PafiMaü P extent Mac" vertelt 't ziin mannen Wat kan N.Guinea bieden? Castella Bloenunzeep wint veler harten DDD Aantal clubs komt aan 20ste wedstrijd toe Onderscheiding van scouts-pioniers Het komt er op aan wat je kunt Minder praten. De draaiende SCHIJF Morgen Ons Overhemd OVERHEMDEN Bogaert Segers DERDE BLAD VRIJDAG 24 APRIL 1953 Bondgenootschap van millionnair met berooiden Van stenen tijdperk naar heden uitslag Keus in Castella is groter geworden COMPETITIERAD DRAAIT WEER VERDER Kampioenen nog altijd niet in zicht NA die enerverende, veelbesproken „HollandBelgië" gaan we weer verder met de competitie, waarin de spanning nog allerminst ge- broKen is. Eerste klasse-kampioenen zijn voorlopig nog steeds niet in zient en is er in de vier afdelingen zo weinig krachtsuersch.il onder de ■iopclubs, dat verrassingen, practisch gesproken, de komende weken on verminderd kunnen voorkomen. In 1 A zijn de titel-candidaten R.C.H., J.S.V. en Ajax. in 1 B Heerenveen en Enschede, in 1 C blijven Sparta en Willem II elkaar op de voet volgen, terwijl in 1 D P.S.V., Eindhoven en A.V.O. hetzelfde doen. Intussen wordt nu een struikelpartij hoogst gevaarlijk en het ligt voor de hand, dat bij voorduring méér van de zenuwen der spelers gevergd gaat worden. Middelerwijl komt een aroot aantal clubs komende Zondag aan zijn 20ste wedstrijd toe, zodat het einde rond Juni in zicht kan zijn. DE leiders in C zullen zich waar DE HEER EN ZIJN DOMEIN O.a. voor Min Cals en en drs. Boeseman DIJ de opening van St. Jorisdag is in Eindhoven door de hoofdcom missaris van de Verkenners der Ka tholieke Jeugdbeweging H. F. M.# ba ron van Voorst tot Voorst, een'be langrijke padvinders-onderscheiding uitgereikt aan de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals. Het betreft hier de „Zilveren ren Vlaamse Gaai", welke de minis- is toegekend wegens zijn grote ver diensten voor de padvindersbeweging. Dezelfde onderscheiding ontvingen de heren H. J. van Harderwijk, ere- hoofdkwartierscommissaris voor trai ning, drs. J. J. P. Boezeman, rector Jansenius Lyceum te Hulst, hoofd kwartierscommissaris voor verken ners, en mr. René Höppener, ere' hoofdcommissaris van de V.K.J.B. (Van een bijzondere medewerker). EEN der hoofd-doeleinden van de trip die wij op uitnodiging maakten naar de Verenigde Staten is om met eigen ogen te kunnen zien, dat Amerika er niet alleen op uit is het geallieerde West-Europa te bewapenen tegen een eventuële agressie vanuit het Oosten, doch in de eerste plaats zelf de handen uit de mou wen steekt om dit gevaar te bezweren. En dit doet Amerika inderdaad. Dit ontzaggelijke land met zijn welhaast onuitputtelijke hulp bronnen bereidt zich met man en macht voor op een oorlog, niet omdat het deze wil of onvermijdelijk acht, doch omdat het diep doordrongen is van het Romeinse axioma, dat alleen hij de vrede kan winnen, die zich klaar maakt voor de oorlog. Ongeveer een vierde van het Amerikaanse arbeidspotentieel is op het ogenblik in dienst gesteld van de oorlogs industrie en zelfs de vredes-industrie kan terstond worden omgescha keld, mocht dit nodig blijken. Gemiddeld moet elk gezin 1000 dollar per jaar opbrengen voor de bewapening en voor de militaire hulp aan het buitenland. „Wacht even, de „boys" in de fa briek zouden niet weten, wat er aan de hand is, en dat heb ik niet graag." Vanachter zijn bureau schakelde hij hierop een luidspreker-installatie in, waarmee hij met alle arbeiders, tot in fle.^itérstè hoeken van' hff geweldige r-/drijf, verbonden was, eh' vertelde 'hun in het kort wat er' gaarïdë was. Hij. begon met de woorden: „Here is £)it alles mag een beetje onrustba rend klinken, doch in werkelijk heid is het ten zeerste geruststellend. Toen het Nato, het Noord-Atlantisch Pact, op 4 April 1949 in Washington tot stand kwam, betekende dit een volkomen ommezwaai in de Ameri kaanse buitenlandse politiek ten op zichte van Europa. Amerika verbond zich plechtig, dat het West-Europa niet in de steek zou laten, wanneer 't zou worden aangevallen. In feite kwam dit hierop neer, dat een millionnair een bondgenootschap aanging met 'n stelletje berooide lieden, hetgeen de millionnair noodzakelijkerwijs geld zou moeten kosten. En het heeft Ame rika geld gekost. DE FISCUS Advertentie) Een der Amerikaanse cencra, „aar militairen uit alle Nato-landen (w.o. ook Nederlanders) worden opgeleid. De vlaggen dezer landen zijn gehesen op het voorplein. Mac speaking, calling all the team. „Hier is Mac met een boodschap voor het hele personeel". Op dat ogenblik hield in de fabriek het werk voor enkele minuten op en luisterden 14.000 mensen naar de stem van hun direc teur. ZELFBEWUSTZIJN FNeze prettige omgang tussen werk- gever en werknemer vindt men overal terug in het Amerikaanse be drijfsleven. Er wordt harder gewerkt en minder gepraat dan in Europa. Men leeft er in zekere zin natuurlijker dan bij ons, waar het leven vaak wordt bepaald door onbelangrijke uiterlijk heden. In Amerika komt het uitsluitend op wat je bent en op wat je kunt. De rest doet er niet toe. Het leven lijkt hierdoor soms hard, en is het ook voor sommigen, doch het is tevens eerlij ker. Wie in Amerika iets kan en van aanpakken weet, heeft een goed be staan, in welk beroep of vak dan ook. Vandaar, dat men zo moeilijk met onze Europese begrippen althans, de mensen kan onderbrengen. Advertentie) TUNffirfl. Krabben en peuteren maakt de kwaal steeda poriën door, zuirert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN C venals in ons eigen land vormen de belastingen dan ook in de Ver enigde Staten het dagelijkse onder werp van gesprek. Een Amerikaan vertelde ons, dat hij een jaar in Eurq pa was geweest. Toen hij in zijn va derland aan wal stapte, kwam een man op hem af die met een bliksemsnelle greep zijn portefeuille met geld uit z'n zak griste. „Hé!" riep onze Amerikaan uit, „Wat betekent dat!", waarop de ander antwoordde: „Maak je niet dik, vriend. Ik ben van de belastingen en dit bespaart je een hele hoop formu lieren." In sommige staten betaalt men let terlijk op alles wat men koopt belas ting, want niet in iedere staat is de belasting hetzelfde. Ruim twee derden van alle staats uitgaven komen voor rekening van defensie. Dit zou niet nodig zyn, wan neer Amerika zich isoleerde en Euro pa aan zijn lot overliet. De verkiezing van Eisenhower tot president heeft in deze buitenlandse politiek geen veran dering gebracht. Amerika zal blijven voortgaan Europa en zichzelf te be wapenen, totdat zekerheid is verkre gen, dat het gevaar voor een nieuwe oorlog is verdwenen. Van deze Amerikaanse krachtsin spanning zijn wij, Nato-journalisten, getuigen kunnen zijn in de verschei dene militaire bases, die wij hebben bezócht, in Fort Belvoir, in Quanti- co, in Chanute en in Norfolk. In al deze militaire kampen vindt men of ficieren en manschappen uit de Nato- landen, ook uit Nederland, die hier met het gebruik van de nieuwste Ameri kaanse wapenen worden vertrouwd gemaakt. INDUSTRIEëLE DEMOCRATIE pen van de typische voorbeelden voor de geweldige ontwikkeling, die de Amerikaanse oorlogsindustrie de laatste jaren heeft ondergaan, is de vliegtuigfabriek te Mc Donnell in St. Louis. Missouri. Hoewel de rege ring de voornaamste contractant is, is het toch een vrije onderneming geble ven met de stichter J. S. Mc Donnell, als president. Begonnen in 1939 met twee man personeel, is het bedrijf thans gegroeid tot een der modernste vliegtuigfabrieken van Amerika, waarin 14.000 mannen en vrouwen werken. Mc Donnell's fabriek is daarbij een typisch voorbeeld van wat men zou kunnen noemen: industriële democra tie. De 14.000 arbeiders en arbeidsters genieten alle mogelijke sociale voor delen en maken in zekere zin deel uit van het bedrijf. De president is voor hen Mac, zonder meer. Door middel van aankondigingen, zelfs van per soonlijke brieven door de directeur worden de werknemers regelmatig op de hoogte gehouden van de ontwikke ling van het bedrijf. Toen wij de fabriek bezochten, werden we door J S. Mc. Donnell in iijn prive-kantoor ontvangen, en zou den nierna een rondgang maken door de fabriek. Toen wij hiervoor wilden vertrekken, zei de president: Letterlijk IEDERE vrouw kan mooi zijn Wederom een echt goed Castella- product.... de nieuwe Castella Bloemenzeep, onverpakt, zodat U de mooie kleuren kunt bewonde ren.. en geurend naar frisse rozen. De prijs? Slechts t-w-i-n-t-i-g cent! Nu kan in waarneid IEDERE vrouw een aantrekkelijk, fris uiter lijk hebben., nu kan letterlijk IEDERE vrouw mooi zijn. Er is al tijd een juiste soort Castella voor Uw huid of Uw beurs. U kunt zich houden aan de nu klassiek gewor den Castella Schoonheidszeep (32 ct.)en mocht Uw huid vragen om zeer rijk schuim, dan ligt er Castella Spécial (32 ct.) op U te wachten. Tenslotte: wilt U een klein bedrag besteden en toch een echte merkzeep kopen, gegaran deerd door een befaamde naam, dan is er nu de nieuwe Castella Bloemenzeep van 20 cent. 932-00 ALS men het woord „operette" hoort, denkt men dadelijk aan een luchtig gevalletje met een lach en een traan en men heeft gelijk. Doch als men dan, wat velen doen er meteen bijdenkt, dat dus de muziek ook maar niet al te serieus moet worden genomen en nou ja. zo maar een beetje van een stelletje overigens niet ongenoeglijke wijsjes aan elkaar gebreid is door een handig vakman, dan heeft men dikwijls ge lijk, maar toch lang niet altijd. Het is even dwaas van de doorgewin terde operaliefhebber om de veelal drakerige teksten en handelingen van de „grote" opera's te accepteren, omdat hij de muziek serieus vindt. Zo neme men eens ,,Die Fleder- maus" van Johann Strauss, de grote Weense Walskoning uit de vorige eeuw. Ronduit gezegd een meester werk, dat niet voor de beste opera's onderdoet en bovendien het voordeel heeft voortdurend een opgewekte stemming te handhaven, iets wat de hedendaagse mens beter kan gebrui ken dan zwaarwichtige dramatiek. Decca geeft er op LXT 2550/51 een voortreffelijke uitvoering van met de grootsten onder de groten, Dermota, Patzak, Wilma Lipp, Hilda Gueden, Weense Philharmonie, Koor van de Weense Staatsopera en als dirigent Clemens Krauss. Als men dat stel bezig hoort, wordt de somberste stemming op slag.,verdreven.'' Geen beter middel oirvds moeheid na de dagtaak te verdrijven *èn de "muize nissen uit het hoofd te zetten. Het stel zingt en speelt dermate sugges tief, dat men geen moeite heeft de actie op het toneel voor zich te zien. Het heeft daarin ook wel een gewel dig hulpmiddel in de voortreffelijke muziek, die het klaar speelt een aan geschoten man werkelijk aangescho ten te laten thuiskomen, eenvoudig door hem te laten fluiten of door het orkest te laten spelen de wijsjes, die hij op het bal, waar hij vandaan komt, gehoord heeft. Wat Strauss in karaktertekening van elk type weet te bereiken door de charmante liederen die hij zijn acteurs laat zingen, doet in het heerlijk luchtige Weense genre niet onder voor de karaktertypering in Mozarts „Bruiloft van Figaro" en evenals deze doch weer in zijn eigen genre speelt hij het voort, durend klaar om in duetten, trio's en kwartetten, de handeling wezenlijk verder te brengen. Meestal is het de fout van samenzang, dat ze dat niet doet en dat de zangers er eens voor moesten gaan staan om 'n „nummer tje tussendoor" te geven. Mede daar. om heeft „Die Fledermaus' zo'n vaart En ook vanwege de handeling, die een prettig gevalletje doodgewoon behandelt en die er zich niet behoeft op in te stellen om nu eens situaties te gaan „scheppen'. Een bron van waarachtig genoegen om telkens op nieuw te ontsluiten voor zichzelf ge zin en vrienden. Worig jaar September verschenen in de bladen twee berichten over Nieuw Guinea, die elk op zich en ook in combinatie typerend zijn voor de ontsluiting van dit grote, nog vrij onbekende gebied. Hier is het eerste bericht: In Hollandia de nederzetting .gele gen aan de Noordzijde van de grens met het Australisch gedeelte, op het ogenblik het regeringscentrum nadat de Amerikanen daar vertrok ken waren wordt een katholieke H.B.S. geopend door de Paters Fran ciscanen. De leiding wordt toevertrouwd aan Pater Drs Andreoli, die jaren lang leraar was aan de Kath. H.B.S. te Rotterdam. En hier het tweede bericht: Op nog geen 100 km afstand van Hollandia is men in contact gekomen met een tot nu toe onbekende volksstam. YY/il men nog een ander bericht? In een interview (Elsevier 11 Oct. '52) verklaarde controleur Meijer Ranneft, dat hij inderdaad de fameuze en uiterst mysterieuze Baliem vallei gezien heeft. Op 260 km afstand (he melsbreed) van de bekende post aan de Wisselmeren bereikte hij de rand van deze grote vallei. Maar verder kwam hij niet. Ook voor hem bleef de vallei het grote onbekende, nog onbetreden terrein! Bekijken we nu met het oog op de toekomst van N. Guinea nog even de twee berichten. Sommige mensen wreven zich de ogen uit, toen ze lazen, dat er een H.B.S. in Hollan dia geopend was. Is het al zo ver? Ja, voor de kinderen van de daar wonende Nederlanders en andere blanken. Maar nog niet voor de Pa poea bevolking. Het betrekkelijk ge ring aantal van hen. dat in en om Hollandia woont, ontvangt al lager onderlijs. Reeds voor de oorlog wa ren er enkele Papoea's opgeleid tot onderwijzer, maar deze uitzonderin gen doen niets af aan de feiten: a) dat het contact met de meerder heid van de 1.000.000 inwoners nog moet gezocht worden; b) £at de stammen waarmee con tact gemaakt is, het voorlopig moeten stellen met wat onderwijs op de scho len van missie en zending, voor zo ver zé daar belang in stellen. DAAR LIGT WERK Liet tweede bericht wijst er op, dat ons gezag nog niet ver ig door gedrongen. Vlak bij de deur bij wijze van spreken liggen onbeken de gebieden, waarin onbekende stammen, die nog nooit een blanke hebben gezien. Het avontuur van Pater Kammerer O.F.M. spreekt in dii geval boekdelen. Toen in Januari 1935 prof. Bijlmer met zijn gezellen (waaronder pater nu mgr Tilleman als de voor naamste contactman) de Pamia vallei bereikte, waarin wel 2000 mensen vreedzaam leefden (iets bijzonders voor N. Guinea; zo'n grote groep en dan die vreedzaamheid) waren zij (Advertentie) Een regelmatige darmfunctie is de basis voor een goede gezond heid. Vermijdt dus verstopping en bevrijdt Uw organisme van schadelijke stoffen. Let voorat op de juiste naam en het blauwe doosje VICHY PILLEN Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten Belaiigwekkond programma op stapel schijnlijk weinig zorgen maken over het resultaat van de voor de deur staande ontmoetingen. Sparta krijgt Theole op bezoek en Willem II reist naar Juliana. H.B.S. echter zal met grote vreze de match tegen Ex celsior tegemoet zien. Niettemin gaan de Hagenaars zich tot het uiterste in spannen, want eèn overwinning be tekent voor hen vermoedelijk verla ten van de hekkensluitersplaats, d.w. z. als Theole bij Sparta verliest. Lon- ga staat niet ongunstig voor de winst contra V.V.V., al zal winnen aller minst zonder slag of stoot kunnen ge beuren. Sittardia geven wij gewon nen tegen S.V.V. en ook B.V.V. zal weten te zegevieren, ditmaal over M. V.V., zij het vermoedelijk met gering verschil. Intussen hebben beide clubs nog een kleine kans op de titel. Bra- bantia en Emma delen de winst. R.B.C. en N.A.C. staan voor een uitwedstrijd. De Roosendalers zijn te gast bij Feijenoord en hebben in die wedstrijd dezelfde kansen als de thuisclub. N.A.C. daarentegen staat voor een heel wat moeilijker opgave bij P.S.V. in Eindhoven, waar het niet eenvoudig zal zijn om winst weg te halen. Niettemin, je kunt maar nooit weten! NOAD kan P.S.V. en Eindhoven een dienst bewijzen en na tuurlijk de eigen club eveneens, door A.D.Ó. te slaan, hetgeen lang niet uit gesloten is. Eindhoven reist naar Lim- burgia, als steeds èn voor elke club, een allerminst eenvoudige opgave. Toch zien we van Melis c.s. de volle winst mee naar de lichtstad nemen. D.H.C. en Xerxes zijn aan elkaar ge waagd. doch Hermes D.V.S. zal Bley- erheide vermoedelijk niet van het lijf kunnen houden. Met T.E.C.Maurits komen de twee hekkesluiters tegen over elkaar. Het zal een zware dob ber worden voor de Limburgers om in Tiel te winnen en gevreesd moet worden, dat Maurits steviger aan de onderste plaats wordt genageld. DE TWEEDE KLASSERS LIET is niet onmogelijk, dat over morgen in 2 A de beslissing valt; daarop heeft de competitieleider zo'n beetje gerekend, want behalve een Bondsscheidsrechter werden boven dien twee Bondsgrensrechters aange wezen voor de ontmoeting Helmond— T.O.P. Blijven de punten in Helmond, dan is het pleit beslist. Wij vermoe den, dat dit laatste gebeuren zal. S.E. T. heeft een behoorlijke kans om Schijndel met een nederlaag te re tourneren en ook Veloc staat niet on gunstig voor een zege contra Kol- ping. Desk moet nu eens opnieuw al le zeilen bijzetten, dan lukt het be slist tegen Sarto en worden de kan sen om in de tweede klasse te blij ven behoorlijk groter. De Spechten heeft nog niet van Wilhelmina ge wonnen, doch Woensel zou teleurstel len als het R.K.T.V.V. er niet onder hield. De koplopers in 2 B komen beide weer in het strijdperk. Baronie speelt op eigen grond tegen Goes, terwijl Dosko de verre reis naar Terneuzen moet ondernemen. Het wil ons voor komen, dat zowel de groenwitten als de roodgelen het zullen klaar spelen om hun tegenstanders de kostbare punten afhandig te maken, waardoor de stand aan de kop ongewijzigd zal blijven. Middelburg heeft bezoek van R.A.C. Het zal ons benieuwen, hoe de Rijenaren zich in de Zeeuwse hoofd stad teweer zullen stellen; wij reke nen half en half op een zege der be zoekers. Rood Wit zal naar wij aan nemen Axel de volledige winst ont nemen. DE DERDE KLASSERS F)E leider in 3 B, Oss, gaat zijn bo- venste plaats met succes handha ven, nu O.J.C. als tegenstander fun geert. R.K.C. heeft een goede kans om haar positie enigermate te verbe teren, immers van St. Michielsgestel moet gewonnen kunnen worden Heusden echter krijgt het -oeilijker, wellicht te moeilijk contr - Hierony- mus. Gudok bindt Blauw Geel aan zijn zegekar. Een spannende ontmoe ting wordt Uno AnimoConcordia. de eerste blanken, die contact kregen met deze groep. We moeten al deze feiten voor ogen houden als we spreken over de toe komst van N. Guinea. Wat zal de toekomst brengen voor de Papoea's? 'n Langzame ontwikke ling, die hen moet brengen uit het stenen tijdperk naar het technisch peil, dat de Westerse beschaving heeft bereikt. Zoals reeds gezegd, kan dit alleen op basis van 'n Christelijke ie vensbeschouwing, anders wordt het daar een grote chaos. Men zal de Papoea's moeten leren werken. Men zal voor ruilproducten moeten zorgen. Men zal het daarheen moeten leiden, dat het te verdienen geld waarde heeft voor een nieuw verworven levenswijze. ZWARE TAAK king van andere werkkrachten fin geen geval Indonesiërs, die daar nu al veel onheil hebben aangericht in de reeds ontsloten gebieden). De andere komt kortweg tot deze conclusie: 'n hopeloos geval. Er is niets te bereiken, noch voor ons, noch voor de Papoea's. De waarheid zal ook hier wel in het midden liggen. EMIGRATIE? lVTen zij in dit opzicht niet te opti- mistisch. Het is ons o.a, niet ge lukt bij de veel hoger staande Bataks op Sumatra's Oostkust, zodat daar Chinese werkkrachten moesten wor den aangevoerd (rond 1870 en later). Wat heeft N. Guinea ons te bieden? Najaar 1952 verschenen over dit onderwerp twee proefschriften. De ene promovendus komt tot de conclusie: 'n goede toekomst, bij flinke investering en systematische opleiding van de Papoea's. Aantrek- ÏA/Jaar een feit is, dat emigratie in de gebruikelijke zin van 't woord van Nederlanders c.q. Europeanen onmogelijk is. Dat wist in 1937 Pater Geurtjens al te vertellen, toen hij demonstratief de vergadering van de Commissie voor Emigratie naar N.- Guinea verliet. Dat kan men nu weer lezen in het goede boekje van Ir Brantjes: N. Guinea. En dat is ook onlangs gezegd door de aftredende gouverneur ür Waardenburg. Wij kunnen daar het gewone landwerk niet aan vanwege het moordend tro pisch klimaat. Wel kunnen we daar goede diensten bewijzen in leidende functies van bestuur, research-werk, onderwijs, opkomende industrie en mijnbouw. En vooral in missie en zending. Men zegt, dat de bodem rijk is aan delfstoffen, want het Oostelijk deel, dat aan Australië behoort, levert ook heel wat op. Dat „want" is natuurlijk discutabel. 'n Feit is, dat er olie gevonden is. Enorme investeringen zijn nodig ge weest om iets te bereiken. Dat iets demonstreert zich in enkele bronnen in het Oostelijk deel van de Vogelkop met als basis Sorong. De dagproduc tie is nog niet de helft van die in Sehoonebeek! (750 ton t.o. 2000 ton). De slotconclusie moet dus luiden: Veel uitzicht op financieel gewin is er in N. Guinea niet. Maar: daarom is het ook niet be gonnen. De belangrijke taak van Ne derland in N. Guinea kan geen andere zijn dan het beschavingswerk onder de autochtone bevolking. Daar worden grote offers voor ge vraagd. Maar de geestelijke en mate riële welvaart van de Papoea's zijn die offers volkomen waard. C. v. d. B. (Advertentie 1 rHr. G. S. v. Houten, ambtenaar fter secretarie te A. 'k verl *elf, 't I* 10 gemakkelijk met SPEURDER LAKVERF «g Fobrikonte: Fa. Gebr. Tjallema, Sneek De thuisclub kan door te winnen de tweede plaats overnemen van haar gasten. Wij menen, dat het daarvan gaat komen. W.S.C. kan van plaats verwisselen met Zwaluw, door deze club, die in Waalwijk op bezoek komt, een nederlaag te bezorgen. Het kan dus.... De belangrijkste match in 3 C is DongenBaardwijk. Het zal er warm toe gaan in Dongen, waar o.i. ditmaal de punten achter zullen blijven. Boeimeer verkeert in grote moeilijkheden. Zondag is er V.E.S. op visite. Een kat in het nauw kan soms rare sprongen maken. Is Boeimeer dit wellicht van plan? B.S.C. zal heel goed op dreef moeten zijn om het be zoekende R.W.B. winst te ontnemen; hetzelfde is het geval met Virtus, dat S.C.O. als tegenstander krijgt. Overi gens herinneren wij er hier nog even aan, dat Zierikzee zich uit de compe titie terug heeft getrokken tenge volge van de watersnood. De club komt echter volgend seizoen weer te rug in dezelfde klasse. In 3 D deze week vier ontmoetingen. Een belang rijke wedstrijd is De Zeeuwen—R.K. F.C., hoewel het resultaat van geen invloed meer kan zijn op de bezetting der bovenste plaats. R.K.F.C. kan echter nog opklimmen en dat zal zij maar al te gaarne doen. In dit ver band zou Nieuw-Borgvliet de Berge- naren een handje kunnen helpen. Of haar dit echter lukken zal tegen R.C. S,. dat op bezoek komt, is een tweede. ODIO geven wij gewonnen op eigen grond contra Zeelandia, doch Bres- kens lijkt ons al bij voorbaat verlo ren tegen METO. DE VIERDE KLASSERS Het valt iedereen stééds op, dat de man, die een welverzorgd en cor rect passend overhemd draagt, al in fcf'elangrijke m§.te, .voldoet aan keu rig gekleed zijn! Er staat niets slordiger dan een boord met hoerapunten of een boord die knelt of tochtig-wijd zit. Een man met een prima passend overhemd, in een goed combinerende kleur met zijn costuum, voelt zich oil krekt of op zijn Nederlands gezegd O.K. in zijn positie, thuis of op visite. Wanneer er een overhemd gekocht moet worden, of hij het zelf doet of zij, die de zorgen met hem deelt, hem daarbij assisteert, dan dient men er op te letten, dat men de juiste maat neemt en een goede bijpassende kleur kiest. Het hoeft geen betoog, dat men in een vertrouwde zaak met deskun dig personeel op dit gebied goed voorgelicht zal worden. Bij een blauw costuum draagt men blauw, wit, grijs en als men over een goed uitgewogen smaak beschikt, kan men ook vieux-rose pink of champag ne-beige kiezen. Deze laatste tinten vragen echter een zorgvuldig uitge kiende das die er „bij hoort". Een grijs costuum vraagt grijs, bepaalde tinten blauw of wit en bij een bruin of groen costuum mist nooit beige, groen of wit. Let U eens op de nieuwe tin ten beige, iets donkerder dan voor heen. zeer voornaam! De overhemd- kleuren zijn nog steeds pastel cn daar door zeer beschaafd en naar de goden voorspellen, zal men dit jaar meer beige en blauw dragen. Deze tinten waren de laatste jaren enigszins ver drongen. Blauw viert haar rentree met - slate blue of Air Force-blue. Het streepdessin wordt weer veel ge kocht en dankbaar gedragen en geeft, het is niet te ontkennen, een tikje meer fleur dan het uni hemd. "pOT nog toe telt het programma in de laagste regionen slechts dertien wedstrijden. In 4 D staan de kansen voor Veerse Boys tegen Haarsteeg hoog genoteerd en daarmede ook die voor de titel. Nieuwkuyk krijgt een zware dobber aan Raamsdonk. R.K.J. V.V.Vlijmense Boys kan een gelijk- opgaande strijd worden, hetgeen mis schien ook bij Heukelum—Waspik het geval zal worden. In 4 F prijkt Gilze nu met een punt voorsprong op Zundert aan de kop. De kans is ech ter groot, dat Madese Boys gelijk komt Advertentie) Een groot assortiment bij Grote Markt 20 - Breda. met Gilze en Zundert achter zich laat Dit gebeurt, als Madese Boys van P. C.P. wint, hetgeen allerminst uitge sloten is te achten. Groen Wit kan de rode lantaarn kwijt raken .door van R.S.V. te winnen, hetgeen wel eens het geval kon worden. BredaD.H.V. wordt een belangwekkende ontmoe ting De mannen uit Zevenbergschen- hoek staan gelijk met hun gastheren, maar hebben vier wedstrijden minder gespeeld. Wonder hoe dat afloopt. In 4 G hebben zich zoals gemeld Burgh, Yerseke en Robur met toe stemming van de K.N.V.B. terugge trokken. Evenals met Zierikzee het geval is, zullen deze clubs volgend seizoen zonder meer in deze klasse worden ingedeeld. Intussen blijven dus nog zeven clubs over. Sportclub Gastel speelt Zaterdag reeds (dus niet Zondag) tegen Halsteren. De punten zullen wel in Oud-Gastel blijven. Kaaise Boys zal het niet kunnen bol werken contra N.S.V., doch een ge- lijkopgaande strijd mag worden ver wacht bij Steenbergen—H.S.C. In 4 H zal IJzendijke alle zeilen bij moeten zetten om zich RIA van het lijf te kunnen houden. P.S.K. krijgt bezoek van Hulst, waartegen het ze ker niet zal zijn opgewassen. Oost burg heeft een behoorlijke kans om op te klimmen, als van E.M.M. ge wonnen wordt. Zo heel moeilijk lijkt ons dat niet. De vaste boord blijft steeds meer terrein winnen! YY/at de Heer der Schepping aan ge- mak wint, geeft hij niet gemak kelijk meer prijs en menig man legt zijn overhemd met losse boorden, dat zij telkens bovenaan op het stapeltje in de linnenkast legt, onderaan, om dat hij maar al te onprettige herinne ringen heeft aan eeuwig zoek zijnde boordenknopen en afknoopbare man chetten. waar altijd knoopjes van af waren. Naar men ons verzekert, is 80 procent van de verkoop, vast boord. De dubbele manchet wordt nog veel gebracht en daar zijn wij voor, omdat wij nog altijd een mooie manchet knoop waarderen. Let er eens op als men een kegelaar naar zijn manchet knoop met kegels vraagt. Hij laat ze vol trots zien en glundert bij de ge dachte aan de avond, toen hij er zo in was en deze knopen won... Ja, wij zijn voor de manchetknoop in goud, zilver, paarlenmoer en gesteente en desnoods met kegeltjes... Een man chetknoop geeft fleur aan Uw shirt. De boorden worden gebracht met ronde punt. zie de portretten van grootvader, en gespreide punt. de zo genaamde spread-collar (zie tekening) Beide boord-typen hebben het voor deel, dat ze prettig dragen, niet krul len en niet zo venijnig gaatjes in Uw mooie overhemd prikken. Het is wel merkwaardig, dat alle vooraanstaande overhemdfabrieken, zowel hier te lan de, als in het buitenland, practisch alle hetzelfde type brengen en zich veel naar de Italiaanse smaak richt ten. HET MATERIAAL 7ij die een overhemd kiezen in een lagere prijsklasse, kunnen prima slagen in fibrane kwaliteiten. Spun- rayon. dat gebracht wordt in alle ge lanceerde modepastels. Dit hemd voor zichtig wassen, geen bleekmiddelen ge bruiken en niet te heet strijken. Pe popeiine en de tricolme wordt gebracht in de aangegeven tinten en in fraaie streepdessins en een trico lme overhemd glanst U als zijde te gen en is een genot om te dragen. De boorden worden m slap en trubeneys gemaakt en het slappe boord wint weer ietwat terrein op de koploper Trubeneys... Een ideaal samengaan is een slap buitenboord en de binnen boord getrubeneyseerd. Het is te koop. ORLON Qrlon fascineert en heeft Nylon al verdrongen, omdat een Orion overhemd wèl absorbeert en daardoor fijn draagt Alle Orlon-overhemden worden geïmporteerd en blijven daar door nog vrij kostbaar om aan te schaffen Tóch wint Orion onmisken baar terrein, en let U eens op. als straks dit prachtige materiaal ge bracht wordt in alle denkbare tinten. En wat komt er na Orion? Het Du- pont-concert steekt fabelachtige be dragen in research.... enz. LODEWLIK VAN BOUVIGNE 1

de Stem | 1953 | | pagina 9