Vanfl Niets bloeide dan Uw bleke handen grcHMONb Heitje voor Karweitje Belangrijke maand Maart Waar televisie business is OUDE GEN EVER tweede blad Wat een Wonderlijke Wereld De Krachtproef VRIJDAG 3 APRIL 1953 w "T,: 'iïoiï Politieke omroep De zeven gevangenen Slotprotocol wordt reeds besproken VICHY PILLEN VICHY PILLEN GERARD BERGSMA 80 JAAR DE zowel in als buiten Zeeland, bekende kunstschilder, Gerard Bergsma te Zoutelande hoopt op 19 April a.s. 80 jaar te worden. Van 7 tot en met 11 April: V rouwenpicknick „EXTRA ZACHT EN BELEGEN" Nico J. P. Smith radio) Z 'SZ, z,l ontdekken. dat de maand Maart 1953 een van de meest belangrijke is geweest- In het begin van deze maandtoch is in Straatsburg een groot Po1'^ document besproken en aan^n°m dat niets meer of minder op he g heeft dan de oprichting van een Europese Politieke Gemeenschap. Een Europese politieke opbouw is daar ontworpen, waannstaat komt, dat bij een moderne Sta» past. Een uitvoerend orgaan, een volksvertegenwoordiging Kamers bestaande en zelfs ee ciale en Economische Raa?' Dit laatste is zelfs ea" dern snufje, want het kenning in. dat de econom^che en sociale problemen in een moderne itaat zo belangrijk en zo mgew.k- keld zijn, dat er wel een bijzonder orgaan nodig is om regeerders en volksvertegenwoordigers bij te staan in hun moeilijke taak leiding te g ven aan zo'n grote gemeenschap en deze te controleren. Het grote plan tot de oprichting van deze gemeenschap, dat door een kleine commissie te Parijs was uit gewerkt, is door de Vergadering ad hoe te Straatsburg aangenomen, na dat er enkele wijzigingen in waren aangebracht en daarna plechtig aan de Regeringen van de zes landen overhandigd. Bij deze Regeringen ligt het plan nu ter bestudering en ieder, die hierin belang stelt (eigen lijk moest dat iedereen zijn, want het gaat om ons aller lot) ziet nu gespannen uit naar wat deze zes Regeringen hiervan zullen zeggen. Tot nu toe is alleen uit Duitsland een reactie gekomen. De Bundestag heeft in een motie zijn instemming met dit plan uitgedrukt. Nu de an dere Regeringen nog. Zo lang zul len ze onze nieuwsgierigheid niet op de proef kunnen stellen, want er is min of meer afgesproken, dat de zes Regeringen na ongeveer twee maanden een conferentie zouden houden ter bespreking van dit nieu we Europese plan. F)IT IS DE grote gebeurtenis van het begin van deze maand. Wel ke grote gebeurtenis heeft even wel het einde van deze maand ge kenmerkt? Niets meer of minder dan de reis van de Franse Minis ters naar Washington. Deze reis heeft naturlijk geen enkel groot po litiek document in de openbaarheid gebracht, dat zo belangrijk is als het Straatsburgse ontwerp voor een Europese Gemeenschap. Maar wat deze reis wel tot resultaat zal heb ben is een betere verstandhouding tussen de Amerikaanse bewindslie den en de Franse. Een verbetering in deze verstandhouding, die wel wenselijk was, zal tot eerste gevolg hebben, dat de Fransen minder moeilijk opzien tegen een andere gemeenschap: de Europese Defensie Gemeenschap. Want hoewel de Ministers reeds lang geleden een ontwerp hiervoor hebben aangenomen, kan men toch niet zeggen, dat de parlementen in de verschillende landen (en zeker niet in Frankrijk) erg haastig ach ter hun Ministers aanliepen. Inte gendeel. In Frankrijk waren er zeer grote bezwaren, die voor een groot deel ontstaan zijn door het grote verschil in positie tussen Duitsland en Frankrijk. Het is natuurlijk heel gemakkelijk om te zeggen, dat Frankrijk angst heeft voor Duits land. Maar wie een beetje de feiten van dichtbij ziet, zal ontdekken, dat Frankrijk ontzaggelijke financiële offers moet brengen in zijn over zeese gebiedsdelen, als gevolg waarvan de Franse industrie zwaar belast wordt. Bovendien heeft Frankrijk zware verplichtingen evenals Nederland, voor de algeme ne herbewapening. De Duitsers heb ben noch van het ene, noch van het andere last. Al hun inspanning kun nen zij dus richten op het herstel van hun industrie. En zij hebben dit gedaan met de hun eigen energie en zonder de zware hypotheken van de andere Atlantische landen. Als gevolg daarvan is natuurlijk een volkomen ongelijke positie ont staan, die vooral Frankrijk huive rig maakte. Deze Franse huivering heeft tot nu toe een grote rol ge speeld in de aarzelingen ten aan zien van het verdrag voor de Euro pese Defensie Gemeenschap. ^LS ER OP het einde van deze maand iets is veranderd, dan is het stellig de houding van vele Fransen ten aanzien van dit verdrag. In de commissie die een aantal bijkomende vraagstukken moest regelen, die door Frankrijk aan de orde waren gesteld is volle dige overeenstemming bereikt, waardoor Frankrijk de zekerheid heeft zijn belangen in de overzeese gebiedsdelen niet te schaden door het aannemen van zware verplich tingen in gen Europees Leger. Door de anderen is blijkbaar er kend, dat Frankrijks strijd in Indo- China evenzeer een aspect is in de strijd tegen het communisme als de oorlog in Korea. \/ELEN IN EUROPA herademen. Want als Frankrijk dit Defen sie Verdrag zou verwerpen, wat zou er dan nog van de Europese eenwording terecht komen? Nu kan men natuurlijk wel zeg gen, dat de verandering ook een gevolg is van de besprekingen, die te Washington zijn gevoerd en waar duidelijk gemaakt zal zijn, dat kost bare Amerikaanse dollars niet voor niets worden gegeven. Men kan dit zeggen, al klinkt het een beetje boud. Maar politiek bedrijven is ook zaken doen. En in dit opzicht zijn de Amerikanen geen leerlingen van West-Europa, maar hebben zij een eigen ervaring. Europa vaart daar overigens tot nu toe niet slecht bij. DR W. J. SCHUIJT DROF. GIELEN wil voor de radio een robbertje gaan boksen met Evert Vermeer. De VARA is goedgunstig bereid daarvoor vijf minuten af te staan .Dit geval is op zichzelf niet zo belangrijk. Maar het belicht nog eens op schrille wijze de scheve toestand, dat een der om roepen zeer beslist een politieke omroep is en al zijn programma's lardeert met politieke propaganda. Het was niet voor niets, dat de heer Vorrink op het laatste congres zulk een warme dank bracht aan de VARA, toen hij het succes in de verkiezingsstrijd besprak. Het is ons nog nooit duidelijk gemaakt waarom één partij in den lande aldus steeds een grote voorsprong mag hebben op andere partijen. Geen minister, geen radioraad schijnt daar een einde aan te kunnen maken. Waar om toch niet? JN ELSEVIER van deze week staat een groot verhaal van de Duit se journalist Heinz Liepman. Hij verzekert, dat er in Hamburg door een neo-nazistische organisa tie een groot plan was beraamd om in de Oudejaarsnacht een overval te plegen op de gevangenis in Werl, waar de Engelsen Duitse oorlogs misdadigers hebben opgeborgen. Die moesten in één slag bevrijd worden. Het plan werd echter ver ijdeld, doordat het van te voren uit lekte. Het kan best zijn, dat de heer Liepman hier juiste feiten mede deelt. Hij verzekert intussen ook, dat de bevrijding der gevangenen in Breda als generale repetitie was bedoeld door de meergenoemde or ganisatie. Hiertegenover nu kunnen we stellen wat de rechter-commis- saris, met het onderzoek in de Bre dase ontsnappingszaak belast, ons nog onlangs met nadruk verzeker de: „Er is geen sprake van, dat de zeven gevangenen door een geheime organisatie zijn bevrijd. Mijn on derzoek heeft dit duidelijk uitge wezen". Tenminste op dit detail is de heer Liepman er dus naast. Niets bloeide dan Uw bleke handen; Niets leefde dan Uw bange mond, Waar alle pijn scheen saam te branden. En stilte weende waar ik stond.... Gij hieldt Uw hoofd naar mij gebogen en schruwde van een dorre dorst. Dan brak het licht in Uwe ogen. Dan brak de wereld in Uw borst. Een huivering voer door de landen. Een huivering voer door de lucht. Niets bloeide dan Uw bleke handen. En schreeuwend ben ik weggevlucht. O, dwaze ren! Gij overspande iedere stap van mijn bestaan met Uw bleke, bleke handen. En nergens kan ik U ontgaan. L. M. Cultureel nog zonder waar de, zegt pater Wesseling (Van onze correspondent) Dater P. Wesseling heeft iets over de televisie in Amerika verteld aan de jongeren en het volgende is de moeite van het doorgeven waard. „Ik heb veel gezien en veel geleerd" aldus pater Wesseling en intussen heeft hi.i zich kunnen overtuigen van de tranen van een bisschop wiens fa voriete honkbalclub had verloren. Hij hoorde ook van nonnen, die 's nachts om twaalf uur in hun klooster nog naar de televisie zaten te kijken, van de beroemde radioprediker Mgr. Ful ton Sheen, die een van zijn televisie- preken begon met de aanbeveling van een merk radiotoestel, en van een be roemd bokser van een katholieke jeugdvereniging, die op het nationale tournooi van een priester uit de zaal een extra zegen ontving. Wordt de televisie in ons land nog schaars bekeken, in Amerika heeft bijna iedereen een toestel. Een groot deel van de dag brengt men voor het scherm door, ook de jeugd. Reclame is aan de orde van de dag; soms treedt Gary Cooper voor het scherm om te vertellen, dat hij zijn spierballen en dollars te danken heeft aan een be paald merk brood of boter. Televisie is business, zegt pater Wesseling. en daarom cultureel nog zonder waarde. Ze werkt de geestelijke luiheid in de hand." In Amerika heeft de pater geleerd, dat een van de grootste gevaren voor onze beschaving de tyrannie van het getal is. Priesters bidden rozenkran sen voor de televisie, in zalen met duizenden bezoekers. Alleen het aantal schijnt indruk op de gelovigen te ma ken. Intussen meltlen de Amerikaanse kranten dat de televisie in de nieu we wereld zo is geïntensiveerd, dat ze nu al bezig is, de radio te verdringen. Het is alles mogelijk, waar de dollars voor reclame op het scherm rijkelijk vloeien. De ISed. militaire missie J~AE NEDERLANDSE en Indonesische delegaties ter bespreking van de Nederlandse militaire missie zijn tot overeenstemming gekomen ten aanzien van een groot aantal finan ciële en materiële regelingen. Overeengekomen is de liquidatie werkzaamheden over te dragen aan 'n afwikkelingscommissie. welke zal werken volgens richtlijnen, waarover thans nog tussen de beide delegaties overleg wordt gepleegd. Een redactiecommissie zorgt reeds voor de redactie van het slotprotocol. Advertentie) M|CH C7|J tUM W |lvmOINIA^A>#CIC»RtTTESl Advertentie) TEGEN TRAGE STOELGANG is 't beste middel Eén of twee VICHY PILLEN vóór het slapen gaan. zijn vol doende. Een geregelde ontlasting is de basis voor een goede ge zondheid. Let vooral op de juiste naam en het blauwe doosje VERKRIJGBAAR BIJ APOTHEKERS EN DROGISTEN Tentoonstelling van zijn werken te Vlissingen Om deze dag voor de heer Bergsma niet onopgemerkt te laten voorbij gaan heeft zich een comité gevormd. Dit comité bestaat uit de heren: Mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen voorzitter van de Kunstkring „Het Zuiden", D. Kodde, burgemeester' van Zoutelande, Mr. H van der Beke- Callenfels, Middelburg; H. Frima, arts, Zoutelande; G. Gabriëlse, voor zitter V.V.V. Zoutelande. P. de Haas, arts, Amsterdam; Gerard Jacobs] kunstschilder, Vlissingen; J. Louwer- se, secretaris V.R.W, Vlissingen, Ir. T. Michielsen, Middelburg. Dit comité zal, met toestemming van B, en W. van Vlissingen, in de grote zaal van het Stedelijk Museum, aan het Bellemypark, aldaar een tentoonstelling van werken van de heer Bergsma inrichten; deze ten toonstelling zal worden geopend op Zaterdag 18 April a.s en zal voor het publiek geopend blijven tot 3 Mei' d.a.v. Het ligt in het voornemen van het voornemen van het comité, daartoe financieel gesteund door vrienden en door hen die de kunst een goed hart toedragen, een of twee werken van de heer Bergsma aan te kopen en daaraan een door de heer Bergsma gewenste bestemming te geven. T ievc lezers en lezeressen, laat tUdens het woeden van de grote schoon maak nog enkele zaken onafgedaan, want volgende week wordt aan uw deur gebeld door een stevige Verken ner, glimlachende Gids, hulpvaardige Padvindster en handige Padvinder. Zy willen weer. net als vorig jaar en tij dens de actie „Mouwen omhoog, het land moet droog", een of meerdere kwartjes verdienen voor goede doel einden. We hoorden al, dat een gezin ge durende een hele week het vaatwassen aan een paar Gidsen had uitbesteed en van een heer die hele stapels brand hout heeft liggen om te klieven en te kloven. Vorig jaar besteedden de padvin ders de helft voor de eigen groep en de andere helft werd afgedragen voor gebrekkige padvinders. De Verkenners besteedden de afgedragen helft aan het herstel van de Kapel te Persingen. Thans zullen ze die afstaan voor de getroffen troepen in de noodgebieden en voor de uitbouw der Verkenners beweging die nu een trainingscentrum heeft zonder de noodzakelijke inrich ting. MOTOR „Dat had ik ook niet verwacht, toen ze me vroegen of ik even wat vuil wilde wegvegen. jyjAAR ook de helft voor de eigen groepen en kringen zal nuttig wor den besteed. Zo zijn er Gidsen, die van plan zijn met haar verdiensten Pater Soontiëns, die naar zijn moeilijke mis sie in het Amazonegebied gaat, te hel pen aan een buitenboord-motor. Hoe het ook zij, de verdiensten krijgen een nuttige bestemming! JJet overigens zo vreedzame Engel se Crawley beleefde dezer da gen een zonderling schouwspel. Men zag er dertig huismoeders met zakjes boterhammen, thermosflessen zich op het stedelijk plaveisel neervleien voor de wielen van een wachtende autobus, om er genoeglijk te gaan picknicken. Ieder diertje zyn ple ziertje, maar de bus zat er maar mee, want die kon niet wpgrijden. Het Opvoedkundig Comité van het Graafschap Eussex wilde zich juist aan boord begeven om een toertje te maken langs de stedelijke nieuw bouw. „We breken pas op, wanneer dat comité enkele afgevaardigden van ons willen ontvangen," zeiden de etende en drinkende huismoeders en aldus geschiedde. Toen de huis moeders haar harten hadden ge lucht over de trage scholenbouw, werd de lunch thuis voortgezet en kon het comité gaan toeren. Het bloed spreekt P\E 16-JARIGE Joanne Franzoni was rustig aan het rolschaat sen op het gladde plaveisel van het stadje Rutland (Ver. Staten), toen ze plotseling een vluchtende man zagj achterna gezet door een ste vige politie-agent, die ziender ogen afstand verloor. Joanne schaatste de vluchteling achterna, haalde hem gemakkelijk in en hield hem aan ziin jasje tot de agent hem te pakken had. Joanne is de dochter van de commissaris van politie. Burenhulp \7RIENDELIJKE buren zagen, dat de garagedeur van de 57-jarige Phillip Murphey te Wellington (Austr.) in de late avond door de wind zachtjes open en dicht zwaaide. Daar zij vreesden, dat dieven die goede Phillip zijn aards bezit wel eens zouden kunnen ontroven, bel den ze de politie op en deze stelde onmiddellijk een onderzoek in ,of er soms een inbreker bezig was. Zij ontdekten geen inbreker, wel meer dan 2000 Hessen met een keur van wijnen, likeuren en jenevers, al lemaal door Phillip uit een Welling ton pakhuis gestolen. Nu zit de goede Phillip een jaar lang zijn hulpvaardige buren in de gevangenis te verwensen. Maar hij mag nog blij zijn, dat men hem niet de gestolen 1400 andere flessen ten laste legt die hij gedurende zeven ja ren met een frequentie van vier per week heeft gestolen. Trouw I Qe 87-jarige dienstbode Rosa Proto te Rome heeft van de Italiaanse Vereniging van Huisvrouwen een gouden me daille gekregen, omdat zij 79 jaren lang bij dezelfde familie in betrekking is geweest. Dat zal wel een wereldrecord zijn. Trouw II P)OOR HET achterdeurtje van de familie Wood in Gage (Ver. Sta ten) kwam een magere, haveloze kat binnensluipen die wel wat leek op de eens zo welvarende Tommy, die de familie indertijd aan een vrien- Een belangrijk ding is ook het vol gende: geef uw helpsters of helpers niet een bedragje, zonder dat u daar voor een tegenprestatie krijgt. De jon gens en meisjes moeten immers leren te werken voor hun verdiensten. En ook moogt u gerust méér geven dan dat kwartje, dat op z'n Amster dams Heitje heet. Vooral, wanneer het werk nogal omvangrijk is geweest. Zo lazen we in een Engelse krant, dat het Britse hoofdkwartier zich daar zorgen maakte over de „exploitatie" van de padvinders in Engeland door huisvrouwen. In Dorset schijnen b.v. de knapen nogal met een fooitje te zijn afgescheept. In het parochieblad van Marnhell verscheen een stukje van de parochieherder, waarin deze schreef, dat een langdurig en groot karwei beslist niet met een kwartje mocht worden beloond. CONTROLE din in Californië had weggegeven. Maar omdat de vriendin 2400 km. ver weg woonde, leek het wel wat onwaarschijnlijk, dat het magere diertje Tommy was. Mevrouw Wood informeerde eens bij haar vriendin en het bleek, dat Tommy daar an derhalf jaar geleden verdwenen was. Tommy moet dus gemiddeld per dag 4 km., al snuffelend hebben afgelegd. Gevoelloze dokter DAPA Akonjambootiologuniye, to- verdokter in Afrika, had zijn zoon, de thans 25-jarige Samuel Ogurime alle knepen van het vak geleerd en een der merk waardigste was wel het volko men gevoelloos worden. Toen Samuel hoorde, welke enorme inkomsten boksers als Sugar Ray Robinson en zo incasseerden na hun overwinnin gen in de ring, koos hij dit profij telijk beroep omdat men hem rustig op neus en ogen kon timmeren, zon der dat hij er iets van voelde. Hij verhuisde van zijn hut in Nigeria naar een Londense flat en het lieve leven begon. Hij noemde zich nu Sammy Wilde en toen hij eens in een bokswedstrijd optrad, zei de scheids rechter, dat hij er teveel van langs kreeg. Sammy had er niets van ge voeld, maar bij nadere inspectie bleek, dat hij zijn hand gebroken had. Dit wordt me te erg. dacht Sammy en nu toverdoktert hij in zijn flat. Hij danste thuis op flessenscherven en brandende spaanders, maar in Lon den drukt hij brandende sigaretten op zijn tong uit en laat hij het re genen uit wolkenloze luchten. „Het gaat beter dan boksen", zegt Sammy. „Niemand verwondt je en een nacht club heeft me voor mijn optreden al 400 gulden geboden. Ik denk maar, dat ik het aanneem". Slapen maar |~jOKTER Morwood In Folkestone, die asthma-patiënten geneest door hypnose en ze in slaap brengt door met een drenzerige stem stuk ken voor te lezen, moet zijn methode veranderen. Want de goede dokter viel meestal tegelijk met zijn patiën ten in slaap. Nu heeft hij zijn voor lezingen maar vastgelegd op gramo- foonplaten. Niet alleen kan hij In tussen wat anders doen, maar hij kan net zoveel gramofoonplaten laten draaien als er patiënten zijn, zodat geen mens op behandeling hoeft te wachten. Jokkebrok r\E 103-JARIGE heer William Ridler in Ka lamazoo (Ver. Staten) heeft er zijn vreugde over uitgesproken, dat hij thans in staat is, beelden uit zijn kinderjaren te vertellen zonder dat iemand hem voor leugenaar kan uitmaken. UEN cta t 133 gld. per kop HOOFDMAN van de Na- gastam, die te Singkaling (Bir ma) dicht bij de Indische grens een nederzetting bewoont, heeft premier Nehroe van India beloofd een scha deloosstelling van bijna 12.000 gul den in goederen te betalen voor een overval twee jaar geleden op een Indisch dorp. waarbij zijn stam 90 koppen snelde. Hij gaf voorts de verzekering, dat zijn onderdanen nooit meer koppen zullen snellen. De hoofdman bood Nehroe een versier de speer en een kleurige hoofdtooi aan. De hoofdman van een andere stam van koppensnellers legde de plechtige gelofte af, nooit meer ten strijde te zullen trekken. ■"TENSLOTTE hebben de jongens en 1 meisjes formulieren bij zich, die Fobrikonte: Fa. Gebr. Tjallema, Sneek ze u na hun werk zullen aanbieden ter tekening. Dat moet u vooral doen, om dat de hoofdkwartieren er een ge makkelijker administratie door heb ben en zowel de jongens als de meis jes gewennen aan een behoorlijke con trole, die ze in hun latere leven ook wel zullen moeten ondervinden. Dus nu van 7 tot en met 11 April de handen stevig uit de mouwen en. wat de werkgevers betreft, een royaal gebaar! Advertentie) WENNEKER door 44) Harry knikt alleen maar, doch Westra neemt hem kameraadschappe lijk bij de schouder en duwt hem de ?ang in. „De groeten aan je moeder. Zeg maar, dat ze je eens mag komen opzoeken, als ze beter is." Als Westra naar Meulkens terug keert, ziet hij dat de jongen gejaagd een hert de lange laan afrent. ,.vioet J0 zien, Meulkens! als hij zo n°°r?aat' haalt hij de vorige trein Poedagogen staan naast el- k,nl'°°r J10.1 raam van de directeurs- rv i-„v,^n h'jhen de hardlopende Har tford' h! na' tot hÜ is verdwenen, gezichten staan strak, als Meulkens denkf'aa^Seü ripr riio v- aan de zieke moe- erstrafto hoge uitzondering haar zfet w°°tn vo°r eni*e «ren 'huis spel, dat hii denkt aan het h°Se onder rinvo spee11 door de jongen de vrijheid C'te"tate^" °P Meulkens, '°Ch lets zieliSs in," zegt maar tezeHdèr'uid ant.w°ord Eoven- tijd gaat de telefoon, die door de directeur wordt gegrepen. „Het observatiehuis", zegt hij tot Meulkens en wijst hem dat hij weer moet gaan zitten. Tussen een paar antwoorden aan de telefoonjuffrouw door spreekt Westra met de man die laaggezeten in de gemakkelijke stoel naar hem ópkijkt. „We moeten eerst weten, of hij nog in het Observatie huis isHalloJa juffrouw Het gaat daar langzaamAls hij is doorgezonden, wordt het geval na tuurlijk veel moeilijkerHal loNu komt het gesprek door. „Ja, met de directeur van Voorland mag ik de directie even?" De directie komt dezelfde direc teur, die Henk Veder in het Obser vatiehuis opnam en die toen in die zelfde kamer met z'n Indische vriend telefoneerde. Ook nu is zijn toon vriendelijk en opgewekt. Wie zegt WestraVeder? Hendrik Ve der „Ja, ja, die hebben we hier nog zit op de schoenmakerij. Geen op vallend type. Nee, u weet. dat ik daar niet over te beslissen heb Natuurlijk u wou alleen maar we ten. of hij er nog is. Ja, u kunt hem krijgenklanten genoeg. Dan hoor ik er nog van." „Veder is daar nog. Ze hebber hem in de schoenmakerij gezet, zegt Wes tra. Hoe krijgen ze het in hun hoofd, denkt Meukens. Zo'n levendig jog als die Henk in een schoenmakerij. Hij ziet hem in 'n klas hoe de jongen daar de bloemen verzorgde hoe dol hij er op was om alle mogelijke klusjes op te knappen, als hij maar niet zo"n hele ochtend of middag stil hoefde te zitten. Die dikke woel water zetten ze in een schoenmake rij Hij ziet de branie al als schoenmaker.... het jog, dat in z'n witte jasje als een dolle door de stad trapte later toen hij van school af was, toen hij voor Blankers de boodschappen rondbracht„Ma ken ze een schoenmaker van hem?" vraagt Meulkens. „Dat lijkt me niet bepaald het bes te," zegt Westra. „Maar nu krijg ik hem wel hier. Wacht ik zal er met een werk van maken." Dat is echt de oude baas, denkt Meulkens met vreugde. Afmaken de boel waar hij z'n tanden in zet, houdt-ie vast. Hij zit erbij, dat Westra met de kinderrechter telefoneert en hij ver neemt. dat deze er geen enkel be zwaar tegen heeft, de jongen een poosje laten we voorlopig een half jaar zeggen Voorland krijgt. Nee, het geval zelf heeft eigenlijk niet zo veel om het lijf, maar het milieu van de jongen is niet geschikt. Een pleeggezin zou niet kwaad zijn, naar als Westra hem wil hebben. dan moesten ze dat maar doen. Hij zal er met d;e Officier over spreken en dan de zaak officieel verder afhande len. „Het is voor Veder misschien niet leuk dat wij ons met zijn zaak be moeien," zegt Westra ernstig, als hij ziich weer tegenover z'n bezoeker neerlaat. „Je hoorde het zeker al, de kinderrechter heefter over ge dacht een pleeggezin voor hem te zoeken." „Is dat beter?" vraagt Meulkens haastig. „Hangt er van af. Het is de grote moeilijkheid een goed pleeggezin voor zo'n knaap te vinden. Als jij hem in huis wilt hebben?" Dat zou de oplossing zijn, vindt Westra zelf. Zo'n jog als Henk kan beter in een pleeggezin, dan in welke inrichting ook. Meulkens heeft zich met het geval willen bemoeien nu moet hij er ook de consequenties maar van aanvaarden en de jongen in huis nemen. Westra vindt, dat ze de zaak er niet beter op hebben ge maakt, maar hij acht het niet nodig, dat aan Meulkens te vertellen. Meulkens schijnt het toch te voe len. Want dadelijk uit hij er zijn spijt over, dat hij z'n gezin niet kan uitbreiden. Dat gaat nu eenmaal niet. „Z'n vrouw sukkelt nog al en zo'n jongen heeft toch ook z'n verzorging nodig. Ik mag m'n ouwetje die ex tra last niet aandoen". Hij zou z'n vrouw niet eens durven vertellen, dat hij er een pleegzoon bij zou ne men. Nee, dat wist Meulkens wel daar zou niets van inkomen. Dan zou hij later toch weer moeten wei geren. „Je weet, dat dat moeilijk zal gaan. Het lijkt me een hele verantwoor ding," zegt Meulkens alleen. „Ik zou het wel willen, maar ik weet zeker, dat het niet gaat."' „De verantwoording is groter dan bij de opvoeding van eigen kinde ren, maar het zijn juist de goede pleeggezinnen, als men daar begrip voor heeft." zegt Westra. Hij vindt het eigenlijk niet in de haak, dat Meulkens nu weigert, de jongen op te nemen. Hij moet toch weten, dat Henk het bij hem thuis toch heel wat prettiger zal hebben dan hier, op Voorland. Nee, helemaal in orde is dat niet, denkt Westra. De deur die toegang geeft tot de directeurswoning, wordt plotseling opengedaan en de oudste zoon van de directeur, Jan, komt binnen. „Stoor ik vader? Hé, meneer Meulkens.... hoe maakt u het?" doet de jongen ver rast. Meulkens komt overeind, maar Jan duwt hem met een vriendschappelij ke handdruk weer in de stoel terug. „Blijft u toch zitten. Voor Jantje hoeft u warempel niet op te staan, meneer Meulkens." „Ja, voor Jantje," zegt Meulkens peinzend.„Hoe lang is het al weer geleden, jongen, dat je bij mij in de klas zat? Weet je nog, Westra. dat hij zo mooi kon schrijven, dat we zijn schrift aan de schoolopziener lieten zien en dat die zei: Het is ge woon een wonder?" (wordt vervolgd) ZATERDAG 4 APRIL 1953. HILVERSUM I 402 meter KRO: 7.00 Gramofoonmuziek; 7.10 Gewijde mu ziek; 7.45 Morgengebed en liturgische ka* lender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.25 Metten van Paas zaterdag; 9.45 Gramofoonmuziek; 9.55 Wa terstanden; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gramofoonmuziek; 11 00 Voor de zieken; 11.45 Kamerkoor en solist; 12.00 Angelus, paasklokken en gewijde muziek; 12.07 Gramofoonmuziek; (12.30-12.33 Land- en tuinbouwmededelingcn)12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Amusementsmuziek; 14.00 Boekbe spreking; 14.10 Gramofoonmuziek; 14.20 Engelse les; 14.40 Amateuruitzending; 15.15 Kroniek van Létteren en Kunsten; 15.55 Sopraan, tenor, viool, cello, trom pet en spinet; 16.30 De schoonhe d van het Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Gevarieerde muziek; 18.15 Journa listiek weekoverzicht; 18.25 Amusements muziek; 18.40 Regeringsuitzending: Zoek licht op de Westerse Defensie; 19.00 Nieuws; 19.10 Gramofoonmuziek: 19.20 Parlementsoverzicht; 19.30 Gramofoonmu ziek; 20.25 De gewone man zegt. er 't zij ne van; 20,30 „Lichtbaken", causerie; 20.50 Gramofoonmuziek: 21.40 Actuahtei- ten; 21.50 Radio Philharmonisch Orkest, en solist; 22.45 Gramofoonmuziek: 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esoeranto; 23.22 Gramofoonmuziek; 23.30-1.30 Paaswake en Nachtmis. HILVERSUM II 298 meter VARA: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Ochtendgymnas iek; 7.33 Gramofoonmu ziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek: VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Voor d.e arbeiders in de continubedrijven; 11.30 Bariton en piano; 12.00 Gramofoonmu ziek; 12.30 Land. en tuinbouwmededelin gcn; 12.33 Gramofoonmuziek; 13.00 Nws. en commentaar; 13.20 Dansmuziek; 13.55 Radioweekjournaal; 14.20 Lichte muziek; 14.45 Boekbespreking; 15 Orgelspel; 15.30 „Van de wieg tot het graf", causerie; 15.45 Metropole orkest; 16.15 Sportpraat- je; 16.30 Rotterdams Philharmonisch Or kest en solist; 17,15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 Gramo foonmuziek; 18.40 Lichte muziek; 19.00 Artistieke Staalkaart; VPRO: 19.30 ..Passepartout", causerie; 19.40 .Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 ..Deze week", causerie; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerd programma; 22.00 Socialist'sch comméntaar; 22 15 Lich_ te muziek; 22.40 „Onder de pannen", hoor spel: 23.00 Nieuws: 23.15-24.00 Gramofoon muziek. BRUSSEL. VLAAMS. 324 meter: 12.34 Pianospel; 13 00 Nieuws: 13.15 „Sieben Worte des Erlosers"; 14.15, 14.30 en 14.45 Gramofoonmuziek; 15.00 Mattheus Pas sion; 17.30 Engelse les; 17.45 Accordeon- spel; 18.00 Gramofoonmuziek; 18.15 Ac- cordeons.oel; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Cabaret; 20.45 Gramofoon muziek; 21.15 Moderne tijden; 22.00 Nws 22.15 Hcbreeu1 se zangen; 22.55 Nieuws; 23.00-0.45 Kerkdienst. BRUSSEL, TRANS. 484 meter: 12.10 Omroeporkest; 13.00 Nws 13.10 en 14.05 Verzoekprogramma; 15.00 Gramofoonmu ziek; 16.30 Lichte muziek; 17.00 Nieuws; 17.15 Lichte muz.ek; 18 30. 19.00 en 19.40 Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws; 20.00 Gevarieerd programma; 20.30 Chansons; 21.00 Gramofoonmuziek; 22.00 Nieuws; 22.10 Gramofoonmuziek; 22 15 Jazz-vnu- ziek; 22.45 Gramofoonmuziek; 22.50 Nws.; 23.00 Gramofoonmuziek; 23.55 Nieuws.

de Stem | 1953 | | pagina 5