Fotoreportage van het vorstenhuwelijk in Luxemburg De duiven zijn weer los De H. Gemma stierf 5C jaar geleden Herstel van Duitse kerken Onzin uit het Kremlin Licht der vrijheid gloort in Mexico DERDE BLAD ZATERDAG 11 APRIL 1953 5 Tactiek in derby van Orleans STALEN GEWELF. Onder de degens van een erewacht van Luxemburgse officieren verlaat het bruidspaar de Ka thedraal na de huwelijks-inze gening. HET GROOTSTE MOMENT. Hierboven het moment, waarop het huwelijk van Prinses Josephine Charlotte en Prins Jan voor het altaar der Luxemburgse Katihedraal werd ingezegend. WELKOM, ORANJE. Hieronder de aankomst van Koningin Juliana en Prins Bernhard der Nederlanden op het vliegveld Findel. Zij werden begroet door Prins Felix van Luxemburg (midden) en kregen bloemen van het zoontje van de Spierenburg, Lid van het Hoge Gezagsorgaan der Kolen- en Staalgemeenschap. RIJTOER DOOR DE STAD. Hierboven Koningin Juliana aan de zijde van Prins Olaf van Noorwegen tijdens de rijtoer d'oor Luxem burg, volgend na de huwelijks-inzegening. PRINS EN EX-KONINGIN. Foto rechts: Prins Bernhard geleidt ex-koningin Marie José van Italië, tante van de bruid, uit de ka thedraal na de huwelijks-inzegening. QP het moment dat U dit fijne stuk je onder ogen krijgt, is het vlieg- seizoen '53 officieel geopend, d.w.z. de duiven zijn onderweg naar het eerste station van lossing waarop ge constateerd en geeoneourst wordt: Duffel, hemelsbreed 60 km. van Bre da. Duffel zal halverwege tussen Ant werpen en Mechelen liggen, een wei nig links op aan. Miilioenen duiven zijn daar in de loop der jaren alreeds gelost, als ik van elke pauwstaart een knaakje kreeg, werkte ik nooit geen slag meer en, had ik van pure balorig heid zelfs dit artikel niet meer ge schreven. Zondagmorgen te 8.45 uur zullen ze het ruime sop. ik bedoel het lucht ruim kiezen. Met lustig staartwindje kunnen ze dus rond negeh uur thuis verwacht worden, een klein zonsver- duisteringeske moog't ge vast op re kenen, sta niet te gapen, in een zucht moet het gebeurd zijn of ge zit er los onderdoor met uw tractement, zodus enkele graantjes op de klep en zorgt dat ze rap binnenspringen. Gezien de centjes op zijn en de kas leeg. moet het poulen dit jaar, kalm gebeuren, niettemin heeft het bestuur van de C.C. op veler verzoek beslo ten een zgn. derby-race te organise- hen op Orleans. Het princiep hiervan zal ik u even uitleggen met een voor beeld uit de voetbalwereld. Woensdag hebben de voorlopige proefkonijnen het Weense Wacker met 32 in slaap gesust. Voor zover mij bekend ston den er aan weerszijden twee elftallen dus niet aan de ene kant elf en aan de andere kant twee en twintig of zo iets. In de duivensport echter is het zo dat sommige liefhebbers op een zeker concours zestig, tachtig, hon derd en nog meer duiven inzetten en de gemiddelde, kleine man vier, drie, twee of nog minder. Dat de massa het wint, is zo klaar als een glas modder. Vandaag vliegt de 57e gete kende vroeg om vervolgens in geen zes weken op de uitslag te verschij nen, volgende zondag de 83e geteken de, die er vervolgens behoudens een enkel staartprijsje, drie maanden lang onder door zit. De bedoeling van deze tactiek-van-de-massa is het win nen van alle weken enkele kopprijzen, plus een hele trits prijzen in de staart, die in feite niets te betekenen heb ben doch op papier zeer indrukwek kend zijn. Vanzelfsprekend wordt dit doel bereikt. Op deze successen wordt nu de reclame-campagne gebaseerd tot de verkoop op grote schaal van jonge duiven. Hiervan moet de winst komen, heb ik wijlen Jan Hornstra, die er eerlijk voor uitkwam, eens ho ren vertellen, al het andere is maar ogenverblinding. NIET GELIJK ENE lezer-met-oordeel zal beseffen dat hier gestreden wordt niet zo zeer met ongelijke wapens als wel met totaal ongelijke effectieven. Als wij onze Nederlandse profs in Frankrijk, de glorie van het Pare des Prince, met De Harder, Van der Hart, De Munck etc. in het Feijenoordstadion in actie konden zien tegen Lenstra en zijn jongens, dan zou het, zoals ik het bekeken heb. een spelletje wor den van kat en muis. uit hoofde van het bestaande, werkelijk enorme kwa liteitsverschil. In de duivensport is het. in vele gevallen, een strijd van tien elftallen tegen- één, zodat de uit slag ook daar bij voorbaat vast staat. De le^er-zonder-oordeel zal vragen: Wat heeft dat alles nu met die der by op Orleans te maken? Ik zal hem seffens uit de droom helpen. De derby wordt betwist tussen VIER te voren aangewezen duiven van één liefhebber en van zo'n vier tal kan slechts EEN duif een derby- prijs winnen. Bovendien kan elke deelnemer slechts -EEN derby-prijs winnen. Vooral dit laatste is van be lang. Was deze bepaling niet ge maakt. dan kon een liefhebber, be schikkend over honderd vijftig vlieg- duiven nog op zijn gemak vijf en twintig viertallen meegeven! Elke deelnemer kan dus slechts één serie van vier opgeven, waarbij dient te worden aangestipt dat nie mand verplicht is. die vier duiven ook werkelijk in te zetten op Orleans. Met één duif mee, kan iemand ook de eerste winnen, de kwestie is alleen dat ge met vier derby-duiven mee n belangrijk grotere kans hebt er een van op tijd te draaien. De indiening der viertallen moet ge schieden op een apart inschrijfbiljet, gelijktijdig met het inkorven voor Duffel. Het bestuur roept al haar le den op tot deelname aan de Derby- vlucht van Orleans op 14 Juni a.s. DE FORME IN het duivenkrantje van de „Gazet 1 van Limburg" lees ik een ouderwets degelijk stukje over de forme. Het is een bewezen feit dat de forme de voornaamste rol speelt bij de sport prestaties. De goede forme verkrijgt men uitsluitend door een goede ge zondheid. ,.Nu zijn gezondheid en forme afhankelijk van vele omstan digheden,. waaruit valt af te leiden dat die uitmuntende toestand niet plotseling ontstaat, doch geleidelijk onwikkeld moet worden tot het hoog tepunt bereikt is". Accoord, daar zullen al de lezers het mee eens zijn. Wie schetst echter hun verbazing, als ze zegge en schrij ve één alinea verder het volgende te lezen krijgen: ..Het kan gebeiu-en dat een duif plotseling in forme komt en het tegenovergestelde doet zich ook voor, d.w.z. dat de forme ineens daalt". Kan dat nou kloppen als een zwe tende teen? Nou, voor mij niet. Het vervolg, de forme-beschrijving, staat mij heel wat beter aan; het boven staande zullen we daarom gaarne be schouwen als een slip of the pen. De kleur der ogen wordt glanzender, le vendiger, sterker. Duiven wier ogen bleker en doffer schijnen dan ge woonlijk zijn niet in goede toestand en mogen dus niet gespeeld worden. Bij duiven in goede forme staan de ogen zenuwachtig, de oogleden knip peren onophoudelijk en ook is het of de pupil vol leven zit. Ook de veren schijnen mooier en glanzender. de pluimen schijnen dichter -op het li chaam te plakken en het is alsof de gestalte verkleint. Vooral de pluimp jes op de kop liggen vast op elkaar, zodat de kop verspitst en verfijnd lijkt. De slagpennen zijn met een fijn wit poeder bestoven, ook tussen de pluimpjes van de borst zit poeder. De huid is rein, dus van schilfertjes ontdaan en rooskleurig rood, Sommi ge duiven informe vertonen nochtans pellekens. die dan zeer los zitten en gemakkelijk te verwijderen zijn. De pootjes zijn warm en rood en vrij van schubbetjes. Op de borstkam bemerkt men een klein bloedvlekje, dat zich tussen vel en vlees lichtelijk beweegt. Dit is een zeer duidelijk en onbestre den forme teken. Een duif in super- forme is driftig en levendig. Toch kan dit zenuwachtigheid van duif tot duif verschillen. Sommige duiven zijn oprecht rusteloos, gedurig vlie gen ze van de ene plaats naar de an dere en lopen onophoudelijk rond. kortom ze hebben geen rust in 't gat. (En nu krijgen we weer een tegen strijdigheid!) Andere duiven daaren tegen blijven kalm en liggen rustig op hun ziide, voor of in hun nesthok je. alles goed af te kijken. Doorgaans zijn dit de beste reizigers. Door hun kalm temperament sparen ze meer krachten dan de geweldenaars, die hun energie beter op de wedvluchten konden gebruiken. Vele liefhebbers gaan te werk op het lichaamsgewicht, om de forme te bepalen. Dit lijkt mij een gevaarlijk zaakje, ik heb weduwmannen, die door de lucht gingen dat de rook er af vloog zien inkorven die zo licht wogen als een pluimke. geen dooike vlees zat er aan, doch het vuur straalde de beesten uit de ogen. Anderen gebruiken thermometers (Miilis-standaard etc.) en meten aan de lichaamswarmte de forme af. Men moet daar evenmin veel waarde aan hechten. De onjuistheid van deze methode is net eens, doch honderd keer bewezen. Als ik er het mijne van zeggen mag. zijn we gauw uitgepraat. De forme manifesteert zich bij iedere duif anders. Ge doet verstandiger hun doen en laten nauwlettend gade te slaan, dan ze in handen te nemen en te betasten en daar opaf gaande, uw plan te trekken. Allemaal goeie DIKKEN BRUINE. L>ev\ensellende liaar partner y/ANDAAG is het vijftig jaar gele den, dat de H. Gemma van Lut ca is gestorven. Groot is de verering voor haar, over de gehele wereld en daarom is het niet te betwijfelen, of duizenden zullen deze gedenkdag vle ien. Gioot is haar moed te noemen toen zij na alle levensellende, die ook zij in grote mate heeft moeten ver duren, op haar sterfbed nog kon zeg gen: „Nu is het echt waar, dat ik niet meer kan. Jezus ik beveel U mijn armp ziel! Jezus...!" Ook in onze gewesten heeft de H. Gemma, die een lichtend voorbeeld is voor de mensen van deze tijd, ve-f le vereerders. Reeds eerder schreven wij, hoe groot de verering van Johann üuziau en Toon Hrmans is Voor ut- ze volksheilige. Elke heilige heeft iets te zeggen »an zijn tijdgenoten. Dit heelt, de Heilige Gemma ons te zeggen; Over gave aan Gods H. Wil. Nu ons volk weer zo beproefd is. moet ieder van ons naar het voor- beeid van de H. Gemma er van over tuigd zijn, dat God alles ten goede leidt. Dat wij ook in de beproeving Gods H Wil moeten weten te aan bidden. „Taartpunten" van St. Hedtvig ENE wederopbouw van de Katholieke St. Hedwigskerk, de kathedrale kerk van de bisschop van Berlijn, wordt na jarenlange stagnatie thans eindelijk met kracht ter hand geno men. Dit historisch waardevolle gods huis was als eerste Katholieke kerk van Berlijn sedert de Hervorming door koning Frederik de Grote in 1747 ge bouwd, hoofdzakelijk ten behoeve van zijn Katholieke soldaten uit Silezië. Het was geinspireerd op het Panthe on te Rome en bestond uit een reus achtige koepelbouw. Het communisti sche stadsbestuur van Ocst-Berlijn, waar de kerk ligt, gaf geen medewer king. zodat de financieel niet sterke Katholieke bevolking van Berlijn zelf moest zorgen de nodige fondsen bij een te brengen Ook de Katholieken van West-Duitsland en de Federale regering te Bonn hebben hiertoe be langrijk bijgedragen. De Oost-Duitse regering wilde tenslotte ook niet ach terblijven. zodat hier voor het eerst het gehele Duitse volk en zijn regeer ders in oost en West eendrachtig tot behoud van dit Katholieke godshuis samenwerkten. Thans ls men zover, dat de koepel weer kan worden opgebouwd. Het dak wordt niet meer uit brons geconstru eerd. maar uit beton. 84 Reusachtige segmenten zijn nu vervaardigd, elk 28 meter lang en 8000 kilo zwaar. Zij worden in elkaar gezet zoals, volgens een woord van de bisschop van Ber lijn, Mgr. Wilhelm Weskamm, ..taartpunten". IN HAMBURG ryE oude Gothische kerken van St. Jacob en st. Katharina, gelegen in het centrum van Hamburg, zullen weer worden opgebouwd. St. Jacob krijgt een stalen dak en een moderne toren. De oude barok-toren van St. Katharina zal worden hersteld. Het plan bestaat voorts ook de kerk van St. Nicolaas, welke ongeveer een eeuw geleden in Engelse neo-Gothi- sche stijl werd gebouwd, te restaure ren. Hiervoor zal een wedstrijd on der' Westduitse architecten worden georganiseerd. De restauratie van de kerken van St. Petrus en van St. St. Michael is vrijwel voltooid. Vaticaan zou atoom- en bacteriën-oorlog preken UXE heftige aanval, die Radio Mas- kou op Witte Donderdag heeft gericht tegen de H. Stoel, is door het Vaticaan in een officieus communiqué in de Osservatore Romana met ver ontwaardiging van de hand gewezen. Het betreft hier een beschouwing, die de Russische zender had overgeno men van het te Moskou verschijnen de Sovjet-Russische blad „New Times", waarin de Paus ervan werd beschuldigd oorlog te prediken vol gers een nieuwe zedenleer, die mas samoord, uitbuiting der koloniale lan den, atoom- cn bacteriologische oor log zou voorstaan. Het Moskouse blad, dat hoofdzake lijk voor buitenlanders is bestemd, deed een beroep op alle gelovige Ka tholieken en alle eerlijke priesters en religieuzen zich krachtig te verzetten „tegen deze nieuwe zedenleer, die al le imperialistische zondaars zonder meer de H. Absolutie wil schenken". Aan het slot van hun betoog had den de Moskouse propagandisten be weerd, dat het Vaticaan tegen alle re delijkheid in tracht te bewijzen, dat uitbuiting door Amerika en andere imperialistische mogendheden door God zelf gewild is. GROTESKE LEUGENS P)E Osservatore Romano noemt al deze berichten een kolossale gro teske leugen en legt er de nadruk op, dat de beschuldigingen van Moskou zich niet alleen richten tegen het Va ticaan, maar ook tegen de Verenigde Staten van Noord-Amerika en de an dere Westerse mogendheden. Uit dit alles blijkt aldus de Osservatore Romano dat de nieuwe propagan da van Rusland onoprecht is en in lijnrechte tegenspraak met de vrede lievende uitlatingen van Malenkof en de zijnen, waarop de wereld sinds de regeringswisseling te Moskou wordt vergast. Tevoren hadden woordvoerders van het Vaticaan de stelling, als zou de H. Stoel de atoom- en bacteriologi sche oorlog prediken, eenvoudig ab surd genoemd. Een dergelijke these aldus het Vaticaan staat diame traal tegenover de leer van de Ka tholieke Kerk, die de vrede op aarde en het behoud der menselijke waar digheid slechts kan bevorderen. Katli. ouders bepleiten hun rechten in onderwijs JSJU de presidentsverkiezingen in Mexico geëindigd zijn in een overwinning voor Dr. Adolfo Ruiz Cortinez, die gedurende de heftige strijd om de bestuurszetel van zijn land op zeer positieve wijze heeft toe gezegd absolute vrijheid van gods dienst en onderwijs te bevorderen, heeft de Katholieke Nationale Bond van Ouders in Mexico opnieuw een verzoekschrift ingediend om artikel drie uit de Mexicaanse grondwet te schrappen. Dit artikel, dat de laatste jaren wel niet in volle zwaarte wordt toegepast, maak het onderwijs tot een staatsmo nopolie en bant het godsdienstonder richt uit de scholen. De wet op het staatsmonopolie in het onderwijs dateert reeds van 1907 Felle vervolgingen volgden daarop', totdat president Callez rond 1924 ten waar bloedbad aanrichtte onder bis schoppen cn leken. Eerst de laatste jaren werd de houding jegens de Mexicaanse Katholieken welwillender Grote moeilijkheden ondervinden de Katholieken in hun emancipatie van de activiteit der communisten die zich onafgebroken inspannen het onderwijs marxistisch te maken De regering heeft aan de Nationale Katholieke Bond van Ouders geant woord. dat zijn petitie ernstig zal worden bestudeerd.

de Stem | 1953 | | pagina 9