De Aprilbeweging Mensen <n Muzen Puistjes; EEN STORM STAK OP: BATAVUS D.D.D Propaganda met tien millioen Oostburgs Lyceum 1 October gereed Kromstaf en TV Buitenlanders in Rampengebied Wal een Wonderlijke WereM De Krachtproef RADIO TWEEDE BLAD DINSDAG 12 MEI 1953 De katholieke vrouwen Voorbeeld Zij ging uit als een nachtkaars Toneelcongres 100 Jaar Kromstaf BRAZILIAAN nieuwe directeur-generaal B. B. OVERSCHREED 120.000 Vondst Geen huisgeen vaderland Een aantrekkelijk deel in de Sonatine-reeks TOT OP 30 APRIL is 5 maal langs de radio, 4 maal langs de kran tenberichten reclame gemaakt, dat d; luxe omzetbelasting van 30% wordt afgeschaft (met spoed nota bene!) cn de daardoor getroffen voorwer pen in dden vervolge met 15% om zet worden belast. En met grote letters (of gestreep te stem) werd dan bekend gemaakt, dat het Rijk daardoor 10 millioen minder zal ontvangen. Men kon in het bericht natuurlijk niet opne men: dat van de belastingbetalers 10 millioen minder zal worden ge haald van de 3 milliard, welke men van hen weghaalt. Deze belastingvorm was een deel der Lieftinck-maatregelen in 1951, om per jaar 250 millioen extra te heffen tot dekking van de 15 mil liard per jaar nodig, om de Verde diging te organiseren. De verdediging is nog lang niet georganiseerd (zeker Vz van het benodigde materiaal ontbreekt nog altijd) en de 1.5 milliard per jaar zijn in 51-52 en 52-53 lang niet besteed. Er kunnen dus heel wat meer belastingverlagingen ingevoerd wor den. ter bevordering van pro ductie (zoals bij deze 10 millioen verlaging propagandistisch werd vermeld). Ze had. met de 250 mil lioen extra verzwarende belastin gen, eigenlijk helemaal niet inge voerd behoeven te worden in 1951. Want de Staat beschikt, gegroeid van af midden 1952, over ruim een milliard kasgeld bij de Nederl. Bank. En dat niettegenstaande reeds millioenen zijn behaald voor het dijkherstel. ductie-rekening van onze industrie worden verzwaard (en de concur- rentie-kracht verkleind), maar een goede en flinke verlaging van de fiscale druk daar een degelijke verlichting geven. TN allen gevalle zijn de tien millioen waarmee men nu speelt, iets voor onmondige kinderen. Zolang de verlagingen niet in orde van grootte de 300 millioen benaderen zijn we er nog lang niet. Met zulke plannen, aan de Staten- Generaal voorgelegd, kan er ten minste eens verstandig gepraat worden. B. o. Z. Ir- J. Advertentie) Zuiver en ontsmet uw huid met de hel- i dervloeibareD.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen'worden gedood en de huid geneest. geneesmiddel tegen huidaandoeningen Men kan geen jaarverslag van de tn DEZE dagen, nu de bisschop- Pderl Rank van TWnan Rank 1 pgn bjj gelegenhei(i van het Kromstaf-jubileum de hulde en de Nederl. Bank, van de Twense Bank, het kwartaal-schrift van de Am sterdamse Bank naslaan of men ge voelt de onrust over het te vele geld, waarmee onze staatsmiddelen hebben te kampen; de onrust over de nog steeds zich verlagende rente stand; over de middelen waarmee de particuliere sector het daar'aan wezige te vele geld min of meer op redelijke wijze moet onderbrengen- Zelfs de 15 millioen dollar-lening die ongeveer 4 maanden te vroeg aan „Amerika" kon worden af gelost, (op 15 April), lieten geen spoor na in onze deviezen-positie. Deze steeg in de eerste vier maan den van dit jaar geregeld, niette genstaande alle pessimistische voor spellingen en bereikte een hoogte van 4.1 milliard. J-JET WORDT nu ook aan alle Kamerleden wel duidelijk, dat erin de laatste zeven, acht jaar te hoge belastingen zijn geheven. En de drang tot verlaging begint zeker te kittelen onder de voetzolen van de minister van Finantiën. Hij denkt nu met een verlaging, die de Staat 'n tien millioen kost, mor gen met weer een kleine verlaging, de Staten-Generaal te sussen, als het er om gaan zal een „compen satie" te zoeken voor de komende huurverhoging van de oude huizen. Neen, die belastingverlagingen kunnen er in alle gevalle komen; los van het plan om deze als com pensatie te beschouwen. Daarom is het plan van de K.A.B. om de huurverhoging te compen seren met 5% loonsverhoging in 't geheel niet zo verkeerd. Daardoor komt een ander voordeel de Nederlandse loonstandaard weer dichter bij die van België en kan de Benelux weer een streep van de ondergang gered worden. En als men van katholieke zijde deze voorstellen wil bijvallen, geven we aan de K.A.B. weer een propa gandistische stunt tegenover het N.V.V. Wel zal daardoor de pro- Advertentie) dank van de gelovigen ontvangen, geven zij meermalen uiting van de waarde die zij hechten aan het le- kenapostolaat. Tijdens de diocesa ne vergadering van de vrouwelijke K.A.-propagandisten, die dezer da gen in Breda werd gehouden, wees mgr. Jos. Baeten, bisschop van Breda, weer eens op de noodzake lijkheid van het werk van de Kath. Vrouwenbewegingen, die hun maatschappelijke taak hebben en ook hun geestelijke taak en van de K.A., die speciaal geestelijk gericht is. Hij vroeg dringend om een hechte samenwerking in gehoor zaamheid aan de Bisschoppen. We willen dit woord nog eens speciaal naar voren brengen, want de grote betekenis van de vrouwenbewe ging wordt nog lang niet voldoen de ingezien onder de katholieken. THORBECKE ..De zondenbok... -J"OEN DE Partijraad der K.V.P. als zijn oordeel had uitgespro ken, dat Mr. Roolvink zijn Kamer zetel moest opgeven, schreven wij: Mr. Roolvink zal zich een kwali teitspoliticus tonen, als hij er zich nu zonder meer bij neerlegt. De Twentse afgevaardigde heeft zich inderdaad een man van kwali teit getoond. Al blijft hij overtuigd, dat de Partijraad een ongemoti veerd besluit nam, hij buigt voor deze beslissing en begint niet aan een scheuring. Hij heeft terecht overwogen, dat het grote belang der eenheid ver uitsteekt boven persoonlijke gelijkhebberij. Een voorbeeld voor anderen, die in de dagen der candidaatstelling voor de gemeenteraadsverkiezingen dit helaas uit het oog verloren. Het Kompeltje van Heilust.- .Rel een vaart naar (Ie 8e hemel. I) weel wel, van die Mijnwerkers- (zie morgen in uw krant). kerk. Zal Minister Cals opening verrichten? £)E AFBOUW van het Koningin Wilhelmina Lyceum te Oost- burg heeft stagnatie ondervonden, waardoor de datum der officiële opening verschillende malen verzet moest worden. Thans is echter defenitief be paald, dat de plechtigheid op 1 October zal plaats vinden. De ope ning zal waarschijnlijk geschieden door de Minister van Onderwijs. Een groot deel van de nieuwe school is reeds in gebruik. EEN STORM van verontwaardiging stak onder de protestanten van Nederland op, toen de officiële Breve van Paus Pius IX „Ex qua die" van 4 Maart 1853 in Nederland bekend werd. Op 7 Maart belegde de Paus een Consistorie der Kardinalen, ten einde in een toespraak het herstel der hiërachie in Nederland bekend te maken. Op 23 Maart overhandigde de pauselijke Inter nuntius, Mgr. Belgrado, een nota aan de Nederlandse regering, waarin het herstel werd medegedeeld. pve Nederlandse protestanten kwa- men In beroering tengevolge van enkele woorden in de tekst van de Breve zelf. De schrijver ervan had de ondergang van de vroegere Ne derlandse Kerkprovincie toegeschre ven aan .,het zwaard en de furie der calvinistische ketterij". Toen het eerste exemplaar van de eeds afgedrukte Breve aan de Paus ter ondertekening werd voorgelegd, verzwakte deze de redactie, haalde een streep door het zwaard en de furie en schreef er de mildere uitdruk king voor in de plaats: „verwoest door de calvinistische ketterij". De Breve werd opnieuw gedrukt. Helaas hadden enkele exemplaren van de onverbeterde Breve hun weg reeds naar de buitenwacht gevonden. Een daarvan kwam in handen van de Nederlandse pers. die haar publiceer de en daarmee onrust verwekte. Toen brak de Aprilstorm los! Utrecht de haard I Jtrecht was de haard van het ver- zet. De hervormde kerkeraad al daar besloot een protest aan koning Willem m te zenden en daarmee was het sein gegeven voor een algemene agitatie. Predikanten, kerkeraden, ou derlingen, kwamen in het geweer, ge steund door professoren van de uni versiteiten. In het begin van April wordt er een adres van 4500 Utrech tenaren aan de Koning gericht, dat deze weigert in ontvangst te nemen. In alle consistoriekamers der protes tantse kerken lagen adressen om ze door de bevolking te laten onderteke nen. De kranten stonden vol van anti papistische artikelen. De vrijmetse laar Van Dam van Isselt schermt in zijn tijdschrift „De fakkel" met in quisitie en Bartholomeusnacht. Pro testantse martelaren als Jan Huis en Jan de Bakker, die op roomse brand stapels stierven, verschenen weer ten tonele en de verontruste goegemeen te zag de rosse vuurgloed reeds op laaien op de vaderlandse marktplei nen. Thorbecke zondenbok iyr blister Thorbecke werd de zonden bok. Het herstel der hiërarchie werd gébruikt om hem als politicus onmogelijk te maken. Deze radicale staatsman werd bestempeld als een verrader van het vaderland, omdat hij, door de gehate en gevreesde roomsen hun kans te geven, het „pro testantse karakter van de natie" in de*waagschaal had gesteld. Men voor spelde hem hetzelfde levenseinde als de gebroeders De Witt, die door het Haagse gepeupel in 1672 werden ver moord. Het hoogtepunt van het spektakel viel in Amsterdam, waar bij het jaar lijkse bezoek van de Koning een adres van 51.000 protestanten werd aange boden. Daar de Koning niet overeen komstig het advies van Thorbecke antwoordde op de toespraak, waar mede het adres werd aangeboden trad deze af. Daarmede viel het ministerie, maar het bisschoppelijk bestuur bleef. De pauselijke Internuntius liet zich door de. Aprilstorm niet weerhouden en in stalleerde in de laatste weken van r" T^e n'euwe diocesane bisschop- zÜwLhtÏFi, Zwiisen op 20 April als Aartsbisschop van Utrecht. Mgr. van Toneel in het kath. culturele leven (~y>k het Werkverband „Katholiek amateurtoneel" en „Ons Leken spel" hebben het herstel van de ker kelijke hiërarchie willen vieren; zij deden het met een tweedaags toneel congres, in verheugende belangstel ling uit alle delen van het land. Het waren niet slechts de leken, die zich in het Gebouw van Kunsten en We tenschappen te Utrecht hebben ge concentreerd, maar ook religieuze fra ters en zusters van verschillende con gregaties. De eerste dag bracht twee stukken op het toneel, die geslaagd zijn, niet slechts om de gunstige indruk, die het spel op de vele aanwezigen heeft gemaakt, maar ook, omdat de kenner hier de regie ontdekte van twee be kenden uit de wereld van het ama teurtoneel: Kees Spierings en Anton Sweers. De eerste liet een grote groep spelenden van de Rederijkerskamer „Moyses' Bosch" uit de Brabantse hoofdstad de „Ballade van Santé Geertruud" van rector H. Beex opvoe ren; de ander bracht Anton v. d. Vel- de's „Hans Worst" door leerlingen van de Aartsbisschoppelijke kweekschool te Hilversum HET ZUIDEN Vree op 22 April als Bisschop van Haarlem, Mgr. J. Hooydonk op 25 April als Bisschop van Ereda, Mgr. Zwijsen eveneens op 26 April als Bis schop van 's-Hertogenbosch en Mgr. Paredis op 27 April als Bisschop van Roermond. Ontactische zet LIET NIEUWE kabinet-Van Hall deed nog een ontactische zet. On der de indruk van de Aprilstorm gaf Van Hall aan de Nederlandse gezant bij het Vaticaan opdracht om een scherpe protestnota aan de Paus te overhandigen. Daarin werd ontstem ming te kennen gegeven over het feit, dat geen voorafgaande kennisgeving aan de regering was verstrekt, dat de keuze van Utrecht als aartsbisschop pelijke zetel niet gewenst leek en waarin de kwetsende uitdrukkingen van de Breve werden gelaakt. De ge zant van Liedekerke kreeg van de pauselijke staatssecretaris Kardinaal Antonelli de opmerking te slikken: „Ik moet bekennen, verondersteld te hebben, dat in een land zo verlicht als het uwe de geest der verdraagzaam heid dieper wortel had geschoten." De nieuwe minister voor de R.K. Eredienst Ligtevelt een conserva tieve naam-katholiek trachtte de Paus te bewegen de organisatie zo te wijzigen, dat er in Utrecht en Haar lem geen Bisschoppen zouden zijn gevestigd. Maar ook deze vlieger ging niet op. De zaak bleef zoals ze was. Dezelfde bewindsman trachtte er ook nog een wet door te halen op de Kerk genootschappen. waardoor de vrijheid van de katholieken en van andere godsdiensten zou worden beperkt. De Kamer liet zich echter niet op sleep touw nemen en alle vrijheidsbelem- merende artikelen werden geschrapt. Er bleef van het wetsontwerp prac- tisch niets over. De hele Aprilstorm was daarmee uitgegaan als een nachtkaars en de Nederlandse Katholieke Kerk stond aan de vooravond van een voorspoedig bloeitijdperk. Hoogmis in Stadion op het „ivereld-venster" 7ONDAG a.s. zal de K.R.O. de te- levisie-uitzending verzorgen van de pontificale H. Mis die in het Utrechtse Stadion zal worden opge dragen bij gelegenheid van de her denking van het herstel der bisschop pelijke Hiërarchie in Nederland. De uitzending vangt aan om kwart over 10 en eindigt om 13 uur. Qver de taak op het gebied van to neel heeft Bernard Verhoeven ge westelijke spreiding aanbevolen; spoe dig moet volgens hem het Zuiden aan de beurt zijn. Daar kan men zich in spelen op een geestelijk klimaat, dat de katholieke toneel-aspiraties kan bevredigen. Opleiding van beroepskrachten met katholieke oriëntatie in eigen gunstig milieu werd wenselijk geacht. Naast het beroepstoneel heeft' volgens de spreker ook het amateurisme zijn ei gen waarde; in de vorm van regie kan het beroepstoneel dat amateuris me dienen. Tenslotte is gepleit voor het brengen van periferische speel- vormen in het toneel, als dans en zangspel, of cabaret. Leerlingen van 't Serafijns semina rie te Voorschoten voerden een oud Nederlands Paasspel op, met muziek van Jos. Smits van Wa'esberghe. Dit spel kon men ervaren als een litur gisch drama, uitbeelding van het Evangelieverhaal. Ofschoon alle teks ten werden gezongen, hebben de aan wezigen nochtans veel geestelijke ont roering ondergaan. Het Congres is besloten in de Stads schouwburg, met de première van „In Holland staat een huis", spel in twee delen door Antoon Coolen, onder re gie van Willem Tollenaar. Advertentie) leder mens heeft een dubbelganger. - Een Aspirin-tablet niet. Aspirin-tabletten her kent U steeds aan het Bayerkruis. W ereldgezondheids' organisatie TAE BRAZILIAANSE expert op het gebied van algemene gezondheids zorg, dr. G. M. Candau ,is gekozen tot directeur-generaal van de Wereld gezondheidsorganisatie. Luitenant-ko lonel Djafar (Pakistan) was ook een candidaat. Candau volgt dr. Broek Chisholm (Canada) op. die zeven jaar lang aan het hoofd van de organisatie heeft gestaan. Hij treedt in Juli af. J-JET GAAT nog steeds crescendo met de BB. In 't gehele land geven dagelijks belangrijke aantallen vrij willigers zich op. Volgens de gegevens die gistermorgen vroeg bij het bureau van de stichting Bevordering Bescher ming Burgerbevolking waren binnen gekomen, heben zich tot nu toe 120217 personen bereid verklaard aan de BB mee te doen. (Advertentie De enige (iets met de 5 plussen Lm! Uw kinder** zo'* pracht (iets winnen in de leuke Opstelwedstrijd Inlichtingen bij Uw Batavus-dealer Collega's landbouivbestuur- ders organiseerden trip J~^E STICHTING voor de Landbouw heeft in de afgelopen week lei dende figuren van landbouworganisa ties in Frankrijk, Engeland en Dene marken op bezoek gehad. Uit erkentelijkheid voor verleende hulp na de ramp heeft de Stichting voor de Landbouw voor het gezel schap een tocht door de getroffen ge bieden in West-Brabant en Zeeland georganiseerd. Het gezelschap was voor een algemene uiteenzetting tevo ren ontvangen op het ministerie van Waterstaat door de secretaris-generaal van dit ministerie. De gasten waren diep onder de indruk van de grote schade, welke is aangericht. In het bijzonder uiteraard de situatie op Schouwen en Duiveland. Anderzijds was men ook zeer getroffen door de energie, waarmee allerwege het her stel wordt aangepakt. r^RIEHONDERD jaar geleden is een trekschuit gezonken. Het trekpaard werd meegesleurd en is verdronken. Thans vond men de resten van schip en peerd In de Maas ter hoogte van Stevens- weerd Bedolven onder acht meter grint en klei. Elk jaar kwam er dus 3 centi meter bij. „Wilde" TJIT GOTHENBURG, een stad in Zweden, Verdween een man, 8 jaar Ge leden. Men vond hem dezer daaen weer Als een volmaakt verwilderd heer. Sedert hij spoorloos trok naar elders Stal hij zijn eten uit vele kelders. De oorzaak van alles: een zware depressie: Hij had tbc en dat werd een ob sessie. Niemand wilde hem arbeid geven En zomer en winter bleef hij bui ten leven Géén katten UTSENHOWERS vrouw heeft niet *-• willen zwichten Voor die katten waarover wij on langs berichtten. Ze kreeg er twee voor 't Witte Huis Ter wering van een eventuele muis. Mamie wilde er niets van weten En heeft ze er weer uitgesmeten. „High Glory", de kanarie van de president Voelt zich hierover ten zeerste content. Winst FNE heer Cunningham, een man met een hoge positie Bij de Oklahoniase criminele politie Deed met zijn mannen een inval in een gebouw, Waar zwaar gegokt werd door man en vrouw. Hij wilde bewijs en wierp wat geld In een automaat, daar opgesteld. En laat hij nu de pot van 30 gulden winnen' Nam hij 't geld? Hij .hoefde er niet over te verzinnen ..'t Was mijn stuiver" zei hij en met zwier en gemak Verdwenen de 30 guldens in Cun ninghams zak. Rits LIET nieuwste op het gebied van LT de worst. Uitgevonden door een New-Yorks" vleeswarenvorst Hij fabriceert stripjes in de worsten- vellen Zo kan gemakkelijk zijn worstje pellen. Men eet 'n kale Frankforter, mits Men 't velletje opent met een „rits". Malenkovdente DIJ HELMSTEDT, op de grens tussen Oost en West, Vonden twee paarden het met te best In de stal van een Westerse boe renman. Ze namen de benen. En zo kwam het span In. Russische handen .Het eind van de pret? De boer kreea zijn vaarden èn een (Russische) sigaret! Instinct DOER Sikkema uit Wijnaldum L* werkte op 't land Met een wiedmachien. Zijn paard hield stand En was tot geen voortgaan te be wegen Sikkema heeft het op gang gekregen Nadat hij keek voor de paardenvoet. Een kievitsnest met jong gebroed Moest eerst op zij worden gelegd. En daarmee kwam alles weer te recht. Tere harten MU nóg zo iets, ditmaal verteld Over een tere zaak op 't voet balveld. Een leeuwerik had het precies gemunt Bij de nestenbouw, op 't strafschop- punt. De club wil zich. liever thuis ver velen Dan op dat voetbalveld te spelen. Eerst als de zaak is uitgebroed Verschijnt daar weer een mensen voet. 't Is een Deense club. En heus, we vinden Die knapen echte dierenvrinden. Grote sprong "TWEE zware kikkers, per Cornet verzonden Arriveerden uit Afrika op het vliegveld Londen Op reis naar Califorttië's zonnipe kusten. Tijdens het vliegen mogen ze nog rusten. Maar in Amerika springen ze 't record Bij de Internationale Kikkersport. Moederdag "J"OT SCHRIK van bakkers en bloemisten, Die met zoveel reclamelisten 'n Feest ontwierpen voor 't gezin, Heeft Eisenhowers gemalin "Met Moederdag volmaakt gebroken, zy heeft een zeer wijs woord ge sproken: ..Mij kan dit feest echt niet behagen. Ik houd van moeder ALLE DAGEN". (Mamie's moeder, mevrouw Doud Is 74 jaren oud.) jyjEN MAG onderhand bekend ver onderstellen, dat de Sonatine reeks, uitgegeven door Nederland's Boekhuis te Tilburg, een serie le vensbeschrijvingen van componisten bevat, die speciaal geschreven wor den voor jonge mensen. Men is al zover gekomen, dat het twaalfde deel van de pers rolde. Onder de titel „Geen huis, geen vaderland" vertelt Erik Uyldert het leven van Johannes Brahms. Hiermee is de Sonatine- reeks met een aantrekkelyk deel aan gevuld. Telkens bij het verschijnen van een nieuw deel in deze reeks, voelt men de behoefte om het Nederlands Boekhuis een compliment te maken. En dan bepaald niet alleen vanwege de keurige uitvoering, waarin de delen van deze reeks in verspreiding wor den gebracht, hoewel dit zeker ook steeds opnieuw een woord van waar dering verdient. Belangrijker is uiteraard de inhoud van de boeken en de manier, waarop de levensbeschrijvingen worden op gediend. Van de jeugdige lezers, voor wie deze delen dus speciaal worden uitgegeven, wordt zeker geen muzi kale ontwikkeling gevergd. Men zou het zo kunnen zien, dat de belangstel ling voor de muziek juist via de per soon van de componist wordt gewekt. Het is niet zo, dat de levensbeschrij vingen in een droog geraamte van cijfers, jaartallen en feiten worden opgevangen. Integendeel, het zijn ge romantiseerde verhalen, die even in- door Nico J. P. Smith 76) Zo is het ook. Maar de strijd tegen het horloge winnen zij niet en als de thuisclub met vier nul voor staat, merkt Westra, dat hij de wedstrijd on tijdig moet laten beëindigen. Hoewel hij door de microfoon uiteenzet, dat deze voetbalwedstrijd slechts als een demonstratie was bedoeld, zijn de enthousiaste voetballers het daar maar ten dele mee eens. De padvnders niet, omdat zij menen, na de rust nog best te kunnen ophalen de Jongensstad kerels niet, omdat zij ervan overtuigd zijn, dat ze er wel tien nul van kun nen maken. Daarover wordt alleen in de kleedkamer wat gemopperd, als scheidsrechter Meulkens, die van Westra een teken heeft gekregen, de wedstrijd affluit. Maar als de jongens zich weer verkleden, hebben ze al begrepen, dat het feest moet worden voortgezet. En een feest wordt het, al hebben ze het allen met de verschillende ta ken geweldig druk. Nauwelijks aan gekleed, moeten ze weer helpen met het aanslepen van tafels voor de grote zaal - ze moeten die tafels dekken met keurige witte ten de papieren ze moe- gereedliggende tafelversiering aanbrengen en borden en bestek net jes neerleggen. Voor de aankleding van de tafels heeft Henk Veder de leiding. Hij let er met pijnlijke nauw keurigheid op. dat zijn helpers het bestek aan de goede kant van de borden neerleggen dat het tere asperagus-groen netjes in het midden over de tafel slingert en dat de vazen met bloemen goed worden neergezet. „In de korte tijd, dat de bezoekers van het voetbalveld naar de grote nieuwe zaal terugwandelen. moet dit alles in orde zijn", heeft Westra de jongens gezegd en ofschoon hij met het gezelschap een kleine omweg heeft gemaakt, is het allemaal in orde, als de gasten naar binnen wandelen, die zich verbaasd afvragen, of dit dezelfde zaal is, waarin zij kort geleden wer den ontvangen. De jongens staan ach ter de stoelen en wachten, af, wie er naast hen zal komen te zitten. Want zo heeft Westra het gewild: de jongens z ij n jongens, tussen de gasten.' Als hij van het toneel af een enkel woord wil zeggen om te vragen, of de gasten het eenvoudige voor lief wil len nemen als hij ziet, hoe honder den paren ogen op hem zijn gericht, ontroert hem de aanblik van deze zaal. Daar zitten ze nu. de.paria's van de maatschappij de jonge mensen te midden van hen. die hen veroordeel den, maar die toch het beste met hen vooq hebben. Hij ziet Harry naast een officier van justitie, die de naam heeft uitzonderlijk streng te zijn hij ziet Teun naast een padvind cn een hem niet bekende oude jongejuffrouw, die blijkbaar ook aan opvoeding doet en wier stopwoordje „shocking" schijnt te zijn. Hij ziet Adri en Gijs en Arie en Willem hij kijkt de lange tafel langs en overal kijkt hij in jongens ogen, die hem vol verwachting, maar ook vol vertrouwen aanzien. „Stil even, meneer Westra gaat wat zeggen," hoort hij fluisteren. Hij zoekt een punt van rust, dat hij vindt in de ogen van Meulkens, die naast freule Van Klarenberg een plaats heeft gekregen. En dan komt Westra met de speech die hij des ochtends op papier had' willen zet ten. „Beste jongens," begint hij. „De da mes en heren, die naast jullie zitten, zijn hier vandaag gekomen, om ken nis te maken met onze Jongensstad. Ik geloof, dat ik mede namens allen spreek, als ik zeg, dat wij dit zeer op prijs stellen en dat wij ons best zullen doen, onze bezoekers te laten zien, dat wij het hier met elkaar heel goed kunnen vinden. De tentoonstel ling heeft meen ik duidelijk aange toond. dat wij ons hier niet vervelen dat wij ons voor de maat schappij ook nuttig kunnen maken, on ze sportdemonstratie was ervoor, om aan te tonen, dat wij ook op dit ter rein kunnen meekomen en wat er nu zal volgen, zal, naar ik hoop bewij zen, dat de geest die in Jongensstad heerst, een goede geest is, een geest van saamhorigheid, een geest ook, die begrip heeft voor moeilijkheden van anderen." Als Westra zo ver is, ziet hij ach ter in de zaak Henk Veder staan, die zonder dat de anderen het mer ken een wanhoopsgebaar maakt en dan op zijn wijd-geopende mond wijst. Westra heeft moeite bij die koddige beweging niet in een lach te schieten, maar hij vervolgt doodleuk: „Juist krijg ik van een onzer koks het teken, dat hij in moeilijkheden verkeert en dat de mensen in de keuken zo spoedig mogelijk willen opdienen. Wij moesten hen daartoe maar in de gele genheid stellen." Het applaus is nog niet koud, of de schalen worden aangedragen keurige dekschalen, die door de jon gens voorzichtig worden doorgegeven. De gasten zijn verwonderd over de vlotte wijze waarop dit geschiedt, maar zij weten niet. dat deze „tafel manoeuvre" ettelijke keren onder lei ding van burgemeester Harry is gere peteerd. Harry houdt een wakend oogje over het geheel. Hij behoeft maar een enkele voornaam te zeggen om de jongen, die z'n mes niet gebruikt, daar haastig naar te doen grijpen. „Adri!" Swifting schrikt even en daaraan merkt de opvoedkundige ambtenaar, die naast hem zit, dat zijn buurman werd genoemd. „Jij heet toch Adri, niet?" begint hij een gesprek. „Waarom noemde die donkere jongen je naam?" ,,Ik vergat m'n mes," zegt Swif ting eerlijk. „We moeten tegenwoor dig met vork en mes eten. Dat is moeilijk, als je het nooit gewend was. Ziet u wel, dat er padvinders zijn, die het ook niet doen? Daar zegt-ie niks van," laat hij er bitter op volgen. De man naast hem glimlacht. „Vind je het zo lastig?" „Och, lastig.,., lastig. Het went wel. Maar thuis vonden ze dat flauwe kul. Alleen rijke lui eten zo. Het is een voorstel van Harry geweest van de burgemeester, en meneer Westra was er dadelijk voor. Toen zijn er messen bij het etent geko men." „En heeft Meneer Westra er ook bij verteld, waaróm hij die maatregel goedkeurde? vraagt de ambtenaar, die dat onderwerp interesseert om dat hij zelf, stammend uit een gewoon milieu, de noodzakelijkheid van be hoorlijk te kunnen dineren indertijd heeft ingezien. Hij had er zelfs les voorgenomen bij een zuster, die met een ingenieur was getrouwd, baar denkt hij aan, als Swifting zegt' Me neer Westra gelooft, dat wij er later gemak van zullen heben. Je moet je kunnen aanpassen, zegt de directeur. Naar beneden gaat gemakkelijk ge noeg. maar naar boven is moeilijk hij zegt, dat we allemaal hogerop moeten. Daarom krijgen we ook les m beleefdheid." „In beleefdheid?" vraagt de ambte naar verbaasd. „Wat zijn dat voor lessen?" „O. ze zijn reuze." beweert Adri enthousiast. ..We hebben er vaak heel wat plezier bij." (Wordt vervolgd). WOENSDAG 13 MEI 1953. HILVERSUM I. 402 METER. NCRV' Nieuws: 7.13 Gewijde muziek: 7 45 Eeri woord voor de dag; 8 00 Nieuws en weer- bench en: 8.15 Gramofoorimuziek; 9 00 y?401'we(Z,^nJ 9 30 Voor c:e huisvrouw; fnnlorl: 9 40 Gramofoonmuz.: 10.15 Idem: 10.30 Herdenkingsdienst' n 30 °nJ11UZiek: U'33 Vioo! cn Pi*™: ,|„.Vand- tuinbouwmedcdcl'neen; 12.33 Lichte muziek: 12.59 Klokgelui; 13 00 rionWriV Pliot' to'erkerk. Thuisfront; ,rsn,0er^ka,pel: 14 00 Gramofoon- muriek. 15.30 Ceilo en piano; 16 00 Voor de jeugd; 17.20 Orgelspel; 17.50 Militaire causerie; 18.00 Accordeonmuz^ek; 18.15 Geestelijke liederen: 18 30 RVU: Dr. W. H. C. Tenhaeff: Rond het probleem der ifw\Isc^°VwExperimentele voorschouw; 19.00 Nieuws en weerberichten: 19.10 Boekbespreking: 19.25 Gramofoonmuziek: 19.30 Buitenlands overzicht; 19.50 Gram 20.00 Radiokrant; 20.20 Interkerkelijke Getuigenissamenkomst; 21.30 Gram.; 21.40 Radio Philharmo-nisch orkest en soliste; 22.30 Reisbeschrijving: 22.40 Gramofoon muziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws cn SOS-berichten; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 METER. VARA: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.18 Gramofoonmuziek: 8 50 Voor de huisvrouw; 9.00' Gramofoonmu ziek; 9.40 Orgelconcert. VPRO- 10 00 Schoolradio. VARA; 10.20 Voor de vrouw* teressant zijn als de geschiedenis van welke gefingeerde romanpersoon dan ook. Dat dit voor de schrijvers geen eenvoudige opgave is, spreekt voor zich. ETrik Uyldert is geen onbekende voor de liefhebbers van de Sona tine-reeks. Reeds eerder beschreef hij de levens van Johann Sebastian Bach in „De cantor van de Thomas- kerk" en van Robert Schumann in „Het eenzame hart". Vooral omdat Uyldert het deel over Schumann ver zorgde, is het prettig, dat hij nu ook het leven van Brahms te beschrijven heeft gekregen. Want deze levens zijn nauw met elkaar verbonden ge weest, zo nauw, dat Brahms er hier en daar wel eens met minder goed willende blikken op wordt aangezien. Uyldert heeft dit deel van het leven van de componist, dat toch nog al be langrijk geweest is fijngeestig be handeld. Over het algemeen heeft de schrij ver vooral de jeugd van deze geniale kunstenaar in de aandacht getrokken, waarbij hij de nadruk gelegd heeft op het zich vormende kunstenaar schap. Een nadeel daarvan is. dat het ontstaan van de grote werken van Brahms in betrekkelijk korte pas sages moet worden afgedaan. Doch dit neemt niet weg, dat men aan het einde van het boeiende boek wel een duidelijk beeld heeft van het leven van deze eenzame figuur, die zich door zo'n groot aantal composities on sterfelijk maakte. Het boek blijve ze ker niet gereserveerd voor jongere lezers. K. 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Roemeens orkest; 12.30 Land. en tuinbouwmedodeb; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gram.; 13.00 Nieuws en commentaar; 13.20 Dans muziek; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 De weg omhoog, causerie; 14.15 Jcugd- concert; 15.00 Voor de jeugd; 15.30 Idem; 19.00 Sopranino-blokf luit recital: 16.10 Voor de jeugd; 16.45 Voor de zieken; 17.15 Regermgsuitzending: J. de Palm; Onder wijs in de Nederlandse Antillen; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-varia; 18.20 Act.; 18.20 L chte muziek; 19.00 Joods Pinkster, feest; 19.15 Gramofoonmuziek; VPRO: 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Parlemen air overzicht; 20.15 Lichte mu ziek; 20.45 Mont Pelé, hoorspel; 21.55 Saxofoonkwartel; 22.15 De Uitbarsting van de Mont Pelé. causer e; 22.30 Sextet; 23 00 Nieuws; 23.15 Socialistisch nieuws in Ecperanto: 23.20 Rep.; 23.3024.00 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL 324 METER 11.45 Gramo foonmuziek; 12.15 Sopraan en piano; 12.50 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13 15 Gramofoonmuziek; 14.00 Schoolradio; 15.40 Gramofoonmuziek; 15.45 Omroep koor en orkest; 17 00 Nieuws; 17.10 Gra mofoonmuziek; 17.30 Klankbeeld; 17 40 Gramofoonmuziek; 17.50 Boekbespreking; 18.00 Pianomuziek; 18.30 Voor de solda ten; 19.00 Nieuws; 19.40 Kinderbedjes; 20.00 Hoorspel; 20.50 Gramofoonmuziek- 21.10 Operamuziek; 21.35 Omroeporkest; 22.15 Voordracht; 22.55—23.00 Nieuws. BRUSSEL 484 METER 12.10 Gram 1300 Nieuws; 13.10 en 15.00 Gramofoon muziek; 16 00 Lichte muziek; 17.00 Nieuws 17.la Gramofoonmuziek; 18.30. 19 20 cn 19.40 Idem; 19.45 Nieuws; 20.00 Groot Symphome-orkest en solist; 21.30 Gram 22.00 Nieuws: 22.15 Jazzmuziek; 22 45 Gramofoonmuziek; 22.50 Nieuws.

de Stem | 1953 | | pagina 5