E Wout je Wagtmans won twee étappes van „Dwars door Beidé Zó vielen de punten Ondernemingsraden schoenindustrie leder en Sprangse oude kerk in de steigers V.V.V.-informatrice moet veelzijdig en.... vriendelijk zijn OOK IN BRUGGE 2-0 NEDERLAAG m Restauratie van uiterst schilder- achtig bouwwerk De Mei geplant op bijgebouwde deel van „Dennenheuvel" te Ossendrecht DAGBLAD DL öiü,i VAJN MAANDAG 20 APRIL 1953 DOODJAMMER VAN DIE LEKKE BAND In laatste rit ffooide onwillige tube roet in het eten VOETBAL OVER DE GRENZEN Van Osta sterkste ama teur in Kloosterzande Adriaanse for ever Sport in 't Kort Georganiseerden dienen voorsprong te hebben op ongeorganiseerden Twee meningen Plantaz is er weer! Ook restauratie van het schip Sanatorium ééns io groot Mogelijk door medewerking van velen MENSEN VAN DE WESTRAND JO SMITS: tussen Keukenhof. Cornonation- day en Sint Annastraat Drie weken instructie... MARKTEN Van Gogh-expositie te Zundert gesloten ^/OUTJE WAGTMANS, die in Pa- rijs-Roubalx reeds gezorgd had, dat zi.in naam in de haedlines van de wereld-sportpers werd afgedrukt, deed tijdens het weeke'nde nogmaals van zieh spreken en wel in de Bel°i- sche Ronde „Dwars door Beig'ë". een drio-etappenkoers. die Zaterdag be gon en deze Zondag te Waregem, waar de wedstrijd ook begonnen was. eindigde. Het had een Nederlandse overwinning, een zege voor Wagtmans kunnen worden, want hij eindigde niet sleehts Zaterdag als overwinnaar in de eerste rit, die te Eisdcn zijn eindpunt had. doch ook in de two 'de etappe, van Eisden naar W'ae-egem, klopte de „kleine" Wout al zijn tegen standers. Wim van Est, die tweede werd, ruim een minuut achter z'ch latend. Wagtmans stond dus gunstig om in het totaal klassement als eer ste te eindigen. In die laatste rit echter een tijd rit over 28.9 km. liet Vrouwe For- tuna Wout in de sU<sk. 'Een lek/e band dwong hem. de met zoveel ver ve gereden koers, in deze rit tegen het horloge te staken, waarmede zijn gro te kans om als algemeen winnaar uit het strijdperk te voorschijn te ko men, in rook vervloog. Het merkwaar dige in deze Ronde is wel geweest, dat ondanks het feit. dat alle etap pes door Nederlanders werden ge wonnen Wagtmans zegevierde zo als gezegd Zaterdag en Zondag. ter- Advertentie) wijl Wim van Est met zeer grote voorsprong de tijdrit op zijn naam bracht niettemin een Belg. Brik Schotte met de erepalm is gaan strij ken. dank zij diens algemeen gunstig gemiddelde na drie etappes. DOOR GELUKKIG TOEVAL gCHOTTE was namelijk in de - ste rit als nummer vier geëindigd en in de tweede eveneens op een gun stige plaats. En toen „IJzeren Brik" in die tijdrit zo goed fietste, dat hij als nummer twee achter Wim van Est eindigde, en... Wagtmans door die onzalige lekke band uitgescha keld werd, kon de jury niet anders doen. dan Schotte. die tussen ha'ak- jes in de Belgische pers vooraf reeds een goede winstkans was meegegeven, tot winnaar uitroepen. Hoewel ieder een het er over eens was, dat Wout Wagtmans de morele overwinnaar was geweest. Het einklassement luidde als volgt: 1 Schotte 12.49.08; 2 Voorting 12.49.38; 3 de Mulder 12.49.50; 4 Mertens 12.50. 26; 5 de Keyzer 12.50.36; 6 Marcel Hendrickx 12 50.38; 7 Cleenewercke 12.50.46;8 Wim van Est 12.50.53; 9 de Valk 12.51.44; 10 Lefevre 12.52.24: 11 van Breenen 12.54.0; 26 Lambrichs 13.04.58. N. Cortlever snelschaak- kampioen van Nederland Te Zevenbergen' werd een int. snel- schaaktournooi gehouden door de Ze- venbergse Schaakvereniging, onder auspiciën van de K.N.S.B., waaraan een 190-tal van de beste Nederland se en Belgische schakers deelnam. Aan dit snelschaaktournool was de ti tel snelschaakkampioen van Neder land verbonden. Vooral in de hoofd groep, waarin zich N. Cortlever (Am sterdam), J. Barendregt (A'dam) en ir. H. van Steenis (Utrecht) bevon den, werd een vinnige strijd geleverd om de titel. Na een spannende demi-finale tus sen Frank (Antwerpen), Cortlever, P. Hoogendoorn (Dordrecht) en L. de Bondt (Den Haag) zetten Cortlever en Hoogendoorn zich achter de bor den voor de finale, welke in een overwinning voor Cortlever eindigde, die zich daarmee als Nederlands snel schaakkampioen 1953 kan presenteren. ENGELAND Eerste divisie: Arsenal-Stoke City 31, Aston Villa-Sheffield Wednesday 43, Blackpool-Liverpool 31, Bol ton Wanderers-Cardiff City 0—1, Charlton Athletic-Preston North End 21, Chelsea-Middlesbreugh 1-1, Der by County-Manchester City 50, Manchester United-West Bromwieh Albion 22, Portsmouth-Newcastle United 51, Sunderland-Tottenham Hotspur 11, Wolverhampton Wande rers-Burnley 51. Tweede divisie: Barnsley-Leicester City 03, Blackburn Rovers-Bury 4-0, Brentford-Leeds United 33, Doncas- ter Rovers-Plymouth Argyle 11, Everton-Luton Town 11, Hudders- field Town-Fulham 42, Hull City- Southampton 10, Lincoln City-Notts County 30, Notts Forest-Birming ham City 02, Sheffield United-West Ham United 31, Swansea Town-Ro- therham United 00. FRANKRIJK Metz-Reims 00, Nimes-Bordeaux 51, Marseille-Sochaux 16, Rijssel- Montpellier 22, Lens-Nancy 41, Le Havre-Stade Frangais 13, Sete-Rou- baix 10, St. Etienne-Rennes 10. Racing-Nice 13. ITALIE Como-Milaan 31, Florence-Samp- doria 22, Internazionale-Lazio 11, Juventus-Pro Patria 20, Napels-Tu- rijn 30, Novara-Palermo 34, Rome -Atalanta 22, Spal-Udine 30, Triest -Bologna 10. Keepers beste nieuweling De Ronde van Kloosterzande werd gisterenmiddag verreden. De uitslagen zijn: Amateurs: 1 J. v. Osta 2.57 uur, 2 de Vos, 3 Verhelst, 4 v. d. IJken, 5 J. Maas, 6 v. Gelre, 7 Vermast, 8 Hoo vers, 9 de Waal, 10 v. Nispen. Nieuwelingen: 1 Keepers. Rienus Bennaars: vondst als link half r)E Nederlandse B-ploeg heeft Zon dagmiddag voor een talrijk pu bliek in het Belgische B-elftal haar meerdere moeten erkennen en we zouden geen goede verliezers zijn, als we verontschuldigingen zochten voor deze nederlaag. De Belgen verdiend>n een zege, want zij waren als ploeg beter, speelden sneller, bleken ook harder te zijn dan onze jongens en toonden zich met enkele uitzonderin gen eveneens in technisch opzicht in dividueel superieur. Met dat al is de score wellicht een tikje geflatteerd. Want in de eerste helft, toen wij de harde wind mee hadden, heeft onze ploeg zeer behoor lijk gespeeld en wanneer de rust met een kleine voorsprong was ingegaan, zouden de Belgen zich daar waar schijnlijk niet over beklaagd hebben, want een harde kopbal van Clavan had de lat getroffen buiten bereik van keeper Gernaey. En al staat daar weer tegenover, dat de Belgische rechtsbuiten van Gestel een opgelegde kans miste, toch was Nederland over het algemeen een tikje gevaarlijker geweest. HARD VAN STAPEL MA de hervatting liepen de Belgen hard van stapel. Het werd een overrompeling in de echte Rode Dui- velsstijl. Met als gevolg twee doel punten in minder dan vijf minuten. Deze klappen kwamen hard aan, maar gelukkig was het aan onze kant geen aanleiding om bij de pakken neer te gaan zitten. Men vocht voor een zo eervol mogelijk resultaat, waarbij de achterhoede en de middenlinie, even als trouwens voor de rust, bergen werk verzetten. De Voogd, als spil optredend voor de Vitessenaar Hendriks, die verhin derd was de reis mee te maken, en vooral Bennaars, inderdaad een vondst als linkshalf, vonden telkens gelegenheid zich te onderscheiden. Helaas werd het goede voorbereiden de werk niet bekroond door de voor hoede, het zwakke punt van onze ploeg. Clavan was in deze linie nog de beste en van der Ley had goede mo menten, maar als geheel faalde de aanval en vooral de rechtervleugel (Handbalcompetitie) Verdiende zege van Vol harding-dames In de afdeling Zeeland, eerste klas se, behaalden de Volharding-dames 'n verdiende 7-2 overwinning op het be zoekende Hellas 3. De dames van Ma rathon 3 moesten met 05 het on derspit delven tegen Walcheren, dat hiermee het kampioenschap van deze afdeling gehaalde. De jeugdcompetitie bracht voor de Tonido-meisjes een 1-3 nederlaag te gen hun stadgenoten van Hellas. De meisjes van Marathon liepen met 10-0 het bezoekende Walcheren onder de voet. De vriendschappelijke wedstrijd tussen de heren van Marathon en E. M.M. eindigde met 8-3. De door D.J.A. (Breda) Zondag gehouden veldloop bracht verschillende cracks aan de start. Hier een beeld uit de wedstrijd, met op kop Adri aanse en in de derde positie Janus v. d. Zande. De D.J.A.-er zegevierde. VOETBAL. Eerste klasse C: SittardiaJuliana 44. UtrechtTwente 25; Amsterdam Brussel 10; RotterdamAntwerpen 33; EngelandSchotland 22. HOCKEY. Heren le klasse, Westen A: Groen GeelAmsterdam 20; Be Fair Laren 13. West B: Kampong—Gooi 4—3; SCHCHGC 2—0. Promotie-promotieklasse Zuiden: EMHC—Forward 3—1. Dames, le klasse, Westen: Be FairHilversum 11; Eindhoven HTCC 2—1. Zuiden. 2e klasse A: Push II—Middelburg 1—3; Forward II —Cadetten 1—1. Tweede klasse B: 's Herogenboseh IIDeuime 4—0. Dames. Zuiden. Promotie 2e klasse: Oranje Zwart IIPelikaan 20. België BNederland1 B (heren) 11; Ne derlandSchotland (dames) 3—2. KORFBAL. Eerste klasse. Noord-Holland: SVK—Allen Weerbaar 4—5; Blauw Wit Luto 6—5: Rohcfa—DTV 14—4; Koog- ZaandijkWesterkwartier 53. Zuid-Holland: GymnasiastenVicus Oriëntis 83; Quick—Het Zuiden 0—7 (Zuiden kamp.); Ons EibernestDeetos 104; HKVSpan. gen 13. Zuid: Deto—OEC 6—0: Odilo—KCT 0—0. Zuid. Tweede klasse: Deto II—DOT 3—5; Organon—Odilo II 5—1; PSV n—Sportlust n 12—2. de Bruyckere-de Jong van Willem II stelde te leur. Gedurende de eerste helft werd niet gescoord. Dertig seconden na de hervatting zagen de Belgen zich een vrije schop toegewezen. Orlans nam de trap, de bal kwam bij van Gestel en met een schot van korte afstand werd Steiger gepasseerd. Drie minuten later kon den de Belgen op enigszins fortuin lijke wijze hun voorsprong vergroten toen een schot van diezelfde van Gestel, dat Steiger zeker zou hebben gehouden, door de Voogd van rich ting werd veranderd, zodat de bal onbereikbaar voor onze verblufte doelman, in het net belande: 20. De Belgen kwamen terug en hielden ge ruime tijd het spel op onze helft, zonder er in te slagen onze ploeg ge heel hun wil op te leggen. Want de verdediging hield stand, en de mid denlinie waarin de Voogd en Ben naars voortreffelijk gesteund werden door Wiertz, zette telkens weer onze voorhoede aan het werk. Maar daar wilde het niet vlotten, en werden de weinige kansen ongebruikt gelaten door talmen met schieten. Constantin Adrianov, Russisch gedelegeerde bij het congres van het Internationaal Olympisch Comité te Mexico City, heeft de hoop uitgespro ken. dat Rusland in de nabije toe komst zal worden aangewezen als or ganisator van de Olympische Spelen. Op de Baan van Heme Hill heeft Piet van Heusden de Brit Keith Bent- ley verslagen in een achtervolgings wedstrijd die aangekondigd werd als een revanche van het wereldkam pioenschap. Van Heusdens tijd voor de negen ronden (ruim 4000 meter) was 5 min. 23.6 sec. Bentley, die acht ronden lang de leiding had gehad, noteerde 5 min. 25.4 sec. Rik van Steenbergen heeft Za- terdagmidag het Criterium van Dau- mesnil gewonnen. Hij reed de afstand van 100 kilometer in 2 uur 20 min. 39.2 sec. en sloeg in een prachtige eindspurt de Italiaan Piazza, de Zwit ser Plattner, de Italiaan Terruzzi en de Fransen Darrigade en Dupont in deze volgorde. Daarna gingen met geringe achterstand zeventien renners over de streep, bij wie Kubler, Ko- blet, Gerrit Schulte, Robic, Senfftle- ben en De Feyter, voor wie dezelfde tijd werd genoteerd als voor de win naar. Aan de Ronde van Zwitserland die van 17 tot 24 Juli a.s. wordt ge houden, zullen 35 Zwitsers en 40 bui tenlanders deelnemen. De organisa toren hopen op inschrijvingen van ploegen uit België, Frankrijk, Italië, Spanje, Nederland. Luxemburg en Duitsland. Voor enkele renners uit Engeland en Oostenrijk zullen even eens plaatsen worden gereserveerd. In het Goffert-stadion te Nij megen werd een voetbalwedstrijd ge speeld tussen de eerste klasser N.E.C. en het Nederlands Luchtmacht Elf tal. N.E.C. won met 2—1; bij rust was de stand gelijk 1—1. £)E EERSTE wettelijke ondernemingsraden in de leder- en schoenin dustrie zijn reeds tot stand gekomen of zijn bezig te ontstaan. Ge lukkig mag worden .verklaard, dat er zowel bij werkgevers als werk nemers een juiste mentaliteit en goede geest aanwezig is, in welk kli maat rustig aan de oprichting van de ondernemingsraden kan worden gewerkt. Van hoe groot belang goed functionerende ondernemingsraden zijn voor het bedrijf zelf en voor hen, die erin werkzaam zijn, zal spoe dig kunnen blijken in de praktijk. Tiet was in de Leder- en Schoenin- dustrie zo, dat toen de S.E.R. de verplichting oplegde ondernemingl- raden in te stellen, geen aparte be- drijljcommissie behoefde te worden gevormd. Immers de taak, die do wet aan de bedrijfscommissie opdraagt kon met vertrouwen op een goed suc ces worden opgedragen aan een be staand orgaan: de Vakraad voor de Lederindustrie en de Bedrijfsraad voor de Schoenindustrie. Het is gebleken, dat ten van de ondernemingsraden aanzien in ge noemde organen, met vrucht kon wor den gewerkt. Het was en is niet zo, dat men het in alles met elkaar eens is. Er zijn belangrijke verschillen van opvatting over de manier, waarop de Wet op de Ondernemingsraden mdet worden uitgevoerd. Een van die me ningsverschillen wordt gevormd door de vraag, welke plaats zo er al een plaats moet worden ingeruimd aan de ongeorganiseerden in de onderne mingsraden moet worden toegekend. De vertegenwoordigers van de werk nemers staan op het standpunt, dat zo mogelük, de ongeorganiseerden geen plaats in de ondernemingsraden moe ten krygen. De afgevaardigden van de werkgevers oordelen anders. Zij menen, dat in bepaalde gevallen aan dacht zal moeten worden besteed aan de ongeorganiseerden en dat zy niet mogen en kunnen worden uitgescha keld. Dat echter georganiseerden meer stemmen in het kapittel dienen te hebben dan ongeorganiseerden, daarover zyn beide partijen het eens. Het niet georganiseerd zijn van een groot aantal werknemers veroorzaakt derhalve wel enige moeilijkheden, die meestal tot uitdrukking komen bij de besprekingen met de indivi duele werkgevers, wanneer de can- 4 Met groot machtsvertoon zegevierde de Eindhovenaar Plantaz gisteren in de Ronde van Breda (voor amateurs), onder grote belangstelling en begunstigd door fraai weer verreden. Hier ziet men hem 'n toegejuichte ere-ronde rijden. A LS EEN KLOEK temidden van haar kuikens. Zo ligt van verre - gezien de oude Sprangse kerk, een der mooiste cultuurwerken van Noordbrabant, temidden van het groen en de huizen van dit kleine Langstraatse dorp. Er is gelukkig tijdig begrepen, dat deze opvallen^ picturale massa van opmerkelijke schoonheid, voor verval diende te worden behoed. De Sprangse kerk staat in de steigers. Dat betekent; restauratie van deze uiterst schilderachtige laat-Gotische baksteen- bouw, die zulk een harmonisch geheel vormt met zijn omgeving, dat het oog altijd weer getrokken wordt ,/oor de zware korte toren en de zzes traveen, waaruit een bouwgeschiedenis spreekt, die bijzonder in teressant is. ]\/[omenteel is de restauratie van de kap van de kerk waarbij is Inbegrepen het herstel van de oorlogs schade aan de kap in volle gang. De kosten zijn niet gering. Ze zullen ongeveer 1100.000 bedragen. Er is echter een rijksbijdrage in toegekend van 90 pCt. De restauratie van de kap is momenteel nog slechts voor de helft voltooid. Er wordt echter thans over gegaan tot de restauratie van het schip van de kerk, gelegen onder het gerestaureerde gedeelte van de kap. Dat is noodzakelijk, omdat, wanneer eerst de kap in haar geheel zou wor den gerestaureerd, in het kerkgebouw gedurende meer dan 1 jaar geen kerk diensten zouden kunnen worden ge houden. Niet alleen zou dit voor het kerkelijk leven van de Sprangse in woners niet wenselijk zijn, maar bo vendien zou de kerkvoogdij haar in komsten derven. Wordt de voorgeno men restauratie nu eerst ter hand ge nomen, dan kunnen echter de kerk diensten normaal doorgang vinden. De kosten van de thans aan de orde zijnde restauratie van het schip van de kerk. het westelijke verhoogde schip met inbegrip van de zijbeuken, met uitzondering van de bekapping, wordt geraamd op 138.662.—. Na tuurlijk blijft de Rijksdienst voor Mo numentenzorg hier niet afzijdig en heeft een subsidie van 50 pCt. in de kosten toegezegd. De Stichting tot res tauratie van de Ned. Herv. Kerk te Sprang en evenmin de Ned. Herv. Ge meente zelf beschikken over voldoen de middelen om de resterende 50 pCt. der kosten te dekken. Daarom werd zowel aan de Provin cie als aan de gemeente om een zo hoog mogelijke subsidie verzocht, waarop door de gemeente welwillend zal worden beschikt in zoverre, dat een subsidie zal worden toegekend, gelijk aan die welke door de Provin cie eventueel zal worden verleend. Verwacht mag worden, dat de Pro vincie een bijdrage zal verschaffen in de kosten variërend van 10 tot 15 pCt. Op deze wijze zal een Brabants mo nument van opmerkelijke schoonheid daterend uit de 15e eeuw, behouden blijven. diaatstelling voor de ondernemingsra den aan de orde is. Het is echter typerend, dat bij de gevoerde besprekingen geen enkele individuele werkgever er blijk van heeft gegeven het op prijs te stellen, dat werknemers niet georganiseerd zijn. Integendeel. In diverse onderne mingen is met de organisaties overeen gekomen dat ongeorganiseerden geen plaats zal worden toegekend in de te stichten raden. Het is wel opmerkelijk dat zulks ook voorkomt in de groot ste bedrijven. Intussen heeft de ervaring ook ge leerd, dat daar waar de werkgever meende ook de ongeorganiseerden 'n kans te moeten geven de ongeorga niseerden geen gebruik hebben ge maakt van de gelegenheid die hen werd geboden. Het moet jammer heten, dat nog te veel georganiseerden en toch wordt er in de organisatie keer op keer op gehamerd te weinig beseffen van de verantwoordelijkheid, waarmee 't instellen en samenstellen van onder nemingsraden dient te geschieden. Interesse en begrip voor deze aan gelegenheid is meer dan nodig. ^ZATERDAGMORGEN om half twaalf ongeveer wapperde de nationale vlag voor het eerst boven het in aanbouw zijnde nieuwe gedeelte van het her stellingsoord „Dennenheuvel" onder de gemeente Ossendrecht. Deze Mei-planting betekende een belangrijke mijlpaal in de verwezen lijking van het plan, dat het bestuur van de vereniging „Dennenheuvel" al sinds enkele jaren had: de uitbreiding van het gezondheids-oord „Dennen heuvel". LJET herstellingsoord „Dennenheu vel", midden in de bossen gelegen aan de weg naar Putte, wachtte al ge ruime tijd op uitbreiding. Men had, waar sléchts ongeveer vijftien -zes tien patiënten konden worden opge wacht ijst van tien a twaalf maanden. Om hieraan zo snel mogelijk een ein de te kunnen makenschakelde men het bedrijfsleven in, dat door schen kingen de uitbreiding mogelijk moest maken. De heer N. J. Seijffer, voor zitter van de bouwcommissie, uit Den Haag moest hiervoor zorgen. Hij wist de waar hij werkt, tot een schenking te bewegen. Toen het „eer ste schaap over de dam" was, begon de sneeuwbal te rollen. Al spoedig kon men architect F. v. d. Vegt uit Delft opdracht geven tot een ontwerp van de uitbreiding. MEI-PLANTING. TN JANUARI van dit jaar werd met de bouw van het nieuwe gedeelte begonnen, totdat op Zaterdag 18 April „ge-Mei-d" kon worden. Eerst had nog een krote samenkomst plaats in het dagverblijf van het oude ge man die voor de informateurs en informatrices van het V.V.V.-wezen de verzamelnaam „balie-personeel" heeft uitgedacht, moest strafrechterlijk worden vervolgd, opdat hij zou merken wat men gemeenlyk onder de balie verstaat. Het is een afschuwelijke combinatie van twee overigens keurige woorden. En bovendien is ze niet helemaal juist. Want niet alle V.V.V.-men- sen staan de bezoekers achter balies te woord. Mej. Jo Smits bijvoorbeeld, de informatrice voor Bergen op Zoom, ontvangt het weetgrage publiek ge woon in haar kantoor. En wie even moet wachten, krijgt nog een stoel bovendien. 7 o goed als eenvoud het kenmerk van het ware is, mag vriendelijk heid het kenmerk van de goede in formatrice heten. Zij mag nooit de wenkbrauwen fronsen, nooit met de ogen knipperen, hoe vreemd de vra gen ook zijn die haar worden gesteld. Zij moet de goede eigenschappen in zich verenigen van een encyclopaedie en een stadsgidsEn als men haar na een waterramp komt vragen ,of er nog strandhuisjes op Schouwen wor den verhuurd, is zij aan haar beroep verplicht, te kijken alsof die meneer' toch ook niet kon ruiken dat de dij ken op het eiland zijn doorgebroken. In het kantoor aan de St. Anna straat te Bergen op Zoom ligt de we reld te kijk. In lange rekken rijen zich de folders aaneen. De een al kleuriger dan de ander. Zij vertellen dat Denemarken zo mooi is, dat in Tirol nog altijd gejodeld wordt en dat het blonde Parijs ook al op u wacht. Aan de wand hangen grote platen: „Coronation-day of H.M. Queen Eli sabeth II. Come to Britain in 1953.." Goed, we zullen naar Engeland gaan en we zullen de Denen evenmin teleur stellen. Maar eerst willen we van onze gastvrouw weten, of er al toe risten in Krabbegat zijn. Juffrouw Smits zegt, dat ze al Ita lianen heeft gehad. Mensen, die wil den zien, wat het water in Nederland heeft gedaan. En verder komen er veel aanvragen binnen voor hotel en pension. Al die brieven moeten beant woord worden. Zoals het zich nu laat aanzien, gaat het druk worden met de bezoekers. CURSUS r)it jaar", zegt Jo Smits, hausse geweest buitel is er een hausse geweest buiten het va- cantie-seizoen. In de weken van hulp verlening aan de getroffen gebieden stond de deur niet stil. Alles en ieder een kwam inlichtingen vragen. Welke plaatsen bereikbaar waren, hoe het met de bootdiensten stond, welke bus sen er redenMaar we waren blij als we de mensen helpen konden." Even ls er een luwte geweest en dank zij de A.N.V.V. (Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer), was mej. Smits in staat, die goed te gebruiken. Met een aantal collega's ging ztf naar Den Haag voor een cursus van drie weken. Een cursus ln „vreemdelingcnvrkeer" Tien dagen theorie, vier dagen reizen en een week practische dienst op een vreemd V.V.V.-kantoor. „We konden er het nuttige met het aangename verenigen. Niet alle lezin gen waren even interessant, maar we hebben er een hoop van opgestoken. Er was een causerie over het hotel wezen en over de scheepvaart, over de kunst van het inlichten en over nog veel meer. Met trein en bus hebben we Neder land afgereisd. En overal zijn we even hartelijk ontvangen. In Vaals maakten we een radio-debuut en in Gouda kregen we Goudse wafels. In Hindelopen liepen de kinderen als hinden achter ons aan en verder was het in Friesland nogal koud. Maar je kunt de mensen niet inlichten, als je zelf je land niet kent. En wat ook zo prettig was: we spraken eens met collega's. Tot dan toe kenden we al leen eikaars (telefoon)-stem." VEELZIJDIG Tn elk geval zijn het leerzame we ken geweest. Vacantieweken 7 „Nee", zegt Jo Smits, „want het was dikwijls vermoeiend. Maar vanwege de gezelligheid en de instructieve noot was dat wel te verdragen.." Een week heeft ze op het V.V.V.- kantoor te Hilversum gewerkt. „Ik kon daar eens zien, hoe anderen het deden En dan komt er een dame uit Huy- bergen binnen. Ze krijgt een stoel tussen de Keukenhof, Vincent van Gogh en de Engelse kroningsfeesten. En of ze zich kan opgeven voor de abonnementsconcerten van het Bra bants Orkest. Want ook het culturele leven van Bergen op Zoom wordt door de V.V.V. gediend. Zo goed als Vele andere zaken. Een informatrice moet veelzijdig zijn. Zij moet weten wat de Keuken hof is, zij moet de mensen een goed hotel kunnen wijzen en als iemand komt vragen, hoe hij het best naar Afghanistan kan reizen, mag ze ook niet met de mond vol tanden staan. Straks komen de deelnemers aan de Rijwieldriedaagse. Dan moet mej. Smits de kaarten uitschrijven. En het is lang niet onmogelijk, dat men haar, tussendoor, weer om een folder voor de wintersport vraagt. Een informa trice moet het andere mensen pret tig en makkelijk maken. Zij moet met een blij hart over de heerlijkheden van Capri en de Cote d'Azur kunnen spreken, ook al gaat de Peperbus schuil achter het waas van een drensregen. Jo Smits kan dat als het nodig is. Niet omdat zij een cursus gevolgd heeft, maar omdat zij van haar werk houdt. JO SMITS er zyn al Italianen geweest 's HERTOGENBOSCH, 18 April 1933. Op de pluimveemark; van heden wer den aangevoerd circa 14.820 stuks. Prijzen: Kippen (IJslanders) 1.80 per kg lev gew; Kippen (witte) van 2,00 tot 2,05 per kg lev gew; Jonge hanen van 2,25 tot 2,35 per kg lev gew; Ouden ha nen van 2.50 tot 3.75 per stuk; Tamme konijnen van 2.05 tot 2,15 per kg lev gew; Tamme konijnen van 4,25 tot 8,25 per stuk. Kippen hancTel trager met lagere prij zen; Weinig aanvoer van jonge hanen, matige handel met vaste prijzen; Grote aanvoer van oude hanen, kalme handel, lage prijzen; Korter aanvoer van tamme konijnen, vlugge handel met stijgende prijzen, afloop der pluimveemarkt traag. KAPELLE, 17 April 1953. Groenten; Witlof 1240; Spinazie 30— 39; Rabarber 1416; Aardappelen 7i£— 8V2; Spruitkool 16, alles per kg.; Krop sla 912 per krop; Radijs 8—14; Selderij IVz9' beide per bos. WAALWIJK. 17 April 1953. De vriendelijker houding van Rusland sinds Stalins dood", heeft niet nagelaten een reactie in de gang van zaken in het bedrijfsleven teweeg te brengen. Sinds dien is een flauwe stemming ontstaan, in hoofdzaak doordat men vreest, dat een beduicTende daling van de grondstoffen- prijzen zou kunnen plaats vinden. Wat de huidenprijzen betreft is er wel iswaar een enigszins williger stemming ontstaan, doch de ondertoon blijft tame lijk vast. Op geen enkele markt heeft tot heden een beduidende terugval der hui denprijzen plaats gevonden en hoewel be langrijke fluctuaties altijd mogelijk blij ven, zijn o.i. de kleine voorraden van de diverse soorten een rem om cfe prijzen aanzienlijk te doen dalen Toch is de kooplust gering, zowel voor huiden als voor leder, hetgeen o.a. ver oorzaakt wordt, doordat de schoenfabrie ken merendeels minder werk dan voor heen hebben en de reparateurs zelfs be. paald over gebrek aan werk klagen. Dit heeft d;rect een terugslag op de handel, waarom ook de concurrentie nog ver scherpt en het zakendoen bemoeilijkt wordt. £)E TENTOONSTELLING van schil derijen van Vincent van Gogh, die op 30 Maart, het eeuwfeest van Vincents geboortedag, te Zundert werd geopend, is gisterenavond om 10 uur gesloten. Er is zeker een bevredi gend aantal bezoekers genoteerd. De laatste dag van deze expositie had in Zundert nog een feestelijk tintje gekregen. Op de kiosk op het Margriet van Laerplein werd gemusi ceerd, het gemeentehuis was in de avonduren geïllumineerd en de druk te in de loop van de Zondag bracht een uiterst gezellige sfeer in het dorp. De tentoonstelling werd op deze sluitingsdag nog druk bezocht. Aan iedere 25e, 50e en 100e bezoekerd werd een geschenkje overhandigd in de vorm van een reproductie van een der werken van Van Gogh of een le vensbeschrijving door Margrit de Sa- blonière. In de middag concerteerde de har monie „Wernhout Vooruit", terwijl in de avonduren de mannen van „St. Cecilia" uit Rijsbergen en later die van „Nut en Vermaak" uit Zundert de kiosk beklommen. deelte. Daar ontving Zr. A. E. Diemer haar talrijke gasten, waaronder het bestuur van Dennenheuvel: dokter Edixhoven, die het medisch beheer voert; de architect; de aannemers v. d. Berg en v. d. Klis uit Delft mei, de uitvoerder Verkaaik, kapelaan Temmerman en Ds. Herinanides, die de geestelijke verzorging hebben en notaris Th. v. Aalst. Alle gasten, het personeel, de pa tiënten en de arbeiders begaven zich naar het geïmproviseerd platform, waar de plechtigheid zou plaats heb ben. De heer v. d. Berg sprak met dankbaarheid over de prettige samen werking die bestaan had met het be stuur de directrice zou zijn perso neel zelfs „verwend" hebben en twijfelde niet aan het voortduren hiervan. Hij memoreerde ook nog even, dat het bestuur van de vereni ging mèèt de aannemers een extra duit in het loonzakje va nde arbeiders had gedaan, welke geste met een har telijk applaus werd beloond. Daarna viel de heer Sejjffer de eer te beurt de vlag te hijsen; onder dood se stilte steeg de driekleur totdat een daverend applaus uiting gaf aan de gevoelens van dankbaarheid en vreugde. GUNSTIGER ACCOMODATIE. LJIERNA gaven de architect en de 1 aannemers uitleg tijdens een korte rondgang door het nieuwe gedeelte. Als na enkele maanden alle werk zaamheden beëindigd en de nieuwe in richting een feit zullen zijn, is „Den nenheuvel'1 eens zo groot geworden. Om de Mei-planting te vieren werd de morgen door de genodigden verder gezellig doorgebracht in het dagver blijf, waar zuster Diemer met koffie en wijn de intieme sfeer nog ver hoogde.

de Stem | 1953 | | pagina 6