fiagblai) D c Ü-fcra Processie van het H. Bloed als herleefde middeleeuwen MM De Benelux in gevaar BANDEN 1 erbist hten Symbool van diep geworteld geloof Wal een Wonderlijke Wereld Water naar de oude St. Servatiusbron De Krachtproef Volksgericht zegevierde RADIO 6 Moeder WALLE TWEEDE BLAD EERSTE MAANDAG IN MEI TE BRUGGE Veilig sein V rome blijdschap WOENSDAG 6 MEI 1953 Vliegend weekend Tante9* Liberalisatie DIT„ beseffende, kan men aanvoelen "waarom de bewoners van dit fleurige land eens hartelijk kunnen lachen, als de ezel, welke Maria op Haar vlucht naar Egypte draagt, het plotseling vertikt verder te gaan, on danks al het gesjor aan zijn kop en het geduw tegen zijn achterlijf. LOPEND Bevordering vreemdelingenverkeer its* het gezicht is. En weet innen kopen ttige pakjes, d Sparzegels ;elijks nodig :egels in een f vol boekje :nen - boekje e goede en ïeeste spaart SDERDAG. kan tan zij geven betimmering oom en Ban- 707-O ERSBEDRIJF 323, HULST. piling te Breda ilaatst (mnl) salaris bedraagt and, event, ver pen gewenst. Centrale Per- 1 Haag, onder 678-00 >ER STEEN ringskring scherp geluisterd. Deze hoogleraar nu heeft in de Libre Belgique" de mogelukheden onder het oog gezien, om de Bene- lux-samenwerking te redden. Hij ziet er twee. Of de douane unie wordt met een termijn van één jaar opgezegd, in welke periode dan een nieuw Nederlands-Belgisch handelsaccoord kan worden geslo ten. Of men voorziet het huidige apparaat van Benelux-samenwer- king met eenzelfde veiligheidsklep voor de Belgische industrie als er reeds voor de landbouw bestaat. Prof. Baudhuin zou de mogelijk heid van bizondere beschermende maatregelen dan willen beperken tot die Belgische industrieën, welke zich in moeilijkheden bevinden en ze zouden een einde moeten nemen zodra de Nederlandse lonen 85 pro cent bedragen van de Belgische. De Leuvense hoogleraar geeft toe, dat een opzegging van de Vóór unie volgens de letter der bepalin gen niet mogelijk is. Hij beroept zich echter op een stilzwijgend voorbehoud, waaraan alle interna tionale overeenkomsten zijn onder worpen, het voorbehoud namelijk, dat ze slechts zo lang geldig blij ven, als ze nog beantwoorden aan voorwaarden, bestaand op het tijd stip der sluiting. Professor Baudhuin verlangt ook een spoedige beslissing. In de con ferenties op ministerieel niveau ziet hij geen heil meer. Het is taal. welke de crisis der Benelux onomwonden openlegt. Ze sluit zich ook geheel aan bij het geen de heer Bekaert, voorzitter van het Verbond van de Belgische Nijverheid onlangs opmerkte. Het is de taal van het ultimatum: Doe onze zin, anders E"^'s"1een mai^varfïezaffi'n I ^^zich^ntuSerf" ook^p^en^pimh het Belgische economische leven. waar de Nederlandse houdmg nm Naar zijn adviezen wordtjn jege van de Nederlandse loon politiek. Men weet. dat hierover in ons land het debat gaande is. Aan een geheel vrijlaten van de lonen denkt niemand. Doch wat meer vrijheid, wat meer soepelheid wordt door velen gewenst. Eigenlijk zijn het alleen de socialisten, die in de zen een behoudend standpunt in nemen. We zien het er over korter of langer tijd dan ook wel van ko men, dat er binnen door de Over heid afgepaalde grenzen weer vrije loonvorming mogelijk zal worden. Dit zal ook van psychologische be tekenis kunnen zijn voor de Bene- lux-samenwerking. Zullen de Bel gische industriëlen er intussen practisch zo veel voordeel van on dervinden?De heer Twijnstra zei: „Of grotere vrijheid nu direct tot aïgemene loonsverhoging zal leiden betwijfel ik cn dat zegt ook de heer Bekaert niet te geloven. Maar wat verwacht hij dan van die grotere vrijheid ter verlichting van de concurrentie voor zijn in het nauw gedreven industrieën? De zo genaamd tijdelijke bescherming zou dus tot een blijvende worden en dat zou nog Benelux heten?" De slotsom moet dan ook zijn dat de Belgen beter zouden doen niet voortdurend de Nederlandse econo mische politiek onder de loupe te houden doch ook hun eigen metho des van economie bedrijven gron- die moeten inspecteren. Met louter critiek op anderen valt de Benelux niet te redden. WAT is toch die Heilig Bloedprocessie, die ieder jaar weer nu al zo lange tijd achter een honderdduizenden naar het oude Brugge voert? Spreek in onverschillig welk land van Europa over deze jaarlijkse ommegang en men zal weten, zelfs veelal uit ervaring, wat ge be doelt. Ieder jaar weer is de processie practisch (Van onze redacteur). CPREEK in Brugge van de Bloedprocessie en men zal zeggen: Dat is onze schoonste dag van het jaar! En dat is gemeend, want Brugge is onnoemelijk trots op zijn ommegang, omdat het onzegbaar trots is op het bezit van de relikwie van het Heilig Bloed van Jezus, dat een dap- pere Bruggenaar uit de Middeleeuwen, Graaf Diederik van den Elzas, naar de toen zo rijke en beroemde koopmansstad voerde. De processie was een gevolg van het feit, dat de stad de Bloed- •elikwie bezit. Ommegang en Heilig Bloed: ze zijn in wezen als het ware één. En toch moet er voor de Bruggenaar, voor iedere Vlaming, een groot verschil bestaan tussen deze twee begrippen. £)AARTEGENOVER kunnen we een rustig en bezadigd woord van Nederlandse zijde stellen. Het is afkomstig van de heer Twijnstra, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers. Hij zei: De Nederlandse industrie is altijd bereid over iedere rede lijke oplossing van tijdelijke moei lijkheden met haar Belgische col- legas overleg te plegen. Doch van Nederlandse zijde zal men zich al leen beperkingen kunnen opleggen in die gevallen, waarin aanwijsbaar de Nederlandse concurrentie de oorzaak is van ernstige werkloos heid in de Belgische industrie. Een logisch standpunt, dunkt ons. dat nader wordt uitgewerkt in de volgende woorden van de heer Twijnstra: „Men kan toch niet Be nelux eenzijdig alleen in het voordeel van België uitvoeren. Tot dusver heeft België onder de wer king van Benelux altijd nog meer naar Nederland geëxporteerd dan omgekeerd. Men moet zich in Bel gië dus goed bewust zijn, dat men die situatie thans in de waagschaal stelt, als men het beginsel van Be nelux overboord gooit Maar het vraagstuk van de lonen dan? Ook hieromtrent sprak de Nederlandse werkgeversleider een nuchter woord: „Vergeten mag niet worden, dat in 1949 de Belgische franc slechts met 12 procent devalueerde, doch de Ne derlandse gulden, evenals de meeste West-Eurapese valuta's, met 30 procent. Hoewel België daardoor met zijn loon- en prijspeil reeds aan de top in West- Europa kwam te staan, zijn de ge middelde uurlonen in België sedertdien tot December 1952 nog met 20 procent gestegen. Niettegenstaande de klein handelsprijzen in dae periode slechts met 10 procent waren omhoog gegaan. Nu de wereldconjuctuur is omgeslagent zal nog moeten blijken, of België die hoge levensstandaard zal kunnen vol houden. vooral wanneer de Belgische export terrein verliest. De export, zo zegt een recent artikel in de „Neue Ziiricher Zeitung" is het eigenlijke zorgenkind van de Belgische econo mie," En dan stelt de heer Twijnstra de vraag: Is dit nu het moment om het Belgische voorbeeld te gaan navolgen? We kunnen in dit verband ook terug grijpen op een opmerking van de heer Cool .voorzitter van het Algemeen Christelijk Vakverbond in België, welke we vorige week reeds aanhaalden: „Niet alleen en zelfs niet hoofdzakelijk de scherpe Nederlandse concurrentie, maar evenzeer de protectionistische maatregelen van grote mogendhe den en de concurrentie van Duits land en landen met een lage levens standaard bezorgen ons moeilijk heden. P)E electrische raasde door de val lende avond.... Toen opeens minderde ze vaart, stond ze stil. Er was geen station in de buurt. Even dacht men aan een onveilig sein. Maar daar was eensklaps het besef: 4 Mei Dodenherdenking. Men staart dan over het welige land, vol van de bloei van Mei. Dit land. eens onder de donkere schaduw van de tyrannie, waar de besten als misda digers werden achtervolgd en in de dood gejaagd. Men ziet een ge laat, hoort een stem van iemand, met wie men vertrouwd was en die omkwam in gevangenis of concen tratiekamp. Men denkt aan de mooie dromen omtrent het nieuwe Nederland, dat zou worden ge bouwd, de nieuwe wereld, die zou worden ingericht, vrij van gebrek, vrij van vrees. Men.... schokkend zet de trein zich weer in beweging. Hij had stil gestaan voor een veilig sein. Het veilig sein der herinne ringen, waarin we onze tekortko mingen leren en onze taak gaan verstaan. Ondanks alle teleurstel ling en kleinmenseliikheid in de hedendaagse geschiedenis blijven geloven ook aan de goede, heroische krachten in dit volk, blijven arbei den aan de vervolmaking van ons zelf en van de gemeenschap. Met Gods hulp. 7N dat onderscheid wordt gemani festeerd tijdens de processie in Mei, als het H. Bloed in triomf dooi de oude smalle straten, met hun fraaie gevels wordt gevoerd, voorafgegaan door een stoet welke ieder jaar in af meting en rijkdom groeide en nu se dert de Middeleeuwen een lengte heeft bereikt welke evenredig is aan zijn beroemdheid. Vijf kwartier lang ontrolt zich voor de toeschouwers een kleurenfestijn, een kijkspel, dat een half-gespeelde en half-gesymboliseerde bijbelse ge schiedenis is. Tot aan het moment dat de rijen van geestelijken de komst van het H. Bloed aankondigen, is ech ter de ommegang voor geen enkele Vlaming een louter religieus gebeu ren. WIET deze bewering zullen de Vla- mingen het niet eens zijn. Gods dienst en hun eigen doodgewone le ven van alledag, waarin ze leut ma ken en een pint drinken voor de Vla mingen is dat één. En ze hebben ge lijk, want zo behoort het te zijn. Die karakter-eigenschap heeft van dit volk mensen gemaakt die de re ligie zo met hun eigen leven verwe ven. dat een Noorderling ja zelfs een Brabander! soms zijn ogen opentrekt en zich afvraagt of de Vla ming nu serieus is of ergerlijk pro faneert. Neen, hij profaneert niet! Wie hem dat zou verwijten, zou de groot ste verbazing veroorzaken. Hij spreekt even vlot en vrij over de Heilige Jo seph als over zijn buurman. Hij praat zelfs soms even gemakkelijk over On ze Lieve Heer alsof hij een school kameraad van Hem was geweest; dat is althans een opmerking van een schrijver. Welnu, de echte Vlaming, katholiek tot in het diepste putje van zijn ziel, voelt dat hij Onze Lieve Heer even goed kent als zijn beste kameraad. En het is daarom, dat hij er zo gemoedelijk over spreekt. Maar te menen dat dit een oneerbiedigheid is, zou een ernstige vergissing zijn! dezelfde en ieder jaar weer toch trekken drom men mensen naar de stad, welke zich op de oud ste ommegang van het continent kan beroemen. Het zijn zelfs voor een groot deel dezelfde kijkers, die de eerste Maandag in Mei reserve ren voor het grootse en kleurrijke spectakel, dat Brugge zichzelf en de wereld biedt. laat de Vlaming, die het hart op zijn tong draagt, zien dat hij toch dit hart op de rechte plaats draagt en dat het open en ontvankelijk is voor het ge wijde. Daar komen de paters en de pa rochie-geestelijken en daarachter de bisschoppen. Mgr. Desmedt, der Brug- genaren eigen bisschop, gaat vooraan en glimlachend zegent hij zijn volk, dat devoot een kruis maakt. Een heilige stilte heerst plotseling in de straten de relikwie van het Hei lig Bloed, in een zilveren schrijn, wordt langs de toeschouwers gedra gen en zij die een minuut geleden nog zo hartelijk lachten, knielen nu devoot neer op do straatstenen. Zij, die een plaats vonden in vensterban ken, ;op trapleren en op alle mogelij ke en onmogelijke uitsteeksels van de huizen, ze vallen op de knieën. Want dit is het moment, dat voor elkeen het grote hoogtepunt van de ommegang is: voor het Heilig Bloed van de Zaligmaker is alleen diepe eerbied. En in dit ene ogenblik toont Vlaanderen dat het een volk heeft van diep-gelovende mensen. r\ NEEN, we zijn nog lang niet FVNIGE kind6f6Il in d.6 AïïlG- aan het eind van de vliegtuig- rikaanse staat Missouri vNan hebben ineens drie tantes te- tuig en met supersonische snelheden gelijk gekregen. Hun 4o-J8.ri- door het luchtruim gieren, nu hele „e oma Dorena kreeg na- tanks en boten per „vliegende ver- Hvielino- nllpmaal huiswagen" her- en derwaarts wor- melijk een Ülieiin0, allemaal den gebracht, gaan wc ons spitsen meisjes, op het vacantie-vliegtuig. Igor Sikorsky, vader van de heli- coptère, doet ons het water om de tanden komen wanneer hij zijn toe komstplannen onthult. „Vliegende weekend-huisjes zijn de volgende stap in het luchttoerisme", zegt hij. In de nabije toekomst zal men heer lijk, liggen luieren op het balcon Dure woorden P)E WASHINGTONSE uitgeverij van het Verslagblad van de Senaat heeft een dure klant aan Senator Wayne Morse. Zijn woor den kosten het bedrijf 20 gulden per minuut en wanneer men nu weet netje van zijn vliegend huisje ter- dat de Senator 22 uren aan een stuk wijl de vreemde en schone land- heeft staan spreken over een olie streken onder je wegglijden. De wet dan weet men wel hoe laat het huiskamer zal zich beneden de zit- is. Het gedrukte verslag kost bijna plaats van de piloot bevinden en 30.000 gulden om het te drukkenen het balconnetje zal in- en uitschuif baar zijn of vast. „Het is op de dag van lieden mo- dan nog een kleine 1000 gulden voor een „aanhangsel" waarin alle tele grammen zijn opgenomen die hij na gelijk," zegt Sykorski, „amphibie- zijn rede van Amerikaanse burgers helicopters te bouwen met een dus- ontving. van voldoening door de menigte als het eigenwijze beest zijn voorpoten schoor zet tegen de rand van de eer ste brugplank en er tenslotte wel zes mensen aan te pas moeten komen, alvorens het dier er over gesleurd kan worden. Dat zelfs de ossen voor een grote processie-wagen er de brui' aan geven, als de brug in zicht is, verwekt nog groter sensatie. „Allez, ju!!" roepen de menners maar de zware beesten verroeren niet. De dis selboom wordt van de wagen gehaakt en zonder vracht worden de ossen voorzichtig over de brug geleid. Aan het eind worden ze gedraaid en als de beesten dan gemerkt hebben dat er niets aan de hand is, stemmen ze er na deze repetitie mee in dat er ver der getrokken wordt. Onder aanmoe digend gejoel sjokken de dieren ver der .volkomen apathisch overigens voor het klaterend gelach. Zelfs Jo zef van Arimathea, op de wagen staande, kan zijn gezicht niet in de plooi houden en als de kijkers dat bemerken, is het met zijn ernst hele maal gedaan, want de algemene aan dacht noodzaakt hem tot een brede grijns. DIEP GEWORTELD GELOOF KOPPIGE EZELS „7IJDE MOEI?" vraagt een Brugse vrouw ,haar stem aanzwellend tot een kennis, die transpirerend in een van de vele muziekgezelschappen in de processie loopt te blazen op een lange klaroen. De man zet het instru ment van de lippen en begint even eens luidkeels een korte conversatie met de vrouw langs de kant van de straat. Hij zegt dat hij „gelegans" nog niet vermoeid is, doch zijn houding doet laaraan twijfelen. Als de afstand te groot geworden is om nog verder te praten, klaroent de muzikant weer verder, met zwier zijn ongewone en kleurrijke kleding dragend, alsof het zijn werkpakje was- Ja, het lijkt er wel op, dat de pro cessie niets anders is dan een verma- kelijkheid. Ieder lacht, want er is nu eenmaal reden tot lachen en als die reden nu toevallig iets is dat met de godsdienst te maken heeft waarom zou men het dan niet doen? Maar aan het einde van de stoet Advertentie) JSJEDERLAND moet van plan zijn eevole te eeven aan de uitge oefende drang, het percentage der liberalisatie van de invoer te ver hopen van 82 tot ongeveer 91 prol cent. In „De Nederlandse Industrie" wordt nu gewezen op de paradox, dat wij maar steeds verder moeten liberaliseren en 50 procent crediet aan de Europese Betalings Unie moeten verlenen, om bepaalde de- biteur-staten in de gelegenheid te stellen voort te gaan met een infla tie-politiek, die tot steeds verdere afscherming van hun nationale markten leidt. Op die manier komen wij steeds verder van het doel de integratie van West-Europa af. Inderdaad, dit kan zo maar niet doorgaan. Het probleem van de on gelijkheid der douanetarieven moet men ook eens durven aanpakken. Als het Paaslam voor de Joden voorbij geleid wordt, is er een jonge tje dat zó lang „bèèh!" roept, tot het schaap met zijn kleine begeleider, uit de stoet loopt en eveneens luidkeels begint te mekkeren, tot stormachtige hilariteit van de honderden die het tafereeltje gadeslaan. Het is juist bij de brug aan het be gin van de Hoogstraat en velen ge ven uiting aan hun vreugde dat ze juist daar een plaatsje hebben uitge zocht om de processie te zien. Want alle ezels in de stoet blijken tenslotte een grondige afkeer van dat brugge tje te hebben. Ze vertikken het alle maal er over te gaan. Als men dan in de verte weer een ezel ziet aankomen, stijgt de spanning. Zou deze ook schrap gaan staan? Er gaat een zucht Advertentie) RIÏWIEU MOTOR door Nico J. P. Smith 71) Plotseling ziet Westra Meulkens voor zich Meulkens. de man die hij dolgraag aan zijn werk zou willen verbinden, doch die door de veel te lage salariëring hiertoe niet durft be sluiten. Als hij Meulkens een redelijk salaris zou kunnen aanbieden.. Meul kens heeft verstand van zang en to neel Meulkens is zelf een eerste klas voetballer geweest. Hij zou als trainer van de jongens kunnen fun geren. Als de zeventig duizend gul den van deze zonderlinge freule eens de grondslag konden vormen voor een fonds, waaruit bijzonderfe dingen, nodig voor Jongensstad konden wor den bekostigd.? Westra weet, dat z'n grote Amerikaanse voorganger immer jnet financiële moeilijkheden had te kampen, ook al weerhield dat hem er niet van, te doen wat moest worden gedaan. Zou het hem anders gaan. Misschien is het mogelijk een fonds te vormen misschien zijn er meer mensen die zich voor Jongens stad interesseren, zegt Westra. En dan vertelt hij over Meulkens cn over Van Buren, z'n vroegere onderwijzers die geen betrekking aan Voorland De stichting „Het Graf van St. Servaas" overweegt de mogelijkheid van een meuwe watertoevoer „aar de oude St. Servatiusbron aan de Canner- weg te Maastricht. Sinds de aanleg van het Albert-kanaal kwam deze ron gro en ee s rooS e liggen daar de op een diepte van circa dertig meter liggende waterader werd afgesneden. Thans wil men via een pomp- installatie van de naastgelegen boerderij het water uit een van de wellen, die zich nog ter plaatse bevinden naar de „bron" te leiden. zouden kunnen aanvaarden, omdat zij daarmee hun eigen gezin tekort zou den doen. Als wij de geschikte krachten uit zulk een fonds een bijslag op hun salaris kunnen geven, zouden wij een heel eind komen, zegt hij. Maar de freule acht de wijze waar op het geld zal worden besteed ver der niet van belang. Zij heeft haar hele leven nooit met financiële moei lijkheden te maken gehad. Ik schrijf u het bedrag over voor de rest moet u zelf maar zien, hoe u het wenst uit te geven, zegt freule Van Klarenberg als ze afscheid neemt. Westra is een beetje uit z'n gewone doen door al de gebeurtenissen, welke die ene middag op hem afstormen. Nauwelijks is hij in zijn kamer terug, of Denis komt hem vertellen, dat Les lie is vertrokken. Neen, dat is eigen lijk niets nieuws voor de directeur. Na het vertrek van de kleine venijni ge onderwijzer uit de vergadering van het stichtingsbestuur heeft hij niet anders kunnen doen. Westra voelt zich opgelucht, dat de man het veld heeft geruimd, al zegt hij dit niet tegen Denis. De jongens zijn door het wilde heen. merkt Denis nog op. Zij waren niet erg op collega Leslie. Zo is het. De jongens steken hun vreugde niet onder stoelen of banken. Alleen Harm Stiens verzekert, dat zé zich maar niet blij moeten maken met een. dode mus. In de plaats van Leslie zal er nu wel een andere pestkop komt, zegt hij kortaf. Maar daarmee krijgt hij alle ande ren aan de nek. Niet als meneer Westra er wat aan kan doen, verzekert Harry Duin- tjer. Die zal wel uitkijken die zal er wei voor zorgen, dat er een goeie komt. Denis brengt dit alles de directeur over. En het doet Westra genoegen, dat de jongens zo'n groot vertrouwen in hem stellen. Hij heeft op Voorland al heel wat gewonnenAls de freule woord houdt, als Meulkens kan ko men, dan., dan zal het een goede tijd hier worden voor hem, maar ook voor de jongens. DRIE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Jongensstad is er.een zuivere Jongensstad, door en voor de jongens gebouwd in Voorland de in richting, die ruim een jaar geleden nog als een der strengste tuchthuizen bekend stond. Voorland, waarvan de naam alleen al voldoende was om de jeugdige delinquenten schrik en angst aan te jagen. Westra heeft zich steeds het werk en streven van Father Flanagan in Amerika voor ogen gehouden, doch geleidelijk aai heeft hij de uitzon derlijke strenge inrichting omgebo- danige omvang dat er voldoende woon- en slaapruimte in is, alsmede een keukentje." W oorden in het ijle Buiten de rails ■yOOH GEBRUIK in Afrika is een diesel-electrische trein ontwor pen, bestaande uit een locomotief LJOEWEL PERON er al zijn best cn vier wagons. Rails zijn niet no- voor doet, die collega van dig, want de wielen hebben rubber- hem. in Ecuador is nog lang geen banden, die over onbestrate wegen dictator, dat hebben we al in de kunnen rijden met een topsnelheid gaten. Het 'is n.l. den heer Jose van 50 k.m. per uur. Maria Veïasco Ibarra overkomen dat hij zijn 1 Mei-rede tot de arbeiders van de stad Durban Een gemis nitsvrak, terwijl geen mens er jf-fET ENGELSE graafschap pot een woord van hoorde. Het was een radiorede en iemand had de telefoonverbinding tussen de mi crofoon en het radiostation Guya- quil doorgesteden. Prettige kijk \7O0R de rechtbank van het En- gelse Derby stond een dame, die bekende in het afgelopen jaar 18 hoedjes uit een magazijn te hebben gestolen. Ze zeide: „Ik heb een manie voor hoedjes. Als je een goed hoedje draagt, krijg je een heel andere kijk op het leven. Je wordt er beslist door opgevrolijkt." Beest (en) man tinghamshire heeft een Ge nootschap tot Behoud van Wan delwegen. Dit genootschap nu is tot de bevinding gekomen, dat de boeren lang zo vriendelijk niet meer zijn als vóór de oorlog. In het jaarverslag leest men: „De keren dat wandelaars, die lande lijke wegen gebruiken worden verwelkomd met een vriendelijke groet worden steeds zeldzamer. Deze verandering valt te betreu ren.' i Hoe zou het bij ons zijn? Grafsteentje TN MILDENHALL in het Engelse graafschap Suffolk heeft men een Amerikaanse luchtbasis. Wan- MEVROUW Doris Lindsay neer een der militairen van deze beklaagde zich voor de u~~'~ rechter van Boston in de Amerikaanse staat Massa- bureau (de betrokken militair bé- chussetts over haar man. Deze had haar met een kat in basis betrokken is bij een ongeval krijgt de bevelvoerende officier een klein marmeren graf steent je opzijn bureau (de betrokken militair be hoeft niet per sé gedood te zijn!) Het steentje blijft daar op dat bu reau totdat een man van een ander het gezicht geslagen, haar een VIS in het gezicht gewre- tafel van de betrokken comman- ven en haar met een (leven- ?an'- Het Steentje dient om er aan j v t j te herinneren dat het ongeval tijd de) muis in een kast opge- en materiaal heeft gekost: sloten. Voor langen Eerbied TN AMERIKA heeft men thans/4CHT oud-militairen uit Indo- A winkels, die geheel ingericht zijn >- nesië te Dokkum hebben de op de verkoop aan lange dames. eJz?T.aTl v\ad^die bij het ver- Toonbanken, spiegels en rekken zijn extra hoog en geen winkelbediende mag korter zijn dan 1.75 m. De win kels zijn eigendom van het echt paar Jerry en Loan Weissmann. Hij is 1.93 m. lang en zij 1.80 m. Even bellen TT EN INBREEKSTER beperkte zich niet tot het stelen van het radio toestel van de heer John Losco te Baltimore, maar zij deed ook zijn telefoonrekening stijgen met 97 dol lars (370 gulden) door even te hel len met een Amerikaanse soldaat in Parijs. De gesprekkosten waren vier dollar per minuut. zetskruis aan de Woudweg hangt, bij zonsondergang ingehaald. Zij deden dit uit protest tegen het feit, dat de plaatselijke overheid hogelijk zondigde tegen de eer bied voor de vaderlandse drie kleur door die gedurende de nacht te laten hangen. De vol gende dag hesen de oud-militai ren de vlag weer tegen zonsop gang en ze zullen met strijken en hijsen blijven doorgaan tot de overheid wat meer begrip toont voor het resvect, verschuldigd aan de Nederlandse vlag. Gelijk hebben ze, die mannen. Menige ijsjes- en friethandelaar kan nog iets van hen leren. £)E GEHELE BEVOLKING van het Drentse dorpje Dalen kwam kort geleden in opstand, toen aan boer Z. de huur van zijn boerderij en lande rijen per 1 Mei werd opgezegd. De ..plaats" zou moeten worden ontruimd ten behoeve van een der zonen van de familie W., die de eigenaar van de hoeve is. Honderd-vijftig inwoners van Dalen kwamen in café Bos bijeen en beslo ten eenparig de familie W. uit de dorpsgemeenschap te stoten, wanneer zij haar plan zou doorzetten. Dit hield o.m. in ,dat geen bakker, geen slager en geen kruidenier enz. meer aan de deur bij de familie zou kunnen ko men zonder de clandizie van de an dere bewoners onherroepelijk te ver liezen. Na 1 Mei bleef Z. dan ook rustig op zijn boerderij. Thans heeft hij een brief ontvangen, waarin de familie W. bericht aan de eisen van de dorpsgemeenschap toe te geven: het huurcontract wordt met een jaar verlengd om Z. in de gelegenheid te stellen naar een andere boerenplaats om te zien. De buurtgemeenschap heeft daarop per advertentie bekend gemaakt, dat de familie W. weer als gelijkwaardig buurtgenoot in de gemeenschap zal worden opgenomen. j^E ALGEMENE Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenver keer, welke belangrijk werk heeft verricht met beperkte middelen, is door haar verenigingsvorm minder geschikt geworden om de vraagstuk ken, welke de handhaving en de be vordering van het moderne vreemde lingenverkeer met zich mede brengen op te lossen. Gewenst is de instelling by de wet van een publiekrechtelük lichaam met een directeur-generaal aan het hoofd van het bestuur, hetwelk over het noodzakelijke prestige en moreel gezag zal beschikken, welke nodig zijn om een krachtige vreemdelingen verkeerspolitiek te kunnen voeren. Dit zijn twee der conclusies van het rapport-Hirschfeld, dat door een com missie op verzoek van het dagelijkse ANVV-bestuur is gesteld. In die com missie hadden o.m. zitting Ir. F. Q. den Hollander en Dr. A. Plesman. De commissie acht ruim twee mil- lioen gulden per jaar nodig voor de bevordering van het vreemdelingen verkeer in plaats van de ruim 900.000 gulden thans. Nog een conclusie is, dat „de tijd rijp is voor de invoering van gereg lementeerd hazardspel in enkele op het buitenlands vreemdelingenverkeer ingestelde badplaatsen." gen. Het komt op de geest aan, aldus zijn overwegingen, 'n Geheel nieuwe stad behoefde niet te worden ge bouwd dat zou later eventueel nog kunnen, maar het zou dwaasheid zijn, de goede gebouwen niet te ge bruiken. Slechts een gedeelte van het complex staat leeg: de cellenafdeling. Westra kan zich niet herinneren, dat daar het laatste jaar een gestrafte in is geweest. Het is niet nodig ook. Westra zit in zijn kamer met een bloc-noot voor zich. Vanavond zal hij een redevoering moeten houden en hij wil deze speech terdege voorberei den. Alle mogelijke autoriteiten zul len komen het gehele Stichtings bestuur onder leiding van Jhr. Mr. Dr. de Perelaer zal aanwezig zijn en dan wordt natuurlijk van hem ver wacht, dat hij een rede zal houden, die klinkt als een klok. „Dames en heren"Het staat met grote vaste letters boven aan het papier, maar voor de rest is dat hele vel nog blanco, ofschoon de directeur zich reeds meer dan een uur geleden in z'n kamer heeft teruggetrokken. Wat is er in dat goede jaar al niet gebeurd? Wat moet hij daar allemaal van zeggen? Na het vertrek van Leslie kon het werk goed worden aangepakt. Het leek wei, dat de an deren begrepen, hoe hij het goede met de inrichting voor had dat zij moesten samenwerken om iets goeds in het belang van de jongens tot stand te brengen. Hoe lang lijkt het al weer geleden, dat het voetbalter rein, dat de jongens in hun eigen tijd van de wildernis hadden ge maakt, in gebruik werd genomen? Zou hij daarmee beginnen? Of zou hij memoreren hoe ze een Jongens- raad stichtten, waarbij hem de ge meenteraad van een stad of dorp voor ogen zweefde? De gemeenteraad.... Westra moet nog lachen als hij er aan denkt hoe Denis, de toezichthou der, die het meest van allen onder invloed van meneer Leslie had ge staan, naar hem toekwam en hem de vraag stelde of het niet gevaarlijk zou zijn, de burgemeester zo grote macht te geven. Met een paar woorden had Westra hem duidelijk gemaakt, dat burge meester Harry Duintjer met alge mene stemmen door de jongens ge kozen meer verantwoordelijkheid had dan macht. Uiteindelijk, meneer Denis, zijn wij er toch ook nog? Ze ker, Harry is burgemeester en voor zitter van de Jongensstadraad wij zijn en blijven de Provinciale en Ge deputeerde Staten tegelijk! Denis.... wat is die man veran derd.... welk een beste medewerker heeft hij aan hem. Niet zo goed als Meulkensmaar zo is er ook maar ?én. (Wordt vervolgd) DONDERDAG 7 MEI 1943. HILVERSUM I 402 METER. KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de huisvrouw: 9.35 Waterstanden; 9.40 Schoolradio; NCRV; 10,00 Gewijde muziek; 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken: 1145 Gramofoonmuziek/ 11,50 Als cfe ziele luistert, causerie; 12,00 Angelus; 12.03 Lunchconcert (12.30—12.33 Land- en tuiinbouwmededelingcn); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Sopraan en piano; 13.50 Gramofoommuziek; NCRV: 14.00 Metro- pole-orkest; 14.45 Voor de Vrouw; 15.15 Gramofoonmuziek; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Viool en piano; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Lichte muziek; 17.40 Voordracht; 18.00 Salonorkest; 18.30 Een goed woord voor een goede zaak. causerie; 18 35 Op cfe stelling; 18.45 Gramofoonmuziek; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Levens vragen van allerlei aard; 19.30 Gramo foonmuziek; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gev. programma; 21.45 Interviews; 22.15 Zang en piano; 22.35 Gramofoonmuziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS berichten; 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 METER. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.45 ld.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Liederen; 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Gramofoonmuziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Gevarieerde muziek; 12.00 Lichte muziek; 12.25 In het Spionnetje; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.33 Pianoduo; 12.50 Uit het bedrijfsleven; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek; 13.20 Dansmuziek; 14.00 Désirée, hoorspel; 14.55 Gramofoonmuziek; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Tussen vier en vijf; 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Militaire causerie; 17.40 Gra mofoonmuziek; 17.45 Regeringsuitzending E. J. Baron Lewe van Aduard: De Euro pese defensie gemeenschap; 18.00 Nieuws 18.15 Sportproblemen; 18.25 Reportage of gramofoonmuziek; 18.30 Amusementsmuz. 19.00 Gesproken brief uit Londen; 19.05 Jazzmuziek; 19.45 Orgelspel; 20 00 Nieuws 20.05 Wilhelm Teil. opera (21.15—21.30 Voordracht; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport- act.; 23.3024.00 Gramofoonmuziek BRUSSEL 324 METER. 12.00 Omr.- orkest; 12.30 Weerberichten; 12.34 Gram. (Om 12.50 Koersen); 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoonmuziek; 1330 Klarinet en Gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek. piano; 14.00 Engelse les; 14.15 Gramo foonmuziek; 14.30 Franse les; 15.15, 15.30 en 16.15 Gramofoonmuziek; 17.00 Nieuws; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Gramofoon muziek; 19.00 Nieuws en persoverzicht; 19.40 Gramofoonmuziek; 19.50 Vrije poli tieke tribune; 20.00 Gramofoonmuziek; 20.10 Klankbeeld; 20.30 Verzoekprogram ma; 21.00 Voor de vrouw; 21.45 Verzoek programma; 22.00 Nieuws; 22.15 Jonge componisten; 22.55—23.00 Nieuws. BRUSSEL 484 METER. 12.10 Gra mofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.20 en 14.00 Gramofoonmuziek; 15.00 Symphonie concert; 15.45 Gramofoonmuziek; 16.00 Lichte muziek; 17.00 Nieuws; 18 30 en 19.00 Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws; 20.00 Hoorspel; 22.00 Nieuws; 22.10 Lichte muziek; 22.50 Nieuws.

de Stem | 1953 | | pagina 5