ST. MAARTEN te Hulst in het 20iid PINWIE tyr „E M K 0" MOEDER OP DE FIETS NAAR AFRIKA VtfRlGLEY^ Nieuw schoolgebouw te Schoondijke zal barak vervangen Merriekeuringen inZeeland Felle bestrijding Enorme campagne Minister Mansholt in Amerika Zondag a.s. Nat. kampioenschappen op de Cauberg 13 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 8 MEI 1953 13 Wijze raadgevingen vatde Burgemeester VELE TOESPRAKEN EN EEN NIEUWE VOORZITTERSHAMER Tweede geschenken zending vee Bouw ontvangstation voor Goese Gasbedrijf „Naar een goede toekomst" Smaakvol ontwerp van architect Froger Einde van erbarmelijke toestand Maak Uw bloed zuiver met Kruschen Salts. Brits schip liep vast bij Terneuzen Onderzoek door de raad voor de scheepvaart FOSTER DULLES: Y oedselvoorraden in West-Berlijn Wondertulp Be Pruimezaagwesp „Huis van Europa" Vleugel erbij Anti-malaria DALING STERFTE AAN LONG-T. B. C. 1J3.000.. GULDEN BIJEEN GESPEELD Vit Franse voetbahvereld Sportkeuringsbureau te Goes opgericht Ierseke-S. C. Gastel ingelast Stirling Moss uit auto geslingerd Pleegde hij hoogver raad Koningschieting te Koewacht TE VEEL GEVERGD? 'n begrip voor de kenner VOOR DE ZOVEELSTE MAAL: Eén grote favoriet: Wim van Est Rien Verhelst fraaie vierde KOBLET WINT EERSTE ETAPPE In gisteren begonnen Ronde van Romandië DAAR IS GUNS WEER EENS De cup-final-verliezers komen SPORT IN 'T KORT EXAMENS AANBESTEDINGEN MARKTEN Dr G. H. Jonkers Afwezig Luxe Weekendtas Grote Dubbelvaktas 6.80 VET NIET AL UW TROEVEN op onze Zuiderburen; aan de trek van de Belgen naar de winkels over de grens komt eens een einde. De midden stand van Hulst moet zich vooral bezinnen op zijn taak in het verzorgings centrum, dat deze stad voor de nreek is!" Dit was de wijze raad, welke burgemeester B. Truffino de jarige mid denstand van Hulst toevoegde toen hij de jubilerende vereniging St. Maarten tijdens de officiële ontvangst op het gemeentehuis toesprak. gisteren ariveerde er op Noord-Be- veland een geschenkzending vee uit de Wieringermeer, bestaande uit 27 koeien. 60 biggen en 10 schapen, alle van eerste kwaliteit. Onder toe zicht van de Voedselcommissaris wer den de beesten te Kortgene onder ge dupeerde landbouwers verdeeld. Advertentie) „Trubenijs" boorden zitten even cor rect als stijve en net zo gemakkelijk als slappe boorden. Een „Trubenijs" boord is gemakkelijk te wassen en te strijken en behoeft niet gesteven te worden, omdat hij permanent half stijf ia. Let op het merk in elke boord. boorden Overhemden met ..Trubenijs" boerden worden deer de vooraanstaande Neder landse overhemden-fabrikanten gemaakt en overal verkrijgbaar KOSTEN: f44.000 en W. van Goes berichtten de raad, dat nu binnen enige tjjd de levering van afstandsgas een feit wordt, bij het gasbedrijf een ontvang station gebouwd moet worden. Het directoraat-generaal voor de energievoorziening van het departe ment van Economische Zaken is be reid de bouw van dit station even tueel te verzorgen. De gemeente moet dan echter een jaarlijkse vergoeding betalen van 12 PCt. van de stichtingskosten. Dit bete kent, dat in ruim 8 jaar het volledige station is afgeschreven. De levensduur wordt evenwel geschat op 35 jaar. zodat met een afschrijving van onge veer 3 pet. kan worden volstaan. I Het is dus voordeliger, dat de ge meente Goes zelf de bouw ter hand neemt. B. en W. stellen dan ook voor dit te doen. De directeur van het gasbedrijf, als mede de gascommissie, gaan hierme de volkomen accoord. De kosten van bouw en inrichting worden begroot op f 44.000.-. Hiervoor vragen B. en W. een cre- diet van de raad. LIIJ NOEMDE de middenstand de ruggegraat van de stad en als rug- gegraat is deze stand niet alleen de steun voor het bestaan, maar ook de verzamelplaats van de zenuwen, van waar vele prikkels uitgaan. Via deze woordspeling kwam de burgemeester er dan tenslotte toe, te beweren, dat er ook vele prikkels ontvangen wor den. Vandaar de „geprikkeldheid" van de middenstand gedurende de laatste jaren!» De voorzitter van de gouden ver eniging, de heer B. Wilking, leidde uit deze warme woorden en wijze raadge ving terecht af, dat de burgemeester blijk geeft de midenstand een warm hart toe te dragen en kennis van za ken te bezitten. ,.Als middenstanders zullen wij aan uw zijde streven naar een goede toe komst voor Hulst", zo zei hij. Tevoren had in hotel „Het Bonte Hert" een korte vergadering plaats ge had, waar de voorzitter herinnerde aan de oprichting van de plaatselijke bond, waardoor getoond werd, dat Hulst ook de oproep van mgr Leyten, destijds de grote promotor van de mid denstandsverenigingen, gehoord had. Hij bracht hulde aan de heer Em. Lockefeer, de ere-voorzitter, die van 1918 tot 1945 als voorzitter een voor treffelijk beleid gevoerd heeft. GEZELLIGE MAALTIJD AAN HET DINER in De Graanbeurs zaten de meeste leden van de ver eniging met hun echtgenoten aan. Er wfren ook vele gasten. De heer A. L. S. Lockefeer, in zijn kwaliteit van waarnemend voorzitter van de dioce sane middenstandsbond, legde er de nadruk op, dat het de taak van de ver eniging is, haar leden te vormen tot betere katholieken. Het godsdiensti|- zedelijke komt op de eerste plaats en daarna volgt pas het materiële. Hij stelde de heer Em. Lockefeer als voorbeeld voor alle leden van thans. De ere-voorzitter heeft een stuk van zijn leven gegeven om de vereniging omhoog te brengen. De wijze waarop hij de middenstands- en sociale belan- (Advertentie George de Neeve: onder nemend Zuiddorpenaar QEORGE DE NEVE uit Zuiddorpe heeft het stoute ptti opgevat om dit jaar óp de fiets naar Afrika te gaan trappen. Drie achtereenvolgen de jaren is hij er al per rijwiel op uit getrokken. Eerst naar 'Zwitserland, daarna naar Rome en vorig jaar naar Duitsland. Dit laatste tripje vond hij mgenlijk de moeite niet waard en hij mi t daarom maar op één dag. Heen Zijn Airika-plan is nog vaag. Waar heen hij zal gaan staat nog niet vast In ieder geval zal hij er wel wat extra vacantiedagen voor moeten nemen want een gering reisje is het niet. Het plan is er echter en George heeft al zo veel kilometers afgeped- deld, dat men van hem verwacht dat hij ook deze monster-fietstocht wel klaar zal spelen. Wie zal het hem nadoen ar. de échte kauwgom gINNEN KORTE TIJD hoopt men te Schoondijke een aanvang te ma ken met de bouw van een R. K. La gere School. Het wordt hoog tijd, dat deze school, de St. Clemens Maria School, wordt ondergebracht in een hetere behuizing. De lessen worden momenteel gegeven in een barak, een Engelse hallhut, die in geen enkel op zicht voldoet aan de minimale eisen die redelijkerwijs aan een schoolge bouw gesteld mogen worden. In dit gebouw des zomers heerst in de barak een ondragelijke tempe ratuur en des winters moet er hard gestookt worden beijvert zich het onderwijzend personeel om zo goed mogelijk les te geven. Ook de zo noodzakelijke speelplaats ontbreekt, wat vooral een bijzonder gemis is. Voor de vier barakken, waarvan er een als „schoolgebouw" is ingericht, is een grindbed aange legd, maar het is alles behalve aan trekkelijk voor de schooljeugd om hierin b.v. te voetballen, zodat de leerlingen wel gedwongen worden om het vaak zo drassige terrein voor het gemeentehuis als speelplaats te benut ten, met alle gevolgen van dien. Een fietsenbergplaats behoort eveneens tot de niet overbodige wensen van de schooljeugd. In ieder jaargetijde, bij regen en wind, altijd saan de fietsen dan ook rond de barak of onder de oude forse boom voor de school, als stille, soms zielige getuigen van een noodtoestand. BINNENKORT EERSTE SPADE? J-JET EINDE van al deze abnormale omstandigheden is eindelijk in zlcht. Na het overwinnen van diverse moeilijkheden is het schoolbestuur thans zover, dat de aanvrage ter ver krijging van de vereiste bouwvergun ning bij B. en W. kon worden inge diend. Het nieuwe schoolgebouw zal opge richt worden aan de Landbouwstraat tegenover de boerderij van de heer Moge De omgeving is er rustig, bo vendien komt het gebouw in de buurt te staan van de thans in aanbouw zijnde R. K. Kerk. Het eenvoudige, doch smaakvolle ontwerp, werd opgemaakt door archi tect F. Froger te Breda. Naast 3 rui me lokalen waarin licht en lucht vol doende toegang hebben is er nog een spreekkamer geprojecteerd voor het hoofd der school. Bij het opmaken van het ontwerp is met de mogelijk heid van uitbreiding rekening gehou den, zodanig, dat het hoofdgebouw niet geforceerd zal worden. De lengte van de voorgevel bedraagt bijna °30 meter. Bij de school wordt een ruime betegelde speelplaats aangelegd, ter wijl de rijwielen voortaan een plaatsje zullen vinden onder een overkapte bergplaats. Het gehele gebouw zal centraal worden verwarmd. Hopelijk zal spoedig de eerste spade in de grond gestoken worden. Na vol tooiing zal het fraaie gebouw zeker een aanwinst voor de gemeente bete kenen waar de laatste jaren meerdere fraaie schoolgebouwen verrezen zijn. Van 18 t'm 22 Mei ,E KEURINGEN van merries voor opname in het Keurstamboek, ge organiseerd door de afdeling Zeeland van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" zijn als volgt vastgesteld; St. Philipsland. St. Maartensdijk, Tho- len. Krabbendijke ea Kruiningen; Maandag 18 Mei; Mid®lburg. Groe- de. Oostburg; Dinsdag 49 Mei; Aar denburg, IJzendijke. Zaamslag en Kloosterzande; Woensdag 20 Mei; Hulst, Axel en Terneuzcn: Donder dag 21 Mei; Kortgene. s-Hcerenhoek en Goes: Vrijdag 22 Mei. gen behartigd heeft, zal in de geschie denis van St. Maarten bekend blijven. Een lange rij van sprekers wisselde elkaar tijdens de maaltijd af. De heer Em. Lockefeer gaf de middenstanders nog vele goede raadgevingen. „De tijd van gemakzucht", zo betoogde hij, .,is lang voorbij. Het geld komt niet meer voor het opscheppen, zoals in de eer ste jaren na de oorlog. De middenstand is nu in een moeilijker positie geko men en het is met recht, dat ze vecht voor betere voorwaarden. Toch mag men niet uit het oog> verliezen, dat ze boven b.v. de arbeiders, ondanks al hun sociale voorzieningen, nog in een bevoorrechte positie verkeert!" Ook deken Plasschaert voegde zich bij de gelukwensers en de heer J. Mol overhandigde namens het diocesaan bestuur een fraaie voorzittershamer. Verder spraken de heren P. Blom- maert, Th. Adriaanssen en P. de Block, waarna burgemeester Truffino tenslot te nog het zijne er aan toevoegde. Zo wel zijn lof voor de vereniging als de in een humoristische vermomming ge hulde critiek op de oorzaken van wat „oud zeer" oogstten een klaterende bijval! Het is voor St. Maarten, de vereni ging van middenstanders in Hulst, welke over de honderd leden telt, een mooie dag geweest, die moed heeft ge geven om verder te gaan. Advertentie) E» voorkom xo Khenmxtischo rijnen. De bloedzuiverende organen tot jeug dige, krachtige werking brengen, het bloed vrij maken van pijnverwekken- de onzuiverheden, die zich anders vastzetten in spieren en gewrichten; dat is het wonder dat zich vdltrekt bij een regelmatig gebruik van Kru schen; daarmee bevrijdt ge Uzelf van de jammer en chagrijnige pijnen die U het leven maken tot een last. Koop vandaag Kruschen bij Uw apo theker of drogist en begin morgen ochtend die heilzame kuur. 697-00 Arrogant en onbeleefd UYE raad voor de scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar het omhoog lopen van het Britse m.s. „Bucklaw" in de vroege morgen van 28 Februari j.l. bij Terneuzen. De als getuige gehoorde zeeloods le klasse uit Vlissingen G. L., die het schip al meer beloodst had, vertelde dat de kapitein ais „arrogant en on beleefd" bekend staat- „Hij weet het altijd beter dan de loods". Aanvanke lijk stond de loods alleen met de stuurman op de brug en alles ging naar wens. Men kwam in de mist en de loods achtte het raadzaam om voor anker te gaan. Toen de kapitein op de brug verscheen gooide hij de te legraaf op volle kracht vooruit. Op een opmerking van de loods, dat deze hiervoor geen verantwoording kon nemen en de kapitein er beter aan deed om voor anker te gaan, zei deze „we hebben radar", De loods achtte het niet verant woord om met de dikke mist men kon allerlei schepen tegen komen die voor anker waren gegaan door te varen. Vijfhonderd meter voor Ter neuzen zette de kapitein op verzoek van de loods de machinetelegraaf op langzaam. Het schip liep vast en moest met twee sleepboten vlot wor den getrokken. P® inspecteur voor de scheepvaart, J. Metz, zeide in zijn conclusie, dat de loods vrijuit gaat en het vastlopen de schuld van de kapitein is. Hij vond het «en zeer ernstig feit, dat de kapi- u ?.dvies van de loods in de hÏÏl geslagen. „Indien juist is hetgeen de loods over de houding van de kapitein verklaart, dan behoort de ze tot het type dat gevaarlijk is voor de zaak van de scheepvaart. Als de raad met mij meegaat, dan zal ik dit ter kennis van de Britse autoriteiten brengen aldus de inspecteur voor de scheepvaart. De raad zal later schrif telijk uitspraak doen. f)E AMERIKAANSE Minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, heeft Woensdag meegedeeld, dat in de Amerikaanse zone van Berlijn, voedsel, brandstoffen en bedrijfsgoe deren zijn opgeslagen om het hoofd te kunnen bieden aan een eventuele nieuwe blokkade door de Russen. Hij voegde hieraan toe, dat presi dent Eisenhower onlangs machtiging heeft gegeven om „belangrijke" som men gelds te besteden voor de uit breiding van deze voorraden. IDE NATUUR vertoons soms wonderlijke grillen. Thans heeft ze in de tuin van de heer C. Ippel-Hijkers te Werkendam een tulp gecreëerd, waarvan de stengel vijf bloemen draagt! Naast kalveren met twee koppen, thans dus tulpen met 5 bloemen! DE WAARSCHUWINGSDIENST van de Kring Zeeland der N.F.O., de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst en de Plantenziektekundige dienst heeft de fruitkwekers gewaarschuwd voor de Pruimezaagwesp. Het tijdstip voor de bestrijding hiervan is aangebroken. Het is vrij moeilijk om na te gaan of er veel eitjes zijn afgezet en daarom is het meestal het beste om af te gaan op de aantasting van vorige ja ren. Smokkel op Singapore (SNELLE patrouilleboten, die uitge- rust zijn met radar en radiotele fonie, zün thans bezig een eind te maken aan de eens zo bloeiende smok kelhandel tussen Indonesië en Singa pore. Voordat de Regering een gröte ac tie begon om deze te onderdrukken, werd voor ongeveer 180 millioen strait-dollars per jaar aan goederen illegaal naar Singapore overgebracht. Sinds vorig jaar Mei»legden patrouil leboten van de douane beslag op goederen ter waarde van 87.422.671 dollars, voor het merendeel bestaande uit rubber, copra, koffie en peper. Tegen eind 1952 was de smokkelhan del met ongeveer een derde vermin derd en thans is deze handel tussen Indonesië en Singapore haast niet meer mogelijk. .Huis van Europa" te Straats burg zal met een nieuwe vleugel worden uitgebreid, waarvan de kos ten bijna twee en een half millioen gulden bedragen. Dit bedrag wordt ten dele verkre gen uit de beschikbare middelen en verder uit schenkingen van leden. De vleugel is nodig voor de huisvesting van „andere Europese gemeenschap pen", zoals het officieel heet. Dit geldt in de eerste plaats het „Kleine Euro pa", bestaande uit Frankrijk. West- Duitsland, Italië en de Beneluxlan- den- TNDIA HEEFT een aanvang gemaakt met een grote campagne tegen de malaria om meer dan 125.000.000 men sen tegen deze ziekte te besehermen. De campagne, waarschijnlijk de grootste die ooit op touw is gezet, zal 120.000.000 gulden kosten. Zij zal wor den uitgevoerd door de Regering van India, de Ver. Staten en bureaux van de Ver. Naties. Volgens een ru\ye schatting lijden jaarlijks 75.0001000 mensen aan mala ria. Jaarlijks sterven 8()0.000 inwoners van India aan malaria. Aan de gevol gen van de ziekte sterven misschien evenveel personen. tiet II hm TNE WERELD-Gezondheidsorganisatie heeft verklaard, dat de „buitenge wone daling" in de sterfte aan tuber culose aan de ademhalingsorganen een van de sensationeelste ontwikkelingen is die ooit op het terrein van de open bare gezondheid zijn vermeld. Van 1936-'38 tot 1949-'50 is de sterf te in vier landen met meer dan vijf tig procent gedaald. De scherpste da ling werd in Zweden geconstateerd, namelijk 68 procent, de geringste in Spanje, zes procent. In Nederland daalde het aantal sterf gevallen onder mannen met 36 pro cent en onder vrouwen met 54 procent. De daling was in Nederland 't grootst in dé leeftijdsgroep van vijftien tot negentien jaar: de sterfte onder de jongens van deze leeftijd nam af met 80 procent en onder de meisjes met 84 procent. Van de Franse Voetbalbond is bij de K.N.V.IJ. een opgave binnengekomen van de bedragen, welke uit de vele liefdadig heidswedstrijden en giften zijn bijeenge bracht en welke in het Nationale Ram penfonds en het Adoptiefonds van de K. N.V.B. zullen worden gestort. Hieruit blijkt dat in totaal een bedrag van 10.478.458 Franse francs zal worden afgedragen. Dit bedrag komt neer op ongeveer 113.800 gulden, waarvan ruim 100.000 gulden in het Rampenfonds wor den gestort en het resterende bedrag in het Adoptiefonds van de K.N.V.B. De ruim honderdduizend gulden, welke in het N.R.F. zullen worden gestort, zijn de baten uit de wedstrijd die op 12 Maart te Parijs tussen de Nederlandse profs en het Franse elftal werd gespeeld. Minister ir. S. L. Mansholt in gesprek met August Andresen, lid van het Amerikaanse Congres uit Minnesota. Minister Mansholt (rechts) ont moette de heer Andresen tijdens een vergadering van het Iandhouwco- mlté. Andresen is de schepper van de wettelijke regeling van de import van landbouwproducten. Ook andere plaatsen komen aan de beurt Gisteravond heeft men te Goes de stichting „Sportkeuringsbureau" in het leven geroepen. Niet minder dan 54 sportverenigingen kunnen zich bij het bureau aansluiten, om hun leden te laten keuren. Het ligt tevens in de be doeling, sportkeuringsbureaux te ves tigen in Oostburg, Terneuzen en Kort gene. In Krabbendijke is reeds provi sorisch een dergelijk bureau in het le ven geroepen. De vergadering, be staande uit tal va nafgevaardigden van sportverenigingen op de Bevelanden, welke tot oprichting van de Stichting besloot, hoorde eerst een causerie aan van de heer Olthof uit Winschoten, lid van de federatie van sportkeu ringsbureaux, die vooral voor Zeeland het nut hiervan uiteenzette. In het voorlopig bestuur werden gekozen de heer Haasdonk, voorzitter, de heer J. Platteeuw,, secretaris-penningmeester, en als leden dr C. Griep en de heren K. Kooi en H. M. Berrevoets. Het ligt in de bedoeling, om de keuringen in dc toekomst in het medisch centrum te doen plaats hebben. De K.N.V.B. heeft voor Zondag 10 Mei ingelast de competitiewedstrijd voor de 4e klasse G Ierseke-SC Gastel. Met hersenschudding in niekenhuis De bekende Engelse coureur Stirling Moss heeft tijdens een trainingsrit op het circuit van Silverstone een ongeluk ge had met zijn Jaguar, doordat de remmen plotseling geblokkeerd raakten. De wa gen draaide twee keer om zijn as, vloog tegen de aarden berm van het circuit op en sloeg om. Moss, die er door de schok uitgeslingerd werd, kreeg een her senschudding en verwondingen aan zijn linkerschouder. Hij is in half bewuste loze toestand in het ziekenhuis opgeno men. Autocoureur v. Brauchitsch gearresteerd Manfred van Brauchitsch, die van 1934 tot 1939 als autocoureur tot de Mercedesploeg behoorde, is in zijn woning aan de Starnberger See bij München door de politie gearresteerd onder verdenking van hoogverraad. Het arrestatiebevel is gebaseerd op art. negen van de Grondwet, dat han delt over het lidmaatschap van ver boden verenigingen. De vroegere coureur was voorzitter van het „Comité voor eenheid en vrij heid in de Duitse Sport". Deze organisatie heeft haar hoofd kwartier in Berlijn en wordt van Oost- Duitsland uit gefinancierd. In 1951 werd het bekend, dat von Brauchitsch sympathiseerde met de communisten. Volgens bepaalde berichten werden in zijn woning vele bescheiden geconfis- keerd, waaronder directieven van de „Socialistische Eenheidspartij Duits land". Tezamen met von Brauchitsch wer, den vier personen aangehouden. Tegen een hunner is een arrestatiebevel uit gevaardigd. De andere-werden vrijge laten. De gearresteerde is, naar men aanneemt, secretaris-generaal van von Brauchitsch' organisatie. De politie heeft geen bijzonderheden bekend ge maakt. Door ,,St. Sebastiaan" te Koewacht werd op de staande wip de jaarlijkse koning schieting gehouden. Koning werd de heer Emiel de Nijs, ministers: René Baes en Emiel van Gaever. Kathy Tongay (5-jarige „water baby") overleden Twee weken voor haar zesde verjaar dag is Kathy Tongay, het meisje dat leerde zwemmen voor zij kon lopen en dat bekendheid verwierf als aan van de „water babies", te Miami overleden. Na haar dagelijke zwemoefeningen kreeg het kind stuipen en op weg naar het zie kenhuis stierf Kathy. In de zomer van 1851 kwam Kathy, toen vier jaren oud, met haar „oudere broer" Bubban, die 5 lentes telde, naar Engeland om, zoals vader Tongay ver klaarde, een poging te doen het Kanaal over te zwemmen. Britse en Franse autoriteiten weigerden hiervoor echter toestemming te geven. Beide kinderen hebben als training ve le mijlen in de Mississippi gezwommen. ONTSTELLENDE ONTKNOPING De politie heeft in de loop van Don derdag Russeel Tongay gearresteerd, na dat de autopsie uitgewezen had, dat zijn vijfjarig dochtertje, de „water baby Kathv, op brute wijze geslagen was, voordat zij daags tevoren was over leden. De politie verklaarde, dat nog geen formele aanklacht tegen Russell Tongay was ingediend, maar dat waarschijnlijK een onderzoek op verdenking van moord zou worden ingesteld. Advertentie) Uw café schenkt 'I graag, Ij tv sljjter levert graag. 'n Product van Johs. Vrijmoed, Zonen^Schiedam^^er Literfles 3& /ft f ZONDAG zal, als zovele jaren reeds, de Cauberg wederom het strijdtoneel zijn, waar het nationale kampioenschap op de weg voor onze professionals be twist wordt. En het is met grotere be langstelling nog dan in andere jaren, dat duizenden liefhebbers van de wielersport de strijd zullen volgen. Tal van, jonge krachten zijn de laatste maanden de rijen der profs komen versterken, ener gieke kerels, die voor verrassingen kun nen zorg dragen. Achttien maal moet de Cauberg over wonnen worden, achttien moeilijke be klimmingen, iedere keer zwaarder.... Wie dit keer, na 198 k.m. de zegepalm zal kunnen grijpen? Voor velen is van Est, sterk als een beer, de grote favoriet. Ongetwijfeld is de Willebrorder een kanspagrd. maar zijn zijn troeven zoveel beter dan van Lambrichs bijvoorbeeld, de laatste tijd DE ZEEUWSE AMATEURS TE GENT-BRUGGE (B) Practisch het gehele legertje Zeeuwse amateurs was te Gent-brugge aan de start, om zich te meten met het kruim der Belgische liefhebbers. In de zesde ronde wiste|i Roger Baetslé en de Axelse favoriet Rien Verhelst zich bij de twee vluchters van het eerste uur te voegen en met zijn vieren vingen zij de laatste ronde aan. In de laatste ronde evenwel viel dit kleine groepje totaal uiteen en Baetslé werd winnaar met 1.15 sec. voorsprong. 2 Depoorter, B. 3 v. Meenen, B. 4 Rien Verhelst, N. De Zuid-Bevelanders Westdorp, 's Hee- renhoek en Piet Timmerman, Lewedorp, wisten zich in dit 48 man sterke veld on danks het feit, dat zij pas amateur zijn geworden, fraai 9 en li te plaatsen. Vooral het rijden van Westdorp geeft ons hoop op een nieuwe Zeeuwse favo riet. De eerste etappe van de Ronde van Romandië (Zwitserland) over een af stand van 239 k.m., van Martigny naar Porrentruy, werd gewonnen door de Zwitser Koblet in 8 uur 59 min. 4 sec. De uitslag luidde verder; 2 Kubler, 3 ^K'amÖer, 4 Corrieri, 5 Sóhaer, 6 Bkrtali, 7 Born, 8 Keteleer, 9 Zampini, ;o Pianezzi, allen in dezelfde tijd als de winnaar. Aan de^rs wedstrijd nemen 40 renners deel, 20 Zwitsers en 20 buitenlanders. Nederland is niet vertegenwoordigd. Zoals men weet, won Woutje Wagtmans vorig jaar. Nu kan hij niet starten in verband met het wegkampioenschap te Valkenburg, deswege geen Nederlandse renner vergunning kreeg om elders in het buitenland te rijden. Als vierde be Meerhout (B) geëindigd Te Meerhout werd een wegwedstrijd voor profs gehouden over 170 k.m. Winnaar was de Belg Hendrickx in 4 uur 17 minuten. De uitslag luidt ver der: 2 Buyst, op een halve lengte, 3 van Roosbroeck, 4 Alf. Guns, 5 Haxel- mans, 6 Bodson, 7 Verschueren, 4 uur, 20 minuten, 15 seconden, 8 Thijs Roks zelfde tijd, 9 Claes, 4 uur 20 minuten 25 seconden, 10 De Wachter, zelfde tijd. Onze landgenoot Lambrichs werd 14e in dezelfde tijd als Claes, terwijl Evers, Smits, van Oers en Witteveen met 'n aantal andere renners ex aequo 18e werden geklasseerd, eveneens in dezelfde tijd als Claesi Bolton Wanderers op Olym pische Dag De Engelse eerste divisieclub Bolton Wanderers, Zaterdag j.l. in een dramati sche cupfinale op het laatste nippertje door Blackpool verslagen, zal op de Olympische dag, welke Zondag 31 Mei in het Olympisch stadion te Amsterdam wordt gehouden, als tegenstander fun-1 geren van een Nederlands Bondselftal. in glanzende conditie....? Vergeten We verder de rappe Sjefke Jansen niet, of Wagtmans, Voorting en Dekkers. En zal Jan Nolten, die de vorige week einde lijk weer eens van zich heeft doen spre ken, ook op de Cauberg niet een duit in het zakje willen doen? JONGEREN EEN zware strijd staat te wachten, te zwaarder nog, omdat vele jongeren eveneens op de titel azen. Van die jong ste garde in de rijen der profs noemen wij allereerst Piet Haan uit Mechelen. Hij kent, evenals alle Limburgers, het traject als zijn vestjeszak, hij voelt zich thuis in de bergen, zoals menige over winning van hem in de Ardennen of in het Limburgse bewezen heeft, enhij is niet bang meer voor een tweehonderd kilometer. Mocht het op een eindsprint uitdraaien, dan heeft deze Mechelaar wel bijzonder sterke papieren. In één adem kunnen we hier Gelissen naar Vo ren brengen, ook een sterke knaap. Aan energie en wilskracht ontbreekt het ech ter mannen als Thijs Rorrs en Suyker- buyk evenmin. Uiteraard spelen vele factoren een rol: een lek bandje» maakt de grootste favo riet kansloos. Maar als men dan yn paar namen wil hebben, dan tippen wij niet op Schulte, Voorting of van Breenen. doeh op van Est, Lambrichs, Haan of Wagt mans. Om één uur gaan de profs van start, zodat men rond half zeven kan weten, wie zich voor een jaar Nederlands kam pioen op de weg mag noemen. Voor de wedstrijden, welke door de Engelse eerste divisie club Middles brough in de komende weken in ons land worden gespeeld, zijn door de K.N.V.B. de volgende scheidsrechters aangewezen: Woensdag 13 Mei, Rotterdam: Bondself- tal-Middlesbrough: L. Horn: Dinsdag 19 Mei, Nijmegen: Ned. B elftal-Middles- brough: J. Bronkhorst; Donderdag 21 Mei Amsterdam: Middlesbruog-Rapid: K. van der Meer. Te Stuttgart werd een aanvang gemaakt met een internationaal ten- nistournooi waaraan ook Nederlanders deelnemen. In de eerste ronde heren enkelspel won van Dalsum met 6-1, 6-2 vande Duitser Engelbrecht, terwijl onze landgenoot van Meegeren een 6-3 6-1 overwinning op de Duitser Triller behaalde. SLAGERSVAKDIPLOMA. Voor het slagersvakdiploma en diploma slachten, slaagde te Uterecht de heer J. van Duijse uit St. Jansieen. BOERDERIJ TE BIGGEKERKE. Bij de aanbesteding van het bouwen van een boerderij voor de heer J. Marijs te Biggekerke was de firma J. Corbijn en Zonen te Biggekerke laagste inschrijfster met f 19,365,-. Hoogste inschrijfster was de firma J. Dingemaiwse en Zn. te Zoute- lande met f 21.385.-, 's HERTOGENBOSCH, 7 Mei 1953. Op de Bossche paardenmarkt van he den werden aangevoerd 364 stüks. Overwegend kalme handel. De goede soorten jonge paarden met papieren van beide typen werden traag verhandeld doch wel prijshoudend. De mindere soorten, prijzen zakkend. Hitten en ponnies ma tige handel. Enige paarden voor export deden-goede prijzen. Voljarigen van 9001100 per stuk: 3- jarigen van 800—100 per stuk; 2-jarigen van 650—800 per stuk; jaarlingen van 400 575 per stuk; slachtpaarden van 1,40 1,75 per kg geslacht gewicht; slachtpa f-- den voor export van 1,852,00 per kg ge slacht gewicht. Eerstvolgende paardenmarkt Donderdag 4 Juni aanstaande. KOEWACHT, 7 Mei 1953. Strovlas ongerepeld 1419; gerepeld 18 23; vlaslint putroot 175210; dauwroot 160—185; vlaslokken ruwe 2030; gezwin gelde 8085; lijnzaad ongekeurd 5052; gekeurd geen ham'del; bolraap 46; Vrij kalme markt. WATERSTANDEN Mannheim 285 (+2), Trier 115 (—-10), Koblenz 193 2), Keulen 154 10), Ruhrort 362 (—7), Lobith 965 (—5), Nijmegen 747 (—5), Arnhem 761 (—3), Eefde 281 4), Deventer 189 3), Namen La Plante 145 3), Borgha ren 3959 (—21, Belfeld 1104 (+2), Gra ve 461 1), Vreeswijk 053 018), Lith 015 (+023). FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Verloofd: Betsy Jaarts- veld en Th. Adriaansens, econ. drs„ Silvolde-Walsoor- den. Getrouwd: J. Kruijs- wijk, arts, en S. Christiaans, Amsterdam. Overleden: Mr. dr. P. van Tienhoven, 77 jaar, Am sterdam. J. Gommers, 81 jaar. Meerssen. B. de Bruijn, 64 jr. Enschede. J. de Bie, 64 jaar, Vught. Verloofd Betsy Jaartsveld en Th. a. Adriaansens Econ. Drs. Silvolde, Terborgseweg 35 Walsoorden 332-0 17 Mei 1953 Op 12 Mei a.s. hopen onze geliefde ouders P. BOUDEWIJN en C. BOUDEWIJN DE BRUYN dé dag te herdenken, waar op zij voor 50 jaar in het hu welijk traden. Dat God hen nog lang moge sparen is de wens van hun dankbare kin deren en kleinkinderen. Schelfhoutshoek A 15. Graauw, Mei 1953 327-0 Onze oprechte dank aan net Muziekgezelschap en de Boe renbond van Heikant, fami lie, buurtbewoners en ken nissen voor de bloemen, ca- deaux en gelukwensen, die wij mochten ontvangen bij ons gouden huwelijk, L. van Hoye-Kant Vylainlaan 3, Heikant, St. Jansteen. 277-0 Wij geven met leedwezen kennis van het overlijden op 6 dezer van onze geachte medefirmant en collega de Heer C. B. WIJFFELS In leven graanhandelaar te Schoondijke. Zijn nagedachtenis zal bij ons in 'hoge ere blijven. West-Z. VI. Graandrogerü Fa. Blondeel, Aardenburg Fa. de Bruijckere, Oostburg. Fa. Risseeuw, Breskens. F. A. L. v. Vroon, Breskens. Breskens, 7 Mei 1953. Op 9 Mei a.s. hopen onze ge liefde ouders de Heer en Me vrouw J. van Driessche en A. van Driessche-De Munter de dag te herdenken, waarop zij voor 25 jaar in het huwe lijk traden. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare kinderen Hulst, Mei 1953. Grote Bagijnestraat 7, PAARDEN RUNDVEE Voor de vlugge en prompte uitbetaling van mijn op 4 Mei onteigend paard, verze kerd bij de Ond. Veeverzek.- Mij te Hulst, betuig ik hier mede mijn welgm. dank. Ieder Paarden- en Veehou der kan deze Mij ten'zeerste worden aanbev. Schuddebeurs, Hontenisse 4 Mei 1953. 329-0 C. F. Strobbe. UIT DE HAND TE KOOP: goed onderhouden en goed gelegen woonhuis, met werk plaats en groot erf te Nieuw Namen, Dorpstraat C 69. Aangesloten op Electriciteits- net. waterleiding en telefoon. Direct na betaling te aan vaarden. Tevens te koop ge combineerde schaaf-, boor- en zaagmachine, ingebouwde motor en een lintzaagmachi ne met of zonder motor en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. Te bevr. bij J. R, van Ecken- Fieters, Dorpstraat C 69. Nieuw Namen, 326-o OOGARTS - GORINCHEM van 11 t/m 25 Mei. 107-oo VOOR zo'n mooie slechts 12.85 slechts Tal van cadeaux In klein-lederwaren. KARRESTRAAT 4 BREDA

de Stem | 1953 | | pagina 3