40 Ideeën voor Hulster kerktoren AKKERTJE L Z.-VLAANDEREN Zuid-Beveland Walcheren Vier me Tergende zenuwpijn Diploma-uitreiking R. K. Land bouwschool te Kloosterzande Gouden bruiloft onder Terbole De Krachtproef RADIO D DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 18 MEI 1953 Een autobus vol vroede vaderen reed naar de hoofdstad Architect Brouwer: ik moest mij losmaken van klassieke vormen UIEN EN EEN DOP Vergadering ARKA LIKDOORNS WONDEROLIE P. Z. E. M.-kinderen naar de Vogezen Prachtige resultaten Prov. paardenfokdag te Goes Kostelijk - mottenvoedsel sass.xi.i- Zeeuwse jachtgebieden ernstig getroffen TERNEUZEN GOES Nico J. P. Smith Groothandelsbeurs i te GOES VRAAGGESPREK OVER ZEELAND MIDDELBURG VLISSINGEN AGENDA HEDEN T era Trag 0! ERE TILL JJET WAS DE COMPLETE GEMEENTERAAD VAN HULST plus dan nog liet secretarie-personeel, die het Amsterdamse Waterlooplein per bus kwam opgereden. In alle vroegte was het gezelschap uit Z. Vlaanderen vertrokken om via de eerste havenstad van België de eigen hoofdstad te bereiken. De vroeden kwamen terecht midden in de Za- terdagsmarkt in de voormalige Jodenwijk, waar vóór de oorlog Zater- dags de stilte van de Sabbath placht te heersen. DUITEN prezen de kooplieden hun waren aan. binnen de aan het plein gelegen Academie van Bouw kunst heerste de plechtige stilte, pas send in een gebouw met hoge ge schilderde plafonds en muurhoge an tieke meesterwerken langs dc wan den. Hier werd de tentoonstelling geopend van de veertig inzendingen voor dc prijsvraag, uitgeschreven om de Hulsterse basiliek aan een nieuwe vieringstoren te helpen. VAART ER ACHTER. DURGEMEESTER B. A. Th. Truffi- fino, geflankeerd door de wethou ders de heren de Meurichy en War nier, mocht een uitgebreid gezelschap welkom heten. Allereerst enkele le den van de commissie voor Rijksmo numentenzorg met aan het hoofd mr. dr. van Rijckevorsel, voorzitter. Voorts de architecten die hun oeuvre had den ingezonden, w.o. de prijsbekroon- de, de heer J. Brouwer uit Aalsmeer. De burgemeester was er van over tuigd, dat allen zich met hart en ziel aan het onderwerp hadden gegeven. Dat men er niet langer tijd voor had ONDER voorzitterschap van de heer A. C. van der Horst, hield de afd. West Zeeuwsch-Vlaanderen van A.R.K.A., haar algemene verga dering te Oostburg. Het hoofdbestuur was op deze vergadering vertegen woordigd door de heer H. van Luxem burg, secr. van de landelijke sub groep belastingen. Hij hield een in leiding over ziektekostenregeling, ge meenschappelijk overleg en promotie kansen. Daarna werd breedvoerig van gedachten gewisseld. De uniformen kwestie van de Douane was nog steeds het zorgenkind, zo zeide hij. Er is echter beloofd dat hierin spoe dig verbetering zal komen. De Zon dagsdienst voor de grensambtenaren zou, op plaatsen waar dit mogelijk is, moeten worden teruggebracht op max. vier uren. De oplossing hiervan moet in locale sfeer geschieden, d.w.z. in unieverband. De heer van de Vel den zal de afdeling vertegenwoordi gen op het congres. De geest, adviseur, rector de Kroon, sprak enkele woorden over de hou ding van de katholieke ambtenaar in deze gemengde streek. De voorzitter bracht dank aan de heer van Luxem burg voor zijn duidelijke uiteenzet ting. (Advertentie - - - VERWIJDERD MET Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. Spontane Franse uitnodiging r~\p uitnodiging van de Compagnie Générale d'Electricité in Frank rijk zijn uit Roosendaal vertrokken 'n tiental kinderen uit gezinnen van P. Z.E.M.-personeel uit bet rampgebied. Twee kinderen van het Provinciale Noordbrabantse Electriciteitsbedrijf sloten zich aan bij dit groepje. On der gediplomeerde Hollandse leiding zullen deze kinderen een heerlijke maand kunnen doorbrengen te Bitsch- willer in de Vogezen in het perso- neels-vacantiehuis, dat hiertoe door de grote Franse machinefabriek Alsthom te Belfort, spontaan en har telijk is opengesteld. Advertentie) I kon U plotseling machteloos maken. Is altijd makkelijk gekregen, lag aan de omstandigheden die vereisten, dat er veel vaart ach ter werd gezet. Het was een moeilijke keur geweest Aan de „tweede prijs" hadden meer dere architecten gedokterd en het was een prettig gevoel te weten, dat nummer twee van Hulst nummer één van Weert was geworden. Vervol gens was er prijs drie, ook zeer goed, maar wat te zwaar. De luchtige en lieve toren die de eerste prijs ver kreeg, zal het zeer goed doen in het Zeeuwsch-Vlaamse landschap. De burgemeester hoopte allen tus sen half Juni en half Juli in Hulst te mogen begroeten, wanneer deze ten toonstelling aldaar zal worden geopend en hij dankte hier de heer Snelle- brand voor de in de Academie ver leende gastvrijheid. WAT MEN ZAG. ren van Dordt. Daarentegen is er een ontwerp met bolstaande ribben, dat doet denken aan de bekroning van een modern winkelpaleis. Voorts zijn er ontwerpers geweest, die een poging waagden in de richting van de mid deleeuwse bouwtrant. Natuurlijk ont braken ook de bekende ui-bekronin gen niet, terwijl een der ontwerpers zichzelf een soort gladde perperbus- dop als top had gedacht, Al met al krijgt men de indruk, dat de jury allerlei richtingen uit had gekund, maar dat Zeeuwsch-Vlaande ren zichzelf mag gelukwensen met de gevallen beslissing. WAT MEN KOOS. rAAARMEE WAS dan de tentoon stelling geopend en kon men kij ken naar wat was ingezonden. De te keningen waren opgesteld langs de wanden van wat wij in een abdij zou den noemen de gangen rond een bin nenhof. Het is curieus, hoe verschillende architecten zich de Hulster toren van de toekomst hadden voorgesteld. Men ziet ideeën als bestemd voor 'n mas sieve vuurturen. Een enkele roept de gedachten op aan 'n verkleinde to- QE HEER J. BROUWER, een be- scheiden, rustige dertiger, is voor het maken van een ontwerp niet naar Hulst gekomen. Hij kende de basiliek van afbeeldingen uit historische boe ken en uit een der delen van „Schoon heid van ons Land", waarin zij staat met de zwaar beschadigde toren. Ik heb mij de gedachte ingeprent, zegt hij, dat ik mij moest losmaken van de klassieke middeleeuwse toren- vorm bij het optrekken van de bekro ning. Ik meen daarin te zijn geslaagd Wanneer men dit ontwerp aanvaardt wil het nog niet zeggen, dat het pre cies zo zal worden uitgevoerd; na tuurlijk kan men op bepaalde onder delen nog afwijken. Wat die gerekte engelenfiguren betreft, die het uit het midden oprijzende kruis steunen wan neer men die te ijl vindt, kan er on getwijfeld nog iets aan de vorm wor den gewijzigd; overleg met de aan te wijzen beeldhouwer zal het resul taat dan wel bepalen. De bezoekers gebruikten in de Aca demie een kopje thee en daarna was het voortmaken, want aleer de bus naar Hulst terugrolde, stond er nog een rondvaart door Amsterdam en een bezoek .aan de luchthaven Schip hol op het programma! Burgemeester Truffino (links) feliciteert de prijswinnaar, architect J. Brouwer (rechts) nog eens met zijn succes tegen een achtergrond van de bekroonde ontwerpen voor de Hulster basiliektoren. bij U te hebben, die helpen direct! |"\E EERSTE MAAL, werden aan leerlingen van de R. K. Lagere Landbouwschool te Kloosterzande diploma's uitgereikt, nadat het examen, verbonden aan de 4-jarige cursus met goed gevolg was af gelegd. Van de 22 candidaten werd niemand afgewezen. Ook G. Adriaansen, lid van de ge meenteraad, sprak zijn grote vreugde uit over de totstandkoming der school. De grote stuwkracht voor het landbouwonderwijs, P. Kuypers, het hoofd der school, sprak uit naam van het lerarencorps zijn dank uit voor de prettige wijze waarop én lesgevers én leerlingen hebben mogen samen werken. Hij besloot met de 4 beste leerlin gen, t.w- Joh. Brooymans, A. Borm, P. Kerkhaert en L. Kerkhaert een boekwerk te overhandigen. De leerling die als eerste uit de bus kwam, Joh. Brooymans uit Ter hole, sprak namens de leerlingen een hartelijk dankwoord. Als laatste spreker sprak Jos. Ver- durmen van Terhole een woord van dank namens de ouders. Rest ons nog te vermelden dat de leraren een cadeau door de leerlin gen kregen aangeboden. OMSTREEKS 14.30 uur verzamelden zich de leraren, leerlingen, de ouders der leerlingen en talrijke ge- nodigen in het patronaatsgebouw. Nadat de kringadviseur, Pastoor Schouten, de zitting had geopend, werden de leraren P- Kuypers en Wins in de gelegenheid gesteld de leerlingen omtrent het geleerde te testen. De beantwoording der leerlin gen was zeer vlot en gaf alie reden tot tevredenheid. De Rijkslandbouwconsulent L- van Dijk, ging hierna over tot de uitrei king der diploma's waarbij de leer lingen hun vreugde niet verborgen. De heer v. Dijk benadrukte dat het diploma, dat werd uitgereikt, slechts het begin was voor het verdere leven en de daarin te verwerven ontwikke ling. Pastoor Schouten van Terhole hoop te dat de thans afgestudeerde leerlin gen hun plaats in de R.K.J.B. zouden weten te vinden en hun krachten er aan willen geven. Ir. van Vliet sprak in dezelfde geest en sprak zijn compliment uit over de in de voorbije cursus behaalde resul taten. Burgemeester van Hootegem zei, er trots op te zijn dat zijn gemeente 'n Landbouwschool bezit, temeer daar gebleken is dat het werk dezer school zo succesvol is geweest. 1ST AAR aanleiding van zijn 40-Jarig bestaan wil de bond van Beve- ïandse paardenfokkers, in combinatie met de provinciale veulenpremiekeu- ring, op 1 Juli a.s. een paardenfokdag te Goes organiseren. Advertentie) JapH mouBi"»®"— dnen vraa Mottenlarven doe zuchtig werk hel andere wollen „iet veilig voor kleren en Weden ".et het mottengevaa f schade voorkome be$tri m0Ue" rnTR« Wacht niet tot U den met..TR!*r. ,iet rondvliegen, de motvlmders k)eren en maar besc^r™ 't wollen goed Ie Strooikoker1» 9ram ff' 1.65 Spuitbus Nieuw terrein in Quarlespol- der niet voor gedupeerden r\E afdeling Middelburg van de Kon. Nederlandse Jagersvereniging, omvattend Zuid- en Noord-Bcveland en Walcheren, heeft onder voorzitter schap van de heer H. Frima, arts te Zoutelande. haar algemene ledenver gadering gehouden in het Schutters hof. In zijn openingswoord stond de voorzitter stil bij de watersnood, ten gevolge waarvan een gebied van 11.000 ha. in de afdeling overstroom de. Dokter Frima deed een beroep op de niet-getroffen leden om. wat de terreinen betreft, de helpende hand te bieden aan de gedupeerde colle ga's. Domeinen beschikte afwijzend op het verzoek om het nieuwe jachtge bied in de Quarlespolder ter beschik king te krijgen voor de gedupeerde leden in de 'provincie. Het wegvallen van jachtterreinen is eert tijdelijke kwestie en bovendien is het bestaan er niet mee gemoeid. Ook nu werkten de leden der afde ling weer mee aan de bestrijding van de plaag der wilde duiven. Met be trekking tot de opening en de slui ting der jachttijden in de overstroom de gebieden werd geadviseerd niet tot openstelling over te gaan, teneinde de wildstand niet volledig verloren te doen gaan. Voor de reeds vroeg droog- gekomen polders luidde het advies alleen de jacht op patrijzen open te stellen, maar dan slechts in de maand September. Door bemiddeling der afdeling is het gelukt, nu de hei-verkaveling van Walcheren steeds meer vordert, te komen tot een nieuwe begrenzing der jachtterreinen, welke thans betel' ge regeld is dan voor de herverkaveling het geval is geweest. De afdeling telt thans 175 leden. De wildstand bleef over het algemeen gelijk aan het jaar daarvoor. Penningmeester C. van Arenthals te Kortgene meldde een batig saldo van f 111.72. De aftredende bestuursleden, de heren J. W. L. de Groof en J. J. Huijssen. werden met algemene stem men herkozen. DE GESLAAGDEN Joh. Brooymans, J. Verdurmen en B. Steyaert uit Terhole, A. de Koek, G. de Maat, G. de Waal, Th. Corne- lissen, Jos- Cornelissen, J. Rottier en P. Joosen uit Lamswaarde, J. Bun, Kloosterzande, H. Heyens, Axel, A. Borm, L. Kerkhaert, P. Kerkhaert, J. Verassel, F. de Nijs, L. Bun, G. van Deursen, A. Mannaert en J. de Rijck uit Vogelwaarde en Th. de Winne uit Hontenisse. Advertentie) JAARVERGADERING COOP. VRUCHTENVEILING De Coop, vruchten veiling ..Zeeuwsch Vlaanderen" G.A. hield in Hotel „Du Commerce" haar jaarvergadering on der leiding van de voorzitter, de heer A. P. E. Rammeloo. Uit het jaaverslag van de secreta ris ir. J. P. de Wolf stippen wij de volgende cijfers aan: de omzet over 1952 bedroeg ƒ421.579, tegen ƒ599.334 in 1951. Deze verlaging is een gevolg van de verminderde prijzen voor aard beien, zwarte bessen en fruit. De gemiddelde prijs van aardbeien bedroeg in 1951 ƒ0.76 tegen ƒ0.52 in 1952, zwarte bessen ƒ1.05 tegen ƒ0.60. De aanvoer van fruit is in stijgende lijn: in 1951 werd gesorteerd 488620 kg., in 1952 671169 kg. Als groot bezwaar werd geopperd het feit, dat men niet voldoende gro te kopers kan trekken, waardoor de prijzen niet worden gehaald. Op voorstel van t bestuur zullen voor de nieuwe leden de entreegelden ge handhaafd blijven. De veilingprovisie werd onveranderd vastgesteld op 5 pCt. voor leden en 8 pCt. voor niet- leden. Voorlopig zal geen omslaghef fing worden vastgesteld om het te kort over 1952 te dekken. Over het voorstel dit jaar geen wij ziging in de samenstelling van het bestuur te brengen, omdat dit be stuur nog slechts korte tijd zitting heeft en men niet het vertrouwen van derden in de veiling, dat zich begint te herstellen opnieuw wil schokken werd uitvoerig doorgepraat, maar ten slotte met slechts twee stemmen te. gen aangenomen. Staande de vergadering werden weer 35 obligaties uitgeloot, Sas van Gent FEESTAVOND PERSONEEL C.S.M. De directie van de C.S.M. heeft aan het personeel der suikerfabriek ter gelegenheid van de viering van het 25-jarig jubileum van de heer A. E. S. Hamerlinck als technisch- di recteur en het 80-jarig bestaan dezer fabriek, een feestavond aangeboden te Breda. „Klaveren Vijf" uit Roo sendaal kwam er aan te pas. terwijl de avond werd besloten met een bal. Sluiskil LEERZAME AVOND Door de gezelligheidsvereniging C.N.A.-A.C.Z. werd een leerzame avond georganiseerd met enkele do cumentaire films. De meeste leden waren dan ook in het Kleine Casino aanwezig om zich te verdiepen in de ontwikkeling van de luchtvaart. Zeer mooi was de gekleurde documentaire film, die een beeld gaf van mooie va- cantietrippen door Europa. Ook Ont moeting in de lucht", samengesteld door Joop Geesing deed het zeer goed. Al deze films werden bereidwillig af gestaan door de propagandadienst van de K.L.M. TER LADING De drukte met de komst van zee boten met bestemming alhier blijft nog steeds aanhouden. Eind vorige week kwam het Spaanse s.s. Castello Pontiel aan. Deze zeeboot zal een la ding kunstmest innemen. St. Jansteen Leien bemanteling. Na enige flinke veranderingen zal ook de to ren van het gemeentehuis van een leien 'bemanteling worden voorzien. Tentoonstelling. In het meisjes patronaat werd een tentoonstelling gehouden, waar de ouders de resul taten konden bewonderen van hetgeen de Zusters de kinderen allemaal heb ben bijgebracht. Graauw Mooie geste Het bestuur onzer coöperatieve Boerenleenbank, dat al bu meerdere gelegenheden heeft ge toond, het algemeen belang in onze gemeente wel zeer ter wille te willen zijn, heeft besloten aan de op te rich ten fanfare Nooit Gedacht een bij drage te schenken in het daarvoor benodigde startkapitaal en wel tot een bedrag van f 500.—. De oprich ting is hiermee wel definitief verze kerd. Koewacht „DE VERENIGDE VRIENDEN" Doordat de eendracht in de sport vereniging De Verenigde Vrienden op Het Zand, zoek was, werd er tot ont binding der vereniging overgegaan. Het kassaldo werd onder de leden verdeeld. „ST. ANDRIES" OP EXCURSIE De leden van de vereniging vlas- roterij „St. Andries" met hunne da mes maakten onder leiding van de heer Martinet .directeur der vereni ging, een excursie naar Holland. Deze keer stapten zij uit hun eigen vak en gingen eens in een andere branche kijken. Allereerst werd er een bezoek gebracht aan de Coöp. Vereniging van telers en kwekers van groenten en bloemen in het Westland. De leden zagen wat er In het "Westland door samenwerking tot stand is gebracht. Het proefstation voor groentenkwe- kers en een groenten- en bloemenvei ling werden ook bezocht. Hierna werd er via de kust van Scheveningen naar „Flora 1953" gereisd en als laatste werd bezocht het vogelpark Avifauna te Alphen a. d. Rijn. Verrebroek (B.) KAPELAAN FIERS VERTREKT Bij de Jongste priesterbenoemingen werd kapelaan Fiers uit onze grens- parochie overgeplaatst naar Vrasene. Kapelaan Fiers was een priester, die bij jong en oud in hoog aanzien stond en wiens bijzondere werkkracht een grote steun was voor de Jeugd en een troost voor de zieken. „VRIENDEN VAN HET ST. WILLIBRORDCOLLEGE Voor de „Vrienden van het St. Wil- librordcollege" te Goes en voor hen die het willen worden, zal Woensdag avond een feestelijke bijeenkomst in het GoeSe Schuttershof worden ge houden. Behalve een inleidend woord van mr. dr. Mes, vermeldt het pro gram declamaties en opvoering van een blijspel door leerlingen van het college. Gespeeld wordt „Gezworen kameraden." tiet echtpaar j. de Block-Aerts aan de Havendijk, buurt Rustpad, Terhole in de gemeente Hontenisse (een ingewikkeld adres!) heeft op luisterrijke wijze zijn gouden bruiloft gevierd, 's Morgens gingen de jubila rissen, vergezeld van alle familiele den en een stoet van bruidjes en schoolkinderen te voet naar de Ter- hoolse kerk. waar de pastoor de H. Mis opdroeg. Tijdens het feest kregen de gouden bruid en bruidegom veel bezoek, niet alleen van vele vrienden en buurtge noten, maar ook van de pastoor en burgemeester en secretaris van Hon tenisse. 's Middags werden er voor de kin deren spelen gehouden en 's avonds konden de ouderen dansen. Ook de fanfare van Terhole was present, om een serenade te brengen. door 80). er iets bijzonders met je aan de hand is geweest, maar aan meneer Meul- kens moet ik wel vertellen, hoe je er toekwam, die rol zo onverwacht te weigeren. Ik zou zeggen, daar heeft hij wel recht op. niet?" Harm kijkt de directeur dankbaar aan. Z'n straf is wel te dragen en als een van de jongens er wat over te ver tellen heeft, dan zal hij ze wel wat anders onder de neus wrijven. Dat is dan zo afgesproken, Harm", zegt Westra. „Een volgende keer doen we niet zo kinderachtig, wel?" „Ik wou. dat ik maar dadelijk met u had kunnen praten", brengt de jon gen uit. „Maar het was zo'n idee van me... ik kón gewoon niet." Westra geeft Harm een klopje op de schouder. „Zó zwaar moeten we het nu ook weer niet nemen", zegt hij. „Ik ben er van overtuigd, dat Her man de zaak heeft gered en over dat andere daar praten we niet meer over." Opgewekt gaat Harm voor Westra uit naar de kapper en als de jongen de vaderkop aan het wegwerken is. heeft Westra nog even gelegenheid, Meulkens in het kort de beweegrede nen van de weigering te vertellen. Hij hoeft er niet bij te zeggen, dat er niet over gesproken moet worden: Meul kens is uit zichzelf wel zo verstandig. „En hoe bracht Herman het er af?" „Buitengewoon", antwoordt Meul kens. ,Die jongen is een geboren to neelspeler." Dat klopt precies Maar het voor naamste is, dat niemand in de zaal er iets van heeft gemerkt. „Je staat bij die jongens toch altijd weer voor verrassingen" .zegt Meul kens wijsgerig, als Westra de zaal weer opzoekt. En zo is het ook. VIJF EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Guus Sluyter heeft in het matro- zenkoor meegezongen. Meulkens heeft hem daar niet uit willen hou den. ofschoon Guus verschrikkelijk vals zingt en Meulkens de grootste moeite heeft gehad, om hem z'n gro te mond een beetje te snoeren. Een fortissimo zingende Guus is in staat,, het beste koor van de wijs te helpen en daarom heeft Meulkens erop ge vonden, dat hij alleen maar neuriën mag. „Zoals een kerkorgel registers heeft, die de ondergrond van het spel vormen, zo ben jij ons kerkorgel, Guus. Je hebt een pracht stem om te neuriën. De anderen begrijpen wel. dat I Meulkens Guus niet zo goed als zan ger kan gebruiken, maar ze hebben er niets van gezegd en alleen dege nen, die dicht bij „het kerkorgel" stonden, hebben hem zo nu en dan op het hart gebonden, niet te hard te neuriën. „Hou je grote wafel een beetje", zeiden ze dan ruw. Een voordeel van het aldus zingen is ook, dat Guus geen tekst behoeft te leren. Daar is de jongen wel dank baar voor, want het ergste wat er bestaat vindt Guus leren. Het gevolg van een en ander is echter, dat Guus na het matrozenknor niet meer behoeft op te treden. Eerst heeft hij achter de coulissen stil rond gekeken. En als hij nu maar een rus tig plekje had uitgekozen, dan zou het nog wel hebben gegaan. Maar overal loopt de arme stakkerd in de weg. Hier krijgt hij een snauw en daar een grauw. Nee. Guus vindt zo'n uitvoe ring maar half een genoegen. Hij De- grijpt niet, wat ze er aan vinden. Hij zit helemaal alleen op de trap naar de kleedkamer. Fijn, het zal zo lang niet meer duren dan is dat hier tenminste afgelopen dan krij gen ze het kampvuur.... Daar is hij de baas dan kunnen ze hem geen duw geven en zeggen: Guus hoepel opdan kan hij tegen de anderen zeggen, dat ze opzij moeten. Want meneer Westra heeft hem zelf vanochtend nog gezegd, dat hij het kampvuur zou mogen opstoken, om dat hij het meeste hout bij elkaar had gehaald. Het verlangen naar het kampvuur drijft Guus naar buiten. Achter zien hoort hij hoe de mensen klappen na de apache-scène, die Harm Stiens niet wou spelen. Moet Harm weten - daar heeft hij niet mee te maken.... daar zal-ie wel een potje voor krij gen. Eigen schuld, denkt Guus. Als je wat belooft, moet je het doen. Hij denkt er niet aan, straks te weigeren, het kampvuur aan te steken. Want dat hoort er bij. Degene die het mees te hout heeft gesjouwd, mag ook het vuur aansteken dat spreek vanzelf. Guus, die nog altijd z'n matrozenpakje aan heeft, loopt langzaam voorbij de kleedkamers. Plotseling hoort hij de stem van Westra: „dan zorg je, dat je als eer ste bij de brandstapel voor het kamp vuur bent. Dan moet je Guus helpen om het hout aan te dragen. Die kan daar best een mannetje bij gebrui ken Als door de bliksem getroffen blijft Guus voor de deur van het kamert.ie staan. Hij is vuurrood geworden en reeds wil hij naar binnen stappen om meneer Westra te vertellen, dat hij geen hulp nodig heeft dat hij alleen wel voor het vuur kan zorgen als hij zich plotseling bedenkt. Dat is niet eerlijk van meneer Westra, denkt de jongen. Nu wil hij me voor spek en bonen laten meedoennet als bij het koor. Ze dachten zeker, dat hij er geen erg in had, dat hij alleen maar moest brommen. De anderen konden allemaal voluit halen en Henk Veder mocht zelfs een paar keer al leen zingen. Daar heeft hij geen drukte over willen maken, ofschoon Teun Dingstee, die toch ook zo mooi niet zingt, in twee koren mocht mee doen. Guus is niet eens nieuwsgierig, wie de baas als zijn helper heeft aan gewezenAls zijn helperhij kent dat. Ze komen om te helpen en ze spelen de baas over jeze spe len altijd de baas over hem. Als er moeilijke karweitjes zijn, zoals dat halen van het hout, is Guus altijd de pineut. Daar hebben ze hem voor nodig, maar als het vuur moet wor den aangestoken, dan zullen ze wel weer zeggen, dat hij het niet kan dan zal die andere dat wel even dom. Guus loopt woedend de gang door, maar als hij buiten komt, is z'n boze bui dadelijk gezakt. De sterren staan hoog aan de hemel en net aan de rand van het bos komt de maan als een halve sikkel daar over de bomen heenkijken. Deze matroos hoort niet in die landelijke omgeving, maar Guus zou de weg naar de gereed staande brandstapel hebben gevonden, al was het stikkedonker geweest. Met welgevallen beziet hij de sta pel. die in een soort duinpan is op gesteld. Ze hebben een diepe brede geul om de houtvoorraad gegraven. Dat is een heel werk geweest, maar dat was nodig om te verhinderen, dat de brandweer van Jongensstad actief zou moeten optreden. Guus wandelt om de houtmijt heen tevreden met hetgeen hij bijeen heeft gebracht. Hij grijpt eens in de onderste twijgjes, die straks het (Wordt vervolgd). DINSDAG 19 MEI 1953. HILVERSUM I 402 METER. KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Kinderkoren; 7.45 Morgengebed en litur gische kalender; 8.00 Nieuws en weerber,; 8.15 Gramofoonmuziiek9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gra mof oonmuziek; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gevarieerde muziek; 10.45 Gram.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Metropole-orkest en solist (12.3012.33 Land- en tuinbouwme- ded.); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Act; 13.25 Amus._ muziek: 14 Residentie-orkest; 15 School radio; 15.30 Ben je zestig?;; 16 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17 Voor de jeugd 17.45 Regeringsuitzending: Dr. Ir. L. J. Vroon: Exportgewassen in groot en klein bedrijf in Suriname: 18 Hammondorgel; 18.20 Sportpraatje; 18.30 it is leven, caus.; 18.45 Gramofoonmuziek; 18.52 Sport; 19 Nieuws; 19.10 Gramofoonmuziek; 19.15 Uit het Boek der Boeken; 19.30 Gramo foonmuziek; 20.25 De gewone man; 20.30 Omroeporkest en soliste; 21.25 Reportage 21.55 Altviool en piano; 22.20 Koorcow- cert; 22.45 Avondgebed en liturgische kalender: 23 Nieuws; 23.15 Reportage; 23.3024.00 Cembalogezelschap en tenor. HILVERSUM II 298 METER. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8 Nws; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Morgenwij ding; 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Gramo foonmuziek: 10.50 Voor de kleuters; 11 Voor de zieken; 11.30 Bas-bariton en TXOOR de Stichting Vakbeurzencen. trale zal van 24 Juli tot 1 Augus tus a.s. te Goes de eerste Zeeuwse Groothandelbeurs worden georgani seerd en wel in de zalen van de heer Krijger. Alleen via de plaatselijke Midden stand kan op deze beurs aan particu lieren worden verkoch.t De heer Houtekamer te Goes, se cretaris der prov. vereniging V.V.V., zal Dinsdag a.s. voor Hilversum II, om 12.33, een vraaggesprek houden over het onderwerp: „Zeeland nu". UITBREIDING GASTHUIS BEGONNEN Tijdens een niet-officiële plechtig heid is de eerste paal voor de funde ring van het nieuwe gedeelte van het Gasthuis aan het Nooröbolwerk de grond in gegaan. Dit geschiedde in het tuingedeelte, waar de in de weg staande bomen en struiken zijn ver wijderd en waar de afmetingen van het nieuwe complex al zijn aangege ven. Een grote heimachine is naar dit terrein gedirigeerd om bij het ïNaken van de fundering behulpzaam te zijn. De palen worden ter plaatse gemaakt met behulp van een stalen koker, die de grond in gaat en met beton wordt volgestort, waarna de koker weer wordt opgetrokken. De voorzitter van het bestuur der Godshuizen, de heer W. Berdenis van Berlekom. hield een korte toespraak tot aannemers, leiding en arbeiders. GESLAAGD JUBILEUMFEEST VAN ACHILLES De Middelburgse gymnastiekvereni ging Achilles vierde Zaterdagavond haar jubileumfeest in het Schutters hof met medewerking van Het Ne derlands Cabaret o.l.v. André Carrell. Voorzitter de Vries kon in zijn ope ningswoord bijzonder verwelkomen de burgemeester van Middelburg, mr. dr. Bolkestein en de Commissaris van Politie, de heer A. Reneman, alsme de de vele afgevaardigden van zuster verenigingen. André Carrell oogstte veel succes als conferencier en ook in de schet sen met Marianne v. d. Bergh. Deze zong ook nog een Hollands liedje en haar declamatie werd met een goed applaus beloond. De accordeonist Frans Rietveld bleek zijn instrument volkomen te beheersen, terwijl de imitators Frans en Ger de stemmen van bekende zangers en toneelspelers in de zaal brachten. Tenslotte deed mr. Santos de aanwezigen versteld staan door zijn goocheltrucs en tele pathie. Achilles kan op een bijzonder ge slaagd Jubileumfeest terugzien. Advertentie) Hf MET ONGEËVENAARDE GENEESKRACHT "*-£T AWrrwERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Paradijsvogels. DE KLINGE. Van Dijck, 19.» uur: H*t helse dorp. HULST. Bioscoopgebouw, 17.15 uux: Tomahawk: Om 20 uur: De sctfm: der 2e Compagnie. Schietdng op de staande wip. O. Neefs. 15.» uur: Schieting. A. de Gucht, 19.30 uur: Schieting. OOSTBURG. Ledel, 20 uur Klokslag twaalf. SAS VAN GENT. Olymlia-theater, 20 uux: Het is middernacht, Dr. Schweutzéf TERNEUZEN. Luxor 20 uur: The AfrL can Queen. MêR@E'N ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Paradijsvogels. HULST. Bioscoopgebouw uwr: D* schrik van de 2e Compagnie. Aug. de Gucht 15 uur: Schieting. Care Koster, station 19» uur: prijskaartin% TERNEUZEN. Luxor 20 uur: N.V. Mto- daad. OOSTBURG. Ledel Opmaw zonder genade. SAS VAN GENT. Olymp ia -theater 20 uur: Abbott en Coetello ontmoeten ""Bo ris Karloff. piano; 12 Lichte muziek; 12» Land- «n tuinbouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Pianospel; 13 Nieuws; 13.15 Meded. of gramofoonmuziek; 13.20 Promenade-orkest; 14 Zeg eens, Amerika; 14» Gramofoonmuziek; 14.40 Schoolradio 15 Gramofoonmuziek; 15.15 Voor de vrouw; 15.45 Gramofonmuziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Gramofoonmuziek; 17.50 Militaire causerie; 18 Nieuws; 18.15 Piano spel; 18.30 Lichte muziek; 18.50 Paris vous parle; 18.55 Harmonie-orkest; 19.20 Cau serie over Bescherming Burgerbevolking; 19» Instrumentaal kwintet; 20 Nieuws; 20.05 Geivarieerd programma; 21.15 Lichte muziek; 21.35 Koninklijk bezoek aan De nemarken; 21.50 Meded.; 21.55 Tiroler mu. ziek; 22.30 Buitenlands overzicht; 22.45 Gramofoonmuziek; 23 Nieuws; 22.15 New York calling; 2320—24.00 Gramofoonmuz. BRUSSEL 324 METER. 11.45 Gram.; 12.30 Weerberichten; 12.34 Gramofoon muziek; 13 Nieuws; 13.15 Symphonie-or- kest en soliste; 14.00 Schoolradio; 15.30 Gramofoonmuziek; 16.15 Idem; 17 Nieuws 17.10 Gramofoonmuziek; 17.15 Voor de kleuters; 17.30 Gramofoonmuziek; 17.50 Boekbespreking; 18 Voor cLe jeugd; 18.30 Voor de soldaten; 19 Nieuws en pers overzicht; 19.40 Gramofoonmuziek; 19.50 Causerie; 20 Omroeporkest en solisten; 21 Wat is dat?; 21.30 Gramoofonmuzek; 22 Nieuws; 22.15 Gramofoonmuziek; 22.45 Gramofoonmuziek; 22.5523 Nieuws. BRUSSEL 484 METER. 12.10 Omr.- orkest; 13 Nieuws; 13.10 Gramofoonmu ziek; 14 Gramofoonmuziek; 15 Idem; 16 Lichte muziek; 17 Nieuws; 17.15 Gramo foonmuziek; 17.30 Viool-recital; 17.50 Gramofoonmuziek; 18.30 Mannenkoor en piano; 19 Gramofoonmuziek; 19.35 Idem; 19.45 Nieuws; 20 Gramofoonmuziek; 21.45 Idem; 22 Nieuws: 22.10 Klassieke gra mofoonmuziek; 22.50 Nieuws. Z.Em. Joz< feesten va T^EN BI geval te Londen voedde g< haar slech zusje, terv weeglij k

de Stem | 1953 | | pagina 2