Ovezandse brandweer ging met een varken uit rijden Z.-VLAANDEREN Walcheren Zuid-Beveland Fa. Julia v. d. Walle EEN ZWARE WEEK VOOR DE DUKENDICHTERS Drukke jaarmarkt te Koewacht 2 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 3 APRIL 1953 2 Integrale vergoeding voor stormrampschade! OF: HOE GASTVRIJHEID BELOOND WERD Vergeefse moeite ZELZATE HOUDT „PAASFOOR" Voor de eerste keer stonden er kramen Koude oudejaarsavond Dronken en fiets te koop Audiëtie De uitdeling van goe deren aan de waters noodslachtoffers EEN WELKOM GESCHENK Waterland zorgt voor Zeeland Indeling inspectie belastingen Stierenkeuring te6 Oostburg TERNEUZEN AXEL MIDDELBURG Openstelling' van de kreeftenvisserij VLISSINGEN Wij vangen IJ onder een Fa P.M.v.d. Walle GOES Nieuwvlietenaars berecht Rechtbank-uitspraken Parochie Nieuw-Na- men staat er goed voor AGENDA HEDEN MORGEN TN DE BEFAAMDE STORMNACHT van 1 Februari, werd de commandant van de Ovezandse brandweer, de heer Hoogstra- te, uit zijn bed gebeld door een autoriteit te Ellewoutsdijk, die hem het verzoek deed met de Ovezandse brandweer te hulp te komen, omdat het water angstwekkend hoog tegen de zeedijk opkwam en men vreesde voor ongelukken. De commandant deed wat zijn plicht hem gebood; hij alarmeerde zijn mannen en reed na korte tijd met de gehele ploeg door de gierende storm en de dikke duisternis naar de bedreigde punten. De helpers werkten als paarden, vulden de zandzakken, sjouwden ze naar de plekken waar de golfslag schade aangericht had en deden wat mogelijk was, hoewel ze door het overkomende water als doorweekt werden. Al hun arbeid was echter te vergeefs toen de dijk bij Everingen doorbrak. Nadat het water hun tot in de schoenen stond, namen ze de wijk en wisten, nog voor het ergste ge beurde, de drooggebleven dorpskom van Ellewoutsdijk te bereiken, Van teruggaan naar Ovezande was geen sprake daar de polder Ellewoutsdijk inmiddels ook onderliep. Men moest het daglicht afwachten. Zich enigs zins dekkend voor de stormvlagen, stond het groepje van twintig man tegen de muur van een huis te kleu men en zon op raad. Die was zeer duur! Een herberg is Ellewoutsdijk niet rijk en waar kon men met twiatig man binnenvallen in 't holst van de nacht? Een der mannen zei toen, dat hij een halve kennis had. Die zou hij vra gen om even van de telefoon gebruik te maken en mogelijk kon men op die manier binnen geraken. De man werd opgeklopt en hoorde het verzoek wel willend aan, maar gaf, toen hij „de menigte" zag, meteen te kennen, dat hij er maar een tegelijk in zijn huis wilde hebben. Hij had zo z'n ervarin gen met de wereldoorlog gehad en vertrouwde de mensen niet meer. De Ovezandenaars begrepen, dat hier geen gastvrijheid te verwachten was en wendden zich af, verstoord ook over het feit. dat men hen, die in het duister en het noodweer te hulp waren gesneld, nog voor dieven hield. Toch trokken ze weer allemaal mee met een andere collega, die ook een kennis had: de bejaarde timmermans baas, Oele. „KOMT ER IN" rtE KENNIS van Oele belde aan en kreeg terstond gehoor, want de man was al in de kleren: „Komt er maar in", riep hij vrolijk, „buiten is het ook zo lekker niet!" „Ja maar," zeide de mannen beschei den, „we zien er uit als beesten en het water loopt onze schoenen uit". „Geeft niks", zei baas Oele, „we zullen nog wel meer water in huis krijgen, want het staat al bijna aan de achterdeur". Moeder Oele, die net de kachel had aangemaakt, was even welwillend. Ze ging zelf koffie zetten en scharrelde alle droge sokken op, die ze in huis had. De gesprekken werden geanimeerd en storm en water waren dè onder werpen. Baas Oele vertelde, dat hij ook al geholpen- had aan de waterkering. „En Cavalcade der Zotheid De eerste week na Pasen zal de grensplaats Zelzate ongetwijfeld in het teken van de belangstelling staan, niet alleen bij onze Zuiderburen, maar ook bij vele bewoners van Zeeuwsch- Vlaanderen. In deze week wordt de bekende Paasfoor gehouden. Vooral de Tweede Paasdag trekt men bij grote drommen naar Zelzate om daar de druk bezochte markt en foor te be zoeken. Voor de oorlog bracht dit me nig Zeeuwsch-Vlaming op de been. Niettegenstaande de .frankskes" nog duur zijn neemt ook nu weer de be langstelling van Zeeuwsch-Vlamingen toe. Deze grote voorjaarsfeestweek wordt met Beloken Pasen gesloten met de bekende cavalcade. Verschil lende -groepen, komende van ver uit België, hebben reeds hun toezegging gedaan hun medewerking te verlenen aan deze optocht, die in het teken staat van de zotheid. Wanneer de weergoden dat feest goed gezind zijn, zal er ongetwijfeld ook op die dag voor de cavalcade een grote belangstelling uitgaan. er op lachen kan ik niét", zei hij, „want toen ik thufs kwam en wilde kijken hoe mijn varken het maakte, lag het al verdronken in zijn hok". EEN BREED GEBAAR "TOEN vorige week de Ovezandse brandweer bij elkaar kwam, werd het Ellewoutdijkse avontuur weer op gehaald. En natuurlijk kwam baas Oele er goed af in de discussies. Plot seling viel er een voorstel op tafel om het echtpaar hun varken terug te geven. Met geestdrift werd het aan vaard en uit eigen zakken kwam er honderd gulden bijeen. Met die som toog men later naar een vee-handelaar, die het idee zo leuk vond, dat hij geen winst wilde en een stevige binnenvetter voor de f 100 le verde. DE BRANDWEER RUKTE UIT EN deze week rukte weer de brand weer uit naar Ellewoutsdijk. Op de wagen zaten behalve de commandant met zijn 20 man, ook burgemeester Andriessen, het officiële hoofd der brandweer. Doch er was nóg een gast aan boord! Dat was onze knorrepot, die aan 'n touw gebonden, apathisch afwachtte wat er te geschieden stond. Voor dp woning van baas Oele knar sten de remmen en sprong al wat twee benen had op de begane grond. „En we komen nog eens op de kof fie", riep men lachend. „Dat kan", antwoordde baas Oele niet minder welgemutst en weldra had moeder Oele haar bakje weer bruin en schonk de dampende koppen vol. Zodra de dronk geconsumeerd was, stond burgemeester Andriessen recht en stak een speech af even warm als de koffie geweest was, om tenslotte mee te delen, dat de Ovezandse brand weer. met erkentelijkheid voor al wat zij van baas Oele en zijn vrouw had den genoten, een echt varken hadden meegebracht. Stomverbaasd keken man en vrouw de burgemeester en hun andere gasten aan, nauwelijks kunnende geloven, dat het ernst was, doch 'n paar spuitgas ten renden naar buiten, sjorden de krulstaart uit de wagen en brachten het beest zegevierend binnen. Zelden zullen mensen van hun gift zoveel voldoening hebben gehad, als de Ovezandse vuurbestrijders. „Het varken heeft zilver gekost", zei er een later, „maar de gezichten van baas Oele en zijn vrouw waren goud waard!" Advertentie) LAGE PRIJZEN LIEGEN VAAK Want de klant denkt, dat het koopjes zijn! De ervaring en de practijk wa rén anders. Goed goed kopen is goedkoop kopen. Koopt daarom een OPTIMA MATRAS bij: HULST TEL. 54 DE RAPPORTEN, welke van de verschillende dijkdichtings- fronten bij de Rijkswaterstaat binnen kwamen over hetgeen de laatste week is verricht, doen in al hun soberheid begrijpen, dat het tegen de waterwolf, welke tegen ieder springtij grimmig wordt, hard vechten is geweest. Hier en daar is wat terrein prijs gegeven moeten worden, maar men hield het ondier er, ondanks de nog niet op volle sterkte zijnde zee-weringen er goed onder, want uiteindelijk was de winst groter dan het verlies. Nieuwe aanvalsplannen voor Schelphoek en Zierikzee VOWEL Zeeuwsoh-Vlaanderen als Walcheren leden geen last en met inzet van veel krachten worden de dii'ken definitief hersteld door het aanbrengen van klei- of steenbekle ding en krammat. Waar het nodig wordt geacht, zoals bij de Ser Lip pens- en N. Othenepolder maakt men de dijken ook hoger dan voorheen, nl 5.2-5 m boven N.A.P. in de Zak van Zuid-Beveland is men de toestand ook meester en het definitief herstel van de dijk bij El lewoutsdijk is in volle gang. ZORG OM KRUININGEN DIJ Kruiningen is de situatie nog D immer onbehagelijk. De drie ga ten worden verder bezonken en de dii-kkoppen tegen uitschuring verde digd. Pas krachtiger kan opgetreden worden wanneer de Kadijk opgespo ten is. De storm der laatste dagen heeft het in wording zijnde zandli- chaam tamelijk gehavend en ongeveer 25 meter werd weggeslagen. Neemt de wind niet af dan zal het plan om deze dille met het eerstkomende dood tij te dichten wel in het gedrang ko men. De Lavendeldiik wordt ook ver stevigd want in April kan men ook nog wel harde wind of storm ver wachten. De vluchthaven te Hansweert is men aan het uitbaggeren om plaats te maken voor een grote zandzuiger. Bij Rilland ziet alles er vrolijker uit. De Reigersbeftsepolder is bijna droog en de nooddijk bij de vierde weg werd opgehoogd tot 3.20 m. bo ven N.A.P. en men bekleedt hem nu met klei uit het maaiveld Uit de jongste stormen is de nooddijk zon der veel kleerscheuren vandaan ge komen. Storm en hoog water hebben de dichting van het gat in de zeedijk te Bath belemmerd, doch men heeft goede hoop kort na Pasen de slui ting te kunnen forceren. Noord-Beveland is practisch van het water bevrijd. De herstelde dij ken leden de laatste dagen geen last en worden dagelijks sterker gemaakt. ■^/OENSDAG 1 APRIL werd te Koewacht weer de jaarlijkse jaarmarkt ge houden. Er was een zeer grote opkomst van het vee, doch er waren ook buitengewoon veel marskramers en venters op deze markt aanwezig. ■yOOR DE EERSTE KEER in de ge- schiedenis van de Koewaehtse jaarmarkt was hier de fa. de Braban der aanwezig met haar kraampjes markt. De kraampjes bevatten uit sluitend textielproducten. Voordien waren er nooit kramen op de markt te zien geweest. Dit schepte ook een abnormale drukte van het publiek, zoals dit nog nooit is gekend geweest. Het Kerkplein stond boordevol met kramen en mensen. DE PRIJZEN. f~\M 1 UUR 's middags werden door Burgemeester Dierinck vanaf het balcon van het gemeentehuis de prij zen voorgelezen, welke luidden als volgt: Het grootste aantal paarden: Al. Suij, Koewacht. De schoonste merrie 4 jaar oud: le prijs Ferd. Kips, Koewacht. 2e prijs: Al. Suij. Koewacht De schoonste ruin 4 jaar oud: le A. Schalkens, St. Jansteen. 2e Al. Suij, Koewacht. De schoonste merrie of ruin 3 jaar oud: le prijs Al. Suij. Koewacht. De schoonste merrie of ruin 2 jaar oud: le prijs E. de Beule, St. Jan steen. Het schoonste veulen: le prijs Al. Suij, Koewacht. 2e prijs R. v. Damme, Koewacht. Grootste aantal rundvee: L. van Dorselaer, St. Jansteen. De meeste in waarde zijnde baatge vende of kalfdragende koe: le prijs L. v. Dorselaer, St. Jansteen. 2e prijs L. v. Dorselaer, St. Jansteen. Voor de meeste in waarde zijnde kalfdragende vaars: le prijs Fr. Braem Koewacht. 2e prijs L. v. Dorselaer. St. Jansteen, 3e prijs: L. v. Dorselaer St. Jansteen. De vetste vaars: le prijs Cam. de Moor, St. Jansteen, 2e prijs: idem. 3e prijs: P. Coenen, Koewacht De vetste os: le prijs Cam. de Moor St. Jansteen. 2e prijs: idem. De schoonste stier zonde tanden: le prijs: L. v. Dorselaer, St. Jansteen. De schoonste pink: le prijs J. de Guchtenaire, St. Jansteen. 2e prijs: Cam. de Moor, St. Jansteen. 3e prijs P. Coenen, Koewacht. De schoonste hokkeling: le prijs L. v. Dorselaer, St. Jansteen. 2e prijs: Fr. Braem, Koewacht. 3e prijs: Cam. de Moor, St. Jansteen. De schoonste dikbil: le prijs: P. Coe nen, Koewacht. 2e prijs: L. v. Dorse laer. St. Jansteen. Het' grootste aantal varkens: A. Audenaerde Axel. De schoonste toom biggen: le A. Audenaerde, Axel. Het schoonste konijn rammelaar: le prijs: G. Coppieters, Koewacht. 2e pr. L. Seghers, Koewacht. Het schoonste konijn voedster: le prijs: Eug. de Coninck, Koewacht. 2e prijs: G. Coppieters, Koewacht. Hierna werden door de gemeente ontvanger de prijzen ten gemeente huize uitbetaald, onder het bijzijn van de gemeenteraadsleden. Tevens ont vingen alle prijswinnaars 'n prachtige roos. De konijnen welke vroeger hun standplaats hadden op de Tragel -va ren dit jaar verplaatst naar het erf van de fa. Piet van Hove en Co. THOLEN VEILIG I JIT Noord-Zeeland werd gerappor- teerd dat Tholen en St. Philips- land van het zeewater bevrijd zijn. Te Stavenisse is er natuurlijk vrees eeweest. voor het jongste woelige springtij. Maar tot calamiteiten heb ben water en wind niet geleid. Op St. Ptoilipsland werden de dijken tot 4.25 m. boven N.A.P. opgetrokken. Ih de Stavenisserpolder bouwt men een steiger voor de persleijjing en de andere diikgaten worden na opvul ling met klei bekleed. Goede berichten arriveerden uit Burghsluis. Het laatste gat is ge dicht en de dam in de inlaag werd opgetrokken tot 4.50m. boven N.A.P. Met het zandspuiten gaat men voort evenals met het baggerwerk. De herstelwerkzaamheden aan de weg Renesse - Schorendijke - Bruinis- se worden gestagneerd ooidM het met de aanvoer van Silax een be- tumen-product dat onder alle weers omstandigheden gebruikt kan wor den haperde. Het moet heel uit Duitsland komen. Aan de Noordzijde van de Vier Bannen wordt zink- en grondwerk verricht om het onderloop worden van de sluis te voorkomen. SCHELPHOEK MADAT „de geleerden" lang dokter den viel de beslissing over Schelp- hoek. De dijk welke het gat moet af sluiten wordt landinwaarts gelegd en om de sterke stroom af te leiden zal gebruik gemaakt worden van een z.g. Phoenix-ponton, dat dan later aan gewend kan worden bij de sluiting. Doch zover is het nog lang niet. 'N BINNENDIJK BIJ ZIERIKZEE DIJ de havendamtmen te Zierikzee is het ook nog ploeteren. Nu het plan om het gapende gat in de Wes telijke dam te dichten met bakken mislukte, wil men nu achter de bres om een dijk van ruim een kilometer aanleggen, die aansluit op de buiten dijk bij de boerderij Levensstrijd"! wel een zeer toepasselijke naam in dit gebied. De gaten in de Meeldijk zijn opge vuld en het baggerwerk in de haven zelf gaat voort. Bij Dreischor en Oosterland is de situatie meer moedgevend. Ondanks de tegenwerkende ele menten is er de laatste week door Dijkherstel weer heel wat verricht en ongebroken gaat de strijd voort. Oostburgenaar stal kolen £)E LANDARBEIDER W. uit Oost burg, had op oudejaarsavond geen kolen meer in huis en daarom 'ging hij 's nachts naar het huis van zijn buurman, die op reis was, forceerde het slot van de schuurdeur en haalde daar uit de kolenkist ongeveer 20 kg. eierkolen weg. Ofschoon het erg zuur is om 's winters zonder kolen te zitten was dit volgens de Politierechter toch niet de juiste manier om zich van brandstof te voorzien en daarom werd deze verdachte veroordeeld tot f 20.- of tien dagen en 1 week gevangenis straf voorwaardelijk met 2 jaar proef tijd. Toen de 24-jarige los-arbeider de W. uit Axel in een zekere toestand in een café te Terneuzen een zo goed als nieuw sportrijwiel tegen een al te lage prijs aanbood, kon hij .geen gegadigde vinden voor zijn „koopje". Wel ver scheen even later de politie ten tonele, die man en fiets meenam naar het po litiebureau, waar na enig praten aldra de aap uit de mouw kwam: Het rij wiel was geen eigendom, maar slechts in huurkoop. Bovendien bleek, dat de W. om aan de fiets te komen 'n huur koopcontract had ingeleverd op naam van zijn vader, terwijl deze van niets wist. Een en ander mag nu eenmaal niet, dus volgde een proces-verbaal. Z.H. Exc. de Bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op 5. 6, 8 en 10 April. Alleen door of via de opbouworganen JTR BESTAAT nog altijd onwetend heid inzake de juiste gang van za ken bij de uitdelingen van goederen aan de slachtoffers van de watersnood. Het hoofdbestuur van het Neder landse Roode Kruis vestigt er daar om tesamen met de Provinciale Opbouworganen nogeehs de aan dacht op, dat de distributie der voor de slachtoffers van de waters nood bestemde goederen uitsluitend geschiedt door of door bemiddeling van de Opbouworganen en niet door het Rode Kruis. Dit zendt slechts de aangevraagde goederen, voorzover aanwezig, rechtstreeks aan deze Op bouworganen toe. Wanneer in bepaal de gemeenten betrokkenen meneii niet voldoende goederen (kleren e.d.) te hebben ontvangen, behoren zij zich te wenden tot de Burgemeester in de plaats hunner inwoning, die zich op zijn beurt in verbinding stelt met het Opbouworgaan. Het Provinciaal Opbouworgaan in Zeeland is de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk (Stichting Watersnood), Dam 51, Mid delburg, telefoon 3621. Gedupeerde landbouwer kreeg zaaimachine TAE landbouwer A. Driedijk te Wol- faartsdi.ik heeft nu. na twee on aangename. één aangename verras sing gekregen. Eerst kwam zijn behuizing en zijn grond onder water te staan en toen alles weer boven kwam,- ging zijn landbouwsdhuur in vlammen op, door de onvoorzichtigheid van een aanne mer. die een vat benzine in de schuur had geplaatst en dit ging aftappen bil open vuur. Nu had onlangs de landbouwer N. Buyze te Schoondijke, via het Zeeuw se Dagblad, een 10-rijige zaaimachine beschikbaar gesteld voor een gedu peerd collega. Natuurlijk waren er gegadigden genoeg, doch in overleg met de Stichting voor de Landbouw werd beslist dat de heer Driedijk voor dit geschenk het meest in aanmer king kwam. Gister is nu de machine overgedra gen aan de heer Driedijk. waarbij ook de heer Buyze aanwezig was die de dank afweerde met een nuchter: „Och, jk had er toch twee: waarom zou ik er dan niet een van wegge ven!" rvSZE week arriveerden voor Elle woutsdijk en Driewegen twee flinke vrachtschepen met voederbie ten welke te Purmerend verscheept waren door de gemeenten in Water land. die Ellewoutsdijk en Driewegen adopteerden. Aan alle gedupeerde landbouwers kon een flinke hoeveel heid worden afgestaan. Enige wijzigingen UhE staatssecretaris van Financiën heeft besloten met ingang van 1 Mei 1953 de gemeenten St. Annaland, St. Maartensdijk, Oud-Vossemeer. Poortvliet. Scherpenisse, Stavenisse, Tholen en St. Philipsland af te schel den van de inspectie der belastingen te Zierikzee. van de inspectie der re gistratie en successie te Zierikzee en van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Vlissingen. Tevens be sloot hij deze gemeenten te doen res sorteren onder de inspectie der be lastingen te Bergen op Zoom, de in spectie der registratie en successie te Bergen op zoom, in inspectie der in voerrechten en accijnzen te Roosec daal en de inspectie der omzetbelas ting te Breda (subinspectie Roosen daal). Eveneens met ingang van 1 Mei 1953 zal het kantoor der directe be lastingen en accijnzen te Tholen ko men te ressorteren onder de inspectie der belastingen te Bergen op Zoom. F)E op 1 April gehouden stierenkeu ring noodde vele marktbezoekers tot een kijkje bij de mooie collectie aangevoerde dieren. Gretha's Adema was oen stier, die door zijn kwalitei ten ieders aandacht trok. De uitslag van de keuring, waarbij een indeling plaats vond in vier klas sen was als volgt: Klasse 1: le prijs: Gondb's Nanno van C. F. Vercreaye te Aardenburg lb prijs: Maarten van J. A. Poisson- nier te Retranchement; 2a prijs: Horsts Adema van J A. Vos te Ga- pinge: 2b prijs: Bets' Leon van P. Kools te Zuidzande. Klasse 2: la priis: Anna's Adema van P. Kools te Zuidzande; lb prijs: Theo van J. de Rijcke te Sluis: 2e prijs: Jennie's Rotterda van Th. Dierkx te Schoondiike. Klasse 3: le pri.js: Gretha's Adema van Iz. Basting te Retranchement (zeer goede stier)2e prijs: Gretha's Adema van Abr, de Meij te Retran chement. Klasse 4: le priis: Ronald van Gebr. van Gijs te Groede: lb prijs: Brutua van Cam. Dierikx te Schoon diike. OUDERVERGADERING. In een drukbezochte oudervergade ring van school C bezoekende kinde ren hield de schoolarts, dokter Pels een causerie over het werk van de schoolartsendienst. Afscheid werd ge nomen van de heer Ph. van Gorssel, onderwijzer aan die school, die per 1 April .een benoeming bij de Ambachts school heeft aangenomen. CANDIDAATSTELLING KATHOLIEKE LIJST. Evenals te Sluiskil, kon de candi- daterilijst, op een vergadering van ka tholieke kiezers te Terneuzen, haar volledige instemming krijgen. De lijst waaraan een voorkeurstemming is verbonden is nu als volgt aangeno men: 1 Dr. M. Camps, Sluiskil, Econoom. 2 W. Weterings, K.A.B., Terneuzen. 3 R. de Waal, K.A.B., Sluiskil. 4 L. Ma- zairac, Rijksontvanger, Terneuzen. 5 C. Compiet, Sluiskil. 6 F. Hagenaar, Terneuzen. 7 F. Jurriëns allen K.A.B. Sluiskil. 8 D. v. d. Meer, winkelier, Terneuzen. 9 P. de Bruyn, K.A.B., Terneuzen. 10 M. Hamann, apothe ker, Terneuzen. Sas van Gent RAADSVERKIEZINGEN. De candidatenlijst van de Prot. Christel. Partij voor de a.s verkiezin gen van leden van de gemeenteraad ziet er volgt uit: 1. Jac. de Braai, 2. Abr. Dekker, 3. D. Wieringa, 4. J. W. v. d. Giessen. MUTATIE BIJ P.T.T. Aan mej. H. M. C. de Nocker is op haar verzoek met ingang van 1 April 1933 ontslag verleend als telefoniste a.o. bij de PTT ter standplaats Sas van Gent AUTOMATISERING TELEFOON NET De automatisering van het telefoon net, welke oorspronkelijk op 15 April a.s. in werking zou zijn getreden, is thans verschoven naar medio Mei. Miomenteel zijn de monteurs van de technische dienst der PTT drukdoen de met het instrueren der verschil lende op het net aangesloten abonné's zodat deze op het beslissende tijdstip niet al te onwennig tegenover de automatisering zullen staan. NATIONALE RESERVE BEWAAKTE SPOORWEG De Nationale Reserve had een bij zondere opdracht gekregen. De spoorlijn TerneuzenClinge moest worden bewaakt, daar er een groep saboteurs al enkele pogingen had ge daan om het treinverkeer lam te leggen. De groep Axel, die het baanvak Axel tot het viaduct te Schapenbout kreeg toegewezen, kon een aanval af slaan. Het was reeds om acht uur toen het eerste contact tot stand kwam. Het gelukte edhter aan de sa boteurs oin te ontkomen maar de Na tionale reservisten zetten onvermoeid hun opsporingspogingen voort. Het was tien uur toen bij de boerderij ..Eben Haezer" enkele personen wer den waargenomen. Dat zij de Natio nale Reserve niet gunstig gezind wa ren toonden zij door op overduidelij ke wijze van hun voorwapens gebruik jyiET ingang van 1 April is het sei zoen voor de kreeftenvissenj op de Zeeuwse stromen weer opengesteld. Evenals vorig jaar zullen de vissers hun vangst weer voor gezamenlijke rekening veilen. Gezien de prijs van de eeimporteerde kreeft, die op het ogenblik ongeveer f 15 per kilo be draagt. vferwacht men voor de Zeeuw se kreeft een behoorlijke prijs, of de stormramp ook van invloed is geweest op de kreeftenstand zal nu binnen kort blijken. Het is mogelijk dat woonplaatsen der kreeften verzand zijn door de grote hoeveelheden slijk, die uit de diikgaten gekomen zijn. Het uitzetten der korven geeft op sommige plaatsen moeilijkheden door de harde wind en de zeeslag. Ook vinden sommige vissers de tempera tuur- nog wat laag om een behoorlij ke vangst te kunnen verwachten. Het uitzetten der korven is door deze nog enige weken uitgesteld. Ook de vangst op hoofdkrabben is met ingang van 1 April weer toege staan. ARMENWET. Burgemeester en Wethouders van MIDDELBURG brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van he den de Provinciale Diaconale Com missie der Nederlandse Hervormde Kerk, gevestigd te Middelburg, ge plaatst is op de lijst van instellingen van weldadigheid, bedoeld in artikel 3 der Armenwet en wel onder cate gorie b. Middelburg, 31 Maart 1953. Burgemeester en wethouders voorn., N. BOLKESTEIN, burgem. J. PH. KOENE, secr. VERBOD UITVLIEGEN DUIVEN. Burgemeester c. Wethouders van MIDDELBURG brengen ter openbare kennis, dat het, op grond van artikel 25 van de Algemene Politieverorde ning. vanaf heden tot 1 Juni 1952 ver boden is duiven te laten uitvliegen; dit verbod is niet van toepassing tus sen 6-7 uur en tussen 16-19 uur. Middelburg, 1 April 1953. 487-0 Burgemeester en Wethouders voorn., N. BOLKESTEIN, burgem. J. PH. KOENE, secr. HOGER SUBSIDIE VOOR KINDERUITZENDING B. en W. schrijven de raad: De ver- pleegprijs voor de kinderen, die uit gezonden worden door de R.K. Ver eniging voor Kinderuitzending is ge stegen van 1,80 tot 2,20 per dag; door de Centrale commissie voor uit zending van Nederlandse kinderen naar buiten (K.I.N.A.B.U.) van ƒ3.15 tot ƒ3.40 en door de afdeling Middel burg van het Centraal Genootschap van kinderherstellingsoorden c.a. van ƒ2,65 tot ƒ3,10. Hieruit blijkt, dat de verpleegprijzen met gemiddeld rond 20 pCt. zijn gestegen. In een ter inzage gelegd schrijven van de afdeling Middelburg van de Stichting katholieke kinderuitzending in het bisdom Haarlem wordt gewezen op de financiële moeilijkheden, waar mee zij te kampen heeft. Bij een on derzoek ingesteld in een aantal andere gemeenten is ons gebleken, dat de subsidiëring van deze gemeente aan de lage kant is. Teneinde te bereiken, dat de in fi nancieel opzicht in de loop der jaren ontstane achteruitgang, tengevolge van de stijging der verpleegprijzen, wordt ingehaald, stellen B. en W. voor het gemeentelijk subsidie met 20 pCt. te verhogen en vast te stellen op ƒ0,65 per dag per kind, gerekend te zijn ingegaan op 1 Januari 1953 en dit in een officiële regeling vast te leg gen. BESTUURSMUTATIE WIT GELE KRUIS De heer J. v. d. Vate werd niet meer herkozen als secretaris van het Wit-Gele Kruis. De afgetreden secre taris heeft enige jaren met ijver en toewijding zi.in taak verricht. De groei van deze Kruisvereniging was voor een groot deel te danken aan zi.in werk. te maken. De reservisten wisten ech ter wat hen te doen stond. Lic.htpara- chutes zweefden boven het landschap en een hardnekkig dekkingsvuur leg de de activiteit van de saboteurs lam. Het duurde dan ook niet lang of het was „wapens laten vallen en handen hoog". En de schoten, die over Axel galmden brachten een boodschap. Zij zeiden: komt bii ons, onze groep is paraat maarer zijn er nog te wei nig. Advertentie) Een blik op onze nieuwe modellen overtuigt U, dat hierbij de hoed is, die U zocht. HULST. Graauw VERBETERING IN ZICHT. Door onze gemeente is thans aan gekocht een grote maaimachine voor het onderhoud van het gemeentelijk sportterrein. Dat daardoor de toestand van het voetbalveld danig zal verbe teren, spreekt vanzelf en de v.v. Graauw is de gemeenteraad dan ook zeer dankbaar voor deze spontane me dewerking. NIEUWE PRESIDENTE. Tot presidente van onze parochiale Katholieke Actie, afdeling Vrouwen, is benoemd mevr. W. Lafarre-Lau- wers. Zij volgt in deze functie mevr. M. de Koning-Vereecken op, die ja renlang de scepter zwaaide, maar reeds maanden geleden ontslag geno men heeft. Kloosterzande BRAND OP ZOLDERVERDIEPING Door tot nu toe onbekende oorzaak brak brand uit op de zolderverdieping van het woonhuis van de fajn. Ver- morken. De plaatselijke brandweer was zeer spoedig aanwezig doch on danks alles is de schade aanzienlijk. Persoonlijke ongevallen deden zich gelukkig niet voor. Breskens OPENING NIEUWE SCHOOL Donderdag 9 April zal de nieuwe R.K. Lagere School worden ingeze gend. Op Maandag 13 April volgt dan de ingebruikneming. Vrasene PRIE STERWIJDING. Zondag 12 April a.s. zal de Pater Passionist Boudewijn, in de wereld Alf. de Smet, in onze parochiekerk zijn eerste H. Mis opdragen. Een en ander zal in onze grensge meente met de nodige plechtigheid gevierd worden. SOBERE VIERING KONINGINNE DAG. Het bestuur der Oranje-vereniging besloot aan de viering van de Konin ginnedag op 30 April een sober ka rakter te geven. Het voorlopig programma ziet er als volgt uit: 's Morgens carillonbespeling en filmvoorstellingen voor de school jeugd. Telkens na afloop van een voor stelling, welke een uur duurt, ont vangen de aanwezig geweest zijnde kinderen een tractatie. In de avpnd volgen dan nog con certen door Euphonia en Hosanna. Het bestuur besloot zoveel mogelijk gelden te reserveren voor de viering van de 45e verjaardag der Konin gin op 30 April 1954. DE MIDZA-KLOK De klok welke de Midza onlangs' het gemeentebestuur aanbood. prijkt thans op de abri bij de Koepoort. Het forse uurwerk kreeg een omlijsting van gesmeed ijzer waarin als devies prijkt: „Goes uw winkelstad". h einkenszand Schoorsteenbrand. Door een ver stopping in de schoorsteen ontstond ten huize van de heer A. J. F. aan de Westerstraat een begin van brand. Een juist passerende wachtmeester der rijkspolitie snelde onmiddellijk ter hulp en wist het vuur (e doven. Door zijn kordaat optreden kon een ramp, die met denkbeeldig was, ge zien het gebrek aan bluswater en de straffe wind, worden voorkomen. Ovezande EINDLES TUINBOUWCURSUS In een der lokalen van de kath. school had hier de eindles plaats van de hier gegeven tuinbouwcursus on der leiding van de heer Huige, hoofd van genoemde school. Nadat dcc i de leraar P. de Jonge hun vragen hadden gesteld reikte burgemeester Andriessen aan de vo.gende curs rten het diploma uit: J Goense, J. Geen- se Fz.. M. Goense: P. de Jonge. J. v. 't Leven: J de Mev p. Oostdijk. A. Spielier; B van 't Westeinde; j. van 't Westende; D. de Winter: C. Wit kam. P. Zuidhof en B. Vermeulen van Ovezande en M. Gceree en A. Krijger van Driewegen en J. de Pun- der van Nisse. Namens de tuinbouwconsulent sprak de heer de Wilde. Strandjutten na stormramp AJ. S„ iandarbeider te Nieuwvliet, vond op Zaterdag 31 Januari 1.1. aan het stand in die gemeente een 3-tal planken, welke hij niet aan de strandvonder aangaf, maar mee naar huis nam. De volgende dag nam hij nog eens 3 planken mee naar huis. Alle planken waren tijdens de laatste stormvloed door de golven over de dijk geworpen. Tot zijn verdediging voerde ver dachte aan dat het geen goed hout meer was en dat het alleen nog maar gesohikt was voor brandhout. Als hij anders dergelijke stukken vond be hoefde hij ze nooit aan de strand vonder aan te geven. Ter zitting van de Rechtbank te Middelburg, verklaarde de Politie rechter verdachte echter schuldig en veroordeelde hem tot een geldboete van f 10 te vervangen door 5 dagen hechtenis. Ook de landarbeider A. J. V. uit Niuwvliet was na de stormnaoht op het strand van zi.in woonplaats aan het jutten geweest. Als resultaat had hii een flinke partij balken, planken en brandhout in zijn .schuur verza meld. Ook hij had geen aangifte van zijn vondsten gedaan bij de strand vonder. Ofschoon de eis tegen deze ver dachte luidde: l week gevangenis straf, kwam de uitspraak hem te staan op f 60 of 20 dagen. Tenslotte werd de polderwerker L. den D eveneens wonende te Nieuw vliet. wegens het plegen van eenzelfde feit als de twee bovengenoemde ver oordeelden vei-oordeeld tot f 75 of 20 dagen, alsmede tot 2 weken gevange nisstraf voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. TAOOR de Arrondissements-Recht- bank te Middelburg werd uit spraak gedaan in de navolgende strafzaken. J. P. P„ boekhouder te Borssele. die in de loop van het vorig jaar ver schillende caféhouders, handelaars en benzinestationhouders had benadeeld werd schuldig verklaard aan flessen trekkerij en verduistering en veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. J D.. stoker, wonende te Yerseke, werd wegens diefstal van een aantal kledingstukken aan boord van een vissersvaartuig te. Zierikzee. veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest J. de W„ los-we*kman. en L. R„ chauffeur, beiden wonende te Goes, kregen wegens diefstal van een aan tal fruitkisten en een hoeveelheid uien beiden negen maanden gevange nisstraf met aftrek van het voorar rest. W, C. C„ los-werkman te Goes, kreeg 1 jaar gevangenisstraf waarvan 8 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en toezicht omdat hij in December en Januari 1.1, in zijn woon plaats van een opslagplaats van de P.T.T. een hoeveelheid loodkabel had 'gestolen. De koopman H. P., even eens wonende te Goes, die deze ka bel had opgekocht, werd wegens he ling veroordeeld tot eveneens een jaar gevangenisstraf, maar met 4 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Beide straffen met aftrek van het voorarrest. Advertentie) Wil!.!..!)! gouden pgddtl MIDDLLBUB0 TLL 2769 ADVOCAAT LIKEUREN WIJNEN Gebouwencomplex nadert voltooiing JN DE RESTAURATIE van d'e gebou wen van de bewaarschool, het Wit Gele Kruis, en het patronaat te Nieuw-Namen, begint tekening te ko men. Het zal nog geruime tijd duiren, voor dat alles klaar is. Ook het verenigings gebouw Leo XIII zal duchtig onder handen genomen worden. Wanneer alles klaar is, en 't inte rieur aangepast is aan de tijd. zal de parochie met haar gebouwencomplex voor de dag kunnen komen. Zij, die het, verenigi.ngsleven te maken hebben, kunnen zich met geen moge lijkheid indenken, wat een dergelüke verbouwing voor de organisaties te be tekenen heeft. Bij het verleden jaar gevierde feest van de Arbeid, zette de pastoor van Nieuw-Namen uiteen, wat de vereni gingen te wachten stond in de win termaanden van 1952-'53. Hij vroeg toen reeds begrip voor de komende moeilijkheden. Alle verenigingen hebben beurte lings een offer moeten brengen. De meestcn hebben niet de helft van hun winterprogramma kunnen verwezen- hjken. Maar zij stelden hoopvol de ..luxe" van de nieuwe gebouwen in het vooruitzicht, immers dan zouden zij zich volledig met hun activiteiten kunnen ontplooien. De toneelclub b.v.. zal het komende seizoen kunnen vertonen wat zij wil, daar zij een geheel nieuw toneel tot haar beschikking zal krijgen. De verenigingen zullen niet meer, zoals tijdens de restauratie het geval was. van de ene zaal naar de andere worden gedreven. Het patronaatswerrk, dat geheel stil is komen te liggen, kan weer hervat worden. Om kort te zijn: De parochie zal zich in alle opzichten herstellen van de belemmeringen, die zij de laatste tijd heeft ondervonden. OOSTBURG Ledel. 19.30 uur: The greatest show on earth. SAS VAN GENT Olym.oia-Theater, 20 uur: Treinroof in de Missouri. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: I'll see you in my dreams. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur: Cava'leria Rusticana Paljas. Kon. Nederl. Schouwburg: De laatste op het schavot. OOSTBURG Ledel. 19.30 uur: The greatest show on earth. SAS VAN GENT Olympia-Theater. 20 uur: Tr? nroof in de Missouri. TERNEUZEN Luxor. 20 uur: I'll see you in my dreams. Concertgebouw. 20 uur: Operation Secret.

de Stem | 1953 | | pagina 2