Van di RAI Partijenstelsel en Kieswet BEDRIJFSAUTOMOBIELEN Oestersterfte is schrikbarend tweede blad DE DICHTING DER OP SCHOUWEN DIJKGATEN Wat een Wonderlijke Wereld RADIO WOENSDAG 22 APRIL 1953 3 HAAGSE BRIEVEN r)E kieswet, die regelen stelt voor Humanisme en leger Hete brij Uitvoerige uiteenzetting door hoofdingenieur directeur der Zuiderzeewerken Ovehai dklnJct »iesv I i Van der Flip Met de rug tegen de muur Raadsverkiezingen in watersnoodgebied Prof. Vlerick bisschop pelijk Hoofdinspecteur Districtsvergadering K.A.B. te Goes Provinciale bibliotheek gaat verhuizen Vitoil geeft dor haar nieuw leven! kaM eist 1/lTOll" De Krachtproef Wim en Wout De 29-jarige heer Haydn Evans en zijn zwartharige echtgeno te Helena hoorden aan de achter deur kloppen van hun huis in Swansea. Alvorens de heer Evans de deur kon openen werd die naar binnen gekraakt en daar stond dan de bezoeker, een anderhalve ton zware Afrikaanse olifant Bam bino. Bambino wilde graag binnen komen, maar bleef met zijn om vangrijke corpus klem zitten tus sen de deurstijlen. Toen stak Bam bino zijn slurf een eind de gang in en gaf een trompetsolo. Mevrouw Evans greep haar 5-jarige doch tertje Susan en de 15 maanden oude zoon Ronald en sleepte ze de voordeur uit. het actieve en passieve kies recht der burgers en voor de ver kiezingen van de leden der verte genwoordigende lichamen: de Sta- ten-Generaal, de Provinciale Sta ten en de Gemeenteraden, houdt geen rekening met het bestaan der politieke partijen in ons land. Volgens de kieswet zijn het niet politieke partijen, die candidaten stellen, maar groepen van burgers, die hun handtekeningen inzenden vergezeld van een candidatenlijst met bewilliging der candidaten. De politieke partijen zijn dus niet wettelijk erkend, voor de wet be staan zij niet. En dat terwijl zij zeer 'n belangrijke en zeer invloedrijke plaats innemen in het politieke leven van ons democratisch be stuurde land. Reeds vóór de laatste oorlog heelt men in de kringen van de R. K. Staatspartij, tijdens de leiding van mr Goseling, ernstige aandacht aan deze situatie besteed. Als gevolg van commissoriale arbeid ver scheen een rapport, dat wettelijke erkenning van politieke partijen verbonden aan bepaalde voor waarden, noodzakelijk geacht voor een democratische partijgroepering voorstond. (~\ok na de oorlog heeft deze zaak grote belangstelling gewekt tot in de debatten in de Staten-Gene- raal toe. Het Katholieke Centrum voor Staatkundige Vorming is met een studie over dit onderwerp be gonnen, maar heeft deze niet vol tooid. De Dr Wiardi Beekman Stich ting van de P.v.d.A. bestudeerde 't vraagstuk eveneens, welke studie bekroond werd met een uitvoerig rapport, instemmend met de wet telijke erkenning van politieke partijen. De voorwaarden voor een zodanige erkenning werden tot in zeer vergaande details uitgewerkt. Eenstemmigheid demonstreerde het rapport echter niet; er was een minderheid die zich tegen wette lijke erkenning uitsprak. Merkwaardig is het maar niet te verwonderen dat de belang stelling voor de erkenning van par tijen door de wet vooral naar vo ren komt, als er on-nationale par tijen optreden, zoals vóór de oor log de N.S.B. en thans de C.P.N. Het was minister van Maarseveen, in zijn ambtsperiode aan Binnen landse Zaken die de instelling van een Staatscommissie toezegde die de regering zou moeten adviseren over het vraagstuk van het kies recht: of de huidige regeling geba seerd op het stelsel der evenredige vertegenwoordiging al of niet ge handhaafd dient tg blijven. Ook het verl.iezings-stelsel iieeft na de oorlog aandacht gevraagd. Sommigen zien de verminderde po litieke belangstelling als een ge volg van onvoldoende contact tus sen vertegenwoordigers en bu.-pcrs. En dd onvoldoende contact, wijten zij weer aan het systeem der even redige vertegenwoordiging, dat weliswaar de politieke denkrich tingen een evenredige afspiegeling verschaft in de vertegenwoordigen de lichamen, maar het nauwe con tact, dat bij het districtenstelsel tus sen kiezers en gekozenen bestond, te loor heeft doen gaan. lSJa de dood van minister van Maarseveen is tijdens de „waarneming" door prof. Beel tot de kabinetsformatie van 1952 de in stelling der bovengenoemde Staats commissie slepende gehouden. Thans is zij echter ingesteld en de vorige week Vrijdag door minis ter Beel geinstalleerd. Voorzitter dezer commissie, die advies moet geven aan de regering over vraag stukken van de hoogste importantie in een democratisch bestel is oud minister Teulings, die grote erva ring en kennis betreffende de te be studeren onderwerpen bezit. De leden der commissie zijn staatsrechtsgeleerden der verschil lende universiteiten, vooraanstaan de politici uit de verschillende gro tere bona fide partijen en leden van de Kiesraad (De nieuwe naam voor het Centraal Stembureau), specia listen dus op het gebied der kies wetgeving. De Staatscommissie wacht een moeilijke, een ingewik kelde en omvangrijke taak. En het zal zeker geruime tijd vragen alvo rens zij tot de vaststelling van een rapport kan komen. Daarna pas ko men de beide vraagstukken in de practische politiek aan de orde. QP een congres van het Humanis tisch Verbond is een aangele genheid aan de orde geweest, waarover we onlangs ook reeds schreven, namelijk het standpunt ten aanzien van de geoorloofdheid van militaire verdediging. Het Vrije Volk zwijgt in zijn verslag over deze merkwaardige discussie, maar „De Tijd" maakt er melding van. Sommigen ten congresse wa ren van mening, dat het Humanis tisch Thuisfront eigenlijk anti-mili taristisch diende te zijn. Onder ap plaus werd de houding van dienst weigeraars geprezen. Er kwam zelfs een voorstel om de voortgang van de „geestelijke verzorging" voor militairen onder meer afhan kelijk te stellen van de voorwaarde dat morele en geestelijke steun aan het militaire apparaat en zijn functie achterwege diende te blij ven. He voorstel werd tenslotte ver worpen. Met dat al echter blijft er grote waakzaamheid geboden ten aanzien van de humanistische „geestelijke verzorging", waar in het Humanistisch Verbond zulk een sterke anti-militarische stro ming blijkt te bestaan. Er dreigen hier gevaren voor de mentaliteit in het leger, waarop de overheid wel nauwlettend mag toezien. Advertentie) 32s<e tentoonstelling 23 April - 2 Mei Prijs I 2.- incl. bel. Open 10-18 uur Zondag 26 April 12-18 uur 60 jaar AMSTERDAM Onderdelen Toebehoren Banden Garage-uitrusting. Ie* jHeapenduvao *2.30*1.3,4*1/* "fn Zierikzee heeft ir J. F. R. van de Wall, hoofdingenieur-direc teur der Zuiderzeewerken, een uitvoerige toelichting gegeven over de plannen tot dichting der dijkgaten. De polderbestuurders, voor wie deze vergadering was belegd, konden daarna opmer kingen maken, critiek uiten, of eventuele suggesties doen. Deze vergadering werd ook bijgewoond door ir F. Geers, hoofd van de afdeling dijkbouw van de dienst Zuiderzeewerken. j\JIET minder dan 134 vragen heeft de regering op haar dak gekre gen in een Nota, welke alle acht fractievoorzitters der Tweede Ka mer hebben opgesteld. Van die 134 zijn er 55 cursief gedrukt. Daarop wil het octet zo spoedig mogelijk antwoord hebben. De overige vra gen kunnen dan nog in een nadere Nota behandeld worden of in de toelichting op straks in te dienen wetsontwerpen. Door deze vragen wordt de regering genoopt klaar heid te brengen op menig punt, dat nog in het duister ligt. Het be leid in zijn hele omvang en rich ting wordt aan de orde gesteld. Men wil concrete gegevens ten aanzien van de ontwikkeling van het parti culiere bezit en het Staatsbezit, men wil wel eens concreet weten, hoe de voorgestelde huurverhoging in de verschillende gemeenteklassen zal uitpakken, men vraagt naar de evenwichtigheid in de voorgestelde belastingverlagingen, men zou be cijferd willen zien, welke verlich ting de afschaffing der schoolgel den zal brengen, men is nieuwsgie rig, hoe groot de loonsverhoging zal worden, enz. In de vragen ste ken bepaalde tegenstellingen de kop op, bijvoorbeeld als er geïn formeerd wordt naar bezwaren tegen een huur-egalisatiefonds. Het is een hete brij, welke hier wordt opgediend. Maar regering en volksvertegenwoordiging zullen erin moeten happen. Advertentie) Tri v. d. Wall vertelde dat men, wat 't behoud van de Schouwsedijk be treft, nog vecht met de rug tegen de muur. De dijk wordt aanmerkelijk versterkt tot een kruinhoogte van 5 meter boven N.A.P. en met een kruin breedte van 3 meter. Het dichtings- werk der zeven grote stroomgaten is iets, dat nog nooit in ons land is voorgekomen en alle waterstaatkundi ge werken verre overtreft. Het gat van Schelphoek heeft een vermogen van anderhalf maal zo groot als de Waterweg en het grootste gat van de Zierikzeese havendam is te vergelij ken met een flinke rivier. De gaten bij Ouwerkerk zijn wat vermogen be treft gelijk te stellen met de Maas van Rotterdam. Het gat van Ooster- land is een twaalfde van Schelphoek, het gat van Sirjansland een vierde van Oosterland en dat bij Steven- sluis twee en èen half maal zo groot als het gat bij Sirjansland. De gaten op Walcheren hadden destijds een vermogen van honderd millioen ku bieke meter in iedere zes uur. Het vermogen van de gaten op Schouwen- Duiveland nadert het dubbele hier van. Ir. van de Wall vertelde dat de bin nendijken zoveel mogelijk worden ver sterkt, maar dat men met grote moeilijkheden heeft te kampen, om dat zij vrijwel onbereikbaar zijn. Het ene gat is vaak te bereiken, als het andere dicht is, en daarom is het on mogelijk nog meer mensen voor het herstel in te zetten. Zo is de Rampartsdijk niet volle dig te herstellen voordat de grote ga ten dicht zijn. De toestand van de oude dijk is en blijft precair tot de stroomgaten zijn gesloten. Uiteraard zal aan het herstel gedaan worden wat mogelijk Is. Het is echter niet uitgesloten, dat bij hoog tij opnieuw polders zullen onderlopen, aldus ir van de Wall. De weg langs de noord zijde van Schouwen tot aan Brou wershaven zal over de gehele lengte worden verhoogd, opdat hij niet meer onder water zal lopen. De dijken ond de Dreischorpolder worden even eens verhoogd. Gelijktijdige dichting van de gaten bij Sirlandsland en de noordzijde van de Vier Bannen, de zogenaamde Stevensluis, zoals eerst in de bedoeling lag, kan niet door gaan, vanwege de onbereikbaarheid. DE TECHNIEK dicht hebben kunnen worden, als er voldoende mensen en materieel waren geweest. In het begin zijn al gaten dicht gegooid, maar ongelukkigerwijs is in een gat de kleilaag weer wegge schuurd. Door de zeer korte kente ring kon hier niet worden bezonken. De kapiteins van de schepen zijn van oordeel dat overigens door al het werk de bruikbaarheid van de haven met vijftig procent is gestegen. Men heeft nu een dijktrace ontworpen over tamelijk hoog land van weerszijden van de havendammen. De dijk wordt ruim duizend meter lang. Over circa 600 meter wordt bezonken. Tot een lengte van 300 meter zitten de zink- stukken er al in. Na uitvoerige onder zoekingen en besprekingen is beslo ten de overblijvende lengten van on geveer vijfhonderd meter te maken van kleine caissons die elf nieter lang, zeven en een halve meter breed en twee meter twintig hoog zijn en die op alle gewenste manleren kunnen wor den gecombineerd. De uitslag van deze proef noemde Ir. van de Wall zeer belangrijk omdat daarmede be slist zal worden over de vraag of ook voor Schelphoek deze kleine caissons zullen worden toegepast. Achter de caissondijk wordt dan nog een zand dijk gespoten. HET GAT BIJ SCHELPHOEK IN het Staatsblad is afgekondigd de 1 wet van 15 April, houdende voor zieningen voor de gemeenteraadsver kiezingen in watersnoodgebied. De wet bepaalt, dat In door de minister van Binnenlandse Zaken aan te wij zen gemeenten de candidaatstelling en de stemming voor de gemeente raadsverkiezingen op nader door de ze minister vast te stellen dagen zul len plaats hebben. Door de bisschop van Gent werd benoemd tot bisschoppelijk hoofdin specteur voor het lager onderwijs prof. Vlerick. Prof. Vlerick geniet ook in Nederland een grote reputatie en heeft hier ook reeds verschillende lezingen gehouden. CPREKEND over de dichting van van Schelphoek noemde ir. van de Wall het allereerst van groot be lang dat hier een goede organisatie komt. Het is absoluut onmogelijk ge bleken de dijk op de oude plaats te herstellen. Lange tijd zat er in het gat een drempel van zes meter bene den N.A.P. Gedacht is toen over een provisorische dichting, al was het een groot bezwaar, dat het rijdende ma terieel steeds buitengaats moest lig gen. Toen de drempel echter plotse ling verdween moest dit plan worden opgegeven. Dichting der zes ontstane stroomgaten achter het dijkgat was onberekenbaar, zodat naar een ande re oplossing moest worden gezocht. Er is nu een dijk ontworpen van vier kilometer lengte, die met een grote boog tot even voor Serooskerke langs loopt. Men wil twee losse dijkgedeel- ten bouwen elk van 600 meter lengte en in de overblijvende sluitgaten van JR. VAN DE WALL heeft uitvoerig de techniek der dichting van de verschillende gaten beschreven. Het gat van de Vier Bannen wordt eerst bezonken, daarna worden er land- hoofden uitgebouwd, daartussen ko men in het sluitgat caissons van 10 meter hoogte. Het gat bij Oosterland wil men dichten, door een stenen dam landinwaarts tot even boven hoog water, nadat het gat met zinkstukken zal zijn beteugeld en de landhoofden zijn verstevigd. De dijken zullen daarna op de vroe gere hoogte worden gebracht De die pe geulen in het land zullen voorloniff bij gebrek aan materiaal met kun nen worden dichtgegooid. De dichting der twee gaten van Ouwerkerk is een nog groter karwei. De definitieve dijk zal hier aan een stuk of twee gedeel ten meer buitengaats worden gebouwd. Veel landaanwinst zal dit werk ove.' rigens niet geven, want het terrein zit vol putten en geulen. Beide gaten worden bezonken tot een diepte van acht meter beneden N.A.P. Daarna zullen er grote caissons in worden ge plaatst. Het voordeel van deze werk wijze is, dat de sluitingstijd belang rijk wordt verkort, al zijn de kosten enorm veel hoger. DE HAVENDAMMEN VAN ZIERIKZEE VY/AT de havendammen van Zierik- zee betreft, deze vormen een zeer bijzonder werkstuk. De aanvankelijk kleine gaten zouden misschien Advertentie! circa 1500 meter elk van de kleine caissons gebruik maken. Voor de dijkgedeelten is in totaal 120.000 vier kante meter zinkstuk nodig, dat men in tien weken op zijn plaats wil neb ben. Lukt de sluiting met de caissons dan zal deze drie weken eerder zijn geschied, dan wanneer men over de gehele lengte een gewone gronddijk moet aanleggen. Voor elk gat zullen honderd vijftig caissons nodig zijn die als een reusachtige slang aaneen zul len worden gescharnierd. Ook ach ter deze caissons wordt dan nog een zanddijk gespoten. Voor deze bin nendijk zal nog een oppervlakte van ongeveer 800 hectaren door het bui tenwater worden overstroomd. Men zal echter onmiddellijk beginnen met het dichten van het grote gat in de oude zeedijk hetgeen gemakkelijker zal gaan, doordat de achterliggende polder veel kleiner is. Over het tracé van de nooddijk zal met de dijkgraaf nog overleg worden gepleegd. Gisteren Is het eerste zinkstuk al naar beneden gegaan. Onmiddellijk nadat de polder Schouwen van de zee zal zijn afgesloten, zal men met het droogmalen beginnen. Ir. van de Wall verklaarde ten slotte, dat als volgorde waarin de ga ten zullen worden gedicht de volgen de mag worden aangenomen: 1 Oos terland; 2 Sirjansland; 3 Haven Zie rikzee: 4 Stevensluis (Vier Bannen); 5 de twee gaten bij Ouwerkerk; 6 Schelphoek. Kaderdag op komst ("YNDER leiding van de heer F. Schets de voorzitter, de heer de Kooning, was verhinderd werd te Goes een goedbezochte districts vergadering van de K.A.B. gehouden. Na bespreking en goedkeuring der jaarstukken, werden nog enige actu aliteiten behandeld. Aan de orde kwam o.m. de komen de kaderdag. Deze werd bepaald op Zondag 7 Juni. Als sprekers zullen optreden het lid der Eerste Kamer, de heer M. v. d. Himst uit Goes, over de plannen der regering ten aanzien van de compensatie voor de huurver hoging en de bondsvoorzitter, de heer Korting, over de eenheid in de K.A. B. Meegedeeld werd nog dat op Al lerheiligen een bestuurdersretraite te Seppe zal worden gehouden. r\p 18 Mei a-s. gaat de provinciale bibliotheek, van de Dam te Mid delburg verhuizen naar haar nieuwe home in de Abdij-gebouwen. Hét overbrengen en rangschikken van de tienduizenden banden zal on geveer twee maanden duren en tot zo lang is uitleen van boeken niet mo gelijk. Waarschijnlijk wordt de bi bliotheek half Juli geopend. Droog haar is dol en breekbaar. Pas op, want nu volgt roos en haaruitval. Hier helpt Silvikrin Lotion met Vitoil, het nieuwe product van het Silvikrin Laboratorium. Het verjongt en vitali- seert Uw haar. Roos verdwijnt reeds na een paar dagen. Het maakt Uw haar gezond en glanzend en houdt het de hele dag keurig in orde. Wie het elke dag gebruikt, kent zijn haar niet terug: zo prachtig! Flacons f 1.50 en f 2.75 door Nico J. P. Smith 59) Maar dan licht er plotseling iets op in de ogen van Guus. Hij zet de schep die hij steeds in de hand had gehouden tegen de kruiwagen en zegt, terwijl hij langzaam naar Adri toekomt: Je hebt wat anders met dat ding uitgevoerd. Heb je hem Leslie toch naar de kop gesmeten? Swifting schrikt even van die me dedeling. Je weet, wat .je beloofde, zegt hij ruw. Er nooit over spreken met niemand nu niet en nooit niet. Tevreden keert Guus naar de krui wagen terug. Hij neemt de schep en wil weer gaan werken. Dan kijkt hij over z'n schouder naar de ander en zegt tevreden: Misschien heb je hem wel dood gegooid. Die idioot is lang niet zo gek als hij er uit ziet. stelt Adri bij zich zelf vast. Dat kan best zijn, als jij maar weet, dat je je bek houdt. Hij neemt Guus de schep uit de handen en maakt de kruiwagen in een oogwenk vol. Vooruit, we gaan naar de ande ren. We zullen wel zien, wat er is gebeurd, maar we weten van niks we hebben de hele middag gewoon gewerkt. Misschien maak ik me wel* druk voor niemandal, bedenkt Adri. Hij heeft alleen maar de ruiten horen breken hij heeft geen slag gehoord en het kan best zijn, dat het ding niet is afgegaan. Kom opschieten hier, draag jij de schep, dan doe je ook wat. Swifting duwt de wel wat volge laden kruiwagen voort en hij hoort tot zijn ergernis Guus achter zich mompelen :„Ik mag lijden, dat-ie hem doodgegooid heeft...." TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Het projectiel, dat Guus Sluyter had gevonden was gelukkig geen gewone handgranaat, doch een ding, dat een rookgordijn ontwikkelt, maar dit in de betrekkelijk kleine kamer van Leslie dan ook zo geducht doet, dat de kleine man welhaast een hart verlamming van de schrik krijgt. Leslie heeft zich net van het raam afgekeerd, als de door Adri geworpen granaat, door de ruiten rinkelend, ra kelings langs hem heen gaat. Ver stijfd van schrik kijkt Leslie eerst naar het gevaarte, dat rokend en blazend in de hoek van de kamer ligt om dan zo vlug hij kan de kamer uit te snellen en te vluchten. Vlugger nog dan Swifting door het kreupel- bos voort kan, loopt Leslie in een stuk door naar de kamer van Westra, waar hij zonder kloppen haast even rauw binnenvalt als het projectiel kort te voren in zijn kamer aan kwam. Een aanslag.een aanslag! voegt hij geheel buiten adem Westra toe. Westra, rustig achter z'n bureau, kijkt haast even verbaasd als Leslie enige minuten geleden deed, maar hij ziet spoedig, dat z'n onderdirec teur geheel van streek is. Westra staat op, vult een glas water en geeft dit de kleine onderwijzer met een vrien delijk: „drinkt u eerst eens U bent geheel van streek." Maar Leslie maakt een afwerend gebaar. Hij is zichzelf al weer de baas hij weet. hoe hij nu verder zal handelen. Er is een aanslag op zijn leven gepleegd. Dat is het ge volg van de slappe houding, die de directie van Voorland tegenwoordig inneemt een houding, waarvan hij haast de dupe is geworden. Gaat u mee, zegt Leslie alsof hij het tegen een van z'n leerlingen heeft Hoewel Westra dat bevel niet pret tig klinkt en hij grote lust heeft, de man toe te voegen, dat hij z'n com mando-toon in zijn kamer wel ach terwege kan laten, denkt Westra, dat Leslie nog overstuur is. Daarom laat hij het maar zo en bovendien is hij ook wel een beetje nieuwsgierig. Westra wil wel weten, wat de oor zaak van Leslies grote ontsteltenis is. Er werd een aanslag op mij ge pleegd terwijl ik in mijn kamer was, zegt Leslie, nu hij op een suk keldrafje naast z'n directeur mee- dribbelt. Een aanslagNogal niet mis, zegt Westra spottend. Wèl mis, antwoordt Leslie, die niet begrijpt, dat de ander hem ertus sen neemt. Het is een wonder, dat het hele gebouw niet de lucht in is gevlogen. Maar Westra kijkt toch ernstig, als hij ziet, hoe door de verbrijzelde ruit van Leslies raam de rook naar buiten gulpt, alsof die kamer in brand staat en dadelijk snelt hij naar binnen om te onderzoeken, wat er de oorzaak van is. Leslie vindt het maar beter, buiten af te wachten wat er gebeurt. Je kan nooit weten: als dat rokende en sissende monster in z'n kamer uit elkaar spat, danmaar dan staat hij hier ook niet veilig. Zo vlug zijn korte beentjes hem dat veroorloven, maakt Leslie dat hij onder het raam vandaan komt om dan, op veilige af stand af te wachten hoe de zaak zich verder zal ontwikkelen. Hij verwacht een geweldige knal, maar die blijft uit. Alleen wordt de rook die uit z'n kamer slaat wat dichter en als Leslie van de verte uit ziet, dat Westra in zijn kamer het raam wijd open gooit, heeft hij de moed het gebouw in te stappen. Het gevaar schijnt geweken nu zullen ze de dader moeten zoe ken. De dader., wie zou hem dat hebben geleverd? Terwijl Leslie zon der zich te haasten naar zijn kamer gaat, zoekt hij vergeefs naar het ant woord op die vraag. In het vertrek hangt nog een scher pe lucht, maar de rook is, nadat Wes tra raam'en deur tegenover elkaar heeft opengezet, spoedig verdwenen. De directeur staat met een peinzend gezicht bij een vreemd voorwerp, dat op Leslies tafel ligt. (wordt vervolgd) |~Ne Willebrordenaar Wim van Est en de Bredanaar Wout Wagt- mans staan terecht in het middel punt der Belgische sportbelangstel- ling. „De Nieuwe Gids" (Brussel), vermeldt in een kop: „WAAR MEN VAN EST VER WACHTTE IS ZIJN DORPSGE NOOT WAGTMANS ALS SCHIT TERENDE WINNAAR GEKO MEN." en in een andere kop: „WIM VAN EST STAK VINGER IN DE DIJK NADAT WAGT MANS DOOR HET KLEINE GAT WAS WEGGESrURT." Olifant Toen ook de heer des huizes in paniek de voordeur uit wilde, bot ste hij daar tegen de oppasser van Bambino die zijn zorgenkind met een praatje en een klontje weer naar buiten lokte om het in de stal te brengen, waar het de vol gende circusvoorstelling kon af wachten. Zelfs de collega's.... Ken lid van de Canadese Bereden Politie vermomde zich met da verend succes als handelaar in ver dovende middelen. Twee maanden lang dook hij onder in de onderwe reld en het gevolg was de arresta tie van 27 smokkelaars en een op sporingsbevel voor vele anderen. Het mooiste was nog, dat de ver momde politie-agent door verschil lende collega's werd gevolgd, die meenden dat hij een echte smokke laar was. Nazi-offer Leon Jolson zat in een Duits concentratiekamp en in 1947 kwam hij als bevrijde gevan gene van 33 jaren met 9 dollars op zak naar de States. Hij werd agent voor een Italiaanse fa briek van zaaimachines en thans heeft hij 1630 wederver kopers door heel Amerika en is hij multimillionair. Met een kapitaal van 900.000 gulden heeft hij thans een stichting in het leven geroepen ter bevor dering van een betere ver standhouding onder volkeren en rassen. Swagger Liet moet wel een swagger-model zijn. dat een dame in Dallas (Ver. Staten) droeg toen ze werd gearresteerd door een warenhuis detective die haar twee artikelen stiekum zag wegmoffelen. Toen ze werd gefouilleerd vond men: een zak suikerwerk, twee tasjes voor papiergeld, een regenjas, een jon gensoverhemd, twee nachtjakken, vijf paar dameskousen, een kruik ontsmettingsmiddel, een tube tand pasta. twee blikken verf, twee bloepibollen, vier pakjes groen ten-' en bloemzaden en drie pakjes grove hagel. De bakker TV/Iocht u zich ooit in Engeland gaan vestigen on het dorp uwer keuze is het thans 2877 zielen tellen de Ruddington, vriendelijk gelegen in het schone graafschap Nottingh amshire, dan moet u beslist de 39- jarige Joe Horspool als bakker ne men, Niet alleen heeft deze in de Britse Bakkerscompetitie de zilve ren schaal gewonnen als beste bak ker van Engeland en Wales, maar 't is nu al de derde maal in succes sie dat hij dit klaarspeelt. Huis des gebeds Tn de aloude Mexicaanse stad Ciu- dad Juarez knielden twee zak kenrollers neer in een kerk, alwaar zij de in gebed verzonken Andres Quinonez van zijn portefeuille, die een waarde van ong. 50 gulden, be vatte, beroofden. Maar gelukkig werden beide boeven gearresteerd, door een politieman in burger, die achter hen lag neergeknield. Invitation a la valse fn hei Amerikaanse Birmingham werd de heer Lucian McCrary door de politie op de bon geslin gerd, omdat hij met zijn auto roe keloos had gereden. Heer Lucian excuseerde zich met de medede ling, dat een stelletje meisjes naast zijn auto was opgereden, hem had toegeschreeuwd „Als je wilt dan sen, volg ons dan maar", en er met een vaartje van 175 km per uur vandoor was gegaan. Befehl ist Befehl Voerplaatsen wü ons even naar de Samoa-eilanden, waar de film regisseur Mark Robson vorig jaar een film draaide met Gary Cooper, lieveling der dames. Een der rollen werd toebedeeld aan de Samoaanse schone Moira MacDonald. De plaat selijke kapper kreeg van Robson op dracht geen haar te veranderen aan het kapsel van Moira. Inmiddels is alles achter de rug en vijf maanden lang is Robson ai weer elders aan het werk. Nu kreeg hij dezer dagen een smeekbrief van Moira, zijn bevel aan de kapper eindelijk eens in te trekken. Want zoals ze er nu bijloopt.... Stormy Weather Jn het natte Amerikaanse Wichi ta weigerde Robert Steven te helpen bij het wegslepen van een vastgelopen auto uit een over stroomd stuk grond, omdat hij vreesde, dat ook zijn wagen zou vastlopen. Toen stormden acht boze mannen op hem af, scheur den de kap van Stevens auto en goten water uit over de zetels van de wagen. Zere rug Tn Los Alamos, stad der atoombom- proeven in Nieuw Mexico, kreeg de 53-jarige Joe Quintant het aan de stok met de politie die ontdekt had. dat hij de nieuwe belasting- merken van 1953 nog steeds niet op zijn auto had bevestigd. Joe kwam voor de rechter en deze legde hem geen straf op toen hij verklaarde, dat de laatste keer toen hij probeer de de nieuwe merken aan te bren gen, een oude verwonding in zijn rug zich zodanig deed gelden, dat hij voor drie weken naar het zie kenhuis moest. Doe het zelf F\e garagehouder Jack Aiken in Milwaukee (Wisconsin) heeft er wat op gevonden, nieuw leven in zijn brouwerij zijn garage dan te brengen. In het kader van de doe-het-zelf-actie verhuurt hij nu tegen een dollar per uur zijn ga rage en gereedschap aan automobi listen die zelf graag aan hun wa gen prutsen. Het is er een gegons als in een bijenkorf. „Ik heb drie maal zoveel klanten als vroeger", zegt Jack. Mosselkwekers ondervonden schade op 1 Februari p\E export van mossels is'afgelopen en de mosselvissers zitten nu met hun vloot in het hoge Noorden. Om de veertien dagen komt men per bus voor een week-end naar huis om 's Maandags weer naar de visserij te rug te keren. De vissers zijn druk be zig om ginds hun gronden schoon te maken en hun halfwas mossels te ver- zaaien. Want op 4 Mei zal gedurende 4 weken het Friese Wad worden opengesteld om mosselzaad te vissen en dit op hun lege grond te zaaien. Daarna volgt nog 3 weken openstel ling van het Groninger Wad om de gronden hier in Zeeland te bezaaien. Over het algemeen werkt de grond in de Zuiderzee uitstekend, hoewel met de storm van 1 Febr. verschillen de kwekers hun mossels hebben ver speeld. vooral degenen die vlak voor de storm hun mossels hadden ver- zaaid. Ook de oesterexport heeft niet veel meer te betekenen. De handel in zaai- oesters is afgelopen. De voorraden zijn geruimd, uitgezonderd partijen van inferieure kwaliteit. Verschillen de kwekers zijn riu bezig met ver- zaaien van hun oesters. Hierbij blijkt, dat behalve in de put- DONDERDDAG 23 APRIL 1953 7 i?UV|,r„SilmT L 40t? - KRO Nws.; 7.10 ..bint Joris-Dag report.; 7.45 Mor gengebed en lit. k.; 8.00 Nws. en weer ber 8-15 Gram.; 9.00 V. d. vrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken; 11.45 Gram.; 11.50 ..Als de ziele luistert", caus.; 12.00 Angelus; 12.03 1 jCOnc' H2.30-12.33 Land- -en tuinb. meded.) 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. cn kath. nws.; 13.20 Gram. 13.30 Sopraan, tenor en piano. NCRV: 14.00 Promenade ork. en solist; 14.45 V. d. vrouw; 15.15 Gram.; 15.40 Bariton en piano; 16.00 B11- bellezing; ie.30 Pianokwart.; 17.00 V. d. jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Voordr.; 18.00 Gevar. muz.; 18.30 Gram.; 18.35 „Op de stelling", caus.; 18.45 Gram.; 19.00 Nws. en weerber.; 19.10 Levensvragen van al lerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gevar progr.; 21.45 Interv.; 22.15 Zang cn piano; 22.35 Gram.; 22.45 Avondoverdenking' 23.00 Nws. en SOS-ber.; 23.15—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Re port. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Gram.; 9.00 Morgenw 9.15 Liederen; 9.25 V. d. vrouw; 9.3'n Gram.; 10.50 V. d. kleuters; 11.00 Gevar. ten, ook op de gronden de sterfte schrikbarend is. Niet alleen de grote zaai-oesters, maar ook de kleinere soorten van het seizoen '51 en van '50 Ook op de pannen van 't seizoen '52 begint de sterfte nu door te zetten. Hierdoor heeft het afsteken der pannen nog geen grote omvang ge nomen. Het is voordeliger te wacn- ten tot de groei zichtbaar is, dan zijn dode en lever.de beter te onder scheiden. Vele pannenleggers werken daarom nog aan de dijken. Ook de prijs valt tegen, vooral omdat de grootste soorten het eerst doodgaan en het afsteken der kleinere de kos ten van het werk niet opbrengen. De verwachting is, dat hierdoor minder pannen zullen worden uitge zet dan vorige jaren. En toch zal het noodzakelijk zijn veel pannen te leg gen om later aan de concurrentie van Denemarken het hoofd te kunnen bieden. Met de oesters, afkomstig van andere collecteurs, hoeft men in het buitenland niet aan te komen. Dit weet men nu al enige jaren en toch gaat men voort om sdhelpen te zaaien en dan later met inferieure oesters aan te komen en daarmee de goede naam van het Zeeuwse product schade aan te doen. muz.; 12.00 Bas-bariton en piano; 12.25 In t spionnetje; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Gram.; 12.50 „Uit het Be drijfsleven"; 13.OO Nws.; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Amus. muz.; 14.00 „Dcsirée" hoorsp.; 14.50 Lichte muz.; 15.00 V. d! zieken; 16.00 „Tussen vier cn vijf"; 16.45 V. d. jeugd; 17.30 Mil. act.; 17.40 Gram 17.45 Regeringsuitz.Drs. A. Jonkers: „Suriname en de Nederl. Antillen in d° Nederl. economie"; 18.00 Nws.; 18.15 Sportprobl.; 18.25 Report, of gram.; 18.30 Lichte muz.; 19.00 Gesproken brief uit Londen: 19.05 Jazzmuz 19.45 Orgelspel' 20.00 Nws.; 20.05 Intern. bridgedrive'- 20.10 Gram.; 20.20 Concertgeb. ork en solist (21.10—21.35 „Mijn vader en ik" hoorsp.); 22.30 Meded. 22.35 Viool en pia no; 23.00 Nws.; 23.15 Sportact.; 23.3024 00 Gram. Brussel, Vlaams. 324 m. 11 45 Gram 12.30 Weerber.; 12.34 Operettemuz,; 13 oó "-IS Gram.; 14.00 Engelse les; 14 13 Gram.; 14.30 Franse les; 14.45 Hout- blazerstrio; 15.00 Gram.; '15,15 Houtbla- ??nnri?: 15'30 Gram: 16-10 Orkestconc.; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 17.15 V. d kin- 18,15 -'"i'gdkoren; 18.30 V. d. sold.- .9.00 Nws.; 12.50 Pol. caus. ;20 00 Gram- 20.20 Klankb.; 20.40 Verz. prógr 2100 V 2145 Verz' Pro®r v d- vrouw; 22.00 Nws.; 22.15 Gram.; 22.55—23.00 Nws. ®fus.srel- Frans, 484 m. 12.10 Gram.; 13.00 Nws.; 13.20 en 14.00 Gram.; 15 00 Orkestconc.; 15.40 Gram.; 16.00 Lir-Wte ÏÏ1Z'; „17'°° Nws-; I7-i5 Verzoekprogr.; 18.00 Gram.; 19.00 Gewijde muz 19 45 Nws 2000 Hoorsp.; 22.00 Nws.; 22.10 Lichte muz.; 22.50 Nws.

de Stem | 1953 | | pagina 5