DROOG WEER houdt ZOUT te veel aan de oppervlakte Walcheren Z.-VLAANDEREN Zuid-Beveland Tussen Schelde en grens Deze week drie bunkers de lucht in De Krachtproef RADIO 2 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG De Nieuw Neuzenpolder na de Stormramp Dijk bedelft oude weg Mgr. Jos. Baeten naar Hulst Er komt LERARES- OPLEIDING te Goes HET HERSTEL VAN STAVENISSE 90-jarige in Philippine Garniizoens-deputaties naar Heusden MIDDELBURG VLISSINGEN Polders en Water schappen \merikaanse studenten naar Zeeland WEK DE GAL IN UW LEVER OP GOES TERNEUZEN AXEL Z uiddorpe OO'STBURG HULST AGENDA HEDEN MORGEN Nico J. P. Smith (Van onze correspondent. WIE in de kille en grauwe ochtend van de eerste Februari in ver bijstering over de verdronkep Nieuw-Neuzenpolder staarde, moet wel de gedachte hebben gehad, <jat de massa's binnengedrongen zee water voor wie weet hoe lang alle leven in deze polder moest hebben verwoest Bezoekt men echter nu drie maanden later, maar dan bij schitterend voorjaarsweer weer deze zelfde polder, dan staat men weer verbijsterd, maar dan in gunstige zin want op de gronden, die toch minstens een week lang onder een metershoge vloed van zout water bedolven heb- bij gelegen, staat het jonge gewas vrijwel even fris en op het oog ook even gezond als in de niet-ondergelope npolders. U VEN ALS altijd demonstreert de natuur ook nu weer, dat haar heelkraoht aan het wonderlijke grenst! Een praatje met de eigenaar van één der vlak bij de dijkbreuken lig gende boerderijen zet echter min of meer een domper op ons enthousias me afgewacht moet worden in hoe verre de gewassen zich zullen ont wikkelen en de vrees is dan ook ge rechtvaardigd, dat ook hier weer de schijn bedrieglijk is. Tengevolge van de voor deze tijd abnormaal onge woon grote droogte zakt het achter gebleven zout maar traag naar gro tere diepten en nog pas deze week bleek op meerdere kavels nog slechts de bovenste 8 cm. aarde zo ongeveer zonder al te hoog zoutgehalte te zijn. Een dieper wortelend gewas kan dus nog maar moeilijk tot volle wasdom komen. BIJ DE HAND Kromstaf-viering van alle O.Z.-Vlaamse parochies LIULST zal op le Pinksterdag het 1 1 centrum van de „100 Jaar Krom- staf'-viering van Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen zijn. Op die dag zal mgr. Jos. Baeten zelf naar Hulst komen en 's morgens in de Basiliek een pon tificale Hoogmis opdragen. 's Middags wordt in de Basiliek een bijeenkomst gehouden, waarbij alle Oost Zeeuwsch-Vlaamse paro chies vertegenwoordigd zullen zijn. Er zullen enkele sprekers optreden. Tevens overweegt men nog een ten toonstelling van oude misgewaden en paramenten te houden. Het einde van deze hoogtijdag zal gevormd worden door een plechtig Lof. Kansen voor Zeeuwse meisjes bij Nijverheids onderwijs DIJ voldoende deelname zal er aan de Vakschool voor meisjes te Goes een 3-jarige vóóropleiding voor lerares bij het Nijverheidsonderwijs verbonden worden. Deze opleiding is geheel nieuw en bedoelt leerlingen in het bezit van het getuigschrift van de primaire opleiding van een Nij verheidsschool of Landbouwhuis- houdschool met een helder verstand en handige handen geschikt te maken voor de opleiding voor lerares bij het N.O. Men kan na deze vooropleiding in drie jaar worden opgeleid voor lera res bij de naaldvakken enz. Waar er een groot gebrek aan be voegde leerkrachten bij het Nijver heids- en Landbouwhuishoudonder- wijs bestaat, in het bijzonder in onze provincie, is het van groot belang, dat in Goes, centraal gelegen, deze vooropleiding komt, waardoor meer dere Zeeuwse meisjes dan voorheen de kans krijgen in de toekomst lera res te worden. De kosten voor de ouders zijn vanzelfsprekend veel min der hoog, dan wanneer de dochters buiten de provincie gestuurd moeten worden. Advertentie) VT/AT ook niet stil heeft gestaan, is het werk aan de grote dijkbreu ken, die voor wat deze polder betreft drie in getal waren, waarvan het grootste enige honderden meters breed. Nog steeds heerst om en bij de boerderij van de heer Wolfert een koortsachtige drukte van vele grond werkers, drag-lines, smalspoortre&n- tjes, en wat een moderne aannemer alzo verder ten gebruike staat bij een karwei als dit. Maar, zelfs voor een leek zit er nu lijn in! Bijna overal is de dijk op hoogte, sommige delen zijn reeds met gras bezaaid en met een stromat belegd, terwijl ook de basaltbeschoeiing reeds ten dele is hersteld. Een geluk b(j een ongeluk was hier, dat de firma Zanen en Verstoep, die, toen deze doorbraak kwam. nog met vrjj veel materiaal bij de Braakman was en dus onmiddellijk kon ingrij pen. Dit was ook wel hard gewenst, als men weet, dat toen de ringdijk na enkele dagen gereed kwam, de stroom reeds een gat van ca. 7 me ter diepte in de dijk had geschuurd! VEILIGER! LIET stuk dijk, dat weer nieuw ge legd wordt, wordt aanmerkelijk hoger en zwaarder dan voordien het geval was, n.l. 114 meter hoger en evenveel breder. Reeds lang voor de ramp heeft het bestuur van de dijk op verzwaring en verhoging aange drongen, echter steeds tevergeefs! Toen deze week minister Algera en de directeur-generaal van de Rijks waterstaat ir. A. G. Maris het dich- tingswerk kwamen bekijken, maakte de voorzitter van het dijkbestuur, de heer Wolfert, daarvan dan ook dank baar gebruik om Z.E. te verzoeken de gehele dijk vanaf de haven van Terneuzen tot aan de nieuwe Braak- mandijk die ook 1% meter hoger en breder is dan de oudere zeedijken! te verhogen, omdat niemand in de polder zich nu nog veilig voelt! NIEUWE WEG ("YVERIGENS brengt reeds deze plaatselijke dijkverhoging en ver- ^00000000000000<XX>0000000<><>000000000000000000<>000 IN Philippine woont een dame het is mej. A. Everaerd die in de Brabantse hoofd stad slaagde voor een uiterst smakelijk exa men. Voor het vakdi ploma groothandel in gedestilleerd en likeu ren namelijk. Het zwak ke geslacht schijnt dus In sterke drank ook goed thuis te kunnen zijn. Vaktechnisch na tuurlijk. EN in datzelfde Phi lippine, waar we toch geregeld terecht moeten komen, hield de voetbalvereniging P- 5.K. zich nu eens met een ander soort bal be zig. Nu eens niet op de groene grasmat, doch op een planken vloer. Met een orgel er bij. Dat bal moest dienen om de bal steeds te kunnen doen rollen. Daar is geld voor no dig en dat is met al dat dansen bij elkaar ge- „bald". „P)E ramp" is ver- schenen. Het is een fraai, gedocumenteerd boekwerk, met een schat van foto's. Er staat echter geen enke le afbeelding uit Z. Vlaanderen in en al is het land tussen Schelde en grens dan niet zo hevig getroffen, er zou toch wel aanleiding ge weest zijn er ook een foto uit deze streek bij te voegen. En bovendien is in het overzichtkaar tje van Nederland niet aangegeven dat de ka naalzone van Z.-Vlaan deren industriegebied is. Een euvel waaraan ook vele atlassen mank gaan.... 7""\E weg van IJzendij- ke naar Philippine wordt onder handen ge- men, hetgeen zeer noodzakelijk is. Om die reden moeten we maar verdragen dat alle ver keer bij Driesprong via Biervliet en bijna langs Hoofdplaat wordt om gelegd. En wie van de andere kant komt, moet buiten IJzendijke langs polderweggetjes waarvan wellicht nie mand ooit het bestaan vermoed had. Maar laat ons dit moedig dragen: binnenkort is de pro vinciale weg er beter op geworden. fNNZE Nonkel Camiel is aan 't trainen voor het eerste grote criterium in Koewacht. Hij heeft de spatborden van zijn Zondagse fiets geschroefd, het stuur omgekeerd en nu raast hij over de wegen. Wol ken van kippenveren vliegen achter hem aan en 's nachts droomt hij van demarrages. Hij denkt Woutje Wagt- mans met enkele neus lengten te slaan. Jam mer dat het wielerco- mité van Koewacht nog niet met hem in onder handeling is getreden. Maar als Magni of Ku- bler soms geen tijd heb ben om te komen, dan zal men hem zeker een hoge waarborgsom aan bieden om door zijn deelname voor de grootste sensatie te zorgen, aldus telegra feerde Nonkel Camiel ons hoogstpersoonlijk. zwaring nogal een en ander mee! De bestaande weg komt vrijwel geheel onder de nieuwe djjkvoet te zitten, en de bestaande sloot onder de nieu we weg, zodat er een nieuwe weg moet worden aangelegd en een nieu we sloot gegraven. De massa's klei die daarvoor nodig zijn, moeten wel enorm zijn, als men ziet welke gaten de grijpgrage drag lines reeds in „Canada" hebben ge slagen, terwijl het werk nog maar amper begonnen is! Een voordeel is, dat dit verloren hoekje en het door de Duitsers rijk met bunkers en wat dies meer zij versierd terrein veel aan waarde wint! Ook de in de eigenlij ke dijk liggende bunkers worden al le verwijderd en het laatste drietal zal volgende week worden opgebla zen. Als alles meeloopt zal het gehele werk ongeveer 1 Juli kunnen worden opgeleverd, terwijl de Grondmij die reeds materiaal ter plaatse heeft voor het dempen van de ontstane killen en greppels wel eerder klaar zal zijn. Midden zomer dus verwacht men dat de Nieuw-Neuzenpolder de zwaarste klappen te boven zal zijn! Stichting tot financiering r\E raad der gemeente Stavenisse heeft besloten een stichting fi nanciering herstel Stavenisse in het leven te roepen. Het bestuur dier stichting zal bestaan uit de leden van de gemeenteraad met de burgemees ter als voorzitter. De stichting zal het herstel van de door de waters nood getroffen woningen financieren in afwachting van de schadevergoe ding aan de eigenaren. De raad besloot verder tot de bouw van 50 nieuwe woningen. De opdracht tot het maken van het plan werd ver leend aan het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft te Middelburg. De raad verleende voorts een crediet voor de aanstelling van een ambte naar ter secretarie voor de tijd van 3 jaren, zulks met het oog op de uit breiding der werkzaamheden ten ge volge van de watersnood. Tenslotte besloot men het provinciaal bestuur voor te stellen de wethouderssalaris sen voor het tijdvak 1 Februari tot en met 30 April 1953 nader te bepa len op f 65,per week in verband met de tijdelijke uitbreiding der werkzaamheden als gevolg van de watersnood. Nathalie de Graeve houdt het nieuws goed bij! f)E Weduwe J. de Graeve-Hovelinck in Philippine is niet de oudste inwoonster van het dorp, maar ze staat op de tweede plaats. Op 7 Mei a.s. wordt ze negentig jaar. Philippi ne moet wel een bevolking van een sterke soort hebben, want opoe Na thalie heeft nog enkele „concurren ten", die ook op de negentig „aan werken". Zelf zegt ze, dat het bij die negen kruisjes niet zal blijven; ze rekent er vast en zeker op een volle eeuw te halen. Ze is kerngezond en ze is de hele dag bezig. In het breien doet ze nog voor niemand onder en ze weet precies wat er in de wereld om gaat, want ze leest „De Stem" iedere dag trouw. Ze houdt het allemaal goed bij en daarom is ze even goed op de hoogte Van wat er in Philip pine gebeurt als van al hetgeen er in Amerika, Japan en waar ook ter we reld passeert! Van de Hovelinck-stam zijn nog twee leden over, Nathalie, de nu bij na negentigjarige en Leonard. Met z'n tweeën tellen ze 178 jaren. Het zal op 7 Mei in de Vaartstraat groot feest zijn. Nathalie zal wel veel bezoek krijgen, want iedereen kent haar en draagt haar een goed hart toe. Aan de Gewestelijke herdenkings- plechtigheid voor het gezagsge- bied van de Territoriaal Bevelhebber Zuid West, welke op 4 Mei a.s. te Heusden zal plaats vinden, nemen de putaties, bestaande uit een officier, een onderofficier en een soldaat uit de garnizoenen Breda, Gilze-Rijen, Tilburg, Bergen op Zoom en Middel burg deel. ONTMANTELING „LANGE JAN" Gister is men begonnen met verde re afbraak van het steigerwerk rond de Lange Jan. Men vertelde ons dat de gehele spits nu ontmanteld wordt. PARADE OP 30 APRIL. Ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin zal a.s. Donderdag, des morgens om 11.15 uur op de Bou levard, de Kon. Marine een parade houden. Rooster der vergaderingen vastgesteld TN de daartoe door de Regelingscom- 1 missie in het hotel „Het Bonte Hert" te Hulst gehouden vergadering is besloten de jaarlijkse algemene vergaderingen van polders en water schappen dit jaar te houden op: Woensdag 13 Mei 1953 Koningin Em ma; Zaterdag 16 Mei 1953 Prosper- polder (Ned. Ged.l; Woensdag 20 Mei Absdale, Riet- en Wulfsdijk; Donder dag 21 Mei 1953 Melo, Willem Hen driks en Klein Kieldrecht; Zaterdag 23 Mei 1953 Van Alstein; Donderdag 28 Mei 1953 Verenigde Polders van Ossenisse; Woensdag 3 Juni 1953 Ser Paulus; Donderdag 4 Juni 1953 Groot- en Nieuw-Kieldrecht; Woensdag 10 Juni 1953 Groot- en Klein Ferdinan- dus; Zaterdag 13 Juni 1953 Sint Jan steen en Wildelanden; Dinsdag 16 Ju ni 1953 Havik en Hulsternieuwland; Woensdag 17 Juni 1953 Hengst- en Rummersdijk; Zaterdag 20 Juni 1953 Clinge; Dinsdag 23 Juni 1953 Stoppel dijk; Woensdag 24 Juni 1953 Lams- waarde c.a.; Donderdag 25 Juni 1953 Oude Graauw en Langendam. VY/OBNSDAG komt een gezelschap van ongeveer 35 Amerikaanse stu denten naar Zeeland voor een breed opgezet sociografisch onderzoek naar de toestanden onder de geëvacueerde bevolkingsgroepen. De studenten wor den ondergebracht in de verschillende Goese hotels. Advertentie) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. PLOTSELING STERFGEVAL Toen eergisteren het 7-jarig doch tertje van de familie Ingelse uit de Zuidvlietstraat op weg naar school was, is het in de Brouwersgang ineen gezakt en kort daarop overleden. Ver moed wordt, dat het kind een hersen bloeding heeft gekregen. ACTIE BB. GESLAAGD De wervingsactie voor de Burger lijke Bschermmg alhier werd met een volledig succes bekroond. De 260 vrijwilligers, nodig voor de zelfbescherming in de 13 blokken, waarin Goes is verdeeld, zijn gevon den en de 140 man voor de overheids diensten meldden zich ook. De opleidirtg wordt met kracht ter hand genomen. Enkele cursussen zijn reeds gestart. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jansje dochter van S. Harinck en J. Barth; Leuntje. doch ter van W. Visscher en M. Jansen te Kruiningen; Leendert A. zoon van A. de Munck en J. Sinke; Jan, zoon van C. Bruijnzeel en. Griep te Kruinin gen; Willem G. zoon van W. Kole en M. van de Velde; jan K. zoon van J. Cappon en M. M. Willeboer. Ondertrouwd: J. Heijboer en J. de Mul, resp. 45 en 32 jaar; A. v. Fraas- sen 37 j. en G. Bouw 41 j.; P. West- strate 27 j. en H. Meijaard 20 j. Gehuwd: P. Olivier, 25 j. en C, Wal- hout 20 j.; J. Dirks 27 j. en A. Rom- bout 25 j.; P. van der Have 26 j. en J. Paauwe 22 j.; J, de Vos 18 j. en D. Westdorp 19 J. Heinkenszand MUZIEK- EN TONEELUITVOERING In de zaal van de wed. Hoonderd hield de fanfare „Euterpe" haar jaar lijkse muziekuitvoering met medewer king van de toneelvereniging „Kunst naar Kracht" waarvoor grote publie ke belangstelling bestond. Het eerste gedeelte van het pro gramma voerde „Euterpe" onder lei ding van haar directeur de heer Jac. den Toonder uit Kloetinge een zes muzieknummers uit, waarbij vooral de vertolking van de ouverture Nabuc- co van G. Verdi opviel. Na de pauze bracht de toneelver eniging „Kunst naar Kracht" op zeer vlotte wijze het toneelspel m drie bedrijven van Maarten van Vught „Het Witte Legioen" ten tonele. In het bijzonder vielen de dames n. Ka- relse en P. de Reiger en de heer W. Nijsse door hun sublieme spel op, terwijl dc regie verzorgd door de heer Jac. Nijsse, in goede handen was. Aan het slot voerden de heren P. Staverman, voorzitter van Euterpe en A. Spee, directeur van Kunst naar Kracht nog het woord waarna de aanwezigen zeer voldaan huiswaarts togen. Het werd als een bijzondere geste gewaardeerd dat de heer B. Funk, oud-burgemeester, de tijd had kunnsn vinden deze avond tussen zijn vroe gere dorpsgenoten door te brengen. POSTZEGELVERENIGING VERGADERDE. Op een algemene vergadering van de Postzegelvereniging „Zeeuwsch- Vlaanderen" in lunchroom Koene was een complete verzameling Oostenrijk uit de periode 1918-1938 tussen de beide wereldoorlogen ten toonge steld. Uitteraard bestond hiervoor een levendige belangstelling. Als steeds wist de voorzitter in zijn ope ningswoord iets actueels te leggen. Dit maal was het een waarschuwing te gen de aankoop van oude zegels, zon der deze te laten keuren, naar aan leiding van een hem kort geleden, persoonlijk overkomen gevaL AFSCHEID VAN DE HEER HEIDEMAN Wegens vertrek naar elders binnen afzienbare tijd trad de heer J. Heide- man in een algemene vergadering van de Stichting Openbaar Kleuteronder wijs af als voorzitter. De verkiezing van een nieuwe voorzitter werd uitge steld tot een volgende vergadering. De vice-voorzitter, de heer Ph. van Gor- sel zal tijdelijk als voorzitter optreden. Namens de vereniging, de ouders en de voorstanders van het openbaar on derwijs werd de heer Heideman dank gebracht voor zijn werk, terwijl hem ook een blijk van waardering werd overhandigd. Sas van Gent UITZENDING ZWAKKE KINDEREN. Door de stichting „Bio-Vacantie- oord" te Amsterdam worden jaarlijks kinderen in de leeftijd van 6-13 jaren waarvan de schoolartsen de uitzen ding aanbevelen, uitgezonden naar Bio-Vacantieoord .Russenduin" te Bergen aan Zee. Zowel de uitzending naar als de verpleging in het kolonie huis komen, voor zover deze kosten niet door overheidssubsidies worden gedekt, voor rekening der Stichting. Het Burgerlijk Armbestuur in onze gemeente is thans in de gelegenheid gesteld voorlopig 2 kinderen, welke één der lagere scholen alhier bezoe ken, aan te wijzen, die dan in het tijdvak 13 Augustus t.m. 22 Septem ber a.s. in het bovengenoemd vacan- tieoord zullen worden verpleegd. Voor enkele kinderen wordt dit dus weer een buitenkansje om zich in een mooie gezonde omgeving te ontspannen en aan te sterken. SCHOOLARTSENDIENST. Uit het jaarverslag over het ge neeskundig schooltoezicht, district Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, geduren de het jaar 1952. blijkt, dat in dat jaar ruim 3000 kinderen systematisch en geheel onderzocht werden. Kwam het vroeger wel eens voor, dat een onderzoek der kinderen dooi de ouders niet werd toegestaan, thans is dit nog slechts bij hoge uitzonde ring het geval. Het bezoek van de arts aan de scholen wordt tegenwoordig beschouwd als iets vanzelfsprekends en door de leerlingen met zekere op gewektheid begroet. Dat een en ander de doeltreffendheid van het onderzoek ten goede komt, is begrijpelijk, aldus de schoolarts. Dr. J. v. <j. Heul. Alle kinderen bij wie iets gevonden wordt, dat behandeling of althans toezicht behoeft, worden naar hun huisarts verwezen In onze gemeente werden de leer lingen van de Bijz. R.K. Bewaar school, in totaal 124, onderzocht, waarvan er 8 naar de huisarts werden verwezen, voor de bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs bedroeg het aantal onderzochte leerlingen 138. Hiervan werden er 18 naar hun huis arts gezonden. MUZIEKUITVOERING. Bij gelegenheid van Koninginnedag zal de harmonie de Verenigde Vrien den de Sasse bevolking vergasten op een prachtig concert, waarbij de vol gende stukken ten gehore zuilen wor den gebracht. Saint Servan, mars van W, Schild. Oberto van Verdi, ouverture, Peix et Liberté, concertmars i$an Delhaye Slavische Rapsodie van C. Friedeman. Ballet Muziek uit Faust van Gounod. Karl Kiipfer, Mars van Th. Furter. Verder vernemen we nog, dat de harmonie werd uitgenodigd concerten te geven te Waregem op 24 Mei te St. Niklaas op 28 Juni en te Gent op 19 Juli. Enkele van de hierboven genoemde stukken zullen op de concerten welke ze te Waregem. St. Niklaas en Gent zullen spelen eveneens worden voor gedragen. CAUSERIE OVER CANADA. De heer Jac. Koster, die met vacan- tie uit Canada in zijn geboorteplaats is teruggekeerd, hield een causerie over zijn nieuw vaderland. In hoofdzaak behandelde hij de streek waar hij zich heeft gevestigd n.l. zuid-Ontario. De Nederlanders zijn daar zeer ge zien. Verder prees hij de eenvoudige ambtelijke administratie en de grote vrijheid die men er heeft. Uitvoerig behandelde hij de vele mogelijkheden in het grote land, dit toegelicht met films. DE BOMEN VERDWIJNEN. De laatste van de bomen, die eens het sieraad van de Zeeuwsch-Vlaamse wegen vormden, gaan verdwijnen. Zowel aan de weg Axel-Hulst als Axel-Zuiddorpe wordt er momenteel druk gekapt. CONCERT VOOR RAMPENFONDS EN VLUCHTELINGENHULP. In het Gezellenhuis zal op 29 April a.s. een concert worden gegeven, waarvan de opbrengst zal verdeeld worden tussen het Rampenfonds en de Internationale Vluchtelingenhulp. De medewerkenden zijn mej. G. de Jonge, piano en de heren S. Kowars- ki. j. van Altena en J. veldhuizen, viool Westdorpe GOUDEN BRUILOFT GEVIERD Onder overweldigende belangstelling vierde het echtpaar G. Allonsius- Kindt zijn gouden huwelijksfeest. Reeds vroeg wapperden de vlaggen op Klein Gent en werd de woning van de feestelingen door het buurtcomité versierd. Alles was reeds in feeststem ming toen de stoet van 10 auto's on der een stralende zon het echtpaar en familieleden naar de kerk bracht, waar een H. Mis uit dankbaarheid werd opgedragen. De auto van het gouden paar werd geflankeerd door bruidjes, die hen ook binnenleidden, in de kerk. Na de H. Mis waren het deze bruidjes, die hen na de H. Mis juist buiten de kerk de eerste felicita ties brachten-in een kort voordrachtje. Des middags feliciteerde het buurt comité namens de burnt en bood hun een enveloppe met inhoud en een mooi bloemstuk aan. Des avonds rukte „Eikels worden Boomen" uit om een klinkende sere nade te brengen met felicitatietoe spraak van de voorzitter, waarna de heer Allonsius dankte voor deze sere nade en al het meeleven met zijn feest. De gehele avond heerste er op „Klein Gent" een vrolijke stemming en de gehele buurt leefde mee en vierde feest samen met de familie. Het was èn voor de jubilarissen èn voor de gehele buurt een waar festijn een bewijs, dat het jubilerende paar in de buurt en ook daarbuiten een warme sympathie geniet. TEERDAG SUPPORTERSCLUB „DE ZWALUW". Vallende in de periode van de wa tersnoodramp, waarbij haast alle le den van de supportersclub spontaan naar Hontenlsse of Terneuzen waren gesneld voor het helpen dichten der opengeslagen dijken, werd deze teer- dag eerst nu gehouden. Men zegt teerdag omdat hieraan steeds een lekker maaltje in het club huis verbonden is. met vertier en ge zelligheid. maar teerdag houdt ook in dat alle feiten van het verlopen jaar herdacht worden en plannen voor het nieuwe gesmeed, dat verslag over kasmiddelen wordt uitgebracht en zo nodig nieuwe bestuursleden ge kozen of herkozen worden. Kortom de supportersclub de Zwa luw zal zich ook dit jaar roeren, maar dat het oude gezegde „alles op zijn tijd" zomaar geen los doorheen ge worpen woorden zijn is eens te meer bewezen: het ware animo was er niet en slechts het halve aantal leden van gewoonlijk was present. Teerda- gen moeten nu eenmaal in de winter gevierd worden als de kachel snort en geen lenteweer naar buiten lokt.. OP HOL, Midden in de kom van het dorp sloeg een torenhoog opgeladen vracht auto met stro leterlijk op hol en kwam pakken stro verliezend met zijn neus te staan tegen het aanplakbord van de gemeente Men kent ze, die wagens van ge weldige afmetingen die de schrik zijn van onze op sommige plaatsen nog zeer smalle Z. Vlaamse wegen, (we noemen slechts het haast levensge vaarlijke bolle weggedeelte langs de dijk naar Overslag), maar als ge noemde vehikels nu ook nog en pas sant het kunststukje gaan uithalen gemeenteaanplakborden te willen be zichtigen. vraagt men zich af waar het heen moet. Met man en macht werd het ge motoriseerde individu weer op het rechte spoor gebracht. bijzondere trant gegeven. De dag werd begonnen met een plechtige H. Mis waarin de kinderen hun offerzakje aanboden. Er waren niet minder dan 326 zakjes met offergaven afgegeven. Daarna begonnen de feestelijkheden. Er was een wedstrijd georganiseerd in het kronen van fietsen en autopeds. De kinderen reden in optocht naar het dorp waar hun fietsen gekeurd wer den door de commissie bestaande uit de heren Al. de Waele en Cam. Suij. Bij de meisjes was de winnaar Corrie van Laere en bij de jongens Freddie Seghers. Hierna werden nog volksspe len georganiseerd in de voormiddag voor de meisjes en in de namiddag voor de johgens. Alles bij elkaar werd het een mooi geslaagd feest. Ook voor de volksspelen waren tal van mooie prijzen beschikbaar gesteld. Zandstraat ONGEVAL MET BROMFIETS. Donderdagmorgen overkwam dhr. K. V. die een bromfiets bereed een ongeval, waardoor hij in een zorgwek kende toestand in het ziekenhuis te Sluiskil moest worden opgenomen. Toen hij zich met zijn brommer op het rijwielpad bevond schoot er een hond voor zijn wiel. met gevolg dat hij de macht over het stuur verloor en tegen een langs het rijwielpad staande boom terecht kwam. jeugdwedstrijden op koninginnedag De plaatselijke Vereniging voor Vreemdelingenverkeer heeft voor Ko ninginnedag, 30 April, volksspelen ge organiseerd. Wie er aan deel wil ne men kan zich Donderdag a.s. van 1 tot 2 uur bij Daan Biesbroeck op de Markt opgeven. De spelen beginnen om half drie. Het programma is als volgt vastge steld: kegellopen, eierrijden mastklim- men stepwedstrijd voor meisjes, dia bolowedstrijd voor meisjes, stepwed strijd voor jongens en stoelrijden. 's Avonds zal de Kon. Stedelijke Harmonie een muzikale rondgang door de stad maken. Koewacht COMBINATIE AMBTENAREN- VERENIGINGEN. Door de diverse personeelsvereni gingen van ambtenaren in Oostburg is een werkcommissie in het leven geroepen. De commissie bestaat voor lopig uit de heren E. Haanstra, voor zitter, F. A. Kolijn secretaris, R. de Bruijne, penningmeester, L. C. v. d. Weel, D. Dekker, J. Hoekstra, F. van Hee en A. J. v. d. Lijcke, leden. Aangesloten zijn „Het Vrije van Sluis", de gemeente Oostburg, ban ken, belasting, rijkspolitie en Kon. Marechaussee. Vrijdagavond werd reeds de eerste feestavond in combinatie gehouden In de Eenhoorn. Het Sasse ambtena- rensportgezeJschap gaf een cabarets avond. Het ligt in de bedoeling over te gaan tot het houden van voetbalwed strijden, volleybal, tafeltennis, vissen, bridge en andere kaartspelen, dam men, schaken enz IJzendijke MODERNE CHARITAS In het Hof van Koophandel werd een belangrijke bijeenkomst georga niseerd door het R.K. Maatsch. werk alhier, waarin directeur van Campen het woord voerde over de christelijke Charitas in de moderne "tijd. Kerkelijke en gemeentelijke autori teiten van IJzendijke, Biervliet, Hoofd plaat en Schoondijke, en een bevre digend aantal belangstellenden heb ben deze belangrijke rede met grote aandacht, beluisterd. Na 'n kort historisch overzicht ont wikkelde spieker diverse stellingen, die ten aanzien van doelbewuste cha ritas zijn In te nemen. Na de pauze verduidelijkte mej. Su- torius. maatsch. werkster, de funda mentele uiteenzetting van dir. van Campen met treffende voorbeelden uit de praktijk, speciaal ook uit. de huidige nood in de rampgebieden. Tenslotte weiden nog verschillende vragen van het aandachtig gehoor door beide sprekers naar genoegen beantwoord Sluis VERGADERING GROENE KRUIS. Het Groene Kruis hield zijn jaar vergadering in het jeugdgebouw' van de N.H. Kerk. De verslagen van de penningmeester en de secretaris wer den onveranderd goedgekeurd. In het bestuur, dat werd uitgebreid tot 7 personen werden gekozen de he ren F. Brouwer en A. Lako. Tot slot van deze goed bezochte vergadering werden vertoond de smal films over De Watersnood langs de kust van West Zeeuwsch-Vlaanaeren en De Cadzandse Boerenbruiloft op St. Anna ter Muiden. KOLENDIEFSTAL OPGEHELDERD. Reeds verscheidene malen waren bij de Rijkspolitie klachten ingekomen van bewoners van noodwoningen, dat hun kolenvoorraad op onverklaarbar wijze verminderde. De pogingen van de politie om deze klachten op te hel deren hadden succes, toen zij de hand konden leggen op E. S.-T., toen deze een nachtelijk bezoek bracht bij de familie N. Na arrestatie werd door haar be kend. dat zij ook de hand had in de vorige diefstallen. GROOT FEEST VAN DE HEILIGE KINDSHEID. Woensdag werd er in onze parochie onder grote belangstelling het feest van de H. Kindsheid gevierd. Dit feest was vervroegd vanwege de ker mis. Aan dit feest was dit maal een ANTWERiPBN Kon. Ned. Schouwburg: De laatste c\p het schavot. DE KLINGE Cinema van Dijck, 19.30 uur: Rhubarb, de milliardairskat. HULST Bioscoopgebouw, 20 uur: Ik heb mijn hart in Heidelberg verloren. SAS VAN GENT Olympia Thea er. 20 uur: Geen medailles voor spionnen. TERNEUZEN, Luxor, 20 uur: Teresa. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg: De laatste op het schavot; Kon. VI. Opera, 20 uur: Czardasfürstin. SINT JANSTEEN F. Bauwens: Dan sen; J P;uym, 15 uur: Sch'eting,. - Jaarmarktschieting op cTe staande wip. SAS VAN GENT Olympia Thea'er: De schat van Monte Christo. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: De man zonder angst. door 63) Mag er nu niet meer aan het ter rein worden gewerkt? Nou, zo ver is het nog niet, zegt Westra luchtig. En wat jou zelf aan gaat, ik moer er nog eens over den ken, wat voor straf ik je zal geven. Strafstraf, altijd weer straf, denkt hij. Wat moet hij nu in dit ge val? Als het recht z'n loop zou heb ben, hoe zwaar zou dan de straf voor deze jongen, beschuldigd van een moordaanslag niet moeten zijn? Een moordaanslag, waarvan de dader een volledige bekentenis aflegde en waar bij hij nog uitdrukking gaf aan z'n leedwezen, dat z'n toeleg niet was gelukt. Je moet er niet aan denken Daarom zet Westra de straf-gedachte voorlopig van zich af. Ik weet nog niet, hoe de heer Leslie over een en ander denkt, laat hij zich horen. Die heeft in dit geval ook een woordje mee te spreken en daarom zou ik jullie de goede raad willen geven: praat er met niemand over. Laat wat wij hier vanavond hebben besproken onder ons blijven in het belang van Adri èn in het belang van onze Jongensstad. Ze geven er alle drie de directeur de hand op. En vreemd Adri is er nu in het geheel niet bevreesd voor, dat Guus z'n mond voorbij zal praten. EEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK Daar is Jonkheer Meester Doctor Francois de Perelaer, wiens geslacht zich voor het vaderland op velerlei wijze verdienstelijk heeft gemaakt. Maar Jonkheer Frans doet voor zijn voorgeslacht niet onder. Hij is een waardige figurant in alle mogelijke en onmogelijke commissies en bestu ren; hij is officier in de Orde van Oranje Nassau enzovoort, enzovoort, waaronder wij/ dan tal van buiten landse ridderorden kunnen verslaan. De Jonkheer Meester Doctor heeft het druk en het is dan ook geen won der, dat hij het niet aangenaam vindt, als 'voorzitter van de Stichting Voor land een brief van de heer Leslie te ontvangen, die hem op nederige toon mededeling doet van de aanslag, die op zijn leven „waarschijnlijk door een van de verpleegden is gedaan. On dergetekende zou u Hoogedelacht- bare hiermede niet lastig vallen, ware het niet ,dat na de benoeming van de richting er niet op vooruit is gegaan, nieuwe directeur de geest in de In- De tucht wordt ten achter gesteld er wordt geen rekening meer mede gehouden, dat de verpleegden tegen de maatschappij hebben gezondigd en ook bij kleine conflicten stelt de nieuwe directeur, de heer Westra, de belangen van de verpleegden boven die van het personeel. Het gezag wordt aldus niet gehandhaafd en dit is dan ook een reden voor onderge tekende, U Hoogedelachtbare drin gend te verzoeken, hem in een be stuursvergadering van de Stichting te willen horen, opdat hij aan zijn grieven volledig uiting kan geven. Hetwelk doende, enz. Peter Leslie, Onderwijzer-toezichthouder aan de Stichting Voorland." Vervelend gezanik met dat Voorland, bromt de Jonkheer Mees ter Doctor, terwijl hij met een nijdig gebaar een eitje onthooft. Moeilijkheden, man? vraagt de freule vriendelijk, terwijl zij van een zilveren schaal een geroosterd stukje brood neemt. Och nee, niets van belang, geloof ik, antwoordt de man. Mag ik het zout even van je? Hier, lees zelf maar. De jonkheer krijgt het zout, me vrouw leest de brief. Met schoolmeesters heb je altijd last, is het niet? Honderd schoolmeesters, negen en-negentig gekken, antwoordt Jon ker Francois. Ik dacht nog wel, dat jullie het met die nieuwe directeur zo goed hadden getroffen, zegt de freule. Die meneer Westra leek me een flinke man. Dat is-ie ook wel. bevestigt de jonker, terwijl hij z'n dikke kin met het hagelwitte servet afveegt. Een nieuwe bezem, die schoon veegt. Maar je kan je natuurlijk vergissen, 't Ver velende is dat ik door die brief nu wel genoodzaakt ben, een bestuursverga dering te laten uitschrijven. Die me neer Leslie heeft zich schriftelijk be klaagd nu ben ik verplicht, er aan dacht aan te schenken. Freule Van Klarenberg zal er niets op tegen hebben, meent me vrouw de Perelaer. Zij beklaagde er zich onlangs nog over, dat er in zo lange tijd geen vergadering was ge weest, ofschoon er toch heel wat nieuws op Voorland was gebeurd, sinds meneer Westra is benoemd.. Ze zei, dat het bestuur in sommige din gen wel mocht worden gekend en dat die man wel wat eigenmachtig optreedt. Jonkheer Francois, die voor de openstaande deuren is gaan staan en die de welverzorgde villatuin met welgevallen opneemt, keert zich om. o, is die tante weer aan het pra ten geweest? Waarom bemoeien jullie vrouwen je niet uitsluitend met je eigen zaken? Ik zou denken, dat de secreta resse van de Stichting toch wel een en ander met de echtgenote van de voorzitter kan bespreken, antwoordt mevrouw snibbig. Ze moet als secretaresse weten, dat ze niet moet kletsen, snauwt ce jonker op zijn beurt. Hij gaat naar de tafel en bladert in de dikke agen da, die naast z'n bord lag. Natuur lijk: geen datum haast vrij.. Maar wacht eens, Woensdagmiddag., dat moet dan maar. Hij krabbelt in de agenda achter de Woensdag het woordje Voorland en zet er achter 2 uur. waarna hij zich tot z'n vrouw wendt, met het verzoek, of zij even freule Van Klarenberg wil opbellen om te zeggen, dat ze de vergadering uitschrijft. Kan ik me niet beter met m'n eigen zaken bemoeien? vraagt me vrouw, maar dadelijk laat ze er op volgen, dat ze het wel doen zal. (Wordt vervolgd). DINSDAG 28 APRIL 1953. Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Tulpen-ral- lye; 8,25 Plechtige Hoogmis; 9.45 Gram.; 9.55 Waterst.; 10.00 V. d. kleuters; .0.15 Gram, li.oo V. d. vrouw; 11.30 School radio; 12.00 Angelus; 12.03 Metropole- ork. en soliste (12.30—12.33 Land-, en tuinb.meded.); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. en kath. nws.; 13.20 Act.; 13.25 Amus.ork. en solist; 14 00 Gevar. progr.; 14.50 Gram.; 15.00 Schoolradio; 15-30 „Ben je zestig?"; 16.00 V. d. zieken; 16.30 Zie-, kenlof; 17.00 V. d. jeugd; 17.15 Idem; 17.45 Regeringsuitz.Mr. H. W. J. E!ias:| Economie en staatkunde in Indontië; 18.00 Hammondorgel; 18.20 Sportpraaije; j 18.30 V. d. jeugd; 18.52 Act.; 19.00 Nws.; 19.10 Tulpenrallye; 19.15 ,,Uit het Boek der Boeken"; 19.30 Gram.; 20.25 De ge wone man; 20-30 Pianokwint.; 21.:5 Bra bants ork.; 22.00 Gram.; 22.05 De Radio dokter; 22.20 Zang en piano; 22.45 Avond- j gebed en lit. kal.; 23.00 Nws.; 23.1524.00 j Gram. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram; 7.15 Gym.; 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO' 8.00 Nws.: 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Omr.koor en orgel; 9.25 V. d. huis- vr.; 9.30 Gram.; 10.40 „De vrouw in ge zin, Maatschappij en Staat", caus.; 10.50 V. d. kleuters, lt.oo V. d. zieken; 11.30 Sopraan en piano; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinb.meded.; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Gram.; 12.55 Tul- pen-rallye; :3.00 Nws.; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Lichte muz.; 14.00 „Zeg eens, Amerika14.30 Gram.; 14. *0 Schoolradio; 15.00 Gram.; 15.15 V. d. vrouw; 15.45 Gram.; 16.30 V. d. jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 V. d. jeugd; 18-00 Nws.; 18.15 Pianospel; 18-30 Rep. of gram.; 18.35 Orgelspel; 18.50 Par's vous parle": :8.55 Harmonie-ork.; 19.20 Voordr.; 19.30 Tenor en piano; 20.00 Nws.; 20.05 Gevar. progr.; 21.15 Lichte muz.; 21.35 Meded.: 21.40 Gevar. muz.; 21.50 Dansmuz.; 22.30 Bui- tcnl. overz.; 22.45 Bas en piano; r".00 Nws.; 23.15 New York Calling; 23.20 Gr<4n.; 23.5024.00 Tulpen-rallye. Brussel (Vlaams). 324 m. 11.45 Gram.: 12.30 Weerber.; 12.34 Gram. (Om 12.50 Koersen); 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; .3.20 Zang; 14.00 Schoolradio; 15.30 Orgelspel; 16.00 Gram.; 16.30 Orgelspel; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 17.15 V. d. kleuters; 17.30 Gram.; 17.50 Boekbespr.; 18.00 Kamer - muz.; 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws. en pers- overz.; '.9.40 Gram.; 19.50 Caus.; 20.00 Gram.; 20.15 Omr.ork.; 21.00 Gram.; 21.15 Ethnische muz.; 22.00 Nws. Brussel (Frans), 484 m. 12.10 Omr. ork.; n.oo Nws.; 13.10 en 14.00 Gram.; 15.00 Gram.; 16.no Lichte muz.; 17.00 Nws,; 17.(5 Gram.; 17.30 Viool en piano; 17.45 Gram.; ,8.30, 19.00 en Gram.; 19.45 Nws.; 20.00 „La Reine du Film", operette; 21.30 Gram.; 22.00 Nws.; 22.10 Omr.ork.; 22.50 Nws.

de Stem | 1953 | | pagina 2