JMS liafiMai) PeSteni Zal deze toren Hulst beheersen' Vand mi jpi tORBEDIENDE radio 1 5250 enz- 1975tot140 tweede blad Onze „Lage landen een Wonderlijke Wereld Het Evangelie over de Daken Boekenplank De Krachtproef W-Witte. fopper) 'm hoor kim J DINSDAG 28 APRIL 1953 Ontwerp Predikervoor bcisiliek-toren 2 Mannen2 gewoonten Leemte Niet tactisch Davitamon Iweedse model- irdigd door de Natuurlijk met n, verantwoord I ellige, moderne liteit en zorg- mooi blijven an heeft! onze bekende igen elegance ptreden. falie moderne tot 16500 leuke model- WIT aten beschrij- en hebben parte dessins, -overhemden. EO-PLASTIC geplakt, niets ERD STORT- 75 en ^50 TRAAT 51-53 Telefoon 2257 3 te HULST wordt aagö i onder no. 22704-O, 1 DER STEEN ALS wij, uit Brabant, Zeeland of Limburg over de grens naai België gaan (met de bus of de fiets) of als we de Belgen met hun luxe auto's zien komen, valt het ons, tot ergernis, op dat er altijd nog papieren nodig zijn en dat we niet te veel mee moeten nemen om last te hebben van de „douaniers". Het gaat alles wel heel vriendelijk en heel schappelijk en aan het begrip smokkelen wordt niet gedacht. Maar een vrij op en neer trekken is het altijd nog niet en het is niet hetzelfde of we bij Boxmeer de Maas naar Limburg over trekken of langs de brug bij Tholen het mooie eiland van die naam gaan bezoe ken. En eigenlijk zouden wij dit toch wel willen. En in 1945 dachten we dat het daar spoedig toe zou ko men. Voor ons die in de buurt blijven maakt het verschil of we betalen met de „God met ons" of met de „Belgische Leeuw" niet veel uit. Voor ons gemak rekent ieder een B. frank op 7.5 cent. De handel die met tien duizenden franken rekent en zelfs met honderdduizenden heeft daarmee wel iets te maken en een zuinige Hollander kijkt zuur als hij 7.7 cent betalen moet en dat doet een Belg ook als men hem maar 7.4 cent voor een frank geeft. Aan het „wisselen" schijnen veel mensen nog altijd iets te willen ver dienen. En zo wordt, behalve door de grens ook door die verschillende munt de zo gewenste samenhang van de Lage Landen nog getekend. '\Y/e bezoeken aan beide zijden van de grens onze vrienden en kennissen. Het gaat er op de zelfde hartelijke wijze toe alsof we vanuit Breda of Bergen op Zoom Wouw of de Fijnaart bezoeken. De taalvormen zijn zo wat hetzelfde, maar de woordkeus of de taalklank is wel iets verschillend. Maar het doet er toch niet veel toe: de een vindt bij de ander z'n taal wel iets leuks en moois. En als een Gentse professor een voor dracht houdt in een gemaakt en gekuist Nederlands dan zeggen wij, Nederlanders: wat spreekt hij mooi. En als een Brabander in Leuven op z'n Brabants z'n inzichten duidelijk maakt, denkt de Belg: ik wist niet dat die „Hollander" zo uit z'n plooi kan komen Zo was het vóór 1940 ook al en als het op en neer trekken niet vele malen veelvuldiger was ,zou men niet veel vooruitgang zien. En laat ons eerlijk zijn: we had den méér verwacht. Men moet met de Belgen niet te veel over „de Benelux" spreken. Dan is het net alsof we toch weer met „vreemden" te doen hebben. Er komen verschillen van mening tot uiting, die de een meer opwin den, de ander in z'n beste gevoelens treffen, 't Is een merkwaardig ver schijnsel. Want het blijft een feit dat de meesten aan beide zijden van die onaangename politieke grens toch wel een volledige Benelux zouden willen. En zoals dit met meningsver schillen meestal het geval is,' ieder denkt het meeste gelijk aan zijn kant van de grens te hebben. Vaak treft het dan hoe we misschien toch wel twee volkeren zijn. Wat in zich niet zo is. Dan blijkt duidelijk dat we sla ven zijn van onze economische ge- dachtengang, van onze economische opvoeding, welke ieder voor zich, die van het eigen land de beste vinden. Wij als „Hollanders" kijken tegen de moeilijkheden echter nuchter aan. Wij worden immers elke dag financieel sterker; onze gulden is in een jaar tot een sterke munteenheid gegroeid. Onze export naar de ge hele wereld is omvangrijk. En de Belgische economie is in deze ja ren niet vooruitgegaan en in te genstelling tussen 1945-1950 toen we „afhankelijk" waren van de fi nanciële en economische hulp van België. De noodzakelijkheid dwong dat in ons land alle productie-methoden werden gemoderniseerd en alles ef ficiënter werd gemaakt. Onze loon politiek bracht arbeidsvrede en ar- beidsrust, op een peil dat interna tionale concurrentie het hoofd kon geboden worden. België integendeel, leefde op z'n in Congo verzamelde dollars, bleef achter in z'n vernieuwing der pro ductie-methoden, liet door z'n vrije economie, met zeer veel arbeids- onvrede, de lonen stijgen tot een peil dat zelfs concurrentie op de wereldmarkt moeilijk wordt. En zo kan het gebeuren dat al lerlei Nederlandse artikelen goed koper naar België kunnen worden geëxporteerd, dan België ons kan leveren. 7 o zien we, dat behalve de Bel- gische landbouw, die in het ge heel niet efficiënt is, allerlei Bel gische industrieën moeten worden gesteund tegen een overmaat van invoer van soortgelijke Neder landse producten. De Belgen erkennen met, dat deze verhoudingen nog door twee andere oorzaken worden beinvloed. Vele Belgen wensen de aesthe- tische verzorging der Nederlandse producten boven die van de Bel gische industrie En de andere om standigheid is, dat bij de devalua tie van onze munteenheden (tege- TN de roes der bevrijdingsdagen heeft Hulst zich gelukkig kunnen pryzen dat het de vryheid met zo geringe offers had herwonnen. Doch langzamer hand is practisch het enige verlies, dat de stad toch nog moest dragen, zwaar der en zwaarder geworden. Bij de beschieting werd de spits van de Basiliektoren verwoest. De trotse kerk verloor haar bekroning en al geleek dit aanvankelijk een voor de verbeide vrijheid geringe prijs, het heeft toch iedere Hulstenaar steeds meer gekweld dat zijn Basiliek, die de meest indrukwekkende contouren in het silhouet van het landschap rondom de oude stad vormde, zo geschonden was en dat zo lange tijd bleef. Thans nog staat de afgeknotte toren De jury kende echter aan de heer Brouwer de eerste prijs toe. Zijn ont werp zond hij in onder het motto „Prediker" ter ere van de eerste ver kondiger van het Heilig Evangelie, die naar Nederland kwam, de schuts patroon van ons land en de bescherm- lijk met het Pond), Nederland niet steigers. Het machtige voetstuk. 30 pet. devalueerde en België slechts met 15 pet. Al zulke feitelijkheden wenst men in België niet te herinneren en niet vast te stellen. Grote groepen blijven ageren te- tot aan de trans gelukkig ongeschon den, is gevangen in een netwerk van houten palen en latten. Het is geen fraaie aanblik, doch het toont dat het werk in voorbereiding is. Er wordt gewerkt aan een nieuwe toren! Wanneer die eenmaal trots en glo- weer waarlijk Hulst weten. Advertentie) gen het bereikte in de Benelux; op rjeus ten hemel wijst, zal Hulst zich een wijze, die ons „Hollanders eigenlijk niet ligt. Wij weten wel, dat dit Belgische aard is, waar het varken begint te schreeuwen vóór het gekeeld is. Maar het doet toch onaangenaam aan en daarenboven wekt het de angst op dat de „Bene- lux-gedachte" wel eens uitgemoord zou kunnen worden. B.o.Z. Ir. J. Liet is daar in Roosendaal een I min of meer pijnlijk geval. De kiezers, die er straks hun stem biljet thuis krijgen, worden o.a. uitgenodigd op een dode te stem men. Nadat de candidatenlijsten waren ingediend, stierf er de heer Lanen, wethouder. De Kieswet I blijkt niet in de mogelijkheid te voorzien, zijn naam nu nog van de lijst af te voeren. Men heeft vier jaar geleden in dezelfde stad een zelfde geval beleefd. Doch de heren in Den Haag zijn toen niet opge schrikt door het bestaan van een leemte in de wet, welke met een kleine wijziging kan worden weg gewerkt. De propagandisten voor de lijst-Lanen staan nu voor een delicaat probleem. Men had hun dit moeten besparen. Liet is weer een originele actie geweest, welke de R.K. E.H.B. O. ditmaal samen met het comité Kromstaf heeft uitgedacht, om geld uit de zakken van de mensen te kloppen. Er was nu voor gezorgd, dat niet, als het vorig jaar, de tele foon met opstoppingen werd be dreigd. En er is weer een goed re sultaat bereikt, met één klap. Toch was er iets in deze actie voor en onder het gehele katholieke volk, dat we niet erg tactisch kunnen noemen. Dat is de onverholen re clame voor één bepaald katholiek dagblad. We gunnen ieder zijn voorkeur. Maar verenigingen en in stellingen dienen bij zulke acties die voorkeur toch terzijde te zetten De katholieke pers heeft in al haar organen de actie van te voren warm aanbevolen. Men moet het ook aan alle organen mogelijk maken een volgende keer evenveel geestdrift te kunnen voelen voor het steunen van zulk een actie. Een 10 voor gezondheid Hoge vitamine-waarde a 50 dragees: f2.25 a 100 dragées' I 3,75 Flacon Flacon 100 dragees voldoende voor 3 maanden ORGANON-OSS En hieronder dan 't ontwerp, waarmee de Aalsmeerse archi tect J. Brouwer de eerste prijs behaalde in de prijsvraag welke het gemeentebestuur van Hulst uitschreef. Ongeveer veertig ar chitecten hebben meegedongen in deze prijskamp en op papier is Hulst reeds van menige ver schillende basiliektoren voor zien. Nieuw Nederlands initiatief Pater Eykeler, die zo lange tijd via de K.R.O. in zijn Zondag-middag kwartiertje oud testamentische verha len naar ons toebracht, spreekt voor taan op Dinsdagavond kwart over zeven met evenveel geestdrift over de gebeurtenissen, die het ontstaan van het christendom vergezelden in de ru briek: Uit het Boek der Boeken. Prof. Grossouw zal elke Zaterdag avond omstreeks half elf de geschie denis, de leer en de gedachtenwereld van dë grote' Apostel Paulus behande len in de rubriek: „Woorden van de Apostel". Beide causerieën zullen wekelijks gezamenlijk worden uitgegeven in 'n vlugschrift, dat door de boekhandel en verder door alle middelen van de zielzorg zal verspreid worden. Naast de tekst van de lezingen zal dit vlug schrift daarenboven antwoord geven op eventuele vragen van luisteraars en lezers. heilige van de parochie Hulst: de H. Williorordus. Imponerend reikt deze torenbe kroning omhoog; een toren die een symbool is van het architectonisch denken van deze tijd niet alleen, doch tevens een toren die zich geheel voegt in de lijnen van de oude basiliek, er als het ware geheel één mee is. Een zeer gelukkig ontwerp is deze torenbekroning. Het opengewerkte torenlichaam leent zich er bij uitstek toe straks het carillon te herbergen, Daarboven verheft zich het kruis, ge steund en als het ware ten hemel ge stuwd door vier engelenfiguren. De heer Brouwer heeft bij zijn ontwerp de volgende motivering ge voegd: „De bekroning, ingezonden onder motto „Prediker", doelende op de arbeid van degene aan wie de kerk van Hulst is gewijd, is gedacht als een poging om de strenge architec tuur van de kerk in verticale zin meer open te doen gaan. In geeste lijke zin gericht op onze afhanke lijkheid. Alpha et Omega. Het witte spel van de bekroning zou willen contrasteren met de an dere torens der stad." Zal het deze toren worden, die zo wel Basiliek, de stad Hulst, als het gehele landschap straks zal sieren? In feite staat dit nog niet formeel vast. De gemeenteraad zal nog het besluit moeten nemen, om tot de verwezenlijking van dit ontwerp over te gaan. Het feit echter dat de heer Brouwer met zijn ontwerp „Prediker" tot eerste prijswinnaar werd uitgeroe pen, mag een zekere belofte inhou den! Het is te hopen, dat het streven van burgemeester en gemeenteraad, nog dit jaar met de bouw van de to ren te beginnen, tot uitvoering kan worden gebracht. Volgens het ontwerp heeft de hier afgebeelde toren een hoogte van on geveer 68 meter, gemeten van de be gane grond tot aan de top van het kruis. i ^/olgende maand zal in Amster dam een tentoonstelling wor den gehouden van alle ontwerpen die op de prijsvraag voor de to renbekroning van de Hulsterse Basiliek zijn ingezonden. .Op 16 Mei zullen de leden van het Hul- sters gemeentebestuur naar 's lands hoofdstad reizen om deze expositie te gaan bezien. In de loop van de maand Juni zullen alle ingezonden ontwer- pen waarschijnlijk in het Stad- huis van Hulst, voor iedereen toegankelijk, worden uitgestald. i ^ZIEHIER de welgedane, afgetreden secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Trygve Lie, de hand schuddend van zijn wat minder om vangrijke opvolger, Dag Hammers- kjoeld- Behalve de omvang van de secre taris-generaal is er echter nog meer aan het veranderen binnen de gla zen wanden van het gebouw der Verenigde Naties. Wanneer Lie de hall binnentrad, om zich naar zijn werkvertrek te begeven en op de lift afstevende, trok ieder zich ijlings uit de gereedstaande lift te rug. Lie stapte in en de lift schoot direct door naar zyn suite op de 38e verdieping. Als Hammerskjoeld naar de lift gaat, mag ieder rustig blijven waar hy is en de lift stopt op elke verdieping om de mensen „ACROBATIEK in de lucht is niet in- en uit te laten. haar cfnrlrcto 7.üHp". rTAe>t\a.ar rle» In het V.N.-gebouw spreekt men thans van een vooruitgang in de mocratische zeden. Selderijploeg "TOEN in het Amerikaanse Wil- liamette in het Oregongebergte een vrachtauto omsloeg viel er een dusdanige lawine van selderij over de straat dat men het zaakje slechts met een sneeuw-ploeg kon ruimen, wqrig JAAR Juni stierf in Enge- v land de 41-jarige Frank Dare, Geur een man van een fantastische car- UET bescheiden Flatbush-district ^e' tiij begon zijn jeugd in de n o 7 t jx diepste armoede als jongmaatje bij van Brooklyn wordt een nieu- een kapFer in Polen Daasr moest hij we attractie rijker. De winkeliers vereniging der Flatbush Avenue heeft besloten dat gedurende de drie dagen van de uitverkoop de hele straat regelmatig wordt be sproeid met nieuw exotisch par fum, Eau de Flatbush genaamd. Nieuw is die gedachte niet. We herinnerde ons uit onze prille ja ren de heerlijke geur in de Am sterdamse Kalverstraat ter hoogte van het weeshuis. Daar stond men voor een parfumeriezaak regel matig de straat met een odeur spuit te besproeien. Je ging er voor je plezier wandelen. De vader van Kurt Carlsen, kapitein van de Flying Enterpri se, die op uitnodiging van zijn be faamde zoon eens naar Amerika wilde oversteken, kreeg geen Ame rikaans visum op zijn pas omdat men ontdekte dat hij communst is. In hét Zuidslavische dorpje Prijevo voelde de schaapsherder Mihailo Dimitsj zijn einde naderen. Hij wist zelf niet hoe oud hij was maar toen men het kerkregister raadpleegde bleek het, dat Dimitsj net 112 jaar geworden was. En opoe! haar sterkste zijde". Ziedaar de enige critiek die ervaren luchtrotten hebben op een vrouw in Californië, die op haar 65ste jaar haar vlieg brevet haalde. Dezer dagen zat ze weer aan de stuurknuppei. Aan boord had ze een dochter een klein dochter en. een achterklein zoon. Niet vergeten meestal de scheermessen aan een riem aanzetten en wanneer hij de klanten inzeepte, had hij een voe- Eerst smeer, dan gteld r^E politie van het Engelse East- bourne is op zoek naar twee zakkenrollers, die de volgende „smerige" streek üithalen. Eerst smeren ze ongemerkt tandpasta op de kleren van hun slachtoffers en terwijl ze behulpzaam zijn bij het schoonmaken rollen ze de portefeuil- jes en portemonnaies. Opa's pOEN een buschauffeur in Ame rika een hartverlamming kreeg, redde een der inzittenden het leven van de 20 mede-passa giers door het stuurwiel te grij pen en de bus netjes aan de kant te zetten. De doortassende man waseen gepensionneerde buschauffeur. tenbankje nodig, zo klein was hij. Ook de kapper zelf, een zekere Nudelman, was straatarm. „Ik weet nog wel", placht Dare te vertellen, „dat mevrouw Nudelman en haar zoontje soms alleen maar een korst brood op tafel hadden, maar steeds deelden ze met mij, wat ze hadden. Dit heeft Frank Dare nooit ver geten, ook niet toen hij welge steld fabrikant van stalen meubelen werd. Zonder medeweten van zijn vrouw had hij in 1941 al zijn testa ment gemaakt. Zijr. geldelijk bezit liet hij na aan zijn vrouw en zijn 14-jarige zoon; zij kregen 350.000 gulden. Een deel van de opbrengst van zijn landgoed ter waarde van enkele tienduizenden guldens liet hij na aan mevrouw Hawa Nudel man en haar zoon Haim Nudelman in Lublin, Polen. Maar tot nogtoe heeft niemand iets van deze beide erfgenamen ontdekt. Zij verdwenen spoorloos en men neemt aan dat zij gestorven zijn. De hele marine P)E HELE MARINE van Ceylon bestaat uit een mijnenveger. Dit schip is bij Grimsby in Enge land gestrand. Kapitein Proctor heeft nu de bemanning verlof ge geven, zolang een baantje op de wal aan te nemen en zelf is hij be gonnen aan het schrijven van een boek in afwachting van het mo ment, dat „de marine" vlot komt. WIM VAN EST. - Het verhaal van een sterk renner, door Jan Nollen. lVïet jeugdige onbevangenheid heeft de jonge auteur in 'n bescheiden boekske, dat binnenkort inmiddels zijn tweede druk reeds beleeft, de wieier- figuur Wim van Est, uit St. Wille- brord, getekend. Het is een serie vlot geschreven hoofdstukjes, waarin te lezen valt, hoe van Est er toe kwam het wielrennen als beroep te kiezen; in welke mate hij daarin slaagde en met welke moeilijkheden en tegensla gen hij te kampen had, vooraleer de top werd bereikt, waarop de nu we- reldbefaamde coureur zich in deze dagen beweegt. Er zit gezellige vaart in het ver- (Advertentie) VOEDT VERSTERKT EN DESINFECTEERT DE HUID haal, dat weliswaar niet erg diep gaat, maar toch, als proeve om van Est als mens en vader te tekenen, verre van onverdienstelijk is, en zekere vragen beantwoordt, die wielerenthousiasten in het algemeen zich vaak zullen heb ben gesteld. Jan Nollen heeft een ontluikend ta lent. gij zal dit wellicht op kunnen voeren door veel in sportkringen te verkeren de sport beweegt zich nu eenmaal op veelzijdig terrein en zij levert een ongewoon groot kwantum uitzonderlijke figuren en dan van zelf dieper in de materie kunnen tasten. Of hij dan echter dezelfde idealist zal blijven? Wij wensen het hem toe! door Nico J. P. Smith 64) En laat ze op de convocatie vooral de Ingekomen Stukken niet vergeten, voegt haar man haar toe, terwijl hij naar de deur gaat. Een mens heeft het eigenlijk veel te druk om er al die vergaderingen nog bij te nemen. Ik ben blij, dat je dat ook einde lijk gaat inzien, repliceert mevrouw. Je moest maar een en ander aan de kant doen. Als je voor twintig com missies of verenigingen bedankt, blijven er nóg genoeg over. Voorland is een van de laatste functies, die aan de kant gaan, zegt de jonkheer. Dat heeft nog iets met het vak te maken. Dat moet je be grijpen. Alleen is het vervelend, dat je daar nu weer' een schoolmeesters kwestie te behandelen, krijgt. Enfin we zullen wel zien. De pap wordt nooit zo heet gegeten als ze wordt 'f opgediend, maar je weet, hoe een hekel ik aan die schoolmeesterij heb. Ja, dat weet Jonkvrouwe de Pere laer maar al te goed. Zij herinnert zich de tijd, dat haar echtgenoot nog leeraar was aan een H.B.S. vóórdat hij de Meestertitel haalde. Hij kon geen orde houden en de dikke leraar werd door de jongens zo getreiterd, dat hij er zenuwziek van dreigde te worden. Dadelijk nadat hij de mees tertitel had behaald heeft hij het les geven dan ook vaarwel gezegd en is hij een advocatenpractijk begonnen. En die gaat boven verwachting goed. Want hersens heeft Frangois, die in z'n hart een goedige lobbes is, wel. Nu, dan ga ik maar, zegt de jonkheer. Maar hij komt toch even terug, om z'n dikke lippen vluchtig op het voorhoofd van z'n gemalin te drukken. Misschien blijf ik in de stad eten in elk geval bel ik je nog. Dan waggelt hij het vertrek uit on nog voor de Jonkheer z'n dikke li chaam in de auto heeft gehesen om naar de stad te rijden, heeft zijn vrouw freule Van Klarenberg, de secretaresse van de Stichting Voor land aan de lijn, om haar de opdracht voor het uitschrijven der vergadering door te geven. Is het bezwaarlijk Alice?, vraagt zij minzaam. Dat is jammer. O. had je een tea? Nee. je kan Frangois na tuurlijk opbellen, maar ik vrees, dat een andere datum hem niet zal con veniëren. Hij heeft het razend dru* met de praktijk, weet je. Dat was de enige dag die nog open stond. En o ja, dat moest ik je ook nog vragen. Of je vooral het punt ingekomen stukken niet wilde vergeten. Er is een brief ingekomen van ene meneer Leslie. Daarom wil Francois die ver gadering ook houden.... Wat er in staat? Ja, ik heb hem wel gelezen, maar Frangois heeft dat briefje mee genomen en laat ik er daarom maar niets meer van zeggen. Ik weet al leen dat het heel belangrijk is. Zo, die kat heeft weer wat om over te blazen, bedenkt Jonkvrouwe de Perelaer, nadat zij met enige vrien delijke woordjes het gesprek heeft afgebroken. De vrouw van de voor zitter, die nog eerder van de ingeko men stukken op de hoogte is dan de secretaresse, freule Alice van Kla renberg He De spinnige freule Van Klarenberg heeft te lang naar een bestuursver gadering van de Stichting verlangd, om er niet vo' r tt zorgen, dat zij vol ledig op de hoogte is, van wat er die Wc rusdag zal worden behandeld. Zij heeft de brief van Leslie, na ettelijke telefoontjes naar Jhr. Mr. Dr. de Perelaer eindelijk in handen gekregen en zij vond dit geschrift belangrijk genoeg, om er bij de schrijver een uitvoerige toelichting van te vragen. Leslie geeft deze maar al te graag. Hij schildert Westra in de zwartste kleuren af en de onge trouwde zure freule is het volkomen met de onderwijzer eens, dat het zó niet langer gaat en dat er maatre gelen moeten worden genomen. En zij wordt in die mening versterkt, als directeur Westra haar weinig toe schietelijk ontvangt en haar mede deelt, dat deze geschiedenis schrome lijk .is opgeblazen en dat hij er in de bestuursvergadering wel nadere inlichtingen over zal geven. U moet me niet kwalijk nemen, freule, maar ik vindt het niet ge wenst er nu reeds uitvoerig over te spreken. Van dergelijke interne ru zietjes, moet niets naar buiten komen. Dus u wilt beweren, dat ik, de secretaresse, er bekendheid aan zou geven? valt de freule snibbig uit. Nee, dat in geen geval, pareert Westra, Maar het lijkt me toch beter, de bestuursvergadering af te wachten. U nodigt de heer Leslie uit ik verschijn er ambtshalve en dan kun nen we zien, hoe we de moeilijkhe den kunnen oplossen. Westra weet, dat hij door deze hou ding de conservatieve freule, die door Leslie reeds op de hoogte is ge bracht, tegen zich in het harnas jaagt, doch hij heeft vertrouwen in de andere bestuurderen. die voor heen hun stem aan zijn benoeming gaven en van wie hij weet, dat de meesten met het verouderde straf- systeem willen breken. En dan komt de vergadering. Reeds een dag tevoren is de kerkzaal, die zowel door de pastoor als door de predikant wordt gebruikt, in het laatste geval wordt het altaar door een gordijn aan het oog onttrokken als vergaderzaal ingericht. De jon gens hebben de vloer extra geboend en een grote tafel hebben ze met ver eende krachten naar binnen gedra gen. De stoelen, die anders gerijd in het kerkgebouw staan, vormen in een verre gang een grote stapel en zware leunstoelen staan nu om de tafel, waarover een donkergroen kleed ligt. Westra heeft de bijeenkomst van het bestuur vol vertrouwen tegemoet gezien, ook al weet hij, dat hier over het wel en wee van zijn Jongensstad plannen zal worden beslist. Hij weet echter ook, hoe hij die zaken moet aanpakken -n als Jhr. Mr. Dr. de Pe relaer komt voorrijden en hem in z'n kamer komt opzoeken voor de ver gadering begint, treedt hij de dikke voorzitter met uitgestoken hand tege moet en zorgt er voor, dat de jonk heer dadelijk in een van de gemak kelijke stoelen kan gaan zitten. (Wordt vervolgd). WOENSDAG 29 APRILJ953. HILVERSM I, 402 m. 7 Nieuws; 7.10 Gewijde muziek; 7.45 'n Woord voor de dag; 8 Nieuws en weerberichten; 8.15 Tulpen-rally; 8.25 Gram.; 9 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Wa terstanden; 9.40 Gram.; io.30 Morgen dienst; li ..Dominee in Dixie", hoor spel; 12.10 Gram.; 12.20 Tulpen-rally; 12.30 Land- en tuinbouwmededeiingen; 12.33 Gram.; 12.37 Kerkdienst; 12.59 Klok gelui; 13 Nieuws; 13 15 Prot. Interkerke lijk Thuisfront; 13.20 Vocaal dubbelkwartct 13.50 Gram.; 14 Metropole-orkest; 14.45 Voor de meisjes; 15 Amusementsmuziek; 15.30 Cello en piano; 16 Voor de .icugd 17.20 Orgelspel; 17.50 Militaire report. 18 Gram.; 18.15 Geestelijke liederen; 18.30 R.V.U.: Dr. J. Smith: Voorjaar in de na tuur; 19 Nieuws en weerberichten; 19.10 Boekbespreking; 19.25 Gram.; 19.30 Bui tenlands overzicht; 19.50 Gram.; 20 Radio- krant; 20.20 Wijdingsdienst; 21.30 Omroep Orkest; 22.10 „Zuid-Afrika op de twee sprong". causerie; 22.20 Gram.; 22.30 Avondoverdenking; 23 Nieuws en SOS- Intern. Evang. comm.; ?2.40 Gram.; 22.45 berichten; 23.15-24 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gymn.; 7.33 Gram.; 8 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw; 9 Gram.; 10 School radio; 10.20 Voor de vrouw; 11 R.V.U. J. F. J. Baesjou: „De zegen van de hoornvliestransplantatie"; 11.30 Gram. 12 Accordeonmuziek; 12.30 Land- en Tuin bouwmededeiingen; 12.33 Voor het plat teland; 12.38 Lichte muziek; 13 Nieuws en. commentaar; 13.20 Roemeens orkest; 13.45 Gram.*; 14 ,-,De weg omhoog", causerie 14.15 Jeugdconcert; 15 Voor de jeugd; 16 Vierhandig pianospel; 16.10 Voor de jeugd 16.45 Voor de zieken; 17.15 Dansmuziek 17.50 Regeringsuitzending: Mevr. N. New- ton-van Tulder: „Een huisvrouw uit Cu rasao vertelt"; 18 Nieuws; 18.15 Vara- Varia; 18.20 Act.; 18.30 Lichte muziek; 19 Discussie; 19.20 Hoornduetten; 19.30 „Alleen staan", causerie; 19.50 Berichten; 20 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.15 Zang en gitaaar; 20.30 „Europa één", cau serie; 20.40 „Aanpassing", causerie; 21 Gevarieerde muziek; 21.35 „Uitlopers van de Parnassus"; 22.05 „Hout", causerie 22.20 Sopraan en piano; 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avondwijding; 23 Nieuws; 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto 23.20 Jazzmuziek; 23.35-24 Orgelspel. BRUSSEL 324 m. 12.15 Philh. orkest (plm. 20.50 Koersen); 13 Nieuws; 13.15- Gram.; 14 Schoolradio; 15.30 Gram.; 16.10 Omroep orkest; 17 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.38 Causerie; 17.40 Gram.; 17.50 Boekbe spreking; 18 Piano-duo; 18.30 Voor de soldaten; 19 Nieuws en persoverzicht; 19.40 Gram.; 20 Hoorspel; 21.45 Gram.; 22 Nws; 22.15 Literair-muz. programma; 22.55-23 Nieuws. BRUSSEL 4-84 m. 12.10 Gevarieerde muziek; 13 Nieuws; 13.10 en 15 Gram. 16 Lichte muziek; 17 Nieuws; 17.15, 18.30 en 19 Gram.; 19.40 Gram.; 19.45 Nieuws; 20 Gram.; 20.15 Oratorium; 22 Nieuws 22.15 Jazzmuziek; 22.45 Gram. 22.50 Nws.

de Stem | 1953 | | pagina 5