36e RONDE VAN ITALIË Ned. equipe reed uitstekend in ploegen-tijdrit Coppi bedreigt nu uitgesproken Hugo Koblet Wim van Est behield fraaie vijfde plaats De waterstaatkundige toestand op Schouwen-Duiveland Zeeweringen in W. Zeeuwsch-Vlaanderen nog niet geheel veilig Retranchement dankt zijn bestaan aan Prins Maurits F erguson-systeem Fa. M. J. VERLINDE DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 23 MEI 1953 Vóór de winter moet echter afdoende beveiliging gereed zijn Onderzoek oester cultuur Soldaten waren de eerste bewoners Schilderachtig dorp Vandaag lange rit naar Genua Vreemde passagier te Goes Merrie-keuringen te 's Heerenhoek en Goes Sportfestiviteiten te AXEL Franse opmars SPORT IN 'T KORT OCCASIONS Vredesjeep Scoda 1950 Louisse Middelburg N.V. EXAMENS AANBESTEDINGEN Fosfor - Gifeieren VANDERBENT-DONKER Timmerfabriek K. Dieleman timmerman MARKTEN luxe wagens C. C. HERMES en 8 uur: uur: Tele- Concertge- onbekende en 8 uur: Concertge- een onbe- 1620 uur: ■veer linnen- (Van een speciale verslaggever). MODENA, VRIJDAGAVOND. DE TIJDRIT PER PLOEG, met de bepaling, dat de tijd van de derde man doorslaggevend zou zijn, was een nieuwigheid voor de Giro en eigenlijk in strijd met het principe er van, aan gezien het toch een individuele wedstrijd betreft. Maar enfin, de zeventigduizend toeschouwers langs 't circuit hebben waar voor hun geld gekregen en een aantal uitermate spannende poursuite- duels gezien. Van de zestien deelnemende ploegen bezetten de Oranjemannen de zesde plaats met 38 min. 32 sec., een zeer goe de tijd. Schouwen-Duiveland, het eiland, dat nagenoeg geheel onder water heeft gestaan, is wel het zwaarst getroffen Zeeuwse eiland, waar de grootste en veel tijd vergende werken moeten worden uitgevoerd, ter herstel van de dijken. Deze kaart toont U de waterstaatkundige toestand van dit eiland en omstreken, zoals deze thans is. De tekens stellen voor: fijne arcering: nog steeds ge ïnundeerd gebied; brede arcering: teruggewonnen land, nadat de gaten werden gedicht;; zwarte pijlen: gevaar lijke gaten, die nog open zijn, onderhevig aan sterke stromingen, waar op het ogenblik het hardst wordt ge werkt; witte pijlen: gevaarlijke gaten, welke reeds zijn gedicht. yóór de aanvang van de buitenge- omdat een zeesluis van voldoende wone algemene vergadering van sterkte goed. was als eerste waterke- het waterschap het Vrije van Sluis heeft het gezelschap per bus een ex cursie gemaakt langs de West- Zeeuwxch-Vlaamse kust, om te zien welke herstellingen reeds sedert de ramp zijn aangebracht en tevens om zich ter plaatse te kunnen oriënte ren over de nodige, nog te nemen maatregelen tot herstel en versterking Het was de eerste vergadering wel ke het waterschap sedert de waters nood hield. Er is in de dagen dat er gewerkt moest worden, met opzet niet vergaderde, omdat het wark voor alles ging, aldus de voorzitter, dijkgraaf G. M. v. d. Broecke. Tijdens de excursie en de daarop volgende bijeenkomst echter is uit voerig van gedachten gewisseld. DUINEN HEBBEN GELEDEN LJE7I voornaamste punt was wei het Zwin, waar. zoals we reeds in 't kort meldden, men een wachtsiuis aan de Driekoker wil bouwen, om eventueel verdere aanvallen van het water te kunnen keren. De dijkgraaf betuigde in het be gin van de vergadering dank aan God. Die deze streek voor vele ellen de heeft bespaard. West Zeeuwsch- Vlaanderen is er zeer genadig afge komen en verkeert in een zeer be voorrechte positie t.o.v. de boeren in andere delen van liet land. Met een ogenblik stilte herdacht men staande de slachtoffers van de ramp. Een overzicht gevende van wat er gebeurd is en van wat er nog te ver wachten staat, gaf de dijkgraaf als zijn mening te kennen dat zelfs nu nog niet te zeggen is wat er allemaal tot herstel moet gebeuren. Is West Zeeuwsch-Vlaanderen nu veilig? zo vragen velen zich af. He laas moest de voorzitter zeggen dat dit nog niet geheel het geval is. Door het noodherstel is het moge lijk de gewone springvloeden het hoofd te bieden. Doch men vertrouwt m het najaar toch zo ver te zijn dat men de najaarsstormen met enig ver trouwen tegemoet kan zien. MAATREGELEN BIJ CADZAND £)E Groedese duinen zijn als zeewe ring practisch verdwenen. De Walendijk is nu de directe zeewering geworden. Wat hier verder moet ge schieden is nog in onderzoek bij Rijkswaterstaat en men heeft nog geen geformuleerde mening. Vóór de winter zal er echter toch een afdoende beveiliging zijn aange bracht. De duinen bij Cadzand heb ben een afslag van 10 tot 20 meter en vormen nog slecht een zwakke duinrichel. Vanaf hotel Beun tot aan het tweede hoofd, ongeveer 400 me ter verderop, zal een dijkversterking van gewapend beton gemaakt wor den. volgens een plan van Rijkswater staat. DE ZWIN-KWESTIE ring. in een rapport van de directie van Waterstaat is toen uiteengezet dat de zeesluis versleten was en een zeer zwakke schakel in de zeewering vormde. Daarop is door de Minister de bouw van een nieuwe zeesluis opgenomen in het kader van de noodwet. Ze werd ontworpen met een onderbouw voor een gemaal dat later nodig kan zijn. Hierop kwam de Zwin-kwestie ter sprake en enkele leden der vergade ring uitten hun angst over de hui dige toestand, hetgeen tenslotte heeft geleid tot een principe-besluit tot de bouw van een wachtsiuis aan de Driekoker. HOGE BOMEN "TENSLOTTE besloot de vergadering deel te nemen aan de op te rich ten Waterschapsbank van de Unie van Waterschapsbonden, ten bedrage van f 5000. Enkele stukjes weg wer den aan de gemeenten Oostburg en Waterlandkerkje in onderhoud over gedragen en enkele andere nam het Vrije van Sluis van deze gemeenten over; dit als gevplg van de aanleg van de nieuwe weg tussen beide gemeen ten. De knotwilgen, waarvan men meer last dan gemak heeft zullen worden vervangen door hoogopgaande bomen, welke kapitaalvormend zijn. Er was zelfs een waterschap dat zijn wegen uit de bomen heeft betaald, aldus de voorzitter, en dat lijkt natuurlijk erg aanlokkelijk. Daarom was meer dan de helft der vergadering het er mee eens. Het zal ongeveer 10.000 gulden kosten, waarvan men de helft als sub sidie krijgt. rAoor de vereniging ,,De zeeuwsche Oester" is onder de leden een cir culaire verspreid met het doel gege vens te verzamelen omtrent de oester cultuur, speciaal de pannencultuur. Ook door de andere verenigingen op visserij gebied zal een dergelijke en quête worden gehouden. De gegevens zijn bestemd voor de z.g.n. C.R.O.L.- commissie, welke een rapport moet indienen van het voor- en nadeel van de afsluiting der zeegaten. Be langhebbenden behoeven zich voorlo pig niet ongerust te maken over een spoedige afsluiting. Voor een paniek stemming is nog geen reden. I>e ge gevens dienen hoofdzakelijk om aan te geven welke kapitalen in oester- en mosselcultuur geïnvesteerd zijn en ook wat de gevolgen zouden zijn bij een eventuele afsluiting van de zee gaten of van een gedeelte van de Oos- ter-Schelde. Bovendien is het beter vroeg zijn stem te laten horen dan verkocht en geleverd te worden zon der ergens in gekend of gehoord te zijn. DE UITLOPER VAN HET ZWIN, dicht tegen de Belgische grens, ligt een klein dorpje. Het is gedeeltelijk omgeven door oude, groene wallen en het wordt beheerst door een karakteristiek kerktorentje en een uitzon derlijke fraaie molen. Zijn naam is even lang als welluidend: Retranchement; een naam welke herinneringen wekt aan roemruchte dagen van belegeringen en oorlogen. Retranchement heeft zyn ontstaan dan ook aan de tachtigjarige oorlog te danken. chement geheten, gezorgd. Men ver onderstelt dat ook de vrouwen van de soldaten In de veste waren onder gebracht. zij het dan ook in wat men toen al noemde ellendige krotten". HET EERSTE STENEN HUIS Indertijd besloot het Vrije van j A™?Kn wachthuis te bouwen ae- rinJ m€t oorlogsschade-uitke- tml. iMinister van Wederopbouw wenste hierop echter niet in te gaan DRINS MAURITS was de man die het stichtte. Toen hij zijn troe pen verzamelde om de belegerde stad Oostende te ontzetten voer hij met zijn schepen op de 25ste April 1604 het Zwartegat in. via de Brugse- vaart naar de Konijnenberg. Daar werden de soldaten ontscheept. De zelfde dag al nam hij de vijandelijke schansen St. Pieter (waar nu Nieuw- vliet ligt), St. Jan en Ter Hofstede in. Nu hij eenmaal vaste voet op het eiland Cadzand had, was de Prins niet meer van plan het te verlaten en hij schreef de staten een brief waarin hij voorstelde enkele forten aan te leggen om het Zwin te be schermen. De staten gingen daarmee accoord en direct daarop begonnen de mannen van de Prins met het op werpen van wallen, versterkt met bastions. Ook na het 12-jarig bestand werden nog twee forten aangelegd n.l. Oran- jeïort en Nassauiort. In de 18e eeuw kreeg de vesting de naam van „Retranchement-Cadsan- dria" Het garnizoen van Prins Mau rits had al voor de eerste inwoners van het ontstane dorp, later Retran- TN 1642 werd toestemming gegeven om binnen de wallen houten huizen te bouwen en het jaar daarop bouw de Bartholomeus de Vos zijn koren molen. Het eerste stenen huis werd gebouwd door Gommert Ceulemans. In 1676 stonden er al 25 flinke wo ningen, Ter Hofstede had er toen al 29. Een kerk was er al in 1630. Het was maar een primitief houten ge bouwtje, dat de naam van kerk niet helemaal verdiende. Daarvoor reeds konden dominees uit Sluis St. Anna ter Muiden en Cadzand. door de regering gesteund, de protestantse diensten houden. De huidige kerk stamt Uit 1653. Ze werd helaas tijdens de beschieting in 1944 beschadigd, doch ze werd geluk kig gerestaureerd en ze beheerst nog steeds met haar karakteristieke vor men het stille, vriendelijke dorpje, dat nog schijnt te dromen van de oude tijden waarin kanonnen donder den en hellebaardiers de wacht be trokken op de wallen WOORTS heeft van Est zijn 5e plaats in de algemene rangschikking behouden en dit stemt eveneens tot tevredenheid- Het gemiddelde van ruim 46'/i kilometer per uur mag er wezen en wanneer men weet, dat de vier man aan de kop: van Est, Peters, Dekkers en Suykerbuyk de laatste ronde in 2 min. 49 sec. reden, wat voor die ronde een gemiddelde van 49.207 km/u betekende, krijgt men nog meer respect voor de Nederland se prestatie. Niet veel andere ploe gen bleken er toe in staat. DOKS verloor al na enkele ronden contact met de overigen. Rij moest het karwei verder alleen op knappen en dit verklaart zijn slechte tijd in deze rit. Van Breenen hield het hoge tempo tot in de tiende ronde vol, maar moest zijn kameraden toen op zijn beurt laten gaan. Wagtmans, het verhaal begint eentonig te wor den, kreeg een ronde later weer eens pech, nu met zijn derailleur. Deson danks werd voor hem 39 min. 42 sec. genoteerd, geen slechte tijd onder de ze omstandigheden! Roks viel in het algemeen klassement terug van de 45e naar de 58e plaats. MINDER DAN EEN MINUUT.... Cerzame burgers op en om de Oost- waal te Goes wonend, werden gistermorgen enigszins geschokt toen zij zagen, hoe een manspersoon zich onder de blote heme! omkleedde en de verwisselde plunje in pakpapier onder een struik stepte. Boze zaken vermoedend, waar schuwden ze de politie, die het heer schap vlug te pakken had. Het was een afgemonsterde Vlissingse varens gast, die wat nieuwe bovenkleren had gekocht om keurig te passagieren. 't Onderzoek bevestigde de waarheid van zijn verklaring. Er kon niets te gen hem worden ingebracht dan dat hij op wat ongewone manier van cos- tuum had verwisseld. Met onder de arm het pak oude kleren, dat de politie mede opgedui keld had, koerste hij na het verhoor, de zeemanspet schuin op het oor. wel gemoed de stad weer door. DIJ de gisteren gehouden keuringen te 's Heerenhoek en Goes werden de volgende merries opgenomen in het Keurstamboek. Roza, wed. Drijdijk, Baarland; Ri ka van Borssele, P. Dekker, Borssele; Flora, P, Priester, Borssele; Rika, H. Vermue, 's Heerenhoek; Bertha v. Annie, C. Boonman, Heinkenszand; Conny v. Barendshoeve, J. v. d. Dries, Heinkenszand; Gloria v. Zuld- zande, J. Vermue, Lewedorp; Jenny v. Lewedorp, M. Vermue, Lewedorp; Marie, J. Boonman, Nieuwdorp; Hil da uit de Stooflaan, C. Verdonk Nieuwdorp; Lies, Jac. de Winter' Nieuwdorp; Blondine, J. Nijsse, Nis- se; Lida v. d, Mariahoeve, L. Boon man, Ovezande; Avista, P. v. Sabben Oudelande; Nora, W. Mol, Ovezande; Julia v. Goes, gebr. Rouw, Goes; Mi na, W. Karelse, Heinkenszand; Nellie v. Kwadendamme, wed. A. Rijk, Ove zande; Nelly, C. Timmerman, Kwa dendamme; Herman van Maria-hoe- ve, M. Steyn, Hoedekenskerke; Sari na, D. Timmerman, Katt'endijke; Ly- da en Laura, J. Lenshoek, Kloetinge; Liza v. Keilen, id., Nellie v. Robert, P. v. d. Guchte, Nisse; Hetty, wed. Remijnse, Wolfaartsdijk; Pollie, A. Rijk, Wolfaartsdijk; Mirza, J. Luteyn, Nisse; Cora v. d. Maire-hoeve, J. Rentmeester, Wolfaartsdijk en Mary, wed. Minnaard, 's H. Abtskerke. I"NE Zwitserse ploeg, met Koblet, Schaer, Diggelmann en Pianezzi, liet 38 min. 11 sec- voor zich afdruk ken en gaf het Italiaanse Arbos-team (met Ciancola en Gestri) geen schijn van kans. De elegante Hugo ging gedurende meer dan de helft van de tijd aan de kop van zijn ploeg, de anderen aan vurend door zün voorbeeld. Hij heeft zijn leiderstrui kunnen behouden maarFausto Coppi is hem tot op minder dan een minuut genaderd. De Bianeho-ploeg, met Fausto als kopman, kwam in de laatste rit uit tegen het team van die andere cam- pionnissimo, Gino Bartali. Er waren toen al betere tijden gemaakt dan die van de Zwitsers. De Legnano-ploeg, met Minardi, had 37 min. 57 sec. ge boekt en het Ganna-team met Fio- renzo Magni zelfs 37 min. 46 sec. Het ging er nu om. niet of Coppi en de zijnen van Bartali en zijn secondan ten zou kunnen winnen, maar of Bianche de tijd van Ganna nog zou kunnen verbeteren. Het is gelukt, slechts met één se conde, maar dat was voldoende voor de zege in deze tijdrace. Overigens een prachtig duel, met Bianchi steeds feller in de aanval en Bartali Verbe ten in de verdediging. Geleidelijk werd het verschil gro ter, tot in de laatste ronde Coppi, met Gismondi en Milano aan zijn wiel, zo geweldig snel kwam opzet ten, dat hij de Bartali-groep een me ter of dertig voor de finish inhaalde. Een schitterende overwinning, be vochten in grootse stijl, welke Coppi, met nog tien etappes te rijde*, de tweede plaats bezorgde ln het alge meen klassement achter Koblet. Wim van Est is nog steeds vijfde, me> vier minuten achterstand op de Zwitser- KLASSEMENT-TIJDRIT IIET klassement van de tijdrit per ploeg luidt: 1 Bianchi (met Fausto Coppi) 37 min. 45 sec. 2 Ganna (met Fiorenzo Magni) 37.46.0. 3 Legnano (met Mi nardi) 37.57.0. 4 Zwitserland (met Koblet) 38.11.0. 5 Frankrijk (met Louis Bobet) 38.24.0. 6 Nederland 38.32.0 (met van Est). 7 België 38.50.0 (met van Steenbergen). 8 Weiter 38-57.0 <met Martini). 9 Levrieri 39.02.0 (met De Santi). 10 Bottecchia 39.11.0 (met Fornara). 11 Frejus 39.12.0 (met Conterno). 12 Bartali-ploeg 39 200 (met Corrieri). 13 Torpado 39.21.0 (met Brasola). 14 Arbos 39-42.0 (met Monti). 15 Atala 39.47.0 (met Maggi- ni). 16 Spanje 41.02.0 (met Bernardo Ruiz). Volgens het reglement telde de tijd van de derde man van elke ploeg, terwijl voor renners, die het contact met de koplopers verloren hadden, de tijd werd genoteerd die zij zelf hadden gereden. Zo werd voor van Est, Peters, Dek kers en Suykerbuyk, die in gesloten gelederen door de finish gingen, de tijd van 38 min. 32 sec. geboekt. Wagtmans reeds de afstand in 39 min. 42 sec-, van Breenen in 41 mi/.. 28 sec- en Roks in 45 min. 53 sec. ALGEMEEN KLASSEMENT 1 Koblet- 52.40.45. 2 Coppi 52.41.40. 3 De Santi 52.42.02. 4 Fornara 52.42.21. 5 Wim van Est 52.44.43. 6 Bartali 52-45 37. 7 Elio Brasola 52.46.32. 8 Cor rieri 52.47-14. 9 Magni 52.47.35 10 Mar tini 52.48.04. In het algemeen klassement staat Roks thans 58e met een totaaltijd van 53-09-56; Dekkers 66e met 53-15-39; Wagtmans 72e met 53-18-37; Peters 89e met 53-35-51; van Braenen 94e met 53-43-53 en Suykerbuyk 98e met 53- 44-51. ftO NDÉ VA N' ¥fAtVÊ1 - rETAPPt Vandaag motorcross - Pink sterdrie amateursronde Het Is reeds jarenlang de gewoonte om ln Axel tijdens de Pinksterdagen enkele sportwedstrijden, te organiseren. En ook dit jaar is men er in geslaagd het pu bliek twee aantrekkelijke wedstrijden voor te schotelen Vandaag, 23 Mei, zal om 5 uur het start schot vallen voor een grote Internationale motocrross. Een 20-tal van de beste Ne derlandse en Belgische crossers zullen om de eer en de prijzen strijden. De ronde is uitgezet pp het terrein van de WZF en op de ijsbaan, waar talrijke natuur lijke en kunstmatige hindernissen alles van de rijders zullen vergen. Het belooft dan ook een harde en sensationele cross te wordten, die vereden wordt onder aus piciën van de RKNMB. DE AMATEURSRONDE. Op de derde Pinksterdag zullen om half drie de amateurs de weg opgezon den worden, om in 70 ronden, totaal 100 k.m. te kampen om de bloemen. De plaatselijke amateur Rien Verhelst is er niet bij, daar hij in West-Duitsland rijdit. Maar wel is daar P. van de Lycke, die zeker zijn best zal doen om de zege in Zeeuwsoh-Viaanderen. te houden. Zijn tegenstanders zijn echter van formaat: Roovers, die verleden jaar in Axel won; van Osta, Oomen, van den Elshout, zij zijn aan elkaar gewaagd .zodat ook hier zeker strijd en spanning niet' zullen ontbreken. Zes Ned. profs in Ronde van Luxemburg - "II Doordat Jan Nolten niet ln de gelegen heid is naar Luxemburg te trekken, (hij start immers in de Ronde van de Danplizé) onderging de Nederlandse ploeg, die van 29 Mei tot 1 Juni deelneemt aan de Ronde van Luxemburg, een wijziging. De ploeg is nu als volgt samengesteld Jefke Janssen, Jan Lambrichs, Piet Haan Gerrit Voorting, Adri Voorting en Harm Smi't s. In Route de France Het klassement van de negende etappe van de Route de France, van Mende naar Viviez, over een afstand van 175 k.m. luidt: 1 Dupré 5 uur 1 min. 25 sec.; 2 La- farque z.t.; 3 Cigano z.t.; 4 Brun 5-05- 32; 5 Ottavi z.t.; 6 Buitel 5-06-43 7 Delmans z.t.; 8 Bares z..t; 9 Tretout z.t. 10 Leo Stevens z.t.; 15 van Loon z.t.; 20 De Groot 5-06-50. De Fransman Huyghe behoudt de leiderstrui. Onze landgenoot van 't Hof werd 45ste in de tijd van 5 uur 11 min. en 9 sec. ALGEMEEN KLASSEMENT. 1 Huyghe (Fr.)) 44-27-57; 2 Lowie (B.) 44-28-59 3 Desmet (B. 44-29-43; 4 Pares (Fr.) 44-30-37; 5 Roca (Fr.) 44-31-01; 6 De Paepe (B.) 44-31-02; 7 de Groot 44-31-07; 16 Leo Stevens 44-43-00 20 van Roon 44-45-21. W ij ziging wed strij d- programma In het KNVB-wedstrijdprogramma voor 2e Pinksterdag zijn de navolgende wij zigingen aangebracht: UITGESTELD: VelocttasZT*ndextt< en Groen WitDHV (4F); zomede Steenber genNSV (4 G). Schieting te Ovezande De uitslag van het door Spes Nostra te Ovezande gehouden concours was als volgt: Hoofdvogel L. Meijaard, Juliana Oudelande: le zij vogel J. van Doorn. Zorg vliet, Ellewoutsdijk; 2e zijvogel M. Schalk Ons Genoegen, Oudelande: le bovenkal C. Rentmeester, Willem Teil, Ovezande; 2e bovenkal L. Meijaard, Juliana, Oude lande; le onderkal A. Boonman, Juliana, Oudelande: 2e onderkal J. van Leeuwen, Soranus, Heinkenszand; le klep Jac. de Baar, Willem Teil, Ovezande; 2e klep I. van Wingen, Zorgvliet, Ellewoutsdijk; 3e klep C. Lous, Edele Handboog, Oude lande. Concours-Hippiqiie te Dinteloord Op Zaterdag 6 Juni a.s. zal de Rr&er- eniging „Stadhouder Willem III" te Din teloord een groot landelijk concours- hippique op een terrein van de Gebr. Steevens aan de Molendijk, organiseren. Op de Solitude autobaan bij Stutt gart is Willy Staube met zijn 600 cc.. Zundapp-zljspan iuit een bocht gevlogen en in het bos terecht gekomen. Hij brak zijn nek en stierf tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Zijn passagier Wie- gand brak een been. Dit is het tweede ongeluk met dodelijke afloop binnen en kele dagen. Eerder verloor Alfred Streit tussen Kiel en Hamburg, bij een val het leven. in prima conditie 2 deurs GORTSTRAAT 60-62 Telefoon 2147 DETAILHANDEL TABAK. De heer Th. Wlllems W Graauw slaagd» voor het diploma detailhandel tabak. uit voorraad te leveren 5 stuks1.35 50 stuks f 12.50 100 stuksƒ20 Wapenhandel - TERNEUZEN te Zaamslag, tel. 40 VRAAGT een AANKOMEND niet ouder dan 20 jaar Directe indiensttre- treding. 384-o GOES. 3 NIEUWE WONINGEN te koop, met vrije vestiging en hoge hypotheek. Mooie stand. Bevragen: L. A. VAN OPSTAL ZOON. Jac. v. Beierenstr. 1, Goes, Tel. 2584. 387-0 LANDBOUWSCHUUR EN STALLING TE BIERVLIET. Door architect J. Faas uit Biervliet weed aanbesteed het bouwen van een lancï- bouwschuur en veestalling voor rekening van de heer Stevens-Dij ckers uit Gent» De inschrijving was als volgt; L. Martens, Hoofdplaat f 16964; de Boe ver, Biervliet f 17250; L. Verstraete. te Hoofdplaat f 17850; W. Verstraete f 18300. De gunning werd aangehouden. WOONHUIS TE OOSTBURG. Door architect L. de Bruin uit Terrveu- zen werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis in de gemeente Oostburg. A. de Wij?te, WestdorPë f 17379; Bos- sant, Oostburg f 16904; Daansen, Oost- burg f 16290; Verwey, Oostburg f 16150; Herman, Oostburg f 15749; Pouche. Sluis f 15456; Swier, Retranchement f 14048. De gunning werd aangehouden. GOES, 22 Mei. Bloemkool 36—73, Kropsla 350750, Komkommers 23—45, Aardbeien 6507, Spinazie 2935, Rabar ber 1721, Aardappelen 1015, Sjalotten 31, Postelein 43, Aardbeien 230250, Ra dijs 11—12, Wortelen 42—47, Selderij 350 —4. LEEUWARDEN, 22 Mei. Aanvoer 125 stieren van f 2.542.79 per kilo slachtge- wicht; 95 vette koeien le kw. 2.652.95; 2e kw. f 2.502.64 3e kw f 2,202.4© per kilo slachtgewieht; 1450 melk- en kal koeien 6001090; 100 pinken 250530 77 graskalveren geen notering; 1013 nuchtere kalveren 2-50; 958 vette en weideschapen 60105; 1104 lammeren 3053 305 vette varkens, oude varkens f 1.501.60, vette biggen f 1.70—1.75; zouters f 1.68—1.71 per kilo levend gewicht; 424 biggen en lopers biggen 2045; lopers 4680 36 bokken en geiten, geen notering; 112 paarden 450 1025, totaal 5809 stuks Overzicht: aanvoer stieren groot, stem ming vrij goed, prijs prijshoudend. Melk. en kalfkoeien aanvoer iets minder, stem ming iets kalmer, prijzen iets lager. Pin ken aanvoer weinig, stemming lui. prij zen als vorige week. Graskalveren geen notering. Nuchtere kalveren aanvoer iets minder, stemming kalmer, prijzen als vo rige week. Varkens aanvoer klein, stem ming kalmer, prijzen lager. Biggen en lopers aanvoer klein, stemming zeer traag prijzen iets lager. Schapen aanvoer zeer groot, stemming minder, prijzen lager. Lammeren aanvoer zeer groot, stemming kalmer, prijzen iets lager. Paarden aan voer ruim. slachtpaarden kalme stemming prijzen iets lager. Gebruikspaarden goe de stemming en prijshoudend. WATERSTANDEN Mannheim 255 (+5), Trier 102 (—8), Koblenz 169 4), Keulen 125 (--4), Ru- hort 320 1), Lobith 913 81, Nijmegen 896 (—8), Arnhem 719 7). Eefde 243 (—3), Deventer 153 (—2), Namen (La Plante) 140 (onveranderd). Borstharen 3922 (—23), Belfeld 1078 (—12). Grave 474 (t12 Vreeswijk 0.23 5), Llth 0.05 (+15. 1 TE HUUR zonder chauffeur, per dag, per week, per maand BILLIJKE TARIEVEN Tel. K 1196-285 - Lewedorp TE KOOP aangeboden in goede staat zijnde: 'n kap- wagen, 'n platte wagen (paardenwagens)'n partij paardetuig, 'n 5 tons oliedruk kriek, transportfiets, bak fiets. Alle maten autobanden voor paardentractie, 'n as voor paardentractie, 2 putringen met bodem, 'n partij goed paardenhooi. 327-xx-x Joh. van Riel - Verbunt, Julianastraat 28, Tel. 263 N.B. Dongen Hij werkt nu sneller, beter en goedkoper DEALER OOST- en WEST- ZEEUWSCH-VLAANDEREN ZAAMSLAG TELEF. 20

de Stem | 1953 | | pagina 3