Het bezoek der watersnoodcommissie VEEL CRITIÈK OP HERSTEL BIJ ZIERIKZEE Z.-VLAANDEREN Mevrouw Vijftig woningen (aanloopkwantum) voor Kruiningen Nu ook Castella Bloemenzeep Ir. Maris (ondanks alles) optimistisch DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 28 APRIL 1953 NOGMAALS AANGEDRONGEN OP INTEGRALE VERGOEDING Vlissingen na de rampnacht Benoemingen Bisdom Haarlem P. Rammeloo tot tijdelijk wethouder benoemd Pachten op Walcheren niet te laag Lijst-Warrens ongeldig verklaard Eerste geschenkzen ding vee arriveert uit Friesland Vochtige woningen te Baarland Installatie recon structie-commissie Schouwen Er is keus in Castella! TERNEUZEN Schouwen geen vergeten land „Operatie Wanhoop" HULST AGENDA HEDEN MORGEN r\E VIJF LEDEN van de Watersnoodcommissie uit de Kamer de heren v. d. Ploeg (K.V.P.), Stapelkamp (A.K.), v. d. Feltz, Ritmees ter (V.V.D.) en Bommer (P. v. d. A.) die gisterenmiddag naar Zuid- Beveland kwamen, werden met he^l veel problemen geconfronteerd. MA het bezoek in de morgen aan Kruiningen, had op het gemeen tehuis van Krabbendijke een eerste bespreking plaats, waar ir Geuze, voorzitter der Z.L.M.. de kwade con sequentie van de ramp voor de ge troffen landbouwers, zoals bedrijfs schade, derving van inkomsten; ren teverlies, afschrijving en grondbe derf uiteenzette. Krachtig drong spr. er bij de commissie op aan, met dit alles rekening te willen houden. Vooral het grondbederf in de pol der Kruiningen is erg. De deskundi gen schatten dat van 250 ha. de klei laag is weggespoeld of onder zand be dolven zit. Ir. Geuze drong aan op volledige vergoeding gezien ook de omstandig heid, dat de polder Kruiningen in 13 jaar tijds driemaal onderliep. Na de lunch volgde een bezoek aan de Kadijk, aan Rilland en aan het pas gesloten gat bij Bath. Een tweede bespreking speciaal met de getroffenen, volgde na de ex cursie in de Veiling te Krabbendijke. Burgemeester Vader leidde deze bespreking in met een woord van dank aan de commissie voor haar Komst, waarna de dijkgraaf van Kruiningen, de heer Buteyn, vergoe ding tot 100% vroeg, omdat de Wa terstaat de coupure niet gesloten heeft. Voorts wenste hij schadeloos stelling met 'n bedrijf in de N.O.-pol der voor de landbouwers die hun be drijf verliezen door de kreekvorming; tenslotte wees hij op de redelijkheid van de verzwaring van de zeedijk langs het waterschap. De heer de Groof wees er op, dat van de in Jan. 1951 beëindigde ruil verkaveling nog steeds de afrekening niet plaats had. Voorts vroeg spr. kwijtschelding van een eventuele ruilverkavelingsrente. De heer Boonman vroeg vooral voor de Rillandse bedrijven volledige ver goeding daar deze niet alleen ln 1940 en 1944 klappen kregen, maar ook in 1952 werden geteisterd door hagel- schade. Nog wees spr. er op, dat in dien alleen de kale kostprijs wordt Advertentie) Komt U eens kijken naar alle mogelijkheden of vraagt coupeurs- bezoek. Reparaties en moderniseren. z motvrü maken en opbergen. beli££Aéi't vaie. BREDA: CATHARINASTRAAT 7. Landingsterrein voor heli copter e In de gemeenteraadsvergadering van Vlissingen hebben verschillende raadsleden hun voldoening uitgespro ken over de nota van B. en W. be treffende de alarmering tijdens de rampnacht. Toch werden er nog enige vragen gesteld en wel door de heer M. J. van Poelje (Arb.), die de mening was toegedaan dat de plicht bestaat dat al het menselijk mogelijke gedaan moet worden teneinde bij de bewoners van de oude stad de angst voor een herhaling weg te nemen. Hij stelde het college van B. en W. de volgende vragen: worden aan de slui zen van de Vissershaven en de omlig gende terreinen zodanige voorzienin gen getroffen, dat verhoging van de muurtjes rond de Vissershaven over bodig wordt? Bestaan er plannen om de muurtjes rond de Voorhaven te verhogen? Welke voorzieningen zijn in voorbereiding of in overweging bij de Torendam? Verder vroeg hij of 't niet mogelijk is de Eilanddijk door te trekken naar de Oranjedijk. Ook sprak hij er zijn verwondering over uit dat de paalhoofden voor de Bou levard worden verwaarloosd. Nadat de heer J. Ventevogel in grote trekken de woorden van de vorige spreker had onderschreven, was het wethouder van Popering die de sprekers beantwoordde. Deze zei, dat de vragen voortdurend worden besproken in het college van B. en W. en ook met andere instanties. De Rijkswaterstaat heeft tot taak de buitenzeewering te herstellen, terwijl er nog overleg gaande is over de sluizen in de Vissershaven, waar de Waterstaat eerst een onderzoek moet instellen naar de toestand van de uit 1854 daterende drempel. Van de sluis- hoofden naar de Oranjedijk dient een betonmuur te komen, waardoor de muurtjes rond de vissershaven niet verhoogd behoeven te worden. Ver hoging van de Voorhaven noemde de wethouder onvermijdelijk. Over de voorzieningen bij de marinedam is nog geen beslissing gevallen. Wat betreft de verwaarlozing van de paalhoofden en ook het verwijde ren hiervan was ook het college niet al te gerust. Bij de rondvraag kwam eerst de schriftelijke vraag van de heer van Poelje aan de orde, waarin hij B. en W. vroeg zich in verbinding te stel len met de Belgische lucht vaartmij. Sabena en met de Nederlandse rege ring om te trachten Vlissingen als tussenlandingsplaats ingeschakeld te krijgen in de helicopter verbinding BelgiëRotterdam. De voorzitter kon hierop antwoorden dat B. en W. reeds stappen in die richting hadden ge daan en dat de Sabena bereid is deze mogelijkheid ernstig te onderzoeken. Aan de minister van verkeer en wa terstaat is verzocht het daarvoor be stemde terrein, gelegen bij de ver lengde Paul Krugerstraat als lucht vaartterrein voor helicopters aan te wijzen. Z.H. Exc. de Bisschop heeft benoemd tot deken van het dekenaat te Leiden, de zeereerw. heer M. A. Jan sen, die onlangs de opdracht heeft ontvangen de oprichting van een nieuwe parochie van de H. Lodewijk voor te bereiden; tot pastoor te Lel den (O. L. Vr. Hemelvaart en H. Jo zef) de weleerw. heer J. A. van Kleef, tot pastoor te Hoek van Holland de weleerw. heer D. B. F. Plaat, die ka pelaan was te Leiden (H. Petrus). vergoed er niets is voor levensonder houd. De waarn. burgemeester van Ril land pleitte voor behoud van de nooddijk aan de Vierdeweg en de heer Vogelaar hoopte, dat de Lapdijk ook door de Waterstaat zou worden op genomen. BEDRIJFSSCHADE F)E rijkslandbouwconsulent, ir. van Beekom, gaf hierna een becijfe ring van de bedrijfsschade over de eerstkomende jaren. Meer nog dan het grote bedrijf zal het kleine be drijf de dupe worden in het eerste jaar, ook indien de vrije tijd wordt benut, zal de klein-landbouwer amper boven de helft van zijn inkomsten komen. Pas in 1956 zal de opbrengst weer normaal zijn en voor het grote bedrijf pas in 1957. De rijkstuinbouwconsulent, ir. van Soest, wees er op, dat één-vierde van de fruitbomen in Zeeland onder wa ter kwap en dat daar 80% van kan worden afgeschreven In de polder Kruiningen is alles verloren. De heer stapelkamp zei, dat van dit bezoek een uitvoerig rapport zal worden gemaakt. Diep getroffen was hij, door al hetgeen hij hoorde en zag, maar kon momenteel natuurlijk geen toezeggingen doen. Alleen kon hij, wat de huisraadschade betreft, meedelen dat de Kamer in het alge meen er alles voor voelt, om beroeps instanties daarvoor in het leven te roepen. Persoonlijk zei de heer Stapelkamp ons, dat dit bezoek zeer goed was ge regeld en dat de commissie dankbaar was voor de gelegenheid om met de mensen zelf te praten De verschil lende landbouworganisaties waren ook bij de excursie vertegenwoordigd, o.m. de heer Suy uit Kruiningen voor de K.V.P. Betere berichten over burgemeester TN DE OPENBARE gemeenteraad van Kruiningen die wederdom werd gehouden in de consistorie van de N. H. Kerk te Hansweert, werd de heer R. F. M. Rammeloo tot tijdelijk wethouder gekozen, in verband met de ziekte van burgemeester Vogelaar. De heer Rammeloo, 50 jaar oud. be hoort tot de K.V.P. en is controleur van de mosselcentrale te Hansweert. Hij werd gekozen met 5 van de 9 stemmen. Zelf was hij niet ter verga dering aanwezig. Voor de aanvang der vergadering deelde de voorzitter, wethouder Pol derman mede, dat de laatste berich ten met betrekking tot de ziekte van burgemeester iets gunstiger waren. Tijdens de vergadering verscheen de heer Ir. Glerum, hoofdingenieur directeur van de Wederopbouw, die een uiteenzetting gaf van de her bouwplannen van het thans nog on der water staande dorp Kruiningen. Van de 1275 woningen staan er 828 in het water. De 400 licht beschadig de woningen zullen direct na het droogvallen worden betrokken. Ten behoeve van deze gemeente zijn er op komst 7 Noorse woningen, die ge schikt zijn voor bewoning van 2 ge zinnen. De heer Glerum, berekende, dat van de 828 gezinnen er met Kerst mis weer 632 in Kruiningen zullen wonen. De verdere toewijzing zal af hangen van de omvang van de her bouw door particulieren. WONINGBOUW r)e heer de Bruin vond het wel be- zwaarlijk, dat de woningen die door de werf Zeeland gebouwd wor den ook worden ingericht voor dub bele bewoning. Het zal dan voor de de werf moeilijk worden voldoende vakkundig personeel aan te trekken. Voorgesteld werd 12 van de 16 wo ningwetwoningen, welke aanvanke lijk aan de Oostzijde van het kanaal zouden worden gebouwd, thans te bouwen aan de Westzijde en wel in Tuindorp. Voor deze 12 woningen is een paalfundering nodig. Bovendien moeten 2 bestaande barakken in Tuin dorp worden verplaatst. Aanvankelijk is er over gedacht de overige 4 wo ningen op de grond van de heer Hoogstrate te bouwen, doch dit bleek Klachten ongegrond PI de buitengewone vergadering van de Polder Walcheren in November 1952 is door verschillende commissa rissen aangedrongen op het opnemen van contact met de Grondkamer in zake het pachtpeil op Walcheren. Er zouden diverse klachten zijn gerezen, waaruit bleek, dat het pachtpeil op Walcheren zou zijn achtergesteld bij andere delen van Zeeland. Bij het dagelijks bestuur kwamen vijf brieven van commissarissen bin nen over deze aangelegenheid. De in houd der brieven was in hoofdzaak negatief, want van een achterstelling van Walcheren was bij geen der schrijvers een voorbeeld bekend. De gemidelde en de maximum pachten zijn voor Walcheren vrijwel gelijk aan die voor de andere delen van Zeeland. Daarbij werd er echter op gewezen, dat door de herverkavelings werkzaamheden en het nog niet over al in orde zijn van de structuur van de grond, waardoor geen normale opbrengsten worden verkregen, een verschil in pacht doen ontstaan. Het leek het dagelijks bestuur van de Polder dan ook niet raadzaam onder deze omstandigheden contact op te nemen met de Grondkamer. Advertentie) STIJGENDE VRAAG NAAR TROPHY CORK Naar verluidt was de omzet van Trophy Cork in de eerste helft van April 25 pet. hoger dan in de over eenkomstige periode van Maart. In siders verbaast dit niet, gezien de uit stekende kwaliteit van deze zachte 75 ct. Virginia sigaret. 642-00 ("■ED. STATEN hebben de te Sas van Gent ingediende, candidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen, op welke lijst als enige candidaat de heer Th. Warrens stond vermeld, on geldig verklaard. Een der kiezers had. een bezwaar schrift ingediend .omdat hij tot de conclusie was gekomen, dat een aan tal handtekeningen op de lijst niet door de betrokkenen zelf was ge plaatst. De heer Warrens heeft dit toegegeven voor wat betreft vijf van de dertig; de resterende vijf en twin tig signaturen zouden door de op de lijst vermelde aanhangers persoonlijk zijn gezet en waar de wet slechts vijf en twintig handtekeningen eist, zou de lij§t dus geldig zijn. Ged. Stater, hebben niettemin het beroep gegrond verklaard, omdat volgens dit college de mogelijkheid bestaat, dat nog meer handtekeningen niet van at kiezers zelf zijn. bij onderzoek niet mogelijk te zijn. Deze zullen t.z.t. op Kruiningen ge bouwd worden. Verder werd voorge steld alle 40 te bouwen woningen in te richten voor dubbele bewoning, met ook boven W.C. en eenvoudige keuken. Besloten werd van de 36 te Hans- weer te bouwen woningen er 26 in te richten voor dubbele bewoning en 10 voor enkele bewoning. EEN DORPSLEIN Vonder discussie werden voorts aangenomen een voorstel tot ver lening van de ziektekostenregeling van het gemeente -perse neel, 'n voor stel tot het in erfpachi nemen van een perceel grond van de R. K. kerk te Hansweert, teneinde dit te bestem men tot dorpsplein, een voorstel om een gedeelte van de stortplaats voor vuilnis te Hanweert te verkopen aan het waterschap De Breoe watering bewesten Yerseke voor dijkverzwaring en een voorstel om de reiskosten per autobus van de leerlingen van de ulo-school uit de gemeente Kruinin gen voor rekening van de gemeente te nemen. Tot lid van de oommissie tot we ring van schoolverzuim werd geko zen de heer N. A. Imandt, wegens ver trek van de heer Caré. [WIORGEN arriveert de eerste ge schenkzending vee uit Friesland, bestemd voor de getroffen gemeenten op W.Z.-Beveland, Walcheren en O. Z.-Vlaanderen. De zending bestaat uit zeventig stuks. De overdracht van het vee heeft 's middags plaats op de Grote Markt of Beestenmarkt te Goes. Nog meer dere zendingen zijn te wachten. Advertentie) De brandweer had slijtage ""Ten aanzien van de 4 Daalbouw- woningen deelden B. en W. in Baarlands raad mede, dat het droog stoken niets heeft geholpen, ook de hete-lucht-installatie bracht geen uit komst. De meest-afdoende oplossing is wel gelegen in het vervangen van halmplankwanden door stenen wan den. Een en ander is aanbesteed en ingeschreven is voor de 4 woningen als volgt: J. F. Peeters te Kwaden- damme f 8134—, D. v. d. Poel te Oudelandef 8085.— en A. C. Koole te Baarland f 7998.De begroting was f 8108.16. Behoudens goedkeuring wordt z.h.s. besloten de werkzaamhe den te gunnen aan de laagste inschrij ver, de heer A.C Koole. Op voorstel van B. en W. en z.h.s. wordt besloten tot wijziging van de begroting 1952. Hiermede wordt be reikt dat door een laatste bijdrage ad f 491.70 't gehele gebouwverenigings gebouw-kleuterschool volledig is af geschreven. Van de Korfbalvereniging „O.D.S." werd het verzoek ontvangen in het gymnastieklokaal der o.l. school gaas aan te brengen voor de ramen. B. en W. stellen voor aan verzoek te vol doen waardoor het lokaal beter ge schikt is voor balsport, zowel voor de vereniging als voor de school zelf, Het aanbrengen van dit afneembaar gaaswerk op raamwerk wordt opge dragen aan de heer A. C. Koole voor f 125.—. Van de brandweer is het verzoek ontvangen een sirene te mogen plaat sen op de trekkermanschappenwagen. Besloten werd hiertoe een crediet van f 135.beschikbaar te stellen daar gebleken is bij de ramp dat het ge brek aan een sirene veel moeilijkhe den baart om op korte termijn groot alarm te,slaan. Van de brandweer is tevens het verzoek ontvangen om verstrekking van nieuwe kleding daar de huidige in de afgelopen maanden wel zeer sterk aan slijtage -onderhevig is ge weest. In verband met de prestaties van de brandweer wordt gaarne aan dit verzoek voldaan. Bij de rondvraag vestigde de heer De Vriend de aandacht op de eerste week van Februari. Door velen is toen hard gewerkt, maar er is geen loon uitbetaald, wel zijn voorschotten verstrekt. Hij had maar liever gezien dat de mensen alsnog worden betaald, want wie tewerkstelt betaalt. Voorts vestigt de heer De Vriend de aandacht op de gehouden verga dering van de afd. Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Het is hem bekend dat elk raadslid daar toegang heeft tot de vergadering, en aangezien het een belangrijke vergadering was betreurt hij het niet te hebben geweten dat de vergadering werd gehouden. De voorzitter zegde hieraan geen aan dacht te hebben geschonken doch hoopte er in den vervolge rekening mede te houden. Advertentie) WOENSDAGMIDDAG zal de Com- missaris der Koningin in hotel van Oppen te Zierikzee de Recon structie-commissie voor Duiveland installeren. Schouwen Voor iedere huid en iedere beurs Voor het kleine bedrag van 20 cent kunt U nu Uw huid verzorgen met een nieuwe creatie van Castellade CASTELLA BLOEMENZEEP, die U de hele dag omgeeft met de zachte geur van frisse rozen en die wordt ge bracht in verschillende delicate kleu ren. Er is nu drievoudig keus in Castella. U kent de befaamde Castella Schoonheidszeep (32 ct.), nog altijd de favoriet van talloze vrouwen. Is Uw huid meer gebaat met zeer over vloedig en rijk schuimer is Castella Spécial (32 ct.) voor U. En mocht U voor een kleine prijs toch een zeep-van-naam willen kopen, dan is er dus voortaan ook de Castella Bloemenzeep van 20 cent. In waar heid is er nu Castella voor iedere huid en voor iedere beurs! 648-00 BIJNA GEZONKEN Wegens het breken van een schroef as kreeg de .Snelvaart II", gemeerd liggende aan de Axelsebrug, water in het ruim. Toen men dit bemerkte, maakte het diepgeladen schip reeds veel water. Door allerijl een pomp aan te voeren en het schip gedeelte lijk te lossen kon het drijvende wor den gehouden. Sas van Gent BROMFIETSER TEGEN BOOM Toen de heer C. L. Verstraete op de bromfiets naar de Zandstraat reed, verloor hij ter hoogte van het R. K. Kerkje, aldaar, door een verkeerde manoeuvre bij het uitwijken voor een wielrijder de macht over het stuur, waardoor hij tegen een boom opreed. Met een hersenschudding, schouderbreuk en een paar gekneus de ribben werd hij naar het R. K. Ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. Of schoon zijn kwetsuren zich in het begin ernstig lieten aanzien, is zijn toestand thans redelijk. Overplaatsing. - Met ingang van 16 Mei is de heer Th, Molenaar, ambte naar der I en A„ die sinds Augustus 1946 in onze gebeente was gestation- neerd, overgeplaatst naar Hansweert. KONINGINNEDAG. Op de verjaardag van de Konin gin zal het Harmoniegezelschap „De Verenigde Vrienden" des n.m. 8.00 uur op de muziektent een concert ge ven. Het programma luidt als volgt: 1. Saint Servan W. Schild. 2. Oberto G. Verdi. 3. Paix et Liberté A. Delhaye. 4. Slavische Rhapsodie C. Friede- mann, arr. A.Delhaye. 5. Ballet van Faust Ch. Gounod. 6. Karl. Küpfer- mars Th. Furter. CONTACT-AVOND RESERVE GRENSBEWAKING. In Theater „Olympia" alhier werd een contactavond voor de leden van de Réserve Grensbewaking gehouden uitgaande van het plaatselijk comité „Steun Wettig Gezag". Aanwezig wa ren de voorzitter van het plaatselijk comité, Burgemeester R. A. J. den Boer, de secretaris, de heer L. E. M. Marquinie, en de leden, de heren C. A. L. Horstmann, J. J. Claessens en M. E. Danel. Verder gaven door hun tegenwoordigheid blijk van hun be langstelling, de heer P. de Kam, se cretaris van het Prov. Comité S.W.G. de groepscommandant van de Rijks politie, de heer J. J. van de Woestij- ne en de adjudant der Kon. Maré- chaussée, de heer A. Pauwels. De le den van de Reserve Grensbewaking waren vergezeld van hun dames, ter wijl de leden van de reserve Rijks politie de bijeenkomst als gasten bij woonden. ^SCHOUWEN is geen vergeten land. Maar indien men bedenkt, dat de waterstaatkundige problemen daar twee maal zo groot zijn ais eertijds die van Walcheren, dan kan men zich indenken dat het dijk herstel daar niet in zeer korte tijd klaar kan zijn. Even verklaarbaar is, dat er klachten komen als „waarom schieten ze niet op", „ze doen niets" en „we worden vergeten". Dat deze opvat tingen onjuist zijn, kan dagelijks bewezen worden. Natuurlijk zijn er fouten gemaakt, dat gebeurt overal waar mensen werken.". Dit zei Ir. A. G. Maris, directeur-generaal van Rijkswaterstaat. lyiEN kan bij ieder groot evenement verschillende stadia onderschei den, aldus ir. Maris. Eerst komt het enthousiasme van de eerste aanpak, dan komen critiek en klachten en meestal komt tot slot geharrewar over de bestede gelden. Als voorbeeld van een der zaken, waarover de meeste schampere op merkingen zijn gemaakt en boze cri tiek is geuit, nam ir. Maris de Ha- vendijk van Zierikzee. Aan het dich ten daarvan zou veel te laat begon nen zijn. TOESTAND VERERGERDE QP 1 Februari bereikte het water 's middags om drie uur de stad Zierikzee. Iedereen redde, wat hij redden kon. De Havendijk sloeg door, maar het gat er in was bij laag tij droog. Een paar dagen later was dat al niet meer het geval. Mensen en materiaal ter plaatse waren vrijwel niet voorhanden. Op 3 Februari kwam een schip uit Rotterdam met 70 arbeiders, kruiwagens, schoppen waaraan een aannemer ter plaatse werkte, te komen. Normaal herstel was toen al niet meer mogelijk. In de Havendijk van Zierikzee za ten toen vijf gaten, in de „nieuwe dijk", die de Havendijk met de zee dijk verbindt, zaten eveneens drie ga ten. In de eerste helft van Februari is met inzet van alle beschikbare mid delen het uiterste gedaan. Het gat in de Havendijk kon niet gesloten wor den, omdat elders groter onheil dreigde en men toen nog niet over voldoende mensen, materieel en mate riaal beschikte. NIEUWE PLANNEN MIEUWE plannen moesten worden gemaakt. Ondertussen werd ge tracht in de Havendijk met zinkstuk- ken en een kleileemdam te werken, maar de zanderige klei en het fijne zand daaronder maakten het de zwa re storm mogelijk dit werk te niet te doen. Op 1 Maart is hiermee gestopt. Toen is de „operatie Wanhoop" ge probeerd. Niemand had er fiducie in en desondanks is deze poging om een Het werk aan de te maken afsnoe- ringsdijk tussen Zierikzee en de zee dijk schiet goed op. De aanzetstuk- ken zijn gereed en worden uitge bouwd. Reeds is ruim 200 meter be zonken. WEER KLACHTEN CEN tweede punt van gramschap is 1-J het grote gat bij Schelphoek in de Zuidelijke zeedijk. Hierachter wordt een inlaagdijk van ongeveer 4 kilometer gebouwd, die gedeeltelijk met opzinken en gedeeltelijk met caissons wordt uitgevoerd. Deze dijk loopt dicht onder de provinciale weg bij Serooskerke door. Schouwen ligt laag, doch kent geen tussen- of slaperdijken. Bij ieder ge tijde stromen enorme watervloeden naar binnen en naar buiten. De trek gaten liggen bij Zierikzee en Schelp- hoek op een polder van ruim 9000 hectare. De waterstaatskundige pro blemen om deze gaten te dichten zijn de moeilijkste, die wij ooit kenden. GEEN REVACUATIE en zandzakken voor de haven aan. I ring bakken op de klei te leggen, ge- De schipper durfde niet bij het gat, daan. |~)AN is er de steeds terugkerende vraag, waarom de mensen van de streek niet mogen terugkeren. Zij zouden, zo wordt gezegd, fel vech ten voor het behoud van de dijken. Dit is, aldus ir. Maris, psychologisch niet te verwezenlijken. In de corri dor tussen Zierikzee en Bruinisse mochten zestig personen terugkeren. Zij waren, en dit is volkomen ver klaarbaar, op de tweede werkdag reeds bezig om hun eigen boeltje te redderen en keken niet meer naar het dijkwerk om. Het dijkherstel moet werkelijk met mensen van buiten ge beuren. De aanwezige bewoners vor men dan een goede arbeidsreserve. Wanneer wij ons werk gereed heb ben, zullen de ontevredenheden uit deze aanloopperiode van de grote werken wel vergeten zijn .aldus ir. Maris. In zijn openingswoord liet de bur gemeester uitkomen, dat deze con tact-avond vooral was belegd, om ook de dames in de gelegenheid te stel len iets meer te horen over het doel van de Reserve Grensbewaking, en zodoende meer begrip te krijgen voof deze instelling. Het moest de dames toch zeker interesseren, welke be weegredenen oorzaak waren, dat hun resp. echtgenoten dienst namen. Hij dankte verder de instructeurs voor hun prestaties in het afgelopen jaar en roemde de leden voor de goede geest, die in hun rangen heerste, en voor de ijver waarmede zij de diverse oefeningen hebben gevolgd. Nadat de aanwezigen een verfris sing werd aangeboden, werd nog het woord gevoerd door de heer de Kam, die vertelde steeds met plezier naar Z.-Vlaanderen te komen en van zijn kant de leden opwekte ook in de toe komst hun beste beentje voor te zet ten. IJe avond werd verder in gezel lig samenzijn doorgebracht, terwijl ondertussen enkele interessante film pjes werden vertoond. VIERING FEEST ST. JORIS Voortrekkers, verkenners en welpen van de St. Lodewijkgroep maakten zich op voor de viering van het feest van hun patroonheilige St. Joris. 's Morgens te half zeven woonden zij in de kapel van de Eerw. Zusters de H. Mis bijwaaronder door aalmoe zenier H. van Beek een korte preek werd gehouden, gewijd aan het leven van St, Joris. Na de vlaggenparade, waaronder de St. Jorisrozen werden gewijd en uitgereikt, werd door de welpen in het welpenhól een geza menlijk ontbijt genuttigd. Dat deze welpen in dapperheidniet voor hun grote patroonheilige moeten onder doen, bleek wel uit 't feit, dat de gro te, vuurspuwende draak, voor deze ge legenheid in gebakken vorm, in een minimum van tijd aan stukken was gesneden en verorberd. Om half acht des avonds werd op het sportveld aan de Sportkade het traditionele kampvuur gehouden, waar bij de St. Joris-boodschap van het Verkenners-hoofdkwartier werd voor gelezen, Na de hernieuwing van de verkenners-belofte, het voordragen van het St. Joris-verhaal en het zingen van het Wilhelmus, werd met avond gebed besloten. In intieme kring werd hierna nog over verschillende proble men. de verkennersbeweging rakende, van gedachten gewisseld. Westdorpe Onderzoek T.B.C. Thans ls defi- nitlef bekend, dat het bevolkingson derzoek op T.B.C. in deze gemeente zal worden gehouden op Woensdag 29 April en Vrijdag 1 Mei a.s. Het onderzoek zal plaats hebben in het patronaatsgebouw. Het is te hopen, dat de bevolking het belang van dit onderzoek inziet, dat allen hieraan zullen deelnemen en dat diegenen die afwijzend tegen over dit onderzoek stonden bij het huisbezoek hun houding alsnog her zien. De volksgezondheid is dat waard. Zuiddorpe EERSTE ASPERGES GESTOKEN! Op de bekende, door burgemeester Puylaert ten bate van de aspergecul tuur aangelegde proefvelden, zijn de eerste asperges gestoken, een goede 5 kilo. Te weinig en te vroeg, alzo de burgemeester, om al veel te kunnen voorspellen over de dit seizoen te ver wachten oogst. Zo te zien echter zal de kwaliteit van het product niet on der doen voor de zéér goede van het vorige jaar. Over de prijs kan evenmin reeds veel worden gezegd, aangezien deze nu nog niet steekhoudend is. Dit gaat pas beginnen zodra het iets warmer wordt en zendingen naai de veilingen gaan. In ieder geval: de asperge is er en onze huismoeders kunnen er zich op verheugen het heerlijke gerecht spoe dig weer bij de Zondagstafel te kun nen presenteren. Dagelijkse kost is de vrij dure asperge voor de meesten van ons nu eenmaal niet. Momenteel zijn op Zuiddorpe voor de handel nog slechts twee asperge- telers. CONCIERGE C. BERKELMANS GAAT DIENST VELATEN Bestuur en leraren der R.K. Tech nische School St. Bernard, alhier, kwamen samen om officieel afscheid te nemen van de heer C. Berkelmans, concierge der school, die per 1 Mei a.s. van een welverdiend pensioen :saat genieten. St. .lansteen WIT GELE KRUIS SCHAFTE AUTO AAN Het W.-G. Kruis, afd St. Janste. .elt momenteel ca. 1000 aangesloten gezinnen. Het werk in de wijk is der mate toegenomen, dat het bestuur d«- zer dagen voor de wijkverpleegster een auto aangeschaft heeft. Clinge UITBREIDINGSPLAN SCHIET OP. Het uitbreidingsplan verkeert than* in een vergevorderd stadium. Reeds is men zover gekomen, dat het weg- bed voor de nieuwe wegen gereed ligt. De watertiding en electricteit werden reeds aangelegd. Ook de trottoirs in het nieuwe gedeelte kwa men klaar. Er rest nog alleen het leggen van de weg, hetgeen slechts enkele dagen zal duren. Tegelijker tijd werden twee nieuwe wegen aan gelegd, zodat er heel wat grond bouw rijp is geworden.. Ook het gedeelte om een weg naar de Kerkstraat te trekken ligt gereed. Zodra dus met leggen van een nieuwe weg in de Kerkstraat kan worden begonnen, bestaat er een verbindingsweg tussen de Steenstraat en de Kerkstraat. Groede DE RAAD KWAM BIJEEN In de vergadering van de raad, welke werd gehouden onder voorzit terschap van burgemeester J. C. Ever aars, werd kennis genomen van de goedkeuring door Ged. Staten van 't besluit, waarbij Groede de schenking aanvaardt van drie damherten door Baron van Harinxma thoe Sloten, Ne derlands ambassadeur te Brussel. Aan de stichting Fruitteelt proefbedrijf Zeeuwsch-Vlaanderen werd een subsi die verleend van f 25 en aan het Groene Kruis te Nieuwvliet f 2.50 per jaar voor ieder in Groene woonachtig lid. Afgewezen werd het verzoek om subsidie door de Centrale van Ka tholieke Militaire Tehuizen; het ver zoek om subsidie ten behoeve van de opleiding van kleuteronderwijzeres sen en de subsidie-aanvraag van Ro- zenoord te Sluis. Aan mej. C. Kaan werd per 1 Mei eervol ontslag verleend als onderwij zeres aan de openbare lagere school wegens haar benoeming te Vlissingen. Tot tijdelijk onderwijzeres werd be noemd mej. J. Koopman te Goes. Aan de heer J. C. Haartsen, werd per 16 Juli a.s. eervol ontslag ver leend als hoofd van de openbare la gere school alhier, wegens zijn benoe ming te Zeist. De voorzitter betreur de het heengaan van beide krachten in hoge mate. Behoudens goedkeuring door G. S. werd onderhands aanbesteed de leve ring van de voor de zuiveringsinstal latie benodigde pomp bij Landustrie te Sneek voor f 4295. Tot tijdelijk gemeente-geneesheer werd benoemd de heer M. J. Sorge- drager, arts te Groede. Ir. 't Hooft, stedebouwkundige, be sprak, nadat de vergadering was ge schorst, enige aspecten van het vast te stellen uitbreidingsplan. Besloten werd dit plan ter visie te leggen. Biervliet BRANDWEER RUKTE UIT. Bij de landbouwer C. v. V., brak brand uit in een houtmijt in de on middellijke omgeving van huis en schuur. Practisch onmiddellijk was de brandweer ter plaatse, ofschoon de sirene dienst weigerde. Groot mate riaal hoefde niet te worden gebruikt. Aardenburg RAADSVERGADERING. Door de Schuttersvereniging St. Sebastiaan was een gemeentelijke bij drage gevraagd voor de organisatie van de viering van het 520-jarig be staan der vereniging. Met 6 tegen 3 stemmen werd besloten een bijdrage van f f 100.te verlenen. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten werd verkregen op het plan om de Markt te verfraaien. Begon nen zal daarmee worden, nadat de kermis op de Markt zal zijn gevierd. Dit zal dan ook de laatste maal zijn, dat de kermis daar plaats vindt want wanneer het plantsoen is aangelegd zal er geen plaats meer voor zijn, In een tweetal gevallen werd besloten medewerking te verlenen tot woning verbetering met behulp van het Ter- lingenfonds. Een verzoek van de Pro testantse Vereniging voor verzorging van ouden van dagen om een subsidie voor het tehuis „Rozenoord" te Sluis werd afgewezen. Er werd ernstig geklaagd door de raadsleden over het bedrag der jeugd, speciaal ten aanzien van de nieuwe beplanting van het Verloren Kostje en op het terrein van de El- derschans. Voorzitter van Dongen zei, dat hier speciaal een taak ligt voor de ouderen om wanneer zij de jeugd bezig zien, op te treden. Hij deelde mede, dat hij de politie opdracht heeft gegeven speciaal te patrouilleren en met de strengste middelen op te tre den. De heer Buijck merkte op, dat er te Eede een pop is opgehangen voor een vrijgezel, welke het straat beeld ontsiert. Hij vroeg of deze niet van gemeentewege kan worden opge ruimd. Daar de voorzitter een en an der niet geheel duidelijk was gaf wet houder Sturtwaegen een uiteenzet ting over dit oude Eedese volksge bruik, waar aan een jongeman bij de trouw van een vroegere verloofde een pop wordt thuisbezorgd. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg: De laatste op het schavot; Kon. VI. Opera, 20 uur: Czardasfürstin. GOES Grand: Het kind, dat haar ge geven werd. SINT JANSTEEN F. Bauwens: Dan sen; J. Pluym, 15 uur: Schieting. - Jaarmarktschietimg op de staande wip. MIDDELBURG Electro: Zoek de zon op. SAS VAN GENT Olympia Theater: De schat van Monte Christo. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: De man zonder angst. VLISSINGEN Luxor: Taxi 85 rijdt voor; Alhambra: De ezel van het regiment. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg: De laatste op het schavot. AXEL Centrum, 20 uur: Opstand der Gauehos. GOES Grand: Het kind, dat haar ge geven werd. MIDDELBURG Electro: Zoek de zon op. OOSTBURG Ledel, 20 uur: Zonen der Sioux. SAS VAN GENT Olympia Theater, 20 uur: De schat van Monte Christo. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: De man zonder angst. LISSINGEN St. Jacobskerk 19.30 u.: itthSus-passion; Alhambra: De ezel van het regiment; Luxor: Taxi 85 rijdt voor.

de Stem | 1953 | | pagina 2