§)ajgbta9 Hoofdstuk Christendom Serooskerke voorgoed verdronken Nog 11 van de 67 open Operatie Wanhoop faalde, operatie Waanzin werd niet eens geprobeerd Wat een Wonderlijke Wereld Gen. Ridgway op bloembollenbezoek De Krachtproef TWEEDE BLAD WOENSDAG 15 APRIL 1953 Recordjaar voor luchttoerisme g-zag Vooral niet te groot Aan Henks boezem Vóór de winter dicht, maar nog niet droog Beloften LIKDOORNS wonderolie RADIO Order van 25 mil- lioen ingetrokken vice: s krij st de 9 op Felix. t met 'oltrekt ait't r dan blijft akke- :te was >ren. ER STEEN 7oals het o.m. de taak van de ka- tholieke pers is, de katholieke visie te vertolken, zo is het o.m. de taak van de organen van de Partij van de Arbeid, socialistisch commentaar te leveren en tolk te zijn van het zien en denken der leden van de P. v. d. A. Een dezer organen is Het Vrije Volk. Het blad bevat dagelijks een kwart pagina „Vrije Volk Encyclo- paedie", waarin op alphabet een verklaring van personen, zaken en gedachten wordt gegeven op de bekende „populair-wetenschappe lijke" wijze. Men bevindt zich thans in de C en onder het hoofdstukje Chris tendom kan men het volgende le zen: Om bij een beschrijving van de ze godsdienst naar voren te bren gen wat hem karakteristiek on derscheidt van andere godsdien sten, zal men in alle vormen van Christendom de nadruk leggen op de eigen aard en betekenis van Jezus Christus. Het dogma van de Godmens Jezus Christus, door de kerk gehandhaafd, wordt door het rationalisme sinds de achttiende eeuw ondergraven en terzijde ge steld. Wat staat er vast van het leven van Jezus? In streng wetenschap pelijke zin weet men er niet zo heel veel van. En wetenschap èn geloof hebben de twijfel trachten te overwinnen. Moet het geloof zich desnoods tegenover het we tenschappelijk onderzoek handha ven? Vertegenwoordigt de Chris tus des Geloofs het laatste en hoogste gezag? Mag de moderne mens meer waarde hechten aan een waarachtig Christelijk leven dan aan een goed sluitend geheel van dit gedeelte der geloofsleer? Het Christendom vertoont zich, talrijke variaties buiten beschou wing gelaten, in een drievoudige gestalte: Rooms-Katholicisme, Protestantisme en Oosterse Ortho doxie. Het Rooms-Katholieisme valt als godsdienstige gestalte vrijwel sa men met de kerk, die het opperge zag van de Paus van Rome erkent. Deze kerk is een eigenaardige kerk geen geloofsgemeenschap van ge lijkgezinde personen, maar een heilsinstituut, dat uitdeelt aan al len, daarin opgenomen, door mid del van sacrament en genade. De kerk heet gegrondvest op Mattheus 16 vers 18 tot 20 en de Paus geldt als opvolger van Petrus en als ste dehouder van Christus op aarde. Sinds 1870 is de Paus onfeilbaar verklaard. De kerk beoogt een straffe leiding van het zedelijke en sociale streven der gelovigen en geeft onderdak aan de primitieve volksvroomheid, die gelooft in de geheimzinnige kracht van reli- quieën. wijwater, crucifixen, amu letten, zegeningen, bidprentjes, ro zenkrans en wat dies meer zij. Deze kerk telt ongeveer 273 mil- lloen belijders. Het Protestantisme ontleent zijn naam aan het protest (Latijn verzet, verwerping! m de Hervor mingstijd tegen leer en praktijken der Middeleeuwse kerk \ntge_ bracht. Dit protest was gebaseera op de Bijbel. Het is de Protestant te doen om het zuivere Woord Gods en dus zijn de protestantse kerken hoor- en geen kijkkerken, zoals de Rooms-Katholieke Enzovoorts. De baarlijke nonsens, die hier is verkondigd, behoeft onzerzijds geen commentaar. Hij spreekt voor zichzelf. Wel willen wij hier in herinne ring brengen, wat ons al eer bezig hield: hoe gevoelen de katholieke P. v. d. A.-leden zich bij de ver kondiging van boven-aangehaalde wijsheden in hun orgaan? Met hun aimiuletten-bijgeloof kunnen zij niet anders zijn dan de niet serieus genomen medicijnman in het kamp der Rode Broeders. r\IT JAAR belooft een recordjaar te worden voor alle Europese lucht vaartmaatschappijen. De nieuwe tou- ristentarieven, welke op l April van kracht zijn geworden en over het al gemeen een reductie van 25 procent op de normale vervoersprijs beteke nen zullen een grote toeneming in het aantal luchtpassagiers tengevolge hebben, aldus heeft de president di recteur van de British European Air ways, Lord Douglas of Kirtleside, te Rome medegedeeld. Advertentie) JN DE „HAAGSE BRIEF", die morgen in ons blad zal verschij nen, zal onze briefschrijver dieper ingaan op de bedoelingen van mi nister Witte met zijn half-om-half regeling ten aanzien van Woning wetwoningen en Premiewoningen. Dat wil zeggen, de minister streeft naar de mogelijkheid: zóveel Wo ningwetwoningen, dan ook zóveel premiewoningen. Daar premiewet- woningen particuliere bouw zijn, heeft de overheid deze bouw niet in de hand en dus, verklaarde mi nister Witte later nog aan een ANP-verslaggever, zullen wij het aantal Woningwetwoningen toch veilig stellen mocht het blijken dat er niet evenveel premiewoningen worden gebouwd. Het Vrije Volk van gisteren noemt dat „Zigzag-beleid". Wij hadden indertijd graag ver nomen, hoe het beleid werd ge noemd van de voorganger van ïr. Witte, de heer In 't Veld, die het bestond drie bouwstoppen per jaar af te kondigen en weer in te trek ken. Voor hem echter niets dan lof, want hij is een P.v.d.A.-heer en een groot heer in het Humanistisch Verkeer Zig-zag-journalistiek, daar op het Hekelveld. JN HET zigzag-stukje van Het Vrije Volk wordt nog beweerd, dat die Woningwet-woningen er in ieder geval moeten komen, want die „zijn over het algemeen arbei derswoningen", terwijl de premie woningen „practisch geen arbei derswoningen" zijn. U kent ze wel, de Woningwet woningen. Weinig kamers, alleen geschikt voor kleine gezinnen. Jong getrouwden, wier gezin zich bin nen enkele jaicn uitbreidt, moeten aldra verhuizen naar verouderde ruimere huizen, omdat de moderne nieuwbouw in frisse wijken slechts tot stand kwam voor gezinnen die (vaak kunstmatig) klein gehouden worden. Premiebouw zou voor gro tere gezinnen de oplossing zijn. Begrijpt men nu de bezorgd heid van Het Vrije Volk? J^AMERAAD Henk Gortzak heeft Minister Algera enkele vra gen voorgelegd in verband met deWatersnoodramp. Hij komt op voor het te werk stellen van meer arbeiders op Schouwen-Dui veland, omdat er bekwame arbeiders zouden zijn, van wier diensten geen gebruik wordt gemaakt. Hij komt op voor de bewoners van Fijnaart, die lijden onder een blaam, op hen geworpen door de minister toen deze zeide, dat zij zouden hebben geweigerd hun wo ningen te verlaten nadat er tijdig was gewaarschuwd. En hij vraagt maatregelen voor een snel herstel van de dijken. Roerend is de zorg voor de be woners van Sóhouwen-Duiveland en Fijnaart en voor de werkgrage arbeiders, hier door Kameraad Henk getoond. Maar.... als de minister het herstel der dijken even snel be vorderde ais de Moskouse hulp ar riveerde, toen hier de hulptroepen uit Amerika en West-Europa het zwaarste werk al lang achter de rug hadden, dan zaten wij met Sint Juttemis nóg onder water. Het is met de communisten altijd weer, wat het geweest is: grote (overbodige) woorden en geen daden. Die woorden dienen slechts om onnozele zielen aan Henks rode boezem te lokken. ftUBSHSLUIS O-*,, 'wEI&HA.VEN l_, (Van onze speciale verslaggever) VAN de 145.000 hectaren ondergelopen land was tot het jongste weekend 128.345 h.a. van het buitenwater afgesloten, maar het springtij van Zondag heeft bij Bruinisse weer 780 en op Goe- ree de Bulten kleine Zuiderpolder van 800 hectaren weer aan het water prijs gegeven. Van de 67 stroomgaten, die de wilde zee van 31 Januari op 1 Februari geslagen heeft, zijn er thans nog 11 open: zeven op Schouwen-Duiveland en vier op Zuid-Beveland. Van deze laatste vier zal dat te Bath waarschijnlijk in één a twee we ken dicht zijn. De dichtingswerkzaamheden hebben in de maanden Februari en Maart een vlot verloop gehad, omdat er uitzonderlijk weinig storm is geweest; dit is in de geschiedenis even bijzonder als de weersomstan digheden in de rampnacht. De nog te dichten gaten leveren de grootste moeilijkheden op ,maar ir A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijks waterstaat, vertrouwt er op, dat dit jaar alle dijken weer klaar zullen zijn. „Dat wil echter niet zeggen, dat vóór de winter dan al het water al weer zal zijn weggepompt." dat de stromingen hier zo geweldig zijn. dat het water zelfs tussen eb en vloed niet tot stilstand komt, was het niet mogelijk zinkstukken te plaatsen, waarop men van plan was zinksche- pen te laten zakken. Ofschoon de in genieurs wisten, dat het een dubbeltje op z'n kant zou zijn. hebben ze ver volgens nog geprobeerd het te klaren met alleen de zinkschepen. „Operatie wanhoop" noemden ze de poging. Er moesten vijf schepen geplaatst wor den; met twee lukte het, maar de der de werd meegesleurd en bleef verder op in het gat als een wrak vastzitten. Later sloeg nog een schip los, dat er gens als wrak bleef hangen; de opera tie moest worden opgegeven. Eén dag heeft men toen nog gedacht aan een nog stouter plan. maar dat werd als „operatie waanzin" maar niet eens geprobeerd. De twee wrakken hebben tenminste dit resultaat van het ogenblik, dat de stroom zodanig wordt gebroken, dat de haven van Zierikzee nu op alle tij den van de dag te bereiken is. „LEVENSSTRIJD" (~)P Schouwen-Duiveland, een eiland van 18.000 hectaren, waarvan be halve het hoge land slechts 900 hec taren boven water liggen, moet uiter mate zwaar en moeilijk werk worden verzet. Schouwen en Duiveland zijn van elkaar gescheiden door een dijk, die voorheen als binnendijk niet be rekend was op grote druk. Door de jongste hoogwaterstand bij het spring tij van het weekend werden 3 gaten geslagen in de binnendijk, waarvan er alweer 2 gedicht zijn. Als men inmid dels de dijk niet had verhoogd, zou er meer schade zijn aangericht. Hij wordt nu zo gemaakt, dat hij als bui tenwaterkering dienst kan doen. Mi nus de 780 hectaren, die tijdens het weekend moesten worden prijsgegeven door de breuken in de binnendijk, zijn op Duiveland 4285 hectaren drooggevallen. ZIERIKZEE EN SCHELPHOEK Vfan de zeven stroomgaten op Schou wen-Duiveland zijn die van Zie rikzee en de Schelphoek de meest barre. De volgorde van dichting op Duiveland is: eerst het noordelijke gat bij oosterland, dan het zuidelijke gat. vervolgens aan de noordkant van de polder Vierbanne en tenslotte de twee gaten aan de zuidzijde. Aan alle gaten wordt echter reeds gewerkt. Schouwen is één grote polder zon der binnendijken; het water heeft er dus vrij spel zolang er nog één gat open is. Er zijn drie gaten: Burgsluis, Serooskerken (Schelphoek) en Zierik zee. De gaten bij Zierikzee en. de Schelphoek zijn de bijzondere zorgen kinderen van prof. ir. J. Th. Thijsse, directeur van het waterloopkundig la boratorium te Delft. Het gat bij Schelphoek blijft tot het laatst open; het is het grootst en wanneer het voor de andere twee gedicht werd, zou de stroming de twee kleinere ga ten in snel tempo uitvreten Burgsluis is nu al behoorlijk dicht, „daar zal niets meer gebeuren", aldus prof Thijsse. 19 METER DIEP! Uet gat bij Zierikzee was aan- vankelijk geen zorgenkind. „Maar nu heeft het tandjes ge kregen", zei prof. Thijsse. De stroming heeft de kleilaag weg gevreten. Het gat van 4 meter diepte werd toen ineens 13, later 17 en nu zelfs 19 meter diep. Want het zand, dat onder de klei laag zat, was een begeerlijke prooi voor de felle stromingen. Men heeft geprobeerd het gat binnen enkele da gen in bedwang te krijgen, maar om- [Wlet het „probeersel" is geen tijd verspeeld, want inmiddels werd doorgewerkt aan 't degelijke plan om het gat te bedwingen door er in brede boog (binnenwaarts) een dijk om heen te spannen. „Operatie levens strijd" heet dit werk, naar de boerde rij. die in de buurt de naam „Levens strijd' 'op de nok heeft staan. Dat wordt dan een dijk van 1150 meter en het is alleszins verantwoord, dat men even geprobeerd heeft in een paar da gen te klaren (een dijkstuk van 250 meter), wat nu enkele weken gaat kosten. Dit werk gaat nu vlot: er wordt met caissons gespeeld als met een blokkendoos. 30 METER DIEP Advertentie) "Tie sluiting bij Zierikzee is -L' tegelijk een proefbedrijf voor Schelphoek. Hier is een gat van 340 meter breed en 30 me ter diep. Dit gat was al direct zo groot, toen de zee zich door de dijk naar binnen stortte in het zo laag gelegen land. Er zijn vier plannen gemaakt om het gat te dichten. Het eerste, een nieuw dijkstuk buitenom, dus in de Schelde, een werk, dat 6 a 7 weken gevorderd zou hebben, moest worden opgegeven, omdat de ondergrond niet in tact bleef en wegspoelde. Plan 2, de dijk direct doortrekken, is onmid dellijk terzijde gezet. Plan 3, een dijk in een ruime boog (binnenwaarts) om het gat heen, kon evenmin worden uitgevoerd, omdat de geulen, waar langs het water zijn weg zocht in de overstroomde polder, te onrustig wa ren; rest plan 4. Volgens dit plan wordt in wijde cir kel om het gat èn de stroomgeulen heen een dijk gelegd, waarbij de pro vinciale weg ten Z. W. van Seroos kerke een rol zal spelen. Het staat nog niet helemaal vast, hoe de dijk precies komt te liggen; wel is het belangrijk of Serooskerke binnen of buiten de dijk zal vallen. De voormalige bewoners vragen zich dat met angst af. Komt het plaatsje buiten de dijk te liggen, dan worden de huizen, die nu al ruïne-achtig zijn, complete ruïnes. Alleen al het werk „onder water", het aanbrengen van de zinkstukken, zal twee maanden vergen! Dit brengt een organisatie mee. zoals nooit te voren vertoond. Ais het „onderwater- werk" achter de rug is, zijn er vier methoden om op deze „funderingen" een boven water uitstekende dijk te bouwen; a) .oplagen" met zinkstukken, die aan de onderste zinkstukken, de fun dering dus. worden vastgemaakt (een methode, die bij Burgsluis is toege past.) b) opstorten van steen (gaaf het langzaamst en wordt daarom niet ge kozen) c) volzetten met betonnen blokken en d) dichten met caissons (waarvoor de proef bij Zierikzee van groot be lang is). „Het wordt waarschijnlijk een com binatie van a en d", aldus prof. Thijs se. Caissons zijn volop in de maak. Waarschijnlijk komen er een paar uit Engeland, die daar nog liggen en reus achtige afmetingen hebben (60 me ter). „We hopen vóór de winter dicht te zijn", zei ir. Maris, „wat nog niet zegt droog". Maar prof. Thijsse is iets optimistischer. „Ik heb nu eenmaal de naam een optimist te zijn",, zei prof. Thijsse. waarop ir. Maris antwoord de: „Daarom ben ik zo voorzichtig in mijn schatting." INTERIMRAPPORT t"Ne Delta-commissie onder voorziter- schap van ir. A. G. Maris zal bin nen een maand een interimrapport aan de regering uitbrengen over de mogelijkheden tot grotere beveiliging tegen overstromingsrampen. Zoals be kend heeft de commissie tot taak hierbij de afsluiting van de zeegaten tussen de Zeeuwse eilanden mede te betrekken. f~\p wat al beloften zjjn candida- ten gekozen. Lees vandaag onze kolommen. Gij vindt er te kust en te keur voor de eerstkomende raadsverkiezingen. Maar geen hun ner zal u beloven, wat de actrice Gale Storm zij wordt thans inge huldigd als burgemeesteres van Sherman Oaks (Los Angeles) aan haar kiezers beloofde: zfj zou bij haar inhuldiging een avondtoilet dragen, strapless (d.i. zonder schou derbandjes). En düs werd zij geko- zen. De candidaat Paul Egan, de nieu we burgemeester van Aurora (Illi nois) werd gekozen omdat hij geen redevoeringen heeft gehouden, geen babies heeft gekust, en geen handen heeft gedrukt. Verleden week moest hij rondkomen van 90 gulden werk loosheidssteun per week, nu ver dient hij 21.000 gld. per jaar. En dat allemaal zonder babies te kussen, hoe bestaat het.... Kom maar eten Ven plattelandsgemeente van 1255 zielen in Somerset heeft een verontwaardigde brief ge stuurd naar de Verenigde Naties om te vertellen, dat zij echt be staat. De brief is geadresseerd aan Sir Gladwyn Jebb, de Britse de legatieleider bij de Verenigde Na ties, die twee weken geleden in I de algemene vergadering verkon digde, dat hij nog nooit van de plaats had gehoord. In verwijten de bewoordingen deelt de ge meenteraad van Wiveliscombe mede, dat er echt een dorp van die naam bestaat. Bovendien no digt de raad Sir Gladwyn uit zich zelf te komen overtuigen en eens een paar piepkuikens te komen eten. Sir Gladwyn heeft beweerd dat er voor zover hem bekend is, geen dorp van die naam bestond, tijdens de besprekingen van het Praagse spionnageproces tegen Vavru Hadju, een Tsjechische ad junct-minister van buitenlandse zaken. Hadju „bekent" in dit pro ces, dat hij kort na de oorlog door de Britten in Wiveliscombe als spion was aangenomen. „Ik heb nog nooit van Wiveliscombe ge hoord en ik weet niet waar het ligt", verklaarde Sir Gladwyn bij die gelegenheid. Bij het schrijven van de raad heeft een vrouwelijk gemeenteraadslid een briefje ge voegd, waarin zij belooft een di neetje te zullen arrangeren, wan neer Sir Gladwyn op de uitnodi ging ingaat. Bevrijders £)e nieuwe Amerikaanse am bassadrice te Rome, mevr. Luce, heeft öp haar 50ste ver jaardag verklaard, dat de ware bevrijders van de vrouw de schrijfmachine en de naai machine zijn geweest. „De mannen hadden er geen deel aan", zei ze. Stuiters "Twee jochies van ongeveer 10 jaar stonden voor de kinder rechter van het Engelse Walling- ford. Ze hadden lichtreflectoren uit het wegdek losgepeuterd. Waarom? „We dachten dat er van binnen glazen balletjes in zaten, die we als stuiters wilden gebruiken." Moeder-instinct IWIen had de jongen van een vier- jarige spaniel van de heer Bland te Tilney (Eng.) verdronken. Maar de hond berustte er niet In. Ze groef en groef en dolf een nest met jonge konijntjes uit een hol op. Dat zijn nu de stiefkinderen van de spaniel geworden. Amerikaanse Liet zal u niets zeggen, wanneer wij u vertellen dat zich onder de gegadigden voor het Amerikaanse burgerschap zij vertegenwoordig den 34 nationaliteiten een zekere Hedwig Eva Maria Kiesler bevond, toen het Hof van Californië een be slissing in de massa-aanvraag voor naturalisatie moest doen. Maar als u wel eens naar de film gaat, dan kent u haar toch, want deze gebo ren Hongaarse noemt zich in Holly wood Hedy Lamarr. Russen p^ouaan stond op stelten tijdens het aldaar vorige week ge houden studentencongres. Men had ook gezien de milde voorjaars stemming in Panmoenjon twee Sovjet-Russische studenten uitge nodigd en lenlangenleste kwam er een luis van een wagen voor bijrijden met de letters CD. Eert meisje en een jongeman stapten uit en werden door een begelei dende functionaris voorgesteld als studenten uit Moskou. De bur gemeester organiseerde snel een officiële ontvangst. Studenten en persmensen omringden het twee tal, dat echter weigerde de afge vaardigden uit het land van Tito te ontmoeten. „Wij zouden elkaar heel weinig te zeggen hebben", zei de Moskouse jongedame. En dat kwam wel uit, want de Joegosla- ven kenden Russisch en de belde „.Russen" nietDe hele verto ning was een studentengrap waar er heel wat zijn ingelopen. Goud op straat *t"oen een vrachtauto, komende van een kantoorgebouw bij het Ge- neefse station een slingering maakte, viel een zware zak naar buiten. Uit een scheur stroomden honderden gouden Napoleons (elk ter waarde van 35 gulden). Terwijl de meeste wandelaars met open monden dit wonder stonden aan te staren, sprong een jeugdige wielrijder op de zak toe, die nog altijd 20.000 goudstukken bevatte en racede ermee van door. De vrachtauto stop te. De chauffeur en bedienden uit de kantoorgebouwen renden de jon geman achterna, pakten hem, ga ven hem 100 gulden om zijn mond te houden, kochten elk der toe schouwers met een kleinigheid om, mikten de zak in de auto, grabbel den de weggerolde goudstukken bij een, wierpen die eveneens in de auto en binnen 3 minuten was de hele vertoning ten einde. Geen politie man had er iets van gezien. Het hele tafreel wordt verklaard door het feit, dat men de maande lijkse goudsmokkel van Zwitserland naar Frankrijk op een kleine vier ton schat. Verplaatsbare stad ("Np de Britse Jaarbeurs die van 27 April tot 8 Mei zal gehouden worden, zullen de bezoekers een „geprefabriceerde" en verplaatsbare stad van 3600 m2 oppervlakte, kun nen bezichtigen. De stad bevat een gecombineerde school en hospitaal die 405 m2 beslaan; deze construc ties zullen opgetrokken worden door de firma die de eerste aluminium- kraaminrichting en afdeling voor verpleegsters, die zich te Sydney, Australië, bevinden, heeft vervaar digd. Er zullen huizen van het stan daard type te zien zijn die in een achturendag kunnen opgetrokken worden. „Laat ons tenminste samen lunchen Liet bezoek, dat gen. Ridgway, op perbevelhebber der Noordatlanti- sche strijdkrachten, gisteren aan de bloemententoonstellingen „Keuken hof" te Lisse en „Flora" te Heemstede bracht, was inofficieel. Minister Staf had. toen hij onlangs te Parijs met de generaal van gedachten wisselde, voorgesteld de komst van het echt paar Ridgway geheel onopgemerkt te laten. „Maar laat ons tenminste sa men lunchen", had de opperbevelheb ber daartegen aangevoerd. Advertentie) En zo bevonden dan gisterenochtend de minister met zijn dochter zich op Schiphol, toen daar tegen tienen in een Amerikaanse Constellation een ge zelschap van tien personen arriveerde met de heer en mevrouw Ridgway aan het hoofd. Ook de bloembollen kweker. die als gids zou fungeren, de heer van Waveren, was ter verwelko ming aanwezig. Er werden vele han den geschud en een of twee foto's ge maakt. maar de aanwezige journalis ten moesten op een afstand blijven toezien. In Lisse werd de lunch ge bruikt. Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN. neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 2.35 bespaart U veel ellende. door INico J. P. Smith 53) „Ja Henk, die deur moet je heb ben!" roept hij Henk Veder toe, die vragend achterom kijkt en na de roep van Westra de deur naar de woon kamer open doet. Mevrouw Westra heeft de ver wachtte invasie reeds gehoord en ze komt uit de stoel waarin ze heeft zitten te lezen naar voren. Nu zal het hebben, denkt ze. Maar vrien delijk zegt ze: „Kom door jongens neem een stoel en ga zitten. Doe maar net of je thuis bent." Precies zo heeft ze vroeger de •schoolvriendjes van Jan en Hein ontvangen, als die 'n middagje moch ten komen spelen. Maar dit zijn an dere jongens zij zijn groter ze zijn ook veel meer verlegen dan de kleine apen, die vroeger verschenen on die dapper met het meegebrachte cadeautje onder de arm haar felici teerden. Dat waren altijd nette jon getjes, die wisten hoe het hoorde en die haar, na het partijtje plechtig een handje gaven en haar bedank ten voor de gezellige middag. Dat hoorde er altijd zo bij: „Bedankt me vrouw voor de prettige middag." Nu moest ze proberen, deze grote kerels een prettige avond te bezor gen. Gelukkig ziet ze haar man al aankomen. Westra doet joviaal: „Neem maar een stoel HarryPiet, ga jij daar maar zitten ja, dat is goed Henk maar voor de tafel. Dan is hij de president. Meneer de voorzitter. Ze lachen er allemaal 'n beetje om, maar ze voelen zich ken nelijk niet op hun gemak en ze lachen overdreven, als Johan weigert in een gemakkelijke stoel te gaan zitten. „Ik zou je danken dat doe ik niet je zakt er helemaal in weg en je komt er gewoon niet meer uit." Westra lacht even mee en dan duwt hij de suffe Guus pardoes in een der clubs. De jongen vindt het best. Met z'n hoofd scheef zit hij er de heel avond stil te genieten. M'n vrouw heeft het al gezegd: Je doet maar net of je thuis bent, zegt Westra. Ik ben nu vanavond eens niet de directeur je kan doen wat je wilt je mag zeggen wat je wilt. Vooruit, wie heeft er een voor stel? Het is allemaal zo ongewoon, zo vreemd, dat de jongens niet wat voor houding ze in 1 nemen. Zelfs Adriaan Swifting, die toch anders niet verlegen is, weet niet goed, hoe hij zich moet houden en hij zoekt met de ogen steun bij Harry Duintjer, die toch lang geen vriend van hem is. Ze zijn zo gewend, de mond te houden als er een toezicht houder of leraar bij is, dat ze maar stil om de tafel heen zitten. Morgen zullen ze naar huis schrijven, dat ze op echte stoelen hebben gezeten.... op echte stoelen, voor het eerst na weken, na maanden Mevrouw Westra voelt de onaange name stemming in haar gezellige ka mer en zij verwijt zichzelf, dat ze haar gevoelens ten opzichte van deze jongens niet beter de baas was. Het is natuurlijk haar schuld, dat ze zich niet op hun gemak gevoelen. Dat is net als met kleine kinderen die schijnen het te weten, als iemand niet op kinderen is gesteld. Dat had Hein vroeger heel erg, bedenkt me vrouw Westra, terwijl ze de kring eens rondkijkt. Die ene daar in de club, met z'n scheve hoofd is een stakker dat zie je zo. Een jongen om medelijden mee te hebben maar bij die anderen zijn toch leuke ge zichten die zwarte bijvoorbeeld. Een aardig type. Wat zou die nu heb ben gedaan, dat hij hier terecht moest -n? Mevrouw Westra dringt deze weg. Haar man heeft gezegd, de jongens moest ontvangen alsof het vrienden van Hein of Jan waren. Daar zal ze zich aan houden en zonder wat te zeggen gaat zij naar de keuken, waar de chocolademelk en de bekers reeds gereed staan. Westra doet net, of hij niet merkt, dat de jongens zich niet op hun ge mak gevoelen. Als de heren niet weten, wat we moeten doen, dan stel ik voor, te be ginnen met het vloeienspel. We moe ten elkaar niet de hele avond zwij gend aan zitten te gapen. Of weet iemand wat beters? Nee, ze weten niks. Alleen grinni ken er een paar om dat vlooienspel. Ofschoon Westra niet kan uitmaken, of het het woord is, dat hun beschei den lachlust wekt, dan wel of ze het spel te kinderachtig vinden. Het is een geruststelling als blijkt, dat van allen dit spelletje met de plaatjes kent en na een k°rte "lt1^ zijn ze om de tafel weldra zo- vol animo bezig, dat ze niet eens merken, dat mevrouw Westra met de bekers dampende chocola is binnengekomen. En met de chocola verschijnt ook Hein, die dadelijk vraagt of hij een spelletje mee mag doen. Ja, als dit potje uit is, zegt Teun Dingstee, die nog maar twee vlooien in het bekertje behoeft te werken en nu bang is, dat die nieuwe met do overwinning zal gaan strijken. Natuurlijk eerst dit spelletje uit, beslist Heins vader. Dan zullen we eens zien, of er eentje bij kan. Hein vindt het maar half leuk, dat hij niet dadelijk kan meedoen, maar ■hij volgt het spel met intense belang stelling en hij is vol bewondering voor Ko van Buren, die in een keej[ alle vijf dopjes in het bekertje iaat springen. Jij hebt het meer gedaan, vader, zegt Hein, maar Teun Dingstee, die z'n teleurstelling over zijn verlies niet onder stoelen of banken steekt, merkt spijtig op, dat daar niemand tegen op kan. Hij had eigenlijk niet mee mogen doen, meneer, zegt hij. Niet mee mogen doen? Waarom niet? Hij kan goochelen, verklaart Teun Voor een goochelaar is dit te gemakkelijk. Ja, dat kon wel eens zo zijn, antwoordt Westra. Laten we eerst met elkaar die chocola naar binnen goochelen en dan moet Ko z'n kun- sen maar eens vertonen. (wordt vervolgd) DONDERDAG IK APRIL 1953 HILVERSM I, 402 m. 7 Nieuws* 7.10 Gram.; 7.15 Idem; 7.45 Morgengebed en liturg, kalender; 8 Nieuws en weer- benchten; 8.15 Gram.; 9 Voor de huis vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 School radio; 10 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 11.50 „Als de ziele luistert", causerie; 12 Angelus; 12.03 Lunchconcert; (12.30-12.33 Land- en tuinbouwmededelingen); 12.55 Zonnewij zer; 1-3 Nieuws en Katholiek nieuws 13.20 Gram.; 13.35 Vierhandigpianospel; 14 Gram.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram.; 15.30 Strijkkwartet; 16 Bijbel lezing; 16.30 Vocaal ensemble; 16.50 Gram.; 17 Voor de jeugd; 17.30 Gram.: 18 Banjo-orkest; 18.30 Gram.; 18.35 „Op de stelling; 18.45 Leger des Heislkwar- tier; 19 Nieuws en weerberichten; 18.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.30 Gram.; 20 Radiokrant; 20.20 Gevarieerde muziek 21.45 Gram.; 22 Commentaar verkiezings uitslag Unie van Zuid-Afrika; 22.15 Zang en piano; 22.35 Gram.; 22.45 Avond- overdenking; 23 Nieuws en SOS-berich- ten; 23.15-24 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7 Nieuws 7.10 Gram.; 7.15 Gymn.; 7.30 Gram. 7.50 Dagopening; 8 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.45 Idem; 9 Morgenwijding; 9.15 Omr. orkest; 11.50 „De vrouw in gezin, maat schappij en staat", gesprek; 12 Zang en piano; 12.25 „In 't spionnetje; 12.30 De Regering heeft besloten af te zien van een order van 25 millioen gulden, die bij de N.V. Philips zou worden geplaatst, zo vernemen wij van de Legervoorlichtingsdienst. Het, betreft hier de productie van voertuigradiozenders. De ontwikke ling van de bouw van deze toestellen bleek niet te voldoen aan de verwach tingen. die het Ministerie van Oorlog er aan had gesteld. De Regering had voor deze ontwikkeling een millioen gulden beschikbaar gesteld. Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gram,; 12.50 „Uit het bedrijfsleven" causerie; 13 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gram.; 13.20 Metropole Orkest; 14 „Desiree hoorspel; 14.50 Gram.; 15 Voor ,c,nleJ?en' 'e Gram-: 16.15 Voordracht 16.30 Gram.; 16.45 Voor de jeugd; 1730 Mil. causerie; 17.40 Gram; 17.45 Rcge- n"gf uitzending: Mr. H. G. Quick 1 ..Ontwikkelingsplannen 111 Zuid-Oost '8 Nieuws; 18.15 Sportproblcmen: 18.25 Reponage of gram.; ie.30 Lichte muziek; 19 Causerie over Londen; 19.05 Discogram.; 19.40 Rondetafelparlement 20 Nieuws; 20.05 Radio Phith. Orkest 21.15 Mededelingen; 21.20 „Mijnheer Tik- Tak hoorspel; 22.15 Gram.; 22.30 Dans muziek; 23 Nieuws; 23.11 Sportact.: 23..5 Gram.; 23.40-24 Zang en orgel. BRUSSEL 324 m. 11.45 Gramofoon- muziek: 12.30 Weerberichten; 12 34 Gra- mofoonmuziek; (Om 12.50 Koersen); 13 Nieuws; 13.15 Gramofoonmuziek- 13 40 Banton en piano; 14 Engelse les' 14 15 Omroeporkest; 14.30 Franse Jes: 14 45 Gramofoonmuziek; 15, cn 15.15 Idem; .6 Omroeporkest en solisten; 17 Nieuws 17.10 Gramofoonmuziek; 17.15 Voor de ïnfnifJn1- ij'1!, Koorzang: 18 30 Voor de ia Nieuws en persoverzicht; 19.40 Vnje politieke tribune; 19.50 Ver zoekprogramma; 20 Idem; 21 Voor de vrouw; 21.4r> Verzoekprogramma; 22 Nieuws; 22.io Kamermuziek: 22.50 Gra mofoonmuziek; 22.55-23 Nieuws. BRUSSEL 484 m. 12.10 Dmroep ork.* 13 Nieuws; 13.10 en 14 Gram.; 15 Orkest concert; 16 Lichte muziek; 17 Nieuws 18.30 Gram.; 19 en 19.40 Idem; 19.45 Nws; 20 Hoorspel; 21.45 Gram.; 22 Nieuws 22.10 Lichte muziek; 22.50 Nieuws.

de Stem | 1953 | | pagina 5