Pafibla? Pe,SVem Honderden Koninklijke Onder scheidingen Ook vele in onze gewesten Met VELPON zie je er geen bars! van! IT AVI LICHTPROCESSIE De Krachtproef Wa! een Wonderlijke Wereld (R A DIO TWEEDE BLAD DONDERDAG 30 APRIL 1953 Boekenplank Gazons WIE wel eens in Parijs was, zal onder de fleurige herinneringen ook deze meenemen: de spelende kinderen in de parken. Er zijn daar maar heel weinig afgepaalde en voor iedere voetstap verboden „pelouses". De jeugd krioelt en dartelt er naar hartelust. En zo gaat hier niet op wat er zo vaak wordt misprezen in de' „sombere wereldsteden". De kin deren hebben er gelukkig wel gele genheid kind te zijn. We lazen nu met genoegen in de N.R.Crt. dat 't gemeentebestuur van Arnhem er nu ook naar gaat streven, de zozeer gehate verbodsbordjes met „Verbo den op het gras te lopen" e.d. te laten verdwijnen, de omheiningen rondom de parken en plantsoenen weg te halen en een ieder vrijelijk toegang te geven tot de gazons. Reeds zijn de grote ijzeren hekken op de singel achter Musis Sacrum verdwenen en spelen er dagelijks uitgelaten kinderen op 't gras, dat vroeger met Argusogen werd be waakt. Hulde aan dit gemeentebe stuur. En ter navolging! Nico J. P. Smith Toeristen TOT de schoonste en meest onver- getelijke indrukken, die de vele katholieken, die naar Lourdes pel grimeren, uit dit gezegende Mam- oord meebrengen, behoort de her innering aan de lichtprocessie in de avond. Wanneer het duister geval len is over de bergen en de Gave langs de grot van Massabielle zijn klare nachtzang zingt, begint rond Lourdes basiliek de lichtprocessie. Duizenden geestdriftige Maria-ver- eerders trekken zingend in proces sie rond en dragen een brandende kaars in de hand. Feeëriek zoudt ge dit dansende licht kunnen noemen tegen de donkerende achtergrond der zwarte bergen, maar treffender nog is het zingen van het Ave Ma ria, dat de stilte van de avond ver breekt. Van welke windstreek de process'iegangers zijn gekomen, allen zingen ze hetzelfde loflied, Mana ter ere, en in allen vlamt de hoop en hetvertrouwen op Hare voor spraak. Zo ge het geluk gehad hebt, dit schouwspel te hebben gezien, dan zult ge stil geworden zijn bij deze machtige manifestatie van het gelovige volk en ge zult de herin nering als een dierbaar aandenken hebben meegenomen toen ge naar huis zijt weergekeerd. IWJaar deze lichtprocessie der trek kende pelgrims en dit zingende Ave Maria, dat de lucht vervulde, lijken mij een openbaring van het geen er overal ter wereld leeft in de harten der gelovigen: het Ave Maria getuigt van hun vertrouwen en zo donker kan de nacht niet zijn, die er om hen heen ligt, of het brengt licht in hun binnenste. Want niet alleen daar is het, dat deze lofzang klinkt en de kaarsen worden ontstoken, maar overal ter wereld zijn er kerken en kapellen, waar het beeld der Moeder Gods is omstuwd door jong en oud, waar nu de bloemen geuren in de Meimaand en waar de flikkerende kaarsen de Advertentie) brandende beden vertolken, die uit de zielen naar Haar opstegen. En wederom is het niet alleen daar, in de kerken en gewijde oorden, dat de lof der Maagd weerklinkt, maar in ieder huisgezin, dat de naam katholiek in waarheid dragen wil, brengt de Meimaand een herleving, een verdieping van een dierbare ge woonte, om het Ave Maria als een klare avondzang neer te leggen voor Haar voeten. De Meimand is de maand van het Maria Lof in de kerken niet alleen, maar 't is veel meer nog de maand, waarin uit ieder hart de lof omhoog- stijgt ter ere van Gods Moeder, zoals die in het Ave van de Engel zijn schoonste uitdrukking vond en zal blijven vinden door de eeuwen heen onder al de geslachten der mensheid. Geen bedenkingen of niet begrijpen van andersdendenken zal ons kunnen afhouden, de woorden te herhalen, die God zelf door En- gelenmond liet spreken en waarin de morgen is opgelicht van ons aller verlossing. En zoals de liefde steeds een dierbaar woord herhalen kan, zo zal de liefde tot Moeder Maria nooit moede worden, deze woorden te herhalen en ze als aan een te rijen, zoals men bloemen sa menbindt tot een krans. Uebben wij nog een aansporing no dig, om in de komende Mei maand, mee te bidden met de mil- lioenen der trekkende mensheid, die dit gebed zingen en bidden, vooral wanneer duisternis en be proeving om hen heen dreigt? Heb ben wij niet van jongsaf geleerd, dit te doen en heeft onze ervaring niet geleerd, dat dit gebed nimmer be schaamt? Dat dan deze Meimaand voor ons zijn moge als een lichtprocessie met het Ave Maria, dat zingt in de ziel, dat klinkt van de biddende lippen, en dat brandt van vertrouwen in de duisterende avond. V.-.V.V.V.W.W.VA ONGEVEER 1700 onderscheidingen zijn verleend aan verdien stelijke Nederlanders ter gelegenheid van Koninginneverjaar dag. Uit de 22 pagina's van de Buitengew. Staatscourant, waarin ze zijn afgedrukt, diepten we de volgende op, omdat we mogen veronderstellen, dat onze lezers er speciaal belang in zullen stellen. HET BILJARTSPEL, door A W. H. van Haaren en J. E. van der Hoek Jr. (Serie „Weten en Kunnen", N.V. uitgevers mij. „Kosmos", A'dam) f)E biljartsport nam gedurende de laatste halve eeuw een geweldige vlucht en daarmede kwam de techniek tot grote ontwikkeling. De bedoeling van dit boekje verlucht met 42 te keningen is de leek en de beginner op weg te helpen of verder te bren gen in de geheimen van deze edele sport; niet om deze categorie de vol ledige stof bij te brengen, daar dit een omvangrijker boekwerk zou heb ben geëist, hetgeen overigens bij de samenstelling niet voorzat. De bedoe ling is simpel, te voorkomen, dat lief hebbers de biljartsport gaan beoefe nen, zonder dat zij op enigerlei wijze kennis hebben genomen van de, on misbare, theoretische grondslagen. Naast de theorie is door de samen stellers, die ongetwijfeld in hun opzet geslaagd zijn, plaats ingeruimd voor het materiaal, omdat men meer van het spel zal genieten, indien enige kennis aanwezig is van de tafel, waar op, de keu en de ballen waarmede ge speeld wordt. Ook de evolutie, de aard en de schoonheid van het spel werden onder de loupe genomen. Advertentie) J-JET HEEFT dan weer geregend op de dorstige aarde. Dit in twee betekenissen De boer kijkt blij, want zijn grasland had het toch wel hard nodig. En een hele schare gedecoreerden kijkt blij, omdat er een lintje of medaille op het revers is neergedaald. In een Buitenge wone Staatscourant van 22 vellen paraderen ze voor ons de hoge heren zowel als de eenvoudige wer kers, wier verdiensten in de kan selarij der Koningin niet onopge merkt zijn gebleven. Er zijn revo lutionairen geweest, die al dat „ge doe met decoraties" verafschuwden en begonnen met het af te schaffen. Na enige tijd regerens kwamen ze er echter allemaal van terug. Nergens rinkelt het zo van onderscheidingen als in het communistische Rusland. Laten we daarom gerust de onder scheidingen en de onderscheidenen in ere houden. Proficiat voor allen! GROOT OFFICIER IN DE ORDE VAN ORANJE-NASSAU Mgr prof. dr B. J. Alfrink, aarts- bisschop-coadjutor te Utrecht. COMMANDEUR ORDE VAN ORANJE-NASSAU: Mgr dr H. J. Olav Smit, titulair bis schop van Paralus, kanunnik van de St. Pieter te Rome. Prof. dr N. H. Swellengrebel, wo nende te Aerdenhout, gem. Bloemen- daal, directeur van het Instituut voor Tropische Hygiëne en Geografische Pathologie te Amsterdam. RIDDER IN DE ORDE VAN DE NEDERLANDSE LEEUW: Ir G. Friedhoff te Wassenaar, rijks bouwmeester; Prof. ir T. H. van Wisselingh te Aer denhout, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat; Drs D. J. Wansink te Utrecht, di recteur van de N.V. Nederlandse Spoorwegen; Jhr mr A. F, C. de Casembroot, com missaris der Koningin in de provincie Zeeland, te Middelburg; K. j. van den Born, lid der Tweede Kamer, te Amsterdam; H. A. Korthals, lid der Tweede ka mer, te Voorschoten; Jkvr. mr C. W. I. Wittewaal van Stoetwegen, lid der Tweede Kamer, te 's-Gravenhage; G. P. Philippart, lid van de Ged. Staten van Noordbrabant, te Eindho ven; Prof. dr A. A. Smijers, voorzitter van de sectie Muziek van de Voorlo pige Raad voor de Kunst, wonende te Huis ter Heide; Prof. mag. dr G. M. B. Kreling, hoogleraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen; Luitenant-generaal A. T. C. Opso- mer, commandant van het eerste le- ger-cpjrps; Mr J. Klaasesz, gouverneur van Su riname; Mgr H. Tillemans, apostolisch vica ris te Merauke. OFFICIER IN DE ORDE VAN ORANJE-NASSAU: Kolonel H, Adriaansen van het Wa pen der Artillerie; Kolonel M. A. Smeenk van de Kon. Luchtmacht; Kolonel F. J. van der Kroon, van het Wapen der Kon. Marechaussée; Th. M. Dresmé, oud-algemeen pen ningmeester van de Diocesane Kath. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem en wethouder van 's Gra- venhage; A. H. C. Mannaerts, voorzitter van de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten, te Tilburg; Dr G. J. M. de Gruyter te Vught, directeur van P. de Gruyter en Zn. N.V.; H. Korte Jr., wonende te Amster dam, algemeen secretaris van het N.V.V.; TT/- Middelhuis, wonende te Utrecht, voorzitter van de K.A.B. K. W. A. H Roncken, wonende te Heerlen, hoofdaalmoezenier van de Arbeid in Limburg; A. J. M. van Heyst, wonende te Vught, voorzitter van de Alg. Kath. Werkgeversvereniging; Mgr B. G. Hilhorst, titulair bisschop van Metellapolis, apostolisch vicaris van Morogoro; W. J. van den Hout, deken van het dekenaat Geertruidenberg, en pastoor te Made (gemeente Made en Drim- melen) J. A. M. Plasschaert, deken en pas toor te Hulst; Dr J. C. M. Sweens, burgemeester der gemeente Dongen, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Dr H. J. J. van Velthoven te 's Her togenbosch; E. Flipse, dirigent van het Rotterd. Philharm. orkest, wonende te Rot terdam; G. J. de Vries, oud-directeur van de R.K. H.B.S. te Waalwijk, wonende al daar; Mr M. Rooy, hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdame Courant; L. A. A. Saalborn, toneelspeler, te Amsterdam; P. Vijn, directeur van de Zee vaartschool „De Ruyterschool" en M. T.S., te Vlissingen; V. E. Vriesland, letterkundige te Amsterdam; ZO GOED LliMT VELPON VRAAG DE HJISTE SOORT N. F. Viets, hoofdinspecteur-titulair van 's rijks belastingen, hoofd van de inspectie der belastingen te Roosen daal; Ir J. de Jong, directeur van de dienst van Publieke Werken der ge meente Tilburg; H. A. A. Baron Collot d'Escury, te Hontenisse; A. A. Elenbaas, burgemeester der gemeente 's Heer Arendskerke; W. C. Allaart, wethouder der ge meente Serooskerke (W.); A. Goedbloed, wethouder der ge meente Serooskerke (W.); RIDDER IN DE ORDE VAN ORANJE-NASSAU: W. Roelse, te Westkapelle, architect; B. van der Wey, directeur van het P.T.T.-kantoor te Bergen op Zoom; C. Witte, te Goes, technisch-hoofd- ambtenaar le klasse van de Rijks waterstaat; J. J. Dronkers, te Middelburg, bu reau-chef H.I.D. Prov. Waterstaat in Zeeland; J. V. M. Straeter, directeur Wollen- stoffenfabrieken te Tilburg; J. L. van den Broek te Chaam, voorzitter van de R. K. Baroniesche Tuinbouwvereniging en Groenten- veiling, te Breda. M. Kleinepier te Middelburg, be stuurslid van organisaties op het ge bied van landbouw en veeteelt; J. M. J. Loose, te Bergen op Zoom, directeur van Loose's Biscuit Fabrie ken C.V., oud-voorzitter van de R. K. Bakkerspatroonsbond; W. F. Gnirrep, arts te Wemeldinge; A. Meyer, pastoor, geestelijk advi seur van de St. Patrick school te Sin gapore; C. A. H. Veen, pastoor te Den Hel der; J. C. H. Steegmans pastoor te TV/Ta nctri pVit Zuster Magdalena (J. M. G. L. Nou- wen), eerste assistente van de alge meen overste van de Dominicanessen van Bethanië; Ph. C. Musters, hoofd van de R. K. Lagere Jongensschool St. Hadrianus, te Halsteren; A. J. de Nijs te Hontenisse; J. A. Tavenies te Middelburg; Kapitein B. Meeuwsen van het dienstvak der militaire administratie (met de zwaarden); EREMEDAILLE VERBONDEN AAN DE ORDE VAN ORANJE-NASSAU. In goud: Mej. L. I. Nijssen, te Sluiskil, hoofd employé 1ste klasse der P.T.T.; G. W. van den Broek te Tilburg, gepens. technisch assistent bij de N.V. Nederlandse Spoorwegen; C. Beers te Tilburg, werkmeester lste klasse bij de N.V. Ned. Spoor wegen; J. P. Wiegman, wonende te Breda, administrateur bij de N.V. Ericsson Telefoon Mij. te Rijen; P. C. C. Haverbeke, te IJzendijke, president van de Raad van Toezicht van de Boerenleenbank aldaar; M. Nijsten, te 's Heerenhoek, secr. van de kring Zuid Beveland van de Kath. Land- en Tuinbouwbond (LTB) A. H. Geurts, adj. der rijkspolitie te Wouw; F. den Hooglander, adj. der rijks politie te Middelburg; L. Kouwen, adj. der rijkspolitie te Middelburg, wonende te Renesse; J. Sinke te Kruiningen; P. B. Bisselink, oud-directeur van de harmonie Apollo te Loon op Zand wonende te Kaatsheuvel; J. M. Naaykens, bestuurslid van de harmonie Concordia, te Hilvarenbeek; Mej. S. Kaiser (Zuster Clémence), verpleegster in de St. Gerardus Ma- jella-stichting te Paramaribo; Mej. M. H. Vreed'e (Zuster Sim plicia), verpleegster in de St. Gerar dus Majella-stichting te Paramaribo; Adj.-onderofficier P. A. Dankaart, van het wapen der Kon. Marechaussee (met de zwaarden). In zilver: G. Oerlemans, te Breda, employé lste klasse der P.T.T.; M. Peters, te Den Bosch, employé lste klasse der P.T.T.; P. M. van Eyck, te Tilburg, adj.- commies bij de N.V. Ned. Spoorw.; A. van Nassau, te Roosendaal, ma chinist stoomtractie bij de N.V. Ned. Spoorwegen; W. A. F. Simons, te Tilburg, voor man bij de N.V. Ned. Spoorw.; M. Rademakers, te Roosendaal, hoofdseinhuiswachter bij de N.V. Ned. Spoorwegen; Mej. H. E. A. M. Hosemans, hoofd verkoopster bij de N.V. Stoffen- en Zijdehuis „Het Weefgetouw", v.h. Wisbrun en Liffman te Tilburg; J. C. A. van Hooft, boekhouder, as sistent van de directie bij de N. V. Wollenflanelfabrieken „Beka" v.h. v. d. Bergh-Krabbendam te Tilburg; J. J. van Ham te Zaamslag, land arbeider op het landbouwbedrijf van J. de Kraker en gewezen voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Chr. Landarbeidersbond; C. G. A. Knappers, te Roosendaal, kassier bij de Coöp. Fabriek van Melkproducten Het Anker; Mej. van de Velde te Kattendijke, wiedbaas op het landbouwbedrijf De Wilhelminapolder; G. van der Vliet te Kattendijke, wiedbaas op het landbouwbedrijf De Wilhelminapolder; J. J. Boenders, getouwsteller, H. J. Druijts, selfactingsteller, H. v. Hees- wijk, assistent-weverijleider, bij N.V. Wollenflanelfabrieken Beka, v.h. v.d. Bergh-Krabbendam te Tilburg; J. C. Visser, voorheen emballage- meester in dienst van de veilingsver. Zuid-Beveland, te Goes; N. M. v. d. Hoven, oud-kerkvoogd van de Ned. Herv. Kerk te Drimmelen (gemeente Made en Drimmelen); J. van Nistelrooy, hoofdbewaarder bij de gevangenissen te Den Bosch; F. A. Oomen, notarisklerk te Oos- terhout; Mej. W. Jongenelen, schoonmaakster van de R.K. kerk te Oud-Gastel (ge meente Oud- en Nieuw-Gastel); Mej. K. Verhage, ontvanger van de Ned. Herv. Kerkvoogdij te Biervliet; L. de Caluwé, secretaris-penningm. van de onderlinge paardenverzeke- ring maatschappij „Samenwerking", te Sluiskil (gemeente Terneuzen); C. G. van Gils, technisch ambte naar lste klasse bij de Gem. Lichtbe- drijven en Waterleiding te Breda; A. M. Mol, ere-bestuurslid van de Oudenbossche Harmonie, wonende te Oudenbosch; J. Rombouts, bestuurslid van de harmonie St, Cecilia, te Stampprsgat, wonende te Oud- en Nieuw-Gastel; Gepens. adj.-onderofficier-adm. P. Muilwijk (met de zwaarden). Adjudant - onderofficier - magazijn beheerder B. J. van Dongen van het dienstvak der intendance (met de zwaarden) In brons: W. p. Swinkels, te Waalwijk, bestel ler voorman der P.T.T.; J. Schepers, te Nipsen, (gem. Roo sendaal), besteller le kl. der P.T.T;. R. I. de Theije, te Terhole (gem. Hontenisse), besteller le kl. der P.T. T.; S. Boog, te Breda, besteller lste kl. der P.T.T.; D. L. de Koster te Vlissingen, be steller lste kl. der P.T.T. H. J. Koenraads te Tilburg, brug wachter D. bij de Rijkswaterstaat; J. de Graaf, te Oosterhout, sluis wachter C. bij de Rijkswaterstaat; A. J. v. d. Heuvel te Tilburg, ge wezen draaier lste kl. bij de N.V. Ned. Spoorwegen; J. C. v .d. Put, te Tilburg, gewezen locomotiefbankwerker bij de N.V. Ned. Spoorwegen; Q. Brandt, te Kattendijke, landar beider op het landbouwbedrijf De Wilhelminapolder; W. de Jonge, te Zaamslag, land arbeider op het landbouwbedrijf van L. van Cadsand; J. Kosten te Kattendijke, landarbei der, L. Labeur, te Kattendijke, land arbeider, J. D. Molhoek,- te Katten dijke, vee-oppasser, allen op het land bouwbedrijf De Wilhelminapolder; A. v. d. Navoij, te Waterlandkerkje, landarbeider op het landbouwbedrijf van C. J. Wijffels; J. Penne, te Zaamslag, landarbeider op het landbouwbedrijf van A. van Hoeve; A. de Poorter te Schoondijke, land arbeider op het landbouwbedrijf van L. C. C. Cammaert; M. F. de Pooter te Zaamslag. land arbeider op het landbouwbedrijf van A. van Hoeve; P. Verbogt, te Steenbergen, land arbeider op het landbouwbedrijf van M. G. Bierens; C. Verburg, te Kattendijke, land arbeider op het landbouwbedrijf De Wilhelminapolder; A. van Zuideren te Ovezande, land arbeider op het landbouwbedrijf van B. Rijk te Oudelande; P. in 't Groen, arbeider op de leder- fabriek J. v.d. Assum-Kanters N.V. te Dongen; Mevr. H. E. Nouwens-de Swart, cantinejuffrouw en schoonmaakster bij R. S. Stokvis en Zonen N.V. te Breda; H. A. v. d. Wildenberg, hulpmolen- steller bij de Wollenstoffenfabriek de Rooy van Dijk, te Tilburg; L. Loijkens, v.h. hulparbeider in de appretuur bij v. Dooren en Dams' textielfabrieken N.V. te Tilburg; A. C. Mutsaers, droger, A. J. M. Prince, perser bij van Dooren en Dams' textielfabrieken N.V. te Til burg; A. A. de Groot, C. A. P, Horvers, H. J. Schapendonk, en E. P. Verhoof, allen wevers, J. C. F. Verhoof, hulp opzichter, H. J. A. A. v. d. Wouw, schrobbelaar, H. J. van de Wouw, we ver, allen bij de N.V. Wollenflanel fabrieken „Beka", te Tilburg; Mej. T. J. den Decker, huishoudster bij de fam. C. Fiegen te Middelburg; E. F. Willems, bewaker bij de Ass. Coöp. Zélandaise de Carbonisation G. A. te Sluiskil, -gem. Terneuzen; H. P. Stofmeel, fitter bij het Gem. Gasbedrijf te Tilburg; H. van Dalen, gepens. lste dood graver der gemeente Goes. door Eigenlijk gek, dat die man daar ook al bijzit, overweegt Jonkheer de Perelaer. Echt een schoolmeesterty- pe...... heel anders dan Westra. Niet in de haak eigenlijk, dat hij die man geen welkom toeriep. Maar dat kan hij toch moeilijk doen, als hij de naam niet weet. Wacht, hij zou dat even aan Westra kunnen vragen. Och, wat, van belang is het eigenlijk niet. Hij zal wel horen hoe die me neer heet, als z'n brief straks aan de orde komt. Wat is dat mens wear uitvoerig met de notulen geweest Jonker de Perelaer zit in z'n brede stoel maar met een half oor te luis teren en Westra, die naast hem zit, haalt hem uit een genoeglijke dom mel, door hem aan de mouw te trek ken. „Ik wou u vragen, mij dadelijk na de notulen het woord te geven voor het doen van enkele medede lingen," fluistert Westra. „Misschien kunt a daarna de ingekomen stukken behandelen?" De jonker dndt he* best. Als bij het maar niet ver>en Die freule /il zc lang te zerie;er Net voor hii wee- in z'n dommel?temming komt. krabbelt hij daarom boven het punt 3 der agenda de naam Westra en nauwelijks zijn de notulen, waarop geen der aanwezigen iets heeft te zeggen, met het geijkte zinnetje „on der dankzegging voor de juiste re dactie gearresteerd" of de voorzitter deelt mede, thans het woord te geven aan de directeur der Inrichting voor het doen van enkele mededelingen. Leslie, die met de heer Oosterbeek eigenlijk de enige was, die scherp oplette en niet als de voorzitter en de andere de woorden van de freule over zich liet gaan, heeft ook gezien, dat Westra met de voorzitter een apartje had en voor de heer Westra nog iets heeft kunnen zeggen, roept hij Meneer de voor zitter, zou ik mogen vragen, of u zich aan de volgorde der agenda zou willen houden?" Verstoord kijkt de jonker Leslie aan. Wat moet-ie daar nu mee Dan ziet hij, dat Westra enige papieren voor zich zit te ordenen en uit de hoogte vraagt hij Leslie: „Wat bedoelt u meneerU kunt gerust de lei ding van deze vergadering aan mij overlaten. Het woord is aan direc teur' Westra". Met een nijdige klap laat de Perelaer de hamer vallen. Dat is helemaal wat moois. Zo'n schoolmeester, die is uitgenodigd om te verschijnen, zal hem. Jonkheer meester doctor Francois de üere- laer de wet voorschrijven en zeggen, hoe hij een vergadering moet lei den. Voor Westra het woord neemt krult EDURENDE de Pinksterdagen zal een groep Franse toeristen per fiets een tocht door Nederland ma ken. Het betreft hier leden van „Le Cyclotouriste" uit Lyon, een grote vereniging die sedert de watersnood ramp een bijzondere belangstelling voor ons land aan de dag legt. Ze komen per trein in Amsterdam aan op 23 Mei a.s. Nu denkt u natuurlijk, dat ze van daaruit door de rampgebieden gaan fietsen, door het westelijk deel van Brabant en via Zuid-Beveland, Noord-Beveland en Schouwen-Dui- veland over de Zuid-Hollandse Eilanden weer naar de trein... Mis! Ze gaan een fietstochtje ma ken rond de vroegere Zuiderzee! T)at is immers óók een rampgebied, al is het dan eeuwenou!d (14 Dec. 1287). Dan komt er van 5 tot en met 9 Mei een gezelschap reporters van tien Franse boulevardbladen. Ze gaan op excursie door „La Hollande inconnue", het onbekende Holland (Edam, Friesland, Giethoorn, Zwol le, Arnhem, Helmond). De Zeeuwse en West-Brabantse contreien zyn óf te bekend, óf nog onbekender dan onbekend óf ze zullen volgens de gastheren van de Alg. Ver. voor Vreemdelingenverkeer, de Paryse boulevards niet interesseren. Wy zullen dit laatste maar aan nemen en er ons mee troosten. Oorlogskano QPPERHOOFD Mathias Joe van de stam der Capilano India nen die toch zo dolgraag de Britse kroningsfeesten wil bezoe ken, heeft gedreigd per oorlogs kano de oceaan te zullen over steken, waneer er geen andere mogelijkheid voor hem is. Het ujanhopige opperhoofd heeft nu zijn oorlogskano ter beschik king gekregen: de Canadese 8700 ton's kruiser Ontario en bovendien heeft de Transatlantische Cana dese luchtvaartmaatschappij hem een gratis vlucht dwars over Ca nada naar de ligplaats van de kruiser aangeboden. Joe gaat in volle wapenrusting, versierd met parelmoeren en ivo ren kralen uit de dagen van de Russische handelaars. Hij zegt, dat zijn oorlogsuitrusting 100.000 gulden waard is. I Kerk iveg N HET ENGELSE East Finchley toog papa Harry Wilcox met fa milieleden en gasten naar de R.K. parochiekerk van de H. Maria, waar zijn beide dochtertjes, de 2-jarige Susan en de 11 maanden oude Pa tricia zouden worden gedoopt. Maar de plechtigheid ging niet door want toen het gezelschap arriveerde stond de houten kerk volop in vlam. Papa Wilcox helde de brandweer en terwijl deze bluste sloeg het hele doopgezelschap aan het redden wat er gered kon worden. Zwart als negers en met tranende ogen kwam men met de ongedoopte dopelingen weer thuis. Maar de plechtigheid gaat volgende week echt door, want.... naast de afgebrande kerk stond de nieuwe stenen kerk al klaar, die volgende week in gebruik wordt genomen. De oude kerk zou Zondag juist worden gesloten. Nor-tcals ETEN tot langdurige opsluiting ver- oordeelde gevangene van Dart moor (Eng.) heeft woorden en mu ziek geschreven van een wals, die hij noemde: „In afwachting van de Kroningsfeesten", Een orkest dat de gevangenis bezocht, heeft de wals al ten gehore gebracht. In zijn hart zal die componist zijn werk al wel „In afwachting van de Kronings amnestie" hebben gedoopt.... Allemaal TTOEN de Italiaanse filmster Anna Magnani kwam lunchen in het Italiaanse restaurant van Leone te New York, kwam het hele keukenpersoneel de zaal in om de befaamde lieftallige land genote toe te juichen. De belo ning was een kus voor allen. En ze waren met zijn veertigen. Kampioen E'EN 17-jarige Jongstudent Chattanooga vere Lawrence, (Tennessee), De- versloeg 22 lieve jongemeisjes in een wedstrijd om het bakken van de lekkerste kersen vla. Toen de blozende meisjes hem vroegen, uit welk kookboek hij het recept had opgepikt, antwoordde Devere: „Uit geen. Ik deed het maar zowat op mijn eigen gevoel." Duimzuigers U/EER WAT NIEUWS over de televisie. Een tandarts van naam. dr. Spencer Atkinson te Atlanta in het zuidelijke Georgië verklaart, dat de jongere genera tie aldra tekenen zal gaan ver tonen van een televisie-ongemak aan het gebit. De tanden krijgen dan een abnormale stand, zegt de dokter. Het kan natuurlijk aan duimzuigen liggen, maar de dok ter meent dat het verband houdt met het feit, dat vele kinderen tijdens de uitzendingen over hun kaken zitten te wrijven. Weet u nog EEN STOET van Duitse kooplie- den heeft op Amerikaanse kos ten een bezoek aan de States ge bracht, om daar een studie te ma ken van de opslag der goederen voorraden. Ambtenaren van de Amerikaanse dollarhulp aan Europa waren pijnlijk verrast, toen zij in een rapport van de Duitsers lazen: „De Duitse magazijnen zijn veel beter ingericht en worden veel be ter beheerd. De Amerikanen kun nen nog heel wat van ons Ieren..." Ja, ja, „bei Uns ist alles viel besser'. Vrij - Bezet UET NIEUWSTE uit de States: meisjes dragen rode of blau we banden om haar enkels. Een rode band om het linkerbeen be tekent: „Hoewel ik mannelijke kennissen heb, ben ik nog niet verloofd.' Om het rechterbeen: „Ben ver loofd, gatit u maar door!" Blauwe band rechts of links: „Heb geen kennis'. Dank zij de kalender T")E BEWONERS van het Engelse dorpje Singleton wreven zich de laatste weken de ogen uit. Steeds meer verschenen er Amerikaanse toeristen, die er in de plaatselijke „pub" een pot ale dronken, eeji kiekje knipten en verdwenen. Ze begrepen er in Singleton niet veel van, tot een der inwoners aan een der Amerikanen vroeg, waarom Singleton zo in trek was gekomen. Het antwoord was, dat er een plaat van Singleton stond op een kalen derblad van de Pan American Air ways. Eerst centen prof. Kors heeft in Breda de Engelse pers toegesproken en het verlangen geuit naar 'n toekomstige hechtere samen werking en uitwisseling van de Nederlandse televisie met de B.B.C.-televisie. „Alles goed en wel", zeggen de acteurs en musici, die aan de B.B.C. medewerken, „maar nu zullen heel wat meer men sen van onze kunst gaan profi teren. Dus: eerst salarissen omhoog en dan zullen we ver der zien." Nieuwe huurders V/T EVROUW S. GRAY in Emneth (Eng.) wist niet wat ze zag, toen ze in een oude vogelkooi op zolder eitjes vond. Ze waren van een rood borstje, dat blijkbaar op zoek was naar een nieuwe woning. Speelgoed EYE KATHEDRAAL van Canter- bury heeft een schilderachtig meubelstuk: een oud scheepsmodel dat is opgesteld in de Krijgsmanl kapel van het kerkgebouw. Men heeft thans ontdekt, dat iemand zes kleine model-kanonnetjes van dat schip heeft gestolen. Wat de dief er mee voorheeft snapt geen mens. Ze schieten niet, zelfs geen erwten. Advertentie) een bijna onmerkbaar lachje z'n lip pen. De eerste slag is al gewonnen. Dat voelt Leslie ook, die na de woor den van de voorzitter met opeen ge klemde lippen, doch met een vuur rood hoofd c het zwijgen toe doet. „Dame en heren," begint Westra rustig. „Het is mij een voorrecht, voor deze vergadering te mogen uit eenzetten, welke de plannen zijn, die ik ten aanzien van onze inrichting, die u zo na aan het hart ligt, koes ter. Het is u allen ongetwijfeld be kend" en bij deze woorden kijkt Westra in de richting van de heer Krapels, die instemmend knikt „dat zich in de onderwijswereld een geest van vernieuwing baanbreekt. In de heer Krapels, die mede deel uit maakt van uw bestuur, mogen wij een der voorvechters van die nieuwe geest begroeten." „Zo is het," zegt de jonker met een vriendelijk gebaar in de richting van meneer Krapels. „Er is echter meer," gaat Westra na deze interruptie voort. „Ook op het terrein der strafpleging waait een nieuwe, ik zou zeggen frisse wind door de oude ideeën en begrippen. U allen weet, hoe door Father Fla nagan in Amerika een Jongensstad werd gesticht, die mede door de film de aandacht van de gehele beschaafde wereld op zich vestigde. Ook hier te lande worden min of meer met succes pogingen onderno men om de mooie gedachte van Fa ther Flanagan ingang te doen vin den. Ik heb van een en ander studie gemaakt en ik ben tot de conclusie gekomen, dat wij hier in Nederland niet van de grond af behoeven op te bouwen. Wij hebben hier reeds tal van goede en goed geoutilleerde inrichtingen, waar de ontspoorde jeugd kan worden gecorrigeerd en waar zij weer op het goede pad kan worden gebracht. Wij hebben onze rijksopvoedingsgestichten wij heb ben een groot aantal particuliere in richtingen, zoals Voorland er een is en het kan niet worden ontkend, dat In Nederland heel veel wordt gedaan, om Jongens en meisjes, die van het rechte pad zijn afgdwaald weer tot behoorlijke leden der maatschappij op te voeden. Ik zei, meneer de voorzitter, die van het rechte pad zijn afgedwaald. Want het is zo jammer, dat wij eerst ingrijpen nadat het ongeluk is gebeurd en dat wij blijkbaar niet bij machte zijn, dit te doen, vóórdat de jongen of het meisje zich tegen de maatschappelij ke orde heeft verzet. Een enkele uit zondering daargelaten. Bovendien is en nu wil ik mij uitsluitend tot onze mooie inrichting Voorland be palen de wijze waarop men alge meen meent de jeugd tot betere mensen op te voeden, naar mijn be seheiden mening niet de juiste Leslie, die gedurende de rede van Westra onrustig op z'n stoel heeft zitten te schuiven, kan zich nu niet langei houden. Hij springt op en roept: „Hij zal het beter doenl Moord en doodslag zijn van zijn methode het gevolg!" De Voorland-bestuurderen kijken verwonderd naar het zenuwachtig schreeuwende mannetje, maar Jonk heer Meester Doctor de Perelaer, die nu weet, dat het kleine indringertje Leslie heet, laat met daverende slag z'n hamer vallen en zegt: „Meneer Leslie, ik wil u er op wijzen, dat u hier bent als genodigde. Ik wil erkennen, dat ik u aan het begin der vergadering over het hoofd heb ge zien in de letterlijke betekenis van deze uitdrukking. Ik wil u nu niet verzoeken de vergadering te ver laten, omdat zulks een fout van mijn kant was, maar indien u zich hier niet weet te gedragen, zal ik genoodzaakt zijn, u te verzoeken heen te gaan, waarna het bestuur nader kan beslis sen of, en zo ja, wanneer zij u zal vragen terug te komen om uw be zwaren tegen de leiding van onze inrichting te berde te brengen." Jonkheer de Perelaer heeft plech tig en rustig gesproken. Hij heeft de kleine Leslie totaal overdonderd en als de voorzitter eindigt met „het woord is aan directeur Westra" klemt hij de lippen op elkaar. Wacht maar als hij ^straks het woord krijgt. Dan zal hij dat hele stel wel eens vertellen, hoe die Westra de Inrich ting naar de kelder helpt, (Wordt vervolgd). VRIJDAG 1 MEI 1953. HILVERSUM I, 402 METER. NCRV Een woord voor de dag: .8.00 Nieuws; 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Cello en piano; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Amusementsmu ziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandoline-ensemble; 13.45 Gramofoon muziek; 14.00 Schoolradio; 14.30 Gramo foonmuziek; 14.45 Harp-ensemble; 15.15 Voordracht; 15.35 Pianotrio; 16.00 Tuin- bouwpraatje; 16.15 Amusementsmuziek; 16.40 Gramofoonmuziek; 17.00 Piano kwartet; 17.0 Militaire causerie; 17.40 Gramofoonmuziek; 17.45 Friese uitzen ding; 18.00 Gramofoonmuziek; 18 25 Spec trum van het Chr. Organisatie- en Ver enigingsleven; 18.40 Huismuziek; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Rege ringsuitzending: Verklaring en toelich ting; 19.30 Gramofoonmuziek; 20.00 Radio krant; 20.20 Het Evangelie in Vlaande ren; 21.30 Gramofoonmuziek; 21.45 Pro menadeorkest en soliste; 22.25 Kunstru briek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.15 Evange lisatie-uitzending in de Kroatische taal;. 23.3024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 METER. VARA: 7.00 Nieuws; 7.10 Toespraak; 7.30 Gramo foonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.45 Toespraak; 8.35 Gramofoonmu ziek; 8.45 Voor de jeugd; 9.15 Gramofoon 1 muziek; 9.50 Reportage VPRO: 10.00 Kinderen en mensen. causerie; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10 20 Voor de vrouw; 11.00 Koperseptet; 11.15 Voordr.; 1135 Intern, volksliedren; 12.00 Strijksex- tet; 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen; 12.33 Promenadeorkest en solisten; 13.00 Toespraak; 13.10 Socialistische lie deren; 13.15 Nieuws; 13.30 Dansmuziek; 14.00 Reportage; 1430 Joegoslavische dan. sen en liederen; 1500 Voordracht; 15.15 Gramofoonmuziek; 16.25 Voor de jeugd; 16.45 Koorzang; 17.10 Pianorecital; 17.40 Kamerorkest en klein koor; 18.00 Nieuws 18.15 Socialistische liederen; 18.20 Orgel ensemble; 18.45 Gramofoonmuziek; 19.20 Vrijheid wekt een lied, declamatorium; 20.00 Nieuws; 20.05 Avondbijeenkomst; 21.10 Promenade-orkest en solisten; 21.40 De zaak Hogerhuis, hoorspel; 23.00 Nws; 23.15 Reportagee; 23.5024.00 Nieuws. BRUSSEL, 323 METER 12.00 Gram.; 12.15 Omroeporkest; 12.30 Weerber.; 1234 Omroeporkest; 1300 Nieuws; 13.15 Gram.; 1330 Voor de soldaten; 14.00 Koor; 14.20 Gramofoonmuziek; 14.40 Koor; 15.00 Klankbeeld; 15.20. 15.30 en 15,45 Gram 16.15 Harmonie-orkest; 17.00 Gram; 17.10 Mannenkoor; 18.30 Gram.; 19 00 Nieuws en persoverz.; 19.40 Gram; 2000 Maria- lied; 2015 Symphonie-orkest; 12.45 Mei liederen; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.0524.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL '84 METER. 12,00 Gevar. muziek; 13.00 Nieuws; 13.10 Gram 14.00 Gramofoonmuziek; 15.00 Orkestconcert; 1600 Gramofoonmuziek; 17.00 Nws; 17.15 Gram 18.00 Kamermuziek; 18.30 Omr.- koor; 19.00 Klankbeeld; 19 40 Gramofoon muziek; 19.45 Nieuws; 20.00 Gevar. muz.; oo'=n Nieuws; 22.10 Gramofoonmuziek; oo ee Nieuws; 23.00 Gramofoonmuziek; 23.55 Nieuws 4

de Stem | 1953 | | pagina 5