)e kroniek van een verdronken dorp Z.-VLAANDEREN Walcheren Zuid-Beüeland Een boek over Stavenisse Te Biervliet komt een monument van Willem Breukelsz. Zierikzee en het vacantie-seizoen De herverkaveling Dijkgat bij Ooster- land gedicht DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 30 APRIL 1953 2 Vele indrukken Bestuursfuncties in de Brede Watering 9 van de 10 vrouwen zeggen „Ja" Zeeuwse deputatie naar Soestdijk Engeland wilde vissersvloot kopen Kleine gemeente gaat groot burger eren DE EXPORT VAN VLASPRODUCTEN Friese runderen voor Zeeland Beperkte mogelijkheid voor toeristen Betere telefoonverbindingen Slag om Kruiningen verder voorbereid Verkeers- en vervoers problemen in Zeeland „Schoner dan ooit zal Schouwen herrijzen" TERNEUZEN HULST Deken J. Plasschaert onderscheiden MIDDELBURG VLISSINGEN GOES Wat gaat er gebeuren aan de Koepoort „DE WITTE SWAEN" AGENDA MORGEN HPWEE JOURNALISTEN, Jac. Broersen en Tom Koopman, van de verenigde N. Holl. dagbladen, waren na hun reportage-tochten zo gegrepen door het drama, dat zich afspeelde te Stavenisse, dat zij be hoefte voelden om na hun verslagen voor de krant, ook een boek over deze tragedie te schrijven. Zij hebben daar spoed achter gezet, evenals de Uitgeversmij. „West Friesland" en zo kwam vorige week deze „kroniek van een verdronken dorp" al in de étalages van de boekverkopers. Qp gevoelige en ook wel suggestieve wijze hebben de twee schrijvers hun vele indrukken verwerkt en zo een relaas geschapen, dat zich niet al leen goed lezen laat, maar ook de be nauwenis laat voelen van de sfeer, welke in de angstnacht en vlak daar op gehangen heeft over het zo zeer getroffen Thoolse dorp. Veel van hetgeen „Stavenisse" zo luidt de titel brengt, is natuurlijk wijd en zijd bekend, toch zal menig een nog geïnteresseerd zijn naar wat in deze kroniek systematisch werd vastgelegd. "N REDDER IN 'T GROOT Af en toe stiet men in het boek ook op verrassende, minder bekende gebeurtenissen. Daar is bijvoorbeeld het verhaal van de kleine winkelier Jaap Tazelaar, die haast geen voet buitenshuis zette en toch 'n veertig mensen van de verdrinkingsdood redde. Jaap weid 's nachts wakker door het geloei van de sirene, die om 3 uur in werking was gesteld. Inder haast schoot hij wat kleren aan en stoof op het gerucht, dat het water kwam, zijn winkeltje in de Voorstraat uit om even aan de dichtbij gelegen haven te kijken. „Maar nauwelijks is hij ter plaatse, of hij ziet dat de toe stand onhoudbaar is; dat hier niets meer te redden valt. De mannen die nog stand hielden, moesten wijken en op de Veerdijk slaan de mensen reeds in paniek op de vlucht. Sneller dan hij gekomen is, gaat Tazelaar naar zijn huis terug. Daar vindt hij zijn vrouw bezig, die enig goud- en zilverwerk in een koffertje bergt. „Je kunt niet weten", zegt ze nog, „wat er gebeuren gaat". Ook Tazelaar treft zijn maatregelen. Drie liter ge kookte meik, een bak met brood, wat bier en limonade sjouwt hij de trap op en hij zet een paar brandende kaarsen neer omdat de stroom het be geven heeft. Hoe alles daarna zo snel is gebeurd: het blijft nog onwezenlijk. Het is een drama, dat zich niet beschrijven laat. De dijk bij de haven is door, en het water in de straten stijgt nu ziender- oog. Het staat reeds meer dan knie hoog en voortdurend golft het aan. Het drijft de mensen voor zich uit, die (~TSTER berichtten we reeds, dat de periodiek aftredende dijkgraaf der Brede Watering, de heer P. J. Dekker uit Wemeldinge, no. 1 op de aanbeveling was geplaatst. Ter voorziening in de periodieke aftreding van de gezworene H. Gle- rum, werd een aanbeveling opge maakt waarop deze ook no. l is ge plaatst. Inplaats van de gezworene P. de Koeyer te Yerseke, die af moet tre den wegens hoge leeftijd, zette men L. d Koeyer uit Yerseke no. 1. Voor de gezworene D. Timmerman (deze stelde zich om gezondheidsre denen niet herkiesbaar) werd de vol gende aanbeveling opgemaakt: 1 J. L. de Jager, Kapelle; 2 D. v. d. Ha ve, Kapelle; 3 J. Meeuwse, Kattendij- ke. Tot leden van de dijkraad Water kering Cal. Willem Annapalder wer den benoemd de heren P. W. van Overbeeke, Kapelle en jH. Glerum te Schore. De heren P. de Koeyer en D. Tim merman werden door de dijkgraaf gehuldigd voor hun arbeid ten dien ste der Brede Watering. Advertentie) als V ze vraagt of se Vel MAÏZENA DVRYEA ge bruiken. Maar er zijn er onder, die zich vergissen. Die vroegen wel - en welbe wust - MAÏZENA dur yea, maar zij waren te goedge lovig en letten niet op de naam DVRYEA, die beslist op 't pak moet staan. Jawel - uit de resultaten bleek 't gauw genoeg. Wat 'n verschil! Niet zö maar is MAÏZENA DVRYEA wereldvermaard geworden als het ideale bind middel voor groenten, soepen en sausen. Vrddg dus niet alleenMAIZENA DVRYEA, maar let op dat V ook DVRYEA krijgt. vluchten naar alle kant. De een naar huis en de ander van huis, maar allen door het water achtervolgt. Een gezin uit de Kerkstraat, man, vrouw en zeven kinderen, zoekt be scherming in de kom, die hoger ligt. Maar het water komt hen tegemoet en zij zoeken hun toevlucht in het huis van Tazelaar waar kaarslicht brandt. Jaap staat aan de deur en met de hulp van een politieman trekt hij bin nen wie vluchten wil, want het water wast en staat nu al een meter hoog. Men struikelt erin en komt weer op de been, men valt, maar er wordt nog een helpende hand gereikt. Hoe ijzig koud het water wei is, niemand die er op acht. Er komen mensen lopen uit het Bos, tot hun middel in het water en ze weten niet, waarheen ze gaan. Die uit de Kerkstraat vluchten hoger op en anderen snellen naar de Kerk straat toe om hun gezin te redden of omdat ze voor het water uit menen te gaan. Het is drie uur geweest, maar nie mand realiseert zich de tijd. Men is slechts bedacht op eigen lijfsbehoud en op dat van vrouw en kind. Men worstelt in het duister tegen de was sende vloed en Jaap staat nog in zijn deur en trekt de mensen binnen, die dreigen door het water te worden meegesleurd. Twee-en-veertig mensen heeft hij nu boven op zijn kamertje en dertig van hen zijn tot op het hemd doorweekt." Irt deze eenvoudige trant, wars van alle dikdoenerij penden de twee jour nalisten hun bevindingen te Stavenis se en in de omgeving daarvan neer, om hun boek af te sluiten met frag menten uit het dagboek van Stave- nisse's burgemeester, de heer Verburg, die in de rampnacht te Colijnsplaat was, maar 's Maandags al in zijn ge meente terug was en daadkrachtig de hulpverlening op gang bracht. 'n Vijftal foto's illustreren het ver haal. V;'AN DAAG wordt een deputatie van veertig Zeeuwen, bestaande uit getroffenen uit het rampgebied en uit personen, die zich bij het red dingswerk buitengewoon onderschei den hebben, door de Koningin te Soestdijk ontvangen. Onder hen bevindt zich M. v. d. Velde uit Bruinisse, ambtenaar bij het waterschap, die 452 mensen in Oos- terland met een peilbootje redde; G. Stake uit Colijnsplaat, een van de 100 mannen, die de vloedplanken schraagden; mevr, Goffau, echtgeno te van de omgekomen burgemeester van Rilland en C. Kleeman uit Zie- rikzee. die 14 familieleden verloor. Als reisleider treedt de heer Parent van de prov. Griffie op. Duim 600 jaar is het nu geleden, dat Biervliets meest roemrijke zoon, Willem Beukelsz., het haringkaken uitvond en daardoor de grondlegger werd van de meest intensieve vis vangst, zó zelfs, dat in de oude ge schiedkundige boeken nog passages te vinden zijn, waarin aangehaald wordt dat Engeland in die jaren de gehele Biervliets* vissersvloot wilde kopen. "Tot op heden plukt men nog steeds de vruchten van de pioniersdaad van Willem Beukelsz. Welk school kind heeft niet in zijn jaartallenboek je geleerd; 1397, Willem Beukelsz van Biervliet vindt het haringkaken uit?" Er is niet veel meer in Biervlet, dat nog herinnert aan de glorietijd van de haringvloot. Men heeft een Beu- kelszpolder en een Beukelszstraat, terwijl een rederij te Breskens de naam van de grote visser draagt. Meer treffende herinneringen zijn de schit terende gebrandschilderde ramen in de Ned. Herv. Kerk en misschien de haring op het torentje van het oude „Raedthilis". Men voelt echter, dat men méér verschuldigd is aan de nagedachtenis van dezé nétiónale figuur en reeds ja ren leeft het idee, te komen tot de oprichting van een monument, waar van de hoge kosten de enige belem mering tot verwezenlijking zijn ge weest. COMITé GEVORMD |L|aar nu men begonnen is aan de bouw van het nieuwe raadhuis op het marktplein en de gemeenteraad tevens op de begroting een betrekke lijk groot bedrag geplaatst heeft ter verfraaiing van dit plein, acht men de tijd rijp, de plannen voor het Willem Beukelsz.-monument uit te werken. Onder voorzitterschap van burge meester A, P. Kostense werd in het gymnastieklokaal der o. L. School een dorpsraad belegd, waarop alle vereni gingsbesturen waren uitgenodigd en ook alle belangstellenden welkom wa ren. Nadat de burgemeester het doel dezer vergadering had kenbaar ge maakt en de verschillende aspecten, die dit onderwerp biedt, had belicht, vroeg hij de aanwezigen, in wie hij een vertegenwoordiging zag van de ge meentenaren, hoe de Biervlietse be volking tegenover het idee stond. Al spoedig werd het duidelijk, dat de ge hele gemeente achter de plannen van de burgemeester staat en dat ieder zijn steentje zal willen bijdragen, om tot de onthulling van dit monument te geraken. In de vergadering werd TJit de thans verschenen statistiek blijk, dat in de maand Februari 1953 de volgende vlasproducten zijn geëxporteerd: Lijnzaad 2.111.842 kg. 2.203.743,Ongerepeld vlas 241.302 kg. ƒ49.016,gerepeld strovlas 3.999.069 kg. ƒ1.270.766.—; vlaslmt 639.493 kg. 1.460.022,—; gehekeld vlas lint 13.960 kg. 309.578,—; werk 298.687 kg. ƒ309.578,—; vlasafvallen 394.981 kg. 50.668. Totaal 5.659.371. een werk- en propaganda-comité ge vormd, waarin de volgende personen zitting namen: burgemeester A. P. Kostense, voorzitter, P. Evers secr.- pennifigmeester, L. M. de Die, Jae. Wijffels, mevr. A. Hack,, H. du Puy, M. Maas en C. B. Jansen. Het gemeen tebestuur. dat in zijn geheel aanwezig was, zegde het comité alle medewer king toe. Daar het kleine Biervliet zelf niet in staat zal zijn, het gestelde doel te bereiken, zal een grootscheepse actie de benodigde middelen moeten opbrengen. De organisatie van deze actie werd door het comité met een groot animo aanvaard. Eerste zending te Goes overgedragen é~VP de Grote Markt te Goes droeg gisterenmiddag ir. Stienstra, pro vinciaal voedselcommissaris van Friesland, 73 stuks rundvee, dat met vier bevlagde vrachtauto's werd aan gevoerd, over aan de voorzitter van de Stichting van de Landbouw in Zee land, die dit dankbaar aanvaardde en op zijn beurt de runderen toever trouwde aan dr. Wagenaar, die over de verdeling gaat. In totaal schonken de Friese land bouwers 1500 runderen voor hun ge troffen collega's in Zeeland en Zuid- Holland. Hiervan zullen er naar schatting 1000 toevallen aan ons ge west. Het gisteren geschonken vee ging naar 73 landbouwers op Zuid-Beve land, Walcheren en Zeeuwsch-Vlaan- deren, die het meeste vee hebben ver loren. Nattteas hiet provinciaal be stuur dankte de heer Philipse voor de nobele geste, waarbij ir. Dorst, de provinciale voedselcommissaris van Zeeland, zich aansloot. Dit was de eerste zending, die Zeeland bereikte. r~\uizenden vacantiegangers bezochten telken jare Zierikzee. Zal dat be zoek ook dit jaar kunnen doorgaan? Het is bekend, dat een groot aantal inwoners van Zierikzee is geëvacueerd. Na half Mei komt hierin verandering. De oude stad zal dan binnen de grach ten watervrij zijn en vele van haar vroegere bewoners zullen kunnen te rugkeren. De nooddam rond de stad, waartoe de raad vorige maand besloot, zal dan gereed zijn. Het inringen van het ge tijwater uit de polder Schouwen zal dan zijn voorkomen. Dan zal er voor de vreemdelingen een beperkte gele genheid zijn de zwaar getroffen stad te bezoeken. Heeft op het ogenblik ie der, die binnen haar wallen wil ko men, een speciale reisvergunning no dig, na half Mei zal men kunnen vol staan met een groepsvergunning. Al leen de leider van een gezelschap, dat Zierikzee wenst te bezoeken, zal ter secretarie een Inreisvergunning voor het gezelschap moeten aanvragen. Hiermede vervalt niet de individuele aanvraag, hoewel de meeste soepel heid zal worden betracht met het ver strekken van die vergunningen. Cchouwen-Duiveland staat nog voor het overgrote deel onder water, alleen het grote vacantiecentrum „de Duinstreek" is daarvan uitgesloten, zodat vreemdelingen daar normaal heen kunnen gaan. De reis daarheen is wel iets omslachtiger geworden. Die moet van Anna Jacoba Polder of Nu- mansdorp geheel over water worden gemaakt naar Burghsluis. Voor de vacantiegangers in de duinstreek, die ongetwijfeld Zierikzee ook na de ramp wensen te zien, kunnen de burgemees ters van de dorpen in de Westhoek in- reisvergunningen voor Zierikzee afge ven, zodat ook voor hen een weg is gebaand. Van de oude monumentale gebou wen in zierikzee zijn er gelukkig wei nig vernield, ai hebben tal van trap en tuingeveltjes zoveel geleden, dat vernieuwing noodzakelijk is geworden. Het ligt niet in de bedoeling de ramp tot een reclame-object voor het vreemdelingenbezoek te maken, maar het zal de inwoners toch veel genoe gen doen. dat Zierikzee, dat zich im mer in grote belangstelling mocht verheugen, ook deze zomer haar poor ten voor hen openstelt. Op Walcheren is 1 Novem ber alles geregeld Tn het herverkavelingsblok Walcheren zijn de kavels in gebruik genomen en voor 1 November a.s. zal elke eige naar van landbouwgronden, die zijn verkaveld, weten waar hij aan toe is. Iedere pachter zal dan op de hoogte zijn aan wie zijn kavel in pacht is toebedeeld, terwijl elke pachter weet, aan wie hij zijn pacht dient te beta len. In de loop van deze zomer zullen alle thans binnengekomen bezwaar schriften afgewikkeld zijn, waarna dan kan worden overgegaan tot het bekend maken van de namen van de eigena ren. aan wie de kavels worden toebe deeld. Aan de nieuwe gebruikers is gead viseerd een regeling te treffen met de oude gebruikers over reeds verrichte werkzaamheden en overname van te velde staande gewassen. Waar deze regeling tot stand gekomen is, kan dan ook gerekend worden, dat het ge bruik is ingegaan op 1 November 1952, zodat door de nieuwe gebruiker-pach ter pacht betaald dient te worden over het jaar November 1952November 1953. BEZWAREN Woor sommigen van hen, die gewend zijn een gedeelte van de pacht per 1 Mei te ontvangen resp. te beta len, kunnen enige bezwaren ontstaan. Het betalen van pacht voor een hof stede kan uiteraard op de normale wijze plaats hebben. Aan hen, die los se percelen pachten en gewoon zijn de pachtsom in twee termijnen te betalen, wordt geadviseerd een rege ling te treffen met de oude eigenaar. Deze regeling moet mede de bepaling bevatten, dat wanneer zou blijken, dat de gebruikskavel niet in eigendom blijft bij de oude verpachter dan per 1 November pacht betaald dient te worden aan de nieuwe eigenaar. Voor die gevallen waar grote moei lijkheden voor een verpachter zouden voortkomen uit het niet ontvangen van pacht op 1 Mei, zal de Herverka velingscommissie graag haar bemid deling verlenen. Naar men ons mee deelde, vertrouwt de commissie er op, dat deze gevallen uitzonderingen zul len blijven. Met Ingang van morgen 1 Mei zul len de volgende plaatsen dag en nacht cn ook op Zondag doorlopend bereikbaar zijn: Breskens, Groede, Sluis, Aardenburg, IJzendijke en Biervliet. Belangrijke zege op Duiveland NADAT ongeveer een maand geleden het stroomgat bij Burgsluis kon worden gesloten werd gisteren de tweede be langrijke zege op Schouwen- Duiveland bevochten doordat het grote stroomgat in de Zui delijke dijk nabij Oosterland kon worden gedicht. Het werk is de laatste weken vrijwel onafgebroken, ook 's-Za- terdags en 's-Zondags, veelal 's nachts, voortgezet met als re sultaat het nu verkregen succes. Nieuive caissons op komst TN de buitenhaven van Hansweert liggen momenteel, naast ander ma teriaal vier grote caissons van lF/a bij 7 meter en een hoogte van 2.2 me ter ,voor dichting van de drie dijkga- ten in de polder Kruiningen. Deze week komen nog vier van dergelijke caissons aan en heel wat meer zijn er in voorbereiding. Men gaat bij voorbeeld ook caissons maken met een hoogte van 6 meter, welke even tueel door „manchetten" tot 10 me ter hoogte opgebouwd kunnen wor den. Met het bezinkingswerk wordt re gelmatig voortgegaan en weldra zal men bij het kleinste gat meer zien ge beuren. Nu de andere dijksgaten op Zuld- Beveland dicht zijn, kan men alle krachten gaan concentreren op de polder Kruiningen. Eer we drie maanden verder zijn, zal de situatie er heel wat gunstiger liggen. Bespreking op komst FAe besturen van de A.N.W.B.; Weg- transport en de E.V.O. in Zeeland, hebben zich met een circulaire ge richt tot allerlei instanties in Zeeland, waaraan wij het volgende ontlenen: „In een voorlopige bespreking met vertegenwoordigers van verkeers- en vervoersbonden, landbouworganisaties e.a. is de wenselijkheid naar voren gekomen een zeer algemene bespre king te houden, waarin het gehele Zeeuwse bedrijfsleven zijn mening over de verkeers- en vervoersproble men in Zeeland kan zeggen. Omdat verkeer- en vervoer een zo belangrijke plaats in de economische ontwikkeling van onze provincie inne men, zijn wij tot de conclusie geko men, dat het Zeeuwse bedrijfsleven in al zijn geledingen hierover zijn wen sen en verlangens moet kunnen uit- spreken en in een afgerond en goed gefundeerd voorstel aan de overheids instanties moet kunnen voorleggen. In de eerste plaats wensen wij deze vergadering te zien als een bespreking van de toestand, wanneer in de naas te toekomst de gevolgen van de ramp, voorlopig helaas nog met uitzondering van Schouwen en Duiveland, te over zien zijn. GEZAMENLIJKE VISIE VLfij zijn van mening, dat gezamen lijk moet worden bekeken, op wel ke wijze de algehele opbouw van de verkeers- en vervoersvraagstukken het beste kunnen worden gediend. Wij stellen ons voor, dat elke orga nisatie de gelegenheid krijgt, om haar speciale belangen en wensen te for muleren, waardoor een algemeen over zicht verkregen wordt. Het is' daarom wenselijk, dat elke organisatie die dag aanwezig is, zo mogelijk met een be hoorlijke afvaardiging Uit haar be stuur. Het zal echter niet de bedoeling van deze bespreking moeten zijn eventueel vermeende beleidsfouten van de over heidsinstanties ter sprake te brengen. Hiervoor zal geen gelegenheid moeten worden gegeven. Wij hadden ons voorgesteld deze al gemene bespreking in de middag van 20 Mei in het Schuttershof te Middel burg te houden". FALZE woorden sprak gisteren de Commissaris der Koningin in de provincie zeeland, Jhr. A. F. C. de Cascmbroot, toen hij de Reconstruc- tiecommissie Schouwen-Duiveland in stalleerde: Schoner dan ooit, zo zei ook mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van G.S. van Zeeland en voorzitter dezer commissie, na de installatie, toen hij de taak omschreef, die deze com missie op de schouders is gelegd. Deze taak luidt als volgt: Binnen Ongeveer acht maanden zal men een plan opstellen tot herstel en zo nodig tot sanering van de agrarische struc tuur, het landschap, de recreatie-mo gelijkheden, het vervoer en het ver keer, het sociaal en cultureel leven, de ontwikkelingsmogelijkheden voor niet agrarische bestaansbronnen en de industrie en de handel. De Commissaris der Koningin wees er bij zijn installatierede nog op. dat de commissie weliswaar nog niet compleet is, maar dat men gezien de voortschrijdende tijd toch wil begin nen. De commissie wordt verdeeld in een aantal subcommissies, waarbij zo veel mogelijk plaatselijke deskundigen zijn ingeschakeld. De taak, die u wacht, aldus de Commissaris, is moeilijk doch ook mooi. Schouwen, dat thans in het middelpunt van de belangstelling staat, is rijp voor vele verbeteringen. Mr. Mes, die dankte voor dit ope ningswoord, wenste allereerst de Commissaris van de Koningin geluk met zijn benoeming tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Ir M. de vink, directeur van het pla nologisch instituut in Zeeland, heeft reeds belangrijk voorbereidend werk verricht. De heer Mes wees er voorts op, dat de commissie ook bij de Re gering duidelijk moet maken, waar om het eiland niet vergeten mag wor den. Ook hij sprak de wens uit, dat de reconstructiecommissie zal mogen arbeiden tot zegen van het eiland. Advertentie) BEWUSTELOOS LANGS DE WEG Dinsdag tegen de avond meenden bewoners van de hulzen bij de Staal fabriek „iets" op de weg te zien lig gen. Bij nader onderzoek bleek dit een bewusteloze man te zijn, die blijkbaar met zijn rijwiel was uitgegleden en was komen te vallen. Het slachtoffer van deze wel ongelukkige val, de 27- j£rige M. B. uit Wachtebeke ïBel- gië) werd zonder tot bewustzijn te zijn gekomen naar het ziekenhuis te Terneuzen overgebracht. Tevens had de man bij zijn val op de stenen nog een hoofdwonde opgelopen. Nader vernemen wij, dat B. vermoedelijk een hersenschudding heeft. Sluiskil Ier lading. Aan de kade van de A.Z.C.Z. wordt momenteel het Duitse s.s. „Rehhorst" geladen met cokes, welke als export is bestemd. Concert. In verband met de ver jaardag van H.M. de Koningin, die wordt gevierd, zal de R.K. Fanfare voor het eerst in het seizoen, in de openlucht een concert geven. Het concert vindt plaats op de kiosk, he denavond te half acht. Benoemd- Het hoofd der Christe lijke Lagere School alhier, de heer J. van,, de Hengel, die sinds enkele ja ren'hier werkzaam was heeft zijn be noeming aangenomen als hoofd van de Christelijke Sphool te Terneuzen. Philippine HAVENTERREIN IN DE RAAD in de gemeenteraadsvergadering van Vrijdag zal het nieuw-benoemde raadslid A. Klaassen worden beëdigd. Ook staat op de agenda een bespre king met de directeur van Centraal Bouw- en Woningtoezicht over de plannen met het haventerrein en eventueel daaruit voortvloeiende be sluiten. Met voldoening hebben we kennis kunnen nemen van de aan deken J. Plasschaert toegekende hoge onder scheiding. Gisteren werd de deken door burgemeester Truffino op de hoogte gesteld van zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje-Nas- sau. Daarna is een lange rij van Hul stenaren naar de pastorie gekomen om de deken met deze welverdiende beloning voor zijn vele werk op di verse terreinen te feliciteren. LEZING OVER HUMANISME Binnenkort zal pater van Rixtel S. J. voor de K.v.P. een causerie ko men houden over het, in deze tijd in het middelpunt der belangstelling staande onderwerp „Het Humanisme in opmars". Koewacht STOOMMACHINE AANGEKOCHT De Vereniging Vlasroterij „St. An- drles" heeft een grote stoommachine aangekocht. Dit bedrijf, dat tot op heden zijn electriciteit afnam van de P.Z.E.M.. heeft nu de bedoeling om zelf electriciteit op te wekken door middel van deze stoommachine en een generator, omstreeks 15 Mei zal de machine geleverd worden. Voor dit bedrijf zijn er grote voordelen aan ver bonden om tot stoom over te gaan, N.m. zij hebben de brandstof geheet gratis want er wordt gestookt met vlaslemen en tevens kan de afgewerkte stoomgebruikt worden om het water te verwarmen voor de root- bakken. Ook ligt het in de bedoeling deze stoommachine geheel automa tisch te voeden zodat hier practiseh geen arbeidskrachten voor nodig zijn. Nieuw-Namen Pols gebroken. De scholier M. v. Campen kwam te vallen en brak zijn pols. De EHBO verleende eerste hulp en daarna werd de jongen ter verdere behandeling naar het ziekenhuis te Hulst vervoerd. Aanbesteding. Bij de aanbeste ding voor een te bouwen woonhuis voor de heer E. H. v. Broeck werd het metselwerk gegund aan J. v. Dries- sche. het timmerwerk aan H. Jouret van Clinge. het schilderwerk aan Fr. v. Ceken en het zinkwerk, electriciteit waterleiding en sanitair aan Alb. Eg- germont te Hulst, Schoondijke BELGISCHE BEZOEKERS Op 1 Mei a.s. zal de Christelijke Centrale der metaalbewerker» van België een rondrit maken door Zeeuwsch-Vlaanderen. De reis zal wor den gemaakt met 26 autobussen; het aantal deelnemers bedraagt 950. Deze trip van onze zuiderburen be tekent voor de zakenmensen, vooral de caféhouders, een buitenkansje, daar het gehele gezelschap te Schoondijke zal uitstappen en daar verversingen zal gebruiken. De caféhouders werden verzocht voor een vlotte bediening te willen zorgdragen. Het grote Dorpsplein zal worden gebruikt als parkeeerterrein. Ongetwijfeld zullen de vele touring cars het dorpsplein een niet alledaags aanzien geven. Biervliet R.K. E.H.B.O. AFDELING BOFTE Met bijzondere activiteit heeft de plaatselijke R.K. E.H.B.O. afdeling steentjes verkocht welke echter geen enkelé prijs hebben opgeleverd... Toch... Wim Jansen deed de voorzit ter, de heer J. Marteyn, van vreugde opspringen, toen hij bekend maakte, dat de 100 prestatieprijs op het steentje met Hol viel.... en Biervliet's voorzitter had een „Hol". ..Eerste hulp" is thans voor de pas opgerichte afdeling niet meer nodtg. Sluis VERKEERSEXAMEN Op 9 Mei a.s. zal voor de leerlingen van de lagere scholen het practiseh gedeelte van het verkeersexamen wor den gehollden. In tegenstelling met voorgaande Ja ren, toen aan elke deelnemer een prijs werd uitgereikt, is thans door de ver keers commissie een wisselbeker ter beschikking gesteld voor de school, die de beste prestaties levert. Stekene GOUDEN BRUILOFT In intieme kring vierde het echt paar Meul zijn gouden bruiloft. Bur gemeester Roggeman sprak de gouden jubilarissen toe en door de buren wer den fraaie bloemstukken ten geschen ke gegeven. St. Gilles MOOIE ONDERSCHEIDING Bij gelegenheid was het feest van de arrondissements Architectenverent- ging werd de heer Lippens van onze grensgemeente om z'n bekwaamheid door burgemeester de Vidts van St. Niklaas onderscheiden. Een kunstvolle herinneringsplaquette werd onze dorps genoot aangeboden. KON. ONDERSCHEIDING UITGEREIKT Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin is de adj.-on derofficier-administrateur J. de Braai, ingedeeld bij de le C.O.A.K., onder scheiden met de zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, met de zwaarden. De onderscheiding werd hem Woens dagmorgen voor het front van de troep uitgereikt door de majoor ae» Mil. Administratie, J. Potteboom. Met «en défilé van de troepen voor de kazerne in de Korte Noordstraat werd de plechtigheid besloten. COMMUNISTEN ZOCHTEN AANSLUITING De candidalen op de gemeenschap pelijke lijst van de communisten en de zgn. partijlozen hebben per brief aan de raadscandidaten der P.v.d.A. verzocht tegen elkaar geen strijd te voeren maar wel tegen „de in reite reactionnaire minderheid". Voorts vroegen ze om een bespreking om te komen tot afspraken, die dan aan de bevolking bekend zouden worden ge maakt. De P.v.d.A.-candidaten nebben het verzoek afgewezen; erg eervol was het dan ook niet! Toch 'n nieuw postkantoor? ENE panden aan de Koepoort zijn sinds enige tijd ontruimd en men zou hebben mogen verwachten, dat de slopershamer nu vlug een eind zou maken aan bun gammel bestaan, zodat er ruimte zou vrijkomen voor het nieuwe parkeerterrein. Naar wij thans vernamen, staat dit treuzelen in verband met plannen bij de Rijksgebouwendienst, om dit ter rein toch nog op vrij korte termijn te bestemmen voor de bouw van een nieuw postkantoor. Hiertoe was reeds voor de oorlog besloten en daarom had het rijk toen die gehele hoek aangekocht. Het is van harte te hopen, dat de ze nieuwe plannen kunnen doorgaan, want dan zou men op dit voorname verkeerspunt een monumentaal ge bouw krijgen, dat zich aansluit" bij het fraaie gebouw van de Telefoon- oentrale aan de andere zijde. Zijn wij wei ingelicht dan zou ook het ge meentebestuur deze oplossing van harte toejuichen en daarvoor graag het eigen plan voor Jjet parkeerter rein opzij schuiven. Met het tegenwoordige postkantoor op de Grote Markt zou de Rijksge bouwendienst niet verlegen behoeven te zitten. Daarvoor is liefhebberij ge noeg. BROMFIETSRIJDER ONDER AUTO Gistermiddag werd in de Wilhel- minastraat de 38-jarige heer l. t. uit Wemeldinge, die uit d« v. d. Baut- straat kwam en oversteken wilde, door de auto van de heer A. B. uit Middelburg gegrepen. De man bleef op de bumper hangen en bleek later een been te hebben gebroken. Hij werd direct naar het ziekenhuis over gebracht. De bromfiets werd radicaal vernield. Ovezande VETERAAN GEHULDIGD EN ONDERSCHEIDEN Gistermorgen begaven burgemees ter Andriessen en zijn beide wethou ders zich naar het bedrijf van de fam. Rijk te Oudelande, om een ver diende hulde te brengen aan de heer A. van Zunderen, die 45 jaar op het bedrijf van de fam. Rijk werkzaam was. Behalve een hartelijke gelukwens kon de burgemeester de jubilaris de bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, op de borst spelden. De burgemeester wees er op, dat zo'n staaltje van langdurige trouwe dienst zowel de werknemer als de werkgever eert en hoopte dat de heer van Zunderen ook zijn gouden feest nog mocht vieren op het bedrijf der fam. Rijk. Zierikzee Dij de watersnoodramp is 't Vrijpoortje onderspoeld en ingestort. Ten Oosten van het in 1643 door overwel- ving ontstane Vrijpoortje werd in 1658 de fraaie gevel gebouwd van de „Witte swaen". die met het Vrij poortje ten onder ging. Bewoner en bouwneer was destijds Pietei Re- meeus, een Vlissinger van geoooite, die ln 1642 trouwde met Levina Mog- ge. weduwe van Jan Swaen, wijnste ker van beroep. Het huis werd in 1658 verbouwd en het was ongetwijfeld ter herinnering aan Jan Swaen, dat de gevelsteen een gebeeldhouwde zwaan te 'midden van riet en zogenaamde stalkaarsen droeg waaronder het op schrift „De Witte Stfaen" te lezen stond, zoals we tot voor kort de ge vel kenden, weten we, dat hij in drie grote trappen eindigde met een geoo- gen fronton waarop een sierpot als bekroning van de top was aange bracht. Langs de trappen waren zand stenen vleugelsteunen aangebracht met dolfijnen en festoenen. In de pe nant waren pilasters uitgemetseld, met zandstenen Jonlsche kapitein en basementen, waaronder op de hoeken blanke schilden en in het midden de genoemde gevelsteen. De borstwe ring ondef het raamkozijn was ver sierd met cartouches met het jaarlal 1658, op de tweede verdieping met schelpfestoenen en in de top een ..oeil de boeuf" met een guirlande. De zeer fraaie gevel was een sieraad van de Oude Haven, Tot l Februari was in dit pand een horlogerie gevestigd van de heer J. v, d. Maas. WOONBARAKKEN Zowel in het Zekkepoldertje ten oosten van de stad. als op het plein bij de grote kerk worden barakken geplaatst, bestemd voor arbeiders in dienst bij de diverse aannemers. Ook zullen op genoemde plaatsen van rijkswege barakken worden gebouwd, die tijdelijk moeten voorzien in het gebrek aan woonruimte. Het zijn geen permanente woningen. Langer dan twee en een half Jaar mogen ze niet blijven staan. DE ZUIDER NIEUWLANDPOLDER DROOG De(Zuider Nieuwlandpolder, groot 59 ha., is drooggevallen door de aan leg van een verbindingsdijk tussen de Gouweveerpolder en de z.g. Ruigedijk, oostelijk van Zierikzee gelegen. Hier door is de rij huizen „an de rijksweg droog gekomen. HEDEN ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 19.30 uur: De Hugenoten, GENT Kon. Ned. Schouwburg: De blauwe engel. GOES Grand: Sentiment al Yourney. MIDDELBURG Elec'ro: Het grote car_ naval. SAS VAN GENT Olympia The'iter, 16 en 20 uur: Soldaat Boem. VLISSINGEN Alhambra: Het g 'schon den huw-lijk; Jaarvergaa' r ng KAB. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg. 20 uur: Paradijsvogels.

de Stem | 1953 | | pagina 2