agMaD VREEMDE STILTE RONDOM HET FORT SABINA Vredesgeruchten en zwakkere beurs Gevaar op de akkers Bezinning ook voor de politicus Geheimzinnig verleden van New Yorkse hotel-eigenaar Üe telefoonpaal en het laatste levensteken Dikke" B"""c'8 Duilek 139.- 149.- een ner. DERDE BLAD DONDERDAG 2 APRIL 1953 5 Moord op afstammeling van Zonnekoning „Zelfmoord" brief HAAGSE BRIEVEN Dacht Matthijs Mackay niet aan de boten van de militaire magazijnen? Het is onbegrijpelijk.... Als„ de telefoonpaal in deze uithoek van' de provincie Noord-Brabant eens kon sprqken. Als de gesprekken via de paal in die rampnacht gevoerd. nog eens herhaald konden worden, zou er dan meer licht vallen op Matthijs Mackay. op de vraag, waarom hij in deze helse hoek niet op de vlucht sloeg, toen eif nog een kans was om te vluchten? R. K. J. B. houdt cultu rele dag WEKELIJKS BEURSOVERZICHT van 26 MAART t.m. 1 APRIL 1953 Beleggingsmarkt ging eigen weg VAN M1ERL0 en ZOON i.v. Struif van 25 eieren in Breda Dc Erwtenteelt vraagt bespuiting Kath. Jeugdraad houdt studiecongres van o it staat E R D A M itroen- enners Igetide, gst" toch t. ilde zaams 5 Een beeld van Fort Sabina. Van i het huisje van Matthijs Mackay f op de voorgrond is niet veel over l~)E POLITIE VAN NEW YORK heeft en vreemd geval in onderzoek gekregen. Voor enkele dagen werd daar in de hall van het Commo dore-hotel een man zwaar gewond aangetroffen, een keukenmes stak in zijn borst. Naar het ziekenhuis overgebracht, bleek, dat men het hier te doen had met een edelman, zekere graaf Robert Louis Philippe de Clairmont, die algemeen aangezien wordt als een afstammeling van Lodewijk XIV (Frankrijks „Zonnekoning", 1638-1715). IN de zak van zijn jas werd een 1 briefje gevonden, waarop geschre ven stond dat hij zelfmoord wilde plegen, omwille van zijn treurige fi nanciële toestand en ook omdat hij de ongeneeslijke ziekte, waaraan hij leed, niet langer kon dragen. Op een ander stukje papier ston den de namen geschreven van zijn twee zonen, Ramon en Gaston de Clairmont Duenas. 5 DOLLAR SCHELD ER hangt een vreemde stilte rondom het fort Sabina. Van het huisje van Matthijs Mackay is niets overgebleven. Zelfs de puinhopen moeten uit elkaar zijn geslagen en verspreid zijn door de geweldige, ontembare kracht van het water. Alleen de ring van de regenput verraadt, dat hier eens mensen woonden. Mensen, die deze eenzaamheid bijzonder lief hadden, want nooit kwam er een klacht over hun lippen. Nooit vertelden zij dat zij niet aan de rand van het Hollandsch Diep wilden wonen. Nimmer verhaalden zij tegen hun buren, dat zij hier niet wilden blijven. Matthijs Mackay leeft niet meer. Wel staat er nog een telefoon paal op de rand van de dijk. Een telefoonpaal, die er voor zorgde, dat er nog iets van Matthijs Mackay werd gehoord. Deze man antwoordde nog, maar hij vreesde het opkomende water niet. Hij dacht niet aan een Sint Ignatiusvloed, hij geloofde er op dat moment nog niet in, ofschoon hem uitdrukkelijk werd geseind, dat er gevaar, zelfs groot gevaar heerste. Matthijs Mackay, hij was een oud- Indischman en hij sleet hier zijn leven zelts van een catastrophe sprak, met zijn arbeid aan het fort en zijn Dat telefoontje was het laatste met werk voor de in stand houding van de Matthijs Mackay. Het laatste, want militaire magazijnen, heeft het water niet gekend. Hij was er volkomen on ervaren mee en om die reden werd hij door het gemeentebestuur van Wil lemstad gebeld. Burgemeester Cor van der Hooft sprak met de man. Hij ver telde hem, dat het ontzettend gevaar lijk was nog langer in de nabijheid van het fort te blijven, maar Matthijs Mackay heeft dit misschien niet ge loofd. Hij vertrouwde op de sterkte van de dijken en hij bekommerde zich ook niet zozeer om een tweede tele foontje, dat van nog groter gevaar, sindsdien hoorde niemand nog iets van de fortwachter. Sindsdien was het con tact verbroken, een contact, dat her vonden werd, maar toen leefde Matthijs niet meer, noch zijn vrouw, noch zijn kinderen. De familie Mackay was door het wa ter genomen. Hoe dit precies gebeurde, zou alleen de telefoonpaal kunnen ver tellen, zo zij spreken kon. Niemand weet wat Matthijs Mackay in het laatste uur van zijn leven heeft gedacht. Hij was de fortwachter en de beheerder van de militaire magazij nen. „Het is onbegrijpelijk", vertelde ie mand, die het fort sinds jaren kent. „Ik weet, dat in deze militaire maga zijnen baileybruggen en boten liggen opgeslagen. Rubberboten, die die Zon dagmorgen zo welkom waren. Ik weet het echter evenmin, maar zou Matthijs Mackay niet even gedacht hebben aan de boten, die toen nog bereikbaar wa ren. Zou hij zo plotseling zijn overval len door het water? Het kan haast niet, want de fortwachter werd tijdig ge waarschuwd. Hij werd meerdere ma len gebeld, maar hij week niet van zijn standplaats af. pr heerst nu een diepe stilte rondom het fort. Het water speelt rond de gebouwen, die op het ogenblik niet meer worden bewaakt. De gebouwen zijn hermetisch gesloten, nog precies in de toestand, zoals, ze door Matthijs Mackay op Zaterdag 31 Januari wer den achtergelaten. Geen vissers nog zijn er te zien bij Fort Sabina. Zij kenden allen de goed hartige Matthijs, zijn vriendelijke vrouw. De rust is er echter niet verstoord. Alleen is het allemaal anders gewor den. Zo onbegrijpelijk anders! r\E directie van het hotel bracht de politie er van op de hoogte dat de Clairmont vóór enkele jaren het ho tel Commodore gekocht had, maar dat hij nu zo diep in de put was geraakt dat hij onlangs vijf dollar had moeten lenen om een schuld te delgen. Hoewel de zaak geen tragische wen ding heeft genomen, toch heeft zij op schudding gebracht bij de gerechtelij ke diensten te New York omdat men er door op het spoor is gekomen van een zeer geheimzinnige man, die een bewogen en mysterieus leven achter de rug moet hebben. De identiteitskaart van graaf de Clairmont vermeldde een adres te San Francisco, maar toen de politie van New York zich in verbinding stelde met de overheden van deze stad, werd haar medegedeeld dat de man daar onbekend was. In 1922 zou de Clairmont gehuwd zijn met Delmira Duenas, dochter van de ambassadeur van San Salvador in de V. S., die hem echter weldra ver liet en met haar twee zonen naar haar land terugkeerde. SPIONNAGE? vóór de eerste wereldoorlog. Hij was daar bekend onder de namen Clair mont, Cleremont, Clarmontlinard en de Clairmont. Te Parijs stond hij be kend als Monsieur Robert. In Octo ber 1914 dienden de Britse diensten voor contra-spionnage een klacht in tegen hem, daar zij hem aanzagen voor een Duitse spion. Clairmont werd aangehouden. Hij verzette zich met klem tegen de beweringen van de Britse agenten en er werden tegen hem geen doorslaggevende bewijzen gevonden. Niemand kan thans zijn juiste iden titeit bepalen en evenmin kan men zeggen of hij een Fransman, een Ame rikaan, een Duitser of een Brit is. Ook omtrent het feit dat hij een afstammeling zou zijn van het Fran se koningshuis zijn er geen gegevens. Een zonderlinge samenloop van om standigheden is het feit dat op 17 No vember 1886 te New York een Russi sche prins zelfmoord pleegde, die de naam droeg Paul de Clairmont. De politie die thans wil te weten komen wie Robert de Clairmont in werkelijk heid is, onderzoekt of hij op een of andere wijze met deze prins in be trekking heeft gestaan. r)E BEZINNING, waartoe de Goe- de Week ons dringt, dient zich niet te beperken tot het geestelijk, het godsdienstig gebied. Zij strekt zich uit over de verschillende ge bieden van het maatschappelijk le ven. En wel op dezelfde grond: het gaat om de plaats en de waarde van de mens als gevolg van de zondeval en de Verlossing door Christus' lijden ons gebracht. Want daardoor kan de mens zijn toekomst weer zien, daardoor ver mag hij een maatschappij op te bouwen, die mede gericht is op het persoonlijke levensdoel, een maat schappij waarin de mens in staat is dit levensdoel zo goed mogelijk na te streven. Die maatschappij is allereerst het gezin, vervolgens de binding van familieleden en verwanten, dan de binding ener maatschappelijke ge leding en ten slotte de band en sa menwerking en onderlinge vervol- makig dier geledingen, dat is de harmonie der standen. Hier ligt een verantwoordelijk heid voor iedere mens èn omwille van zijn persoonlijk levensdoel èn omwille van 'de gemeenschap, waarvan hij deel uitmaakt en die Advertentie) /~\VER zijn onmiddellijke afkomst kwam men het volgende te we ten. Zijn vader, Georges Clairmont, zou geboren zijn te Breslau in Duits land in 1852. Hij ging zich achtereen volgens vestigen in Oostenrijk en in Engeland, waar hij telkens het bur gerschap van die landen verkreeg. Zijn kinderen Lily, Alfred en Robert hadden de Britse nationaliteit. Robert zou naar de Ver. Staten gegaan zijn Op 23 April te Prinsenbeek ry? DONDERDAG w houdt de R.K.J.B. 23 April a.s. uit het gehele N.C.B.-gebied een culturele dag te Prinsenbeek. Op het programma staan o.a. een declamatie- en een spreekbeurtwedstrijd, terwijl het Rei zend Volkstheater uit Antwerpen een toneeluitvoering zal verzorgen van „De Gecroonde Leerse". De bijeen komst zal worden gehouden in het patronaatsgebouw. Deziet men de koersverschillen aan D de hand van bijgaand overzicht, dan zou men tot de conclusie komen, dat fn de afgelopen bericlitperiode de markt zich goed gehouden heeft en dat van belangrijke koerswijzigingen geen sprake is geweest. In feite is de ontwikkeling op de Amsterdamse beurs iets anders geweest. In navol ging van Wallstreet, waar de beurs op Advertentie) Bankiers Anno 1884 EFFECTEN-COUPONS OBLIGATIES 3 Ned. '62-*64 3-3'/*% Ned. '47 3 Ned. '47 (dol.l.) 3 Ned. '37 3 Ned. Inv.crt. 3 Gr.bok.obi. '46 3 N.-Indië '37 A 3V«% Ned. '53 I AANDELEN: A'damsche Bank R'damsche Bank De Twentsche Bank Nationale Handelsb. Ned. Handel-Mij. Alg. Kunstzijde Unie v. d. Bergh's Jurgens Machinefabr. „Breda'' Van Gelder Zonen Unilever Holl. Kunstz. Ind. Ned. Kabelfabr. Gem. Bez. aand. Phil. Kon. Ned." Hoogovens Wilton Fijenoord Int. Gew. Betonbouw Internatio Billiton Mij. II Kon. Petroleum Rub. Cult. M. A'dam Bandar Rub. Mij. Holl. Amerika Lijn K. N. St.b. Mij. N. B. Ned. Sch.v. Unie R'damsche Lloyd Kon. Java-Ch. Paketv. V. Vorstenl. Cult. Mij. Handelsver. A'dam Ned. Ind. Suiker Unie Deli Mij. Deli Batavia Mij. Senembah AMERIKAANSE FONDSEN (Certificaat van Andelen): Anac. Copp. Mining C. Bethleh. Steel Corpor. General Motors International Nickel Rep. Steel Corporation Unit. St. Steel Corp. Cities Serv. Company Shell Union Oil Comp. Tide Water Ass. Oil C. Southern Pac. Comp. Union Pac. Railr. C. 24/3/*53 31/3/'53 96 11/16 96 9'16 95 95 3/16 94 1/2 94 11/16 94 13/16 94 15/16 95 15/16 96 1/2 94 7/8 94 15/16 94 5/16 94 3/4 99 1/2 99 7/8 1*61 3/4 162 1/4 161 3/8 161 161 3/4 159 115 114 159 3/4 159 163 1/2 161 3/4 267 266 120 119 1/2 159 1/4 151 ex. div. 188 1/2 186 1/4 214 1/2 210 159 1/2 1551/4 162 1/2 161 175 173 136 1/4 135 1 2 145 3 4 145 178 172 1'2 315 313 1/4 92 1/4 89 1/4 92 93 146 1/2 146 1/4 129 126 3/4 129 3/4 127 3/4 125 123 118 117 3/4 19 18 1/4 102 3'4 100 1/2 83 1/4 83 3'4 83 84 1/4 113 112 1/2 76 3/4 77 1/2 Maandag vrij belangrijke koersdalin gen vertoonde en de vrij zwakke stem ming, die op de Amerikaanse goede ren-markt heerste, was ook Amster dam speciaal op Dinsdag j.l. zwakker gestemd. Dit werd veroorzaakt door de geruchten omtrent de pogingen, die in het werk worden gesteld om door middel van een wapenstilstand een einde aan de oorlog in Korea te maken. Vooral de internationale fondsen hadden van veel aanbod te lijden, hetgeen op zichzelf niet te verwonde ren valt, daar het buitenland en spe ciaal Amerika in de voorgaande da gen als koper was opgetreden, zodat van die zijde ook verkopen waren te verwachten. Zodoende werd de koers winst, die aandelen Koninkl. Olie en Unilever de laatste dagen hadden kun nen boeken, teniet gedaan. Het is in dit verband niet onaardig te vermel den, dat volgens betrouwbare gege vens 75 pet. van het gehele aandelen bezit der Koninklijke Olie thans in buitenlandse handen is. De conse quentie hiervan is, dat de koersont wikkeling van dit fonds op den duur steeds meer afhankelijk wordt van de tendensen, die op de buitenlandse beurzen heersen. Men kan echter niet zeggen, dat er van een urgent aanbod sprake was. Waarschijnlijk zal de beroepshandel tot inkrimping van de aangegane po sities zijn overgegaan, temeer nog daar deze en de volgende beursweek door de a.s. Paasdagen is verkort. INDUSTRIëLE WAARDEN jaarverslag, door deze maatschappij uitgebracht. De jaarresultaten zijn zo danig, dat een dividend van 9 pet. kan worden uitgekeerd tegen het vo rig jaar 6 pet. Voorts komt de Nederl. Gist en Spiritusfabriek met een divi dendverhoging van een half procent tot 8 pet. Wij maakten reeds melding van ae dividenddeclaratie van Tho massen en Drijver. Inmiddels is het jaarverslag verschenen, waaruit men kan lezen, dat de winsten wederom belangrijk gestegen zijn. De exploi tatiewinst was 13 pet. hoger. De zicht bare reserves bedragen thans 93 pet. van het kapitaal nadat gewoontege trouw wederom een belangrijk deel van de bruto winst voor afschrijving en reserveringen werd bestemd. De uitbreiding v&n dit bedrijf is sedert 1947 zeer snel geweest. Zowel het ka pitaal alsook de resultaten zijn in deze periode vervijfvoudigd. De divi denduitkering van 15 pet. was moge lijk, omdat meer dan 25 pet. van het kapitaal zich in buitenlandse handen bevindt waardoor de Wet op de Di videndbeperking niet van toepassing is. De buitenlandse aandeelhouders zijn de Continental Can Company (Amerika) en de Metal Box Com pany (Engeland). Voor de amortisatiebewijzen van de Nieuwe Nederl. Amerikaanse Hy potheekbank blijft belangstelling be staan. Deze waarden noteren thans ca. f 220, terwijl de aandelen tot 104 pet. konden aantrekken. Voor deze amortisatiebewijzen en aandelen geldt een zodanige regeling, dat, nadat aan aandeelhouders f 1000 is terugbe taald. de amortisatiebewijzen voor te rugbetaling ter hoogte van f 500 aan bod komen, waarna het eventueel resterende saldo aan aandeelhouders ten goede komt. Uit het feit, dat de aandelenkoers boven pari is geko men, kan afgeleid worden, dat men hier en daar de verwachting koestert, dat voor houders van deze amorti satiebewijzen de volle f 500 ter be schikking zal komen en dat na deze uitkering nog een bedrag voor aan deelhouders zal overblijven. BELEGGINGSMARKT FAe beleggingsmarkt heeft haar eigen weg gevolgd'en bleef prijshou dend gestemd. Langzaam maar zeker klimt de notering van de nieuwe staatslening. Van de scherpe koersdaling, die op de Amerikaanse effectenbeurs in het begin van deze week is opgetreden, maakten wij reeds melding. Op Maarn dag j.l. werden koersdalingen gere- Advertentie) gistreerd, vnl. voor die fondsen, die indirect met de bewapeningsactiviteit te maken hebben. Ook Dinsdag jl. kwam New-York wederom op een la ger niveau. Zoals bekend zal voor het einde van dit jaar de bewapenings activiteit haar hoogtepunt hebben bereikt. Het is dan de grote vraag of een vermindering der bewapenings- bedrijvigheid zal kunnen worden op gevangen door een toenemende koop krachtige vraag van de burgerlijke zijde. Alhoewel de Amerikaanse re gering verklaard heeft, dat een der gelijke omschakeling in de lijn der verwachtingen ligt, is het de onze kerheid, die op dit punt bestaat de oorzaak van de huidige gedeprimeer de stemming, die op de Amerikaanse Effectenbeurs valt waar te nemen. 41 1/2 40 1/16 54 9/16 51 1/4 66 5 8 64 44 7 8 44 50 1 2 48 3'8 40 11 16 39 1/4 90 3/4 88 1/4 68 3 8 69 24 3 4 24 3/4 47 1 '2 45 14 114 112 T ANGSOM groter zijn de gevaren, die onze duiven bedreigen, als ze het wagen op het veld de zo gepre zen rijke akker de onontbeerlijke stoffen te gaan zoeken, die ze denke lijk op het hok niet vinden kunnen. Naar 't schijnt eten ze daarvan op den buiten hun buikske rond. Maar ze vinden er ook iets anders, alwaar ze op zitten als de kippen, doch wat hun bijster slecht bekomt. Een kwade noot voor de duivensportkronijkers die be weren, dat de duif, zo „natuurlijk" mogelijk gehouden wat huisvesting en eten betreft, krachtens „voedingsin stinct" onderscheid weet te maken tus sen wat goed voor haar is enerzyds en waar zij ziek van wordt en zelfs dood van gaat aan de andere kant. Ze vinden en pikken er zout, in de vorm van scheikundige meststoffen: patentkali, super, Chili enz. Het zwaarste vergif schijnt echter te zijn kalkstikstof. En al dat andere, gemene spul. waar ze het onkruid om zo te zeggen mee verbranden. De boeren gooien het er op als de haver een paar centimeter uit de grond staat, het is een groenachtig poeder, nou als ze daarvan gepikt hebben, maak er dan maar een kruis over, dan is het ofwel de duif zelf naar de vaantjes of de jongen in de nesten, die het vergif middels het azen in de krop krijgen. Vlakken wij ook de zaaigranen niet aandeelhouders der Amster- uit! Die worden tegenwoordig ge- da msche Ballast Maatschappij zul- drenkt in slaapverwekkende produc- len met zeer veel belangstelling heb- ten. dewelke moeten dienen om ben kennisgenomen van het fraaie! kraaien, eksters en allerhand gevo FAe locale fondsen, speciaal de in dustriële waarden, konden zich daarentegen behoorlijk handhaven, terwijl in de scheepvaartsector enig koersverlies werd genoteerd. In deze afdeling valt vooral de daling op van de aandelen Stoomvaart Maatschap pij Nederland, die thans wederom op het niveau van voor de recente stij ging zijn gekomen: De Hollandsche Stoomboot Maatschappij heeft bekend gemaakt, dat een onveranderd divi dend van 9 pet. zal worden uitge keerd. De Indonesische afdeling kon zich goed handhaven. Aandelen Nederl. Ind. Steenkolen-Handelsvereniging trokken de aandacht met een stijging van circa 24 pet., naar aanleiding van een weekbericht van een bankiers huis. waarin de aandacht op dit fonds werd gevestigd. Gezien de zeer ge ringe omzetten in dit soort fondsen, behoeft er slechts weinig vraag te bestaan om een dergelijke stijging in het leven te roepen. FRAAI JAARVERSLAG gelte des velds te verdelgen. Op een Zondag in Januari keurde ik duiven in Herderen, niet ver van Tongeren in Belgisch Limburg. Om er te geraken moet ge met het mazoutteke van Lana- ken. over Vroenhoven. Met een gangeske van dertig in het uur, schommelde dat trammeke door dé dikbesneeuwde velden. Lichtjes heu velachtig is het hier met veel bosscha ge en 't wemelt er van de vossen. Al klappende over de duiven zaten mijn maat en ik naar buiten te kijken. Op een gegeven moment zagen wij een stroper, die, vergezeld van zijn hond, over een stukje witte wereld liep, waar aan de bulten te zien, mesthopen lagen. In minder dan geen tijd appor teerde de hond een stuk of vier. vijf spartelende patrijzen, die de stroper gezwind in zijn tas deed verdwijnen. Ewei, zei ik, die vent is op jacht zonder geweer, aan die uitgehongerde beestjes, bevangen van de kou zal wel niet veel bout aanzitten, 'k Hoor da-ge 't nie wit, zei mijn maat. Die vangen ze tegenwoordig met Corbeau! Dat spul gaat over de tarwekorrels en die strooien ze uit tussen de boerenkool en de spruiten, bij mesthopen enz., waar de patrijzen in de sneeuw eten komen zoeken. Pikken ze ervan, dan worden ze zo zat als een maleier, ze voelen geen benen en geen vleugels meer en de eerste halve dag' kunt ge ze gewoon van de grond oprapen. Ge moet er echter bij zijn. eer de rood- baard eraan kan. zo niet zijn ze ge piept. En kijken de gendarmen daar dan niet naar? was mijn vraag. 't Zou wel dienen, maar wat komt daarvan terecht. Die mannen hebben ook kou en de meeste bovendien last van wintervoeten, zodanig, dat ze ach ter de stoof in 't staminee zitten bij een bokske. Als de sneeuw ligt, blijven de dui ven binnen, doch in zaaitijd zijn er, naar ik verneem, al heel wat slacht offers gevallen van deze nieuwe me thode. Vele zijn een weerloze prooi geworden van het rovend en moor dend gedierte des velds, andere die toch nog kwamen afgefladderd om dan uren of dagen als versuft (slaap dronken noemen ze dat) te blijven zit ten, niet meer wetend, dat ze leven, nog andere die men maar het best kan dood doen, om ze uit hun gemar tel te verlossen. Onnodig te zeggen, dat er beroering is onder de Belgische melkers, alsook onder de jagers. Uit goede bron wordt vernomen, dat er reeds protestacties worden ondernomen, vanwege de be voegde Sint Hubertus Club ofte „Cercle Cynégetique" en dat er een gemeenschappelijke stap bij de Minis ter werd voorgesteld aan de B.D.B. In België, ofschoon een vrijgevoch ten landje, zouden ze, als ze van twee kwaden moesten kiezen, toch nog een uitvliegverbod prefereren boven dit nieuwe gevaar van veldvergiftiging. PAASEIEREN Qp Eerste Paasdag wordt fn Breda de africhtingsvlucht van uit Schoten, bezijden Antwerpen, gehou den. Aan deze vlucht is een spiegel- eieren-met-ham-attractie (uitsmijter- ros) verbonden, in het Bondslokaal. Inleg een grijpstuiver per duif, om de vier duiven prijs. Ereprijs een omme- lette-confiture van een struifje van 25 eieren, vervlogen voor de 2 eerstgete- kende en getoonde duiven, inleg een akefietje. Verlangd wordt, dat de of ficiële poulebrief hiervoor wordt ge bruikt. Onder, auspiciën van de heer Schuur- mans, de fijnste constateurspecialist ter wereld, zullen op diverse punten in de stad klokken worden geplaatst, d.w.z. naar gelang het aantal liefheb bers in een zeker stadsgedeelte. Het wordt dus weer vanouds „lopen" ge blazen. 's Zondagsmorgens vanaf 8 uur zal worden bekendgemaakt, waar de ze apparaten staan opgesteld. Dege^ nen, die wensen deel te nemen aan de> ze pannekoek, moeten dit erbij zeg' gen bij het inkorven Zaterdagavond De koek zal op Eerste Paasdag 's avonds te 8 uur worden opgedeelc In het Bondslokaal. Nader verneem ik nog. dat de leden, zoals te doen ge bruikelijk, ook dit jaar weer vrijgela^ ten worden in hun keuze, in welk lo kaal zij wensen in te manden. Het ge makkelijkste is uiteraard, dat een ie der in zijn eigen rayon inkorft,, dan lopen wij mekaar niet in de weg. Het lokaal, dat de liefhebber echter geko zen heeft bij het inzetten voor de eer ste concoursvlucht. op Duffel 12 April wordt voor die liefhebber het vaste adres, en moet het hele verdere seizoen zijn inkorflokaal blijven; tussentijds veranderen zal niet gaan. De pouleboeken worden Zaterdag avond van 6 tot 8 uur op vertoon van lidmaatschapskaarten uitgereikt in al le •lokalen der C.C. Vergeet deze kaart niet, hij dient tevens ter controle der kloknummers. Volgens het verslag van de secretaris werden er te Breda in het seizoen 1952 door 20.408 liefheb bers verzonden 103.424 duiven. Dit zijn ruim twintig vluchten van gemiddeld vijfduizend duiven, hetwelk een re cord is, dat in heel Nederland niet te evenaren is, laat staan te verbeteren. Als ge in Breda de eerste wint is het met geen pauwstaart. SCHRIJF HET ME hij heeft te dienen. Dat is Chiisten- plicht. In de practijk van het leven, ook in katholieke kring en ook in onze tijd, wordt de vervulling van die plicht vaak verwaarloosd: in de fa milie, in de maatschappelijke groe pering en tussen de standen en personen uit die standen onderling. Bezinning op deze plicht en op de gebreken in het bijzonder van deze tijd kan niet anders dan zegenrijk zijn. ■yen opzichte van de hoogste na tuurlijke gemeenschap de staat is bezinning eveneens gewenst. Met name met het oog op de taak van de christen, die het algemeen wel zijn hetgeen de staat immers be oogt slechts kan zien in het licht van de persoonlijke bestem ming van de mens. Die daarom be paalde eisen moet stellen aan de staatkunde, aan het karakter der welzijnsbevordering, aan het karak ter der politiek dus. Dit zijn andere eisen dan de niet-christen stelt, ook al nemen christenen en niet-christenen ge- protestante christenen hebben een wij Is politieke besluiten. Ook de protestante christenen hebben een andere staatsopvatting dan de ka tholieken; zien de eerstgenoemden de staat als een noodzakelijk kwaad (een verband na breuken, zoals eens dr. Kuyper zei), de katholie- lieken beschouwen hem als een na tuurlijk goed. In een gemengde bevolking zullen de staatsburgers van verschillende levensovertuiging en staatsopvat ting moeten samenwerken. In de politieke samenwerking mogen da katholieken nooit ook niet om wille van de noodzaak van samen werking wezenlijk liberale of socialistische of protestantse leer stellingen steunen. In ons land, met zo typisch ge mengde bevolking, sluiten in het politieke leven de aanhangers der verschillende overtuigingen zich aaneen. Uit principiële en practi- sche overwegingen en als gevolg ener lange traditie. Een even prin cipiële doorbraak dezer traditie heeft niet tot succes gevoerd. ^ezinning op de betekenis der be ginselpartijen zal tot bezorgd heid voeren ten opzichte van de vooruitgang der Nederlandse so cialistische partij bij de jongste ver kiezingen, een vooruitgang niet te danken aan de doorbraakgedachte, maar aan materiële overwegingen. Deze overwegingen waren het die vele burgers, protestanten en ka tholieken, hun beginselpartij deden verlaten. En zij steunden een politieke groepering, die als zodanig niet het persoonlijk levensdoel van de mens in het oog vat bij haar staatkundig beleid. Die als zodanig geen oor deel heeft over de mens als schep sel Gods. Want velen onder de lei dende figuren vooral erkennen geen God. En al moge een vooraan staand katholiek in de P.v.d.A. dan onlangs verklaard hebben, dat ook al zou 80 pCt. der P.v.d.A.-leiders humanist zijn, dit geen gevaar op levert wegens het karakter der partij: een in grote meerderheid niet-christelijke samenstelling der socialistische partij is fnuikend voor een waarachtige christelijke poli tiek. Wat leverde de vorige week aan uitlatingen met betrekking tot het humanisme? Waardering en toege zegde steun zowel van de zijde van de voorzitter der P.v.d.A. als van de zijde van de voorzitter der li berale partij! Bezinning over de plaats van de mens en de waarde van de mens als gevolg van de zondeval en de Verlossing door Christus' lijden, ge- eigend aan de Goede Week, móet wel met zich meebrengen bezin ning op de waarde der christelijke politiek, der katholieke politiek, op de waarde van de politieke samen werking der katholieken in ons land met zo gemengde bevolking. TYaar er verder geen berichten zijn, had ik deze week niet meer op mijn lever dan het bovenstaande. Nu de stujd weer gaat beginnen, worden de correspondenten verzocht mij ook dit seizoen niet op mijn eiers te la ten zitten, doch integendeel te zorgen, dat ik alle weken op de hoogte ben en mij een overzicht kan vormen, hoe de stand staat. Voor bijzondere reporta ges kunt U te allen tijde noteren te lefoon 5033. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE 'J ENGEVOLGE van de overstromin gen zijn vele erwtenteeltgebieden uitgevallen. Aangeraden wordt erwtengewassen te beschermen tegen schade door bladrandkever. Dit kan gebeuren door tijdige be spuiting, enkele dagen na opkomst. Zonodig na 10 dagen nogmaals te her halen, met een D.D.T. houdend mid del. Te late bespuiting mist vaak zijn doel. De kevers hebben de eieren dan al afgezet en de daaruit komende lar ven vernietigen de wortelknolletjes; wat veel nadeliger is dan bladvraat. F)E KATHOLIEKE Jeugdraad zal op Zaterdag 11 April in 's-Herto- genbosch een studiecongres houden, dat geheel staat in het kader van de viering van „100 jaar Kromstaf". Het programma vermeldt onder meer een inleidend van Prof. Dr. J. Peters C.ss.R., getiteld: Eeuwfeest der ker kelijke hiërachie-Bezinning op onze eenheid. In afzonderlijke discussiegroepen komt de jeugd ten plattelande, werk zaam in de bedrijven, in de geestelij ke noodgebieden, enz. in bespreking. Het congres zal worden bijgewoond door Mgr. Mutsaerts, Bisschop van Den Bosch.

de Stem | 1953 | | pagina 9