DOM OF LUI? De ne^er in de „STATES Een prettig voorjaarsnieuwtje 1-A KOFFIE Probleemclat officieel geen probleem meer is Geen Klaproosreis in onze contreien 952 verliep zonder één lynchpartij Nu ook Castella Bloemenzeep Wat een Wonderlijke Wereld De Krachtproef OUDE GENEVER RADIO 3 TWEEDE BLAD BIGGELAAR's KOFFIE mei verhoogd aroma Volkspartij Van de hut naar de „high school Gevaar „EXTRA ZACHT EN BELEGEN" (Van onze onderwijsmedewerker) IIET zijn niet de gemakkelijkste leerlingen, waarvan men zeg gen moet: „Is het domheid of lui heid? Een aardig kind, vlot en le vendig, maar op school blijven de prestaties beneden alle peil.' Veelal hebben hun ouders vóór de school jaren geen idee gehad, dat zich plot seling zulke moeilijkheden zouden voordoen. De miserabele vorderin gen verwekken daardoor eerst ont steltenis en verbazing, later nog ergernis en woede. Men tracht het kind te paaien, men dreigt, men straft, geeft extra-werk en ziet geen succes, ondanks alle moeiten. Dit alles zou weinig opzien baren wanneer ook op school niet het raadsel bestond .hoe zo'n normaal kind zulke abnormale prestaties komt te leveren. Hier staan we nu voor een groep kinderen, waarvoor het psycholo gisch onderzoek een beter perspec tief heeft kunnen openen. Dikwijls immers hebben wij in zulke geval len te maken met kinderen met specifieke leermoeilijkheden. Deze moeilijkheden nu betreffen meestal de vakken lezen en rekenen. Het onderzoek heeft aan het licht ge bracht. dat menig kind, dat het ele mentaire lezen of rekenen niet kan bemeesteren, helemaal niet dom hoeft te zijn. Zulk kind is vaak :e- handicapt in zijn ontwikkeling, het zij door lichamelijke oorzaken, het zij tengevolge van storingen in het gevoelsleven. Het is duidelijk, dat een kind, dat het niet verder brengt dan moeizaam spellend lezen, een tegenzin tegen alle lectuur krijgt. De gevolgen daarvan strekken zich uit over alle studievakken, zodat in korte tijd het schijnbeeld van een domme leerling ontstaat. In werkelijkheid is dit kind gestrui keld over de beginmoeilijkheden in een enkel basis-vak. I-JET EERSTE, wat elke ouder bij kinderen met specifieke leer- storingen moet beseffen, is dat deze kinderen niet verantwoordelijk zijn voor hun mislukking op school en dat zij lijden onder hun defect. Dit besef verleidt het kind bovendien vaak, om toch nog enigszins zijn rol te spelen door onrustig gedrag, of wel zij trekken zich terug in een eigen fantasie-wereld. Ten tweede echter moet bedacht worden, dat hier sprake is van wer kelijke diepgaande leermoeilijkhe den. Wij bedoelen niet de gevallen, waarin het kind enige tijd tobt met de nieuwe leerstof, om tenslotte, wat later dan de anderen, toch nog de slag te pakken te krijgen. In zulke gevallen is geduld en de nor male vakbekwaamheid van de leer kracht voldoende. Bij een speciale Advertentie) veel geuriger veel pittiger èn veel zuiniger want DUBBEL GEBRAND leer-stoornis is echter aparte be handeling vereist. Wellicht is het vermelden van de vakterm „woord blindheid' voor een der stoornissen op het gebied van het lezen illustra tief. De term „blindheid" wijst er op, dat het hier niet gaat om een extra-duidelijke uitleg, maar om het opsporen van de remmende fac toren in een teruggelegen levens periode. Deze factoren kunnen zijn: ernstige ziekten, verwenning, ver waarlozing, overmatige strengheid, neurosen. Het opvangen van deze moeilijkheden vereist teamwerk van specialisten: psychiater, psycholoog, logopaedist, paedagoog. Tenslotte zullen deze kinderen dus slechts geholpen kunnen wor den op aparte scholen, die gericht zijn op de behandeling van derge lijke specifieke leerstoornissen. Want ook de onderwijzer-in-de- praktijk voelt terdege: dit kind is niet abnormaal, maar het is toch zo vreemd, dat het ,,wi eiben" schrijft in plaats van „wij hebben". Men voelt, dat men dan tegenover een muur staat, die niet valt te doorbreken. p* R IS DUS nog veel arbeid te ver richten. alvorens ons onderwijs systeem voldoende gedifferentiëerd is om zulke speciale gevallen in telkens geëigende instituten op te vangen. Ook dit is een onderwijs vernieuwing. Maar hier ligt nog een veel langere weg te gaan. Er is ech ter groeiend begrip, dat uiteindelijk zal moeten leiden tot goede voor zieningen, ook op dit gebied. B. £)E EERSTE pamfletten zijn thans door de brievenbus gegleden. We kunnen ons weer gaan verheu gen in alles wat de verschillende partijen en groepen ons zullen be loven. De P.v.d.A. is bizonder ac tief. Ze dient zich aan als de echte volkspartij, alle standen vertegen woordigend. Wat vroeger als onna tuurlijk en onbestaanbaar werd uitgekreten, is nu een deugd, waar mee men de eigen partij aankleedt. Het motief, op grond waarvan men de confessionele partijen voor mis baksels uitschold, is nu een argu ment, om de socialistische candida- ten te steunen. Maar als men de gedragingen van de P.v.d.A. en daar komt het per slot op aan gadeslaat, dan ziet het er voor be paalde geledingen der samenleving niet zo gunstig uit. Recht doen aan de middengroepen? De P. v. d. A. heeft er ernstig bezwaar tegen. Hoogstens kunnen ze een klein stukje verlichting krijgen in de schoolgelden. Belastingverlaging voor het bedrijfsleven? De rode senator van Tilburg zei dezer dagen in de Eerste Kamer, dat hij de noodzaak niet inzag. Meer ruimte I voor zelfwerkzaamheid? Dwaze zelf I doeners, smaalde de heer Hofstra l notabene op een middenstandscom I Moeten de huiseigenaren nu i "redelijk eens aan hun trek komen? i jjeen' zeggen de socialisten, de i huurverhoging moet weer voor een j deel worden weggezogen door een speciale belasting. De kinderbijslag regeling zo wijzigen, dat de grote gezinnen niet langer zwaarder dan anderen de dupe zijn van de con- j sumptiebeperking? De P.v.d A wil er niets van weten. Ziedaar wat de boven omschreven groepen van deze zich thans noe mende volkspartij hebben te ver wachten. 5!) Overweldigend is het schouwspel, dat New York den bezoeker biedt. Heerst de ware vrijheid in dit land, waar de mensen zulke steden bouwen Advertentie) Fabrikante: Fa. Gebr. Tjallema, Sneek Helaas. helaas.... Maar daarom: niet getreurd Y/ORIG jaar werden twee jongeda- mes. resp. in Bergen op Zoom en Prinsenbeek uitverkoren, om met vriend of vriendin op kosten van het British Legion een aardig buitenlands reisje te maken. Zij hadden bijzonder haar best gedaan bij de verkoop van Klaproosjes ten behoeve van het Ne derlands oorlogsgraven Comité en waren als twee der acht gelukkigen uit de loterijbus gekomen. Het British Legion wilde met dit gebaar de grote erkentelijkheid van het Britse volk tonen voor de grote moeite, welke de collectanten zich hebben getroost voor een zo edel doel Het is jammer, maar ditmaal grij pen onze zuidelijke provinciën er naast. De gelukkigen wonen ditmaal in Appingedam, Amersfoort, Bdam, Garijp, Krimpen aan de Lek, Nieuwe Tonge, Nijverdal en Winterswijk. Laat ons hopen dat het 't volgend jaar beter voor Zeeland, Brabant en Limburg uitvalt. Maar dat ligt dan weer voor een groot deel aan de ijve- raars en ijveraarsters! (Advertentie) (Van een bijzondere medewerker). y^MERIKA is het land van de vrijheid, waar de rechten van het indi vidu en de democratie worden gekoesterd als kostbare schatten. Het Vrijheidsbeeld in de haven van New-York, dat wij alleen vanuit de lucht zagen toen een snelle clipper ons na een verblijf vari bijna een maand wegvoerde uit dit land, heeft niettemin een diepe indruk op ons gemaakt, omdat wij toen geleerd hadden, dat dit beeld een waarachtige symbool was. Niettegenstaande alles wat wij gezien hadden, nie ttegen- staande een verblijf in de staten Missouri en Kentucky, waar wij door de neger-wijken hebben gedwaald en het neger-probleem van nabij hebben gezien. Want er is nog steeds een negerprobleem in dit land van 150 millioen inwoners, van wie er bijna 15 millioen worden aangeduid onder de naam: coloured people. Wanneer wij anti-Amerikaanse, ge voelens bij U wilden opwekken, zou dat een klein kunstje voor ons zijn, zonder de waarheid geweld aan te doen, door dit neger-probleem slechts van één zijde te belichten. Wij zou den U neger-ghettb*s kunnen schil deren in de Zuidelijke staten, waar ook nog steeds trams en autobussen rijden met gescheiden zitplaatsen voor blanken en negers. Wij zouden een dramatische schildering kunnen ge ven van een razende menigte, die een neger aan een boom opknoopt omdat hij een blank meisje heeft gekust. Alleen voor deze laatste scene, wilden wij de waarheid geen geweld aandoen zouden wij terug moeten gaan naar het verleden, want het jaar 1952 was het eerste jaar in de geschie denis van Amerika, waarin geen en kele neger werd gelyncht. DE KEERZIJDE. CR IS NOG STEEDS een neger-pro- bleem in Amerika, maar het ver heugende is, dat iedere Amerikaan weet, dat dit probleem bestaat en er van overtuigd is, dat dit dient te wor den opgelost. Wettelijk werd dit reeds gedaan door Abraham Lincoln, toen hij in z'n Emancipation Proclamation de neger in naam vrij verklaarde. JNDONESIë loopt gevaar, zo con stateerde de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Foster Dulles, nu de rode vloedgolf Indo- China verzwelgt en Thailand en Birma dreigt aan te tasten. Het is een somber vooruitzicht, dat bizon der somber afsteekt tegenover de lichte plekken, welke aan de inter nationale hemel verschenen. Neder land heeft in die hoek van de we reld niets meer te vertellen behal ve op Nieuw-Guinea, maar het heeft er toch nog velen zijner zonen en ook grote belangen zitten. Vandaar dat we hier ook met bizondere span ning de gebeurtenissen in Laos gadeslaan. God geve, dat men de vloed nog tijdig kan keren. Schoonheid voor IEDERE De twee wijd en zijd befaamde Castella schoonheidszepen hebben er een zusje bijgekregen; een heer lijk frisse Bloemenzeep, met de geur van prille rozen. Deze Bloe menzeep is onverpakt in de winkel te krijgen in vier zachte kleuren, voor de bescheiden prijs van 20 centNu kan IEDERE vrouw Castella gebruiken, nu kan IEDE RE vrouw mooi zijn. Want er is nu Castella voor iedere huid en iedere beurs. Houdt U van een zeep, die Uw huid mild koestert onder een laag donzig zacht schuim, dan neemt U Castella Spécial (32 ct). Andere dames zullen zich weer liever houden aan de klassieke Castella Schoonheidszeep (32 ct). En als U zich voor een gering be drag wilt omgeven met het lente parfum van ontluikende rozen, maak dan eens kennis met Castella Bloemenzeep (20 ct). 312-oo In naam, niet in werkelijkheid, want de gevoelens van zijn blanke onder danen lieten zich niet door een wets artikel op stel en sprong wijzigen. De minachting voor de neger bleef nog generaties lang bestaan en bestaat zelfs nu nog, in het Zuiden sterker, in het Noorden in mindere mate. Deze minachting was historisch ge groeid, omdat de neger in de eerste plaats niet als een vrijwillige emi grant naar de States was gekomen, doch als een slaaf hierheen was ge voerd. Vooral de Zuidelijke Staten hadden hun welstand te danken aan de goedkope neger-slaven, die uit de binnenlanden van Afrika hierheen waren gebracht. De ouders van vele Amerikanen, die thans nog in leven zijn* waren slaven of slaven-bezitters, al naar gelang hun huidkleur zwart of wit is. En het zijn voornamelijk» deze blanke Amerika nen, de kinderen van de slaven-be zitters, die onbewust in hun hart een minachting zijn blijven koesteren voor hun zwarte landgenoten. GELIJKHEID VAN RAS. De jeugd, vooral die van de noorde lijke State, heeft de neger geaccep teerd als z'n gelijke, waartoe de laat ste wereldoorlog het zijne heeft bij gedragen. De blanke jeugd voelt in stinctief, dat er ook in het leven ge lijkheid moet zijn van ras. wanneer deze gelijkheid bestaat in het massa graf. De Amerikaanse neger is niet langer een verachtelijk wezen, dat lezen nóch schrijven kon, alleen maar in staat tot nederige diensten. Meer dan 30% van alle fabrieksarbei ders zijn op het ogenblik negers, tegen 10% in 1900. Dit betekent, dat zij op het ogenblik behoorlijk verdienen en hun kinderen een behoorlijke opleiding kunnen ge ven, in staat zijn een behoorlijk huis te bewonen of zelfs te kopen. Zij heb ben eindelijk hun „fair share of de mocracy", hun eerlijk deel in de de mocratie, gekregen. Duizenden negens hebben een academische graad be haald en bekleden vooraanstaande po sities. De staten New York en Illinois hebben zelfs neger-vertegenwoordi gers in het Congres. Zelfs de Zuidelijke staten blijven niet achter. In 1949 besloot de Senaat van de Universiteit van Arkansas om het negermeisje Edith Irby als stu dente voor de medische faculteit toe te laten. En dit in een staat, waar de „segregation" (afzondering) zeer sterk was en waar sinds 1870 aparte scho len bestonden voor blanken en negers. In de staat New York geven neger- W armbloedig „Dollf Mttjoov" QMDAT ALI ABDOE, een po- tieman in de stad Alexandria tijdens de vertoning van een ko mische film luidkeels zat te la chen, trok een zenuwachtige werk man Ahmed Hassan zijn mes. waar mee hij de agent neerstak. Has san werd tot 10 jaren dwangar beid veroordeeld. En omdat de 16-jarige bijna 2 meter lange Edward Schenk in verband met zijn leeftijd geen bor rel kreeg in een café van Long Island, trok hij een revolver en schoot hij een politieman dood en verwondde hij de caféhouder Al fred Peaks. Peetoom £)e 72-jarige dokter Arvine Mozingo in Indianapolis (Ver. Staten) laat in zijn tes tament 5 dollars (19 gulden) na aan elk van de 162 babies, H'°,\ STAAT _,dan„ (!iec™s). m?,joor j 1 Draper de „Dolle Majoor" zo- die naar hem zijn genoemd en dus Arvine of Arvina heten. door - Nico J. P. Smith 73) „Nou vast. Gaat u maar mee. Het zal een mooie fik worden, meneer Westra." Een dommekracht, deze jongen, denkt Westra, als hij wijd naast Guus voortloopt. „Waar breng je dat alle maal naar toe?" vraagt hij nieuws gierig. „Zal meneer wel zien", is het ant woord. „We zijn .er zo." De jongen glimt van trots, dat de directeur naar zijn werk komt kijken, maar Westra slaat toch een gat in de lucht, als hij ziet, welk een stapel hout deze knaap bij elkaar heeft gegraaid. In een oude afgedankte schuur to rent het brandhout netjes uitgezocht en aan stukjes gehakt tegen de muur op. „Het is eigenlijk zonde, jong, dat dit vanavond allemaal wordt opge stookt," waagt Westra op te merken, maar als hij de teleurstelling ziet, die er op het gezicht van Guus komt. laat hij er onmiddellijk op volgen: „Het zal me een vuurtje worden. Guus. We mogen wel oppassen, dat de gebou wen er niet door worden aangetast., dat we het vuur de baas blijven." Dan lacht Guus. „Daar hebben we toch onze brandweer voor, meneer?" Zo is het: Meulkens heeft het nut tige met het aangename gepaard: hij heeft ervoor gezorgd, dat de jongens velerlei takken van sport kunnen be oefenen, maar ook heeft hij een brand weercorps opgericht en toen er kort geleden in de omgeving een heide brand woedde, heeft de brandweer afdeling met succes het vuur kunnen localiseren. Ja, ze kunnen wel wat, z'n jongens, bedenkt Westra, als hij langzaam terugwandeltz'n jon gens, maar ook z'n leraren. De jon gens uit het dorp en zelfs uit de stad, komen naar Voorland om hier hun vak te leren; de kleermakerij heeft reeds een groot aantal leerlingen, die nog nimmer met de rechter in aan raking zijn geweest en het is een lust, te zien, hoe goed de vrije jongens zich met de veroordeelden verstaan. Het lijkt soms wel de omgekeerde wereld en menige jongen, die alleen maar overdag in de Stichting vertoeft, is jaloers op de vaste kanten, die mogen blijven. Zo moet het zijn zo is er gelegenheid degenen, die tot een ver blijf op Voorland zijn veroordeeld, als volwaardige mensen in de maatschap pij te laten terugkeren. Hij moest eens nagaan, hoeveel jongens, die op Voor land werken en leren des avonds naar huis gaan. Dat kan hij straks wel even zien, als hij terug is op kantoor, over weegt Westra. Maar als hij terugkomt krijgt de directeur daar geen kans meer voor. Het is Zaterdag en in alle werkplaatsen wordt gewoon gewerkt, maar steeds weer wordt Westra ge roepen om advies of aanwijzingen te geven. De schilders leggen in de grote to neelzaal de laatste hand aan de decors de timmerlieden hebben nog wat stoelen onder handen. Zij kunnen niet meer worden gelakt, maar als het no dig is zullen zij toch worden gebruikt. En dan de tentoonstelling.de grote expositie, die in de kerkzaal wordt gehouden. „We komen nooit klaar", beweert Veldhuis, die hier de opper- leiding heeft. Maar toch kijkt hij met welgevallen naar het sierlijke gazon, dat de jongens op zijn aanwijzingen in het midden van de zaal hebben aangelegd «n hij straalt van trots, als Westra hem een compliment maakt over de eenvoudige rotstuin, die in een der hoeken van de zaal is aan gelegd. En dan de bloemen en de smaakvolle versiering met palmen en planten, die dank zij de medewerking van een met Veldhuis bevriende bloe mist de kerkzaal een vrolijk en fleurig aanzien geven. Met vreugde gaat Westra alles nog eens na. De bezoekers zullen heel wat te zien en heel wat te horen krijgen. Westra behoeft waarlijk geen grote redevoering te houden, om te bewij zen, dat er iets op Voorland is ver anderd. „En directeur?" Meulkens staat voor hem. Hij heeft iets grappigs zoals hij daar staat in een gele overall. „Tevreden over de gang van zaken?" „Ik dehk wel. dat wij met alles ge reed komen, Meulkens," antwoordt Westra. „Marcheert je revue nog al?" „Ze zullen er van staan te kijken", antwoordt Meulkens. „Zang en dans en voordracht.De generale was hopeloos, maar dat voorspelt een goe de uitvoering. Het voornaamste is. dat de jongens er plezier in hebben." „En daar heeft u over te klagen?" „Ik moet ze af en toe intomen", verzekert Meulkens. „Ze zouden el kaar op d'r gezicht timmeren, als de een z'n rol niet zou kennen. Ik heb ze nu order gegeven, dat ze zich op hun paasbest moeten kleden ik heb ze voorgehouden, dat deze middag voor het wel en wee van Jongensstad van het grootste belang is." Westra knikt, maar Meulkens zegt verschrikt, als hij in de verte trom melslagers en hoornblazers hoort: „Daar zijn de padvinders al. Ik mag wel maken, dat ik wegkom. Ik kan moeilijk in m'n overall de gasten te woord staan." Ja. die padvinders. Ze zwenken keu rig in het gelid het grote Voorland hek binnen. Voorop Jan Westra, die bij de padvinderij een vooraanstaan de positie inneemt en die op de ge dachte is gekomen, met z'n jongens een weekend op Voorland door te brengen. Jan heeft met z'n vader het hele programma doorgenomen: de padvinders zijn gekomen, om de hel pende hand te bieden letterlijk, maar ook figuurlijk. Zij zullen de gastheren, die de Voorlandjongens zijn. assisteren bij de ontvangst der autoriteiten de, Voorstad-jongens, die van de gewone jongns uit dorp of stad niet zijn te onderscheiden. Want de vrije jongens vinden het fijn dat ze de uitvoering van Jongensstad mogen meemaken van Jongensstad, waar zij ook leven en werken. Commando's schallen tussen de ge bouwen van Voorland. „Op de plaats rust!" Heel even hebben in de verschillende zalen de hoorns en trommels enige opwinding veroorzaakt. „Daar zijn ze al! We moeten voortmaken!" Wat ze hun best doen om gauw klaar te zijn: Harry en Jan en Guus en Herman en Adri, ja allemaal haasten ze zich om de laatste hand aan hun toilet te leggen. Voorland zal z'n beste beentje vóór zetten. Dat doet Westra ook, die statig de talrijke autoriteiten ontvangt. Het valt mee: er zijn er zeer velen, die aan z'n uitnodiging gevolg hebben gegeven. Hij stelt de autoriteiten voor aan z'n bestuur en aan z'n staf. Daar zijn de kinderrechters, die hem menige klant hebben bezorgd daar zijn de offi cieren van justitie, die de wandaden van z'n pupillen van haver tot gort kennen daar zijn inspecteurs van de Jeugdzorg en daar zijn vele ande ren, die zich met de opvoeding van „F uusdadige jeugd bezig houden. Jhr. Mr. Dr. de Perelaer kent ze alle maal. Hij loopt van de een naar de ander en hij verzekert aan een ieder die het horen wil, dat er door Voor land een frisse wind waait precies alsof hij degene is, die op de nieuwe ideeën is gekomen. Ook freule Van Klarenberg wandelt van de een naar de ander. Zij heeft haar toezegging gestand gedaan, maar niemand weet. dat deze zonderlinge oude juf ervoor heeft gezorgd, dat de afdeling Jon gensstad geen financiële moeilijkhe den heeft. (Wordt vervolgd! Muziek en slaap DADIO is de lust en het leven van de gevangenen van de Eastern State gevangenis in Amerika. Ze hebben er hun dutje voor over, want als protest tegen de slecht verzorgde programma's verbrandden ze hun matrassen en meubelen. Wetbrekers CENATOR JOHN KENNY, die burgemeester is van de nijvere stad New Jersey, heeft in overleg met de politie 3.000 burgers van zijn stad uitgenodigd, de wet te over treden. De regering van de STAAT New Jersey is republikeins en heeft het kansspel Bingo strafbaar ver klaard. Maar de bewoners van de STAD New Jersey zijn hevig tegen die anti-Bingo-wet gekant. Burgemeester Kenny, die demo craat is, aast nu op een herverkie zing. Zijn gasten zullen wel niet in werkelijkheid Bingo spelen, maar ze kunnen prijzen winnen bij de be antwoording van vragen als b.v. de volgende: „Wie is de beste burge meester die New Jersey ooit heeft gehad?" Oud probleem DECHTER CAPORN, die zitting houdt in Nottingham voor het beslissen in echtscheidings-procedu- res, heeft een zwaarwichtig pro bleem aan de orde gesteld, waar men nog geen definitieve oplossing heeft gevonden. Toen men hem een hele bundel brieven had overhan digd genummerd van 1 tot en met 71, maar 71 lag bovenop en nummer één van onderen zei hij: ..Ik dacht dat de advocaten zo zoet jesaan wel zouden hebben geleerd, dat wij de laatstgeschreven brief ook liever het laatst lezen. Bij mijn weten klagen de rechters hier al sedert 40 jaren over." Hij ivas er ITEEL DE BAND van de Royal Fuseliers stond opgesteld in Ar nold Estate (Eng.) waar Fusilier George Hodkinson uit een Koreaans krijgsgevangenkamp was terugge keerd. De hele buurt dromde samen om de verloren zoon te huldigen. Maar wie men ook zag, geen Geor ge. Twintig minuten lang heeft men gezocht. Twintig minuten lang speelde de hand stuk op stuk. Toen gaven ze het even op en gingen de mannen zitten om even uit te blazen van al dat geblaas. Niemand had in de gaten dat Ge orge er al die tijd al geweest was. Gewoon tussen het publiek. zo als men hem in Engeland noemt een sterke kop koffie te drinken na een sterk staaltje aviatiek. Hij doet dit met zijn vriend die naast hem zat in een klein Austin-vliegtuigje, waar mee hij dezer dagen onder negen Theemsbruggen door vloog. Deze bruggen zijn zo laag, dat zelfs een behoorlijk zeiljacht de mast moet strijken om te kunnen passeren. Majoor Draper een 61-jarige vete raan uit de eerste wereldoorlog, die toen reeds bij zijn kameraden als een waaghals bekend stond, is sinds lange tijd werkloos. Door de aan dacht te trekken hoopt hij aan werk te kunnen komen maar het is te vrezen dat een veroordeling het averechts effect is van deze „stunt". In 1931 vloog hij onder de Tower- brug door, waarvoor hij reeds een voorwaardelijke veroordeling kreeg. Een zekere Frank Miller, die dit staaltje twee jaar geleden herhaal de, kreeg er een boete van 1000 gulden voor. Wat zal er dan niet zwaaien voor de „Dolle Majoor"...., Noodlottige 4 P"EN ZETFOUT in een regerings- rapport is de aardappeltelers van Long Island op een verlies van bijna 3 millioen gulden komen te staan. In het bewuste landbouwrapport was vermeld, dat er 345 millioen acres in 1952 waren beplant, het geen een te beperkte oppervlakte is. Er had moeten staan 375 millioen en die oppervlakte zou voldoende zijn geweest. Nu gingen de aardappeltelers méér poten dan vorig jaar en daar zitten ze dan met 250.000 onverkoop bare bushels Ferkeersles ..ALS U een auto bestuurt in de gemeente Montgomery (Ala bama)", zo zeide een rechter tot de verdachte, „dan behoort u uw ogen goed te gebruiken". „Maar edelachtbare', antwoordde de automobilist, „ik wist niet dat die straat alleen maar voor één richtingsverkeer was. Het verkeers bord is eenvoudig niet te zien." „Dan zullen wij ons daarvan gaan overtuigen", besloot de rechter. Verdachte en rechter namen plaats in des rechters auto en daar gingen ze dan naar de plaats der overtre ding. Daar wees de rechter het bord aan en men begaf zich weer terug naar het gerechtsgebouw. Plotseling echter stak een politie man zijn hand op. Toen de rechter zijn auto tot stilstand had gebracht, zei de politieman: „Kunt u niet uit kijken? U rijdt hier in de verkeer de richting. Deze straat heeft één richtingsverkeer." Rechter en verdachte betaalden elk twee dollar (7.5 gld.) en hier mede is het verhaal uit. onderwijzers les aan blanke en zwarte kindertjes, die broederlijk naast el kaar in de schoolbanken zitten. Op de „highschools", het middelbaar on derwijs, is de toestand hetzelfde. Jon gens en meisjes gaan op ongedwongen wijze om met hun zwarte landgeno ten en leveren het bewijs, dat de Amerikaanse democratie geen holle frase is. Vele negers en negerinnen hebben het aanzien van hun ras de laatste jaren vergroot door uitzonderlijke prestaties op het gebied van kunsten Advertentie) wetenschap, sport en organisatie. De kinderen van de slavenbezitters zijn bezig uit te sterven en hun kin- deren komen de neger tegemoet met uitgestoken hand. Het zijn nog slechts de uiterlijke tekenen, die op een probleem wijzen. Zo bestaat de wereldstad St. Louis voor 35% uit „slums", achterbuur ten, die bijna uitsluitend door negers worden bewoond. Men heeft echter reeds het besluit genomen deze „slums" af te breken en door goede woningen te vervangen, een maatre gel, die echter verscheidene jaren zal vergen. WENNEKER ZATERDAG 9 MEI 1953. HILVERSUM I 402 METER. KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.15 Hoogmis; 9.30 Gramofoon muziek; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gramo foonmuziek; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gramofoanmuziek; 10.30 Schoolradio; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Vocaal dub bel kwartet; 12.00 Angelus; 12.03 Gramo foonmuziek (12.3012.33 Land. en tuin- bouwmedelin'gen)12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Amus. orkest; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Lichte muziek; 14.20 Engelse les; 14.40 Koorzang 15.00 Kron. van letteren en kunsten; 15.40 Harmonieorkest; J6.00 Zang en ci ther; 1.20 De Vliegende Hollander, cau serie; 16.30 De schoonheid van het Gre goriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Lichte muziek; 18.15 Journalistiek week overzicht; 18.2 Lichte muziek; 18.45 Bui- 'enl. correspondenties; 19.00 Nieuws; 19.10 Gramofoonmuziek; 19.20 Pari. overzicht; 19.30 Gramofoonmuziek; 20.25 De gewone man; 20.30 Lichtbaken, causerie; 20.50 Gramofoon'muziek: 2100 Gevar. program ma; 21.50 Act; 22.00 Amus.muziok; 22.30 Wij luidten de Zondag in!; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esoeranto: 23.22 Concert gebouworkest; 23.5024.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM 1 298 METER. VARA: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Gymnastiek; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.30 Orgelspel; 8.55 Voor de huisvrouw: 9.00 Gramofoon muziek: VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgescha keld. causerie: 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.35 Pianospel; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Land en tuin- bouwmedecfelingen; 12.33 Gramofoonmu ziek; 13.00 Nieuws; 13.20 Dansmuziek; 13.50 Weekjournaal; 14.15 Orgel en Ham mondorgel; 14.35 Streekuitzending; 15.00 Accordeonmuziek; 15.30 Filmprogramma; 15.45 Gramofoonmuziek; 16.15 Sportpraat je; 16.30 Concertgebouworkest en solist; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 Het vraagstuk van de Volkshuisvesting en de werkgelegenheid, causerie; 18.40 Regeringsuitzending: Zoek licht op de Westerse Defensie: 19.00 Ar tistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passé partout, causerie; 19.40 Het Oude Testa ment in deze tijd, causerie; 19.55 Deze week. causerie; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Gevar. programma; 22.00 Socialis tisch commentaar; 22.15 Weense muziek; 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Sport; 23.2524.00 Verzoekprogramma. BRUSSEL 324 METER. - 11.45 Gram.; 12,30 Weerberichten; 12.34 Gramofoon muziek; 13.00 Nieuws; 13.15, 14.00, 14.15 en 14.45 Gramofoonmuziek; 15.00 Symph. orkest en sol.; 15.40 Gramofoonmuziek; 15.50 Engelse les; 16.05 Symphonieorkest en sol.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gramofoon muziek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws en persoverzicht; 19.40 Gramofoonmuziek 19.45 Gevar. programma; 21.00 Gramo foonmuziek; 21.15 Accordeonspel; 21.30 Gramofoonmuziek; 21.45 Accordeonspel; 22.00 Nieuws; 22.15 Gramofoonmuziek; 23.00 Nieuws; 23.05—24.00 Gramofoonmuz. BRUSSEL 484 METER. 12 10 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.10 en 14.05 Ver zoekprogramma; 15.00 Gramofoonmuziek; 16.30 Lichte muziek; 17.00 Nieuws; 17.15 Lichte muziek; 18.30 Accordeonmuziek; 19.40 Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws; 20.30 Chansons; 21.00 Gramofoonmuziek; 21.30 Internationale uitzending van het Rode Kruis; 22.00 Nieuws; 22.10 Gramo foonmuziek; 22.15 Jazzmuziek; 22.45 Gra mofoonmuziek; 22.50 Nieuws: 23.00 Gra mofoonmuziek; 23.55 Nieuws. 5

de Stem | 1953 | | pagina 5