Het istende leven in het laatste kwart der negentiende eeuw IALLE l Wie zocht de hond? itiTTTTKvmTrm WEDEROM EEN BOEIEND STUK GESCHIEDBESCHRIJVING Pellenaars wees Ned. ploeg aan De man met de stalen zenuwen Vercli's „Aïda" wordt verfilmd OOSTERHOUTERS VERLOREN DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 8 APRIL 1953 bed olank DA In Vrijheid Herhoren" thans voor de helft voltooid Voor Ronde van Italië Een jaar met aftrek wegens poging tot beroving Ronde van West- Vlaanderen Zestien nationaliteiten Van Melis door Bleijen- berg vervangen In Voorl. Ned. Elftal tegen Wacker Brinek ontbreekt bij Wacker Bobbelaere en Huigh Zeeuwse cross-kam pioenen EXAMENS MARKTEJN JRDELIG dat wij er op len zijn, als U 953-0 brden verzon- loud van een Ingevulde met leren. |te Paasdag is alhier geslo- wel boeken vijl er geen |d. Alleen de de Kanker- lle jaar open. lie jaar door lid tegen de Iweek en per Em. Bleyen- lals onderwij- 5E SLOOT Pansteen kwam I to van de heer Ite van de weg ram er met de I iteriele schade 1 groot. GEBOORTE- I aard-de Bock, Inaar Amerika I week in onze li. om op hun Ider leven door llcrwijzeres aan \lhier werd be- Clinge. Zij i Mej Fermont. P. v. d. A. ■er P. v d. A. Jtdsverkiezingen Rie als volgt uit leyer; 3 Iz. Mi- 15 A. Klaeysen; Ichilleman; 8 I. |)ijk-Langstraat. Iiebbcnde raads- de Lijzer zich gesteld. n mening, dat igd alleen kan n integraal ka- nie peizen, dat beiderskringen, indt. Ik zegde in de deftigste n van de oor- aan boord of „paedagogie". nen rijken Sc- Lil Leuven, met langs de weg pel van ver waarloosd door reuse educatie. p den Vlaamse as in de groot- <p z'n. Ameri- )tsteden spelen t er 'nnen be- /oortgroeit lijk ie. ge zijt alles- maar dan ant- tabelen humo- het leven heb- nie natuurlijk, zoiets serieus Cn, gij, die zes die braaf rond ar u luisteren gij, die zegt: dat ies op an toepassing, rik van te heb- r of er, in een n korreltje ver- litcnshuis? Ge ,ak, als ge gaat nie 't recht te diè mannen en r al lank onder, ^lf verwaarloosd. AN TESTELT YCLOPAEDIE de tweede druk staartje van de :n het begin van de orde. Men ga men in dit deel trefwoorden kan -amartine, er is ille en er is Lu- iets willen we- 1c of Limonade, dien komen van Limburg of de Liturgie. U zou iszt willen ken- ran een Locomo- unnen doorgaan, 2 weten, dat u 't kunt in heldere iting, waarbij de .rent omstreden en tot haar recht atie- en kaarten- •er zijn. (Uitgave Amsterdam, en 1, Antwerpen) EN Nederl. Schouw- rp der mirakelen, r. 8 uur: Studen- .30 uur: The grea. lympia Theater, 8 voor actie, tro: Fanfan la Tu- Vlaamse Opera. 20 ellingen. Schouwburg: Het >istoriekamer Ned. sweertRaad van TVE derde aflevering van het bij Pax in Den Haag uitgegeven 1) gedenkboek „In Vrijheid Herboren", behandelt het vierde kwart van de vorige eeuw en vertelt de geschiedenis der katho lieke emancipatie tot aan de dood van Schaepman in 1903. Ditmaal is niet prof. Rogier aan het woord maar Rector N. de Rooy Ieder schrijft zoals hij geaard is en de fel hamerende zinnen zijn nu afgelost door een meer bezonken proza dat echter ook niet schroomt openhartig de feilen van de katholieke volks groep, van katholieke voormannen open te leggen. terstichtingen zorgen voor de meest Van isolement tot openheid Hier en daar overlapt het geschied verhaal van Rector de Rooy dat van professor Rogier, in de tweede aflevering, wat welhaast onvermijde lijk is. omdat er nu eenmaal geen ge heel afgeronde periodes in de historie bestaan, och er is natuurlijk voeling- name geweest tussen de beide auteurs, zodat er toch een zekere eenheid van opvatting omtrent personen en toe standen naar voren komt. Rector de Rooy stelt vast, dat er in de eerste 25 jaar na het herstel der hiërarchie een hernieuwd katholiek isolement is gegroeid. Het was een vrijwillig gekozen isolement, omdat een samengaan met de liberalen al lengs onmogelijk werd, terwijl de nieuwe vormen van samenwerking nog pas in de knop zaten. Deze vrij- geaccepteerde, afsluiting heeft een steeds verder gaande integratie van het katholieke volksdeel in de natie tenslotte niet verhinderd. Het tweede kwarteeuw van het bisschoppelijk herstel brengt de katholieken de ont bolstering van hun sociale, politieke en culturele aanleg. Dit valt ook sa men met een drievoudige ontwikke ling in dezelfde geest van andere groepen, al blijft dan de culturele groei der katholieken bij het natio nale schema enkele decennia ten ach ter. DRIELEDIGE ONTWIKKELING /"Yver deze drieledige ontwikkeling nu spreekt Rector de Rooy in de volgende hoofdstukken. De -groei van het socialisme, de bewustwording van de Protestantse „kleine luyden", het opkomen van een sociale bewustwor ding in het katholieke volksdeel en zijn leiders vinden we levendig ge schetst. Er is daarbij plaats voor me nig requisitoir tegen erbarmelijke toe standen, niet het minst in het Zuiden en tegen de weerstanden, welke de groei der sociale ideeën ondervond, niet 'het minst in katholieke kring. Er waren er, die eenvoudig de mo gelijkheid van uitbuiting door het ka pitaal ontkenden, die alles afhanke lijk zagen van de wet van vraag en aanbod. Daaraan ontleende men argu menten, om zich in geweten niet al leen ontslagen te achten van de plicht tot organisatie der arbeiders, maar deze zelfs krachtig tegen te gaan. Rector de Rooy vertelt ook verder omtrent de merkwaardige herleving van de belangstelling voor de go- tniek, een belangstelling, die uit- bij ze enerzijds tot „de" katholieke stijl werd uitgeroepen, anderzijds als een symbool van het vrij-strevende protestantisme werd verworpen. Tus sen de strijdenden in stond de tacti cus Schaepman „met van Heukelum etend en mokkend tegen Thijm". Maar hoe het ook zij, de schrijver mag con stateren dat de beweging der neo-go thiek veel goeds heeft bereikt voor de allereerste vorming der aesthetische smaak der katholieke^ en in het bi zonder van de clergé. Wat het godsdienstig leven betreft, signaleert rector van Rooy nog veel burgerlijkheid en bekrompenheid, maar daarnaast mag hij constateren, hoe de Nederlandse Kerk door ver strooiing nieuwe aansluiting- vindt bij de Wereldkerk en bij de Kerk der Eeuwen: de liturgische en artistieke herleving van Solemnes en Beuron kunnen Nederland rechtstreeks bereil ken; de wetenschap der scholastiek vinden in de oude orden toegewijde werkers; de bijna verloren herinne ringen aan oud-vaderlandse vroom heid komen langzaam in een vrijwel mystiekloos Nederlands Katholicisme tot nieuwe actualiteit; jonge kloos- dringende noden, die de Vaderlandse Kerk op gebied van onderwijs en cha- ritas benauwen; het mussiebesef bloeit op, VERZET IN EIGEN KRING IWIaar aan het slot van al deze be- schouwingen omtrent de groeien de emancipatie aan het einde der vo rige eeuw en de toenadering tot an dere volksgroepen moet toch ook weer gewaagd worden van het verzet in eigen kring. Het was, gelijk de schrijver opmerkt, alsof een groep ijveraars zei: Men heeft ons eeuwen lang uitgesloten, wij wensen uitge sloten te blijven en zullen voor ons zelf zorgen. Modern was voor hen modernistisch, democratie stond gelijk met socialisme, samenwerking met an deren zo goed als critiek waren ver raad. Na een halve eeuw van herstel der hiërarchie was er reeds veel onrust, zo m^'akt rector de Rooy tenslotte de balans op. Het land is met kerken, scholen, kloosters en instellingen over dekt. De katholieken doen overal van hun aanwezigheid blijken. Het katho lieke volk heeft een andere stem gekregen: nog niet welluidend, maar toch ook niet meer de ruzie-stem van vroeger. Maar nu het katholicisme zich steeds verder naar alle zijden opent, geraakt wordt en aanraking zoekt met alles wat het moderne le ven aanbiedt, blijft de grote bedrei ging van geloofstafval. Niettemin, W. C. J. Passtoors begon met zjjn Volksblad, met zijn Volksbond. Ariëns stichtte in Enschedé de eerste echte katholieke arbeidersvereniging en dan komt Re- rum Novarum als een klaroenstoot, die weifelenden (zoals ook zelfs eep dr. Schaepman) wakker schudde. Wel was er nog grote onenigheid omtrent de vorm. waarbij Passtoors tegenover Schaepman stond, maar de grote idee van sociale bewustwording zette zich toch door. Hoe merkwaardig echter de tegenstand zich nog bleef mani festeren, blijkt uit deze mededelingen van rector de Rooy: In Roosendaal mislukte Passtoors' pogen, omdat een Volksbond wegens de hoge contribu tie, de uithuizigheid en de hoge ver teringen de arbeiders maar ontevre den zou maken. Tilburg, dat geen za len verhuurde aan socialisten, wees ook Passtoors af, want er was een afdeling van de H. Familie met dui zenden leden! Zo wordt in twee boeiende hoofd stukken deze grote sociale gisting en het moeilijk gestalte krijgen van een verantwoorde beweging geschilderd. POLITIEKE EMANCIPATIE Tnteressant is ook het hoofdstuk om- 1 trent de politieke ontwikkeling. Hier zien we ondanks alle weerstan den en atavismen de katholieken naar Kuypers en Lohmans volgelingen toe groeien, hoeveel moeite de liberalen ook deden om het latente anti-pa- pisme aan te wakkeren. Ook hier was het weer een steil conservatisme in katholieke kring, dat Schaepman bestook en hinderde in zijn streven naar politieke machts vorming en het zoeken naar geschik te bondgenootschappen. Er is uit dit alles ook nog menige les te trekken voor het heden.... Het culturele en godsdienstige le ven in de laatste decennia der negen tiende eeuw krijgt dan zijn beschrij ving en vooral op het eerstgenoemde terrein ervaren we, hoe zeer angstige bekrompenheid nog vat heeft op de katholieken. Het meest kenmerkende van het geestesleven uit die dagen, de Tachtigers en de Nieuwe-Gidsbewe- ging gaat de katholieken bijna geheel voorbij. De cultus der voorzichtigheid, de vrees voor een secuur belegde or thodoxie en vertrouwdheid met de handgrepen ener bejaarde apologie hebben het gewonnen van de moed tot het avontuur, zegt rector de Rooy, Van Deyssels wegglijden uit het ge loof is een beeld van het falen der Nederlandse katholieken. Pas Erens en Diepenbrock brengen een katholiek element in de beweging der Tachti gers. Na een halve eeuw blijkt de balans der historie in labiel evenwicht. Hiermede besluit rector de Rooy deze aflevering, waarvan we met het bovenstaande de gedachtengang in grote "trekken hebben weergegeven. We moeten ook thans weer onze dankbaarheid uitspreken voor het verschijnen van een Gedenkboek, dat in zijn thans voltooide eerste helft reeds toont te worden een monument van verantwoorde, gezond-critische en boeiende geschiedsschrijving. TVE Nederlandse ploeg, die met Vf Kees Pellenaars als direc teur technique aan de Ronde van Italië zal deelnemen, is thans definitief samengesteld. Ze bestaat uit Wim van Est, Gerrit Voorting, Gerard Peters, groeide tot een groot dispuut, waar- Hans Dekkers, Thys Roks, Hein van Breenen en Piet Haan. Re serves zijn Harm Smits en Jos. Suijkerbuyk. daarmede komen ook de mogelijkheden tot intense training. Dat hij die met bei de handen aangrijpe! VIER UIT ONZE STREKEN Pellenaars krijgt in de Giro een vole- wagen ter beschikking, die bestuurd 2al worden door Klaas Buchli. Sonnet gaat mee als verzorger en de Franse mecani cien Montillot zal het gezelschap com- pieteren. De Ronde van Italië begint, naar men weet ri Mei te Milaan en duurt tot 2 Juni, waarbij de mogelijkheid bestaat dat de Ronde met vier dagen zal worden verkort, indien de verkiezingen in Ita lië zulks noodzakelijk maken. WOUTJE ONTBREEKT Het zal de wielersportliefhebbers op vallen, doch de wielerkenners niet bij zonder bevreemden, dat Woutje Wagt mans bij de uitverkorenen ontbreekt. De kleine Bredanaar is op het ogenblik vol ledig uit vorm en het spreekt vanzelf, dat onder deze omstandigheden Pelle naars er niet aan denken kon hem mee naar Italië te nemen. Het is voor Woutje cn zijn supporters te hopen, dat hij spoedig weer in de voorste rijen terug zal kunnen keren. Het weer begint nu naar beter te neigen en Overigens zijn onze gewesten goed vertegenwoordigd. Daar is in de eerste plaats Wim van Est, hij verkeert in een conditie als misschien nooit tevoren en als de voortekenen niet bedriegen, zal de St. Willebrordenaar wel van zich doen horen Veel voldoening zal de keuze van Thijs Roks schenken; een serieuze knaap, die grote moed aan doorzettingskracht paart. Gerrit Voorting's keuze wekt evenmin verbazing: ook hij is in prima conditie, evenals Hans Dekkers. Het verbaast evenmin, dat Piet Haan en niet Jan Nolten, die naar zijn oude vorm zoekende is gekozen werd, Als de voortekenen niet bedriegen krij gen we met deze jonge Limburger er een nieuwe renner van het eerste plan bij Of Gerard Peters in het raam van de opgave zal passen lijkt op dit moment moeilijk te zeggen, hoewel de Haarlem' Pfr,,de voorbije winter grandioze dingen heeft verricht. Hetzelfde geldt voor Hein van Breenen, van wie we overigens wei nig weten op dit moment. aavny~ in" behoorhjke *conditie.^ °"S m°menteel Wanneer men, zoals deze «lelijk zijn voor hl, ""1 man' behoort tot de arbeider: boog 110 meter hnve„0"-C-!,°,Ud Yan. clifton Suspension Bridge, len die verantwoor- die zijn len zenuwen "ebben" I) I?Vler de Avon tc Brist°l spant, moet men sta- kleurde iamnies din 11 ?r.ug zal worden versierd met duizenden ge- 4nipjes, die z„i,en b.jdragen tot de feestvreugde tijdens de kroning Bosschenaar liet zich niet kennen De 43-jarige Amsterdamse werktuig kundige J. C. K„ die op 13 No vember van het vorig jaar. dreigend met een pistool, een mislukte pognig deed om de 22jarige bankwerker G. J. V. uit Den Bosch diens auto afhandig te maken, is gisterochtend door het Amsterdams Gerechtshof in hoger be roep tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld met aftrek van het gehele voorarrest en met de bepaling, dat van de esterende maanden er twee voor waardelijk zullen worden opgelegd met een proeftijd van 3 jaar. Daarmede werd het vonnis, dat Utrechtse recht bank in eerste instantie had geveld en waartegen de Officier van Justitie in beroep was gegaan, bevestigd. Licht vermomd met een bril had verdachte op de Utrechtse automarkt voorgewend van de bankwerker voor 2750.een auto te willen kopen. Tij dens een proefrit naar Den Bosch had hij V. een geladen pistool in de rug geduwd. Deze liet zich echter niet goedschiks overmannen en slaagde er in het wapen te bemachtigen, waarbij 3 schoten afgingen. (Tafeltenniscompetitie) lempo I (dames) met grote cijfers verslagen Nog steeds diraait de Zeeuwsch-Vlaam- se Tafeltenniscompetitie, tengevolge van een achterstand vanwege de Nat Ramp op volle toeren. Naar gelang echter de competitie verstrijkt, komen er steeds meer verrassende uitslagen uit de bus. De ontmoeting tussen de damesteams C NA 1 uit Sluiskil en Tempo 1 uit Ter- neuzen is voor eerstgenoemde een da verende overwinning geworden. De gast vrouwen wisten een verdiende 9-1 over winning te boeken. Belg Hebb aan de leiding In de Ronde van West-Vlaanderen voor amateurs leidt na de tweede etappe de Belg Jaak Hebb met een totaaltij d van 8 uur 4 min. 32 sec. vóór van de Voorde (B.) met 8.04.34 en Wartel (B.) met 8.05.34. Onze landgenoot Cuyten, die de eerste etappe op zijn naam had gebracht, staat op de tiende plaats met 8.09.19 en Plantaz is veertiende met 8.10.54. De tweede etappe van Eernegem naar Woumen, waarin de renners 160 inplaats van 129 kilometer, zoals de organisato ren hadden medegedeeld, moesten afleg gen, leverde een zege op voor Wartel. De 160 kilometer reed hij in 4 uur 35 min. 8 sec. Van de Voorde werd op lengte tweede, Hebb derde in dezelfde tijd als winnaar, Verhoeven (B.) werd vierde in 4.36.57 en Meuleman (B.) vijf de in 4.37.19. Cuyten kwam als 2le binnen in 4.40.45 en Plantaz werd 23e in 4.42.20. De uitslag van de eerste rit, geplaatst in ons nummer van gisteren behoeft een verbetering. Daarin won, zoalö bekend Martin Cuyten. Als tweede aankomende was door het A.N.P. opgegeven de naam Dangen (B.). Men deelt ons nu mede,, dat dit geen Belg was, maar de Neder lander van Dongen, waarvan als nog gaarne melding wordt gemaakt. TELEGRAM WAS GEFINGEERD Eerlij use Zesdaagse bleef verboden De Duitse Wielerbond heeft een aan klacht ingediend tegen de onbekende af_ zender van het telegram, waarbij Vrijdag j.l. aan de organisatoren van de ~38e Ber- Jijnse Zesdaagse toestemming was ver leend tot het houden van de wedstrijd. Deze toestemming was gefingeerd en de politie heeft de zaak in handen. Overigens wijst cfe Wielerbond er op, dat de termijn voor het storten van een waarborgsom van 20.000 mark door de organisatoren reeds op 28 Maart verstre.. ken was en dat nadiien niet meer sprake is geweest van een vergunning. De zonder toestemming van de Bond gestarte ren ners blijven derhalve gestraft. In int. Tulpen Rallye Nog steeds komen bij het secretariaat van de organisatoren der 5e Int. Tulpen- rallye inschrijvingen binnen. Per April waren de inschrijfformulieren van 238 teams door het secretariaat gecon troleerd en in orde bevonden. Men neemt aan, dat dit aantal nog tot bijkans 250 equipes zal stijgen. Van de 238 equipes blijkt precies de helft uit het buitenland afkomstig te zijn, wel een bewijs hoe sterk de Int. Tulpen Rallye bij de sportliefhebbers in andere landen reeds is ingeburgerd, Niet minder dan 16 nationaliteiten zijn m de jubileum-rallye vertegenwoordigd, te weten Engeland, Frankrijk, Duits land, Italië, Denemarken, Zweden, Noor wegen, België, "Zwitserland, Saar, Indo nesië, Portugal, Oostenrijk, Verenigde Staten, Hongarije en Nederland. Het En gelse contingent is na het Nederlandse verreweg het grootst. Niet minder dan 61 teams zullen de Engelse kleuren ver dedigen, waarvan natuurlijk een belang rijk aantal Londen als startplaats heeft gekozen. Op de derde plaats staat Duitsland met 12 teams, dan komt Frankrijk met 11, België met 8 en Denemarken met 7 equi pes. Zweden en Zwitserland hebben elk met 4 teams ingeschreven; vervolgens komen Italië, Noorwegen, Saar cn In donesi. elk met 2 equipes cn tenslotte Hongarije, de Verenigde Staten, Portu gal en Oostenrijk elk met 1 inschrijving, RESIDENTIE HEEFT VOORKEUR Int. Voetbaltournooi te Lokeren NEDERLANDSE DOUANEN WONNEN Te Lokeren ;B.) werd een internationaal (friehoeksvoetbaltournooi gehouden, waar_ van de opbrengst ten goede kwam aan het Belgische en Nederlandse Rampen fonds. Aan dit tournooi werd deelgeno men door elftallen van het Gemeente- personeel, de Douanen en de Nederland se Douanen van Clinge. De eerste wedstrijd* had plaats tussen het Gemeentepersoneel en de Nederland se Douanen, Het Gemeentepersoneel wist deze wedstrijd te winnen met 5-1. De volgende wedstrijd had plaats tussen het Gemeentepersoneel en die Belgische Dou anen. Het Gemeentepersoneel moest thans het onderspit delven en1 een nederlaag incasseren van 3-1. Het tournooi werd besloten met een wedstrijd waarbij de Belgische en Nederlandse Douanen elkaar ontmoetten qo het groene tapijt. De be langstelling bij deze wedstrijd was zeer groot. De wedstrijd werd gewonnen door de Nederlandse Douanen met 5^2- De einduitslag was dus. dat ae Neder landse Douanen en het Gemeenteperso neel een gelijk aantal punten behaalden, waarbij uiteindelijk beslist werd, dat de Nederlandse Douanen dit tournooi gewon nen hadden. Burgemeester Thuysbaert sprak een kort woord tot de jongens van over de grens en overhandigde aan de aanvoer der van de Nederlandse Douanen, de heer P. Ras een prachtige beker. Hte doel van dit tournooi was intussen ook bereikt, want voor het Belgische cn Nederlandse Rampenfonds bedroeg de op. brengst 18.000 Belgische francs. Hiervan zal de helft aan het Nationaal Rampen fonds in Nederland worden overgemaakt. In het Voorlopig Nederlands Elftal, dat vandaag in het Olympisch Stadion te Am sterdam een oefenwedstrijd tegen Wacker (Wenen) speelt, is van Melis (Eindhoven), die op Tweede Paasdag in de wedstrijd tegen PSV geblesseerd werd, als midden, voor vervangen door Bleyenberg (Rig- tersblee(k). Aan de reserves is voorts nog toegevoegd Schmidt (Eindhoven). De samenstelling van de ploeg is nu: Doel: Landman (Sparta): A.: Kools (RB C) en Tebak (Eindh.); Midden: Klaas- sens (VVV). Terlouw (Sparta) en Bies- brouck (RCH): Voor: van Ede (Sparta), van Beurden (BW), Bleyenberg (Rigters- bleek), Lenstra (Heerenveen) en Luiten (DOS). Reserves: van Raalte (Blauw Wit, Al berts (Vitesse), van Schijndel (SVV), van der Kuil (VSV) en Schmidt (Eindhoven). IVat zullen de Voorlopigen presteren? De Weense voetbalclub Wacker is Dinsdagmorgen in Amsterdam aangeko men. Met trots vertelde trainer Frueh- wirth, die tevens trainer is van het Oos tenrijkse elftal, dat Wacker het Paas- tournooi te Antwerpen had gewonnen. Tegen de Zuid-Slavische kampioen Par tisan had men op de eerste dag gelijk gespeeld (22) en de finale tegen F.C. Köln werd met niet minder dan 51 ge wonnen. Toen wij vroegen, hoe het kwam, dat Wacker zo'n zware neder laag tegen Athletico te Madrid had gele den, wond men er geen doekjes om. „De Spanjaarden speelden toen beslist beter voetbal dan wij. Er was slechts één ver ontschuldiging de vermoeidheid, ont staan door de vele reizen, speelde ons parten". Het elftal van Wacker, dat hedenmid dag tegen het Voorlopig Nederlands elf tal aantreedt: ziet er als volgt uit: Doel Pelikan, achter Kaubek en KoIImann, midden Foreth, Fischer en Sabeditsch, voor Bokon, Wagner, Ploderer, Hinesser en Haummer. Brinek bevindt zich niet bij de ploeg, hij werd gewond in de wedstrijd tegen Duitsland te Keulen. De mogelijkheid bestaat, dat Fischer vervangen zal wör den door Koslicek, doch eerst vlak voor de wedstrijd zal daarover een beslissing vallen. (Schaakcompetitie) Oostburg I en V. S. kampioen V. II De schaakcompetitie van d/e tweede kl. C en tweede kl. D is beslecht. Oostburg 1 en VSV 2 uit Sluiskil zijn respectieve lijk in hun klasse kampioen geworden. Eerstgenoemde zal nu met de kampioe nen van 2e klasse A en B en WK uit Kapelle, degradatiecandidaat van de eer. ste klasse de promotiewedstrijden voor de le klas moeten aanbinden. De eindstanden waren: Tweede klasse C: Oostburg 1 4 Landau 1 Axel) 5 Rrèskens 5 Sluisse T. (Sluis) 5 VSV 1 (Sluiskil) 5 Terneuzen 2 4 Derde klasse C: VSV 2 Sluiskil) 4 Landau 2 3 Oost'burg 2 3 26 —14 2614— 23i/o 2412 25 241/2— 25 20 —30 18%—21i/2 18 —14 11%—12% 10%—13% HaaS is als startplaats het meest geliefd. 129 Tulpcnrallye-rijders zullen in de nacht van Zondag 26 op Maandag 27 April uit de residentie vertrekken. Lon den heeft 37 equipes om te starten, Brussel 28, Hamburg 18, Parijs en Stutt- prt, beiden 9 en Bazel 7. Eén equipe neeft nog niet definitief gekozen uit wel ke stad men de reis van omstreeks 3000 k.m. zal beginnen. Sport in 't Kort Tijdens een voetbalwedstrijd te Ni- mes is een jeugdige Franse speler, Ro bert Pradille, levenloos van het veld ge dragen, nadat hij een hard schot tegen de borst had gekregen. Een voorlopig medisch onderzoek heeft uitgewezen, dat hier sprake was van een scheuring van het hartzakje. De botsing, die de rechtsbinnen van DOS, van der Bogert, in de competitie wedstrijd tegen Volewijckers met de Amsterdammer van der Mast had, heeft voor de Utrechtse internationaal niet zulke ernstige gevolgen gehad als men aanvankelijk vreesde. De geneesheer constateerde een lichte hersenschudding, welke van der Bogert een week of zes rust zal kosten. In navolging van Bollywoods monster-filmproducties, geïnspireerd op de Antieken, wordt momenteel in een van Rome's grootste filmstudio's hard gewerkt aan een kleurenproductie van Verdi's Aïda. De acteurs zingen niet, doch worden hierin aangevuld door de beroemdste Italiaanse opera sterren, die hun rollen achter de coulissen zingen. Een scène in de film. De Pharao begroet Radamos. Naast de heerser zit Os Amneris, die wordt uitgebeeld door de Canadese actrice Louise Maxwell. Derde klasse C BAARDWIJK—R.W.B. 5-J. Plaatselijke derby eenzijdig Het heeft de thuisclub mogen geluk ken hun grootste rivalen voor het kampioenschap, R.W.B., in een plaat selijke derby met 5-0 te kloppen. Na een wat zenuwachtig beginnen, was het Baardwijk, die het eerst op treffende wijze zijn krachten toonde door na 14 minuten spelen van de voet van Klerx 1-0 te laten noteren. Na een oponthoud vanwege een fik se stortbui was het van Gelder die uit een goed genomen corner de stand op 2-0 bracht. Eveneens uit een cor ner werd het 3-0. Na rust probeerde RWB de achter stand in te lopen, doch de voorhoede bracht enkele mooie kansen om zeep. In de 12e minuut was het Corstanje die de reserve-doelman Snels ver schalkte (4-0). Met nog circa 10 mi nuten spelen was het wederom Cor stanje, die de bal tussen de benen van de keeper in de goal deed rollen. BOEIMEER—VIRTUS 1-0. Onsportieve aanvoerder De Bredanaars lieten de kans om de degradatie nog te ontlopen - waar voor het allereerst nodig was Virtus te kloppen - niet onbenut en sleepten in de laatste minuten met een uitste kend doelpunt van Jan Luyten, de overwinning uit het vuur. De Virtus-aanvoerdei- gaf een slecht voorbeeld, door na 20 minuten spe len, geheel onnodig het veld te -"er- laten, toen hij slechts een waarschu wing van de scheidsrechter opliep. Virtus moest hierdoor de wedstrijd met 10 man uitspelen. In de eerste helft ging de strijd over en weer en liet Virtus enkele kansen onbenut. Rust 0-0. In de twee de helft was Boeimeer overwegend sterker, doch de Virtus-doelman was in fantastische vorm en keerde alles, tot hij eindelijk moest zwichten. W.V.O.—HERO 0-2. Weinig doelpunten Ondanks de sterke wind in de rug wist WVO 't doel niet te vinden voor de rust. Het zat de Wapendragers niet mee in dit gedeelte. Hero beet ge ducht van zich af en wist na 20 mi nuten door K. Bouw ..leester de lei ding te nemen. De tweede helft bracht ook slechts één doelpunt, eveneens in 't voordeel der Bredanaars. D. van Rijthoven cn M. Keulemans probeerden voor WVO de Hero-doelman te bedwingen, maar 't geluk was weer niet aan hun zijde Het technisch betere Hero mag met deze uitslag tevreden zijn. S.C.O.—ROOSENDAAL 1-4. De thuisclub niet op dreef Reeds vanaf de aftrap ontwikkelde zich een vlot open spel, waarin de technische kwaliteiten der Roosenda lers aan den dag trade 1. De thuisclub wist 20 minuten lang de balans in evenwicht te houden, maar toen hun doelman een kapitale blunder maak te, boekte Roosendaal succes. Even voor de rust maakte Roosen daal zelfs 2-0, waaraan de doelman wederom debet was. Na de hervatting bleek Roosendaal 0M het maar direct te zeggen: de dobberman maakte geen bijzondere goede indruk. Hij was, naar het scheen, sedert lang niet meer ge wassen, en zijn ribben tekenden zich op de huid duidelijk af. „Vreemde hond", zegt een lange man tegen zijn kameraad, een klein dik kereltje, dat een pakje draagt. „Stel je voor hij volgt ons reeds een half uur op de hielen." De dikke blijft staan. „Ja hij blijft ook staan. Waarschijnlijk heeft hij zich vergist." „Dat geloof ik niet", antwoordt de lange. ..Wat geloof je dan?" vraagt de dikke zichtbaar opge wonden. „Niets bijzonders", zegt de lange weer en ziet de dikke veelbetekenend aan. Een paar minuten lopen zij zwijgend door. „Zo'n hond is zonder twijfel van de politie", met welke woor den de lange de gedachte, welke hem schijnbaar niet meer met rust laat, uitspreekt. „Best mogelijk", antwoordt de dikke met goed gespeelde koudbloedigheid. Lang zwijgen. „Hij volgt je nog steeds", zegt de lange eindelijk. „Waarom juist mij? Het komt mij voor, dat hij jou volgt." „Och wat. Hij kijkt juist zeer opmerkzaam naar jou. Hij kijkt niet mij, maar jou aan." „Ik zeg je, hij volgt jou." „Uitgesloten", zegt de lange. „Alles is mogelijk," antwoordt de dikke en slaat zijn kameraad met argwaan gade. QP de hoek van de straat blijft de lange staan. „Tot zien", zegt hij. De dikke blijft eveneens staan, ook de hond schijnt te wachten. „Tot ziens", zegt de dikke besluiteloos. „O ja, hij zou het hele maal vergeten, ik moet ook die kant op." „Dan gaan we samen, roept de lange vrolijk uit. Bei den doen een paar stappen en draaien zich om. „Voor de duivel", roept de lange uit. „Onbe grijpelijk." De hond blijft het tweetal op de voet volgen. „Het is misschien toch beter, dat we nu van elkaar scheiden", slaat de lange voor. „Waarvoor ben je eigenlijk zo bang?" vraagt de dikke. „En jij?" vraagt de lange terug. Een voorbijganger blijft bij de hond slaan. „Prachtige hond", zegt deze en aait de hond. „Misschien gaat hij wel met hem mee", fluistert de dikke. De voorbijganger roept de hond, fluit, klapt met de tong, maar de hond schenkt geen aandacht aan hem. „Het is een politiehond, wis en zeker", meent de lange. „Weet je wat", slaat de dikke voor. „Wij gaan een huis binnen en wachten daar een paar minuten." De twee gaan een huis binnen en slaan de deur voor de neus van de hond dicht. „Gelukkig", ademt de dikke verlicht. „Nu zal hij wel weggaan." „Daar geloof ik niets van", bromt de lange, „maar wat gaat het mij aan? Hij volgt jou immers en niet mij. Ik begrijp het niet goed politiehonden lopen jou na en jij ver oorlooft je met fatsoenlijke mensen om te gaan.' „Nou dat staat nog lang niet vast", vliegt de dikke op. „wie gevolgd wordt, jij of ik." „Ik ben er vast van overtuigd." „Ais jij er vast van overtuigd bent, dat niet jij de gezochte bent, ga dan kalm weg. Dan zul len we immers kunnen zien, op wie de hond loert." De lange lacht verachtelijk. „Jij bont immers van jouw onschuld overtuigd. Waarom wil je dan niet proberen het eerst weg te gaan?" De lange werpt de dikke een minachtende blik toe en maakt aanstalten om de deur te openen. Als de lange echter de deur op een kier heeft opengemaakt, springt hij terug: „Hij wacht nog steeds. Wat moeten we beginnen", vraagt de dikke vol vertwijfeling. Een man in een lederen jas komt de trap af. „Dat is toch Kryskin", zegt de lange en begroet hem. „Wal doen jullie hier?" vraagt Kryskin ver baasd. „Wij praten een beetje niet elkaar", ant woordt de lange verlegen. Kryskin wil naar buiten gaan en bemerkt de hond voor de deur. „Wat is dat voor een hond?" vraagt hij ver wonderd. „Stil, dat is een politiehond", waarschuwt de lange hem. „Zo, een politiehond, wie wordt er dan gezocht? Ik in elk geval niet." „Dat kun je nooit weten", antwoordt de dikke. „Ga maar eens naar buiten", zegt de lange kwaadaardig. Kryskin opent voorzichtig de deur en springt terug. „Dat is toch gek", zegt hij met opvallende onverschilligheid. „Werkelijk komisch. De hond staat er nog steeds. Wat wil hij toch hier?" Een man met een niet te beschrijven uiterlijk komt van de straat het huis binnen en vraagt: „Wat is dat toch voor een hond?" „Een politiehond", verklaart de dikke. „Er wordt in dit huizenblok naar een gevaarlijk mis dadiger gezocht." De vreemde wordt bleek van schrik. „Waar is dan die misdadiger?" Alle vier kijken elkaar met argwaan aan. „Weet jullie wat?" verbreekt de lange eindelijk het zwijgen. „Wij zullen loten dan zal er een van ons maar gearresteerd kunnen worden." „Top dat is een goed idéé", stemt de dikke met het voorstel in. „Ik ben het er ook mee eens", zegt Kryskin en haalt een lucifersdoosje te voorschijn, neemt een paar houtjes er uit, breekt ze door en zegt: „Wie het langste trekt, moet de straat op." De dikke is de verliezer: hij heeft het lan'gste stukje getrokken. Hij zucht en gaat naar buiten. De drie overigen kijken hem nieuwsgierig aan. „Natuurlijk is hij het", zegt de lange, „en die heb ik nu een half jaar voor een eerlijk mens gehou den." De hond heeft blijkbaar slechts op hem ge wacht. Hij springt op de dikke toe en legt zijn voorpoten op diens schouder. „Ik ben verloren", jammert dc dikke. Nu gebeurt er echter iets geheel onverwachts. De dikke heeft het pakje dat hij bij zich had, la ten vallen, toen hij probeerde met zijn armen de hond weg te duwen. Het dier gaat meteen weer op „alle vier" staan, neemt het pakje iu zijn bek en rent er mee weg. De drie anderen zien het gebeuren en wachten zwijgend de terugkeer van de dikke af. „Wat zat er eigenlijk in?" vraagt Kryskin als de dikke de deur weer binnen komt. „Niets bijzonders, alleen maar twee pond leverworst, die ik bij het kegelen gewonnen had." vernuftige aanvallen te lanceren waar op SCO niet het juiste antwoord wist te geven. Uit een aanval volgde ook nummer drie. Snoeren wist voor SCO uit een vrije trap de eer te redden. Even voor het einde maakte Roosendaal er 4-1 van. V.E.S.—B.S.C. 2-5. Bescheiden verrassing De gasten zorgden voor een beschei den verrassing, door hun metgezel in de ranglijst met royale cijfers te klop pen. Mede door de andere uitslagen in deze afdeling brengt deze neder laag echter geen grote verschuivin gen. Deelneming te Schoondijke was bevredigend De VSV Marathon organiseerde, onder auspiciën van het district Zeeland van de KNAU de Zeeuwse cross-kampioen schappen op het bekende parcours rond de molen van Schoondijke. De deelname was niet onbevredigend, want er verschenen elf junioren en vijf senioren aan de start. Na een korte be groeting door Marathon's voorzitter, de heer F. Naerebout, startten alle zestien lopers tegelijk; de junioren voor drie, de senioren voor negen ronden van 1100 m. Met Staf Dobbelaere aan de kop ble ven alle lopers in de eerste ronde bij een, maar in de tweede ronde kwam er al wat tekening in de strijd. Staf was ongeveer .56 meter uitgelopen o,p Henk van Akkeren, maar hij werd dicht op de hielen gevolgd door de junior Huigh. Laatstgenoemde verhoogde in de derde ronde zijn tempo nog wat en werd dan ook onbedreigd winnaar. HIER GEEN STRIJD Bij de senioren was er van strijd geen sprake. Staf vergrootte zijn voorsprong steeds meer. In de zevende ronde dub belde hij van Sluys en in de volgende ronde ook Ballegeer. Henk van Akkeren had inmiddels de tweede plaats moeten afstaan aan Neeve. Staf Dobbelaere werd zonder moeite winnaar met bijna vier minuten voor sprong op Neeve. De uitslagen waren: Junioren (3300 meter): 1 Huigh. Ma rathon, 12.43; 2 D Luteyn, Marathon, 13.11; 3 J Krijger. Hellas, 13.19; 4 S Huigh, Ma- rathon. 13.34; 5 A Mollet, Marathon, 13.38; 6 J de Martelaer, Marathon. 13.44; 7 C Huiszoon. Marathon, 13.47: 8 R Mondeel, individueel, 14.01; 9 J J Riteco, individu, eel, 14.05: 10 H Mondeel. EMM, 14.12; 11 J van Marion. Marathon. 14.15, Senioren (9900 meter): 1 Staf Dobbe laere. Marathon. 37.46; 2 C Neeve. Ma rathon. 41.27; 3 Henk van Akkeren, Olym pus, 42.37: 4 A Ballegeer, Gazelle, 44.14; 5 M van Sluys, EMM, 45.46. (Biljartcompetitie) Sas van Gent verloor in Westilorpe De biljartclub KOT uit Sas van Gent en Ons Genoegen uit Westdorpe bekamp. ten elkaar op het groene laken in het cafë van mej. M. Dehulsters te West- diorpe. Wist Sas van Gent bij de eerste ontmoeting in 1952 de overwinning in eigen gemeente te houden, deze keer moesten zij in de ..Polder" hun meerde re erkennen. De uitsla? werd n.l.: Ons Genoegen 1287 car. en KOT 1126 car. En kele partijen mogen hier wel worden ver. meld: M Cappacrt OGG C Be«'in KOT 160-130; F Verhoosel OGA C H Kieboom KOT 120-85; R Dumez OGW Th van Aver- maete KOT 163-96; R v Bastelaere OG— A Beaurain KOT 11380; O Dehulsters OG J H A te Beek KOT 116-90; A de Caus- maecker OG—J J v Hulle KOT 66-103. MACHINESCHRIJVEN. Voor het Practijkdiploma Machine- schrijven Pont slaagden: C E M Baert. en A T Scheele te Terneuzen: C C Brandes en D P Marijs te Axel; M P de Meester te Sluiskil en H G V Kalle te Sas van Gent. Voor het Snelheidsdiploma slaagde J L Loof te Terneuzen en voor het examen Stenografie T H Kindt te Sas van Gent. COSTUMIERE. Te Middelburg slaagden voor costumière bij het door c'e „Ensaid" afgenomen exa. men dc dames B v d Voorde-v d Berge; J de Hullu, N Kolijn en A Meeuwsen te Terneuzen. GOES. 7 April. Kippeneieren 11 cent; Eendeneieren 10 cent; Kalkoeneleren 30 cent; Ganzeneie ren 25 cent. Verse kippeneieren aan de veiling f 2.03 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 cent minder uitbetaald. ROTTERDAM. 7 April 1953. In verband met het geringe bezoek aan c'c Graanbeurs was de stemming flauw en werden er geen noteringen vastgesteld. WATERSTANDEN Mannheim 290 (—003): Trier 178 (onver anderd); Koblenz 221 001): Keulen 195 (J-002): Ruhrort 404 (onveranderd); Lo- bith 1010 003); Nijmegen 787 (onver anderd); Arnhem 796 4 002); Eefde 330 004); Deventer 234 ;-004)Namen Ifil 003); Borgharen 4015 (—010); Belfeld 1124 010): Grave 478 007); Vreeswijk 066 4015; Llth 063 (4003). I i

de Stem | 1953 | | pagina 3