Haubtai) Wt Mensen en cMuzen Zwitsaletten Lotion met VItoil Malenkovs „zwenking Kindercarnaval in Bologna fat fauken ka"* Wal een Wonderlijke Wereld een fb 'n ROXV ja.jjwy Bent u tevreden met uw woonruimte Van Duinkerken, de veelzijdige ader" nam kas mee de Verpakt in rode propaganda De Krachtproef RADIO TWEEDE BLAD WOENSDAG 8 APRIL 1953 Vitoil geeft dor haar nieuw leven! QlOO% eist 1/lTOlt" Geschenk Pas op de wolf Een geheel Roeping-nummer aan hem gewijd Portret en situatie VOORJAARSMOEHEID n P>E VEELHEID van de Russische WP concessies" als wij ze zo mogen ompn brengt menigeen in ver- 'Mwcnheid De laatste althans de (feest spectaculaire - „zet" van Ma cnkov is de vrijlating van de Tnodse artsen die onder het regime van Stalin de dood van Zdanov op hun geweten zouden hebben. Het effect van deze „zet" is de ledee te 'vestigen, dat Malenkov geen antie- semiet is. Wat is Malenkovs doel met deze en dergelijke manoeuvres? Alleerst het veilig stellen van de eigen po sitie De gevaarlijke periode voor n dictatuur het blijft gelijk of ,ze nu rood, bruin of zwart is is de dictatorswisseling. Het latent gloeiende vuur van het verzet bu de onderdrukte groepen en volke- n dreigt dan naar buiten te slaan en kan een gevaar betekenen. Het 1 wekken van de hoop op een milder behandeling, een humaner bewina en het desavoueren van de onaer- «drukkingsmaatregelen van voorganger kan hoop op ee g lukkiger toekomst langs i zame wegen doen herleven. S dit opzicht duiden de ..toegeef lijkheden" van Malenkov op he bestaan van een gevaar dat hu vreest. En de conclusie is, dat Ma lenkov een moeilijk uur doormaakt. Een tweede effect van zijn maa - regel is, dat zijn vriend Bena, het nieuwe hoofd van de geheime poli tie, thans de hand krijgt in het li- kwideren van alle hem onwelge- vadlige figuren uit de N.V.D. pen moeilijk uur is het ook voor de Moskou-aanhangers in de vrije wereld. Wij kunnen ons bij- I voorbeeld indenken, hoe men zich aan het dagblad De Waarheid de hersens pijnigt om een uitweg te vinden bij dit politiek laveren van de nieuwe afgod. Ieder die een woord ten gunste van de negen Joodse artsen durfde uiten werd J uitgemaakt voor vuile vis. Ergeren zullen we ons niet over de te ver wachten salto van de heren van „De Waarheid"; vermaken zullen wij ons ongetwijfeld. Vast staat voor ons wel dat de Amsterdamse Joodse arts Polak, die vóór de draai van Moskou uit de commu nistische gelederen verdween, daar in niet zal terugkeren. £en moeilijk uur is het voor de Westerse vrije wereld. Ook ten opzichte van deze vrije wereld drukt Malenkov de voetsporen van Stalin. Het was Stalin die, toen hij in de laatste jaren van de oorlog de geallieerde hulp het meest no dig had, politieke zwenkingen ver richtte. die tal van mensen hebben verblind. Roosevelt, die toch waar lijk geen kleine jongen was, heeft zich door het Kremlin volledig om de tuin laten leiden. Hij had te weinig studie gemaakt van de grondslagen van het communisme om Stalins manoeuvre te doorzien. Hij was niet de enige, die zich liet bedriegen. Wij herinneren ons uit die dagen de toen al vrij naieve ge dachte van enkele missionerende orden en congregaties, alreeds „Russische missies" voor te berei den. In haar apostolische ijver or ganiseerden zij stoottroepen die na het lekenen van de vrede het Sovjetgebied zouden binnentrek ken om er het Evangelie te predi- ken. Men vergat in het geheel de com munistische leerstelling, dat alle maar dan ook ALLE midde len geoorloofd zijn voor het berei ken van de proletarische wereld revolutie. Hadde men dit steeds in het oog gehouden, dan zou de Sovjet-macht niet zo diep in het hart van Europa zijn doorgedron gen. dan zou men zorgvuldiger zijn omgesprongen met het verlenen van gewapende bijstand, dan ook zou de Aziatische politiek een vol komen ander aanzien hebben ge had. Mu Malenkov wederom gewin wil boeken door de Stalin-tactiek uit de laatste oorlogsjaren is het goed in herinnering te brengen wat eens Preobrasjenski, leerling en aanhanger van Lenin. schreef toen hij diens reeds verkondigde en voor het systeem van het commu nisme belangrijke „normen voor de zedeleer en de standen" in een geschrift samenvatte: „Er bestaat geen' systeem der „moraal", welke eisen niet gemoti veerd zouden zijn door de behoefte van bepaalde klassen der maat schappij. Wat voor de gegeven sa menleving, klasse of groep noodza kelijk is, wordt dooi' haar steeds als zedelijk beschouwd, al het schade lijke daarentegen als onzedelijk. „Terwijl in een samenleving zonder klassen de leugen op zich zelf een nadeel is, daar ze de leden der samenleving dwingt, hun energie te gebruiken voor het ontdekken van de waarheid, staat de zaak in een klassen-maatschap pij heel anders. In de strijd van een uitgebuite klasse tegen haar vijanden zijn leugen en bedrog vaak zeer belangrijke wapenen, de gehele ondergrondse werk zaamheid van revolutionnaire or ganisaties berust immers hierop, dat men de staatsmacht door list de baas wordt. ,Voor de staat der arbeiders, die aan alle landen omringd is door vij andelijke kapitalistische landen, kan de leugen in de buitenlandse politiek noodzakelijk en zeer nut tig zijn; daarom staan de arbei dersklassen en de communistische partij geheel anders tegenover de openlijke erkenning van het recht te liegen, dan de West-Europese socialisten, die godsvruchtige klei ne burgers, die door de vertegen woordigers van het kapitaal syste matisch bedrogen en voor de gek gehouden worden.... De leugen is een consequentie, die ontstaat uit de onderdrukking van de ene mens door de andere, het resultaat van de strijd tussen klassen en groepen." Nu weet men tevens, waarom „De Waarheid" zijn naam draagt. Vastentijd geen beletsel voor Kardinaal Lercaro (Advertentie) ririiKDINAAl schop va Advertentie) Droog haar is dol en breekbaar. Pas op, want nu volgt roos en haaruitval. Hier helpt Silvikrin Lotion niet Vitoil, het nieuwe product van het Silvikrin Laboratorium. Het verjongt en vitali- seert Uw haar. Roos verdwijnt reeds na een paar dagen. Het maakt Uw haar gezond en glanzend en houdt het de hele dag keurig in orde. Wie het elke dag gebruikt, kent zijn haar niet terug: zo prachtig! Flacons (1.50 en (2.75 polis. Eigenlijk is het een vervolg op de ontdekking van het Onze Va der, compleet afgedrukt op een der- er ren hnpdp oever uit Bolsward der- comP|eet atgearuKi op een goeae gever uu r>oiswuiu geIijk opperviak. Wij schreven heeft een brief ontvangen onlangs over in deze rubriek, van een geëvacueerde uit Ar- Aandeelhouder nemuiden, met ongeveer de waanneer befaamde „Gcne- vnlopnrlp inhoud: ..Hartelijk *v Amnrita ppn volgende inhoud: „Hartelijk dank voor de prachtige jas, die ik van u via het Roode Kruis heb ontvangen. Helaas ben ik niet in staat het belastingbiljet dat zich in de binnenzak van de jas bevond, voor u te beta- ral Electric" in Amerika een vergadering van aandeelhouders uitschrijft, dan heeft de 8-jarige Dick Jackson het recht, daar te verschij nen. Hij is eigenaar en directeur van de Acacia-Dale Egg Company, een eierenfirma. Met Pasen 1951 kreeg Dick vier kippen cadeau en hij heeft zo profijtelijk geboerd, dat hij van de winsten een aandeel in de Gene ral Electric kon kopen. Voor de rest Je moet ROXY gaan roken AL LERCARO, aartsbis schop van Bologna, heeft voor de pers een verklaring afgelegd, waar om hij midden in de Vasten heeft deelgenomen aan een carnaval voor kinderen, welke op Zondag Laetare te Bologna was georganiseerd. Zelfs in het zonnige Italië, rvaar elke gelegen heid tot feestviering wordt aange grepen had zijn aanwezigheid op dit kinderfeest enige bevreemding gewekt. De Kardinaal had het Carnavals feest verschoven naar Zondag Laeta re, omdat het slechte weer voor de Vasten het feest tot groot verdriet der kinderen had verhinderd Wi.i leven veel te weinig met de kinderen mee", aldus de Kardinaal beklemtonend de noodzaak dieper in te dringen m het zieleleven van het kid. „Het is niet genoeg alleen maar zorg te hebben voor de gezondheid der kinderen, hun eten te geven en hen naar de school te sturen. Wij moeten ook denken aan hun droom wereld. waarin zij klaar wakker le ven, en die voor gezond spel dikwijls belangrijker is dan eten". „Ik heb het beschermheerschap van deze carnaval op mij genomen" al dus de Kardinaal, .omdat de volwas senen het snel der kinderen moeten leiden en ervoor moeten waken, dat het met alle uitgelatenheid binnen de perken bli.ift. Op een kindercarnaval is het het kind toegestaan een mas ker voor te doen en zo in het ri.ik van zijn dromen binnen te dringen, de gestalte van zijn ideeën en helden aan te nemen zijn levenskracht uit te vieren en lawaai te maken. En", zo besloot de Kardinaal, „wat is daar nu tegen?" Ruik eens, waf een geur Het sprookje van Roodkapje herhaalt zich, maar dan in een moderne versie. Tito, de commu nistische dictator en kerkvervol- ger, doet vriendelijk tegen de Ne derlandse kindertjes. Hij vraagt er in de zomervacantie 200 te lo geren. Kinderen uit de rampgebie den. Hoe sympathiek! Men zou er bijna intippelen. Maar afgezien van het feit, dat we de nabijheid van Tito niet erg goed vinden voor de (godsdienstige) gezondheid van onze kinderen, herinneren wij ons nog steeds de roof van duizenden Griekse kinderen door Tito's troe pen. En zo lang die kinderen nog niet bij hun ouders terugzijn, voe len wij niets voor dat logeerpar tijtje. Bovendien heeft de Neder landse regering verklaard, dat zo lang dit niet noodzakelijk zou blij ken, geen kinderen uit de rampge bieden Nederland zouden verlaten, hoewel terstond na de ramp reeds genereuze aanbiedingen van over de grenzen in deze zin werden ge daan. Ja, verreweg de beste Amerikaan f Wat een onderzoek onthulde TTet Ned. Instituut voor de Pu- blieke Opinie (Nipo) heeft aan vele mannen en vrouwen uit alle la gen van de bevolking de vraag ge steld: ,.Meer woonruimte betekent natuurlijk meestal een hogere huur, minder ruimte meestal lagere huur. Als u daarmee rekening houdt, zoudt u dan meer, minder of evenveel woon/zitkamerruimte willen hebben, dan u nu hebt?" DE HUISKAMER ruimte bezitten. Deze wens is sterker bij de mensen beneden 50 jaar (n.l. 38 pet.) dan bij de ouderen (nl. 15 pet.) Meer dan de helft, te weten 57 pet. behoeft niet meer slaapkamerruimte. In de leeftijdsgroep tot 50 jaar is dit percentage gedaald tot 51 en bij de leeftijdsgroep tot 50 jaar is dit per centage gedaald tot 51 en bij de oude ren is het gestegen tot 71. Van elke 100 zijn er slechts 3, die met minder slaapkamerruimte zou den willen volstaan. DE KEUKEN 25 pet. wenst grotere woon/zitka mers. In de leeftijdsgroep tot 50 jaar is dit percentage 30 en bij de perso nen boven 50 jaar 12 pet. 60 pet. is tevreden met de huidige grootte van de woon/zitkamers. Bij de personen beneden 50 jaar is dat percentage lager (n.l. 56) dan bij de ouderen. Bij wie het percentage tot 70 gestegen is. Slechts 6 pet. wil met minder grote woon/zitkamers volstaan. DE SLAAPKAMER Woorts heeft het Nipo eenzelfde vraag gesteld over de slaapkamerruimte. 31 pet. zou graag meer jsjaapkamer- ""Tenslotte vroeg het Nipo of men meer, minder of evenveel ruimte in de keuken wenste. Meer ruimte, zegt 24 pet. Tot 50 jaar is dit percen tage 27 en bij de ouderen 16. 23 pet. wenst geen verandering in de keu ken-grootte. Bij de ondervraagden beneden 50 jaar is dit percentage 60, bij de ouderen 70 pet. Ook hier zijn er maar weinigen (4 pet), die minder keukenruimte wen sen. Er valt een duidelijk verband te constateren tussen het verlangen naar grotere woon/zitkamers en meer ruimte in de slaapkamers en keukens. Meer'dan 8 op de 10 van hen, die grotere woon/zitkamers zouden wil len hebben, verlangen meer slaap kamerruimte, ook al betekent dat huurverhoging. Meer dan 5 op de 10 van hen, die meer woon/zitkamerruimte wensen, prefereren grotere keukens. J_|ET MAANDBLAD ROEPING is zijn 29e jaargang ingegaan met een nieuw, klein formaat en met een nieuw radactie-lid, namelijk de dich teres Harriet Laurey. Het eerste nummer helaas weer veel te laat verschenen is geheel gewijd aan Anton van Duinkerken ter gelegenheid van diens 50e verjaar dag en zijn benoeming tot hoogleraar aan de Nijmeegse Universiteit. Het is een voortreffelijke aflevering geworden, die waardig aansluit bij vroegere «r ,ra, nummer over Gerard Bruning, dr. Moller. Pieter van der Meer de Walcheren en Marie Koenen. QABRIëL SMIT zag zich in het feest- toebeda°cht. HiPleveriVn proeve'^n gnnln wV^nieTC^n ggW tikel maakt de indruk wat haastig te zijn geschreven. Smit slooft zich uit om toch maar gewoon te doen en vooral niet deftig-officiëel. Zo komt hij er toe woorden te gebruiken als- rotstuk, smoesjes, gezwets enz., die in een cultureel maandblad wat vreemd aandoen. Bovendien herhaalt de schrijver zich meermalen, wat zijn bijdr?,ge wel langer maar niet kern achtiger maakt. Ook weten we niet altijd wat we aan hem hebben: op blz. 5 noemt hij b.v. Verdediging van Carnaval het beste essay van v. Duin kerken, maar op blz. 10 geeft hij toch weer de voorkeur aan Ascese der schoonheid. Een verdienste van dit openingsstuk zijn de openhartigheid en strikte eerlijkheid, waarmee Ga- briël Smit de figuur van v. Duinker ken beoordeelt. Een onvoorwaarde lijke lofprijzing is het terecht niet. Alleen als spreker noemt hij hem zon der meer uitzonderlijk. Belangrijk en hoogst interessant wordt het artikel als Smit de feesteling beschrijft als christen-humanist en merkwaardige overeenkomsten met Erasmus aan toont. Ook Gerard Knuvelder behandelt in een yhandboek-achtig" overzicht van Duinkerkens humaniteitsbegrip. De poëzie van Anton van Duinkerken wordt door Michel van der Plas on der de loupe genomen. „Dichtersbe- zinning" acht hij het hoogtepunt. VRIENDSCHAP EN BEWON DERING. De Tijd-redacteur A. v. Domburg, tekent de 50-jarige als tafelredenaar en improvisator. Noemen we dan nog 'n fraai gedicht van Jan Engelman, enkele herinneringen van Mathias Kemp" aan „onze Duin" in Maastricht, 'n korte Vlaamse bijdrage van Hubert van Herreweghen, een beschrijving van de taak van dc ascese der vroom heid door pater Molenaar en tenslotte een geestig artikel van Carel Swin- kels, die er de aandacht op vestigt, dat van Duinkerken niet alleen een Brabander en zelfs een Bourgondiër is, maar ook een Brouwer. Hier vindt ge, zegt hij, de sleutel tot z'n grootheid en breedheid (in alle betekenissen der woordeh) zijn spontaneïteit en elo quentie, z'n zwier en goede sier en zo veel, zo héél veel meer dat Gij no dig zult hebben 'om tot slots iets te begrijpen van zijn vreemde, haast kinderlijke weemoed. IN WAALWIJK BEGONNEN JTNKELE kortere bijdragen getuigen van hartelijke vriendschap en grote bewondering. Antoon Coolen gedenkt dankbaar 30 jaar mannelijke genegenheidstrouw, waarbij het teke nend is, dat zij elkaar introduceerden in het ouderhuis. Coolen maakte ken nis met de familie Asselbergs in het gastvrije huis aan de Lieve Vrouwe straat te Bergen op Zoom en van Duinkerken was wederkerig de gast in Deurne. Toen de twee vrienden elkaar voor 't eerst ontmoetten stel den zij zich aan elkaar voor met het woord „Brabant". (~)OK het Journaal is vrijwel geheel gewijd aan de nieuwe Nijmeegse prof. Michel van der Plas haalt hier enkele kostelijke herinneringen op aan een reis door Vlaanderen. Lam bert Tegenbosch onthult, dat rond '22 een zekere W. Asselbergs, seminarist te Hoeven, begon mee te werken aan het Waalwijkse „Kerkklokje". Onder de schuilnaam Antonides publiceerde hij daar enkele gedichtjes en legenden. Een aantal foto's maakt dit nummer van Roeping nog waardevoller. Voor al de omslagfoto door Martien Cop pens is bijzonder goed geslaagd. Jam mer slechts, dat we over van Duin kerken als huisvader niet worden in gelicht. Een enkele kiek van de schrijver tussen vrouw en kinderen zou al voldoende geweest zijn, om ook dit facet van deze veelzijdige mens tot zijn recht te doen komen. Doch alles bij elkaar mogen we hoogst dankbaar zijn voor deze goed verzorgde monografie, die tevens be wijs^ dat Roeping onder zijn huidige redactie aan een nieuwe bloeiperiode is begonnen. W. VAN DER VELDEN. len. Wij hebben veel schade geleden. Het biljet moet ik U breidde hij zijn kippenfirma uit. dus wel retour zenden." Hoffelijk De gever had reeds weken r/rERLEDEN WEEK Donderdag lang in alle hoeken en gaten v vicrde mevrouw Churchill gezocht naar het bewuste aan slagbiljet. Het was zijn defini tieve aanslag Kom nou.... T")E RINKELENDE telefoon op ons Hulsters redactiebureau helder de iets van het mysterieuze 1- April-drama op. De gemeente-secre taris van Waterlandkerkje was na het lezen van het wonderlijke vlie gende schijven-verhaal met de nog naar drukinkt ruikende krant naar Turkeye gesneld, om naar de schroeiplekken te gaan kijken. En de man, die de ganse burger lijke stand van 't Kerkje in zijn hoofd heeft, deed ons uit de doeken, dat het helemaal geen toeval was. dat het vliegende servies in Tur keye was neergestreken. Ze waren, zo telefoneerde hij ons, alleen een beetje verkeerd. Ze moesten eigen- haar verjaardag. De Britse premier tracteerde die dag zijn echtgenote op een schouwburg avondje. Hij nam haar mee naar 't Savov-Thcater te Londen, whar Oscar Wilde's „A Women Of No Importance" (Een vrouw van geen betekenis") werd "egeven. Maar waar dit nieuws ook in de Britse pers werd geqeven, er werd haastig bij vermeld, dat de titel van het stuk geen verband hield met de persoon van de jarige. Politieke klap E*R ZAL geen duel plaats vinden tussen de Italiaanse senator Emi- lio Lassu en de minister van handel Uga la Malfa. De minister had de senator uitgedaagd tot een tweege vecht. omdat de senator hem een klap in het gezicht had gegeven tij dens de felle debatten over de nieuwe Kieswet. Maar de senator, -. die communist is, heeft de uitdaging L,jkAn1J"'„ niet aangenomen Die klap was geen persoonlijke belediging, verklaart hij. Hij was slechts politiek bedoeld. heer Lieftinck en die wilden de drie- vingerige lieden om raad gaan vra gen inzake een netelige, dreigende inflatie-kwestie op hun planeet Mars. Daar schijnt ook al iets scheef te zitten met de loon- en prijspolitiek en er moet nodig, gesaneerd worden, daar op Mars. Maar de mannen in de schijven hadden niet nauwkeurig genoeg op de naamborden gekeken. Vandaar dat ze niet in Turkije, maar in Turkeye terecht kwamen. De secretaris wist dat allemaal zei hij omdat ze dit bericht met witte inkt op een stuk zwart nylon geschreven hadden en dat afgedankt stuk kous had de secretaris gevon den. En dat geloofden we natuurlijk direct Ring om tand ft/JEVROUW A. Dijkstra-v. d Brug uit Edens bij Wommels, had in 1941 haar trouwring verloren. Na 12 jaar werd het hu welijkssymbool teruggevonden. om een der tanden van een land- eg. De ring bleek een behoorlijke tijd om de ijzeren vinger van de eg te hebben gezeten. Ze was zo glad gesletendat mevrouw Dijk- Buideltijger s}ra. d,ie als eigenaresse volgens x rjjF en TWINTIG JAAR geleden de initialen was terug te vinden V Tacni:in,o haar kleinood niet behoefde op te poetsen. De twee Susies TWTEVROUW CARLIN MULLER in het Amerikaanse Evansville heeft een tweeling. Het zijn meisjes, die zo sprekend op elkaar lijken, dat zelfs mama ze niet uit elkaar heeft kunnen houden. Toen ze gebo ren waren gaf men Carline en No- rine armbandjes om, waarin de na men waren gegraveerd, maar enke le jaren later deed men die af en sedertdien wist men niet meer wie Carline on wie Norine was. Mevr. Muuer noemde ze toen allebei maar Susie. Gelukkig waren er terstond 11a de geboorte voetafdrukken ge maakt en experts van de politie op het gebied van vingerafdrukken hebben thans, nu de kinderen 8 jaar zijn, nieuwe voetafdrukken ge maakt en ze vergeleken met die van 8 jaar terug. Het gevolg is, dat men thans weer weet hoe de kin deren heten. Men zal maatregelen moeten nemen om ze voorgoed uit elkaar te houden. zag men nog op Tasmanië (Australië) een zgn. Tasmaanse tij ger. Sedertdien niet meer en men mocht met reden vermoeden, dat het dier was uitgestorven. Het merk waardige van dit dier - ook wel met een sterk vergrootglas te Tasmaanse wolf geheten - is, dat het MEEN, HIERBOVEN staat geen inktmop. Misschien lukt het u lezen wat er staat. Het is een com pleet alphabet, getekend op een op pervlakte van anderhalve millime ter in het vierkant! Een onzer re dacteuren bracht het mee van een Amerikaanse reis; hij had het onder weg cadeau gekregen van de Star and Tribune, het blad van Minnea- evenals de kangeroe, een buidel heeft, waarin het de jongen mee voert. Nu heeft men er dezer dagen na bij het plaatsje Lauceston een ge vangen. Het dier is 1.28 m. lang en 75 cm. hoog. Het liep in de val. Eenkonijnenval! Levensavondopgelicht Advertentie) 99 INDS Vrijdagmiddag is de direc teur van „Levensavond" Tehuis voor Ouden van Degen te Medem- blik, A. G. D„ voortvluchtig. De man is verdwenen met medeneming van ongeveer f 3 000, zijnde de pension- gelden over bel eerste en tweede kwartaal van cit jaar. Zijn beleid had reeds enige tijd reden tot argwaan gegeven. Donder dag j.l. kreeg hij een tip, dat de vol gende dag een der leden van het College van Geref. Armhoofden, dat het tehuis bestuurt, controle van de kas en boeken zou houden. Bij die controle zijn de malversaties aan het licht gekomen. De cLrecteur had pei 30 April a.s. ontslag gevraagd. Versla dat lome gevoel direct met: -ZI>^ anti-pijn tdbletten Advertentie) F)E communisten hebben Dinsdag ochtend vroeg, met behulp van luidsprekers Amerikaanse mariniers gewaarschuwd, dat in het „Nie mandsland" nabij Panmoendjon een zwaargewonde marinier lag. „U kunt hem komen halen" aldus de uitnodiging, „Wij zullen niet op U schieten". Een Amerikaanse patrouille heeft daarop de gewonde opgehaald, die door de communisten reeds was verbonden. De trui van de gewonde was volgestopt met communistische vredespamfletten door r Nico J. P. Smith 47) De jongens, die goed hun best doen, mogen met de pater mee uit kam peren," vervolgt Meulkens, die het prettig vindt, dat hij zulk een aan dachtig gehoor heeft. „Dat vinden ze reusachtig. De pater heeft een auto met aanhangwagen, waarin de tent zit. Hij laat de jongens de vrije na tuur zien hij heeft ze zo twee of drie dagen onder appèl hij leert ze kennen en merkt dan wel, dat er heel goede knapen onder die ogenschijnlij ke schoffies zijn." „Precies, zo is het hier ook," valt Westra in. „Als je de jongens leert kennen, dan merk je, dat ze nog niet zo slecht zijn." „Maar je kunt die gewone kinde ren toch niet vergelijken met de jon gens, die we hier krijgen?" vraagt mevrouw Westra. Zij vindt het altijd nog maar griezelig, dat ze hier op voorland zijn omgeven door jongens, wat °p kuP kcrfstok hebben, „waarom niet?" vraagt haar man echter. „je zai zien Annie, dat die jongens heus wel meevallen. Zij kijkt cr tegenop dat ze hier allemaal een veroordeling achter de rug heb- ,n\ yoe§t hij Meulkens toe. „Dat zal beter worden als je ze goed leert kennen. „Daar heb ik helemaal geen behoef te aan," doet mevrouw Westra zich horen. „Ik zou zeggen, dat ik aan m'n eigen gezinnetje genoeg heb." Mevrouw vindt het tafelgesprek maar half leuk. Dat die man zo in werk opgaat, dat hij er zelfs met gasten over moet sprekenMaar die Meulkens is eigenlijk geen haar beter. Die zit met een enthousiasme over zo'n jongensstad te praten, of hij er zelf een zou willen stichten. Als z'n vrouw hem vanavond vraagt, wat hij bij Westra heeft gegeten, weet hij er niet eens antwoord op te geven. Ze probeert het gesprek op andere onderwerpen te brengen, hoe het met die gaat en met die maar steeds komen de heren weer op dat Jongensstad-gedoe terug. ,Ik vind het mooi werk, dat pater Besseling doet", verzekert haar man. „Mooi, preventief werk. Zonder te preken kan hij die jongens heel wat goeds bijbrengen. De jongens, die op de een of andere manier aan de bouw van z'n zaal of aan de aanleg van de tuin hebben meegewerkt, mo gen dus als beloning mee kamperen. Dat is een premie voor hen die goed hun best doen. Daar hèb je die kna pen mee. De jongens letten er nu zelf op, dat er geen ruiten van het ge bouwtje worden ingegooid". „Precies," bevestigt Meulkens „In het begin, zo vertelde de pater mij, klommen ze in de vlaggemast, die hij op het terrein heeft laten neerzetten nu voelen ze al zo veel voor hun éigen zaak, dat ze dit anderen zouden beletten. Zij weten het al: dat ter rein is van henzelf de pater heeft hun reeds eerbied voor de vlag bijge bracht. Waardering voor de vlag be tekent waardering voor het vader land. Deze knapen begrijpen reeds, dat zij iets aan de vlag hebben te danken dat zij zijn voortgekomen uit een volk dat goede idealen heeft. En van dat volk is de vlag het sym bool." Meulkens heeft het warm gekregen bij zijn hartstochtelijk betoog. Hij veegt zich het voorhoofd af en ver volgt: „Deze man komt niet met een lesje naar de jeugd toe en hij dwingt ze niet, naar hem te luisteren. Hij begint om naar de jongens te luis teren hij tracht te ontdekken, waar hun belangstelling zich op richt en eerst dan buigt hij die belangstelling om en geeft er leiding aan." „Een volkomen juist standpunt," merkt Westra, die aandachtig heeft toegehoord, op. „Toe, meneer Meulkens, vergeet u het fruit niet," zegt mevrouw. „U praat en u praat maar en u vergeet u zelf." Meulkens "grijpt een appel van de schaal die mevrouw Westra hem voorhoudt, maar tot haar erger nis heeft hij geen woord voor de mooie appel, die hij automatisch zit te schillen. „Ik kan misschien niet goed weer geven, wat die pater mij allemaal vertelde," verontschuldigt hij zich, „maar het is wel zeker, dat ze daar in Gouda ook grote invloed krijgen op de gezinnen. Ze stellen een sociale werkster aan, die bij de jongens thuis komt. Zulk een vrouw leert de om standigheden kennen, waarin de jon gens leven. Zijn de omstandigheden slecht, deugt het milieu niet, dan halen ze zo'n jong eruit., vóór er brokken zijn gemaakt." ,D-at is werkelijk ideaal", zegt Westra enthousiast. „Tot nu toe is het zó, dat het eerst mis moet jpjn, voor wij aandacht aan een jongen gaan schenken'. Mevrouw Westra, die de pogingen heeft opgegeven, de heren op een in haar ogen minder zakelijk onderwerp te brengen, meent de opmerking te moeten maken, dat in heel wat ge zinnen milieu-vernieuwing geen weel de zal zijn. Westra fronst de wenk brauwen. Zij zal toch wel begrijpen, dat met milieu nog iets ander wordt bedoeld dan het meubilair alleen. Maar Meulkens gaat dadelijk op die opmerking in. „Ook in die rich ting is de pater met zijn Jongensstad werkzaam, mevrouw", vertrouwt hij het gezelschap toe. „Gesteld, dat er een gezin is, dat in een ontzettend arme omgeving woont. Verdraaid nog aan toe, die hoef je tegenwoordig niet te zoeken die kunnen wij zo bij tientallen aanwijzen. Ik denk, dat het te Gouda ook zo is. In zo'n geval heb ben ze daar de kans, dat de leiding van Jongensstad een schilderploeg of een timmerploeg afvaardigt om in zo'n gedeelte van de stad de boel in orde te maken." „Daar zal je de schilders over ho ren', meent Jan Westra. „Die schreeu wen natuurlijk moord en brand als dat vaak gebeurt". „Waarom?" vraagt Hein onnozel. „Voor een van de anderen hem heeft kunnen antwoorden, zegt Jan al: „Vanwege de concurrentie". „Er zit natuurlijk nog veel meer aan vast", geeft Meulkens toe. „Mis schien heeft m'n pater wel ideeën, die in de practijk grote moeilijkhe den geven. De pater ziet er echter niet naar uit, of hij zich door betrek kelijke kleinigheden van de wijs zal laten brengen. Als een verwaarloosd huisje, dat anders toch nooit aan de beurt zou komen, door een stel flinke jongens eens flink onder handen ge nomen wordt, dan kan niemand daar iets tegen hebben, zou ik zo zeggen." „De huisbaas zeker niet", doet Hein zich horen. Die Hein heeft altijd iets geks, maar Meulkens verzekert dat naar zijn mening de pater een prachtig doel voor ogen heeft. „Hij zet jon gens, die dreigen te derailleren op een goed spoor.' „Dat is het grote verschil", zegt Westra. „Jongens die dreigen te de railleren. Hier is het spoorwegonge luk al gebeurd en dan kost het heel wat meer moeite en heel wat meer kosten, de wagens weer in de rails te krijgen". (wordt vervolgd) DONDERDAG 9 APRIL 1952 HILVERSUM I. 402 in. 7 Nieuws; 7.10 Gram. 7.15 Idem; 7.45 Morgengebed* en Liturgische kalender; 8 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram.; 9 Voor dc huisvrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 Gram. 10 Gram.; 10.10 Morgendienst; 10.40 Reportage van de Huwelijksinzegening van Erfgroothertog Jan van Luxemburg en Prinses Josephine Charlotte van België, plm. 12.30 Land, en tuinbouw- mededelingen; plm. 12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Gewijde muziek; 14 Ka merorkest; 14.45 Voor de vrouw: 15.15 Gram.; 15.25 Kamermuziek; 16 Bijbel lezing; 16 30 Cello en piano; 16.5 Gram. 17 Voor cTe jeugd; 17.30 Gram.: 17.40 Voordracht: 18 Reportage van de fees-e- lijkheden in de stad Luxemburg: 18.15 Vocaal ensemble en sol.: 18.35 „Op de' Stelling"; 18.45 Gram.; 19 Nieuws en weerberichten: 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal ant woord. 19.30 Gram.; 20 Radiokrant; 20.20 Gevarieerd programa; 21.45 Intcrvieuws 22.10 Reportage van de feestelijkheden in de stad Luxemburg; 22. 20 Zang en piano; 22.45 Avondoverdenking: 23 Nieuws en SOS-ber.; 23.15-24 Gram. HILVERSUM II, 298 m 7 Nieuws: 7.10 Gram.; 7.15 Gymn.; 7.30 Gram.; 7.50 Dagopening: 8 Nieuws; 8.15 Gram.; 9 Morgenwijding; 9.15 Liederen; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11 Amusementsmuziek; 12 Instr. trio; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingên 12.33 Piaospel; 12.50 Uit het bedrijfsleven 13 Nieuws; 13.15 Mededelingen en gram.; 13.25 Musette-orkest; 13.55 Dësirée, hoorspel; 14.45 Gram.; 15 Voor de zie ken; 16 Tussen vier en vijf; 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Militaire causerie; 17.40 Gram.; 17.45 Regeringsuitzending: D. J. van Wijnen: Cultuur aspecten in Indo nesië; 18 Nieuws; 18.15 Sportprob'.emcn; 18.25 Reportage of gram.; 18.30 Lichte muziek; 19 Gesproken brief uit Londen; 19.05 Jazzmuziek; 19.45 Orgelspel; 20 Nieuws; 20.05 Radio Philh. orkest en soliste; 21.15 Mededelingen: 21.20 Repor. tage; 21.30 Lichte muziek; 22.10 „Mijn vriendin e-n ik", hoorspel; 22.30 Viool en piano; 23 Nieuws; 23.15 Sportact; 23.30-24 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 324 m. 12.30 Weerberich ten; 12.34 Gramoofonmuziek; 13 Nieuws; 13.15 Gramofoonmuziek; 14 Engelse les; 14.15 Operettemuziek; 15 en 16 Gramo foonmuziek; 17 Nieuws; 17.10 Gramo foonmuziek; 17.15 Voor de kinderen 18.15 Koorzang; 18.30 Voor de soldaten; 19 Nieuws; 19.30 Reportage Huwelijks plechtigheid Prinses Josephine Ch&rlotle en Erf Groot Hertog Jan van Luxem burg; 20.15 Klankbeeld: 20.35 Verzoek programma21 Voor de vrouw: 21.45 Verzoekprogramma; 22 Nieuws: 22.15 Re portage van de feestvreugde te Luxem burg. Hierna: Feestelijke muziek. 22.55- 23 Nieuws. BRUSSEL 484 m. 12.30 Gramofoon muziek; olm. 12.50 Rcortage eerbetoon Luxemburgse volk; 13.15 Nieuws: 13.30 Gramofoonmuziek; 14 Omroeporkest; 15 Gramofoonmu. ek; 15.45 Idem; 16 Amu- sementsmuziek; 17 Nieuws; 17.15 Verzoek programma; 18.30 Koorzang; 19 Kamer muziek 19.35 Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws; 20 Gramofoonmuziek: 20.05 Re portage Huwelijksplechtigheid Prinses Josephine Charlote en Erf Groot Hertog Jan van Luxemburg. 21 Hoorspel met muziek: 22 Nieuws: 22.10 Gramofoon muziek; 22.15 Reportage van de Feest vreugde te Luxemburg; 22.30 Gramo foonmuziek, 22.50 Nieuws.

de Stem | 1953 | | pagina 5