Sas van Gent, Sluiskil en Westdorpe telefoneren automatisch Z.-VLAANDEREN Boschkapelle's kerk: een voorbeeld S' Va 9' BELGISCHE LOODSEN BESLOTEN TOT STAKING Prins Albert van Luik marine-officier NU LENTE IN KLEIN BESTEK Rik Plotseling beklemmende stilte in oude centrales INKSTEREN DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 20 MEI 1953 BURGEMEESTERS MAAKTEN DE EERSTE AANSLUITINGEN „O", zei juffr. Smits Indonesië WANKEL KABINET Nw-Zeelandse minis ters naar Kruiningen Datum nog niet vast gesteld Amerikaanse torpedo jagers in Vlissingen Wij laten U in 1% hemd staan. Fa. P. M. v. d. WALLE Goese Ambachtsschool gaf openbare les Afscheid ir. W. v. Soest Keus uit 3 soorten Castella MM TERNEUZEN HULST GESHELLEN HADDEN GASTEN De toren krijgt een nieuw uurwerk Algehele vernieuwing Nieuw gebouw Rotter- damsche Bank geopend OOSTBURG Walcheren MIDDELBURG VLISSINGEN AGENDA HEDEN Vandt TeA ^EDCKT GISTERENMIDDAG zijn behalve Terneuzen ook de Zeeuwsch- laanise plaatsen Sluiskil, Sas van Gent en Westdorpe op het automati sche telefoonnet aangesloten. Om één uur traden de nieuwe centrales te Westdorpe en Sluiskil in werking en op hetzelfde tijdstip hadden de oude hand-bediende toestellen afgedaan. Daardoor kunnen nu de telefoonabon- né s in de gehele kanaalzone automatisch bellen met een zeer groot gedeelte van Nederland. Niet alleen voor de mensen in dit gebied, doch ook voor de directie van het telefoondistrict, waaronder Zeeuwsch-Vlaanderen ressor teert, was dit een feestelijk gebeuren, dat dan ook met de nodige luister is gevierd. tot een merkwaardige, haast beklem mende stilte. De telefonistes hadden hun taak beëindigd. De bevolking van Sluiskil heeft de drie telefonistes van dit kantoor voor hun vele goede diensten een fraai ca deau aangeboden. Een mooi gebaar! PESSIMISTISCH GELUID E'EN ZEER GROOT aantal gasten woonde de plechtigheid bij- Van de zijde van het telefoondistrict wa ren er ir. R. Diks, de directeur, ir. E. Terheggen en nog enkele andere autoriteiten, 'het hoofdbestuur van de P.T-T. was vertegenwoordigd door o.a. ir. W. von Lindheim en diverse Hoof den van Dienst. Vanzelfsprekend wa ren de burgemeesters der drie ge meenten in de kanaalzone van de par tij en ook de Kamer van Koophandel was present, vertegenwoordigd door de voorzitter ir. C. L. Horstmann, H. A. A. baron Collot d'Escury, de heer P. Blommaert en secretaris A. Hen- drikse. Uit Gent was ir. A. Knapen, hoofd ingenieur-directeur van de Regie Te legraaf en Telefoon in het gewest Gent gekomen; ook was er de heer G. Benneth, directeur van de A-T.E. te Londen, dc maatschappij, die het hier in gebruik zijnde automatisch telefoonsysteem ontwikkelde, de hoofdingenieur van de P.Z.E.M.. de heer A. Lindenbergh en vele andere gasten. Ir. Diks gaf een overzicht van de verschillende aspecten van het te lefoonbedrijf en in het bijzonder van de automatisering, waarbij hij door middel van 'n ingewikkelde appara tuur in hotel de la Bourse in Sas van Gent 2 automatische gesprekken tot stand bracht, één met Terneuzen en één met Breda- Het laatste gaf voor alle aanwezigen via luidsprekers hoorbaar, aansluiting met juffrouw Smits op het bureau van het telefoon district. Toen ir. Diks zijn gehoor in de zaal vertelde, hoe nu de kostenteller werkt, zei juffrouw Smits verbouwe reerd: ,,0!", dat als een zucht van verbazing door de luidsprekers klonk. INTENSIEF GEBEL TTEGEN één uur ging de helft van het gezelschap naar de nieuwe centrale in Sluiskil en de andere helft naar die in Westdorpe, waar de auto- Advertentie) «ahfDE TRACTATIE VOOR IN LUXE DOZEN VAM SO STUKS LIET HOOFDBESTUUR van de P.N.I. L* en de Executieve Raad van de Masjumi hebben. Maandagavond af zonderlijk te Djakarta vergaderd over de politieke toestand en de herschik king van het Kabinet. Op de vergadering van de Masjumi, die tot laat in de nacht voortduurde, heeft het hoofdbestuurslid, mr Jusuf Wibisono de ontbinding van het hui dige Kabinet geëist. Op de vergadering van de Partai Na- sional Indonesia was de bezetting van de Portefeuille van Defensie de be langrijkste kwestie. matisering een feit zou worden. Mon teurs waren daar bezig de draden van het oude net door te knippen, zo dat de handbediende toestellen voor goed uitgeschakeld werden. Op het zelfde moment gingen de nieuwe cen trales in werking. Het was in beide gebouwtjes een moment van span ning. In Sluiskil bracht burgemees ter Tellegen van Terneuzen de eerste aansluiting tot stand door de dokter op te bellen, hoewel gelukkig nie mand hem nodig had en burgemees ter van Waes was de eerste in West dorpe. door zijn echtgenote op te bel len- Nog even was het stil maar na en kele minuten begonnen de abonnees van de bevoorrechte plaatsen dit nieu we eens te onderzoeken. Het was een geklik, dat naar mate de minuten verstreken veelvuldiger en luider werd. Heel de streek was intensief aan het draaien, om natuurlijk eens te kijken „of het wel werkte". CADEAU VOOR TELE FONISTES TN de oude telefooncentrale was op het uur van de ingebruikstel ling van de automatische centrales plotseling een ongekende rust inge treden. Van de grootst denkbare be drijvigheid van rinkelende bellen en bezige telefonistes kwam men ineens TN Sas van Gent bood de P.T-T. de gasten 'n voortreffelijke lunch aan. Daarbij werd natuurlijk veel gespee- ehed om de P.T.T. te roemen. Maar het was niet alles tevredenheid, die geuit werd. De heer Diks had n-1. tevoren mee gedeeld. dat de automatisering van de sectoren Oostburg en Hulst waar schijnlijk pas begin 1956 een feit zal worden en dat daarbij Oostburg het eerst aan de beurt komt. Zowel de heer Horstmann als bur gemeester Tellegen pleitten er voor, te zijner tijd en liefst zo spoedig mo gelijk het Oost-Zeeuwsch-Vlaamse in dustriegebied het eerst te helpen. De Kamer van Koophandel zal zich hier over trouwens nog tot de bevoegde instantie wenden. Erg optimistisch was het geluid over de voortgaande automatisering dus niet. Doch de dis tricten Axel, Zaamslag en Zuiddorpe zullen het waarschijnlijk op 1 Augus tus van dit jaar beleven en Philippine en Hoek ca. 2 maanden daarna. X/anmiddag komen de twee Nieuw- Zeelandse ministers, die momen teel in Nederland verblijven, naar Zeeland en zullen o.m. een bezoek brengen aan de gemeente Kruiningen. Enige Nederlandse autoriteiten op het gebied van landbouw en herstel zul len zorgen voor deskundige toelich ting. Men deelde ons nog mede, dat het niet in de bedoeling ligt ook naar Noord Beveland te gaan, hoewel dit vorge week was aangekondigd en men in Nieuw Zeeland juist veel interesse voor dit eiland had en er een mil- lioen voor bijeengebracht. ENE BELGISCHE loodsenvereniging heeft vandaag aan de bij haar aangesloten zee- en rivierloodscn het consigne gegeven om 's nachts om 12 uur het werk stil te leggen. Reden hiervan is een conflict tussen de Bel gische regering en de loodsen, be treffende het nieuwe bezoldigingsbe sluit. Het stilleggen van het werk kan niet worden beschouwd als 'n werk staking. Het werd gedaan om een referendum te kunnen houden, voor de zeeloodsen te Ostende en voor de rivierloodsen te Antwerpen. Zij hebben besloten het werk nog gisterenavond te hervatten. Niettemin hebben ze het voorstel tot staking als ondersteuning van hun looneisen goedgekeurd. Er is nog geen datum vastgésteld. IN ONS LAND. MEDERLAND was eveneens bij de- ze staking betrokken, in zoverre er Belgische loodsen over de grens gestationneerd zijn. Ongeveer 100 loodsen vertrokken gisterenavond met een autobus uit Vlissingen naar Ostende en Antwerpen. De „Gyatt" en de Zellars "Twee moderne Amerikaanse torpedo- jagers, de „Gyat" en de Zellars" brengen een zesdaags bezoek aan Vlis singen. De twee schepen, elk metende 2200 ton, zijn Vrijdag uit Engeland aange komen cn vertrekken morgen naar B'remerhaven. Zij behoren tot de vlooteenheden van de Oostelijke At lantische Oceaan en de Middellandse Zee. De „Gyat". die de naam levend houdt van een der dapperen uit de zee-oorlog tegen Japan, staat onder bevel van commandant A. B. Register uit Jasper, Florida. De „Zellars", ge noemd naar een jong marine-officier, die op 29-jarige leeftijd door een ex plosie in een geschutstoren op een oorlogsbodem werd gedood, staat on der bevel van commandant H. H. An derson. De eerstaanwezende officier van de beide schepen is kapitein-ter-zee J. T. Bullen jr. commandant van de 162ste torpedojager flotille. Tjjdens een plechtigheid, die te Ostende plaats vond, heeft Prins Albert van Luik, de broer van Koning Boudewijn, de eed afgelegd als officier van de Belgische Marine. Prins Albert, marcherend aan het hoofd van zijn eenheid, na de eedsaflegging. Het Nederlands loodswezen is in de kwestie geheel onpartijdig geble ven. Toen gisterenochtend een maat schappij liet weten: „Het is ons goud waard, wanneer ons schip uit Ant werpen kan vertrekken. Kan het niet door een Nederlandse loods worden gevaren?" kreeg ze ten antwoord, dat het Nederlandse loodswezen dit niet kon doen. Gauw verdiend DOND de Oostburgse Eenhoorn is reeds historie gemaakt door de jeugd. In een bui van overmoed daag de een Oostburger een ander uit voor een bedrag in de vijver te springen. Deze accepteerde en r.a eerst de be loning bij derden veilig gesteld te hebben, dook hij pardoes in de diepe vijver. Proestend nam hij de beloning in ontvangst met als enige commen taar: Da's gauw verdiend! Ik ga me omkleden. Gelukkig dat Hermandad niet in de buurt was anders had er wellicht geld bij gemoeten. Advertentie) En dat kan ook want onze nieuwe modellen, ruim gesneden, onberispelijke pasvorm en prachtig zittend boord, zijn toonaangevend voor de correct ggklede man. HULST. De enige school met drie kopklassen rtE GOESE Ambachtsschool geleek gisteren weer op een bijeenkorf, waar het gonsde van leven en bedrij vigheid. De leraren en leerlingen had den hun licht van onder de koren maat gehaald en lieten dit in vele flonkeringen schijnen voor de ouders der leerlingen en voor alle andere be langstellenden. De openbare lessen werden op enigszins plechtige wijze geopend in de Ochtmanzaal, waar de heer W. Vroome, als waarn. voorzitter, de aanwezigen verwelkomde en de hoop uitsprak, dat volgend jaar de open bare les zal kunnen worden gehouden in de nieuwe school, die hopelijk over enige maanden aanbesteed kan wor den als alles meeloopt. De directeur, de heer Buurman sloot zich bij deze wens aan en maakte op overtuigende wijze propaganda voor de kopklassen aan zijn school, voor landbouwwerk tuigen auto-techniek en metselen. Goes Is de enige schooi die drie van deze klassen heelt. De gelegenheid om 'n jaar extra vakonderwijs te be komen, moet .eaere leerling in de vakken b<- 'urier Nog wees spr. oo de toekomstmogelijkheden voor iooge schilders. Al ,e veel gaat de neiging uit naar de machine en de montage, ook als is er soms geen aanleg voor. Bij de rondgang langs de veie ..be drijven" hadden de dames de meeste belangstelling voor de afd. banketbak kerij. terwijl de heren meer werden aangetrokken tot de techniek en tot de bouw van het complete huis op het terrein der school. r\e rijkstuinbouwconsulent voor Ze«- land, ir. W. v. Soest, gaat 1 Juni onze provincie verlaten. Donderdag 28 Mei a.s. zal er te Goes officieel afscheid van hem wor den genomen in de ..Prins van Oran je", 's middags om twee uur. (Advertentie Wai is het beste voor Uw huid en Uw beurs Een stukje lente in klein bestek, dat is de nieuwe Bloemenzeep van Cas tella. Onverpakt in de winkel te krijgen, zodat U direct de verruk kelijke rozengeur kunt ruiken. Cas tella Bloemenzeep wordt in vier beschaafde kleuren geleverd. De prijs? Slechts 20 cent. Nu kan werkelijk IEDERE vrouw mooi zijn. Iedere vrouw kan nu im mers de zeep kiezen, die voor haar huid en haar beurs het beste is. Heeft U een tere, gevoelige huid, dan neemt U Castella Spécial, die een koesterende laag roomdik schuim over handen en gelaat legt (32 cent). Natuurlijk blijft ook de zo geliefde Castella Schoonheids- zeep (32 cent) alom verkrijgbaar. Tijdelijk levert Uw winkelier U thans twee stukken van deze heer lijke schoonheidszeep voor 50 cent. U profiteert toch ook van dat aan bod? Maar mocht U zich voor een gering bedrag willen hullen in de geur van prille rozen, laat dan Uw keus val len op de nieuwe Castella Bloemen zeep voor slechts 20 cent! DIEFSTAL VAN IJZER Een op verdachte wijze in de op slagplaats van de aannemer v. d. S. rondscharrelende persoon bleek zich schuldig te hebben gemaakt aan dief stal van ijzer. Bij onderzoek bleek, dat deze persoon, zekere J. P., reeds eerder bij een opkoper partijtjes oud ijzer had verkocht, eveneens van dief stal afkomstig. Een proces-verbaal nu en een straf straks was zijn loon. Sas van Gent WAARDIG SLOT FEESTWEEK Tot slot van de door de samenwer kende Sasse Middens tandsverenigm- gen georganiseerde feestweek, werd door ,,Die Holzhacker Bub'n" o.l.v. Gerarc Lebon, en met medewerking o.a. van de jodelzanger Hans Wiljon, Corrie Vroons en Dolf Driessen, een concert gegeven op de muziektent in het park. Aangelokt door het mooie weer en met het vooruitzicht op mu zikale geneugten, had zich een grote menigte rond de muziektent verza meld. Dat hun verwachtingen om trent de capaciteiten van het orkest niet werden beschaamd, bleek wer uit het hartelijke applaus, dat na elk nummer weer opnieuw opklaterde. Ook de vrolijke noot ontbrak deze avond niet. Drie dames uit het pu bliek mochten n.l.- ieder op de beurt voor enkele minuten de dirigeerstok zwaaien en hun respectievelijke ver richtingen ontlokten bij het puohek grote hilariteit. Jammer was het echter, dat de technische installatie voor de geluiós- versterking niet voldeed, waardoor voornamelijk voor de pauze, de zang nummers niet tot hun recht kwamen Hetzelfde euvel was oorzaak, dat de citherpartijen van Dominlka Loscft veel aan waarde moesten inboeten. Aanrijding. Toen de directeur van de N.V. Nieuwe Ned. Mij. tot Vervaardigen Spiegelglas enz., de heer Ir. C. A. L. Horstmann, met zijn per sonenwagen komende uit de richting Terneuzen, ter hoogte van de Stijfsel en Glucosefabriek ,,Sas van Gent de voor de ingang dezer fabriek gepar keerde auto van de heer V. L. Ver- naeve wilde passeren, moest hij voor rang verlenen aan een tegelijkertijd uit tegenovergestelde richting komen de vrachtwagen. Nu passeren niet mo gelijk bleek, en de heer Horstmann niet genoeg meer kon afremmen, kon hij niet vermijden, dat hij de'auto van de heer vernaeve van achteren aanreed. Gelukkig liep hij daarbij zelf geen letsel op, en bleef een en an der beperkt tot materiële schade Deltenaren speelden Zoek het maar uit TN HET KADER van de culturele uitwisseling, welke door het W. K. A. wordt gestimuleerd, heeft de R. K. Sociëteit „Kunst en Vriend schap" uit Delft in ome stad twee maal een opvoering gegeven van het blijspel „Zoek het maar uit". De Delftenaren waren de gasten van de St. Joseph's Ghesellen, die de traditionele Meikermis-opvoering voor de Delftse toneelspelers hadden gere serveerd. Ondanks het goede weer was de zaal van het Josephpatronaat geheel gevuld, een belangstelling, welke „Kunst en Vriendschap" ongetwijfeld ten volle heeft verdiend. Het stuk dat ze opvoerden is een luchtig, doch goed geschreven blijspel, waarin Amor blindemannetje speelt. Tenslotte komt alles natuurlijk toch prachtig terecht. De vertolking onder regie van Louis Buzing, was zeer goed, maar van de Hulsterse tonelisten is men wel een tikje meer rolvastheid gewoon. Het spel, de mimiek, de taal verzorging en het samenspel was ech ter buitengewoon goed. Zonder de andere spelers tekort te doen mogen we zeggen, dat vooral de heer van Wingerde, als de op zijn „Neder lands" kauwende Amerikaan en de heer Kneteman als Hendrik Smit tot de uitblinkers behoorden. Overigens hebben ook de „Drie D's" alle lof ver diend. Van geen enkele actrice of acteur zou gezegd! kunnen worden, dat zij of hij door minder goed spel uit de toon viel. Uit het applaus bleek dan ook dat de Delftenaren met hun spel alle en thousiasme dat het toneelminnende Hulst kan opbrengen, volkomen had den losgeslagen en het deed de gasten der Ghesellen zichtbaar goed, zoveel waardering te ondervinden. BOSCHKAPELLE LIGT DAAR ZO KLEIN en bescheiden in de Oost Zeeuwsch-Vlaamse polder, dat ge het bijna over het hoofd xou xien. Het heeft geen indrukwekkende toren op zijn kerk en er is zo weinig verkeer dat er practisch niemand in het voorbij gaan een blik zal wer pen op de torenklok. Dat bespaart trouwens maar teleurstellingen ook, want de toren klok van Boschkapelle heeft maar één wijzer en die draait nog niet eens. Maar dat moet dan ook wel de enige tekortkoming van dit rustige dorp zijn, een tekortkoming overigens welke binnenkort verholpen zal zijn. Want verder kan dit kleine kerkdorp in vele opzichten als voor beeld dienen voor menige trotse gemeenschap! voor de gemeente Vogelwaarde, waar van Boschkapelle deel uitmaakt, dui zend gulden beschikbaar zal stellen! MEELEVENDE PAROCHIANEN pjie kerk van Boschkapelle... Zij mag dan niet indrukwekkend groot zijn. maar het is één van de weinige Godshuizen, welke een inte rieur hebben, dat een zeldzaam ge lukkige synthese is tussen devotie en moderne kunst. Hier ziet ge geen zoetelijke afbeeldingen, welke met meer in onze tijd passen, niet meer tot de mens spreken. Neen, de kerk van Boschkapelle is een voorbeeld van hoe een dorpskerk beschilderd behoort te zijn. Het is het werk van de bekende Joan Col- lette. die al meerdere kerkbeschilde- ringen op zijn naam heeft staan, wel ke alle onverdeelde sympathie der parochianen konden veroveren. Welke ook in artistiek opzicht alle critiek kan weerstaan. De muurschilderingen van Collette geven fleur aan dit Gods huis, maar zijn stijlvol en voornaam tevens. De verfraaiing welke de kerk heeft ondergaan, is een dee] van de alge hele vernieuwing welke zich na de oorlog aan Boschkapelle heeft vol trokken, een vernieuwing welke bin nenkort haar beslag zal krijgen met een splinternieuw torenuurwerk, waar- TTen kerkdorp is in wezen een geheel andere gemeenschap dan een dorp dat tevens de zetel van een ge- meerite is. Hier is het kerkelijk cen trum, de kerk. het patronaat, pastorie en school, tevens het maatschappelijk middelpunt en misschien is het wel daarom, dat de mensen van Bosch kapelle. elfhonderd in getal, zich stuk voor stuk zo gul betonen ten opzichte van alles, wat de bloei van dit ker kelijk centrum kan bevorderen. Na de oorlog hadden de geallieerde militairen het patronaat in desolate toestand achtergelaten. Maar de res tauratie liet niet op zich wachten. Pastoor Vermeulen kon op z'n paro chianen rekenen. Trouwens: het werk is eerst maar vast uitgevoerd en daarna is op de aanvraag tot schade vergoeding nog gunstig beschikt! Maar ook de omgeving van de kerk en de pastorie werd onder handen genomen. Er werd een stukje bij de pastorietuin getrokken en daar ver rees het kapelletje van O. L. Vrouw, als inlossing van de in de oorlog ge dane belofte. Als Boschkapelle in de oorlog gespaard zou blijven, zouden de bewoners hun dank tonen door het bouwen van een kapel. En natuur lijk gebeurde dat. Het kerkplein werd van zandvlakte een fraai betegeld plein, waarop zelfs een H. Hartbeeld verrees. De klimop tegen de kerkgevel werd verwij derd en om de plotselinge leegte te ondervangen, werd de gevel versierd door de beelden van de H.H. Petrus en Paulus, de schutspatronen van de parochie. GEEN ZWARE ZORGEN de school werd opgeknapt: vochtvrij gemaakt en van binnen en van buiten beschilderd. Met spau- muren werd eveneens de kerk vrij van alle nat gemaakt, waarna de be schildering werd aangebracht. Daar aan hebben de Boschkapelse schilders, onder leiding van Joan Collette, ijve rig meegewerkt. Het fraaie nieuwe altaar en de communiebank, beide van licht marmer, was een geschenk van de parochianen aan hun herder, toen hij zijn zilveren priesterfeest vierde. En toen tenslotte het kerkhof werd opgeknapt met nieuwe beplantingen, scheen er voor Boschkapelle niets meer te wensen. Wanneer nu nog het nieuwe uurwerk in de toren de tijd aangeeft het wordt een uurwerk van de firma Eysbouts in Asten heeft het kerkdorp zich geheel in het nieuw gestoken. En vraag nu de pastoor, hoe hij dat alles voor elkaar heeft kunnen krij gen, dan zal hij antwoorden, dat be halve het gemeentebestuur vooral zijn parochianen zich van hun beste kant hebben laten zien Hun offers waren en zijn nog zo mild. dat de pastoor zich bij zijn boekhouding helemaal geen zware zorgen behoeft te maken. In September zullen de Ghesellen op hun beurt naar Delft gaan om daar in de Stadsschouwburg cn op- voring te gevn van: „In 't witte paard (~\NDER zeer grote belangstelling is het nieuwe kantoorgebouw van de Rotterdamsche Bank N.V. in gebruik genomen. Behalve burgemeester en wethouders en talrijke notabelen uit de stad alsmede de secretaris der hoofddirectie, de chef van het bouw bureau van het bankbedrijf, de chef organisatie, de architect en de dis- tricts-directie waren nog vele andere gasten, in totaal ongeveer 200 perso nen, bij de plechtigheid aanwezig. Het nieuwe gebouw, Gentsestraat 38, dat na enkele toespraken voor geopend verklaard, betekent voor de bank een grote verbetering. Het is ruim, licht en overzichtelijk, terwijl het ook voor het publiek zeer gemak kelijk is ingericht. GEWELDIGE DRUKTE ROND MEIKERMIS De Meikermis loopt weer op een eind. Direct na de opening, Zaterdag middag, was er nog niet zo veel be langstelling. doch Zondag heeft niet alleen geheel Hulst, doch ook de gan se omgeving weer eens gezellig en ouderwets de Husterse Meikermis ge vierd, terwijl de kennismarkt van Maandag een overweldigende drukte veroorzaakte. De kennis is niet bepaald groot, doch er waren enkele nieuwe attrac ties, zoals de hypermoderne Belgische kindermolen, vol met van chroom schitterende voertuigen, waarbij zelfs een levensechte autobus. De ontwer per van dit moderne geval heeft er blijk van gegeven een goede kijk te hebben op de kinderen, want hij heeft in alle autootjes vier, en in het vlieg tuig drie stuurwielen aangebracht, hetgeen alle ruzie's volkomen uitsluit. Ook de bromscooter was iets nieuws: niet zo sensationeel, maar toch een tikje gevaarlijk. De grote autoscooter trok, evenals alle jaren, weer de allergrootste belangstelling, ZAL ARCHITECT BROUWER WILLIBRORDUS-TOREN BOUWEN 2 Vanavond komt de gemeenteraad bijeen om slechts één voorstel te be handelen. Het is het voorstel om overeenkomstig het advies van de jury voor de prijsvraag voor een be kroning van de toren van de St. Wil- librorduskerk aan de winnaar van de eerste prijs onder het motto „Predi ker" (architect Brouwer te Aalsmeer) opdracht te geven voor de uitwer king van zijn voorlopig ontwerp. St. Jansteen De watersnoodramp. In het pa tronaatsgebouw werd voor een groot aantal toeschouwers de film ,,De wa tersnoodramp" vertoond. Fikse beloning. De R.K. harmo nie ,,St. Jan" nam met haar gezel schap deel aan het muziekfeest te Verrebroek in België. De fikse belo ning die daar werd verdiend zal de „kas" zeer ten goede komen. Stoppeldijk JAARVERGADERING COÖP. BOERENLEENBANK De jaarvergadering van de Coöp. Boerenleenbank was druk bezocht. De kassier, de heer A. de Maat, bracht verslag uit over 1952. Het ledental bedraagt thans 164, terwijl 768 boek jes in omloop zijn. De spaargelden bleken toegenomen tot f 1.969.186.10 De winst bedroeg f 11.361.59; de re serve steeg tot ruim ƒ90.000. De heer Cyr. Verschueren werd herkozen als lid van het bestuur en de heer R de Theije als voorzitter van de raad van. toezicht. Subsidies werden verleend o.m. aan de lagere landbouwschool te Hontenisse 50. en aan de Landbouwwinterschool te Hulst 100.—. Door de Centrale Bank te Utrecht en de bij haar aangesloten banken is aan het Nat. Rampenfonds een be drag van ƒ250.000 bijgedragen. OPVOERNG VOOR HULP VERLENING AAN KRUININGEN Ben door mevrouw Hoekzema in het leven geroepen toneelclub heeft ten bate van de hulpverlening aan Krui ningen een opvoering gegeven van het aardige stuk Wiener-Melange, gere gisseerd door de heer H. Duinker. een oud-beroepstonelist. De vertolking van het stuk stond op hoog peil. Bij de opvoering was een deputatie uit Kruiningen aanwezig, waarbij waarnemend burgemeester P. Polder man, die aan het eind van de avond een som van 500.in ontvangst kon nemen. Men heeft het plan ditzelfde stuk nog enkele malen op te voeren in en kele Belgische en Zeeuwsch-Vlaamse plaatsen. Alle baten zijn bestemd voor het getroffen Kruiningen. Retranchement V.V.V. VERGADERDE Onder voorzitterschap van de heer J. A. Hennekey hield de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer haar eer ste vergadering. Hierbij waren o.a. te- genwoodig de burgemeester en de di recteur van de provinciale V.V.V. in Zeeland, de heer E. Smit. Deze ge meente is. aldus de heer Smit, zeer gunstig gelegen voor de buitenlandse toui'isten. Het ligt tussen de twee badplaatsen Cadzand en Knocke, en zodoende zullen er ook veel dagjes mensen naar hier toekomen. Een van de voornaamste taken is natuurlijk het aantrekken van vreemdelingen. Hierbij wordt gedacht aan propagan- da-acties. Verder wordt gedacht aan open luchtspelen in het bastion te Terhof stede. Ook ontbreekt er nog een goed kampeerterein. Wei zegde de heer v. Soolingen toe dat zijn terrein, dat ge ëgaliseerd en beplant wordt hiervoor gratis beschikbaar zou worden ge steld. Dit is gelegen bij het Dieven- gat. Tot kampeer-adviseur werd be noemd dr J. B. van Bork, De burge meester werd met algemene stemmen tot ere-voorzitter gekozen, waarvoor hij de vergadering dankte. Breskens door de heer O. K. uit Krabbendijke. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Vismijn, De aanvoer aan de vis mijn alhier bedroeg in de afgelopen, week: 27 73 kg. bot van 0.16-0.29; 3851 kg. schar van 0.160.42; 15 \g. school van 0.22; 8 kg. rog van 0.41— 0.47 8980 kg. export garnalen van 0.60—0.96; 1684 kg. binnenlandgarna len 0.620.86. Aardenburg OPENING ZWEMBAD Door het gure weer van de eerste weken van Mei kon het zwembad met, zoals gewoonte is. op de dag voor He melvaartsdag geopend worden. De opening is thans vastgesteld op de Za terdag voor Pinksteren. De tempera tuur van het water was begin deze week 13 gr. C. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend, dat het verzoek van D. Koole te Middelburg om in perceel Langeviele no. 26, ka dastraal bekend in sectie D. nr. 3105 een limonadefabriek te mogen exploi teren, door hen is ingewilligd. Middelburg, 15 Mei 1953. Burgemeester en Wethouders voorn, HINDERWET Ter inzage legging verzoek om vergunning Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis, d&t ter secretarie dier gemeente ter inzage ligt een van de vereiste bijlagen voorzien verzoek om vergun ning ingevolge de hinderwet, van G. Meise, Langevieleweg 52 te Mid delburg tot het exploiteren van een. brood- en banketbakkerij in het per ceel plaatselijk gemerkt Langeviele- weg 52. kadastraal bekend gemeente Middelburg, sectie 1, nr, 2150. Voor ieder bestaat gelegenheid schriftelijk bezwaren in te brengen bij het gemeentebestuur tot uiterlijk 29 Mei 1953. Voorts heeft ieder de gelegenheid in persoon of bij gemachtigde mondeling bezwaren in te brengen in een open bare zitting ten gemeentehuize op Donderdag 4 Juni 1953 te 10.00 uur. Zij. die niet in persoon of bij ge machtigde op bovenbedoelde zitting zijn verschenen, zijn niet gerechtigd tot beroep. Degenen echter, die tijdig schriftelijk bezwaren hebben inge bracht en niet op de zitting zijn ver schenen, zijn wel tot beroep gerech tigd, indien zij niet woonachtig zijn in deze gemeente. Middelburg. 19 Mei 1953. Burgemeester en Wethouders voorn, HINDERWET T«r inzage legging verzoek om vergunning Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis, <fat ter secretarie dier gemeente ter inzage ligt een van de vereiste bijlagen voorzien verzoek om vergun ning ingevolge de hinderwet, van J. Broodman te Middelburg, Bree- straat 77 tot het wijzigen van hete- luchtoven en het plaatsen van elect, motoren voor het in werking brengen van een kneed-, amandel- en kluts- machine in het perceel pUatselijk ge merkt Breestraat 77. kadastraal be kend gemeente Middelburg, sectie B nrs. 1573 en 2592. Voor ieder bestaat gelegenheid schriftelijk bezwaren in te brengen bij het gemeentebestuur tot uiterlijk 29 Mei 1953. Voorts heeft ieder de gelegenheid in persoon of bij gemachtigde mondeling bezwaren in te brengen in een open bare zitting ten gemeentehuize op Vrijdag 5 Juni 1953 te 10.00 uur. Zij. die niet in persoon of bij ge machtigde op bovenbedoelde zitting zijn verschenen, zijn niet gerechtigd tot beroep. Degenen echter, die tijdig schriftelijk bezwaren hebben inge bracht en niet op de zitting zijn ver schenen, zijn wel tot beroep gerech tigd, indien zij niet woonachtig zijn in deze gemeente Middelburg. 19 Mei 1953. Burgemeester en Wethouders voorn., N. Baikestein, burgemeester J. Ph. Koene, secretaris. RELLETJE VAN AMERIKAANSE MATROZEN Enkele matrozen van de Amerikaan se oorlogsbodems, die te Vlissingen liggen, hebben, nadat zij druk aan 't passagieren waren geweest, onder el kaar mot gekregen. De politie moest, toen het ai te gek werd, ingrijpen en deelde rake klappen uit. Een marine- patrouille is nog te hulp moeten ko men om de raddraaiers op te pakken en ze per jeep naar „hun basis" te rug te voeren. Een burger heeft in de gauwigheid ook nog 'n opstopper gekregen, HONDERD GULDEN EN 'N KROMSTAF Gisteren meldden we reeds, dat op het feest van de arbeid van de Vlis- singse K.A.B. de voorzitter, de heer F. Schets loo schonk aan pastoor Ouwendijk uit dankbaarheid bij hon derd jaar Kromstaf. Daarom werd bij overhandiging van dit bedrag tevens een miniatuur-kromstaf gevoegd. De K.A.B. verzocht de pastoor om voor dit bedrag een 20-tal H.H. Missen op te dragen met de intentie: „Om zegen voor de leden en huisgezinnen van de K.A.B." Pastoor Ouwendijk sprak een treffend dankwoord en meende dat deze schone gedachte werkelijk een unicum zal zijn. Aanrijding. Op het Spuiplein kwamen in botsing een personen auto, bestuurd door de heer J. van L. alhier en een vrachtauto, bestuurd ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg: Paradij svogels. AXEL Centrum, 20 uur: Geen medail les voor spionnen. GOES Schuttershof: Uitvoering van Vrienden Sint Willibrordus-college; Grand: Aladin en zijn lamp. HULST Bioscoopgebouw, 20 uur: To mahawk; G. cfe Nijs, 16 uur: Schie ting. MIODELBURG Schouwburg: Ons Nau- sikaa door D. F.; Electro: Incident. SAS VAN GENT Ol.vmpia Theater. 20 uur: Abbott, en Costello ontmoeten Bo ris Karloff. TERNEUZEN Luxor. 20 uur: N.V. Mis daad. VLISSINGEN R.K. Verenigingsgebouw: Vergadering R.K. Woningbouwvereni ging; ALhambra: Wet zonder recht; Luxor: Titanens;rijd. PISA, DB VOORI eer scheider 25 mini komen behoord! Schaer, den bij koos het| na de do twintig straatwe voor eer de bener en vertri hem ook| LIET WAS en het I paar streel) dag, wat gehouden, grote crack zich extra if tevreden zq te handhav levendigingl van da. ..gref ben zich d4 laten. Al kort nl demarreerdl gezelschap werden spo Tn deze ma hoog aan Brabant de goedig plomp naamd, zien Hij vliegt de geveoerde maar blijft r\ varen schutt< zodat hij om reld van ond< De schutter zichtig hun b< gekomen is, twee vingers, mikken bedac de pijl van d Na elk schi tijdens deze t ingehouden, ning stijgt en schutter na voor niets hu schutters schi PINDELIJK het gilde een nieuwe 1 wanneer een het derde jaa koningsschot Niet lang d keten (ook sp, dit de koning den draagt, m zilveren plaat gesneden hoek heeft deze aan naam of zijn graveerd. het en soms nog een afbeelding drijf, dat hij beoefent: men bezig is een bo achter de plot tief ons er aar ditie van deze ze tijd past als toen pijl en bc pens hadden De handboo de naam van Sebastiaan, de van de ridde daarenboven den. waar mei vogel schiet. £)e Brabantse als nooit - onderling grote landjuwelen als gastheer Lange Jaren nend bestaan, voorheen profiti ming van de naars der lan( wat zij aan verschuldigd i Zo kon het zen zich te goe papieren in de nestelden in de formen van de gold", en dat he of zoek raakte. Of hi

de Stem | 1953 | | pagina 2