DE SPHINX GROMT Bennaars: op 19-jarige leeftijd internationaal Ons kortverhaal ASTHMA ONZE PUZZLE Wat er allemaal weer gevlogen is De maan als weerprofeet Het groene spook DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 23 MEI 1953 DEZE WEEK IN HET BUITENLAND Sproei vlieg tuigen neergestort Soekarno zou ontvoerd worden Het begon met een tennisballetje ONVERGETELIJKE HERINNERING OLYMPISCHE SPELEN TE HELSINKI Sportieve, innemende jongeman Boeken plank Oplossing van vorige week [Dikke" Bruint ft Ut VSnkrOMek Franse Spoorwegen zorgden voor een verrassing iiet IS AF en toe bijzonder moeilijk ten aanzien van Egyp te het kaf van het koren te scheiden. Wanneer generaal Naguib een gepeperde rede afsteekt en pre mier Churchill daarop een meer hartig dan tactisch antwoord for muleert, dan is het ons te moede, alsof het uitbreken van een oorlog nog slechts een kwestie is van da gen. Maar al is het dan waar, dat we snel leven, zo snel gaat het toch ook weer niet! Vooral de „woor denwisseling" tussen England en Egypte, die begon aan de conferen tie-tafel en nu is beland in de aether (met veronachtzaming, naar het schijnt, van de diplomatieke fase>, is daarvan een uitermate pittig voorbeeld. Het felle antwoord van Churchill op de krijgshaftige rede van Naguib werd prompt van een weerwoord voorzien, gekruider dan ooit tevo ren. De schrik slaat ons om het Wes terse hart, wanneer we Naguib een „onafhankelijkheidsslag" horen aan kondigen en we worden bleek om de neus, wanneer hij zonder blikken of blozen een complete oorlog tegen Engeland (en dus tegen de bondge noten) in het vooruitzicht stelt aan de „naar bloed dorstende Egyptena- ren". Gelukkig is al die vrees voor een goed deel overbodig. Feit is alleen, dat de zwijgzaamheid van de Sfinx kennelijk behoefte begint te krijgen aan luidruchtige verklaringen en klinkende volzinnen. Het Egyptische nationalisme heeft die injecties no dig en de bekwame regisseur Na guib kent in dat binnenlandse „dra ma" zijn spelers op een prik. Hij kent hen in elk geval stukken be ter dan Churchill, die zich heeft la ten verleiden het woord voor de daad te nemen en de propaganda voor een werkelijke actie. Yy E ZOUDEN overigens niet graag beweren, dat de door Naguib teweeg gebrachte beroering he lemaal zonder betekenis is. Natuur lijk schuilt er een ernstige waar schuwing aan het adres van Lon den in het onverhulde gegrom van de „woestijn-leeuw". Maar men kan rustig aannemen, dat de Britse en de Egyptische belangen, met name vooral in de Suez-kanaalzöne, in voldoende mate hetzelfde vlak be strijken om al te gevaarlijke uit barstingen te voorkomen. Tot nu toe is in Egypte gebleken, dat Naguib de situatie beheerst en zulks bij herhaling aan de wereld duidelijk maakt in redevoeringen en des noods in „ongeregeldheden". Zowel Engeland als Egypte zien het grote belang van een stevig uit- geruste basis in de kanaalzóne Na guib wenst zeker niet dat binnen af zienbare tijd Egypte het meest kwetsbare punt van het Midden- Oosten wordt terwijl de Britse be langen in die contreien zeker in de müharden lopen. Dit is reden ge noeg om (tenslotte) de conferentie tafel weer op te zoeken en het is beslist goed gezien van de Ameri kaan Foster Dulles, dat een com promis voorstel door beide partijen onder een nummer hevig propagan- da-vuurwerk door terdege zal wor den bestudeerd. De grote moeilijkheid zit in de be grijpelijke Egyptische starheid on 't stuk van de souvereiniteit. Naguib wenst geen stap terug op de natio nalistische weg en de in zichzelf verdeelde Arabische Liga heeft in dat opzicht een behartigenswaardige eenheid gedemonstreerd. We kun nen zelfs zeggen, dat ook het Verre Oosten dit „proefproces" gespannen volgt en dat mislukkingen van de onderhandelingen gevaarlijke conse quenties met zich mee zal brengen. Washington zal niet nalaten de aan dacht van Londen daarop blijvend te vestigen. 'FNSLOTTE moeten we bedenken, dat Naguib zich realiseert, dat het Suez-kanaal nog steeds een internationale waterweg is. Dat be tekent een steun in de rug van de ze bij uitstek realistische nationalist: hij kan 't zich veroorloven de sfinx te laten bulderen. Er kan nooit spra ke zijn van een „onvoorwaardelijke ontruiming" van de kanaalzone en het is op de eerste plaats Naguib die beseft, dat „internationale voor waarden" belangrijker troeven zijn dan Britse verlangens of eisen. Daar komt dan nog bij, dat hij van de ge boden gelegenheid gebruik maakt om het beruchte Egyptische min derwaardigheids-complex demon stratief te toetsen aan het Britse su perioriteitsgevoel. In dat opzicht heeft hij al enkele belangrijke sla gen binnen gehaald, hetgeen de ït- stemming van Churchill in hoge mate wist te wekken. Dit steekspel van kampioenen moge dan al adem benemend zijn, levensgevaarlijk lijkt het ons momenteel zeker niet toe. Eén dode, één gewonde 7C WEL Donderdag als Woensdag is een vliegtuig, belast met het be sproeien van koolzaad, in de Noord- Oostpolder neergestort. De piloot van het Donderdagmiddag neergestorte toestel. W., is om het leven gekomen. De andere piloot, van M., is gewond, maar buiten levensgevaar. Hij ligt in een ziekenhuis te Zwolle. Het besproeien geschiedde door een sproeibedrijf uit Melissant. De vlieg tuigen zijn et eigendom van het (par ticuliere) sproeibedrijf, dat in totaal de beschikking had over vier toestel len. Politie tijdig gewaarschuwd HET TE SEMARANG verschijnende blad „Suara Merdeka" heeft het sensationele verhaal, dat bij een groep personen in Semarang het plan had bestaan, president Soekarno tijdons zijn bezoek aan die stad ter onthulling van een monument, te ontvoeren, op het ogenblik, dat hij omringd zou zijn door de menigte. Deze plannen zouden, aldus het blad, tevoren ter kennis van de be voegde instanties zijn gekomen, zo dat er maatregelen genomen konden worden en de ontvoering voorkomen werd. Het zou niet in de bedoeling van de ontvoerders hebben gelegen de President kwaad te doen. Soekarno zou naar een ,-laats in de buurt van Salatiga gebracht worden, waar hij dan gedwongen zou worden een ver klaring te ondertekenen. „Suara Merdeka" meldt niet, wat voor verklaring de President zou heb ben moeten ondertekenen. In Semarang is inmiddels een groep van acht personen aangehouden, maar er is geen zekerheid te verkrijgen, of dit verband houdt met de ontvoerings plannen. Op een vraag aan de militai re politie hieromtrent werd geant woord: „Geen commentaar". Tijdens het bezoek van Soekarno aan Semarang was de bewaking langs de weg in ieder geval zeer streng. Trekkers en kampeerders hebben alleen oog voor de zon, voor de wind, voor de wolken, maar de maan is bij hen niet in tel, tenzij als romantische belichting voor wandelingen door de dui nen en over de heide of bij het luisteren naar verhalen om het kampvuur. ETEN DOODENKELE keer kun je, L» VEET UI DENKEN er anders over en k'.ker* wel degelijk nauwlettend naar de maan, omdat naar hun me ning het weer door de stand van de maan wordt beïnvloed. „Een goede maan is een maan, waaraan je een koffiekan kunt ophan gen" zeggen ze „Storm behoef je dan niet te vreze want anders zou die koffiekan van de punt van de maan waaien. De matrozen kunnen dus een gat in de dag slapen, want het schip blijft rustig voor de wind varen. Staande maan, Liggende matrozen. In het andere geval heet het: Liqqende maan, Staande matrozen. Wanneer de punten van de maansik kel naar boven wijzen, moeten de schepelingen op hun post blijven, want dan kun je noodweer verwach ten. „Als de maan op haar rug ligt, komen de zware stormen los", zeggen ze aan de kust. LIET VERSCHIJNEN van de nieuwe maan wordt vooral in het najaar met zorg begroet, want zo'n nieuwe maan kan het weer maken en bre ken. Wanneer het weer dan omslaat, en de herfststormen beginnen, dan blijkt die weersverandering doorgaans van lange duur te zijn, zodat de ene storm op de andere volgt Is de maan in de storm qeboren Dan stormt t als nooit tevoren. De storm is wel de meest gevreesde gebeurtenis op zee en tegelijkertijd 't meest besproken onderwerp, ginder aan de veilige kust. De storm steekt zijn hoofd op in vrijwel alle weer spreuk _n van vissers en matrozen. Ga maar eens pi"ten met de oude ver weerde, tanige zeelui, die 's zomers op een bank bij het strand of aan het havenhoofd itten en uitzien naar zee, en luister aandachtig als zij hun weer- wijsheid ten beste geven; daar heb ik ook deze rijmen en spreuken geleerd. J7EN STER dicht bij de maan, Kondigt de storm aan. Deze ster. die de matrozen „de maan ster" noemen, is steeds een andere ster, al naar gelang de maan zich langs de hemel beweegt. Als in de dampkring de vochtigheid toeneemt, ziet men de kleinere, zwak kere sterren in de nabijheid van de maan niet meer. „De maan heeft haar sloep inge scheept", zeggen de vissers, „nu kun je regen verwachten". De maan als weerprofeet: „Een krinq om de maan Zal ras vergaan; Maar een krin y om de zon Daar schreien vrouwen en kinderen om" Zo'n kring ontstaat wanneer het licht van zon of maan gebroken wordt door de fijne waterdruppels van verre wol kenbanken. Daar het zonlicht zoveel schitterender en krachtiger is dan de maneschijn, is een kring om de zon maar zelden te zien en hoe zeldzamer een natuurverschijnsel voorkomt, hoe banger men er voor is. De krans om de maan voorspelt alleen maar regen, en daar zijn we in ons land wel aan gewend, maar de kring om de zon is een voorteken van springvloeden en zware stormen. midden in de nacht, als de maan helder schijnt, in volle zee, een veel kleurige boog zien. Zo'n nachtelijke regenboog ontstaat, doordat het licht van de klare maan door de regen druppels heenbreekt, op dezelfde wij ze dus als de gewone zonneregenboog, maar het vervulde de zeelui met schrik en vrees. „De hellepoort gaat open", riepen ze, „de brug naar de hel is geslagen. Nu is er zwaar noodweer op til, een vlie gende storm". Ze haalden de ankers op en zetten alle zeilen bij om de ha ven nog te bereiken, voor het invallen van die gevre" 7e orkaan of het los breken van dat noodweer. Je moet ook op de kleur van de maan letten, als je met een oogopslag wilt weten, waar je de volgende morgen aan toe bent. Die weerregels zijn even practisch als eenvoudig. Ten eerste: De bleke maan Kondigt regen aan. Zo'n maan heet dan ook „regenmaan" en niet ten onrechte, want de vele wa terdamp in de atmosfeer doet de maan verbleken. Ten tweede: Is de maan ros, Dan komt de wind los. Je kunt echter gerust je hoofd neer leggen, als je door een spleet in de tent de maan helderwit ziet schijnen en er veel sterren in de ljicht staan. Want de derde maanregel luidt: Op klare maan Volgt zonneschijn. Dat rijmt wel niet, maar is toch bijna altijd waar gebleken. |£EN VOETBALLER ALS RIENUS BENNAARS. die in zo korte tijd de hoogste sport van de ladder bereikte, heeft natuurlijk bizondere her inneringen. Als we vragen, welke dat zijn, beginnen zijn ogen te glan zen en zonder na te denken zegt hij: „Die opening van de Olympische Spelen te Helsinki vorig jaar. Ik word nog koud ervan als ik daaraan denk. Ik stond te trillen op mijn benen, toen onder doodse stilte die Finse athleet de Olympische eed aflegde. En daarna heeft mijn hart een hele poos hevig geklopt, namelijk gedurende het défilé langs die tienduizenden enthousiasten in het stadion. Ik zal het nooit vergeten, het is de mooiste periode van mijn sportleven. ITOEWEL DAT andere feit, de lag dat ik voor de eerste maal in het Nederlands Elftal heb gespeeld, wei nig minder indrukwekkend is ge weest. Het was in Rotterdam tegen België en het is tot nu toe mijn beste interland gel* Al behoud ik aan die ontmoeting tegen Oostenrijk-B, weinig minder aangename herinne ringen" Te begrijpen, want daarin scoorde Rienus niet minder dan twee doel punten, hetgeen mede hielp bevorde ren, dat Nederland uiteindelijk toch nog met een nationaal elftal naar de Olympische Spelen werd uitgezonden, zij het met minimaal succes. SYMPATHIEK LEN PRETTIGE, sportieve jonge- man, deze Rienus Bennaars, die iedereen voor zich inneemt en onmid dellijk een sympathieke indruk maakt als je met hem in gesprek komt. Wij hadden daartoe de gelegenheid deze Zondagmiddag, een uurtje vóór de be langrijke wedstrijd van zijn club: Dos- ko tegen Baronie, die hij als toeschou wer moest bijwonen, vanwege de be komen blessure in de ontmoeting te gen Middlesbrough Hij vond het na tuurlijk jammer zijn team, waarvan hij captain is, niet te kunnen aanvoe ren, maar, zo zei hij, iedereen kan ge mist worden, óók ik, en het zou al heel treurig zijn, als de jongens het zonder mij ook niet tot een succesvol resultaat konden brengen. Men weet. dat dit gebeurd is, maar spreekt het geen boekdelen voor de sportieve in stelling van Bennaars, die terecht een ongekende populariteit in Bergen op Zoom, en niet daar alleen, geniet? NIEMAND UIT DE WEG DENNAARS is klein van stuk, maar stevig gebouwd en het ligt niet in zijn aard een tegenstander, van welk formaat ook, uit de weg te gaan. Hij is agressief, heeft een adem als een paard en vormt daardoor in de aanval zowel als verdediging een betekenis volle kracht. Die agressiviteit, gepaard aan onge breideld enthousiasme hebben hem tweemaal ernstig parten gespeeld, bei de keren in vertegenwoordigende elf tallen en beide malen met zodanig on fortuinlijke afloop, dat hij voor een JACQUES R. W. SINNINGHE poos buiten gevecht werd gesteld. MEN BEGRIJPT W EL WAAROM T"NE EERSTE keer gebeurde het te Gent, in de jaarlijkse derby tegen de Rode Duivels Dat is altijd in de Carnavalsdagen, zei Rienus lachend en ik was toen eigenlijk liever in Ber gen gebleven, ge begrijpt wel waar om. de hersenschudding, welke ik er opliep, na een botsing met de Bel gische doelman Seeghers, heeft mij weken buiten gevecht gesteld en et ergste is, dat ik er nog steeds hinder van heb. Na elke wedstrijd word ik door zware hoofdpijnen geplaagd; ove rigens merk ik er gelukkig niets van. Minder ernstig en minder lang durig zijn de gevolgen van de bot sing met de Mi llesbrough-midvoor Edwards, een merkwaardig geval. De Engelsman maakte ~en schijnbe weging met de bal, waarov ik te vlug reageerde. Tijdens de draaibe- weging met mijn rechterbeen, bleef dit staan en ik heb toen mijn hiel pees verrekt. Vermoedelijk zal ik a.s. Zondag tegen Goes echter weer van de partij kunnen zijn. MIJN CLUB IN DE le KLASSE. TK ZOU NJETS liever willen, zei Bennaars verder, dan mijn club in de eerste klasse spelen. Vanzelf krijgen mijn collega's en ik dan meer gelegenheid om ons spelpeil op een hoger niveau te brengen. Overigens en hier kwam de grote sportiviteit van Bennaars opnieuw tot uiting beschik ik al geruime tijd niet meer over een goede vorm. De militaire dienst heeft daar schuld aan, want het is nu zo. dat ik slechts avondpermissie krijg op Woensdag om te gaan trainen in Bergen. Maar in October kom ik er uit en dan kan ik weer ouderwets beginnen. Je keert dan weer tot het normale leven terug en dat is maar goed ook, want mijn stu die voor boekhouder is lelijk in 't gedrang gekomen HOE HIJ GROEIDE MATUURLIJK hc.ft Bennaars óók nog verteld, hoe hij tot de be oefening der voetbalsport gekomen is. Op school begon dat met een tennis balletje en 's avonds met vrindjes met een iets grotere bal. Toen hij groot genoeg bevonden werd, mocht hij bij de jeugd van de V. V. Nieuw-Borgvliet gaan spelen. Twee jaar lang is hij dat blijven doen, tot in zijn 14e jaar. Daarna ging hy Toen was ik in mijn beste vorm". Van deze wedstrijd Nederland-Belgie op 25 November 1951 te Rotterdam, bovenstaand spelbeeld. Bennaars, in typische houding, belaagt de niet zichtbare Belgische doelman Bogaarts, die toen zes maal moest vissen. Hier is hij de Doskoaan juist even te vlug af geweest. over naar Dosko. speelde daar een half seizoen nog bij de jeugd, en het andere halve in het 3e elftal. Hij was 15 jaar, toen hij aangewe zen werd voor het 2e elftal dat was in het seizoen 1947 1948 in welke periode hij reeds als reserve voor het le fungeerde. Een paar weken voor zijn 17e verjaardag „promoveerde" de jongeling, die toen reeds opvallend werk had gedaan, naar het eerste elf tal en speelde daarin tegen „Goes" zijn eerste wedstrijd. Hij hielp zijn club in dat seizoen het kampioenschap behalen, doch kon niet beletten, dat Theole toen hteerste klasserschap behaalde. Op 17-jarige leeftijd werd hij uitverkoren om deel uit te maken van het Nederlandse Jeugd-elftal, dat in 1949 te Zeist in het Fifa-jeugdtour- nooi uitkwam. Hij bleef daarin spelen tot November 1951, toen achtte de Keuze Commissie van de K.N.V.B. hem rijp voor het Nederlandse Elftal, dat in Rotterdam tegen België moest spelen en daarvan met 6-7 verloor. Rienus was toen precies 19 jaar gewor den. Zijn geboortedatum?: 14 October 1931. Hij is dus nu 22 jaar. Een mooie leeftijd om het nog ver te brengen! HET HEILIG BISSCHOPSAMBT Even actueel als het boekje van Lambermond is deze klare verhande ling van Pater Bender over het bis schopsambt, eveneens uit de Paulus- reeks. Men vindt erin besproken het ambt van de bisschop, de instelling door Christus, de vorm van zijn aan stelling. Deze en andere beschouwin gen worden door de schrijver op zijn bekende heldere wijze behandeld en bewezen- Voor onze leken een kostbaar boek je. J. H. PJE WEDUWE Kroon wist niet goed, wat zij van haar beide huurders denken moest: Dr. Vura wat een weinig voorkomende naam was dat overigens dr. Vura had een kamer der bene denverdieping met de kelder gehuurd, en had toen met een helper, die zich Heran noemde, met een paar grote kisten zijn intrek genomen bij de weduwe Kroon en had sedert dat ogenblik het huis nauwelijks voor een uurtje verlaten. Ze liet de beide mannen koken en distilleren, en toen dr. Vura in een goede bui haar een mooie gouden ring aan zijn hand liet zien, waagde zij het over huurverhoging te spreken. „Ja, ja," antwoordde dr- Vura, „daarover valt wel te praten. Maar mijn assistent gaat vandaag voor een paar dagen op reis en dan zal ik het erg druk hebben. Na zijn terugkomst sta ik te uwer beschikking." 's Avonds hoorde zij de huisdeur opengaan en toen zij door het keukenvenster keek, zag zij een man in de duisternis verdwijnen. Heran was dus vertrokken. De volgende dag ging zij inkopen in het naburige stadje doen, bij de bakker, de krui denier en trad ten laatste bij de goudsmid binnen, die een oude vriend van haar overleden man was- Aan de werktafel zat een nieuwe knecht. Toen de weduwe Kroon in de namiddag over de stille landweg naar huis liep, begon het reeds donker te worden. Dr. Vura rommelde in de kel der. Zij zette zijn eten in de benedenkamer en ging toen de trap op, naar haar slaapkamertje. Midden in de nacht werd zij door een gesuis wakker. Zij stond op en luisterde een poosje.... Niets bewoog zich, zij ging dus weer naar bed en sliep weldra in. Plotseling schrok zij echter op nieuw op zij bemerkte een brandlucht in de kamer neen, deze keer was het geen verbeel ding: een knetterend en krakend geluid kwam van beneden en „die vervloekte goudmaker" was haar eerste gedachte: toen ijlde zij slechts in een mantel gehuld de kamer uit, de trap af, en daar kwam haar uit het laboratorium een hete dikke rookwolk tegemoet. Het huis uit, de straat opBrand, Brand. Help, help LIET oude grijze huis van de weduwe Kroon was zo goed als onbeschadigd gebleven, het vuur had zich door de gepleisterde kelderwanden en deur niet kunnen uitbreiden, maar het geheimzin nige laboratorium van dr. Vura en Heran was geheel vernield. Enonder gesprongen glazen buisjes, vernielde apparaten en verbogen pijpjes lag het verkoolde lijk van een man. „Dr- Vura", zei de politie-inspecteur, die de vol gende morgen de uitgebrande kelder in ogen schouw nam, en „Natuurlijk, dr. Vura", bevestig de de weduwe Kroon, want zij had dr. Vura her kend aan de mooie gouden ring, die hij aan zijn hand droeg. Inspecteur Hol, die uit Amsterdam overkwam, constateerde aan het hoofd het spoor van een steekwond. Het vermoeden van moord rees en natuurlijk viel de verdenking op de verdwenen assistent. Maar waar was de man? Het kleine stadje verkeerde in grote opgewondenheid. Slechts één persoon deed, alsof de moord hem niets meer aanging, en dat was rechercheur Hol. Hij zat aan het kanaal en viste, liep door het stadje en praatte met de kruidenier en de goudsmid. Dan weer was hij bij het huisje van de weduwe Kroon te zien. Dat ging zo een paar dagen en toen gebeurde er weer wat. Heel vroeg in de morgen kwam de weduwe Kroon het stadje binnen geijld- Zij had een spook gezien. Het was geen droom en geen verbeelding geweest. Zij had het door de gang zien sluipen. Vlak langs haar heen. Zijn gezicht had in het don ker groen geschenen het was heel griezelig ge weest en zij was van angst bijna dood op haar plaats blijven staan maar herkend had ze hem de vermoorde dr. Vura- Nadat zij haar verhaal geëindigd had, knikte Hol vluchtig en liep langzaam naar het kanaal. Een poosje zat hij daar nadenkend voor zich uit te staren en liet het snoer in het water hangen, toen stond hij plotseling op en verscheen een paar mi nuten later in de goudsmidswinkel. „Goede morgen, meneer Dinker, ik wil de cij fers van mijn horloge opnieuw van radium voor zien. U heeft dat toch zeker". „Natuurlijk, meneer Hol. Hier is de doos neen, waar heb ik haar nu weer gezet? Zij stond toch altijd in dit kastje wacht eens, onder de toonbank dit moet-ie zijn neen, ook niet, dat is toch „Zoekt U maar niet verder. De doos is verdwe nen dat wilde ik alleen maar weten. En nu hij wendde zich tot de knecht, „nu geen smoesjes, Vura je ziet mij revolver hier? als je je be weeg, ben je weg, denk er om". De goudsmid was ontzet achteruit geweken en de knecht was wit als krijt geworden. Hij slikte en stotterde: „Watwatwilt U van mij? Ikikheet Paterijkik „Zwijg, Vura, je spel is uitgespeeld, je hebt ze ker gedacht, dat je het heel slim had aangelegd. De arme Horan is zeker achter een of andere streek van je gekomen en had vermoedelijk wat kunnen verraden. Vertellen, dat hij vertrekt, hem onder voorwendsel in het laboratorium vasthou den, zelf weggaan en zich met een valse baard als knecht hier laten aannemen, des nachts Heran vermoorden en hem je ring om de vinger doen dat alles was nog niet zo dom bedacht. Maar je hebt daarbij zeker het een of ander in het labo ratorium vergeten, nietwaar? Iets dat je nodig had, of dat je verraden kon? En toen je het haalde, heb je je uit voorzorg als „spook" vertoond. Jammer maar, dat ik niet aan spoken geloof". Advertentie) Onmiddellijk verlicht Tienduizenden asthmalijders uit alle delen van de wereld hebben reeds hun tevredenheid over de wonder baarlijke uitwerking van de Adozo- tabletten betuigd. Geen wonder, want de Adozo-tabletten zijn zo sa mengesteld, dat één tablet in 30 se conden een aanval afsnijdt en de ge wone. rustige ademhaling in een kwartier tijds herstelt. Eén tablet voor het slapen gaan genomen, ver zekert U een goede, ongestoorde nachtrust. Adozo slaagt, waar vele andere middelen hebben gefaald. Het is dus Uw belang zonder dralen een proef met de Adozo-tabletten te nemen. U zult dankbaar zijn, dit uitstekende product gevonden te heb ben. Haal dus vandaag nog de Adozo- tabletten bij Uw Apotheker of dro gist. 321-00 HORIZONTAAL: 1. geestelijke; vis; 10. voegwoord; 12. voertuig; 13. waterstand; 14. verstompt; 16. bier soort; 17. bloem; 21. ontvangkamer; 25. herkauwer; 27. stad in Finland; 29. boom; 30. gezwind; 32. frisse lekkernij; 33. emmerketting; 35. geschilpunt. VERTICAAL: 2. gereed; 3. kleding stuk; 4. wijze; 5. ijzerhoudende grond; 6. aardrijkskundige plaatsbepaling (af- kc ting) 7. insect; 9. kellner; 11. mo menteel; 13. lengtemaat; 15. noot; 16. voertuig; 18. groente; 19. persoonlijk voornaamwoord; 20. aanzien, achting; 21. noot: 22. schoeisel; 23. voorzetsel; 24. houding; 26. herkauwer; 28. voor zetsel; 30. staaf: 31. kern; 33. wind streek (afk.); 34. drietenige luiaard. PI S A EPOS ATOL MOST M D U L E PLANTSOEN AS O C K O TOCHT AF R O P O HANDELAAR O O L K G RAGE DEZE NIAS OREL DAAR Franse spoorwcginannen hebhpn l \hebben' »"hans gedreigd maar nipt i ,ïullen doen, heb ik dit korii dip m" krant gezet, ik denk ie ner mnT" krij«en knaak- ook niet vnnp 'J'-iW kunnen tenslotte dë zaak mbs en dan zal gesussendeerd Tijn *lw>!Pmr( sef/ens ze mij nu uit t'arijs" iL" sc">e'i verzendingsbonden, bïlnet t mee en als ge 't nog nu cenJ(,,l er nota van te nemen dat de F?anse Spoorwegtarieven niet ,se de kracht, sedert 15V™ zijn met 25 pet. „Veel is het nJi het komt uit een goei hart" L?1"" gaans moeten zulke 'lingen uR dë wafVf UU "P hr""tU'' komen rloeh wat ik maar zeggen wou is dat de melkers weer het bokje zijn. Datzn namelijk de grootste kla, ten van dë Franse Spoorwegen, er zijn erbij die al zevenenzeventig jaar reizen naar de Rivièra betaald hebben, zonder dat ze ooit de Cótelet-int-Zuur heb ben gezien. Ze brengen er om zo te zeggen alle weken hun tractement en nou zal er weer hij moeten. Het wordt daarom tijd dat wij naar een ander soort tractie uit gaan kijken. Louis en konsoorten, die brengen ze als het nodig is naar de Sahara of Kale-Aric-woestijn (zonder prijsver hoging). In Rotterdam echter gaan er stemmen op die de voorkeur geven aan vervoer per helicopter. De kos ten zijn te verwaarlozen- en 't Zater dagsavonds inkorven voor alle drach ten aan deze kant van St. Vincent- En als ze enige weken de penning gegund worden, geven ze 25 pet. kor ting, de klandizie is tenslotte ook wat waard, hebben ze gezegd. Ik noem het geen u weet welWat de coulan ce betreft, kan die ondankbare Fran se Spoorwegdirectie er althans een puntje aan zuigen. Op Hemelvaartsdag was het Vil voorde. De pluim van de dag is voor Jan van Êil, niet omdat het Jan is, hij heeft tenslotte ook maar pauw staarten zitten zonder blauw bloed of stamboom, teruggaande tot Govert met den Bult en Zwarte Piet, ik be doel Griet, doch omreden hij in Chaam de twee eersten wist te win nen, de eerste met liefst zes minuten losHij had ze zeker hazenvet aan hun voeten gedaan, dat ze zo ongena dig hard vlogen. Affijn Jan, proficiat. VAN VILVOORDE DREDASE Bond Vilvoorde 2828 dui- ven: 1 Chr. van den Berk (voor de 3e keer eerst, dit seizoen), 2 Cobi van Gils, 3 M, van Gorp, 4 P. Graanak kers, 5 J. van Oerle. 6 Dorus Sweres, de kopklepper van Princenhage, 7 L. A. van Beek, 8 A. Franken en Zonen, 9 Koos van Dongen, 10 Ant. van der Linden, 11 A. Roks, 12 J. van Noort, 13 Th. Dekkers, 14 C. van Dongen, 15 G. van Sluis. 16 P. Kouwenberg, 17 Koos van Raak (en de goeie voor op), 18 J. G- van der Linden, 19 H. Meivis, 20 H. de Visser enz. De fiets en de serie van vijftig zijn voor A. Roks, het briefje van honderd is voor Dorus. Die houden ze van 't jaar niet van de bak. het is in Breda de man van de dag, Dorus Day zogezegd. Ulvenhout Vilvoorde; 1 Janus Ooninx (niet slecht „eboerd op die eigen teelt. Janus). 2 Ant van Dorst (bakt zo ook nogal bruin), 3 Gerbrand Oomen. 4 Cor Paulissen, 5 A Gooiers, 6 en 7 A. de Jong, 8 Jan den Bels, 9 Janus Martens, 10 enz. Frans Heij- blom- In de Jeugdclub Steeds Sneller wist de dikke Migchielsen tweemaal afgetekend te winnen, de eerste maal na geslaagde uitlooppoging, de twee de maal in de sprint. Vliegsport Steenbergen. Vilvoorde: 1 Heijboer-De Klerk, 2 5 en 6 (toe maar jongens) Gebr. Hoendervangers, 3 Elsevier, 4 Elzakker, 7 Jan Potters, 8, 9 19 plus nog 9 prijzen Jan Aar den (wordt ook wakker), 10 en 12 Gebr. De Jong, 11 M. van Loon, 13 Tinus Brocatus enz. Luchtgids Halsteren, Vilvoorde: 1 Jantje Elzakker, 2, 5. 14 enz. Gebr. Van Dessel, 3 Gebr. Piessens, 4 Piet je Langenberg Azn., 6 Chr. van Til burg, 7 Goof de Zwart, 8 Gebr. Grof- fen (zeer fijne stielmannen), 9 C. Groffen (gaat er nogal eens met de groffe bustel doorheen), 10 Chr. van Tilburg voornoemd. De Reisduif, Sprundel: 1 Piet Ver gouwen, 2. 3. 13 enz. Nico de Weert, 4 Harrie Vergouwen, 5, 12 enz. Jac- Koenen, 6 J. Hoppenbrouwers, 7 Dipg Broek. 8 en 15 Marijn Broek, 9 Jan Konings, 10 Dré Vergouwen enz. Geertruidenberg, Vilvoorde: 1 A. Bax, 2 J. A. Leemans, 3 H- Rolffs, 4 C. van Eijl, 5 Jac. Hoevenaars, 6 C. van Strien, 7 G. Norbart, 8 M. C. Oome, 9 A. Bax, 10 C. Blok enz. VAN PONT ST. MAX. F)AT was dus dat en dan krijgen we nu Pont St. Max. Lustig staartwindje. diverse duiven die er doorgaans los onder door zitten waren thans aan de kop: 1. 6, 8, 19 enz. Gebr. Oomens (88 duiven mee. 44 pet- prij zen). 2 en 5 M. van den Akker (8 duiven mee, bravo Rinus), 3 H. Sterckx. 4 Jan Sloekers, 7 en 9 Chr. van den Berk (weer hij, iedere Zon dag aan de kop, het is de beul van de C.C.). 10 A. Broekaart, 11 Jac. van Tilborgh. 12 Jac. van de Velde. 13 P. de Kort, 14 A. Verheijen, 15 J. Bindels, 16 de gevreesde kampioen Piet van Oosterhout van de „Onder duikers": deze duikboot, die verleden week eveneens een voltreffer torpedo afschoot (4e prijs) wint tevens de Be ker Woutje Wagtmans!, 17 J. C. Scheerhoorn, 18 K. Poppelaars. 20 A. de Prenter, 21 J. Hei-mus, 22 G. Uit- dehaag, 23 G. Bayings, 24 J. Rijnders, 25 A. de Prenter. Het aantal duiven is veel minder dan voorgaande ja ren. Op St. Quentin waren het er dui zend minder dan in '52. Het voorwerp is voor Jan Hermus uit het Ginneken, ik zal ze van de week eens uitgefi- geleerd uitbenen, aldus spr., die been houwer van stiel is. Serie van honderd M. Dado, serie van vijftig nogmaals Jan Hermus. Jan had er 9 mee, hij pakt 21, 31. 36, 85 enz. en laat nou net zijn twee series voorop komen. Bergen op Zoom V.B.P- Alhier wint de gevreesde kampioen Dook de Nijs maar liefst de drie eersten, toe maar Dokus, het kan niet op, jongen: 1 2 3, 17, 32. 87. 107, 114. 139, 149 plus die ik vergeten ben: Dook de Nijs. die zit dus niet ondergedoken. 4 P. van Kaam. 5 Goossens-Geers, 6 C. Stoop, 7 A. C. Vcrcammen. 8 P. Mertens, 9 C. Stoop. 10 M. Vriens, 11 C. Stoop (pakt er ook niet onderdoor), 12 Jos Dingemans, 13 F. van de Kieboom, 14 Ph. Michielsen, 15 A. Visser enz. Kaatsheuvel K.PV.. eveneens 688 duiven: 1 J. Voogd, 2 C. Moreval, 3 A. Hoffman, 4 A. Schrauwers, 5 J. Hoevenaars, 6 Jac. van Dongen. 7 H. Hoven, 12 J. van den Berg, 13 L. Mos selveld, 14 Chr. van Heeswijk, 15 Poo- ters-Ligtvoet enz. Vliegsport Steenbergen: 1, 2, 6 enz. Th. de Groot (formidabele kampioen, heeft de titel op de vitesse reeds weer in zijn zak): ik kom uw duiven niet meer koppelen vriend, gij maakt het al te bont), 3 en 9 Ant. Stoffelen, 4 en 8 p. van Overveld (toe maar jon gens), 5 Chr. de Jong, 7 M. de Baat, 10 enz. Daantje de Ron, 11 P. Hoen dervangers, 12 St. van Wezel, 13 enz. Jan Aarden, 14 P. Zandboer, 15 Heij boer-De Klerk, 16 E. Geertse. 17 enz. een lange rij Willem van Campen- hout, 18 P. Lardenoy, 19 C. Adriaanse, 20 H. van Agtmaal enz. Geertruidenberg e.o.: 1 A. Bax (schijnt ook geabonneerd te zijn op de eerste), 2 C- P. Hommel, 3 S. Zijl mans, 4 J. de Bok. 5 P. de Keijzer, 6 G. van der Wiel, 7 H. Rolffs. 8 H. Elzerman, 9 H. Norbart, 10 H. Meekes enz. De Luchtbode, Dinteloord: 1 A. Be- zemer, 2 C. de Geus. 3 A. J. Nieuw- land, 4 P. Pietjouw, 5 P. Mangelaars, 6 N. de Zwart, 7 C. Nieuwland. 8 <>n 9 Geilings-Van Est, 11, 14 enz. C. van der Wegen, 12 J. de Zwart, 15 G. Krebbekx enz. De Postduif. Roosendaal: 1 M. Ver aart, 2 C. Bruglemans, 3 en 4 Janus Somers, 5 J. Meesters, 6. 7 en 9 Jo- han Brouwers, de kampioen '52, S Jos. Maas, 10 Gebr. Rijpers enz. Ko- nig J. Meesters. Het Zuiden. Rijen: 1 C. Knapen. 2 Jac- Maas-Doms. 3 Gebr. Boomaars, 4 H. C. Dekkers. 5 Alf. Metsaars. 6 G. Sprenkels, 7 H. van der Steen. 8 G. D. Bakx. 9 Gebr. Van der Hd.il. 10 Th. Roovers. Ulvenhout: 1 Willem van Ooster bosch (2 min. los), 2 en 6 Jan Mar tens, 3 Bram van den Broek, 4 Jac. Koks, 5 Janus Voeten. 7 Sooi van Gils (bij de Rop had-ie er nog leut van), 8 O. Peters, 9 Jan Rops en 10 Jac. de Kort (5 van de 7 erin). Dat „Sproetje" van Willem is altijd een goed beestje geweest, ik weet niet of het nog van de vooroorlogse soort is, die waren ook niet groot van stuk, doch het best op duizend km. SCHOONDIJKE TE Schoondijke is Staf de Wever de grote man. Op het door de ..Getrouwe Duif" te Cadzand georga niseerde gewestelijk concours van Ar ras vlogen 564 duiven. Ik weet niet of het op de kracht voeders van de welriekende vismeel- fabriek te Breskens is. doch die man nen klappen er nogal tegen aan: 1 Staf de Wever, Schoondijke. 2 k de Meester, Breskens, 3 J. van Gijs idem, 4 I. Porrey idem (de kampioen '52), 5 A. de Putter, Cadzand, 6 A. van den Heuvel, Breskens (wordt pas straf in de bergen), 8 P. Buyze, Breskens, de man die een week tevoren te Zuid- zande de kas leegmaakte. 9 J. Faas, Breskens. enz. En dan heb ik hier Breteuil, georganiseerd door Groede, in concours 736 duiven: 1 Staf de We ver, 2 J. Deuninck. Zuidzande, 3 M. Faas, Breskens, 4 Van Ee, St. Kruis, 5 A. de Zutter. Aardenburg. 6 Jan van Gijs. Breskens, 7 A. de Putter. Cad zand, 8 J. Vermeulen. Breskens, 9 Staf de Wever, voornoemd, 10 C. Rodts, Eede. Staf Dusarduyn won de volgende prijzen: 15, 35. 39. 54 en 106. Dourdan te Retranc' en ent-Sluis: 1 en 15 R. Timmerman. 2 Gebr. Louwa- gie, 3 W. du Fossé. 4 I). van Kerkho ven. 5 P. Maenhout. 6 J. Wage. 7 en 11 M. Leurgans. 8 J. Corthals, 9 J. Aerts, 10 S. Blokdijk. De rest bewaar ik voor de volgen de keer. Daar ik al een groot jaar verhuisd ben, is mijn adres Baronie laan 256 te Breda, telef. 5033. Belang hebbenden gelieven dit zonder fout te noteren. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE.

de Stem | 1953 | | pagina 7