Z.-VLAANDEREN - Onopgelost raadsel in de vogelwereld VfRlGLEY Het zilveren feest der Leweclorpse parochie Gaat te Zuiddorpe het Zeeuwsch- Vlaamse Lourdes herrijzen'? Alweer gouden bruiloft te Westdorpe De Krachtproef RADIO DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 4 MEI 1953 Abt van Oosterhout bracht een relikwie De H. Vader schonk 'de Pauselijke zege Bevrijdt U Kapelaan H. M. Aarden overleden Minister v. d. Kieft komt naar Zeeland Schelde-Rijnver- binding „Ben je bij de Natio nale Reserve?" Vijf koeien aange slagen Waarom bouwt de koekoek geen eigen nest Moeilijke onderzoe kingen Feest voor het echtpaar Goethals EEN „PAARDEN- KIJKDAG" TE GOES de echte kauwgw^ TERNEUZEN AXEL AGENDA HEDEN MORGEN Nico J. P. Smith r\p de Ankerveerse dijk stond Za- terdagmiddag een hele rij auto's Daarin waren gezeten de leden van Lewedorp kerk- en armbestuur en van de Kath. Actie. Zij waren aangewe zen om hun opwachting te maken bij Dom Mahler, de abt van Oosterhout, die ter gelegenheid van het zilveren bestaan der parochie, een relikwie van St. Eligius, de patroon, kwam bren gen. De heer C. Remijn had zich van zijn opdracht, de abt te halen, goed gekweten en arriveerde met hem en twee paters Benedictijnen even over 4 aan genoemde dijk. Na de begroe ting reed de stoet eerst naar de paro chiale school te Lewedorp, waar de abt zich omkleedde. Half vijf verscheen hij in priester lijk ornaat en begaf zich, voorafge gaan o.m. door bruidjes en misdie naars, langs de bevlagde straat naar de kerk. Pastoor Wolff wachtte zijn hoge gast op bij de ingang van het gebouw en leidde hem daarna, door de kwistig met levende bloemen ge sierde kerk, naar het hoofdaltaar. Een pater Franciscaan wees in een enthousiaste toespraak op de beteke nis en de waarde van het geschenk, dat de abt was komen brengen, waar na alle gelovigen, die het gebouw ge heel vulden gelegenheid kregen de re likwie te bezichtigen en te eren. Met een Lof werd deze indrukwek kende plechtigheid besloten. Tegen de avond is de abt met zijn gevolg weer naar Oosterhout vertrok ken, DE HOOGMIS solemnele Hoogmis Zondagmor- gen half elf in de stampvolle kerk door pastoor Wolff met assisten- Advertentie) van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor uitnemendheid, dat baat, waar andere regelmatig Togal, het middel bij falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.88. Leider van Breda's R.K. Jongelingschap MA twee jaar in het sanatorium He- lio-mare te Wijk aan Zee te zijn verpleegd. is Zondagmiddag om streeks drie uur kapelaan H. M. Aar den van de Sint Antonius-parochie te Breda overleden. Kapelaan Aarden werd 2 Augustus 1910 in Terheijden geboren Na zijn studies op de beide seminaria werd hij in 1934 priester gewijd en daarna beinoemd tot kapelaan te St. Jansteen. Deze plaats verwisselde hij 17 Febru ari 1938 voor de Antonius-parochie te Breda. De overledene had hier de zorg voor het jongensjeugdwerk en zo doende o.m. de leiding van Breda's R.K. Jongelingschap. Als zodanig verwierf hij zich vele verdiensten en vele vrienden. De plechtige H. Mis van Requiem zal Woensdag om half elf in de An- toniuskerk te Breda plaats vinden. Besprekingen te Goes en bezoek aan Schouwen rtonderdag a.s. komt de minister van financiën naar Zeeland om met verschillende gemeentebestuurders en andere autoriteiten besprekingen te houden over de verschillende aspec ten van het schadevergoedingsvraag- stuk. De commissaris der Koningin be reidt deze bijeenkomst voor; ze zal worden gehouden in hotel „De Koren beurs" te Goes. Vrijdagmorgen wil de minister nog een bezoek aan Schouwen brengen en zo de tijd het toelaat op de terugweg ook nog langs Kruiningen gaan. tie gecelebreerd, kreeg een bij-onder oochet, doordat pastoor Wolff van de preekstoel bekend maakte, dat Z. H. de Paus met een elegram van geluk wens ook de Pauselijke zegen zond aan parochie en parochianen, wat ook een diepe indruk maakte. Het plech tig Lof in de» middag werd gecele breerd door pastoor Kramer van 's-Heerenhoek, terwijl pastoor Bots de bouwpastoor van weleer de feestpredikatie hield en enkele oude herinneringen ophaalde. Met een ze gewens voor parochie en parochianen besloot de pastoor zijn hooggestemde toespraak. Ook de Deken van Goes woonde dit Lof bij. In de avond, toen de stijlvolle ge vels van kerk en pastorie in flood light stonden, volgde toen nog de eerste opvoering van de met zorg doorwerkte en gaaf naar voren ge brachte parochie-revue. Morgenavond volgt een reprise. gedeputeerde Staten hebben alsnog besloten om Mr. B. Kolff, burge meester van Vlissingen. en Mr. P. H. W. F. Tellegen, burgemeester van Terneuzen, uit te nodigen om zitting te nemen in de Zeeuwse Commissie ter bestudering van het vraagstuk van de Schelde-Rijnverbinding. Advertentie) IN „DE VRIJHEID'', het blad van de Nationale Reserve, wordt het een en ander verteld over de installatie van een oefen klas in Werkendam-Sleeuwijk. Burgemeester van der Hooft uit Willemstad hield er een vurige propagandaspeech. Daarna waarschuwde de heer Henstra de dochter van burgemeester v. d. Hooft (plm. 13 jaar), dat pappa op de propaganda-avond beweerd had, later bij een huwelijksaan zoek, de jongeman harer keuze niet allereerst te zullen vragen naar salaris en vooruitzichten, maar de eerste vraag zou zijn: „Ben je bij de Nationale Reserve en ben Je bereid je toekomstige vrouw te beschermen tegen elke vijand?" Dit gezegde ontlokte mevr. v. d. Hooft de woorden: „Dat zullen wij later wel uitzoe ken, hè meiske". Waaruit blijkt aldus De Vrijheid dat zijn wel edelgestrenge ook wel eens meer zegt dan hij „verantwoorden kan". ALLERLEI tekenen wijzen er op dat dit inderdaad het geval zal zijn: grot en staties van Zeven Smar ten worden door kunstvaardige han den gerestaureerd, het Mariabeeld uit de nis krijgt een nieuw gewaad, pro- cessie's en bedevaarten worden aan gekondigd. Op O. L. H. Hemelvaart de KAB (O. Z. Vlaanderen), die de pluim toekomt, ook in de tijd van ver val de traditie met haar jaarlijkse bedevaart te zijn trouw gebleven; 31 Mei alle O. Z.-Vlaamse jeugdvereni gingen met naar schatting 800 a 1000 leden boven de 17 jaar. Haast alle Mariavereerders, en, dat zijn er een zeer groot aantal, die in de gloriedagen van het Z.-Vlaamse Lourdes de grot te Zuiddorpe bezoch ten, er een bedevaart meemaakten of de Ziekendag, zullen het herstel van de Maria-devotie in dit oud, ver trouwde Maria-oord met vreugde be groeten. HOE HET ONTSTOND. LIET Z.-VLAAMSE Lourdes, en het is niet overdreven dit te zeggen, ontstond door de wil van het volk. Kort nadat de verschijningen te Lour des echt waren verklaard en de pro cessies begonnen, werd door de Zuid- dorpse familie O. in haar tuin een kleine grot gebouwd, in navolging van de grot van Lourdes. Ofschoon op particulier terrein kwamen de Zuid- dorpenaren daar O.L. Vrouw vol ijver vereren en kaarsen offeren en die in het grotje aansteken. Ongegeneerd gaten makend in de heg, bleven zij dit maar hardnekkig volhouden, ook nadat de familie O. vanwege 't brand gevaar verzocht had er mede op te houden. In samenspraak met de toenmalige pastoor is toen op verzoek van de reeds genoemde familie, op grond van de kerk, die echter grensde aan haar bezit, de tegenwoordige Lourdesgrot gebouwd, met welke de Zuiddorpena- ren nu al zovele jaren als het ware vergroeid zijn. VOLLE AFLAAT EN BROEDERSCHAP. 5 Juli 1904 heeft Z.H. Paus Pius X op bepaalde voorwaarden ten eeuwi ge dage een volle aflaat verleend aan alle gelovigen, die de grot van O. L. Vrouw van Lourdes en de staties van de Zeven Smarten bezoeken. Met name pastoor Van Hoek, die de grotomgeving met mooie aanplantin gen verfraaide, richtte op 8 Dec. 1917 de Broederschap op van O. L. Vrouw van Lourdes, die wijd en zijd haar leden heeft en waarin men. zich ook nu nog kan laten inschrijven. I angs de vaart van Sluis naar Dam- me probeerden enkele Belgen vijf koeien over de grens te smokkelen. De douane kon de dieren juist voor de grens in beslag nemen. De smokke laars ontkwamen. LJ LLES, wat in een waas van geheimzinnigheid is gehuld, heeft on- derzoekers aangetrokken, die niet ophielden met vorsen voordat het waas van geheimzinnigheid voor zover mogelijk was opgelost. Het aan tal niet opgeloste zaken is dan ook in de loop der eeuwen steeds ge ringer geworden. Ook de Nederlandse vogelwereld in het algemeen telt niet zo heel veel raadsels meer! Vogelkenners van naam namen de natuur vele van haar geheimen, maar enkele duistere zaken zijn er toch altijd nog gebleven. Het leven van ieder welbekende koekoek, vooral de van alle andere in ons land voorkomende vogels sterk afwijkende wijze, waarop deze vogel voor zijn instandhouding zorgt, is nog steeds min of meer een raadsel. Recente onderzoekingen hebben aan getoond, dat de koekoek haar eileider naar buiten kan verlengen en deze dus in de vliegopening van kleine nesten kan brengen en zo haar ei daarin leggen. Een duikeling in het diepe nest overleeft het koekoeksei altijd wel, want de nattiur heeft dit spe ciaal voor dit doei extra sterk ge schapen. Of deze moderne zienswijze al de vroegere waarnemingen van met de bek 'n ei in 'n nest, deponeren tot leugen heeft gestempeld, is overigens toch ook aan gerechte twijfel onder hevig. Te veel betrouwbare waarne mers hebben dit gerapporteerd. De sluier van geheimzinnigheid is dus nog net geheel opgelicht! A lgemeen bekend, is dat de koekoek geen eigen nest bouwt, maar het wijfje eenvoudigweg haar eieren in het nest van- een andere vogel depo neert en dat de eigenaars van het nest maar moeten zien, dat ze het hun toegeschoven jong groot krijgen. Uitgaand van dit vaststaand feit kwam men echter toch al spoedig voor moeilijkheden te staan, want men trof ook koekoekeieren aan in gesloten nesten, die bovendien zo klein waren, dat moeder koékoek hierin onmogelijk een plaatsje had kunnen vinden voor het leggen van haar ei. Jarenlang nam men aan, en onder zoekers van naam verklaarden het zelf te hebben gezien, dat de koekoek haar ei op de grond legde en dit dan met de bék in het gekozen nest depo neerde. De velen, die deze oplossing van het raadsel niet wilden accepte ren, blijken achteraf gelijk te hebben gekregen, althans zeker voor een deel! Op 5 Mei zullen de bewoners van „Klein Gent" voor de tweede keer in veertien dagen, de bloempjes weer eens flink buiten zetten. Ditmaal is het "oor het echtpaar Theodulus Goethals en Maria Nimmegeer, die op die dag hun gouden bruiloft hopen te vieren. Gelukkig is hun gezond heid zeer goed. Geen van beide oud jes hebben een dokter nodig, en dat is toch heel wat voor hen. Theodule is een rasechte Westdor- penaar, zijn vrouw is van Zuiddorpe afkomstig. Van de vier kinderen die uit hun huwelijk voortkwamen zijn er nog drie in leven; Irene stierf op de leeftijd van 2 maanden. Hun twee dochters en een zoon hebben samen 17 kinderen, HARD GEWERKT A .s. Woensdag zal te Goes een „paar- denkijkdag" worden gehouden. Er zijn n.l. na de watersnoodramp ver schillende paarden gered waarvan men de eigenaars nog niet heeft kun nen opsporen. Ieder die nog paarden vermist krijgt nu gelegenheid te kijken of zijn beest je er bij is. Niet herkende of niet te rug genomen paarden worden na af loop van de kijkdag, welke van 10 tot 13 uur duurt, terstond verkocht. Deze „kijkdag" wordt georganiseerd door de Zeeuwse Voedselcommissaris. Y/oor een rijksdaalder per week heeft hij jaren op de boerenak- kers moeten werken, terwijl zijn vrouw bij een andere boer voor vijf en dertig cent per dag hun inkomen bij elkaar zwoegde, In 1911 is Theo dule van stiel veranderd: hij werd melkboer. Iedere dag moest hij heel Westdorpe af met z'n karretje. Zelfs nu nog hij is vier en ze ventig ziet men hem dikwijls met z'n zoon Remi bij de melkkar. En wanneer hij dan eens niet meegaat, werkt hij in z'n tuin. DUIVENMELKER Deze zomer is het voor de duiven melkers weer feest voor hem, want dan is hij vijftig jaar duivenmelker! BUURTFEEST Cr bestaat niets wat hij liever doet dan met z'n duiven spelen. Hoe vaak gebeurt het, dat hij met z'n duifkes naar de grens fietst om ze daar te lossen; en meestal doet hij dat 's morgens rond vijf uur. LIeel de buurt zal op de vijfde Mei feest vieren voor deze jubilaris sen. ifet buurtcomité, dat vorige week liet zien, dat „Klein Gent" feesten kan, heeft ook nu weer gewerkt om die dag tot een onvergetelijke te maken, terwijl de plaatselijke muziek vereniging „Eikels worden Bomen" 's avonds een serenade zal brengen. Laten we hopen, dat God hun nog vele jaren gelukkig Iaat leven en dat die dag werkelijk een onvergetelijke zal worden. Advertentie) VERSCHILLENDE KLEUREN Dehalve de uitstulpbare eileider en de sterke schaal van haar eieren heeft moeder natuur de koekoek nog met een ander wapen uitgerust. Haar eieren zijn verschillend van kleur al naar gelang de soort eieren, waarbij het koekoeksei wordt, gelegd. Aange nomen wordt, dat eenzelfde koekoek steeds haar eieren bij een zelfde soort vogel legt. Waargenomen is ook, dat als het koekoeksei al te veel in kleur verschilt, de rechtmatige nestbezitters het ei het nest uitwerken! Alles ver klaard is hiermede echer zeker niet, want in practisch alle gevallen is het koekoeksei beduidend groter, dan de eieren, waarbij het wordt gelegd en toch wordt het trouw uitgebroed en liet grote koekoeksjong liefderijk grootgebracht, ofschoon dit de eigen jongen van zijn pleegouders uit het nest heeft gewerkt en dus een zekere oord heeft ingejaagd! Sommige waarnemers verklaren te hebben gezien, dat vader koekoek on der één of ander Vals voorwendsel de toekomstige pleegouders van zijn jong van hun nest weglokt en moeder koekoek van deze tijdelijke afwezig heid profiteert om vlug haar ei in het nest te deponeren! Of ook dit waar of onwaar is, staat nog steeds niet vast, maar mooi gevonden is het in ieder geval! Typisch is ook, dat de overigens toch verre van domme koekoek soms een lelijke fout maakt en haar ei de poneert in het nest van een zaadeter. Het ei' wordt dan wel trouw uitge broed, maar het jong is ten dode op geschreven, want de trouwe pleeg ouders brengen uitteraard plantaardig voedsel aan en daarbij kan de insec tenetende koekoek het leven niet houden. Het aantal eieren, dat een vrouw tjeskoekoek per seizoen legt, wordt geschat op twintig, zodat jaar in jaar uit heel wat zangvogeltjes met een koekoeksjong zitten opgescheept. c*' NAT. HERDENKINGSAVOND Op de Nationale Herdenkingsavond van 4 Mei zal weer een stille tdcht naar het monument bij de Westsluts worden gehouden. Het vertrek op de Markt is bepaald op kwart voor acht. Het vertreksein wordt gegeven door het luiden van de klokken. Bij het monument zullen twee minuten stilte in acht worden genomen. Bij terug komst op de Markt zal de Harmonie twee coupletten van het Wilhelmus spelen. Sluiskil Concert. Het programma van het concert, dat de R.K. Fanfare op de kiosk ter gelegenheid van de Nationa le Feestdag na het Lof zal uitvoeren is als volgt: 1 Appel aux Tro; pettes (mars) van A. Neys; 2 Een Mooie Herfstdag (Legende) P. M. Bisselink; 3 De Garde (mars) van C. J. Cori; 4 Winterfeesten (Fantasie) van A. Meyns; 5 Souvenir de Krimpen a.d. IJssel (mars) van Ch. de Roy van Zuidenwijn; 6 Gouden Herfst (Ou verture) A. Meyns; 7 De K XVIII mars van J. Maas; 8 Fierial (Ouver ture) van P. B. Bisselink; 9 Saint Triphon (mars) van A. Ney. Sas van Gent JEUGDZORG - AVOND Aangemoedigd door het grote succes van de KRO-avond van verleden jaar, heeft de Stichting Algemene In stelling Jeugdzorg getracht ook voor dit jaar een soortgelijke avond te or ganiseren. Zij is daarin wonderwel geslaagd, want dezelfde soort attrac ties, die de KRO toen bood, staan ook nu op het programma van de Jeugd zorg-avond, waarvoor als datum is vastgesteld 7 Mei a.s. Radio-artisten van naam o.a. uit „De Klok heit Negen" en de „Bonte Dinsdagavondtrem" zullen op het po dium van het Olympia-theater alhier het publiek vergasten op hun nieuw ste vondsten op cabaret-gebied. Voor het eerst op deze avond zal men kun nen genieten van de „clavioline", het wonderinstrument, het verbeterde Hammondorgel, en daarnaast krijgt men een proefje van de handscha duwkunst met de beste en zonder lingste goochelshow. De koning van de lach „Fantasio" de schepper van het populaire lied „De speeltuin" en „Luilekkerland" is er natuurlijk ook weer bij. Wie her innert zich niet meer zijn komische toeren van verleden Jaar en z'n weer galoos muzikaal talent? Verder werken nog mee: twee accordeonnisten, twee imitators, twee conferenciers en een radiocabaretière bekend uit „Teil Me Why". Al met ai dus een avond, die er zijn mag, RERUM NOVARUM-VIERING De jaarlijkse Rerum Novarumvie- ring zal dit jaar op 17 Mei a.s. plaats hebben, in de namiddag zal aan de zaal „Patria" een grote optocht wor den gevormd, waaraan alle verenigin gen uit het Gewest „Meetjesland" zul len deelnemen. De feestrede met als titel „Wij bouwen een vrije en sterke arbeidersstand" zal worden gehouden door de heer J. Deschuyffeleer. LEDENVERGADERING CHR. NAT. SCHOOL. Als bestuursleden werden op de al gemene vergadering van de vereni ging voor Chr. Nat. onderwijs gekozen de heren K. Boor en A. van Asperen. Herkozen werden de heren J. Over- dulve, M. J. Branders en R. de Kra ker. De lagere school had in het af gelopen jaar 411 leerlingen, de U.L.O. school 82 en de kleuterschool 100 kin deren. KLEDING VOOR GEREPTRIEER- DEN. Uit de kledingvoorraden ten behoe ve van watersnoodslachtoffers zal een gedeelte kunnen worden verdeeld on der gerepatrieerden. Benoemd. De heer J. Wiskerke is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Nat. School in de Nieuwstraat. Hij komt in plaats van de heer de Witte. De heer Wiskerke staat mo menteel in Capelle a.d. IJssel. Een nieuwe kerk. In plan West zal een nieuwe Gereformeerde Kerk worden gebouwd. Een dezer dagen zal men een begin maken met de werkzaamheden. JEUGDHERBERGOUDERS GAAN HEEN. De heer en mevr. van de Ree heb ben hun ontslag genomen als ieugd- herbergoudèrs van „Bleye-Hlaghe". Zoals bekend waren er vorig jaar vele liefhebbers voor deze betrekking. ISieuW'Namen VIERING KONINGINNE- VERJ AARDAG Serenade aan Opperwachtmeester F. van der Zande. Op de gebruikelijke hartelijke ge zellige en toch stemmige manier vier de ons dorp Koninginneverjaardag. Van verschillende woningen en ge bouwen wapperden de vlaggen. On danks het onstuimige weer trokken de kinderen in optocht naar het speel terrein, waar zij zich de gehele mid dag naar hartelust vermaakten. Gul werden zij op chocolade getracteerd. Verschillenden onder hen wisten een prijsje in de wacht te slepen. Het per soneel der school, bijgestaan door en kele andere dames en heren alsmede het oranjecomité, verdienen warme dank voor hetgeen zij de kinderen ge boden hebben. Des avonds speelde de fanfare de Scheldezonen het Wilhel mus op het marktje en maakte een wandeling door het dorp. Aan Opperwachtmeester F. van der Zande, die begiftigd is met de Ereme daille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, werd een serenade gebracht. De burgemeester sprak woorden van hulde en erkei^e- lijkheid namens de inwoners van Nieuw Namen wees op de grote ver diensten voor, tijdens en na de oorlog door de geridderde aan de bevolking bewezen en sprak een wens uit op nog een lange vruchtbare staat van dienst. Ook mevrouw van der Zande en zijn huisgenoten werden in de hul de betrokken. De Opperwachtmeester sprak, diep onder de indruk, woorden van dank aan allen op deze voor hem onvergetelijke dag. Tot laat in de avond bleef het op ons dorp gezellig druk. G raauw BEDEVAART Onze Boerinnenbond heeft het plan opgevat om Woensdag 7 Mei a.s. tér bedevaart te gaan naar Oostacker. De reis zal worden gemaakt per autobus. De belangstelling is zeer groot. BESMETTELIJKE ZIEKTE De Kleuterschool alhier is voor de helft ontvolkt vanwege de mazelen. Niet minder dan 24 gevallen deden zich voor. De ziekte is pas in het be ginstadium, zodat uitbreiding niet on mogelijk. Benoemd. In de plaats van me juffrouw Trees de Waal, die per 30 April eervol ontslag kreeg als onder wijzeres aan onze lagere school, is met ingang van 1 Mei tijdelijk benoemd mevrouw W. Lafarre-Louwers. Koewacht ZILVEREN KLOOSTER JUBILEUM Vrijdag 1 Mei vierde Zuster Sylvia, die in het klooster St. Clara verblijft, te Koewacht haar zilveren kloosterju bileum. De dag werd begonnen met een H. Mis ter ere van de jubilares. Daarna was het groot feest. De schoolkinderen hadden bij deze gele genheid vrijaf gekregen. Deze dag zal voor Zuster Sylvia een onvergetelijke blijven, Zelzate WIJDING NIEUWE klok Voor de parochie vaif St. Lauren- tius te Zelzate wa.s het feest, toen de bisschop van Gent Mgr. Cale- waert, de nieuwe kerkklok, 'die in 1952 door M. Michiels te Doornik werd ge goten rond 1600 kg. weegt en de naam kreeg van „Laurentius-Gerardus-Achil- les-Maria". kwam wijden. Voordat tot de wijding' werd over gegaan, werd door Mgr. Calewaert het H. Vormsel toegediend aan een groot aantal kinderen der parochie. De wijding der klok zelve,bestaan de in de zalving en de wassing met gewijd water, had onder grote be langstelling van de zijde der parochia- nen plaats. Mgr. calewaert werd hier bij geassisteerd door Z. E. H. Puylaert deken van Assenede, als diaken, en door Z. E. H. Walraevens, pastoor van het Ziekenhuis St. Jan Baptist, als subdiaken, terwijl Kanunnik Loon- tjens als ceremoniaris fungeerde Ver der werd Monseigneur bijgestaan door E. H. de Mulder, pastoor der paro chie, en Eerw. heren Duytschaever en Hoste, kapelaans der parochie. Peter en meter waren resp de heer Ach. Maes en Mej. M. de Sutter. In afwachting van plaatsing in de torenkamer, blijft de klok voorlopig in het middenschip opgehangen. Vogelwaarde bevolkingsonderzoek op t.b.C. Het staat thans vast, dat het bevol kingsonderzoek op tuberculose in de ze gemeente zal gehouden worden van 20 tot gn met 28 Mei a.s. Binnen kort zullen verschillende ingezetenen worden uitgenodigd om op te treden als huisbezoeker. Het lag aanvanke lijk in de bedoeling om de kosten van het onderzoek voor rekening van de gemeente te nemen, maar het in dien zin luidende besluit van de raad van Vogelwaarde heeft niet de goedkeu ring kunnen krijgen van Gedepu teerde Staten. Degenen, die aan het onderzoek deelnemen, zullen dus zelf de kosten hiervan moeten dragen In sprekende gevallen, waar het betalen van de bijdrage op financiële bezwa ren zou stuiten, kan kosteloos aan het onderzoek worden deelgenomen. Het is te hopen, dat evenals dit bij het vorige onderzoek het geval was, weer iedereen zijn beste krachten zal geven, om dit voor de volksgezondheid zo nuttige werk, zo succesvol mogelijk te doen zijn, Schoondijke raadsvergadering De raad vergaderde voltallig onder voorzitterschap van burgemeester F. A. van Rosevelt. Bij de opening wijdde de voorzitter enige woorden aan de nagedachtenis van Mej. de Weduwe Joris-du Mez, oud-schoonhoudster van het gemeen tehuis. De begrotingswijziging met betrek king tot de herbouw van het raadhuis is thans door Gedeputeerde staten goedgekeurd, zodat de plannen vast# vorm hebben gekregen en architect Ir. van Embden uit Delft binnenkort met het bestek gereed hoopt te zijn. Uitgevoerde boringen op het bouw terrein hebben inmiddels aangetoond dat extra fundering noodzakelijk zal zijn in verband met aanwezigheid van kwelzand. Naar aanleiding van een in de vo rige vergadering gestelde vraag deelde de voorzitter mede, dat hij voor de herbouw van de neutrale kleuter school 9000,— en voor de nieuwbouw van een R.K. kleuterschool 3600. ter beschikking had gesteld uit adop tie-fondsen, waarbij hij de hoop uit sprak, dat beide scholen spoedig zul len verrijzen. Een belangrijk besluit, dat overi gens zonder discussie werd genomen, vormde de vaststelling van de toewij- zingsprijzen en. verkoopprijzen van de bouwgrond binnen het wedéropbouw- plan. Voor de nagenoeg geheel ontei gende kom van de gemeente is thans een kaart vervaardigd, waarop in ver schillende kleuren is aangegeven te gen welke prijzen de bouwgronden Uitgegeven zullen worden. De toewij- zingsprijzen komen in principe over een met de onteigeningsprijzen en variëren van 0,50 tot 3.— per m2, doch trouwlustigen, van wie geen grond onteigend werd, zullen deze prijzen met 60 pCt. verhoogd zien; de genoemde laagste prijzen gelden in het algemeen voor de achterterreinen, als deze dieper zijn dan 25 m, uit de voorgevel van de woning. Aan B. en W. werd machtiging verleend besluiten te nemen tot toe wijzing van gronden namefcs fte ge meenteraad. Aan de heer C, Pijcke te Hoofd plaat werd bouwterrein ter breedte van 7,90 beschikbaar gesteld aan de Zuidzijde van de Koningin Juliana- straat naast de aldaar reeds bestaan de woning en aan de weduwe A, A. Masseilje vervolgens daarnaast een gevelbreedte van 7 m. Ten aanzien van laatstgenoemd geval merkte de heer Neele op, dat de belanghebbende de heer S. van der Meulen, de bedoe ling had aan het begin van de Ko ningin Julianastraat een hoekwoning naast het achterpad te bouwen, doch uit de hierop volgende discussie bleek, dat bezwaren kunnen bestaan tegen het bouwen aan twee zijden, omdat men dan ten slotte een bepaalde ge velbreedte overhoudt. Nu de raad in de vorige vergade ring een voorstel van B. en W„ om géén subsidie te verlenen ten behoeve van militaire tehuizen, verwierp, kwa men de terzake ingekomen verzoeken van de Centrale van Katholieke Mi litaire Tehuizen en de Nederlandse Militaire Bond Pro Rege opnieuw in behandeling en werd thans overeen komstig het nieuwe voorstel van B. en W. besloten tot subsidiëring met in gang van 1953, gedurende voorlopig 3 jaar, naar één cent per inwoner. Bij een hierna aan de orde komen de begrotingswijziging deelde de voorzitter o.a. mede, dat de aanleg van het woonwagenkamp ongeveer 2000.heeft gekost, zijnde onge veer het dubbele van de oorspronkelij ke raming. Opgemerkt werd in dit verband, dat de woonwagenbevolking nu en dan zeer slordig en vernielend in het gebruik van het terrein op treedt. IJzendijke EEN HOGE ONDERSCHEIDING In het gemeentehuis had een korte plechtigheid plaats. Het had H. M. de Koningin behaagd om de heer P. C. C. Haverbeke te onderscheiden met de ere-medaille verbonden aan de or de van Oranje Nassau in het goud. In het bijzijn van familie, bestuur der boerenleenbank, dagelijks bestuur der gemeente en enkele andere ge nodigden werd de heer Haverbeke door burgemeester von Bönninghau- sen met een toepasselijk woord deze hoge onderscheiding opgespeld. De heer Haverbeke bracht op de eerste plaats dank aan H. M. de Koningin en verder aan allen die hieraan hebben medegewerkt. Spreker zeide deze ho ge onderscheiding steeds met trots te zullen dragen. Hierna toog het gezel schap naar Hotel Lievens waar nog werd gesproken door de heer A, G. Calon als voorzitter van „Gemeente belang". Spreker wees er op dat de heer Haverbeke de eerste ingezetene is die deze hoge onderscheiding beurt is gevallen. te ANTWERPEN Kon. Ned. SchoirWburg, De blauwe Engel. DE KLINGE Cinema van Dijek. 14.30 uur: Wat een warboel en Duivelrijders P. Metz, 18 uur: Groot Bal. HULST Bioscoopgebouw, 20 uur: SOS Held in nood'. KOEWACHT Kermis: Schieting op de staande wip; Th, Missieheers. 15 uur: Dansen; Café Sport: Dansen; P. van Hove. 15 uur: Schieting op de staande wip; A. Wouters. 14.30 uur: Schieting op d*e liggende wip. SAS VAN GENT Olympia Theater: To young to kiss. VLISSINGEN R.K, Verenigingsgebouw Bestuursvergadering EHBO. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg: De blauwe engel. DE KLINKE 19.30 uur: Gabriella en Vania de Wees. KOEWACHT P. van Hove. 15 uur: Ko- ningsschieting; Café Sport, 15 uur: Schieting op de liggende wip; Café Spor^Dansen; Café Zeelandia bij Th. Misseghers, 15 uur: Dansen. SAS VAN GENT Olympia Theater, 20 uur: De strafzaak O'Hara. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: De ban dieten van de Crinanon. door 69). En omdat hij ploseling zonne klaar inziet, dat hij zich door z'n idealen heeft laten meeslepen net als z'n grote voorganger zegt Wes- tra eerlijk: „Om u de waarheid te zeggen, heb ik bij deze Jongensstad plannen niet aan financiën gedacht. Voorlopig is dit ook niet nodig voorlopig zullen de kosten werkelijk miniem zijn". „Voorlopig heeft u gelijk, meneer Westra," antwoordt de freule. „In dien u echter in korte tijd wat goeds wilt bereiken, dan moet er geld voor komen." Er valt na deze opmerking een stilte in de kerkzaal. Westra hoort hoe in de gang een paar zware stappen weerklinken. Ze heeft neg gelijk ook, denkt Westra ze be schikt over meer practische zin dan ik: Alleen: geld, hoe kom je aan geld buiten bezwaar van de schatkist? Dit is m'n kans, denkt freule Van Klarenberg. Geld.... geld. Zij heeft geld genoeg en wat zullen de neefjes en nichtjes vreemd opkijken, als ze horen, dat tante Alice weer een nieu we gril erbij heeft: het financieren van een JongensstadHoe krijgt 't mens het in haar hoofd? En dan de vrouw van de Perelaer? Wat zal die blazen, als ze merkt, dat ze haar in vloed op Voorland heeft versterkt! De zware stappen in de gang ko men dichterbij. Nu hoort de freule ze ook en als er wordt geklopt, ver schijnt Adriaan Johan Swifting in de deuropening. „Meneer Denis laat vragen, direc teur, of wij de stoelen weer kunnen terugbrengen. Hij dacht, dat de ver gadering was afgelopen." „Zo Adri, moest jij niet buiten zijn?" vraagt Westra de jongen. Hij krijgt een hoogrode kleur. „Mocht niet, meneer Harry wou me er niet bij hebben. Hij zou er met u wel over spreken." „Zeg maar tegen meneer, Denis, dat de zaal weer kan worden inge ruimd," verklaart Westra. „Misschien kunnen wij ons gesprek in mijn ka mer wel voortzetten,freule," vervolgt Westra tot de secretaresse. Maar deze grijpt reeds naar haar jas, die haastig door Westra- wordt aangenomen om haar met 't aantrek ken behulpzaam te zijn. „U had het tegen die jongen over buiten zijnZijn de jongens op het ogenblik buiten? Ik bedoel: wordt er nü aan Jongensstad gewerkt?" En als Westra dit bevestigt, laat zij haas tig volgen: „Zou ik daar dan eens een kijkje mogen nemen? Het is mooi weer en als ik u niet al te zeer op houd?" Nee, Westra wordt niet opgehou den. Dat zou ze hem toch ook hebben gedaan, als ze naar zijn kamer waren gegaan. Hij is bovendien wel nieuws gierig, of de secretaresse van Voor land met financiële voorstellen zal komen. Hij heeft er eigenlijk nooit bij stilgestaan, dat zijn plannen wel eens extra geld zouden vragen, maar nu deze vrouw die mogelijkheid heeft ge opperd, ziet hij in, dat hij met geld zijn doel vlugger kan bereiken. „Die jongen, freule Van Klarenberg, was de knaap, die met de granaat heeft gegooid," vertrouwt hij haar toe, terwijl ze langzaam het gebouw uitwandelen en de tuin doorgaan. Zij staat verbaasd stil. „Die jongen die u Adri noemde? Gunst, je zou niet zeggen, dat die daartoe in staat zou zijn. Het leek me juist zo'n aar dig jog." „Schijn bedriegt nogal eens," zegt Westra met een lachje. „Vooral hier. We moeten heus niet met engeltjes te maken. Hij was helper bij Jon gensstad, maar nu schijnt de leider hem niet bij de ploeg te willen heb ben." „Omdat hij die granaat gooide?" „Waarschijnlijk wèl," antwoordt Westra. „Ik zal er straks naar vra gen." De directeur en de secretaresse ko men dan op de heuvel, vanwaar ze een prachtig overzicht hebben op de mierenhoop beneden. Men behoeft er geen deskundige voor te zijn om te kunnen vaststellen, dat hier hard wordt gewerkt. „In enige weken tijd is dit terrein van een wildernis in een-' vrij gelijkmatige vlakte veran derd," zegt Westra, Het zal niet lang meer duren of wij moeten aan de bouw van de kleedkamers beginnen. Ik had gedacht, dat het meer tijd zou vergen, maar u ziet wel, dat er stevig wordt aangepakt." „Inderdaad, het lijkt mij een hoog arbeidstempo," zegt de freule met be wondering in haar stem. „Moet u zien, hoe vlug die jongen met die kruiwagen terugloopt!" Westra glimlacht tevreden, „En u hoeft niet te denken, dat ze ons heb ben gezien en dat ze daardoor zo ja gen, Het is een onderscheiding, als ze hier mogen werken en daarom kunt u er van op aan, dat die Adri zwaar 's gestraft, doordat de leider hem te rugstuurde." „De leider? Wie is dat?" „Harry Duintjer die zwarte jon gen daar," wijst Westra. „Ik zal hem aan u voorstellen." Ze dalen langzaam de heuvel af en itaan juist achter Harry als deze een -ier anderen toeroept om de grond ledelijk vast te stampen. „En gelijk verspreiden -anders verplaatsen we le heuvels alleen maar!" (Wordt vervolgd) DINSDAG 5 MEI 1953. HILVERSUM I 402 METER. KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 1.75 Kinderkoor; 7.45 Morgengebed en lit. kalender; 8.00 Nws en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Licht baken, caus.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Franse muz.; 10.45 Gram.; U.00 Voor de vrouw; u.30 Maastr. Stedelijk Orkest; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; (12.30—12.33 Land- en tuinb.meded.); 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Act; 13.25 Amus. ork. en soliste; 14.00 Gev. programma; 14.50 Kamerorkest en solist; 15.30 „Ben je zestig?"; NATIO NAAL PROGRAMMA: 16.00 Ballroom ork (stereofonische uitz.); 16.30 Voor de jeugd 17.00 Voordr.; 17.15 Promenade orkest; 17.35 Toespraak; 17.40 Promenade orkest; 18.00 Nws; 18.15 „Elf Droppings" (inlei ding); 18.25 Omroeporkest; 19.10 ..Keer punt in de woestijn", klankbeeld; 19.30 Metropole orkest (stereofonische uitz.); 20.00 Nieuws en weerber.; 20.08 Bijeen komst t.h.v. de bevrijding in de gedeel telijk gerestaureerde Eusebluskerk iti Arnhem; 21.10 Gram.: 21.15 „Elf Drop pings"; 23.00 Nws; 23.15—24.00 Gramofoon muziek en ber. HILVERSUM II 298 METER. - AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.45 Gymnastiek; 7.30 Gram.; VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Idem; 9.00 Morgen wijding; 9.15 Liederen; 9.25 Voor de vrouw 9.30 G«i^m.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Pianorecital; 12.00 Gram; 12.30 Land- en tuinb.meded.; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Lichte muziek; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of Gram.; 13.20 Amus. muz.; 13.50 Gram.; 15.00 „Zeg eens Amerika....!"; 14.30 Gram.; 14.40 School radio; 15.00 Gram.; 15.15 Voor de vrouw; 15.45 Gram. 16.00—24.00 NATIONAAL PROGRAMMA. Zie Hilversum I. BRUSSEL 324 METER. 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gevar. muziek; 14.00 Schoolradio; 15.30 Gram.; 15.45 Kamerork. en solist; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kleuters; 17.30 Caus.; 17.34 Gram.; 17.50 Boekbespreking; 18.00 Klankbeeld; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws en pers- overz.; 19.40 Gram.; 19.50 Syndicale kron.; ^0 00 Gram.; 20.30 Pianorecital; 21.00 Raad sels; 21.30 Omroeporkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 22.55—23.00 Nieuws. BRUSSEL 484 METER. 12.10 Omr. ork.; 13.OO Nieuws; 13.10 en 14.00 Gr.; 14.30 Orgelspel; 15.00 Gram.; 16.00 Lichte muziek; 17.00 Nieuws; 17.15 Gram.; 17.30 Zang en piano; 18.30 Gram.; 19.45 Nws; 20.00 „L'Amore dei tre Rè". opera; 21.30 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.10 Verzoek programma; 22.50 Nieuws. 1

de Stem | 1953 | | pagina 2