VOORJAARSBRIES radio") In Breda de derby N.A.C.-R.B.C. voor uitverkocht huis OUDE GEN EVER Ontvoerde pater gedwongen leraar Naar de bollen Wal een Wonderlijke Wereld RODENT "op" De Krachtproef 3 TWEEDE BLAD 3 Haagse Brieven Z° 'N voorjaarsbries, die door een Va C.H.U. en Humanisme DE heer Tilanus heeft, als voor zitter van de jaarvergadering der Chr. Hist. Unie, te Amsterdam wel enkele markante dingen ge zegd. Zo wijdde hij aandacht aan de steeds verdere uiteendrijving van de geesten die de K.V.P. en de P.v.dA. beheersen, voorname lijk door het sterk op de voorgrond treden van het humanisme. Niet zo zeer ziet de heer Tilanus deze uiteendrijving in hetgeen pater Stokman en mr. Kropman in het parlement ter sprake brachten als wel in de felle en geprikkelde toon, waarop Koos Vorrink rea geerde. De Christelijk Historischen voelen mee met het standpunt van de K.V.P. ten opziche van het Hu manisme. Want het gaat hier niet om een politiek, maar een princi piëel punt, het gaat niet om een na de oorlog telkens gebruikt woord zonder dat daarvan de in houd en betekenis aan allen duide lijk voor ogen staat, maar om het atheïstische humanisme waarvan oud-minister Mulderije in het par lement verklaarde, dat het 't volk stenen voor brood" geeft. Rode bril Duur grafelijk grapje Kneusjes bij liet „Witte Huis" Nog vriendelijker Voor Duitsland blijft visum verplicht Critiek Bruiloft I Spannende voetbal-Zondag op komst Verwoede strijd in de kopgroepen van C en D Worden Sparta en P.S*V. uit het zadel gewipt „EXTRA ZACHT EN BELEGEN" Nico J. P. Smith bezonde atmosfeer trekt, doet de liefelijkheid der lente kwijnen. En als er wolken mee gepaard gaan, dan verdwijnt bij wijlen de zon en dan de onbezonnen mens, die zich in zomerkleding buiten waagde. In het politieke leven constate ren we thans een stevige, een kille bries, die onbezonnenheid niet on gestraft laat. Een bries, die tot har de wind aanwakkerde op het con gres van de P.v.d.A., een stevige bries ook ten congresse der V.V.D Een wind, die vooral golven deed opslaan tegen het schip dei KVP die roomser wil zijn dan de Paus, zoals Mr. Burger van de P.v.d.A klaagde en die de libeiale vrijheidsgedachte van Mr Oud maar niet wil aanvaarden. De katholie ken nemen in het Nederlandse volksleven een volkomen gelijkbe rechtigde positie in, dit weet het Nederlandse volk, zegt Mr. Burger. Over verdraaiing der feiten geven de katholieke politici voedsel aan een latent anti-papisme. Er is dus, naar de mening van Mr. Burger een latent anti-papis me in Nederland. Dat wil zeggen, dat de katholieken omdat ze katholiek zijn een bepaalde waardering genieten, die andere bevolkingsgroepen niet behoeven te vrezen, omdat ze niet katholiek 1 zijn. Dit latente anti-papisme brengt mee, dat de emancipatie der katholieken, die ondanks Mr. Burgers verklaring nog niet vol tooid is er zijn al zo vaak cijfers gepubliceerd om dit aan te tonen door eigen kracht verkregen zal moeten worden. Tegen de rem ming van latente anti-papisme in. Dit eist samenbundeling van krach ten op velerlei gebied, niet het minst op dat der politiek. Dit eist een principiële houding ten opzichte van de belangrijke vraagstukken van deze tijd. Met name ook tegen over het vraagstuk van het huma nisme. Dit eist ook de erkenning en toepassing der politieke ver draagzaamheid. zoals deze van kracht dient te zijn in een demo cratisch geregeerd land met een gemengde bevolking. Aan een verdraaiing der feiten waar vindt deze echter in katho liek kring plaats? hebben de katholieken geen behoefte: de fei ten zelve zijn voldoende om de katholieken te leren, welke weg zij in het openbare leven te be wandelen hebben. Verdraaiing der feiten vindt daarentegen wél plaats, als men in socialistische kring de sfeer tegen het humanisme als een poli tieke stunt gaat zien, die de K.V.P. nodig heeft om het „onverzoen lijke" te verzoenen Een dergelijke verdraaiing kan wellicht indruk maken op de socia listische aanhang, de katholieken doet ze slechts de schouders opha len om zo weinig begrip van wat in het katholieke volksdeel leeft. Hebben onze protestantse land genoten, in de politiek met name de anti-revolutionnairen, zich niet even duidelijk en principiëel ge keerd tegen het humanistische stre ven, dat van de P.v.d.A. zoals Vorrink verklaard heeft steun zal ontvangen en waarvoor ook de V.V.D.-voorzitter, waardering toon de? Waarom dan niet aan de katho lieken ook in ht politieke vlak een principiële houding gegund waartegen de socialisten bij de A.R. geen bezwaren maken? Het P.v.d.A.-congres bleek een anti-K.V.P-congres te zijn, Met de verkiezingen voor de gemeen teraden in het zicht was dit niet zo erg te verwonderen. De P.v.d.A. wil haar winst van 1952 consoli deren, liever nog vergroten. En dat kan vooral ten koste der K.V.P. plaats vinden. Zoals het vooral de K.V.P. is. die de winst der P.v,d,A, kan beknabbelen. Daarom was het nodig, dat de partij-voorzitter van de P.v.d.A. verklaarde, dat zijn grote redevoe ringen altijd eerst door een ver trouwensman van de Katholieke en Protestantse werkgemeenschap worden gelezen, alvorens hij ze uitspreekt. Ziehier de invloed der christenen in de P.v.d.A. Overi gens hebben deze heren zich wat de laatste redevoering betreft blijk baar acooord. verklaard met de toe gezegde steun aan het humanisme. Wat geeft het dan, als ze zich in eigen gemeenschap met zorg vervuld uitlaat over de ontwik keling van ditzelfde humanisme? De voorjaarsbries is een verkie zingsbries, die nog wel aanwakke ren zal voor het eind Mei is. Die bries zal geen kwaad kunnen doen. als men maar weet, uit welke hoek de wind waait. Opvolger overvallen, daarna beroofd an de Nederlandse missionarissen Harry Versteden C.I.C.M., die ruim een maand geleden door gueril la's op Celebes werd ontvoerd, is nog geen enkel bericht ontvangen. Zijn plaatsvervanger, pater van Hersel C. I.C.M., is eveneens door de bandie ten overvallen en van al zijn bezit tingen beroofd. Aldus verneemt het K.N.P. van zijn correspondent te Ma kassar op Celebes. Hoewel er geruchten de ronde doen dat de gevangen missionaris door zijn kidnappers goed wordt behandeld en enkel" vastgehouden wordt om dienst te doen als leraar in Engels en Ne derlands, wordt niet verwacht, dat pater Versteden binnen afzienbare tijd zal worden vrijgelaten. ALTAARSTEEN GERED Dater van Hersel C.I.C.M., die enige weken geleden op de, afgelegen missiestatie van pater Versteden aan kwam, werd des avonds, toen hij op het punt stond naar bed te gaan, door twee mannen, gewapend met korte zwaarden, gedwongen de sleutels af te geven van zijn kerk en de sacris tie. De overvallers maakten zich meester van al zijn bezittingen: twee miskelken, een ciborie, paramenten, al zijn kleren, geld, horloge en zelfs de altaarsteen. De bandieten grijns den slechts toen hij protesteerde te gen de profanatie van de gewijde voorwerpen. Terwijl zij hem waar schuwden niet om hulp te roepen voor zij op veilige afstand waren .schudden zij de beroofde missionaris vriende lijk de hand en vertrokken met de ge stolen goederen, die zij zorgvuldig in versleten koffers hadden gepakt. Bij hun vertrek viel de altaarsteen op de grond, zodat dit het enige was, wat pater van Hersel van zijn bezit tingen kon redden.- Van het missiehuis van Scheut te Vught verneemt het K.N.P. nog. dat pater van Hersel van zijn oversten aanwijzingen heeft ontvangen om 'n woning te betrekken, die in een kam pong gelegen is, opdat zodoende her haling van een overval door de guerillabenden kan worden voorko - men. Narcissen en hyacinthen I ANGZAMERHAND komen de hya cinthen op de velden in bloei, zo dat men het aanstaande weekeinde zal kunnen genieten van bloeiende narcissen en van hyacinthen die met hun typische zware geur de bollen streek vervullen. Op Keukenhof is de kas op haar mooist. Honderden tulpen-variëteiten staan daar in gala-tenue. Op het uit gestrekte terrein kan men genieten van narcissen en hyacinthen in aller lei kleurschakeringen en van de schoonheid van enige zeldzame tul pensoorten. die thans in bloei staan. Op Zondag 12, Zaterdag 18, Zondag 19 en 26 April en Zondag 3 Mei 1953 zullen ten dienste van bezoekers aan de bloembollenvelden extra stoptrei nen Tijden tussen Amsterdam en Den Haag. DEN Zweedse graaf die op een ge- maskerd bal een aantal ballon nen met een sigaret tot ontploffing had gebracht, is door het Stedelijk Hof van Stockholm veroordeeld tot het betalen van dertig duizend kro nen schadevergoeding aan zes an dere adellijke personen die ernstige brand' pjE kleinkinderen van President Eisenhower hebben zich met Pa sen tezamen met honderden andere peuters kostelijk vermaakt op het grasveld voor het Witte Huls. Daar werd namelijk voor het eerst na 12 jaar het „eier-rollen" weer in ere hersteld. Bij dit spel, dat het midden houdt tussen kegelen en prik tollen. komt het er op aan zoveel mo gelijk paaseieren van de tegenstan der (s) te kneuzen. Bij iedere worp moet natuurlijk een flinke afstand in acht genomen worden om de tref kans niet al te groot te maken. Dan luchtlijn Londen-Moskou WOLGENS het Britse blad „Daily Telegraph" wordt de mogelijk heid van het openen van een lucht lijn tussen Londen en Moskou bespro ken door luchtvaartfunctionarissen. „Een dienst (op Moskou) zou mo gelijk zijn, indien de Russen in hun vriendelijker houding volharden", al dus het blad. fYNLANGS werd er melding ge- maakt dat met ingang van 1 April de inreisvisa voor Duitsland, aan personen beneden de leeftijd van 25 jaar, kosteloos zouden worden verstrekt. Dit wil dus niet zeggen dat er in het geheel geen visa nodig zijn voor personen die onder de bedoelde categorie vallen. Een visum blijft nog steeds vereist, maar er zijn voortaan voor jeugdigen geen kosten aan verbonden. op dezelfde dag dat het Huma nisme door de heer Tilanus ter sprake werd gebracht, sprak prof. Gielen vijf minuten lang in Evert Vermeers Vara-kwartiertje „Op de Korrel" over hetzelfde on derwerp. Vermeer had Prof. Gielen aangevallen op diens journalistieke uitlatingen over het Humanisme en de professor kreeg thans vijf mi nuten verweer. Hij heeft deze uit gebuit om de bronnen bloot te leggen waarop hij zijn beweringen dat het Humanisme zijn toevlucht kan nemen tot leugen en bedrog en dat ieder voor eigen geweten kan bepalen, hoe ver hij kan gaan, baseerde. Hij gaf een samenvat ting van wat dr. van Praag in diens werk Modern Humanisme had geschreven en bracht nu en kele markante citaten naar voren. Vermeer gaf na de uiteenzetting van prof. Gielen een mager weder woord, dat niemand, zelfs zijn eigen geestverwanten, ook maar enige voldoening kan hebben ge schonken. Dit valt te voorzien, wanneer een figuur als Gielen tegenover een oppervlakkige radioprater als Ver meer wordt gesteld. jYt I NISTER Staf heeft scherpe woorden gesproken over de prescritiek op defensie. ,.Ik schuw opbouwende critiek niet", aldus de minister op de jaarvergadering van de Christ. Hist. Unie, „maar ik heb grote bezwaren tegen critiek, die onze verdediging aantast' en waarmee men het vertrouwen aan de soldaat ontneemt". Minister Staf noemde een bepaald soort ar tikelen in de pers „afbrekend en de krijgstucht ondermijnend on waar geschrijf." De vroegere chef van de generale staf wenste een eigen beleid te voeren en er kwam wrijving met het ministerie. Te genwoordig heb ik met drie chefs van de generale staf een openhar tig overleg". Naar het pordeel van Min. Staf is de critiek het gevolg geweest van het feit, dat de vroe- ere chef van de generale staf te zelfstandig optrad. Wij zijn het volmaakt eens met de minister, wanneer hij ondermij nende critiek gispt. Maar zij zou ongetwijfeld voorkomen worden, wanneer de voorlichting van de zijde van zijn departement wat vlotter werkte. De pers is heus geen klappij en ook geen boeman en een vertrouwelijk beraad tus sen minister en pers kan wonde ren doen. Oud-minister van den Brink kende te dien opzichte het klappen van de zweep! J_JET kan Zondag een extra spannende competitiedag worden, vooral in de le klassen C en D. waar de clubs uit de kopgroepen elkaar geen duim breed blijven toegeven en de kans op het binnenhalen van de begeerde ti tel nog altijd verdeeld blijft over tenminste zeven gegadigden. In C gaat het tussen Sparta, Willem II, B.V.V. en M.V.V.; in D geven P.S.V., A.D.O. en Eindhoven elkaar zo weinig toe, dat ook hier vooralsnog niet te voorspellen valt, waar het afdelingskampioenschap terecht zal komen. Precies zo is het geval in de tweede klassen, waar het enerzijds (2A) gaat tussen Helmond en T.O.P., anderzijds (2B) tussen Baronie en Dosko, terwijl in de derde en vierde klassen bijna over alle linies practisch hetzelfde beeld valt waar te nemen. Een competitieverloop dus 'om van te smullen! 2eer grote belangstelling zal uitgaan naar de ontmoeting in Tilbura LONGA-Sparta. en in iets mindere mate, naar Willem II-Sittardia. Niet temin zijn de resultaten in beide wed strijden van immens belang voor de bezetting van de bovenste plaats. Lukt het Longa om Terlouw c.s. een neder laag te bezorgen en wie durft voor spellen dat dit niet zal gebeuren? en blijft Willem II Sittardia de baas, hetgeen ook wel voor de hand ligt, dan wordt de bovenste plaats door Sparta en Willem II gedeeld en is de spanning alweer met sprongen geste gen. S.VjV. zal met Theole werd raad weten, evenals M.V.V. met Juliana. Excelsior gaat H.B.S. de zoveelste ne derlaag bezorgen, terwijl V.V.V. de winst' niet door Brabantia zal laten ontnemen. Breda beleeft overmorgen de wed strijd van het seizoen: N.A.C.-R.B.C. Als de Roosendalers evenals verleden Zondag weer zo sterk gehandicapt aan moeten treden, geven wij de thuisclub de beste kansen. Komen de oranje- witten echter volledig in het veld, dan zal N.A.C. zijn allerbeste speï moeten ten toon spreiden om winst te kun nen behalen. Het zal er zeer druk zijn, daar op het terrein der geelzwar ten! Dan A.D.O.-P.S.V. In Eindhoven heeft P.S.V. met veel moeite een ge lijk spel van Eindhoven af kunnen dwingen. Het zou nu in Den Haag wel eens op een nederlaag uit kunnen draaien, temeer, omdat A.D.O. bij winnen aan de kop van de ranglijst komt! Eindhoven, dat N.O.A.D. te gast krijgt, heeft daartegen prima winstkansen, doch 't zal om de drom mel niet meevallen deze Tilburgena- ren te slaan. Winnen van Eindhoven betekent echter terugkeer der kam pioenskansen, dus dan weet men het verder weL Xerxes heeft goede papieren con tra Limburgia. evenals Bleyerheide tegen D.H.C. Maurits is nog niet ver loren tegen het bezoekende Hennes 5 Seen wel te verwachten is van T.E.C. contra Feijenoord. DE TWEEDE KLASSERS uit-wedstrijd bij Wilhelmina. Intus sen boeken de mannen uit Kaatsheu vel de laatste weken uitstekende re sultaten en willen zij de onderste plaats kunnen blijven mijden, dan zal in Den Bosch alles gegeven dienen te worden. R.K.T.V.V. heeft een nog moeilijker karwei bij de Spechten, Woensel en S.E.T. delen vermoedelijk de winst. In 2 B werden voor deze Zondag slechts drie ontmoetingen vastgesteld. M.O.C. krijgt Terneuzen op bezoek en het zal de Zeeuwsch-Vlamingen niet meevallen daar winst mee vandaan te nemen. Axel gaat natuurlijk probe ren het voorbeeld van Terneuzen te volgen, d.w.z. het bezoekende Alliance de winst af te snoepen; of dit echter lukken zal, is een tweede. Goes, dat vorige Zondag bij R.A.C. zo'n opdof- fer te incasseren kreeg, heeft Inter nos te gast. Voorlopig kunnen wij de thuisclub moeilijk een gunstig resul taat voorspellen. DE DERDE KLASSERS Advertentie) 2a' Barto opnieuw een huzarenstukje uithalen en nu Helmond in Til burg de winst gaan ontnemen? Voor alsnog is dit niet aan te nemen. En T.O.P. zal na de misstap van 1.1. Zon dag niets aan het toeval overlaten contra Veioc, hoewel een zege aller minst zonder slag of stoot zal kunnen worden behaald. Kolping geeft niet thuis tegen Schijndel. Desk heeft de moeilijke Tn totaal slechts tien wedstrijden staan op het programma vermeld in deze regionen. In 3 B krijgt Heusden een zeer zware dobber tegen Oss. Zwaluw V. F.C.'s papieren staan gunstiger dan die van het bezoekende R.K.C. en ook St. Michielsgestel is als gastheer in staat Blauw-Geel een nederlaag te be zorgen. Het wil ons voorkomen, dat Roosendaal (in 3 C) proberen zal Baardwijk de voet dwars te zetten. Winnen door Baardwijk betekent ech ter de leiding van Hero overne men; waarop wij het vooralsnog hou den. In Oosterhout is er wederom 'i plaatselijke ontmoeting, nu W.V.O. S.C.O. Wij vrezen dat de gastheren weinig plezier aan dit bezoek zullen beleven. R.W.B., nog altijd mede-ge- gadigrje voor de titel, zal V.E.S. geen winst af willen staan. In 3 D heeft R.C.S. het ditmaal ge makkelijker met Clinge als tegen stander. Heel wat moeilijker krijgt Zeelandia het als gastheer, nu R.K.F C. op bezoek komt, doch Biervliet heeft goede papieren contra Meto Beter nog genoteerd voor een zege staan die van De Zeeuwen tegen O. D.I.O. DE VIERDE KLASSERS TN INDIA werd een bruiloft wreed verstoord door de politie. Het feest was juist op zijn hoogtepunt, toen de politie er een abrupt einde aan maakte. Vee! zal het de bruid en bruidegom niet kunnen schelen. )e „man" was n.l. 12 maanden oud. de „vrouw" 9 maanden. De ouders hadden kort na de geboorte der babies reeds besloten, dat ze voor elkaar zouden worden bestemd. Ze waren hevig verontwaardigd, toen hun duidelijk werd gemaakt, dat de moderne Indische wetgeving kinderhuwelijken verbiedt en de minimumleeftijd voor mannen op 18, voor vrouwen op 14 jaar heeft gesteld. Bruiloft II MEN kan toch dansen, al is het niet met de bruid, dachten ze daar in Bolsward, toen de jongste boon van het gezin Lammertsma in het huwelijk trad. Nu was de jongeman in 1950 vanuit Indone sië naar Australië geëmigreerd en omdat de elf getrouwde broers en zussen het wel wat er duur vonden, met zijn allen de bruiloft in Australië te gaan vieren, de- ien ze het in de ouderlijke wo- ling te Bolsward. En het ging er vat gezellig toe, want pas om 2 ur 's nacht gingen de lampen Gouden ontdekking vieren deze maand het gou den feest van een merkwaar dige ontdekking. In de étalage van en Haagse boter-, melk- en kaas- vinkel stond een houten reclame bord, tonende een stevige koe op een heerlijke weide. In de nevelige verte wat huisjes en molens en op het tweede plan een groepje wil gen. Jarenlang had dat bord er ge staan en 50 jaar geleden ontdekte men dat het een échte Wil lem Maris was. Grenzen open, monden dicht IN deze jolige lente, nu Vishinsky niet meer Njet zegt, maar applau- diseert in de Verenigde Naties, dromen wij van een zomerreisje naar de Krim waar het klimaat mild en de lucht zuiver moet zijn. Het was immers daar, dat Stalin op zijn onsterfelijkheid zat te ho pen? Nu lezen wij daar dat de ka pitein van de Russische kolenboot „Karna" uit Leningrad toen hij met een lading pek te Rouaan aan kwam, van Buitenlandse en Binnen landse Zaken te Parijs toestem ming kreeg, zomaar met de 18 mannen van zijn boot een auto tochtje door de Franse hoofdstad te maken. Tot nogtoe hadden wij ge meend, dat de goede man zich eerst tot Binnen- en Buitenlandse Zaken te Moskou had moeten wen den om dit stoute stuk te bestaan. Dit behoeft nu blijkbaar niet meer. En daarom hopen WIJ op een reisje naar de Krim, zo maar met toe stemming van Binnen- en Buiten landse Zaken te Moskou. Wij zul len echt niets vertellen als wij weer thuis zijn. Evenmin als de pekbootkapitein dat zal mogen doen als hij in Rusland terug is. Tramlijn begeerte f-JERINNERT u zich de Weense tramconducteur-in-ruste die in een jolige bui een tramwagen pikte, er een nachtelijke rit mee maakte langs de café's en er alle (even jolige) cafébezoekers mee naar huis reed? Deze muis heeft een gerechtelijke staart, want de man heeftnu een rekening thuis gekregen vasi 228,56 Schelliyigen, zijnde in Nederlandse valuta om gerekend een bedrag van ong. 35 gulden. Dit waren dt onkosten die voor Wenen uit de rondrit waren ontstaan, n.l. stroomver bruik en loon van monteurs die de tram na de rit moesten na kijken. Een taxirit van 4 uren kostte nog meer. Verder zal de man nog de proceskosten moeten betalen. Maar de Weners zijn een vrolijk en meevoelend volk en honderden hunner hebben al aan geboden, te willen meebetalen aan de grap. Postbode OUIS GAUTHIER, de oude post- bode van Savennières Maine- et-Loire), het land van de verruk kelijke wijn van la Roche-aux- Moines, is juist met pensioen ge gaan. Hij heeft er 32 trouwe dienstjaren opzitten. In die 32 jaar heeft hij niet minder dan 350.000 kilometer te voet afgelegd, want hij kon niet fietsen en elke dag steeds dezelfde route. Twee en der tig jaar lang bracht hij elke mor gen bij dezelfde wijnbrouwer de krant en dronk er zijn glaasje blanc". Hoeveel liter witte wijn heeft de postbode in zijn lange diensttijd opgedronken? Meer dan 'es vaten (1 vat is 300 liter) witte wijn van dezelfde wijnkelder, d.w.z. de oogst van één jaar van ieze wijnberg! Televisie in Frankrijk 7ULLEN de Parijzenaars, dank zij de televisie, de kroning van Koningin Elisabeth van Engeland kunnen bijwonen? Ongetwijfeld Want de Franse P.T.T. hoopt vóór Juni de beroemde Hertzkabel tus sen Parijs en Lille met vertakking naar Londen in gebruik te kunnen stellen. Op 't ogenblik is men bezig met het bouwen van de torens die nodig zijn voor het relayeren om de vijftig kilometer ongeveer. Tegen het einde van het jaar zal een tweede verbinding tot stand zijn gekomen tussen Parijs en Straatsburg en in 't voorjaar van 1954 een derde, tussen Parijs en Lyon. Snel speurwerk op het einde van een voetbal match tc Bodafors in Zweden beklaagde een toeschouwer zich bij de politie, omdat zijn porte feuille met 50 kronen gestolen was. De politie werkte snel en effectief: vijf minuten later rat de aanklager zelf in de bak, om dat hij de portefeuille zelf van een ander bleek te hebben ge stolen. Vogelkist FJE laatste tijd worden door mid del van de K.L.M. duizenden en duizenden eendagskuikens ver voerd, op weg van New York naar Cairo. Donderdagavond is een toestel, de zogenaamde vogelkist. op Schiphol geland met allerlei uit heemse en schaarse vogels van di verse pluimage. De beestjes zijn be stemd voor Avifauna, dat deze da gen het nieuwe seizoen begint, en voor enkele andere dierenparken elders van ons land. Concurrent helpt FhE door concurrentie der televisie in geldnood gebrachte filmpro ducers van Hollywood wisten niet, waar zij het respectabele bedrag, benodigd voor het uitreiken der filmprijzen aan de beste „sterren", met de daarmee gepaard gaande festiviteiten, vandaan moesten ha len. De oplossing was even simpel als bevredigend: de televisie-sta tions betaalden de kosten en kre gen daarvoor in ruil het recht tot rechtstreekse uitzending der ge beurtenis. JFraak CEN inbreker te Milaan vond nog geen drie gulden in de geldla, van een kruidenierszaak. Uit wraak gooide hij alle eieren stuk en besmeurde muren, deuren en ramen met margarine en jam. In het closet stortte hij een zak suiker uit. tien. In 4 D zal R.K.J.V.V. weinig moeite van Waspik ondervinden. Wit- Zwart en Nieuwkuik kunnen als aan elkaar gewaagd worden beschouwd, en min of meer eveneens, Heukelum en Vlijmense Boys, die elkaar op het terrin van eerstgenoemde ontmoeten. Wat 4 F betreft, hier moet'aller eerst een tweemaal herhaalde fout in de standenlijst worden verbeterd. Het is namelijk zo, dat niet Madese Boys de leiding heeft, doch Gilze; onze le zers gelieven hiervan goede nota te nemen. Verder komt in het program ma voor de wedstrijd Madese Boys- Gilze, doch deze werd reeds gespeeld. (Op het Bondsbureau in Den Haag was men dit blijkbaar vergeten). Gr. Wit speelt tegen R.S.V. en heeft de kans voor het grijpen om de rode Advertentie) lantaarn kwijt te raken. Breda, dat nog een theoretische kans op de ti tel heeft, kan die waardevoller ma ken door D.H.V. een nederlaag te be zorgen. Of dit lukken zal is natuurlijk een tweede. Koploper S.C. Gastel (4 G) zal tegen de ontmoeting bij Steen bergen wel niet erg op zien. Halsteren dunkt ons evenmin contra H.S.C. en ook De Schutters gaan niet wat men noemt met angst en vreze de strijd aanbinden contra Kaaise Boys. In 4 H gaat Aardenburg alle zeilen bijzetten om leider Hulst te trachten te doen struikelen. Sluiskil heeft een tikje betere kansen op de winst dan Yerseke en Koewacht is ditmaal niet bij voorbaat verloren, nu P.S.K. te gast komt. Oostburg kan van Steen niet winnen, tenzijdoch R.I.A durven wij de volledige winst voor spellen contra E.M.M. r\ok in de laatste regionen geen vol- ledig programma: in totaal der- WENNEKER door 49) Nee, dat is waar. Veldhuis heeft het gevoel, dat hij bij de directeur een goede beurt maakt. En hij wil die beurt nog beter maken. Daarom zegt hij: Ik liep de bonen langs. Je moet die zwervers altijd controleren. Moet u zien hoe slordig ze plukken, Een handvol bonen hebben ze op deze regel laten zitten. Westra kijkt naar het handjevol tuinbonen, dat Veldhuis hem op z'n vereelte hand voor houdt. Van die hele regel die paar bonen? Dat valt nogal mee zou ik zo zeggen. Die zijn over liet hoofd ge zien ik stel me zo voor, dat de jongen dat niet met moedwil heeft gedaa- en dat hij er heel wat meer heeft afgehaald. De tuinman kijkt zijn directeur verbaasd aan. Nou, die heeft er ver stand van. Stel je voor. dat hij er bij het nalopen nog meer afhaalde dan de plukker. Dat zou helemaal een mooie boel worden. Het is maar goed, dat de baas niet over de tuin gaat en het is ook maar goed, dat hij niet weet, dat Veldhuis over een enkel boontje, dat wordt vergeten als een dolle te keer kan gaan. Ik heb zo even je appelen en peren bewonderd, Veldhuis. Dat ziet er voor dit jaar niet gek uit, zou ik zo zeggen. Ik heb er niet zoveel verstand van, maar er zijn bomen bij, die de vracht nauwelijks kunnen torsen. U heeft zeker die Yellow trans parant gezien? vraagt Veldhuis ver guld. die doet het best van het jaar. Die twee takjes dragen er heel wat. We mogen over het fruit niet mop peren dat is wel eens slechter ge weest. Wat gebeurt er met die oogst, Veldhuis? vraagt de directeur. Wat er mee gebeurtGe woon net als altijd: het personeel krijgt er van en het bestuur wat en de rest gaat naar de veiling. Meneer de directeur krijgt toch ook geregeld fruit? Ja, dat is waar. De fruitschaal thuis is altijd goed gevuld, bedenkt Westra. En de jongens, Veldhuis, krijgen die wel eens fruit? Die gappen het wel als ze er de kans voor krijgen meent Veld huis. Vo hem is de kous daarmee af. Zulke rare vragen als die direc teur kan stellen. Moet je hem er nu onnozel bij zien staanOf hij geen tien kan tellen. Maar laat hem schui ven. Leslie heeft hem al gewaar schuwd en gezegd, dat hij die nieuwe in de gaten moest houden. En Veld huis gelooft, dat Leslie gelijk heeft. En krijgen ze de kans, om je appeltjes of peertjes te gappen, Veld huis? De tuinman schudt hevig met het hoofd. Dat zou er nog bij moeten ko men. Ze hebben er af te blijven met hun vurige tengels. Ze krijgen trou wens de kans niet. In de rusttijd mo gen ze in de boomgaard niet komen Je zou er wat van beleven, als je het stel op de bomen los liet. We moesten de jongens na het eten eens een appel of een peer ge ven, meent Westra. Als d'r afval is. Dat brengt toch niet veel op, zegt Veldhuis, en of dat nu op de grond blijft liggen rotten dan kunnen we het beter die jongens in de' maag drukken. Ik zal vanmid dag nog een paar manden laten rapen. Ja, dat is goed. Maar laat dan meteen een paar mandjes extra pluk ken voor na het eten. Ik zal er met de kok over praten. Die kan van dat afval misschien wn' appelmoes ma ken of peten» ces. Ik heb daar zc geen verstand van. Maar na het eten moeten ze allemaal een goede appel of een goede peer hebben. Veldhuis. Dat zal ik de kok ook meteen zeggen. Dat lijkt me geen gek idee. Dan stu ren we maar een appeltje minder naar de bestuursleden dan gaat er maar een mandje minder naar de veiling. Ik vind, dat Voorland in de eerste plaats voor de eigen bewoners moet zorgen en dat zijn toch de jon gens, niet?" De mond van Veldhuis valt half half open van verbazing. Fruit voor I de jongensdat goeie, mooie, i vroege fruit voor dat gajes! Laten we het daar maar op hou- den, Veldhuis, zegt Westra vriende lijk, terwijl hij al doorwandelt. Ik zal het wel met de kok regelen. Zoek voor dé eerste keer maar een goed stel uit. Met de gelezen tuinbonen nog in n grove hand kijkt Veldhuis z'n irecteur na. Dan klapt z'n mond icht. Het zal hem een zorg zijn, dat 'e heren vanavond dessert krijgen vanavond en morgenavond. Maar als iat zo door moet gaan, zal er niet 'iel overblijven voor de veiling. Als hit nu alleen voor de Zondag was. aar elke dag fruitNieuwe uren, nieuwe wetten" mompelt Veld- tis, Maar hij zal er toch nog even met Leslie over spreken. Want Leslie heeft gelijk. Je moet die man in de gaten houden. Met een onnozel ge zicht vertelt hij je, wat je doen moet en hoe hij het hebben wil. De heren van het bestuur zullen het ook ple zierig vinden, als ze merken, dat de jongens het fruit opbikken en dat zij er naast staan. Want daar komt na tuurlijk geen sikkepitje van terecht als ze nu al beginnen het fruit eraf te halen. En de fooitjes, die Veld huis na aflevering van elk mandje krijgt zijn nu ook verkeken. Veldhuis mag er voor zorgen, dat de heren een appeltje toe krijgen, maar Veld huis z'n fooitjes helpt hij ermee de laan uit. Terwijl Westra een der paviljoens binnengaat, op zoek naar Leslie, kijkt Veldhuis hem hoofdschuddend na. Wat een rare man toch.... fruit voor die schoffies Leslie heeft in het paviljoen een eigen zit-slaapkamer. Als Westra na een tikje op <}e deur binnenstapt, ziet hij de bewonere lekker lui op z'n opklapbed liggen te lezen, doch de man veert overeind, als hij ziet, wie er binnenkomt. In een dolce far niente, meneer Leslie?" vraagt Westra glimlachend. Geneer je niet. Ie bent hier op eigen terrein en de rusttijd is om ervan te profiteren. (wordt vervolgd) ZATERDAG 11 APRIL 1952 HILVERSUM I, 402 m. 7 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed en liturg, kalender; 8 Nws en weerbrichten8.15 Gram.; 9 Voor de vrouw; 9 25 Plechtige Hoogmis; 10.45 Gram.; 10.55 Waterstanden; 11 Voor de zieken; 11.45 Kamerkoor; 12 Angelus 12.03 Gram.; (12.30-12.33 Land -en tuinb. mededelingen); 1255 Zonnewijzer; 13 Nws en Katholiek nieuws; 13.20 Amusements muziek; 14 Boekbespreking; 14.10 Piano, spel; 14.20 Engelse les; 14.40 Gram.; 15 Kroniek van letteren en kunsten; 15.40 Fanfare orkest; 16 Gram.; 16.20 „De Vlie gende Hollander" causerie; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17 Voor de jeugd; 18 Lichte muziek; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.25 Franse chansons: 18.45 Buitenlandse correspon denties; 19 Nieuws: 19.10 Grma.; 19 20 Parlementsoverzicht; 19.30 Gram.; 21 Ge. varieerd programma; 21.50 Gevarieerde muziek; 22 45 Gram.; 22.50 Avondgebed en liturgische kalender; 23 Nieuws 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22-24 Resi dentie-orkest en solist. HILVERSUM II. 298 m. 7 Nieuws 7.10 Gram.; 7.15 Gymn.; 8 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gram.; 855 Voor de huisvrouw; 9 Gram; 10 „Tijde'ijk ui+ge- schakeld", 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.30 Pianorecital; 12 Gram.; 12.30 Land- en tu'nb. meded-l n_ gen; 12.33 Dansmuziek; 13 Nieuws en commentaar; 13.20 Promenade-orkest 13.50 Weekjournaal; 14.15 Orgel-ensemble 14.35 Achterhoeksprogramma; 15 Dans muziek; 15.30 Causerie over veiligheid bij de arbeid; 15.45 Gram.; 16.15 Sport- praatje; 16.30 Kamerorkest: 17.15 Voor de jeugd; 18 Nieuws; 18.15 Vara-varia: 18.20 Film.uorgramma; 18.40 Regereniguit- zending: Zoeklicht op de Westerse De fensie; 19 Artistieke staalkaart; 19.30 „Passepartout", causerie; 19.40 „He- Oude Testament in deze tijd", causerie: 19.55 ..Deze week", causerie; 20 Nieuws; 20.05 Gevarieerd programma; 22 Soc. commentaar; 22.15 Weense muziek; 22.40 „Onder de pannen", hoorspel; 23 Nws 23.15-24 Verzoekprogramma. BRUSSEL 324 m. 11.45 Gramofoon- muziek: 12.30 Weerberichten: 12.34 Sa lonorkest; 13 Nieuws; 13.15 Gramofoon- muziek; 14 Kinderkoor; 14.30 Garmofoon muziek; 15.15 Ethische muziek; 16 Ope rette- en fimmuziek; 16 45 Engelse les; 17 Nieuws; 17.10 Gramofoonmuziek; 17.30 Orgelconcert; 18.30 Voor de soldaten; 19 Nieuws; 19.40 Gramofoonmuziek; 20 Ge varieerde muziek; 21.15 Accordeonmu- ziek; 21 30 Gramofoonmuziek; 21.45 Ac- cordeonmu7iek; 22 Nieuws; 22.15 Gra mofoonmuziek; 22.45 Napolitaans festival. 23 Nieuws; 23.05-24 Lichte muziek. BRUSSEL 484 m 12 10 Liche mu ziek; 13 Nieuws; 13.10 Verz'éekprogram- ma;! 14.05 Idem; 15 Gramofoonmuziek; 16.30 Lichte muziek; 17 Nieuws; 17.15 Lichte muziek; 18 30 Accordeonmuziek 19.40 Gramofoonmuziek: 19.45 Nieuws 20.30 Groot Symphonie-orkest, (plm. 21.15 Gramofoonmuziek): 22 15 'Nieuws 22.25 Jazzmuziek; 22.45 Gramofoonmu ziek; 22.55 Nieuws; 23 Gramofoonmu ziek: 23.55 Nieuws

de Stem | 1953 | | pagina 5