VAN MGR. VAN VREE TOT MGR. HUIRERS DE EERSTE BISAMRAT IN t ZEELAND ONTDEKT Z.-VLAANDEREN ZUID-BEVELAND Walcheren de echte kauwgj^ POLDER WALCHEREN neemt deel in Waterschapsbank RUWE HUID, Eindles Lagere Landbouwschool te AARDENBURG VfWGLEY^ Solex 2 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 12 MEI 1953 2 Ongewenste gast in dit gewest vol dijken Nieuw Zeeland en oud-Zeeland Vangst op Waddenzee valt mee Nieuwe autobusgids A.M.Z. Vacantietoeslag De eerste dijkdichting by Kruiningen zonder maxima Faillissementen TERNEUZEN AXEL HULST GOES Zeven Haarlemse Kerk vorsten in één eeuw MIDDELBURG AGENDA HEDEN MORGEN F)E jachtopziener Nagelkerke, die vorige week onder Rilland-Bath zijn gewone route maakte, loste een schot op een rat, die uit een sloot langs de zeedijk schoot. Hij keek er verder niet naar om, maar toen hij enkele dagen later in dezelfde omgeving kwam zag hij de geschoten rat liggen. Omdat het een buitengewoon groot en zwaar dier was, rees bij hem het vermoeden, dat dit wel eens een muskus- of bisam- rat zou kunnen zijn. Hij nam het ca daver mee en liet via de direotie van de Bathpolder de Plantenziektenkun- dige dienst te Goes waarschuwen. Gister haalde deze het dier op en het bleek inderdaad een exemplaar van het gevreesde soort te zijn. Het was de eerste bisamrat in Zee land aangetroffen en met zorg vraagt de dienst zich af of men hier met een verdwaalde rat te maken heeft in Brabant komen er veel voor of met het lid van een kolonie. Scherp opletten is thans geboden, want de aanwezigheid van deze on dieren betekent een voortdurende be dreiging van onze dijken. Niemand neme ondertussen de verantwoorde lijkheid op zich deze rat op eigen ge legenheid te gaan bestrijden. Men kan beter de wettelijke weg volgen en de burgemeester op de hoogte stellen, zodra men meent haar aan wezigheid ontdekt te hebben. Toeval lig kwamcti gister ook uit Hoedekens- kerke en Wolfaartsdijk berichten bin nen dat de rat aldaar was gesigna leerd, maar het ingesteld onderzoek leverde geen positieve resultaten op. NACHTARBEID ENE muskus- of bisamrat wordt 50 A 60 cm. lang, waarvan bijna de helft voor rekening van de zware en platte staart komt. De kop is stomp, de oren klein en zitten bijna geheel onder de vacht. Jammer genoeg wroet en woelt deze rat bij voorkeur in de nacht. Zij verraadt haar aanwezigheid door op het water drijvende stengels van moerasplanten; door gangen in de oevers bijna zo ruim als konijnen holen en door beschadiging aan oevers en verzakkingen in de grond bij de waterkant, ontstaan door in zakken der holen. W2É MIEUW-ZEELAND onderhoudt toch nog de banden met de provincie waaraan het zijn naam ontleende, al is het er ook zeer ver van verwijderd. De Niguw-Zeelandse minister van mijnbouw en immigratie, die binnenkort naar Nederland komt, zal ook zeeland met een bezoek vereren. Op 20 Mei denkt hij een dag door te brengen te Kortgene. dat door Nieuw-Zeeland bedacht is met een half millioen. Zeeuwse mosselvissers in actie LI ONDERDEN schepen, zeker 98% van de Zeeuwse vissersvloot, voor zover deze zich bezig houdt met oe mosselvisserij, zijn thans geconcen treerd op de Waddenzee, in de havens te Harlingen, Den Oever of een der Waddeneilanden. Er wordt gevist op dezelfde banken als vorig jaar. over de vangst is men tevreden. Er schijnt voorlopig nog voorraad genoeg te zijn, mits er vol doende water is om te vissen. Men mag vissen van 4 Mei tot be gin Juni, waarna men nog 3 weken gelegenheid krijgt om op het Gro ninger Wad te vissen. De daar ge vangen mosselen en mosselzaad mo gen naar zeeland worden gebracht. LEURIG op tijd verscheen weer een nieuwe autobusgids van de A.M. Z. Behalve de busdiensten op Zuid- Beveland en naar Walcheren, bevat het boekje de dienstregeling van de Zeeuwse lijn en van de provinciale bootdiensten. 0ISTER vernamen wij, dat van Za terdag af de combinatie v. d. Stoep en de technici van Waterstaat de afsluiting van het eerste dijkgat in de zeewering van de polder Krui ningen hebben geconsolideerd. Achter de caison, dus in de polder zelf, is een kleiwand aangebracht en ook op allerlei andere manieren wordt de afsluiting zo stevig mogelijk gemaakt. Advertentie) T~\E algemene vergadering van de Polder Walcheren heeft met 22 tegen 6 stemmen het voorstel van het dagelijks bestuur om voor f 5000, deel te nemen in het aandelenkapitaal van de op te richten Waterschaps bank van de Unie van Waterschaps bonden verworpen. Met algemene stemmen werd een voorstel aan vaard van de heer C. Holthuijzen om voorlopig voor f 1000,deel te ne men met de toezegging, dat dit be drag tot vijf mille zal worden aan gevuld, als de algemene vergadering door nadere inlichtingen en de inhoud der nog in bewerking zijnde statuten bevredigd wordt. VACANTIETOESLAG. mei ongeëvenaarde geneeskracht Ook het voorstel om het personeel over 1952 een vacantietoeslag toe te kennen (het ontving voor schotten) werd uitvoerig besproken. Het dagelijks bestuur was van oor deel. dat deze toeslag 2 procent van de jaarwedde, maar zonder een ma ximum van f 50,resp. f 75,dien de te bedragen. De voorzitter was het met dit standpunt echter niet eens. In Belangstelling van autori teiten OP HET GEMEENTEHUIS te Aar- denburg werd de eindles gehou den van de vierjarige cursus der R.K. Lagere Landbouwschool. Daartoe waren aanwezig de colleges van B. en W. van Aardenburg en Sluis, de pas- stoors van Aardenburg en Sluis, ver tegenwoordigers van het Ministerie van Landbouw en van de N.C.B., be stuur van de Kring Oostburg van de N.C.B. en vertegenwoordigers van de plaatselijke Boerenleenbank, bene vens de leerlingen en hun ouders. Als voorzitter van de Commissie van Toezicht opende burgemeester van Dongen de bijeenkomst. Hij wees op de betekenis van deze school voor on ze landbouwende streek. Daarom ook zo zeide spreker, wordt deze eindles gehouden in het gemeentehuis en zijn bestuur en genodigden de gasten der gemeente. Door de leraren werden achtereen volgens vragen gesteld aan de leer lingen. waarbij kapelaan Sweere het onderdeel godsdienst en maatschappij leer behandelde, directeur Lansu de landbouw en de heer Schieman moto renkennis. De heer de Roo, die aanwezig was vanwege het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening ter vervanging van de heer Dijk, die wegens familieomstandigheden ver hinderd was, reikte daarna de diplo ma's uit aan de geslaagden, terwijl pastoor Dierick de prijzen uitreikte. Enkele mooie boeken werden als bij zondere prijzen uitgereikt aan de leerlingen die het meeste hadden ge presteerd. Als bijzondere prijs werd aan de leerling G. van Deursen, uit Heille voor zijn grote ijver en oplet tendheid een prachtig boekwerk uit gereikt. Voor ieder had pastoor Die rick een toepasselijk woord. Namens het bestuur van de kring Oostburg van de N.C.B. sprak de heer C. van Bellegem uit Eede. Ir. N. van Vliet als vertegenwoordiger van het hoofd bestuur van de N.C.B. uit Tilburg sprak woorden van gelukwens en aanmoediging. Namens de leerlingen werd door Ni co Remijn uit Heille een sympathiek woord van dank gesproken aan het adres van het bestuur en aan de di recteur van de school. Aan deze laat ste werd als blijk van erkentelijkheid voor het genoten onderwijs een rook tafel aangeboden door de leerlingen. Ook het andere onderwijzend perso neel werd door hem namens de leer lingen dank gebracht. Ten slotte bracht de directeur van de R. K. Lagere Landbouwschool de heer E. Lansu dank aan het bestuur, de autoriteiten en instanties die de school op velerlei wijze hun steun hebben verleend. Hij gaf de scheiden de leerlingen nog wijze raad mee en verklaarde te allen tijde bereid te blijven voor het geven van raad en adviezen in hun latere leven. Hij eerstelingen van zijn school thans zijn gediplomeerd, een voorbeeld voor de anderen zullen zijn. Burgemeester van Dongen sloot de ze bijeenkomst. DE GESLAAGDEN. LIET DIPLOMA werd behaald door: George de Badts, Sluis; Joseph van Bellegem, Eede; Piet Beun, Sint Kru.s; Robert Buijck, Sint Kruis; Sylvain Buijsse, Aardenburg; Willy Cuelenaere. Eede; Denis Crul, Malde- gem (België); George van Deursen, Heille; Jan Jansen, Aardenburg; Fir- min Nobus, Eede; Herman Marteijn, Eede; Arjtoine Paridaen, St. Kruis; Johan Plasschaert; Sluis. Nico Remijn Heille Wilfried de Rijcke, Aarden- burg; Herman van de Vijver, Sluis;; Omer Willems, Eede; Roger van de Wijnckel, Eede. principe achtte hij het onjuist een maximum vast te stellen, zoals de re gelingen voor de andere ambtenaren bepalen, maar in de praktijk zal men er niet aan kunnen ontkomen. Het is niet onwaarschijnlijk dat Ged .Staten bezwaren zullen maken. Mr. Loeff ver klaarde, dat hij helemaal tegen een vacantietoeslag was, maar dat, nu deze eenmaal gegeven wordt, de hogere en de lagere ambtenaren ge lijk behandeld moeten worden en dus geen maxima mogen worden toege past. Tenslotte werd het voorstel van het dagelijks bestuur (dus zonder maxima) aangenomen. POLDERLASTEN Uhe rondvraag leverde een zeer uit- voerig ciebat op naar aanleiding van een brief van het bestuur van de kring Walcheren der Z.L.M. met be trekking tot de betaling van polder- lasten van gronden, die niet meer in gebruik zijn, omdat er wegen en wa terlopen voor in de plaats zijn ge komen. Men achtte deze betaling on billijk. De voorzitter wees erop, dat daaraan niet te ontkomen zal zijn. Begin 1955 zal de acte van toedeling der gronden gereed zijn en dan pas kan een nieuw kadaster worden op gesteld. Tot zo lang zal dus met de gegevens van het oude kadaster moe ten worden gewerkt. Vele leden von den dit onbillijk, maar zij zagen oik geen oplossing om dit te veranderen. Uitgesproken is het faillissement van C J Kense, winkelierster te Nieuwvliet. R.C. is mr. J. Abbing, cu rator mr. H. de Mul te Oostburg. Geëindigd is het faillissement van F. G. Stobbelaar, visser te Yerseke, door het verbindend worden der enige uitdelingslijat. BURGERLIJKE STAND. Huwelijken: Christianus Bruijns. 33 j. (won. te Sas van Gent) en Maria Dieleman, 23 j.; Johannes Verbruggen 24 jaar (won. te Sas van Gent) en Maria van Driel, 22 jaar; Antonius Lafort, 24 jaar en Irene de Bakker, 21 jaar; Jan de Back, 23 paar en Lena Roukema, 23 jaar. Geboren: Maatje dv F Neels en A de Pooter; Neeltje dv J van den Berge en H de Zeeuw (won. te Zaamslag); Marnus zv J Onrust en A Verschud ren; Leendert zv Q, Jonker en A van de Velde, (won. te Bruinisse); Maria dv F Wolfert en J Moerland (won. te Axel; Catharina dv J. van Wijck en A Stilma; Pietre zV J de Braai en W Jongman; Maria dv A Verpoorte en A van de Velde (won. te Hoek)- Adrians dv P van de Velde en J Rot tier; Pieter z van W Vijverberg en C Vijverberg (won. te Ouwerkerk); Willibrordus zv A van Jole en A Jonkheijm; Wilhelmus zv B Lievens en S van Hecke; Gerard zv P van Soest en E Linders; Pieternella dv J van Luik en A Dees; Johan zv A Hamelink en M Doorns; Meindert zv J Hakvoort en C van Langevelde; Leendert zv I Verhelst en P Dees; Martha dv D Ollebek en M van Aren- thals; Cornelis zv M Hamann en M Andriessen; Annelies dv H Dobbelaar en E Eggermont (won. te Westdorpe.) Overleden: Jacobus Jansen, 90 jaar weduwnaar van C Donze; Ludovicus Vervake, 61 jaar, (won. te Sluis), weduwn. van J Vervaart; Maria Loof 64 jaar, echtg. van J Rottier; Petrus van Oldenbeek, 76 jaar, (won. te Sas van Gent), weduwn. van J Kuijten; Leuntje van Aalst, 58 jaar, echtg. van A Schirris. Sas van Gent AFSCHEID DIENSTCHEF I. EN A. Door het voltallige ambtenarencorps werd afscheid genomen van de heer B. W. Vermeer, dienstchef der Invoer rechten en Accijnzen, in verband met diens overplaatsing naar Terneuzen. Als oudste der ambtenaren werd het woord gevoerd door de heer J. van Dalen, die de heer Vermeer dank bracht voor de prettige wijze, waarop hij tijdens zijn verblijf het ambtena rencorps heeft geleid. Spreker wenste de scheidende chef veel succes toe in zijn verdere loopbaan en bood hierna namens de ambtenaren een toepasse lijk geschenk aan. De echtgenote van de heer Vermeer mocht een mooi bouquet bloemen in ontvangst nemen. In zijn dankwoord merkte de schei dende chef op, dat de in Sas van Gent doorgebrachte tijd de mooiste in zijn ambtelijke loopbaan is geweest. Hij zeide hieraan nog lang prettige herin neringen te zullen behouden. ADJUDANT A. PAUWELS ONDERSCHEIDEN De divisie-commandant van de 6e divisie, de luitenant-kolonel W. van Walt Meijer, was persoonlijk naar Sas van Gent gekomen om adjudant Pauwels voor het front der in carré opgestelde brigade-commandanten, opperwachtmeesters toegevoegd en on derofficieren der Koninklijke Mare- chaussée in zeeuwsch-Vlaanderen, als mede het personeel der brigade Sas van Gent. de herh door H.M. de Ko ningin toegekende onderscheiding, bestaande uit de gouden medaille met de zwaarden, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, op te spelden. Nadat door de districts-comman dant, kapitein de Haas uit Terneu zen. het betreffende Koninklijke Be sluit was voorgelezen en de onder scheiding door overste van Walt Meij er was uitgereikt, hield deze laatste een korte toespraak, waarin hij o.a. zeide steeds gaarne een bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen te brengen, doch thans des te meer, nu hij een zijner trouwe ambtenaren op een dergelijke wijze mocht eren. Wan neer ik vanavond weer thuis ben in Den Haag. aldus spreker, dan weet Ik, dat dit een goede dag is geweest. Hierna werden de verschillende ge nodigden, onder wie we o.a. aantrof fen majoor H. van Vuuren uit Rot terdam, burgemeester R. den Boer, de gemeente-secretaris en gemeente ontvanger, alsmede het voltallige se- Advertentle) cretarie-personeel, de groepscomman dant der Rijkspolitie, de heer J. J. v. d. Woestijne, dokter J. H. B. Puy- laert, de hoofd-assistent der Directe Belastingen, de heer D. Wieringa e.a., in de gelegenheid gesteld de gedeco reerde adjudant te feliciteren. Direct daarop trokken de genodigden zich voor verdere feestviering in de wo ning van adjudant Pauwels terug. Tij dens dit gezellig samenzijn werd o.a. het woord gevoerd door kapitein de Haas, die de adjudant een draagme- daille aanbood, verder door adjudant van Overbeeke uit Terneuzen, opper wachtmeester J. Visser van de briga de Sas van Gent. die namens de bri gade-commandanten onderofficieren enz. een mooi polshorloge overhan digde en burgemeester R. den Boer, die er op wees, dat de monumentale en martiale verschijning van adju dant Pauwels speciaal geëigend was voor onderscheidingen. Zichtbaar ontioerd dankte adju dant Pauwels voor de hem en zijn echtgenote, die ook steeds in de ge lukwensen werd betrokken, gebrach te hulde. In de avonduren werd door het harmoniegezelschap ,,De Verenigde Vrienden" een serenade aan de fees teling gebracht. Philippine OPOE DE GRAEVE'S 90STE VERJAARDAG Opoe Nathalie de Graeve heeft op haar 90ste verjaardag toch nog ver bouwereerd zitten kijken, want de hulde welke haar gebracht werd, was zó groots dat ze er stil van werd. Des morgens vroeg al was haar kamertje omgetoverd in een bloemenhof en aan het brengen van cadeaux kwam geen eind. De gehele dag door kreeg ze visite. De deur stond niet stil. Dat ze met iedereen op goede voet staat heeft ze die dag wel kunnen merken. De post heeft ook veel werk aan Nathalie's negentigste verjaardag ge had; ze kreeg een karrevracht felici taties. uit alle delen van het land. Ze heeft een gedenkwaardige verjaardag gehad. JAARVERGADERING „PRINS HENDRIK" De reisclub „Prins Hendrik" hield in de jeugdherberg „Bleye Haghe" haar algemene vergadering, waarop 80 leden aanwezig waren. Er werd besloten om dit jaar een tweedaagse reis naar Luxemburg te maken, een twee- en driedaagse reis naar het Eifel- en Zevengebergte en een tocht langs de Rijn. Een weektocht naar Zwitserland kan niet doorgaan, daar hiervooj: te weinig belangstelling bestond. DRUK BEZOEK IN BLEYE-HAGHE In het eerste kwartaal 1953 had de jeugdherberg 300 overnachtingen en in de maand April waren er 651 be zoekers, die hun nachtrust in Bleye- Haghe genoten. Hiervan waren 457 Engelsen, 78 Belgen, 75 Nederlanders en l Nw.-Zeelander. Bekendmaking MEI-KERMIS 1953 De Burgemeester van Hulst brengt ter openbare kennis dat gedurende de kermis van 16 Mei t.m. 20 Mei 1953 a.s. de tapperijen mogen geopend blijven tot des nachts half één uur; dat voor de kermisdagen het maken van muziek en het doen plaats heb ben van vertoningen, danspartijen of andere vermakelijkheden in de tap perijen en in alle hoe ook genoemde voor het publiek toegankelijke ker- misinrichtingen slechts geoorloofd is op Zaterdag van de kermis van des nam. 19.00 uur tot 23.30 uur en de andere dagen van des voormiddags 10.00 uur tot 23.30 uur en alleen dan, wanneer de verschuldigde pachtsom, het staangeld en de vermakelijkheids belasting is voldaan bij de gemeente ontvanger of diens gemachtigde; dat op de kermis-Zondag geen open bare vermakelijkheden als bedoeld in artikel 4 der wet van I Maart 1815 st.bl. 21 betreffende de viering van Zon- en feestdagen mogen plaats hebben dan na volkomen beëindiging van alle godsdienstoefeningen; dat het geven van straatmuziek, het uitvoeren van kunst- of voorstellin gen of het vertonen van bijzondere zaken of dieren en al dergelijke han delingen. aan of langs de openbare weg anders dan in of aan de kermis- inrichtingen, waarvoor door Burge meester en Wethouders vergunning is verleend verboden zijn en slechts in uitzonderingsgevallen door de Burge meester kunnen worden toegestaan Hulst. 8 Mei 1953. De Burgemeester van Hulst, 758-0 B. A. Th. M. Truffino. AANRIJDING BERECHT. Op 1 September 1952 had alhier op de van Maelstedeweg een aanrijding plaats tussen een Opel en een wiel- rijdster. De Opel was tegelijk tegen een vrachtwagen opgebotst. De wiel- rijdster. mevr. L., werd ernstig ge wond. Maanden heeft ze in het zie kenhuis doorgebracht en is thans nog niet hersteld. De verdachte C. v. H. te Stekene (B.) was de bestuurder van de Opel. De Officier van Justitie achtte ver dachte schuldig. Hij meende, dat v. H., die deze weg al eens eerder gepas seerd was, te hard had gereden Hij eiste f 150.— boete of 30 dagen hech tenis. St. Jansteen TENTOONSTELLING. Op Hemelvaartsdag zal in de Meis jesschool een tentoonstelling gehou den worden, welke een inzicht zal trachten te geven van datgene, wat er in de laatste 100 jaar op kerkelijk en godsdienstig gebied ter plaatse ge beurd is. Advertentie) Hoofdplaat MELKCONTROLE-VERENIGING In café Versaevel werd opgericht een melkcontrole-vereniging. De heer L. C. Pladdet heette o.m. de hoofd- controleur van de Prov. Melkcontrole Dienst in Zeeland, de heer J. Stroo, alsmede de burgemeester, hartelijk welkom. Spreker deelde verder mee, dat met medewerking van de heer Stroo vele veehouders bezocht zijn en propaganda is gemaakt voor de melk controle. De heer Stroo wees daarna op het grote nut van melkcontrole en kon het slechts toejuichen dat Hoofdplaat nu als laatste gemeente over een eigen vereniging zal gaan beschikken. Uit de vergadering kwamen 16 le den naar voren en werd een bestuur samengesteld. Arth. Cammaert werd tot voorzitter gekozen en Ch. Rijc- kaert en V. Hoogerwerf als leden; L. C. Pladdet zal als secr.-penningmees- ter fungeren. Controleur werd de heer N. Provoost te Hoofdplaat. De burgemeester dankte tenslotte de heren Stroo en Pladdet voir hun activiteit en trad als lid toe, in de hoop, dat nog velen zullen volgen. Wachtebeke KOE IN BESLAG GENOMEN. In onze grensgemeente werd een koe in beslag genomen, onder verdenking van smokkelhandel. In afwachting van het verder onderzoek is zij naar Selzaete getransporteerd. Benoeming directeur Vrederust Tot geneesheer-directeur van de stichting Vrederust te Bergen op Zoom is benoemd (vacature van dr P. de Jonge), dr. M. van der Beek, thans waarnemend geneesheer-directeur van de psychiatrische inrichting ,,Zon en Schild" te Amersfoort. MOTOR OVER DE KOP Op de Middelburgsestraat stak een bejaarde juffrouw de rijweg over zonder uit te kijken. Dit werd nood lottig voor de motorrijder S. uit Sou burg. die, om een aanrijding te voor komen, zó hard moest afremmen, dat hij met zijn motor over de kop ging evenals zijn duo-passagier. Laatstge noemde liep nogal kwetsuren op. De motor was zwaar beschadigd. 's Heerenhoek EINDLES EN DIPLOMA- UITREIKING R.K. Lagere Landbouwschool D.e plechtigheid had plaats in de Jeugdhoeve, De wnd. voorzitter van de Comm. van Toezicht, de heer J. Boonman, richtte welkomstwoorden tot de pastoor, ir. Versteeg van het Rijkstoezicht, burgemeester Andries sen van de Onderwijsvereniging L.T. B., J. van 't Westeinde, voorzitter der plaatselijke L.T.B., ouders van leer lingen en leerlingen. Ir. Versteeg en de leerkrachten ga ven een demonstratieles. waarbij uit de vlotte antwoorden der leerlingen bleek, dat de leerstof verwerkt was. Vervolgens werd de koffie gebruikt. Daarna werden diploma's uitgereikt aanu D. de Winter, Ovezande, M. v. 't Westeinde, 's-Heerenhoek,' Jac. Goense Ovezande. A. C. van 't Leven, Ovezande, C. van Liere, Heinkens- zand, Adr. Vermue, Heinkenszand, Hub. Verdonk. s-Heer Arendskerke. De Rijkslandbouwconsulent felici teerde de leerlingen met het succes en betrok daarin ook de leerkrachten en de ouders. Burgemeester Andriessen deed een beroep op allen om gebruik te maken van de gelegenheid die het landbouwonderwijs van de L.T.B. biedt. Pastoor Kramer gaf nog een hartig woord mee aan de jongens voor hun verdere leven. Dignus de Winter dankte uit aller naam het onderwijzend personeel en bood aan ieder van hen een rookoffer aan. Voorzitter Boonman dankte de aan wezige autoriteiten en het personeel voor de goede harmonie en grote sa menwerking, 's Heer Arendskerke GROENE KRUIS. Het Groene Kruis hield onder voor zitterschap van Dr A. J. Zonnevylle een algemene ledenvergadering. Uit het jaarverslag van de secre taris bleek, dat het ledental in 1952 is gestegen van 535 tot 543. Uit dit verslag kwam tevens naar voren, dat het gebruik van het bad huis nog steeds zeer bevredigend is te noemen. Krabbendijke Naast de alom bekende van f. 392.M JJET BISDOM HAARLEM heeft thans, Mgr. F. J. v. Vree. van zijn oprichting in 1853 af, zijn zevende bis schop. De eerste bisschop van Haarlem, sinds de Reformatie althans, was de zeer begaafde Fran- ciscus Jacobus v. Vree, geboren te Rhenoy in Gelderland op 8 Februari 1807. Na eerst in de parochiële zielzorg werkzaam te zijn geweest, o.a. te Naarden en Amersfoort, werd hem de lei ding van het Katwijkse gymnasium toever trouwd, terwijl hij reeds op 35-jarige leeftijd president werd van het groot-seminarie Warmond, waar hij behalve moraaltheolo gie ook kerkelijk recht doceerde. Hij reorganiseerde het semina rie, het enige van die aard boven de Moerdijk, grondig en vond, behalve door diepgaande studie, nog tijd voor het redigeren van het door hem opgerichte periodiek, dat zoveel tot de emancipatie van Neerlands katholieken bijdroeg. Met hoofd en schouders boven zijn omgeving uitstekend, viel als vanzelf de nieuwe Haarlemse zetel aan hem toe. CLECHTS acht Jaar heeft mgr. van Vree de bisschopsstaf over het Hollands-Zeeuws diocees mogen zwaaien. Feitelijk was deze nimmer rustende man reeds afgewerkt bij zijn benoeming, doch staande gehouden door zijn grote geestkracht verplaats te hij in die moeilijke beginjaren een fabelachtige massa arbeid. Nog geen 54 jaar oud, stierf hij 31 Jan. 1861. MA DE Geldersman van Vree, be- 1 steeg in 1861 de Brabander Ge- rardus Petrus Wilmer de stoei van Haarlem. Op 22 Febr. 1800 te Boxtel geboren en na zijn professoraat aan het groot-seminarie Herlaer, pastoor van Boxtel en deken en plebaan van den Bosch te zijn geweest, schoof mgr. Zwijsen hem naar voren. Hoewel minder scherp van verstand dan van Vree, stak mgr. Wilmer in tellectueel boven de middelmaat uit en was in de omgang heel wat gemak kelijker dan zijn vrij stroeve voorgan ger. In bestuurlijk opzicht bracht mgr. Wilmer veel tot stand. Hij hielp het Bisschoppelijk museum te Haar lem stichten evenals het historisch tijdschrift „Haarlemse Bijdragen", dat nog altijd bestaat. Ook gaf hij de stoot tot de heiligverklaring van de martelaren van Gorkum en tot de offi ciële toelating der verering van Lidwi- na van Schiedam. De dood overviel hem op Nieuw jaarsdag 1877. 0PVOLGER van mgr. Wilmer werd de op 11 April 18K te Rotterdam geboren P. M. Snickers, die tot dan toe zijn meeste priesterlijke jaren had doorgebracht als regent van Ha- geveld en professor te Warmond. Deze echt priesterlijke kerkvorst, groot regent en groot zwijger, heeft slechts 6 jaar te Haarlem geresideerd, want reeds in 1883 benoemde de H. Stoel hem tot aartsbisschop van Utrecht, als opvolger van mgr. Schaepman. Hij overleed in de Dom stad op 2 April 1895. Mlet minder dan 30 jaren heeft Haarlems vierde bisschop, mgr. Caspar Josephus Bottemanne, zijn diocees geleid. De op 14 Augustus 1823 te Alkmaar geboren kerkvorst, was achtereenvol gens kapelaan te Zoeterwoude en -den 3urg op Texel. Daarna doceerde hij te Warmond en vervulde later pastora ten te Zoeterwoude en te Amsterdam om vervolgens als president en docent in het kerkelijk recht naar Warmond terug te keren. Na zijn bisschopswijding heeft mgr. Bottemanne zijn omvangrijke taak in 't zo snel groeiende bisdom voorzichtig en vaderlijk vervuld. De ombuiging van de samenleving op het terrein der sociale organisaties viel hem niet al tijd gemakkelijk, zijn Ideaal: de Volksbond, die zowel de arbeiders als de middenstanders en boeren omvatte, kon niet blijvend verwezenlijkt wor den. Onder zijn pontificaat werd ook met de bouw van de kathedraal Sint Bavo begonnen. Op bijna 80-jarige leeftijd overleed deze bisschop in Mei 1903. MA DE Geldersman van Vree; de Brabander Wiimer; de Zuid Hol lander Snickers en de Noord Hollan der Bottemanne, werd 11 September 1903 de Zeeuw Augustinus Josephus Cahier, die 29 Mei 1849 te Vlissingen was geboren, bisschop van Haarlem. Bijna 25 jaar zou hij zijn bisdom met vaste hand besturen. Strak en rustig hield hij koers in een periode die vol was van maat schappelijke verschuivingen en veran derende stromingen. Nieuwe kerken en scholen verrezen er bij tientallen ge durende zijn pontificaat en krachtig bevorderde hij jeugdbeweging en jeugdzorg, waaraan hij reeds als vi caris-generaal van het bisdom de stoot had gegeven. Op 28 April 1928 riep God deze ster ke man tot zich. rxE TWEEDE Rotterdammer op Haarlems zetel was mgr. Joannes Dominicus Aengenent. 14 Maart 1873 was hij in de Maasstad geboren en had zijn meeste priesterjaren besteed aan de vorming van de Haarlemse clerus. Zelden klonken blijder klanken dan bij de benoeming van deze bis schop, die als mens uitermate bemin nelijk was, als socioloog een grote naam had en door zijn langdurige professoraten te Hageveld en War mond, persoonlijk bekend was met al le priesters in het bisdom. Grote ver anderingen op ieder terrein voltrok ken zich nu en de vouwelijke jeugd beweging. de Graal, welke mgr. sti muleerde, kreeg bekendheid tot ver buiten onze grenzen. Veel van zijn ini tiatieven werden belemmerd door de wereldcrisis op economisch gebied, die in 1929 begon en ook talrijke nieuwe parochies aan de rand van de finan ciële afgrond brachten. Geschokt door al het leed, dat daar aan vast zat en ondermijnd door een ernstige kwaal, bezweek mgr. Aenge nent reeds op 3 September 1935. na een 7-jarig pontificaat. U)e tegenwoordige bisschop van Haar lem, mgr. Joannes Petrus Huibers, werd 15 November 1875 te Amsterdam geboren. Eerst kwam hij in de &el- zorg; doceerde te Hageveld om daar na pastoor te Amsterdam te worden en wel in de parochie van O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand. In 1928 benoemde mgr. Aengenent hem tot deken en pastoor van Hoorn. Op 11 Febr. 1936 had zijn consecra tie plaats. In hem besteeg een man de bis- schopstroon, die door zijn priesterlij ke loopbaan de ervaring tot zijn dienst had om de principes en richt lijnen van zijn voorgangers tot hun recht te laten komen. De bezetters braken noch zijn moed noch zijn geestkracht en in de historie van het bisdom Haarlem, zal zijn naam altijd verbonden blijven met het grootse Tienjarenplan., dat hij drie Jaar ge leden ontwierp om in zijn snel groeiend bisdom de bouw van 56 nieu we parochiekerken mogelijk te ma ken. De vaderlijke zorgen om de hem toevertrouwde zielen schijnen deze kerkvorst meer te drukken dan de last van vele levensjaren. KWADE HECTOR. De Kantonrechter te Middelburg had C. W., overwegwachter te Krab bendijke, een geldboete van een tien tje opgelegd, omdat hij niet vol doende zorg gedragen had voor het onschadelijk houden van een onder zijn hoede staand gevaarlijk dier. De hond van verdachte had n.l. de postbode, toen deze de post bij ver dachte bezorgde, aangevallen en de postbode op een minder pretttige wij- ze begroet. Verd. draaide juist de bomen naar beneden en kon niet zien wat er gebeurde. Hoewel de hond als gevaarlijk bekend stond, meende ver dachte, dat er geen kwaad in Hector stak. De postbode dacht er anders over. Hij kon n.l. drie weken zijn brieven niet bezorgen. De Officier van Justitie eiste be vestiging van het vonnis van de Kan tonrechter. DRANKWET, Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis, dat door P. J. van Giezen een verlof B is gevraagd voor de bene- denlocaliteit ter oppervlakte van 55 m2 van het perceel Markt no. 53b. Binnen veertien dagen na heden kunnen schriftelijke bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek bij hun College worden ingediend. 724-0 Middelburg, 8 Mei 1953. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. BOLKESTEIN. burgemeester J. PH. KOENE, Secretaris. GOES Grote Kerk, 20 uur: Concert voor Rampenfonds. MIDDELBURG Concertzaal, 20 uur: Concert door vereniging voor instru mentale muziek. SAS VAN GENT Olympda Theater: San Framcisco. VLISSINGEN Concertgebouw: Moord bij open doek, 20 uur; R.K. Vereni gingsgebouw: Vergadering R.K. Wo ningbouw, 20 uur. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg: De laatste op het schavot. AXEL Centrum, 20 uur: Straat der Verleiding. MIDDELBURG Electro: Vrouwen en opium. SAS VAN GENT Olympia Theater, 20 uur: San Francisco. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Hoff mann's Vertellingen. VLISSINGEN Alhambra: Aladin en z'n lamp; Luxor: In de macht van gang sters.

de Stem | 1953 | | pagina 2