Z.-VLAANDEREN Burgemeester Vlak: „Met miin neus in het water" BAI in Petrus Geensen: Accuraat als ziin torenklok De 61ste lijst RADIO DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 20 APRIL 1953 FEEST IN HENGSTDIJK Juweel van een koster viert zilveren jubileum Eerste Benelux-grenskantoor geopend Te Retranchement in Zeeuwsch-Vlaanderen Last van zenuwen De afsluiting der zeegaten Spoorbaan Oostdijk- Kruiningen weer intact Aanrijding op weg Oostburg-Draaibrug Weer duurdere melk Wielrijdster te Hulst door auto gegrepen Maatschappelijk werk Hooge- en Lage-Zwaluwe herstelt zich onder krachtig bestuur Accent op belangrijke kwestie van nieuwbouw KERNVORMING AXEL Herverkaveling en sanering enige moge lijkheden Jaarvergadering Coöp. Boerenleenbank Kruiningen De Krachtproef Ziektekostenverzeke ring gemeente-per soneel AGENDA HEDEN Drijvend cabaret MORGEN Geldt VfANDAAG viert Petrus Geensen te Hengstdijk rijn zilveren kosters- jubileum en bil deze geleg"nheio werd een besebeiden man die even wel een schat van bewonderenswaar dige kwaliteiten bezit, volkomen te recht in het zonnetje van de naro- chiële belangstelling cn waarderine gezet Want koster Geensen is met zijn 71 jaren niet zomaar de koster van Hengstdijk, neen: Hii is een be grip. De parochie kan Petrus Geen sen niet missen en al wordt hij al een dagje ouder, hij kan toch best nog heel wat jaren mee. OP DE MINUUT AF FNE zilveren koster woont naast de Boerenleenbank, maar zijn be trouwbaarheid is minstens gelijk aan die van de spreekwoordelijke Bank van Engeland. Hij is een voorbeeld van stiptheid, correctheid en eerlijk heid en zijn accuratesse grenst aan het ongelofelijke. Zijn grote patroon mag wat dit be treft heel tevreden zijn over deze Pe trus. daar in het kleine en rustige Hengstdijk. Als hij de torenklok luidt (na al een poosje met het ktokketouw in zijn handen in gereedheid te hebben .ge zeten) kan men er van op aan. dat, wanneer de eerste slag valt, het pre cies maar dan op de seconde af. zo laat is als hij door middel van de klobkestem verkondigt. Was vroeger de torenklok van Hengstdijk voor de tramconducteur niet een onfeilbaar baken, waarbij deze bereid zou zijn geweest te zwe ren? Er mankeerde nooit een kwart minuut aan. En bij zijn werk aan de weegbrug nam Petrus ook nooit ge noegen met slechts één kilootje te veel of te weinig. Neen. het gewicht moest kloppen, al moest hij er. bij wijze van spreken, een biet voor in stuk ken snijden. Hengstdijk is het er ook over eens, dat niemand beter dan koster Geen sen het kerkhof kan verzorgen en in het aanleggen van de terpen heeft hij zijn weerga niet. CLUBFAUTEUIL ALS CADEAU kreeg dan een fraaie clubfauteuil en nog andere cadeaux aangeboden. Ook de schoolkinderen en de misdienaars zullen de alomgevierde koster niet vergeten. Na deze bijeenkomst moet de zilveren koster nog op de pastorie verschijnen, waar hij door de pastoor en de kerkmeesters wordt ontvangen en nogmaals onverbloemd gehuldigd. Het is trouwens voor heel Hengstdijk een feest want wie zou niet met zo'n juweel van een koster willen meele ven? NED. RODE KRUIS LIET Informatiebureau van het Ned. Rode Kruis heeft de 61e lijst van geborgen en geïdentifi ceerde slachtoffers „watersnood" uitgegeven. Daaraan ontlenen we DREISCHOR: P. J. van Ast, 1 jaar; L. A. Knulst-van der Maas, 35 jaar. NIEUWERKERK: E. Heijboer- Schoof, 29 jaar; W. A. Overbeek- Sijrier, 55 jaar. OOSTERLAND: J. A. de Brui ne, 22 jaar; N. J. de Bruine-Bal, 44 jaar; J. Hage, 43 jaar. OUWERKERK: A. J. Bogerd, 5 jaar; J. Pannekoek, 65 jaar. 7ATERDAGMORGEN is te Retran- chement in West Zeeuwsch- Vlaanderen het eerste Benelux- grenskantoor vV>r Zeeland geopend. Voor het toeristenverkeer in het zo merseizoen betekent dit een grote verbetering, die zeer op prijs wordt gesteld. Retranchement is als eerste Benelux-grenspost uitverkoren in verband met hot intensieve grensver keer. dat in het vacantieseizoen tus sen West Zeeuwsch-Vlaanderen en de streek rond Knokke bestaat. Binnenkort zullen in Zeeuwsoh- Vlaanderen nog meerdere gezamen lijke grenskantoren ingesteld worden. REEDS DRUK GEBRUIK IN 1965 begon de jubilaris als hulp- je van koster Staas. Nu doet hij het al een kwart-eeuw alleen en Hengstdijk zou zich geen betere kos ter kunnen wensen-. Vanmorgen werd er te zijner intentie een H. Mis opge dragen en daarna werd een bijeen komst gehouden, waarbij de jubilaris zijn kwaliteiten hoorde loven. Hij Advertentie) Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen Comité ter behartiging der visserij behingen Tg Yerseke is op initiatief van de vereniging van oesterexporteurs een vergadering gehouden om een co mité samen te stellen ter behartiging van de belangen van oester- en mos selkwekers en andere visserijbelangen, naar aanleiding van de plannen tot afsluiting van de Zeeuwse zeegaten. Als leden van het comité zijn aan gewezen de heren J. Bal uit Tholen, J. van Dort uit Bergen op Zoom, en W. Boni, P, de Leeuw, P. Verwijs, B. Zuidweg on L. van der Have uit Yer seke. Het comité zal uit dertien leden bestaan zodat nog zes leden moeten worden benoemd. DE HERVERKAVELING Liet dagelijks bestuur van de Z.L.M. heeft besloten een commissie in te stellen voor de herverkaveling van Schouwen-Duiveland. Tholen en an dere te verkavelen gebieden. In deze commissie zijn benoemd de heren A. W. Cevaal, D. Kodde Mr. M. Terwoerd ir. Post, ir. Ubbink en een vertegen woordiger van Schouwen-Duivelwid en Tholen, TN het bijzijn van vele Belgische en Nederlandse autoriteiten is de plechtigheid verlopen. Achtereenvol gens spraken de hoofdinspecteur-titu lair van de Rijksbelastingen, het hoofd van Invoerrechten en Accijn zen uit Terneuzen, mr. L. W. v. Os, de controleur van de Belgische dou ane, en accijnzen uit Eekloo. de heer P. L. Eveque; de districtscommandant van de Kon. Marechaussée uit Ter- neuzen. de heer de Haas en tenslot te burgemeester J. A. Leenhouts van Retranchement en Cadzand. Tijdens de toespraken werd de wens geuit, dat de nieuwe Benelux- post niet slechts tijdens de zomer maanden geopend zou zijn. doch ook gedurende het gehele jaar. Ook werd de wenselijkheid naar voren gebracht om er bij de BelgiscWe autoriteiten op aan te dringen, dat er een nieuwe weg tussen Knokke en Retranche ment wordt aangelegd. Met het hijsen van de Belgische en de Nederlandse vlaggen werd het Be nelux-grenskantoor symbolisch in ge bruik genomen. Dat hiermede zeker geen overbocSge daad is verricht, moge blijken uit het feit. dat reeds dezelfde dag een zeer druk (en gelukkig een vereenvoudigd en vlotter) grensverkeer viel waar te nemen. Veerdienst Yerseke-Tholen wordt stopgezet QP de datum, dat de spoorwegen de dienst op het traject Krabben- dijkeGoes met bussen voor passa- giervervoer zullen openstellen, zal de veerdienst Yerseke-Tholen met de YE 53 worden stopgezet. Over enkele weken vracht vervoer ZATERDAGMIDDAG half 2 '-1 i is tussen Oostdjjk en het station Kruiningen-Ierseke, bij laag water, de laatste las gezet in de herstelde spoorbaan. Door een bekisting zal men de rails proberen te beveiligen en ze daarna één meter naar boven brengen. Houdt deze verdediging het, dan wil men bij ieder laag tij, een goederentrein voor Bergen op Zoom naar Vlissingen laten rijden. Half Mei hoopt men het zover te kunnen brengen. Een persoon zwaar getvond Vaterdagmiddag deed zich op de Rijksweg Oostburg-Draaibrug 'n ernstig ongeval voor, waarbij de neer B. uit Aardenburg zwaar werd ge wend. De heer B. en de heer L„ die aan de kant van de weg stonden te praten, werden door een voorbijrijdende auto aangereden. Hierbij liep de heer B. zeer zware verwoningen op. Dokter Kesteloo uit Aardenburg was spoedig ter plaatse en verleende eer ste hulp. De heer B, werd naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht. Een aan de kant van de weg staande bakfiets werd zwaar beschadigd. De chauffeur scheen niets gemerkt te hebben en was doorgereden. De rijks politie stelde Zaterdagmiddag, direct na het ongeluk, een onderzoek in, waaruit Zondag kwam vast te staan, dat een zekere van P. uit Biervliet de bewuste chauffeur was. HET DIJKGAT BIJ BATH DINSDAG DICHT Indien de voorbereidende maatrege len niet stagneren, zal Dinsdagmor gen a.s. om 9.00 uur het dijkgat bij Bath gedicht worden. De dijk over de vierde weg, die met een kleilaag is bekleed, acht men thans sterk genoeg om een eventuele hoge vloed te keren. Opruimingsploegen uit Zaandam. Volkenburg en Aalten zijn reeds geruime tijd bezig met het schoonmaken van de straten in de overstroomde gemeente. De huizen zijn door de meeste bewoners, die veelal in Bergen op Zoom een onderdak von den, schoongemaakt. Hierbij hebben ook schoonmaakploegen geholpen van studenten uit Groningen, Leiden en Utrecht. Advertentie) Verhogingen van 1 en 2 ct. per fifier Lte Zeeuwse melkfederatie schrijft ons; „Het is wel algemeen be kend. dat er vanaf 19 Aprn een be langrijke wijziging komt in de Rege- nngspolitiek ten opzichte van de con- sumptiemelk. Voor deze datum werden de maximumprijzen, te berekenen aan de consumenten, voor meik en enige consumptiemelkproducten dooi de Regering vastgesteld. Hetzelfde gold voor de prijzen voor de detaillisten. Deze prijzen en de handelsmarges zijn thans vrij gekomen. Nog steeds ook na 19 April "53 worden uit het Landbouw Egalisatie Fonds van de Regering en het Zuivelfonds van de melkveehouders belangrijke subsidies op de consumptiemelk verstrekt. Daar door is het nog mogelijk aan de ver bruikers consumptiemelk en consump- tiemelkproducten zeer belangrijk be neden kostprijs te verstrekken. In alle delen van Zeeland, hoewel niet overal in gelijke mate, liggen de kosten voor consumptiemelkproductie, -bewerking en -distributie ongunstiger dan overal elders in ons land. Aller eerst wordt dit veroorzaakt door de betrekkelijk geringe melk- en bevol kingsdichtheid per km2, waarvan hoge transportkosten het gevolg zijn. In de tweede plaats ontvangen de Zeeuwse consumenten volle melk, terwijl bui ten onze provincie de melk gestandaar diseerd wordt op 2,5 pCt. Tenslotte zijn veel gebieden in onze provincie door de overstroming in ernstige ma te getroffen. Dit maakt de melkvoor- ziening ook duurder. Waar al deze voor Zeeland ongun stige factoren niet in alle delen gelijk liggen en niet voldoende door de sub sidies kunnen worden opgevangen, zijn enkele prijsverhogingen op heden onvermijdelijk. Deze verhogingen be perken zich tot 1 cent per liter losse melk voor Zuid-Beveland, Zeeuwsch- Vlaanderen en Walcheren met uitzon dering van de gemeenten Middelburg en Sint-Laurens (voor deze beide ge meenten onveranderd gehandhaafd) en tot 2 cent per liter voor Schouwen en Duiveland, Tholen, sint-Philips- land en Noord-Beveland. De prijzen van de consumptiemelkproducten zijn vrijwel niet gestegen." Wij tekenen hier alleen bij aan, dat de melkslijters het allemaal lang niet eens zijn over de noodzaak der verho ging. op de vergadering Donderdag te Goes gehouden, beek dit voldoende. Toestand is ernstig ZATERDAGMIDDAG reed de we duwe v. d. V. op haar fiets van af het erf van haar woning te Hulst, in de buurt van Schuddebeurs, de weg op. Op hetzelfde moment pas seerde daar de wagen van de heer H. uit Graauw. De bestuurder kon niet verhinderen, dat de wielrijdster ge grepen werd. Ze werd enige meters meegesleurd en liep ernstige kwet suren op. Haar toestand is vrij ern stig. Sluiskil GUNNING CHR. LAGERE SCHOOL. De bouw van de nieuwe Christelij ke Lagere School, welke gebouwd zal worden in de Louisastraat is aan de laagste inschrijvei gegund. De laag ste inschrijver was de fa. C. Ver meulen en Zonen alhier. Het ligt in de bedoeling om spoedig met de werkzaamheden een aanvang te ne men. BESTUUR OPENBARE KLEU TERSCHOOL. Door het vertrek van dhr. H. Staal die tot heden zitting nam in het be stuur van de openbare kleuterschool is een wijziging gekomen in de be stuursfunctie. De heer Staal wordt als secretaris vervangen door de voorzit ter dhr. H. Brackman, terwijl in zijn paats werd gekozen mevr. Starren- burg als presidente. De heer M. Dhont blijft de financiën beheren, terwijl de overige leden van het be stuur zijn aangevuld door mevr. We- chelaar en de heren J. Lipjes en G. Doeselaar. Op een afscheidsbijeen komst werd dhr. Staal voor zijn ac curaat werk en mede door het feit dat hij tot de initiatiefnemers be hoorde, dank gebracht. Einde cursus. In het parochiehuis werd de laatste lesavond gegeven voor de cursus dansen. Een groot aan tal katholieke jongelui hebben zich in eigen milieu onder leiding van hun dansleraar dhr. Cor Bilderbeek in dit soort van kunst kunnen bekwamen. De cursus mag bijzonder geslaagd heten, temeer omdat velen deze unie ke kans, om in katholiek milieu te leren dansen, wisten te benutten. Sas van Gent Ofschoon reeds vanaf December 1947 het Maatschappelijk Werk in on ze gemeente in volle gang is, stuit men toch nog op een giote onbekend heid en vaak op onbegrip bij de be volking met betrekking tot deze bij zondere instelling. Voor een groot deel moet dit on begrip worden toegeschreven aan het feit, dat aan een zo bij uitstek deli caat werk niet veel ruchtbaarheid kan worden gegeven. Verschillende aangelegenheden zijn aan ambtsge heim gebonden en kunnen daarom moeilijk naar buitenuit gedragen wor den. Verder laten tastbare resultaten dikwijls lang op zich wachten en zijn dan nog niet eens voor iedereen zichtbaar. We willen daarom in het kort enkele bijzonderheden vermel den, zodat ieder een beeld kan krij gen van hetgeen door het Maatschap pelijk Werk in onze gemeente wordt verricht. Eerst iets over de taak van de maat schappelijk werkster zelf. Zij dient de maatschappelijke noden op te spo ren, te helpen oplossen en voorkomen. Dat dit geen sinecure is, zal mej. W. A. van den Heuvel, die deze taak reeds lange jaren heeft vervuld, ze ker kunnen bevestigen. Het zou ech ter te ver leiden om in dit korte verslag meer gedetailleerde gegevens te vermelden. Daarvoor is het maat schappelijk werk, met zijn curatieve en preventieve zijde, te veelomvat tend. Na de totstandkoming van het werk 1947 (financieel werd het geheel gedragen door de Stichting „Maat schappelijk Werk ten Plattelande"), deed zich al spoedig het gemis voelen aan sociale gezinsverzorging. De eer ste gezinsverzorgster kon echter eerst in 1949 haar mooie arbeid beginnen, terwijl een tweede in 1950 volgde. De gezinszorg ondervond naast vele fi nanciële moeilijkheden ook strem ming door het tekort aan geroutineer de krachten. Het doel van dit soort werk is: daadwerkelijke huishoude lijke hulp, op medische of sociale in dicatie, aan het gezin in nood. In Juni 1951 werd een begin ge maakt met het wijkwerk, waaronder is te vestaan: gespecialiseerd maat schappelijk werk. Het strekte zich tot nu toe slechts uit tot de wijk Zand straat en de noordwesthoek van de gemeente. Door de Pius X stichting te Breda werden voor dit werk 2 wijk- leidsters beschikbaar gesteld. Voor de verschillende hierboven- genoemde werken kwamen comité's tot stand, welke samenwerken in het overkoepelingsor|gaan „Het Sociaal Charitatief Centrum". Voorzitter van dit centrum is de heer A. E. S. Ha- merlinck, terwijl mej. D. M. Wauters als secretaress fungeert. Verder heb ben in deze stichting zitting leden van de verschillende sociale instellingen in de gemeente als: R. K. Parochiaal Armbestuur, Vincentius-V ereniging, het Wit-Gele Kruis etc. Het Maatschappelijk Werk is al met al zeker een zegen voor onze gemeente. Evacué'». Van de 13 evacué's, die vanuit de door de watersnood getrof fen gebieden in Sas van Gent bij fa milieleden een onderkomen hadden gevonden, zijn er thans 12 naar hun oorspronkelijke woonplaats terugge keerd. Momenteel verblijft hier nog slechts een jonge evacué uit Zierikzee TTET voorjaar wil wel, maar het lukt niet altijd zo best. Nu en TT dan komt er een zending zon van achter de wolkenschuiten te voorschijn, maar over de weg waait nog een straffe wind. Het is op deze wind, dat de vier grijpgrage wieken van de molen „Zelden rust" in Hooge-Zwaluwe stoer hun wijde ronden draaien. Aan de voet van de molen, in de verre omtrek, ligt de grond, die een paar weken geleden weer droog gevallen is. Het water heeft er tot aan de rand van de Kerkdijk gestaan. Het heeft aan de buitenkanten van het dorp gevreten. Het overspoel de de wegen en sloeg er de stenen uit. Het groef onder de hui zen en de huisjes, langzaam, maar verbeten. Het legde de Zwa- luwes in een schier onverbreekbaar isolement. Maar de dorpelin gen zijn er door gekomen. Ze hebben het water verjaagd en toen gekeken, wat het aan goeds en kwaads had achter gelaten. Nu zijn ze aan het herstellen. ergens buiten de gemeente geëvacueerd waren. Als ze bij vrienden of kennis sen een tijdelijk onderdak moesten zoeken, dan werd ook die noodoplos sing toegestaan. Waar weer mensen zijn. kan gewerkt worden. En dat was het consigne: de bedrijven moesten weer gaan draaien. Het werd nu een kwestie van herstel. IJLTEMPO (Advertentie) IN DE DAGEN van de nood kreeg de gemeente plotseling een burge meester. Ze zaten er hard om verlegen want meer dan ooit is in zulke uren een krachtige mens nodig, die het heft onverschrokken in handen kan nemen. Zeiden zal een burgemeester zo'n merkwaardig entree hebben ge maakt. „Ik ben niet met mijn neus in de boter gevallen, maar in het water", lacht dr C. Vlak. „Ik beleef vandaag de tweede rustige middag sinds mijn aanstelling. Steeds maar mensen, men sen met moeilijkheden, mensen met klachten, mensen met vragen. Maar dat geeft niet, de burgemeester is er immers voor de mensen en niet an dersom!" Een en al energie spreekt er uit de woorden van de nieuwe burgervader, die werkt in het concrete besef, dat hij is aangesteld, eerst en vooral om zijn gemeente letterlijk en figuurlijk uit de modder te halen. OPTIMIST ,,TK HEB me hier in een ijltempo moeten en kunnen inwerken", be kent de burgemeester. „Ik ken hier nu al een massa mensen en dingen, iets waar jk normaal misschien een paar jaar. werk aan gehad zou hebben. Dat is natuurlijk wel een voordeel!" Inderdaad is dat een voordeel, want burgemeester Vlak heeft nu ook in slechts enkele weken de verhoudingen in zijn gemeente leren kennen. Hij heeft de hele stand van zaken kun nen opnemen, waarbij hij ongetwijfeld moet hebben opgemerkt, dat ook en dat geldt vooral voor Lage Zwaluwe vóór de watersnood de woningtoe stand niet zo bijster gunstig is ge weest. NIEUWBOUW TREKKERS KOMEN. Het tweede seizoen van de jeugd herberg „Bleye-Haghe" is bijzonder goed ingezet. In het eerste kwartaal van dit jaar heeft de jeugdherberg al meer gasten ontvangen dan in het gehele jaar 1952. Vorige week waren de Engelsen goed vertegenwoordigd. Maar ook in eigen land komt deze jeugdherberg meer in d) belangstelling te staan. Zo hebben scholen uit Utrecht. Haar lem en Arnhem in de eerst volgende werken plaats besproken. Vanzelf sprekend weten ook onze Zuiderbu ren „Bleye-Haghe" goed te liggen. Elk weekend ziet men de Belgische trekkers komen. MELKFEDERATIE AFD. OOST Z. VLAANDEREN VERGADERDE In „Het Centrum" waren de ledei van de melkfederatie van de Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen bijeengekomen om hun standpunt te bepalen nu de maximum prijs voor melk en melk producten vrijkomt. De secretaris van de federatie, de heer C Zee, behandelde uitvoerig de vraagstukken, die zich nu bij de vrij koming voordoen. Indien de consument alle kosten zou moeten dragen zou de melkprijs oplopen tot 29 cent. Maar de subsidie van f 0.04 per li ter blijft gehandhaafd en ook is er nog een bijdrage uit het Zuivelfonds. Men verwacht wel dat de prijs voor de consument zal stijgen van 22 tot 24 cent pei liter. In Zeeuwsch-Vlaanderen hebben 20 procent der leden de melkfederatie verlaten. Indien er geen vrijwillige verbin dende prijsregeling kan getroffen wor den verwacht men moeilijkheden. Er zal begrip moeten zijn tussen boer en handelaar, daar zich ander excessen voor zullen kunnen doen. De voorzitter, de heer P. Scheele deelde mede dat in de hoofdbestuurs vergadering te M'ddelburg over de verschillende vraagstukken definitief zal worden beslist. Voor landbouwers op Schouwen rxe opeenhoping van vrij dikke zand lagen cn de uitschuring van diepe stroomgeulen in het poldergebied rund Ouwerkerk, in Duiveland, heeft een toestand geschapen, die te verge lijken is met die in het gebied rond het Fort Rammekens op Walcheren na de tweede wereldoorlog. De herstel- kosten der gronden zullen uitgaan bo- van het viervoudige van de koopwaar- de. Toepassing van herverkaveling en sanering zullen daarom de enige mo gelijkheden zijn um de landbouwbe volking weer een bestaanskans te ge ven. Bij verkaveling en sanering wordt de overblijvende herstelde grond on der de boeren opgedeeld, maar lan delijk gezien treedt er uiteraard een verlies aan grond op. In de polder Schouwen, rond het beruchte gat in de Schelphoek, doen zich soortgelijke verzandingsverschijnseien voor. Bo vendien moet er rekening mee gehou den worden, dat grote hoeveelheden zand de polder inspoelen bij de dich ting der gaten. In de drage corridor van Schouwen-Duiveland genomen grond monsters vertonen een sterke zoutcon- centratie in de bodem. Gips wordt ook nu als enig medicijn voor de grond aanbevolen. Het zal door Landbouw- herstel worden aangevoerd. Een zorg vuldige opslag is nodig opdat met de herfst kan worden gestrooid. Inzaaien is thans een gok. Het geschiedt op ei gen risico, maar de onkosten worden door Landbouwherstel vergoed. Bij groeizaam weer kan er van een pro duct nog wel wat terechtkomen. In zijn openingswoord op de jaar vergadering van de Kruiningse Boe renleenbank te Goes herinnerde de voorzitter, de heer A. v. Hootegem, aan de grote ramp, die Kruiningen trof. Hij herdacht ook de slachtoffers in het bijzonder de tien omgekomen leden. De rekening 1952 bleek te sluiten op een bedrag van f 12.801.000 en de balans op een bedrag van f 3.695.000. De winst a f 10.500 werd gevoegd bij de reserve die nu f 100.000 bedraagt. In de vacature-Sinke koos men de heer H. Poley. De heer Sinke, die zich niet meer herkiesbaar had gesteld en die 34 jaar in het bestuur zat. werd gehuldigd voor hetgeen hij voor de bank had ge daan. door Nico J. P. Smith 57) Nauwelijks zijn de twee ambtena ren doorgewandeld, of de struiken gaan op zij en „de halve idioot van Leslie", Guus Sluyter, komt te voor schijn. Hij kijkt de mannen na, als die aan de andere kant van de heu vel verdwijnen. Guus, die wel een ge willige, maar daarom nog geen goede werkkracht is, heeft van Harry Duintjer de opdracht gekregen, aan de rand van het veld een paar strui ken om te hakken. Maar Guus wou eerst wel eens weten, hoeveel van die struiken hij zou moeten omkap pen, voor hij met dat werk gereed zou zijn en zo is hij langzaam het kreupelbos doorgedrongen cn steeds verder van de ploeg afgedwaald. En daar, midden tussen de strui ken, heeft Guus iets gevonden. Hij weet niet wat het is en hij staat het donkere dofkoperen ei net te bekij ken, als hij de stemmen van Leslie en Denis hoort. Hij stopt het ei in z'n zak en past op, dat de twee hem niet kunnen zien. Hij hoort, hoe ze het over Swifting hebben en dat Leslie z'n vrienden niet onder dat gajus zoekt. Dan hoort hij z'n eigen naam en het bloed stijgt hem naar het hoofd. Een halve idioot noemt Leslie hemeen halve idioot. Guus kijkt rond om een steen te zoeken, die hij Leslie naar het hoofd zou kunnen slingeren, maar hij denkt niet aan het el, dat hij zo juist in z'n zak stopte. Aan dat ei denkt hij pas, als hij bij z'n werk terug komt en tegen Swif ting aanloopt. ..Hé Guus, ben jij hier zo'n beetje aan het rentenieren?" vraagt deze. „Of speel je voor basie?" Zo dom is Guus niet, of hij begrijpt, dat hij een verklaring voor z'n wan delingetje moet geven. „Moet je zien, dat heb ik gevonden." Swifting uit een kreet van verba zing, als hij ziet hoe de ander een handgranaat uit z'n broekzak werkt. Adriaan Johan kent die dingen. Hij is er in Aimsterdam bij geweest, dat aezelfde projectielen aan de kant van een sloot werden gevonden. „Die rot dingen zijn gevaarlijk, jö," zegt hij ernstig. „Als je hem laat vallen, heb je de kans. dat we in stukken uit el kaar springen." „Dat had je me eerder moeten zeg gen." meent Guus, terwijl hij de gra naat eerbiedig bekijkt. Dart vertelt hij wat hij van Leslie hoorde. ,Als ik eraan had gedacht, had ik die Les lie 't ding voor z'n kop gegooid," ver kondigt de jongen. Dan rijpt plot seling bij Adriaan Johan een duivels plan. „Dat kan je nóg doen," zegt hij snel. „Maar dan moet je tegen nie mand iets van zeggen, dat je het ding hebt gevonden." „Ook niet aan Harry?" vraagt Guus. „Nee, natuurlijk niet ook niet aan Harry aan niemand", zegt Swifting hees. „Niemand hoor je, niemand gaat het wat aan." De haat van deze jongen tegen de man die hem dagen lang in de een zaamheid van de cel een onbenullig lesje tot gekwordens toe liet over- j schrijven, laait plotseling op. N'U krijgt hij de kans om wraak te nemen.om hem die smerige streek betaald te zetten. Jammer, dat hij een halve idioot als Guus er in moet halen. Dat is gevaarlijk als die knul z'n mond voorbij praat is hij ook zuur. Maar de kans is te mooi om het niet te wagen. „Laat nog eens kijken dat ei", zegt hij onverschillig. Guus, die het ding al in z'n zak heeft gewerkt, wurmt de granaat er DURGEMEESTER Vlak heeft in In- donesië zijn sporen als bestuurs ambtenaar verdiend. Dat was iets, wat hem nu in Zwaluwe goed van pas kwam. Daar was en is nog een krachtig bestuur nodig. Zo'n gemeen te wordt door een ramp als de wa tersnood ernstig ontwricht. Dr Vlak is optimistisch begonnen bij het be gin. Een ontvolkt en onbereikbaar dorp is niets. Daarom ijverde hij eerst voor herstelde verbindingen over de wegen. Enige weken lang draalt dat nu weer goed. Hij haalde ook zoveel mogelijk van zijn burgers terug, die weer uit en Adriaan Johan bekijkt hem aandachtig. „Jammer", liegt hij dan. „Hij is niet goed meer. De ont steking is er af. Waar heb je hem precies gevonden? Open en bloot tus sen de struiken? Nee, dan is het geen echte. Dat is wel jammer. Weet je wat Guus, je moest mij dat ding maar geven, voor er ongelukken mee gebeu ren." „En ik dacht, dat-ie niet meer gevaarlijk was," zegt Guus wantrou wend. „Gevaarlijk zijn ze altijd nog een beetje. Maar je moet weten, hoe je er mee om moet gaan. Als je er bij voorbeeld met een hamer op slaat, kan je een ongeluk krijgen. En je mag van het huis natuurlijk die din gen niet hebben," gaat Swifting voort. „Blijf jij nu bij m'n kruiwagen of wacht, hier heb je mijn schep, als jij de kruiwagen vult, dan ga ik dat ding in de bosjes begraven. Schep maar kalm aan ik ben zo terug. Wat zullen we ons last op de hals halen? Als we van dat ding vertellen, geven ze ons allebei politiekamer zo'n lekkertje is die Leslie niet." „Hij zei, dat ik een halve idioot was," bromt Guus Maar hij grijpt reeds de schep om aan df hem op gedragen taak te beginnen, terwijl Adri maakt dat hij weg komt. Nu FYEZE KWESTIES, die zeker in de toekomst nauw met het herstel sa menhangen, zijn niet aan de aandacht van 4? our- ster ontglipt. Hij i» ervan overtuigd, dat nieuwbouw df a. orekigen, waart van uiteraard het gevolg zal moeten zijn dat sommige bewoners aan iels hogere huren .zullen moeten wcnncfi. Bovendien zoekt dr. Vlak daarin de gelegenheid om te komen tot kernvor ming, wat vooral in Hooge Zwaluwe ontbreekt. Hoofdzakelijk, zo ziet de burgemeester het, zal de bouw van het dorp zich moeten concentreren rond de voornaamste gebouwen, zoals kerk. school en gemeentehuis. Eerst dan zal het mogelijk zijn om binnen dit deel van de gemeente tot een wer kelijke, in alle geledingen doorgevoer de eenheid te komen. De laatste raads vergadering heeft nog aangetoond, dat Zwaluwe daar nog niet aan toe is. moet hij opschieten in de kortst mogelijke tijd moet hij die granaat kwijt, om weer bij Guus terug te zijn. Als het te lang duurt als die halve zachte de kruiwagen vol heeft, heb je de kans, dat hij ermee gaat rijden ook. -Het is maar goed, dat Guus er geen erg in heeft, dat hij be ter de schep had kunnen meenemen om de granaat te begraven. Zo vlug hij kan breekt Adri zich een weg door het kreupelbosje. De takken slaan hem in het gezicht, maar hij let er nauwelijks op. Nu eens bukkend, dan weer vallend over een ven-aderlijke kuil, die hij niet gauw genoeg zag, bereikt de jongen de heuvel. Daar vandaan slingert een bospaadje naar de paviljoens, waar Leslie z'n kamer heeft. Als hij op het bospad iemand zou tegenkomen, kan hij de granaat wel inleveren, over weegt Swifting. Het zal toch de vraag zijn, of het ding nog wel goed is. Het kan best zijn, dat hij toch is uitgewerkt. De jongen loopt zo Vlug hij kan, maar bij elke bocht van het pad staat hij stil om voorzichtig om de hoek te loeren of het volgende rechte eind ook vrij is. Hij heeft nu de heuvel tussen zich en de jongens Bootflienst Wemelclinge- Bergen op Zoom |W[et ingang van heden wordt de boot- dienst Wemeldinge Bergen op Zoom v.v. opgeheven. L)OOR een misverstand werd in het verslag over de vergadering der afd. Zeeland van. de vereniging van Nederlandse gemeenten vermeld dat het voorstel om over te gaan tot een ziektekostenverzekering voor het ge- meentepersoneel aanvaard werd. Ei' is wel een commissie ingesteld, welke deze zaak nader zal bestuderen. P. T. T.-PERSONEEL VER- GADERDE IN TILBURG Liet technisch personeel der P.T.T. van de districten Breda en Den Bosch voor zover georganiseerd in de KABO, heeft Zaterdag j.L vergaderd in Tilburg. Hier sprak de heer Willems van het hoofdbestuur over dek westie van de middengroepen, waarbij hij opmerkte, dat het niet de taak van de politieke sector is zich met de salariëring van de ambtenaar te bemoeien. Dit is de taak van het overleg. Vooral de werkclassificatie zal ver andering in het huidige loonbeieid brengen. Het bezoldigingsbesluit zal door iets beters vervangen worden, waardoor een verschuiving ontstaat in de rangorde der functies. De bijeen komst werd o.m. bijgewoond door de hoofdbestuursleden Sturkenboom, v. d. Hoeven en Kater. (wordt vervolgt' LIET IS nog maar weinig bekend, dat de „Willem Ruys" één der zeer zeldzame schepen ter wereld is, dat ook op de normale dienstreizen een eigen cabaret-gezelschap aan boord heeft, dat regelmatig voor de passagiers voorstellingen geeft. Dit bararet, dat o.m. gevormd wordt door de sportleiders, de badmeester en de musici van het scheepsorkest, heeft een peil bereikt, dat allerwege, bij de toeschouwers grote waardering onder vindt. Tijdens de ligdagen van het schip in Indonesië heeft het Willem Ruys- cabaret ditmaal in een stampvolle to neelzaal van Hotel Des Indes te Djarkarta een gecombineerde caba retavond-modeshow gegeven, georga niseerd door de Vereniging van Huisvrouwen. DINSDAG 21 APRIL 5953. HILVERSUM I. 402 m. 7 Nieuws 7.10 Gram.; 7.15 Meisjeskoor; 7.45 Mor gengebed cn lit. kalender: 8 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram.; 9 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 ..Licht baken", causerie; 10.05 Voor de kleuters; 10.20 Gram.; 11 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12 Angelus; 12.03 Lunchcon cert; '.2.30-12.33 Land- en tuinbouw- mededelingen); 12.55 Zonnewijzer; 13 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Act. 13.25 Amusementsmuziek; 14 Gevarieerd programma; 14.50 Gram.; 15 Schoolradio; 15.30 ..Ben je zestig?"; 16 Voor de zie ken; 16.30 Ziekenlof; 17 Voor de jeugd; 17.15 Felicitaties voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzending: Dr. H. Bouman: ..Raden Adjeng Kartini"; 18 Gevarieerde muziek; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Voor de jeugd; 18.52 Act.; 19 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.15 ,,Uit het. Boek der Boeken" 19-30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Radio Philh. orkest en solist; 21.30 Viool en clavecimbel; 22 Radiodokter; 22.15 Koorzang; 22.45 Avondgebed en lit. kal. °3 Nieuws; 23.15-24 Strijkorkest en sol. HILVERSUM II, 298 m. 7 Nieuws; 10 Gram.; 7.15 Gymn.; 7.30 Gram.; 7.50 'agopening; 8 Nieuws. 8.15 Gram.; 9 torgen wij ding; 9.15 Liederen; 9.25 Voor Je vrouw; 9.30 Gram.; 10.50 Voor de ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg Het Hemelbed. DE KLINGE Cinema van Dijok, 1.30 uur: Csardas der harten en Cowboy. GOES Grand: Don Camillo. HULST Biocoopgebouw, 20 uur: De lokkende wildernis. MIDDELBURG Electro: Don Camillo. OOSTBURG Ledel, 20 uur: Een Ame rikaan in Parijs. SAS VAN GENT Oympia Theater, 20 uur: Broadway Rhythm. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: De sprong in het hellevuur. VLISSINGEN Luxor: Dubbel spel. \NTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, Carmen; Kon. Ned. Schouwburg: Het Hemelbed. GOES Grand: Don Camillo. MIDDELBURG Electro: Don Camillo. SAS VAN GENT Olympia Theater: Om TERNEUZEN Concertgebouw, 20 uur: De gouden poort, een vrouw te behagen. VLISSINGEN .Luxor: Dubbel spel. kleuters; 11 Voor de zieken; 11.30 Tenor en piano; 12 Lichte muziek; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Pianoduo; 13 Nieuws 13.15 Mededelingen of gram.; 13.20 Pro menade-orkest; 14 ,,Zeg eens, Ameri ka 14.30 Gram.; 14.40 Schoolradio; 15 Gram.; 15.15 Voor de vrouw; 15.45 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Amu sementsmuziek; 17.50 Mil. causerie; 18 Nieuws; 18.15 Pianospel; 18.30 .Samen Europa", causerie; 18.45 Report, of gram. 18.50 Paris vous parle; 18.55 Koorconcert 19.20 Blaaskwintet en piano; 20 Nieuws; 20.05 Gram.; 20.15 Gevarieerd program ma; 21.30 Lichte muziek; 21.50 Mede delingen; 21.55 Lichte muziek; 22.05 Ti- rolermuziek: 22.45 Buitenlands over zicht; 23 Nieuws; 23.15 New York Cal ling; 23.20 Orgelconcert; 23.35-24 Gram. BRUSSEL 324 m. 11.45 Gram.; 12.30 Weerberichten; 12.34 Gram.; 13 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.35 Orkestconcert; 14 Schoolradio; 15.30 Kamermuziek; 16 05 Orkestconcert; 17 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kleuters; 17.30 Gram.; 17.50 Boekbespreking; 18 Voor de padvinders; 18.30 Voor de soldaten; 19 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.50 Synd. kron.; 20 Gevarieer de muziek; 22 Nieuws; 22.15 Gevarieerde muziek; 23 Nieuws. BRUSSEL 484 m. 12.10 Omroepork.; 13 Nieuws; 13.10, 14 en 15 Gram.; 16 Lichte muziek; 17 Nieuws; 17.15 Gram.; 17 30 Zang en piano; 17.50, 18.30. 19 en 19.35 Gram.; IP.10 Nieuws; 20 Omroep orkest en sol.; 21 Gram.; 22 Nieuws J 1 22.10 Kamermuziek; 22.50 Nieuws. MET KI -TA alias dat andert pand geve De gr; kenden on panden da DIJ DE ge u kelijk Italië kwam Lombarden ren deze her ren echter kinderen. Zij hadden maar deze k hen stellen, ming van d< taling van konden zij tigen. De loi toren in all Zeeland. De Zoom stond ming van d( die van 's-I bijzondere g na van Brat In Breda de Eindstra; Eijndporte", baertsporte" huisden late Reeds in veertiende stad gevesti gen, waar i; de heer de men, zoals 1 De Bredas kortweg Jar er sprake v Georgius Ba Hjkheid zijn De kleinot ven en hert jaren meer Om beurte geldschieters derland, tot gouwen, in d ses en Baer gezamenlijk Hoe al d« der woeker: niet moeilijk De inkon waren nauw kosten van te dekken e talen. Als d< huwde, kon brengen, noc komen, die waren vastgu zer bezoeken dan kon hij ten niet bet wilde trekk moest bedwi een weerspar legeren, wist gerscharen ren en van p In al die een beroep hen een bedt bede die me de wereld voor niets, beleefd om rechten en daardoor stee QOEDGEEFl in de ste maar al te geld. Het res geen gift, mr terugebetaald gen om tuss ten gelukten graaf Aelbrec vond. Daar met hamers de komst vai houding met gemoet. De r burg spreker dat men de bieuse debit zijn tweede Margriete va sen zoon) tot men, afkoch ken. De landshe toe over, om kopen, want hun toch al nog meer. voorschotten die nog geïr Zo geraakt r>A

de Stem | 1953 | | pagina 2