Hansen en c Scholieren maken zeewaardige boot BANDEN Voorkomen beter dan genezen HOUTENS Wat een W onderlijke Wereld (RA d 1 O TWEEDE BLAD WOENSDAG 20 MEI 1953 Ook Spierpijn _I ïaadsels Vierhonderd millioen De voordelen van een bijzondere relatie Speelplaats als scheepswerf Van reddingssloep tot motorjacht LOPEND CHOCOLADE REPEN MEVROUW CHRISTINE VAN DER MEER DE WALCHEREN Kunstenares aan liet borduurraam „Geldzui vering door zigeunerin HOOFDPIJN, KIESPIJN...? Zwitsaletten Eerste vrouw door geluidsbarrière Nachtclubs DAN Boekenplank fiö/if ioém.' Drie huizen op de heuvel TN HET driemaandelijks verslag van het Economisch Technolo gisch Instituut te Tilburg komt een passage voor. waarin een be langwekkend vraagstuk wordt aan gesneden. Uitgangspunt is, dat men in Bre da de aanleg heeft geëntameerd van een belangrijk complex industrie terreinen met een goed geoutilleer de haven- en raecordements-acco- modatie. Het E.T.I. juicht deze ontwikke ling ten zeerste toe en plaatst haar in het kader van de gehele indus- trialisatiepolitiek. ALHOEWEL immers zo betoogt het op alle mogelijke manie ren gepoogd wordt ook ten plat- telande de industrievestiging in ver schillende kernen tot verdere ont wikkeling te brengen, zijn wij ons er zeer wel van bewust, dat, indien de grote Brabantse gemeenten hun outillering met het oog op indus trievestiging en met het oog op uit breiding van bestaande bedrijven niet tot voldoende ontplooiing kun nen brengen, de provincie Noord- Brabant in haar ontwikkeing bij de andere Nederlandse provincies zal moeten achterblijven. Het is ons be kend, dat men vooral in de grote gemeenten met grote moeilijkheden te kampen heeft, zowel op finan cieel als op ander gebied, wanneer het gaat om het treffen van indus triële voorzieningen. De exploitatie van deze voorzieningen schijnt bud getair slechts zeer moeilijk te pas sen in de mogelijkheden, welke aan wezig zijn bij de huidige financiële verhouding tussen Rijk en gemeen ten. Wij achten het echter een merkwaardige politiek, welke in de Ontwikkelingsgebieden, waar men zich reeds geconfronteerd ziet met wanverhoudingen tussen de toene ming der beroepsbevolking en de werkgelegenheidsontwikkeling, fa ciliteiten biedt voor het treffen van industriële voorzieningen, terwijl men in de grote gemeenten het tot standkomen van dergelijke voorzie ningen niet ondersteunt, wetende, dat bij het achterwege blijven hier van juist in deze grote gemeenten disproporties tussen beroepsbevol king en werkgelegenheid zich zeer snel kunnen ontwikkelen. ■yj^AT HIER gesignaleerd wordt, is dus het merkwaardige feit, dat de huidige financiële verhou ding tussen Rijk en gemeenten in de steden belemmeringen in de weg legt aan een intensieve industriali- satiepolitiek. Daardoor ontstaat voor die ge meenten hetzelfde gevaar als thans in de z.g. ontwikkelingsgebieden naar voren treedt: Een wanverhou ding tussen beroepsbevolking en werkgelegenheid. Pas als die wan verhouding is ontstaan, gaat het Rijk echter allerlei faciliteiten ver lenen. Is het nu niet veel logischer, thans reeds door verruiming in de finan cieringsmogelijkheden der gemeen ten het ontstaan van deze wanver houdingen te voorkomen? Advertentie) Advertentie) en rheumatische pijnen wrijft U weg met 7R IS IN Duitsland weer een van de ontsnapten uit Breda gepakt. En intussen is er nu ook een door de Britse bezettingsautoriteiten uit geleverd. Drie zitten er nog aan de andere kant van de grens in de gevange nis. Duitse rechters zitten nog over wetsparagrafen gebogen. Om te zien wat er aan te doen is? Of juist om te zien, dat er niets aan te doen is? In ieder geval, een eigen aardige indruk maakt het, dat men deze zaak zo slepende houdt. Een ander duister geval is dat van Meine Pot. Tot vier jaar was hij veroordeeld, maar in afwachting van de behandeling in hoger beroep liet men hem maar lopen. En nu is de man zoek. Ook bij de behande ling van zijn zaak voor de Hoge Raad liet hij verstek gaan. Tegen over Indonesië moet dit een zeer onaangename indruk maken. Hoe kwam men tot het lichtvaardige be sluit, deze man na het eerste vonnis in vrijheid te laten? Men kende hem toch als een echte avonturier, die er niet tegen opzag een diplo maat met de dood te bedreigen, om stukken in handen te krijgen. y[ET VIERHONDERD millioen zullen de begrotingen van 1953 en 1954 verzwaard worden, om de financiële gevolgen van de waters noodramp te niet te doen. Gelukkig ziet de regering daarin geen reden voor belastingverzwaring. De tijd, dat men de fiscale kraan al wijder openzette bij iedere tegenslag, is nu gelukkig voorbij. Er blijkt zoveel elasticiteit in de opzet van onze be groting te zitten, dat die 400 mil lioen er nog wel bij kunnen, als men het een en ander verschuift en be spaart. De vraag rijst: Als de St. Ignatiusvloed er niet was geweest, zouden dan de overschotten weer niet veel groter zijn geworden dan de ramingen? DE SPEELPLAATS van de Gemeentelijke Ambachtsschool te Breda biedt thans een zeer ongewone aanblik. Luid klin ken de slagen van ijzer op ijzer, welk geluid wordt gemengd met het gesis van de blauwe vlam van een lasapparaat. Ja, het is wel een zeer bijzonder voorwerp, waarmee de leerlingen van de school zich thans bezig houden. Stevig gestut staat daal de kiel van een schip in wording. En al is het dan geen oceaanreus, die daar op stapel staat, in ieder geval hoopt men er een zeewaardige boot uit te fabriceren en de direc teur van de ambachtsschool, de heer P. G. van Dongen is maar wat in zijn nopjes, dat de school binnen niet al te lange tijd een motorjacht tot haar beschikking zal hebben. 1WÏEN zal zich afvragen: Hoe komt AVA die school aan zo'n schuit? Om dit te vertellen is een grote inleiding nodig. Er bestaat in Nederland een stichting, die tot doel heeft studeren den bij de koopvaardij in contact te brengen met mensen, die reeds op zee varen. De stichtinge die zich „Ne- fas" noemt, is dus een soort trait d'union tussen de scholen en de scheepvaartondernemingen. Elke school heeft een schip van een be paalde maatschappij geadopteerd. Zo valt het s.s. „Scherpendrecht" van de fa. van Ommeren te Rotterdam on der de adoptie van de ambachtsschool. Verschillende leerlingen corresponde ren al met machinisten en stuurlui in dienst van de fa. van Ommeren en krijgen zodoende een beeld van het geen hun in de toekomst te wachten Advertentie) staat, ja, zij doen zelfs een zekere er varing op, al is het dan in zeer ele mentaire vorm. GRATIS THUIS Op aanwijzingen van de leraar- machine-bankwerken, de heer van der Perk, wordt met verwoede ijver aan het geraamte van de kajuit ge werkt. T"VE scheepswerktuigkundigen gaan regelmatig op excursie naar een werf of een scheepvaartmaatschappij. Wat is er nu amusanter dan de reis met een eigen schip te maken? En men moet zoiets ook van de economische kant bekijken. Een klas van 25 man kan er gemakkelijk in en al gaat het dan niet harder dan 12 km. per uur, men komt er en dat is het voornaamste. J^E boot, die nu op de speelplaats onder handen wordt genomen, is eigenlijk een gewone reddingssloep van het s.s. de „Mijndrecht" en die - dank zij de relaties door de fa. va: Ommeren is geschonken engratii is thuis bezorgd! En als het allema; zo wordt, zoals directeur van Doru- gen het zich voorstelt, zal het eeïi comfortabele boot worden. Ete scheepswerktuigkundigen van cje school monteren de 10 pk sterke Junker-dieselmotor, de machinebank werkers bouwen de kajuit en de ca bine van plaatijzer, de meubelmakers zorgen voor de betimmering en door de schilders wordt het jacht keurig in de verf gezet. Er zal zelfs een kook gelegenheid in het schip worden on dergebracht. Zullen daar dan de leer lingen-kok 'in komen te staan? Kort om. het schip is van alle gemakken voorzien. RIJWIEL s MOTOR ra«Ut room toffee mclkhazelaoot j£JE VOORDEUR staat open, als wij de vestibule binnengaan. Dat is zo de gewoonte in het huis van Pieter van der Meer de Walcheren; het is als een symbool van de gastvrijheid. Ons kloppen wordt met een zacht 'ja' beantwoordt. Het is Zaterdagmiddag en rond het vespersuur. Wij gaan zit ten, bidden mee en luisteren naar zijn rustige stem, die voorzegt en 't zacht jes godsvruchtig antwoorden van zijn vrouw, moeder Christine. Verder hoort men niets dan het re gelmatig klikken van de wekker en het rusteloos vleugelgeklepper yan de sierduiven, rond de aan ijzerdraden opgehangen plank voor de glazen deu ren, die naar de tuin leiden, de tuin, toegewijd aan de Moeder Gods en des zomers een waar paradijs. A HET GEBED gaat zij naar haar métier, het borduurraam, waar aan ze zovele uren doorbrengt. Ver langend naar het resultaat, verricht Moeder Christine haar kunstzinnig L fn IanSzaam. uiterst langzaam rolt het zo rijk bewerkt jute aan de bovenkant van het raam op. Haar dochter, de Benedictines, heeft ze geborduurd in zwart habijt; het „zwarte" effect werd bereikt door een mengeling van donkere kleuren, maar geen draadje zwart werd gebruikt. Haar laatst gereedgekomen werk beeldt de Maagd Maria af. als Ko ningin der Martelaren. Boeiend en schoon is het, wat zij hier heeft we ten te bereiken, eenvoudig met wat wol! Schoon van compositie, met wel gekozen kleuren, waarbij het traditio nele blauw eens een minder grote rol speelt. „Ei tuam ipsius animam per- transibit gladius" (En een zwaard zal ook Uw eigen ziel doorboren), de woorden, die de oude Simeon in de tempel sprak tot Maria, gebruikte zij, om de voorstelling van het kunstwerk te accentueren. VIJ VINDT HET goed, dat wij een foto maken van haar werk, doch op voorwaarde, dat dit niet met kunstlicht zal gebeuren. Het is daar om, dat wij op een Zondagmorgen te rugkomen, op het tijdstip, dat de zon KONINGIN DER MARTELAREN Wol op jute. op de voorgevel schijnt en het licht door het raam op het borduursel wordt gereflecteerd. Het is een wel daad, hier te mogen zijn, bij deze men sen, die ver van de rusteloze wereld hun leven doorbrengen, een leven, dat niet alleen gekenmerkt wordt door grote godsvrucht, doch waarin ook de blijheid een grote plaats inneemt. G. t' S P\E laatste tijd kwamen uit verschil- lende delen des lands berichten over de sluwe wijze, waarop achteraf wonende of bejaarde lieden werden opgelicht door een zigeunerin, die er haar werk van maakte de toekomst te voorspellen en daarbij telkens weer haar slag wist te slaan. Het is de Ede se recherche na een intensieve speur tocht gelukt de vrouw te ontdekken in het woonwagenkamp te Renkum, waarna zij op transport werd gesteld naar Ede en aldaar ingesloten. De 43-jarige vrouw hield er wel een speciale methode op na: als zij bezig was de toekomst van haar slachtoffer uit de lijnen van diens hand te ontsluieren, kwam er een moment, dat de openbaringen stokten. De verklaring was eenvoudig; op het in huis aanwezige geld moest een vloek rusten en daaruit zou allerlei ongeluk kunnen voortkomen. Gelukkig, dat de helderziende zi geunerin daar een remedie voor had: als de mensen maar even hun besmet te geld voor de dag haalden, zou zij de vloek sebiet uitbannen. En dan was er nooit meer kou aan de lucht Er zijn verschillende lichtgelovige zielen geweest, die de vreemde vrouw haar geheimzinnige manipulaties lie ten uitvoeren, maar als zij goed en wel haar hielen gelicht had, bleek gewoonlijk, dat de kas niet meer klopte. De zigeunerin was met een gedeelte van het „gezuiverde" geld verdwenen. Advertentie) Verjaag die tergende pijnen met: anti-pijn tabletten r\E Amerikaanse Jacqueline Co- chran is de eerste vrouw die de geluidsbarrière doorbroken heeft. Zij deed dit Maandag op een gesloten circuit met een F-86 Sabre straal vliegtuig, waarin zij een snelheid van 652.337 mijl per uur behaalde. Zij brak twee wereldrecords: het snel heidsrecord voor vrouwen met straal vliegtuigen, dat met 534.375 mijl op naam stond van Jacqueline Auriol, de schoondochter van de Franse presi dent, en het snelheidsrecord over 100 kilometer, dat met 635 mijl per uur op naam stond van kolonel Fred As- cani van de Amerikaanse luchtmacht. De eerste vestigde haar record op 21 December 1952 en de laatste het zijne op 17 Augustus 1951. Miss Cochran, de vrouw van de fi nancier Floyd Odium, vestigde haar r\E BISSCHOP van Southwark heeft tijdens een diner van de Engelse kath. journalistenvereni ging een sterk staaltje verteld om aan te tonen, hoe men moet oppas sen voor „de pers". Een voorzichtige Engelse Bis schop kreeg voor zijn vertrek naar Amerika de raad mee, op te passen voor Amerikaanse journalisten. Wel nu, Monseigneur was zwaar op zyn hoede en toen hij bij aankomst in de States door journalisten werd be stookt met vragen, antwoordde hij met een kort ja of neen. Nu was er een olijkerd, die de vraag stelde: „Wat denkt u van de nachtclubs?" De Bisschop trapte er niet in en vroeg zogenaamd ver baasd: „Zijn er nachtclubs?" Monseigneur meende het er keu rig te hebben afgebracht, maar wie beschrijft zijn ontzetting, toen hij de volgende dag in een der dagbladen zijn aankomst zag beschreven onder de volgende kopregels: „Engelse Bis schop komt aan in de Verenigde Sta ten: Vraagt: „Zijn er ook Nacht clubs?" Malenkof-lente WORIGE WEEK heeft Radio Mos- kou in haar uitzending van gra- mofoonplaten een Napolitaanse serenade uitgezonden. Het is de eer ste maal sedert het begin van de koude oorlog, dat de Sovjetradio een Westers lied uitzendt. Tot dusver werden Westerse lich te en dansmuziek door Radio Mos kou als burgerlijk en cosmopolitisch bestempeld. Radio Moskou heeft o.m. verschei dene tango's uitgezonden, waaronder de „Paloma'' en andere Westerse ro mances. Uitvinding PEN HEER „op rijpere leeftijd", eert 60-jaric/e Zweed, is razend verliefd geworden op de Ita liaanse filmactrice Gina Lollobri- gida en hij begon de reis naar het zonnige Zuiden om te trachten, de schone Gina te ontmoeten. Alles ging goed tot Modena, waar hij door de politie werd opgepakt al vorens hij Gina te zien had gekre gen. Zijn geld was schoon op en er werd een beroep op de Zweedse consul gedaan om te trachten, de Zweed weer naar zijn vaderland terug te bezorgen. De verliefde heer heeft echter met klem geprotesteerd. Hij had nog een zorgvuldig geheim gehou den bron van inkomsten die hij nu kon aanboren. Hij kende name lijk een feilloze methode om de op pervlakte va.n een ei te berekenen en hij hoopt nu maar op een bod van een Italiaan die behoefte heeft aan dergelijke wetenschap. Averechts ENE 68-JARIGE landbouwer Jean Emile Riautord te Pau (Frank rijk) trok met zijn hond naar de rivier, om het beest te verdrinken. Jean Emile raakte bij zijn pogingen zelf in het water en verdronk. De hond keerde zonder zijn baas op de boerderij terug. Ook hij.... DUSTIG VERLIET de plaatsver- vangend gouverneur James B. Allen de bus toen deze stopte voor het krankzinnigengesticht Bry- ce nabij Alabama. Toen de conduc- J<^ENT teur rondging bij de passagiers en enkele vragen stelde, had hij ver teld. dat hij inrichtingen voor ze nuwzieken aan het inspecteren was. „Ja ja, dat zal wei zijn", glimlach te de conducteur toegevend. De bus bleek er een te zijn voor het ver voer van patiënten. Wraak PEN „HONDENMEPPER" had de loslopende hond van een dame in San Antonio (Texas) inge piktom 't dier mee te nemen naar de gemeentelijke hondenbewaar plaats. De vrouw was door dit feit zodanig geschokt, dat ze zich op een duistere avond naar het ge- meentelijk asyl spoedde, de hek ken ontsloot en alle 300 honden de vrijheid hergaf. Kuur-oord U het plaatsje Climax? Het ligt in Colorado. Amerika en men benijdt de inwoners niet om hun slaap. De Climaxenaren klagen er n.l. over, dat ze telkens wakker worden en een derde deel van de bevolking van 1500 zielen gaat dan ook maar elders slapen. Omdat Cli max op een hoogte van 2800 meter in de Rocky Mountains ligt. is er weinig zuurstof, een element, dat no dig is om volop te kunnen ademen en wanneer men niet rustig kan ade men, kan men ook niet rustig slapen. De mensen moeten er echter wer ken en wonen, omdat Climax de grootste mijn met molybdenum (een staalhardend metaal) van de wereld bezit. Omdat de lucht er lichter is, heeft men in Climax zeven minuten nodig om een ei te koken en. de Climaxe naren worden al straal-kanon van één enkele borrel. Maar.toch is Climax een van Amerika's gezondste plaatsen. Bac teriën vinden het er niet prettig. Da temperatuur is constant 5 graden on der nul. Houdt de dief SANTORINO, politie-agent te New York. had de rustige en verantwoordelijke bezigheid. 150 schoolkinderen over een gevaarlijke rijweg te loodsen. Hij was midden in zijn werk toen er plotseling twee rennende kerels aan kwamen, waar van de achterste luidkeels „Houdt de dief" riep. Agent Santorino wilde dadelijk de achtervolging inzetten, toen zijn 150 „schapen" plotseling zeer enthousiaste supporters en me dehelpers bleken te zijn. Luid krij send „Sla 'm dood, schiet 'm neer!" begon een massale holpartij, waar bij agent Santorino dreigde zelf ten onder te gaan, doordat zijn kudde hem letterlijk onder de voet dreigde te lopen. Maar de dief werd tenslot te gepakt. Theorie U)E AMERIKAANSE Federale In- komstenbelasting had het zelf berekend. Voor een kind mocht men als opvoedingskosten 600 dollar (2240 gulden) in rekening brengen. Maar mevrouw Rudolph Bernard Basso uit Richmond (Virginia) nam de proef op de som en ging elke cent nauwkeurig noteren, die ze voor de opvoeding van haar zoontje Ron- ny moest uitgeven. Ze kwam tot 'n„ totaal van 692 dollar en dat is 92 dollar meer dan men bij de belas tingen had .berekend. Welke Nederlandse huismoede* begint hier eens te rekenen? -LX ATrt, records waarbij zij tweemaal de geluidsbarrière doorbrak op de luchtmachtbasis Edwards bij Los An geles. Haar tijden werden foto-elec- trisch vastgesteld door leden van de nationale aeronautische vereniging. Zij heeft lange tijd geoefend vóór zij haar poging ondernam. HET OUDE VERBOND. Dit album in groot formaat met prachtige platen in veelkleurendruk biedt de kinderen een zeer mooi ver haal van Gods goedheid en almacht, zoals die zich openbaarde in het Oude Verbond. Niet in losse episodes, als Schepping en Zondvloed, maar in één doorlopende geschiedenis vertelt de schrijver van Gods Liefde, een taak die de welpenleider Pater Bastin met groot talent op boeiende wijze heeft volbracht. Hiermee is tevens de leeftijd aangegeven, voor wie het boek bedoeld is. Een zeer mooi cadeau. (Uitgave Casterman, Doornik. Voor Nederland Fr. Pessers, Tilburg.) J. H. ZOETE LIEVE VROUW VAN DEN BOSCH. Pater Adrianus O.F.M. Cap. stelde een kerkboek samen, speciaal voor de vereerders van de Zoete Lieve Vrouw, met de geschiedenis van de Maria kapel, het beeld van de Zoete Moe der, aparte aanroepingen voor de leden van de Broederschap, de votief- mis, een noveen. Daarnaast algemene gebeden, zoals Communieoefeningen, gebeden onder het Lof, gebeden voor bepaalde omstandigheden. Keurig uit gegeven. J. H. Advertentie) B. A. Williams 1) HOOFDSTUK I. jYJABEL GAYE bracht onbewust een geweldige omkeer teweeg in het leven van Clint Jervies. Niet, dat Ma- bel voor Clint veel betekende. Hij had haar nog nooit gezien vóór die avond op het partijtje bij Enid Mason in het Somerse Hotel en op die eerste ont moeting bleef hij altijd met een ze kere walging terugzien, omdat Mabel dien avond meer gedronken had dan voor een meisje passend was. Maar de jongeman met wie ze die avond uit was, bleek er veel erger aan toe te zijn dan zij en niet in staat te wezen, een auto te besturen. En zo gebeurde het, dat Clint Jervies. toen het tegen twaalven liep. uit zichzelf aanbood om Mabel naar huis te rijden. Hij had zelf geen meisje om thuis te brengen en Mabel had zijn aanbod dankbaar aanvaard. Toen hij met Mabel het hotel uit kwam, regende het met zware vlagen en nu en dan rommelde de donder. Mabel woonde een mijl of vijftien bui ten Boston, ergens aan de Providence Road, zodat hij een hele rit voor de boeg had. Zodra ze in zijn auto gestapt waren, viel Mabel in slaap en Clint had gro te moeite om haar wakker te krijgen, toen ze het doel van hun reis gena derd waren en hij haar aanwijzingen nodig had om het huis te vinden waar ze woonde. Op het punt naar binnen te gaan, vroeg ze hem, of hij er niet even in wilde komen, maar hij weigerde be leefd en zei, dat hij noodzakelijk te rug moest, omdat het al zo laat was. Heus, ik moet weg. Ik heb nu ook al moeten omrijden, doordat de weg voor een groot deel opengebro ken lag. Ik heb minstens nog een uur nodig om weer thuis te komen. Je behoeft helemaal geen haast te maken, hield ze vol. Als je de Kenesaw heuvel overrijdt, vermijd je alle moeilijkheden. En op zijn vraag, hoe hij dan rijden moest, legde zij het hem omstandig uit. Bij een bepaald verkeers-seinlicht moest mij rechts afslaan en dan volg de de weg vanzelf. Hij knikte, dat hij haar goed begre pen had en hield vol, dat hij nu toch werkelijk weg moest. Ze bleef in de deuropening staan en wachtte, tot hij ingestapt was. Nou, goede reis dan, en nog eens wel bedankt! Vreselijk aardig, dat je me thuisgebracht hebt.Zul je mor gen nog even opbellen, of jij goed thuisgekomen bent? En kom je nog eens? Vast en zeker, beloofde Clint. Ik kom nog eens aan! En die belofte meende hij op dat ogenblik ernstig; maar het duurde twee volle jaren, voordat hij haar te rugzag en toen was hun eerste ont moeting volkomen vergeten. En toch, als hij die avond Mabel Gaye niet had thuisgebracht en niet over de Kenesaw-heuvel naar de stad teruggekeerd was, dan zou hij bij geen mogelijkheid June Leaford gezien hebben, dan zou de dood van Kitty Leaford volkomen onopgemerkt voor bijgegaan zijn. en dan zouden die drie sombere, afgelegen huizen daar op die heuvel hun geheirn denkelijk voor eeuwig wel hebben bewaard Illl Clint liet Mabel Gaye voor haar deur staan. En onder het wegrijden dacht hij bij zichzelf, dat het wel goed voor haar zou zijn, als iemand haar eens flink de les las. Met een luchthartig schouderophalen zette hij iedere ge dachte aan Mabel uit zijn hoofd en dacht alleen na over zichzelf en zijn eigen belangen. Zijn vader moest er lang voor zijn dood reeds van overtuigd zijn geweest dat Clint en zijn zuster Clara nog lang niet in staat waren om voor zichzelf te zorgen en hun eigen fortuin te beheren. Daarom had hij een familie vennootschap gesticht. Miss Moss, een hoekige dame van middelbare leeftijd, die tot dan toe de secretaresse van de oude heer was geweest, was de feitelijke directrice der vennootschap geworden, al was ze het ook niet in naam. Ze was sedert de dood hunner moeder tóch al zo goed als pleegmoe der voor de beide kinderen geweest en die rol bleef ze doorspelen. Clint, die zo-even nog zich veront waardigd gevoeld had over het gedrag van Mabel Gaye, vroeg zich nu la chend af, hoe miss Moss dan wel ge dacht moest hebben over hemzelf en zijn zuster Clara. Maar in het laatste jaar was daarin toch veel verbeterd en de tijden waren heel wat veran derd. Clint beheerde het vermogen van zijn vader nu zelf en hij deed het heel goed en verstandig; hij was een nuchter en zakelijk aangelegd jonge man geworden. En hij vond nu, dat zakelijkheid en nuchterheid toch ook wel aanleiding konden worden, dat 'n mens zich eenzaam ging voelen. Toen miss Moss tot de overtuiging gekomen was, dat Clint wel op eigen benen kon staan, was ze getrouwd met in specteur Tope; en Clara was reeds lang tevoren getrouwd met de jonge Mat Hdws, wiens nieuwe toneelspel binnenkort voor het eerst in Chicago zou worden opgevoerd. De overdenking van al die dingen bracht Clint op het denkbeeld, dat het toch wel prettig moest wezen ge trouwd te zijn, als je de ware vrien din maar vinden kon. En toen hij zo ver was met zijn overpeinzingen, kwam hij aan het seinlicht, waarvan Mabel had gesproken. Hij verliet de hoofdweg en reed de Kenesaw-heuvel op. Het liep tegen één uur. De bui woed de nog onverminderd voort. De regen viel in stromen neer en de bliksem was niet van de lucht. Een tijdlang kwam hij geen enkele woning voorbij. Maar toen hij over de vlakke top van de heuvel reed, zag hij. vaag door de zware regen heen, drie huizen opval lend dicht bij elkaar staan, vlak langs de kant van de weg. Clint vond, dat het er veel van weg had, dat ze met hun drieën bijeengehurkt zaten, als zochten ze in die verlatenheid eikaars gezelschap. De voordeur van het mid delste huis stond open en er brandde licht in het portaal. Hij dacht, dat die deur opengewaaid moest zijn en ver wachtte elk ogenblik, iemand van bin nen te zien komen om haar te sluiten. Toen reed hij de huizen voorbij. De deur stond nog open. Illl In het licht van een felle bliksem straal meende hij ver voor zich uit op de weg, nog buiten het bereik van zijn koplampen, iets wits op de weg te zien bewegen. In de nacht zag je vaak genoeg gedaanten op de weg, meestal als twee gloeiende puntjes, door ogen gevormd, die het licht der lantaarns weerkaatsten, en als je dan voorbij kwam, bleek het een hond of kat te zijn. die langs de weg zat en wachtte totdat je voorbijgereden was. Doch ditmaal zag hij geen gloeiende puntjes, maar iets wits. Een witte ge daante. Ze bewoog zich ja.... ze liep zo hard mogelijk. (Wordt vervolgd). DONDERDAG 21 MEI 1953. HILVERSUM I 402 meter KRO: 7.00 Nieuws; 7,10 Gramofoonmuziek7,45 Morgengebed en liturgische kalender; 8,00 Nieuws en weerberichten; 8,15 Gramo foonmuziek; 9,00 Voor de huisvrouw; 9,35 Waterstanden; 9,40 Schoolradio; NCRV: 10,00 Gewijde muziek; 10,30 Morgen dienst; KRO: 11,00 Voor de zieken; 11,45 Gramofoonmuziek; 11,50 „Als de zie le luistert"; 12,00 Angelus; 12.03 Lunch concert; (12,3012,33 Land- en tuinbouw- mededelingen); 12,55 Zonnewijzer; 13,00 Nieuws en katholiek nieuws; 13,20 Bari ton en piano; 13,45 Indonesische muziek; NCRV: 14,00 Promenade-orkest en so list; 14,45 Voor de vrouw; 15,15 Gramo foonmuziek; 15,30 Strijktrio; 16,00 Bijbel lezing: 16,30 Gramofoonmuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17,30 Gramofoonmuziek; 17,40 Voordracht; 18,00 Lichte muziek; 18,15 Gramofoonmuziek; 18,35 Op de stelling; 18,45 Leger des Heils-kwartier; 19,00 Nws. en weerberichten; 19,10 Levensvragen van allerlei aard; 19,30 Gramofoo<nimuziek; 20,00 Radiokrant; 20,20 Gevarieerd pro gramma; 21,45 Vragen aan voorbijgangers; 22,15 Voordracht met muziek; 22,35 Gra mofoonmuziek; 22,45 Avondoverdenking; 23,00 Nieuws en SOS-berichten; 23,15—24,00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 meter AVRO: 7,00 Nieuws: 7,10 Gramofoonmuziek; 7,15 Ochtendgymnastiek; 7,30 Gramofoonmu ziek: VPRO: 7,50 Dagopening; AV RO: 8.00 Nieuws: 8,15 Gramofoonmuziek: 9.00 Morgenwijding: 9,15 Liederen; 9,25 Voor de vrouw; 9,30 Gramofoonmuziek; 10,50 Voor de kleuters; 11,00 Gevarieer de muziek; 12,00 Zang en piano; 12,25 In 't spionnetje; 12,30 Land. en tuinbouw- mededelingen; 12,33 Gramofoonmuziiek; 12,50 ,,Uit. het Bedrijfsleven"; 13,00 Nws.; 13,15 Mededelingen of gramofoonmuziek; 13,20 „Parijsin het voorjaar", klank beeld; 14,00 „Désirée", hoorspel: 14,55 Gra mofoonmuziek; 15,00 Voor de zieken; 16,00 Tussen vier en vijf; 16,45 Voor de jeugd; 17,30 Militaire actualiteiten; 17,40 Gra mofoonmuziek; 17,45 Regeringsuitzen ding: Drs F. C. Kamnia: Gezinsproblemen in Nieuw Guinea; 18.00 Nieuws; 18,15 Sportproblemen18,25 Reportage of gra mofoonmuziek; 18,30 Lichte muziek; 19.00 Gesproken brief uit Londen; 19.05 Jazz muziek; 19,40 Hammondorgel en piano; 20,00 Nieuws: 20,05 Intern. Radio Bridge drive; 20,10 Omroeporkest en solist e; 21.25 ..Call me Madam", hoorspel; 22,30 Solis ten-ensemble; 23.00 Nieuws; 23,1524,00 „Parijstegen middernacht", klank beeld. BRUSSEL, VLAAMS, 324 meter; 11,45 Gevarieerde muziek; 12,30 Weerberich ten; 12,34 Gevarieerde muziek; 13.00 Nieuws; 13,15 Koorzang; 13,45 Gramofoon muziek; 14,00 Engelse les: 14,15 Gramo foonmuziek; 14.30 Franse les; 14.45 Om roeporkest, koor en solisten; 15,35. 16,15 en 16,52 Gramofoonmuziek; 17,00 Nieuws; 17.15 Gramofoonmuziek; 17,15 Voor de kinderen; 18.15 Gramofoonmuziek; 18,30 Voor de soldaten; 19,00 Politieke causerie; 20.00 Gramofoonmuziek; 21,00 Voor de vrouw; 21,45 Verzoekprogramma voor cfe vrouw: 22.00 Nieuws; 22,15 Pianorecital; 22,5523.00 Nieuws. BRUSSEL, FRANS, 484 meter: 12,10 Gramofooormuziek; 13,00 Nieuws; 13.20 en 14.00 Gramofoonmuziek; 15,00 Kamermu ziek; 15,30 Gramofoonmuziek; 16,00 Lich te muziek: 17,00 Nieuws; 17,15. 18,30 e,9.00 en 19,40 Gramofoonmuziek; 19.45 Nws.; 20.00 Hoorspel; 22.00 Nieuws; 22,10 L ch« te muziek; 22,50 Nieuws. 1

de Stem | 1953 | | pagina 5