Naar een Staatskerk in Zuid-Afrika Slimste Hulstenaar vond KRO-paasei Als een kleine heilige wordt zij ten grave gedragen BEYELANDSE V.Y.V. niet geheel tevreden ■land ;yv IATRAS Bouw huishoudschool ua drooglegging van de polder Op het spoor van een der eieren Radio-kip was niet bang van kippendief 1 ussen Schelde en grens Oeteldonk adopteert getroffen gezin Zou het 5 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 13 APRIL 1953 >A EN Tien Zwitserse barakken voor Kruiningen Hevige polemiek tussen Katholieken en Protestanten „Die Kerkbode" eist onderzoek naar percen tage Katholieken onder immigranten Reintje belegerd Regie-werk bij dijkher stel afgekeurd DE Absdaalseweg bij Hulst is tegenwoor dig als een versleten overhemd. Er valien alsmaar gaten in. Het zijn flinke diepe put R. K. Bond St. Raphaël viert gouden jubileum Bezoek liep achteruit en de financiën zijn krap Td door de rste hulp Iropaganda- te komen J plaatseiij- ropagandist 1 uiterst be- hoe men bp deskun- |nen in af- Het ge- aiddel van |t. Als om meer op- De kleine Iramp was lot aal wer- pteerd. De fEN hnaire Par- Irische Unie gemeente- I combineerde lants Chrls- laar de vol- I komen Lekker; 3 K. J 5 A. van de laf, 7 J. P. Ij. Passchier; Iers, 12 X. H. PRAK I de jaarlijk- lid-leerlinsen Ie normaal- 1 stond onder d. Berghe, In voorzitter J jos. J. Gie- |met als on- van de on- I applaus, dat Lde, bewees let aandacht Erd o.m. ge ler Heijman. U HET |teit ket schrifte- 651-o fcLEDING- ZET |n punt gezet kleding aan allen naar uw" is Zater- ant goederen, I opgeslagen in ,nd. rke [JSXEN leid heeft voor urendskerke de t voor de ge- opgesteld; 1 Hoogerland, 3 :spartij heeft dsverkiezingen lijst opgesteld: C. Verdonk, 3 D. Goense, 6 oidaten g te Heinkens- e candidaten- gemeenteraads- de Leeuw; 2 i. de Voogd; 4 id. Scho'-wburg: van Dijck, 19.30 dovingsmiddelen 1. nijn hart in Hei. iw. 20 uur: Dok- tro: Geluidsbar- uur: Actie in de npia Theater ,20 20 uur: Het lied De Klauw: Al- irstin; R.K. Ver- r: EHBO-cursus. led. Schouwburg: Vlaamse Opera, fmpia Theater. 20 20 uur: De te- Drummond. Verenigingsgeb.: Vereniging en ikring 11 Voor de zie- 12 Lichte muziek; ededelingen; 12.33 .40 Pianospel; 13 of gram.; 13.20 Gram.; 14 ,,Zeg ram.; 14.40 School- Voor de vrouw; de .ieugd; 17.30 .40 Voor de .ieugd spel; 18.30 Repor- Orgelspel; 18.50 .55 Fanfare-ork. Nieuws; 20.05 Vro- luitenl. overzicht; 23.15 „New York 11.45 Gramofoon- ichten; 12.34 Gra- .50 Koersen); 13 louwkroniek; 13.15 .30 Pianrecital; 14 Idem; 15 Idefn; 17 Nieuws; 17.10 15 Voor de kleu- uziek: 17.50 Boek en muziek; 18.30 Nieuws en pers- ifoonmuziek; oio kest. en solisten; 1.15 Ethnische mu- j Gramofoonmuz.; 12.10 Gram.; 13 ram,; 14.30 Electr. 16 Lichte muziek; 17.30 Zang en 1.30. 19 en 19.35 '0 Orkestconcert ieuws; 22.10 Omr. fieuws. Commissie voor herbouw Oostdijk gevormd DE GEMEENTERAAD van Kruiningen kwam voor de tweede maal na de ramp bijeen in de consistorie van de Ned. Hervormde Kerk te Hansweert. Wethouder Polderman was voorzitter, want burgemeester Vogelaar is opgenomen in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht. Zaterdag heeft hij een maagoperatie moeten ondergaan. Ook de secre taris de heer J. Blok is ziek. De voorzitter wenste beiden een spoedig herstel toe. Niet alleen door de afwezigheid van de voorzitter en secretaris heerste in deze vergadering een gedrukte stemming. Vele waren de vragen, de klachten en de noodsignalen. YV/ANNEER komt het gemeentebe- stuur met concrete plannen, zo vroeg de heer Suij, laat niet alles in commissies versmoren, zo voegde hij er aan toe. Ook de heer Griep luidde de alarmklok, zal Kruiningen de prijs van het herstel nog waard zijn, -Is het tempo van herstel niet kan wor den opgevoerd, zo vroeg deze. Op de meeste van dergelijke vra gen kreeg het publiek echter nog geen antwoord, want op voorstel van de voorzitter werd na de openbare vergadering een besloten vergadering belegd, waarin meer toelichting zou worden gegeven. De verkoop van een perceel grond achter het postkantoor, voor een eventueel te stichten telefooncentra le, werd door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Verzoeken om subsidie van de ver enigingen Apollo, Zuiderstemmen en Crescendo werden voorlopig aange houden. Xn deze gemeente zullen de ge meenteraadsverkiezingen worden uit gesteld. De voorschotten op de vergoeding van de bijzondere scholen en de R.K. Schippersschool werden vastgesteld. Deze laatste school wordt voortgezet te Leijenbroek bij Sittard. doch zal mettertijd wel naar Hansweert terug keren. De bijzondere school te Oostdijk wordt te Krabbendijke voortgezet. Vervolgens werd de rekening over 1952 van de vleeskeuringsdienst in de kring Kruiningen vastgesteld met een nadelig saldo van f 1595,62. De L.L.M. vroeg een jaarlijkse bij drage van f 35,— per leerling voor de te stichten lagere tuinbouwschool te Kapelle. Dit verzoek werd toege staan, met dien verstande, dat men zich niet wenst te verbinden voor 30 jaar, zoals werd gevraagd. De bijdra ge zal tot weder-opzegging worden verleend. HUISHOUDSCHOOL TIJDELIJK TE WEMELDINGE WERDER wil de L.L.M. een barak bouwen te Wemeldinge, ter tij delijke huisvesting van de landbouw- huishoudschool. die te Kruiningen ge vestigd was, doch thans naar Wemel dinge is overgebracht. Daar men de financiële consequenties eerst nog eens wil overzien, wordt dit verzoek aangehouden. Het houten gebouw op Kruiningen blijft redelijk goed. Na drooglegging van de polder zal de huishoudschool weer naar Kruinin gen worden overgeplaatst. De plan nen voor een nieuw te bouwen school zullen thans door de diverse instan- ties met voorrang worden behandeld, zodat verwacht mag worden, dat di rect na droogkomen met de bouw kan worden begonnen. Het is dan niet meer nodig de tegenwoordige barak te betrekken, doch er kan rechtstreeks van Wemeldinge naar de nieuwe schooi worden verhuisd. Deze week is er een bespreking ge weest van burgemeester en wethou ders met de heren ir. Gelrum en Stam en de bouwcommissie. In besloten vergadering zal de voor zitter hier meer over mededelen. IS KINDERTOESLAG LOON? cué's en gaf daarvan ook voorbeel den. De heer van Baliegooijen verzocht alsnog een beroep te doen op het ge meentebestuur der plaats om de eva- cué's evacuatiekaarten te doen uit reiken. De heer Suij is niet tegen een be sloten vergadering, maar acht het toch ook tijd. over al de actuele din gen die de gemeente raken, in het openbaar te gaan spreken. Laat het zover mogelijk bekend worden hoe groot de nood is. Er moeten plannen bekend worden, want de mensen ra ken bitter gestemd en zien geen toe komst meer. TEMPO TE LANGZAAM WOLGENS de heer Griep is het tempo van de huizenbou wte Hans weert veel te langzaam. Welke be stemming krijgen die huizen thans? Blijven ze voor de werf Zeeland? De voorzitter zei, dat de raad zich daar over dient uit te spreken. Li het kader van de adoptiehuip is de schooljeugd van Apeldoorn thans bezig met de verkoop van 64000 prentbriefkaarten ten behoeve van de inrichting der scholen van Kruinin gen. De secretaris van het sub-comité voor de scholen is de heer Almekin- ders, voorheen hoofd van de bijzon dere school te Kruiningen. thans in gelijke functie te Apeldoorn. Als het dichten van de gaten niet sneller gebeurd voorspelde de heer Griep voor de bewoners van Krui ningen niets dan puinhopen en voor de boeren een woestijn. Laat men contact opnemen met Waarde en Ril land en op spoed aandringen. derde wethouder voorgesteld INE heer Witte deed het voorstel om elke 14 dagen als raad bijeen te komen, zij het niet altijd in offi ciële vergadering. Verder pleitte hij voor benoeming van een derde wethouder tijdens de afwezigheid van de burgemeester. Nu de bouw van de barakken wel als van de baan beschouwd kan wor den. wilde hij nu reeds een aanvraag doen voor de bouw van 200 woningen, tegen de tijd dat de polder droogkomt. Ook zag hij de adoptiecommissie graag met een lid uitgebreid. Verder drong hij er op aan, dat B. en W. de indruk, die hier en daar is ontstaan, als zouden B. en W. het bestuur aan anderen overlaten, weg nemen. De voorzitter deelde nog mede. dat in ons land 10 Zwitserse barakken voor D,U.W.-arbeiders bestemd, voor onze gemeente zijn aangekomen. ■pvE verkiezingsstrijd in Zuid-Afrika is aanleiding geworden tot een felle polemiek tussen de katholieken en de protestanten. De katholieke bevolkingsgroep gevoelt terecht ongerustheid over enige uitlatingen van protestantse zijde, die doen vrezen, dat wanneer de Orthodoxe protestanten het heft in handen zouden krijgen, er weinig over zou blijven van de katholieke missie in Zuid-Afrika. In verband hiermede heeft het katholieke weekblad „The South ern Cross" (Het Zuiderkruis) openlijk de Nationale Partij gevraagd zich te willen distanciëren van voorstellen uit haar kringen om de vrijheid van de katholieke scholen en van de missie aan banden te leggen. De voorstellen zijn afkomstig van een lid der commissie, door de Nationale Partij ingesteld om een onderzoek in te stellen naar het „Roomse ge vaar", zij zijn bijzonder belangrijk in verband met de verkiezingen op 15 April a.s. Bedoeld commissielid, wiens naam niet wordt onthuld, legde ln een pam flet enige eisen neer, welke hierop neerkomen, dat de regering de bin nenkomst van missionarissen in Zuid- Afrika voortaan zal verbieden. Ook zou het drukken, verspreiden en pu bliceren van katholieke propaganda literatuur verboden moeten worden. Een ander voorstel is rechtstreeks ge richt tegen het katholieke onderwijs en wil alle scholen onder bestuur van de regering stellen en baseren op pro testant-christelijke ideeën. £)E WENIGE INGEWIJDEN, die wisten, dat de K.R.O.-Paaskip Zater dagavond zo vermetel zou zijn ook bij de legendarische kippendief, de vos Reinaarde, te Hulst een ei te leggen, hebben enkele minuten voor dat de omroeper in Hilversum de traditionele Paaseieren-race liet star ten, nog enige ogenblikken met vrees in het hart rondgedrenteld, over wegende of het niet beter zou zijn op het laatste nippertje een andere plaats te kiezen om het ei weg te leggen. De reporter, de heer van Meekren, keek ernstig op zijn horloge en schudde daarop bedenkelijk het hoofd. Het was toen bijna tien voor tien en op dit tijdstip zou de race beginnen. Nee, het was te laat om zijn col lega s^ m de radiostudio nog te waarschuwen. Op hoop van zegen dan TE Oostdijk is een commissie ge vormd, die zich ten doel stelt de herbouw van het zwaar verwoeste dorpje te bevorderen. Alle bewoners willen ook daar weer graag terug. Voorzitter dezer commisie is het oud raadslid J. de Bat. secretaris de heer L. Pieper. Van de 1275 woningen der gehele gemeente Kruiningen staan er 828 in het water. 400 zijn licht, 350 zwaar beschadigd, terwijl er 78 verwoest zijn. waaronder 30 boerderijen. Nadat de vergoeding voor het over werk van het gemeentepersoneel werd besproken, waarover nog geen beslissing werd genomen, deelde de voorzitter nog mede over 14 dagen weer te willen vergaderen, omdat dan waarschijnlijk een belangrijk punt aan de orde zal zijn. De heer van Baliegooijen sprak zijn verwondering uit over de ver schillende berekeningen van de eva cuatievergoeding m de diverse ge meenten. In de ene gemeente wordt kindertoeslag niet als loon beschouwd en in de andere wel. GEBREK AAN ACTIVITEIT "W/AT WAS er gebeurd? Nauwelijks had de heer E. Buysse, de K.R. O.-contactman in Hulst omzichtig het ei achter het Reinaard-monument ge legd met een routine, die deed ver moeden, dat hij wel vaker eieren legt, of er scharrelden al enkele jeugdige Hulstenaren rond de bronzen Vos. Al had de eilegger er dan niet, zoals de natuurlijke eierenleggers gewend zijn, luid bij gekakeld, er, schenen toch lie den te zijn, die zekere vermoedens koesterden! Maar ja, de Hulstenaren hadden na tuurlijk in de radiogids gezien, dat die avond weer de jaarlijkse Paasei- race gehouden werd en bovendien wa ren er velen, die de grote grijze N. R.U.-reportage-wagen hadden opge- laan »i Dle r®P°rta§e"wagen ging om 19.30 al voor het postkantoor staan en dat trok ook alweer heel wat men sen. Om een afleidingsmanoeuvre toe Uert?TdV0£eVn dit laatste tiertje de beide personenwagens Wa?£ln j radio-reporter, de beidé wethouders P. Warnier en F. de Meu- Sch& fe K.H.O.-contactman en de Dagblad De Stem-verslaggever geze ten waren, een lange omweg, waarbij enkele uitgekookte op het ei beluste Hulstenaren werden ..afgeschud" Maar in de buurt van de Vos te ruggekeerd, bleken er nog enkele hardnekkigen bij het standbeeld de wacht te houden. JACHT BREEKT LOS meegevoerd naar het postkantoor ter wijl er nog maar steeds meer mensen de straten vulden. HANDIGE VINDER. IN DE HAL van het postkantoor, ter wijl velen zich buiten voor het raam verdrongen, overhandigde wet houder Warnier aan de gelukkige het enorme chocolade-paasei stampvol kleine eitjes. En voor de microfoon mocht de heer Thyssens toen vertel len hoe dat nu zo was gekomen. Wel, zei hij, ik had de reportagewagen ge zien en ik concludeerde dat er zeker een ei in Hulst gelegd zou worden. Toen dacht ik bij mezelf; waar moe ten ze in het land van de Vos Rei- naarde zo'n ei anders leggen dan bij des Vossen monument? Ik sprak met mijn vrouw af dat zij, zodra Hulst door de radio genoemd werd, met het licht in de voorkamer zou knipperen. (De heer T. woont juist tegenover de Vos!), terwijl ik buiten de wacht hield En ik maar kijken. Toen het licht knipperde schoot ik als een haas op de Vos af. Een dame was daar al met een zaklantaarn bezig. Ik was haar juist iets te vlug af! De radioreporter zei, dat hij het erg leuk vond en vroeg of de gelukkige vinder ook kinderen had. Een, maar heel spoedig hoop ik een tweede te hebben, antwoordde hij vlot. Waarop de heer van Meekren vroeg of hij de K.R.O. nog even wilde laten weten of het een jongen of een meisje zou zijn. In twee minuten was het hele radio interview afgelopen, maar Hulst is de K.R.O. dankbaar, dat hij het nu bijna geheel van overig Nederland afge sneden Zeeuwsch-Vlaanderen heeft weten te vinden. IN een vergadering te Zierikzee van het dagelijks bestuur van de Zeeuwsche Ohr. Boerenbond, die ook bijgewoond werd door enkele Kamer leden is ernstige critiek uitgeoefend op hét feit, dat de uitvoering in re gie bij het dijkherstel te lang duurt. Met nadruk werd betoogd, dat het herstelwerk gewoon aanbesteed dient te worden, waar dit maar even moge lijk is. Het regie-werk onttrekt te veel arbeiders aan de landbouw en verstoort ook op amder terrein de ar» beidsvoorziening. Bovendien ont breekt bij dit stelsel elke prikkel tot noestere arbeid, vooral de z.g. ..rim boe-toeslag" van 10 pet. remt de ac tiviteit. Indien enigszins mogelijk, meent men. moet het werken in re gie gestaakt worden. £)E heer Witte sprak zich in krasse bewoordingen uit over het ge brek aan activiteit van het gemeen tebestuur van Yerseke t.o.v. de eva- I JET BLEEF echter zo het was. In een der wagens luisterde het in gewijde gezelschap naar de radio Daar klonk de stem uit Hilversum: In Hulst in de nabijheid van het standbeeld van de Vos Reinaarde! Deuren vlogen open, ramen werden opgeschoven, café's stroomden leeg, fietsers scheerden als tourrenners naar de Vos, drommen mensen renden l door de straten. Het was een gejoel en gegil alsof plotseling heel Hulst op z'n kop gezet was. Dat was trou wens ook zo! Zelfs motorfietsers en brommers kwamen aangeknetterd. Doch het ei was toch maar voor één man en dat was nu juist de meest uitgekookte Hulstenaar die er bij was. Terwijl brutalen de Vos belegerden, op het granieten monument klommen en maar kakelden alsof ze zelf het ei gelegd hadden, kaapte dhr. Matthieu Thyssens het ei van achter/ het mo nument weg en in triomf werd hij ^^^OO^OOOOOOOOOOOOOOOoooooooooooooooooooooooooo Q. wat weten ze het toch goed, daar in Den Haag! De burge meester van Philippine zond ons een adreskaar tje. afkomstig van een pakje drukwerk dat de Staatsdrukkerij in de residentie naar het mos seldorp stuurde. Daarop prijkt dit adres: Aan de heer Burgemeester van Philippine. ge meente Terneuzén, Zld. Of de Zeeuwsch- Vlaamse havenstad nu snode annexatieplan nen heeft, daarvan is ons niets bekend. Mis schien weet de Staats drukkerij daar meer van? Burgemeester van Hoek zou er overigens geen bezwaar tegen hebben dat Terneuzen Philippine annexeert, want dat bestaat toch niet. Hoogstens slechts in de verbeelding der Hagenaren. Als ze na tuurlijk maar van Phi lippine afblijven... ten, die het gemunt hebben op de nieren en de auto-assen. Het is geen pretje daar te rijden. DLJ LJzendijke staat een al te optimisti sche wegwijzer. Dit ver meldt dat de afstand naar Terneuzen zowat een vijf kilometer kor ter is dan de kilometer teller de automobilist doet ervaren. De weg wijzer bedoelt het wel goed; de opgave slaat op de route via Hoek. Maar de weg van Phi lippine via Hoek naar Terneuzen is niet te be rijden. Het zou beter zijn de werkelijkheid onder ogen te zien, An ders zou men in Sluis b.v. wei een bord kun nen plaatsen met de be wering dat het naar Hulst slechts 45 km. is Hemelsbreed is het niet verder. Maar het gaat toch om de afstand over de (bruikbare) weg. J-JBT altaarkleed dat deken Plasschaert, van Hulst bij zijn zil veren priesterjubileum aangeboden wordt, is klaar. Maar de dames die het maakten, heb ben zo de smaak van het knopen te pak ken dat ze een „knoop- club" gevormd hebben. Nu zijn ze aan een an der kleed bezig. En als dat klaar is, gaan ze aan het derde begin nen. zo voorziet de ..club" haar eigen leden van handgeknoopte ta pijten. QNZE Nonkel camiel dezelfde van vo rige keer zit overi gens ook enigszins in de knoop. Hij slinkt zienderogen. Dat is te wijten aan het feit dat de toneelverenigingen in Zeeuwsch-VIaande- ren na de vasten en na het oponthoud door de watersnood, plotseling allemaal hun speelsei zoen gaan besluiten voordat de lente alle gedachten aan drama's, decors en voetlichten uit de Zeeuwsch-Vlaam- se hoofden wegvaagt. Al die opvoeringen loopt onze Nonkel na. Hij heeft het er razend druk mee. ■("Nominee A. H. de Wet stelt zich in het weekblad van de Nederduits Hervormde of Gereformeerde Kerk. „De Kerkbode", geheel achter deze voorstellen en vestigt bovendien de aandacht op de groeiende invloed van de katholieken in Nederland. Hij verzoekt een onderzoek in te stellen naar het percentage katholieken on der dé Nederlanders, die naar Zuid- Afrika emigreren. „Is niet de tijd ge komen een halt toe te roepen aan de Roomse activiteit in ons vaderland", zo vraagt hij. Hij doet voorts een be roep op de regering, de voorstellen over te nemen teneinde het gevaarte keren. EERLIJKHEID GEVRAAGD fNfschoon er geen officiële band be- staat tussen de Nationale Party en de Nederduits Hervormde Kerk in Zuid-Afrika, bestaat er volgens velen wel degelijk een overeenkomst tus sen de ideeënrichting van deze Gere formeerde Kerk en de politiek van de regering. The Southern Cross be handelt deze kwestie in een hoofd ar tikel'én zegt ,dat het mogelijk is, dat deze voorstellen noch door de Natio nale Partij, noch door de door haar ingestelde commissie zijn aanvaard. „Maar", zo voegt het blad er aan toe, „de katholieke kerk in Zuid- Afrika heeft steeds alles er op gezet om duidelijk te maken, dat een ka tholiek iedere partij mag steunen, mits deze niet door de Kerk is veroor deeld. Zij heeft er daarom recht op om op Haar beurt eerlijk en met res pect te worden behandeld. Zij heeft met angstvallige nauwkeurigheid ver meden een bepaalde politieke richting aan te hangen. Is het nu te veel om te verwachten, dat de Nationale Partij zich distanciëert van de voorstellen, en dat het blad, in casu „Die Kerk bode"; behoorlijke publiciteit aan deze distanciëring zal geven?" SCHOLEN -INVLOED ["Nominee de Wet vestigt in „Die Kerkbode" de aandacht van zijn lezers op het grote aantal katholieke scholen in Afrika, terwijl vele leer lingen op deze scholen protestant zijn. De verklaringen van de protestantse ouders, dat in deze scholen geen en kele invloed of pressie op de leerlin gen wordt uitgeoefend, terzijde schui vend, vraagt dominee de Wet zich af, waarom er dan zoveel katholieke scholen in het protestantse Zuid- Afrika zijn als het niet is oméde pro testantse kinderen tot het katholi cisme te brengen. De schrijver voegt er aan toe, menig katholiek Afrika ner te zijn tegengekomen, die zijn overgqng van de protestantse kerk naar het katholicisme toeschreef aan het feit, dat zijn ouders hem naar de katholieke school hadden gezonden. In zijn commentaar schrijft The Southern Cross dat niet alleen de katholieke scholen in de voorstellen worden betrokken, ook de onderwijs instellingen van de Anglicanen, Me thodisten en van andere protestantse groeperingen zijn er in begrepen. Al deze scholen zouden onder regerings- bestuur moeten komen. Naar de wens van de ouders in deze zaken wordt blijkbaar niet gevraagd. Meer interes- sant echter nog is het feit, aldus The Southern Cross dat blijkbaar niet zo zeer de uniformiteit van het onder wijs bij de gewraakte voorstellen op de voorgrond staat, als wel het feit, dat het Zuid-Afrikaanse onderwijs dan tevens geheel en al gebaseerd moet zijn op de protestant-christelijke beginse len. Dit is, aldus het katholieke blad, een geheel nieuwe opvatting van de taak van de staat, welke wel zeer moeilijk te verenigen is met nadruk kelijke verzekeringen uit officiële kringen, dat nog nooit iemand zelfs maar heeft gedacht aan de vestiging van een Staatskerk in Zuid-Afrika. De Nederlandse Katholieke Bond van vervoerspersoneel „St. Rafaël" gaat zijn gouden bestaansfeest vieren. Dit vindt plaats te 's Hertogenbosch en wel op 2 en 3 Mei a.s. De dag zal geopend worden met de kerkelijke viering. In een der vee markthallen, daarvoor speciaal inge richt, vindt op 2 Mei te 11.30 uur de plechtige H. Mis plaats, opgedragen door pater L. v. d. Borg, O.E.S.A., ad viseur van de bond, met assistentie van pastoor A. J. G. Ras van de St. Leonardusparochie te 's Hertogen bosch als presbyter-assistens; kape laan W. Cox van dezelfde parochie, geestelijk adviseur van de afdeling aldaar als diaken en pater R. de Gooijer S.S.C.C. der parochie va nde H.H. Harten te 's-Hertogenbosch, als subdiaken. INes middags vindt de herdenkings- plechtigheid plaats, met mede werking van de Kon. Harmonie uit Den Bosch en het zangkoor der Ge- rardus Majella-kerk te Utrecht. Hier bij zal de bisschop van Den Bosch, mgr. Mutsaerts, aanwezig zijn, waarbij hij zich tot de aanwezigen in een woord van felicitatie zal richten. Ook de bondsvoorzitter, de heer J. F. Blommers, zal het woord voeren. Daarnaast zullen bij deze zitting, die in het Casino zal worden gehouden, verschillende jubilarissen, die 50 jaar de bond hebben gediend, worden ge huldigd. Jan Muller schreef voor deze gele genheid een declamatorium ter eer van de schutspatroon van de bond, de H. Aartsengel Raphaël. Aan het slot van djt spel heeft de onthulling plaats van de nieuwe bondsvlag, die gewijd zal worden door mgr. Mutsaerts. ÏTEN drama, dat in Spanje enorme opschudding en af grijzen heeft verwekte is de gruwelijke moord op het waalfjarige meisje Josephine Vileseca uit Madrid. Het kind is vermoord door de 24-jarige landarbeider José Garriga Junyent, die het meisje verschillende dodelijke steken met een mes toediende. Het individu achtervolgde het meisje met oneer bare bedoelingen. Toen het meisje zich daartegen met kracht bleef verzetten, en om hulp gilde, greep hij zijn mes en stak het kind in koelen bloede neer. Eer einde lijk hulp kwam opdagen, was het meisje reeds sterven de. Zij kon de naam van de woesteling wel noemen, doch smeekte de beul niet te straffen. Het kind bad in haar stervensogenblikken zelfs voor haar moordenaar. De smeekbede van zijn slachtoffertje heeft de man niet kunnen behoeden voor een arrestatie. Hij zal een dezer dagen terecht staan. De begrafenis van de twaalfjarige Josephine is een dramatische gebeurtenis geworden, die Madrid nooit zal vergeten. De kerk, waar de uitvaartdienst plaats vond, was te klein om alle gelovigen te kunnen bevatten. Tal loze ruikers en kransen van louter witte bloemen, be dekten de baar van het tengere, onschuldige kind. Harts tochtelijk baden tallozen voor haar zieleheil. Op de lange route van de kerk naar het kerkhof stonden de mensen rijen dik om het eenvoudige kind de laatste eer te be tuigen. Velen konden hun tranen niet bedwingen. Aan de groeve zei de bisschop van Madrid: „Zij heeft haar geloof en haar eer verdedigd". De grijze bisschop herinnerde aan eenzelfde dramatische gebeurtenis in 1902 in Italië, toen immers Maria Goretti haar moorde naar vergaf en thans door de gelovigen ais een heilige wordt vereerd. Op de foto ziet men het meisje op haar sterfbed en, gedragen door schoolvriendinnen, op haar laatste droeve tocht. De foto's werden ontleend aan „Der Stern". INE Oeteldonkers, die dit jaar geen Carnaval vierden, in verband met de gebeurtenissen op de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden en in West- Brabant, vonden, dat ook zij iets moesten doen om de nood te helpen lenigen. Zij adopteerden de familie J. Stoop (vader, moeder en negen kinderen) uit Achthuizen (Gem, Ooltgensplaat) op Goeree-Over- flakkee. Deze familie werd op 3 Fe bruari j.L geëvacueerd en de Oetel- donkse Carnavalsclub ontfermde zich over haar. De heer Stoop kreeg de beschikking over een riant huis in de bossen, en werd voorzien van het nodige huisraad. Donderdagmiddag keerde de familie echter terug naar Achthuizen. Men werd uitgeleide ge daan door de Oeteldonkers, die nog eens diep in de buidel hadden getast. Een grote vrachtauto reed de familie en alle goede gaven, waaronder zelfs biggen, naar het dorp terug. En de Oeteldonkers maakten er een vto- Keukenpannen in plaats van kanonnen T. WEIR, de voorzitter van de Raad van Beheer van de Natio nal Steel Corporation is van oordeel dat bij een verbetering van de inter nationale toestand de vraag naar ijzer en staal eerder zal toenemen dan af nemen. Hij gaat er namelijk van uit, dat het verdwijnen van de vrees voor oorlog een zó stimulerende werking zal hebben op het verbruik in de ci viele sector, dat hierdoor het wegval len van defensie-orders gemakkelijk gecompenseerd wordt. De expansie plannen van de National Steel Cor poration zullen dit jaar geen veran dering ondergaan. IN het pas uitgekomen jaarverslag der V.V.V. van de Bevelenden, con stateert de secretaris, dat de gang in het rayon er enigszins uit is. Wel ziet men nog vele touringcars, maar veelal is dit een doortrekker, met soms een korte rustpauze voor kerk bezoek of een kopje koffie. Toch wordt door V.V.V. alles ge daan om de aandacht op de mooie eilanden te vestigen en ook particu lieren komen met verblijdende initia tieven. Zo moge gereleveerd worden de trips van de Vlaamse Journalisten kring, bestaande uit een 50-tal voor aanstaande Belgische persmensen en enige officiële personen, welke na eerst een bezoek aan Yerseke te heb ben gebracht, deze trip in Goes ein digden. Evenals vorige jaar organiseerde men. in samenwerking met de Mo torclub „Scheldegouwen", de „bloe- semrit" langs de bloeiende boomgaar den. ook deze tocht mag zeer 'zeker als geslaagd beschouwd worden. Voor al financieel, aangezien deze tocht door de betere opzet, een batig saldo voor onze kas mocht afwerpen. Deze tochten betekenen een uitste kende reclame voor onze streek. De aanvragen naar gegevens en folders over ons rayon was ook dit jaar weer vrij groot, terwijl ook meer en meer, vooral uit het buitenland, de tek naar „Zeelands Proeftuin" in de Wilhelminapolder duidelijk wordt. Zoals reeds vele malen naar voren is gebracht biedt het rayon door zijn specialiteiten zoals: Yerseke met haar oester-, mossel- en kreeftencul tuur. de bloeiende boomgaarden, Zeelands proeftuin te Wilhelmina- dorp en zeker ook het mooie, frisse landschap met zijn vele dijken en mooie vergezichten tusen de machti ge Zeeuwse stromen, veel aantrekke lijks voor de vreemdeling. IN EIGEN VLEES SNIJDEN VAN belang is het, het de vreemdeling aangenaam te ma ken door prettige ontvangst en goe de service. Helaas moet ik constateren, dat hiertegen nog al eens gezondigd wordt, door overvraging en minder correcte bediening. Dat dit niet de juiste manier is. behoeft geen betoog. Het schrikt de vreemdeling af, doet hem andere oorden opzoeken, waardoor het bezoek terugloopt en men dus in eigen vlees snijdt. Uit het financiële verslag blijkt, dat de ontvangsten f 1415.— bedroe gen en dat zij over 1953 geraamd worden op f 1292. Het beginsaldo' van f 347 liep ge durende 1952 terug tot f 319. Met deze cijfers voor ogen schrijft de secr.-penningmeester is het dui delijk dat geen grote dingen gedaan kunnen worden. Bezoeken van journalisten, uitzen dingen of berichten over de radio kunnen niet door onze vereniging be kostigd worden en moet hier altijd gesteund worden op welwillende me dewerking van slechts zeer enkele van onze leden. Deze toestand is ongewenst. De vereniging moet zelf in staat zijn door meer armslag grotere actie te ontplooien. In een tijd van neergaande con junctuur moet men meer actie, tot meer reclame komen om de terug gang zo klein mogelijk te doen zijn.

de Stem | 1953 | | pagina 3