RAI En Charlie rijdt in een gloednieuwe Chevrolet ONZE PUZZLE ZILVEREN ZUSTERS in Rijsbergen Damestas bij het costuum DUIVEN SNELLEN DOOR DE LENTELUCHT BEDRIJFSAUTOMOBIELEN derde blad zaterdag 25 april 1953 Leven op afbetaling, algemeen verschijnsel in de Ver. Staten Dollar is een vooroorlogse gulden Per 24 seconden een auto-ongeluk Oplossing van vorige week Met herauten en klaroengeschal ingehaald Pastoor Vermunt: „f 100.- voor een tip" „Amerikaanse" groei Aardbeving Spelingen voor zomerseizoen in zicht En dat spiegeltje DE Oosterhoutse Nachtegalen zijn zojuist teruggekeerd van een klein, maar ver tournéetje, waarbij zelfs de grens van Italië werd over schreden. Ze gaven daar 3 concer ten in Zuid-Tirol, het gebied, dat vroeger bij Oostenrijk behoorde, en waar ook nu nog veel Duits wordt gesproken. Dikken Bruines Tju Uitslagen uit vele contreien IN de buurt van St. Louis in Missouri hebben wij een avond doorgebracht in de woning van Joe Smith, een arbeider van de Emerson Electric Manufacturing Company, een fabriek, die enigszins te vergelijken is met onze Philips. Joe is getrouwd, va der van een jongen van 21 jaar, en verdient als voorwerker-elec- tricien een weekloon van tussen de 90 en de 100 dollar. Het huisje, dat hij bewoont, is vrij nieuw en is zijn eigendom. Er is centrale verwarming en alle kamers zijn belegd met zware moquette, ter wijl ook het meubilair een welvarende indruk piaakt. Verder be vat de woning een badkamer, zagen wij er een televisie-apparaat, drie radiotoestellen en in de keuken een menigte van electrische apparaten. In de garage achter het huis stond de wagen van Joe, een niet nieuwe, maar toch goed onderhouden 8-cylinder Ford, waarmede hij iedere dag naar zijn werk gaat. We dachten eerst dat de gloednieuwe Chevrolet, die voor de deur stond, Joe's eigendom was, maar hij merkte op: „Nee, die is van de kid". „De kid", dat was zijn zoon Charlie, die voor 50 dollar in de week bij de posterijen werkt, en daarbij nog studeert aan een Technische Hogeschool. Auto's en nog eens auto's. Ze vormen een enorm probleem dat toeneemt met' de groei der steden. Een luchtfoto van een parkeerplaats illustreert wel dui delijk het feit, dat de auto voor de Amerikaan betekent, wat voor de Neder lander een fiets is. FNit is in het kort het welvaartspeil, waarop het gezin Smith in St. Louis staat, een arbeidersgezin, zoals er in Amerika enkele millioenen zijn. Natuurlijk zijn er gezinnen, die het met minder dan 100 dollar in de week moeten doen, maar Joe Smith vormt toch heus geen uitzondering, want 't welvaartspeil in de Verenigde Staten is zo ontzagwekkend hoog, dat wij, arme Europeanen, er ons bijna geen voorstelling van kunnen vormen. Een ongeschoolde arbeider, man, zowel als vrouw, verdient in Amerika een weekloon van rond de 50 dollar; voor een geschoolde arbeider wordt dit al gauw 65 dollar, om dan naar gelang van de prestatie en de kundigheid te stijgen tot 80 dollar in de week. Heeft men het eenmaal tot voorwerker ge bracht, dan zijn weeklonen van 90 tot 100 dollar heus geen uitzondering. DOLLAR EN GULDEN Mu zijn bedragen natuurlijk zeer be trekkelijk, speciaal wanneer ze in een vreemde munt worden uitgedrukt. Vermenigvuldigt men deze weeklonen met f 3.80, de officiële koers van de dollar, dan krijgt men een aanvech ting té geloven, dat iedere arbeider in Amerika een millionnair is. Om werkelijk te kunnen beoordelen wat een arbeider in Amerika verdient, zal men deze bedragen moeten her leiden. In het kort kan dan worden ge zegd, dat een Amerikaanse arbeider gemakkelijker een dollar verdient dan zijn Nederlandse collega een gul den, terwijl hij voor deze dollar heel wat meer kan kopen dan een Neder lander hier voor een gulden. Om enkele concrete voorbeelden te geven: biefstuk kost 112 cent per pond (een Amerikaans pond is 450 gram), varkensvlees 92 cent, gesneden ham 70 cent, spek 18 cent, kip 50 cent, bo ter 84 ct., roggebrood en wittebrood 10 cent, suiker 11 cent, alles per pond, terwijl een ei ongeveer 61/2 cent kost en melk ruim 20 cent per liter. Een costuum kost tussen de 50 en de 70 dollar, 'n radio van 29 tot 50 dollar, terwijl men reeds een goede koelkast heeft voor 200 dollar. Wanneer men dus de dollar, om enig idee te krij gen van zijn koopkracht, toch wil her leiden tot onze gulden, kan men glo baal zeggen, dat een dollar gelijk staat met onze gulden, terwijl men er evenveel voor kan kopen als hier voor de oojrlog van 1940-1945. GIGANTISCH VERKEER van soms meer dan 1000 stuks, in prijzen van 195 tot 2000 dollar. En ook hier op langdurig crediet, zonder dat men een hoge interest behoeft te betalen voor de termijn. Het kopen van zo'n auto neemt dan ook niet veel tijd in beslag. Men stapt een tweedehands autopark bin nen, geeft te kennen hoeveel men aan wil leggen, doet zijn keuze en een kwartier later heeft men alle forma liteiten vervuld en kan men met de wagen wegrijden. Het verkopen van zijn auto gaat nog gemakkelijker. De handelaar on derzoekt het jaar van fabricage, kijkt, of alle vier de spatborden er nog aan zitten en of hij niet half is ingedeukt en bepaalt dan volgens een vast sche ma de prijs. Gaat de verkoper er mee accoord, dan kan de transactie binnen tien minuten haar beslag hebben ge kregen. Voor de prijs van 600 dollar kan men zich een tweedehands auto aan schaffen, waarmee men geluk of pech kan hebben, doch als men 1000 dollar aanlegt, heeft men een wagen, die ge^ garandeerd wordt. En allemaal zware 6- of 8-cylinder auto's, want olie en benzine kosten bijna niets, terwijl dit ook bij de belasting, die zeer laag is; geen verschil uitmaakt. MILLIONNAIR OP CREDIET Jn totaal waren er sinds 1952 op een bevolking van 150 millioen zielen in de Verenigde Staten 42 millioen personen-auto's, hetgeen neerkomt op 1 auto per ruim 3 inwoners. Alles rijdt er in een auto, die hoe langer hoe minder een luxe is geworden, doch een noodzakelijk iets, zoals bij ons een rijwiel. Het verkeer heeft in Amerika dan ook gigantische vormen aangenomen. Op de toegangswegen tot de grote steden rijden de auto's in één onafge broken stroom, zes tot acht rijen dik. Het parkeerprobleem is er onoplos baar door geworden, Straten met een parkeerverbod ziet men dan ook bij na niet in de steden, daar de automo bilisten hun wagen anders niet kwijt zouden worden. Volgens de knappe Amerikaanse statistici vindt er iedere 24 seconde een auto-ongeluk plaats, waarbij per jaar 1.300.000 personen zijn betrokken, van wie er 37.000 aan de bekomen verwondingen overlijden. Vanzelfsprekend is het in Amerika heel erg gemakkelijk om in het bezit te komen van een auto. De gemiddel de prijs van een nieuwe wagen be draagt 2000 dollar, die men zonder borgstorting en op een zo ruim moge lijke afbetalingstermijn kan krijgen. Daarnaast is er een uitgebreide han del in gebruikte auto's. In iedere stad of dorp vindt men geweldige auto parken, waar men een tweedehands wagen kan kopen uit een voorraad IJet ideaal van iedere Amerikaanse arbeider is dan ook om steeds in een dure, gloednieuwe wagen te rij den, ouadat hiernaar zijn welstand wordt gemeten. Wij hebben in de achterbuurten van St. Louis de „be huizing" bezocht van een neger, twee kamers, waarvan er een als keuken dienst deed. Hier geen spoor van de luxe en het comfort, dat ik ten huize van Joe Smith was tegen gekomen, doch beneden voor de deur stond zijn Cadiïïac, waarin hij trots als een pauw zijn minderwaardigheidscomplex pro beert weg te „rijden". Nieuw kost deze auto, die tot de duurste klasse wagens in Amerika behoort, ruim 6000 dollar. Nadat de een of andere millionnair er 80.000 kilometer in had gereden, en de auto er nog zo goed als nieuw uitzag, had de neger hem (op een eindeloos lange afbetalingster mijn) gekocht voor 2000 dollar. Hij was millionnair op crediet geworden. Heel het economische leven in Ame rika drijft op crediet. In de grote ma gazijnen kan men alles kopen, tot een gouden ring of een bril van 8 dollar toe, met kleine wekelijkse afbetalin gen, en no money down nor charge for credit, zonder rente of aanbeta ling. We hebben in Indianapolis een wa renhuis bezocht, dat niet'minder dan 200.000 klanten had, die wekelijks 'n bepaald bedrag moesten afbetalen. Zo dra men enigszins bij is, mag men weer iets nieuws kopen, zodat men eeuwig schuldenaar blijft, een ge wone methode om de klant aan het bedrijf te binden. Deze economie is alleen maar vol te houden, zolang iedereen ruim ver dient en tot afbetalen in staat is, het geen in de Verenigde Staten, waar door de geweldige bewapeningsuitga- ven thans een ongekende hoog-con- junctuur heerst, het geval is. Met zorg vragen economen zich ech ter af. juist nu Rusland een meer vredelievende houding begint aan te nemen, wat de toekomst op econo misch gebied zal brengen, wanneer de bewapeningswedloop zal ophouden. In Washington, waar deze vraag gedu rende de laatste dagen van ons ver- aldaar werd opgeworpen, ant woordde men, dat de Amerikaanse regermg reeds thans maatregelen heeft beraamd om een economische ineenstorting, zoals deze zich in de dertiger jaren heeft voorgedaan, te voorkomen. Wel hield men rekening met een lichte terugslag, die echter gemakkelijk zou kunnen worden' overwonnen. Advertentie) Horizontaal: 1 adellijke titel; vrouwenverblijf; 9 godsdienst (afk); 11 troefkaart, 12 familielid, 13 boom, 15 onbepaald voornaamwoord, 16 on verschrokkenheid, 17 verdriet, 18 elec- trisch geladen deeltje, 20 vóór, 21 ge reed, 22 onvruchtbaar, 24 muntstuk (afk.), 25 staatsiestoél, 27 koerier. Verticaal: 1 jammerklacht, 2 gods dienst (afk.), 3 inhoudsmaat, 4 gierig aard, 5 opstootje, 6 voorzetsel, 7 kip- pensoort, 10 rotsspleet, 12 beemd, 14 Japanse munt, 15 klap, 19 diefstal, 22 spoedig, 23 staaf, 25 bekende motor wedstrijden (afk), 26 deel van de Bijbel (afk.). JURYFVAAK ERAFELSLA RKGAZELER UPET SIPN ZON BEE AROK EERM LATABELJE EVARYKMOL MERGTVALK 32 sie tentoonstelling 23 April - 2 Mei Prijs f 2.- incl. bel. I Open 10-18 uur Zondag 26 April 1 2-1 8 uur 60 jaar AMSTERDAM Onderdelen Toebehoren Banden Garage-uitrusting Maandag, Dinsdag en Woensdag ook 's avonds van 20-22.30 uur. [^IEMAND kan zeggen, dat de Zuster Franciscanessen 25 jaar geleden niet van harte welkom waren in Rijsbcrgen. De herauten haalden de nonnetjes met klaroengeschal en in deftige open rijtuigen van Etten af en de plaatselijke harmonie wist niet hoe hard zij moest blazen om de entree nog feestelijker te maken. Dat is Zondag aanstaande 25 jaar geleden. Onder de geestdriftige leiding van burgemeester Raaijmakers maakt geheel Rijsbergen zich op om het feest, dat eigenlijk zilver is, minstens een gouden cachet te geven. Want met de resultaten van het werk der Zusters voor ogen, is dat alleszins gerechtvaardigd. lY7/XJ, oude eikenbomen, staan al zo lang te dromen. Wanneer zou den de zusters komen". Dat stond se cuur op de oude eikenbomen nabij de kerk geschreven. Niemand in Rijsber gen koesterde de gedachte dat deze regelen de dichtkunst van Vondel zouden doen verbleken, maar gemeend was het. En vooral niet alleen door die bomen. De Zusters vonden in het rustige, ■welvarende dorp hun voornaamste taak in het onderwijs. Tegelijk daar mee klinkt binnen de klooster- en schoolmuren van de royaal bij elkaar gegroepeerde gebouwen de naam van Pastoor Vermunt op. Deze is de grote stimulans geweest voor de ontwikke ling van Rijsbergen en van het on derwijs in het bijzonder. In samenwerking met de nonnetjes van het nog piepjonge klooster sticht te hij het ene klaslokaal na het an dere. Hij ontwikkelde daarbij een zo danig tempo, dat het Centraal Bu reau voor het Onderwijs óp een ge geven ogenblik eens voorzichtig infor meerde. hoe hij dat lapte zonder banken te behoeven te roven. „Stuur me f 100", schreef de pas toor terug, ,,en ik verschaf U de meest uitvoerige inlichtingen". Waarmee maar gezegd, dat hij een zakenman was van de eerste rang. SNELLE GROEI WIJFENTWINTIG JAAR is een he- ie hap .uit een mensenleeftijd, maar wanneer in dat tijdsbestek het meisjes- en kleuteronderwijs zo zeer verbeterd kon worden zoals dat in Rijsbergen het geval is, dan kan dat alleen maar mogelijk zijn door een „Amerikaanse" groei. Die is er dan ook inderdaad ge weest. Toen de Zusters 5 in getal in het dorp aankwamen was er nog niets van de huidige toestand te signaleren. Nu echter, met het zilve ren jubileum van hun werk in zicht, vormen een zevenklassige meisjes school, een Meisjespatronaat en een royale kleuterschool de grootste trots van het hele dorp. En al verschuilen de zusters zich bescheiden achter de werkzame pastoor Vermunt, van al diens energie zou niets terecht zijn gekomen, wanneer het onderwijs niet alle kracht van de zusters had ge kregen. Ook daar is het ieder over eens. KROON OP HET WERK IN januari van het vorig jaar vond het werk der nonnetjes de lang ge koesterde bekroning. Dank zij de ijver van pastoor Dr. van Oosterhout (zijn voorganger was in 1944 rustend geworden i en dank zij natuurlijk ook de meer dan welwilende medewerking van burgerrieester Raaymakers ver rees de nieuwe, moderne V.G.L.O.- school voor meisjes. Het nut daarvan wordt nu reeds, na een goed jaar werk, in de hele gemeenschap merk baar. De grote practische ontwikke ling van de jonge meisjes, die opti mistisch gezien bijna allemaal „het huishouden in moeten", tekent zich nu reeds af. Het is dus niet zonder reden, dat de zusters dit de kroon op hun werk vinden: Meer uitgebreide ontwikkeling, zelfs van het armste kind. Zij krijgen in de twee jaar, dat de cursus duurt, een ervaring mee, die hun verdere leven stellig zal ver lichten. HET FEESTPROGRAMMA 70 gezien komt het jubileum dus wel op tijd. Met alle middelen, waarover men beschikt, zal Rijsber gen Zondag „uit den hoek" komen in een feest van eensgezinde dankbaar heid. Men begint de dag met een plechtige H. Mis: waarin het bekende mannenkoor 't Heike uit Tilburg zal zingen. Het is overigens niet zo'n wonder, dat dit in Rijsbergen belandt, want burgemeester Raaymakers was er in een ver verleden lid van en gaat daar nog altijd stilletjes trots op. Het koor wordt begeleid door de befaamde organist Jan Heerkens. La ter op de dag wordt het koor trou wens ook op het gemeentehuis ont vangen. Om twee uur vindt het feest voor de nonnetjes voortgang met een plechtig Lof tot dankzegging, waarna van 3 tot 6 uur het feest een meer profaan karakter krijgt. Dan zullen namelijk in het jongensnatronaat verschillende sprekers het woord voe ren. En alle vlaggen gaan uit. Op Zuidzee-eiland I_JET vulkanische eiland New Bri tain, dat deel uitmaakt van de Bismarck-Archipel, is Vrijdag gedu rende drie uur door aardbevingen ge teisterd. Er is grote schade aange richt, maar er zijn geen ongevallen gemeld. Onder meer werd Rabaul. de hoofd stad van het eiland, getroffen. On danks de hevige aardverschuivingen zijn. de wegen van Rabaul uit voor één-richtingvcrkeer open. Rabaul. dat door een aantal zeer ac tieve vulakenen omgeven is, werd in 1937 door vulkanische uitbarstingen zwaar verwoest (Van onze correspondent) DE tas zal ruim zijn en toch niet groot; ze heeft een neiging naar het langwerpige en omtrent het ge bruikelijke materiaal is gebleken, dat er een tendenz naar een ruimer ge- In Duitsland hadden ze een bui tengewoon interessante ontmoeting met de „Dinkelsbühler Knabenka- pelle". Dit is een uitgebreid mu ziekcorps van uitsluitend kinderen, gekleed in een fantastisch prachtig uniform uit de pruikentijd. Het korps is al enige eeuwen oud. De directeur is 12 jaar, de tubablazer kan zo ongeveer in zijn instrument kruipen, de oudste muzikant is 14 jaar. Men houdt daar streng de hand aan, want het móét een Kna- benkapelle blijven. Het hele en semble, met inbegrip van het da verende tamboerkorps, telt onge veer 60 leden. Waarschijnlijk zal dit wereld unicum binnenkort een tegenbezoek aan Nederland brengen. Zo dienen deze kinderen uit beide landen het ideaal der volkerenverbroedering. WILVOORDEN was een prachtcon- cours, een beetje aan de kouwe kant vanwege de schrale Noord-Oos- ter, doch onder een klare blauwe lucht, waaruit een vrolijk Aprilzon- netje ons bescheen. In Breda vlogen er een duizend of vijf zes, zo nauw kijk ik niet en omdat ze er zo mira kels hard aan gewerkt hebben, het zweet vloog er bü sommigen met stralen af, konden de rapsten nog juist hun kilometer aanhouden. Ze zullen mijn deze keer nie aan m'n kant komen zei het fameuze Vaal tje van Mej. Kremer, dat reeds hoven Üilekoten gereed lag om de sprint aan te gaan. Poeske Scherens was er niks bij, zo suisde dat ding voorbij, gewoon een streep aan de lucht van de uitlaatgassen. Pas op het laatste nippertje zagen de van geen kleintje vervaard zijnde kopkleppers van Christ van den Berk (wat zet die ke rel van 't jaar weer hard aan) en Piet Bakkers kans langszij te komen en zelfs met banddikte er overheen te gaan. Zodoende werd de uitslag als volgt: 1 Chr. van den Berk, 2 P. Bakkers, 3 Mej. M. Kremer, 4 J. C. Maas, 5 J. Cornelissen, 6 H .Roks, 7 A. Vermee- ren, 8 H. van de Pol, 9 M. Schrijvers. 10 G. van der Put, 11 B. Heijblom. 12 J. Vermeulen, 13 A. Franken. 14 Jac. de Graaf, 15 Dorus Sweres, 16 Toon Delheij (vlak deze persoon niet uit, hij begint er steeds beter in te ko men, hou je taai Toon), 17 K. Heij- man. 18 A. van Sluijs ,19 B. Rovers, 20 Gebr. Schuurmans, 21 L. A. van Beek 22 C. van Nijnatten, 23 Adr. van Duuren, 24 W. van Berkel. 25 A. Ver- heijen, 26 C. van Nijnatten (formi dabel Kees! twee K-duiven op 6 se conden in de klok), 27 Jac. van Til- borg ,28 R. Rijnders, 29 W. Janssen, 30 Jac. van Oosterhout ,31 J. v. Dam, 32 A. Roks, 33 P. van Althuis, 34 L. Boeren, 35 Louiske Smeekens, 36 F. Leeman ,37 P. Jaspers, 38 Jac. v. Til- borgh (z'n tweede!), 39 Gebr. Oomens, 40 H. Cas, 41 P. Vermeulen. 42 C. Sips. 43 Jac. van Gils, 44 H. Roeien, 45 P. Vermeulen, 46 N. van Mook, 47 W. Gorissen, 48 L. Remie, 49 H. de Visser, 50 L. A. Verheijen enz. enz. In de Oranjeboomstraat was het groot feest. Om in de beeldspraak van Kees van Nijnatten te blijven: zolen en hakken. „Ik zal eerst riemen snijden van een andersmans leer", aldus spr., .daarna zal ik ze de klop van de ha mer geven en ze nog eens fijn bij werken en oppoetsen". Het resultaat is dat ge op rozen loopt, doch Kees rijdt op de fiets (plus bankje van honderd). Koos van Gils, eveneens uit de Oranjeboomstraat en een melker, die als hij eenmaal aan het tappen is, op "was er ook als de Hank. Eerst de nagekomen uitslag van kippen bij, tweede hoofdprijs (fiets), - - -- terwijl Louiske Smeekens er voor dé zoveelste keer met z'n tractement tus sen zat (serie van vijftig) en laat ik nu vooral de heer M- Schrijvers niet vergeten met de gevreesde soort van Koos van Raak.Deze persoon werkt speciaal met patatte-friet en piccalil- ly, daar schijnen ze geweldig heet van te worden en in conditie om heel de buurt onder tafel te vliegen. Bin nenkort stapt hij in het huwelijks bootje en zijn toekomstig adres is midden tussen de sjarels in de Oran jeboomstraat. IN ULVENHOUT JN Ulvenhout (253 duiven) was de uitslag als volgt: 1 Cor Paulissen, 2 Marijn Martens (Faisanterie), 3 H. C. van der Aa, 4 P. van Rijckevorssel, 5 A. Voeten ,6 Willem van Oosterbosch (oude rat, vorige Zondag van Duffel was hij eerst), 7 Kest Martens (deze geroutineerde melkboer, die reeds een kleine zeventig jaar in de duivensport zit is de beul van Vilvoorden, 7 mee, 6 op tijd!), 8 J. Martens, 9 Willem van den Beemt, 10 Kest Martens voor noemd, is met de moderne potstal methode zijn tijd altijd ver vooruit ge weest, terwille van de ammoniakdam- pen die alle coccidie doden, laat hij 't gene dat een duif laat vallen reeds voor zijn knapenleeftijd af liggen. Resultaat: heel zijn leven hard gespeeld. De jeugd- postduivenvereniging ..Steeds Sneller" loert ook al op me, affijn ik zal ze er gauw even inzetten: 1, 3 en 7 Gebr. van der Pas, 2 en 4 Jac. Hanssen, 5 en 10 Tonnie van Kakerken. 6 Rini van den Avert, 8 Toontje van Dun en 9 Michel Migchielsen. Hou taai mannen! MACHTIGE COMBINATIE UN dan schakel ik maar direct over op de (machtige) combinatie Geer- truidenberg, Raamsdonksveer en de Duffel: (819 duiven): 1 en 13 C. Kroos- wijk (proficiat Kees, je weet wat ik je gezegd heb: doet ze den baard af), 2 J. Pluijm, 3 S. Zijlmans, 4 Jac. Hoeve- naars, 5 J. van Erp, 6 N. Sweep, 7 H. Mekes, 8 H. Heeren, 9 H. de Bok, 10 M. Sweep, 11 G. van Wietmarschen, 12 G. Norbart, 14 J. de Nijs, 15 Jac. Hoe- venaars. En dan Vilvoorden (811 dui ven): 1 J. van den Broek, 2 Jac. Schip peren; 3 Jac. Hoevenaars, 4 Frans Ha- negraaf, 5 A. van Oorschot, 6 C. Blok, 7 N. van de Klundert, 8 H. van Ooster hout. 9 F. Boons, 10 A. Bax ,11 A. van den Broek, 12 Philippus de Bok, 13 L. Verschuren, 14 C. P. Hommel, 15 J. de Bok enz. enz. Het Zuiden te Oud-Gastel. Vilvoor den: 1 Jac. Meeuwissen, 2 H. Wierickx, 3 P. Wierickx, 4 M. van den Eijnden, 5 P. Verstraten, 6 A. Tak, 7 J. Wierickx, 8 C. Antens, 9 A. Veraart en 10 W. van Oosterhout. In de „Vliegsport" te Steenbergen wordt gesproken over een regelmatige vlucht, doch eerder taai dan gemakke lijk (628 duiven): 1 en 9 Chr. Stoffelen, 2 C. Adriaansen, 3 M. Baartmans. 4 C. Zandboer, 5, 13 en 20 enz. Th. dc Groot (die klapt er van 't jaar geweldig te- enaan), 6 G. Baten. 7 J. van der Kleun 8 C. Peeters, 10, 22 en 25 Daan de Ron (hou die ook in de gaten), 11 Jan Pot ters. 12 P. Lardenoy, 14 cn 19 M. Bro- catus, 15 G. «"an Erp, 16 P. IJzermans, 17 R. van Wezel, 18 P. Lamoree, 21, 23, 30 plus een lange rij Jan Aarden, 24 M. van Meer. IN BERGEN OP ZOOM JN Bergen op Zoom op het Fort was het wéér voor de hazewinden; van daar dat de hazen zo hard liepen: 1 Toon Hazen, 2 Jo Haast (Eile mit Wei- Ie), 3 Frits Galle, 4 Toon Goossen, 5 H. Deuzing, 6 J. van Demmering, 7 Jac. Goddrie, 8 Toon Goossen, 9 Jac. de Nijs en 10 Jac. Goddrie enz. In de Lepelstraat schijnen ze tegen woordig ook al duiven te houden, hier is bijv. „De Vredesduif" te Kladde, kijk dat mag ik horen: Vrede, d.w.z. oorlog aan de oorlog. Hoeveel duiven er vlo gen staat er niet bij, laten we zeggen een duizend of drie. doch de uitslag was als volgt: 1 W. van Eekelen, 2 Adrianus Roosendaal. 3 Lauw van Eekeren, 4 idem dezelfde. 5 C. Maas. 6 Ant. van den Enden, 7 C. Maas. 8 J. A. C. Snelders (de keurmeester), 9 J. Brouwers en 10 Janus Roosendaal. PRACHTIGE VLUCHT JN „De Luchtbode" te Gilze wordt ge- wag gemaakt van een prachtige vlucht, het was Wim Oprins, die als eerste over de eindmeet bolde, op de voet gevolgd door de Gebr. Aarts. De ze mannen hebben duiven zitten met spieren als kabeljauwen, ik bedoel ka beltouwen, ze pakken 2 en 3 en draai en er vervolgens nog 14 achter me kaar in, het ringerad liep gewoon gloeiend. Kwo va dis waar moet dat naar toe? 't „Zotteke" van Kees Mar tens deed het nog zo zot niet. het klop te met ruim 4 seconden de eerste ge tekende van Bartje van den Ende en nam ineens een volle plus de hoofd prijs mee. Wat verder, aan de 7e prijs begint Sjefke van Roosendaal lustig te constateren en eer de laatste prijs er onder door zit, maakt hij negen keren „roos", van de twaalf. In Gilze vliegen ze toch hard want neem nou bijv. Vic. Hapers, die zou er minst&is een stuk of zes aan de kop hebben gehad, als ze niet zo trots geweest waren als een pauw met zeven staarten op hun vroeg tijdige aankomst, door welk lelijk aan wensel ('zich eerst op hun gemak op de vorst van 't dak aan dc buurt laten zien) ze zodanig veel tijd verloren dat het op de duur nog niks was. Affijn, volgende keer beter. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE. bruik van leer bestaat. Nochtans blijft het veel goedkopere plastictas je in de mode, zij het dan meer ge nerfd als tot nu toe. We zagen op de show van de Stichting Lederwaren-, mode te Amsterdam zelfs een exem plaar, dat op het eerste gezicht van gevlochten stro vervaardigd scheen te zijn. Wit en beige zijn de kleuren, die de plastic tasjes in het komende sei zoen zullen hebben; de ledertassen, die men ons liet zien, waren bij voor keur in prachtige tinten mat rood of groen. Aan het binnenwerk is meest al veel aandacht besteed, door het aanbrengen van binnenvakjes met een aan een kettinkje bevestigde porte- monnaie, met notitieboekjes en na tuurlijk het onmisbare spiegeltje. Wat dit laatste betreft: aan de beugel van een visitetas zagen we een verklei nend spiegeltje bevestigd, dat naar wens kan worden in- en uitgeklapt. Zodat men bij het gebruik bijvoor beeld .kan zien, wie in kerk (foei!) of schouwburg een rij naar achter is ge zeten! Zijn voor jonge meisjes de koffer modellen met ruime bodem, dus voor veel inhoud, mode, voor dames in het algemeen is er variatie van het sportieve soort tot de deftige beugel tas van antilope met Spaanse beugel, of de nappatas met schildpadbeugel, dan wel de combinatie van struisleren tas met idem handschoenen en para- pluie. BOODSCHAPPEN J~NE zogenaamde boodschappentassen zijn nu in bescheidener omvang verkrijgbaar; aardige linnen tassen met plastic of leer afgezet. Een uit gesproken modesnufje kunnen we noemen het wit paardenharen tasje in de volkomen vorm van een ouder wetse priktol, en de zwarte laktas waarvan de klep opzij naar twee kan ten openslaat. Tenslotte zagen we een strandtas in dezelfde kleur en dessin van een kort strandjasje, welke tas kan worden opengevouwen in dusda nige lengte, dat ze kan dienen als strandmat om op te zonnen. In de reiskoffers en -necessaires is weinig verandering gekomen; de mo dellen zijn vrijwel onveranderd, het geen ook geldt ten aanzien van beau ty-cases, picnic- en andere garnituren. Het stemt verheugend, dat behou dens enkele Belgische en Franse mo dellen damestasjes, op deze show ge toond, zelfs het beste artikel van Ne derlands fabrikaat is. Combinatie van beige traincase, weekendkoffer en hoedendoos.

de Stem | 1953 | | pagina 9