Silvikrin lSKA NA HONDERD JAAR Lotion met VltOll Franse jongeling steelt voor millioen francs aan offergelden aciunist De oproep van Prinses Wilhelmina Wal een Wonderlijke Wereld Van 82 tot 92 procent De Krachtproef RADIO-PROGRAMMA'S 8 A jffinaderlJ /Jen numddr kemp getrokken TWEEDE BLAD WOENSDAG 13 MEI 1953 HAAGSE BRIEVEN VELE SPONTANE REACTIES OP Geen nieuwe orga nisatie Vitoil geeft dor haar nieuw leven! Humanistische stem yiTOlU Radio- en fotocamera-maniak aan het werk Vertrouwen van dorpspastoor beschaamd Een „beau gareon" Moeder... Ja, die wist 't wel! DAT DUURDE zo drie jaar. Maar enige tijd geleden, om precies te zijn de Maandag na Beloken Pasen, ontdekte de pastoor de verdwijning van 651.000 fr., die zich in zijn schrijf tafeltje op zijn kamer hadden bevon den. Hij bracht de commissaris van politie op de hoogte van deze diefstal De argwaan van de politie richtte zich terstond op Raymond. De jongeling verkeerde naar de mening van de po litie te veel in de Montparnasse en Montmartrewijken van Parijs, samen met zijn vrienden en het verteer dat hij er maakte was ook niet van dien aard om de politie gerust te stellen over de oorsprong van het geld. Aan zijn kameraden had Raymond altijd gezegd, dat hij 600.000 fr. had gewon nen met de Nationale Loterij. Maar toen h(j door de politie werd gearres teerd bekende hij direct, dat hij alles gestolen had op de pastorie. In zijn zakken vonden de inspecteurs een zakboekje met roze blaadjes, waarop Raymond steeds, maand na maand, de sommen die hij stal had ingeschreven. In totaal kwam men aldus tot meer dan 1 millioen Franse fr. Een huis zoeking ten huize van de dief bracht aan het licht, dat de jongen een groot deel van het geroofde geld besteedde aan de aankoop van radiotoestellen en foto-apparaten. Men vond bij hem vijf radio's, verschillende fototoestel len, twee wire-reeorders, enz. Sinds zijn prille jeugd had hij voor derge lijke dingen een blinde verzamel woede gekend. Aan zijn ouders, die beweerden onkundig te zjjn van de diefstallen, had Raymond telkens ge zegd, dat de apparaten hem door vrienden waren toevertrouwd, met de vraag ze te bewaren. Olifant Mei VELPON zie je er geen barst van! 5.15 - 8 uur eesters van de lucht: onder nul xal houden. - De wist niet, dat iw lachspieren a hebben, jong en oud). ndiensttTfrding telhuis-bedrijt verlangd sala- DER STEEN i' T")E HERDENKING van de weder instelling der Hiërarchie in ons Vaderland ligt uiteraard in het godsdienstige, in het kerkelijke vlak. En daarom is deze herdenking van de meest verheven aard. Maar hon derd jaar hiërarchie ging gepaard met honderd jaar culturele, sociale en politieke ontwikkeling, die gro te invloed heeft ondergaan van de ze herstelde hiërarchie. Het is een ontwikkeling, die niet mogelijk ge weest zou zijn zonder de werkzaam heid van het Episcopaat, zonder de zelfstandige positie van het katho lieke kerkgenootschap in ons land. En daarom heeft het zin naast de herdenking op kerkelijk terrein zich tevens te bezinnen op hetgeen de afgelopen honderd jaren ons ka tholieken brachten op de verschil lende terreinen van het weten schappelijk leven op de emancipa tie die het katholieke volksdeel wist te bevechten en ook op de situatie waarin wij ons thans be vinden. De vaak directe invloed van het Episcopaat, van de geestelijke overheid op cultureel en sociaal terrein is onmisbaar, op politiek gebied daarentegen ligt de situatie anders. Wij weten dat de politiek zich op natuurlijk en niet op boven natuurlijk terrein 't terrein der Kerk beweegt, maar we weten ook dat ons politieke streven en ons politiek beleid gebaseerd moe' ten zijn op onze zedelijke normen. Normen, die gelegen zijn in de na tuurlijke orde en in de Goddelijke Openbaring, zoals deze door het kerkelijk leergezag worden ver klaard. Hier ligt enerzijds de eigen lekentaak op politiek gebied, an derzijds de binding die de politiek der katholieken heeft met de Kerk. Hier ligt ook de noodzaak van het bestaan ener eigen politieke orga nisatie, ener eenheidsorganisatie, in een land, waarin zo grote ver schillen op het gebied der levensbe schouwing blijken, waarin socialis me en liberalisme naast Calvinisme en katholicisme hun aanhang vin den. Hier spelen tenslotte de his torie en de huidige verhoudingen binnen het volk mede een zeer be langrijke rol. Honderd jaren politiek na het herstel der Hiërarchie demonstre ren de eisen, die de katholieke aan de politiek gelet op de tijdsom standigheden moesten stellen en gesteld hebben. Zij betuigen van een ontwikkeling naar politieke macht, maar zij tonen ook de strijd in eigen kringen van dissidentisme op politiek gebied. J-Jonderd jaren politiek demonstre ren de politieke eisen der katho lieken. En de voldoening dezer eisen werd verkregen door samen werking met anderen, alle echter groeperingen liberalen, pro testanten, socialisten, wier po litieke beginselen zéér van de onze verschillen. De eis van vrijheid, van gelijk waardigheid (in principe), van ontwikkeling werd voor een groot deel gerealiseerd in de eerste pe riode der Honderd Jaren door sa menwerking met de liberalen, hoe zeer o.a. hun vrijheidsgedachte ook van de onze afweek. Het gevolg daarvan was dan ook een gelei delijke verslapping der samenwer king en tenslotte een verbreking daarvan. Het pauselijk woord ter ernstige waarschuwing tegen het li beralisme van die dagen, heeft hierbij een belangrijke rol ge speeld. Toen kwam voor verwezenlij king in aanmerking de eis, dat het primaire recht op de opvoeding en dus ook de schoolopvoeding der kinderen bij de ouders berust. Dat dus de staat, die zijn taak heeft bij de zorg voor het onderwijs, dit recht in de practijk laat gelden: de strijd voor de bijz. school, voor ge lijkstelling van bijz. en openb. onderwijs. Deze strijd werd gestre den met de beide protestants-chris telijke partijen in de periode der christelijke coalitie, tijdens welke ook belangrijke sociale wetten tot stand kwamen. Een wezenlijke oor zaak van het einde der coalitie was wel, dat de beide protestantse groe peringen ons niet konden volgen en de weg naar sociale hervorminnen, zoals de pauselijke encyclieken die ons hadden aangegeven. Daar lag de derde grote eis, die de katholieken op grond van hun beginselen in de bestaande omstan digheden moesten stellen. De eis van een gezonde sociale wetgeving en die van de totstandkoming der. Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani satie. De socialisten werden in de regerings-verantwoordelijkheid be trokken, van '46-'48 met de K.V.P. alleen, later in kabinetten op brede basis. De sociale wetgeving werd vervolmaakt, de wachtgeld- en werkeloosheidsverzekering vormt de laatste vrucht der politieke sa menwerking. En de raamwet op de P.B.O. kwam tot stand. £)e eenheidspartij der katholieken heeft ook onderlinge strijd ge kend, spanningen zijn niet uitge bleven Zowel ten tijde der Staats partij vóór de oorlog als nu, tijdens de K.V.P., hebben zich afsplitsingen voorgedaan. De verwarring van 1952 staat ons nog duidelijk voor ogen: er is nu een kentering merk baar. Moge de eenheid in gezonde democratische geest in dit voor ons katholieken zo gedenkwaardige jaar, een jaar van opgang vinden. Mogen vooral zij die uit onbegrip, uit vrees voor conservatisme, uit groepsbelang of in verwarring zich wendden tot de socialistische partij, dit jaar tot een zuiver begrip ko men van de noodzaak der eenheid op politiek gebied én gedachtig on ze beginselen, die in de staatskunde z'n grote rol spelen, èn gedachtig de consequenties die gelet op het karakter van de P.v.d.A. en haar samenstelling, zullen voortvloeien uit een schade aan de eenheid toe gebracht Advertentie) Nlog steeds komen op Paleis Het Loo te Apeldoorn reacties binnen op de nu al weer twee maanden geleden oproep van Prinses Wilhelmina naar aanleiding van de watersnoodramp. Ook onder de laatst binnengekomen post bevindt zich menige adhaesie- betuiging van landelijke organisaties, in periodieke vergadering hijeen. De Prinses heeft met grote blijd schap vastgesteld, dat zij de tolk van zeer velen was. toen zij in aansluiting op de rede van de Koningin getuigde van het verlangen en de wil om de bij de ramp gebleken solidariteit te be- QOK het Humanistisch Verbond heeft zich laten horen in het koor van stemmen bij het eeuwfeest der Hiërarchie. De historie wordt geweld aangedaan, als men zegt, dat het katholieke volksdeel twee eeuwen lang wel beperkte burger rechten genoot, maar toch voor ver volging en overlast werd gevrij waard. De heren zouden goed doen Mgr. Goossens „Arm Brabant" er eens op na te lezen. Laten we ech ter met voldoening de volgende uit spraak noteren: In de gesehakeerdheid van onze natie hebben de Rooms-KaJ holleken hun plaats met ere ingenomen. Hun bijdrage aan onze Nederlandse cultuur in kunst en politiek, in wetenschap en productie, in onderwijs en sociale ar beid is onmiskenbaar. Het past ook ons. als niet-katholieke Nederlanders, dit feit met dank te erkennen. Dan echter verheft het Humanis tisch Verbond zijn stem tegen „to talitaire aanspraken", „meerder- waardigheidsgevoelens" en „gees telijk isolement", welke het uit de katholieke overtuiging meer dan eens ziet voortvloeien. Dan ook voelt het zich zedelijk verplicht ons te waarschuwen tegen onder schatting van de algemene Neder landse verdraagzaamheid en de al gemene Nederlandse vrijheidszin, welke „een aantasting betekent van een eeuwenoud Nederlands erf goed". Wat tegenover deze ongetwijfeld goed bedoelde raadgeving te zeg gen? Allereerst, dat we nimmer af stand kunnen doen van onze over tuiging, dat de Katholieke Kerk behoedster en verkondigster is van „de" waarheid. Waarna we echter overtuigd zijn en blijven van onze menselijke feilbaarheid, die helaas altijd blijft beneden de maat van onze leer. Verder zijn wij ook af kerig van alle gewetensdwang en I .^schouwen we de verdraagzaamheid als 'n groot goed, mits ze niet uit gaat van 't relativistische standpunt, dat waarheid en onwaarheid toch eigenlijk niet gekend kunnen wor den. Het Humanistisch Verbond schijnt ons echter in de richting van deze valse verdraagzaam heidsopvatting te willen dringen. En die zullen wij nimmer aanvaar den. Tenslotte: tot de kern van het eeuwenoud Nederlands erfgoed be hoort ook de Christelijke levens overtuiging. Mogen we er dan op straffe van een (vals) stempel van onverdraagzaamheid niet tegen op komen, dat men deze kern ver werpt? QVJOf /taM gist Droog haar is dof en breekbaar. Pas op, want nu volgt roos en haaruitval. Hier helpt Silvikrin Lotion met Vitoil, het nieuwe product van het Silvikrin Laboratorium. Het verjongt en vitali- seert Uw haar. Roos verdwijnt reeds na een paar dagen. Het maakt Uw haar gezond en glanzend en houdt het de hele dag keurig in orde. Wie het elke dag gebruikt, kent zijn haar niet terug: zo prachtig! stendigen. In het bijzonder heeft het haar getroffen, dat zovele briefschrij vers uit binnen- en buitenland zich achter haar zienswijze stelden, dat het met name aankomt op een geestelijke her-oriëntering der mensen in htm individueel bestaan. De talloze practische suggesties, die in de correspondentie naar voren kwamen, worden thans besproken in een kleine kring, die gevormd werd uit degenen, die naar aanleiding van de oproep schreven. Het ligt geenszins in de bedoeling voor de verwezenlijking van de waar devolle suggesties een organisatie in het leven te loepen. De betekenisvolle ideeën en aanbevelingen zullen wor den doorgegeven aan de competeren- oe instanties. Wel zeer sterke weerklank vond de oproep bij de jongere generatie, on der meer werden brieven ontvangen van de World's Y.W.C.A. en van de I ;v>ee overkoepelende jeugdorganen in Nederland, de Nederlandse Jeugd Gemeenschap en de Nederlandse Jon geren Raad. Samenvattend kan gezegd worden, dat vrijwel elk milieu op de oproep heeft gereageerd. Er kwamen brieven binnen uit de meest uiteenlopende geestelijke groeperingen, uit de onder scheiden maatschappelijke kringen, van intellectuelen en zeer eenvoudige, uit de militaire en de burgermaat schappij, van Jong en oud. Bijzonder treffend was, dat uit zovele kerken en door zo menige plaatselijke gemeente werd gereageerd. Voorts verdient ver melding, dat de ridders van de Mili taire Willemsorde een boodschap van instemming zonden, dat ergens 'n ge hele fabriek spontaan op de oproep reageerde en dat bijzonder veel cor respondentie uit de rampgebieden werd ontvangen. ONTROEREND COMMENTAAR Flacons f 1.50 en f 2.75 ("introerend was de oommentaar van het bekende vluchtelingenkamp van Triest. Nadat deze in zo kommervolle om standigheden verkerende mensen ge weigerd was ten gunste van hun noodlijdende broeders en zusters te vasten, organiseerden zij een bazaar met diverse voorstellingen, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan de slachtoffers van de watersnood. Zelden heerste feestelijker stem ming in het kamp dan toen. Welk een bevrijding: eindelijk eens iets te geven na zo lang te hebben ontvan gen. JN 1VRY is een diefstal aan het licht gekomen, die de gehele streek In beroering heeft gebracht. Een zeventienjarige jongen is er in geslaagd, in minder dan drie jaar tijds ongeveer een millioen Franse francs aan offerblokgelden te stelen uit een naburige parochie. De dief Raymond M., had het vertrouwen weten te winnen van de dorpspastoor en hiervan gebruik makend stal hij steeds grotere sommen. Ze dienden voornamelijk om zijn verzamelwoede in radio's en fototoestellen te stillen. LIET WAS een mooie jongen, met blond haar en grote blauwe ogen, slank en sportief, kortom een knaap die men een verpersoonlijking van de erelijkheid zou noemen. Bovendien was hij de vriendelijkheid zelve. Nooit zou hij een dienst weigeren en vooral de dorpsgeestelijkheid van zijn Advertentie) Maar zij had 't nog niet door - tot, opeens,zij't bemerkte: MAÏZENA! dat was het geheim van moeders kookkunst. Maar... moeder zei bij het kopen van MAÏZENA steevast DURYEA en daarbij keek moeder wel uit, dat zij geen andere kreeg. Vandaar haar kooksuccessen. Nu is ook zij zelf ervan doordrongen, dat het heus wel de moeite loont op die naam DURYEA te letten. In derdaad - er is geen beter bind middel voor groenten, soepen en sausen dan MAÏZENA DURYEA. naburige parochie. Ivry „bewees hij vele .diensten." Hij verrichtte voor de parochie allerlei kleine karweitjes, deed boodschappen en herstelde als dat nodig was de electriciteit in pasto rie en kerk. In verband daarmee be zat hij van beide gebouwen de sleu tels. DIEFSTALLENREEKS. QP EEN DAG is het dan begonnen. Op 14 Juli 1950 greep Raymond uit de lade van de pastoor een biljet van 1000 francs. De jongeman begaf zich vervolgens naar een bazar en schafte er zich zevenklappers, vuur pijlen, bengaals vuur, enz. aan. De viering van het nationaaal feest, dat diezelfde dag doorging, werd voor Raymond een groot succes. De dief stal ging voor de pastoor echter on opgemerkt voorbij. En toen de jonge dief bemerkte dat niemand iets van zijn diefstal gezien had, werd h(j driester; hij begon regelmatig uit de geldkist, waarin de offerblokgelden der gelovigen gestort werden, te put ten. Zover ging hij zelfs, dat hij enve loppen, die parochianen aan de pas toor zonden, en die geld bevatten, opende en het geld in zijn zak stak, na de geopende enveloppe neergelegd te hebben op de schrijftafel van de priester De dief speculeerde er terecht op, dat wanneer de pastoor die ledige enveloppen vond .hij toch zou denken dat hij zelf er reeds het geld uit zou genomen hebben. ONTDEKT! JTiE BEIDE grote politieke partijen in Amerika hebben een sym bool. De Republikeinen een olifant, de Democraten een ezel. Nu heb ben de Democrat reusachtig ple zier ten koste van de Republikeinen over „Maybe", een' zevenjarige vrouwelijke olifant, die door Bel gië werd geschonken aan Eisenho wer's partij. Want „Maybe" is in de Congo blijven steken, omdat de duizend dollars (3.800 gld.) ontbreken om haar de Atlantische Oceaan over te brengen. De leiders der Democraten zijn tlians een campagne begonnen om het geld bij elkaar te brengen. Het Bostonse congreslid Jolin Mc Cormick die zelf 25 dollar bijdroeg, zegt: ,Well, als de Republikeinen niet voldoende ridderlijkheid kun nen opbrengen om bet symbool van hun partij naar de States te krijgen dan zullen wij de jongedame wel uit de verlegenheid redden." Alweer die TV bekende Amerikaanse weekblad Colliers zal nog maar eenmaal in de 14 dagen verschijnen, „omdat de mo derne mens zo in beslag geno men wordt door allerlei dingen zoals het kijken naar televisie". Heil den Chef"! IN HET wereldbefaamde Waldorf Astoria te New York gaf de Republikeinse Partij een feest maal en om kwart over 10 kon digde de voorzitter aan: „Onze grote President!" Onmiddellijk sloeg de organist de eerste ac- coorden aan van „Hail to the Chief'. Maar wie er ook verscheen, geen Eisenhower. Toen speelde de muziek het maar weer eens en nog eens. Welgeteld twintig maal vóór Eisenhower binnentrad. Schoonmoeder TN 1944 namen de Amerikanen tij dens de gevechten in Frankrijk een soldaat van de Duitse Wehr- macht gevangen. Dat was de in Polen geboren Harry Girth. Hij werd met zijn lotgenoten naar de States overgebracht en geïnterneerd op Port Dix. Twee jaren daarna ontsnapte hij in een pak, dat hijzelf van lappen in elkaar had genaaid en met 14 zorgvuldig gespaarde dol lars op zak. Zijn loopbaan begon htf als bor denwasser en als manusje van alles. Maar aldra maakte hij goede zaken als binnenhuis-architect in Atlantic City en raakte hij in goeden doen. Hij maakte kennis met Judy de Witt en beiden besloten binnenkort te trouwen. Harry kocht alvast een huls van 6000 dollar (22.500 gld.) en alles scheen goed te zullen lopen wanneer nietschoonmama-in- spé gekeken had in een geïllustreerd blad dat foto's publiceerde van ont snapte krijgsgevangenen. Ze her kende haar toekomstige schoonzoon en het slot van het liedje was, dat hij zich dezer dagen na 7 vrije jaren kwam melden op een politiebureau. Hij zal nu voor de keus worden ge steld óf uit eigen vrije wil Amerika te verlaten óf over de grens te wor den gezet. Inmiddels hebben twee Jonge Amerikanen, die eens vochten tegen de Wehrmacht en dus vroegere vij anden van Harry waren, zich inge spannen om hem in de States te houden. Zij zijn.... de broers van Judy. Billy TEN 11-JARIGÈ Amerikaanse krantenjongen stapte, glunder kauwgom-kauwend uit een uit New York gekomen vliegtuig, dat in Londen landde. Dat was Billy Char bonneau, die 50 Pond (ruim 500 gul den) had gespaard van zijn kran tenverkopers-loontje om drie maan den te gaan vissen in Engeland en om „Opoe te bezoeken." Vol trots vertelde hij dat hij nog 15 dollars (57 gulden) zakgeld bij zich had. Zijn enige bagage bestond uit een regenjasje en een miniatuur-tasje. Plezier l_JET ANDERS zo heerlijk diep- groene meer van Lugano was als een ruisende zee toen de plezier boot van wal was gestoken. Een stormwind met een snelheid van 150 k.m. per uur bracht witte schuim koppen op de steeds hoger gaande golven en de paniek aan boord was dusdanig dat 30 dames flauw vielen. Toen na heldhaftige pogingen van kapitein en bemanning de „plezier"- boot na een worsteling van 5 uren meerde aan de steiger van Ponto Ceresio op de Italiaanse oever sleepten zich de passagiers versuft, hongerig, tot in het merg verkleumd en verbijsterd van schrik aan wal. (.Agge mar leut et!") Knoflook J7EN DAME van Halmstedt, tn het Zuiden van Zweden, had de gewoonte knoflook in zo grote hoeveelheid te eten, dat de reuk ervan in heel de buur werd ver spreid. Naar aanleiding van herhaalde klachten van de buurtbewoners zegde de huiseigenaar de lookeet- ster de huur op. Zij deed een be roep op de Bond van Huurders, maar zonder gevolg. Tenslotte wendde zij zich tot het Ministe rie van Hygiëne en Volksgezond heid en verklaarde, dat zij niet look at. omdat ze er zo dolveel van hield, maar wel om gezond heidsredenen. Er werd haar ge antwoord dat uit gezondheids redenen de lastiggevallen buren ook in aanmerking moesten wor den genomen. De dame zoekt een woning waar het eten van knoflook toegestaan is. Tevens arts. p-EN OFFENSIEF werd door de politie van Rome ingezet tegen de schoonheidsinstituten, beschuldigd van onwettige uitoefening van de geneeskunde. Negentien van de meest bekende instituten der hoofdstad werden voor het Parket gedaagd en zullen zich moeten verweren tegen deze beschuldiging. Proviand LJET OPPERHOOFD van SwaiK land, Sobhnza n zal kafferbier, mieliemeel (maïs) en stampmielies als proviand meenemen op zijn reis naar de kroningsfeesten in Enge land. Sobhnza heeft een zwakke maag en de proviand moet dienen om hem de overtocht op de „Win chester Castle" aangenaam te maken. Hij zal zich op de overtocht en in zijn Londens hotel niet aan de gewone maaltijden onttrekken, maar neemt voor alle zekerheid toch maar 50 pond mieliemeel en 50 pond stampmielies mee. Het bier zal net genoeg zijn voor de over» tocht. In Londen zullen zijn vrien den nieuw bier voor hem aanmaken, een proces, dat nogal eenvoudig schijnt te zUn. Advertentie) Pte Nederlandse regering heeft thans definitief besloten om de libera lisatie van de invoer uit de O.E.E.S.- landen uit te breiden van 82 tot 92 pCt. Nederland volgt hiermede het voorbeeld van de andere O E.E.S.-lan- den, wier positie in de Europése Be- talings Unie zich zodanig heeft ont wikkeld, dat zij uit monetaire overwe» gingen geen invoerbeperkende maat regelen meer nodig hebben. Advertentie) ZO GOED LIIMÏ VEIP0N VRAAG DE IUISTE SOORT door ==3 Nico J. P. Smith 77) Lessen in beleefdheid daar heeft de ambtenaar nog nooit van gehoord. Dat moet hij straks eens aan de of- nleziere^elLenv,v.- die zal er «ok wel plezier m hebben, net als z'n ta felbuur. Voorzichtig, om de iongen vra^thh™ niet. kopschuw te maken, v raagt hij verder. Maar Adri heeft geen aansporing nodig om verder te gaan. Die snurker mag alles van Jon gensstad weten daar is hij ten slotte voor gekomen. „Niet praten met een vollemond" zegt hij na een kleine pauze. „En dan beleefd zijn voor dames ze laten voorgaan in een tram en zo en ze helpen bij uitstappen." De ambte naar bedenkt, dat hij dit in de grote stad wel eens anders heeft gezien. „Je moet het alleen maar even weten," snapt Adri. „Moeilijk is het niet, maar als een les wordt gerepeteerd, dan lachen we ons soms tranen." „Is dat dan zo leuk?" „Allicht, want dan moet er een voor juffrouw spelen. Die dikke daar dat kokkie was laatst een dame. •4elfs meneer Meulkens kon zich niet goed houden, toen hij Henk als dame moest voorstellen." „Meneer Meulkens? Dat is die me neer ,.,vP- naast dat schrale juffie zit", ,£dn rustig aan. „Dat mag ik na- tuurlyk zó weer niet zeggen", laat hij erop volgen. „Ook op onze taal wordt gelet. Dat is nog véél moeilijker. Kop- pie en zussie en koekie is verboden. Je moet net praten als een boek. Dat ben ik met gewend. Maar je hoeft niet te zeggen: loopt hjj. Je mag gerust loopt-ie zeggen." Adri zucht eens even als hij aan die moeilijke spreeklessen denkt. Hij zal die man maar niet aan z'n neus hangen, hoe ze hem laatst uitlach ten, toen hij per ongeluk een kopje kofje zei. Hij zit toch al zo geheim zinnig te lachen. Hij vindt dat alles natuurlijk malligheid. Maar dat vindt die ambtenaar niet. Hij zou alleen willen weten, of de heer Meulkens de handleiding „Hoe hoort het eigenlijk" voor z'n opvoed kundige lessen gebruikt. Daar heeft hij zelf indertijd heel veel wijsheid uit opgestokenHij vindt het helemaal niet dwaas, de jongens ook wat uiterlijke beschaving bij te bren gen. Daar kunnen ze in hun latere leven alleen maar gemak van heb ben. Als hij er straks gelegenheid voor krijgt, zal hij er de aandacht van de andere gasten op vestigen. Heeft hij zichzelf lang geleden niet diep rampzalig gevoeld, toen hij aan een diner moest aanzitten en niet wist, hoe hij met het bestek moest omgaan? „Ik kan me voorstellen, dat je het nut van die lessen nog niet goed in giet," zegt hij tot de jongen. „Als ik jou was. zou ik toch maar goed op letten. Daar heb je in je latere leven heel vaak gemak van." Adri wil het best geloven, maar de ambtenaar merkt met genoegen op, hoe beleefd en voorkomend al die jongens hun gasten behandelen hoe ze stuk "oor stuk goede gasthe ren zijn, hoe onbevangen en rustig ze met hun tafelgenoten converseren. „Zou je niet in de vrije maatschap pij terugwillen?" hoort hij z'n over buurman vragen. „Nooit!" is het besliste antwoord. „Ze mogen mij m'n hele leven in Jongensstad laten." „U hoeft ook al geen spijt van uw veroordeling te hebben," zegt hij la ter in de tuin tegen die overbuurman, als hij hem deze uitspraak in herin nering brentg. „Inderdaad," zegt de ander. „Jon- genstad is iets heel bijzonders." VIER EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Na de maaltijd zijn de gasten in letterlijke zin de tuin en het bos in gestuurd. Als ze zich hadden voorge nomen, eens rustig met de jongens van Voorland te kunnen babbelen, ko men ze nu bedrogen uit. Ze ontmoe ten geen enkele jongen. Die hebben het veel te druk om alles voor de grote avond-uitvoering in orde te krijgen. Ze slepen weer met tafels en stoe len ze lopen met bordjes „gereser veerd" en ze toverer de zaal in korte tijd om voor de komende revue. Als straks de gasten terugkomen, zullen ze stuk voor stuk naar hun plaatsen worden gebracht. Dan verschijnen ook de genodigde autoriteiten uit de stad. Is het druk in de zaal veel druk ker is het achter het toneel en in de grote, ruime kleedkamers Ko van Buren loopt er al deftig rond in rok- costuum en hij inspecteert met pijn lijke nauwkeurigheid of hij al z'n goo- chelingrediënten bij elkaar heeft. Meulkens stapt van de een naar de ander en maant die echte toneelkap per tot spoed aan. Harry Duintjer. die achter met Meulkens de leiding over het geheel heeft, loopt met lange lijs ten rond om na te gaan of alles wat ze straks op het toneel nodig hebben, aanwezig is en teeeli'kiertijd geeft hii de laatste aanwijzingen. „Hé jó blilf nu niet steeds door dat gordijn koekeloeren." neat hij tegen een der spelers die steeds voor het kiikoat staat en dan telkens oprrnerkt. dat. het vol wordt. „Je hoeft voorlopig niet te halen, Jo," deelt hij een ander me de. „Wij krijgen eerst de proloog met de kop om het gordijn heen en dan krijg je van meneer Meulkens wel het teken, wanneer 't eerste doek omhoog moet. Ik zou nog maar niet aan de touwen komen. Heus, maak je maar niet benauwd, dat een ander in jouw plaats zal halen." Dan wordt zijn tegenwoordigheid weer in de kleedkamer vereist om daar een beetje tot stilte aan te ma nen. „Denk erom ze kunnen de herrie in de zaal horen. Doe niet, zo kinderachtig," voegt hij een grote ko zak toe, in wie hij ondanks de grime dadelijk Harm Stiens herkent. Harm heeft z'n kromme sabel getrokken en doet naar een ieder, die in z'n buurt komt een schijnuitval. „Ais je onge lukken maakt is het te laat." „Harry, die matrozenpet past me niet heb je geen andere voor me?" Dat hééft Harry. Hij grist van een ander de pet af, beweert, dat die hem veel te groot is en overhandigt de buit aan die klager. „Die past beter op dat okshoofd van je". „Harry, zeg ze nog eens, dat ze moe ten wachten met zingen tot ik de toon heb aangegeven," verzoekt Ko, die achter de coulissen het kozakkenkoor met een harmonica zacht moet bege leiden. „Dat weten ze nu zelf wei", meent Harry. „Daar zullen ze nu wel aan denken." Hij kijkt op z'n horloge. „Over vijf minuten beginnen we. Staan de matrozen klaar?" Dan kunnen die vast naar boven gaan. Maar denk erom, zachtjes.". Over vijf minuten beginnen.Ze zijn er plotseling van onder de indruk en op de tenen lopen ze naar boven waar ze door Meul kens worden opgevangen, die hun fluisterend de laatste aanwijzin gen geeft. (Wordt vervolgd), DONDERDAG 14 MEI 1953. HILVERSUM I 402 METER. NCRV: 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram. 8.30 Morgenwijding; 9.15 Vocaal ensem ble en orgel. KRO: 9.30 Nieuws en 9.45 Kamerorkest: 10,00 Kamermuziek; 10.30 Maastrichts Stedelijk orkest; 10.55 Pontificale Hoogmis; 12.55 Zonnewijzer: 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13 20 Pro menade-orkest en klein koor: NCRV: 14.00 Bondsdag, reportage; 14.45 Gramofoonm.; 15.00 Bondsdag, reportage: 15.45 Gram.; 16.00 Strijkkwartet: 16.35 Pianorecital; 17.00 Metropole-obkest en solist 17.45 Gram.; 18.00 Zang en piano; 18.25 Gram.; 18.35 Sport; 18.45 Gram.; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Bondsdag reportage 19.40 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Bondsdag CJMV21.00 Gram.; 21.15 Lichte muziek; 2140 Lenteprenten; 22.00 Kamerorkest en solist; 22.45 Avondover denking: 23.00 Nieuws en SOS-berichten: 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 METER. AVRO* 8.00 Nieuws: 8.15 Gram.; 845 Orgelcon cert; 9.00 Morgenwijding; 915 Orgelcon cert (vervolg); 9.30 Gram.; 10.35 Kinder koor; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Strijk, orkest; 11.30 Piano-duo en koor; 12.00 Gram.; 12.25 In 't Spionnetje; 12.30 Land. en fuinbouwmeciedelingen; 12.33 Lichte muziek; 12.50 Practische wenken voor hengelaars; 12.55 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Medjd. of gram.; 13.30 Lichte mu ziek; 1355 Désirée. hoorspel; 14.50 Piano recital; 15.20 Voor de zieken; 16.10 Dans. muziek: 16.45 Voor de jeugd; 17.15 Sport- revue; 17.45 De eeuwige in de -tijd, cau serie: 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel: 18.30 Gevarieerde muziek; 19.00 Gesproken biref uit Londen; 19.05 Discogram.; 19.40 Rondetafelparlement; 20.00 Nieuws: 20.05 Omroeporkest en solist; 20.50 De koning komt tot de zijnen, hoorspel: 21.55 Gram.; 22.05 Lichte muziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportaetiaaliteiten; 23.30 Gram 23.40 24.00 Orgelspel en zamg. BRUSSEL 324 METER. 11.45 Sympho- nie-orkest en solist; 12.50 Gram.; 13.00 Feestrede voor Rerum-Novarum; Hierna Nieuws; 13.15 Gram.; 13.30 Voor de sol daten; 14.00 Gram.; 14.15 Vocaal dubbel kwartet; 14.30 Gram.; 14.45 Vocaal dub bel kwartet; 15.00 Sport; 1645 Gramofoon muziek; 17.00 Nieuws: 17.10 Gramofoon- muziek; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Marialiederen; 18.30 Godsdienstig halfuur 19.00 Nieuws; 19.40 Gramofoonmuziek; 20.00 Rerum Novarum, klankbeeld; 20.20 Gram.; 21.00 Voor de vrouw; 21.45 Verz.- programma; 22.00 Nieuws; 22.15 Kamer muziek; 22.55 Nieuws; 23.0024.00 Gram. BRUSSEL 484 METER 12.10 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.20 Verzoekprogramma; 14.00 Operette en symph. jazzmuziek; 15.00 en 16.45 Gram.; 18.15 Gewijde mu ziek; 19.00 Katholieke uitzending; 19.30 Gram.; 19.45 Nieuws; 20.00 Hoorspel; 21 30 Rerum Novarum; 22.00 Nieuws; 22.10 Lichte muziek; 22.50 Nieuws: 23.00 Dans muziek; 23.55 Nieuws. VRIJDAG 15 MEI 1953. HILVERSUM I 402 METER. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.13 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.: 900 Voor de zie ken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Ik geloof je, hoorspel; 12.10 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.: 12.33 Lichte muziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nws 13.15 Mandoline-orkest; 13.45 Gram.; 14.00 Schoolradio; 14.30 Gram.; 14.50 Piano viool en cello; 15.15 Boekbespreking; 15.35 Gram.; 16.00 De beleperone en de Christusdoorn als kamerplanten voor een zonnig venster, causene; 16.15 Gram.; 16.40 Gevarieerde muziek; 17.C0 Prome nade-orkest; 17.30 Militaire causerie; 17.40 Gram.; 17.45 Fries programma: 18X10 Gram.; 18 25 Spectrum van het Christe lijk organisatie- en verenigingsleven, causerie; 18.40 Huismuziek; 19.00 Nieuws en weerber.; 19 10 Regeringsivtzending; Verklaring en toelichting; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 De Nachtwacht, opera; 22 45 Avcndoverd.; 23.00 Nieuws; en SOS-ber 23.15 Hei Evangelie in Es peranto; 23.3024.00 Gram, HILVERSUM II 298 METER. VARA! 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.05 Operamuziek: 9.40 Voor de kleuters. VPRO: 10.00 Kinderen en mensen, causerie: 10.05 Morgenwijding. VARA; 10.20 Gram.; 10.30 Schoolradio; 10.50 Orgel en zang; 11.15 Voordracht; 11.35 Sopraan en piano; AVRO: 12.00 Musette-orkest; 1230 Land- en tuinb.- meded.; 12.33 Sport: 12.48 Gramofoonmu ziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-orkest en solist; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Brabants trio; 14.50 Voordracht; 15.10 Orgelconcert; 15.30 Dansmuziek. VARA: 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Mannenkoor; 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 Voordracht; 19.00 Socia_ Iistische liederen: 19.15 Orgelspel. VPRO: 10.30 De Middeleeuwen in Frankrijk, causerie; 19.50 Ber.; 20.00 Nieuws; 20.05 Strijkkwartet; 20.30 Benelux; 20.40 Aan passing. causerie: VARA: 21.00 Metropole orkest; 21.30 Na Stalin's dood, causerie; 21.45 Zang en gitaar; 21.55 Reportage; 22.05 Lichte muziek; 22.45 Buitenlands weekoverzicht. VPRO: 22.40 Vandaag, causerie; 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL .324 METER 11.45 Gram.; 12.00 Omroeporkest; 12.30 Weerberich en; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Electr. orgelspel; 14.00 Schoolradio; 15.30 Gram.; 1615 Gevarieerde muziek; 16.30 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Moderne muziek; 17.50 Gram.: 18.30 Voor de soldaten; 19 00 Nws; 19.40 Etbnische muziek; 20.00 Kameror kest; 22.00 Nieuws: 22.15 Accordeonmu- ziek; 22.30 Gram.: 22.40 Accordeonmuziek 22.55 Strijkensemble; 23.00 Nieuws; 23.05 —24.00 Dansmuziek. BRUSSEL 484 METER. 12 10 Gram.; 13.00 Nieuws: 13.10. 14.00, 15.00, 15.45 en 16.00 Gram.; 17.00 Nieuws; 18.30. 19 00 en 19.40 Gram.; 19.45 Nieuws; 20 00 Omroep orkest; 21.00 Gram.; 21.30 Hoorspel met muziek; 22.00 Nieuws; 22.10 Kamermuz.; 22.50 Nieuws. N

de Stem | 1953 | | pagina 5