De koffie-oorlog woedt nog in volle lievigheid PROFEET van West- Europa's ONDERGANG Wonderlijke Profetieën Franse film-rarekiek Opwindende gebeurtenissen nabij de Groene Grens Amerikaans deserteur werd gevaarlijk smokkelaar Twaalf arrestaties OP OOSTER- HOUTSE WEG 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 9 MEI 1953 11 Sokkep en pistool AXEL BOUWT WEER 32 WONINGEN Grotewohl waarschuwt voor burgeroorlog Donoso Cortes stierf honderd jaar geleden Katholieken falen De G-errit Voorting door Suijkerbuiik ver vangen Reeds tien nationa liteiten De ploeg van Bolton Wanderers Buitenland goed verte genwoordigd Wilton verhinderd SPORT IN 'T KORT EXAMENS MARKTEN et doel en elijke vere- verkrijgen kproductie. and zal ole op vee et nemen indig wor men het i'dt van de dieren de per dag wordt ge- 'an vee te van groot jn, omdat staande ijgt en de- ïakkelijker zal plaats werd als J. Cara. rwerf. lid; controleur 'rovoost. DE koffie-oorlog woedt nog in volle hevig heid langs de groene grens. Ook Zuid-Lim burg kreeg er zijn deel van, toen de door de Duitsers ingestelde „operatie Martha het ge bied van de Duits-Belgische grens te ongezond maakte voor het smokkelaarsgilde. De smokke laars hadden blijkbaar niet terug van de dui zenden douane- en politiemannen die langs de 100 kilometer lange grens werden ingezet met assistentie van 300 politiehonden, pantser- en radiowagens. TSJA een sensationele achtervolging wisten de ambtenaren van de ambulante dienst te Maastricht al schietende de jeep in het veld te achterhalen, doordat de jeep in een diepe kuil stortte. De Duitse gids werd gesnapt, de Amerikaan slaagde er echter in te ontkomen. Behalve de smokkelwaar (344 kg koffie) werd uit de jeep een heel arsenaal te voorschijn gehaald: handgra naten, dolk, karabijn, pistool en een lading kopspijkers. De spannendste geschiedenis van de laatste tijd is wel de sensationele jacht op een deser teur uit het Amerikaanse leger. Herhaaldelijk reeds was deze de grens vanuit België gepas seerd en via Vaals langs landwegen Duitsland ingereden, met ongetwijfeld een behoorlijke hoeveelheid smokkelwaar „aan boord". Hoe gevaarlijk dit heerschap was, bleek pas duide lijk, toen de Nederlandse douane, na weken lange voorbereiding, succes had bij de jacht. Doch op hetzelfde moment bracht een vrouw op dezelfde hoogte haar hoofd om dezelfde hoek om te zien of er geen kommiezeri in zicht wa ren. Resultaat: twee gevoelige bui len en een onverwacht succes voor de douane, in de vorm van een grote doos zeep, welke de vrouw over de grens had willen reiken! SMOKKEL NAM TOE T ater werd de misdadiger door de Amerikanen gepakt, doch hij wist te ontsnappen en zag er zelfs geen been in de „zaken" op dezelfde voet te gaan voortzetten, thans samen met een Engelse deserteur. Tenslotte liep hij echter opnieuw tegen de lampen toen namen de Amerikanen geen ri sico meer. De smokkelende deserteur verhuisde zo snel mogelijk naar de bekende Sing-Sing-gevangenis in zijn vaderland. SENSATIE OP BESTELLING E'en merkwaardige belevenis hadden de passagiers van een touringcar, welke in 1951 naar Vaals reed. Want nauwelijks had de effauffeur met 'n geheimzinnige klank in z'n stem verteld, dat zij hier nu reden in het grootste smokkelgat van het land of. daar stoof 'n troep van acht smokke laars met de pungels over de rug, de weg over. Nog niet bekomen van de onverwachte sensatie, zagen de tou risten een douane-ambtenaar op sok ken opduiken, gevolgd door een poli tie-man zonder tuniek, maar met het pistool in de hand. Zij zaten thuis te eten, toen ze de smokkelcolonne voor bij zagen gaan. Zij er achteraan en niet zonder suc ces. Drie man wisten zijzelf te arres teren, vier werden over de grens ge pakt. Uiteraard was deze „sensatie-op- bestelling" niet vermeld in de folders van het reisbureau. TV/ïin of meer vermakelijk was de er- varing van een ambtenaar, die de gewoonte getrouw eens zijn hoofd om de hoek van de befaamde Nieuwstraat Dat de koffiefraude niet terugloopt, kan men ook afleiden uit de stij gende lijn der „vangsten". In Kerk- rade nam de achterhaalde koffie sinds 1950 met 150 pet. toe. In één jaar „ving" men in Vaals 13 auto's met ge heime bergplaatsen. In de Vaalser- bossen, zo zegt men, kun je de koffie soms ruiken! List tegen list en zo nodig geweld tegen geweld past de douane toe in deze koffie-oorlog. Niet gemakkelijk is de taak van de mannen, die verdachte auto's onder handen moeten nemen. Als men suc ces heeft, dan is alles in orde, doch wee 'de ambtenaar als er niets aan de hand blijkt. „PROTS... beschikken te" Kerkrade stak, om te zien of nie-1 [V beroepssmokkelaars mand boze smokkelvoornemens koes- over veel geld en_zu"jden, terde |de inspecteur het uitdrukte, in prots- De gasprijs met 1 cent per M3 verhoogt UEN DER belangrijkste voorstellen in Axels raad was het voorstel om tot de bouw over te gaan van 32 woningwetwoningen. De wojiiflgejn zullen worden uitgevoerd in normale stenen bouw. Z\j zullen verrijzen in plan West. Het is slechts een druppel op de gloeiende plaat van de woningnood dachten de raadsleden, maar beter iets GROTE gebeurtenissen werpen hun schaduwen ver vooruit en in bewogen tijden doet het naamloze, ongrijpbare, niet te weerhouden gerucht steeds de ronde en verspreidt zich met de snelheid van een heidebrand door het land. 7 O WAS IN 1612 de gehele Baronie van Breda in rep en roer, omdat een schaapherder van Baarle op de heide een engel had ontmoet met een bloedig zwaard in de rechter- en een doodshoofd in de linkerhand. Het zwaard, zo zei de engel, bete kent oorlog en bloedige veldslagen, en het doodshoofd beduidt een zo grote sterfte onder de mensen, dat het graan zal verrotterL-in de veltien,, omdat nie mand méér een handaa'n de ploeg kan slaan. Inderdaad sloeg de pest niet lang daarna de mensen in het Brabantse land. maar het zou nog jaren duren eer het bestand ten einde liep en er dan niets, zodat alleen de vraag kwam weer gevochten werd in deze streken. J;- - - 1 De ontmoeting van de scheper van Baarle verontrustte de heren in Breda en zij ontboden hem met schout en schepenen naar de stad, waarna ook de bisschop in den Bosch er het zijne van - wilde weten. Omstreeks diezelfde tijd verscheen er ook een engel in Zundert aan boer Verhagen, toen hij op een Zondag langs zijn roggevelden liep. „Van grooten dieren (dure) tijt en grooten oorlogh mede sprak deze engel voor hij verdween in het zinderen van de zon over de akkers. om zo spoedig mogelijk met de bouw te beginnen. Ook tegen de verhoging van de gas prijs met 1 cent per M3 had niemand bezwaar. De kolenprijzen zijn geste gen en de financiële uitkomsten van vorig jaar van het gasbedrijf zijn van die aard, dat het gasbedrijf deze ver hoging zelf niet kan opvangen. Het volgende voorstel was van.pret tiger aard. De N.V. Waterleiding maatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen wil het buurtschap Schapenbout aan sluiten op de drinkwatervoorziening. De gemeente moet echter garanderen dat de jaarlijkse opbrengst aan vast rechttarief van de verplicht aansluit- bare woningen tenminste 95 pet. zal bedragen van het totale vastrecht bij 100 pet. aansluitingen. De raad garan deerde het en het wachten is nu op de schriftelijke aanvragen van de be woners, daar er tenminste 75 pet. van de aansluitbare woningen een schrif telijke aanvraag moet indienen. In dien alles meeloopt zal men dit jaar met het werk beginnen. Tot fitter gasfabriek werd aange steld de heer P. Mechielsen. Nu wij toch weer bij de gas zitten: in de win termaanden zal het gas voor ruimte verwarming geleverd worden over de meter voor huishoudelijke doelein den. Het tarief zal dan tot 50 M3 per maand berekend worden tegen 't ta rief voor de ruimteverwarming. Deze regeling gaat per 1 October a.s. in. Axel krijgt ook een publieke tele fooncel. Aan de P.T.T. wordt grond beschikbaar gesteld in de hoek vóór het gemeentehuis, waar de cel zal worden geplaatst. Dan kwamen de verkeerstechnische verbeteringen aan de orde. Van de polder Beoostenblij Benoor-den is de Oudeweg overgenomen vanaf de spoorwegovergang tot de Beoosten- blijsestraat. Verder zullen met de Mij, Meohe- ien-Terneuzen onderhandelingen wor den gevoerd om enige stukken grond aan te kopen om in de verkeersweg zo min mogelijk bocht te hebben. De verbetering van de Oudeweg en het aankopen van de gronden zal een bedrag vergen van f 16000. De keien, die nu in de Oudeweg liggen kunnen echter worden verkocht voor f 5000. Ook de scholen stonden ditmaal in de belangstelling. Op het kapitaalswer- kenplan werd de bouw van een nieu we school op Spui geplaatst. Verder zal de ULO-school een microscoop met toebehoren mogen kopen en zal deze school materiaal en meubelen kunnen kopen voor een 4e lokaal. Subsidies werden er ditmaal niet verleend. Slachtoffers waren de Cen trale van Kath. Militaire Tehuizen en de afd. Axel van de Alg. Bond van ouden van dagen. De bond van ouden van dagen wil de vrijstelling van reinigingsrechten voor hen- die een uitkering krijgen krachtens de noodwet Drees. Bij de rondvraag kwam de weke lijkse markt ter sprake. De kramen, die in de Noordstraat staan, zijn daar niet op hun plaats, betoogde de heer Misseghers, daar zij de toegangen tot de winkels versper ren. Hij wilde de kramen op het marktplein hebben. Het gymnastieklokaal van de O.L.S. is ook niet in orde. Als de leerlingen daar uit komen zien zij eruit als ne gers. Verder vond men, dat het tijd werd, dat iets aan de bestrating van de Kerkdreef werd gedaan en de Em- mastraat.dat was meer dan .erg. Hiervoor wilde men de eerstvolgen de vergadering een plan ter verbete ring. Joannes van Leliendaal MAAST deze voorspellingen en - sioenen, waarvan wij de oorsprong kunnen achterhalen, duikt in het Bra bantse land telkens weer, als er oor log dreigt of vreemde gebeurtenissen op til zijn, een zeer oude profetie op, die van Joannes van Leliendaal. Er kan weinig geschieden ofmen weet te vertellen dat ziener Joannes het al voorzegd heeft. De komst der Sansculotten, de heer schappij van Napoleon, de inval der Duitsers, alles heeft hij voorzien. Lang voor er auto's reden, sprak hij over „de wagens zonder paarden er voor" die over de wegen zouden snellen; hij zag lichtjes pinkelen in de velden en er schepen varen zonder zeilen, waar eeuwen later kanalen werden gegraven. De boeren zag hij met „zakuurwer ken" achter de ploeg gaan en de vrouwen zouden zo wonderlijk ge mutst gaan, dat de paarden er van zouden schrikken. De kraan aan de smalle Haven te 's-Hertogenbosch zag hij verzinken en kerktorens verrijzen in de zwarte Peel. daar waar niemand zich waag de uit vrees voor de gevaarlijke moe rassen. (~)ÖK zou hij gesproken hebben over een verborgen schat, een kalf van puur goud, die tussen de Keutelberg en Baarle-Hertog verzonken ligt in het karrespoor van de Nieuwe Dijk, niet ver van de hoeve die omstreeks veertig jaar geleden door Josef Se- gers werd bewoond. Wie het gelukt om dit gouden kalf op te graven, zai rijker zijn dan de zee diep is, zo groot is dat dier. Wanneer dat echter gebeurt, zijn de tijden vervuld en zal de oorlog uit breken, waarbij zo veel bloed zal wor den vergoten dat de paarden tot de voetlokken in het bloed zullen staan en de mensen tot de enkels. Alleen in Baarle, Alphen en Weelde heeft men dan geen nood, want Joan nes heeft uitdrukkelijk verzekerd: „Gelukkig landeken Omtrent de Keutelberg." De Móerdijk echter zal een „Moord- dijk" worden, en in het Lendersgat. een vlakte tussen de heuvels van het Bedaf, zal de laatste slag geslagen worden. Zeven legers zullen dan optrekken. De Spanjaarden zullen hun paarden laten drinken in de vennen, de „Rood rokken" (Engelsen) zullen bijna te laat komen, en de Arend van Midder nacht zal ondergaan. Dan zal er te Vorstenbosch een smid wonen met één oog juist tegenover de Kerkboom, en deze smid zal het paard van de vluchtende koning van het Oosten beslaan, maar eer dit ge beurd zal zijn, moet de koning weer verder rijden, want zijn vijanden zul len hem dicht op de hielen zitten. Indertijd was er in Vorstenbosch een smid komen wonen, die een gla zen oog had; hij was een vreemde in het dorp, en daarom durfde niemand hem te zeggen dat hij de uitverko rene was. IJzeren bruggen zullen nog niet sterk genoeg zijn, om er de soldaten over te laten marcheren, maar glazen bruggen zullen nog veel te sterk zijn voor de weinige overlevenden. Voor hen zal er een gouden tijd aanbreken, want de vrouwen en meisjes zullen op de toppen van de bergen en op de spitsen van de to rens klimmen om naar mannen uit te kijken. Na de magere jaren voor deze grote en laatste oorlog zullen de vette jaren komen. De winters zul len zo zacht zijn, dat het vee in de weiden kan blijven en er voedsel genoeg zal vinden en reeds in Mei zal de roggeoogst beginnen. Aan niets zal er gebrek zijn, behalve aan jonge mannen. Zo althans heeft het de geheimzin nige Joannes van Leliendaal gezegd wiens voorspellingen nog steeds dé ronde doen m het Brabantse land. JACQUES R. W. SINNINGHE DREMIER GROTEWOHL van Oost- Duitsland heeft Vrijdag gewaar schuwd, dat uiteindelijke ratificatie van de West-Duitse verdragen met het Westen „groot gevaar voor burger oorlog met strijd van Duitsers tegen Duitsers" met zich zou brengen. „De arbeiders van de Oost-Duitse de mocratische republiek zullen nooit de politieke, economische en culturele vooruitgang van de afgelopen jaren opgeven", zo verklaarde de premier \Y/IJ waren er al eerder van overtuigd, dat onze mannen van de douane langs de Belgische en Duitse grens boordevol sterke verhalen zitten over de koffie-oor log die nu al jaren woedt langs de grenzen van de inspectie Kerk rade. Maar met het ambtelijk slot dat zij op hun mond dragen, is 't ver bazend moeilijk hen aan 't praten te krijgen. Dat kan blijkbaar al leen, wanneer men over de sleutel beschikt, die op dat ambtelijk slot past. Die sleutel is in het bezit ge weest van een redacteur van „Wij van Financiën". In dit maandblad voor het personeel van Financiën wij'clde hij een uitgebreide, prima gedocumenteerde en lezenswaar dige reportage aan het onderwerp Grenzen en Koffie. Hij kreeg mr Pluijmakers, hoofd van de grens- inspectie, sectie-chef Hogenkamp, de dienstgeleiders Cox (Kerkrade), Jansonius (Bocholtz)Minder hout (Vaals) en verificateur De Vries wel op hun praatstoel om te vertellen van hun ervaringen in de (nog) niet verflauwende strijd tussen ambtenaar en smok kelaar. mobielen met prots-madammen prots-bontmantels. Het is soms moeilijk hen te onder scheiden van vreemde passanten van welstand. Bovendien zijn er nogal wat lieden die gelegenheidssmokkel be drijven. Grondige visitatie brengt dus wel eens risico mee. KOFFIE ALS KURK Tn West-Duitsland wordt de invoer en dus het gebruik van koffie be wust gedrukt door hoge belastingen. En zolang dat het geval is, zal er wel geen einde komen aan de koffie-oor log. Eén kg koffie kost DM 12.27 aan belastingen: DM 1.60 invoerrecht, DM 10 koffiebelasting, plus DM 0.672 om zetbelasting. Om deze belasting te ontduiken, waagt de smokkelaar graag heel wat. „Hef minder belasting en het zal gedaan zijn met de smokkel van kof fie en andere begerenswaardige arti kelen". zo zegt Jan Publiek in Duits land. Maar de koffiebelasting bracht West-Duitsland in 1951 ruim 500 mil- lioen DM op en betalingsbalans-peri kelen wegen zwaar. Duitsland zou voor een vrije invoer van koffie veel meer harde valuta moeten neertellen. Een Nederlands econoom heeft in de „Linie" bere- kend_ dat de Duitse betalingsbalans met 1 a 2 milliard uit zijn evenwicht zou raken bij ongelimiteerde invoer van koffie, tabak en andere smokkel- artikelen. De burgerlijke en kerkelijke over heden in de grensstreken moeten nochtans de noodklok blijven luiden over deze felle oorlog tussen Staat en de zich aan wet noch gebod onder werpende sluikers. ENORME OMVANG P\e omvang der smokkelbedrijvig- heid valt slechts bij benadering te schatten. Men meent, dat slechts 5 pet. van de smokkelwaar wordt achter haald en dat bij een legale invoer van 40 millioen kg koffie illegaal nog 20 millioen kg koffie jaarlijks over de grens terecht komt jn de koffiepot van de Duitser, voor wie een kop al of niet gesmokkelde, echte „Bohnen- kaffee" nog altijd een onmisbaar ele ment is. J-JONDERD JAAR geleden overleed te Parijs de beroemde Spaanse staatsman en philosoof Juan Francisco Donoso Cortès, Deze voor aanstaande katholieke diplomaat, die een der voornaamste leiders was van de opleving van het katholiscisme in Spanje rond 1850 en ook grote invloed heeft uitgeoefend op de katholieke emancipatoren in Nederland als Schhepman en Nuyens, heeft reeds een eeuw geleden met onverge lijkelijke scherpte en nuchterheid de huidige critieke situatie van Europa voorzien. In zijn grote rede in het Spaanse parlement in 1849 be schreef hij op bijna profetische wijze hoe het Europa en West- Europa in het bijzonder in de eerstvolgende honderd jaar zou vergaan. Eerst nu komt men tot het besef, hoe waar deze woorden zijn geweest en met welk een groot meesterschap Donoso Cortès de politieke situatie van het avondland heeft ontleed en doorzien. U\E Europese gemeenschap sterft", zo zeide hij in 1849. „Haar han den en voeten zijn reeds koud. Spoe dig zal ook haar hart koud zijn. En weet gij. waarom zij sterft? Zij sterft, omdat zij is vergiftigd. Zij sterft, om dat zij het Christelijke voedsel, dat God voor haar bestemd heeft, weigert en omdaf beunhazen haar een ratio nalistische substantie bereid hebben. Zij sterft omdat dwalingen doden en onze maatschappij op dwalingen ge baseerd is." GEEN UITWEG. ("■EEN ENKELE staatsman heeft op zo scherpe wijze het gevaar on derkent, dat het godsdienstige-politie- ke liberalisme voor het Christelijk Europa zou gaan betekenen, als Do noso Cortès. Het voert tot dood en ondergang, zo zeide hij, omdat met de morele en Christelijke principes, die door het liberalisme ondergraven worden, iedere eerlijke cultuur valt of staat. In drie stadia gaat deze tijd ten gronde: van Deïsme via Pantheisme en Atheïsme tot despotisme. De oor zaken hiervan zijn zo zegt Donoso Cortès gelegen in het falen der Katholieken. Even fel als zijn verwij ten tegenover het liberalisme, klon ken in de wereld zijn oproepen tot de Christelijke volkeren om, zo zij niet wilden ondergaan, hun kinderen op te voeden tot echte Christenen; zijn oproepingen tot de regeringen om de volkeren weer te maken tot begin selvaste Katholieken. Kenmerkend voor dit alles was, dat hij zo goed als geen uitweg meer zag voor de fatale toestand, waarin Europa verkeerde. EEN MIDDEL. „T~\E WERELD ijlt met grote stap- ^pen in de richting van een dicta tuur zo verklaarde hij steeds weer, een dictatuur, zo geweldig en af schrikwekkend als de mensheid nog nooit heeft gekend. Slechts één mid del is in staat om deze catastrophe af te wenden. Immers men kan er niet aan ontkomen, als men meer rechten, vrijheid of goederen wenst. Men kan er slechts aan ontkomen als wij ons allen tezamen, ieder naar ons vermogen, inspannen om een ge nezende godsdienstige ommekeer te bewerken. Is een dergelijke omkeer mogelijk? Ja. Is zij echter waarschijn lijk?" Hier constateert Donoso Cortès: „Neen." Juist nu rond zijn honderdste sterf dag zijn de uitspraken van Donoso Cortès bijzonder actueel, omdat wij weten wat er sindsdien van Europa geworden is en wat de toekomst voor mogelijkheden biedt: wij staan vlak aan de afgrond. Uit zijn bezwerende woorden klinkt een ernstige bezorgdheid, dat in de komende algemene verwording zelfs de verregaandste inspanningen niets kunnen bereiken. Donoso voorspelde het bankroet van de technische be schaving. Wij zijn daar nu getuigen van. De wereld heeft haar geloof in de „onbeperkter vooruitgang" verloren; zij begrijpt, dat die zuiver kwantitatieve wet. welke als vooruitgang beschouwt alles wat meer is meer snelheid, meer productie, veelal het leven verplettert. Donosco geloofde, dat een terugkeer nodig was, een nieuw contact met be paalde dogmatische overtuigingen, welke geen achterstand veroorzaken, omdat zij eeuwigheidswaarde hebben. GEEN VIS, GEEN WILD. Argentinië JN BUENOS AIRES heeft de politie een derde terroristische organisa tie in Argentinië ontdekt. Twaalf personen zijn gearresteerd en een gro te hoeveelheid wapens is in beslag genomen. Gisterenochtend vroeg is een zware bom in Buenos Aires ontploft. Drie personen zijn gewond. Negen der ge arresteerden zouden bommen ge plaatst hebben. Onder de gearresteer den bevindt zich een vrouwelijke amb tenaar van het Ministerie van On derwijs. Tragisch ongeluk Achtjarig jongetje gedood (GISTERMIDDAG, omstreeks kwart over vijf heeft op de Rijksweg naar Oosterhout bij het Missiehuis een tragisch ongeluk plaats gehad, dat aan de acht-jarige T. Joren uit de Foststraat te Teteringen het l»ven heeft gekost. Drie kinderen van het gezin Joren, dat in het geheel veertien kinderen telde, reden met een handwagen in de richting Oosterhout, om gras te gaan snijden. Eén jongetje zat op de wagen, terwijl een jongen en een meisje er achter liepen. Zij werden achteropgereden door een stationcar. Vlak daarachter reed een vrachtauto van de fa. B. uit Breda. Vermoedelijk heeft de vrachtwagen te dicht op de auto voor hem gereden, want toen de voorste wagen de handkar ging passeren, kreeg de bestuurder van de vrachtwagen daardoor (helaas) te laat uitzicht en zag plotseling de handkar voor zich. Krachtig remmen mocht toen niet meer baten, want het jon getje, T. Joren, werd met kracht van de wagen geslingerd. In levensgevaar werd hij naar het ziekenhuis te Oos terhout vervoerd, waar hij tengevol ge van een shock is overleden. De an dere kinderen liepen lichte verwon dingen op. die door de dokter werden behandeld. In nood e Franse filmindustrie ligt op sterven. Indien er geen onmiddellijke fi nanciële hulp komt opda gen, zullen de studio's binnenkort moeten slui ten. Twee der meest be kende studio's, nl. die van Joinville en Saint Maurice hebben hun personeel al goeddeels ontslagen. De volksvertegenwoordiger Debü-Bridel tevens rap porteur van de commissie steunverlening heeft een noodkreet geslaakt en de Fransen duidelijk ge maakt, dat er fondsen ge vonden moeten worden om de filmproductie te finan cieren. In 1939 produceer de Marianne 130 rolpren ten. Dit aantal is geleide lijk teruggelopen tot 87 in 1952. terwijl voor het lo pende jaar een nog lager getal uit de bus zal komen. Men realiseert zich hier terdege, dat Frankrijk als filmproducent steeds min der te betekenen krijgt, hetgeen als een nationaal kwaad wordt gezien. Echte liefde "Tot voor enige dagen was er een filmster, die nog nimmer in een bioscoop was geweest. Hij heet Jo seph Lifela. Deze prach tige Congolese neger speelde in de film Bon- golo, die geheel in Bel gisch Congo werd opgeno men. Ter gelegenheid van het filmfestival te Cannes, waar Bongolo zou worden gedraaid is hij uit zijn equatoriale oerwouden naar Leopoldviile getogen, waar een vliegtuig gereed stond voor Brussel. Van hier naar Cannes had niets te betekenen. Op 't filmfestival is hij de held van de dag en de afgod (Van onze Parijse correspondent) der vrouwelijke bezoekers, plaus als Lex Baxter. De Hij kreeg evenveel ap- Congolees acclimatiseerde aan de Rivièra zo snel, dat hij al twee dagen later in staat was om geheel vol gens de regelen der kunst een persconferentie te ge ven. Zijn tegenspeelster was de 16-jarige negerin Petronelle. Alvorens ze toestemming kreeg op te treden moest negen keer een familieraad worden belegd. Op iedere vergade ring waren plm. 80 fami lieleden tegenwoordig. Voor de camera moest ze als verloofde van Joseph spelen, doch het meisje wist de realiteit niet te scheiden van de film. Toen de opnamen waren afge lopen, wilde ze Joseph niet meer verlaten. Avondcostuum lyjaurice Thorez en Pi- casso zijn sedert jaar en dag bar dikke vrienden Gemeen hebben ze hun ge loof in de marxistische heilleer. Ook beschikken ze beiden over een groot vermogen, dat hun in staat stelt reizen en reisjes te maken en onbezorgd te leven Het ligt voor de hand, dat beide vrienden gezamenlijk hun vacantie in Cannes doorbrengen, want sedert hier het film festival wordt gepleegd is het lieve Rivièraplaatsje een mondain centrum van rang.... Dezer dagen nu waren beide vrienden besloten 'n film te gaan -zien, een pre mière, waarvoor avondkle ding verplicht was gesteld. Thorez ging incognito, zo dat hij dus niet ging. Pi casso ging officieel en om dat hij Pablo heet meende hij gevoeglijk in zijn man chester sportcostuum te kunnen gaan. De contro leur beduidde hem echter, dat hij zo de zaal niet bin nen mocht, waarop Picas so, de man, die nooit spreekt, kort en bondig vertelde, dat hij Pablo Pi casso was en wel in zijn alledaags plunje binnen mocht. De portier keek hem eens medelijdend aan en zei; „Meneer, kan leuke moppen vertellen! Wan neer is meneer uit het gesticht weggelopen?" Toen de beroemde schil der voet bij stuk hield bel de men de politie op, want men meende met een krankzinnige te doen te hebben. Het drama was toen spoedig opgelost maar hoe dan ook, Picasso moest zich eerst in avond kleding steken voor hij de zaal mocht binnen treden. Geen fooi! Qok ex-koning Faroek is er natuurlijk. Hij maakt bijna iedere pre mière mee. Rond midder nacht schiet hij een bar in en trouw drinkt hij dan zijn drie flessen cham pagne leeg. Steeds zit hij temidden van minstens twee knappe meisjes zon der naam, want sterren van betekenis worden niet gaarne in zijn aanwe zigheid gezien. Ze zullen er wel reden voor hebben. De laatste dagen weigert de ex-monarch pertinent om fooien te geven. Hij vindt Frankrijk ook zon der fooi al duur genoeg. Misschien kunnen er de 15 pet. ook niet meer af sedert hij zijn collectie van 36.000 zelfbinders is kwijt geraakt. Tegen iedereen die naar hem luisteren wil, vertelt hij, dat hij een baantje zoekt. Er wordt beweerd, dat hij aangeboden heeft de hoofdrol te spelen in een nieuwe Amerikaanse film, die tot titel zal dragen „De dikke man en de champagne". Nochtans heeft hij met zijn laatste liefdesbrief aan de ex-ko ningin een debuut ge maakt als free-lance jour nalist, dat veelbelovend is. „Ik zag liaar 't eerst in overtreding, gemeen stuk onderkruiper!" WOOR DONOSO bestond een strijd tussen persoonlijke vrijheid en persoonlijke God tegen massifcatie, tyrannie en pantheïsme. Maar hij ge loofde niet, dat deze strijd anders tot een goed einde zou kunnen worden gebracht dan door een krachtige in tellectuele reactie, die de geesten op nieuw objectief zou doen function- neren. Op een jachtterrein moet het wild tegen de jagers worden be schermd. In een rivier de vis tegen de vissers. De beschaving moet tegen de beschaafden worden verdedigd. Doet men dat niet, dan zullen er ri- wild overblijven. In Ned. ploeg voor Rondje van Italië Naar w« vernemen, zal Gerrit Voor ting, die, zoals bekend was aangewe zen om deel uit te maken van de Ne derlandse equipe, welke uitkomt in de r#?r*dag a.s. beginnende Ronde van Italië, verstek moeten laten gaan. V» 'rting, die enige weken geleden in een koers in België een val deed, is daarvan nog niet hersteld. De voor bije dagen is hij al wel weer op de fiets kunnen klimmen Gerrit be hoorde namelijk ook tot de deelnemers aan het Criterium van Koewacht maar hij bleek nog zoveel hinder van de blessures te ondervinden, dat hij terecht teleurgesteld op moest ge ven. Onder de gegeven omstandigheden is het Voorting dan ook niet moge lijk de zware karwei in Italië aan te pakken. In zijn plaats zal, zijn wij welinge licht, nu Adriaan Suykerbuyk uit Bre da, die reeds als reserve geboekt stond, de Giro mee gaan doen. In de loop van Maandag zal de ploeg vanaf het vliegveld Melsbroeck (bij Brussel) de reis per vliegtuig naar Mi laan ondernemen. Later op de avond bereikte ons het bericht, dat de vervanging van Voor ting door Suykerbuyk definitief is, zo dat Breda nu met twee renners in de Giro vertegenwoordigd zal zijn. Grote belangstelling voor Asser T. T. Sparringpartner voor Ned. Bondsploeg In het elftal van Bolton Wanderer, dat op SI Mei a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam op de Olympi sche Dag tegen een Nederlandse Bondsploeg in het veld verschijnt, zul len negen spelers uitkomen van het team, dat met 4-3 in de Cup-finale af gelopen Zaterdag door Blackpool werd verslagen. De twee overige leden van de ploeg, die in Wembley Bolton', kleuren verdedigden, Nat Lofthouse en Malcolm Barrass maken deel uit van het Engelse elftal, dat Donderdag van Londen per vliegtuig naar Zuid-Ame- rika is vertrokken om daar enkele wedstrijden te spelen Bolton, dat voor dat het in de hoofdstad aantreedt ook nog enkele wedstrijden in Duitsland op het programma heeft staan, zai met de volgende 17 spelers de reis naar het continent aanvaarden: Hanson, Ball, Banks, Wheeler, Holden. Moir. Has- sall, Langton, Bell, Neill, Gubbins, Parry, Hartle, G. Higgins, J. O. Hig- gins, McWilwaine en Billing. In grote prijs van Nederland motorcross De organisatoren van de motorter- reinwedstrijden die 14 Mei a.s. (He melvaartsdag) te Norg bij Assen wor den gehouden, hebben naast de inter nationale race in de 500 c.c. klasse, die zoals bekend, meetelt voor het Europees kampioenschap, nog een na tionale race voor Seniores om de 125 c.c. klasse op het program geplaatst. Wat de inschrijvingen betreft, deze blijven binnenstromen en het staat nu vast, dat in de int. klasse behalve Ned. cracks als Frans Baudoin, Joop van Heukelom, Hennie Rietman, Appie Ko ning, Ben Olie e.a. tenminste vijf Bel gische en vier Engelse toprijders aan de start zullen verschijnen. Uit België hebben zich nog Roes en Verhagen aangemeld. Nederlandse tennissers naar Wimbledon De K.N.L.T.B. heeft Fenny ten Bosch R. van Meegeren, H. van Dalsum en A. Dehnert ingeschreven voor het tournooi te Wimbledon van 24 Juni— 4 Juli. Alhoewel van Swol en Ivor Rinkel, die sinds de oorlog regelmatig te Wim bledon zijn uitgekomen, niet officieel zijn ingeschreven, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat dit alsnog gebeurt. Het spel van Rinkel wordt nog steeds nadelig beïnvloed door zijn knie. Mocht dit middelerwijl verbeteren, dan zal hij alsnog worden ingeschre ven en in dit geval van Swol even eens. Onze kampioen Wilton is, evenals verleden jaar, door particuliere om standigheden verhinderd naar Wimble don te gaan. De Britse coureur Stirling Moss blijkt bij het ongeluk tijdens de trai- ningsritten slechts licht gewond te zijn aan zijn schouder. Hij heeft geen her senschudding opgelopen, zoals eerst gevreesd werd en kon het ziekenhuis te Northampton gisteren verlaten. Naar verluidt zal hij heden Zater dag zelfs reeds aan de wedstrijden om de Grote Prijs van Silverstone kun nen deelnemen. SPORTAGENDA BIERVLIET. Zondag 10 Mei. Grot» schieting bij F. Oubrie, aanvang S uur. zijn Veel vroeger dan voorheen hebben tal van internationaal bekende ren ners reeds contact gezocht met de or ganisatie van de T.T.-races, welke 27 Juni te Assen worden gehouden. In totaal hebben niet minder dan 49 ren ners zich aangemeld voor een of meer klassen en tien nationaliteiten daarbij vertegenwoordigd, Engeland spant de kroon met 20, waarbij het officiële Norton-team, als mede rijders 'als Mc. Intryre, H. Clark, Phil Heath, F. Purslow, Georg E. Read en Arthur Wheeler. Italië staat genoteerd met het offi ciële Gilera-team, dat gevormd wordt door Umberto Masetti. Alfredo Milani, Giuseppe Colnago, Reginald Arm strong en Dicky Dale. Duitsland komt met zeven rijders, onder wie Erich Wunsche, August Friem, Bruno Bohrer. Hans Jager, Nieuw-Zeeland zendt de bekende K. H. Mudford. Uit Australië zal Ernie Ring, uit België Pierre Berchem en Raymond Rorsvort, uit Oostenrijk Alex Mayer en Rupert Hollaus aan de start verschijnen. Mooie prestatie van Willy Ingliels De Koewachtse wielrenner Willy In- hels welke pas geleden met de wieler sport is begonnen, heeft deze week twee mooie prestaties geleverd. In Haasdonck (B.) was hij eerste van de 46 vertrekkers en in Zeele (B.) 3e van de 43 vertrekkers. Dit waren de twee eerste koersen welke Willy Ing- hels heeft gereden. ECONOMIE. Aan d'e Hogeschool te Rotterdam slaaft, de voor doctorandus in de Economie, dfc heer Leo Groosman, oud-leerling der R. HBS te Middelburg. GEMEENTE-ADMINISTRATIE. Voor het schriftelijk gedeelte van het examen gemeente-admiinstratie I slaag» de de heer B. Volmer. schrijver ter secr% tarie te Waterlandkerkje. BELASTING-ASSISTENT. Bij het te Den Haag gehoucfen examen van 's Rijks Belastingen slaagden de heren: Cam. van Hooijen, A. Ferket en. E. Musson te Eede voor assistent. SLAGERSEXAMEN. In Utrecht slaagde W. de Taaye t* Eede voor het vakd'iploma rund- en varkensslachten. GOES, 8 Mei 1953. Aardbeien 14; Kropsla 5—12; Bloemkool 2679, alles per 100 stuks. Spinazie 26 32; Rabarber 713; Aardappelen 9lit St oof sla 10—12; Witlof 27—39, alles per 100 kg. Radijs 710; Rammenas 10lit Selderij 68; Wortelen 5861, alles per 100 bos. LEEUWARDEN, 8 Mei 1953. Aangevoerd: 170 stieren 2,512.74 per kg slachtgewicht; 200 vette koeien, eerste kwaliteit 2,652,95; tweede kwaliteit 2,50 2,64; derde kwaliteit 2,202.49 per kg sl.- gewicht; 1802 melk- en kalf koeien 600 1125; 250 pinken en graskalveren, pinken 250—560 44 graskalveren; 1099 nuchtere kalveren 2546; 824 vette en weidescha- pen 60110; 794 lammeren 3048; 311 vet. te varkens, oude varkens 1,551,65, vette biggen 1,701,80, zouters 1,701.74; 253 biggen en lopers, biggen 2545; lopers 46 80; 42 bokken en geiten, geen notering; 79 paarden 4501090. Totale aanvoer: 5868. Stieren aainvoer groter, stmeming beter, prijzen hoger; Melk- en kalf koeien aan voer minder, stemming kalmer, prijzen, niet hoger; Pinken aanvoer klein, stem ming kalm, prijshoudend; Graskalveren geer. notering; Nuchtere kalveren aanvoer minder, stemming beter, prijzen hoger; Varkens aanvoer klein, stemming vrij goed, oude varkens hoger, zouters hogei\ vette biggen gelijk; Biggen en lopers, aanvoer klein, stemming zeer traag, prij zen als vorige week; Schapen aanvoer groot, stemming lui, prijzen als vorige week; Lammeren aanvoer groter, stem ming kalm, prijzen duur; Paarden aan voer matig; Slachtpaarden stemming slecht; Gebruikswaarden stemming goed; Slachtpaarden prijs minder; Gebruikspaar- den prijs niet lager. TERNEUZEN. 6 Mei. Groenten: Sla 7.20—13, afw. 5—6.10, Peen 41—61, Radijs 711, Bloemkool 61, Asperges A 125150. B 99. Aardbeien (per stuk) 1—3, Postelein' 61, Peen 56,P Rabarber 69, Spinazie 19—25, Witlof afw. 39. WATERSTANDEN Mannlieim 284 (—1), Trier 121 f-cgf. Koblenz 194 1). Keulen 155 1), Ru- hort 355 7), Lobith 956 9), Nijmegen. 741 (—6). Arnhem 755 6), Eefde 277 (—4). Deventer 184 (—5), Namen (La Plante 145 0), Borgharen 3952 7), Belfeld 1080 (—24. Grave 477 (+16). Vreeswijk 0.34 (—19). Lith 0.09 (—6).

de Stem | 1953 | | pagina 3