Stem BRYLCREEM NED. BANK VERLAAGDE DISCONTO Onze harde gulden Wat een Wonderlijke Wereld Rechtszaak over miniatuur-flesjes De Krachtproef TWEEDE BLAD DONDERDAG 9 APRIL 1953 WEKELIJKS BEURSOVERZICHT VAN T/M 8 APRIL 1953 De kronkel Niet de godsdienst Een pracht va„ VAN Ml ER 1,0 es ZOON o. Besprekingen in Korea hervat Natuur en Kunst I DE Werkkleding voor Scliouwen-Duiveland Toeristen] ager veroordeeld RADIO J—JE't" is alsof de krachtsinspanning bij het sluiten der dijken het Nederlandse volk de inspanning niet doet verliezen om voor export te zorgen. De resultaten op het eind van Maart zijn nu bekend: Deviezen voorraad de 4 milliard voorbij, goudvoorraad binnenkort 3 mil liard. Zeg maar gerust bij u zelf: het is enorm, het is goed zo. We moe ten ons sterk maken, tegen de kwade tijden die zeker komen. De vaklui zijn in hun pessimis me verkeerd uitgekomen in hun voorspellingen. Zij zeiden in de eer ste maanden van het jaar is de export altijd minder. Welnu, het totaal bedrag toch nog altijd 360 millioen.Dat is een kleine 3/4 van het exportbedrag van het eerste kwartaal in 1952. En toen, was het hoog; volgens de vakmensen van die tijd: onnatuurlijk hoog. En als verklaring las men dan uit den treure, dat al die mooie cijfers kwamen van het opgebruiken van „de voorraden". Natuurlijk wer den er voorraden opgemaakt, die welke men eind 1950 en 1951 meer dan normaal had aangeschaft, vanwege de Koreaanse oorlog. Wat dus heel gezond was en wat nóg gezonder was, omdat men noodzakelijke nieuwe voorraden kan inkopen tegen lagere prijzen. In de 2e helft van 1952 zette zich dus een normale toestand in: wat aan export-deviezen' opleverde (minder dan in de le helft 1952) was het resultaat van ons wer ken en van de nieuwe afzetgebie den die werden gevonden. Maar een deficit, een verlies aan deviezen was geen sprake. De di recteur van de Nederlandse Bank zei toen, dat er gerust nu en dan eens een verlies van deviezen kon zijn, want dat we er zeer goed voor stonden. Na die geruststellende verzeke ring is onze deviezen-voorraad met nog een 700 millioen toegenomen! En niet alleen in papieren devie zen. maar ook in goud, wat ons aanzien in de wereld zeer deed toe nemen. Ons goudbezit is met ruim een milliard gulden toegenomen sinds eind Maart 1952. Er zal niemand in de wereld zijn, die met in volle overtuiging onze, Nederlandse, gulden als een „harde valuta" beschouwt. En dat wonder heeft zich in anderhalf jaar vol trokken. En eigenlijk is de rest van de we reld niet jaloers op ons. Dat is wel gebleken met de enorme bedragen waarmee men ons bij de enorme stormvloed heeft geholpen. Wanneer de regering wezenlijk zelf de grootste schade-vergoedin gen op zich neemt (zoals van ver schillende zijden wordt aanbevo len) zullen de meer dan 125 mil lioen aan geld en goederen als een toeslag nuttig kunnen verdeeld en vooral voor vele honderden we zen of weduwen in de loop der ja ren een steun zijn. Het zai voor dezen, maar ook voor het gevoel van de Nederlandse bevolking een rustig gevoel van welvaart geven; inplaats vai ar moe bij de getroffen bevolking, OP het einde van Maart is er een geldschaarste in de financië le wereld gekomen. Daarvoor moet men zich ook weer niet angstig maken. Sinds 1 April moest er 200 mil lioen uit allerlei kasmiddelen ko men om de eerste lening voor de dijken te kopen. Op het einde van de maand moeten de salarissen der ambtenaren betaald worden. En daar komen dan nog bij dat alle werkzaamheden voor het dijkher stel en allerlei aankopen betaald moesten worden. En met de feest dagen van Pasen willen alle mensen wat los geld in kas hebben. Zo is het niet te verwonderen dat bij de Banken de reserves wat zijn ingekrompen en er 100 mil lioen aan -banbiljetten meer in cir culatie is gebracht. Maar een week na Pasen gaat zich dat allemaal weer herstellen. De feestdagen zijn afgelopen en alle sparende mensen beginnen dan weer te sparen; de detailhandel begint de ontvangen gelden weer naar de banken te brengen, enz. enz. En voor de positie van het Rijk behoeft men in het geheel niet bang te zijn, want de geldvoorra den die het Rijk bij de Nederland se Bank heeft staan en die sinds begin Maart boven het milliard stegen blijven stijgen. Ook dit wijst er op hoe gezond de financiële positie in ons binnen land is. Dat wordt niet tegenge sproken door de stijgende bankbil- jettencirculatie. Die wijst er juist op dat er „veel te doen" is veel arbeid wordt verricht die elke week weer opnieuw betaald moet worden; veel mensen dag en elke week veel kopen. En daarin zit natuurlijk winst, die men terugvindt in voorraden bij de kleinhandel, en in stijgende spaar-saldi.- Sommige mensen klagen veel te gauw, als het hun niet eens goed gaat in enige weken of zelfs in eni ge maanden. Uiteindelijk herstelt zich dit weer. YP is dan Sultan Hamid van Pon- tianak na reeds drie jaar ge vangene van de Indonesische Re gering te zijn geweest, veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf. Wat was zijn fout? Zijn fout was, dat hij geloofde in de afspraken, gemaakt ter Ronde Tafel Conferentie. Hij geloofde in een Federale Republiek, zoals deze ten aanschouwe van de gehele we reld was opgezet en hij meende, te moeten vasthouden aan de een maal overeengekomen vorm der Federatie. Toen vanuit Jacatra stuk voor stuk de deelstaten (met wa pengeweld) werden gelikwideei'd de wereld aanvaardde dit stil zwijgend! verzette Hamid zich. Zijn fout was dus dat hij heeft ge loofd aan „Een man een man, een woord een woord", en daarvan uit ging bij zijn handelingen die in 't licht van heden onvoorzichtig en voor een deel onjuist worden ge acht. Matuurlij k heeft de watervloed de kooplust bij tienduizenden huisgegezinnen stilgelegd. Maar uiteindelijk zullen de huizen moe ten worden hersteld, opnieuw be hangen en geverfd en kleine scha den worden hersteld. Uiteindelijk zullen zij nieuwe huisraad moeten kopen. De grotere werkgelegenheid geeft aan tienduizenden arbeiders meer inkomen, dus meer koop kracht. Wat in enige maanden door minder omzet verloren is komt in volgende maanden aan meer om zet weer te goede. Dat kan toch niet anders. En nu nog even terugkomende op het begin: we blijven uitvoeren: onze arbeid en het door dit verkre gen aan het buitenland verkoop baar materiaal. Doordat tienduizenden H. A. landbouwgrond in 1953 niets of min der aan landbouwproducten dan in vorige jaren zullen opbrengen zal een aantal producten voor voedsel van mens en dier moeten worden ingevoerd. Daardoor zal een sterke stijging van onze deviezen zeker niet te verwachten zijn. Maar dat wil niet zeggen dat er een terugval zal komen, zo sterk dat we ons angstig moeten maken voor ons welvaartsniveau. B.o.Z. Ir. J. Advertentie) voor mooi, gezond haar! OMDAT BRYLCREEM het haar een natuurlijke glans geeft voor heel de dag; OMDAT BRYLCREEM Uw hoofdhuid gezond houdt, droog haar en roosvorming tegengaat OMDAT de zuivere oliën geëmulgeerd zijn voor smetteloze haarverzorging. Vraag BRYLCREEM de meest verkochte hairdresxing ter wereld County Perfumery Co. Ltd, Stanmore, England - ImD. Jaca. Mot Jr. Amsterdam {TN nu vragen wij de erkenning van al die politici, krantenvul- lers en, met permissie gezegd, so ciologen, dat zij er naast zijn ge weest, dat zij de mensen maanden- land op een dwaalspoor (en welk een gevaarlijk dwaalspoor!) heb ben geleid...." Dit stond in „De Waarheid". En deze woorden golden NIET de eigen redacteuren en medewerkers, die met vuil hebben gesmeten naar de „Joodse Joint", de Joodse kliek die onder Amerikaanse invloed Zdanov had vermoord. Deze woorden gol den evenmin de redacteuren en medewerkers van de Groene Am sterdammer, die onmiddellijk het Zionisme een gevaar achtten toen Stalin ingreep. Maar de woorden van De Waarheid" gelden.... al len, die de politiek van Sovjet Rus land anti-semitisch noemden! Wordt gij duizelig? Bedenk dan dat het een kwestie van routine is' zonder duizelig te worden mee tè draaien in de Moskouse mallemo len. Voor hen die daar eenmaal in geraakten, is niets meer te dol ^/AT ook moge draaien in het grote rijk der Sovjets, niet de houding ten opzichte van de gods dienst. Lenin heeft eenmaal be weerd, dat men hem nóóit aan boord moet komen met God en godsdienst. Leugen en list liggen in de politieke lijn der communisten, maar ten opzichte van godsdienst en kerk blijft men consequent. En zo kan men temidden van de jube lende artikelen over de Russische meegaandheid in Panmoendjon, over de ommekeer ten opzichte van de Joodse artsen, over een in de vergadering der Ver. Naties applau disserende Vishinski, nog een be richt aantreffen, dat de auto van de aartsbisschop van Paderborn werd aangehouden door de Oost- duitse Volkspolitie, die hem ver bood, zijn seminarie te Halberstadt te betreden. Advertentie) ALHOEWEL de verslagperiode dit- maal door de Paasdagen is ver kort, hebben enkele vermeldenswaar dige feiten voldoende stof kunnen le veren voor het schrijven van dit beursbericht. In eerste instantie moet dan de discontoverlaging door de Nederlandsche Bank worden ge noemd. Met ingang van 7 dezer is het disconto over de gehele linie met een half procent verlaagd, waardoor het wisseldisconto weer gebracht is op het peil. dat kort voor dat de ont wikkeling van onze deviezensituatie in het voorjaar en de zomer van 1950 een ongunstige keer nam, gold. Deze ontwikkeling was de oorzaak, dat het sedert 1941 bestaande discontotarief van 2V2% in September 1950 tot 3r/o werd verhoogd. Daar het effect van deze verhoging niet voldoende bleek, is in April van het jaar 1951 het dis conto nogmaals en meer drastisch verhoogd met een vol procent. Hier na trad in Augustus van dat jaar een kentering in. waarna onze deviezen- positie langzaam doch zeker verbe terde. Zoals men zien mogelijk zal herinneren, is deze verbetering sinds dien constant voortgezet en kon de Centrale Bank in Januari van het vorige jaar tot een eerste, zij het ge ringe verlaging van het disconto overgaan In Augustus werd tot een verdere verlaging met een half pro cent besloten, waarna het wisseldis conto op 3% werd vastgesteld, welk tarief thans weer met een half pro cent is verminderd. Tevens werd in aansluiting hierop bekend gemaakt, dat de rente van schatkistpapier ook is verlaagd (voor lang papier lA%). Ook is de prolon gatierente tot 2V2% teruggebracht. Deze verlaging der rentetarieven had 31/3 'S3 OBLIGATIES: 3 Ned. '62-'64 96 9/16 33'/i% Ned. '47 95 3/16 3 Ned. '47 (doll.l.) 94 11/16 3 Ned. '37 94 15/16 3 Ned. Inv.crt. 96 1/2 3 Grootb.obl. *46 9415/16 3 Ned.-Ind. '37 A 94 3/4 3 Ned. '53 I 99 7/8 AANDELEN: Amsterdamsche Bank 162 1/4 Rotterdamsche Bank 161 Twentsche Bank 159 Nationale Handelsbank 114 Ned. Handel-Mij. 159 Alg. Kunstzijde Unie 161 3/4 y» ,BerSh's Jurgens 266 Machmefabr. „Breda" 119 1/2 v. Gelder Zonen ex div. 151 Unilever igö 1/4 Holl. Kunstzijde Ind 88 Ned Kabelfabriek 210 Gem. bez. aand. Phil. 1551/4 Kon Ned Hoogovens 161 Wilton Feijenoord 173 Int Gew. Betonb. 1351/2 Internatio 145 Billiton Mij. II J.72 1'2 Kon. Petroleum 313 1/4 Bandar Rub. Mij. 93 Rub. Cult. M. A'dam 891/4 Holl. Amerika Lijn 146 1/4 Kon. Ned. St.b.Mij N B 126 3/4 Ned'. Scheepv. Unie 127 3 4 Rotterd. Lloyd 123 Kon. Java-Ch. Paketv. 117 3/4 Ver. Vorst.l Cult. Mij. 181/4 Handelsv. A'dam 100 1/2 Ned. Ind. Suiker Unie 83 3 4 Deli Mij. 84 1/4 Deli Batavia Mij. 112 1/2 Senembah 771/2 AMERIKAANSE FONDSEN: Anaconda Cop. Min. C. 401/16 Bethlehem Steel C. 51 1/4 General Motors 64 Intern. Nickel 44 Rep. Steel Corp. 48 3 8 Un. St. Steel Corp. 391/4 Cities Serv. Comp. 88 1/4 Shell Un. Oil Comp. 69 Tide Water Ass. Oil C. 24 3/4 Southern Pac. Comp. 45 1/4 Union Pac. Railr. C. 112 7/4 '53 97 1/4 95 3/4 95 1 4 95 9/16 97 95 916 94 7/8 100 9/16 161 159 156 114 1/4 156 3/4 159 3/4 267 1/4 119 149 1/2 184 1/2 89 1/2 207 154 1/4 154 1/8 172 133 1/2 142 173 3081/4 92 3/4 88 3 4 144 1/2 123 125 1/2 123 115 1/4 17 1/2 98 3/4 83 84 111 75 38 11/16 49 5/16 59 7/16 41 46 3/4 37 1,2 88 5'8 68 1/16 23 34 43 108 CETA.BE E R uiteraard direct uitwerking op de obiigatiemarkt. die een vaste tendens vertoonde, waardoor diverse obliga ties nieuwe hoogtepunten bereikten. De nieuwe 3% staatslening kwam vlot een halve punt boven pari. Ook Investeringscertificaten, die tot 97 Co konden aantrekken, trokken de aan dacht. Het is niet onmogelijk, dat de rendementsverlaging, die van deze koersstijging het gevolg is, op de duur van invloed kan zijn op de aan delenmarkt, daar de groter wordende- rendementsverschillen tussen obliga ties en aandelen weer een rol kunnen gaan spelen. Weliswaar heeft men hiervan nog niets kunnen merken, omdat de Ame rikaanse impulsieve mentaliteit niet nagelaten heeft de New Yorkse effec tenbeurs in belangrijke mate te beïn vloeden. Nu de waarschijnlijkheid veld wint. dat de strijd in Korea een bevredigende oplossing nadert, zijn een groot aantal beleggers overge gaan tot het afstoten van fondsen van die maatschappijen, die bij de bewapeningsactiviteit een sterke rol spelen. Deze verkopen hebben tot be langrijke koersverliezen geleid. Indu striële aandelen hadden het meest te lijden, waarbij de vliegtuigindustrie op de voorgrond trad. De Dow-Jones- gemiddelden zijn daardoor op een nieuw dieptepunt in 1953 gekomen. In sympathie met Wallstreet waren de beurzen in Londen, Parijs en Brussel ook in mineur gestemd en het is dui delijk dat Amsterdam zich aan deze koersdaling evenmin heeft kunnen onttrekken. Toch kan men zeggen, dat de aandelenmarkt zich vrij be hoorlijk heeft gehouden en op het huidige niveau behoeft er geen di recte reden tot ongerustheid te be staan. Een uitzondering vormden de aan delen en obligaties der Indonesische tramwegmaatschappijen, die vast tot willig in de markt lagen. De reden hiervan was een Aneta-bericht uit Djakarta, dat het Indonesische Ka binet de Minister van Verbindingen een volmacht heeft gegeven can be sprekingen aan te knopen over de naasting van het particuliere spoor- en tramwegbezit. Enkele dividenddeclaraties verdie nen vermelding, die echter ditmaal geen verhoging van dividenden te zien geven Zo heeft Hero een onver anderd dividend van 6%, Interunie 9'/, Drukkerij de Spaarnestad 10% gedeclareerd. Binnenkort is de verhandeling ter beurzo te verwachten van aandelen N.V. Maatschappij voor Wasverwer- king' (Erdalfabriek) te Amersfoort. Uit het bericht dat in venband met de noteringsaanvrage is gepubliceerd kan men lezen, dat het geplaatste kapitaal thans 2.100.000,— bedraagt, na herkapitalisatie met 100% in 1951. De maatschappij werd in 1915 opge richt en heeft zich sedertdien rustig en voortdurend kunnen ontwikkelen. In het bericht wordt melding ge maakt van de dividenden, die sinds 1946 zijn uitgekeerd. Deze bedragen gemiddeld 8y2% per jaar. De vennoot schap. die poetsmiddelen en tandpas ta fabriceerd, heeft diverse buiten landse deelnemingen. Daar het kapi taal voor 25Yc in handen is van een Amerikaanse N.V., valt zij buiten de bepalingen van de Wet op de divi dendbeperking. Omtrent de introduc- tiekoers zijn nog geen gegevens be schikbaar, doch indien deze niet aan de te hoge kant ligt, kan men zeggen, gezien de fraaie balanspositie en het goede verleden, dat een aantrekkelijk aandeel aan de Amsterdamse beurs wordt toegevoegd. in de dollarsector wordt de volgen de week de verhandeling op een 4'/4% obligatielening van de Hydro Electric Power Commission of Ontario, waar van rentebetaling en aflossing dooi de staat Ontario wordt gegarandeerd. De lening i§ is in haar geheel aflos baar in 1967. De coupures bedragen Can. 1.000, Can. 250 en Can. S 100. De introductiekoers zal op circa 106% liggen. Gezien de kwaliteit van de lening zal dit fonds ook zonder twij fel zijn weg op het Damrak kunnen vinden. Advertentie) Bankiers Anno 1884 BELEGGINGSADVIEZEN MO na lange onderbreking de be- sprekingen in Panmoenjon zijn hervat, geven wij u hierbij een kaart van Korea, waarin de gebeurtenissen van de laatste dagen zijn opgeno men. Terwijl de vorige week op de heuvelruggen van de bestandslijn nog vele plaatselijke gevechten woedden, is thans de rust aan het front weer gekeerd en komt men in Panmoen jon bijeen om de bestandsbesprekin gen te hervatten. De Amerikanen zijn reeds bezig in Moensan een groot opvangcentrum tè bouwen voor de zieke en gewonde krijgsgevange nen. die uit Noord-Koreaanse kam pen terugkeren. In het tweede deel van de kaart geven wij een overzicht van de lig ging' van de krijgsgevangenkampen. MA TWINTIG JAREN proefnemin- gen is het ten langen leste ge lukt. Op het steeds kaler wor dende hoofd van de burgemeester van Reading in de Amerikaanse staat Pennsyivanië groeien thans twee ha ren waar er eerst één groeide. Het succes dankt de thans 45-jarige heer James Bandford aan een boek, dat in 1742 werd uitgegeven. Hebt u in teresse? Hier volgt dan het recept: Vet van een mannetjesvarken, as van verbrande bijen, as van citroen- kruid (het heelt haarachtig loof), sap van witte dillewortel, olie van zoete amandelen en zuivere muskus. Natuur en Kunst II J~)E 6-JARIGE Jimmy Cutherson uit Sangerville in de Verenig de Staten, heeft van zijn vriendjes de bijnaam Opa gekre gen, omdat hij een kunstgebit draagt. De melktanden moesten n.l. worden verwijderd en omdat Jimmy niet kon wachten totdat hij nieuwe tanden krijgt, draagt hij voorlopig alvast een kunstgebit. Hij kan zich de jongste kunst- gébitdrager ter wereld noemen. 0OK naar vernieuwing Knock out N TRINIDAD streeft men van het ge vangeniswezen. Men is er echter op terug gekomen, om bokswedstrij den te houden tussen gevangenen en bewakers. Na de laatst gehouden bokswedstrijden lagen zeven van de acht bewakers knock out in de kleedkamers. Veertien dagen lang konden zij geen dienst meer doen. Tal en iron der PARIJSE POT ITIE heeft de 47- jarige staatloze Philippe Naji aangehouden, die zich sedert ge ruime tijd des nachts door een ope ning van 35 cm3 onder het dak. toe gang wist te verschaffen tot een markt en er geregeld alles buit maakte wat onder zijn bereik viel. In de nabijheid van de politiepost nam de man plotseling de vlucht en kon slechts na een bewogen jacht, waarbij verscheidene revolverscho ten te pas kwamen, opnieuw wor den gesnapt. De misdadiger heeft tien veroordelingen op zijn actief en werd o.m. uit België uitgewezen. Naji spreekt acht talen en gaf de gestolen buit in verscheidene Parij- se stations in bewaring. Oma's Hymne KOMT, heft uw stemmen, laat ons zingen op deze grootse dag voor onze jonge Koninginaldus begint 'n hymne die door een 60-jarige grootmoeder in vijf minuten tijds werd geschreven. Het lied zal door het Dartmouthse koor worden gezongen tijdens de plechtige kerkdienst bij de Britse kroningsfeesten. Nette man WERMELDDEN wij onlangs, hoe men in het Amerikaanse State Department aan het debatteren was over een huis voor de Ameri kaanse gedelegeerde bij de Verenig de Naties, de heer Henry Cabot Lodge, dat een millioen gulden kos ten moest, deze debatten kunnen nu wel worden gestaakt. Want de heer Lodge heeft zelf afgezien van zulk een duur huis omdat hij het niet net jes vindt tegenover de belasting-be talers. Zijn Russische collega be woont inmiddels een huis, dat drie maal zoveel gekost heeftMaav tja. die belastingbetalers Aflossing TN DE PELHAMSKERK te New- York begon men met de voor lezing van het gehele Nieuwe Testament. Vrijwilligers losten el kaar elk half uur op de preekstoel, af. ~uim veertien uren achtereen duurde de complete lezing. Steeds volmaakter piGENLIJK IS HET kopje boven dit bericht met zichzelf in te genspraak. Want als iets vol maakt is. kan het niet nog eens volmaakter worden. Maar kijk, wij menen toch allemaal, dat de tech niek op het toppunt der volmaakt heid is gekomen en dat men toch moeilijk meer iets kan uitvinden, dat die volmaaktheid overtreft. Toch verwacht men volgens wel ingelichte technische kringen in Amerika de volgende nieuwe pro ducten: een electrostatische luclit- zuiveraar, die alle stof uit de lucht wegneemt, een bacterioloaische lamp die alle vliegend ongedierte verdelgt en een luchtververser die uw kamers parfumeert met al tiaar de knop die u indrukt ro zen-. lavendel- en narcisgeur. Vaste kluut LIONDERD JAAR geleden betrok het gouvernementshuis van Ho- bart in Tasmanië een stapel leien voor dakbedekking. Men was zó te vreden over de leverantie, dat men zich maar weer heeft gewend tot de zelfde leverancier: de Caernarvon- groeve. Vijandige stilte r\E DAMES Lily Cutts en Emily Dutton te Sheffield die scho ne Engelse staalstad hadden slaande burenruzie en ze hadden aanklachten tegen elkaar ingediend. Voor de rechter hebben ze nu plech tig beloofd, geen woord meer tegen elkaar zullen zeggen, zelfs niet te gen eikaars kinderen. Uitstekend. Maar hoeveel lijken zouden er val len als blikken konden doden? Opinie-onderzoek PEN AMERIKAANSE universiteit heeft toch maar weer eens de waarde van het opinie-onderzoek bewezen. Aan 229 van de meest ge slaagde Amerikaanse zakenlieden werd de vraag voorgelegd, waaraan zij hun succes toeschreven. Eèn hun ner antwoordde: aan het verlangen, geld te verdienen! (Advertentie) LIET Landelijk Comité voor Volks- hulp heeft na overleg met burgemeester d'Ailly van Amsterdam besloten voor f 20.000 aan werk kleding ter beschikking te stellen van de getroffenen van Schoujwen en Dui- veland. J o pEN z.g. runner iemand die bij het Centraal Station te Amster dam (bij voorkeur Amerikaanse) mi litaire verlofgangers aanklampte met de bedoeling hen naar niet bepaald eerste klas logiesgelegenheden te brengen is door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot een geld boete van f 40,subs. 16 dagen hech tenis. Advertentie) r\E Rotterdamse kantonrechter heeft vonnis gewezen in twee principiële zaken, waarbij het ging om de vraag of het verkopen of ver pakken van enige miniatuur-drank flesjes in een grote fles al dan niat in strijd Ls met de wet. Fabrikanten hadden n.L de miniatuurflesjei op de ze wijze in de handel gebracht om tegemoet te komen aan de tegen woordige verzamelwoede en om hel debiet van de slijter te vergroten. De verpakking geschiedt op tweeër lei wijze n.l. dooi- d« grote fles, waar in de miniatuiu'flesjes zitten, af te sluiten met een ebonieten deksel, draad en een zegel, of met een ebo nieten deksel waarover papierstroken met fimanaam zijn geplakt. In het eerste geval zou de wet. overtreden zijn. omdat een deciliter volgens de drankwet tenminste de hoeveelheid is. die men in gesloten flessen, kannen en kruiken beschik baar mag hebben. In de tweede zaak was de overtre ding van een ander wetsartikel ten laste gelegd, dat er op neerkomt, dat niet de mogelijkheid mag bestaan de fles te openen en weer te sluiten, zo dat de oorspronkelijke toestand wordt, hersteld. De kantonrechter kwam in zijn vonnis in de eerste zaak tot ontslag van rechtvervolging en in de tweede principiële kwestie kwam de kanton rechter tot vrijspraak. 48) door Nico J. P. Smith ■Heel juist", vindt Meulkens. „De pater veronderstelt, dat de jongens het goede spoor vanzelf wel zullen volgen en anders geeft-ie ze er wel een duwtje bij een grote duw des noods in de goede richting Dat beeld van het spoorwegonge luk Iaat Westra verder niet meer los. Ja. zo is het: hij heeft jaren geleden zo'n ongeluk meegemaakt. Door ver zakking van een dijk was een trein uit de rails gelopen en aan de voet van die dijk terecht gekomen. Er wa ren doden en gewonden en vele dagen waren nodig om de veronge lukte waggons weer op te halen. Ge weldige kraanwagens waren dag en nacht in de weer om een kleine on achtzaamheid weer in orde te maken. Voor menig passagier kwam hulp te laat anderen waren voor hun ver dere leven invalide Mevrouw Westra heeft eindelijk kans gezien, de leiding van het ge sprek over te nemen en de gedachten bij andere dingen te bepalen. Haar man heeft er geen erg in. Hij peinst over de trein-vergelijking. Zo kan het ook zijn: de trein is Voorland de trein, waarvan hij de machinist is een nieuwe machinist. Maar hij heeft een stoker naast zich een stoker, die al vele jaren op deze trein rijdt en die eigenlijk de leiding heeft: Leslie. Er staat een signaal op onvei lig, maar de stoker gooit er een schepje op. Dat is maar nonsens niks mee te maken doorrijden", zegt hij tegen de machinist. Zo doen wij het altijd. De signalen staan hier altijd op onveilig. Dat komt door Veldhuis, de tuinman en door al die andere sufferds. Als je je daar nog wat van aantrekt, dan komen we nooit waar we wezen moeten. Als je doodbedaard doorrijdt, gooien ze de signalen ook wel om". Maar Westra als machinist voelt z'n verantwoording. Hij laat de trein toch zachtjes op stomen, tot hij weel een volgend onveilig signaal ziet. Zo ver is hij nu. Leslie wil weer door rijden, maar Westra ziet plotseling heel duidelijk, dat hij moet ingrijpen dat hij krachtig moet optreden om een groot ongeluk te voorkomen! En hoewel Leslie probeert de trein toch te doen voortgaan, grijpt Westra z'n stoker beet. En voorop de machine, zonder dat een der pasagiers er iets van bemerkt, ontstaat een worsteling een strijd van man tegen man. „Ik moet het winnen", bromt Westra tussen de tanden. ..Zei je wat. vader?" Met een ruk wordt Westra door deze vraag van Jan weer thuisge bracht. Hij streekt even over z'n 'voorhoofd en zegt nog wat verward: „Nee, ik was even weg' met m'n ge dachten." Hij glimlacht en ziet dan Meulkens. Och ja, dat is waar ook: Meulkens is op visite. Wat moet die man wel denken, als hij merkt, dat hij net als een jongen in de klas niet oplet. Maal' dan schiet Westra de strijd op de machine weer te binnen en midden in het gesprek, dat me vrouw Westra nu met Meulkens voert, valt hij in: „Voor ik het ver geet. vrouw. Ik wou je even zeggen, dat ik volgende week een stel jongens uitnodig om hier op visite te komen", „Een stel jongens? Van de Stich ting" vraagt mevrouw Westra ver-, schrikt. „Moeder doet net of ze er bang voor is!' zegt Hein lachend. „Het lijkt me een reuze idee, va der. Moet u een dag nemen dat ik niet veel huiswerk heb, dan kom ik ook beneden. Mevrouw doet er het zwijgen toe, maar Meulkens infor meert met geestdrift, of Westra al meer zulke avonden heeft gegeven. Hij zou dat best eens mee willen ma ken. Want in de huiselijke kring leer je die jongens natuurlijk het best kennen. Nu is het mevrouw, die wat te overpeinzen krijgt. Ze kan moeilijk zeggen, dat haar zoon gelijk heeft dat ze bang is voor de jongens, waar over haar man als directeur is ge steld. En terwijl Westra Meulkens vertelt, dat het een proefneming is, vraagt mevrouw, hoe haar man zich dat dan heeft gedacht. „Maar dat is doodeenvoudig, kind", zegt Westra. „Je ontvangt ze gewoon net, of het vriendjes zijn van Jan of Hein, die op verjaarsvisite komen. Het zijn au fond gewone jongens. Je hoeft er geen omslag voor te maken je zet een pan chocolamelk we praten wat en we doen een spelletje. Extra drukte hoef je er niet voor te maken". Dat zou er nog bij moeten komen extra drukte maken.... ZEVENTIENDE HOOFDSTUK Ook de volgende dag laat Westra het beeld van de rijdende trein, waarop hij de machinist zou zijn, •niet los. En als hij in de middag pauze eraan denkt dat hij de zaken krachtiger dan tot dusver moet aan pakken. besluit hij met Leslie te gaan praten. Hij kan hem natuurlijk vragen, bij hem te komen, maar Wes tra, die de hele ochtend met z'n ad ministratie bezig is geweest, heeft behoefte aan een loopje. Ik moet de stoker maar eens opzoeken, denkt hij. Op z'n gemak wandelt hij door het stille hoofdgebouw de tuin in. Het is een prachtige nazomerse dag. Vogels zingen en fluiten appels en peren hangen zwaar aan de bomen. Die boomgaard is de trots van Veldhuis, de tuinman, die de appelen en peren met groter zorg omringt dan de jon gens, die hij onder zijn hoede heeft. Westra blijft staan bij een klein boompje, dat slechts uit twee takken bestaat. Maar elke tak buigt tot de grond door de zwaarte van de ap pels, die goudgeel blinkend, als drui ven aan een tros, bijeen zitten. Voor land is bekend om het mooie fruit dat er vandaan komt het is bekend door de groente die er wordt geteeld en waarvan de opbrengst een belang rijke bijdrage vormt op de exploita tierekening. Bij het zien van al het fruit, schiet het door Westra heen, dat hij nog nimmer heeft opgemerkt, dat de jongens na de maaltijd een appel of een peer kregen. Gek, dat hij daar nog niet aan heeft gedacht. Hij zal er dadelijk met de kok over spreken. Wacht, hij kan dat eerst wel eens aan Veldhuis vragen, die hele maal alleen in de verte bij de tuin bonen bezig is. Westra gelooft ten minste, dat het tuinbonen zijn. Of het zijn tuinbonen "geweest. Hij kijkt naar Veldhuis, die langs uitgetrok ken bonenstaken loopt en zich van tijd tot tijd bukt om een vergeten boon te plukken. De man schrikt even, als hij ziet, wie hem opwacht. Meneer de directeur.Komt U eens een kijkje nemen? Zo helemaal alleen aan het werk, Veldhuis? vraagt Westra. De heren hebben pauze directeur. Het is toch zeker al zo laat? Ja. stel je voor, dat je ze drie mi nuten te vroeg gedaan geeft, bedenkt Westra, maar lachend zegt hij: Ja, dat is best in orde. Wij zijn hier mensen van de klok, niet Veld huis? Alleen voor ons zelf nemen we het niet zo nauw, wel? (wordt vervolgd) VRIJDAG 10 APRIL. HILVERSUM I. 402 M. KRO: 7 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Idem; 7.40 Idem; 7.45 Morgengebed en Liturg, kalender; 8 Nieuws en weerber.; 7.15 Gram.; 8.55 Plechtige Hoogmis; 10.15 Gram.; 10.25 Waterst.; 10.30 Gram.; li Voor de zie ken; 11.40 Radio Philharm. ork.; 11.47 Vocaal Dubbelkwartet; 12 Angelus; 12.03 Metropole orkest en soliste; (12.3012.33 Land- en tuinb.meded.); 12.55 Zonnewij zer; 13 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Militaire reportage; 13.25 Zang en orgel; 13.45 Voor de vrouw; 14 ..Der rote Stie fel", opera (tweede bedrijf); 14.35 Haar lemse Orkestver. en soliste; 15 Vocaal en instrumentaal ensemble m.m.v. solisten; 15.30 Pianorecital; 16 Voor de zieken; 17 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.35 Gram. 17.40 „Aan de oever van de IJsel"; 18 Militaire caus.; 18.10 Strijk octet; 18.30 Gevar. muziek; 18.52 Act.; 19 Nieuws; 19.10 Regeringsuitz.„Verklaring en toe lichting"; 19.30 Gram.; 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.30 Politie- kapel; 21 „Ouders en getrouwde kinde ren". caus.: 21.15 Promenade ork. en so list; 21.55 „Om de toekomst van Neder land". klankbeeld: 22.15 Kamermuziek; 22.45 „Ik geloof in ene, heilige, Katho lieke kerk"; 23 Nieuws; 23.15—24 Gram. HILVERSUM II. 298 M. VARA; 7 Nieuws; 7.10 Gram.: 7.15 Gym.; 7.30 Gram.: 8" Nieuws en weerber.: 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.05 Gram.; 9.40 Voor de kleuters; VPRO: 10 „Thuis", caus.; 10.05 Morgenwijding; VA RA: 10.20 Gram.; 10.35 Vocaal dubbel kwartet; 10.50 Orgel en zang; 11.20 Ra diofeuilleton; 11.40 Cello en piano; AVRO; 12 Lichtemuziek; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gram.; 13 Nieuws; 13.15 Meded. of gram., 13.20 Zigeunermuz.; 13.50 Gram.; 14 Voor de huisvrouw; 14.20 Vocaal kwartet; 14.50 Voordracht en muziek; 15.10 Cello en piano; 15.30 Gram.; VARA: 16 Gram.; 16.30 Voor de kinderen; 17 Orgelspel; 17.20 Muz. caus.; 18 Nieuws; 18.15 Felici taties; 18.45 „Achter de horizon", hoor spel; 19 Meisjeskoor; 19.15 Praatje orer consumentenbelangen; VPRO: 19.30 „Al leen staan", caus.; 19.50 Ber.; 20 Nieuws; 20.05 Boekbespr.; 20.15 Zang en piano; 20.30 „Benelux", caus.; 20.40 „De April beweging voor 100 jaar", caus.; VARA: 21 Fragm. „Traviata", opera; 22.05 Buitenl. weekoverz.; 22.20 Dansmuz.; VPRO: 22.40 „Vandaag", caus.; 22.45 Avondwijding: VARA: 23 Nieuws; 23.15 Gram.; 23.30— 24 Idem. BRUSSEL. 324 M.: 12 Omroeporkest; 12.30 Weerberichten; 12.34 Gramofoonmu- ziek; 13 Nieuws; 13.15 Orgelspel; 13.30 Gramofoonmuziek; 13.45 Orgelspel; 14 Kamermuziek; 14.45. 15.30 en 16.15 Gra mofoonmuziek; 17 Nieuws; 17.10 Gramo foonmuziek; 17.15 Kamermuziek; 17.45 Gramofoonmuziek; 18.25 Causerie; 18.30 Voor de soldaten; 19 Nieuws; 19.40 Napo- litaans festival; 20 Filmmuziek; 20.15 Symphonie-orkest en solisten; 21.30 Gra mofoonmuziek; 22 Nieuws; 22.10 Cause rie; 22.15 Internationale Radio-Universi teit; 22.45 Gramofoonmuziek; 22.5523 Nieuws. BRUSSEL. 484 M.: 12.10 Gramofoonmu ziek; 13 Nieuws: 13.10, 14. 15, 15.45 en 16 Gramofoonmuziek; 17 Nieuws; 17.15 Gra mofoonmuziek; 17.30 Zang en piano; 17.55 Gramofoonmuziek; 18.30, 19 en 19.40 Idem; 19.45 Nieuws; 20 Sterrenregen; 21.15 Gra mofoonmuziek; 22 Nieuws; 22.10 Kamer muziek; 22.40 Gramofoonmuziek; 22.50 Nieuws.

de Stem | 1953 | | pagina 5