Van de Weer meer hoofdbrekens een VV on«lerui|ke Wereld trfw J\ A SIK )MON" verrassende Japanse film De duizendste Gewone Man Licht en donker in 1952 De Krachtproef RADIO-PROGRAM MA'S Laos, ieken aan de wand Vlekken? CETREX FoetsieI 3 TWEEDE BLAD ZATERDAG 25 APRIL 1953 Jeugdkampen Ned. Kath. Sportbond Benelux I Benelux II Idealisme benadrukt noodzaak van dit werk Vernuftig scenario verbijsterend gespeeld Hedenavond in het K.R.O.-programma: Zij zijn het weer LIET belangrijkste verschijnsel in de wereldpolitiek en derhalve ook in de ontwikkeling van de Europese verhoudingen is het door Rusland begonnen en door Was hington overgenomen vredesoffen sief. Na de duisternis van de kou- de-oorlog-sfeer is een dag aange broken met een heldere, lentelijke hemel, waarin de Europese burger vol goede verwachtingen adem haalt en waarvan hij hoopt, dat de ze dag een nieuwe zomer aankon digt. Doch voor deze in Korea op gegane dag verstreken is, dreigen alweer sombere wolken in het klei ne koninkrijk Laos. Zoals Korea voorheen voor de meesten onzer een onbekend gebied was, zo is het thans ook Laos. Maar Korea kreeg een wereldnaam en wellicht zal La os dit ook krijgen. Het is daarom goed even stil te staan bij wat er gebeurt in Laos. Dit Laos is een klein koninkrijk ,dat met Kambod- ja en Vietnam deel uitmaakt van de Franse Unie in de Indo-Chinese Federatie. Aan de Oost-zijde ligt de Zuid-Chinese Zee en aan de West zijde Birma en Siam, twee namen, die wij beter kennen, de ene door zijn klassieke tweelingen, de ander door de gebeurtenissen in de laat ste wereldoorlog. In Indo-China en meer bepaaldelijk in Vietnam heerst sinds 1946 een onafhankelijkheids oorlog van de nationalisten, die daarbij steun hebben gekregen van de communisten. Deze communis ten hebben natuurlijk op hun beurt weer versterking gekregen van Sovjet-Rusland en het communisti sche China. Door de nooit openlijk verleende steun van de communis tische machthebbers aan de strijd in Vietnam, gaat de betekenis van dit oorlogje ver uit boven een con flict tussen Frankrijk en de Franse Unie, waartoe dit gebied behoort, aan de ene zijde en de opstandelin gen ter andere zijde. Enkele weken geleden is in Washington door de Amerikaanse Regering erkend, dat dit een van de strijdtonelen is te gen het wereldcommunisme. "yOT nu toe bleef deze strijd be perkt tot Vietnam, doch sinds enkele dagen hebben de legers van de opstandelingen de grenzen van het koninkrijk Laos overschreden, waardoor de plaatselijke strijd dreigt uit te groeien tot een inter nationale oorlog. Laos nu is zelf standig lid van de Verenigde Na ties, weshalve Laos een beroep heeft gedaan op deze Verenigde Na ties om hulp te verlenen bij het weerstaan van de agressor. Het con flict is dus nu een wereldconflict geworden, waarbij een van de par tijen steun geniet van Rusland en China. Zo gezien kan men dus zeg gen, dat in Korea de lucht opklaart, doch dat in Laos ernstige onweers wolken zich samenpakken. Dit feit heeft misschien in Frankrijk de meeste indruk gemaakt, doch de solidariteit tussen de in de Vere nigde Naties verbonden volkeren noopt ook alle anderen tot beraad. Nu de Westelijke wereld bezig is te luisteren naar de sirenenzangen van het Kremlin is het zaak zijn oren niet te sluiten voor het gehuil der wolven in Laos, want het ene zowel als het andere is afkomstig van Moskou .Wanneer wij in West- Europa thans proberen onze positie te bepalen ten opzichte van de ver lokkende vredesvoorstellen uit het Kremlin en daarbij worstelen met de moeilijke vraag of deze vrede lievende voorstellen wel oprecht zijn, doen we derhalve goed, zo lang de situatie in Laos nog niet opgeklaard is bijzonder sceptisch te blijven. Het indertijd door de Fran se Minister van Buitenlandse Za ken, de heer Bidault, gebezigde beeld van de zon en de parapluie, drukt misschien het beste uit, wat op het ogenblik dient gedaan te worden. Immers, zo zei Bidault, niemand heeft nog ooit de zon be ledigd door zijn parapluie op te houden na een regenbui. Wij zouden het beeld van Bidault nog anders kunnen vertalen door namelijk te zeggen, dat we de ka nonnen gericht moeten houden, zo lang de vredesduiven nog niet zijn teruggekeerd met de olijftak in hun bek. UIER en daar bemerkt men reeds, dat men minder bereidheid be gint te vertonen zich in te span nen voor de éénwording van Euro pa. Men schijnt gedacht te hebben, dat dit een aangelegenheid was, die rechtstreeks gedicteerd werd door de Sovjet-communistische bedrei ging van West-Europa, doch deze gedachte is te enen male vals. In dit geval zou men aan de eenheid van Europa werken uit angst-over wegingen. En daarom is het goed thans duidelijk te stellen, dat ook zonder Sovjet-communistische be dreigingen de eenheid van Europa een noodzakelijke voorwaarde voor de verbetering van het levens lot van alle Europese burgers. „Wij zijn geen angst-federalisten", zo zeide Mejuffrouw Dr M. Klompé een dezer dagen op een bijeenkomst te Parijs. Dr W. J. SCHUIJT. g TERWIJL sommigen al de doods klok luiden over de Benelux, heeft het Comité voor Belgisch-Ne derlands-Luxemburgse samenwer king de moed gehad te Brussel een congres te organiseren. Een con gres waarop in het geheel geen be grafenisstemming heerste, maar waar sprekers uit de drie landen nog eens duidelijk hebben beklem toond, hoe noodzakelijk de voltooi ing der Benelux-samenwerking is. Economisch noodzakelijk, betoogde de heer Bekaert, voorzitter van het Verbond der Belgische Nijverheid. Ieder afzonderlijk betekenen de Be- nelux-staten niet veel, doch vere nigd zijn zij een belangrijke factor waarmee anderen rekening moeten houden, oordeelde oud-minister Margue uit Luxemburg. Het opge ven van de Benelux zou een ramp betekenen van zulk een omvang, dat wij terug gedompeld zouden worden in de vooroorlogse perioden van periodieke crisissen, devalua ties lage lonen en werkloosheid, al dus de krasse uitspraak van de heer Cool, voorzitter van het Algemeen Christelijk Vakverbond in België. En deze laatste hield de klagende bedrijfsleiders voor: Niet alleen en zelfs niet hoofdzakelijk de scherpe Nederlandse concurrentie, maar evenzeer de protectionistische maatregelen van grote mogendhe den en de concurrentie van Duits land en landen met een lage levens standaard bezorgen ons moeilijkhe den. 2ULKE taal kan van betekenis zijn tegenover wrevelige indu striëlen, doch belangrijker is, dat men van O verheidszij de zich niet laat beinvloeden door onredelijke critiek. Mr. W. H. Fockema An- dreae, de oud-staatssecretaris, zei dit zo: De politieke leiding der ge meenschap dient zim te realiseren, dat zij door eigen wantrouwen in de eens zo duidelijk aangeprezen weg-ten-goede onmetelijke schade aan de ontwikkeling toebrengt. Juist voor eigen impopulariteit bij haar onderdanen behoort een zich van haar vera rr woordelijkheid be wuste overheid in deze dingen niet uit de weg te gaan. De Luxemburgse spreker zgi ook nog, dat de Benelux-ministers va ker moeten bijeenkomen en dat er nu eindelijk eens gem?»nsch?ppeli| ke permanente organen alsmede een parlementaire adviesraad voor de drie landen dienen te worden oogericht. Helaas is een congres nog maar een congres. De agitators tegen de Benelux hebben in Brussel, naar het schijnt, nog steeds groter ge hoor. Terwijl in Den Haag ook de geest van voortvarendheid op dit stuk zich nog altijd niet erg leven dig manifesteert. „MIET minder dan 1475 jonge voet ballers, leden van 50 clubs, die bij de Ned. Kath. Sportbond zijn aange sloten, zullen dit jaar in het bekende Jeugdkamp te Vught enige tijd van hun vacantie doorbrengen. Bovendien heeft de N.K.S. de beschikking ge kregen over een uniek gelegen kamp plaats te Herkenbosch, waar ongeveer 325 jongens van elf verschillende ver enigingen verwacht worden. Op dit moment heeft men dus reeds ruim 1800 inschrijvingen en we zijn nog niet aan het einde!" Dit deelde de heer H. W. van Turn hout, voorzitter van de Jeugdkamp commissie van de N.K.S. op een- te Roermond gehouden persconferentie mede. En uit zijn betoog was inmid dels wel duidelijk geworden, hoe zeer dit jeugdwerk van de N.K.S. is ge groeid en van wat voor belang dit is. UITBREIDING n ELIJK met de K.N.V.B., n.l. in 1948 is de Jeugdkampcommissie van de N.K.S. met haar werk begonnen, dat inmiddels een grote bekendheid heeft verkregen. Het eerste kamp werd te Vught in 1949 gehouden; toen kon den ongeveer duizend jongens daar van hun vacantie genieten. In 1950 meldden zich 1087 jongens, in 1951 1100, in '52 1200, terwijl toen boven dien te Echt een kamp was ingericht, waar 170 jongens konden worden on dergebracht. Uiteraard heeft men door de prac- tijk van enkele jaren veel ervaringen opgedaan. Terecht is gesteld, dat de ze jeugdkampen ontspanningskampen moeten zijn, waarbij het accent op voetbal valt. Ten onrechte echter werd dit accent bij tijd en wijle te zwaar. Het ligt daarom in de bedoeling om dit jaar nog het voetbalprogramma in deze kampen enigszins in te per ken en by de jeugd meer de aandacht te vestigen op de schone omgeving, waarin zij haar vacantie doorbrengt. HERKENBOSCH F)AT zal te Vught het geval zijn, maar eveneens te Herkenbosch, dicht bij Roermond gelegen, waar een ideaal kampeerterrein gelegen is aan de spoorlijn RoermondMünchen Gladbach. Volkomen ongerept nog liggen daar de dennebossen. Met grote voortva rendheid, waarbij pastoor Rohs van Herkenbosch de bezieler is, heeft men een zwembad aangelegd, is men bezig met de aanleg van een tweetal voet balvelden en treft men verdere voor zieningen om de 325 jonge knapen, die van 3 tot 17 Augustus hier in twee groepen zullen komen, een ideaal kamp te bieden. Bij het zwembad, dat door een in de nabijheid gelegen bron van kris talhelder water wordt voorzien, is men bezig met de aanleg van een roeivijver en een eendenvijver. Aan de bosrand wordt alles in gereedheid gebracht om daar tenten te kunnen plaatsen. Grootscheeps is de aanleg van dit ganse complex: de dorpsjeugd ploetert er, onder leiding van pas toor Rohs, met de schop; ouderen be studeren de plannen; de bulldozer moet" er ook al aan te pas komen. TIJD EN MOEITE J^E voorbereidingen vergen veel tijd en zeer veel moeite. „Maar het loont de moeite", zeggen de heren van de Jeugdkampcommissie. „Het loont de moeite", zegt ook rector Booymans, nationaal sportadviseur van de N.K.S. Vaker reeds heeft hij er op gewezen, hoe groot de aantrekkingskracht van de sport op de jeugd is. En juist in zo'n kamp vindt de jeugd bij uitstek de geschikte sfeer om de waarde van de sport, de waarde van de tegenstan der te onderkennen. Daarvoor zorgt ook de kampaalmoezenier, die als wel haast geen ander weet, hoe hij met de kamperende jongens moet omgaan. VEEL PLANNEN \7ELE plannen staan voor de N.K.S. nog op stapel. Men wil, indien enigszins mogelijk, nog dit jaar star ten met een kamp te Hengelo, men wil kampen oprichten voor andere takken van sport zoals byvoorbeeld voor de handbalsters. Wanneer men dan weet, dat de kos ten voor een jongen, die een week in een of ander kamp doorbrengt slechts f 12,75 bedragen, dan begrijpt men misschien iets van de hoofdbrekens, die de N.K.S. heeft. Dan begrijpt men echter tevens iets van het idealisme der jeugdkampleiders en van al de genen, die zich inspannen voor dit jeugdwerk. En juist dit grote idealis me beklemtoont de noodzakelijkheid van dit prachtige werk! Advertentie) (Van onze correspondent) hJa de verbluffende wijze, waarop de jongste Italiaanse film in neo realistische stijl werden uitgevoerd» komt nu een van de zeldzame Ja panse rolprenten naar ons land, om spoedig in de grote steden te worden geïntroduceerd. Het is „Rashomon", naam van een tempel, waarin de film maker een verbijsterend verhaal door drie vertellers, ieder op een andere Het prachtig gelegen kampeerterrein te Herkenbosch. i manier, laat spelen. Namen kunnen we nog niet noe men, omdat deze alsnog uit het Ja pans in het Nederlands op het cellu loid moeten worden overgebracht. In een toevallige voorvertoning golden nog de Japanse karakters. Nochtans werdén de dialogen reeds in onze taal overgezet, een moeizame taak, door een medewerkster van een der Leidse instituten duidelijk volbracht. De hoofdfiguur in het drama is Tojomaru, een sadistische boef, tel kens ontlaaiend in een tot hysterie voerende verzadigdheid. Hij rooft de eer van een jonge vrouw, op het ogenblik, dat hij de echtgenoot van die vrouw heeft gebonden en deze man dus zonder mogelijkheid van tegenweer leidelijk moet toezien. Als gevolg van deze lugubere bezigheid wordt moord bedreven, die gerechte lijk moet worden nagegaan. Men ziet dan Tojomaru zich verantwoorden; maar de rechters achter hun recht bank krijgt men niet te zien. De ver antwoording geschiedt namelijk in de trant van de bekende alleenspraken van de gewone man voor de K.R.O. Er worden achtereenvolgens drie verkla ringen van de moord gegeven, die de toeschouwer telkens te zien krijgt en waarbij de karakters van drie vertel lers vaak zeer realistische worden uit gebeeld. Liet zijn steeds macabere voorstellin- gen, wreed en soms dierlijk, nu en dan ondersteund door obscederen- de muziek met herinneringen aan de bekende Bolero. Maar gelukkig komt het slot met een psychologische ommezwaai, die aan het verhaal een tendens van winnende goede zeden verleent. Er is aan de verbeelding van dit uitzonderlijk scenario een cameraman te pas gekomen, die zijn vak voortref felijk verstaat. Zowel de natuuropna men als talrijke close-ups van laag- menselijke strijd zijn van een derge lijke allure, dat de Europese en Ame rikaanse producties er zich aan kun nen spiegelen. Deze verrassende Japanse film, die niet bepaald voor jeugdige mensen geschikt is ,werd" naar we weten door de K.F.C. gekeurd als C 2. ^LS Wam Heskes vanavond in het K.R.O.-programma zijn traditionele rubriek „De Gewone Man" uitspreekt, zal het precies voor de duizendste maal zijn, dat hij er het zijne van zegt. In November 1947 startte de K.R.O. met deze rubriek, die een grote populariteit ver wierf. Jan Derks was de gees telijke vader en hij schreef er 200. Wegens tijdgebrek stopte hij toen en Toon Rammelt, programmaleider van de K. R.O., nam het auteurschap over, dat hij sindsdien steeds heeft evrricht, ook in de maanden, dat hij een reis naar Amerika maakte. Een duizendste uitzending van een radiorubriek is wel een uniek feit. Wam Heskes heeft ze alle duizend uitgesproken en hij zou er zes dagen en nach ten achtereen voor nodig heb ben om het nog eens te doen. Heskes die vóór de oorlog als teke naar en als Koos Koen met zijn trans- formatieschetsen veel succes oogstte, behóórt thans tot de hoorspelkern. Detalingsbalansoverschot rond 1.8 milliard. Toeneming goud- en deviezenreser ve met 2 milliard. Stijging productievolume met 1 procent. Stijging indexcijfer van productie per werknemer tot 105 (1938: 100) in vierde kwartaal. 54.600 woningen kwamen gereed. Stijging van investeringen in bouw producten met bijna 6 procent. Dalende tendentie van de uitvoer in het laatste kwartaal. Indexcijfer voor totale consumptie constant. Acres van de beroepsbevolking met 30 a 40 duizend personen. Ziedaar enkele gegevens uit een verslag van de Nederlandse regering omtrent de werking van het econo misch hulpprogram. Advertentie) IJl ER ziet U de Rode Tijger, een tractor, de trots van de mo derne boer en natuurlijk ook van de heer Ford die dergelijke din gen maakt. Het is een typisch Amerikaans product en er zit een typisch Amerikaans jongetje in de boom te kijken naar zijn ty pisch Amerikaans zusje die zich met het monster op pad waagt. Wie zou de tractor hebben uit gevonden? Tien jaar geleden leer den wij op gezag van de heer Goebels, dat de Duitsers alles hadden uitgevonden, maar nu ver nemen wij uit Moskou, dat de Russen alles hebben uitgevonden. Zo moet volgens het Russische blad Ogonjok (spreek uit: Jokke brok) een lijfeigene met name Blinov de tractor hebben uitge vonden. Hij was eerst dorpssmid en later machinist op een Wolga- boot. Ziezo, dat weten we dus al weer. Quatre main 7E geven het niet op. de duurre- eord-pianisten. De Duitser Heinz Arntz, wiens wereldrecord al enkele keren werd gebroken en het evenzovele malen weer verbeterde, is nu naar Le Havre (Fr.) gekomen om het daar uit te „vechten" met zijn grootste rivaal, de Fransman Robert Sergil. Ze zitten nu al da gen lang te tingelen in een café, Heinz in de éne hoek en Robert in de andere. Ze hebben één uur rust per etmaal (en de buren ook) en ze proberen het langer dan 233 uren vol te houden. BarbaraBarbara... DARBARA HUTTON, erfgename der Woolworth-millioenen, is nu al aan haar vijfde „echtgenoot" toe. De vier overigen zitten te kniesoren over het feit. dat met de liefde de millioenen uit het zicht verdwenen. De „gelukkige" van vandaag is de Duitse tennisspeler Gottfried von Cramm die klaar staat in het huwelijksbootje te stap pen. Advertentie £)EZER dagen verscheen in enkele niet voor afgeslacht. En tenslotte blijkt men aan het genoemde adres niets te weten van deze advertentie, bepaaldelijk plaatst door „een goede vriend". Dat moet dan een vriend zijn met een rare kronkel in zijn hersens, om dat eens zacht te zeggen. Py jama-parade \7IJFTIEN mannen in pyama's spoedden zich te Paterson (N.- Jersey) door een stromende regen midden in de nacht naar een schoonmaakbedrijf. Ze drongen binnen, zetten de machines weer stil, gingen naar huis, wrongen hun pyama's uit en kropen weer in bed om na lange tijd eens echt rustig te kunnen slapen. De machines hadden hen al vele nachten wakker gehouden. Za had den de medewerking van de politie ingeroepen, maar die faalde. Toen tenslotte in de keukens de potten en schalen van de planken trilden, was hun geduld op. Weg slanke lijn IDE Hollywoodse schonen hoeven niet langer op dieet te leven omdat bij de drie-dimensionale film de slanke lijn het niet zo best schijnt te doen. Jeugd PjE flatwoningen in het Engelse Burton-on-Trent, bekend onder de naam van „woningen voor oude lieden" zullen in de toekomst „Eén- slaapkamerwoningen" heten. Om dat de 60-jarigen hebben geprotes teerd; ze voelen zich allesbehalve oud. Ver(r) assing TWEE jeugdige automobilisten werden te Ferrara (Italië) door de politie gesnapt, toen ze zich uit de voeten wilden maken met een kistje dat zij hadden gestolen. Toen ze het kistje openden waren ze he vig teleurgesteld. Inplaats van het verwachte goud zat er. een urn in met de as van een gestorven Na- politaan. Plaatjes edities van ons blad een kleine waren wat een leuke plaat advertentie. vermeldende dat men aan een bepaald adres 100 vette slachtkippen kon kopen „wegens verandering in het huishouden". Nu hebben wij ook wel eens enkele veranderingen in het huishouden meegemaakt voornamelijk toen on ze kinderen werden geboren, maar wij hebben er onze kleinveestapel jes die de 7-jarige Claudette Masson uit een vuilnisbak van een der inwoners van het Franse stadje Anjou had opgevist. Clau- dettes moeder herkende in de ..plaatjes" bankbiljetten ter waar de van 500 gulden, per abuis door iemand in de vuilnisbak gewor pen. LITURGISCHE KALENDER ZONDAG 26 April. Wit. 3e Zondag na Pasen. 2e gebed H.H. Cletus en Mar- cellinus. 3e octaaf. H. Joseph. Cre do. Prefatie van Pasen. Of: Wit. Mis van het Beschermfeest van de H. Joseph. 2e gebed en laatste Evan gelie van de 3e Zondag na Pasen. Credo. Prefatie van de H. Joseph. MAANDAG 27. Wit. H. Petrus Cani- sius. 2e gebed octaaf H. Joseph. Credo. Prefatie van de H. Joseph. DINSDAG 28. Wit. H. Paulus van het Kruis. 2e gebed octaaf H. Joseph. 3e H. Vitalis. Credo. Prefatie van de H. Joseph. VIEKKENWATE. VAN CETA-3EVER WOENSDAG 29. Wit. Octaafdag van het Beschermfeest van de H. Jo seph. 2e gebed H. Petrus van Ve rona. Credo. Prefatie van de H. Jo seph. DONDERDAG 30. Wit. H. van Siëna. Prefatie van Catharina Pasen. VRIJDAG 1 Mei. Rood. H.H. Philip- pus en Jacobus. Credo. Prefatie van de Apostelen. Of: wit. Votiefmis ter ere van het H. Hart. 2e gebed en laatste Evangelie H.H. Philip- pus en Jacobus. Gloria. Credo. Pre fatie van het H. Hart. ZATERDAG 2. Wit. H. Athanakius. Credo. Prefatie van Pasen. Den Bosch: 2e gebed voor de bisschop. Haarlem: >Wit. Kerkwijding van de Kathedraal. 2e gebed H. Athana- sius. Credo. Prefatie van Pasen. door Nico J. P. Smith Hij heeft al lang gezien, dat Leslie er goed is afgekomen. Er is eigenlijk niets gebeurd behalve dan die in gegooide ruit. Dat het rotding ook niet ontploft is! En dat die stomme Guus het ding ook herkende.... Die staat er maar met z'n onnozele kop naar te kijken. Wat een sufferd is dat jog toch! Je merkt dus wel, dat we de plannen op papier zo langzamerhand aardig voor elkaar krijgen, vervolgt Westra. Nu wou ik van jullie zeker heid hebben, dat de belangstelling voor de Jongensstad nog even groot is als in het begin. Wordt er nog met even veel plezier gewerkt, Harry? Ik zou het wel denken, directeur, antwoordt (leze Dat dacht ik ook. Er is niets mooiers, dan met elkaar en dan ge heel vrijwillig, iets goeds tot stand te brengen iets waarvan je later met gerechtvaardigde trots kunt zeg gen: Daar heb ik aan meegewerkt. Harry begrijpt niet waar de baas naar toe wil, maar Swifting voelt zich steeds ongeruster worden en Guus, die kijkt maar naar de granaat Adri vindt het nodig hem een waar schuwend duwtje te geven, want hij voelt het: nu zal het komen. En het komt ook. Daarom is het zo jammer dat er een paar jongens in de vrtjwilli- gersploeg zijn die zich de onder scheiding niet. waardig hebben be toond, zegt Westra en dan heeft hij plotseling de granaat in z'n handen hij kijkt Guus scherp aan en zegt dan langzaam: „Herken je dit ding, Guus?" Guus geeft geen antwoord, maar kijkt Adri aan, die vuurrood is ge worden. Heb jij dit meer gezien, Adri? Die heb ik gevonden, zegt Guus dan. En Adri heeft hem begraven. Dat kan ik toch wel zeggen, niet? Swifting geeft daar maar geen ant woord op. Hij had wel op z'n vingers kunnen uittellen, dat Guus hem er bij zou lappen. Stom, dat hij die onnozele' hannes erbij moest halen. Maar Adri staat perplex als Westra rustig door gaat: Ja, dat dacht je maar, Guus, dat Adri dit ding ging begraven. Hij nam hem mee en slingerde hem van de kant van het bosje door de ruiten van meneer Leslies kamer. Toen maakte hij dat hij bij je terugkwam. Waarom deed je dat Adri? De jongen staat eerst verlegen. Hij ziet, dat ontkennen niet helpt, maar op de vraag waarom hij dit deed, weet hij maar één antwoord. Waarom? Wil meneer Westra nog weten waarom? Hij weet dat geval met die lesjeso ver schrijve rij toch net zo goed als hij! Dat schrijven in die cel Omdat het Leslie is, zegt Adri toonloos. Zo, nu weet hij het. Het kan hem ook eigenlijk niet sche len, dat hij het heeft gedaan het spijt hem alleen maar, dat het ding niet werkte. Laat-ie hem nu maar weer in de cel duwenMaar Wes tra denkt niet aan de cel. Hij denkt aan z'n werk voor de Jongensstad op Voorland, dat door deze daad misschien op losse schroeven wordt gezet. Waarom deed je dat Adri? vraagt hij rustig. Om hem dood te gooien. En ik wou, dat het was gelukt, zegt de jon gen fel, tewijl Guus, de onnozele, die niet eens begrijpt, dat hij door z'n mededeling z'n kameraad reeds half had verraden, instemmend knikt. Ja dat zou mooi zijn geweest, als Leslie, die hem had uitgescholden zonder dat hij er bij was, naar de andere wereld was geholpen. Het is heel erg wat je hebt wil len doen, Adri, zegt Westra zacht. Weet je, dat dit door de wet als po ging tot moord wordt gezien.? De wet? Maling aan de wet, schiet door Swifting heen. Hij heeft alleen maar spijt, dat Leslie er levend is afgekomen. Wat er nu verder met hem zal gebeuren, interesseert hem niet. En dan de gevolgen van je daad, hoort hij Westra zeggen. Ook voor mij, voor je kameraden, voor Jongensstad. Heb je daar aan gedacht? JongensstadWat heeft Jon gensstad daar nu mee te maken? brengt hij uit. Maar nu is het Harry Duintj er die hem antwoord geeft. Die heeft ei alles mee te maken, grote sufferd cue je bent, valt hij wild uit. Als blijkt, dat dergelijke gevaarlijke dingen gebeuren, kan meneer Westra ons toch niet de vrij heid geven, zelf en zonder toezicht te werken.? Deksels nog aan toe, hoe kon je zó stom zijn? Ja, nu ziet Swifting z'n daad in een heel ander licht. Hij voelde zich reeds een martelaar, die voor een recht vaardige zaak zou worden gestraft die daarvoor misschien wie weet hoe lang de cel in zou gaan. Daardaar heb ik helemaal niet aan gedacht, brengt hij stame lend uit. Guus had die granaat ge vonden en hij wist niet wat het voor een ding was. Toen heb ik tegen hem gezegd dat ik hem zou gaan begraven en toen dacht ik aan Leslie en aan de straf die hij me had gegeven. Dat weet u toch ook? En toen.toen wou ik het hem betaald zetten. Westra kan het zich zo goed begrij pen, dat de jongen zonder daar verder bij na te denken de kans greep, die hem zo in de schoot werd geworpen de kans om zich van een vijand te ontdoen. Maar hij zegt heel ernstig: Laten we er dankbaar voor zijn, dat dit ding niet zo gevaarlijk was als het er uitzag en dat jouw aanslag buiten je wil om geen ernstiger gevol gen heeft gehad. Voorlopig tenminste. Ik wil hopen, dat je nu spijt van je ondoordachte daad hebt. Van rood is Swifting wit gewor den. Hij heeft er spijt van èn nu is het niet alleen de spijt, dat z'n toeleg is mislukt en al gelooft hij er niet veel van, dat Westra verzekert, dat Leslie het op zijn manier ook goed met de jongens meent hij heeft er spijt van, dat hij er de aanleiding toe zou zijn, dat het werken voor Jon gensstad zou worden verboden. Dat is het wat hem drukt en benepen vraagt Adri: (wordt vervolgd) ZONDAG 26 APRIL 1953. HILVERSUM 402 m. 8 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.25 Plechtige Hoogmis; 9.30 Nws; en waterstanden; 9.45 Strijkorkest; 10 Kerkdienst van de Vrije Evang. Gemeen te; 11.30 Geestelijke liederen; 11.45 Harp en orgel; 12.15 Apologie; 12.35 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13 Nieuws en katholiek nieuws; 13.10 Lunchconcert; 13.40 Boek bespreking; 13.55 Gram.; 14 Voor de jeugd 14.30 Kamerorkest: 150.05 Muzikale cause rie; 15.35 Pianokwartet; 16.05 Gram.; 16.10 Kath. Thuisfront overal!; 16.15 Sport; 16.90 Vespers; 17 Oecumenische jeugddienst; 18 Wijdingsdienst; 18.45 Pastorale rubriek 19 Vocaal ens., Bachorkest en sol.; 19.30 „Gelooft U dat?" 19.45 Nieuws; 20 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Gevar. pro gramma; 22 Promenadeorkest en soliste; 22.38 Act.; 22.45 Avondgebed en lit. kalender; 23 Nieuws; 23.15-24 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 8 Nieuws, weerberichten en postduivenberichten; 9 „Wat er groeit en bloeit", causerie; 9.15 Kamerorkest, klein koor en sol.; 9.45 „Geestelijk leven", causerie; 10 Lichte muziek; 10.30 Met en zonder omslag; 1 Gram.; 11.30 Cabaret; 12 Postduivenber. en Hammondorkest; 12.35 „Even afreke nen, Heren!"; 12.45 Oosterse muziek; 13 Nieuws; 13.05 Mededelingen en gram.; 13.10 „De spoorwegen spreken"; 13.20 Franse chansons; 14 Boekbespr.; 14.20 Mu zikale causerie (met gram.); 15 Radio Philharmonisch orkest en solist; (In de Pauze: plm. 15.30-15.45 Filmpraatje); 16.30 Sportrevue; 17 Lichte muziek; 17.30 Voor de jeugd; 17.50 Sportjournaal; 18.15 Nws; en sportuitslagen; 18.30 Kerkdienst; 19 Kinderdienst; 19.35 „Gesprekken om de Bijbel", causerie; 20 Nieuws; 20.05 Geva rieerde muziek; 21.05 „Désirée", hoorspel; 21.55 Gram.; 22.30 Dansmuziek; 23 Nws; 23.15 Reportage of gram.; 23.25-24 Gram. BRUSSEL 324 m. 11 Gram.; 11.30 Idem; 12 Philh. orkest; (om 12.30 Weer berichten); 12.45 Orkestconcert; 13 Nieuws 13.15 Vlaams concert; 13.30 Voor de solda ten; 14 Gram.; 15.30 Zwitserse Volksmuz. 16 Sportrep.; 16.45 Gram.; 17 Gram.; 17.25 Pianoduo; 17.40 Gram.; 17.45 Sportuitsla gen; 17.5CT Gram.; 18 Viool en piano; 18.30 Godsd. uitzending; 19 Nieuws en persover zicht; 19.30 Gevar. programma; 21.30 Koor; 22 Nieuws; 22.15 Verzoek program ma; 23 Nieuws; 23.05-24 Gram. BRUSSEL 484 m. 12.10 Omroep or kest; 13 Nieuws; 13.15 Verzoekprogramma 14.30 Koor; 15 Orkestconcert; 15.50 Gram.; 16.45 Gram.; 17 Nieuws; 17.10 Gram.; 19 Godsd. uitzending; 19.45 Nieuws; 20 Om roep orkest en solist; 21 Gram.; 22 Nws; 22.10 Lichte muziek; 22.50 Nieuws; 23 Gram.; 23.55 Nieuws. MAANDAG 27 APRIL 1953 HILVERSUM I; 402 m. 7 Nieuws; 7.10 Tulpen-rally; 7.15 Gewijde muziek 7.45 'n Woord voor de dag; 8 Nieuws en weerberichten; 8.10 Tulpen-rally; 8.0 Sportuitslagen; 8.25 Gram.; 9 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11 Gram.; 11.15 Gevar. programma; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Land- en Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Orgelconcert; 12.59 Klokgelui; 13 Nieuws; 13.15 Tulpenrally; 13.25 Banjo-orkest; 13.50 Gram.; 14 Schoolradio; 14.30 Gram.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram.; 15.25 Strijkkwartet; 16 Bijbellezing; 16.30 Viool en piano; 17 Voor de kleuters; 17,.15 Voor de jeugd; 17.30 Idem; 17.45 Rege ringsuitzending: Prof. Dr. G. Stuiveling: Moderne schrijvers over Indonesië: 18 Fanfarecorps; '.8 20 Sport; 18.30 Amuse mentsmuziek; 8.45 Engelse les; 19 Nieuws; en weerberichten; 18.10 Blaastno. 19.30 „Volk en Staat", causerie; 19.45 Negro spirituals; 20 Radiokrant; 20.20 G 20.40 „Dommee in Dixie", hoorspel. .50 Amusementsmuziek; 22.10 Gram.; 22tl5 Vocaal ensemble en sol.; 22.45 Avond overdenking; 23 Nieuws en SOS-berichten 23.15 „Man en vrouw", causerie; 23.30 Gram.; 23.50-24 Tulpen-rally. HILVERSUM II, 298 m. 7 Nieuws; 7.10 Gram.; 7..15 Gymn.; 7.33 Gram.; 8 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gram. 9 „Onder de pannen", hoorspel; 9.20 Gram. 10 „Voor de oude dag", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gram.; 10.30 School radio; 10.50 Voor de zieken; 11.35 Piano recital; ',2 Orgel en sopraan; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gram. 13 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gram.; 13.20 Gevarieerde muziek; 13.45 Idem; 14 Kookpraatje; 14.20 Kamermuziek; 14.50 Voordracht; 15.10 Orgelspel; 15.30 Geva rieerde muziek; 16 Gevarieerde muziek; 10.54 Vragenbeantwoording; 17.15 Gram. 17.30 Gevarieerde muziek; 17.50 Mil. com mentaar; 18 Nieuws; 18.15 Hammond- orgelspel; 18.30 Pari. overzicht; 18.45 Voor de jeugd; 19.45 Regeringsuitzending: „Landbouwrubriek"; 20 Nieuws; 20.05 Ca baret; 20.45 „De Mei-opstand", hoorspel 21.35 A musementsmuziek; 21.55 „Het Wel vaartsplan van het N.V.V. causerie; 22.10 Radio Philh. orkest; 23 Nieuws; 23.15-24 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerberichten; 12.34 Voor de landbou wers; 12.42 Gram.; (Om 12.50 koersen) 13 Nieuws; 13.15 Pianospel; 13.30 Gram.; 18.45 Pianospel; ,4 en 15 Gram.; 15.20 ld.; 16 Idem; 16.05 Orkestconcert; 17 Nieuws; 17.10 Lichte muziek; 18 Franse les; 18.15 Gram.; 18.25 Voor de duivenliefhebbers 18 30 Voor de soldaten; 19 Nieuws en persoverzicht; 19 40 Gram.; 20 Omroep orkest; 21 Verzoekprogramma; 21.30 Koor 22 Nieuws; 22.15 Orgelspel en gram. 22.55-23 Nieuws. BRUSSEL 484 m. 12.10 Gram.; 13 Nieuws: 13.20 Strijkorkest; 14.15 en 15 Gram.; if> Lichte muziek; 17 Nieuws; 17.15 Gram.; 18.30 Gram.; 19 Gram.; 19.45 Nws; 20.30 Gram.; 21 Kamermuziek: 22 Nieuws; 22.10 Lichte muziek; 22.50 Nieuws.

de Stem | 1953 | | pagina 5