Gezond roken Filtra roken DE SCHADUW van de ramp viel over vergadering van Ned. gemeenten Z.-VLAANDEREN KLM Nieuw Walcheren" adviseert „Nieuw Schouwen en Duiveland" Walcheren Zuid-Beveland Fantastisch goed en lekker Walcheren krijgt weer elf splinternieuwe boerderijen Pater E. de Klerck terug uit de missie MANNEN MOGEN MAANDAG TERUG die Onder; Bomenfonds is nog niet uitgeput DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 18 APRIL 1953 Regering niet genegen tot integrale vergoeding Gat in oude dijk te Bruinisse gedicht In het kader der sanering van de landbouw Landbouwers van het eiland zelf zullen er zich vestigen REtSDEVIEZEN tourisme of zakenreizen, VREEMDE VALUTA AAN en VERKOOP Hij arriveert vandaag te Lamswaarde Te Rilland-Bath Audiëntie Benoemingen Toestand burgemeester Vogelaar ernstig J. Meyling uit Goes notaris te Axel Boktersdiensten Dienst dierenartsen Faillissement geëindigd District Zeeland Ned. Rundveestamboek vergaderde AXEL Jaarvergadering KAB Werkkleding nodig..? Voor erf beplanting op Walcheren bestaat veel te weinig interesse OOSTBURG MIDDELBURG Wordt U gekweld AGENDA HEDEN MORGEN MAANDAG DE De wm [)E RAMP WELKE ZEELAND TROF", zei mr. dr. Mes, voorzitter der afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse gemeen ten, welke gisteren in de Korenbeurs te Goes vergaderde, „houdt ons voortdurend bezig". INDERDAAD hangt de schaduw van deze gebeurtenis over het Zeeuwse leven en beheerste ook genoemde drukbezochte bijeenkomst, wat nog in de hand werd gewerkt doordat het Kamerlid, dokter Mol, dat over de Gezondheidsdiensten zou spreken, wegens ziekte verhinderd was en in zijn plaats, burgemeester van Dongen uit Aardenburg een causerie hield over de ramp-schade. Mr. Mes herdacht in zijn openings woord de slachtoffers van de ramp, in het bijzonder burgemeester de Goffau van Rilland, die viel bij de reddingspogingen. Spr. was vol be wondering voor de wijze waarop be volking en gemeentebesturen In het algemeen reageerden op de ramp. „Er is werk geleverd van Zeeuwse kwaliteit", zei de voorzitter en dit geeft reden tot de verwachting dat Zeeland weer herrijzen zal, sterker nog dan te voren. Spr. wenste allen sterkte toe om de ontstane problemen op te lossen; het provinciaal bestuur wil daar met alle kracht aan meewerken. ACTUALITEITEN IN zijn jaaroverzicht memoreerde mr. Mes enkele actualiteiten. Het advies van de vereniging van Nederl. gemeenten over het straatverlichtings contract der P.Z.E.M. moet nog ko men. Er is aandrang om het school zwemmen in Zeeland uit te breiden en eveneens was er aandacht voor de ver betering der verouderde huizen voor bejaarden. De notulen der vorige vergadering bleken tot vreugde der vergadering bij de ramp verloren te zijn geraakt. Bij acclamatie herkoos men in het bestuur de burgemeesters van Zierik- zee en Schoondijke. De financiën der afdeling bleken nog gezond. Tenslotte wees de voor zitter op de wenselijkheid om de op brengst der strandgoederen aan de getroffenen ten goede te doen komen, waar ieder zich mee verenigde. DIEP ONTROERD... f)E Commissaris der Koningin bracht op zijn beurt ook hulde aan de gemeentebestuurders die zich vaak met verwaarlozing van eigen be lang. inzetten om hulp te bieden. Zij lieten zich van hun beste kant zien. Hartelijk dankte hij ook de niet-ge- troffen gemeenten, vooral de vlucht- centra, die spontaan gastvrijheid ver leenden. Practisch kwamen er geen klachten van de zijde der geëvacu- eerden. Diep ontroerd, zei spr., was hij vaak geweest over de opofferingen en het meegevoel, dat hij constateren mocht. Spr. ging ook nog even in op de kwestie-schoolzwemmen, meedelend dat Prins Bernhard bij het ministe rie van Onderwijs de opmerking plaatste, dat indien de zwemkunst al gemener beoefend was, er minder slachtoffers waren geweest. BUREAUCRATIUS DIJ de rondvraag schetste burge- u meester Bolkestein van Middel burg de tragedie met het zwembad in die gemeente, dat getorpedeerd werd, door de pharmaceutisch inspec teur van Volksgezondheid, die het wa ter in het kanaal door Walcheren niet goed acht. hoewel Souburg, en Vlissingen in hetzelfde water zwem men! Burgemeester Dregmans waar schuwde tegen het afstaan van ver haal bij het accepteren der eerste J^)E strijd aon de oude dijk te Brui- vergoedingen, gezien de na-schade. Toen burgemeester Stemerding en wethouder Roose van Goes de inte grale schade-vergoeding in het ge ding brachten deelde de voorzitter mee van de minister-president ge hoord te hebben, dat de regering niet kan denken aan integrale vergoeding, gezien de consequenties daaraan verbonden. Met evenveel recht zou den dan de oorlogs-gedupeerden inte grale vergoeding kunnen eisen. CAUSERIE BURGEMEESTER VAN DONGEN puiTENGEWOON interessant was de causerie welke burgemeester van Dongen hield over de ramp-scha de-vergoedingen. Als basis daarvan denkt men te nemen het z.g. „fortai- Advertentie) taire stelsel", een Belgisch systeem dat uitgaat van een denkbeeldige schade. Veel beter zou het echter zijn indien uitgegaan werd van de reële schade. Daarom moet gestreefd worden naar vergoeding, gebaseerd op vervangingswaarde. Spr. benadrukte het belang van het vaststellen der schade door een plaatselijke commissie, welke de bur gemeester moet samenstellen. Het is zaak deze commissies zo snel moge lijk in te stellen. Tal van andere wenken gaf spr. nog aan de vergadering en deelde tenslotte mee, dat het Rampenfonds in principe besloot bedragen te re serveren voor de gebieden, die nu nog onder water staan. Na de lunch volgde nog een mid dagvergadering waarin de heer Ver stegen een betoog hield over het rap port ziektekostenverzekering. Op voorstel van het bestuur be sloot men hierop tot een gemeen schappelijke regeling voor het perso neel der Zeeuwse gemeenten. Hierna sloot de voorzitter de gea nimeerde en door hem met veel geest geleide bijeenkomst. Ertr» (o*c*ro*gd i eiwit, kalk, phasfor. vitaminen A, B. en C. Maar dubbel. ,ze lekkeren J goed. A PRODUCT VAN DE NOORD-HOLLANDSE MARGARINEFABRIEXEN ZAANDIJK Door dzilverpapier verpakking heaft hat licht gean nada* liga Invloed op de Inhqud aa blijven da vitamine behouden. ATIET MINDER DAN ELF splinternieuwe boerderijen voor bedrijven - van 12 ha. zullen binnen afzienbare tijd aan verschillende wegen op Walcheren verrijzen. De Stichting Beheer Landbouwgronden Wal cheren heeft n.l. tot de bouw daarvan opdracht gegeven. Op 4 Mei a.s. zal in Middelburg de aanbesteding worden gehouden. De boerderijen zullen worden betrokken door landbouwers van het eiland zelf. Deze bouw moet gezien worden in het kader van de sanering van de land bouw, evenals dat het geval is geweest met de bouw van nieuwe boer derijen in de Zuidwatering Op diverse plaatsen op Walcheren zijn n.l. boeren zonder bedrijf komen te zitten tengevolge van de sanering tot een grotere bedrijfsgrootte. Op andere plaatsen daarentegen kwam grond vrij tengevolge van het vertrek van landbouwers naar de Noord- Oost-Polder. Op en bij deze percelen zullen nu de boerderijen worden gebouwd. "UIEN van deze (gemengde) bedrij ven hebben hetzelfde type. Het eirae bedrijf krijgt een grotere schuur, maar de woning Is gelijk aan de andere tien. Zij zullen in vier groepen worden gebouwd. Tot de eer ste groep behoren drie boerderijen, n.l, twee aan de Zandijkseweg bij Veere en één in de gemeente Vrou wenpolder, onder Sint Laurens, aan de Van 't Hoffweg. De bedrijven van de tweede groep (ook drie stuks) zul len verrijzen bij Grijpskerke, in de omgeving van de Hooglandseweg. Groep drie omvat twee boerderijen in Kotidekerke. n.l. één aan de Perduin- tjesweg en één aan de Koudekerkse- weg. Tot de vierde groep behoren twee bedrijven ten Oosten van Rit- them in de omgeving van de Schee- weg en één boerderij aan de Segeers- weg te Middelburg. Het afwijkende type wordt aan de Zandijkseweg ge bouwd. DE INDELING nisse is gisternacht in gunstige RU abedrijven zullen de wonin- zin beslecht. Men is klaar gekomen I Sel\ aan de schuren worden aan- er een ingebouwd varkenshok. Een grote gierkelder ontbreekt bij geen enkel bedrijf. Boven de stallen komt een brandvrije zolder (van holle baksteen), waarop een flinke tasruim- te is. In de stallen van de schuren is plaats voor 8 koeien en 2 paarden. Ook hier wordt een varkensstal inge bouwd en verder komt er een dors vloer met twee tassen. Alle stallen krijgen stalbokjes met hangkettingen en automatische drinkbakken. DE WONINGEN met de dam en het gat is thans defi nitief dicht. Geleidelijk aan zal men de uitlaatbuizen van de polder Brui nisse gaan openzetten. Uit Zeeuwsch- Vlaanderen zal een motorpomp arri veren, waarna men hoopt, althans het dorp, spoedig droog te krijgen. Advertentie) gebouwd. De lengten van de tien schuren zal 14.40 meter bedragen, de breedte 10 en de nokhoogte 8.38 me ter. De elfde schuur is iets langer, n.l. 16.75 meter. In deze schuur biedt een stal plaats voor 10 koeien en 3 stuks jongvee. Er komt een aparte ruimte voor 2 paarden en verder ls DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. voor Uw; Kantoren: IN ZEELAND Sluis en Hansweert. IN N.-BRABANT: Roosendaal - Station; Putte; Wemhout; Wuustwezel; Goirle; Bergeijkse Barrière. Geopend: Van 7.30 uur-22.00 uur. (Ook 's Zondags) A/ANDAAG komt pater E. de Klerck naar zijn vaderland terug na 18 jaar missie-arbeid op de Salomons eilanden. Per vliegtuig arriveert hij te Brussel en daar halen familieleden en vrienden hem af, om hem daarna naar zijn vroeger woonhuis te Lams waarde te brengen. De parochie Lamswaarde is al heel lang geleden begonnen aan de voor bereidingen van het grootse feest, waarmee pater de Klerck verwelkomd zal worden. De missionaris 'elf voelt weinig voor al die drukte, maar daar zullen de dorpsgenoten geen rekening mee houden. LIEVER IJSKAST DAN VLIEGTUIG DATER DE CLERCK heeft een veel- r bewogen tijd achter de rug. Tij dens de oorlog was hij de enige blan ke op .,zijn" eiland en hij heeft on der het oog van de Japanners veel voor de Geallieerden kunnen doen. Hij heeft dan ook diverse onderschei dingen verdiend. De Amerikanen wil den hem zelfs een vliegtuig cadeau geven, maar de missionaris wist niet wat hij daarmee op zijn eiland moest beginnen en daarom koos hij liever eenijskast. Wie wel het meest verheugd zal zijn dat pater de Klerck terugkeert, is natuurlijk zijn oude moeder. Maar Pater de Klerck bij zijn vertrek naar de Missie. QE huizen zijn op alle 11 bedrijven van hetzelfde type. Er zal een grote woonkeuken (3.82 bij 5.81 me ter) komen, van waaruit men toe gang heeft tot een ruim spoelhoek, met douche, toilet en bergruimte. Een royale hall voert, behalve naar de woonkeuken, naar de woonkamer, die 3.60x 3.40 m. zal zijn. Onder de trap in de hall komt 'n ruime provisiekast Op de le verdieping worden 3 slaap kamers gebouwd, terwijl er een flink stuk overblijft als bergruimte. De woningen zullen een lengte van 7.60 meter en een breedte van 6.25 meter hebben. AAN DE mannelijke bevol king van Rilland-Bath bo ven de vijftien jaar, wonende ten Westen van de Nooddyk (vierde weg) is toegestaan van Maandag 20 April a.s. af in hun woning terug te keren en al daar te overnachten. VoQr vrouwen en kinderen is het toegestaan Donderdag 23 April a.s. naar Rilland-Bath te rug te keren. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op 19 April. Z. H. exc. Mgr. W. Mutsaerts, bis schop van 's-Hertogenbosch, zal in de aanstaande week geen audiëntie verlenen op Zaterdag 25 April. Z. H. Eric, de Bisschop van Breda heeft benoemd: tot kerkmeester te Lamswaarde de heer L. Fassaert en te Graauw de heer A. Staal. Op de vergadering van Nederland se gemeenten te Goes, deelde de voorzitter mede dat de toestand van burgemeester Vogelaar van Kruinln- gen. die te Utrecht een operatie on derging, ernstig genoemd moet wor den. Bij K.B. van 15 dezer is de heer J. Meyling, tot nog toe candidaat-nota- ris te Gpes, berfoemd als notaris te Axel. in de vacature ontstaan door het overlijden van notaris L. Fannoy. Zondag wordt te Goes de dokters- dienst waargenomen door dokter v. d. Werf en te Heinkenszand, Arends- kerke en Wolf aartsdijk door dokter Zonnevylle. Dokter Kiviet te Borsse- le neemt waar voor dokter Gelder blom en dokter Luyckx te Driewegen voor dokter Folmer. In Middelburg neemt dokter Reyerse waar en te Vlissingen dokter Sluyters. Zondag hebben in West Zuid-Be veland dienst de heren A. Elzerman te Goes en M. Gaakeer te Ovezande. Het faillissement van J. F. Baa- rends, vertegenwoordiger van een woningbureau te Goes, is geëindigd door het verbindend worden der uit- delingslijst. "TE TERNEUZEN, in hotel Rotter- 1 dam, heeft het district Zeeland van het Nederlandse Rundvee stamboek zijn jaarlijkse algemene vergadering gehouden. Hierin is voor namelijk gesproken over het zoge naamde „vraagprogramma" voor de rundveetentoonstelling 1954. Ir Sta pels, hoofd-inspecteur van het Neder landse Rundveestamboek, lichtte dit ontwerp-programma toe. Tot besluit van de vergadering werd een aantal films vertoond. Advertentie) Sas van Gent BEVOLKINGSONDERZOEK T.B.C. Het bevolkingsonderzoek op t.b.c. zal in onze gemeente geschieden in het tijdvak 4 t.m. 7 Mei 1953, voor wat betreft de kom, en op 8 en 11 Mei a.s. in de wijk Zandstraat, waar dan tegelijkertijd de bewoners van Strodorpe (gemeente Westdorpe) ge legenheid hebben zich aan het on derzoek te onderwerpen. Vorenge noemde data zijn echter nog voorlo pig. zodat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat daarin nog een klei ne verandering wordt aangebracht. Jammer genoeg laat het zich nu reeds aanzien, dat het aantal deelne mers aan het onderzoek percentsge wijze lager zal zijn dan In 1951. (AP de jaarvergadering van de K.A. B. werd de voorzitter, de heer Eug. Maas, met grote meerderheid van stemmen als voorzitter herkozen. De diocesane voorzitter, de heer J. Mertens. wenste hem geluk en zag in de uitslag van deze stemming het grote vertrouwen dat de leden m hun voorzitter stellen. Bij acclamatie wer den verder in het bestuur herkozen, de heren A. Hillaert, Fr. Wijnacker en P. Erpelink. Het jaarverslag van de secretaris, de heer E. Breepoel, toonde aan hoe groot de activiteit was geweest van deze afdeling, die 260 leden telt. Uit het verslag van de heer A. Hillaert. penningmeester, bleek dat de financi ële toestand niet te wensen overlaat. Door de voorzitter werd verder een Uitleg gegeven over de gehouden be sprekingen, die de arbeiders hebben gehad met het bestuur van de K.V.P. in verband met de a.s. gemeente raadsverkiezingen. Hoewel al hun wensen niet zijn ingewilügd heeft men niet met een eigen lijst uit wil len komen daar men het belang van de eenheid onder de Katholieken ho ger stelde. POLITIEK VOOR K.V.P. IN zijn spreekbeurt stelde de dioce- sane voorzitter, J. Mertens, aller eerst voorop dat er geen vermenging mag zijn tussen de politieke en socia le organisaties. Dit standpunt heeft in Nederland steeds zegenrijk ge werkt. Er zijn landen waar de sociale organisaties zich met de politiek in lieten en ermee ten gronde gingen. Daar de plannen van de sociale or ganisaties moeten vastgelegd worden in wetten is het vanzelfsprekend dat deze organisaties een duidelijke be langstelling hebben voor de politiek en hierdoor voor de politieke organi saties. In feite mag de K.A.B. echter niet aan politiek doen en staat er formeel buiten. Het verheugde spreker dat in Axel de K.V.P. en KA.B. ondanks enkele meningsverschillen toch hecht zullen samenwerken. Uitvoerig ging spreker verder in op de 5 procent consumptiebeperking. Dat de organisatie deze 5 pet. nog niet heeft teruggevraagd heeft ver schillende oorzaken. O.a. het tot stand brengen van de Wacht- en Werkloosheidsverzekeringswet en de nu in te voeren huurverhoging, die volstrekt noodzakelijk is. niet alleen ln verband met de onrendabele wo ningbouw, maar ook om de scheve verhoudingen in de huren recht te trekken en de werkgelegenheid in de bouwnijverheid te bevorderen. De enige grond voor de gemeente classificatie ligt in het verschil in huishuren op het platteland en in de grote steden. Indien men echter mo menteel de classificatie ophief dan betekent dat in feite een grote loons verhoging, die het land niet op kan brengen. De werkgelegenheid zou in DE MAART-PRIJSWINNAARS ZIJN: le prijs: Corrie Meurs, Lindenstraat 80, Amsterdam. 2e prijs: Nelly van Schijndel, Kerkstraat 51, Rorn (L.). 3e prijs: Nellie de Groot, van Hogendorp- straat 42 III, Amsterdam. 4e prijs: Hans Schalk, Vlietstraat 26 II, Amsterdam. Deze en de overige prijzen werden inmiddels aan de betreffende winnaars toegezonden. DE VOORZITTER van de Stichting „Nieuw Walcheren", de heer J. L. Verhagen, heeft in de in Hotel „De Burg" te Middelburg gehouden jaarvergadering medegedeeld, dat 't bestuur zich bereid verklaard heeft op te treden als adviseur van de Stichting „Nieuw Schouwen en Dui veland", welke daar met ongeveer dezelfde doelstellingen als „Nieuw Walcheren" kortgeleden is opgericht. Deze nieuwe Stichting zal volop kunnen profiteren van de grote en jarenlange ervaringen, welke het bestuur op Walcheren heeft opgedaan met betrekking tot hcrbeplanting en reconstructie. Vandaag brengt het bestuur van „Nieuw Walcheren" een bezoek aan Schouwen en Duiveland. Het wordt daarbij vergezeld door de Landschapsarchitect, de heer Broerse uit Nieuwer Amstel. vandaag en morgen zal eerst heel Lamswaarde deel hebben aan de feestvreugde. TN deze jaarvergadering werden de jaarverslagen uitgebracht. Bij af wezigheid van de penningmeester, de heer G. H. Luyendijk, gaf de heer D. F. P. Hoegen een overzicht van de financiën. Daaruit bleek, dat het Bo menfonds per 31 December j.l. nog een bedrag van f 110.417.33 bevatte en de huishoudelijke rekening f 8530.71 bedroeg. In 1952 werd voor een bedrag van f 8200 aan bomen en struiken aangekocht. Het onderhoud van de nieuwe be planting vroeg f 4500. Tot eind 1952 ontvingen de Waleherse gemeenten f 127.818,27 ingevolge de „één gulden per inwoner"-regeling, terwijl een be drag van f 107.879,07 als bijzondere giften aan de gemeenten voor de her beplanting ten goede kwam. Op 1 Ja nuari was er voor dit doel nog be schikbaar en aan de gemeenten toe gezegd een bedrag van f 95.682,24. Wanneer de gemeenten de schade vergoeding ontvangen, storten zij de ze bedragen terug in het Bomenfonds, hetgeen tot gevolg heeft, dat het geld meer dan één maal kan worden ge bruikt. De heer Hoegen betreurde het, dat er nog steeds onvoldoende gebruik wordt gemaakt van de mo gelijkheden welke „Nieuw Walcheren" de agrariërs biedt met betrekking tot de beplanting der particuliere erven. Op de duur zal aan het hiervoor uit getrokken bedrag een andere bestem ming dienen te worden gegeven. Hij deelde tenslotte mede, dat f 15.000 is uitgetrokken voor de herdenking van Walcherens herstel. Er is reeds zeer veel materiaal aangekocht. beplanting ontwik kelde zich gunstig Waleherse landbouwers weten, welke percelen zij in het kader van de her verkaveling toegewezen krijgen, ont vangen zij een circulaire van „Nieuw Walcheren", waarin de aandacht wordt gevestigd op de wenselijkheid van erf- en perceelsbeplanting. Tot heden is deze poging helaas niet geslaagd, nog minder voor per- ceels- dan voor erf beplanting. In dit verband verklaarde de heer Broerse in zijn jaarverslag het volgende: „Uiteraard zal het toekomstige uiter dijk van Walcheren worden beheerst door deze houtvrees, die voornamelijk is gewekt door de rationalisatie van de bedrijven. Daarbij wordt m.i. veel te weinig aandacht geschonken aan de voordelen, die een beplanting als windscherm kan bieden". Medege deeld werd, dat thans gewerkt werd aan een documentatie voor de toe komst. Er zijn reeds zeer vele foto's gemaakt. DE HERDENKING IN 1954 ENE heer P. Blaauw bracht vervol- gens verslag uit van de werk zaamheden der Herbeplantingscom- missie en van het Landschapsarchi- tectonisch Bureau. Het werk ken merkte zich door een geregelde voort gang. De beplanting ontwikkelde zich in 1952 zeer gunstig. Hier en daar moest reeds gedund worden. Op en kele andere plaatsen echter wordt de groei van bomen en struiken belem merd door zout kwelwater. Zodra de tve secretaris, de heer G. Ballincljn, bracht zijn jaarverslag uit en de heer D. F. P. Hoegen vertelde van de voorbereidingen voor de herdenking van Walcherens herstel in 1954. Er kan ook gerekend worden op de komst van luchtmachtonderdelen en de luchtmachtkapel in ceremonieel te nue. zo is dezer dagen door minister Staf medegedeeld. De heren Hoegen, K. van Everdingen en A. G. Wagens- veld werden herkozen als bestuursle den. Na afhandeling der huishoudelijke aangelegenheden heeft de heer Broer se de aanwezigen, aan de hand van fraaie op het witte doek geprojec teerde foto's meegenomen naar tien tallen plekjes op Walcheren, waar nog oude beplanting bestaat of waar en- Jcele jaren geleden nieuwe beplanting is aangebracht. Het was een uitsteken de fotoserie, waarbij de Landschaps architect allerlei interessante dingen vertelde. gevaar kom4i en spreker stelde voor op dat men beter 5 procent minder loon kan ontvangen dan 250.000 werk lozen hebben. De werkgelegenheid is dan ook één van de belangrijkste za ken. waarvoor de arbeiders moeten strijden. Na de spreekbeurt van de heer Mertens, bleven de K.A.B.'ers, die ditmaal hun vrouwen naar de verga dering hadden meegebracht, nog ge ruime tijd gezellig bijeen. St. Jansteen JAARMARKT 1953 Burgemeester en wethouders van St. Jansteen vestigen er met de mees te nadruk de aandacht op, dat rund vee slechts ter jaarmarkt mag wor den aangevoerd mits dit is ingeënt tegen mond- en klauwzeer Het be wijs van inenting moet bij de aan melding van het vee ter secretarie worden getoond. Sint Jansteen, 16 April 1953. Burgemeester en wethouders voor noemd. 357-0 P. H. Geirnaerdt, Burgemeester. F. E. Francken, Secretaris. Boschkapelle EEN LATE „ST. NICOLAAS" Een grote partij goederen, die af komstig was van het restant van de inzameling voor do rampslachtoffers, is dezer dagen door het parochieel Armbestuur uitgedeeld onder de min der draagkrachtige gezinnen van on ze parochie. Ruim honderd gezinnen konden met deze late St. Nicolaas- verrassing worden blij gemaakt. V ogelivaarde WETHOUDER BAKKER NEEMT ONTSLAG Wethouder D. G. de Bakker, die zitting had in de gemeenteraad voor de R.K. Arbeiderspartij, heeft ont slag genomen als gemeenteraadslid. In hem verliest de gemeente Vogel waarde een raadslid van formaat, die gedurende vele jaren als wethouder de belangen, van de gemeente naar best vermogen heeft voorgestaan. In de vacature van raadslid zal worden voorzien door benoeming van de heer J. P. J. Man gnus. VOLKSDANSEN OP KONINGINNE DAG In het kader van de feestelijkheden welke de Oranjevereniging op Konin ginnedag organiseert staan er voorde avonduren van zes tot acht uur volksdansen op het programma, om iedereen in de gelegenheid te stellen hieraan deel te nemen zullen er twee trainingsmiddagen worden gehouden. Men verwacht iedereen daarom die hieraan wenst deel te nemen op Za terdag 18 April en Zondag 26 April, telkens om half vier aan de gymnas tiekzaal van het Koningin Wilhelmi- na Lyceum. Men gelieve gymnastiek schoenen mee te brengen. IJzendijke GOED NIEUWS VOOR AUTO MOBILISTEN Het natte wegdek had weer tot ge volg dat op de beruchte „Blauwe Keitjes" in de bocht nabij de mare chausseekazerne te IJzendijke een automobilist in de bocht slipte. Ge lukkig had de chauffeur een matige vaart zodat het slippertje goed afliep. Thans vernemen wij dat dit slipge vaar op korte termijn tot het verle den gaat behoren. De „blauwe keitjes" zullen door andere stenen worden vervangen. Ook de bocht bij Ponte Avancé zal een belangrijke verbetering ondergaan. Maandag 20 April zal men beginnen op de keiweg een teerlaag aan te brengen. Hierdoor zal noodgedwongen het verkeer en kele dagen moeten worden omgelegd, en wel voor alle doorgaand verkeer uit de richting Schoondijke naar Phi lippine en omgekeerd, met uitzonde ring van de wielrijders. Deze omlegging geldt echter niet voor het doorgaande verkeer naar België via IJzendijke. De omlegging zal worden aangeduid door borden en loopt vanaf de provinciale weg door Zeven Hofstedenstraat, Driewegen, Biervliet. Driesprong, en in omge keerde richting. Aardenburg BOMEN OP DE ELDERSCIIANS WORDEN GEROOID Op de terreinen van „De Elder- schans" worden momenteel 98 popu lieren, welke voor een groot deel tij dens de oorlogshandelingen bescha digd waren en waarvan het wenselijk was, dat zij werden gerooid, omverge haald. Het is de bedoeling door nieu we beplanting schade aan het natuur schoon te voorkomen. JUBILEUM BIJ DE P.Z.E.M.. Op 16 April was het 25 jaar gele den, dat de heer P. J. Faasse te Mid delburg, boekhouder le klas in dienst van de N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits-Maatschappij bij dat bedrijf in dienst trad. Op ver zoek van de jubilaris werd dit jubi leum in besloten kring te zijnen hui ze herdacht. Bij ontstentenis van de Directeur werd de heer Faasse na mens Bestuur en Directie der PZEM op hartelijke wijze toegesproken door de administrateur, de heer J. M. Baan, die hem dank bracht voor de belang rijke diensten aan de vennootschap bewezen, hem nog vele jaren toe wenste en hem de gebruikelijke en veloppe aanbood. Namens het Administratief- en Technisch personeel sprak de heer J. van Beuzekom, die als aandenken een fraaie rookfauteuil aanbood en aan mevrouw Faasse een bloemstuk. Ver volgens spraken de heer J. Huser, na mens de Personeelsvereniging, die zijn woorden vergezeld deed gaan van een kistje sigaren, en, namens de Magazijndiensten, de heer F. Bollen. De jubilaris dankte allen voor de hem gebrachte hulde. Advertentie) Is Filtra roken. Nicotine en pyridine worden door de filter-tip In belang rijke mate aan de rook onttrokken. Het aroma blijft behouden. J*gezond roken is FILTER-TIP Schore Een WEER HERSTELD groot aantal landbouwwerk tuigen. die uit de Kruininger polder zijn opgehaald, zijn schoongemaakt en met roestwerende middelen be handeld in de smederij van de heer Sanderse. Dezer dagen is men met de ze werkzaamheden gereed gekomen. OPGERUIMD Thans is het gelukt het gedeelte van de tanker, dat nog in. de veerha ven te Kruiningen was achtergebleven, aldaar weg te halen. Het is gebracht naar de werf Zeeland, alwaar zich ook het andere gedeelte nog bevindt. CONTACTAVOND Alhier was er een contactavond voor geëvacueerden van Kruiningen in de consitorie van de Ned. Herv. Kerk onder leiding van Ds van Bur- geler. Deze samenkomst was druk be zocht. Advertentie) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar ge bruik regelmatig Togal. Togal zui vert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20 u.: Hoffmann's Vertellingen: Kon, Ned. Schouwburg: Het Hemelbed. AXEL Het Centrum. 18.30 en 21 uur: De verdedigers van de Duivelsrot*. DE KLINGE Cinema van Dijck, 19.30 uur: De Afrikaanse koningin. GOES Grand: Don Camillo. HULST Bioscoopgebouw, 20 uur: Les Miserables. MIDDELBURG Electro: Don Camillo. OOSTBURG Ledel, 20 uur: De Ame rikaan in Parijs. SAS VAN GENT Olympia Theater, 20 uur: Broadway Rhythm. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: De sprong in het hellevuur Concertgebouw, 20 uur: Treinroof in Missouri. VLISSINGEN Luxor: Dubbel spel. Kosteloze inenting en herinenting tegen pokken. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat op Dinsdag 5 Mei 1953 des voormiddags van 9-10 uur, gele genheid bestaat tot kosteloze inen ting en herinenting tegen pokken in het Medisch Centrum, Eigenhaard- straat 2. Er wordt in het bijzonder de aan dacht op gevestigd, dat de leeftijd be neden de 2 jaar als de meest ge schikte voor inenting moet worden beschouwd. Voor een juiste vermelding in de vaccinatiebewijzen van de namen en geboortedata der kinderen is het ge wenst, dat bij de aanmelding het trouwboekje der ouders wordt mede gebracht. DRANKWET. Burg. en Weth. van Middelburg, brengen ter openbare kennis, dat door JAN PIETER VAN HAM een verlof A is aangevraagd voor de beneden en bovenzaal resp. ter oppervlakte van 50.78 en 50.96 M2. van perceel Markt no. 21. Binnen twee weken na heden kun nen tegen inwilliging van dit verzoek schriftelijk bezwaren bij ons College worden ingediend. Middelburg, 16 April 1953. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. BOLKESTEIN, burgemeester. J. PH. KOENE, secretaris. 362-0 ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 14.30 uur: Cavalleria Rusticana Paljas; Om 20 uur: Het Rijngoud: Kon. Ned. Schouwburg: Het Hemelbed. AXEL Het Centrum, 16.15 uur: De ver dedigers, van de Duivelsrots; Om 20 uur: Huwelijkstragedie. DE KLINGE Cinema van Dijck, 15 en. 19.30 uur: De Afrikaanse koningin. GOES Grand: Don Camillo. HULST Bioscoopgebouw. 14.30 en 17.15 uur: De lokkende wildernis; Om 20 uur: Les Miserables. SINT JANSTEEN B. de Smet, 15 uur: Schieting. MIDDELBURG Electro: Don Camillo. OOSTBURG Ledel, 16.30 en 20 uur: Een Amerikaan in Parijs; -~ Om 14 uur: Het meisje uit Artis. SAS VAN GENT Olympia Theater. 14.30 uur: Om een vrouw te behagen; Om 17 en 20 uur: Broadiway Rhythm TERNEUZEN Luxor. 16.30 en 20 uur: De sprong in het hellevuur; Om 20 uur: Treinroof in Missouri; Concert gebouw. 20 uur: Treinroof in Missouri. VLISSINGEN Luxor: Dubbel spel. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg: Het Hemelbed. DE KLINGE Cinema van Dijck, 1.30 uur: Csardas der harten en Cowboy. GOES Grand: Don Camillo. HULST B'oscoopgebouw, 20 uur: De lokkende wildernis. MIDDELBURG Electro: Don Camillo. OOSTBURG Ledel, 20 uur: Een Ame rikaan in Parijs. SAS VAN GENT Olympia Theater. 20 uur: Broadway Rhythm. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: De sprong in het hellevuur. VLISSINGEN Luxor: Dubbel spel. ZEE1 voor de 1 N.C.B., zo belegden Koning v: de heer LJIJ RO standi vlasse toch ook de heer V Stijn Str derde schap ziji kijken. Oi Arkenhou deratie va wat te enige wan linnen. De heer sprekend wees erop, dustrie in drag van exporteerd „De vlas tie van ooi aldus de er een mir de wereld die hoge Om een komen, mc een binnei kan alleen plaats te g de harten nenkasten! AL WIE van de watersnood de ontdek] dagelijks tapijt kom eerst realis dadig ter kele faeett regelingen ogenblik is met een g schade aar nemen. In algem ste wel zo slist voorh derdaad zo zijn de bet wezig. Wie de g en dorpen dekking ko huisjes zijn door de sto oudere won de krotwon band dan d. laatste tijd geweest zijn Bij de ge er ongetwij herstelbaar ding van e weer terug de toestand bruari verk zeggen, dat nog steeds, staan, waarv nieuw dak gerepareerde hersteld stu' vaak nog di len zullen den noemen, op een onm< vinden is. W; slaapplaats kinderen enz Daar komt het wel nutt: in werkelijki honderden paar duizend besteden, tei nog maar ai dan niet te\ krotwoninger pas belangrij voorlopig nii aanmerking Het zou. zijn. wannee: en krotopruii den gaan. W directe kos wanneer dez pig worden daarmee de niet definitii De Gommis: door het w< V. S. in 19' atoombom personen, di 1500 meter v me en lichtq werking dc personen, stammen

de Stem | 1953 | | pagina 2