Z.-VLAANDEREN 0. Zeeuwsch-Vlaanderen viert Kromstaf-feest OUDE GEN EVER Zuid-Beveland Walcheren GOESE ST. WILLIBRORDCOLLEGE VOOR HET V OETLICHT Mgr Jos. Baeten naar Basiliekstad Hulst BAAYENS uw OPTICIEN H. Colsen verlaat Terneuzense raad Wethouder Roose over Goese gemeente-politiek De Zeewer DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 23 MEI 1953 Geslaagde toneel- en declamatie-avond TERNEUZEN Doktersdienst Zondagsdienst dierenartsen Ten dienste van de eenheid Onderaardse muur te Philippine WEER GESCHENK- VEE NAAR ZEE LAND Ontploffing te Eede Schaderegeling niet bevredigend AUDIËNTIES H.H. Wijdingen Bisdom Breda Engelse caissons naar Zeeland De HULST EXTRA ZACHT EN BELEGEN" Een volle zaal hoorde gespannen toe EN NEEM EEN 0 toen g ►so RULST c Vijf tig-nul MIDDELBURG Proefveer wordt gestaakt Z.V.T.M. keert 5 pet. dividend uit AGENDA HEDEN MORGEN MAANDAG DINSDAG Vóó DE Groedese d ring practi Walendijk is nu geworden. Wat schieden is nc Rijkswaterstaat geen geformulee Vóór de wintf «en afdoende tx bracht. De duin ben een afslag en vormen nog duinrichel, vana het tweede hooi ter verderop, za van gewapend den. volgens een staat. VY/AT 'n eigen middelbare school ook voor het culturele leven in een gewest kan betekenen, werd wel zeer duidelijk op de toneel- en decla matie-avond, die Woensdag in het Goese Schuttershof werd gegeven op initiatief van de vereniging „Vrien den van het St. Wiilibrordcollege". Nadat voor de volle zaal de H.B.S.- ers het eigen frisse schoollied hadden laten weergalmen, en nadat de rector, pater v. Waesberghe, het welkomst woord had gesproken, werd door mr. dr. Mes het openingswoord gespro ken, waarbij hij wees op noodzaak en nut van het kath. middelbaar onder wijs voor de vorming van eigen jeugd. Het is een belang van de eerste orde dat wij dit nu sinds drie jaar hebben bereikt voor de Zeeuwse eilanden. Het katholieke volksdeel heeft hier nog 'n groot gebrek aan geschoolde krachten en de eigen H.B.S. kan nu in de toekomst worden voorzien. Daarom is het St. Wiilibrordcollege geen zaak alleen voor leraren en leerlingen, maar van de gehele ka tholieke gemeenschap. Dit rechtvaar digt een beroep op aller steun. Al is het rijkssubsidie thans bekomen: dit is niet voldoende om alle uitgaven te dekken. Veler hulp is daarom ge wenst en daar durfde spreker ook op hopen. „GEZWOREN KAMERADEN" L-IET blijspel in vier bedrijven dat nu opgevoerd werd door de leer lingen der H.B.S., had een geestige dialoog, zat vol verrassende vondsten en wendingen, terwijl de verwikke ling bleef boeien tot de iets te ge zochte ontknoping. Mara het stelde heel wat eisen aan de bezetting. Des te meer wekte het verbazing, dat het jonge volkje, wat in zijn geheel voor de eerste maal op de planken stond, het er zo goed afbracht. Wat de dragers van het stuk, de gezworen kameraden. Laurent de Jonge en Louis Vandekerck, hier presteerden op het gebied van acte ren en typeren was amateursspel van formaat en Marijke v. Hoven, Yvonne Frsn* v? P^ge huisknecht van onder deden daar weinig voor Bijzonder viel de goede verzorging der bijrollen op. Wim Bood als dr. ochuton bijv., ga voortreffelijk partij, evenals Rini van Nispen en Jac. Spe ller als rechter Logan en „de Eek hoorn". Leny de Nijs was een juweel van n dove dame. Ook de beide de tectives, Ben de Vos en Guus de Kok deden hun best. De spelleiding, die in handen was van pater Gerlach en drs. v. d. Loo heeft heel wat gepresteerd, ook om dat zij vaart in het stuk had weten te brengen en er een sluitend geheel van maakten. Bij wijze van toegift gaven Agnes Maes uit Vlissingen en Frans Heeren uit Middelburg 'n declamatie ten bes te, op 'n wijze, die duidelijk maakte, waarom ze daar onlangs een eerste en tweede prijs mee behaalden. Advertentie) Te Goes wordt Zondag en Maandag 1 de doktersdienst waargenomen door dokter v. d. Werff. te Middel burg resp. door doktoren Boerwinkel en Ferkema en te Vlissingen door v. Kooten en S. Cuyter. Zondag heeft te Heinkenszand, Arendskerke en Wol- faartsdijk dokter Staverman dienst. Dokter Gelderblom te Nieuwdorp neemt waar voor dokter Kiviet en dokter Polmer te Driewegen voor dokter Luyckx. [V/fet de Pinksterdagen hebben in 1 West Zuid Beveland dienst de he ren Joh. Klaassen te Heinkenszand en A. Elzerman te Goes. lyiORGEN wordt in de Basiliekstad Huist door geheel katholiek Oost Zeeuwsch-Vlaanderen het eeuwfeest der Kerkelijke Hiërarchie gevierd. Deze plechtige Kromstaf-viering gaat uit van de beide dekenaten. Huist en Hontenisse. Een comité, bestaande uit de heren drs. J. J P, Boezeman, mr. H. C. M. van Son. R. O. Wilking, kapelaan L. F. Mabesoone. P. F. de Block, Aug. Lockefeer, N M. J. H. Pyls en C. J. v. d. Walle, heeft in overleg met de 21 parochies van Oost Zeeuwsch- Vlaanderen een programma samen gesteld dat een luisterrijke viering van het Eeuwfeest voorspelt. 21 PAROCHIES A/IORGEN, Eerste Pinksterdag, zal mgr Jos. Baeten in de Basiliek een Pontificale H. Mis opdragen. Daartoe zijn ca. 500 vertegenwoordi gers van de Oost Zeeuwsch-Vlaamse parochies uitgenodigd. De 21 paro chies zullen met hun vaandels en vlaggen de bisschop van de pastorie naar de Basiliek begeleiden, waar om half elf de H. Mis wordt opgedragen. Om half twee wordt monseigneur op het Stadhuis ontvangen, waarbij de pastoors van Oost Zeeuwsch- Vlaamse gemeenten, orde-oversten en leden van Ged. Staten en Prov. Sta ten zijn uitgenodigd. Na de ontvangst zal de jeugd op de Markt voor de bisschop defileren. Hieraan neemt ook de ruiterij van Lamswaarde deel, evenals de harmo nie St. Jan uit St .Jansteen. Onge- Ad verten tie) LANGE VORSTSTR. 106 GOES TELEF. 2159 Wanneer er in deze hedendaagse tijd op politiek gebied nog gesproken kan worden van opofferingsgezind heid, dan hebben wij dit bij de katho lieke kiezers in de gemeente Terneu- zen kunnen constateran. Pe nester van de raad, de heer H, J. Colsen, heeft zich, na 33 jaar de bevolking van Terneuzen en speciaal die van Sluiskil te hebben vertegenwoordigd, niet meer candidaat gesteld voor de komende verkiezingen. Hij wil hier mede de zolang verwachte eenheid bewerkstelligen waardoor de katholie ken van Terneuzen en Sluiskil onder één vaan kunnen optrekken. Zijn Hulsters dialect is het enige, waaraan men merkt, dat hij niet van Sluiskil afkomstig is. In 1885 werd hij te Terhole geboren, waar to heden ten dage de familie Colsen zeer po pulair is Evenals zijn broers moest hij na hét lager onderwijs v«rder stu deren Hij ging echter naar Dender- mondé om het slagersvak te leren. In die tijd, dit was in 1902, kwam m België de Vlaamse Beweging op. Zeer typerend is het. dat hij daar als Ne derlander voorzitter werd van de jon ge Vlaamse Beweging, 's Konings wa penrok riep hem terug naar Neder land. Als hulp in de keuken consta teerde hij daar. dat ten koste van de rantsoenering, levensmiddelen, be stemd voor de militairen, op ongeoor loofde wijze de kazerne verlieten. Dit heeft geleid tot groot verzet en hij behoorde tot een van de leidende fi guren bij de opstand in de kazerne. Gevolg: recruut Colsen in de petoet en voor de krijgsraad. Resultaat: 28 man veroordeeld voor diefstal en recruut Colsen een pluim! Na zijn diensttijd vestigde hij zich als slager te Sluiskil. In 1919 werd hij als eerste Sluiskilse raadslid in de raad van Terneuzen gekozen, welke zware taak hij tot heden met volle plichtsbetrachting heeft vervuld. Deze taak is niet gemakkelijk geweest, te meer daar op verschillende terreinen Sluiskil ten achter werd gesteld. Zo o.a. in 1922 met het electrisch licht. Tezamen met Pater Godemius ver kreeg hij een garantieverklaring en bereikte hij bij de PZEM tastbare re sultaten waarvan het bordje „door ei gen kracht tot stand gebracht" aan een der palen een stille getuige is. Het RK. Ziekenhuis kreeg £cen subsidie in tegensteling met dat van Terneu zen. Bereikt werd een eerste subsidie van' f 500.—. tegen Terneuzen f 4000.—. Door een meningsverschil in de R.K. Staatspartij kwam hij in 1931 op veler verzoek met een Vrije Katholieke lijst waarmede hij twee zetels behaalde. Voor zijn vele verdiensten werd hij door H.M. de Koningin in 1951 be noemd tot Ridder ln de Orde van Oranje Nassau. IN DE ILLEGALITEIT Liet is niet altijd rozengeur en ma- neschijn geweest, die de heer Colsen in zijn ambtsperiode heeft ge kend. Zeer fris liggen nog bij hem de oorlogsjaren in het geheugen. Een weigering aan de N.S.B.-burgemeester Klomp om als adviseur op te treden, had tot gevolg, dat hij aansprakelijk werd gesteld voor eventuele daden in de verstoring van de orde. Dit bracht voor de heer Colsen mede. dat hij zijn woning ontvluchtte en de nachten doorbracht op Zuid-Beveland. Zeer dankbaar is hij de Sluiskillenaren voor hun houding in deze Jaren be toond. llegaal verzette hij veel werk. Zo wist hij in samenwerking met een kapelaan uit de zak van Zuid Beve land een 40-tal onderduikers, waar onder geallieerde piloten, als veedrij vers vermomd, de Schelde over te krij gen. In de laatste gemeenteraadsbijeen komsten noemde de wethouder van de P v. d. A. hem een sta-in-de-weg en een persoon ..die steeds zich zelf zocht". Deze uitlating heeft niet al leen onder de Sluiskilse bevolking, maar ook in P. v. d. A.-kringen uit Terneuzen ontstemming verwekt. Zeer terecht vraagt men zich af of de grijze haren van de nestor dit verwijt hebben verdiend. Of wordt een onder scheiding zoals hij deze heeft ontvan gen te kust en te keur vers trekt Dat hij zichzelf niet zocht, bewees hij door zijn zetel prijs te geven om een algemeen katholiek belang te dienen. Nu neemt hij .zitting in de contact- commissie, die de katholeke candida- ten adviseren. Hierin hoopt men, dat door zijn 33-jarige ervaring men nog vele jaren van zijn advies gebruik zal kunnen maken. Bij het sluiten van dit levenswerk ziet Sluiskil met dank baarheid op voor het vele. dat hij in het belang van dit dorp en haar uit breiding heeft gedaan. Bij rioleringswerk opgegraven IN Philippine is men bezig uitgebrei- de rioleringswerken uit te voeren i. v.m. de bouw van een rioolwaterzui veringsinstallatie. Daarbij is men in de weg naar de kom op een zware onderaardse muur gestoten. Moge lijk is dit een overblijfsel van een vroeger verdedigingswerk. Overigens veroorzaakt deze vondst een onwelkome hindernis voor de aannemer. veer 1200 personen zullen aan het défilé deelnemen. Mgr. Baeten zal de Jeugd vanaf het bordes van het stadhuis toespreken. HERDENKINGS BIJEENKOMST QM half drie wordt ln de Basiliek een plechtige zitting gehouden, waarn het Eeuwfeest der Kerkelijke Hiërarchie zal worden herdacht. De spreker is prof. dr. L. G. J. Verber- ne hoogleraar aan de R.K. Universi teit te Nijmegen. Aan deze plechtige bijeenkomst werken o.a. de heer J. Ivens (orgel), het kerkkoor St. Wil- librordus, het dameskoor en het jon genskoor mee. De bijeenkomst wordt besloten met een pontificaal Lof. rymderdag a.s. komen weer drie ge schenkzendingen vee naar onze provincie. Uit Friesland zendt men n.l. 64 stuks vee naar Oost Zuid Be veland, dat aan de Zanddijk wordt gedistribueerd en 17 stuks naar St. Philipsland. De provincie Groningen gaat Thoolse veehouders blij maken met 75 koeien en kalveren. Grote schade aan vlas- roterij "TOEN de stoker P. Minnaert in de vlasroterö te Ede de kachel vul de, schoten plotseling enige steek vlammen van ongeveer 3 m. uit de kachel, waarbij de beide muren aan weerszijden van de kachel gedeelte lijk instortten. De schade wordt, me de doordat de roterij vier weken zal moeten stilliggen, geraamd op f 10.000. Nieuw Schouwen-Duiveland: Lloewel de vergoedingsmaatstaven voor verschillende schadeseetoren redelijk kunnen worden genoemd, zijn in het wetsontwerp Wateisnoodseha- deregeling 1953 vele en vaak onbe grijpelijke onbillijkheden aan te wij zen. die het geheel beletten met waar dering te begroeten. Aldus de conclu sie van de stichting Nieuw Schouwen Duiveland op haar jongste vergade ring. Opvallend is bijv., dat de huisraad- schade onvolledig is verzorgd in be doeld wetsontwerp. Gelet op het bij zonder zwaar getroffen-zijn van deze streek is er iets voor te zeggen, dat er voor Schouwen-Duiveland een iiitzon- dering wordt gemaakt. Door de om vangrijke dijkwerken wordt het werk loosheidsprobleem hier opgelost, het geen een financiële verlichting voor de regering betekent. In de kring van architecten leeft er belangstelling voor het maken van ontwerpen voor nieuwe boerderijen. Voor de vestiging in de Noord-Oost-polder van uit Schouwen Duiveland afkomstige boe ren schijnt flinke belangstellnig te bestaan. MGR. Jos. Baeten, bisschop van Breda, zal geen audiëntie verle nen op 24, 25, 26. 28 en 30 Mei. QP Zaterdag 30 Mei zal Z.H. Exc. Mgr. Jos- Baeten in de kapel van het Groot Seminarie te Hoeven de volgende H. H. Wijdingen toedienen: de Kruinschering aan: Chr. J. M. Don, Eug. A. M. Fischer, Adr. J. van Haperen, J. C. M. Jespers, A. A. M- Mathijssen, H. J. Mulder, Adr. P. C. Verheijden, B. A. de Vos en Jac. J. M. A. Vos; het Exorcistaat en Acolythaat aan: G- A. M. Baeten, P. J. M. Berende, J. M. van den Broek, J. C- M. van Don gen, Adr. C. Janssen, Fr. H. A. M. Leijgraaf, H. J. M. Vaarten en J. A. M. v- d. Veeken; het Subdiakonaat aan: J C. Dek kers, J. G. M. Geerts, R. J. C. Jansen, C. P. M. Rombouts, A. L. M. Wouters en aan fr. Waltherus Schumacher der Cisterciënser-abdij te Zundert; het Priesterschap aan: L- P. J. S- Aerden, J. W. C. Jansen en aan L. J. Joppe van het Aartsbisdom Birming ham en aan de frs. Clemens van Dijk en Bavo van Wayenburg van de Cis- terciënser-adbij te Zundert. Voor Kruiningen en Schelp- hoek r\ cht grote caissons van 7700 ton ge- wicht elk zullen van de Engelse marinehaven Portland naar Neder land worden gebracht. Deze caissons hebben een lengte van zestig bij negentien bij achttien meter en een diepgang ran ongeveer zeven meter. Met het transport zullen acht rei zen van ongeveer drie tot vier dagen gemoeid zijn. De eerste sleep zal op 28 of 29 Mei beginnen NAAR VLISSINGEN kolossen, die thans voor de Zeeuwse dijken zullen worden ge bruikt. werden tijdens de oorlog ge maakt voor de buitenhaven aan de Normandische kust. die kort na de in vasie van Juni 1944 door de geallieer den werd aangelegd. De schepen van L. Smit en Co. zullen de eerste twee caissons naar Vlissingen brengen. Hieruit zou afgeleid kunnen worden, dat men ze bij het dichten van de veerhaven bij Kruiningen zou willen gebruiken. Voor de zes volgende caissons is voorlopig nog geen ankerplaats opge geven. Het ligt echter in de lijn der verwachtingen dat zij bij het dichten van het geweldige gat bij Schelphoek op Schouwen zullen worden gebruikt. Het dichten van b.v, de Schelphoek met zijn honderden meters lengte en 30 meter diepte, kan er aanzienlijk mee vereenvoudigd worden. OPENBARE LES AMBACHTS SCHOOL De openbare les in de Ambachts school trok als steeds weer een flin ke belangstelling. Voor de ouders van de schoolgaande jongens is het uiter mate interessant hun kind eens in de school aan het werk te zien en het is ook voor niet direct-belanghebbenden interessant de diverse lokalen met hun schat van apparaten en machi nes. de meeste in volle bedrijf, eens te kunnen bezichtigen. Welke kapita len aan machines in een dergelijke school zijn geïnvesteerd, blijkt wel uit de mededeling van de directeur, dat sinds zijn komst in 1948 voor ruim ƒ65.000 is aangeschaft. Zoals reeds gemeld, staat een be langrijke uitbreiding van deze school op stapel. Met de bouw van een ge heel nieuwe vleugel van twee verdie pingen en een sous-terrain met een vloeroppervlakte van 30 bij 14 meter is reeds een begin gemaakt, Een twee tal betonmolens draalen van 's mor gens 7 tot 's avonds 7 om nog deze week de niet minder dan één meter dikke, zwaar gewapende betonvloer gereed te kunnen krijgen. Als straks deze nieuwbouw met de daarmee gepaard gaande verbouwin gen zijn beslag zal hebben gekregen, zal dit het onderwijs ten goede komen en zullen ook geen leerlingen bij ge brek aan ruimte meer behoeven te worden afgewezen. ONGEWONE BRAND Op de Scheldekade ontstond een on gewone brand. De daar sinds 1 Fe bruari opgestapelde zakken zand vat ten nl. door de broeiing in de felle zon brand. Aan zand om te blussen echter geen gebrek. dus was het leed vlug geleden. Westdorpe OP HET VERKEERDE PAD Toen de bus van de Z.V.T.M. op het dorp arriveerde .verloor ze het linkervoorwiel. Een juist voorbij ko mende wielrijder werd door dit wiel ge troffen. Het was de heer Janssen uit Axel, die met enkele inwendige kneu zingen en een wond in de hals per auto naar huis moest worden ver voerd. Het rijwiel was totaal vernield. De passagiers werden met een andere bus verder vervoerd. Alles bij elkaar is het ongeluk nog goed afgelopen. BRANDWEERREIS De Brandweer zal ook dit jaar weer een reis ondernemen. Op Maandag 1 Juni a.s. zal een reis worden gemaakt naar de streek van Eupen-Malmedy. Volgens de verstrekte programma's belooft het een schitterende reis te worden. Er zijn nog enige plaatsen open in de bus, zodat eventuele lief hebbers nog van de gelegenheid ge bruik kunnen maken. Vanzelfsprekend is het zo geregeld dat het die dag niet mag branden in Westdorpe. Burgemeester en Wethouders van. Hulst maken bekend dat ln verband met de 2e Pinksterdag de wekelijkse markt niet wordt gehouden op Maan dag 25 maar op Dinsdag 26 Mei 1953. Burgemeester en Wethouders van Hulst B. A. Th. M. Truffino, voorzitter. J. F. van Denderen, secretaris. St. Jansteen GOUDEN BRUILOFT Het echtpaar Joh. de Kind-Polfliet zal op 13 Juni zijn gouden bruiloft vieren. De buurtschap „Kapellebrug" maakt zich voor deze feestelijkheden op. Advertentie) De Klinge Waes JONGENSSCHOOL OP REIS Het onderwijzend personeel der ge meentelijke jongensschool alhier ls dezer dagen met 35 leerlingen der hoogste klassen op stap gegaan. Het betreft hier een tweedaagse reis naar Duitsland. Er zal o.a. een bezoek ge bracht worden aan verschillende gro te steden zoals Keulen. Aken e.a. WENNEKER rt IV/AT een goed-opgezette en doorge- voerde propaganda vermag, za gen we in „Slot Ostende" te Goes. De grote zaal was n.l. geheel gevuld met belangstellenden voor de propa- ganda-bijeenkomst. wat voor een po litieke vergadering gewoonlijk nooit het geval is. De hoofdschotel van de avond was de rede van wethouder Roose over de Goese gemeente-politiek, die goed opgebouwd en steunend op feiten be halve overtuigend ook boeiend was. Na een principiële uiteenzetting over de K.V.P., die niet het doei in zich zelf zoekt, maar het algemeen belang ruimhartig en vooruitstrevend betracht, stond spreker even stil bij de figuur van het raadslidmaatschap zelf. Scherp veroordeelde hij de vroe de vaderen die de eigen overtuiging soms prijs geven onder de druk van hun kiezers: tot deze politieke ver wording is de K.V.P.-fractie te Goes nooit vervallen. Van 1946 af ls het zakelijk hoofd punt van de K.V.P.-fractie geweest de versterking van de centrumpositie van Goes, omdat daar de welvaart van de stad mee staat of valt. Interessant was de beschouwing vdn spr over het onderscheid tussen de stede'Mke politiek in het tijdvak 1946— lC.j, toen men door een on sierlijke manoeuvre en tegen de af spraak in. de K.V.P.-wethouder wist te weren, en dat van 19491953. Ondanks de tijdelijke grote geld- schaarste voor de gemeente, is het stadsbestuur er in die periode toch in geslaagd om veel te verwezenlij ken wat eerst onmogelijk heette. Be gonnen werd aan het grote riolerings werk; aan de traverse van industrie terreinen annex bouw van industrie hallen de eerste in Zeeland; aan scholenbouw op grote schaal; aan zuiveringsinstallatie; Medisch Cen trum met badhuis en niet te verge ten de woningbouw, electrificatie der straatverlichting, straatverbetering, enz. Een nieuwe subsidie-regeling gaf het bijzonder kleuter-onderwijs ver lichting en door een systeem van toelagen is de nekslag gegeven aan het Goes onwaardige tonnenstelsel. De K.V.P.-fractie verleende al de ze zaken haar steun of gaf er een stoot aan. zoals tot de verwezenlij king van het Uitbreidingsplan der gemeente. Ze hielp Goes stuwen in de goede richting en vergat ook niet de diensten van het gemeente-perso neel naar behoren te honoreren. Dit laatste spreekt temeer wanneer men weet. dat er de vorige raad nog le den waren, die nog niet wisten, dat een loon van f 27 per week. biet veel minder dan diefstal is. GEEN ARMENZORG COCTAAL voelend heeft de K.V.P.- fractie er ook aan meegewerkt om de sociale hulp uit de sfeer van de armenzorg te halen. Uit dezelfde mentaliteit vloeit voort dat we, zei spr., het gevoerde huisvestingsbeleid moeten afkeuren. Het star vasthou den aan de eis dat een echtpaar sa men 54 Jaar moet zijn. voor het recht heeft op een woning is onredelijk. In zijn peroratie beklemtoonde spreker dat de K.V.P.-fractie. hoewel uitkomend voor haar katholicisme, zich nimmer laat vervoeren tot drij verij, daar zij zich baseert op de grondwet der christelijke naasten liefde en rechtvaardigheid. Aan de discussie die zeer geani meerd was werd ook levendig deelge nomen door Indonesische landgeno ten. PROTEST T)E vergadering stond onder leiding van de heer M. Bakker, die vu rige inleidings- en slotwoorden sprak. Met de feiten in de hand weerlegde hij de wel eens geuite beschuldigng, dat de K.V.P. aan bepaalde leiban den loopt. Scherp was zijn protest te gen de door het Zeeuwse Dagblad naar voren gebrachte verhaal, over een plannetje om de christelijke wet houder te wippen. Hij signaleerde dit als leugenachtige propaganda en een speculatie op het anti-papisme. Wij, zei spr. willen onze propaganda fat soenlijker voeren. Spr. maakte nog bekend, dat a.s. Woensdag de gehele dag het inlichtingenbureau der K.V. P. gevestigd ls in het „Slot Ostende" en dat bejaarde of gebrekkige kie- zers(essen) per auto naar het stem- bur^u kunnen worden vervoerd. Graauw Naar EërseL Een tiental leerlin gen van onze lagere school zijn vol goede moed voor een verblijf van zes weken vertrokken naar een inrichting in Eersel. De uitzending uit het ramp gebied werd voorbereid door het plaat selijk Wit-Gele Kruis. Benoemd. De Bisschop van Bre da heeft benoemd tot armmeester van de parochie alhier de heer L, Steyart. Advertentie) VAN umuwsTQm-3- rei: 326 Koewacht Naar Lourdes. Deze week ont ving onze dorpsgenote Mevr. Verhoe ven-Temmerman het verheugende be richt. dat ze een Lourdes-reis kan maken op kosten van het Lourdes- ziekenfonds. Benoemd. Als leraar aan de La gere Landbouwschool alhier werd be noemd de heer Rademakers, thans on derwijzer aan de B.L.O.-school te Hulst. Benoemd, Onze vroegere plaats genoot, de heer G. P. Meert, thans onderwijzer te Kaatsheuvel, is met ingang van 1 september benoemd tot onderwijzer aan de R.K. U.L.O. te Gemert. IJzendijke „MANDY" In het Hofzichttheater draait vanaf 23 Mei de film „Mandy". Deze rol prent is opgenomen in een doofstom men-instituut te Manchester- „Mandy" is een meisje, dat nor maal begaafd en uiterst actief is, maar dat, tot grote schrik van haar ouders, doofstom blijkt te zijn. De vader ver zet zich tegen het overplaatsen van het meisje naar een instituut, doch de moeder voelt aan, dat dit nodig is. Eerst wanneer het kind, dat door be middeling van de moeder toch in een doofstommeninstituut terecht komt, enkele woordjes heeft leren spreken, kan de vader zich, met de familie leden die zich aan zijn kant schaar den overgeven. Het is een ontroeren de geschiedenis, die op fijngevoelige wijze op het witte doek wordt ge bracht. Waterlandkerk je KLEUTERONDERWIJS Door het bestuur van de Stichting Kleuteronderwijs werd een avond ge organiseerd in het Dorpshuis. De ba ten van de avond waren voor het in standhouden van het kleuteronder wijs in deze gemeente. De zaal was geheel gevuld met belangstellenden. Het leuke van de avond was, dat het eerste gedeelte van het programma verzorgd werd door de kleuters zelf. onder leiding van de onderwijzeres MeJ. A. Klaassen. Hetgeen de kleuters op het toneel presteerden, viel erg in de smaak. De zeer goed verzorgde kle ding der kleuters droeg daaraan niet weinig toe bij. Het tweede gedeelte van de avond bestond uit enkele films COMMANDANT B.B. Door de burgemeester is tot com mandant Bescherming Bevolking in deze gemeente benoemd, de heer P. J. de Kramer. Aardenburg K.V.P.-JONGEREN De activiteit op het terrein der po litieke scholing voor de Katholieke Jongeren, waaraan het bij de jongeren organisatie kring Middelburg waarlijk niet ontbreekt, resulteerde ditmaal in een vergadering, welke in de smaak vol versierde zaal van Maris Stella te Aardenburg gehouden werd. Dat men voor deze bijeenkomst be slag had kunnen leggen op een gast spreker in de persoon van de heer Mr. A. J. Th. Hofman, welke aan het Europa college te Brugge ons land onder de studenten vertegenwoordigt, was wei eon compliment waard. De avond stond geheel ln het teken van de Europese integratie en werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de werkgroep der K.V.P. in Aar denburg, heren geestelijken en verde re belangstellenden. De spreker, wie het probleem van de Europese eenwording uit hoofde van zijn studie wel zeer vertrouwd is en zeer na aan het hart ligt. zette uitvoerig uiteen, hoe op historische gronden de drang en voorwaarden voor de Europese eenheid geschapen zijn. Spreker eindigde met de conclusie, dat een Verenigd Europa ons aller steun mag eisen, om een betere ver standhouding tussen de volkeren een groter welvaart, waarop een rijker geestelijk leven bloeien kan, te ver werven. De discussie, die aansluitend hierop gehouden werd. verruimde het inzicht der toehoorders. Voorzitter J. Gijzeis, die de vergadering voorbeeldig leidde, dankte de gast-spreker voor d* bereid willigheid om deze spreekbeurt te houden en deed nogmaals een beroep op de jongeren om zich van hun plaats als Nederlander in de Europese Eenheid bewust te worden. Yerseke VERKOOP STRANDGOEDEREN Door de burgemeester-strandvoogd werden de aangespoelde goederen van de stormramp publiek verkocht. De belangstelling was vrij groot en som mige kopen brachten goed geld op. D e opbrengst was in het Kaasgat f 1283.50; St. Pieterspolder f 2365.855 en op het Industrieterrein f 3460,35. Totaal f 7109,70. TN DE GOESE parochie van on- t geveer drieduizend zielen doet zich thans iets voor. wat nog t nooit eerder werd geconstateerd, t Van 1 januari J.l, tot nu toe is er nog geen enkel sterfgeval ge- weest in de parochie. t Wel echter werd aan vijftig J nieuwgeboren Goesenaartjes het J H. Doopsel toegediend in de pa- rochiekerk. Als dat zo voortgaat! W EER DE GEHELE DAG WATER Van Pinksteren af zullen de kranen van de waterleiding, die sinds 1 Febr. j.l. dikwijls droog stonden, weer de gehele dag water geven- Om deze stap in de goede richting te bestendigen zal het echter nodig zijn zo zuinig mogelijk te wezen. Het water behoeft niet meer ge kookt te worden. Weinig belangstelling voor Hoedeken skerke-Pterkpolder FJE PROEF van de Prov. Stoomhoot- dienst met een veerlljn tussen Hoedekenskerke en Perkpolder is niet geslaagd. De dienst wordt per 1 Juni gestaakt. Men had verwacht, dat de „Vonde lingenplaat", die op deze lijn voer, meer belangstelling zou ondervinden. Nu dit niet het geval is gebleken, gaat het schip weer naar Rotterdam terug, waar het zijn oude dienst als Spidoboot gaat hervatten. Tn d« algemene vergadering van aandeelhouders van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg Maatschappij .NV. werden de jaarstukken over het boekjaar 1952 goedgekeurd. Besloten werd een dividend van 5 pCt. uit te keren. De aftredende commissarissen, mr. K. R. van der Mandele en graaf M. Lippens, werden herkozen. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Fi«ntje Beulemans. AXEL. Centrum half 7 en 9 uur: Ara bische Nachten. DE KLINGE-WAES. Cinema van Dijk. half 8: Achter cfe kloostermuren, en Michey. GOES. Grand: Abott en Costello ln Alaska, GRAAUW. Lokaal E. de Caluwé, 6 u. vergadering De Reisduif. HULST. Bioscoopgebouw 8 uur: *s Nachts langs de weg. MIDDELBURG. Electro: Affair bi Tri nidad. OOSTBURG. Led el 8 uur: De lotge vallen van een bakvis. SAS VAN GENT. Olympiatheater, 8 uur: Godin der Jungle. TERNEUZEN. Luxor 8 uur: Hongkong. Concertgebouw 8 uur: De ellendigen. VLISSINGEN. Alhambra: De Arend van Madagaskar. Luxor: Het berre Noorden. IJZENDIJKE. Jeugdhuis 1730 uur: Tentoonstelling Nederland weer linnen land. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Tientje Beulemans. AXEL. Centrum 4.15 en 20 uur: Ara bische Nachten. BOSCHKAPELLE. Schieting bij C. St&l- laert om 3.30 uur. DE KLINGE-WAES Cinema van Dtfck 3 en 7.30 uur: Achter de kloostermuren van Michey. GOES. Grand: Abott en Costello bt Alaska. GRAAUW. Wit Gele Kruis: Innen der contributies na de H.H. Missen. HULST. Schieting bij S. Blommaert om 3 uur. Bioscoopgebouw 5.15 en 20 uur: 's Nachts langs de weg. Schieting bij Jos Blommaerts, Stationsweg om 3 uur. KAPELLEBRUG. Schieting bij wed. B. de Smet om 3 uur. MIDDELBURG. Electro: Affair ln Tri. nidad. OOSTBURG. Ledel 4.30 en 8 uur: Tbt ziens in New Orleans. 2 uur: De lotge vallen van een bakvis. SAS VAN GENT. Olympia-theater 2.30 uur: Godin der Jungle, 5 en 8 uur: I'll see you in my dreams. TERNEUZEN. Luxor 4.30 en 8 uur: Hongkong. 2 uur: Les Miserables. Concertgebouw 8 uur: De Ellendigen. VLISSINGEN. Alhambra: De Arend van Madagascar. Luxor: Het barre Noorden. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Fientje Beulemans. AXEL Centrum 4.15 en 20 uur: Abott en Costello maken schoon schip. DE KLINGE-WAES. Cinema van Dijck 3 en 7.30 uur: De laatste voorpost. HULST. Schieting bij A. de Gucht om 3 uur. Bioscoopgebouw 2.30, 5.15 en 20 uur: Allemaal Knots. OOSTBURG. Ledel 4.30 en 8 uur: Tot ziens in New-Orleans. 2 uur: De lot gevallen van een bakvis. SAS VAN GENT. Olymia-theater 2.30 uur: I'll see you in my dreams. 5 en 8 uur: Mara Maru. ST. JANSTEEN. Schieting bij A. de Guytenaar om 3 uur. Kruispolder haven: Schieting, piering. gaaibolling en dansen t.b.v. Pater E. de Klerck en Zr. Consolata TERNEUZEN. Luxor 4.30 en 8 uur: De trek naar het westen. 2 uur: Tele foon van een onbekende. Concertge bouw 8 uur: Telefoon van een onbekende IJZENDIJKE. Jeugdhuis 912 uur en 1620 uur: Tentoonstelling Nederland weer linnenland. AXEL. Centrum 20 uur: Abott en Cos tello maken schoon schip. HULST. Bioscoopgebouw 20 uur: 's Nachts langs de weg. SAS VAN GENT. Olympia-theater 20 uur: Mara Maru. TERNEUZEN. Luxor 4.30 en 8 uur: De trek naar het westen. Concertge bouw 20 uur: Telefoon van een onbe kende. IJZENDIJKE. Jeugdhuis 1620 uur: Tentoonstelling Nederland weer linnen- land. W15; ?- Schouwen-D onder water Zeeuwse eik werken moe dijken. Deze kaar! dit eiland er Wóór de aam |V wone algen het waterschai heeft het gezel cursie gemaal Zeeuwsch-Vlaa welke heratelli ramp zijn aan zich ter plaat ren over de maatregelen to Het was de ke het watersc nood hield. Br gewerkt moest vergaderde, om ging, aldus de M. v. d. Broec! Tijdens de volgende bijee: voerig van ge DUINE1 UI UT voornaa: Zwin, waa kort meldden, aan de Driekt eventueel verd< water te kunne De dijkgraaf jfin van de God, Die deze de heeft bespi Vlaanderen is komen en ver] voorrechte posi andere delen ogenblik stilte de slachtoffers Ben overzich gebeurd is en v wachten staat kijn mening té nog niet te zeg; tot herstel moet Is West Zee Veilig? zo vrag laas moest de dit nog niet g» Door het hot lijk de gewon hoofd te bieden in het najaar t< men de najaars trouwen tegemc Indertijd be Sluis een wac feitelijk met De Minist wenste hierop e<

de Stem | 1953 | | pagina 2