Zeldzaam orgel ontdekt in Ulvenhout JAN TIMMERS droomt van trials TWEE DERDE van de COMPETITIE IS ACHTER DE RUG Negers in Soedan willen nog geen zelfstandigheid Juweeltje van Vlaamse bouwkunst uit begin 1800 Matthaeus-passion van '39 overgedoekt Instrument met zeldzame dispositie Geconcentreerd.... in de modder VOETBAL OP TWEEDE PAASDAG DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 3 APRIL 1953 Pastoor Vermunt: Hoe is "t mogelijk, zoude zegge Nu ziet men nog maar de achterkant, maar straks, als het is omgedraaid Een monument Kistpedaal is uniek \r Donkere Zuiden" bedreigd door Islam Arabieren geven ook de schuld aan Nederlandse missionarissen Negers wantrouwig DE uitroeping van Anglo-Egyptisch Soedan tot zelfstandige staat zou bij een aanzienlijk deel der bevolking op verzet stoten. De 2'A millioen ne gers in het Zuiden vrezen en niet zonder reden dat zelfstandigheid voor hen in de practijk zou betekenen: slavernij onder de 6.250.000 Arabische Mohammedanen uit het meer gecul tiveerde Noorden. Aldus het Vaticaan se Persbureau Angenzia Fides. Het accoord, dat op 12 Februari tussen Egypte en Engeland te Cairo wordt ondertekend en dat aan de Soedan autonomie verleent, is dan ook met zeer gemengde gevoelens begroet. Het enthousiasme, dat deze overeenkomst uitlokte bij de Noord-Soedanezen, wordt geenszins gedeeld door de min derheid in het Zuiden. HOE BREDASE MOTORCRACK ZIJN FAAM BIJ ELKAAR RONKTE \o] ledig programma bij eerste klassers In 2e klassen en lagere regionen houden tal van clubs „vacantie" DASTOOR VERMUNT, herder van de St. Lau- I rentiusparochie te Ulvenhout en 80 jaar■oud, schudt z'n eerbiedwaardige oude hoofd en denkt hardop: „Hoe is 't mogelijk, zoude zegge. Hij kan maar moeilijk uitgepraat komen over het orgel, dat in een verdoken hoekje van het kerkkoor staat en dat zo op het eerste oog a- les heeft van een wat onwaarschijnlijk grote, invalide boekenkast. Het kreunt een beetje als de organist achter het speeltafeltje gaat zitten en het maakt schrikbarende geluiden, wanneer de motor van de reusachtige blaasbalg wordt ingeschakeld. Maar als dat alles achter de rug ROND de warme plattebuis van Ulvenhouts pastorie, met de regen fel striemend tegen de ruiten, hebben we het verhaal gehoord van al die toevalligheden, die tot de ontdekking van het orgel hebben ge leid. Pastoor Vermunt vertelde ons, hoe er wel eens jongens kwamen uit Breda, die graag op zijn orgel wilden spelen. Hij vond dat altijd goed, maar steeds'waarschuwde hij: Niet te hard, want het is een ver sleten ding! En dat meende de pastoor oprecht. In 1940 heeft hij zelfs op het punt gestaan, om heel het instrument te laten verbouwen. Nu prijst hij zich gelukkig, dat die restauratie niet is doorgegaan. is en de „speelman" gaat het klavier bewerken, dan klinkt er muziek, zoals er maar uit weinig kerkorgels te voorschijn komt. Dan kunt ge ho ren, dat het orgel van pastoor Vermunt geen versleten boekenkast is, doch integendeel een uitzonderlijk instrument, schoon van klank en gevoelig voor de fantasie van de man op het speelbankje. Zo schoon en zo gevoelig, dat be langrijke mensen uit onze Nederlandse muziek wereld er verrast naar hebben staan luisteren. In Ulvenhout staat vergeten en miskend, een juweeltje van orgelbouwkunst, dat meer dan gewone zorg verdient, omdat 't zo zeldzaam is. plaatsing betere kansen biedt aan de mooie klank van het orgel. Ook een kleine restauratie van het inwendige zal nodig zijn. Dat zal natuurlijk wel de nodige duiten kosten, maar pas toor Vermunt is ervan overtuigd, dat hij daarmee niet enkel zijn parochie, maar tevens de Nederlandse muziek wereld van dienst is. Op langspeelplaten overgebracht Wij hadden al veel gehoord over het feit. dat Philips de Matthaus Passion op langspeelplaten in de han- del bracht. Gisteren hebben wij ze zelf gehoord. Het lijkt zo simpel: de Matthaus op platen, maar men moet weten wélke Matthaus en waar op genomen. In 1939 werd op Palm-Zondag ln het Amsterdamse Concertgebouw dit werk uitgevoerd onder algehele leiding van Willem Mengelberg, en Philips was toen in de gelegenheid om het geheel vast te leggen op de Miller- band. Deze band werd al die jaren be waard, en in 1952 is men begonnen met het ..overdoeken", het overbren gen van de opname op platen. Dit was echter een zeer zwaar werk, want de 8 km. lange Miller-band, die inmid dels ongeveer 13 jaar oud was. had wel iets geleden. GEDULD WEBK Qp een van die middagen nu, dat de Bredase jongens het orgel lieten zingen, waren er twee heren, even eens uit Breda, in de kerk, die elkaar verbaasd aankeken. Het waren de heer L. v. d. Ende, student aan het conser vatorium, en zijn vriend, de heer J. de Breet. Wat een muziek hoorden ze daar. Onmiddellijk zijn ze langs de smalle donkere wenteltrap naar het koor ge klommen en wat ze daar zagen, was al even verrassend. Geen machtig orgel front met sierlijke pijpen, doch slechts een betimmering van stoffige planken en linnen. Maar dat deed weinig ter zake. Het Ulvenhoutse orgel was ont dekt. De heer v. d. Ende heeft er geen gras over laten groeien. Onmiddellijk heeft hij contact opgenomen met dr. M. A. Vente, een bekende orgeldes- kundige. en met de Eindhovenaar Hu- bert. Huët en het eindresultaat is ge weest, dat het orgel van St. Lauren- tius ergens bovenaan op de lijst van beschermde monumenten kwam te staan. Verscheidene organisten hebben reeds hun vingers over de-toetsen van het zeldzame instrument laten gaan, en allen zijn zij het erover eens, dat de ontdekking van grote betekenis is geweest. Gaaf en prachtig instrument als een koraalwonder. Intussen heeft pastoor Vermunt zich afgevraagd, of dat nu zo wel kan blijven. Hij heeft een prachtige kerk, waarin alles tot in de puntjes verzorgd is. Het zou jammer zijn, wanneer al leen het orgel, dat nu juist zo'n rijk bezit is, daarbij zou moeten afsteken. Langzaam maar zeker zijn bij hem de plannen tot restauratie gegroeid en ze beginnen nu al vastere vorm aan te nemen. Al kan het dan niet een-twee drie gebeuren, het fraaie instrument zal de plaats krijgen die het verdient. Nu staat het met het front tegen een zijwand van het koor, zodat men er enkel de achterkant van kan bekijken. Dat moet natuurlijk op de eerste plaats veranderen, temeer omdat een her- r\E PHONOGRAFISCHE Industrie van Philips is toen. onder de be kwame leiding van de heer M. J. C. van der Meulen begonnen met het corrigeren, stukje voor stukje van de band en over te zetten op platen. Het hoeft geen betoeg, dat dit een precisiewerkje is geweest, dat maan den heeft geduurd. Maar het resul taat is even schitterend als verbluf fend Hier horen wij een stuk cultuur, uit de glansperiode van het Neder landse muziekleven. De opname in 1939 was uit de aard der zaak bedoeld als een reportage, zodat men bij het beluisteren van de langspeelplaten de bijgeluiden, zoals het opstaan der koren, het geschuifel van het publiek, en zelfs het tikken van de dirigent vóór het begin ook nü weer waarneemt, hetgeen deze op name zo levend maakt, en een bijzon der aspect geeft. MEDEWERKENDEN ]3E SOLISTEN die optraden waren: Karl Erb (Evangelist). Willem RaveUi (Chnstuspartij)Jo Vincent (in haar glorie-tijd)Ilona Durige (alt, inmiddels overleden). Louis van Tul der (tenor) Herman Schey (bas), de laatste vier zingen de aria's. Instru mentale solistenLouis Zimmerman (viool), G. Blanchard (oboe d'amore) W. Peddehors (oboe da caccia) Hu- bert Barwahser (fluit), Piet van Eg- mond (orgel) en Johan den Hertog (clavecimbel). De begeleiding is van het Concertgebouw-orkest en de ko ren waren het Amsterdamse Toon kunstkoor en het Jongenskoor „Zang- lust" van Willem Hespe. Verder commentaar is hier totaal overbodig. Hier is een unieke kans voor platenliefhebbers. H. v. H. J-JET ORGEL IN ULVENHOUT werd, zoals uit archiefstukken is geble ken, in 1808 gebouwd door de beroem de Gentse orgelbouwer L. P. v. Pe- teghem. De familie van Peteghem was een vooraanstaand Vlaams orgelbou wersgeslacht; wij bezitten in ons land nog een orgel van hen, n.l. in Vlaar- gen. De kast van het orgel werd vervaardigd door C. Stevens in Duf fel. de stamvader van een bekende Belgische orgelfirma. Het geheel kost te toen 1800. voor een orgel als dit in die tijd een aanzienlijk bedrag. ■y^/IE HET orgel van St. Laurentius gaat bekijken, ziet daaraan een klavier en een kistpedaal. Dit kistpe daal is uniek. Het bestaat uit een kist je, waaruit (in de deksel) twaalf blok jes steken, de oude Franse en Zuid- Nederlandse bouw van een pedaal. Er is geen gecompliceerd spel op mo gelijk. Men kan er slechts een enkele toon op aanhouden met de linkervoet. Bij mijn weten zijn er in ons land,' buiten het Ulvenhoutse, nog maar twee, n.l. te Vaals en Waspik. Het orgel bevat een prachtige regis- terdispositie! Het werk was van uit- stekende kwaliteit en heerlijke, helde re intonatie. Een waar meesterwerkje! NIET GAAF BEWAARD LIELAAS is het niet geheel gaaf be waard gebleven: de Terts en de Cimbel moesten in 1889 het veld rui men voor een sentimentele Viola di Gamba 8' van zink. Bovendien werd het, toen het in 1904 in de huidige zijn verborgen hoekje tevoorschijn ruimte van de St r„„ V ,e Plaats dle het toekomt, dan zal de koor- boven aangeaeveti ...JT hferlc' vavuit het schip gezien, er als hier- een klein stukje hoaer j m'ddentorentje van het orgel front zal de achterwand van het u huidige balustrade, maar zodanig, dat baar blijft. De Iwaere i*!°r','net de fraa*e glas-in-lood-ramen, zicht- gebleven, zodat men dnnr toren van het front is vrij gaaf bewaard organist blijft. mriK- een v°orbeeld aan heeft ter restauratie. De gers kunnen, vanaf'ee^villden acjlter het orgel. De zan- verrtehf 1 verhoog achter het orgel, de verrichtingen aan het altaar volgen. I ENNART van den Ende, Julia- nalaan 85 te Breda, was de ge lukkige ontdekker van liet bij zondere orgel, dat de St. Lauren- tiusparochie te Ulvenhout ongewe ten rijk was. De heer v. d. Ende, die viool student is aan het Conservatorium te Utrecht, heeft een bijzondere belangstelling voor orgels, en op een van zijn speurtochten, die hem in vrijwel alle West-Brabantse kerken brengen, hoorde hij liet or gel van pastoor Vermunt spelen. Hierbij geeft hü zijn visie op het oude orgel, dat zon waardevolle aanwinst voor muzikaal Neder land is gebleken. kerk werd geplaatst, met het front te gen een zijmuur van het koor gezet, en zo is de achterkant het enige, wat men er nog van kan zien. Vergeleken echter bij wat met an dere orgels is geschied, zijn deze ver anderingen gering en daarom mogen we hier gerust spreken van een zeer mooi exemplaar uit de nabloei-perio- de van de orgelbouw. WAARDIG VOORBEELD LIET is te hopen, dat het orgel spoe dig gerestaureerd mag worden, met deskundige vervanging van de verdwenen registers en een waardige opstelling van het orgel (b.v. zoals op de tekening), zodat het prachtige ge luid in deze kerk met haar uitsteken de accoustiek volledig tot zijn recht kan komen. Het zal dan tevens een voorbeeld kunnen zijn voor nieuw te bouwen instrumenten, zowel wat be treft de dispositie, als de opstelling in een ondiepe kast en dc mechanische tractuur. die na bijna 150 jaar nog feilloos licht werkt! Het zal het publiek ervan overtui gen, dat een orgel geen saai, vervelend dreunend instrument is,.doch een, dat fris en juichend klinkt. Wij bezitten hier in West-Brabant niet veel schone, oude orgels meer. Daarom mag Ulven hout trots zijn op dit bezit! LENNART v. d. ENDE „SCHULDIGEN" kunnen jullie negers zonder hen? Al leen de Mohammedanen komen voor bestuursfuncties in aanmerking". Dergelijke dreigende uitlatingen zijn voor de negers reden genoeg tot wantrouwen, dat op zijn beurt de eigenlijke en doepste oorzaak is van de verdeeldheid in de Soedan. SCHULDIGEN! TN plaats van de missionarissen, die uitsluitend voor het welzijn van het land werken, allerlei verwijten naar het hoofd te slingeren, zouden de lei dende persoonlijkheden in Noord-Soe- dan er veel beter aan doen de onwe tende massa van het volk voor te lichten en haar respect en begrip bij te brengen voor godsdienstvrijheid. Indien men zich houdt aan dc let ter van de grondwet en van de over duidelijke verklaringen der Noord- Soedanese politieke leiders, dan is de toekomst van een vrij en verenigd zich met recht afvragen, wat het lot zou zijn van de zwarte minderheid en van de godsdienstvrijheid, indien ooit de onverdraagzame Mohamedanen aan het roer zouden komen. Het zijn dus het wanbegrip en de intolerantie der Mohammedanen zelf, die de ver deeldheid teweeg brengen. ACHTERSTAND LIET wantrouwen, dat de negers ten opzichte van de Arabieren aan de dag leggen, wordt ook verklaard door de armoede der drie Zuidelijke pro vincies, welke niet die vooruitgang hebben gekend als het Noorden. In de Noordelijke provincies immers lig gen de katoenvelden, de rubberplan tages. Daar l^nt men de veeteelt. Tenslotte beschikt het Nsorden over een spoorwegverbinding, die zeer veel tot de economische ontwikkeling heeft bijgedragen. Het Zuiden kent al die rijkdommen niet. De verbindingen zijn er bovendien slecht en moeilijk, de afstanden enorm, het klimaat slechter. De moerassige gebieden zijn verpest door de malaria. Het arbeids vermogen is gering. Er zijn geen gro te steden. De levensomstandigheden zijn tengevolge van al deze feiten pri mitief gebleven. Dit alles is waar, maar wie draagt de schuld? Onwetend of onwilligheid? De Arabieren in het Noorden willen graag doen voorkomen, dat de missio narissen er verantwoordelijk voor zijn. Het tegendeel is echter waar. Wanneer er ln Zuid-Soedan sprake kan zijn van vakmanschap en van een leidende klasse, dan zou het de missionarissen, die deze mensen heb ben gevormd in hun scholen. De negers, die dit zeer wel besef fen, vrezen, dat wanneer de Engelsen verdwijnen, de Arabieren uit het Noorden alle bestuursfuncties zullen bezetten. Zij zouden zodoende niets bij hun onafhankelijkheid winnen, doch alleen van meester veranderen. Daarom zijn er vele negers, die veel liever de huidige toestand bestendigd willen zien, totdat zij zelf capabel zijn het bestuur over te nemen. Indien zU gedurende deze over gangsperiode de Engelsen preferen boven hun Noordelijke landgenoten, dan is dit misschien ook. omdat zij weten, dat onder Engels bestuur orde en rechtvaardigheid is gebracht in hun land. Oudere negers herinneren zich immers maar al te goed de on derdrukking, waaronder hun land eertijds zuchtte. Al te dikwijls voelen de negers zich ook nu nog behan'/eld als „abid", slaven. Al te veel negers beklagen zich er nog over, dat de Mo hammedaanse werkgevers weigeren hen in dienst te nemen of hun loon uit te betalen, alleen om het feit, dat zij Christenen zijn. Al deze feiten, die steeds het on derwerp van discussies en besprekin gen vormen in de Zuidelijke dorpen, verhinderen de nationale gevoelens der negers tot bloei te komen. Zoals de verhoudingen in de Soe dan nu liggen, is er dan ook geen re- ele basis voor nationale zelfstandig heid .Slechts als een gezond en voor uitstrevend nationalistische element er in slaagt de massa wederzijds en on derlinge verdraagzaamheid b(j te brengen, dan pas is er alle hoop, dat de Soedan als zelfstandige natie een tijdperk van vooruitgang en vrede te gemoet gaat. r)E Arabieren hebben van alles ge- probeerd de negerstamhoofden te winnen. Steeds beloven zij algehele gelijkheid van burgerrechten en vol ledige respectering der godsdienstvrij heid. Tevergeefs. Thans schuiven zij de oorzaak van dit mislukken in de schoenen van Engeland en de missie. De dagbladpers van Egypte zowel als van Noord-Soedan wijzen de Angli- kaanse en Protestantse zendelingen uit Engeland, Amerika en Australië en de Engelse, Ierse, de 5 Nederlandse en zelfs Italiaanse missionarissen aan als degenen, die schuld hebben aan de verdeeldheid onder de Soedanezen. In werkelijkheid echter liggen de oor zaken der verdeeldheid heel ergens anders. Het ontwerp-grondwet, dat vorig jaar door het Soedanese parlement werd goedgekeurd verleende aan de Engelse gouverneur enige persoonlij ke prerogatieven, welke hem in staat stelden de belangen van de negers in het Zuiden te garanderen. De overeen komsten echter, die later tussen mi nister-president Naguib, de leiders der Soedanese partijen en Engeland wer den gesloten, reduceren deze garan ties practisch tot nihil. De negers heb ben hiertegen energiek geprotesteerd en zouden in dit geval de voorkeur geven aan een federatieve status van Noord- en Zuid-Soedan in plaats van een zuiver nationale eenheid. De leiders in het Noorden, oprechte patriotten, kunnen nog zo mooi pra ten en nog zoveel verzekeren, dat zij nauwgezet de godsdienstvrijheid zul len eerbiedigen, de negers blijven wantrouwig. Hun vertrouwen is geba seerd op de feiten uit het dagelijkse leven, die inderdaad voldoende ver ontrustend zijn. Op straat, op de plei nen en in bijeenkomsten komen zij al te dikwijls in botsing met onont wikkelde, onverantwoordelijke en fa natieke Mohammedanen, die hun ver zekeren, dat ..binnen enkele jaren de gehele Soedan Mohammedaans zal zijn". De negers zijn ernstig verontrust door herhaalde uitlatingen uit dezelf de groep, welke wijzen op een hefti ge haat tegen Engeland en de Missie. ..Binnenkort jagen wij de Engelsen er uit, dan de missionarissen. En wat TTET kan raar lopen in de wereld. Want Jan Timmers, de be- -*• kende motorcrack uit Breda, die oorspronkelijk het eerzame beroep van architect zou moeten gaan uitoefenen, belandde op een cursus voor monteurs. Zo ontstond per ongeluk de loop baan van een coureur, die in de duizenden kilometers van par- coursen in alle delen van de wereld zijn klinkende faam bij elkaar reed. er werd om gevochten met alle ener- Perfect schuilde in coureur en ma- ]\[U MOET HIJ een beetje aan zijn Het hoogtepunt in deze sport-car- leeftijd gaan denken, maar nog rlere? Een hele rlts zlJn er dat Sewor. steeds is dit gehele leven ver vuld met de prikkelende sensatie van ronkende wedstrijdmotoren en nog steeds weet Timmers heel se cuur het complete lijstje van re cords uit het blote hoofd. Van die zinderende belangstelling getuigt bovendien de trial, die de motorclub De Baronie telkens weer met over tuigend succes organiseert. De klei ne, gezette man aan het van Cooth- plein is daar eigenlijk de enige pio nier van. Hij introduceerde deze op windende vorm van terrein-rijden vanuit Engeland. HET BEGON OP MANOEUVRE.. TAN TIMMERS (46 jaar)) zit nu zo J wat een 25 jaar vast aan de sfeer, die heerst onder het spe ciaal slag mensen, dat men coureurs noemt. Hij begon op een manoeu vre. Jan weet daar nog alles van. Het merk is al lang uit de tijd, wat niet zo'n wonder is, want het had geen versnellingen, werd voortge- ploeterd door een primitieve riem- aandrijving, terwijl het ook met de remmen maar dunnetjes was. Later heeft Jan ook een Harley gehad. Dat was er nog eentje met liggen de cylinders, zodat die ondertussen ook wel rijp is voor expositie in een museum. TOCH NAAR TOURN OOI-VELDEN "TOCH TROKKEN in die tijd onze coureurs met hun gammele ma chines alle gevreesde tournooi- velden af. Het moet sport van het zui verste water zijn geweest, want er viel geen cent aan te verdienen. De eerste prijs bestond meestal uit een beschei den medaille, die de organisatoren óf gekregen, óf gevonden hadden. Maar den in de loop der jaren. Een tweede plaats in het snelheidscircuit van As sen, triomfen vooral in terreinritten, die dropen van de modder. En uit de beginperiode ook nog de toen zeer ge. liefde betrouwbaarheidsritten dwars door Nederland. „En vergeet die onzalige zesdaagsen in Italië maar stiekum". stelt Timmers listig voor. „Daar zit de pech me al tijd dwars, zie je". Doch het is geen schande te moeten bekennen, dat je op de voorlaatste dag met 0 strafpunten moet opgeven, om dat er een lamme voorvork breekt. „O ja", herinnert Jan Timmers zich bij de deur. „Die trial. Die komt weer midden April. Met de beste Engelsen, als het een beetje lukt ALM EER APRIL, maar heel erg opgeschoten met de 'e 1S men nle*' hebben de eerste klassers over het alge- Ao n9eJlomen nu -S3 van het aantal te spelen wedstrijden achter vnlnpv vnJ !LU0e)U WOrdt het dus Juni, vooraleer het zover is en dan Tinnen if ^^kampioenswedstrijden, zomede die der promotie, j een hehoorlijk beetje getranspireerd moeten worden. InnZ» ,,nt Z Van eeni kamVioen n°g lang geen sprake. Wel staan de van sommige clubs met slecht, maar er kan nog zoveel gebeuren ei wordt nu en dan zo wisselvallig gespeeld, dat wijzigingen in de mkfer';nm;drfeU0rff1'rTd mo9eIÜfc hlijven, hetgeen het competitie-ka rakter inmiddels wel in hoge mate aantrekkelijk doet blijven. 1 oor Tweede Paasdag is bij de eerste klassers een vollediq program ma vastgesteld, natuurlijk in verband met de achterstand, die niet toe laat, dat op deze feestdag, die in normale omstandigheden door vele clubs nog wel eens gaarne aangegrepen werd om „over te slaan" va- cantie wordt genomen In de tweede klassen en in de lagere regionen is dat echter wel gebeurd, maar daar nijpt het ook niet zo erg met de tijd. TNE LEIDERS in I C hebben niet al te moeilijke opgaven. Sparta speelt thuis tegen SVV en Willem II reist naar Theole, zodat het onder ling verschil tussen de koplopers wel ongewijzigd zal blijven. Sittardia, reeds tot de 3e plaats opgeklommen, heeft MVV op bezoek het zal 'n MVV in topvorm moeten zijn, dat de lui in Sittard naar beneden vermag te druk ken. Juliana beeft op eigen grond 'n behoorlijke winstkans contra Excel sior en BW zien we winnen van Em ma, al zal dat zeke de nodige in-^an- ningen vergen. HBS heeft geringe kansen tegen VVV en ook Brabantia's papieren tegen Longa staan niet hele maal beneden pari. De twee eerste klassers uit onze ge westen: NAC en RBC, krijgen alles behalve eenvoudige opgaven te ver vullen. Fe.venoord is de gastheer der Bredanaars. Veel krachtsverschil is er niet en het zal dus van de conditie afhangen waarover beide ploegen be schikken, waar de winst terecht komt RBC krijgt ADO op visite In Den Haag verloren de Roosendalers met 1-0. Het zou ons niet verbazen, als cle residentiebewoners het nu zonder winst moesten doen. De big-match in deze afdeling, maar tevens in het Zui den, is ongetwijfeld PSV-Eindhoven; alle beschikbare plaatsen waren reeds twee weken geleden totaal aan de man gebracht. Het gaat in deze ontmoe ting voor PSV er om de leiding te be houden, terwijl Eindhoven, door te winnen, haar stadgenote naar de twee de plaats nu door de club van v. Melis ingenomen verdringt. De ,£ansen staan Practisch gelijk. NOAD kan op eigen grond Xerxes de twee kostbare punten ontnemen, het geen Limburgia op haar beurt van Bleyerheide vermag DHC klopt Mau- rits en Hermes DVS kan dat TEC doen. DE TWEEDE KLASSERS ^yJU IN 2 A voor Helmond geen wed strijd is vastgesteld kan TOP weer aan de leiding komen. Dat gebeurt, als bij Schijndel gewonnen wordt en het zal toch wel raar moe ten lopen, als dit niet gebeurt, al blijft vanzelfsprekend alles mogelijk. De Spechten zal zeker raad weten met Woensel, maar wat dit betreft, kan men allerminst zeker zijn of DESK daartoe contra Veloc eveneens in staat zal zijn. Ook in 2 B slechts drie wedstrijden. RAC heeft Goes te gast. Twee ..poti ge" ploegen, die in kracht dicht bij elkaar staan. Maar RA C heeft op eigen terrein al zoveel sterkere doen sneu velenMiddelburg krijgt DOSKO als tegenstander. ontmoeting, waaraan voor de roodgele Bergena- ren méé- vast zit dan voor de thuis club. Het is in Zeeland nooit gemak kelijk geweest voor Brabantse clubs om er te winnen en allerminst in Middelburg. Maar als DOSKO ziin kansen wil behouden en natuurlijk wil ze dat dan zal Middelburg de winst niet thuis kunnen behouden. Terneuzen heeft in eigen omgeving, onder de gegeven omstandigheden. 'n behoorlijke kans om het op bezoek ko mende Alliance de winst of een deel daarvan te ontnemen. DE DERDE KLASSERS ^UDOK - HEUSDEN opent in 3 B. Dit kon wel eens in een punten verdeling eindigen. RKC kan vriend en vijand verbazen doo OSS een nederlaag te bezorgen. Of het daarvan zal komen? Concordia is be kwaam genoeg om St. Michielsgestrl te kloppen, hetgeen van Blauw-Gesl contra OJC vooralsnog niet kan wor den gezegd. Hieronymus-Zwahrv VFC draait wellicht op een draw uit. Nu in 3 C Dongen niet speelt, staat de kans voor Hero, om de leiding te nemen, open; het wil ons voorkomen, dat de Bredanaars daarin slagen zul len, nu de handschoen opgenomen moet worden bij WVO. VES heeft goe de winstkansen tegen BSC. En wat gaat Baardwijk doen contra RWB, al lebei nog ernstige mede-candidaten voor de titel? Spanning genoeg dus in de kopgroep! Boeimeer heeft nu weer eens een kansje om instpuntcn te vergaren. Virtus is er te gast en dit behoort eveneens tot de zwakste broeders. De spanning in 3 D is weer terug gekeerd. sinds Vlissingen, 1.1. Zondag, de eerste nederlaag te incasseren kreeg van RCS. De leiders hebben nu RKFC op bezoek, een even lastige tegenstander als RCS. Iedereen is na tuurlijk nieuwsgierig naar het resul taat. Meto kan voor eigen publiek 'n kleine zege behalen op Zeelandia, doch Corn. Boys zal te zwak blijken voor RCS. Nieuw-Borgvliet krijgt het zwaar te verantwoorden tegen De Zeeuwen, waarschijnlijk tè zwaar en hetzelfde verwachten we van Clinge contra ODIO. DE VIERDE KLASSERS J^ERTIE 1 ontmoetingen in totaal ■worden volgens het vastgestelde programma in deze regionen ge speeld. In 4 D zal Nieuwkuik wel niet ca pabel blijken om RKDVC een neder laag te bezorgen, doch een gelijk spel is toch niet geheel uitgesloten. Heu- kelum's papieren tegen Vlijmense Boys staan echte:' gunstiger. Veerse Boys reist naar Wit Zwart. De Boys zullen zeker niets riskeren om hun kampioenspapieren op peil te houden. De big match in 4 F e t tussen Ma- dese Boys en Gilze. Er is zo weinig krachtsverschil, dat een voorspelling eenvoudig niet te doen valt. RSV speelt thuis contra DHV. De mannen uit Zevenbergschehoek hebben zich 1.1. Zondag, na al die doorstane ellende in hun gemeente, uitstekend geweerd en dit is voor ons aanleiding om hen ook nu een bevredigende uitslag mee te geven. Groen Wit kan de onderste plaats adieu zeggen als Velocitas ge klopt wordt; komaan lui uit Prineen- hage. zet 'm op! PCP krijgt Zundert tussen dc krijtlijnen; hier voorspellen we een puntenverdeling. In 4 G zien we Halsteren over Kaaise Boys zegevieren en Steenber gen verliezen van NSV. HSC zal eveneens te zwak zijn om thuis De Schutters van het lijf te houden. In 4 H heeft IJztndijke de moeilijke opgave tegen Hontenisse; een gei ijk spel zou al fraai zijn voor de thuis club. RIASteen en PSKOost^urg zijn ontmoetingen van gelijkwaardige krachten, zodat puntenverdelingen het meest voor de hand liggen.

de Stem | 1953 | | pagina 3