In Sankt - Pauli staat een huis... BRYLCREEM FRANS KIK heeft het naar zijn zin in Zwitserland Al Rustig vooruit naar Europa Wal een Wonderlijke Wereld TWEEDE BLAD DONDERDAG 21 MEI 1953 IMP6RIAL Relieken-praal Naar Venezuela Middengroepen Dwaasheid Een kras of een gat? GUPA maakt 't weer glad Brits monopolie gebroken Een Hamburgse spook-geschiedenis Nog steeds te huur WEK DE GAL IN UW LEVER OP Drie huizen op de heuvel RADIO TOEN enige jaren geleden te Straatsburg in het Huis van Europa de besprekingen over de Europese eenwording begonnen, was er een duidelijk verschil tussen degenen, die, zoals de Engelsen en de Scandinaviërs weinig voelden voor de federatieve gedachte aan de ene kant en de vastelanders aan de andere kant, die meenden, dat in een federatieve oplossing het heil van Europa gezocht moest worden. Wanneer men de besprekingen, die vorige week in Straatsburg ge houden zijn nog eens rustig over ziet. wordt men getroffen door twee dingen. In de eerste plaats de te genstelling federalisten en niet-fe- deralisten is tot het verleden gaan behoren. Beide groepen zijn het er over eens geworden, dat het nieu we ontwerp voor een Europese Grondwet iets geheel oorspronke lijks is en noch de benaming fede ratief, noch die van confederatief mag dragen. Het tweede opvallen de punt was, als ik het zo mag noe men, het duidelijke verschil in dy namiek van de beide partijen. Dit was vooral merkbaar aan de k nt van de vroegere overtuigde fede ralisten. Voorheen gebruikten deze laatsten met zekere voorkeur stout moedige beelden en krachtige ter men, zo in de trant ,,van moedig en onverdroten voorwaarts gaan", „een sprong in het nieuwe durven wa gen". Nu er thans een tekst klaar ligt, die men een soort Europese Grondwet zou kunnen noemen, be speurt men weinig meer van de ronkende, heldhaftige en bijna mi litair voortvarende woordkeuze van voorheen. Iedereen is, nu de wer kelijkheid van een politieke struc tuur tot eenmaking van Europa na bij komt bijzonder voorzichtig ge worden in zijn woordgebruik- Het lijkt wel alsof de klaroenstoten tot niets verplichtten en thans de schuchterste woorden ernstige con sequenties hebebn. En inderdaad kan men zeggen, dat de ontwikke ling van de openbare debatten in de Raad van Europa een evolutie betekent van het politieke spel naar de politieke ernst. In de verslagen, die de kranten over de Raad van Europa gegeven hebben, heeft men herhaaldelijk woorden kunnen le zen: weinig geestdrift, matte be sprekingen, vrij tamme debatten enz. Dit is maar betrekkelijk juist, aangezien hiermede een oordeel ge geven wordt over de uiterlijke vorm van deze debatten. Beschouwt men ze wat nader op de inhoud, dan is men veeleer geneigd om te zeggen: rustige en ernstige debat ten. Dit laatste is misschien wel het meest verheugende verschijnsel van deze laatste vergaderingen in Straatsburg. De tekst nl. die door de Constitutionele Commissie te Parijs is_ uitgewerkt voor de eventuele op richting va neen Europese Politie ke Gemeenschap, blijkt wel zeer ernstig genomen te zijn. De verte genwoordigers van de zes landen van het Schuman-plan, die het nauwst bij deze tekst betrokken zijn, bleken in het algemeen reeds besloten te zijn deze tekst als basis aanvaardbaar te vinden. De ande ren, de Engelsen en de Scandina viërs, kunnen geen enkele tekst aanvaarden, die een bovennationaal gezag inhoudt, en dus ook deze niet. 2^0ALS bekend, heeft de Raadge vende Vergadering van de Raad van Europa enkele resoluties, die verbetering van deze tekst beogen, aangenomen. Een meerderheid heeft zich derhalve op het Europe se openbare forum uitgesproken voor de wenselijkheid van 'n nau were politieke aaneensluiting van de zgn. zes Schuman-landen. Deze belangrijke uitspraak vond plaats op de vooravond van de con ferentie te Parijs van de Zes Minis ters van Buitenlandse Zaken van deze zelfde Schuman-landen. De reactie van deze hoge conferentie volgde dan ook binnen vierentwin tig uur en, zoals men gehoopt had, was deze reactie in overeenstem ming met het oordeel van de meer derheid van de Raad van Europa. Doch hetgeen meer is, deze reactie van de Ministers bleef niet slechts beperkt tot enkele fraaie zinnen, waarin de overeenstemming werd uitgedrukt. Neen, de Ministers, evenals voorheen te Luxemburg, antwoordden op voortvarende wijze door nauwkeurig de werkwijze, waarop deze grondwet voor Europa verder afgemaakt moet worden, vast te leggen in een tijdsprogram ma, dat uitloopt op een conferentie op 10 Juli in Den Haag. Zij gingen zelfs nog verder door zich niet uit sluitend te beperken tot de vraag, nne de verdere werkzaamheden ge organiseerd moesten worden, maar zij hebben nogmaals bevestigd, dat zr voorstanders zijn van een op de mocratische grondslag gekozen Europees parlement. JN deze ontwikkeling van de Euro pese eenheid wordt niet meer ge sproken over sprongen en stoutmoe dige daden, maar rustig en vastbe raden gaan zij, die de verantwoor delijkheid dragen, in de komende maanden stap voor stap verder. Dr. W. J. SCHUIJT. (Advertentie Chocolade Biscuits - Koek iMATADORi J\ Suikerwerken spaarzegeiN y B Voor 100 punten LI W J ontvangt U I EEN GULDEN J per postwissel V Alleenvertegenwoordiger E. G. BOUWER's Handelsvereniging N.V. Amsterdam-Z.1. St. Ser\aas-processie '"pER gelegenheid van het eeuwfeest herstel bisschoppelijke hiërarchie zullen in de St. Servaas-processie te Maastricht op Tweede Pinksterdag, de relieken van de bisschoppen van Tongeren en Maastricht alsmede de „noodkist" worden meegedragen. De eerste groep bestaat uit de re lieken van de H.H. Martinus, Theo- dardus, Maternus, Dominicus, Huber- tus, Lambertus, Remaclus, de Monol- phus, Gondulphus, Candidus en Va- lentinus. In de tweede groep gaan mee de relieken van St. Servaas, eerste bis schop van Maastricht- Dan volgt de „noodkist", een rijk versierd schrijn van verguld koper uit de twaalfde eeuw, waarin gedeel telijk de lichamen en kleren van de H. Servatius en de H. Martinus. Dit kostbare schrijn wordt noodkist ge noemd, omdat ze in tijden van grote nood biddend door de stad wordt ge dragen. Tot slot nog de pelgrimsstok en de bisschopsstaf van St. Servaas- Ned. industrieën J~)E Landsminister van Economische Zaken van de Ned. Antillen, de heer F. Karner, keerde naar Willem stad terug. Hij heeft o.m. besprekin gen gevoerd met de directies van in dustrieën, die geïnteresseerd zijn in het „Plan-Karner": het vestigen van takken van Nederlandse industrieën in Venezuela, met financiële hulp van in de Ned. Antillen bevestigde bank instellingen. Na onderzoek en schifting bleven er vier gegadigden over, die in de loop van Juni a.s. deskundigen naar Venezuela zenden om te onderzoe ken, welke mogelijkheden dat land biedt. Het zijn: de leerlosierij van gebr. v. d. Assum te Dongen, de melk- conservenfabriek „Nutricia" te Zoe- termeer, de klei-industrie Jansen en Dings en een schoenfabriek in Noord- Brabant. r\E K.V.P. heeft bijzondere aan dacht gewijd aan de positie der middengroepen. Een drietal rap porten zag het licht, waarin weten schappelijk werd aangetoond, dat de middengroepen schromelijk ten achter waren gebleven. Een hoon gelach ging op in de rijen der P.v.d. A. Prutswerk was dat allemaal. Schooljongensfouten scholen er in dat wetenschappelijke betoog. De middengroepen waren er niet zo erg aan toe. Met wat incidentele maatregelen als verlaging van schoolgelden konden ze voldoende geholpen worden. Een hoge ambte naar van P.v.d.A.-huize verkondig de op een congres voor de midden groepen nog krasser taal. Die groe pen hadden niet te klagen. En als ze het een beetje moeilijk hadden, moesten ze dat maar nemen. Dat was nu eenmaal hun lot Nu echter, aan de vooravond van de verkiezingen, komt het Partij bestuur van de P.v.d.A, met een langademige verklaring, waarin al thans voor bepaalde groepen van sa- laristrekkenden in de middensector loon- en salarisverbeteringen nood zakelijk en sociaal gewenst worden genoemd. Het lijkt op een begin van een bekering. Van harte gaat het nog niet. Maar met moet alvast blij zijn voor de erkenning, ingesloten in het thans aanvaarde standpunt, dat het geen de K.V.P. betoogt en nastreeft toch wel iets meer is dan pure dwaasheid. VV/IST U, dat de Staat der Neder- landen nog altijd een uitkering verstrekt aan de erven van de Prui sische generaal Bülow von Denne- witz, omdat deze krijgsman in de jaren 1813 en 1815 aanvoerder was van de Pruisische legerscharen, die medehielpen aan de bevrijding van Nederland?..We vernemen het met verbazing uit een verslag van de Algemene Rekenkamer. Die Ka mer voert nu een pleidooi voor be ëindiging van de uitkering. Ze ziet de historische gebeurtenissen van 1813 en 1815 achterhaald door 10 Mei 1940. En als er juridische be zwaren tegen stopzetting der uitke ring mochten bestaan, dan moet er maar een einde aan worden ge maakt door een uitspraak van de wetgever, waardoor dit verouderde recht, dat sinds Mei 1940 alle mo rele waarde mist, vervallen zou worden verklaard. Inderdaad: het historische recht is hier een historische dwaasheid ge worden. Er zijn nu wel andere generaals die een uitkering verdienen. Poolse bijvoorbeeld. (Advertentie Frans Kik, Dorpsweg 6 uit Bruinisse, is een van de 26 kinderen uit het rampgebied, die onder leiding van twee kinderverzorgsters in Crans Zwitserland) vertoeven, op uitnodiging van de Zwitserse regering. De kinderen, die allen tijdens de ramp veel hebben meegemaakt, wonen daar in het Golfhotel van de heer Charles Turini, die zijn best doet het de kinderen naar de zin te maken. Hier ziet U Frans Kik, druk aan het vissen, in een bergmeertje. KNEEDBAAR HOUT VAN CETA-BEVER gPOKEN, geesten en andere even lugubere als doorgaans betrekkelijk onschuldige verschijningen pleegden tot nu toe enkel Engelse wonin gen of kastelen der Schotse Hooglanden onveilig te maken. Aan dit toeristisch bekeken: niet onvoordelige monopolie der Brit ten is nu een einde gekomen. En, treffend genoeg, het waren weer de Duitsers, die, niet lang geleden, voor de dag kwamen met een „eigen" spookhistorie, waaraan de krantenlezers van over de Rijn reeds heel wat plezier beleefd hebben. In de Londense bladen daarentegen hebben we er nog geen spoor van teruggevonden. r\IT terzijde gelaten heeft deze Hamburgse affaire werkelijk de allures van een échte spookgeschiede nis; sceptici zullen er misprijzend de Advertentie) schouders voor ophalen, mensen van de wetenschap kunnen het mysterie wetenschappelijk ophelderen, lichtge lovigen zullen er misschien een nacht niet van slapen; feit blijft, dat het er momenteel stuift in de nogal slecht befaamde Sankt Pauliwijk van de grote Duitse havenstad. geeft U glanzend haar OMDAT BRYLCREEM zuivere natuurlijke oliën bevat, geëmulgeerd voor smetteloze haarverzorging OMDAT BRYLCREEM geen gom, zeep of alcohol bevat en droog haar weer gezond maakt; OMDAT BRYLCREEM het haar de gehele dag correct houdt zonder overdadige vettigheid. Vraag BRYLCREEM - de perfecte hairdressing County Perfumery Co. Ltd, Stanmore, England - Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam Zoals zovele Hamburgse straten en lanen werd ook de Reeperbahn tij dens de jongste wereldoorlog onge veer met de grond gelijk gemaakt. Sindsdien echter heeft de buurt weer ongeveer haar oude aanzien herkre gen, wat betreft bevolking, bezoekers en weinig verkwikkelijke „levensto neeltjes", met dit verschil evenwel, dat de eersten thans huizen in kel ders, wankelende krotten en zoge naamde nood-„woningen", de tweeden slechte champagne en coca-cola drin ken in hoogst moderne bars en de derden zich afspelen op de vernielde keien en niet vernielde keien Daar dus bevindt zich het als be hekst bekend geraakte huis van Ham burg; neen, niet op de Reeperbahn, maar in een klein zijstraatje: de Thal- mannstrasse. Het is een van de zéér weinige woningen, die nog leeg staan in West-Duitsland, en voor het geval één onzer voor geen klein gerucht vervaarde lezers voor het ogenblik zonder onderdak zou zitten, geven we er het huisnummer bij: 33 (uiteraard een magisch getal). ONGEVAARLIJK? LJET moet nu zowat een jaar gele- den zijn, dat de eigenaar een plaatselijk vereerde musicus; hij be speelt niet zonder talent de guitaar van het huis op zekere dag zijn va liezen pakte en in de omtrek een win derige kamer huurde, vertellende dat zijn betrekkelijk gaaf gebleven huis té groot was voor hem alleen, en dat hij er derhalve graag voor een schap pelijk prijsje afstand van wilde doen. Zijn heilbrengende woorden vielen in geen dovemansoren: verschillende dagen lang werd hij achtervolgd door een bende pas getrouwde paarjtes, die de gastvrijheid van hun onderschei dene schoonmoeders hartgrondig beu waren. Niemand wilde echter dadelijk naar de notaris om er de verkoopac- te te ondertekenen: de meesten ver moedden een tijdbom of ander niet ontploft oorlogstuig in de woning; voor een paar maanden daarentegen wilden ze het er op wagen. LIJKEN BIJ DE VLEET 70 gezegd, zo gedaan. Het gelukki- ge echtpaar, dat het kapitaal krachtigst was gebleken, betrok al spoedig zijn voor de gelegenheid mooi opgemaakt nestje. Maar, eilaciede bloemen waren nog niet verwelkt toen de vrouw overvallen werd door een snerpende zenuwcrisis. De oorzaak hebt U al geraden: het huis was behekst, het verleende on derdak, niet alleen aan de aanvanke lijk gelukkige en betalende huurders, maar bovendien aan een hoop schaamteloos-lawaaierige spoken, die 's nachts dwars door de muren rven hun macaber bedrijf uitvoerden, daar bij óf ontstellend-hartverscheurende kreten slakend óf verrassend-traneri- ge zuchten uitbrengend. Eens was ik borstelventer.... pENs was ik borstelventer, kan Calvin Marsh in New York zeg gen, thans ben ik winnaar van de concertprijs van de American Thea tre Wings. Er was helaas niemand die hem prees om zijn gladgeschoren wangen. Hij en zijn vrouw stonden op straat liedjes te zingen, terwijl ze van deur tot deur hun borstelwa ren ventten. Toen ging hij warme worstjes verkopen en werd hij be diende in een warenhuis, om er zijn zanglessen van te kunnen betalen. Thans is hij een befaamde bariton. Nacht rust fTEUWEN achtereen storten reeds de Niagara-watervallen enorme watermassa's in de kolkende afgronden op de grens tussen de Verenigde Staten en Canada. Zeer tot genoegen van de vele paartjes op de huwelijksreis die vanuit de States dit machtig tafereel niet mo gen missen- Nu zijn die watervallen erg aan lokkelijk, om er electriciteit mee te verwekken en een Amerikaans-Ca- nadese commissie is er druk doende mee, de val van 50.000 kub. meter water per seconden grondig te ex ploiteren. Maar men wil de witte broodsweken der jeugdige Amerika nen niet bederven en daarom is er een schema opgemaakt om te komen tot een stuw vóór de vallen, die al leen 's nachts zijn werk zal doen. De kosten bedragen een sloi dige 60 millioen gulden. Weg boor Tandartsen bij de Ameri kaanse marine koesteren de stille hoop, spoedig hun boren overboord te kunnen gooien. Men wil tanden voor vullin gen prepareren door gebruik te maken van „stille geluids golven" en proeven, genomen bij honden, schijnen een suc ces te zijn geworden. Wild West LJIER enkele flitsen uit het verre van uitgestorven Wilde Westen. Lezers van Karl May zullen het een hartverwarmende gedachte vinden, dat het aantal Indianen (echte Roodhuidenin merika toe neemt. In 1900 waren er nog maar 243.000. Thans zijn er 100.000 meer. Helaas moeten wij er aan toevoe gen, dat ze niet allemaal veren op hun hoofd en slechts een lenden doekje om hun gebronsde heupen dragen. Evenmin zitten ze allemaal op een vurige mustang. En nu we het over mustangs hebben, wist u al, dat er voor cow boys die over een slechte stem be schikken, een middel is uitgevon den, om tóch cowboyliedjes over de prairie te doen weerklinken? Alleen komt bij hen het geluid niet van boven, maar van onderen. Er is n.l. een nieuw type zadel in de handel gekomen met een ingebouwd radio- toestelletje- De daarvoor benodigde batterijen zitten in de zadeltas en tenslotte is een lusvormige antenne aangebracht in de zadelflappen. En voortgaande op het onderwerp cowboy komen we dan op Bing Crosby, de befaamde radio-zanger die een ranch bezit in Nevada. Stadsknaapjes die hun vacantie als cowboy op een ranch willen door brengen kunnen bij hem hun rui- terlaarzen kopen, want Bing is eige naar van een cowboy-laarzenfabriek die prijzen berekent oplopend van 90 tot 170 gulden per paar. En nu de vacanties in zicht zijn, gaat het rancher Bing Crosby zeer naar den vleze. Afkoelen JA, dat gaat toch wel een beetje te ver, vond de rechter ook. De heer Richard Illingworth is niet bepaald een zorgzame echtgenoot. „Hij heeft me met gebonden han den aan een spijker gehangen in de kelder", vertelde zijn vrouw onder tranen, .,en toen goot hij een emmer water over me leeg „Dat zal je wel afkoelen", zei hij. „We zullen die echtgenoot van u eens afkoelen", zei de rechter. Dit gebeurde in Leeds (Eng.). Boei £)errick Wilde won het kam pioenschap single sculls van de Amerikaanse Roei As sociatie omdat zijn vijf mede dingers een meisje in een rode trui voor de finish-boei aanza gen en ophielden met roeien. Aan de bar ET VEN een borrelpraatje voor tut- teraars en geheelonthouders. Veertig jaar geleden, toen het op Nieuw Zeeland nog erg wild was en dit paradijs op aarde slechts werd bewoond door gebronsde inlanders en stoppelbaardige pioniers, was daar behoefte aan blanke dames, die er toen helemaal niet te vinden waren. Niet minder dan 1269 blanke meisjes staken de oceaan over om een baantje te krijgen achter de tapkast. Er kwam een wet tot stand die verbood, voortaan meisjes in bars te werk te stellen doch dege nen die er al waren, mochten blij ven. Er zijn er nog maar elf van Over. Onlangs merkte een rechter aan het Hooggerechtshof op: binnen en kele jaren zal men het beleven dat er pelgrimages worden gehouden om het laatste barmeisje van Nieuw Zeeland te zien.... En nu een sprongetje naar Parijs, waar een Zweedse barkeeper de eerste prijs heeft gewonnen met een nieuwe cocktail. Aan de wedstrijd namen 58 bar keepers uit veertien landen deel, zij maakten 750 nieuwe cocktails. De jury van twintig barkeepers kende de tweede prijs toe aan een Rotterdammer. Een Italiaan kreeg de derde prijs. De nieuwe cocktail van de win naar, „Noord-Expres" bestaat voor een derde uit whisky, voor een der de uit cordial medoc en voor een derde uit dry vermouth. T ruffel VEN Chocolade Truffel van 350 gulden is verzonden per Stra- tocruiser van Londen naar een da me in Californie. Die Truffel kost 10 gulden per ons, wat rijkelijk duur schijnt' Maar de zaak wordt duidelijkerwanneer men weet, dat Chocolade Truffel de naam is van een twee maanden oud poe- deltje van mevrouw Cox uit Wim bledon. De Amerikaanse dame die Londen bezocht werd gek op het diertjevandaar de zending die een welkome winst in dollarde viezen betekent. Brand ETEN voetbalwedstrijd tussen twee brandweerploegen te Liverpool moest ontijdig worden onderbroken omdat het broekje van een der spe lers in brand was geraakt. Op een of andere mysterieuze manier was een doosje lucifers in het achterzakje tot ontbranding gekomen. De be wuste speler was niet maar e/n doodgewone brandweerman, maar een „fire prevention officer", dat is iemand, die brand moet weten te voorkomen. Hellekatten ETEN bende van 25 lieverdjes tus- *-J sen de 14 en 15 jaar en van goe de huize, heeft bekend in Tacoma (Ver. Staten) voor 4000 dollar (15-200 gld.) aan japonnen en sierspelden, kettinkjes, enz. te hebben gestolen. De jongedames droegen als herken ningsteken sjaaltjes van luipaarden- vel en noemden zichzelf Hellekat ten. Het waren, aldus de politie, volleerde winkeldieveggen. Zwijgend, doodsbleek, verlieten man en vrouw alras de sinistere ves te, bij het vallen van de avond. De op alles voorbereide eigenaar had reeds een andere candidaat-huur- der in de arm genomen: een hande laar. Moediger, maar niet romanti scher aangelegd dan de jonggehuw den, hield deze het ook slechts enke le dagen uit. Diep in de nacht ont vluchtte hij in wapperend nacht hemd het huis. Om volledig te zijn moeten we er aan toevoegen dat zijn lijk twee weken later in een verlaten straat werd gevonden: hij was ver moord geworden Twee andere waaghalzen durfden het nog aan hun intrek te nemen in Thahlmannstrasse no. 33, beiden von den echter niet lang daarna de dood j bij auto-ongelukken Eerst werd aan die ongewoon snel- le opeenvolging van huurders niet! bijzonder veel aandacht geschonken door de buren. Toch de tongen kwa-1 men definitief los op de dag dat de i vrouw, die het huis op haar beurt ge huurd had, in een door de spoken i veroorzaakte crisis van waanzin uit het venster sprong De politie bemoeide zich met het geval. Vloeren werden opengebroken en muren stukgehakt; in een ervan vond men het geraamte van een manMaar omtrent de oorsprong van het nachtelijke lawaai bleven ook de mannen der wet even wijs als te voren. En tenslotte indien het U mocht interesseren het huis staat nog al tijd leeg in Sankt-Pauli; zelfs gratis wenst geen brave en levende ziel er nog te overnachtenDe liefheb bers zijn gewaarschuwd Advertentie) U ïult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. B. A. Williams (2 Hij boog zich wat voorover en tuur de aandachtig over de weg. Dat moest een mens zijn, die daar voor hem uit op de weg holde. Het moest een vrouw zijn, die door de regen over de weg rende. Het was een eigenaardige vage gedaante. En na een poosje ontdekte hij de reden van die vaagheid. Haar lange haren hingen los over haar schouders en het maakte de indruk, alsof ze geen hoofd had. Hij meende te zien. dat ze blootsvoets liep. Het was een vrouw in nachtgewaad. Hij had haar nu op zowat vijftig meter ingehaald. Clint reed langzamer en de vrouw begon harder te hollen, zodat ze hem zelfs een tijdje voorbleef. Maar eens klaps. als een wild dier, dat bemerkt, hoe hopeloos het is, rechtdoor te vluchten, vloog ze van de weg af, struikelde en viel languit voorover. Met een snelle beweging sprong ze echter weer overeind. Haar rug tegen een dikke boomstam steunend, bleef ze hem wanhopig aanstaren.... Haar beeld, zoals ze daar stond, prentte zich onuitwisbaar in zijn ge heugen. Hij zag haar ovale, bleke ge laat scherp omlijst door een krans van zwarte haren. Een druipende lok van dat haar lag over haar voorhoofd en wang door de regen vastgeplakt als een zwarte band. Met een gebaar van vertwijfeling streek ze die haarlok weg. Aan haar slanke gestalte zag Clint, dat ze een jong meisje was, nog niet veel meer dan een kind. Ze was vrij groot en lenig in haar bewegingen. Hij herinnerde zich, hoe sierlijk hij haar lopen had gevonden. Snel duwde hij het portier van zijn wagen open, nadat hij de rem had in getrapt. Wat is er aan de hand? vroeg hij op vriendelijke en zachte toon, om haar niet bang te maken. Wat is er gebeurd? Kan ik u soms ergens mee van dienst zijn? Neen, neen! stamelde zij adem loos. Als u soms een eind wilt mee rijden, zei hij. Dit is toch geen weer voor Ze scheen opeens van plan veran derd. Ze kwam naar de wagen toe en gooide het portier wijd open. Ja, wilt u me meenemen? vroeg ze bibberend. Ja.... rechtdoor.... verderop Ze stapte in de wagen en zette zich naast hem neer op de brede voor bank. Ze was door en door nat. Doe mijn jas aan, zei hij. terwijl hij die meteen begon uit te trekken. O, neendat is niet nodig. het is vlakbij.... Maar.... toe, rijdt u doorHard, alstublieft.... Hij gaf gas en keek haar van terzij de aan. Haar natte haren lagen in bre de strengen over haar schouders. In haar nachtgewaad leek ze een mar meren beeld. Ze deed hem denken aan een nimf op een marmeren fontein gebeeldhouwd. Ze beantwoordde zijn blik niet. Ze gedroeg zich toch ook niet schuw of verlegen. Ze staarde recht voor zich uit. Hij wijdde al zijn aandacht aan de weg en keek niet meer naar haar. En hij bemerkte dat ze zich wat meer op haar gemak begon te voelen. Dat ze hem van haar kant lang en aan dachtig opnam. Ik ben u heel dankbaar! zei ze opeens. O, het heeft heus niets te bete kenen, antwoordde hij. Ik wil u graag brengen waar u heen..,. Het is nu vlakbij. Hij meende te horen, dat ze lang zaam en uiterst bedachtzaam adem haalde, alsof ze bevreesd was in snikken uit te barsten indien ze zich niet tot het uiterste in bedwang hield. Heel langzaam en rustig vroeg hij: Is er soms ietsdat u heeft doen schrikken?.. Kan ik u.. mis schien helpen met het een en ander? Neen, neen, neen, antwoordde ze met trillende stem. Ik ben heus niet bang of zo.. Heus niet., en fluisterend voegde ze er heftig aan toe: Neen, heus niet.ik ben niet bang! Ik wil niet bang zijn! Toch zag en begreep hij, dat ze wanhopig angstig was. Hoort u eens, drong hij aan. Ik wil me niet indringerig tonen.. Maar., hebt u werkelijk niet be hoefte aan iemand, die u helpen kan? Heus., ik heb niets nodig! hield ze vol Hij knikte eens en zei toen be daard: Mijn naam is Clint Jervies. Als u mijn hulp ooit mocht nodig hebben., dan zou ik héél graag.. Wilt u even stoppen en mij eruit laten? vroeg ze, hem in de rede vallend. Ik wil u volstrekt niet in het minst lastig vallen! protesteerde hij. U hoeft heus niet van mij weg te lopen. Neen maar ik moet hier wezen! drong ze aan. Toe stop nu.... meteen! Clint voldeed aan haar verzoek. En de wagen stond nauwelijks stil, of ze was er al uitgesprongen. Ze sloot het portier achter zich dicht. Wel bedankt! riep ze en was het volgend ogenblik verdwenen tussen de bomen van het bos langs de weg. Aarzelend en onbeslist bleef hij nog wachten. De regen viel stromend neer. In de verte lichtte het steeds. De donder rolde en ratelde. Hij kon een smal pad onderscheiden. Daar moest ze langs gegaan zijn. Maar ze was weg en spijtig reed Clint verder. Hij passeerde een kruis punt en bereikte kort daarop de hoofdweg naar Boston. Voordat hij thuiskwam had hij zijn besluit gevormd. Inspecteur Tope had altijd een antwoord geweten op de meest onoplosbare radsels. Misschien dat de oude heer óók een verklaring wist over het geval van een aardig jong meisje, dat in wanhopige stem ming langs een eenzame weg door regen en wind voortholde. (Wordt vervolgd). VRIJDAG, 22 MEI 1953. Hilversum I, 402 m. KRO; 7.00 Nws.; on ?Tram" 7,45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. huisvrouw; 9.35 Waterst.: 9.40 Gram.; 10.00 Maastrichts Sted. ork.; 10.30 Nederl. liedjes en dansen; 11.00 V. d. zieken; 11.40 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Metropole-ork.; 12.30 Land- en tuinb.- meded.; 12.33 Gram.; 12.45 Kon. bezoek aan Denemarken; 13.00 Nws. en kath. nws.; 13.20 Act.; 13.25 Pianospel, 13.45 V. d. vrouw; 14.00 Politie-kapel 14.40 Gram.; 15.IO ld.; 15.30 Viool en piano; 16.00 V. d. zieken; 17.00 V. d. jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.40 Amus.muz.; 19.00 Mil. vraaggesprek; 18.10 Zigeunermuz.; 18.25 Gram.; 18.30 Amus. muz.; 18.52 Act.; 19.00 Nws.; 19.10 Regeringsuitz.: Verklaring en toelichting; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 „Wij vragen Uw aandacht voor....", klankb.; 20.55 Promenade-ork. en sol.; 21.35 Forum; 22.05 Kamerkoor; 22.20 Gram.; 22.25 „Om de toekomst van Nederland", klankb.; 22.45 Caus.; 23.00 Nws.; 23.15—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws.: 7.10 Gram.; 7.15 Gym 7.30 Gram.; 8.00 Nws. en weerber.; 8.18 Gram.; 8.50 V. d. huisvrouw; 9.05 Gram.; 9 40 V. d. kleuters. VPRO: 10.00 „Thuis", caus.; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram.; 19.30 Schoolradio; 10.50 Orgelspel; 11.15 Radiofeuilleton; 11.35 Alt en piano. AVRO: 12.00 Musette-ork.; 12.30 Land- en tuinb.meded.; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gram.: 13.00 Nws.; 13.15 Meded. en gram.; 13.30 Orgelspel en zang; 14.09 Kookkunst; 14.20 Strijkkwart.; 14.50 Voordr. m. muz.; 15.10 Clavecimbelreci- tal; 15.30 Lichte muz. VARA; 16.00 Gram.; 16.30 V. d. jeugd; 17.00 Dansmuz.; 17.20 Muz. causerie; 18.00 Nws.; 18.15 Felicita ties; 18.45 „Achter de horizon"; 19.OO Kin derkoor; 19.15 Praatje over consumenten belangen. VPRO: 19.30 „De middeleeuwen in Frankrijk", caus.; 19.50 Koorzang; 20.00 Nws.; 20.05 Boekbespr.; 20.:5 Ka merkoor; 20.30 „Europa één", caus.; 20.40 „Aanpassing", caus. VARA: 21.00 Cabaret; 21.30 Politiekapel; 22.00 Buitenl. overz.; 22.15 Dansmuz. VPRO: „Vandaag", caus.; 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws.; 23.15 Gram. (tot 24.00). Brussel (Vlaams), 324 m. 11.45 Gram.; 12.00 Omr. ork.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram 13.00 Nws.; 13.15 Piano en Ham mondorgel; 14-00 Schoolradio; 15.40 Koor zang; 16.00 Litt. Muzikaal progr.; 16.40 Gram.; 17.00 Nws.; 17.:0 Viool en piano; 17.50 Lichte muz.; 18.10 Godsd caus.; 18.25 Gram.: 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws. en persoverz.; 19.40 Gram.; 19.50 Idem; 20.00 Idem; 20.15 Symph. ork.; 22.00 Nws.; 22.15 Internationale Radio-universiteit; 22.45 Gram.; 22.55—23.00 Nws. Brussel (Frans). 484 m. 12.10 Gram.; 13.00 Nws.; 13.10 Gram.; 14.00 Gram.; .5.00 Gram.; 15.45 Gram.: 16.00 Gram.: 17.00 Nws.; 17.15 Gram.: 17.30 Cello en piano; 17.50 Gram.: 18.30 Gram.; 19.OO Gram.; 19.45 Nws.; 20.00 Variété-ork.; 22.00 Nws,; 22.19 Kamermuz.; 22.40 Gram. 22.50 Nws.

de Stem | 1953 | | pagina 5