Olielamp en kaars kan men niet ontberen in Australië Gesloten front tegen zwarte rat Laat bedrijfsleven kansen in Zuid- Amerika schieten? DUITSE studenten in FRANKRIJK Vluchtige Amerikaanse impressies Om de milliarden van Carol Industrialisatie ging te snel Vlaggetjesdag: Hollandse Nieuwe in aantocht „Bei uns ist alles viel besser" DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 26 MEI 1953 „Blackout" schrik voor industrie en huismoeders E Kolen-overvloed Vlissinger bleef flessentrekker Systematische bestrijding door middel van „torpedo's" Export nog te veel afgestemd op Europa MEN VERLANGT GARANTIES, WELKE REGERING NIET TEN VOLLE KAN GEVEN Nog steedsDeutschland über alles Eenzijdige kijk LIKDOORNS WONOEROUE Duitsers als kapers op de kust Over sport gesproken.... STRIJD TVSSEN ERFGENAMEN Reeds twee processen 12.10 en mu- Ï0 en ïuws; 21.30 22.15 22.50 (Van onze correspondent in Australië) R IS IN EEN groot deel van Australië schreeuwend tekort aan elec- trische stroom, zó erg, dat in een geordend huishouden een olie lamp en kaars als „reserve-verlichting" niet mag ontbreken. En hetgeen érger is, de industrie ziet soms vele kostbare arbeids uren onbenut voorbij gaan, omdat de stroomvoorziening ,s gestoord en de motoren als gevolg daarvan tot stilstand zijn gebracht. „Blackout" vormt de schrik voor industrie en de huismoeders in een groot deel van Australië. pvE STATE NEW SOUTH WALES Is *-> het grootste „kolen-reservoir" in Australië; zodanig zelfs, dat met uit zondering van Zuid-Australië en Tas- manië ,in alle staten de electriciteit wordt opgewekt met behulp van steen kolen uit eerstgenoemde state. Nu zijn de blackouts geen gevolg van een steenkolen-tekort, omdat de voorraden in elk geval de laatste jaren ruim genoeg zijn. Soms weet men zelfs geen raad met de steen kolen. Het grote probleem der stroom voorziening is een gevolg van de om standigheid, dat de bouw van kracht stations geen gelijke tred heeft ge houden met de enorme uitbreiding van de industrie in dit land. Het grootste krachtstation dat op kolen werkt staat te Bunnarong nabij Sydney en heeft een capaciteit van 325.000 KWU. Daarop volgt het station te Yellorun in Victoria met een ver mogen van 175.000 KWU. Er is echter heel wat méér nodig om de motoren in de fabrieken draai ende te houden. EVEN LENEN.... LIET GOUVERNEMENT van Ne-v- fl South Wales, waar men het meest van de blackouts heeft te lijden, vroeg onlangs aan het Federale bestuur om een lening van 20 millioen dollar, waarvoor men in Amerika twee gi gantische generatoren wilde kopen, teneinde uit de blackout-narigheid te komen. Doch het Federale bestuur voelde niets voor die lening, omdat op het ogenblik reeds voor bijna 400 millioen gulden aan electrische krachtstations wordt gebouwd. De helft van genoemd bedrag wordt besteed aan het Snowy River project in New South Wales, dat het grootste krachtstation in Australië zal worden met een vermogen van 2.250.000 KWU- Een firma uit Noorwegen met eigen personeel voert het enorme water werk uit, waardoor de electrische krachtstroom zal worden opgewekt. Het zal nog wel enkele jaren duren alvorens het zover is! En in die tussentijd moeten de be drijven draaien; hebben de huismoe ders iedere dag maaltijden te berei den en heeft men des avonds toch graag verlichting in huis! Met dit alles is het althans in New South Wales soms triest ge steld! RECORD VAN 5 UUR! Het record staat thans op vijf uur achtereen. Vooral de kleine bedrijven, winkels en de huismoeders behoren tot de sterkst gedupeerden, omdat do grote bedrijven veelal een eigen noodinstal- latie bezitten, waarop tijdens een blackout wordt overgeschakeld. Welk een enorme schade dit alles aan het bedrijfsleven veroorzaakt, kan men zich wel indenken! Wanneer de arbeiders soms uren „rondhangen" zonder in het bedrijf iets te kunnen uitvoeren, doet zulks de productiekosten er.orm stijgen. In en rond Sydney is als enige oplossing in deze nood, gedurende de winter maanden een „zónesysteem" inge voerd. Hiertoe heeft men dat gebied in 230 districten verdeeld. Op een bepaalde dag in de week mogen een zeker aantal districten gem kracht stroom gebruiken, hetgeen dus ook van toepassing is voor de huishou dens, voor zover gebruik van elec trische apparaten oetreft. Doch, het lijntje wordt in deze laatstgenoemde categorie niet zo strak aangehaald! De zöne-dag rouleert voor elke groep, zodat indien deze op een werk dag valt, de bedrijven hebben te slui ten. Daardoor wordt in een dergelijke week de 40 arbeidsuren over vier dagen verdeeld in sommige bedrijven. Op deze manier tracht men dan nog DIJZONDER op de blackout-dagen glorieert de olielamp en kaars boven de electrische stroom! In win kels, restaurants, kantoren enz. ziet men deze verlichtingsmiddelen van oude tijden weer goede diensten be wijzen. Er zijn wel meer moderne hulpmid delen, zoals bijv. de petroleumvergas- ser, doch de gebruiksvaardigheid daarvan is minder groot. Men treedt op zulke dagen in het schemerdonker een winkel of restau rant binnen als het avond is. Het doet wel triest aan indien in een hoogst moderne stad als Sydney, men de wat in Nederland genoemd wordt „middeleeuwse" verlichting ziet! Door speciale voorzieningen wordt de straatverlichting en het electrische tramverkeer door de blackouts niet gehinderd. Doch dit kost een stad als Sydney dan ook pl.m. een millioen gulden per jaar. MOPPERENDE HUIS MOEDER. Dan komen de petroleumstellen er inaar weer aan te pas! Bij het licht van een olielamp of kaars scharrelt men in huis rond. Er zijn nog verschillende andere „gedupeerden", zoals de tandartsen, die tijdens een blackout de tanden en kiezen van hun patiënten niet kunnen boren; de doktoren, die bezig zijn met een hoogtezon-bestraling of anderen, die electrische apparaten hebben te gebruiken. Hoewel de ziekenhuizen uiteraard over nood-installaties beschikken, on dervindt men ook daar de moeilijk heden van de vele blackouts. Vanwege de storingen bij onderzoe kingswerk en studie, zal de Universi teit van Sydney een eigen nood-cen trale laten bouwen. MAAR BETER- HET WORDT al GAAT HET VELEN niet snel genoeg naar de zin, er wordt tóch aan verbetering in deze toestand ge werkt. Zo worden er in Australië op dit ogenblik 28 nieuwe installaties ge bouwd, die gedeeltelijk uit water kracht en gedeeltelijk uit steenkolen electrische energie zullen opwekken. Het grootste krachtstation met een vermogen van 200.000 KWU wordt gebouwd nabij Sydney. Uit Amerika, Engeland en Noorwegen worden re gelmatig nieuwe installaties aange voerd. Dit alles neemt niet weg, dat thans bij het naderen van de winter (in Australië!), de eerste blackouts zich reeds hebben aangekondigd en de verwachtingen voor de toekomst nog weinig hoopvol zijn. Om bij dit alles nog een lichtpunt te vermelden'. Adelaide in Zuid- Australië had kort geleden de eerste blackout. Mogelijk is dit tevens een sombere voorspelling! 8 maanden geëist MA nog maar 14 dagen uit het Huis van Bewaring te zijn ontslagen, waar hij enige tijd had doorgebracht wegens flessentrekkerij. zocht de Vlissingse marconist P. J. S. weder om (noodgedwongen) die plaats op. Hij had zijn oude bezigheid nog niet afgeleerd Bovendien had hij de fiets van zijn kostjuffrouwvoor 10 minu ten geleend en totaal vergeten hem terug te brengen. Het ging hem fi naal door het hoofd, hij keerde niet terug en kon daardoor ook de ge maakte verteringen maar niet be taald krijgen. In een ander hotel in Middelburg had hij eveneens vertoefd, gegeten, gedronken, geslapen en was vertrok ken zonder te betalen, zeggende, dat hij diezelfde avond terug zou komen. Via Breskens waar hij de fiets voor een krats verkocht ging hij naar Antwerpen en vandaar liftte hij naar Dén Haag, waar hij zich weder om aan flessentrekkerij schuldig maakte. De politie in Middelburg had zijn aanhouding verzocht en in Rotterdam werd S in het Zeemans huis aangehouden. Hij legde een vol ledige bekentenis af. In zijn requisitoir zei de Officier van Justtie. dat deze verdachte een bekwaam vakman is. Het is zonde, dat de man op deze manier zijn leven verknoeit. Het is helemaal niet no dig Hij eiste acht maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. De raadsman. Mr. P. C. Adriaanse, zei in zijn pleidooi; „Als mijn cliënt, die een zeer bekwaam marconist Is, maar weer kan gaan varen, dan ver dient hij goed geld. De mensen, die hij nu heeft opgelicht, zal hij dan kunnen betalen Het zijn geen grote bedragen. De vorige maal heeft hij ook allen schadeloos gesteld met geld, dat hij nog ontving van zijn vorige betrekking". Pleiter vroeg zijn cliënt nog een kans te geven. Uitspraak over 14 dagen. ieder jaar wordt de opening van de duren,of de HollandseL Nieuwe zal vlootrevue LIET ZIJN alles nare gevolgen van 1 1 dat stroom-tekort. De huismoeder weet daarvan mee te praten. Wat denkt u ervan, indien de aardappelen „op moeten" en een blackout laat zich gelden? De meeste Australische ge- zinnen zijn sterk „geëlectrificeerd" LIET IS in de vorige winters her- wat de voering van het huishouden 1 1 haalde malen voorgekomen, dat betreft. Vele electrische apparaten men urenlang van electrische stroom-1 worden gebruikt. En dan zonder levering bleef verstoken. stroom te zitten.... LIET is bekend, dat de zwarte rat 1 (ook huis-, dak- of blauwe rat genoemd) grote schade kan toebren gen. Hoe groot die schade soms kan zijn, moge blaken uit enkele cijfers, die aan de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen zijn opgegeven: Een grossierdery in Limburg schat de jaarlijkse door zwarte ratten toe gebrachte schade op f 600. Een coö peratieve landbouwvereniging in Gelderland raamt de door zwarte ratten en muizen aan zakken veroor zaakte schade op f 2000 per jaar (al leen stopkosten In een boerderij in Brabant hadden zwarte ratten zich onledig gehouden met de ankerwik keling van een electrische motor, ge bruikt voor aandrijving van een dors machine. Het opnieuw wikkelen kost te f 150. Dit zijn slechts enkele voor beelden; bekend is, dat de zwarte rat ook aan de opgeslagen oogst aanzien lijke schade berokkent. FNE periode, waarin deze gevreesde knager moet worden verdelgd, is haringvangst feestelijk gevierd; voor bijna elke Nederlander is dat het te ken, dat het nu niet lang meer zal weer z\jn intrede doen op de haring- hier de terugkomst van de loggers op karretjes. Te Scheveningen werd de I plaat ziet vastgelegd. thans weer aangebroken. Straks, als de oogst 1952 geheel is opgebruikt en de nieuwe nog niet is ingereden, zullen de schuren leeg zijn. Dat betekent voedselschaarste voor de zwarte vijand, die dan het uit te leggen gif vlot zal opnemen: de met zinkfosfide vergiftigde graankorrels, in krantenpapier verpakt tot z.g. tor pedo's. Deze korrels zijn gevaarlijk voor alle levende wezens, welke ge vaar door toepassing in de vorm van torpedo's echter tot een minimum wordt teruggebracht. Dit te meer, daar de zwarte rat bij het aanvreten van de torpedo's in het algemeen niet met de korrels morst. Wel is het raadzaam eventueel ge vonden dode ratten onverwijld op te ruimen, daar deze gevaar kunnen op leveren voor andere dieren. Deponeer de torpedo's op de loop paden van de ratten en, zo mogelijk, in de onmiddellijke nabijheid van de nesten. Vastspijkeren, of nieten van de pakjes is noodzakelijk, daar anders de rat ermee gaat slepen. VOORWAARDEN VOOR SUCCES (Van onze parlementaire correspondent) ginds de goodwill-reis van Prins Bernhard naar Zuid-Amerika en de ten toonstelling van het Nederlandse bedrijfsleven in Mexico wordt nog steeds gezocht maar mogelijkheden tot een verantwoorde bevordering en op voering van de handel met de Zuid-Amerikaanse landen. De vrees, dat de voren, die Prins Bernhard trok dreigen te verzanden een vrees, die in de Tweede Kamer reeds is uitgesproken is verre van denkbeeldig, omdat het - bedrijfsleven een betrekkelijk geringe belangstelling toont voor handel drij- resultaat wordt twijfelachtig geacht, ven met de betrokken landen zolang er nog veel onzekerheden zijn en omdat inmiddels de Duitsers een behoorlijke stevige voet in Zuid-Amerika zetten. Vrijdag is ingestgld een interdepartementale commissie, die zal nagaan welke maatregelen de overheid dient te treffen om het exportklimaat to verbeteren. maar, mijn eenten zijn toch goed, ook al lever ik aan een non-valeur. MOEILIJKE SAMENWERKING (""oncrete punten, die onder ogen moe- ten worden gezien, zijn: semei> werking van het bedrijfsleven en goo» de vertegenwoordiging in de Zuid- Amerikaanse landen. Wanneer enkel» ondernemingen bij de regering zou den komen met het voornemen om gezamenlijk een verkoopkantoor in Zuid-Amerika te vestigen, zou de re gering onmiddellijk bereid zijn tot steuning hiervan. Maar ineidentel» plannen kan de regering niet steunen, want dan zou het eind zoek zijn en "t hulp kun^nhopwerkkenV to Parijt"^ moet echter toegeven, dat het Franse individualisme ook voordelen heeft. Ze zijn minder uniform dan de Duitsers en laten zich derhalve niet zo gemakkelijk exploiteren door „een propaganda". De kwaliteit van de Franse universiteiten is volgens hem erg hoog .maar toch weer niet beter dan die der Duitse. WAT ZIJ VERGETEN (Van onze Parijse correspondent) JN het grijze verleden zijn er eens wat oorlogen geweest, waarbij onder meer de Duitsers en de Fransen elkaar poogden uit te moorden. Daar aan kwam in 1945 een einde. Nauwelijks was de tweede helft der 20ste eeuw begonnen of de vroegere vijanden gingen elkaar opnieuw „ont dekken De Fransen gingen naar de Rijn om er te genieten van het land schap en de Duitsers kwamen naar Parijs om er de Notre Dame te be wonderen en om er te studeren. De uitwisseling is nóg vrij een zijdig: het is nagenoeg een eenrichtingsverkeer van Duitsland naar !ta„ls' rïe Fransen houden nu eenmaal meer van een vacantie in Italië of Spanje. Honni soit qui mal y pense! Tegenwoordig gaan ze trouwens ook naar Nederland. I-Jet Parijs van 1 Mei 1953 wemelt van Duitsers. Overal ontwaart g» Volkswagens en autobussen vol tou- risten. Ze vinden Parijs „fabelhaft". Maar overigens weten ze weinig te vertellen. Anders is het met de dui zenden Duitse studenten, die momen teel het Quartier Latin mede bevol ken. Vaak zijn ze al lang genoeg in Frankrijk om er een oordeel op na te houden. Ge kunt ze ontmoeten in en rond de Sorbonne. We zijn ook in een lokaal gaan zitten, waar een cursus werd gegeven over Franse kunst en beschavingsgeschiedenis. De mon sieur in kwestie was bezig met de Balzac. Zijn gehoor bestond groten' deels uit knappe en lelijke jongeda mes en wat jongemannen. Vele studenten waren gekleed ir. Duitse textiel.Achter me zat Herr Manfred S. uit de buurt van Arns- burg in Westfalen. Hij is 23 jaar, iets te groot, te blond, te gedecideerd en te fel. Hij is gekleed in een Ameri kaans shirt en zijn kaakspieren doen gauwgumgymnastiek. In de pauze ver telt hij me woordelijk: „De Ameri kanen zijn realisten en weten wat werken is. De Fransen kunnen niet werken. Ze staan maar te philosophe- ren en denken met hun „esprit" de rl -te kunr>en veroveren. Hun productiemethoden zijn verouderd. arheiH6", "og te veeI met handen- in voor eenzelfde werkje brutot iianj machines worden ge voelen de eorl°S en °°k nu nog denken van S» overwinnaars, die nen nrofitev overwonnenen te kun de oorlost^' ?uitsland is direct na te zitten mot het wist aan de grond modernste midddene:"aan^de* 60 d dS opbouw begonnen en hoof. Wed5' langrijke voorsprong on X eea^be' West-feuropese landln 6 andere Vo'o?"hij0 naaf FrankriikN econ?mie' hij in Londen ^estudeercU Hij vrifwel nnafho°Ld u,U'?ten die ztoh ■W)e hebben met meer Duitse studen ten gesproken. Het merendeel denkt en redeneert gelijk onze kaak spierenkampioen uit Arnsburg. Daar mee is veel gezegd. De Fransen zijn voor hen een inferieur volk. Beleefd heidshalve geven ze gaarne toe, dat ze soms wel aardig zijn maar nog al tijd is het: Deutschland über alles!" Met een sneltreinvaart draven ze over de hoogtepunten der Franse cultuur heen. Ze vergeten, dat Duitsland na 1945 geen of nagenoeg geen militaire uit gaven had. Ze zien ook over 't hoofd, dat Marianne in Indo-China een kost bare strijd voert. Ze begrijpen van Frankrijk niets. Ze voelen de Latinis- tische mentaliteit niet aan. In Duits land is alles beter. En toch wemelt het in Parijs van Duitsers. £)e Duitse studenten worden in de Franse hoofdstad goed ontvangen, want de Fransman voelt zich beslist géén overwinnaar. Indien Peter, Heinz, en Helga nu eens wilden po gen hun superioriteitscomplex te ver geten, en positief naar het goede in de Franse volksziel zochten, zouden ze tot heel andere conclusies komen. Op deze wijze zouden ze mee kunnen bouwen aan een Europese samen werking. Nu breken ze slechts af. Helaas zijn er maar weinigen, zoals Gustav Adolf Riehm uit Hannover. Hij is 22 jaar, donker van uiterlijk en draagt een snor. Hij vertelde het volgende: „Ik ben hier om rechten te studeren .Het is onuitstaanbaar, dat ze bij ons ir Duitsland slechts een standaardopvat ting van de Fransen hebben: ze zijn lui, vuil en geen enkel meisje is ge schikt om moeder van je kinderen te worden. Ik heb veel contact met Franse studenten,. Het zijn serieuse jongelui, harde werkers, die hun oordeel weten te funderen. de Parijse existentialisten heel wat Duitsers lopen. Van aard zijn de Fransen minder gereserveerd dan wij, maardat mogen we niet verkeerd uitleggen. Ik ben in Franse families ontvangen en ik moet vrezen, dat de Fransen bij ons niet zo hartelijk zou den worden ontvangen." Onder de honderden Duitse meis jes, welke in Parijs werken als kin derjuffrouw en dienstmeisje treft men vaak een beter begrip aan voor de Franse mensen. De meesten zijn hier om Frans te leren en iets van de we reld te zien. Velen volgen aan de Sorbonne een cursus in d,e Franse kunst- en beschavingsgeschiedenis. Ze vinden dat de Franse dames erg ge makkelijk zijn met de schoonmaak. Wat je niet ziet hoef je ook niet te doen en waar je niet persé over valt, behoeft niet te worden opgeruimd. Gevoel en begrip voor de ontzettende moeilijkheden, waarmee de Fransen worstelen, hebben ze evenwel niet. Haar opvattingen en inzichten zijn veel eenzijdiger dan die der Franse meisjes. QMDAT de zwarte rat het gehele jaar door binnenshuis verblijft, is hij daar dus gemakkelijk te bestrij den. Maar dan in gesloten front, d.w.z- door alle inwoners gelijktijdig. Bij lo cale bestrijding van rattenhaarden loopt men immers grote kans, dat de gezuiverde bedrijven weer spoedig worden besmet door „overlopers" uit de omgeving. Duurzame resultaten bereikt men met het onder handen nemen van aaneengesloten gebieden. Geeft dus Uw medewerking aan de streekactie, die ook dit jaar en wel in de tweede helft van Juni, zal worden georgani seerd door het bestuur van Uw ge meente in samenwerking met de Plantenziektenkundige Dienst te Wa geningen. Advertentie) Weg met onhandige likdoomringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. rje Nederlandse export is voor 73% afgestemd op de Europese landen. Op het ogenblik kan het bedrijfsleven in dit betrekkelijk enge terrein de goederen nog wel kwijt, maar zodra in Europa een conjunctuurdaling komt of de landen treffen maatregelen te gen de Nederlandse producten (hier en daar wordt reeds geroepen om be scherming tegen de goedkopere Ne derlandse goederen) dan ziet het er niet alleen somber uit voor de ex porterende bedrijven, maar ook voor de hele industrialisatie- en werkgele- genheidspolitiek. Daarom wordt van overheidswege een verruiming van 't exportveld gestimuleerd, met name in de richting van Zuid-Amerika. Het Is zeker een bekend feit, flat *t vertrouwen in de zakelijkheid en de betaalkracht van de Zuid-Amerikaanse lauden matig is. Het bedrijfsleven verlangt dan ook wanneer de re gering de export naar die landen wil bevorderen garanties, credietverle- ning, credietverzekering en facilitei ten. De nota bevat een aantal con crete wensen, die vervuld zouden moeten worden om het Nederlandse bedrijfsleven tot grotere activiteit te brengen bij de handel met Zuid-Ame rika. CREDIETVERZEKERINGS- MAATSCHAPPIJ Cr is een Credietverzekeringsmaat- schappij, die vorderingen op een aantal landen garandeert, maar t.a.v. de Zuid-Amerikaanse landen zijn de beleidslijnen van de maatschappij van dien aard, dat betalingen door Zuid-Amerikaanse landen niet kunnen worden gedekt. (De verhouding tus sen deze credietmaatschappij en de regering is te vergelijken met die tus sen de Nederlandse Bank en de rege ring). Het bedrijfsleven acht het niet juist zelf de risico's te nemen, die door de maatschappij (en de regering) we gens onvoldoende vertrouwen in de solvabiliteit niet zouden kunnen wor den gedekt. Op de inmiddels zeven weken oude nota van het bedrijfsleven is van re geringszijde het antwoord nog uitge bleven. De zojuist ingestelde interde partementale commissie zal de nota ziel leren. Daarna gaat hij door na-ir Spanje. In de avonduren verdient hii met vertaalwerk zijn levensonder houd. Hij vindt nog. dat de Franse N.t ,-v studenten teveel in fantastische nhüe i Natuurlijk lopen er ook execentrie- sophieën leven en existentialist sneton l„ !>nge,? -onder' maar vindt men die in plaats van ijverig te werken Hulu Duitse universiteitssteden niet? n-ij Het is me opgevallen, dat er tussen X/eertig millioen Ameri- kanen zijn op het ogenblik jaloers op u", zei onze gastheer, „want hoe goed onze televisie ook is, iedereen zou er toch liever zelf bij tegenwoordig zijn, vooral bij zó iets". Dat „zó iets" waren twee negers, die binnen het vierkant van een stel tou wen op en neer sprongen en elkaar probeerden af te maken in de gigantische Sport Arena van St. Louis, Missouri. Rondom de tou wen zaten bijna 10.000 be zoekers te brullen en waarschijnlijk brulden de 40 millioen Amerikanen, die in hun huiskamers via de televisie van deze moordpartij getuigen wa ren, even hard mee. De strijd ging tussen de Cubaanse zwaargewicht kampioen, Nino Valdes, en de wereld-kampioen half- zwaargewicht, Archie Moore, uit St. Louis. Nino heeft een borstkas van 42 inches, (een inch is onge veer 2.5 c-m.), een nek van 17, een vuist van 13, een biceps van 14 en een dij van 23 inches, wat alle maal een beetje meer is dan Archie, behalve diens biceps, die 2 inches groter is. Dit alles, en nog veel meer, staat in het pro grammaboekje, maar niettegenstaande deze we tenschap begrijpen wij er (Van een bijzondere correspondent) in behandeling nemen, zo vernemen we. De regering schijnt bereid te zijn de nota, die niet uitputtend is, als ba sis te gebruiken voor nader overleg. Er is van regeringszijde bereidheid tot medewerking tot exportbevorde ring naar de Zuid-Amerikaanse lan den, óók ten aanzien van de crediet- garanties en andere faciliteiten, aldus vernemen we verder, maar het risico zal niet door de regering alleen kun nen worden gedragen. Dit is een con sequentie van de beiderzijds aanvaar de stelling, dat export 'n zaak is van het bedrijfsleven. Bovendien: wan neer de overheid ertoe overging alle betalingen van exportorders te ga randeren, dan zou een onderneming al gauw geneigd zijn te zeggen: leveren ven schijnt echter bij het bedrijfsle ven niet gemakkelijk te bereiken te zijn, omdat dan al gauw de onderlinge concurrentie om de hoek komt tel ken. Wanneer echter, zo verzekerde men ons van bevoegde zijde, de nood zaak aanwezig zou zijn, zou dit be zwaar gauw genoeg zijn opgeheven» maar men is zich van die noodzaak niet bewust zolang het in Europa nog goed gaat. Wanneer zich die noodzaak in concrete feiten zou voordoen, kon het wel eens te Iaat zijn, althans zee-r moeilijk om dan nog op korte termijn een exportgebied te veroveren, dat dan reeds door anderen wordt bestra- ken. Onze zegsman duidde hier op Duits land, dat in de Zuid-Amerikaanse lan den uitstekende vertegenwoordigingen heeft en stevig zaken doet. Deze ver tegenwoordigingen hebben grote in vloed en kunnen „indringers", dia zwak zijn, gemakkelijk onder tafel werken. niet veel van. Voor ons is de ene bokser beter dan de andere, wanneer hij die andere zo'n oplawaai ver koopt, dat deze tegen de vlakte gaat en daar tien tellen bewusteloos blijft liggen. Knocked-out, noemt men dat, als wij het wel hebben. In de tien ronden, die de strijd duur de, kwam echter geen „knocked-out", niettegen staande de bloeddorstige raad: „Kil] him, Archie!", die doorlopend uit 10-000 kelen opsteeg. Er werden wel klappen uitgedeeld, die klonken als doffe revol verschoten, maar Archie slaagde er niet in Nino te „killen", hoewel iedereen in St- Louis dit van hem scheen te verwachten. Er behoefde dus die avond geen lijk uit de Sport- Arena te worden wegge dragen. Morgenavond maken we grotere kans, dat er doden vallen", beloofde onze gastheer, die ons wil de laten zien hoe de Ame rikaan sport beoefent. En zo togen we de volgende avond naar een even gi gantische zaal als de Sport Arena, waarin „hardtop races" werden gehouden. Dit zijn autoraces over een baan, die maar heel wei nig ruimte biedt en waar aan door een dozijn auto's wordt meegedaan. De win naar is hij, die de meeste doodsverachting demon streert, want de kunst is iedere tegenstander bru taalweg opzij te rijden. Af en toe wordt er hierbij eentje het onderste boven gereden of gaat iemand enkele keren over de kop, waarbij dan doden vallen, maar ja, dat hoort nu een maal bij deze sport. De toeschouwers hebben een vrij hoge entree betaald en willen bloed zien. Ook de ze avond vielen er geen doden. Er was alleen een botsing, waarbij twee be stuurders ernstig werden gewond. Als derde sportevene ment hebben wij toen een voetbalwedstrijd bijge woond. maar ook dit werd een desillusie. Het was een kluwen vechtende, bij tende, schoppende, trap pende kerels, waaruit af en toe een bal te voor schijn kwam, waarmede dan iemand hard wegliep, totdat iemand hem bij z'n benen greep en hem begon te verscheuren. De ande ren vielen hier dan boven op, totdat de bal er weer ergens uit te voorschijn kwam. Bij dit „voetbal spel" leek ons alles geoor loofd, behalve je tegen stander met een mes te lijf gaan of hem doodschieten. Meer hebben wij er niet van begrepen- Tot slot stelde onze gast heer voor, ons mee te ne men naar een baseball wedstrijd, de nationale Amerikaanse sport, maar toen wij hem vroegen, ons uit te leggen wat baseball eigenlijk was, antwoordde hij, dat hij hiervoor min stens een week nodig had Dus hebben wij beleefd geweigerd, daar wij over vier dagen naar Europa moesten vertrekken, waar de kans niet zo groot is, dat er bij sportgebeurte nissen doden vallen. P.S. Natuurlijk beoefent de Amerikaan ook sporten, waarbij geen armen en benen worden gebroken, zoals biljarten, domino en canaster. IWIEN WEET, dat Carol II, gewezen koning van Roemenië, verleden maand in Portugal is overleden. Een twintigtal dagen vóór hem was zijn eerste echtgenote, Johanna Lambrino, te Parijs overleden. Men weet even eens, dat de ex-koning in balling schap leefde in de Estoril, waar hij een villa bewoonde, samen met zijn derde echtgenote, Maria Lupescu, een halve jodin, wier eigenlijke naam Magda Wolff was (in het Roemeens: Lupescu). Carol II laat een ontzaglijk fortuin na, dat milliarden moet belopen en verspreid is over verschillende landen van de wereld. De tweede echtgenote van Carol n was prinses Helena van Griekenland, die de moeder werd van de huidige titelvoerende koning van Roemenië Michaël I (ook in ballingschap in Portugal). Zoals we reeds hebben ge meld, had Carol II van zijn eerste echtgenote een zoon, die te Parijs verblijft, en die de naam draagt van Carol-Mircea Lambrino; hij oefent te Parijs het beroep van kunstboek binder uit en is thans 33 jaar oud. Op dit ogenblik zijn reeds twee rechtsgedingen aan de gang, beide gericht tegen Magda Lupescu: één ingespannen door ex-koning Michaël, om zijn aandeel van de vaderlijke na latenschap op te eisen; tenslotte een vanwege Carol-Mircea Lambrino om zekere daden van Magda Lupescu be treffende de nalatenschap te doen nietig verklaren, „HUWELIJKEN" QAROL II was gehuwd met Magda Lupescu in gemeenschap van goe deren, een groot deel vap de nalaten schap schijnt haar dus op het eerste gezicht toe te komen. Maar... haar rechtstoestand is verre van zuiver en klaar! Magda Lupescu was zelf een uit de echt gescheiden vrouw, toen ze met Carol n jn het huwelijk trad; Ca- CAROL EN MADAME LUPESCU Twee processen tegen haar rol U was toen zelf reeds tweemaal gescheiden. Zijn eerste huwelijk met Johanna Lambrino had plaats onder de eerste wereldoorlog te Odes- sa (in Rusland) dat toen door de Roemeense troepen bezet was, name lijk in 1918. Een zoon. Carol-Mircea, werd geboren op 8 Jan. 1920. Doch op het einde van 1919 had het Roemeens echtscheidingshof het huwelijk ongel dig verklaard, onder voorwendsel, dat de Roemeense Grondwet verbood, dat de koning van Roemenië niet mag ge huwd zijn met een Roemeense (der gelijke grondwetsbeschikking kon na tuurlijk het huwelijk niet ongeldig maken, doch kon alleen juridisch voor gevolg hebben, dat Carol zijn rechten, op de troon verloor), Zizi Lambrino werd uit Roemenië verdreven. Dit al les was gebeurd onder druk van de toenmalige koning Ferdinand, vader van Carol II. Na gedurende tal van maanden in verzet geweest te zijn tegen de nietig verklaring van zijn huwelijk, gaf Ca rol in 1921 toe aan de eis van zijn vader en in de loop van dat jaar huwde hij prinses Helena van Grie kenland; uit dit huwelijk werd ex- koning Michaël geboren. Dit huwelijk was niet gelukkig. Carol II had intussen Magda Lu pescu ontmoet. Er kwam een echt scheiding in 1928 Carol II moest :.f- stand doen van de troon en verliet Roemenië. Maar in 1930 deed hij een Staatsgreep, onttroonde zijn eigen zoon en nam weer het Staatshoofd ambt in handen tot op de dag van de inval van de Duitsers in Roemenië. Na zijn echtscheiding van koningin Helena, huwde hij Magda Lupescu, met wie hij samenbleef tot aan zijn dood. Rechtbanken van velschillende lan den moeten zich nu uitspreken over de nalatenschapsrechten van koning Michaël van Carlo-Mircea Lambrino en van Magda Lupescu. Dat belooft nog al heel wat advocaten werk te ge ven.

de Stem | 1953 | | pagina 3