HEMES KUK. WALCHEREN Zwitsaletten SOLO SHAG 266 VARKENS voor rampgebieden Afdelingsvoetbal in Zeeland Koude Drentenaren liepen warm Brabantse dank: WORSTENBROOD daar heb ik nu echt Prijsbeheersing landbouwgrond nodig DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 16 APRIL 1953 Het kantoordeurtje moest dicht MIDDELBURG VLISSINGEN KABEL DOOR WESTER-SCHELDE Ramptoonzaal in het gemeentemuseum te Zierikzee Protestvergadering te gen veerdienst Perk- polder Z. E. H. Quintelier te Gent gestorven Want 't is nu méér dan ooit waar: IJzerdief legde staafje bij staafje Vlissingse Zeevaartschool won athletiektournooi „St. Maarten" te Hulst bestaat 50 jaar Tegen oneerlijke concurrentie onder grensarbeiders Melkboer leverde „onder de maat" HOOFDPIJN, LOOM...? Kavalkade te Zelzaete Dronken chauffeur zag geen stoplicht „wegens mist" AANBESTEDINGEN MARKTEN Noormannen kampioen Kopen met overleg door getroffenen Hulst Goes i.j 7oii er van alle goede voorne- WANNEER het aan de varkens gelegenhadzo W mens van de Drentenaren weimg te«cM «J gvee-aut0's met de lossing dat twee reusachtige opleggers pn t ^/o ltst„nd een krachtig krakeel, dat aan de veemarkthallen te Breda 1befonne" en) in de gaten kregen, dat het eerst eindigde, toen ze (met 266 s'^s ^™as> ,n feite was deze regerechte in het stro daar ook nog "«'t zo k^d^n nog sch„ner initiatief, dat Drentse „zwunenboel" de schone voleinding ran e.e »enomen boeren onmiddellijk na de ramp reeds gerig om zich heen schouwde, voorts vier schapen en twee lammeren. Het was werkelijk de room, die moedige Drentenaren van hun eigen zwijgzame, maar niet minder edel- karige bezit hadden geofferd, omdat zij beseften, dat hun standgenoten er beroerd voor stonden. <~\P DAT rampzalig moment liepen de koude Noordelingen warm tot een temperatuur, die henzei meest verbaasde. De aanbied' g hulp varieerden van klomPistP_ pelbomen tot de VB[^en^ hoe. renmiddag met SerecktÏÏf^nSaan gl- rentrots werden overgedragen aan ge troffen landarbeiderpenhantereZeèland rampgebieden van Brabant, Zeeland en Zuid-Holland. Heel vroeg in de morgen vertrok de colonne vanuit Meppel en geen der viervoeters, die de ernst van het ogencnblik volledig scheen te besef fen want reeds toen gaven zij blij ken van een schreeuwerig misnoegen. Maar toen de wagens in Breda ar riveerden waren er geen tekenen van een al te grote zwijnerij, geen ont snappingen, terwijl een logisch den kend lid van het begeleidend perso neel op het laatste ogenblik ook nog een ramp voorkwam. Hij sloot nl. met mannenmoed de deur van het kan toortje, dat merkwaardigerwijze in een der stallen bleek gehuisvest, en voorkwam hiermede een ongewenste invasie van de bescheiden. .GEZONDE ONTWIKKELING". AAN DE HAND van secuur opge- maakte ladingslijsten maakte de Drentse afvaardiging de royale gift (een totale waarde vertegenwoordi gend van om en nabij de f 20.000) over aan hun getroffen collega's van het Zuiden. Er kwamen 168 biggen mee, die voornamelijk zullen worden verdeeld onder de landarbeiders, die dan verder wel voor een „gezonde ontwikkeling" en verantwoorde con sumptie zullen zorg dragen. Verder 50 lopers, 48 zeugen en twee beren, die, zoals ons met de meeste klem werd meegedeeld ook varkens zijn. Et wae ook een kalfvaars bij, die wijs- Advertentie) „KNORREN" BOFFEN. IN PRINS BERNHARD had de sym bolische overdracht plaat van deze eerste geschenkzending. Het ging ge paard met een overvloed van toespra ken, die, kort of lang, alle overliepen van grote erkentelijkheid. De heer Zegers, de voorzitter van de Stich ting voor de Landbouw in Noordbra bant. meende in zijn dankwoord, dat de 266 varkens het nog niet zo slecht getroffen hebben. De Brabanders zijn beker\d om hun gastvrijheid, zei hij, en daarom was hij ook optimistisch gestemd ten aanzien van de ontvangst die de knorren zou worden bereid. Onder de talrijke sprekers, die na de meer rijke, dan charmante entree van de viervoeters, het woord voer den, was ook de burgemeester van Willemstad, C. v. d. Hooft, die de ge beurtenissen van de rampnacht schil derde. MEER VERRASSINGEN. r~\VERIGENS was de avond vol ver- rassingen. Eerst deelde de heer Lamber uit Drente mede, dat er, naast de kolossale hoeveelheden vee voeder, die ook reeds bijeen gezameld waren, in de nabije toekomst nog eens 100 varkentjes zullen komen. En later op de avond was het de heer Lappain van de Ned. Bond van Var kenshandelaren, die breed beloofde, dat ook het vervoer naar de bevoor rechten gratis zou geschieden, evenals dat het geval was geweest met het transport van Meppel naar Breda. Wat konden de mensen uit het Bra bantse anders doen dan hun dank baarheid tonen met het meest edele proSüfct, dat hun bodem kan opleve ren: Worstenbrood aanbieden? MINISTER MANSHOLT IN TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire correspondent) INDIEN men ertoe zou overgaan de prjjzen van de landbouwgronden vrij te laten, dan zou in Nederland geen behoorlijke landbouwpolitiek kunnen worden gevoerd en zou de bestaanszekerheid van de boer en de landarbeider een illusie worden. Al dus verklaarde minister Mansholt in de Tweede Kamer. Tevoren had de minister als aan sluiting op de sprekers van gisteren reeds vernomen, dat de overgrote meerderheid van de Kamer het hier mee eens is. Minister Mansholt wil het onderha vige wetsontwerp niet zien als een overgangsmaatregel tot „vrijere tij den". Hij verlangt met de stemming erover tevens de principiële uitspraak, dat het in de komende periode van jaren zonder prijsbeheersing van landbouwgronden in Nederland niet te stellen is. Het zal nog wel enkele jaren du ren, voordat een nieuwe Pachtwet in werking treedt en om geen lacune te laten ontstaan, overweegt de minister een apart wetsontwerp, waarin het voorkeursrecht van de pachter tijde lijk wordt geregeld. In antwoord op de vraag vgs ir. Vondeling over een vestigingswet in AANMELDING EN AANGIFTE VOOR DE BEVOLKINGS REGISTERS Burgemeester en Wethouders van Middelburg; Gelet op het bepaalde in artikel 112 van het besluit bevolkingsboek houding, staatsblad 1936. nr. 342; herinneren de bevolking aan haar verplichtingen, omschreven in de ar tikelen 3 tot en met 16 van genoemd besluit; brengen als voornaamste ter open bare kennis: le. dat, behoudens afwijkingen, ieder, die in Nederland nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet, onverwijld moet worden opgenomen in één der bevolkingsre gisters; 2e. dat ieder moet worden opgeno men'in het bevolkingsregister der ge meente. waar hij voornemens is duurzaam of voor onbepaalde tijd als regel zijn nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust te genie ten; 3e. dat in geval van onzekerheid omtrent het onder 2e vermeide bij zondere voorschriften gelden; 4e. dat, behoudens afwijkingen, ieder, die Nederland verlaat, onver wijld van het bevolkingsregister moet worden afgevoerd; 5e. dat bij adresverandering binnen de gemeente de nodige wijzigingen in het bevolkingsregister moeten worden aangebracht. Voorts, in verband met het boven staande: a. dat aangifte van vertrek uit of van verhuizing binnen de gemeente mondeling of schriftelijk moet ge schieden op de dag van, of uiterlijk vijf dagen na het vertrek (bij het verlaten van Nederland, ten hoogste vijf dagen tevoren) of na de adres- verandering, met opgave van het laatste adres en van de naam der ge meente, of van het land en de plaats, waarheen vertrokken en het nieuwe adres (zo nodig met opgave van de naam van het hoofd van het gezin); b. dat aan de aangever van een vertrek, behoudens bijzondere geval len, onmiddellijk een verhuiskaart wordt uitgereikt of toegezonden, wel ke hem dient als bewijs van afmel- dina en welke binnen vijf dagen moet worden ingeleverd bij het bestuur der Nederlandse gemeente, in welker be volkingsregister de persoon moet worden opgenomen; c. dat ieder, die in de gemeente nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet en die nog niet in een bevolkingsregister is opgeno men of die ten onrechte nog in het bevolkingsregister ener andere ge meente js opgenomen, zich binnen vijf dagen na zijn aankomst in per soon moet aanmelden bij het gemeen tebestuur onder overlegging van een paspoort of ander identiteitsbewijs, indien hij uit een plaats buiten Ne derland en van een verhuiskaart of legitimatiebewijzen, indien hij uit een andere gemeente van Nederland 8®k°men, tenzij hij overeenkomstig de desbetreffende bepalingen is vrij gesteld van aanmelding; d. dat bestuurders van instellingen, gestichten of schepen waarin perso- ne" onder enig bestuur inwonen, als mede hotelhouders, pensionhouders en kamerverhuurders uiterlijk vijf dagen na de opneming of huisvesting of na het vertrek, mededeling moe ten doen van de geslachtsnaam en de voornamen van ieder persoon, die langer dan veertien dagen in de in stelling het gesticht, schip, hotel, pension of huis wordt of is opgeno men of gehuisvest alsmede van ieder de landbouw, antwoordde minister Mansholt, dat vestigingseisen zeker gewenst zijn, maar de meningen hier over lopen nog niet parallel. H(j is bereid nadere voorstellen te doen. Een andere vraag van dezelfde af gevaardigde, of het niet wenselijk zou zijn dat de staat voorkeursrecht krijgt bij de verkoop van bos en woes te gronden, beantwoordde de minis ter eveneens bevestigend. Ook hier voor zal hij maatregelen overwegen. Over de onderdelen van het ont werp is niet zo'n grote eensgezind heid, Er is een nog steeds groeiende lawine van amendementen. Dat gevecht begint Donderdag. zodanig persoon, die daaruit vertrekt; e. dat overtreding van de voor schriften wordt gestraft volgens de wet; f. dat voor persoonlijke aanmel ding en voor mondelinge aangifte voor het bevolkingsregister gelegenheid zal worden gegeven op werkdagen van 9 tot en met 12 uur bij de 3e afdeling (Bevolking c.a. der gemeentesecreta rie, gelegen L. Noordstraat 1). Middelburg, 14 April 1953. Burgemeester en Wethouders voor noemd. 7_o N. Bolkestein, Burgemeester. J. Ph. Koene, Secretaris. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis, dat de Raad in zijn vergadering van 7 dezer besloot aan de Vereni ging voor Gereformeerd Onderwijs te Middelburg medewerking te verlenen ingevolge artikel 72 dei' Lager Onder wijswet 1920 tot het aanschaffen van 48 schoolbanken voor de school aan de Gravenstraat. Middelburg, 14 April 1953. Burgemeester en Wethouders voor noemd. 6-o N. Bolkestein, Burgemeester. J. Ph. Koene, Secretaris. DIEFSTAL VAN BRONS Zaterdag is 30 k.g. brons gestolen ten nadele van de N.V. P. De politie is er vlug in geslaagd de daders, twee opvarenden van een sc-hip, dat in de buurt lag, te arresteren. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt Onverwachte moeilijkheden T~\E directeur van de N.V. P.Z.E.M. heeft, teneinde het springtij te kunnen benutten, deze week uitgeko zen om de eerste 50 kw. volts hoog spanningskabel van de serie van vier kabels te leggen door de Wester- Schelde van Borssele naar Hoofdplaat. Het leggen van deze en volgende kabels bij springtij werd noodzakelijk geacht om met een kabelschip over de Hoge Springerplaat te kunnen komen. Men besloot gisteren de kabel over te trekken, 's Middags vertrokken de directie van de P.Z.E.M., aannemer Tak Bergingsbedrijf N.V. uit Rotter dam en personeel met het kabelschip, een sleepboot en twee bergingsvaar tuigen vanuit Borssele in de richting Hoofdplaat. Aanvankelijk verliep alles vlot. Tijdens het overvaren van voornoem de Plaat strandde echter de sleep boot en later ook het kabelschip. Na het droogvallen van de zandplaat be gaf een gedeelte van de opvarenden zich naar het bergingsvaartuig. Om half zeven werden zij verkleumd in de haven van Hoofdplaat aan de wal gezet. Nu nog kort na de ramp, is het voor Schouwen-Duiveland de tijd om over te gaan tot het samenstellen van een documentatie over de ramp en haar gevolgen, opdat het nageslacht een algemeen beeld krijgt van het geen in Febr. 1953 op Schouwen-Dui veland en in Zierikzee heeft afge speeld. Reeds zijn plannen in voor bereiding tot het inrichten van een toonzaal in het gemeentemuseum, waarin de bezoekers straks zich een beeld kunnen vormen van hetgeen daar eenmaal heeft plaats gegrepen. Gedacht is aan het inrichten van een maquette van het eiland, omge ven door water, dat kan worden op gestuwd tot de hoogte die het tijdens de ramp bereikte. Tevens zal dan een beeld moeten worden gegeven van het herstel en de daarbij ondervonden moeilijkhe den. Een verzameling overstromings documenten in een aparte toonzaal zal met het verglijden van de tijd steeds meer aan historische beteke^ nis winnen. INGENIEUR BIJ P.Z.E.M. Als opvolger van ir. J. Dekker is tot ingenieur bij de P.Z.E.M. be noemd ir. J. 'van Rooy te Eindho ven. ZEE KIEZEN ZONDER BOOT Eergisternacht is een matroos van onze marine in het water van de Buitenhaven getuimeld inplaats van aan boord der „Cerberius". Gelukkig verstond hij de zwemkunst en wist zo toch zijn schip te bereiken, waar hij door de wacht naar omhoog werd getrokken. „VERLIEFDE HARTEN EN LASTIGE VADERS" Het Rooms Toneel heeft in het Con certgebouw twee kluchten op het to neel gebracht onder de titel „Ver liefde harten en lastige vaders". Voor de pauze bracht zij „Papa zoekt een man" een klucht in twee bedrijven van Henri Lemor, een spel waarin de vader zelf de man voor zijn doch ter wil uitzoeken, maar waarin het meisje tenslotte toch nog de man van haar eigen keuze weet te krijgen. Na de pauze was het een satyrische klucht „De huis tyran" van Godfried Bomans. Dit stuk, waarin een kolonel de aanbidders van zijn dochter nogal hardhandig uit zijn huis houdt en het hun onmogelijk maakt om haar hand te vragen, had wel het meeste suc ces. Natuurlijk kreeg ook hier de de dochter de man van haar kpuze. Beide stukken werden door dezelf de spelers vertolkt. Het spel van de dames Cora van Hijfte, Marijke Kas, Gré Schroote en de heren W. de Nijs, J. Knuijt M. van Hijfte, C. Maas en en F. Plouvier was zoals de bezoe kers van de toneelavonden van Rooms toneel gewend zijn uitstekend. De heer L. Nijhuis wa% iets minder rol vast, terwijl de souffleur wel wat te gehorig was voor het publiek. De regie was bij de heer J. L. Schroote in goede handen. Vrijdagavond te Hulst WRIJD AG AVOND belegt de R. K Middenstandsvereniging te Hulst een protestvergadering tegen de ge brekkige verbindingen waarmee O. Z.-Vlaanderen aan overig Zeeland is gekoppeld. Deze protest-vergadering wordt gehouden in hotel „Het Bonte Hert" op de Markt. Sinds enige tijd vaart er vanaf Perkpolder een klein bootje naar Hoedekenskerke. Deze verbinding brengt echter niet de geringste ver lichting. Het is alléén voor busp?s- sagiers mogelijk van dat veer gebruik te maken. Fietsen worden niet aan genomen, om van auto's maar niet te spreken. Bovendien duurt de reis door het feit dat Hoedekenskerke als eind punt gekozen is, veel te lang. Daar tenslotte de frequentie zeer veel te wensen over laat, betekent dit veer voor Oost - Zeeuwsch - Vlaanderen practisch niets. Uit deze overwegingen wil de mid denstand van Hulst een krachtig pro test laten horen. Sinds de ramp zijn 21/2 maand verlopen en nog steeds is er geen verbetering gekomen in de verbinding van O.-Zeeuwsch-Vlaan deren met de eilanden. In de ouderdom van ruim 81 jaar overleed te Gent de Zeereerw. heer C. Quintelier. De overledene, die te Bel- sele geboren was, was sinds 1936 dio cesaan hoofdinspecteur van het L.O. en ere-kanunnik van de Sint Baafs- kathedraal. In onderwijskringen, zo wel in Vlaanderen als Nederland, ge noot hij een grote hoogachting. Dat geharrewar met al die nieuwe merken heeft King's Cross toch maar weer een massa nieuwe klanten bezorgd! Dat was eigenlijk te voorzien. Om te beginnen lieten de vaste Cross-rokers zich niet van de wijs brengen. Wie 'ns een ander merk nam, waardeert z'n goede Cross nu dubbel. Maar 't leukste is, dat rokers van andere mer ken niet alleen de nieuwtjes probeerden, maar nu ook Cross leerden kennen. Ook zij ontdekten daar door, dat King's Cross met kop en schouders bo ven de rest uitsteekt I Zo stijgt de Cross-verkoop van dag tot dag. En daar heb ik als vakman nu écht plezier in! Maar rekende buiten de waard QEREGELd werden er de laatste tijd hoeveelheden oud ijzer ver mist van de schroot-opslagplaats van de firma P. aan de Oude Veerseweg te Middelburg, van de dader ontbrak echter steeds ieder spoor. Tot op zekere dag, n.l. 14 Januari 1.1., 2 agenten van de Middelburgse gemeentepolitie ontdekten dat enkele stukken'spoorstaaf vanaf het bewuste opsiagterrein naar de rijweg waren gebracht en aan de berm van deze weg waren neergelegd, kennelijk met de bedoeling om dit ijzer later te ko men ophalen. Nu was het slechts nog een kwestie van geduld om de dader op te sporen. De val werd uitgezet en enige uren later arriveerde hij dan ook per luxe auto om het ijzer in te laden, waarna hij prompt werd gear resteerd. Het bleek de Middelburgse los-werkman H. G. N. te zijn, die spoedig bekende zich aan de ijzer diefstallen te hebben schuldig ge maakt, en gedurende de laatste we ken in 6 a 7 keer, ongeveer 2 ton ijzer van het terrein weggenomen te hebben. Het ijzer werd dan door hem ver kocht aan de opkoper W. S. uit Oost- kapelle, die deze aankopen niet in zijn opkopingsregister registreerde, omdat hij wist dat de zaak niet safe was. Ook deze verdachte gaf het hem ten. laste gelegde toe. De Politierechter te Middelburg verklaarde N. na deze bekentenissen schuldig aan diefstal, meermalen ge pleegd en veroordeelde hem conform de eis tot 2 weken gevangenisstraf voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd alsmede tot f 25 of 10 dagen. S. werd schuldig verklaard aan schuidheling en, eveneens conform de eis, veroor deeld tot f 50 of 25 dagen. Het jaarlijkse sporttournooi van de zee vaartscholen, dat ook nu weer te Am sterdam gehouden werd, is voor de Vlis singse athleten van de De Ruyterschool een mooi succes geworden, want zij won nen het athletiektournooi. Individuele prijzen gingen naar J van Veen. die derde werd in de vijfkamp en naar M van Riet en Frenks, die op de 1500 meter respec tievelijk de derde en vierde plaats be zetten. De roeiwedstrijd op de Bosbaan over 2000 meter met één keerpunt, bracht de Vlissingse machinisten op de derde plaats in 13,28,6. Eerste werd hier de Abel Tas- manschool uit Delfzijl in 13 minuten en tweede de Kweekschool voor de Zee vaart uit Amsterdam in 13.26.3. In het voetbaltournooi waren de Vlis singse jongens minder succesvol. Er wa ren drie pools van drie ploegen gevormd. De Vlissingers wonnen hun pool na een overwinning en een gelijk spel. Hierna speelden zij gelijk tegen de Kweekschool voor de Zeevaart (1—1), maar verloren na strafschoppen. Zo was het mogelijk, dat zij, zonder een enkele nederlaag te hebben geleden, toch als vijfde eindigden. Ook in het hockeytournooi werd de vijfde plaats bereikt. Na twee doelpunt, loze gelijke spelen, werd de derde wed strijd, tegen de zwakste ploeg, met 31 verloren. De herkansingswedstrijd lever de door een stevige 51 overwinning de vijfde plaats op. In het zwemtournooi bleek weer eens duidelijk het gemis aan oefengelegenheid. De Vlissingse jongens moesten met de zesde plaats tevreden zijn. GEM. SECRETARIS AARDENBURG NOG IN VORM. In Aardenburg werd ten bate van het Rampenfonds een voetbalwedstrijd ge speeld tussen een elftal van het gemeen te,personeel (gecombineerd met het brand weerpersoneel) en het elftal der rijks ambtenaren. Het gemeentepersoneel won me 82. De gemeentesecretaris Paridaen had een goede dag, want hij nam als midvoor niet minder dan 5 doelpunten voor zijn rekening. Ofschoon het gemeen, tepersoneel het harde schot van midvoor Mooijman van de Kon. Maréchaussée vreesde, wist deze laatste slechts één tref fer te plaatsen. Aan het Rampenfonds kon ongeveer f 60,- worden afgedragen. (Advertentie) DE SIGARET MET HET GROOTSTE AANTAL 1/B4& ROKERS! Jubileumviering op 6 Mei r)E R. K. Middenstandsvereniging „St. Maarten" te Hulst bestaat dit jaar een halve eeuw. Dit gouden jubileum zal (jp 6 Mei a.s. worden gevierd. Er is een feestcomité be noemd, dat reeds en programma voor de jubileumviering heeft opgesteld. s Morgens om aoht uur wordt een H. Mis opgedragen in de Basiliek, 's Middags om vijf uur is er een feest- vergadering, waarna om half zeven de leden zullen aanzitten aan een ge meenschappelijk diner. 's Avonds komt de Koninklijke Ste delijke Harmonie een serenade bren gen, waarna de middenstanders ver der de avond gezellig zullen door brengen. Er is voor dat doel een or kestje geëngageerd en er zal o.a. een humorist optreden. Drie besluiten QP uitnodiging van de Vakinterna- tionale der Christelijke Landar beidersbonden kwamen te Brussel bij een, de vertegenwoordigers van de Katholieke en Christelijke Landarbei dersbonden van Nederland, en de Christelijke Centrale van Arbeiders in de Voedings- en Landbouwbedrij ven van België. Na de toestand van de grensarbei ders van de landbouw in beide lan den te hebben onderzocht, namen zij volgende besluiten, met het oog op het vermijden van de oneerlijke con currentie van sommige Nederlandse en Belgische grensarbeiders die in het buurland werk aanvaarden bene den de vastgestelde lonen en zonder ingeschreven te zijn bij de Maat schappelijke Zekerheid of Sociale Regelingen: 1. De arbeiders die niet in het be zit zijn van een grensarbeiderskaart mogen niet tewerkgesteld worden. 2. Alles moet in werking worden gesteld omdat de loonovereenkomsten in beide landen door de grensarbei ders, en door hun werkgevers ge ëerbiedigd zouden worden. 3. De huidige wetgeving van beide landen, alsmede de internationale overeenkomst door beide landen af gesloten voorwat betreft de toepas sing van de sociale wetten, w.o. de wetten over de Sociale Verzekerin gen, dienen volledig toegepast te wor den. Twee weken en 150 voor te vroeg kraantje sluiten r~\E Economische Politierechter te Middelburg behandelde de zaak tegen de Vlisingse melkboer P. J. M., die ervan was beschuldigd dat hij zijn melk te duur verkocht. Hij vroeg ech ter geen hogere prijs voor zijn melk, maar als hij de kans zag leverde hij steeds minder dan de gevraagde hoe veelheden en dan liet hij zijn klanten toch de volle prijs betalen. Zo had een Vlissingse bakker 9 liter melk be steld en bij controle bleek dat er slechts V¥i liter aanwezig was. Bij een andere klant, die 2 liter bestelde, had hij l'A deciliter te weinig gege ven. Verdachte zeide ter zitting dat hij enige tijd geleden wel eens een standje had gekregen van de bakker omdat hij toen te weinig melk gege ven had. Daarom had hij de laatste tijd steeds nauwkeurig de gevraagde hoeveelheden afgeleverd. Daarom kon hij niet begrijpen dat er nu weer te weinig was. als dit zo was, dan had hij het niet opzettelijk gedaan. Bo vendien was verdachte van mening dat hij niet op heterdaad was be trapt want hij had geen politie bij zijn wagen gezien. Ter zitting laakte de Politierechter deze handelingen van verdachte. Er was komen vast te staan dat deze melkboer reeds geruime tijd bij zijn klanten „onder de maat levert" en ondanks dat hij was gewaarschuwd, bleef hij doorgaan met zijn kraan te vlug te sluiten. De Politierechter acht te verdachte dan ook volkomen schul dig aan het hem ten laste gelegde en veroordeelde hem tot een geldboete van f 150 of 30 dagen, alsmede tot 2 weken gevangenisstraf voorwaarde lijk met 2 jaar proeftijd. Bestrijdt die vermoeiende pijnen mei: anti-pijn tabletten rVUIZENDEN belangstellenden ston- den weer opgesteld langs de Zel- zaatse straten om de jaarlijkse kaval kade optocht gade te slaan. Nïet al leen de Belgen maar ook de Z. Vlaamse grensbewoners waren in grote schare vertegenwoordigd om d'eze stoet van zottigheid te bewon deren. Een 20-tal muziekmaatschap pijen gaven een kleurrijke muzikale omlijsting. Er was een bonte ver scheidenheid van groepen. Jammer is echter dat de reclame in deze stoet steeds meer de overhand krijgt en men met luidsprekers en versterkers tracht elkaar te overdonderen. Het duurde nog tot laat in de aVond voor dat de laatste feestklanken wegstier ven. ]~\OOR de Politierechter te Middel- burg werd de vertegenwoordiger P. E. uit Goes veroordeeld tot f 100 of 20 dagen, 2 weken gevangenisstraf voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd en 1 maand Intrekking rijbewijs. De eis was geweest, 2 weken gevangenis straf onvoorwaardelijk en 4 maanden intrekking rijbewijs. Deze verdachte had met zijn auto gereden terwijl hij dronken was, en bovendien was hij door een stopteken heengereden. Ver dachte voerde ter verdediging aan, dat hij wei enkele borrels had ge dronken maar in het geheel niet dronken was, het stoplicht had hij niet gezien omdat door de mist zijn voorruit was beslagen. (Advertentie PASTORIE TE GROEDE. Namens de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Groede werd door de architect S P de Groote uit Zuidzande aanbesteed het bouwen van een pastorie met bijbe horende werken. Metsel- en timmerwerken werden ge gund aan de fa. Gebr Maas te Breskens met f 32.950.-, ijzer en electrisch werk aan fa. Schippers en Nauta te Breskens met f 4240- en het schilderwerk aan de fa. Duininck te Groede met f 2788.-. FLATWONINGEN TE VLISSINGEN Het architectenbureau Jacq van Velsen te Haarlem heeft, namens de RX. Wo ningbouwvereniging „Sint Willibrord" te Vlissingen, aanbesteed het bouwen van 48 flatwoningen met schuurtjes aan de Schuitvaartgracht te Vlissingen. De hoogste insehrijfster was de firma de Muijnck en Petri te Vlissingen, voor de som van f 481.850.-; de laagste in sehrijfster was de firma Nat. Bouwbe drijf te 's Gravenhage, voor de som van f 438.834.-. PARKLOOP IN VLISSINGEN Zaterdagmiddag om 4 uur valt het startschot voor de door de VSV Marathon te Vlissingen georganiseerde Parkloop, welke in de plaats komt van de loop Dwars (foor Vlissingen, voor welke geen toestemming werd verkregen. De start is bij de Leeuwentrap en de afstand be draagt voor de junioren 1100 meter en voor de senioren 3150 meter. Behalve de junioren en de senioren A, B, C en D kan ook worden deelgenomen in cfe z.g. E-klasse, dat zijn niet KNAU-leden. Een initiatief van de platte- landsvrouwen F)E GEZAMENLIJKE organisaties van plattelandsvrouwen en boer- rinnen, zullen binnen enkele weken op verschillende plaatsen in Zeeland en Brabant een tentoonstelling in richten, waarop alle getroffenen hulp en voorlichting kunnen ontvangen op het gebied van een doelmatige en smaakvolle woninginrichting. Er zal zoveel mogelijk rekening worden gehouden met de uitkeringen die de gezinnen hiervoor ontvan gen. Hierbij wordt grote belangstelling verwacht van de zijde van de mid denstand, daar men de bezoekers op wil wekken de getoonde producten te betrekken bij de plaatselijke mid denstand. In de competities van de afdeling Zee. land van de KNVB begint nu aardig schot te komen. Deze week kwam de eerste kampioen van de Zondagcompetitie uit de bus. In de eerste klasse A wist Luctor het in Vogelwaarde niet verder te brengen dan een 11 gelijk spel. Hierdoor kon Hansweertse Boys. dat tegen 's Heer- Arendskerke maar net aan z'n trek kwam (32), de eerste laats overnemen, daar zij haar beter doelgemicfdelde. Volharding zag de beide punten met Rapenburg naar Zeeuwsch-Vlaanderen gaan (3—5) en is dus nog steeds niet veilig. In de eerste klasse B verrichtte Dom burg goede burendienst aan de Noor mannen in Westkapelle, door Lewedorpse Boys op eigen veld een 1—1 gelijk spel af te dwingen. Hierdoor kon in West kapelle de kampioensvlag worden gehe sen. Retranchement besloot de competi tie met een 2—4 nederlaag tegen Hoofd plaat en Walcheren verloor met dezelfde cijfers van Groede. De stand is nu: Oostburg 2 en Steen 2 deelden ook al eerlijk (22) en verspeelden daardoor beide hun kansen. IJzendijke 2 kreeg van Sluiskil 2 met 51 de kous op de kop en kwam cfus weer wat steviger op de onderste plaats. In de res. eerste klasse B bleef Mid delburg 3 eenzaam aan de kop door een stevige 7—1 overwinning op Clinge 2. Goes 3 stuurde Biervliet 2 met een 5—2 ne derlaag naar huis en Breskens 2 bleef ondanks de 20 overwinning op Robur 2 hekkensluiter. Luctor 2 verbeterefe haar positie, want Yerseke 2 moest met een 3—1 nederlaag naar de oesterputten le- rug. De Zeeuwen 3 won met 3—1 van Axel 3. GOEDE DAG VOOR VLISSINGEN 4 NOORMANNEN LEWED. BOYS HOOFDPLAAT SCHOONDIJKE DOMBURG GROEDE WALCHEREN 13 13 13 13 12 12 12 RETRANCHEMENT 14 5 2 7 2 2 3 1 9 0 13 59—21 46—23 44—23 43—27 29—25 28—36 22—51 16—81 In de res. eerste klasse A werd het aantal candidaten voor de titel aardig gedund. Hulst 2 behield" de tweede plaats door Aardenburg 2 op eigen veld een 15 nederlaag te bezorgen. EMM 2 wist het in Westdorpc bij RIA 2 niet verder te brengen dan een 22 gelijk spel en zag zich hierdoor definitief uitgeschakeld. In de tweede klasse A had Vlissingen 4 een goede dag. Zelf wonnen de rood- witten met 05 van Breskens 4, maar zij werden bovendien een handje gehol- en door Noormannen 2, dat Middelburg 4 op eigen grond een 22 gelijk spel af dwong en door Zuidzande, dat een ver rassende 23 zege boek'e op Zeelandia 3. In de tweede klasse B droeg Goes 4 de rode lantaarn over aan Koewacht 2, door deze ploeg met 12 te kloppen. In 3 A behield Hoofdplaat 2 haar kan sen door een daverende 140 overwinning op Walcheren 2. In 3 B verloor Corn Boys 3 op eigen veld met 26 van Rapenburg 2 en word daardoor uitgeschakeld. Vogelwaarde 2 had geen moeite met Graauw 2 (210). In 3 C tenslotte werd de beslissende strigd tussen Domburg 2 en Goes 4 met 23 door de Goesenaren gewonnen, zo dat zij aan twee punten uit de drie' res terende wedstrijden genoeg hebben om het kampioenschap te behalen. GOES, 15 April 1953. Rabarber 1014; Spinazie 3038; Aardu appelen 7,5012; Uien (stek) 21; Witlof 16 —39; Peen 4 alles per 100 kg.; Kropsla 9—10 per 100 stuks; Radijs 14; Ramme nas 13; Selderij 8,50 alles per bos. KAPELLE, 14 April 1953. Export veiling: Appelen: Jonathan I gr. 53.70—56,20; I fijn 45,90—47,80; II 26; Gol_ den Delicious I grof 70,5576,10; I fijn 53,2064,50; II 44; alles per 100 kg. Verpakt fruit: Appelen: Jonathan 57,80 62; Golden Delicious 79,0081,00; alles per 100 kg. Gewone veiling: Appelen: Jonathan 22 47; Golden Delicious 3051; Zure Bel lefleur 520; Goudreinette 3145; Ster appel 916; Lombart Calville 1438; Bramley Seedling 8—18; Pomme de Oran. ge 25; Rembour Mortier 1018; Peren: Saint Remy 514; Pondspeer 7; Souvenir du Vacheur 1116; Kleipeer 10 12; Gieser Wildeman 638; Conference 20; alles per kg. Groenten: Spinazie 1936; Rabarber 9 —16; Prei 22—23; Witlof 37—38; Koolra pen IV2—2V2', Aardappelen 13; Uien (stek) 10; Breekpeen 6; Spruitkool 34; alles per kg.; Kropsla 11—15 per stuk; Radijs 10— 15; Selderij 5; beide per bos. 's HERTOGENBOSCH, 15 April 1953. Op de Bossche veemarkt van heden werden aangevoerd 7823 stuks vee, zijnde 4052 runderen, 82 lopers, 306 vette kal veren, 1699 biggen, 1044 nuchtere kalve ren, 95 schapen, 115 fokzeugen, 69 lam meren, 354 slachtzeugen, 37 geiten.. De prijzen waren als volgt; Melk- en kalfkoeien van 900 tot 1200 per stuk; guis. te koeien van 600 tot 850 per stuk; zware soorten boven notering; kalf vaarzen 825 tot 1100 per stuk; klamvaarzen 700 tot 825; guiste vaarzen 600 tot 700; pinken 425 tot 575; graskalveren 250 tot 375; fok- kalveren 90 tot 145; nuchtere slachtkal- veren 250 tot 325; lopers 65 tot 75; biggen 33 tot 53; weischapen 60 tot 70; ooien m. lammeren 115 tot 160. Aanvoer van slachtvee: 1057 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten tot 3,15; le kw 2,85—3,00; 2e kw 2,60—2,70; 3e kw 2,20 «2,30, vette stieren 3,502,60; worst- koeien 2.052,15 alles per kg geslacht ge wicht. Vette kalveren lichte van 1,702,00; per kg levend gewicht; vette kalveren zware van 2,202,60 per kg levend ge wicht. Prima boven notering: nuchtere slachtkalveren van 1,001,13 per kg le vend gewicht; zware soorten 1,251,55 p. kg levend gewicht; slachtzeugen 1,521,60 per kg levend gewicht met 4 kg tarra; jonge slachtvarkens van 1,721,76 per kg levend gewicht met 4 kg tarra. Voor het eerst sinds het bestaan der Bossche veemarkt was de aanvoer van rundvee boven de 4000 gestegen, n.l. 4052 stuks. Melkkoeien vlotte handel met goede prijzen. Door de grote aanvoer trage han del in kalfkoeien en kalfvaarzen, prijzen moeilijk te handhaven. Zeer grote aanvoer van guiste koeien en weidevee, naar goe de soorten weidevee was veel vraag doch het aanbod was veel groter dan de vraag waardoor de handel lui-duur verliep, af loop traag. Door de grote aanvoer van jongvee verliep de handel over het ge heel traag, goede soorten prijshoudend, mindere soorten prijzen zakkend. Ruimer aanvoer van vette kalveren, lichte soor ten trage handel met lagere prijzen, zwa. re soorten handel gewoon, prij t/\ moei lijk te handhaven, trage afloop. Nuchtere slachtkalveren handel gewoon met iets hogere prijzen. Weischapen kalme han del, Goedsoortige ooien met lammeren werden vlot verkocht. Prijzen bleven sta. tionnair. Groter aanvoer van lopers en biggen waardoor de handel traag verliep met voor de lichtere soorten iets lagere prijzen. Groter aanvoer van drachtige zeu gen, trage handel, prijzen moeilijk te handhaven. Zeer grote aanvoer van slachtvee, over het geheel had de han del een stroef verloop met wat lagere prijzen, eveneens in de worstkoeien. Slachtzeugen matige handel met iets la gere prijzen. W 4TERSTAl\DE!\ Mannheim 302 (—016); Trier 169 (—008); Koblenz 235 005); Keulen 222 (+006); Ruhrort 431 (+012); Lobith 1028 (+007); Nijmegen 805 (J 003); Arnhem 812 004); Eefde (onveranderd); Deventer 232 001); Namen, La Plante 156 004); Borgharen 4048 (+037); Grave 487 (+004).

de Stem | 1953 | | pagina 3