wen N DOOR DE GEEST Dagblad De Stem Pinksteren 1953 mtwoord rglazen Si BREKEL KOMT BIJ U »E N.V. ELBRUGGE 1 hijnt. Uw J enbergsenhoek '«X'' en v. Zevenbergen Donderdag Oudenbosch Donderdag V*" Huijbergen Woensdag eide Woensdag Pu lie Woensdag agens op de weg teer vervoerders uit een DAF alle lasien ien staat overal in :ende DAF-Service net modern geoutil- se vertrouwenswerk. RAYON: iKERDAAS DRDGOUWE, Tel. Tel. K. 1100—311' ELBEDRIJF AXEL. Tel. 21 Ik wacht op de Kozakken of op de H. Geest." (Léoii Bloy). O lezer die de woorden van het witte vel papier tezamen raapt als arenlezers blonde korenaren oprapen, die de maaier op de akker hier en daar verliest - wil deze dag diep in uw ziel ervaren Dit - lezer - is de dag, waarop uw geest herschapen vermag te worden door Gods eigen creatieve Geest; Dit - lezer - is het uur, waarop uw ziel te wapen geroepen wordt; dit - lezer - is het goddelijk Tempeest dat wuift en waait en woedt omdat het grootse avontuur door u verlaten wordt omwille van het wrede feest dat u bereid is door de vorst der wereld: uur na uur Reeds sluipt de wanhoop om het fel en diep verval der menselijke geesten langs uw aller kleine huizen, want de vernietiging van de geschapen stof beheerst gij al: de Geest echter, die levend maakt, vindt slechts verguizen omdat u niets - zelfs God niet - nog iets leren zal En gij, gij waant u dragers van het nieuwverworven licht, gij bootst het eeuwenoude zonlicht met explosies na, de kernen van uranium, zij zijn voor uw geweld gezwicht, gij zijt de trotse tovenaarsdiscipel, die weldra de macht verliest over de toverstaf van al zijn weten en weerloos zijt gij in de chaos neergesmeten. O kinderen des lichts, de tijden gaan voorbij, de doem van Hiroshima en Las Vegas weegt op alle pleinen; gij hebt de Geest verbannen: de materie is uw roem, maar eenmaal zal de dwaasheid van uw rede weer verdwijnen De Geest, die schept en levend maakt, draagt Zijn blazoen hoog boven Oak Ridge's puinen als een brandend vuur: de nieuwe mens en dat zijt gij - wordt in dit uur geboren, neen herschapen naar het de Geest van God beliefde en Hij stort in u uit de vlam der goddelijke liefde O lezer, die de woorden van het witte vel papier tezamen raapt - als arenlezers blonde korenaren oprapen, die de maaier op de akkers hier en daar verliest o wil dit uur zó goed ervaren, dat gij bereid zijt voor de Geest, die u bestiert Laat dan de tijden als de nacht zo zwart zijn; laat de vorsten van de wereld dromen, dat deze mensheid bij uranium volhardt of laat over de steppen van het Oosten de Kozakken komen: 't geweld zal nimmer deren 't bangste mensenhart, zo gij - ook gij, o lezer - in uw ziel een onderkomen gereed hebt voor de Geest, die levend maakt, want nimmer is de geest door stof voorgoed gewraakt En zo het Vuur u nadert, wees bereid te branden; en zo de Geest tx roept, gaat dan en onderwijst de volken van Alaska of van Afrikaanse stranden, weet dat Hij steeds weer uw bereidheid eist; En zo de Heelmeester u eind'lijk heeft gevonden, verberg uw schamelheid niet onder dwaze waan, Hij xvast u rein als sneeuw, Hij heelt uw wonden, Hij warmt het koude liart, Hij geeft zijn gaven aan de ziel die zoekt en Hem ten laatst heeft weergevonden.... Zo Hij uw lippen zegent met de Logos, met Zijn Woord, spreek dan vrijmoedig in des lands vergaderzalen, zorg, dat Zijn stem in u in Wladiwostok wordt gehoord en wil in New York van de luistei* van Zijn Geest verhalen. En woont gij in de sloppen van Maastricht of Rotterdam of wordt uw armoe in de wereld nauwelijks geduld, vervloek de mensheid niet, die u de rijkdom nam, zonder Zijn bijstand is er niemand vrij van schuld: bid dat het goddelijke vuur in u blijft branden, volg nooit het woord van 's werelds heilsprofetcn: dit aardse paradijs laat u alleen met lege handen maar gij - ook gij, o lezer - vindt de weg als gij wilt weten dat Hij de Trooster is in leed, dat meer omspande dan waarvan zelfs de liefste in uw leven heeft geweten Waan u niet langer dragers van het nieuwverworven licht, boots Zijn verheerlijking niet met explosies na, verwerp de toverstaf der kennis van de kernen, die weldra een eind zal maken aan tie mensheid als Gods grootst gedicht Dit - lezer - is de dag, waarop uw geest herschapen vermag te worden door Gods eigen creatieve Geest; Dit - lezer - is het uur, waarop uw hart te wapen geroepen wordt; dit lezer - is het goddelijk Tempeest, dat wuift en waait en woedt, opdat gij 't grootse avontuur niet missen zult omwille van de koppen, die gij leest in kranten, die u melden, dat uw allerlaatste uur weldra zal slaan omdat een nieuwe wijze 't middel heeft gevonden, waardoor de wereld sterven zal aan oude en nieuwe w onden 't geweld zal nimmer tieren 't levend, kloppend hart van u noch van de uwen, zo gij hebt volhard tcrwille van de Geest, die levend maakt, want nimmer is de Geest door stof gewraakt. Luister alleen - o lezer - naar het Woord, dat tleze wereld vreest: Weersta de \orst der Duisternis! Weest mijn getuigen door de Geest HANS BERGHUIS

de Stem | 1953 | | pagina 9