Een nota van de secretaris der Kamer van Koophandel Groots programma van Den Bosch-Muziekstad Walcheren Zuid-Beveland Z.Vlaanderen Uw sloeberke - is die ook verwaarloosd? Hulsterse gidsen aan haar „karweitje'' Dood of verbannen Fa. JULIA v. d. WALLE Vorstenhuwelijk in Luxemburg STERRIT Hollander vond cacaopoeder uit DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 8 APRIL 1953 Aspecten van de schadeloosstelling voor de middenstand Tal van problemen Paasfoor te Zelzate Bossche veemarkt breidt uit Pater A. BRINKMAN overleden De K voor het raam Lijk gevonden te Koewacht Onveranderd 6 pet. Hero Breda MIDDELBURG „OPTIMA"-bed TERNEUZEN Schitterend festijn met belangrijke premières Kon. Ned. Zangersbond heeft groot aandeel Dr Boekenplank AGENDA HEDEN MORGEN SECRETARIS der K. v. K. te Middelburg, de heer S. de Jonge, heeft een nota samengesteld over de door de handeldrijvende en industriële middenstand geleden rampschade en de aspecten van schadeloosstelling, over brugging van inkomstenderving en de financiering van het herstel, welke nota ingediend is by de betreffende regerings-instantie. Ma enige suggesties gedaan te heb ben over de schadevergoeding voor roerend en onroerend goed, beziet de nota het vraagstuk der evacuatie- schade. dat vele aspecten heeft. Ach tergelaten voorraden verminderen als regel sterk in waarde. Levensmiddelen zijn veelal aan bederf onderhevig. Goederen van de mode afhankelijk verminderen tegen het einde van het seizoen sterk in waarde, en dienen zo spoedig mogelijk te worden geruimd teneinde de schade zoveel als mogelijk is te beperken. OVERBRUGGINGSSTEUN prnstig en veelzijdig is het vraagstuk van de noodzakelijk geachte ver goeding als overbrugging van debiet- verlies voor de niet geëvacueerden en bij terugkeer na reëvacuatie ten be hoeve van de eerste teruggekeerden. Enige voorbeelden mogen dit illustre ren: a. In een geëvacueerde gemeente blijft een kern achter. Ter voorzie ning dezer kern is een bakker, een slager, een kruidenier eveneens geble ven, doch de omzetten zijn zo gering, dat zij geen redelijk bestaan kunnen hebben. Het is billijk hen een over bruggingstoelage te geven. Hetzelfde geldt bij reëvacuatie, wanneer enkele gezinnen zijn teruggekeerd en deze met de eerste levensbehoeften moeten worden voorzien. b. Als gevolg van de inundatie aan de ene oever van een stroom is een veerman brodeloos geworden. Directe schade heeft hij met. Zijn woonge- meente is niet beschadigd. Zijn vaste lasten (pacht van het veer en verdere vaste bedrijfskosten) gaan door. Hier zou een overbrugging nodig zijn. c. Een zgn. uitbrengzaak is door het onderlopen van het plattelandsafzet gebied waar de afnemers woonden alle bestaansmogelijkheden ontvallen. Ook hier dient een overbrugging te wor den gegeven. d. Een taxi-onderneming, die sinds jaren uitsluitend is ingesteld op rit ten van en naar een station op de Zeeuwse lijn, heeft door het uitvallen der treinen geen ritten meer. De man zit aan de grond. Is als gevolg van de ramp brodeloos. Overbruggingssteun is hier het eni ge redmiddel. vaste lasten en huurwaarde Nog niet vooroorlogs QNDANKS het schrale weer had de jaarlijkse Paasfoor te Zelzate vele belangstellenden naar buiten gelokt, al bleef dan ook de schatting beneden het peil der voorgaande ja ren. Niet alleen vele Zuiderburen to gen naar de grote markt, maar ook een sterke vertegenwoordiging van Zeeuwsch-Vlamingen ging de meet over via de doorlaatpost Sas van Gent, welke de Nederlandse douanen veel werk bezorgden. De attracties aan de foor verbonden hebben nog niet dat peil bereikt van die van voor de oorlog, waarbij nog kwam dat hiervan een matig gebruik werd gemaakt. Het bleef overigens beperkt tot kijklustigen, dit ook van wege de dure franken. Op de markt zelf ging het er levendig aan toe, waarbij in de vele kramen, de markt kooplieden eens extra hun best deden om hun uitgebreide collectie „mar- chandise" aan te bevelen. ■y^EGENS de steeds grotere aan voer van vee heeft de gemeen teraad van Den Bosch het vorig jaar het besluit gekomen de wekelijkse markt van Woensdag met een dag uit te breiden. Verder is thans gebleken dat voor een vlot functionneren van het bedrijf het nodig is de accomo- datie aan te passen aan modernere eisen en het intensievere gebruik. De kosten verbonden aan de uit voering van het plan worden geraamd op f 80.000—, B. en W. van Den Bosch stellen de raad voor tot deze verbetering over te gaan. Advertentie) A He door de ramp getroffen onder nemers hebben in hun bedrijf de vaste lasten behouden, die hun druk blijven uitoefenen en waarvoor vaak geen middelen aanwezig zijn. De huren en hypotheeklasten en belastingen van de" verlaten panden b.v.. gaan door. Het is noodzakelijk, dat een regeling voor vergoeding daar van wordt gemaakt, wil men het maatschappelijk leven in de getroffen streken niet verder ontwrichten, te meer daar vele evacuaties door de overheid zijn gelast. Een regeling ware in te voeren ana loog aan die. welke in de bezettings tijd heeft gegolden. credietverstrekking ^Onmiddellijk na de ramp zijn door de directeur-generaal voor de Mid denstand enige maatregelen genomen ter voorziening in de onmiddellijke creietbehoeften, als aanvulling van de door de via de S.E.C. ingevoerde voor schotregeling. De regeling komt hierop neer. dat de zgn. „Bijzondere Credie- ten" voor de middenstand ook kun nen worden aangewend ten behoeve van rampslachtoffers. Credieten tot 2000.dienen te worden aange vraagd bij de Borgstellingsfondsen en voor de hogere bedragen bij de Mid- denstandsbank. 't Komt de secretaris der K. v. K. voor. dat deze credieten. waarvoor nu 5 pCt. rente verschuldigd is, renteloos worden gemaakt, b.v. door toepassing van het renteloos crediet van 't Ram penfonds. Wel kan rente gevraagd worden van de bijzondere credieten voor de ambachtsbedrijven in het rampgebied. handel en nijverheid te weinig ingeschakeld i let bedrijfsleven is unaniem van oordeel, dat de organisaties op het gebied van handel en nijverheid te weinig zijn ingeschakeld bij het" werk der Schade-Enquetecommissies. Door de middenstandscentrale te Vlis- singen b.v. is gevraagd de Kamer van Koophandel in deze commissie te doen vertegenwoordigen. Het komt de heer de Jonge inder daad gewenst voor, dat de stem van het bedrijfsleven in deze commissies wordt gehoord; het ministerie van Econ. ZfLken en de K. v. k. kunnen geacht worden de exponenten van dit bedrijfsleven te zijn. de schenkingen in natura 'Ter voorkoming van ontwrichting van het bedrijfsleven is het nood zakelijk. dat de verstrekking van nieu we goederen in natura aan de ramp slachtoffers, met inschakeling van de normale handelskanalen geschiedt. Vooral in meer afgesloten eilanden gemeenschappen is het van uitermate groot belang, dat de bonafide handel blijft ingeschakeld, aangezien in het tegenover gesteld geval uitschakeling voor jaren (b.v. in de meubelbranche) het gevolg zou zijn. De heer de Jon ge meent, dat vrij eenvoudig een regeling is te treffen door middel van b.v. rampschadeboek- jes. waarop men de benodigde aan schaffingen kan doen. Ook bij zodani ge regeling blijft bestedingscontrole mogelijk. Oud-directeur van het retrai tehuis Seppe IN HET retraitehuis te Noordwijker- hout is "Maandag j.l. overleden Pa ter A. Brinkman, Redemptorist. Deze, vooral in West-Brabant en Zee land bekende figuur was ongeveer 11 jaar werkzaam in het Retraitehuis te Seppe, waarvan zeven jaar als direc teur. Pater Brinkman, die de leeftijd van 67 jaar bereikte, werd geboren op 15 November 1885, werd in 1904 geprofest en in 1909 priester gewijd. Bij de ope ning van het Retraitehuis te Seppe op 30 April 1912 begon de pater met het leiden der retraites gedurende vier jaren. Van 1933 tot 1936 en van 1945 tot 1949 was hij directeur van het Re traitehuis. HULSTERSE gidsen hebben de handen uit de mouwen gestoken om met de nieuwe actie ..Een heitje voor 'n karweitje" eens flink wat te verdienen. Ze hebben een handig gebruik gemaakt van de schoonmaaktijd en overal -proberen ze van die akelige schoonmaak-kar- tueitjes op te knappen. Zo kost het de huismoeders geen moeite en wei nig geld en vooral de huisvaders zullen er plezier in hebben, omdat anders de beroerde werkjes nog al eens voor hèn zijn! De jeugdbewegina in Hulst heeft een originele manier gevonden om de heitjes-actie vlot te doen verlo pen. Iedere Hulstenaar heeft een papiertje met een vette K (de k van karweitjein de brievenbus ge kregen. Wie nu een werkje heeft, hangt of plakt of zet die K maar voor het raam. Dan bellen de gid sen. de verkenners, enz. aan. An ders niet. Wie dus hulp bij de schoonmaak of bij iets anders wil hebben: hij zette de K goed zichtbaar te pronken! Was de man betrokken bij smokkelarij IT OOR de ambtenaren der invoerr. en acc. van de gemeente Koe wacht werden in de nacht van Zater dag op Zondag 2 koeien aangeslagen in de Karnemelkpolder. Deze koeien waren op weg naar België. Hier deed zich een ernstig geval bij voor. Des middags om 12 uur meldde de land bouwer van Regenmortel bij de poli tie te Koewacht, dat er een lijk op zijn stuk land lag. Dit was in de on middellijke omgeving van de plaats, waar des nachts de koeien waren aan geslagen. Er wordt vermoed, dat dit een van de drijvers van de koeien is geweest. Het lijk, dat een zekere .van D. van Wachtebeke (B.) bleek te zijn, werd door Dokter Melchers onder-fl zocht, die constateerde, dat de man wegens de grote vermoeidheid ineen was gezakt en direct gestorven. Het lijk werd naar Koewacht overge bracht. De heer van D. was 45 jaar, weduwnaar en had geen kinderen. In de commissarisvergadering der N.V. Hero conserven te Breda is besloten aan de a.s. vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1952 een onveranderd dividend uit te keren van 6 procent. Vervolgers van Kardinaal Mindszenty AflINSTENS 19 Hongaarse commu- nisten, die betrokken zijn ge weest bij het proces tegen kardinaal Mindszenty, zijn sindsdien zeil tot gevangenisstraf of deportatie veroor deeld. Verschillende hunner zijn on der verdachte omstandigheden ge storven. Leden van de geheime politie, die belast waren met de voorbereidingen voor het proces tegen de kardinaal, zijn met hun gezinnen naar Siberië gedeporteerd. Aldus meldt het Ita liaanse persbureau ARI. Een van de 16 beambten, die kardinaal Mind szenty arresteerden. Kolonel Oyola Osko, deed een poging om te ont snappen, toen hij zelf gevangen geno men werd. Hij werd echter op de vlucht neergeschoten. Zijn collega Kolonel Biedermann stierf in de be ruchte gevangenis aan de Andrassy Ut te Boedapest. belangrijke raadsbesluiten Gistel-middag verleende de raad op voorstel van B. en W. een crediet van 85.000 voor het slaan van diepe bron nen in de duinrand ten dienste van de watervoorziening van Middelburg. Voorts werd besloten de terreinen en gebouwen van de gasfabriek v«or f 73.000 toe te wijzen aan de wasserij Zeeland. Na een langdurig debat werd ook het voorstel van B. en W. met alge mene stemmen aanvaard om medewer king te verlenen aan de bouw van een chr. lagere school aan de Olmenlaan. Over verbouw van de oude chr. Ulo school of eventuele nieuwbouw zullen B. en W. met het schoolbestuur nog in nader overleg treden. a.r.-candidaten voor gemeenteraad De a.r. kiesvereniging heeft voor de a.s. raadsverkiezing de volgende candidatenlijst samengesteld: J. Kö- geler (aftr.)J. Hoek (aftr.); p. Me- liefste (aftr.); M. Wattel (aftr.); ir. H. Steur; P. Hamming; B. V. d. Berg; J. v. d. Hofstede; J. Leynse; J. Boone; J Geschiere; J. Duyvekot. mevr. Frederiksen-Ortelé, p. Huy- brecht. J. Meeuwsen, J. M. Hamelinck. ongelukkige val Een opvarende van een in lossing liggende Finse boot. kwam, na in een aantal café's in lading te zijn geweest en daardoor dus een beetje onvast ter been te zijn geraakt, in de Dijkstraat zo ongelukkig te vallen, dat hij met een flinke hersenschudding in het zie kenhuis moest worden opgenomen. botsing Op de hoek Leeuwenlaan Emma- straat Axelsestraat lette mevr. p. niet op het verkeer en fietste zonder meer tegen een auto op, bestuurd door de heer S. de k. Het ongeluk liep goed af. mevr. P. kwam met de schrik vrij. maar haar spikslinternieuwe fiets was danig van aanzicht veranderd. Advertentie) VERRASSEND VOORDELIG is onze aanbieding, omdat wij er op uit zijn om U goed te doen zijn, als U bij ons koopt. Koopt daarom een HULST I 953-0 Kruiningen raadsvergadering Donderdag, 9 April, komt de raad in openbare vergadering bijeen in de consistoriekamer van de N.H. Kerk te Hansweert. Naast enkele andere punten komt op de agenda voor. bespreking van aangelegenheden, verband houdende met de overstromingsramp en be zichtiging van de te Goes gebouwde loodsen, waarin kleding, meubilair e.d. wordt ondergebracht. Daar zowel de burgemeester als de secretaris ziek is, zullen de waar nemende functionarissen optreden. RAADSCAND1DATEN De definitieve candidatenlijst voor de p. v. d. A. is als volgt vastgesteld: M. de Vos, S. W. Henry, M. L. van Liei-e. A. Jansen, N. F. Dieleman. R. Hol, B. Burger, mevr. J. van Driel-Ver- meulen, L. F. du Bois, j. Hofman, StJansteen smokkelaar in de knel Een persoon, die in de richting van de grens reed, werd achterna gezeten en aangehouden. Bij nader onderzoek bleek hij een 30 k.g. boter bij zich te hebben. Rijwiel en boter kwamen in „betere" handen terecht. gouden bruiloft Het echtpaar J. de Bakker-Colman, vierde 2e Paasdag zijn 50 jarig hu welijksfeest. Bij die gelegenheid had den de buurtbewoners de woning in 't groen gezet, waren erebcmen met passende opschriften geplaatst en wapperden de vlaggen van de huizen. Om 10 uur werd de Hoogmis te hun ner intentie opgedragen en bijge woond. Met auto's werden de jubila rissen en familieleden naar de Kerk en terug gebracht. Hierbij werden zij vergezeld door de feestcommissie en de R.K. Harmonie St. Jan. Een paar zetels met een gesloten enveloppe en yele felicitaties en handdrukken móchten zij in ont vangst nemen. Na nog enige vrolijke rondedansen op de tonen der muziek werd de feestvreugde binnen voort gezet. Kieuw-Namen lid een Paaspakketje worden verzon den met een leuke inhoud van een negental echte eieren, aangevulde met enkele chocolade paaseieren. Gesloten. Per Eerste Paasdag is de R.K. Leesbibliotheek alhier geslo ten. Er konden, die dag wel boeken worden ingeleverd, terwijl er geen uitgifte meer plaats had. Alleen de bibliotheek ten bate van de Kanker bestrijding blijft het hele jaar open. Daar kunnen het gehele jaar door boeken worden afgehaald tegen de prijs van 20 cent per week en per boek. T erhole Benoeming. De heer Em. Bleyen- bergh, werd benoemd als onderwij zer in Breda. Kemseke Straatverbetering. De slechtste straat van de Prosperpolder ja mis schien wel van de polders uren in de omtrek, de Ludmillestraat, wordt vernieuwd. De klinkerkeien liggen opgestapeld langs de weg en wachten op de stratenmakers. De verbetering der straat geschiedt in twee jaren. Het einde van de straat aan de grens wordt naar wij vernemen, gepekt. Wij feliciteren reeds nu de boeren, wier hofsteden aan de Ludmillestraat zijn gelegen. Graauiv Paasactie. De afdeling Vrouwen van de K.A. alhier heeft een Paasac tie op touw gezet voor de zieke leden in de parochie. Na een gehouden col lecte bij de boeren kon aan ieder ziek van de weg in de sloot 'n Zekere H. uit St. Jansteen kwam in ons dorp met een auto van de heer W. uit dezelfde gemeente van de weg in de sloot. Van H. kwam er met de schrik af, maar de materiële schade aan de auto was zeer groot. Koewacht terug naar hun geboorte GROND Het echtpaar Breyaard-de Bock, dat 30 jaar geleden naar Amerika was vertrokken, is deze week in onze gemeente teruggekeerd, om op hun geboortegrond hun verder leven door te brengen. Benoemd. Als onderwijzeres aan de R.K. Meisjesschool alhier werd be noemd Mej. Lansu van Clinge. Zij komt in de vacature van Mej Fermont. Biervliet candidatenlijst P. v. d. a. De candidatenlijst der P. v d. a. voor de aanstaande raadsverkiezingen ziet er na enige discussie als volgt uit 1 a. Dijk; 2 a. de Meyer; 3 Iz. Mi- chielsen; 4 P. Jansen; 5 A. Klaeysen; 6 P. de Hamer; 7 J. Schilleman; 8 I. de Lyzer; 3 Mevr. M. Dijk-Langstraat. Van de thans zitting hebbende raads leden heeft de heer I. de Lijzer zich niet meer herkiesbaar gesteld. (vervolg van pag. 1) De samenstelling van de bruilofts stoet is nu als volgt: De bruidegom en de bruid, prins Jean en prinses Josephine-Charlotte. Prins Alexander, de 10-jarige zoon van koning Leopold en prinses Li- liane, groothertogin Charlotte van Luxemburg, de moeder van de brui degom en koning Leopold, vader van prinses Josephine-Charlotte. Koningin Elisabeth van België en prins Felix, de vader van prins Jean. Prinses Ingeborg van Zweden, grootmoeder van de bruid en koning Boudewijn van België. Koningin Juliana en prins Olaf van Noorwegen. Prinses Martha van Noorwegen en prins Axel van Noorwegen. Prinses Margriet van Denemarken en prins Karei Bernadotte van Zwe den. De prinses van Rétie en Prins Bernhard. Hierna volgen nog ex-koningin Ma- rie-José en ex-koning Umberto van Italië. De prinses en de prins van Liech tenstein. Prinses Elisabeth van Luxemburg en prins Albert van België. De prins en prinses de Ligne, de prinsessen en prinsen de Bourbon- Parma, prins Pia van Savoie, prinses Ragnhild van Zweden enz. Als getuigen bij het huwelijk zul len optreden voor prins Jean, zijn broer Karei van Luxemburg en voor prinses Josephine-Charlotte, prins Al- bert, haar broer. |_JIER 's-J_Jertogenbosch - Muziekstad is zo langzamerhand een magische formule geworden voor een indrukwekkende reeks feesten en festijnen, die dui zenden zangers uit heel Nederland naar de oude Hertogstad zullen voeren en die een manifestatie zullen worden voor het succes van de Mannenzang. Het Kon. Nederlands Zangersverbond heeft zyn aandeel aan het feestprogramma hekend gemaakt. De beste koren uit het land komen concerteren en hun pro gramma s omvatten een indrukwekkende verzameling van oude en nieuwe koorwerken, waaronder yele en voor de vocale muziek belangrijke premières zoals van Strawinsky, Hindemith, Malipiero en vele anderen. Bovendien wer den door verschillende landen composities aangeboden die werden gecompo neerd door M. Ciry voor Frankrijk, door Franz Burkhart voor Oostenrijk, door Lennox Berkely voor Engeland, van België drie werkjes van Jean Ab- sil, verder door Bias Galindo voor Mexico, Paul Müller voor Zwitserland en last not least door Louis Toebosch voor Nederland. Daarnaast werd door het Kon. Nederlands Zangersverbond aan een groot aantal Nederlandse compo nisten opdracht verstrekt een werk te componeren voor het eeuwfeest. talrijke concerten IS IETS wat vooral onze le zeressen zal interesseren. Hoe ziet namelijk het bruidskleed van Jo sephine-Charlotte eruit? Aan de bruidsjapon zijn meer dan honderd meter faillezijde, organdi, tule en Brusselse kant verwerkt. Het model is uiterlijk zeer eenvoudig ge houden: vier zeer wijde rokken in stroken over een onder-rok van tulle, een strapless lijfje, waarover een maritime en een sleep van drie en een halve meter lang en drie meter breed. De sleep zal uitstaan als de blaadjes van een klaverblad van vier: het symbool van het geluk. Over die sleep komt een tweede sleep van de fijnste Brusselse kant. De Prinses zal lange witte handschoenen van kant dragen. De bruidssluier is ook van kant en is bijna zonder figuren. De Prinses zelf heeft aanwijzingen over de vervaardiging van het geheel gegeven. Het kostbare kleed is op een mode atelier in Brussel vervaardigd. On geveer zestig kantwerksters zijn meer dan een maand bezig geweest met het klossen van de kant. Onder de kant- klosters zijn enige oudjes, die ook ge werkt hebben aan de doopjurk van de Prinses. De Prinses zal een platina diadeem dragen, versierd met 850 uit de Con go afkomstige diamanten. AFSCHEID. CEN zeer grote juichende menigte heeft Maandagavond voor het feestelijk verlichte paleis te Laeken, waarin de Belgische koninklijke fami lie verblijf houdt, op uitbundige wij ze afscheid genomen van Prinses Jo sephine Charlotte voor haar vertrek naar Luxemburg. Qp Zaterdag 23 Mei is de officiële ontvangst gepland, de receptie van Bosch' Mannenkoor en het Gala-con cert. Op Zondag 31 Mei voert Venlona in een der parochiekerken de „Missa in die festo" op van A. Diepenbrock, terwijl rond het middaguur voor het eerst de massazang door de koren, op de Parade, zal plaats vinden en des avonds concerten waarbij het Man nenkoor HKI uit Breda eveneens zal optreden naast de Kon. Zangvereni ging St. Caecilia uit Tilburg en Laus Deo uit Bergen op Zoom. Op Zondag 7 Juni en Zaterdag 13 Juni zijn er eveneens concerten, waarbij het „Ginnekens Mannenkoor en het R.K. Mannenkoor Concordia uit Roosendaal hun beste beentje voor zullen zetten. Op Zondag 14 Juni wordt dan een H. Mis uitgevoerd door het R. K. Mannenkoor St. Cae cilia uit Schiedam, terwijl het Bre- dasch en het Bosch Mannenkoor con certen zullen geven. Ook vindt dan de massazang weer plaats. Op Zater dag 20 Juni is de Kon. Militaire Ka pel de gast van het Zangersverbond. Zij zal de deelnemende koren van die dag door de stad vergezellen en des avonds in groot tenue een mars door de stad maken, die besloten wordt met een taptoe op de Markt en een vuurwerk op de Muziekhof. Op Zondag 21 Juni een H. Mis gezongen door het Roermonds Mannenkoor en voor het laatst de massazang. Tevens zal dan concerteren het Katholiek Prindcnhagens Mannenkoor. Behalve deze meer grootse evenementen in de weekends zijn er ook door de week nog tal "Van concerten. KLEURRIJK SCHOUWSPEL, Massazang vooral wordt een roots en kleurrijk schouwspel. Na de inzet van het carillon van de St. Jan zingen de zangers, opgesteld op de Parade, begeleid door het ca rillon en het orgel van de St. Jan de eerste twee strophen van de cantate op het eeuwfeest. Dan komt het Bos sche Mannenkoor aanmarcheren, voorafgegaan door herauten te paard. De kopermuziek van deze herauten is een onderdeel van de compositie, die weer door Bosch Mannenkoor wortlt voortgezet. Dan zingen allen de laatste twee strophen, waarvan de laatste vier regels bedoeld zijn om in het vervolg door de koren als zan- gersgroet te worden gebruikt: Daarom zingen wij in koren, Ieder in zijn eigen trant, Om die ene stem te horen Van het zingend Nederland. Bond zonder Kaam VOND AG 12 APRIL houdt de Bond Zonder Naam zyn „dag der naas tenliefde", waarop aan alle Ne derlanders wordt verzocht te vlaggen. In verband hiermede heeft de Bond Zonder Naam een sterrit voor automo bilisten georganiseerd op het circuit van Zandvoort. De bedoeling is, dat iedere automo bilist een of meer vaders of moeders van grote gezinnen meeneemt om daardoor de waardering voor het ouderschap tot uitdrukking te bren gen. Reeds 700 automobilisten van al le gezindten hebben zich voor deze sterrit opgegeven. Aan alle deelne mers biedt de Bond Zonder Naam een feestmiddag aan, waarop Pater Loop zal spreken en waaraan o.m. de Bie tenbouwers hun medewerking verle nen. Oost-Rozebeke, Maand van Opstanding e gelooft niet in de Opstanding?" Ik hoor het onze Paster nóg zeg gen tot Manus Bots, 'nnen OUandse communist, die in de Borinage heeft gewerkt, „ge gelooft er niet in? Zie naar 'nne papilion, naar 'n kapelleke, dat, uit 'n vuil grafke, in de schoon ste couleuren naar den hemel zweeft, les da geen klaan mirakcltje?" De vent zit er nóg op te peizen. En wij peizen in Vlaanderen op 'n ander mirakel: de opstanding van de Vlaamse jeugd. De geleerdste man nen breken er hunnen kop op. Ze zeg gen: „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst." Awel, ik hèb de jeugd, ik heb onze Pol, maar de toekomst heb ik nie, de toekomst heeft mijn. Ik leg er nachten lank op te peizen. Gisteren heeft 'm, met 't jongste zoontje van Professeur Laroye boven op 'n dak gezeten. Ze speelden daar „kat-en-kater", sloegen mekaar mee de vuisten op de kop en krijsten, dat de geburen buiten kwamen gelopen, en, as de Rijkswacht er aan te pas kwam, begonnen ze met dakpannen te gooien. Ik vraag u, wa gaat er van de toekomst van die twee sloebers wor- ren? En, dieje Laroye is nog wel 'nne Professeur in de Paedagogie en Psy chiatrie. Ik zijn content, dat die woorden er uit zijn. As ge zo mot piepen, om die titele uit te spreken, wordt 't suspect, zulle. En, 't is suspect: wat te zeggen van 'nne Professeur in de Paedagogie, die nie bekwaam is, z'n zoontje van 'n dak te trekken? Hij heeft zelf tot onze Paster geklaagd: „Ik zit vast me. heel m'n Paedagogie, ik kan 'm nie klaan krijgen." As ge die klacht toe past op de hele Vlaamse volksjeugd, dan hebt ge de pit van dat vraagstuk te pakken. pn dan gaat het hier nog nie over de „verwaarloosde" jeugd. En, die hebt ge hier, in Vlaanderen, zekers in zo groot getal, as bij u in Holland. Men vindt „boefjes" en verwaarloosde jongens en maskes in rijke stadswij ken, onder de middenstand, in alle buurten van onze grootsteden. Maar, wij zitten ier nie stil. Ge durig veldiepen wij ons in da lastige probleem en gedurig zoeken wij naar nieuwe wegen voor ons nief ge slacht, Ge zult, par exempel, wel fier zijn, als ge het volgende leest: Wij kennen ier 'nnen priester, die allenig maar leeft om die'„question brülante" op te lossen. En dieje priester is 'nnen Ollander, Dom Servatius Vis ser van de aloude Abdij van Affli- gem. Dad ies nou 'nnen oprechte apostel onder de verwaarloosde Vlaamse jeugd. Die schrijft nie allenig boeks- kesdie trekt er op uit. Naar de krotten, naar de tehuizen en de ge stichten en klapt daar met de men- nekes en maskes of 'm zelf 'n ver waarloosd sloeberke is. Wilt ge iet leren'uit de ontwortelde Vlaamse jeugd, pakt dan z'n boekske „Ver minkte Jeugd" en ge zult verbaasd zijn over al wat er zoal onder de jeugd van Vlaanderen passeert. Zie allenig maar den omslag van da boek: Boven 'n stad met rokende fabrieks schouwen en wolkenkrabbers vliegt 'n meeuw, mee 'nnen dolk doorstoken, de stormvogel, symbool bij uitstek van de Vlaamse jeugd Ge mot nie peizen, dat ge oewen kop op de wetenschappelijkheid in da boeksKe zult breken. Neeje, 't is al lenig de ervaring die deze jonge priester daarin geeft, ervaring over de m^ssa- en de elitejeugd (zoontjes die kater speulen boven op 'n dak) de arbeidersjeugd, de boerenjeugd en natuurlijk over de eigenlijke verwaar loosde jeugd, de jeugd, waarvan de ouders in den Cinema zitten of in den Stammenee om te tric-traccen. Over de invloed van de jazzmuziek, de film en de sport op onze jeugd schrijft hij. Over de sexuele problemen van de hedendaagse jeugd. Hij vraagt of er bij deze jeugd sprake is van on macht of onwil. En hij geeft er het antwoord op. Dom Servatius Visser, de monnik met het magere hoekige gezicht en met cj® groot-open ogen. is er vast van overtuigd, dat er nog te bouwen valt op een sterke christelijke kern. Wij ontdekken, onder veel puinhopen van eigen en vreemde schuld, nog veel drang naar hoger en beter. Pa ter Visser ziet nog geen „25e uur". Hij gelooft nie allenig in de Opstan ding, hij ziet ze. Maar (en dit zijn niet de woorden van Sus, maar van In Frankrijk het land van de verfijnde keuken heeft men bedacht, dat het 125 jaar geleden is, dat een Hollander ontdekte, hoe cacao-poeder moet worden gemaakt. Op Montmartre herdacht men dit feit o.a. door het uitdelen van koppen chocola aan de bevolking. De meisjes waren gekleed In ..Hollandse" costumes, de jeugd had zich gestoken in pakjes, die tijdens de Franse revolutie, door de Sans Culotten werden gedragen. zijnen paster) hij is van mening, dat de redding van de jeugd alleen kan gevonden worden in een integraal ka tholicisme. Oe moet nu vooral nie peizen, dat ge, alleen in arbeiderskringen, verwaarloosde jeugd vindt. Ik zegde het u al: ge vindt die in de deftigste kringen. Zodus: de kern van de oor zaak ligt nie in gebrek aan boord of kjeren, of huiselijke „paedagogie". Pakt 't zoontje van 'nnen rijken Se- nator, die, as student in Leuven, met 'n sftik in z'n botten langs de weg ligt''"gc hebt 'n exempel van ver waarloosde jeugd, verwaarloosd door verwenning en malheureuse educatie. rr ies gelukkiglijk op den Vlaamse buiten nie zo vried as in de groot steden. Daar gaat 't op z'n Ameri kaans toe. In de grootsteden spelen ze „gangsterke" totdat er 'nnen be roepsmoordenaar uit voortgroeit lijk diejen Londense Christie. Ge zult zeggen: „Sus, ge zijt alles behalve humouristique, maar dan ant woord ik u: 'nen veritabelen humo rist mót den ernst van het leven heb ben gepruufd. En, is 't nie natuurlijk, dat in de Stille Week zoiets serieus naar oe kop kruipt? En, gij, die zes wijze kinnekes hebt, die braaf rond de tafel zitten en naar u luisteren en stipt gehoorzamen, gij, die zegt: „Verwaarloosde" jeugd, dat ies op mijn kinderen nie van toepassing. Daar hoef ik geen schrik van te heb benweet gij zeker of er. in een van uw spruiten, nie 'n korreltje ver waarlozing zit.... buitenshuis? Ge hebt ze nie in uwen zak, als ge gaat kuieren. En ge hebt nie 't recht te zeggen: de jeugd? As diè mannen en vrouwen zijn, leg ik er al lank onder, wantdan zijt ge zelf verwaarloosd. SUS VAN TESTELT katholieke encyclopaed1e Het 16e deel van de tweede druk is dan voltooid. Het staartje van de K„ de hele letter L. en het begin van M. komen hierin aan de orde. Men ga nu maar eens na, wat men in dit deel van het alfabet aan trefwoorden kan tegenkomen. Er is Lamartine, er is Lammenais, er is Lasalle en er is Lu ther. U zou misschien iets willen we ten over Leder, Liefde of Limonade. U zou op de hoogte willen komen van de geschiedenis van Limburg of de ontwikkeling van de Liturgie. U zou de levensgang van Liszt willen ken nen of de werking van een Locomo tief. U zou.... we kunnen doorgaan, doch .genoeg is het te weten, dat u 't hier allemaal vinden kunt in heldere en degelijke voorlichting, waarbij de katholieke visie omtrent omstreden vraagstukken volkomen tot haar recht komt. Ook het illustratie- en kaarten- materiaal mag er weer zijn. (Uitgave Joost van den Vondel. Amsterdam, en Standaard-Boekhandel, Antwerpen) ANTWERPEN Kon. Nederl. Schouw burg, 8 uur: Het dorp der mirakelen. TERNEUZEN Luxor. 8 uur: Studen tenliefde. OOSTBURG Ledel, 7.30 uur: The grea. test show on earth. SAS VAN GENT Olympia Theater, 8 uur: De Rode Donau. GOES Grand: Klaar voor actie. MIDDELBURG Electro: Fanfan la Tu- lipe. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: Hoffman's Vertellingen. GENT Kon. Nederl. Schouwburg: Het Hemelbed. KRUININGEN Consistoriekamer Ned. Herv. Kerk te Hansweert: Raad van Kruiningen.

de Stem | 1953 | | pagina 2