Puistjesl Z.-VLAANDEREN ZUID-BEV ELAND 266 Drie-eilandenplan van grote econo mische betekenis voor Zeeland Lange af standsgas" voor Z.-Beveland en Walcheren door pech achtervolgd if! D.D.D. MEE- EN TEGENVALLERS BIJ HET DIJKHERSTEL Prof. de Quay aan het stenen-leggen Diabolobed A. WILKING Brab DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 16 APRIL 1953 Interessante inleiding van drs. M. C. Verburg m Meer binding naar binnen, grotere openheid naar buiten Groot offensief bij de Kadijk op Zuid-Beveland voor Het bezoek van de mini ster-presi dent Linnententoonstelling te Hulst geopend TERNEUZEN AXEL STORTSTEEN VOOR RAMPGEBIED w Reeds zeven maanden op het schema achter HULST GOES AGENDA HEDEN Het h m f2222 MORGEN M!D Advertentie) TAE DIRECTEUR van het E. T. I. voor Zeeland, drs, M. C. Verburg, heeft voor de Vereniging „Handelsbelang" te Middelburg in restau rant Wöhler een Interessante inleiding gehouden over de betekenis van het drie-eilandenplan voor het bedrijfsleven in Zeeland in het algemeen en voor Middelburg in het bijzonder. De heer Verburg kwam tot de conclusie, dat uitvoering van dit plan een belangrijke stap betekent op de weg naar een grotere aanéénkitting der Zeeuwse eilanden en een belangrijke opheffing der middelpuntvliedende krachten, welke reeds tientallen jaren de ontplooiing van Zeeland hebben belemmerd. Boven dien zal de provincie een grotere openheid naar buiten krijgen. Het gevolg daarvan zal o.m. zijn een uitbreiding van de mogelijkheid tot economische ontwikkeling. Drs. Verburg noemde uitvoering van het drie-eilandenplan een provocatie van de natuur, waarop de Zeeuw het antwoord moet geven. bij Middelburg cn Goes worden ge trokken. De provinciale boot zal niet meer van Katse Veer vertrekken, maar van Colijnsplaat. Het schip zal niet langer naar Zierikzee varen, maar naar de Val voor Zierikzee, waar de reizigers met bussen zullen worden opgehaald. De heer Verburg had uitgerekend, dat de reistijd van Goes naar Zierikzee, die momenteel ongeveer 65 minuten bedraagt, zou worden teruggebracht tot 50 minuten en die van Middelburg naar Zierikzee van 105 tot 55 minuten. In het tweede gedeelte van zijn in leiding ging drs. Verburg nader in op de mogelijke verschuivingen in de verschillende sectoren van het be- drijfs- en handelsleven. Voor de re gionaal verzorgende industrieën in Middelburg en Goes verwachtte hij geen ingrijpende veranderingen. Het bereikte evenwicht zal hier in grote trekken wel gehandhaafd blijven. De ze industrie is nu eenmaal gebonden aan de bevolkingsomvang. Ook voor de groothandel zullen de verschuivingen niet groot zijn. Zowel vanuit Middelburg ajs vanuit Goes Tn het begin van zijn inleiding 1 schetste de E.T.I.-directeur het ontstaan der Zeeuwse eilanden. Om streeks 1870 kreeg Zeeland het beeld, dat wij ook nu nog kennen. Een der belangrijkste kenmerken daarvan is het gebrek aan interne verbindingen en het ontbreken van één op alle ge bieden behoorlijk geoutilleerd cen trum. Het drie-eilandenplan. waarbij Walcheren en de beide Bevelanden één worden, is pas na de laatste we reldoorlog opgekomen. Daarbij was en is het opvallend, dat er zo weinig pu blieke belangstelling voor te bespeuren is. Tot heden ontbreekt een duidelij ke publieke opinie, hetgeen zeer te betreuren valt. Drs. Verburg becijferde, dat het plan een landaanwinst zal geven van globaal 2000 ha„ w.o. 600 ha. nieuwe grond in het Noord-Sloe. Drie belang rijke punten springen In het oog, n.l. de betekenis der landaanwinning, de verkeersverbeteringen en het vreem delingenverkeer met de recreatie. De verkeersverbeteringen zijn verreweg van de grootste betekenis. WERK EN BROOD VOOR 2000 MENSEN Qp de 2000 ha. nieuwe grond kunnen ongeveer 800 agrariërs een be staan vinden en er zal in totaal aan ongeveer 2000 mensen brood en werk worden verschaft. Dit aantal over treft de jaarlijkse bevolkingsaanwas van Zeeland aanmerkelijk. Economisch gezien betekent de aanéénkitting der drie eilanden een aanzienlijke verla ging der vervoer kosten, welke zal re sulteren in een stijging van de wel vaart en dié ook tot gevolg zal hebben, dat de verzorgende bedrijven tot gro tere bloei kunnen komen. Een ander gevolg zal zijn, dat in het algemeen de evenwichtspositie, die in de loop der laatste decennia be reikt is tussen de twee grote Zeeuwse verzorgingscentra, Middelburg en Goes, enigszins, howel niet ingrijpend, zal veranderen. Ongetwijfeld zu" a er ver schuivingen optreden, maar deze zul len naar het oordeel van de heer Ver borg allereerst het gevolg zijn van de wedijver tussen beide gemeenten de spankracht en het grijpen der gebo den kansen door de ondernemers der twee steden. KORTERE VERBINDINGEN Liet spreekt vanzelf, dat na de uit voering van het plan Noord-Beve land dichter bij Middelburg en bij Goes zal komen te liggen. Wanneer men zich baseert op de gemiddelde snelheden van een autobus, komt men tot de conclusie, dat de afstand van Goes naar het midden van Noord-Be veland momenteel 40 minuten be draagt. Vanuit Middelburg doet men er thans 1 uur en 10 minuten over, aangezien het veer Veere-Kamper- land een voetveer is en dus geen wa gens kan vervoeren. Na de totstandko ming van het drie-eilandenplan zal de reistijd vanuit beide plaatsen zijn te ruggebracht tot 20 minuten. Vorig jaar werden tussen Wolphaartsdijk en Kortgene v.v. 300.000 mensen vervoerd en tussen Veer-Kamperland v.v. slechts 60.000. een vijfde dus. Verwacht kan worden, dat in het algemeen hier ver schuivingen zullen optreden en dat een deel van het kopend publiek „op drift" zal geraken, al moet men zeker reke ning houden met de mogelijkheid, dat de traditie (koopgewoonten etc.) lan ge tijd een rol zal blijven spelen. OOK NOORD-ZEELAND Tn groter verband gezien zal ook Schou wen en Duiveland heel wat dichter Advertentie) Stop dat branden op Uw maag! Neem 'n paar Rennies. Met een pak Rennies in huis is bran dend maagzuur eigenlijk geen pro bleem meer. Nog vóór het branden begint, kunt ge de pijn opvangen. Eén of twee Rennies laten smelten op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hygiënisch verpakt; ze sma ken lekker en fris. 931-00 Advertentie) -Zuiver en ontsmet 'uw huid met de hel- kdervloeibare D.D.D, De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN worden Noord-Beveland en Schouwen en Duiveland bediend. DE MIDDENSTAND 'oor de handeldrijvende midden- stand ligt de zaak anders. Hier zal naar alle waarschijnlijkheid een grotere verschuiving optreden. Mo menteel is het zó, dat Goes op dit punt een zekere monopoliepositie heeft bereikt ten aanzien van N.-Beve land, dat over 'n goede verbinding met Z.-Beveland beschikt, terwijl de verbin ding via Kamperland economisch van weinig betekenis is. Door de uitvoe ring van het drie-eilandenplan zal de ze monopoliepositie verbroken worden, al moet men ook hier met de traditie en met het feit, dat Goes een land bouwcentrum is, rekening houden. Uit gaande van de omstandigheid, dat Noord-Beveland ongeveer 10.000 inwo ners zal krijgen en zich bij de bereke ning baserend op het huidige reizi- gersvervoer van dit eiland naar Wal cheren en Zuid-Beveland kwam de heer Verburg tot een (uiteraard vol komen globale) schatting van 10.000 koopbezoeken meer dan voorheen. GROTERE OPENHEID "Tenslotte wees de inleider op de gro tere openheid, die Zeeland zal krij gen. Komen de reeds bestaande plan nen tot het leggen van verbindingen tussen de verschillende Z.-Hollandse eilanden tot uitvoering, dan zal men in anderhalf uur van Middelburg in Rotterdam kunnen zijn (waarbij in begrepen 20 minuten varen tussen Colijnsplaat en Schouwen-Duiveland) Voor het vreemdelingenverkeer is het zeer belangrijk, dat dan ook Noord- Beveland en in zekere mate Schou wen sterker daarbij betrokken zullen worden. Naar een ruwe schatting zal de uitvoering van het drie-eilanden plan 35 millioen gulden kosten. Daar staat tegenover, dat twee bootverbin dingen (Kortgene Wolphaartsdijk en Veere Kamperland) kunnen worden opgeheven en dat de verbin ding met Schouwen heel wat goedko per zal worden. Bovendien zullen de onderhoudskosten der dijken aanzien lijk kleiner worden. Bij elkaar wordt de mindere last per jaar op ruim 3 1/2 ton berekend. ("YVER de wekelijkse bespreking met Waterstaat, over het dijkherstel in Zeeland, hing de beklemming van de recente gebeurtenissen op Schou wen, welke Bruinisse voor de tweede maal aan de golven prijs gaven. Zo lang het definitief herstel der zeedij ken nog niet heeft plaats gehad, blij ven dergelijke pijnlijke verrassingen de bevolking boven het hoofd hangen. Tegen buitengewone watervloeden met harde wind, zoals Zondag optraden, staat men nog niet voldoende gewa pend en is het meer geluk dan wijs heid, als er geen nieuwe calamiteiten plaats vinden. Vooral binnendijken, die tijdelijk als zeedijken moeten fungeren, zijn zwak ke steeën in het waterfront. Ingewijden is het nog meegevallen, dat de schouwse dijk ook zo'n zwak geval het gehouden heeft. POLDER KRUININGEN, ZORGENKIND DLJ alle ellende waarin Schouwen- Duiveland nog steeds verkeert, is het ook een troost, dat prof. Thijsse, niet de eerste de beste, van mening is, dat deze zomer nog de dijken om Schouwen dicht komen. Laten we hopen, dat de professor niet te opti mistisch is geweest. Het zorgenkind op Zuid-Beveland, de polder Kruiningen, levert nog al tijd veel moeilijkheden op. Zoals gis ter reeds in het kort werd bericht, is de slag om de Kadijk in volle gang en heeft men van de zeven gater er bijna twee dicht. De enorme water massa's welke de laatste dagen uit en in brulden, maakten de algemene si tuatie niet vrolijk, doch de moed geeft men niet op. Negenhonderd man werden gister ingezet en als die doen wat er van hen verwacht wordt, dan zullen ook de laatste gaten binnen niet al te lange tijd, eveneens geslo ten worden. De aftakking van de Kadijk naar de rijksweg bij Kruinin gen, welke men improviseerde, om een bijzonder slechte bocht in de Ka dijk te vermijden, is in aanleg. Onge veer 120 strekkende meter is er van gedicht met stalen pontons, die inge kapseld worden met klei-dammen. Voor het sluitgat, dat in deze aftak king komt, omdat het stroomverloop hier het minst kwaadaardig is, wordt een enorm zandzakkendepöt aange legd. Het Westelijk gelegen gat in de zeedijk bij Kruiningen wordt, nu de bezinking gereed kwam, opgevuld met klei. Ook bij het gat bij de Veerhaven is er volop actie. Er wordt druk be zonken en een baggermolen graaft een verdieping in de bodem, om zo een plaats vrij te krijgen voor de zand zuiger. VOLGENDE WEEK BATH AAN DE BEURT? L-IEIT dijkgat bij Bath is een zwaar- dere kluif gebleken dan men dacht. Het verschil van 4Vi meter tussen eb en vloed, werkt moordend. Een poging vorige week ondernomen om bij dood tij, de situatie meester te worden zonder gebruik te maken van het zinkschip liep op niets uit. Nu zal men volgende week opnieuw ten aanval trekken. De landhoofden, waartussen het genoemde schip ge perst moet worden, zijn verder ver sterkt en onvermoeid zet men de be zinking en bestorting voort. Er is reeds 4000 m3 zand verwerkt; 500 m3 klei; 900 ton stortsteen en 460 m2 zinkstuk. Voor alle zekerheid maakt men van de nooddijk aan de Vierde weg een geduchte slaperdijk. ZONDERLINGE SURPRISES - I ANGS de rest van het waterfront is overal het definitief herstel gaande, waarbij men nogal eens op zonderlinge surprises stuit. Zo ont dekte men onder Stavenisse dat een stuk zeedijk, onder een dunne gras mat. alleen bestond uit een zandli- chaam, wat tegen alle wetten van dijkagie ingaat, omdat alleen een dik pantser van klei, waterwerend is. Ook onder de mensen stuit men wei op zo'n „zandlichaam-mentaliteit". Om de burgerbevolking op Stave nisse zo goed mogelijk te helpen had Waterstaat van de bakkenschippers gedaan weten te krijgen, dat ze ook Zondags doorwerkten, doch het wa ren juist mensen uit Stavenisse, die de schippers aanzetten om er Zon dags de brui aan te geven! R. S. STOKVIS ZONEN 'n Van dér Haam fabrikaat Bij goed vliegweer zal vandaag de minister-president naar Schouwen- Duiveland per helicoptère komen en in het andere geval per speciaal vaar tuig. De Commissaris der Koningin zou vanmorgen met een politie-boot naar Schouwen varen om daar minister Drees te ontvangen. Het ligt niet in de bedoeling van dr. Drecs om een inspectie op Schouwen te maken; hij zal zich hoofdzakelijk bepalen tot besprekingen met verte genwoordigers van de bevolking. De ze besprekingen vinden te Zierikzee plaats. Advertentie) 1 HIGH VIRGINIA VgfftftlGARtmsl jyiEVROUW DE CASEMBROOT heeft gisteren te Hulst de ten toonstelling „Nederland weer linnen- land" geopend door het doorknippen van een (linnen) lint. Men wil met deze expositie de vlassers en hun pro ducten aan hun trekken laten Ko men. Een initiatief, dat temeer spreekt, omdat de vlasteelt hoe lan ger hoe meer achteruit loopt. Vooraf vond een bijeenkomst plaats van di verse betrokkenen, waarop onder meer het woord werd gevoerd door de heer Arkenbout, voorzitter van de Ned. Federatie van Vlassersverenigin gen. EEN RAMP VOORKOMEN 's Avonds, ongeveer half elf, ont dekten bewoners van de van Boven straat brand in de bijkeuken van per ceel no. 36. De ruiten waren reeds ge sprongen en een dikke rook drong naar buiten, Daar het de buurtbe woners bekend was, dat de ouders naar een café waren en er nog 5 jon ge kinderen in het huis moesten zijn, werd de gesloten voordeur geforceerd en werden allereerst de kinderen in veiHgheid gebhacht, waarna men met vereende krachten het vuur te lijf ging. Met behulp van een aantal em mers water kon de brand worden ge blust en de inmiddels gearriveerde brandweer en politie behoefden niet meer op te treden. De oorzaak van de brand was een pan frites-vet, die door een 12-jarig meisje op een gasvlam was gezet en daarna vergeten. Het overkokende vet brandde hevig en had reeds de zoldering enz. aange tast. Slechts door het gelukkig in grijpen van de omwonenden is een ramp kunnen voorkomen worden. OP DE PIER GELOPEN Bij het binnenvaren van de Oost buitenhaven is het motorschip „Til burg" met het achterschip op de pier gelopen. Een sleepboot van de rederij Muller heeft de Tilburg uit zijn be narde positie verlost. Het schip was bestemd voor Terneuzen en kwam uit Basel. „DE RANI ANTWOORDT NIET" Geslaagde uitvoering van toneel vereniging „Thalia" „De Rani antwoordt niet". Een spel van vele onverwachte wendingen, spannend van begin tot eind. Het geeft de toeschouwer een blik in de spionnagewereld waar voor geld alles wordt gedaan en waar het geweten op zij wordt gezet. Het is een grote verdienste van de spelers van „Thalia" dat zij dit stuk, geschreven door J. J. W. Willemsen, aanvaardbaar voor het voetlicht brachten en de toeschouwers tot het eind in de ban van de spanning wis ten te houden. Het was de heer A. van der Linden als van Royen, directeur van de re derij van Maren en van Rooyen, die een goede vertolking gaf van de re der, die het geld boven alles stelde. Zijn tegenspeler, de heer Am. van der Linden, zijn compagnon, is het niet eens met deze manier van handelen, maar zwicht voor de druk. De bot sing komt als Daphne Verlaine, inter nationale spionne (mej. G. Mat- theeuws) op het toneel verschijnt. Zij heeft een incident in elkaar gezet, waarin „De Rani", die onder Nofd- landse vlag moet varen, in botsing komt met de „Wodan" van Stalonië. Zo zal een wereldoorlog worden ont ketend. Als van Royen hiervoor, on danks het vele geld terugschrikt, werpt zij haar vrouwelijke charme in de strijd en van Royen geeft toe. Zijn compagnon, die ogenschijnlijk ook toegeeft, wordt nu echter zijn grote tegenspeler, hierin bijgestaan door de kapitein van „De Rani", (de heer J. Misseghers). Zet en tegenzet volgen elkaar snel op en door het gehele verhaal loopt nog de liefdesdraad tussen van Maren en Vera, de doch ter van van Royen (mej. M. van Bas telaer). Op het eind ziet de toeschou wer dan hoe het goede wordt beloond en het kwade gestraft. GEEN JURY Zuiddorpe IN In de vluchthaven van Zijpe op Schouwen-Duiveland is het motor schip „Hendrik" van de rederij van Driel uit Rotterdam gearriveerd met 730 ton stortsteen, een geschenk van de Zwitserse regering. Advertentie) Het lag in de bedoeling om dit stuk te spelen in de beoordelingswedstrij den van het W.K.A. in Zeeland. Op de dag van de uitvoering heeft nvtn de telefonische mededeling ontvan gen, dat door een technische fout bij het secretariaat van de W.K.A. geen jury aanwezig kon zijn. Dit was zo wel voor de spelers als voor de ver eniging een grote teleurstelling en men vraagt zich dan ook af hoe deze fout is ontstaan. De belangstelling was de eerste dag zeer goed. Men speelde voor een vol le zaal. De tweede dag was de belang stelling echter slecht. Het is jammer want het spel was toch zo dat de spelers zeker ook een tweede volle zaal hadden verdiend. Het decor was modern en smaak vol verzórgd door de heer G. de Bruyn, terwijl ook de grime door de heer J. van der Hout het hare bij droeg tot het succes van de opvoe ring. |y|ET September a.s. wordt het reeds twee jaar, dat de firma Smit uit Nij megen op spectaculaire wijze, tussen Baarland en de Griete, drie gas- zinkers door de Westerscheide trok, bestemd voor de levering van het lange afstandsgas door de cokesfabriek te Sluiskil, aan Zuid-Beveland en Walcheren. Met optimisme stelde men toen vast, dat 1 Januari 1953 deze levering zou kunnen beginnen. Later werd die datum verschoven tot 1 Mei en volgens het jongste schrijven van het Bureau Energievoorziening, zai het pas 1 Aug. a.s. worden. Prof. de Quay, Commissaris der Koningin in Noordbrabant, metselt zijn tweede „eerste steen" voor het nieuwe complex woningen in Klundert. De eerste „eerste steen" was al gelegd, zonder dat de fotograaf een goede opname kon maken en toen was prof. de Quay bereid het nog eens over te doen. Het heeft de uitvoerder dan ook niet meegezeten. Het buitengewone natte najaar werkte de aanleg van de transportleiding, welke van Sluiskil tot aan Vlissingen, een lengte heeft van T>ö km., alles behalve in de hand. Daarna werd nog een lek geconsta teerd in een der zinkers, waarvan de opsporing heel wat tijd vergde en ten slotte kwam de ramp van 1 Febr. jl. nog roet in het eten gooien. De toegebrachte schade was toen zeer aanzienlijk. Langs de Sloedam kwam de leiding over 500 meter bloot te liggen en verder naar Arnemuiden toe was het nog erger en ontstonden breuken. Ook aan de Schelde-oever bij Baarland ontstond ravage en in de Schelde zelf onderspoeling. In hoeverre dit laatste nog gevol gen kan hebben, is een open vraag, zo als er ook onzekerheid bestaat over de kwestie of het lek. dan wel de lek ken, welke in de leiding werden ont dekt, gestopt zijn. Bij het directoraat- generaal der energievoorziening zegt men over dit onderwerp niet alles tegelijk. Nu behoeft zelfs het uitvallen van een of twee zinkers nog geen stagna tie televen, wanneer eenmaal met de levering is begonnen. De capaciteit van iedere zinker op zichzelf is groot genoeg, dank zij de drie in Sluiskil opgestelde Ingersol-Rend compresso ren van 12 atm. wat een wijze voor zorgsmaatregel blijkt te zijn ge weest. Intussen is het te wensen, dat in Bemoedigend is weer dat het leg gen van de leiding van Sluiskil naar de Griete bijna voltooid is. TE GOES NIEUWE INSTALLATIE Daar Goes in de gehele opzet van de lange afstandgasvoorziening als het centrale punt wordt beschouwd, zal daar, indien alles voor elkaar is, met de gaslevering een nieuwe waterstof gas-installatie worden gebouwd. Deze installatie is bedoeld voor noodvoor - ziening. Mocht de aanvoer van het gas uit Sluiskil naar de eilanden stag neren, dan kan met genoemde instal latie direct in het hiaat worden voor zien. Ook dit is een voorzorgsmaatre gel. die van wijs beleid getuigt. Een leiding door een zee-arm, ook al is zij drievoudig, blijft kwetsbaar, voor al omdat deze zee-arm zo druk beva ren en uitermate grillig in zijn stroom -beloop is. DE PRIJS Over de prijs van het Sluiskilse derdaad 1 Augustus de levering kan gas, kon men ons nog niets defini- beginnen, want de gasfabrieken te Goes en op Walcheren, waar natuur lijk de laatste tijd alleen het hoog nodige is verricht, beginnen aan het eind'van hun latijn te geraken. De Middelburgse fabriek is met ter reinen inmiddels al toegezegd aan 'n wasindustrie, die er ook om zit te springen. tiefs meedelen. In prijs zal het zeker niet goedkoper zijn, maar omdat het zg. restgas. dat Sluiskil gaat leveren een 30 pet. hogere calorische waarde heeft dan het nu geproduceerde gas door de fabrieken op Zuid-Beveland en Walcheren zijn de verbruikers, ook bij een iets hogere prijs dan thans, nog gebaat. „HELPT ELKANDER' HET GOUD Vijftig jaar geleden opgericht vier de de varkensverzekeringsvereniging „Helpt Elkander" haar vijftig jarig bestaansjubileum. Het lokaal der vereniging was niet groot genoeg om alle leden en geno digden te bevatten, zodat het St. Aloysius parochiehuis als vergaderlo kaal werd uitgekozen. Nu de sociale wettten het dagelijks leven zoveel lichter maken telt het verlies van een varken niet meer zo zwaar als bij de oprichting, toch bewijst het grote aantal leden, dat de naam „Helpt El kander" vijftig jaar lang werkelijk 'n steun en uitkomst was voor een on gelukkige die een varken verloor. Deze herinneringen werden in het serieuze deel der feestvergadering op gehaald en met cijfers aangetoond. Een heel uitgebreid en gezellig kof fiemaal hield bestuur en leden en genodigden lang bijeen. Onder de ge nodigden zagen wij zowel de oude burgemeester van Waes als de nieuwe burgemeester Puylaert, die reeds twee ambtsperioden achter de rug heeft, maar nog steeds zo genoemd wordt. Wel een bewijs dat „Helpt Elkan der" de sympathie van allen gehad en behouden heeft. L. DE BOOY KAMPIOEN VAN „DE GOEDE ZET" De damvereniging „De goede zet" heeft de competitie van dit jaar be ëindigd. Het ciubkampioenschap is behaald door de heer L. de Booy, die gedurende de gehele competitie hard nekkig strijd heeft geleverd om het zo ver te brengen dat hij met de ere prijs naar huis zou kunnen gaan. Hij heeft het dank zij stevig volhouden inderdaad zo ver weten te brengen. Er kwam verder niemand aan te pas; onbedreigd schreed hij naar de top. Tijdens een feestelijke bijeenkomst, waarbij de dammers nu ook hun echtgenoten hadden meegebracht, werd de kampioen gehuldigd, voor zitter G. Cammaert feliciteerde de heer de Booy en bood hem namens de vereniging een fraaie beker aan. die de kampioen trots in de wacht sleep te. Het gezamenlijk diner dat er erop volgde, smaakte uitermate en ook ge durende de verdere avond was de stemming allerbest. „De goede zet" heeft nu wel een aantal leden waar mee een behoorlijke competitie te spelen valt. doch er kunnen er altijd nog meer bij. Het is dan ook de eni ge klacht, die de damvereniging heeft, er nog een groter aantal damliefheb- sers moet komen opdagen. ,.De goede zet" zal iedere nieuweling enthousiast verwelkomen. Advertentie) ALS EEN MAGNEET trekt onze keur van kwali teitsgoederen en ons ongekend sortiment de liefhebbers van het betere genre naar onze zaak. Heeft U ook reeds 'n OPTIMA" BED Fa. JULIA v. d. WALLE Bierkaaistraat Hulst Niéuw-Namén Overslag GEEN GEMEENTERAADS- VERKIZING Eén lijst ingediend Voor de gemeenteraad is alhier één lijst ingediend, wat betekent, dat hier geen verkiezing zal worden gehouden. De lijst, yaarvan de eerste zeven per sonen in de gemeenteraad zullen zit ting nemen, ziet er als volgt uit: 1 J. S. de Cok; 2 A. A. J. de Clerq; 3 P. van Hermon; 4 P. A. C. d'Hondt; 5 P. J. de Clerq; 6 G. de la Ruelle; 1 A. A. de Mei; 8 C. J. Hamerlinck; 0 R. J. Hamerlinck; 9 R. J. Audenaerd; 10 C. de Letter. Graauw COÖPERATIE „D.E.S." De afdeling Graauw van de Ver bruikscoöperatie „Door Eendracht Sterk" hield haar jaarvergadering. De opkomst der leden was niet groot, ofschoon een gratis verloting onder de aanwezigen werd gehouden. Er werden 3 leden gekozen tot commissie van toezicht, n.l. de heren J. Crom- been, R. Bauwens en Jos. Buys. De laatste werd als Graauwenaar aan het bestuur van D.E.S. toegevoegd. Hontenisse WEGVERBREDING De raad, die in een spoedvergade ring bijeen kwam, besloot na een korte bespreking, met algemene stem men om een extra bijdrage te verle nen, tot de verbreding van de weg Mariadijk, welke aansluiting krijgt op de bestaande weg Drogendijk en verbinding met Perkhaven en Wals oorden. Breskens NIEUWE SPEELTUIN Dezer dagen opende de heer Ver- straeten, exploitant van het „Badpa viljoen", een speeltuin. Dit is voor de moeders zeer aangenaam, daar zij dan ook eens rustig van het strand en de natuur kunnen genieten, zonder steeds door haar kroost gestoord te worden. Ondanks dat het nog niet het aangename strandweer was, mocht de speeltuin zich reeds in een gezellige drukte verheugen. Sluis UITREIKING ERETEKENS VOOR ORDE EN VREDE Tijdens een korte plechtigheid op het gemeentehuis alhier werd door de burgemeester aan de oud-militai ren P. J. de Bruijne, F, J. F. Smoo renburg, C. J. de Witte, A. A. Ver- meesch, C. du Fossé, J. de Kramer en A. I. Vermeulen, uitgereikt het Ereteken voor Orde en Vrede, voor de door hen volbrachte dienst in In donesië. Vrasene Binnenbrandje. Maandagnamid dag brak brand uit in het schuurtje van F. Leenknecht. Hulp was direct aanwezig en men kon met enkele em mers water erger voorkomen. EERSTE H. MIS Pater Boudewijn (in de wereld A. Smet) droeg in onze grensparochie zijn eerste H. Mis op. De celebrant werd geassisteerd door zijn Heerbroer, Pater Germanus hield de feestpredicatie. Ter ere van de neomist was het ganse dorp omge toverd in één vlaggen- en bloemen zee. Verrebroek (B.) NIEUWE PASTOOR Na een gezegend priesterschap van 50 jaar heeft pastoor de Vos van on ze grensgemeente, emeritaat aange vraagd. Pastoor de Vos was hier bij na 25 jaar pastoor. Als nieuwe pas toor werd benoemd de Z.E. Heer de Cock, thans pastoor te Donk. PRIJSVRAAG „LUCTOR ET EMERGO" Voor de prijsvraag van de Goese schildersclub „Luctor et Emergo", waren 115 werkstukken ingezonden. De jury bestaande uit Ambachts schoolleraren uit Boxtel, Roosendaal en Goes, kwam tot de volgende uit slag: Beginners: 1ste prijs (met beker) J. Polfl'iet, 2e pr, M. Otte, 3e pr. B. Bakkers, 4e pr. J. Betschap en 5e pr. J. Westemeel, Groep A I gevorderden: le pr. J. Otte. 2e pr. J. A. de Pauw, 3e pr. M. Oreel. Groep A II: le pr. C. A. Korstanje, (bekerwinnaar), 2e pr, A. J. de Bes te, 3e pr. J. Otte. Groep C I topklasse: le pr. W. Wis se (bekerwinnaar). Groep C II: le pr. P. de Dreu. Na afloop werden de bekers en prijzen uitgereikt door de voorzitter, de heer W. Wisse. De werkstukken, welke met een le prijs bekroond zijn zullen op 19 April meedingen in de landelijke prijsvraag, welke dit jaar wordt verzorgd door de afd. Bergen op Zoom. Hansweert Overgeplaatst. De rijksambte naren F. Voortmans en J. Struijlaêrt, resp. assistent en grenskommies 's Rijks belastingen alhier, zijn met in gang van 1 Mei a.s. verplaatst naar Rotterdam. „ZANDRUITER" De parlevinker J, N., die ook het genot van een ritje op een bromfiets eens wilde beproeven, gaf in de Lan ge Geer zoveel gas, dat hij de macht over zijn stuur kwijt raakte. De val kwam zo hard aan dat hij enkele mi nuten buiten bewustzijn geraakte. Dr. Arends, die ter plaatse kwam, nam de getroffene mee naar zijn wo ning, voor de eerste geneeskundige hulp. Ovezande „DORP IN ONRUST" De gemengde toneelclub alhier gaf in de zaal van de heer Verbeek jaar uitvoering. Het plan om dit drama op te voeren op 6 en 7 Februari 1953 kwam door de gevolgen van de wa tersnood van 1 Februari geen door gang vinden. Enige weken geleden gaf de vereniging een uitvoering te Lewedorp, de opbrengst daarvan kwam ten goede voor de getroffenen in onze parochie. Door dit lange uitstel mochten wij een goed treurspel tegemoet zien. On ze verwachtingen werden dan ook geenszins beschaamd. Door de lange tijd van repetities waren de spelers, wat men noemt, rolvast, terwijl de uitbeelding de toets der critiek kon doorstaan. De toneelclub mag zich wat de stijl van haar opvoering betreft in een gestadige vooruitgang verheugen. Wij zien daarom een volgende opvoering met vertrouwen tegemoet. Advertentie) Overtuigt U zelf. Een beter bed. Koopt u goedkoper een 2 pers. f 85.50, van Hulst Goes Yerseke VERGADERING BOEREN LEENBANK In de vergadering van bovenge noemde bank, bracht de kassier het jaarverslag uit. Rekening en balans werden vastgesteld op bedragen van resp. f 1.315.000 en f 1.101.000. De winst bedroeg f 3.526.76, welke ver deeld wordt over de diverse reserve fondsen, terwijl in totaal een bedrag van f 400.- bestemd werd voor het Nationaal Rampenfonds. Bij de verkiezingen werd de heer Jac. van Schaik gekozen tot bestuurs lid, terwijl de heer P. de Koeijer als lid van de Raad van Toezicht werd herkozen. Het huishoudelijk regle ment werd gewijzigd overeenkomstig het advies der Centrale Bank, ten op zichte van het opnemen van spaar gelden. De rente voor 1953 werd als volgt vastgesteld: Voor spaargelden tot f 3500.- 2 3/4 pct„ voor leden 2!4 pet. voor niet- ieden. Bij de rondvraag werd de voorzit ter, de heer J. Schipper, gehuldigd wegens het feit, dat hij 25 jaar zitting had in de college's. Hem werden bij monde van de heer W. Poleij de ge lukwensen van alle leden overge bracht. Als aandenken werd hem een fraaie vulpen aangeboden. Zichtbaar aangedaan dankte de voorzitter voor deze blijken van waardering. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: Cavalleria Rusticana Paljas. GENT Kon. Ned. Schouwburg: De die pe blauwe zee. GOES Grand: Boemerang. MIDDELBURG Electro: Le diable au corps. VLISSINGEN Alhambra: Sentimental Yourney Kath. Ver Gebouw: Kaart avond KAB. yy/annee mens vi dat twee r aan de veer eerst eindig in het stro „zwijnenbof boeren onn QP DAT de kout een temper meest verba hulp varieei pelbomen tc renmiddag r rentrots wer troffen land; rampgebiede en Zuid-Hol Heel vroe de colonne der viervoet ogenenblik fen, want r ken van een Maar toen riveerden w, een al te g snappingen, kend lid va neel op het een ramp vo mannenmoec toortje, dat een der stal voorkwam 1 invasie van .GEZO AAN DE 1 maakte Drentse afv (een totale gend van oi over aan hu het Zuiden, mee, die voc verdeeld one dan vender ontwikkeling sumptie zuil 50 lopers, 48 die, zoals oi werd meegi Er was ook e MIDDELBURG Concertzaal, 20 uur: Uitvoering Middelburgs Mannenkoor. aanmeld voor Biu'gemeeste Middelburg; Gelet op ht 112 van het houding, staat herinneren verplichtingen tikelen 3 tot besluit: brengen als bare kennis: le. dat, b ieder, die in de daarvoor rust geniet, opgenomen 1 gisters; 2e. dat iede men in het b( meente, waa duurzaam of regel zijn na in de plaats ten; 3e. dat in omtrent het zondere voors 4e. dat, ieder, die Ne wijld van het worden afgevi 5e. dat bij de gemeente het bevolking aangebracht. Voorts, in staande: a. dat aan van verhuizir mondeling o schieden op vijf dagen nj verlaten van vijf dagen te verandering, laatste adres meente, of vai waarheen ver adres (zo no< naam van he b. dat aan vertrek, behoi len. onmidde wordt uitgerei ke hem dient ding en welke worden ingele Nederlandse g volkingsregiste worden opgen< c. dat ieder nachtrust of tredende rust in een bevolki men of die t£ bevolkingsregk meente iS op vijf dagen na soon moet aan tebestuur ondi paspoort of i indien hij uit der land en vj legitimatiebewi oen andere ge is gekomen, te de desbetreffe gesteld van a; d. dat bestui gestichten of nen onder enij mede hotelhc en kamerver] dagen na de o of na het ver ten doen van voornamen v langer dan ve stelling het pension of hu men of gehuis'

de Stem | 1953 | | pagina 2