Waar blijft het millioen voor Kortgene? Z.-VLAANDEREN Wc De Middelburgse winkelgalerij Verkiezing nieuw hoofdbestuur TWEE ZILVEREN JUBILARISSEN BIJ BOEKHOUDBUREAU Z. L M. Negende Verkennersbedevaart naar O. L. Vr van de polder Zierikzeese havenhoofden zullen behouden blijven Uitspraken Middelburgse Politierechter DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 19 MEI 1953 Tergende traagheid bij Buitenlandse Zaken TROUWLUSTIGEN KREGEN CASSETTE CADEAU Boeiende K.V.P.-avond te Aardenbug- In Middelburg bijna f 400.- ZEEUWSE AFDELING VAN EX-POLITIEKE GEVAN GENEN Bijzondere activiteit is vereist Huldiging van de heren Meijers en Looij Ook deelnemers uit Engeland en België De Bedrijvigheid op Schouwen-Duiveland TERNEUZEN Wij doen U de das om! Fa. P. M. v. d. WALLE OOSTBURG Automatische Z. Vlaamse telefoon netten AGENDA HEDEN MORGEN K. V. MID VLI I_Iet is al bijna twee maanden gele den, dat de Hoge Commissaris van de Nieuw-Zeelandse regering de spontaan in zijn land bijeengebrach te 100.000 pond voor de getroffenen >p Noord-Beveland, overhandigde aan onze gezant te Londen, mr. D. fï. Stik- ker. Op Noord-Beveland heeft men 'ehter nog geen cent gezien van dit nillioen. De burgemeester van Kortgene ïeeft reeds een maand geleden bij 3uitenland?e Zaken te Den Haag op ie deur geklopt, zonder veel resul taat. Op een later naar hetzelfde adres gezonden schrijven kwam een diplomatiek antwoord, nl. dat bij be stemming van het bedrag rekening gehouden zal worden met de doel stelling van de gevers. Dus nog geen positieve toezegging, laat staan van afrekening. Wat voor zin steekt er toch in dit alles, vragen de Noord-Bevelanders zich af. Vlugge hulp is dubbele hulp. Dat begrepen de Nieuw-Zeelanders ook en zetten spoed achter hun inza meling en overdracht. Juist nu zou er met het geschon ken millioen zoveel tot stand kunnen worden gebracht. Waarom verrekent men niet spon taan, wat spontaan gegeven is? Advertentie) Het schitterendste tafelgerei dat zij zich konden wensen, prachtig van model, massief, roest- en vlekvrij en.met 25 jaar garantie EEN WAARDEVOL BEZIT dat familie, vrienden en ken nissen hun konden schenken door de Bleekertje-bonnen te verzamelen. EEN GOED IDEE VOOR U wanneer U zelf trouwplannen heeft of een bruiloft in 't zicht. Spaar de 'ponnen van de Blee- kertje-artikelen Bleekertje zeep, zeeppoeder en zelfwer kend, Wigwas en Vuilvijand welke zeker zo goed zijn als die U nu nog gebruikt. En., ze kosten niets méér 't sparen gaat snel (12 bon nen voor lepel of vork) 't ca deau is extra bedenk dat wel Vraag Uw winkelier de Blee- kertje-geschenkenlijst en U een cassette te tonen. (Er zijn ook sierlijke lepeltjes en gebak vorkjes van hetzelfde materiaal op 3 bonnen!) 559-oo Zes winkels en dertien flatwoningen Dij de architect van de Middelburgse winkelgalerij, die volgens het plan verrijzen moet op de hoek Lange Delft-Segeerstraat, de heer Weyck- huyse, zagen we de tekening van het grootse ontwerp. Het zal een monu mentaal pand worden, met vier win kels in de Lange Delft en twee in de Segeerstraat; in laatstgenoemde straat komt ook de centrale ingang en trap penhuis. De winkels zijn 15 bij 7 meter en hebben ieder nog een magazijn. De afmetingen van het gehele complex zijn 34 bij 28.5 meter met een goot- hoogte van 12.3 meter in de Lange Delft en 10 meter in de Segeerstraat. Boven de winkels werden de der tien flatwoningen geprojecteerd, ver deeld over twee verdiepingen; negen ln de Lange Delft en vier in de Se geerstraat. De flats hebben een inhoud van 280 m3 en op de galerijen aan de achter zijde allemaal een eigen ingang. Voor het huren van de winkels is een ongekende animo, wat op die stand niet te verwonderen is; het zelfde geldt voor de flats. Daar het financieringsschema zo goed als in orde is, ligt het voor de hand, dat de N.V. Jansen en Broek te Groningen, die het complex voor eigen rekening wil bouwen, wel spoe dig tot uitwerking der plannen zal overgaan. Zo men weet, heeft deze N.V. optie van de gemeente op het terrein de Lange Delft en Segeer straat gekregen. Wordt tot de bouw overgegaan, dan is meteen het laatste gat in de Lange Delft gedicht. Sinds December 1929 toen in de Lange Delft een grote brand zoveel panden verwoestte, is de gevelwand in deze straat niet meer geheel gesloten geweest. Als deze week, zoals tenminste be richt is, de Nieuw-Zeelandse minister Sullivan naar Nederland en naar Noord-Beveland komt, zal hij dunkt ons, vreemd ophoren ,dat het zoveel eerder vertrokken millioen nog steeds niet zijn plaats van bestemming: de gemeente Kortgene, bereikte! Mr Hofman: Europese eenwording ]\/Torgen, Woensdag, wordt in Aar- denburg een wel uitermate in teressante avond georganiseerd. Mr A. J. Th. Hofman van het „Europa College" te Brugge, komt in Maris Stella spreken over de Europese een heid en in het kader daarvan zal hjj vooral het plan Schumann belichten. De heer Hofman, die hiervoor uit Straatsburg, waar hij bij de Raad van Europa vertoeft, naar Aardenburg komt, doet dit op uitnodiging van de kring Middelburg van de Jongeren Organisatie der K.V.P. Het doel van de organisatoren was: de uitbreiding der Europese een heidsgedachte te bevorderen en te vens net werk van de Jongeren Or ganisatie der K.V.P. in een bijzondere gelegenheid te laten spreken en tot uiting te brengen. Voor deze avond, welke om half acht aanvangt, is o.a. het kring- bestuur Sluis en de werkgroep der plaatselijke afdeling uitgenodigd, evenals de secretarissen der afdelin gen in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. Bredase Kath. Middenstand \YfOENSDAG 3 JUNI a.s. heeft de Katholieke Middenstandsbond, bisdom Breda een bijzondere centrale raadsvergadering uitgeschreven. Op deze bijeenkomst zal een geheel nieuw hoofdbestuur gekozen moeten wor den. Voor de functie van bondsvoorzit ter wordt door het hoofdbestuur de heer Alb. Lockefeer uit Hulst candi- daat gesteld. Deze is thans vice-voor- zitter. De aftredende hoofdbestuurs leden, te weten de heren A. van Arendonk, Breda, H. Brouwers, Don gen. Alb. Lockefeer, Hulst en H. Stoetzer, Bergen op Zoom stellen zich wederom herkiesbaar. Het hoofdbestuur stelt tevens als candidaat de heer L. Holtzer te Roo sendaal, die thans toegevoegd hoofd bestuurslid is. Er zullen zes hoofd bestuursleden gekozen moeten wor den. „De ramp in beeld De fototentoonstelling „De Ramp in beeld", die van Woensdag tot en met Zaterdag in Middelburg werd ge houden, heeft ten bate van het Na tionaal Rampenfonds een bruto-bedrag opgeleverd van 393,65, een resultaat, dat - gezien de opbrengsten in de grootste steden van Nederland - zeer bevredigend is. Ruim 800 personen, onder wie 212 schoolkinderen in klasseverband, be zochten de expositie, die de Ned. ver. van Fotojournalisten had georgani seerd. De kans bestaat, dat de tentoonstel ling voorlopig nog in Zeeland blijft, daar de Stichting .Nieuw Schouwen en Duiveland" de initiatiefnemers heeft verzocht het uitvoerige fotoma teriaal voor een expositie naar Zierik- zee te zenden. 'TE Goes werd een vergadering ge- houden van ex-politieke gevange nen uit de bezettingstijd, met het doel te komen tot de oprichting van een Zeeuwse afdeling van de landelij ke organisatie. De voorzitter van de afd. Breda sprak een inleidend woord, waarin hij er op wees, dat Zeeland wel een aan tal verspreide leden telt, maar dat tot nu toe een eigen afdeling ont breekt. Bij de daarna volgende verkiezing van een voorlopig besuur, werden ge kozen de heren: W. A. Koek, voorzit ter. J. Buys secretaris en J. Verlare penningmeester. Tenslotte werd het woord gevoerd door de heer Bakker te Velp, lid van het hoofdbestuur. V.V.V. in Walcheren Tn de jaarvergadering van de V.V.V. Walcheren, gevestigd te Middel burg zijn de jaarverslagen uitgebracht. Dai van de secretaris, de beer G. Ballintijn vermeldde de ont plooiing van een vruchtdragende ac tiviteit en constateerde, dat Walche ren een magneet voor vele toeristen uit binnen, en buitenland blijft en dat Middelburg zeer veel aandacht geniet. Vele duizenden folders werden verspreid en vorig jaar kwam ook, in het Engels, een Gids voor Walcheren gereed. In het jaarverslag wordt teleurstel ling uitgesproken over het feit, dat de arbeid van de V.V.V. nog steeds niet voldoende wordt ondersteund door de bevolking. Gebrek aan mid delen blijft één der voornaamste be lemmeringen voor een nog groter en doeltreffender propaganda. Geruime tijd zag het ernaar uit, dat een nauwe samenwerking tussen de V.V.V.'s Middelburg en Vlissingen zou worden bereikt, bij welke zich de overige V.V.V.'s wel zouden hebben aangesloten. Later bleek helaas, dat de tijd voor zo'n samenwerking nog niet rijp is. Een zeer belangrijk punt was ook, of de V.V.V .-arbeid in Zeeland zich sterker commercieel moet instellen. De meningen hieromtrent liepen sterk uiteen. Besloten werd uitendelijk, dat de V.V.V. in Walhceren zich in ieder geval zal onthouden van het in re kening brengen van hotelreserverin gen. De verhouding tot de Prov. V.V.V. was ook in 1952 niet ideaal. De V.V.V. in Walcheren heeft krachtig geijverd voor onveranderde veertarieven op de Wester-Schelde, toen van regeringswege een verho ging werd aangekondigd. De actie werd tenslotte met succes bekroond. Hoewel de watersnood van 1 Februari j.l. Walcheren vrijwel niet trof, is toch een bijzondere activiteit vereist wil men voorkomen, dat talrijke toe risten wegblijven in de verkeerde ver onderstelling, dat ook dit eiland tot het zwaar getroffen overstromings gebied behoort, nE DIRECTEUR van het Boekhoud- bureau der Z.L.M. te Goes, de heer B. Meyers en de personeelschef C. Looy waren gisten 25 jaar aan de ze instelling verbonden en maakten beiden de grote opleving dezer in stelling mee. Gisterenmiddag werden zij in hotel „Centraal" te midden van de invité's enbloemstukken har telijk gehuldigd. Ir. M, Geuze, voorzitter der Z.L.M. stak, mede namens de Comissie van Toezicht, de heer Meyer een flink stukje naar boven, daar hij zich de O ,e traditionele Verkennersbedevaart naar O. L. Vrouw van de polder zal dit jaar worden gehouden op 30 en 31 Mei a.s. en heeft tot intentie: evenals de eerste maal in 1945 - „Dat door Maria's voorspraak een spoedige dichting van de dijken zal worden verkregen." De deelname zal zeer groot zijn. Er kwamen 800 inschrijvingen binnen, waaronder ook uit Engeland en Bel gië. De bedevaart wordt geheel in ver kennersstijl gehouden en staat onder leiding van de Zeeuwse districtscom missaris, de heer v. Heerewaarden uit Goes. Pater Jaques Schreurs M.S.C. schreef voor deze gelegenheid een ge dicht. Het kampvuurverhaal heeft ditmaal tot auteur de heer Leo Boek raad, redacteur van „Dagblad De Stem" te Breda, die het zelf zal ko men voordragen. Zoals bekend hebben in de Middel eeuwen de Bretonse vissers, die een grote verering hadden voor O, L. Vrouw van de polder, deze devotie sterk helpen verbreiden en zij kwa men regelmatig pelgrimeren naar Vrouwenpolder. De bedevaart wordt Zondag 31 Mei besloten met een plechtig Lof in de Middelburgse pa rochiekerk. 'n Lichtprocessie, waarin de miraculeuze beeltenis wordt meege dragen, zal er het stralende middel punt van zijn. Mgr. Huibers zou dit Lof hebben gecelebreerd indien hij niet door de priesterwijdingen verhin derd was Gedurende dit Lof zal het bedevaartslied woren gezongen van Wim Snitker en Marius Monniken dam. Voorts vernamen wij nog, dat Op de vergadering van de stichting Nieuw Schouwen-Duiveland, heeft ir F. J. B. Geers een uiteenzetting gege ven van de huidige waterstaatkundige toestand op Schouwen-Duiveland. Wat de Zierikzeese havendijken betreft, er bestaat thans redelijke hoop, dat de havenhoofden het zullen houden. De ringdijk van klei, nodig voor omslui ting van het gat in de Westhavendijk kan omstreeks Pinksteren klaar zijn. Na een paar weken kan dan door mid del van aan te brengen caissons het nog resterende deel gesloten worden. Ook aan de Oostkant is men thans bezig met het aanleggen van een klei- dam. De situatie is hier ingewikkeld, daar behalve de havendijk ook de binnendijk van het daar achter gele gen poldertje is geperforeerd. Een 100 meter bezinking is hier noodzakelijk. In de loop van de volgende maand kan de Oosthavendijk veilig gesteld worden. Na sluiting der gaten zullen de havendammen worden verzwaard. De lengte van het gat bij Schelp- hoek neemt nog wat toe en ligt tus sen de 300 k 350 meter. Het gat heeft een vermogen, groter dan alle gaten die indertijd op Walcheren in de dij ken werden geslagen. In de komende maanden zal 200 ton steen worden aangevoerd. Aan het bezinken van het ringdijktracee van tweemaal 1500 me ter sluitgat, wordt regelmatig ge werkt. Voor de rijswerkers zijn twee zaten gemaakt en op het opslag-ter rein is een arbeiderskamp in aanbouw. Verwacht wordt, dat in de loop van de maand Juli de verhoogde weg Den OsseScharendijke gereed zal komen. Tegelijkertijd zal de dam rond Scha rendijke worden gelegd. Bij Sirjansland is een grote zand zuiger bezig. Voor de dichting van het gat ter plaatse wordt een nieuw sys teem toegepast. Heeft dat succes, dan kan het gat binnen enkele weken af gesloten worden van de zee. Na vol tooiing van dit werk wordt het ma teriaal eerst overgebracht naar Ste- vensluis, waar zich een moeilijk te be reiken gat bevindt. Het gat aan de Oostkant van de Gouweveerpolder werd dezer dagen gedicht. In de loop van de volgende maand kunnen de niet moeilijk te dichten bressen in de zeewering worden ge sloten, zodat de polder in de maand Juni droog kan vallen. De startbaan op het vliegveld te Haamstede wordt 600 meter lang en 30 meter breed. Bij de oplevering zullen zelfs Dakota's van de baan gebruik kunnen maken. De uit te voeren werken zijn derma te groot aldus ir Geers dat niet kan worden aanbesteed. Valt er wat aan te besteden, dan gebeurt dit. De nadelen van het regiewerk moet men maar op de koop toe noemen. het nationale hoofdkwartier der Kath. Jeugdbeweging aan deze enige ver kennersbedevaart ter wereld, het prae- dicaat „Nationaal" verleend heeft. WISSEL-TOTEM BLEEF GESPAARD rechte man op de rechte plaats had getoond en voor de Zeeuwse boeren veel gedaan heeft. Reeds als student te Wageningen, zei spr., werd uw naam, bij de landbouwboekhoudkun- de met ere genoemd en uit eigien er varing wedt ik nu, dat dit ver diend is. Spreker prees de jubilaris, dat zijn belangstelling zo breed is, wat hem behoedt voor het gevaar een „cijfer meter" te worden. Verder dankte hij de jubilaris voor de talrijke waardevolle adviezen, welke het dagelijks bestuur van hem ontving. TACT EN MENSENKENNIS. Aan het kamp is een wedstrijd ver- bonden met als prijs een fraaie wissel-totem. Vorig jaar werd deze prijs voor de eerste maal gewonnen door de St. Lievensgroep uit Zierikzee. De prijs werd bewaard in een wo ning, welke in het water kwam te staan, maar de totem kon gered wor den. De leden van de St. Lievensgroep zijn nu overal verspreid; toch zullen ze naar Walcheren komen om hun kostbaar bezit te verdedigen. BEDEVAARTSVUUR \/oor het eerst zal dit Jaar tijdens de -gehele duur van het kamp, een bedevaartsvuur brandende worden gehouden. De winnaar van de kamp wedstrijd mag een stuk van het res terend brandhout meenemen en daar mee zal volgend jaar het vuur opnieuw worden aangestoken. De naam van alle deelnemers zal in het gulden bedevaartsboek worden opgenomen. WERVOLGENS richtte spr. zich tot de heer Looy en noemde het iets bijzonders, dat, hoewel het personeel groeide tot een legertje van 35, ei nooit de minste moeilijkheden, ont stonden. Dat getuigt van een tact en mensenkennis, welke te bewonderen zijn. Daarna bood spr. de heer Mey ers een Engelse tafelklok aan en de heer Looy een fraaie boekenkast. Namens 't personeel sprak dhr. Cy- souw op zeer waarderende wijze over zijn chefs en offreerde hen cadeaux. De heer v. Groenendaal uit Apel doorn complimenteerde namens de centrale accountantsdienst de heer Meyer en bood hem drie boekwerken aan. Tenslotte dankten de twee jubi larissen voor de hen gebrachte hul de en de geschenken. Advertentie) TEGEN TRAOESTOELOANG Is 'I beste middel VICHY PILLEN Eée of twee VICHY PILLEN vóór het stapet» gaan. zijn vol doende. Een geregelde ontlasting is de basis voor een goede ge zondheid. Let voorat op de juiste mum en het blauwe doosje VICHY PILLEN Dronken trio. H. C. uit West- kapelle had enkele borrels gedronken en was met zijn motor gevallen en tus sen de benen van het paard van de melkboer in de Langeviele te Middel burg terecht gekomen. Of de oorzaak van de val gelegen was in het feit. dat de ketting van de motor brak, of in de „kennelijke staat" van de motor rijder. kon niet worden nagegaan. In ieder geval was C. strafbaar en kreeg van de Politierechter te Middelburg, conform de eis van de Officier van Justitie f 50.- boete of 25 dagen hech tenis. Ook de Westkapellenaar A. de V. slingerde op de fiets door de Lange viele te Middelburg. Voor hem was de uitspraak f 50 of 20 dagen. Nummer drie, die teveel had ge dronken was A. R. te Vlissingen. Hij kon zich niet meer herinneren, hoe veel citroentjes hij er doorgeslagen had. maar de Politierechter schatte 't aantal nogal groot en presenteerde hem dan ook f 50 of 25 dagen. Duel met rieken. P. C. te Graauw en Langendam en J. de B. te Graauw, waren elkaar met rieken te lijf ge gaan, Dit ging een beetje te ver en beiden werden veroordeeld tot f 40.- boete. Katoen gestolen. Aan de Zeedijk van de Braakman-polder waren balen katoen aangespoeld. W. de B„ J. B. K. en H. M., allen uit Hoek, namen wat van deze balen katoen mee naar huis en werden hiervoor veroordeeld tot 60 gulden boete of 20 dagen hechtenis en twee maanden voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. Ongeoorloofde voorzorgsmaatregel. - H. R. te Veere, had tijdens het lossen van een schip met goederen voor de getroffenen enkele goederen tussen zijn kleding verstopt. Het huis van zijn ouders had ook onder water ge staan en daarom zorgde hij, dat hij alvast iets had. Jammer voor R., dat dit nu eenmaal niet toegestaan is. Hij kreeg daarom f 25 of tien dagen. Dronken fietser. P. M. te Oostka- pelle had reeds een boete van f 30 ge had, omdat hij dronken op de fiets ge zeten had. Thans moest hij zich weer voor een dergelijk feit verantwoor den. Ditmaal kwam hij er niet met drie tientjes boete af. maar werd ver oordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Diefstallen. I. v. d. H., te Vlissin gen, had als matroos op een Zuid-Ko- reaans schip enkele kilo's koffie van boord meegenomen. Hij was als licht matroos aangemonsterd: had een voor schot ontvangen, doch nog enkele schulden te voldoen, zodat zijn voor schot niet toereikend was. In overleg met een kok werd besloten wat kof fie naar de wal te brengen en te ver kopen. Toen het achterhaald werd. had verdachte er spijt van. Want het kostte hem f 60 boete of 30 dagen hechtenis. Op 11 April bezocht P. J. C. T. te Vlissingen een uitvoering. Op een ta feltje bleek bij vertrek, dat iemand een handtas had laten liggen. Verd. heeft toen uit de in die tas aanwezige portemonnaie f 3.50 genomen, f 25.- boete of 10 dagen hechtenis. G. de B. te Souburg, had 2 flessen Yoghurt en zijn maat P. H. P. te Mid delburg 1 fles karnemelksepap uit een krat weggenomen. Voor een melkfa briek te Vlissingen stonden een aan tal kratten met melkproducten en zij pikten er de flessen voor zichzelf uit. Een in de buurt aanwezige politie agent hoorde geluid en keek om. De jongens gingen er toen vandoor en zetten de flessen bij een brievenbus en hoopten er zo tussenuit te wippen. Het vliegertje ging niet op en ze be kenden te flessen te hebben weggeno men om wat te drinken te hebben. De B. werd veroordeeld tot f 25.- boete of 10 dagen hechtenis en P. tot f 40.- of 10 dagen hechtenis. DE GEMEENTELIJKE DIENST VOOR MAATSCHAPPELIJKE ZORG IN 1952 Als belangrijkste feit op het gebied van de sociale verzekering noemt het verslag van de Gemeentelijke Dienst voor Maatschappelijke Zorg de inwer kingtreding van de werkloosheidswet. Op alle mogelijke manieren werd getracht hen. die reeds gedurende langere tijd werkloos zijn, op te van gen. onder meer door middel van de gemeentelijke sociale voorzienings-re- geling. De grote moeilijkheid blijkt echter te zijn het vinden van geschik te werkobjecten. De copiëring van het archief van het bevolkingsregister geschiedde door werkloze hoofdarbeiders. Het probleem van de massajeugd kon in 1952 nog niet noemenswaard tot oplossing worden gebracht. Gecon stateerd wordt, dat alleen van R.K. zijde getracht wordt deze jeugd op te vangen. Het ontbreken van lokalitei ten bij andere volksgroepen wordt als de belangrijkste factor genoemd. Met spijt wordt vastgesteld, dat de Jeugdraad door diverse wijzigingen in het bestuur niet die stuwkracht ont plooide. die ervan werd verwacht. Bovendien werkte het financiële te kort, dat de viering van de 5 Mei-dag opleverde, en die door de Jeugdraad werd georganiseerd, remmend. Vergeleken bij andere jaren is het woningtekort iets gedaald. Dit tekort bedroeg per 1 Januari 1953 nog 238 woningen tegen 297 woningen het jaar daarvoor. Dankbaar wordt gewag ge maakt van het werk van de advies commissie. Slechts in enkele gevallen moest tot vordering van een pand worden besloten. Voor de armenwet werd uitgekeerd f 36.174,49. Voor rekening van de dienst werden in tehuizen voor Ouden van dagen, blinden-inrichtingen, doof stommeninstituten enz., verpleegd: 9 vrouwen, 16 mannen en 10 kinderen; in ziekenhuizen en sanatoria: 7 vrou wen. 6 mannen en 5 kinderen en in krankzinnigengestichten: 10 mannen en 11 vrouwen. Door de buitendienst werden 1508 huisbezoeken afgelegd en 1320 rappor ten opgemaakt. OOK DIT JAAR SCHOOL ZWEMMEN. Voor een waterrijke gemeente als Terneuzen is het van het grootste be lang, dat zoveel mogelijk inwoners de zwemkunst machtig zijn. Alleen reeds hierom, maar bovendien ook uit het oogpunt van volksgezondheid is het daarom verblijdend, dat in deze plaats het schoolzwemmen reeds algemeen ingang heeft gevonden. Ook dit jaar zal hiermee worden voortgegaan, ter wijl op verzoek van hoofden van scholen dr. Pels van de schoolartsen- dienst de leerlingen zal onderzoeken of deze geschikt zijn aan het school zwemmen deel te nemen. DE VLAG OP DERDE FLATGEBOUW. Met het hijsen van de nationale driekleur op het dak van het derde flatgebouw werd bekend gemaakt, dat de bouw van deze blokken reeds weer het einde nadert. Binnen afzienbare tijd zal Terneuzen dus weer 72 wel kome woonhuizen rijker zijn. Voor het vereeuwigen van dit belangrijke feit werd het werk een ogenblik gestaakt, terwijl de arbeiders een extra-loon zakje ontvingen. BURGERLIJKE STAND Huwelijken: Laurens Walhout 23 j, en P. Kolijn 23 j. Geboren: Petronella dv M. Hen driks Anna Marcelis. Johannes zv C. Jansen en N. Lensen. Theophiel zv Th, de Vos en A. van de Vijver; Leendert zv D. van Leuven en J. Maas; Hendxika dv R. Le Mat en J. den Hamer; Geertruida dv J. Huijssen en M. Donze; Grusé zv Gr. de Grave en K. Dusebout; Karin dv A. Ver- straeten-Schmidt; Gerard zv K. Fe- dermann en N. Snap; Alphons zv A. de Vfiegher en I. de Gronckel. Overleden: Pa. van Dixhoorn 78 j.; W. Maas 50 j. De Klinge Waes Sas van Gent BRANDWEERCURSUS. De cursus voor het brandweerper soneel, waaraan ook door de bedrijfs- brandweren in de gemeente wordt deelgenomen, zal binnen enkele we ken zyn beëindigd. Enkele lessen zul len nog worden behandeld, waarna nog 2 a 3 avonden zullen worden be steed aan een algemene herhaling van de gehele cursus. Het ligt verder in het voornemen om het examen brandwacht 2e klasse te doen afnemen op 16 Juni a.s. Voor de leden van de vrijwillige brandweer zal dit examen plaats hebben in de raadszaal van het gemeentehuis. Op 17 Juni zullen in hotel „Rotterdam" de diploma's worden uitgereikt. BEVOLKINGSONDERZOEK OP T.B.C. Bij het bevolkingsonderzoek op tu berculose zijn de volgende gevallen aan het licht gekomen. Van het totaal aantal inwoners der gemeente, zijnde 3910, werden 3771 personen opgeroepen. 843 weigerden zich aan het onderzoek te onderwer pen, terwijl 1016 ingezetenen door ziekte, verblijf in militaire dienst of andere oorzaken niet in de gelegen heid waren zich in het vastgestelde tijdvak te laten doorlichten. Onder deze laatste groep bevonden zich ook 464 personen, die werden doorgelicht in het bedrijf, waarbij zij werkzaam zijn. Het is dan ook wel erg jammer te noemen, dat nog zovelen het nut van een dergelijk onderzoek, dat tegen mi nimale kosten geschiedt, niet begrij pen. W esldorpe ter bedevaart De welpen maakten een bedevaart naar Oostakker in België. Het was voor de twee leidsters goed werk, om per fiets met de welpen deze grote tocht te maken. Voldaan keerde men 's avonds om acht uur weer terug. Nieuw-lSamen Speldjesverkoop. De opbrengst van de verkochte speldjes ten bate der plaatselijke t.b.c.-bestrijding van het Wit Gele Kruis bedroeg ongeveer 25 gulden. OPENING BEWAARSCHOOL De gerestaureerde Bewaarschool ls voor het fröbelonderwijs opengesteld. De school, de indeling van klaslokalen en bijgebouwen alsmede het interieur zijn een lust voor het oog. Alles ls zeer modern. Van de gelegenheid tot het bezichtigen der school werd door zeer velen een gul gebruik gemaakt. Fancy-falr. Ten bate van de plaatselijke voetbalclub „De Klinge" werd een fancy-fair gehouden. Velen hebben deze gelegenheid, waar een paar Nederlandse zangers optraden, bezocht. Kemseke NIEUWE BURGEMEESTER Bij K.B. werd tot burgemeester van onze grensgemeente benoemd de heer R. Verbeke. Retranchement Bazar. Tijdens de Pinksterdagen wordt alhier een bazar gehouden ten bate van het bouwfonds der Hervorm de Gemeente. Het comité werkt met man en macht om alles tijdig in ge reedheid te brengen. Sportdag. Evenals vorig jaar zal ook nu weer een Sportdag worden ge organiseerd voor de schooljeugd van Cadzand, Zuidzande en Retranche ment, die zal plaats vinden op Vrijdag 22 Mei. (Advertentie Onze moderne, ruim gesorteerde collectie biedt U een unieke ketis. HULST. Zelzate OOK OUDEN VAN DAGEN HADDEN GOEDE KERMIS. Tijdens de wijkkermis in de Kerk straat kwam het feestcomité op de aardige gedachte om ook de bewo ners van het gesticht voor Ouden van Dagen in de feestvreugde te laten de len. Op initiatief van de heren Pal mans, Van de Capelle, Van Land schoot, Pauwels en Dellaert, werd een bezoek aan de oudjes gebracht, waar bij de heer Palmans enkele toepasse lijke woorden tot hen richtte. Daarna werden versnaperingen uit gedeeld. St. Gilles ROYAAL GEBAAR VAN „DE MOEDIGE KAARTERS". De in onze grensgemeente geves- tigde kaartclub De Moedige Kaarters heeft een bedrag van frs. 500 overge maakt aan het Rampenfonds voor de geteisterden van de watersnood. Koewacht HENGELAARS GAAN WEER VISSEN. Op 1 Juni gaat het hengelseizoen weer open en daarmee beginnen de hengelaars weer in actie te komen. Er wordt dit jaar een kampioenschap ingericht met als hoofdprijs een prach tige beker. Aan dit kampioenschap kunnen alle leden van De Koewachtse Hengelaars deelnemen zonder inleg. Tevens werd er besloten ook dit jaar weer voor de donateurs te zorgen en ze een fijne portie vis te bezorgen. De vereniging, welke tot nu toe alleen de Konijnenputten als viswater had, heeft er nu ook het Grote Gat bijge- kregen, zodat de leden met hun ver gunningen op beide wateren kunnen vissen. DIENST BELASTINGEN BETROK HET RIJKSGEBOUW Nu het monumentale Rijksgebouw voltooid is, nemen de verschillende diensten, welke er in ondergebracht worden, hun intrek. De eerste instantie, die een be langrijk deel van de ruimte in beslag neemt, is de dienst der belastingen, een gebeurtenis, waaraan een meer officieel karakter gegeven werd en die door een groot aantal genodigden werd bijgewoond. Onder hen merkten we op de heer C. Takken, directeur der Rijksbelastingen voor Zeeland en W. Brabant, burgemeester Hoekzema van Oostburg, J. C. van Remortel en L. N. SUiakus, welke laatsten als in specteur in Oostburg in functie ge weest zijn. J. van Os. hoofdinspecteur van de sectie invoerrechten en accijn zen, de rijksbouwmeester G. Fried- hoff en vele belastingfunctionarissen. Het was de heer Takken, die de rij van sprekers opende en wees op het belang, dat alle diensten bij stichting van dit gebouw hebben. De heer Al- berti als hoofdinspecteur te Oostburg toonde zich bijzonder verheugd over de nieuwe ruimte, welke zijn dienst ter beschikking gekregen had. De heer G. Friedhoff, rijksbouwmeester, zag in gedachten het gebouw in zijn pas sende entourage van beplanting en aangepaste omgeving en sprak het vertrouwen uit, dat een. zonnig, opge wekt milieu ontstaan zou. Hij droeg hiermede het belasting gedeelte van het rijksgebouw aan de betreffende instanties over. De heer van Os betuigde zijn er kentelijkheid voor het feit, dat de actieve dienst van inspectie en regis tratie nu eindelijk over een eigen lo kaliteit beschikt waar zij naast de overige instanties de werkzaamheden naar behoren kon vervullen. Burgemeester K. Hoekzema gaf ten slotte een uitvoerig resumé van de ge schiedenis der huisvesting, waar de gemeente lange tijd nauw bij betrok ken geweest is. aangezien de dienst gedurende de laatste jaren de ruimte boven de openbare lagere school huurde. Namens de notarissen van W. Zeeuwsch-Vlaanderen sloot notaris A, v. d. Hoek uit Groede de rij van spre- kers met zijn wens op een blijvende samenwerking in de nieuwe omgeving tussen registratie en notariaten. De plechtigheid werd besloten met een rondleiding door het gebouw, dat van een solide constructie en doel matigheid getuigt, en het aanbieden van enige verfrissingen. Groede RAADS VERGADERING Onder voorzitterschap van de heer J. C. Everaars kwam de raad van Qroede bijeen. Tot hoofd van de openbare lagere school werd benoemd de heer J. A. de Hulster. Verder werd beraadslaagd over de aanleg van een brandput en plantsoen tegenover het gemeentehuis. De kos ten van deze aanleg zullen 2250. bedragen. De heer Venjé had een be slissing graag tot een volgende ver gadering uitgesteld gezien, omdat twee leden, de heer Vermeulen, we gens ziekte, en de heer Risseeuw met aanwezig waren. De heer Casteleijn informeerde, of er niet een goedkope re oplossing mogelijk was. De burge meester antwoordde echter, dat de vereiste werkzaamheden thans ver richt zullen worden in het kader van de riolerings- en bestratingswerk zaamheden, waardoor de kosten aan merkelijk worden gedrukt. Goedkoper kan het niet. Spreker wees daarbij nog op de noodzakelijkheid van een brandput, daar de toevoer van water via de waterleiding ontoereikend is voor de capaciteit van de brandweer auto, terwijl de thans onvoldoende bluswatervoorziening kost wat kost moet worden verbeterd ook met ook op „Bescherming Burgerbevolking". Tot de aanleg werd besloten met 32 stemmen. IJzendijke NEUTRALE KLEUTERSCHOOLVERENIGING De leden van de Neutrale Kleuter- schoolverenjging kwamen in vergade ring bijeen onder voorzitterschap van de heer J. Robijn. Allereerst werd in de school het werk der kleuters bezichtigd. Uit het jaarverslag van de secretaT ris bleek, dat de vereniging thans 72 leden telt en dat 33 kleuters de school bezoeken. Onder de pauze werd thee aange boden. De aftredende bestuursleden mevr. A. Suwijn en de heer M. van de Broe- ke werden bij acclamatie herkozen. Besloten werd, om de kas wat op peil te brengen, een verloting te hou den. Vandaag plechtige inge bruikstelling Voalg gemeld zullen vandaag te 13,60 uur de eerste twee automatische eindcentrales in Zeeuwsch-Vlaanderen de telefooncentrales Sas van Gent en Sluiskil, in bedrijf worden gesteld. Rond twaalf uur vindt in hotel ,,De la Bourse" te Sas van Gent een bij eenkomst plaats, waarbij door de di recteur van het Telefoondistrict Bre da, Ir. R. Diks, een inleiding zal wor den gehouden omtrent de telefoon voorziening van Zeeuwsch-Vlaande ren. Hierna worden de genodigden in de gelegenheid gesteld een bezoek te brengen aan de automatische tele fooncentrale te Sluiskil of Westdorpe. Rond half twee keert men dan weer terug naar Hotel „De la Bourse", waar een koffiemaaltijd, aangeboden door het Staatsbedrijf der PTT, zal worden gebruikt. Advertentie) fiiit wenneer U hoofdpijn hebt of verkouden bent. Aiplrin (alleen echt met het Bayerkrult) helpt U snel. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Paradijsvogels. GOES. Grand: Alladin en zijn lamp.— Ambachtsschool 14 uur: openJbare lea. HULST. Bioacoopgebouw 20 uur: De schrtik van de 2e Compagnie. Aug. de Gucht. 15 uur: Schieting. Café Koster, station 19.30 uur: prijskaarting. MIDDELBURG. Electro: Incident. OOSTBURG. Leef el 20 uur: Opmars zoovder genade. SAS VAN GENT. Olympia-theater 20 uur: Abbott en Costello ontmoeten Bo ris Karloff. TERNEUZEN. Luxor 20 uur: N. V. Misdaad. VLISSINGEN. Alhambra: Wet zonder reoht. Luxor: Titanenstrijd. R.K. Veren igingsgebouwpropaganda - verga dering KVP en vergadering EHBO ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Paradijsvogels. AXEL. Centrum 20 uur: Geen medail les voor spionnen. GO EIS. Schuttershof: uitvoering van Vrienden St. WilLibrordus-college. Grand: Aladim en zijn lamp. HULST. Bioscoopgebouw 20 uur: To mahawk. G. de Nijs 16 uur: Schheting. MIDDELBURG. Schouwburg: Ons Nau- sikaa door D F. Electro: Incctfent. SAS VAN GENT. Olympia-theater 20 uur: Abbot en Costello ontmoeten Bo ris Karloff. TERNEUZEN. Luxor 20 uur: N. V. Misdaad. VLISSINGEN. R.K. Verenigingsgebouw vergadering RK. Woningbouwvereniging Alhambra: Wet zonder recht. Luxor Titanenstrijd. Ook te Goe Bestuur en d« gang erin. die o.m. tot overal het aff uithangen, wo gedaan, dat ook tientallen Het geestigi een huis", voi den en a.s. houder Roose ga-dering over de geme Een frisse K.V.P.geledere als nodig is, aan bet dek fractie op ste drie aftredend se. Bakker vroedschap te RODE h Begin Juni se Rode Krui houden. Als treden de hee van de camp! stelling, die 1 beeld brengt bracht in het en v. d. Weel VOOR DE Gezien het ren zal ook t wederom een van Dagen 01 geld voor no Ü.V.V. en enk ren hiervoor Donderdag 21 sen en het mi nia" zal in Woensdagavon gang maken. BURGE GEBOREN: tak en J Oele; en E Witberg; en D Verhulst J Bakker en nette dv D Bo ana P dv C H a KOSTELO HERINENTIh Burgemeeste Middelburg b kennis, dat op voormiddags heid bestaat t< herinenting te disch Centrun Er wordt in dacht op geve! neden de 2 jaa te voor inent schol! wd. Voor een ji vaccinatiebewi. geboortedata c wenst, dat bij trouwboekje di gebracht. Middelburg 15 Burgemeester N. Bolke W. F. va SCHOO PLAN Zaterdagmidc weer op de „Overwator" geweest om pl nemen. Toen ■chuur eenmaa maar drie kw en meisjes ééi stevig in de waren naar hl jes goed gaan misschien gaan strijd, wie het Het was nu de aid, Walch Mij. voor Tui met medewer Ver. ,,Uit het deze uitreiking deden 13 lagei buig en ook houdschooi m< werden 1845 pl bij komen nog vele Walcherse gen. Deze we< toegezonden. Ook nu weer handen van D. Tillema. RONI OP „TC De bekende Nieuwer- Amst ook verbonder „Nieuw Walch Mei a.s. vooi van de Kon. Tuinbouw wandeling we park v„„ de heer Broeri Daarna worde tingen in en orgi van Nieur ren geprojecte FEEST Ter viering Arbeid, heeft van de K.A.L Concertgebouw ven. Het cabaret Vijf" uit Roo programma „Ti al vlug in. In d een verrassing dameshandbalel de geel-zwarte kwam en de r van Hijfte mei ongeslagen ka en de laatste u had weten te Alsdan moch Nederlof een ontvangst nem< beurt de leider sigaretten aab hierna door de ters het clublii gezet. In de pi ting gehouden, de f 100 besch aan de geestel chie.

de Stem | 1953 | | pagina 2