanstveert Serenade. De Harmonie Schelde- galm bracht een serenade aan haar oud-directeur, dhr. J. M. Polderman en zijn echtgenote, wegens het vieren van hun 55-jarige bruiloft. De be langstelling voor deze serenade was zeer groot. Overgeplaatst. De ass. der Rijks belastingen, dhr. A. Koens alhier, is met ingang van 1 Juni a.s. overge plaatst naar zevenaar. Brug beschadigd. Een grote truck wagen. waarop een kraantje van de Fa. v. d. Straaten werd vervoerd, kwam in de Lange Geer in aanraking met de loopbrug van het pand van dhr. Ribbens waardoor deze brug zwaar werd beschadigd en de leuning het moest ontgelden. ^yLS WE ZEGGEN, dat pastoor Koopmans te Bergen op Zoom zijn paro chie dagelijks ziet groeien, dan is dat „zien" in geen enkel opzicht over drachtelijk gebruikt. Alle ramen van de pastorie op Gageldonk geven uit zicht op nieuwe huizenblokken, die rond de kerk verrijzen en die over enkele maanden weer bewoond zullen zijn. Het werk van de pastoor, die vorig jaar zijn nieuwe kerk in gebruik kon nemen, heeft veel van de aantrekkelijkheid van het experiment. Niet al leen, omdat de parochie nog altijd wordende is, maar ook en vooral omdat de ere-dienst er in een nieuw en ongewoon kleed is gestoken. IrilE kerk van het H. Hart te Ber- gen op Zoom is het eerste kerk gebouw, waar het altaar een plaats heeft gekregen, die de priester in staat stelt het H. Misoffer op te dra gen met het gelaat naar de gelovigen gewend. In het begin moesten de pa rochianen daar even aan wennen. Sommigen zelfs konden zich niet aan de indruk onttrekken, dat door de directe betrokkenheid van de kerk gangers op de handelingen van het H. Offer iets van het glans van het mysterie teloor ging. Momenteel ech ter is iedereen ervan overtuigd, dat de plaatsing van het altaar temidden van de mensen alleszins verantwoord is. We wilden iets vertellen over het zilveren jubileum van de pastoor, dat Dinsdag 2 Juni plaats vindt, maar dat Zondag al gevierd gaat worden. Echter we zijn wat afgedwaald. Als men een praatje maakt bij een zil veren jubileum als dit, ligt het voor de hand. dat men de jubilaris vraagt naar wat hij van zijn parochie denkt en vindt. En omdat pastoor Koopmans begon met de constatering, dat zijn parochianen het nieuwe en bijzonde re van kerk en ere-dienst blijken te waarderen, moesten we daar óók mee beginnen. NAVOLGING weer mogen blijken. De parochianen willen het bedrag vol maken, nodig voor het H. Hartbeeld, dat op het kerkplein een plaats zal krijgen en dat vervaardigd wordt door de beeld houwer Paul Grégoire uit Teteringgn. Voorts is er een stedelijk comité in 't leven geroepen, dat de pastoor een luidklok wil aanbieden. De eerste van het viertal, dat in de kerkkoe- pel moet komen. Nog dit jaar moet die klok er hangen. Het feestprogramma hebben we al gepubliceerd, maar ten gerieve van onze lezers, laten we het hier nog eens. in het kort, volgen: 8.30 Plechtige Hoogmis met assis tentie. 12 uur: Wandeling harmonie „Kol- pings Zonen" door de parochie. 1 uur: Aanbieding cadeau op kerk plein. 1.30-3.30 uur: Receptie. 7 uur: Plechtig Lof met bloemen hulde aan het H. Hart. Op de jubileumdatum. Dinsdag a.s. dus, draagt de jubilaris een H. Mis van dankbaarheid op, geassisteerd door zijn broer, pastoor A. Koopmans, door pastoor Huijsmans van Zuiddor- pe en rector Huijsmans te Gilze. Op 10. 11 en 12 Juni vindt een tri duüm plaats en daarna zal de K.A. de oprichting gaan propageren van een Bond van het H. Hart. Want de pas toor wil dit feit slechts zien als een stimulans tot verdere ontplooiing van het parochieleven. DASTOOR Koopmans, die voor zijn benoeming te Bergen op Zoom onder-pastoor in Merksem, plaatsver vangend pastoor te Huybergen, kape laan in Terneuzen en Breda en rec tor van het St. Willibrordushuis in Breda is geweest, heeft in Bergen op Zoom nog veel werk te doen. Een kerkgebouw, zegt hij, maakt nog geen volmaakte parochie. Hij is blij, dat de Katholieke Actie zo prachtig is opgezet, dat zijn tweede school nu ook in aanbouw is en dat men inder daad al van parochieleven mag spre ken. Maar er is nog meer te doen. Het jeugdwerk zou op gang moeten komen en over enkele jaren zal het gemis van een parochiehuis worden gevoeld. Het ene plan is nog niet in uitvoering, of het andere dient zich weer aan. Maar gelukkig blijken ook veel leken dat te begrijpen. De pas toor en zijn kapelaan staan niet al leen tegenover de moeilijkheden, die de parochiële organisatie naar voren dringt. Er zijn zegt pastoor Koopmans al diverse bouwpastoors naar mijn kerk komen kijken. Pastoor Renders van Valkenswaard U weet wel: van de klompkes zou zijn altaar graag op dezelfde manier geplaatst zien HET FEEST JriAT de parochie van het H. Hart veler steun heeft, zal ook Zondag GOES Grand: In het hart van de Kas ba. MIDDELBURG Electro: Operatie Ci cero; Schouwburg; Angelica Serena, de. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: De laatste grens. VLISSINGEN Alhambra: High noonj Luxor: De zoon van Ali Baba. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg! Komediantenrevue 1953. AXEL Centrum, 18.30 en 21 uur: De schrik van de 2e Comagnie. GOES Grand: In het hart van de Kas ba. HULST Bioscoopgebouw, 20 uur: Car rie. MIDDELBURG Electro: Operatie Ci cero: Schouwburg: Angelica Sere nade. OOTBURG Ledel, 20 uur: Operatie Ci cero. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: De laatste grens; Concertgebouw, 20 uur: Het dozijn blijft voordeliger. VLISSINGEN Alhambra: High noonj Luxor: De zoon van Ali Baba.

de Stem | 1953 | | pagina 2