Indisch testament na 100 jaar geopend Nieuwsberichtgeving De Wereldgezondheidsorganisatie Boeken bewegen de wereld Wat een Wonderlijke Wereld De Krachtproef (RADIO DERDE BLAD VRIJDAG 17 APRIL 1953 'Mistic ENAMEL Eén mislukki ng. Betere toon Hitier leeft nog Kostbaar geschenk uit Leeuwarden Millioenen in nabij verschiet? 125 Erfgenamen elk meer dan V/2 millioen Gevangenen Als nieuwe meubels nodig zijn I IH JN EEN LANDELIJK katholiek dagblad lazen wij op de front pagina in de aandacht trekkende opmaak ietwat opzienbarend „nieuws" betreffende de strafge vangenis te Breda. Nu ligt dit insti tuut zodanig dicht bij de deur van onze hoofdbureaux, dat het ons verwonderde, dat zoveel nieuws, voor het opscheppen als het ware, door ons over het hoofd zou zijn gezien. Na de ontsnapping met Kerstmis zou de gevangenis met 700 ton ijzer zijn versterkt. Het was ons be kend, dat werklieden bezig waren bepaalde recreatie- en andere ruimten, die eertijds in bijgebou wen waren ondergebracht, onder „de koepel" te brengen, maar dat onopgemerkt 70 treinwagons van elk 10 ton ijzer konden voorrijden terwijl Breda hiervan onkundig was, leek ons in hoge mate onwaar schijnlijk. Welnu, er is dan ook niets van waar gebleken. De hoe veelheid ijzer, verwerkt in enkele interne veranderingen mag geen naam hebben. „Een naar Breda gezonden psy- schiater (kreeg) langzamerhand meer werk.... aan de bewakers dan aan de gevangenen", schrijft het blad. Bij onderzoek bleek ons, dat inderdaad een psychiater voor de gevangenen werkzaam is. Dat bij een uitgebreide staf van per soneel ook wel eens één zeer zeld zame maal van de diensten van een toch aanwezige psychiater wordt gebruik gemaakt, is een volkomen begrijpelijk verschijnsel, de journa listieke verwerking van dit enkele feit zoals die geschiedde, is niet alleen bedenkelijk, doch zelfs on fatsoenlijk. Het verdere nieuws is navenant. J\Ju kan men schouderophalend voorbijgaan aan een dusdanige nieuwsberichtgeving, wellicht in gegeven door rancuneuze gevoelens van een verslaggever die ter plaatse van officiële zijde bot ving, erger is het, wanneer een redactioneel commentaar aan een onjuist be richt wordt verbonden. En dan nog zodanig, dat dit commentaar wordt gesteld in vragen waarop men niet te „vangen" is met een in sinuerende strekking. Wij citeren het volgende: Zijn er niet te weinig voortreffe lijke directeuren van straf gestich ten in Nederland, en zijn de overi gen het niet meestal slechts gewor den omdat ze na hun HBS een va cature vonden bij de administratie, en na 10 jaar in dat gareel voor geen baantje in aanmerking kon den komen? Is het waar, dat direc teuren met eigen, menselijke ini tiatieven voortdurend in de vrees leven, dat het departement hun op de vingers zal tikken? Is het waar, dat het lastig is in de gevangenis plannen te ontwerpen die kunnen bijdragen tot de geestelijke revali datie, de resocialisering van de ge vangenen? Dat het vaak moeilijk valt wegen te banen die tot inzicht en berouw leiden in plaats van tot verbittering en afstomping? Is het waar, dat het veel gemakkelijker is, alleen maar volgens het regle ment te handelen, en zich te be perken tot de voorgeschreven por ties brood en belegging, met wat kamfer door de prak, en de gevan genen verder maar stomweg te la ten zitten, met als enige afwisse ling, de strafcel voor een brutali teit? Wij zullen blij zijn op deze vra gen een antwoord te krijgen, maar dat zal toch alleen kunnen als het getuigt van begrip voor de waar heid, dat de geest sterker is dan de stof. Oók als het gaat om de bevei liging van de maatschappij tegen zware misdadigers. (")ok wij hebben bezwaren tegen het gevangenissysteem zoals zich dat dreigde te ontwikkelen kort na de onsnapping van „De Zeven", Doch wij hebben eveneens be zwaren tegen verwordingsver schijnselen in de katholieke jour nalistiek, zoals die zich sedert de bevrijding hoe langer hoe meer dreigen te ontwikkelen bij een be paald landelijk dagblad. Het verschijnsel vervult ons met zorg omdat men door één en kele sensatiejager de serieus wer kende katholieke pers hoe langer hoe meer op een afstand gaat hou den in het katholiek organisatie wezen. Wij zullen bij zijn, wanneer wij de erkenning vinden dat men aan bedoeld dagblad te ver is gegaan in zijn „nieuws-geving". Maar dat zal toch alleen kunnen als men wi- getuigen van het begrip voor de waarheid, dat de geestelijke belan gen vóór de stoffelijke worden ge steld. Oók als het gaat om beveili ging van de maatschappij tege revolver-journalistiek. Advertentie) Speciaal voor Uw Badkamer TJALLEMA'S i Fabrikante: Fa. Gebr. TjqJIema, Sneek Advertentie) maar toen werd ze wijzer Moeder en moeders moeder gebruikten al Maizena DU RYE Adus bestelde 't jonge trrouwt je tookMaar..% zy verzuimde te doen, wat die ervaren moeders deden en nóg doentoezien dat ze ook Maizena DURYEA krijgen. De naam op 't pak, daarop moet U letten, om zeker te zijn dat ge inder daad Maizena DURYEA koopt, die vermaarde Maizena voor t binden van groenten, soepen en sausen. £)R. R. EVENHUIS heeft in de Nieuwe Kerk te Amsterdam op uitnodiging van de Hervormde Ker- keraad een openbare bijeenkomst toegesproken met als onderwerp het Herstel der Bisschoppelijke Hiërarchie. Zijn rede bevatte punten, die on getwijfeld aanvechtbaar zijn. Wij willen daar overheen zien naar de van werkelijkheidszin en christe lijke verdraagzaamheid getuigende woordene die dr. Evenhuis daar sprak. Hij schetste in zijn toespraak hoe Thorbecke in zijn nieuwe grondwet van 1848 de Kerken in Nederland het recht teruggaf hun diensten in te richten zoals zij dat zelf verkozen, waardoor ook de Katholieke Kerk het recht ver kreeg de bisschoppelijke Hiërarchie te herstellen. Hetgeen in 1853 ge schiedde. Toen ontstond de April beweging. Spreker zeide, dat zo wel van protestante als katholieke zijde destijds ernstige fouten wa ren gemaakt. Er ging een golf van anti-papisme over ons land, dat aan het katholieke volksdeel leed en schade heeft berokkend. Men is te ver gegaan. Spreker hoopte, dat deze „belijdenis", nu 100 jaar later, ook van de andere zijde zou worden geaccepteerd. Ook ds. Buskes voerde hier het woord. Hoewel deze zich blind staart op zijn angst voor „de aardse macht van Rome" heeft hij toch zijn gehoor de wel te overwegen vraag voorgelegd: „Christelijk Europa wordt steeds meer uitge hold. Als Genève en Rome elkaar te lijf gaan, is Moskou dan niet de lachende derde?" Helaas was zijn antwoord nega tief; „Zou het zo worden dat er e< strijd zou komen tussen het com munisme en de Rooms Katholieke Kerk, dan zou het een strijd tussen twee aardse machten worden. De protestanten zouden hier niet aan mee willen doen, omdat 't hun niet gaat om aardse machten, maar om het Evangelie". Een kortzichtig man, deze ds. Buskes. Hij is de man van de „ge kruiste armen" die eerst zijn me destander laat omkomen en dan zelf ten onder gaat. J-JET spijt ons, het te moeten zeg gen, maar de orgie der gruwe len, die vijf jaren lang heeft ge woed in de „Vernichtungslager" in Duitsland en de gedurende de oor log bezette landen heeft de redac tie van de Rur-Wurm Nachrichten, een „überparteiliche Tageszeitung" te Aken, nog steeds niet het gevoel gegeven, dat de Duitsers aan de door hen overvallen volkeren van Europa wat goed te maken hebben. Integendeel! De gruwelen die zich in de Duitse concentratiekam pen hebben afgespeeld, zijn bedre ven doorde gevangenen zelf tij dens de bevrijdingsroes. Een zekere Cato gaf daar onlangs in de Rur- Wurm Nachrichten 'n uitvoerige schildering van. De beklagenswaar dige slachtoffers zijn Nederl. SS- ers en andere collaborateur. Dit verhaal verscheen naar aanleiding van het vraagstuk, of Duitsland de ontsnapten uit de Bredase gevan genis moet uitleveren of niet. Deze knoop is sedert het ver schijnen van het artikel is door gehakt. Het lijkt wat op het moord-en- brand-geschreeuw dat de Duitsers aanhieven toen hun eigen steden uit de lucht werden bestookt, na dat ze zelf Warschau, Rotterdam en andere steden hadden plat-ge- bombardeerd, daarmede een mee dogenloze oorlog tegen de burger bevolking ontketend. Het zou ons niet verwonderen, wanneer de heer Cato zijn Goebbe- liaanse gruwelsprookjes had zitten schrijven bij het licht van een sche merlampje met een kap van de ge looide huid der door SS-sadisten doodgemartelde politieke gevange nen. Hitler is nog niet dood. Zijn geest althans niet Advertentie) Geschenk voor liefhebbers Ter gelegenheid van de viering „Honderd jaar Kromstaf" wil ook de R.K. Nederlandse Boekhandela ren- en Uitgeversvereniging Sint Jan niet achterblijven met een gezamen lijke bijdrage tot de feestviering. De meest geëigende vorm daartoe meent men gevonden te hebben in het aan bieden aan het Katholieke volksdeel en met name aan de Katholieke boe kenliefhebbers van een keuze-cata logus, die de veelzeggende titel kreeg „Boeken bewegen de wereld." De keuze-catalogus „Boeken bewe gen de wereld" verschijnt begin Mei. Hij wordt samengesteld volgens een geheel nieuw principe, fris, overvloe dig geïllustreerd en typografisch mo dern verzorgd. Er wordt voor ge zorgd, dat er voor iedere lezer voi doende keus is, voor het gezin, voor de leek, priester en religieus. Bijzondere aandacht zai worden besteed aan het bereiken van een po pulair karakter. Vandaar opname van veel illustraties ,van vlotte bijdragen, van een originele prijsvraag. Uitgezonderd het vakboek in strik te zin, zullen alle rubrieken verte genwoordigd zijn. De catalogus zal verspreid worden door de boekhande laren van Sint Jan, en wel onder hun cliënten-boekenliefhebbers. Aan de kloosters, broeders-, fraters- en zus tershuizen, en aan alle seculaire gees telijken zal de catalogus evenwel cen traal verzonden worden door Sint Jan zelf. Dit om verspilling te voorko men. TAe Wereld Gezondheids Organisatie, een van de organisaties van de Verenigde Naties, helpt in meer dan 100 landen de ellende te bestrijden, leden ervan zijn verspreid over de gehele wereld, de strijd aanbindend tegen ziekte. In 1950 nam de Wereld Gezond heids organisatie op het verzoek van de Turkse regering deel aan het op richten van een demonstratie- en oe fencentrum. door een volledig uitge rust team te zenden, dat bijna twee jaar in Istanboel werkzaam was. De ze groep deskundigen belastte zich met de spoed-opleiding van ongeveer 450 artsen en 500 verpleegsters, vac cineerden meer dan 10.000 kinderen en lichtten meer dan 60.000 personen door. Heden zet het Demonstratie- en Opleidingscentrum te Istanboel, de strijd, begonnen door de Wereld Ge zondheidsorganisatie zelfstandig voort. Werkers op het gebied van de strijd om de gezondheid in de Oosterse zowel als de Europese landen rondom de Middellandse Zee kunnen daar hun opleiding krijgen. Op de foto twee werksters van het Istanboelcentrum, doen een onderzoek naar de gezond heid vap de plaatselijke bevolking. Liet Internationaal Museum voor Ceramiek te Faenza in Italië heeft van Dr. Nanne Ottema, direc teur van het Princessehof-museum te Leeuwarden, een aantal kostbare spe cimina van Chinees porcelein, afkom stig uit dit museum, ten geschenke ontvangen. De verzameling omvat Chinees porcelein uit Zuid-China, da terend uit de XVle, XVIIe en XVIIIe eeuw KLINKT sprookjesachtig, fantastisch en toch is deze erfenis efn werkclijkheid. Het is een naspel van een romantische tijd. 'j erfgenamen laten ons het hoofd in geen geval op hol brengen door deze zaak vertelt met een glimlach de 68-jarige Jean de Lon gueville uit Oberhausen (Duitsland), een van de 125 erfgenamen van de fantastische erfenis van de gouverneur van Suriname, aan de „Nieu we Gids" (Brussel). Jn deze streek tussen Rijn en Ruhr opende hij een half jaar geleden een hotel, waarvan het typisch Fran se Montmartre-interieur fel afsteekt tegen de rokende schoorstenen en Steenkoolbergen van de metaalnijver heid in Oberhausen. Alhoewel de baas van het hotel niets van Parijs en Frankrijk kent, bezit Jean niettemin het recht om, „als rechtstreekse af stammeling van een Frans vorsten huis", een helepoei adellijke titels te dragen: hertog de Longueville et Es- tuteville. prins van Neufchatei en graaf van Valengrin. Slechts weinige gasten weten dit, want hij spreekt er niet graag over. Hij verhaalt liever zijn rondreizen als zeeman,-dertig jaar geleden. \/oor de derde maal reeds komt deze erfeniskwestie het rustige leven van de goedmoedige gastheer in rep en roer zetten. Hij moest immers al tweemaal ervenin 1926 werd het ver hinderd door de deviezenmoeilijkhe- den en de tweede keer kwam er de oorlog tussen. Nu echter zal Jean de Longueville eindelijk millionnair wor den. Hij was ietwat in de war, toen hij het nieuws vernam, want reeds lang geloofde hij er niet meer in. Deze nalatenschap heeft een zeer interessante geschiedenis. De hotel baas heeft zich de laatste weken al dikwijls moeten inlaten met de ge schiedenis van zijn voorouders en wanneer men naar hem luistert, krijgt men de indruk, dat glansrijke tijdper ken uit een lijvig geschiedenisboek weer levend worden. Eeuwenlang stond het geslacht de Longueville, rechtstreeks afstammeling van het vorstenhuis der Valois, op het voor plan van de Europese geschiedenis. De Franse revolutie dreef de ko ningsgetrouwe de Longueville's naar Zwitserland. Twee hertogen uit, een zijlinie werden later overgeplaatst in HET krankzinnige kunstproduct van ijzerdraadjes en plastiek dat onlangs als ontwerp voor een monu ment van een „Onbekende Politieke Gevangene" door een zekere Reg Butler door een Engelse jury werd bekroond met een kleine halve ton werd indertijd door een échte oud- politieke gevangene, een Hongaar, uit louter woede in diggelen ge gooid. De „beeldhouwer", een zeke re Keg Butler, knutselde zijn werkje binnen een half uur opnieuw in el kaar en de Hongaar zit in het ge vang. Maar daarmee is de kous niet af, want nu heeft een grappenmaker aan de redactie van de Daily Tele graph een ontwerp ingestuurd voor een monument voor een „Bekende Onpolitieke Gevangene", eveneens van ijzerdraad en plastic: een mui zenval met een stukje kaas er in. Fiscus I r\E kermisreiziger Frank Ripp moest bij zijn landing in New York voor 12 gedresseerde vlooien de voor „dieren die geld opbrengen" verschuldigde invoer rechten betalen. Fiscus II J~\E heer Clovisden in het Ameri- kaanse Kearney verklaarde aan de Inspecteur der Belastingen, dat zijn geweten hem verplichtte, geen belasting te betalen. „Het belastingsysteem", aldus Clovis den, beledigt mijn opvattingen van handel en vrijheid". Fiscus III f\E Engelse fiscus houdt zich op het ogenblik ijverig bezig met fooien als inkomsten. Het gaat niet alleen om kellners en kap pers, maar ook postboden, melk boeren en vuilnismannen worden eens goed onder de loupe geno men. In het personeelsorgaan van de Engelse belasting-ambtenaren is nu het antwoord opgenomen, dat een melkrijder gaf toen hem de vraag werd voorgelegd, wat hij aan fooien ontving. „Een oude klant", aldus de man, „geeft mij elke Zaterdag drie pepermuntjes. Een eet ik op, een geef ik er aan mijn paard. Zal ik het derde bij het belastingkantoor afleveren?" Verval Het verval van het commu nisme, aldus de surrealis tische leider Salvador Dali, begon met Lenin. Karl Marx had een golvende, bijbelse baard. Lenin had nog maar een vlasbaardje, Stalin nog maar een snor en Malenkovs gladde vollemaangezicht is hetr laatste teken van het onver mijdelijk falen van het com munisme. Verbod ETEN heer uit Küssnacht die Parijs bezichtigde, las daar tot zijn gro te verbazing een inscriptie op de Alexander Ill-brug over de Seine: „Het kloppen van tapijten is onder deze brug verboden". Wie belt daar T^\E American Radio Corporation brengt een miniatuur-televisie apparaat in de handel, dat een op lossing betekent voor bezorgde ouders en alleenwonenden, die bang zijn voor kwitantielopers. Men hoeft maar op een knop te drukken om te zien wat er zich in dc kin derkamer afspeelt of wie er aan de buitendeur staat te bellen. Bruggen-pelgrim TA/ELGETELD bezitten de Ver enigde Staten 191.778 spoor wegbruggen. De 22-jarige Thil Sweet in Lewiston (in de staat Ida ho) heeft met begeestering van dit feit kennis genomen, zijn rugzak gepakt en zijn spaarpot van 132 dollar in zijn broekzak omge keerd. Nu is hij vertrokken voor een tocht langs die bijna 200.000 spoorbruggen. Dierenvriend jyiE VROUW Norton uit Detroit heeft er zich bij de rechter over beklaagd, dat haar man het grootste deel van zijn inkomen spendeert aan de verzorging van 10.900 wormen die hij in de echtelijke woning heeft verzameld. Hond en kat LTEN Parijse rechtbank behandelde de zaak van mevrouw Ann Da sano, mannequin van beroep, tegen mevrouw Jeanne Campion, wier honden twee katten van .eiseres hebben gedood. De raadsman van eiseres zei. dat zijn cliënte na de dood van haar katten „uiterst neurotisch" was ge worden. De verdediger van gedaagde trachtte aannemelijk te maken, dat de dood van twee katten geen groot verlies betekent. Hij haalde een me dische verhandeling aan, waarin ge zegd wordt dat een kattenbeet in gevaarlijkheid onmiddellijk komt ,.na een beet van een leeuw en van een vrouw". Ook voerde hij aan. dat in een reglement van de Franse spoorwe gen honden als „huisdieren" staan vermeld, maar katten als „wilde dieren". Zonder succes echter, want de rechter kende aan mevrouw Dasano wegens „algehele verandering van persoonlijkheid" 50.000 francs (500 gulden) schadevergoeding toe. De honden moeten worden afgemaakt en de eigenares moet novendien nog 1300 francs boete betalen. Bestaat niet ZONDAGOCHTEND om 7 uur zag een politie-agent een man bezig in de directiekamer van de West Midland Gasfabriek. De agent ging het gebouw binnen en zei: „Wat doet u hier?" „Werken", zei de man. „Ik ben de directeur van de gasfabriek" „Bestaat niet", zei de agent. „Di recteuren van gasfabrieken wer ken nooit zo vroeg. U kunt maar beter met mij meegaan. Naar het bureau". Maar op het politiebureau bleek de man werkelijk de 60-jarige direceur George Diamond te zijn. „Ik houd van werken in de vroege ochtend, verklaarde hij. ,jLuchtalarm IN Syracuse (New York) zag de hulppiloot van een passagiers- vliegtuig: vanuit de lucht dat een brand uitbrak op het dak van een blok flats. Hij gaf een radio-bood schap aan de controletoren van het vliegveld en deze alarmeerde de brandweer die de brand bluste. Nachtmerrie fYOCTOR Claude Shannon in New York heeft een onthulling ge daan, die menigeen een nacht merrie kan bezorgen. Hij vertelde dat op papier een metalen mecha nische mens (een robot) was uit gewerkt, die onmiddellijk na zijn voltooiing onderdelen begint te verzamelen en een evenbeeld van zichzelf in elkaar zet. En dat evenbeeld doet dan hetzelfde en zovoort enzovoort tot in het on- eindigde. Stelt u het zich maar eens voor. En wel te rusten. een ander kamp. Zij bleven Napoleon ook na zijn dood trouw. Toen ze echter enkele tijd later betrokken werden in een samenzwering tegen de laatste koning van het huis Bour bon, weken ook zij uit. De jongste van hen werd overste bij de lansiers in Dusseldorf alwaar hij kennis kreeg met een Hollandse. In 1826 huwde hii met Comeeltje, dochter van de Hollandse gouverneur van Sumatra. Deze, menende de ware reden van dit huwelijk te kennen, onterfde zijn dochter en nam maatregelen, opdat zijn nalatenschap pas honderd jaar later naar zijn erfgenamen zou gaan. Zijn fortuin bedroeg in die tijd (1926) rond de honderd millioen gulden. De mededeling ran de Nederlandse regering aan de 125 erfgenamen be wijst de echtheid ran deze geschiede nis. In haar rondschrijven bericht ze de erfgenamen dat ze in de loop van de maand Mei in het bezit zullen tre den van hun erfdeel in de nalaten schap van de gouverneur ran Sumatra. Elke erfgenaam zal zodoende meer dan anderhalf millioen gulden ont vangen. Even wachten op goede voorlichting! LIET WATER WEG... straks kopen met overleg dat is het advies van de gezamenlijke plattelandsvrouwen en boerinnen-organisaties. Zij hopen binnen enkele weken op verschillende plaatsen in Zeeland. Brabant en Zuid-Holland een ten toonstelling in te richten, waarop alle getroffenen hulp en voorlichting kun nen ontvangen op het gebied van een doelmatige en smaakvolle woningin richting. Er zal zo veel mogelijk reke ning gehouden worden met alle uit keringen die de gezinnen hiervoor ont vangen. Men wil de bezoekers opwek ken de getoonde producten te betrek ken bij de plaatselijke middenstand. Het is dus zaak. niet overhaast te ko pen. maar nog enkele weken te wach ten totdat deze gratis tentoonstel ling ter plaatse is geweest. door Nico J. P. Smith 55) „Ze knapt al weer wat op," ant woordt hij. „Ik moest u nog vragen, of het waar is dat moeder eens op bezoek mag komen. Ze ziet er tegen op, maar ze wil toch wel graag komen. Ik moest maar schrijven wanneer het zou kunnen. Ze wil graag kennis met u maken". Die laatste opmerking doet Westra goed. Er blijkt uit dat de jongen geen kwaad over hem heeft verteld. „Het kostte zeker wel moeite, weer terug te gaan, niet?" vraagt hij. De jongen moet weten, hoe hij in onge rustheid heeft gezeten, dat hij hele maal niet terug zou komen. Wat zou hij dan tegenover die Leslie een fi guur hebben geslagen. Het antwoord is anders dan Westra had verwacht „Het klopte niet pre cies met de trein die u voor me had uitgekeken. Toen ben ik maar gaan liften - anders was ik vast niet op tijd geweest ik had twee uur moeten wachten. In die tijd was ik hier." ,,Ik wist riet, dat dat tegenwoor dig zo gemakkelijk ging, dat liften," zegt Westra vlak, maar hij denkt aan Leslies triomf, als Harry die middag toch de trein had genomen en twee uur te laat was aangekomen. Had Leslie hem des middags al niet ge vraagd, wat hij zou doen als „dat jog" niet terug zou komenOch, LeslieHü schudt de gedachte aan deze man van zich af en wendt zich weer tot de jongens. _,IIet is zo lang zamerhand tijd geworden, naar de slaapzaal te gaan, jongelui," zegt hij opgewekt. De teleurstelling daarover ls algemeen, maar nauwelijks merken de jongens, dat het menens is, of ze staan op. Ook Guus Sluyter komt uit z'n ge makkelijke stoel overeind en tot ver wondering van allen neemt hij de le ge chocoladebekers en de limonade glaasjes met water op om die naar de keuken te brengen. „We kunnen dat mens niet met al die afwas laten zitten." zegt hij ruw. Dat' de anderen daar niet aan heb ben gedacht! Ze brengen snel hun eigen bekers naar de keuken en in een ommezien is alles afgewassen en op aanwijzing van mevrouw opgebor gen. Daar hebben de nette jongetjes die vroeger keurig bedankten voor de prettige middag nog nooit aan gedacht! NEGENTIENDE HOOFDSTUK. Eris maar een roep over het avondje bij directeur Westra. Het was reuze. En Denis, die na het feest de jongens op de slaapzaal kreeg, was er verbaasd over, dat ze zonder herrie en lawaai binnenkwamen dat ze in een ogenblik onder de wol lagen. „Heus Leslie, ik had eerst ge dacht, dat Westra er zelf bij was zo ordelijk kwamen ze boven. Maar het bleek me al gauw, dat Duintjer de leiding had. Die had Westra ge zegd, dat Westra niet mee hoefde dat ze alleen hun bed wel konden vinden. Daardoor voelde die knaap zich verantwoordelijk. Er zit toch iets in, in die stelling van de nieuwe baas. Geef ze verantwoording en je maakt het jezelf een heel stuk gemakke lijker." .,De vent is er op uit, die knapen te' lijmen," antwoordt Leslie onte vreden. Denis is een praatje bij Leslie ko men maken. Dat deed hij vroeger ge regeld, maar de laatste tijd kwam het er niet meer zo van en Denis kan niet ontkennen, dat hij voor de nieu we theorieën van Westra gaat gevoe len en dat dit min of meer een ver wijdering van Leslie ten gevolge heeft. Leslie heeft dat ook zo gevoeld en hij heeft er al eens z'n verwondering over geuit, dat hij z'n trouwe com parant de laatste tijd zo weinig op z'n kamer ziet. Maar nu is hij er dan toch Denis schijnt dan nog niet he lemaal achter het karretje van de nieuwe aan te lopen. „Trek in een glaasje?" Dat slaat Denis niet af. Hij kijkt toe hoe de kleine naar de kast schar relt en daar twee glaasjes uit neemt en die voorzichtig inschenkt. „Nou. proost „Weet je wel, dat je nu iets doet, dat de nieuwe niet wil hebben?" vraagt Leslie. „Hij is zelf geheel-ont houderhij heeft liever niet. dat wij van sterke drank gebruik ma ken." „Je méént het?" vraagt Denis. Een beetje ongelovig laat hij erop volgen: „Hoe weet je dat?" „Omdat ik de stommiteit had, hem laatst iets aan te bieden. Ik dacht, dat hij er wat van kreeg." antwoordt Leslie. „Hij had liever liiet, dat wij dronkenJa. dat zei-ie. Als we dienst hadden, zou hij er een verbod van maken, als hij dat nodig vond." „Nou ja in de dienstdat is te begrijpen. Ik zal uit mezelf wel wij zer zijn," zegt Denis. „Dat dacht ik oók." antwoordt Les lie. „Maar je ziet er toch weer uit dat we als kleine kinderen worden be handeld, De ene oekaze heb je van meneer nog niet gehad, of je krijgt al weer een andere." Denis, wiens sympathie voor Wes tra door dat dreigende drankverbod aanmerkelijk is bekoeld, zegt toch. dat hij hij van die oekazes nog niet veel heeft gemerkt. „Het gaat bij mij allemaal z'n gewone gangetje," zegt hij. „Ik maak m'n rapportjes ik lever ze in en ik hoor er verder nooit meer van." ,.En dat jongensstad-gedoe dan?" Üenls haalt de schouders op. „Lijkt me nogal eenvoudig ik heb er een paai voor opgegeven. Je moet zien, hoe die knapen in hun vrije tijd aan het zandkruien zijn. Ze hebben er waarachtig plezier ln om in de kortst mogelijke tijd de wildernis in een be hoorlijke vlakte om te zetten." „Nou, daar moet je Veldhuis anders eens over horen. De jongens, die aan de wildernis werken hebben geen zin meer om voor hem nog een poot te verzetten. Dat kan ook niet anders de heren zijn dan te moe om nog bonen te plukken of worteltjes te wie den. Nou Veldhuis is ook al niet erg op Westra, dat kan ik je ver zekeren." „Zeker nadat hij hem de fruitle- veranties aan de bestuursleden heeft afgenomen," zegt Denis scherp. „Als je eerlijk bent. snoet je toegeven dat die maatregel niet gek was. In de eerste plaats groeit het fruit voor de jongens en het is niet nodig, dat de tuinman er een wit voetje mee haalt bij het bestuur." „Ik zie niet in, waarom die schof fies dessert moeten hebben dat zijn ze thuis ook niet gewend. Erger is, dat hij probeert, hier in de inrich ting een soort Jongensstad te stich ten." (wordt vervolgd) ZATERDAG 18 APRIL 1953 HILVERSUM I, 402 m. 7 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram.; 9 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden 9.40 Gram.; 10 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 11 Voor de zieken; 11.45 Kamer koor; 12 Angelus; 12.03 Gram. (12.30-12.33 Land- en tuinbouwmededelingen); 12.55 Zonnewijzer; 13 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Lunchconcert; 13.50 Gram. 14 Boekbespr.; 14.10 Gram.; 14.20 Engelse les; 14.40 Amateursprogramma; 15.15 Kroniek van letteren en kunsten; 15.55 Gram.; 10 Promenade orkest; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17 Voor de jeugd; 18 Gevarieerde muziek; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18 25 Ham mondorgelspel; 18.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse Defensie" 19 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.20 Parle- mentsoverzicht; 1(9.30 Gram.; 20.25 De ge wone man zegt er 't zijne van; 20.30 „Lichtbaken", causerie; 20.55 Gram.; 21 Gevarieerd programma; 21.50 Act.; 22 Amusementsmuziek; 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22-24 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7 Nieuws 7.10 Gram.; 7.15 Gymn.; 7.30 Gram. 8' Nieuws en weerberichten; 8.18 Gram.; 8.40 Idem; 8.55 Voor de huisvrouw; 9 Gram.' j 10 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie 1 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de ar-1 beiders in de continubedrijven; 11.35 Bas- bariton en piano; 12 Gram.; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Dans muziek; 13 Nieuws en comm.; 13.20 Ac cordeonorkest; 13.50 Weekjournaal; 14.15 Dansmuziek; 14.45 Boekbespreking; 15 Harmonie-orkest; 15.30 „Van de wieg tot het graf" causerie; 15.45 Gram.; 16.15 Sportpraatje; 16.30 Kamerorkest en sol. 17.15 Voor de jeugd; 18 Nieuws; 18.15 Vara-varia; 18.20 Dansmuziek; 19.45 Or gelspel; 19 Artistieke staalkaart; 19.30 „Passepartout", causerie; 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", causerie; 20 Nieuws; 20.05 Gevarieerd programma; 22 Socialistisch commentaar; 22.15 Lichte muziek; 22.40 „Onder de pannen", hoorspel; 23 Nieuws; 23.15-24 Verzoekprogramma. BRUSSEL 324 m. 11.45 Klassieke muziek; 12.50 Gramofoonmuziek; (Om 12.55 Koersen): 13 Nieuws; 13.15 Vlaam se muziek; 14 Muziekkroniek; 15 Sym- phonie-orkest, koren en sohsten (vervolg) 17 Nieuws; 17.10 en 17.30 Gramofoonmu ziek; 17.45 Accordeonmuziek; 16 Gramo foonmuziek; 18.15 Accordeonmuziek; 18.30 Voor de soldaten; 19 Nieuws en pers overzicht; 19.40 Gramofoonmuziek; 19.45 Cabaret; 21 Gramofoonmuziek; 21.15 Mo derne tijden; 22 Nieuws; 22.15 Jazzmuz.; 22.45 Gramofoonmuziek; 23 Nieuws; 23.05- 24 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 m. 12.10 Omroep or kest; 13 Nieuws; 13.10 Verzoekprogram ma; 14.05 Klassiek verz. programma; 15 Gram.; 16.30 Lichte muziek; 17 Nieuws 17.15 Lichte muziek; 19.30 Accordeonspel; 19.40 Gram.; 19.45 Nieuws; 20 Gevarieer de muziek; 20.30 Chansons; 21 Gram. 22 Nieuws; 22.10 Jazzmuziek: 22.50 Nieuws' 23 Dansmuziek; 23.55 Gram.

de Stem | 1953 | | pagina 5