Een gouden hart en twee diamanten MIMES W alcheren Zuid-Beveland Drie klooster jubilea op St. Louis Oudenbosch De vrijheidsmedaille voor de Commissaris der Koningin .«sflSS- V. V. E.M.M. HEEFT EEN KWART EEUW ACHTER DE RUG Een nuttige vrije dag voor Middel burgs gemeenteraad Europa krijgt gebrek aan liout Boekenplank DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 9 APRIL 1953 Tot wie duizenden jongens zonder schroom gingen; de broeder-kok en een onderwijsman Net als thuis naar hun moeder... Een dappere hengst Situatie bij Bath VERDIENDE ONDERSCHEIDING G. S. OP SCHOUWEN Huisvesting voornaam ste probleem Jubileum wordt in September gevierd VLISSINGEN Een nieuwe school en een nieuw bodenhuis GOES Candidaten gemeente raad Ernstige aanrijding bij Arendskerke Waterkerende dijk rond Brouwershaven TERNEUZEN Br. Mol komt te Goes spreken Faillissementen vernietigd AGENDA HEDEN muieerde argumenten moest men be schikken. wilde men zich met hem in debat wagen. Als opvolger van frère Corneille is hii in zijn levensavond de laatste Ou- denbossche broeder geweest die de ad ministratie verzorgde van het maand blad der Witte Paters, een relatie, die zijn oorsprong nog vond in de Zoua- ventijd. Drie plichtsgetrouwen, Sta nislaus. Isidorus. Celestinus; soldaten van de Kerk naar de geest van Ig natius; toonbeelden van Oiovanezza. de eeuwige jeugd. Van leerlingen en oud- élèves ons saluut CENT VTNGT-SIX De drie jubilarissen van Oudenbosch. Van links naa$ rechts: Br. Stanislaus, Br. Coelestinus en Br. Isidorus. TJOND HET EIND van de eerste wereldoorlog lag de mensheid -*-*■ ziek aan de ergste griepepidemie. Met weinig anderen liep Arnoud verdwaald over de grote cour van St. Louis te Ouden bosch, anders wemelend overvuld met een jolige bent, vol afgunst op de speelgenoten, die op dortoirs en ziekenzalen verwend wer den. De surveillant verdreef hem van de tochthoeken, waarvoor hij stond te kleumen. Hij draafde zich in het zweet, om dan stie- kum sneeuw onder zijn hemd te laten smelten. Maar in de infir merie vermocht geen list de thermometer van zijn gepaste stand te doen afwijken. Zó dikwijls had hij voor frère Stanislas met open mond aaaah! gezegd, dat deze de zwarte puntjes op zijn gebit wel moest ontdekken. Prompt stuurde de ziekenbroeder hem aan de hand van de schoenmaker naar dokter Huysmans in de Fenkelstraat, die naar Noudjes gevoelen zeer onzacht twee melkkiezen eruit wrikte. Van griepneigingen was de bengel ver der radicaal genezen. Teder kind heeft huiver en ontzag voor het ziekenhuis en de dokters- jas. De dui-zen-den leerlingen van St. Louis zouden echter raar opkijken, wanneer men veronderstelde, dat zij deze gevoelens koesterden ten opzichte van de infirmerie achter de kapel. Zoals ze thuis ermee naar hun moe der gegaan zouden zijn, met eenzelf de vertrouwen hebben ze hun builen en butsen, hun vermeende en echte kwalen gedragen naar Broeder Sta nislaus. Ouderen kunnen zich in hun oor deel lichtlaten misleiden door ie mands uiterlijk en optreden, een kind taxeert onmiddellijk en scherp de juiste waarde van ieders hart, karak ter en kunde. Meer dan 10 jaar reeds wéten de jongens, dat je met je ka potte knie en verstuikte enkel, met steenpuisten of oorpijn, van de eerste tot de laatste dag op St. Louis kunt aankloppen bij Br. Stanislaus. Dat is zo gewoon... ja net zo gewoon, als dat je thuis naar je moeder was gegaan. In hun later leven hebben deze knapen ervaren, dat dit gewone iets hoogst uitzonderlijks is. Broeder Sta nislaus voor de ouderen frère Sta nislas zal dan ook niet mogen weigeren, dat zij bij gelegenheid van zijn gouden kioosterjubileum (vandaag in kloosterlijke kring gevierd), open lijk getuigen van de giote gaven van zijn hart, die zij achter het ietwat stugge uiterlijk wisten en die zij ge woon, té vanzelfsprekend hebben aan vaard. KARAKTER EN KUNDE met één oogopslag of je met een smoesje om te spijbelen bij hem komt, of dat je buikpijn op blindedarmont steking wijst, zijn bescheidenheid en zichzelf steeds op de achtergrond stel lende aard hebben hem echter behoed voor overschatting van eigen kunde. Hij heeft nimmer zijn plaats als lioofd- verpleger uit het oog verloren. Vandaar ook de innige samenwer king en wederzijdse waardering van hem en de tegenwoordige huisarts van St. Louis, dr. H. van Son, die rond 25 jaar geleden (een vergeten jubileum?) dokter Huysmans als zodanig opvolg de. vandaar tevens een der redenen tot het vertrouwen, waarmee de ou ders hun jongens naar St. Louis zen den. in een wereld van eigengereid heid en zelfoverschatting hebben de oud-éléves ervaren, dat wat frère Stanislas heel gewoon vindt kun dig zonder ingebeeld te zijn hoogst uitzonderlijk is. VERBORGEN TALENT 2 pen driejarige hengst, afkom- 2 stig uit Klundert, Lumpus ge- heten, heeft tijdens de watersnood j in Zeeland, met zijn leider drie polders doorgezwommen en toen de reddende dijk al in zicht was, zijn baas. die niet meer kon, in de bek naar het droge gesleept. Nu verblijft het dier in het 2 hengstenstation ..De Dalhoeve" te 2 Beemte op de Veluwe, waardoor 2 2 het is aangekocht. 2 Dijkgat wordt gesloten ïyiorgen of overmorgen hoopt men het bij Bath zover te krijgen, dat het dijkgat, dat nog veertig meter breed is, gesloten kan worden. Men wil daartoe een binnenvaartuig, dat momenteel te Hansweert daartoe klaar -gemaakt wordt, in het gat tot zinken te brengen. De kadijk tussen Kruiningen en Waarde zal vermoedelijk pas bij het volgend dood tij over 14 dagen dicht komen. J^JE HOGE ONDERSCHEIDING, welke gisteren jhr. mr. de Casembroot van Amerikaanse zijde ontving, is wel verdiend, want van het ontstaan van de O. D. in Zeeland af, was hij nauw bjj deze „Ondergrondse" instelling) betrokken. Vijn consciëntieuze karakter heeft hem voor weekhartigheid be waard. Verwende papkinderen, die om het geringste en ongemotiveerd Kwa men klagen, heeft hij voor een belang rijk deel mede opgevoed tot ferme jongens, die tegen een stootje kunnen De vele leerlingen echter, die een voorschrift van huis meekregen over bijzondere voeding, geneesmiddelen of behandeling, kregen van hem die voorschriften stipt en minutieus op te volgen. Trouwens het was heel „ge woon", dat je bij hem spoedig de pap en de levertraan wel lustte, niet meer lette op de bitterheid van het drankje en aan het nare van de behandeling voorbijzag. Pijnlijk nauwgezet heeft Br. Sta nislaus de voorschriften opgevolgd heeft hij decennia lang zijn taak ver vuld. ook in tijden van influenza, als zijn patiëntjes over de slaapzalen ver spreid lagen en hij zich trap op, trap af moest haasten om te temperaturen en anderszins; ook dan de verzorging gevende, zoals moeder thuis het :.iet beter had gekund. De jongens hebben ook dit als iets gewoons tè vanzelf sprekend aanvaard; op zijn feest wil len de oud-élèves mede getuigen van het uitzonderlijk goede karakter van Frère Stanislas. iemand, die ruim 40 jaar liefdevol en nauwgezet zijn taak met succes heeft vervuld, verwierf daarin allengs een grote kunde. Br. Stanislaus ziet Advertentie) A an de zorgen van Br. Stanislaus is nu ook toevertrouwd de zwakke gezondheid van Br. Isidorus en Br. Celestinus. die vandaag m kloosterlij ke kring hun diamanten kloosterju bileum vieren. Toen de Algemene Overste in 1911 een Juvenaat afzon derde op St. Louis, koos hij als Ju- vemstenvader frère Isidore, tot dan... kok te Amsterdam. Men moet zelf de loftuitingen horen uit de mond van Broeder-Overste Sylverius, die als aan komende jongen die jaren meemaakte, om te beseffen welk natuurlijk pae- dagogisch talent Vader Wolfram met di.e bioeder-kok naar voren riep. Jaren mier stond Br. isidorus weer eenvou dig in de keuken te Rotterdam en te Laren. Deze levensgang geeft een treffende kijk op de geest, die heerst onder de Broeders van Oudenbosch. Hun regel is in tegenstelling met de ons verder bekende Broedercongregaties geba seerd op de Regel van St. Ignatius, Dit was volgens de wens van hun stichter, de Bernardijn Hellemons. Zij prijzen zich gelukkig met de discipli ne. die de Spaanse officier erin legde; met hun verknochtheid aan Rome en de Paus. die eraan verbonden is; met hun bewustzijn van mannelijke jeugd tot over het graf, die er het gevolg van is; met hun devies: Per Mariam ad Jesum Eucharisticum. GELEERDE ZONDER TITEL Aanvankelijk was jhr. de Casem- broot plaatsvervangend geweste lijk commandant, om. toen burge meester van Woelderen, veiligheids halve in April 1943 op N.-Beveland onderdook, in diens plaats als regio naal commandant op te treden. Het nieuwe hoofd van de O.D. bouwde deze dienst in korte tijd m breedte en diepte uit. Hij stelde districtscom mandanten aan en contactmannen in alle Zeeuwse gemeenten. Een verkeer de keuze werd niet gedaan en zo kreeg men een even betrouwbare als perfect lopende organisatie, achter welks werkwijze de Duitsers nooit zijn gekomen. Van alle bewegingen, opstellingen, troepenverplaatsingen kreeg jhr. de Casembroot dagelijks bericht, wat hij dan weer via andere kanalen in han den speelde van de geallieerden. Een radio-dienst werd ingesteld met Middelburg, Goes en Terneuzen als hoofdposten, welk onderdeel onschat bare diensten heeft bewezen aan de goede zaak. Leiding werd gegeven aan de zgn. landelijke organisatie voor de onderduikers en ook hier ging alles zonder gerucht, maar niet minder doeltreffend, getuige ook de vele ge slaagde overvallen op distributie- bureaux. ONDERGEDOKEN ETND Mei 1944 moest jhr. de Ca- sembroot zelf ook onderduiken en wel bij de familie de Kam te Grijps- kerke, wat hem evenwel niet belette de touwtjes in handen te houden en er o.m. voor te zorgen, dat de Com missaris der Koningin, wijlen jhr. Quarles van Ufford. direct na Dolle Dnisdag Walcheren binnen werd ge smokkeld. Ook als Evacuatie-commissaris van Advertentie) Zeeland, een functie welke hem toe viel, toen hij wegens een conflict met de Duitsers als lid van G.S. had moe ten bedanken, deed jhr. de Casem broot buitengewoon verdienstelijk werk, door de bevelen der Duitsers op dit punt zoveel mogelijk te saboteren of te verzachten. Direct na de bevrij ding. tijdens het verblijf van Jhr. Quarles van Ufford te Londen, waar hij overleg pleegde met onze rege ring, werd Jhr. de Casembroot aan gewezen als diens plaatsvervanger. Een nieuwe onderscheiding was het voor de Zeeuwse verzetsleider, toen de Koningin hem met vier andere figu ren uit het gewestelijk verzet, de he ren de Roo. wijlen Koch. v. Oorschot en Weyns naar Engeland ontbood, om ingelicht te worden over alles waar zij belang in stelde. Tenslotte fungeerde jhr. de Casem broot tot zijn benoeming tot burge meester van Westkapelle in Dec, 1945, als militair commissaris voor Zeeland. TJETr COLLEGE van Ged. Staten heeft een bezoek aan Schouwen gebracht. In de Westhoek werden be sprekingen gevoerd met de verschil lende gemeentebesturen, die hoofdza kelijk draaiden om het huisvestings- vraagstuk. Algemeen werd op het bouwen van noodwoningen aange drongen, maar juist daar voelt de re gering weinig voor, zodat er geen po sitieve toezeggingen óp dit punt ge daan konden worden. G. s. bezichtigden o.a. nog de be dreigde Schouwse dijk en kregen te Zierikzee gelegenheid om minister Mansholt, die daar juist was. op de précaire situatie van die dijk te wijzen. Cn dan Broeder Celestinus. Zijn va der was een bekende aannemer in Ajnsterdam, die hem bij zich in het bedrijf nam. De jongensgril om voor goed naar St. Louis terug te gaan, zou wel slijten. Maar de roeping verkom merde n'-et in de drijvende kelders", hun specialiteit. Met de onderwijzers- acte op zak stuurde de Overste hem naar Indië. Onnoemelijk veel heeft hij verricht voor de uitbouw van het on derwijs aldaar. Hij ontwikkelde er zich tot taalgeleerde, een autoriteit in Ne derlands. Na 24 Indische jaren nam zijn le ven ten derden male een begin. Terug in het vaderland werd Br. Celestinus een stuwkracht voor het ULO-onder- wijs, was hij spoedig een geziene fi guur in katholieke ULO-kring. Daar en elders muntte hij uit door scherp verstand. Over degelijke, goed gefor- Onbeperkte garantie Warm •op Geruisloos ■Vet* A/ORIGE WEEK bestond de Vlis- singse vierde klasser E.M.M. een kwart eeuw. Het begon in 1928, toen op een weitjp aan de van Dishoeck- straat druk 'door schooljongens ge voetbald werd. Van de oprichters willen we vooral noemen de broers Charles en Gerard Heymans en Tinus V. d. Endt. In 1933 trad de vereniging toe tot de Zeeuwse Voetbalbond. Het eerste jaar eindigde men als tweede met slechts één puntje achterstand op Veere. Het jaar daarop legde men be slag op het kampioenschap in de overgangsklasse met maar liefst ne gen punten voorsprong op nummer twee. Op 3 April 1936 werd E.M.M. kampioen van de afdeling Zeeland van de K.N.V.B. en ging men over naar de K.N.V.B. DIE KWAM AAN! A/IET wisselend succes werd tot 1947 in de derde klasse gespeeld. In dat jaar kreeg de vereniging een ste vige klap te incasseren. Een belang rijke wedstrijd tegen Burgh werd door de scheidsrechter gestaakt, toen er nog een kwartier te spelen was. E.M.M. had toen met 10 de leiding. Ondanks hevige protesten van E.M.M. werd de wedstrijd opnieuw vastge steld en toen werd met 32 verloren, nadat de Vlissingers met 20 de lei ding hadden gehad. Later bleek, dat de middenvoor van Burgh, die nota bene alle doelpunten had gescoord, een ongerechtigde speler was. E.M. M. deed opnieuw een beroep op de K.N.V.B. en de kwestie deed nog al wat stof opwaaien. Zelfs Karei Lotsy bemoeide zich met het geval, maar niets hielp. E.M.M. moest degradatie, wedstrijden spelen en van Nieuw Borgvliet werd met 10 en 32 ver loren. Zo kwam E.M.M. in de vierde klas se en ook daarin speelde het geen grote rol. Dit seizoen werd na een goed begin zelfs heel slecht. De laat ste overwinning, op Koewacht, heeft echter gelukkig weer wat verlichting gebracht. Ondanks de weinig zeggende pres taties is E.M.M. een club met navm. Het is de geest in deze vereniging, die het hem doet. Door allerlei omstandigheden zal de viering van het jubileum eerst in September plaats vinden. GIFTEN UIT BINNEN- BUITENLAND EN DIJ DE RONDVRAAG in de jongste zitting van de Middelburgse raad klaagde een der vroede vaderen erover dat B. en W. toch tot deze bij eenkomst hadden besloten, hoewel de derde Faasdag op Walcheren nog ge vierd wordt. De burgemeester pareerde handig het verwijt, door te zeggen, dat de raad juist op zo'n vrije dag de tijd heeft zich rustig aan de gemeente-zaken te wijden en dat B. en W. er toch naar moeten streven, zoveel mogelijk voor leven en vertier te zorgen! Inderdaad was de publieke tribune beter bezet dan ooit en kenmerkte de zitting zich door bezadigdheid en gemoedelijkheid. p en zeer breed debat is nog ontstaan over het voorstel van B. en W. om wel medewerking te verlenen t.a.v. de bouw van een christelijke lagere school doch dit niet te doen voor wat de Chr. Ulo betreft, omdat naar hun inzicht het bestaande schoolgebouw in de singelstraat heel best en veel goed koper voor die Ulo om te bouwen is. Wonderlijk genoeg vonden A.R. en C.H. hierbij steun van links, terwijl juist de heer Schot van uiterst rechts zich achter B. en W. schaarde. De anders zo zuinige voorzitter der financ. commissie, de heer Hoek, vond dat men nu maar eens flink in de beurs moest tasten voor een royaal dubbel schoolcomplex in de Olmen laan en de heer v. Empel sloot zich hier niet alleen bij aan, maar vroeg ook nog een nieuw gymnastieklokaal in de gauwigheid. Wethouder Kögeler stond evenwel zijn mannetje en dreef, wijzend op de halve ton gunstig ver schil. de oppositie zó in de hoek. dat zij aanhouding bepleitte van het voor stel voor zover het op de Ulo sloeg. B. en W. gaven echter geen kamp en kre gen, na hun toezegging nog eens te zullen praten met het bestuur der „Chr. Burgerschool" over verbouw en nieuwbouw der Ulo, hun gehele voor stel er met alg. stemmen door. Weth. van 't Westende had niet veel moeite met de verdediging der voor stellen inzake het slaan van diepe bronnen in de duinrand bij Oranje zon en de toewijzing der gasfabriek met omliggend terrein, aan de was serij „Zeeland". Het eerste voorstel komt de gemeen te te staan op ƒ85.000, maar het be taalt zich zelf, daar venvacht wordt dat de bronnen 1500 M3 water per dag zullen leveren, een hoeveelheid, die men anders bij moet kopen, daar de prise d'eau nog steeds verzilt is en tegen de zomer de waterbehoefte gro ter wordt. Tegen het voorstel om een nieuw bodenhuis te bouwen aan de bodenplaats voor 26.000, om dit dan later voor dat bedrag aan de boden vereniging over te dragen, werden eni ge bezwaren geopperd. Men vroeg zich af. waarom de betrokkenen dit zelf niet doen. waartegen weth. Kögeler aanvoerde, dat hun vereniging nog geen rechtspersoonlijkheid bezat. Het was 'n wat zwak antwoord, maar de raad was niet lastig en zei „Ja" op alle andere voorstellen ook. Omdat B. en W. ook iets wilden doen. hield het college mild zijn voorstel aan om af wijzend te beschikken op het verzoek van 'n belanghebbend landbouwer, het Arnemuidse voetpad aan het openbaar verkeer te onttrekken. ti PLASTISCHE VER GELIJKING ]~je rondvraag was uiterst gezellig en de voorzitter had verdiend succes met een plastische vergelijking, die hl] toepaste op de klacht van de heer v. d Loo dat de restaurateurs van het stadhuis nu weer met hun materiaal uit de Stadhuisstraat moeten verdwij nen, omdat de grond voor bouwterrein is verkocht. Ja zei de burgervader, hoe meer de binnenstad vol loopt, hoe meer plaatsgebrek er ontstaat voor dergelijk spul. ,.A1S de hond verdrinkt, kruipen de vlooien in zijn staart!" Behalve de destijds reeds vermelde gift van de Svenska-Amerika Liniën te Gothenburg zijn in de loop van de laatste maand nog verschillende gif ten ter leniging van de watersnood bij de burgemeester binnengekomen, hl. van het gezelschap „Uit Eendragt. Vriendschap" te vlissingen; Jhr. J. K. Lampsins van den Velden te iJssel- stein: dr G. Volmer te Oranjestad (Aruba); J. P. Lagace te Eu le Cha teau (België); pastoor A. P. Guerree te Jouy sur Eure (Dép. Eure, Frank rijk) detaillistenverbond. Schaaffhau- sen; L. H. J. Beyen te New Yersey (Am.) de J. G. Madison-school te Spo kane «Wash. Am) en de Flushing High School te Flushing (N.Y., Am.). De gift van „Uit Eendragt. Vriend schap" is aan het Nationale Rampen fonds overgemaakt. aan die uit Schaffhausen zal de Midddenstands- Centrale in overleg met de burgemees ter een bestemming geven, terwijl de gift van de Madison-school zal worden bestemd ter vervanging van leermid delen voor de Industrie- en Huishoud school, die door de leerlingen zelf wa ren bekostigd en verloren zijn gegaan. Ook aan de andere giften wordt een bestemming gegeven overeenkomstig de wens van de gevers. De bond van leerlingen van de High School van het op Long Island gele gen Flushing ik tot het inzamelen van gelden overgegaan naar aanleiding van de gelijkheid van naam met Vlissin gen. Flushing is gesticht in 1646, in de tijd, dat New-York nog Nederlands was en Nieuw-Amsterdam heette. De C.H. hebben drie van hun aftreden de leden een verkiesbare plaats gege ven op de candidatenlijst voor de ge meenteraad. Hieruit blijkt, dat weth. v. Melle van zijn voornemen om zich terug te trekken afgestapt is. Hij wordt nu lijsttrekker van de verenigde protestantse groepen. De heer de Roo keert niet terug in de raad. Op de lijst der V.V.D. staat de heer v. Riesen als no. 1 en dan volgen de heren Constandse; C. v. Liere; mevr. Pilaar-Gaarlandt; mr. Schlingeman en ir. Stoel Feuerstein. s-Heerenhoek Daartoe is een aparte commissie aan het werk geweest. Nog is de voorraad niet uitgeput en met kloppend hart wachten degenen, die tot nog toe niet in aanmerking kwamen op de even tueel hen toebedachte goede gaven. CANDIDAATSTELLING GEMEENTERAAD Met de kiezers van Borssele hield de K.V.P. een vergadering voor Katho lieke candidaten, te stellen voor de Borsselse gemeenteraad. De opkomst van de Katholieke kiezers was zeer goed. Als candidaten werden gesteld: W. van 't Westende aftr.)2 J. Grim 3 J. de Rijk; 4 P. Timmerman. Advertentie) Fietser levensgevaarlijk gewond Qp de driesprong rijksweg 's-Heer Arendskerke nabij het viaduct is gisteravond om zes uur de bromfietser Koole. afkomstig uit Kruiningen en geëvacueerd te Goes en die uit de richting Middelburg kwam, aangere den door een auto, bestuurd door M. A. uit 's-Heer Arendskerke, die aan K. geen voorrang verleende. K. werd tegen de grond gesmakt en is in le vensgevaarlijke toestand naar het Gasthuis te Goes vervoerd. Hij be kwam een schedelbasisfractuur en een gebroken been. De groepscommandant der rijkspo litie te 's-Heer Arendskerke verzoekt hen, die getuige waren van het onge val. zich bij hem te melden. UITDELING GOEDEREN De overcomplete goederen, afkom stig van het Rode Kruis, zijn in onze gemeente aan behoeftigen uitgereikt. Tot aanleg besloten U)e gemeenteraad van Brouwersha- ven besloot, na een geheime zit ting over te gaan tot het aanleggen van een waterkerende dijk rond de gemeente. De huidige Noordstraat en Zuiddijkstraat dienen als waterkering tegen het opkomende water uit Schou wen, waar het gat in de Schelphoek, bij vloed, geregeld voor toevoer zorgt. Blijft deze toestand voortduren, dan zal niet alleen het Westelijk deel der gemeente, wat regelrqatig onder water staat, maar ook het overige deel der gemeente onder gaan. Door het aan leggen van een dijk ten Westen der gemeente, zal Brouwershaven voor een zekere ondergang bewaard blijven. DE KATHOLIEKE KRING. Veelbelovende eerste toneel avond. Dat de trek van de Terneuzense Katholieken naar hun parochiehuis nooit erg groot is geweest, zal wel niemand willen ontkennen. Achteraf ingaan op de oorzaken daarvan heeft geen nut, wij constateren slechts het feit. Sinds korte tijd is echter in het verenigingsleven in de parochie een verblijdende opbloei waar te nemen Met veel enthousiasme werd de „Ka tholieke Kring" gesticht. Onderafde ling van deze Kring is o.a. een to neelvereniging. Eveneens verblijdend was, dat tot deze vereniging een zeer behoorlijk aantal leden toetra den en wat meer zegt, leden die in ander verband reeds hun sporen voor wat betreft regie, spel, grime en dé cor, hebben verdiend. Zondag 12 April heeft deze toneel vereniging voor het eerst in het openbaar blijk van haar kunnen. Ge bracht wordt het bekende stuk „Kin deren van ons volk", een toneelbe werking van een tweetal bekende boeken van Antoon Coolen. Een be tere keus om mdt één klap een goede naam te vestigen had men moeilijk 'kunnen doen! Een ernstig stuk, waar in de vrolijke noot toch niet ont breekt, een episode uit het leven van een aantal mensen in een Peeldorp. Dit zware stuk stelt uiteraard ho ge eisen aan het kunnen van de speelsters en spelers en het doet ons genoegen, na één der laatste repeti ties te hebben bijgewoond, met een gerust hart te kunnen verklaren, dat het. spelpeil in zijn geheel de toets van de critiek aan amateurtoneel te stellen zonder blikken of blozen kan doorstaan, terwijl individueel gezien enkele rollen zelfs uitmun tend worden vertolkt. zzz Uit toneeloogpunt alleen bekeken zal de opvoering dus een succes zijn van een volledig succes is echter pas sprake als de Terneuzense Katholie ken de avond van de opvoering de zaal tot de uiterste hoeken zullen vullen! Sluiskil In studie. Nog voor het sluiten van het toneelseizoen zal de plaatse lijke R. K. Toneelvereniging „Sempre Avanti" voor het voetlicht komen. Na het zware stuk „Op hoop van Ze gen" van Heyermans komen ze nu met een lichter genre. Zij hebben nu in studie de bekende klucht Ge broeders Kalkoen in een gemengde bezetting, ofwel Pukkel en Pukkel. Na de uitvoeringen zal Sempre Avan ti haar nieuw reportoire samenstel len, Waarbij het reeds in de bedoe ling ligt om Parkstraat 13, een mis- dadigerscomedie in 3 bedrijven van Axel Ivers in een vertaling van Maurits Parser als eerste stuk op hun nieuw repertoire te nemen, Sas van Gent VOOR INVALIDE. De op initiatief van de heren A van Avermaete en E. van Amstel tot stand gekomen loterij, waarvan de netto-opbrengst zou worden aange wend voor de aanschaffing van een invalidenwagentje voor een der oud- arbeidfrs der Eerste Ned. Coöp. Beetwortelsuikerfabriek, is wonder wel geslaagd. De vraag naar loten bleek zo groot dat deze binnen één dag warefi uitverkocht. De over dracht van de invalide-wagen aan de betreffende arbeider, de heer C. M. Snijders, kon dan ook spoedig plaats hebben, en geschiedde namens het gehele fabriekspersoneel door de heren A. van de Calseijde en H. de Jong. Dat de heer Snijders in zijn nopjes was met dit zeer welkome ge schenk behoeft zeker niet te worden vermeld. FILM HERWONNEN LEVENS KRACHT. Zoals reeds gemeld zou door het plaatselijk comité „Herwonnen Le venskracht" in de wijk Zandstraat een propaganda-avond worden be legd, teneinde aldaar meer belang stelling te wekken voor het werk der tuberculosebestrijding. Deze avond gaat thans definitief door op 14 April a.s. „De strijd tegen de tu berculose", een populair-wetenschap pelijke film van Kees Strooband, die dan zal worden vertoond, zal er zeker veel toe bijdragen, dat het ledental van „Herwonnen Levenskracht" we derom wordt vergroot. St. Jansteen Voor Vereniging van IS'ed. Gemeenten Qp de ledenvergadering der afd. Zee- land van Nederlandse gemeenten, die Vrijdag 17 April te Goes wordt ge houden, treedt o.m. als spreker op het Tweede Kamerlid, dokter Mol uit Etten, met als onderwerp „Gezond heidsdiensten". Het faillissement over L. J. Borlier te Middelburg is vernietigd, na gedaan verzet. Ook dat van J. J. Th. van den Elshout, h.o. Apparatenfabriek Els- hout Je Sprang-Capelle, na gedaan verzet. NAAR HET FESTIVAL. Naar wij vernemen zal de R. K. Harmonie „St. Jan" op 26 April a.s. aan het festival te Westdorpe deelne men. GEWOND DOOR ELECTRICITEIT Het kindje J. d. W. raakte bij onge luk een electrische draad aan. Het liep hierbij ernstige brandwonden op. Het slachtoffertje werd ter verple ging naar het Liefdehuis te Hulst vervoerd. Breskens Vismijn. Week van 29 Maart t.m. 4 April. 6571 kg. exp. garnalen van 1.27—2.63; 762 kg. bot 0.16—0.25; 14 kg schar 0.24—0.52; 15 kg. schol 0.18—0.26 26 kg. tong 1.60—2.30. IJsendijke Benoemd. Onze plaatsgenoot de heer M. G. E. Termont werd be noemd tot Technisch Ambtenaar aan de gemeente Tilburg. Aardenburg EEN HEITJE VOOR EEN KARWEITJE Deze actie van de padvinders werd alhier origineel ingezet. In tegenwoor digheid van een grote schare padvin ders,-waaronder ook van de Katholie ke Padvinders Bond. welpen, gidsen enz. werd door de districtscommissa ris der Ned. Padvinders Vereniging Ds. L. S. Blom alhier het eerste kar weitje opgeknapt. Ds. Blom trok met bezem gewapend naar de woning van de eerste burger der gemeente en bood zijn diensten aan. Burgemeester van Dongen heette hem welkom en Mevr. van Dongen verschafte een em mer water, en zo kon ds. Blom de stoep van de burgemeester een goede beurt geven. Na afloop voerde burge meester van Dongen nog het woord en dankte alle verkenners, welpen en gid sen nog voor de hulp, die zij in de achter ons liggende dagen der waters noodramp in alle mogelijke vormen hadden verleend. Eede Inbeslaggenomen. Door ambte naren der I. en A. werd een partij van 90 k.g. boter in beslag genomen. De daders wisten echter te ontkomen met achterlating van de buit. T"AE voedsel- en landbouworganisatie der V. N. (F.A.O.) deelt in een rapport mee, dat de Europese hout productie in sterkere mate moet wor den verhoogd dan waarin de bestaan de productieprogramma's voorzien, daar anders zowel de producenten als de consumenten voor zeer ernstige moeilijkheden zullen komen te staan. In 1960 zal het aanbod 155 millioen kubieke meter bedragen en de vraag ongeveer 210 millioen kubieke meter. Het is noodzakelijk en ook mogelijk de voorgenomen aanplant met 50 pro cent uit te breiden. Dit betekent, dat tot 1975 een oppervlakte van 15 mil lioen hectare met bos moet worden beplant. KAMER- EN VOLIèREVOGELS Een zich verbreidende en wegens de huiselijke aard ook warm aan te be velen liefhebberij, is het houden van vogels, waarbij men de keuze heeft tussen kanaries, parkieten en tro pische prachtvinken. Over deze laat- sten vooral naast vermelding van de inlandse kooivogels, die slechts met bijzondere vergunning gehouden mogen worden schreef de heer J. H. Noordzij, voorzitter van de Neder landse Bond van Vogelliefhebbers, 'n prettig geïllustreerd boekje, dat door Kosmos-Amsterdam in de serie We ten en Kunnen onder de als kop ver melde titel werd uitgegeven. Voor jeugdige beginners is het een be trouwbare gids en raadgever, ervaren liefhebbers zullen er nog menige ver rassende nieuwe bijzonderheid in treffen. DE AVONTUREN VAN TANTE POLLEWOP Anna Maria Theodora Pollewop en Theodorus Pinkelman zijn dan weer op stap door dit gecompliceerde le ven met een zeer ongecompliceerd gemoed. Kareltje en Flop vergezellen hen met vanzelfsprekende aanvaar ding van de wederwaardigheden, welke daaraan verbonden zijn. En de drie huisknechten zijn er als de ge nius van de rampspoed, omdat het leven nu eenmaal niet uitsluitehd een lolletje «kan zijn. Zo zet Godfried Bo- mans weer alle registers van. de kol der open en het is een verfrissing in een tijd van psycho-analyserende en existentialistische tobberij. We leren ervan hoe betrekkelijk de gewichtig heden dezes levens zijn. Een karbies met gesmeerde broodjes, een bolhoed met fantastische kracht, en weg zijn ze! Ga tot Pollewop, gij pessimisten, en word wijs. (Uitgave Elsevier, Am sterdam - Brussel). GEVAAR IS ZOET In de Zilvermeeuw-serie van de N.V. Service, Den Haag, verscheen in vertaling een fantastisch avonturen verhaal van Margery Allingham. Het draait om een oude trom, een konings kroon en een door Metternich onder tekend document. Er komen een paar ondernemende jongelui in voor, niet van humor verstoken, een paar aar dige jongedames, een zonderlinge dok ter, een man met een spuuglok, een verzekeringsmagnaat, die een boe- venbende aanvoert en zo nog het een en ander, om de zaak echt ingewik keld en spannend te maken. Nu, dat lukt wonderwel. Wie ervan houdt, laat zich spoedig grijpen door het ge compliceerde mysterie. En aan het slot verheugt hij zich over de triomf van recht en rechtschapenheid. Om van de liefde nog maar niet eens te spreken. MISSAAL VOOR ZONDAGEN EN FEESTEN Naast het bekende volledige Spec trum-missaal is nu ook een Zondags missaal verschenen. Het is eveneens samengesteld door C. A. Bouman. Het bevat naast alle misformulie ren voor de Zondagen en de grote kerkelijke feesten ook alle formulie ren voor feesten welke in de verschil lende Nederlandse en Belgische bis dommen op Zondagen gevierd kunnen worden. Naast de tekst van het ge wone der mis, zijn tevens de meest voorkomende missen uit het gemeen schappelijke opgenomen, o.a. de mis sen van kerkwijding, ter ere van de Drievuldigheid, de votiefmissen ter ere van de Moeder Gods, de mis van Eerste Vrijdag, huwelijksmis, de mis sen van de dodenliturgie. Ook het vaste gedeelte der mis volgens de ri tus der geschoeide Carmelieten en der Dominicanen kan men hier vin den. Dit „Zondagsmissaal" is tot op de jongste ontwikkeling in de liturgie bijgewerkt, zodat men het ook voor de Paasnacht en feesten als Sint Wil- librord en Maria Ten Hemelopneming kan gebruiken. Tevens kan het als zangboek uitstekende diensten bewij zen: van de belangrijkste missen en gezangen uit het Kyriale vonden hier de Gregoriaanse melodieën een plaats. Voor de gebruiker van dit missaal zeer waardevol is de toevoe ging van een uitgebreid afzonderlijk gebedengedeelte met morgen- en avond-, biecht- en communiegebeden, gebeden voor lof en aanbidding, lita nieën en de prachtige kruiswegoefe ningen van kardinaal Newman. Zeer instructieve inleidingen en verklaringen completeren de waarde van dit boek, dat ook keurig uitge voerd werd, zoals men van Het Spec trum gewend is. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera. 20 .uur: Hoffmann's Vertelllingep. GENT Kon. Nederl. Schouwburg: Het Hemelbed. GOES Grand 13. Rue Madelaine. KRUININGEN Consistoriekamer Ned. Herv. Kerk te Hansweert: Raad van Kruiningen. MIDDELBURG Electro: A ghost goes West. VLISSINGEN Alhambra: Jane Eyre. Concertgebouw: Concert door Vlissingse Orkestvereniging.

de Stem | 1953 | | pagina 2