KEES v. DONGENuit OUD-GASTEL entien hoerenmeskes" Vogels als profeten Op de Peperkust regeren nog steeds de vrouwen Uit Brabants Legenden-hof dand Het einde van een roemrijk par apluientijdperk Merkwaardige Mensfn Warme en charmante ochtendjassen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 10 APRIL 1953 )ij Bath laar de zicht S s u IDA EN IEN Zon hartstochtelijk gesprek met Bart en Dorus dat er wel eens een parapluie aan te pas had mogen komen Weer tweemaal per week veiling in Kapelle De schurftsporen komen vrij Scheepvaart door kanaal van Zuid Beveland Mysterieuse paarden Van Gogh-expositie te Zundert een succes De nieuwe spoorbrug over het Hollandsch Diep Gaat het nu gebeuren? j Al twee duizend jaar hebben de I mannen niets te vertellen BENNAARS TERUG! Cuijten en Plantaz verbeterden posities Geslaagde schietwed strijden te Biervliet Sport in 't Kort MARKTEN 4 ,D ■aad hebben olieke lijst geen verte- re gemeente Muiden zit- zowel voor de bewoners naangenaam loten is om ke lijst voor lenstelling is jver, 2 J. A. tout. 'IJ KOJIT UIT de Midden- et een eigen meenteraads- edende leden, n J. Merison v. d. A. e P. v. d. A. :bracht in de jstaanvoerder en de vol de heren Fh. en P. de No. -5 is D. /ER. ING" kon de jaar- van de R.K. lenkring" niet ins weer mo- het toneel- 11 en 12 April bij bijzondere de totale ba- en in het Na- tullen worden JUBILEUM iga (Louisa de ,s. haar zilve- let Zusterhuis vieren. rdt in de pa- ;e H. Mis ge- intieme kring evierd. de omstandig- tden. is toch om het dijkgat uik te maken gemaakte bin- Men was stisch geweest geveh. in A'dam ng ..Zeeiandia" behartigt nog felijke belangen voor de ver- >00 evacué's uit zich in de eelandia" heeft icht tot de ei- touringcars tot verwezenlijking ■ué's in groepen >n van 20 tot 24 en maken door Keukenhof en van de hoofd- een koffiemaal- :ie) ettertekens ■d „Aspirin" se taal. ;re gewoon- Siam, maar daar, even- :den léén 20 uuf< Het lied Olympia-theater 20 ;tro 19 en'21.15 uur: Ik heb mijn hart en. Luxor 20 uur: De 19 en 21 uur: De Nederl. Schouw- id. Kon. Vlaamse rsifal. )r 20 uur: Het lied ïcertgebouW 20 uur: Om 15 uur: 20 uur: Actie in de Olympia-theater 20 tro 19 en 21.15 uur: ,en 21 uur: Ik heb ïlberg verloren, or 19 en 21 uur: De 19 en 21 uur: Die Bij wed. Hoondert: C. Toneelver. Vrien- uur. VEES VAN DONGEN woont in een kamertje achter een winkeltje R op de Meir van Oud-Gastel. Hij heeft met z.jn grote naam- genoot in Parijs dit gemeen, dat ook hij kan worden gerekend tot de categorie van merkwaardige mensen, ofschoon er onmiddellijk bli verteld moeï worden, dat ook zijn broers Dorus 03) en Bart (78) bij de „eigenaardigen" moeten worden ondergebracht. Het meest merkwaardige is echter het winkeltje van de van n„„„n's Een kleine, lage deur geeft toegang tot de „zaak", waar- sKs één artikel wordt verkocht de parapluie! Over de narmluie kunnen de van Dongen's zo degelijk en zo breedvoerig nraten ze kunnen zo hartstochtelijk vertellen over die goeie, ouwe parapluietyd, dat het soms wenselijk zou zijn, dat zij vanachter een parapluie tot u sjiraken. Als een manneke van twaalf Jaar bemoeide Kees van Dongen, die er 62 jaar heeft opzitten, zich reeds met parapluien. Hij kwam bij zijn va der in het vak. die een voor zijn tijd mooie en goede zaak had opgezet. Kees zette de tijd toen maar meteen stil. Hij huwde niet, verbouwde zijn winkeltje nooit, maar bleef altijd met hetzelfde materiaal doorsjouwen met als resultaat, dat er nu op de Meir een merkwaardigheid is te zien. die vermoedelijk in geheel Brabant niet meer is te vinden. Want nergens zal er zo'n typisch winkeltje zijn als juist on de Meir. Het zit vol parapluien, ofschoon er geen tweehonderd per jaar meer worden verkocht en er nog slechts enkele per maand ter reparatie worden aangeboden. „Ik geloof", zei Kees, .dat vooral de komst van de fietsen ons vak heeft bedorven. Voordat de fietsen er wa ren moest iedereen te voet naar zijn werk en kerk. Het was logisch, dat er dan bij enig slecht weer een para pluie werd meegenomen. De landarbei ders wandelden er mee naar het veld, de boerendochters verschenen er mee in de kerk. Als ik vroeger naar een Oudenbosch en Bosschenhoofd. Kortom ren, dan wist ik van tevoren al, dat In Kapelle wordt thans weer twee maal per week veiling gehouden. Op Dinsdagmiddag om 2 uur eerst van fruit voor export- en binnenland en daarna van groente. Vrijdagmiddag om 1 uur is er enkel groenteveiling. Bespuiting noodzakelijk [)E Rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst, de kring Zeeland van de N.F.O. en de plantenziektenkundige dienst heeft de fruitkwekers gewaar schuwd voor het vrij komen van de schurftsporen. Tijdens de regenbuien van de laat ste dagen zijn grote hoeveelheden as- cosporen uitgestoten. Gezien de ont wikkeling der fruitbomen en de lan ge duur dat de ontluikende knoppen nat waren, is er grote kans dat in fectie heeft plaats gevonden. Waar nog geen bespuiting tegen schurft werd uitgevoerd, moet men daarom zo spoedig mogelijk met kwik spuiten, teneinde de kiemende spo ren te doden. Dit advies geldt ook voor bedrij ven waar het langer dan 10 dagen geleden is dat met koper, of langer dan 5 dagen geleden is dat met kwik werd gespoten. Alleen de laatbloeiende appels, die tot nu toe zeer weinig ontwikkeling vertonen, komen nog voor een koper- bespuiting in aanmerking. BiLADLUIS daar tien parapluien zouden worden verkocht. Niet ineens, maar toch in de loop van de jaren. Ik trok de hele streek af. Ik verscheen in Princenhage en Zevenbergen. Ik reisde naar Steen bergen en Wouw. Ik verscheen in boerderij trok, waar tien meisjes-'wa- ik fietste overal naar toe en ik wist in de goeie tijd warempel „drieduzend" parapluien per jaar aan de man te brengen. Als ik de parapluien. die hier in de winkel bij elkaar zijn over vijf jaar kwijt ben, mag ik niet mopperen. Die regenjassen, och, die hebben ons een strop bezorgd." I/'ees van Dongen lachte eens tegen zijn parapluien. Hij streelde het doek, blinkende sanelle, fijne tafeüne. Hii wees op de kwaliteit van de „blei- nen. in die parapluie zitten er twaalf die echter is van betere kwaliteit want daar zitten er zestien in". Dat zei Kees van Dongen, die als maar in zijn winkeltje drentelde. Het was logisch hem de vraag te stellen wat de parapluien nu wel kos ten. De ouwe Bart was er als de kip pen bij om de vraag te stellen. „Wat kost een varken, is dat de ene dag niet tien en de andere dag vijftien gulden, hé. hé!" „Zo is het au ook weer niet" ant woordde Kees. die beweerde, dat er voor de oorlog goeie, degelijke en ou derwetse parapluien waren te krijgen voor vijf gulden. „Ja. ge had er ook al van drie gulden maar die waren natuurlijk niet zo best!" Na de oorlog stegen de parapluie- prijzen schrikbarend „Als ik nu langs de boerderijen trek moet ik voor een parapluie minstens tien gulden vra gen. Dat is veel te veel in deze tijd. Ik kan echter niet anders. Het is moeilijk je kost er mee te verdienen. Bart is daarom maa-r begonnen met het slijpen van scharen en messen. De mensen komen die voorwerpen gewoon in de winkel brengen. Na een half uur kunnen ze ze terug komen halen. We verdienen er wat mee." „Ik verdien meer met mijn messen dan Kees met zijn hele parapluien- kraarn," bracht Bart in het midden. Kees werd er een beetje boos en ja loers om. De broers keken elkaar eens kwaad aan en toen gingen ze „ieders huns weeg". Bart toog naar de „slep- steen" en Kees ging eens kijken naar de parapluien, die buiten op de „plets" stonden te drogen. „Het is niks meer" zei Kees, die nog zeker vijf minuten in de zon stond te mediteren over zijn eenmaal zo druk ke vak, dat verdween. HET winkeltje van Kees van Dongen is gevuld met parapluien. Het is echter de grote vraag of die binnen vijf jaar wel allemaal verkocht zullen zijn. De van Dongen's geloven er niks van. ^/RIJWEL alle bladluis-eieren zijn thans uitgekomen. Waar dit no dig is verdient het daarom aanbeve ling om bij de eerstvolgende bespui ting tegen schurft, kwik en parathion gecombineerd te gebruiken. BLADVALZIEKTE E'EN peignoir is een heerlijk bezit. Wan neer men des ochtends nog wat huiverig is en wil gaan zorgen voor die vroeg weg moeten, is 't veel waard, vlug te kunnen glippen in zo'n goedzittende och tendjas. De linkse heeft een getailleerde coupe met lange raglanmou- wen en shawlkraag; juist door deze lijnen zal de peignoir een fi guur afkleden. Aller aardigst is het stiksel rond de steekzakken en de koordgarnering om de knopen; deze laatste vormen de sluiting. De tweede knoop houdt de onderslag op z'n plaats. De vrij wijde mouw sluit om de pols heer lijk af. Dit model K 7517/24 heeft een ceintuurtje in de rug. De tweede kimono heeft aangeknipte mou wen met brede omslag, een knoopsluiting loopt tot onder toe en er zijn twee zakken met schuin-staande klepjes. Vanaf de schouder j jont naar de oksel is een flatteus borduurwerk aangebracht. Dit model heeft Van deze modellen zijn knippatronen in de aangegeven maten a j u.ao een ceintuurtje rondom, dat achter op maat gestrikt kan worden. verkrijgbaar bij „Bella", Patronen-Service Kr. Nieuwe Grac i Het nummer van deze peignoir is K 7520/24. Utrecht. Zend briefkaart en plak op adreszijde naast de 6 ets. postzegel Door het aanbrengen van hoge coupe-naden voor en door het samenbinden p cent aan postzegels bij. Vermeld duide ij nr. van van de ruimte achter met een ceintuurtje, heeft men de getailleerde vorm bovenwij e. verkregen. Deze modellen zijn overgenomen vit Voor de zakken, de binnenkant van de man chetten en van de bovenkant van de kraag is de stof in grote ruiten doorgestikt. Dit door stikken kan natuurlijk kleur op kleur ge schieden, doch men kan de peignoir ook opfleuren door het aan brengen van soutache in meerdere kleuren dooreengevlochten op deze delen. Klokkend rokgedeelte. K 7518/24 is inderdaad fraai, maar de andere afbeelding, die van K 7519/24 geeft eveneens een zeer elegante och- .tendjas te zien. Dit is i|een model, dat zowel voor slanke als voor zwaardere figuren zeer geschikt is. De kraag en de afgeronde man chetten hebben een koordstiksel, tevens de randjes, die op de inge zette zakjes zijn aange bracht. Ook deze peig noir heeft hoge coupe naden en een ceintuur tje in de rug, terwijl op 't voorpand 6 knopen en knoopsgaten voor de sluiting zijn aangebracht. grZoa./eu „Bella", Het Nieuwe Modeblad.] ^/ERDER wordt er ook de aandacht op gevestigd dat het gewenst is rode en zwarte bessen direct na de bloei te spuiten met V4% koperoxv- chloride tegen bladvalziekte. 6309 schepen passeerden in Maart |N de maand Maart paseerden er in totaal door het kanaal van Zuid- Beveland 6309 schepen met een in houd van 2.498.231 ton. Daarvan wa ren 4237 schepen 11.868.336 ton) gela den en 2072 schepen (629.895 ton) waren ledig Bij deze schepen waren 3538 geladen motorschepen (1.265 150 ton), 1382 ledige (362.622 ton) 619 geladen sleepschepen (593.507 'ton) en 327 ledige sleepschepen (252.949 ton). Verder passeerden er 721 sleep boten en 47 coasters, waarvan er 26 geladen waren en 21 ledig. Zeilsche pen passeerden er in deze maand niet Tot, de Rijnvaart behoorden 188 ge^ laden sleepschepen (231.080 ton) 4 ledige (3619 toni. 501 geladen nTotor- sehepen '280.085 ton) en 29 ledige (24.437 ton) naar België en 89 gela den sleepschepen (98.030 ton) 8 le dige sleepschepen (11.793 ton) 358 geladen motorschepen (214.747 ton) en 54 ledige (24.059 ton) van België NAAR BELGIë MAAR België passeerden er o.a. 1934 geladen motorschepen (704.678 ton), 540 ledige (108.077 ton), 364 ge laden sleepschepen (392.930 ton), 127 ledige (42.778 ton) en van België 1649 geladen motorschepen (560.472 toni 842 ledige (254.545 ton). 255 geladen sleepschepen (200.577 ton) en 200 le dige (210.171 ton). In nationaliteiten waren de sche pen verdeeld in 4415 Nederlandse, 1083 Belgische. 318 Franse. 247 Zwit serse. 3 Engelse, 229 Duitse en 14 Lu xemburgse. Ten opzichte van de maand Febru ari is de vaart aanmerkelijk toegeno men. want er passeerden in totaal 1514 schepen (554.327 ton) meer dan in Februari. JN de kleurige natuurtuin van Bra bants sagen en legenden bloeien nog altijd in weelderige verscheiden heid de bonte bloemen van volkse fan tasie en grillige romantiek. Ziehier een viertal overleveringen uit de sagensfeer van het overoude, Roomse Brabant, waaruit weer blij ken kan, hoe een vaste kern van waar achtige realiteit door de fantasie in een aureool van vrome révérentie wordt gezet en de legende kloosters en heiligen omkranst. Kraai als boodschapper TN 1430 kreeg de abt Everardus van Goch, van het Cistercienser-kloos- ter „Mariënkroon" te Heusden een mooie schenking van een vrome grondbezitter. Het was een stuk land, gelegen op den Donk te Oudheusden, het tegen woordige dorpje Elshout. In 1432 werd op die plek begonnen meti de bouw van een nieuw monnikenkloos ter. 't Was in Februari, een frisse koude winterdag, Een houten schuur hadden de vrome broeders en© conversen al gebouwd; zo goed mogelijk hadden ze die al voor woon- en slaapvertrek in gericht. Het werk was in volle g&ng. Nu wilde het geval, dat een der broe ders ziek op z'n bed lag. Voor 't raam stond een boom, kaal en stram in 't bleke Fébruari-licht. Daar zag hij een zwarte kraai op 'n tak zitten, en plots hoorde hij ze schreeuwen: „God heib lof, God heib lóf." (God hebbe lof, God hebbe lof). De zieke broeder riep z'n twee vrienden, die in de buurt bezig wa ren, ook zij hadden duidelijk de kraai zo horen roepen. Toen waren alle kloosterlingen er van overtuigd, dat de stichting aan God heel aangenaam zou zijn en in de toekomst zou blij ven. Het duurde nog wel tot 1441 voor het klooster gereed was, dat „Mariadonk" genoemd werd en tot plm. 1560 bleef bestaan. '/i Leeuwerik profeteert JN 't dorpje Blaarthem, in de Meierij, ligt het gehucht Zevereind, waar oudtijd grote verering bestond voor St. Severijn. Een hoeve heet daar Severijns-hoeve en op den onderha vige akker moet het in langgeleden tijden eens gebeurd zijn, dat een jonge boerenpioeger op de akker, een leeuwerik voor zich uit zag opvliegen uit de voor. 't Vogeltje bleef hem altijd vergezellen, als hij op het veld bezig was, en op zekere dag zat het op de ploegstaart en zong: „Severijn, Severijn, Eens zult ge Bisschop van Keulen zijn." En in ieder geval is er een heilige Se- verinus, bisschop geweest van deze Zij trok reeds 3000 bezoekers U)E VINCENT VAN GOGH-tentnon- stelling in het Patronaatsgebouw te Zundert mag nu reeds een suc ces worden genoemd. Tot en met gis teren trok zij niet minder dan 3006 be zoekers In vergelijking met de grote re expositie te Den Haag, in een vele malen grotere stad, een eclatant suc ces. Van burgemeester Manders, die vanzelfsprekend in de wolken is, met dit resultaat, verna ven wij nog. dat het merendeel fier bezoekers afkom stig is uit Breda, terwijl daarnaast ook het aantal Belgen een belangrijk percentage vormt. Voorts komen vele toeristen, uit alle landen, op hun door reis via Zundert een kijkje nemen. Het grootste aantal kunstliefhebbers kwam gedurende de Paasdagen de ge- exposeerde werken van de beroemde Vincent bezichtigen. Zoals men weet duurt de tentoonstelling tot 20 April aanstaande. aloude Duitse stad, niet zo heel ver van Blaarthem verwijderd. Het witte paard F, Oirschot, onder het gehucht Sta ten, vindt ge een nieuw-gerestau- reerde veldkapel, toegewijd aan de bekende heilige-der-boeren, St. Anto- nius-Abt. Ze staat daar op een plek, waar al sinds 1557 een z.g.n. pestkapel ter ere van St. Antonius, een der Middeleeuwse beschermers tegen de pest, gebouwd was. In genoemd jaar heerste de gesel dier besmettelijke ziekte in heel Brabant. In Oirschot was een kluizenaar, dfe opgemerkt had dat er telkens een wit paard voor de deuren verscheen» als er een lijk weg gebracht moest worden. Maar einde lijk was 't witte, mysterieuse paard bij alle huizen geweest. De ziekte hield op en 't paard verdween. Waar 't het eerst gezien was, werd de ka pel gebouwd. Een stilstaand paard JAN de Wyse een rijke Bredase koop man, ging dikwijls naar de Kem pen op zakenreis. Hij was vurig Rooms-Katholiek; zijn broer was Gardiaan der Paters-Capucijnen in Antwerpen. Al vaak "had hij met hem gesproken, hoe hij toch z'n Brabantse geloofsgenoten zou helpen. Want sinds 1648 was de uitoefening van de Roomse godsdienst in N.Br. door de Staten in Den Haag verboden. Op ze keren dag reed hij met z'n paard van Turnhout naar Breda; vervuld van z'n gepeinzen over een door hem te stich ten klooster van Capucijnen, even over de Staatse grens, nog op Spaans gebied. Plots bleef zijn paard stokstijf stilstaan. Hij rukte aan de teugel, spoorde het dier. Niets hielp. Zijn korte rijzweep haalde hij uit de holster, om 't beest 'n klap te geven. Maar door 'n geheimzinnige drang gedreven, wierp hij opeens de stok op de grond in de hei en riep: „Hier zal ik het klooster bouwen." Terstond gehoorzaamde z'n paard nu aan z'n bevel. Gewillig zette het zich in draf en bracht Jan de Wyse weibehouden thuis in de stede van Breda. Z'n be lofte heeft Jan de Wyse trouw ver vuld. Elke bedevaartganger, die rustieke kerkje van Meersel-Dreef bezoekt, weet de grafsteen van de stichter, nabij 't priesterkoor. Daar liggen de stichter en z'n echtgenote Ida van Rucphen. HUB. K. Plantekening is gereed (~\p vragen van het lid van de Twee- de Kamer, de heer Wiilems, be treffende de aesthetische vormgeving van een nieuwe spoorbrug over het Hollandsch Diep. heeft de minister van verkeer en waterstaat geantwoord dat hij aan de vocirzitter der Tweede Kamer heeft doen toekomen drie exemplaren van de in overleg met zijn ambtgenoot van onderwijs, kunsten en wetenschappen goedgekeurde plan tekening met drie fotografische re producties van een perspectivische schets van de nieuwe overbrugging van het Hollandsch Diep bij Moerdijk. Nederland-België en de televisie Het bestuur van de Nederlandse Televisie Stichting heeft zich schrif telijk tot het bestuur van de Konink lijke Nederlandse Voetbalbond ge wend met het verzoek op korte ter mijn een conferentie te doen hou den in verband met de landenwed- strijd NederlandBelgië, op 19 April a.s. te Amsterdam te spelen, welke ontmoeting men gaarne per televisie zou willen uitzenden. Schoolvoetbal in Middel burg en Vlissingen Op de tweede dag van het schoolvoet- baltournobi waren de uitslagen als volgt: MIDDELBURG. Afd. C: RHBS 2-Technische School 3 0-4. Afd. D: Rijkskweekschool-Machinis ten 2-1, Technische School 2-RHBS Vlissingen 1 0-2, Nijverheidsdagschool l>- Rijkskweekschool 0-2. Finale: RHBS Vlissingen 1-Rijkskweekschool 2-1. De RHBS Vlissingen is dus kampioen van Walcheren. VLISSINGEN. Afd. A: Bonedijkeschool 2-Ger. School 1-0, OLS Souburg 2-OLS Souburg l 0-5, Bonedijkeschool l-Bouen Ewoutschool 1 7-0, Herv. school Koudekerke-Juliana- school Souburg 0-4, Bonedijkeschoo? 2- OLS Souburg l 0-5, Bonedijkeschool ]- Julianaschool Souburg 5-1. Vandaag speelt de Bonedijkeschool tegen de OLS Souburg om uit te maken, wie er mor gen in de finale komt voor het kam pioenschap van Walcheren. Afd. B: Nijverheidsschool 7-Op. ULO 3 10-0, Nijverheidsdagschool 8-VGLO 1 1-0, Chr. ULO 2-Nijverheidsdagschool 9 4-0, Nijverheidsdagschool 7-Nij verheidsdag school 8 5-0. Vandaag speelt Chr. ULO 2 tegen Nijverheidsdagschool 7 om uit te maken, wie er Vrijdag om het kampioen schap van Walcheren zal spelen. Afd. C: Nijverheidsdagschool 6-RHBS 2 1-4, Nijverheidsdagschool 3-Nijverheids- dagschool 4 0-2, Nijverheidsdagschool 5- RHBS 2 1-1 (na strafschoppen 3-1). Van daag spelen Nijverheidsdagschool 4 en 5 tegen elkaar om uit te maken, wie er morgen in de finale voor het kampioen schap van Walcheren zal komen. TN HET uiterste zuiden van India ligt aan de West-kust de landstreek Malabar, ook wel genoemd de Peperkust. Gerhart Hauptman moet hier de achtergrond hebben gevonden voor zijn roman: „Insel der groszen Mutters". Want inderdaad hebben de mannen hier weinig of niets in de pap te brokkelen. De drie millioen bewoners leven al twee duizend jaar onder een vrouwenheerschappij. De Grote Moeder deelt er de lakens uit en zelfs de Adams die Abraham hebben gezien, moe ten gehoorzamen. Ook thans nog, nu er lieden wonen, die academische titels behaalden in Engeland en Amerika worden deze oude zeden in ere gehouden. 1 ]~)e bewoners zijn afstammelingen van de oorlogszuchtige Mairstam- men, die destijds de hele landstreek op stelten zetten en dusdanig wild tegen de vijand inliepen, dat niemand tegen hun kon stand houden. De Britse troe pen ,die er mee kennis maakten, we ten er van mee te praten. Van oudsher was het oorlog bedrijven een voor recht der mannen .doch het waren de vrouwen, die beslisten of een krijg begonnen zou worden. Oorspronkelijk bestond hier ook de polyandrie, waar onder verstaan wordt, dat iedere vrouw meerdere echtgenoten heeft. Indien een man huwde, hadden zijn broers gelijktijdig deel aan het hu welijk. Of het doden van pasgeboren meisjes hiervan oorzaak was of ge volg, is moeilijk vast te stellen. Tegen woordig nemen de heerseressen van Malabar genoegen met één man die is haar onvoorwaardelijke gehoor zaamheid schuldig. Echtscheidingen zijn mogelijk. Doch steeds is de man daarbij de verliezende partij. HET FAMILIELEVEN pen gezinsleven, zoals ze dat in West- Europa kennen, bestaat hier niret. Het complex woningen, waarin een fa milie huist, heet hier Tharwad! In het grootste huis woont de vrouwelijke heerseres, haar zusters, gehuwde doch ters en gehuwde kleindochters. In kleinere huisjes er rond heen verblij ven haar broers, zonen, kleinzonen en ongehuwde dochters en kleindochters. Indien één harer zonen, kleinzonen of zelfs achterkleinzonen wensen te hu wen, moeten ze haar toestemming vra gen. Hun vrouwen blijven echter, ook vrouw, kinderen en kleinkinderen in een andere gemeenschap verbieden. Alle opvoedingsproblemen worden door haar behandeld. De kleding voor haar achterkleinkinderen wordt door haar gekozen en betaald. Alle leden van de Tharwad, die vanzelfsprekend dus familie van elkaar zijn, moeten de heerseres toestemming vragen of ze Y eri X als vrienden mogen kiezen, Zelfs haar zonen, die wellicht in an dere Tharwads al kleinkinderen heb ben, wagen het niet haar ooit tegen te spreken. Een ouderdom van honderd jaar is hier geen uitzondering. Indien ze sterft gaan haar bevoegdheden over op haar oudste dochter. De heersêres is aan haar stand ver plicht zich onledig te houden met culturele- en religieuse studies. Hoe wel ze over duizend futiliteiten per soonlijk blijft beslissen, laat ze de eco- na het trouwen in haar Tharwad wo nen. De man kan ze daar bezoeken. De kinderen zijn gehoorzaamheid verschuldigd aan de heerseres van hun moeders Tharwad en onderhouden met hun vaders nagenoeg geen rela ties. GEHOORZAAMHEID U) e hoogste wet hier is die der ge hoorzaamheid aan de heerseres van de Tharwad, die volkomen dictatoriale bevoegdheden heeft. Ze kan haar zes tig-jarige zoon het bezoek aan zijn nomische leiding van de Tharwad over aan een „bedrijfsleider", die hier „Kar- navan" heet. Deze leidt de werkzaam heden, incasseert de lonen en winsten van de bewoners, stort deze in een gezamenlijke kas om daaruit weer de betalingen te verrichten. Opmerkelijk nu is, dat in deze uitgesproken vrou wenmaatschappij de Karnavan steeds een man is. Op de beslissingen van de „Grote Moeder" heeft hij vaak sterke invloed. Na haar is hij de machtigste persoon in de hele familiegemeen schap. Zijn waardigheid is echter niet erfelijk. Nederlands Elftal-club uitgebreid V/OOR DE centrale training, welke Dinsdag 14 April in het Olym pisch Stadion te Amsterdam wordt ge- houde'n, zijn de volgende spelers uit genodigd: Alberts (Vitesse), Bennaars (Dos- ko), van Beurden (BW). Biesbrouck (RCH), Bleyenberg (Rigtersbleek), Boskamp (Ajax), de Bruyckere (Wil lem II), Cools (RBC)„ van Ede (Spar ta), Hendriks (Vitesse), Theo Jans sen (NEC), E. Jansen (Vitesse), de Jong (Willem II), Klaassens (VVV), van der Kuil (VSV), Landman (Spar ta), Lenstra (Heerenveen), van der Ley (Leeuwarden). Louer (Noad), Luiten (DOS), van Melis (Eindhoven) Odenthal (Haarlem), van Raalte (Bl.- Wit), Schmidt (Eindhoven), van Schijndel (SVV), Steiger (PSV), Fr. Tebak (Eindhoven), Terlouw (Sparta) de Voogd (Haarlem), Wiertz (DWS), in totaal dus 30 spelers. BLIJFT RIJVERS IN FRANKRIJK Reims deed aanlokkelijke voorstellen 70ALS BEKEND, loopt het contract van Kees Rijvers met St. Etiënne aan-het ■einde van dit seizoen af. Rij-, vers gaf destijds,.te, kennen, er veel voor te voélen om in Spanje of Italië aan de slag te gaan. Het schijnt ech ter ,dat Kees voorlopig in Frankrijk blijft. Reims kwam met zeer aanlok kelijke voorstellen. De kans is groot, dat de oud-Bredanaar deze voorstel len accepteert en het volgend seizoen in de ploeg van Appel uitkomt. SCHOOLVOETBALWED- STRIJDEN TE HULST De uitslag van de tot nu toe gespeelde wedstrijden in het schoolvoetbaltournooi te Hulst luiden als volgt: Afdeling A: Koewacht-Clinge 5-0, St. Willebrordussch. 1-Groenendijk 4-0, St. Willebrordussch. 2-Koewacht 0-7, Clinge- St. Willebrordssch. l 0-5, Groenendijk-St. Willebrordussch. 2 2-2, Clinge-Groenen- dijk 3-0, St. Willebrordussch. ii-St. Wille brordussch. 2 3-0, Koewacht-Groenendijk 4-0, Clinge-St. Willebrordussch. 2 1-0. Eindstand: Koewacht 4 3 1 0 17- 1 7 Willebrordussch. 1 4 3 1 0 13- 1 7 Clinge 4 2 0 2 4-10 4 Willebrordussch. 2 4 1 0 3 2-13 1 Groenendijk 4 0 1 3 2-13 1 Afdeling B: R. K. Technisch sch. 3- Jansenius Lyc. 3 1-5, R. K. Technische sch. 3-R. K. Technische sch. 4 2-0, Janse- nius Lyc. 3-R. K. Technische sch. 4 7-0. Eindstand: Jansenius Lyc. 3 2 2 0 2 12- 1 4 RKTS 3 2 10 13-50 RKTS 4 2002 0- 90 Afdeling C: RKTS 1—RKTS 2 9-1, RK TS 2-Jansenius Lyc. 2 0-2, RKTS l-Jan senius Lyc. 2 5-0. Eindstand: RKTS 1 2 2 0 0 14- J» 4 Jans. Lyc. 2 21012-52 RKTS 2 2 0 0 2 1-11 0 In Ronde van West Vlaande ren voor amateurs PJE VIERDE ETAPPE van de Ronde van West-Vlaanderen voor ama teurs is te Westouter verreden tegen het uurwerk over een afstand van 37 km. De uitslag luidt: 1-2 ex aequo Eloot en Armand De- smedt (beiden B.) 58 min. 26 sec. 3 Pijpe (B.) 58.34. 4 Plantaz 59.06. 5-6-7 8 ex aequo Cuyten, van Cauter (B.), Meuleman B en Stofferis B 59.13. 9 van Tieghem B. 59.29. 10-11 Schmitz (Lux.) en Donker (N.) 59.33. 12 van de Kerckhove B. 59.58. 13 Leo Stevens N. 1.00.02. Hebb, de leider in het algemeen klassement na drie étappes, noteerde I.02.17, waardoor hij van de eerste naar de vijfde plaats afzakte. Martin Cuyten en Plantaz verbeterden hun posities. Cuyten steeg van de negende naar de zevende en Plantaz van de dertiende naar de twaalfde plaats. Algemeen klassement na de vierde étappe: 1 Meuleman 11.55.50. 2 Ar mand Desmedt 11.57.05. 3 Wartel 11. 57.26. 4 Verhaeghe 11.57.58. 5 Hebb II.58.06. 6 van de Voorde 11.58.30 alle België. 7 Cuyten 11.58.41. 12 Plantaz 12.01.00. Prov. wielerkampioen schappen óók in Zeeland Zoals wij reeds berichtten, besliste de K.N.W.U., dat op Zaterdag 30 Mei op het traject van de Acht van Chaam de kam pioenschappen voor amateurs voor de provincie Noordbrabant zullen worden verreden. Wij kunnen hier nog aan toe voegen dat het kampioenschap van Zee land daar gelijktijdig zal worden be twist. Ere wie ere toekomt In het bericht van Vrijdag 3 April j.l. omtrent subsidie aan de Sportvereniging „Zandstraat", werd abusievelijk vermeld, dat op initiatief van meester de Rijk en andere heren in de Straat (Zandstraat) een Sportclub werd opgericht; men lez^, dat deze Sportvereniging reeds werd op> Grote Derny-prijs voor mo toren te Zelzaete In de grensgemeente Zelzaete werden wedstrijden gereden op derny-motoren. Onze landgenoten. Cis Bogaert en Bern. Ffancken waren van de partij. In de le reeks wist Bogaert zich 3de te plaatsen In de 2e reeks was het B. Francken, die de 2de plaats bezette. In de 3e reeks was het weer B. Francken, die zich 3de plaatste. Hetzelfde gebeurde in de 4e reeks. In het algemeen klassement was het de oud-wereldkampioen George Ronsse, die beslag legde op de le plaats. Onze landgenoten Francken en Bogaert arri veerden resp. 3de en 5de. Prestatie Kromstaf Steen- tjesactie E. H. B'. O. De Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. organiseert, ten behoeve van de Steentjesactie die op Zondag 26 April a.s. door geheel Nederland wordt gehou den, voor bezitters van personenauto's des middags een zeer bijzondere attrac tieve prestatierit. De deelnemers wacht na afloop een aardige, blijvende verrassing. De inschrij ving, die kosteloos plaats heeft, evenals de deelname, kan geschieden bij de Ka tholieke Nationale Bond voor E.H.B.O., Postbus no. 601 Rotterdam. Oriënteringsrit te Nieuw- Namen Ónder slechte weersomstandigheden, doch met veel enthousiasme hebben de patronaatsjQhgens van Nieuw Namen hun oriëntatierit gehouden. De uitslag wag als volgt: Klein patronaat le prijs L. v. d. Heyden-P. v. Ruymbeke, 2e prijs D. Goossens-Th. v. Poorten,. 3e prijs J. Kindt-J. v. d. Heyden, 4e prijs O. van Laere (alleen), 5e prijs Th. Weemaes- Fr. Bleyenberg. Groot patronaat: ie prijs G. v. Roeyen-Ed. Praet, 2e prijs G. v. d. Heyden-A. de Poorter, 3e prijs W. v. Poorten-L. v. d. Heyden, 4e prijs A. de Munter-R. Weemaes, 5e prijs Fr. Bleyen- berg-G. v. Laere. Nestor Fr. Mollet schoot hoogvogel Aan de grote schietwedstrijd, georga niseerd door de schuttersvereniging „Ka pitale Dam" te Biervliet, namen zes maatschappijen deel. In totaal waren er 35 schutters, die de eer van de hoog vogel moesten laten aan de nestor van „Prins Hendrik", de 80-jarige Fr. Mollet, die nog steeds met „jeugdige" overmoed aan de wedstrijdsport deelneemt. De le zijvogel ging naar Schoondijke na een voltreffer van L. de Vilder. De 2e zijvogel was blijkbaar onbereikbaar en werd verloot, le kal Aug. Jansen, Drie wegen. 2e kal H. Maas, Biervliet. Zondag a.s. organiseert „Prins Hen drik" een grote wedstrijd, die, vooral door de schitterende resultaten van hun peleton op de selectiewedstrijden te Sluiskil voor uitzending naar het kam pioenschap van België, grote belangstel ling zal trekken. Concours handboogsocieteit „Willem Teil" De handboogsocieteit „Willem Teil' te Kapelle, organiseerde een concours op de liggende wip, waaraan door 26 schutters van de 8 verschillende sociëteiten werd deelgenomen. De uitslag is als volgt: le hoofdvogel P. Boonman, Jacoba van Beieren, Goes* 2e hoofdvogel H. A. Mol, Willem Teil, Kapelle; le zijvogel W. A. Reverse, id.; 2e zijvogel P. Vermeulen. Batavieren, Goes; 3e zijvogel J. A. Clarijs, A.D.L.M., Kwadendamme; 4e zijvogel J. Glas, Wil lem Teil, Kapelle; le bovenkal M. Koens, Spes Nostra, Ovezande; 2e bovenkal C. Rijk, Zeelandia, Ovezande; le kleine kal F Menheere, idem; 2e kleine kal C. Rijk, idem. Meeste kleine vogels (7) J. A. Clarijs, A.D.L.M., Kwadendammp; le klep P. Vermue, Jacoba van Beieren, Goes; 2e klep A. Boonman, Willem Teil, Ovezande: 3e klep Hemelzoet, de Brug. Sluiskil; 3 onderkallen, geschonken dooi de Brug, Sluiskil: ie prijs P. Schreurs, Zeelandia, Ovezande; 2e prijs J. Glas, Willem Teil, Kapelle; 3e prijs A. Sorber, Batavieren, Goes. In een te Londen gehouden verga dering van de Britse Boksbond is met algemene stemmen besloten het gevecht tussen Randolph Turpin en Charles Hu- mez, op 9 Juni te Londen, te erkennen als titel wedstrijd voor het vacante we reldkampioenschap middengewicht. KOEWACHT, 9 April, Strovlas, on- gerepeld 14-19 ct, gerepeld 20-28 ct, vlas- lint: putroot f i«o-220, dauwroot f m- 190, vlasvlokken: ruwe 18-24 ct, gezwin gelde 40-85 ct, lijnzaad: ongekeurd 45-48 ct, gekeurd 53-55 ct. Bolraap 3-5 ct. Zeer kalme markt. WATERSTANDEN Mannheim 286 003); Trier 190 (-008); Koblenz 221 001); Keulen 197 (—002); Ruhrort 407 001); Lobith 1014 004); Nijmegen 792 ('002); Arnhem 801 003); Eefde 333 (—004); Deventer 237 (—003); Borgharen 4008 M(+010); Belfeld 1138 (—002); Grave gericht op'28 October 1949 door dè~hëerl473 (onveranderd); Vreeswijk 0.47 R. Poppe. 115); Lith 0.40 5). 1»

de Stem | 1953 | | pagina 3