Z.-VLAANDEREN W Zuid OP NAAR T MUZIEKCONCOURS De verbindingen in en met Zeeland De strijd tegen het water op Schouwen wordt intenser Chef ar ine 4 Slechts elf corpsen naar Zaamslag Geslaagd festival te Hoofdplaat Kromstafviering te Haarlem Ook bij Kruiningen zet men zich schrap DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 13 MEI 1953 „Geleende muzikanten"helaas noodzakelijk, maar het is zelfbedrog Wa\ is er in deze tijd aan de hand met sommige van onze muziekgezel schappen, de harmonieën en fanfares uit de dorpen? We hebben pessi misten horen voorspellen, dat ze uit de tijd raken. Vroeger was de harmonie of de fanfare de trots van het dorp en de jeugd droomde er van, later óók de grote trom te mogen slaan of op de zware „bombardon" te blazen. Als ,,'t muziek" uittrok, was dat een gebeurtenis! Een verbod Viervoudige werking... met extra geneeskracht Minister Algera ontving gasten uit Schouwen Gemeentebestuur van Gent bezocht Stavenisse TOURINGCARS ALLEEN OP DE LIJN VLISSINGEN-BRESKENS WEK DE GAL IN UW LEVER OP Z. Vlaamse vlassers in Sluiskil bijeen Commissaris der Koningin ere-voorzitter Vacature Kantonrech- ter te Zierikzee ARNHEM HELPT KORTGENE 4000 M2 bezonken HULST AGENDA HEDEN MORGEN Ami Tt Tweede bee VL Maar nu? De jeugd heeft wel iets anders om zich druk over te maken. In de eerste plaats is de tijd der jongeren beperkt door studie. Maar daar blijft het niet bij. Als ze een radioknop omdraaien, kunnen ze 't hart ophalen aan de be-bob. Maar al moge de maatregel-in- kwestie dan niet alleszins waardeer baar zijn, de muziekgezelschappen wordt daardoor toch gewezen op een gebrek waaraan ze mank gaan, een gebrek waaraan ze weliswaar niet schuldig zijn, doch dat hun voortbe staan toch ernstig bedreigt. Het is wellicht beter, dat we klei nere corpsen hebben, welke echter in hun samenstelling compleet zijn en voor een belangrijke uitvoering of 'n concours geen vreemde muzikanten moeten aantrekken. Qaan de harmonieën en fanfares in de toekomst daaraan ten gronde? Het lijkt er op. De gezelschappen slin ken. Tegen tien ouderen die afvallen, is er misschien één nieuweling, die er iets voor voelt. Dit is de oorzaak van een verschijn sel dat tegenwoordig meer en meer opduikt. Een muziekgezelschap dat naar een concours gaat, trekt op met „geleende" krachten, muzikanten van een buurdorp. Ze moeten wel, als de vereniging te klein wordt! Het gekke van het geval is, dat dan bv. trompettist Pietersen eerst bij 'n bevriende harmonie in de ere-afde- ling blaast en daarna wederom op de kiosk zijn wangen bol zet tot eer en glorie van zijn eigen verenigingin de afdeling uitmuntendheid. Tot nog toe werd daartegen geen bezwaar gemaakt. Men kent de toe stand. Nu echter op Hemelvaartsdag te Zaamslag een muziekconcours ge houden wordt, heeft de Bond van Mu ziekgezelschappen in Zeeuwsch- Vlaanderen alleen met eigen mensen mogen spelen. En wat is er nu gebeurd? De hier boven geschetste bezwaren zijn niet te zwartgallig voorgesteld, want ze heb ben zich gemanifesteerd in een be droevend kleine deelname. Slechts 11 muziekgezelschappen hebben voor het concours ingeschreven: elf van de 26 aangesloten corpsen. Dat is een onge kend klein aantal. Het zal ongetwij feld van invloed zijn op het peil van het concours, op de belangstelling en op de resultaten. KLEINERE CORPSEN T~\e Bond heeft gelijk als hij de toe- stand zoals ze was, ongezond noemt. Maar men vraagt zich in de kringen der muziekkorpsen af. of het verbieden van het doen optreden van geleende krachten nu wel de juiste weg is om tot een oplossing te komen. Door deze maatregel en nog door andere gevoeligheden verkeren vele verenigingen in de onmogelijkheid aan het concours deel te nemen. De een mist een paukenist, de ander een tuba-speler en een derde komt weer een hoornblazer te kort. En van een andere vereniging mogen ze er geen „lenen". De harmonieën en fanfares worden te klein. Nieuwe leden krijgen ze haast niet, want de jongere generatie vindt Johnny Ray veel interessanter dan de goede, eenvoudige muziek van de bekende componisten van marsen, walsen en karakterstukken. (Advertentie Elk tablet Chelarine „4" bevat extra geneeskracht, dank zij de samenwerking van 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 'n jQtje doei wonderen! Bij 55-jarig bestaan van O. B. K. ]"Ae muziekvereniging „Oefening baart Kunst" uit Hoofdplaat, heeft haar 55-jarig bestaan gevierd. Zy deed dit door een muziekfestival te organi seren, waaraan muziekkorpsen uit As senede (België), Biervliet, Breskens, Philippine. Schoondijke en IJzen- dyke deelnamen. I)e gedeputeerden van de Bond van Muziekverenigingen In Zeeuwsch-Vlaanderen en de bestu ren van de bezoekende muziekvereni gingen werden door het gemeentebe stuur van Hoofdplaat officieel ten gemeentehuize ontvangen. Burgemeester J. Temmerman bracht namens gemeentebestuur en bevolking dank voor de vreedzame cultuur brengende invasie in zijn ge meente, die allen uit de dagelijkse sleur zou rukken en de bevolking in feestelijke eenheid tesamen zou bren gen. Namens het gemeentebestuur felici teerde hij de organiserende vereni ging, die de moeilijkheden van de be zettingstijd en eerste bevrijdingsjaren door inspanning en eendracht te bo ven is gekomen. Hij dankte het bestuur voor zijn initiatief tot dit festival en wenste de vereniging nog een bloeiende toe komst'. FELICITATIES CONCOURSEN NIET IDEAAL Vullen we da'n in lagere afdelingen moeten gaan spelen? Die vraag zal iedere muzikant die trots is op zijn vereniging, stellen. Ja, misschien wel, Maar dat zal toch het grootste bezwaar niet zijn. Ronduit gezegd: de wijze, waarop thans vaak te werk wordt ge gaan, is een vorm van zelfbedrog. Overigens is ook de inrichting van de concoursen niet ideaal om als graadmeter voor de muzikale presta ties te fungeren. Iedere vereniging kan optreden in de afdeling, welke hij zelf uitkiest en het is haar prac- tisch altijd mogelijk daarin een goede prijs te behalen. Als ze maar tot in den treure repeteert op het verplichte concoursnummer en daaraan nog eens het „succesnummer" van het eigen repertoire dat de leden tot in de perfectie kennen, omdat ze het honderd en één maal spelen toe voegen, dan is de zaak rond. Maar geeft dit een juiste indruk van het prestatiepeil? Neen, deze wijze van muziekbeoefening is geen weer gave van het muzikaal kunnen. Het is hoogstens een blijk van grondig re peteren. Dit is niet de juiste weg. Beter 'n verdiend resultaat op een lager plan, dan een met vreemde krachten en halsbrekende toeren verkregen eerste prijs in een hoge afdeling! Hetgeen overigens niets afdoet aan het spijtige van het geval-Zaamslag, doordat de Bond kort en goed een verbod met zulke vèr-strekkende ge volgen uitvaardigde. r- I^TERMORGEN heeft de Minister van Verkeer en Waterstaat ten departemente een gezelschap van een veertigtal burgemeesters, dijkgraven en andere polderbestuurders van het eiland Schouwen en Duiveland ont vangen in de Treveszaal. Het gezelschap heeft daarna enke le films gezien, onder meer betrek king hebbende op de noodgebieden en op de Ztiiderzeewerkzaamheden. Daarna werd een bezoek gebracht aan het Waterbouwkundig Laborato rium te Delft. p\E burgemeester en schepenen van Gent met hun dames brachten een bezoek aan Stavenisse. Het gezel schap werd rondgeleid door burge meester L. A. Verburg en zijn echtge note. Na het bezoek aan Stavenisse maakte het gezelschap met een boot van de oestermaatschappij Bonafides uit Tholen een vaartocht over de Oosterschelde naar enkele oesterper celen. Het gezelschap ging te Bergen op Zoom weer aan wal om daarna nog een bezoek te brengen aan het geï nundeerde gebied van Zuid-Beveland. \T L er gelukkig weer communicatie voor alle verkeer mogelijk is tus sen Zeeland en overig Nederland, heeft het wel zin de andere verbin dingen ook even te bekijken. Rijks waterstaat, die uiterst voorzichtig is met het doen van voorspellingen, meent dat eerst tegen het najaar de droogmaking van het geinundeerde gebied rondom Kruiningen gereed zal zijn. Daarmede zullen dan ook de spoorweg en de grote rijksweg droog vallen en, na reparaties, weer ter be schikking komen. Het is nog niet te voorzien wanneer daarna de veerha ven te Kruiningen voor de dienst op Perkpolder weer zal zijn hersteld en voor gebruik gereed. Gedurende het seizoen 1953 zal derhalve de veerdienst Breskens-Vlis- singen de enige verbinding over de Westerschelde zijn. die touringcars kan vervoeren. De dienst Terneuzen- Hoedekenskerke immers neemt slechts (een beperkt aantal) personen-auto's mede. Daar echter thans meer boten ter beschikking zijn, zal het opont houd voor touringcars e.d. te Bres kens en te Vlissingen tot het moge lijke minimum kunnen worden be perkt. WEER DAGBEZOEK r\oor afgevaardigden van alle be- sturen werden tot de jubilerende vereniging hartelijke woorden van fe licitatie en medeleven gesproken. Daaruit kon men ook beluisteren dat het in het algemeen veel moeite kost de muziekverenigingen op peil te houden, ja, dat er zelfs enige achter uitgang valt te voorzien. Eén der sprekers wees in dit verband op het belang om bij de jeugd de liefde voor de muziek waar nodig via de leerkrachten op te voeren. Voorzitter A. Temmerman dankte namens de vereniging. Het laatste festival, zo werd hem verteld, hield men 30 jaar geleden. Hij garandeerde, dat het komende festival geen dertig jaar op zich zou laten wachten. Temidden van vele wapperende vlaggen steeg in het dorp de gezel ligheid spoedig ten top. De verschil lende muziekkorpsen, welke elkaar afwisselden op twee muziektenten, resp. staande in het centrum der ge meente en bij de haven, voerden hun programma's voor een aandachtig ge hoor uitstekend uit. Het was een geslaagd feest. 17 EN tweede belangrijke verbetering betreft de nu ingestelde dienst Anna Jacoba (St. Philipsland)-Zie- rikzee, met 'doorverbinding naar de haven van Burgh-Sluis (Kop van Schouwen). Dagbezoek aan Zierikzee is hierdoor, als ook door de verbin ding Katse Veer-Zierikzee, weer mo gelijk. Dagbezoek aan de Kop van Advertentie) V zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's LeverplUetjes. Schouwen, reeds vóór de inundatie niet zo gemakkelijk door de langere reistijden, kan thans nog maar kort zijn. De recente beslissing van de Mi nister voor Volkshuisvesting en We deropbouw inzake nieuwe woningen voor evacué's aldaar zal echter een zodanige verlichting van het logies- probleem brengen, dat aan een va- cantieverblijf te Burgh, Haamstede of Renesse niets meer in de weg be hoeft te staan. Tenslotte dient nog te worden ge wezen op een verbinding, die Oost Zeeuwsch-Vlaanderen na het stop zetten, van de N.S. busdienst Bergen op Zoom - Antwerpen - Gent - Bres kens (nu vervangen door de pendel dienst op Zuid-Beveland) heeft over gehouden: de autobusdienst der Z.V. T.M. tussen Breda - Antwerpen - Hulst - Terneuzen. Niet alleen van Oostelijk en Zuidelijk Nederland uit, maar ook van de grote steden in het Westen af is deze verbinding korter en vlugger, dan eertijds mogelijk was via Kruiningen - veerdienst - Perk polder enz. TN het hotel Meert te Sluiskil vond een vergadering plaats van vlas sers zowel uit Oost als uit West Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Ver burg van de Voorlichtingsdienst van Economische Zaken in Zeeland gaf een uitvoerige uiteenzetting van de Crediet-mogelijkheden via de Nea. Middenstandsbank. Het bestaanae bedrijfscrediet is verhoogd van f 25.000 tot f 100.000 onder gai-an-'.ie van het ministerie van Economische Zaken. Deze credietverhoging is vol gens spreker noodzakelijk om de vlas industrie uit te breiden. Spreker be sprak tevens de grote risico's in ver band met de prijzenschommelingen van de grondstoffen. De discussies die hier op volgden werden financi eel belicht door de heer Jongepier, di recteur van de Middenstandsbank te Terneuzen. De geboden credietverho ging is voor de vlasindustrie een sti mulans om de bedrijfscapaciteiten op te» voeren en zodoende tevens mede te werken de bestaande werkloosheid te bestrijden. Pontificale Hoogmis in de Kathedraal Hemelvaartsdag zal ook te Haar lem 100 jaar Kromstaf gevierd worden. Om 11 uur zal die dag mgr J. P. Huibers een pontificale Hoogmis opdragen. De predikatie zal worden gehouden door mgr dr C. Henning, regent van het seminarie Hageveld. De R. K. Land- en Tuinbouwbond afd. Sierteelt zal de gehele kathedrale basiliek van St. Bavo versieren. De wapens van de bisschoppen van Haarlem zullen in het hoogkoor ge plaatst worden, nl. van mgr van Vree, mgr Wilmeir, mgr Bottemanne, mgr Callier, mgr Aegenent, mgr Huibers. Mgr. Calewaert, bisschop van Gent, die vergezeld wordt door mgr Joliet, wijbisschop van Gent en L. de Kesel, president van het Groot-Seminarie te Gent, zal hedenavond ongeveer half zeven te Haarlem aankomen. Voorts wordt verwacht mgr C. Bronsveld, aartsbisschop van Tabora. Het zangkoor Cantemus Domino van de kathedrale basiliek versterkt door een 20-tal toeloganten van het semi narie Warmond zal de Missa secunda van Jaap Vranken uitvoeren, onder leiding van dr L. Kat. begeleid door het pas herstelde en uitgebreide orgel van de kathedraal, bespeeld door J. Schouten. Zeeuivse Rode Kruis TN de jongste vergadering van de kring Zeeland van deD-bq:pzuU, werd jhr. mr. A. de Casembroot be noemd tót ere-vóorzitter. In zijn in stallatie-rede memoreerde de kring- commissaris, mi-, J. Heyse, het feit, dat er door de B.B. en de waters noodramp reeds vele malen contact is geweest tussen de Commissaris der Koningin en het Rode Kruis, waarbij het Rode Kruis steeds op medewer king mocht rekenen. Sprekende over het vele, dat de Commisaris der Ko ningin sinds de rampdagen voor de provincie Zeeland heeft gedaan, noemde de krmgcommissaris het een eer voortaan jhr. de Casembroot tot de Rode Kruis-medewerkers te mogen rekenen. Jhr. de Casembroot verklaarde hier op, dat het Rode Kruis altijd zijn be langstelling heeft gehad. Niet alleen heeft spreker reeds eerder functies in het Rode Kruis vervuld, doch reeds in zijn jeugd werd hem veel verteld over het mooie werk van het Rode Kruis. Ook thans weer heeft spreker het werk van de colonnes, enz. persoonlijk gade kunnen slaan. Ook in de B.B. komt de samenwerking tot haar recht. Spreker heeft op vele wij zen het Rode Kruis aan het werk ge zien en uitte hierover woorden van en sympathie. Het verheugde hem, dat deze vereniging hem heeft willen aanstellen als ere-voorzitter. Spreker zal gaarne waar nodig van raad die nen en bijstaan, in het belang van het Rode Kruis en de Zeeuwen. Lijst van aanbeveling opgemaakt ""[■"ER voorziening in de vacature van kantonrechter te Zierikzee is door de rechtbank te Middelburg een lijst van aanbeveling opgemaakt, waarop in alfabetische volgorde zijn ge plaatst: mr H. van den Belt, griffier van het kantongerecht te Terneuzen en kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Terneuzen; mr J. W. Ce- nin, griffier van het kantongerecht te Heerlen; mr A. Veenhoven, griffier van het kantongerecht te Middelburg en kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Middelburg; mr P. Groe- neboom, advocaat en procureur te Rotterdam is met het lot afgevallen tegen een der drie op de aanbeveling geplaatste sollicitanten. U\E gemeenteploegen uit Arnhem, die het geteisterde Kortgene na de ramp te hulp zijn gesneld, blij ken het er best te hebben afgebracht. Dat werd in de gemeenteraad onder streept door een van de commissie leden, die aan dit stadje een bezoek hebben gebracht. Het dorp heeft reeds min of meer het gewone aanzien gekregen. De be volking bereidde de ploegen zelfs,een officiële afscheidsavond. In 1532 werd Kortgene ook getroffen door een ramp. In een eeuw,werd er ech ter toen niet aan het Herstel gedaan en het hele plaatsje raakte daardoor in vergetelheid. Door de directe hulp, die nu geboden is (Arnhem stelde er indertijd een crediet van een ton voor beschikbaar)! zijn stad en burgerij zeer gebaat. JJIT DE GISTEREN bij Waterstaat binnengekomen rapporten over de strijd tegen liet water in Zeeland, viel een intenser activiteit op Schouwen te constateren. Het is voor de direct by de inundaties alhier betrokkenen wel verdrietig, dat dit nu pas benadrukt kan worden en hun ongeduld valt wel te begrijpen, doch de ravage is hier van zulke gigantische afmetingen, dat aan langdurige en enorme voorbereidingen niet te ontkomen is, wil men, niet voor nog groter ongelukken en teleurstellingen komen te staan. BIJ KRUININGEN ("AM welke verhoudingen en getallen het hier gaat moge duidelijk worden uit het nuchtere zinnetje in het weekrapport..Bij Schelphoek 4000 m2 bezonken". Wat een werk en materiaal daar reeds insteekt, zal ook de leek wel duidelijk zijn en toch is dit bijna een halve ha. met stort- steen bezonken vlechtwerk slechts een fractie van wat er nodig is. om een basement te krijgen voor de bedij king. Ook werd bij Schelphoek nog 200 strekkende meter perskade opge spoten, UNE operatie „Levensstrijd" om de havendammen bij Zierikzee weer dicht te krijgen vergde ook een groot deel der inspanningop. Hier werd 880 m2 bezinking aangebracht en de kleikade uitgebouwd, versterkt en op gehoogd tot 3.20 m. boven N.A.P. Ook hier is het eind van het ge vecht nog niet in zicht; wel is Water staat er van verzekerd dat de uitein delijke overwinning volgen moet. Op de minder periculeuze fronten op Schouwen heerst eveneens volop be drijvigheid. Bij de Rampaartsedijk probeert men al enige dagen het der de en laatste gat te dichten. De ver dediging van de Schouwsedijk vor dert en van de Vier Bannen en Flauwers kan hetzelfde worden ge zegd. (""EZIEN de geslaagde blokkering en de daarop volgende dichting van het eerste der drie dijksgaten bij Kruiningen, kon het 'rapport over de ze sector van het waterfront optimis tischer klinken. Het is een schitte rend stuk werk geweest van de aan nemersfirma's en Waterstaat en het geeft voor de toekomst van Kruinin gen weer heel wat nieuwe moed. De voorbereidingen tot dichting van het grootste en Oostelijke dijksgat bij Kruiningen, nemen in omvang toe. Met het opwerpen van een ringkade over het maaiveld in de polder zelf, om de uitgeschuurde stroomkom schiet men flink op. Optimisten, die beweerden, dat men bij het eerstko mende doodtij ai tot dichting zóu overgaan hebben evenwel ongelijk; zó vlug kan het niet gaan. Dat zal Juni worden. De polder Waarde is nu geheel drooggevallen, dank zij de goedwer- kende sluis en de lange periode van Oostenwind en lage waterstand. Zo dra de Kadijk en Lavendeldijk abso luut betrouwbaar, dus zeewerend zijn, mogen de bewoners van Waarde te rugkeren. Overigens wordt door heel geteis terd Zeeland heen aan het definitief herstel van de geschonden waterke ringen gewerkt. Sluiskil DE HEER E. WILLEMS GE HULDIGD OP DE A.C.Z. In een feestelijk versierde cantine van de A. C. Z. de Carbonisation werd de Garde dhr. E. F. Willems officieel gehuldigd. Deze huldiging vond plaats in verband met het verlenen van de Bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau door H. M. de Koningin. Het verlenen van deze onderscheiding heeft dhr Willems ver diend aan zijn 40-jarig dienstverband op de A.Z.C. Aan de huldiging werd een bijzonder cachet gegeven. Wij merkten hierbij op de burgemeester van Terneuzen Mr. P. Tellegen, de Di recteur der fabriek dhr. Ledune met technische en administratieve staf, het maandpersoneel, de leden van de fa- briekscommissie en een afvaardiging van de Senioren van elke bedrijfsaf deling. Dhr. Willems heeft heel wat toespraakjes aanhoord, waarbij hij met deze onderscheiding werd gecomplimenteerd. Als waardering voor de sympathieke wijze waarop hij 40 jaar lang zijn functie als gardie heeft vervuld werd hem zowel van de zijde van de directie als van het per soneel een geschenk aangeboden. Met de wens dat hij nog vele jaren zijn werk op de A.Z.C. de Carbonisation als garde mag blijven vervullen werd deze officiële huldiging besloten. PROPAGANDA-VERGADERING VAN KATHOLIEKE KIEZERS De slechte gang van zaken in de Benelux is ongetwijfeld een van de grootste oorzaken waarom er na 1944 geen industrialisatie heeft plaats ge vonden in Zeeuwsch-Vlaanderen, dat economisch bezien een der meest gun stigste gebieden is van West-Europa. Bovendien is Zeeuwsch-Vlaanderen door de Schelde en de grens Neder land België nationaal zeer ongunstig gelegen. De Zeeuwsöh-Vlaming zal dus hier zelf 't grootste aandeel moe ten hebben in het scheppen van mo gelijkheden om dit land voor de in dustriëlen aantrekkelijk te maken. Ziehier een van de vele problemen die op een propaganda bijeenkomst van katholieke kiezers in zaal Meert werden belicht en besproken, door de lijstaanvoerder van de katholieke lijst in de gemeente Terneuzen dr. M. Camps. Hij hield een zeer interes sante lezing over „Hoe kunnen wij de economische Ontwikkeling van Z. Vlaanderen bevorderen en in het bij zonder die van Terneuzen. Ook deze problemen moeten naast de vele an deren de belangstelling hebben van onze katholieke mensen. Om de posi tie van katholiek Sluiskil en Terneu zen in de gemeente te verstevigen hebben de K.V.P. zich in haar ver band en de Katholieke Vrye Lijst van dhr. Colsen zich teruggetrokken en komen de katholieken in Terneuzen met een Katholieke Lijst. Het was dan ook niet te verwonderen dat zowel aan het adres van de K.V.P. als aan dat van dhr. Colsen en zijn vrienden vele bewijzen van erkentelijkheid werden ontvangen. Deze eerste open bare propaganda-avond die onder presidium stond van de voorzitter van het actie-comité Mr. P. van Meer wijk mag zeer geslaagd heten. Aan de katholieke kiezers van Sluiskil en Terneuzen de daad om het streven van het actie-comité met „Een katho lieke fractie" in de gemeenteraad te steunen door, hun stem. op dezlé ênê katholiekenlijst uit te brengen. ,j SLUITING ONTSPANNINGS- SEIZOEN Het is en blijft ongetwijfeld een goede gedachte van de leiding van de plaatselijke K.A.B. afdeling om aan haar leden tijdens de winter en voor jaarsmaanden gelegenheid te geven zich te ontspannen- Voor onze plaats liggen vooral onder de leden de kaart avonden in trek. Ongeveer éénmaal per maand worden dergelijke prijs kampen met de kaart, waaraan tal rijke mooie prijzen verbonden zijn georganiseerd. Het gaat er dan ook echt gezellig en spannend aan toe en men mag gemiddeld rekenen op ca, 60 a 70 deelnemers. De individuele prestaties worden genoteerd en na het eind van het seizoen wordt diege ne, die de meest behaalde punten heeft, tot kampioen uitgeroepen. Hierdoor komt hij in het bezit van een wisselbeker. De voornaamste can didaten voor deze titel waren dit jaar de heren R. Sandrini en R. de Waal. Laatstgenoemde wist zich op de laat ste kamp zodanig te klasseren dat hij het kampioenschap voor dit seizoen heeft behaald. Naast de kaartavofiXm kent men ook nog de filmavonden die voor de leden worden georganiseerd. Reeds verscheidene mooie films kwa men dit jaar voor het doek, o.a. Gol gotha, De duivel in het klooster, Die Nachtwache. In zaal Meert vond Maan dag de sluiting plaats van het seizoen met de humoristische film „Meneer de Gouvernante". Al met al mag de K.A.B. op een geslaagd winterpro- gramma terugzien. Ter lossing. In de loop van Maan dag arriveerde alhier de Nederlandse zeeboot, het s.s. „Stad Dordrecht". Het genoemd schip heeft een lading pyriet aan boord afkomstig uit Spanje, en koos ligging in de haven van de Azo te. De pyriet wordt aldaar gelost, welke bestemd is voor bovengenoem de fabriek. Deelname aan festival. Naar aan leiding van de uitnodiging die het be stuur van R.K. Fanfare heeft ontvan gen voor medewerking aan het 6e festival dat door de R.K. Muziekver eniging „Heikant" op 14 Juni wordt -georganiseerd heeft men besloten aan dit festival deel te nemen. Scheepvaart. Voor de cokes- sohuif van de A.Z.C. de Carbonisation alhier kwam de Duitse zeeboot het s.s. „Robert Bornhoven", welke een lading cokes zal innemen voor ex- porjj. Sas van Cent CONCERT B'ELGISCH MUZIEK GEZELSCHAP In het kader van de feestweek werd door het muziekgezelschap „De Vre de" uit St. Amandsberg een concert gegeven op de muziektent. De harmonie „De Verenigde Vrien den" verwelkomde de gasten van deze dag aan de grens, waarna men zich gezamenlijk onder het spelen van marsmuziek naar de kom van de ge meente begaf. Even na kwart over drie arriveerde de vereniging, welke plm. 50 man telt, die allen waren ge stoken in een donkerblauw uniform met witte riem, waartegen de rode uniformpetten scherp afstaken, aan de kiosk Onder leiding van hun di recteur, een luitenant van het Belgi sche 2e linieregiment, gaf het gezel schap daarna enkele nummers ten beste. Vrij veel ingezetenen hadden van het mooie zonnige, ofschoon iets frisse weer, gebruik gemaakt om deze uitvoering bij te wonen. Men vond het echter algemeen jammer, dat slechts zo kort iets meer dan drie kwartier werd geconcerteerd. Na het concert maakte de vereni ging nog een muzikale rondwandeling door de gemeente, waarbij de klaroe nen er voor zorgden, dat reeds van verre haar komst werd aangekondigd. BOUW WONINGEN De bouw van 7 woningwetwonin gen aan het Bolwerk voor rekening der gemeente is gegund aan de aan nemer G. Gijsel te Westdorpe voor de som van f 64.212. Zo kan dus de woningbouw in on ze gemeente gestadig voortgang vin den. Immers in de laatste raadsver gadering is besloten, dat dit jaar ook nog de volgende woningen zullen worden gebouwd: 15 arbeiderswonin gen aan de Singelstraat; 17 idem aan het Ravelijn; 3 idem aan het Bol werk; 6 idem aan de Burgemeester Hoefnagelsstraat; 4 middenstandswo ningen aan de Beukenstraat. De 35 woningen aan de Dijkstraat en het Bolwerk zijn thans geheel ge reed gekomen. Kon een veertiental dagen geleden een gedeelte dezer wo ningen, n.l. 17 stuks door die nieuwe bewoners worden betrokken, thans zijn ook de resterende aan de daar voor in aanmerking komende wo ningzoekenden toegewezen. Al met al is hierdoor de woning nood in onze gemeente wederom voor een klein gedeelte opgelost. FEESTWEEK Reeds enkele dagen doet het ge rucht de ronde, als zouden ,,Die Ti- roler Holzhacker Bub'n" tijdens de feestweek verstek laten gaan. Door het bestuur van de samenwerkende middenstandsverenigingen wordt dit gerucht echter ten sterkste tegenge sproken. Het bedoelde gezelschap, dat zijn eigen décors zal meebrengen, zal Zaterdag a.s. vast en zeker acte de présence geven, en naar verwacht wordt heel wat volk op de been bren gen. Westdorpe T.B.p.-ONDERZOEK. Aan het t.b.c.-onderzoek hebben-1251 personen deelgenomen. In het patro naatsgebouw werden 1084 en in het gebouw van de lagere school in de Zandstraat 167 personen doorgelicht. Van de 2190 personen, die voor dit onderzoek waren uitgenodigd, hebben er 939 verstek laten gaan. Het mee- rendeel hiervan staat echter onder regelmatige controle in de werkkring. Zuiddorpe BEDEVAARTEN UITGESTELD. De voor 14 Mei (O. H. Hemelvaarts dag), uitgeschreven bedevaart van de afdelingen KAB van bijna geheel O. Z.-Vlaanderen, wordt verdaagd tot de maand Juli. De KAB stuurt n.l. op de sinds jaren voor deze pelgrimage ge reserveerde dag zijn afgevaardigden naar de grandiose Kromstafviering in het stadion te Utrecht. Ook de grote bedevaart van Qost- Z.-Vlaamse jeugdverenigingen is uit gesteld, want de jeugd gaat de Krom stafviering te Hulst opluisteren. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Hulst brengen ter algemene kennis, dat op Donderdag 14 Mei en Zaterdag 16 Mei 1953 de gemeente-secretarie en de kantoren van gemeentewerken en de gemeente-ontvanger gesloten zijn. Het kantoor van de gemeente-ont vanger is in verband hiermede ge opend op Vrijdag 15 Mei 1953 van 9 tot 12 uur. 902-0 Hulst, 8 Mei 1953. Burgemeester en Wethouders van i Hulst, B. A. Th. M. Truffino .voorzitter. J. F. van Denderen, secretaris. Kapéllebrug VRACHTAUTO BOTST TEGEN SLAGBOOM Een vrachtauto is tn aanraking ge weest met de slagboom, die geplaatst is aan het grenskantoor alhier. Da slagboom bleek niet bestand te zijn tegen deze kennismaking. Voor de eigenaar van de auto is het een minder prettige dag, want het herstel zal hem in rekening gebracht worden. Clinge FEESTELIJKHEDEN TIJDENS PE KERMIS. Het plaatselijke feestcomité is weer in actie gekomen en is in vergade ring bijeengekomen in verband met de feestelijkheden gedurende de kermis dagen. Besproken werd het organise ren van een groots muziekfeest, waar bij weer diverse gezelschappen zul len worden uitgenodigd. Waarschijn lijk zullen ook weer Belgische gezel schappen aan het muziekfeest deelne men. Evenals vorige jaren, zal ook dit jaar een wegwedstrijd georgani seerd worden voor amateurs. Nieu welingen zullen deze keer niet mogen vertrekken. Pastoor Cosijn bracht een voorstel naar voren om een fancy fair te organiseren, waarvan de opbrengst ten goede zou komen aan de R. K. Kerk, die dringend hersteld dient te worden. Aangaande dit voorstel kon nog direct geen besluit worden geno men, doch het werd in ernstige over weging genomen. In de komende we ken zal heel wat werk verzet moeten worden om de voorgestelde plannen te verwezenlijken en om de nodige fi nanciën. bij elkaar te krijgen. Graauw OOSTBURG Excursie. De plaatselijke afde ling van de Boerenbond zal op 5 en 6 Juni op excursie gaan. Per autobus zal het allereerst naar de N.O.-polder gaan. vandaar via Afsluitdijk naar Wieringermeer om vervolgens in Am sterdam te overnachten. De tweede dag zal Marken worden bezocht en een bezoek aan de KRO-studio wor den gebracht. Breskens Aanvoer Vismarkt. De aanvoer van de vismarkt bedroeg in de week van 3 Mei t.m. 9 Mei: 2712 kg. bot voor 16—29; 3865 kg .schar voor 16—36; 478 kg. tong voor 1.101.60; 9 kg. griet voor 7795; 6 kg. tarbot voor 1.60; 18 kg. rog voor 51; 7592 kg. export-gar nalen voor 601.12; 1846 kg. binnen land-garnaal en voor 62-98. GEMEENTERAADS VERGADERING Onder voorzitterschap van wethou der j. van Kampen, die burgemees ter mr. K. Hoekzema, door ziekte af wezig, moest vervangen, kwam de raad in openbare vergadering bijeen. De waarnemend voorzitter opende met de wens op een spoedig herstel uit te spreken. Er was mededeling binnengekomen van de heer W. van Veen waarin de ze zijn benoeming als keurmeester van de veemarkt aanvaardde. Het voorstel van de N.V. Waterlei ding Maatschappij „Zeeuwsch-Vlaan deren" inzake aansluiting van het buurtschap Scherpbier op de water leiding zal van gemeentewege alle steun ondervinden. Het nieuwe raadhuisplan maakt een wijziging van het wederopbouw- plan noodzakelijk waarover in beslo ten zitting overeenstemming werd be reikt. Even-eens in besloten zitting werd behandeld het plan om bij de ope ning van het Rijkskantorengebouw een klok aan te bieden. De openbare school zal uitbreiden met een lokaal. Hoewel het plan uit architectonische overwegingen niet met enthousiasme ontvangen werd, besloot men eenstemmig om het te accepteren om hogere kosten te ver mijden. Er volgden weer verschillende voor lopige toewijzigingen van bouwgron den w.o. het stukje grond tussen R. K. pastorie en ziekenhuis aan de kerk waar een plantsoentje zal worden aangelegd. Er werd een lans gebroken voor de Oostburgse voetbalclub bij wie de huur van het sportveld en gymnas tiekzaal, gezien de verminderde be langstelling voor de prestaties der club, te hoog wordt. Een verzoek om vermindering wordt in overweging ge nomen. Een reddingshaak bij het Een hoornplantsoen acht men een ge wenst voorwerp, gezien de grote be langstelling welke de jeugd voor de vijver aan de dag legt. In het deel van het voltooide Rijks gebouw dat voor de 'gemeente gere serveerd was zal het arbeidsbureau ondergebracht worden. Tenslotte werd ook nog de aan dacht gevraagd voor de grintweg van Zandstraat naar le Hogendijk en de verbreding van de Violetstraat welke in eigen werk uitgevoerd wordt. LAATSTE VERKOOP VAN GEëVACUEERD VEE Heden zal voor de laatste maal een verkoop van geëvacueerd vee plaats vinden op het Ledelplein. Men hoopt dan het restant van ca. 149 stuks vee aan de man te kunnen brengen. „NAKED CITY" De film „Naked City" paste mis schien strikt genomen niet geheel in het kader van het streven van de filmclub maar had zeker als „tril ler" voldoende kwaliteiten om het publiek van het begin tot het einde in spanning te houden. Daarbij werd het dagelijkse New-Yorkse leven scherp en zonder franje weergege ven. wat gezien de. gemiddelde Ame rikaanse productie, een verd'iénste op zièh mag Heten. Biervliet DE HEER W. BOM MET PENSIOEN. De heer W. P. Bom, reeds vanaf de oprichting hoofd der R. K. Bijz. School zal per 1 Juli de school defini tief verlaten en zal na 40 jaar zijn beste krachten aan de jeugd gegeven te hebben met welverdiend pensioen gaan. Meerdonk ERNSTIG ONGELUK Toen de heer R. B. uit onze grens gemeente zich met zijn fiets op pad begaf .werd hij aangereden door een auto van do heer P. De ongelukkig© werd tegen de grond geslingerd en liep v,ele verwondingen op. St. Gilles (Waes) TOEWIJDING AAN HET H. HART Het staat nu vast, dat op Hemel vaartsdag onze grensgemeente aan 't H. Hart zal worden toegewijd, waar bij de bisschop van Gent zal aanwe zig zijn. Ondertussen is men begon nen aan de oprichting van het H. Hart-monument. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg: De laatste op het schavot. AXEL Centrum, 20 uur: Straat der Verleiding. MIDDELBURG Electro: Vrouwen en opium. SAS VAN GENT Olympia Theater, 20 uur: San Francisco. TERNEUZEN Luxor, 20 uut: Hoff mann's Vertellingen. VLISSINGEN Alhambra: Aladin en z'n lam,p; Luxor: In de macht van gang sters. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg! De laatste op het schavot. AXEL Centrum, 16.15 en 20 uur: Fran cis, de ezel van het regiment. DE KLINGE Cinema van Dijck, 15 en 19.30 uur: De schuimers van de micro en Een man is verdwenen. GRAAUW F. de Bakker, 15 uur: Schie ting. GOES Grand: Muiterij op het goud schip. HULST Bioscoopgebouw, 17.15 en 20 uur: Abbott en Costello in Alaska: J. van Helsland D'Hooghe: Schieting. SINT JANSTEEN 15 uur: Schieting op de staande wip. KAPELLEBRUG Wed. B. de Smet, 15 uur: Schieting. MIDDELBURG Electro: The African Queen. OOSTBURG Ledel. 14. 16.30 en 20 uur: De bandieten van Oiranon. SAS VAN GENT Olympia Theater, 14.30, 17 en 20 uur: Het lied van de Zuidzee. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Hoff mann's Vertellingen. VLISSINGEN Alhambra: Muiterij op het goudschip: Luxor: In de macht vam de gangsters. LIET ver de Ar ademt een activiteit. 1952 na en len en pli broodnodi) van de scl Activiteit, maal „des zoveel and werd betoi lingen in handbald, jeugdconce bezocht, fi gen bygew kortom he aan mogeli algemene De schoo reilde en Op 31 Ju van de 117 er 76 word klasse. Var 2de klasse i Gezien de de verdelir als volgt: t werken 36, deren 8 en Van de December men er 89 24 uit Hoel uit Zaamsla Philippine Jansteen, H IJzendyke Op 31 M 207 leerling 74. Een ge ontvingen de reeds bt zochten oo Schoondijke cursussen. Verder is tied een Bi een cursus cursus gege ANTWERI een gro 20 Juni 1953 park de 2e houwkunst. De aanda worden op beeldhouwk se jaren fel belangstellir van Italiaa Manzü, Ma grootmeeste voor. Verder w beelden, 10 10 Duitse, Deense, 10 Staten)5 en mogelijk den. MR. v. ROT Mr. A. J. de rechtban plaatst op ter voorzien! raadsheer in Haag. STAD B Met ingan het Goithisch weer ter bez de Donderda voor het vre een hele afcti HET DIA9 t» Ter aanvu nomen versli van het dia: bouwvakarbej gemeld dat lijk slaagde, treden van een geestig In een vlo de voorzitter heer Frans bondsbroeder A.B. aan .St het diamant* vakbond had GEI Burgemees gemeente G< van belanghe Sociale Zake thans is geh Oranje", met zal worden ingang zijde n-o. 2541. De aandac gevestigd, di slechts voor zijn op werk 9-00 tot 12.00 openstelling gehouden D°es, 13 Mei Burgemeest noemd, W. C J. J. KERKCO! VE Gister Goese gav< zangv, Amicitae. Ji Dameskoor, d beide oratoriu meenschappel hvl.» T Iedere zelfgekozen p directeur op, noeg was. Ui taties nogal gemeen ston< peil. De baten v tamelijke bel ren geheel v< De heer A orgelsoli.

de Stem | 1953 | | pagina 2